معافیت کفالت مادر مطلقه در سال ۱۴۰۱

معافیت کفالت مادر مطلقه در سال

جزئیات معافیت کفالت مادر مطلقه مشخص شد! رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا بیان کرد: پس از ثبت واقعه طلاق ابتدا برای مشمولین معافیت موقت صادر می شود و پس از گذشت ۳۰ ماه از زمان طلاق، معافیت دائم صادر خواهد شد.

این موضوع که تمامی پسران بعد از رسیدن به سن قانونی ۱۸ سال باید آماده رفتن به خدمت سربازی باشند، امری بدیهی است. اما در زمان فرا رسیدن دوران سربازی تلاش ها برای کوتاه کردن مدت آن و یا حتی نرفتن به خدمت مقدس سربازی آغاز می شود!

می دانیم که این دوران یکی از دوران های پر استرس برای شما سربازان و خانواده هایتان به شمار می رود و هر کدام از شما به نحوی برای دریافت معافیت سربازی تلاش می کنید.

یکی از انواع معافیت هایی که برای سربازان وجود دارد، دریافت معافیت طلاق والدین است. که در ادامه به دلیل سوالات مکرر شما درباره جزئیات معافیت طلاق والدین و شرایط معافیت سربازی طلاق مادر مطالب بیشتری توسط مشاوران مرکز مشاوره آویژه ذکر شده است.

تمامی مشمولین این شرایط، می توانند از این مطالب برای سهولت در دریافت معافیت خود استفاده کنند.

معافیت کفالت و انواع آن

این سوال که چگونه می توان معافیت کفالت گرفت و انواع معافیت کفالت برای سربازان چیست؟ از جمله سوالات پر تکرار شما بوده است. پس در ابتدا بهتر است با تعریفی از معافیت کفالت آشنا شوید.

کفالت یعنی عهده دار شدن و متعهد شدن نسبت به شخصی دیگر و معافیت کفالت نیز به معنای معاف شدن افراد از اعزام شدن به سربازی است که به دلایل مختلف مانند از دست دادن پدر و یا طلاق والدین و… شامل حال سرباز می شود.

معافیت کفالت به صورت کلی به دو بخش دائم و موقت تقسیم می شود. در معافیت کفالت دائم فرزند طلاق، افراد به صورت کامل از اعزام به خدمت سربازی معاف می شوند و در معافیت کفالت موقت فرزند طلاق، افراد مشمول تنها برای مدتی از رفتن به سربازی معاف شده و بعد از اتمام زمان آن به خدمت اعزام می شوند.

پونزمعافیت کفالت خود انواعی دارد که شامل موارد زیر است:

هر کدام از این کفالت ها برای دریافت معافیت دارای شرایط و ضوابط خاص خود می باشد، که تمامی سربازان برای برخورداری از آن باید تمام این شرایط لازم را دارا باشند.

اگر شما نیز جزء سربازانی هستید که به دنبال دریافت معافیت کفالت هستید، بهتر است در ادامه این متن با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم تا درباره معافیت از سربازی به واسطه کفالت مادر مطلقه توضیحات کاملی را ارائه دهیم و شما را با شرایط معافیت کفالت مادر به واسطه طلاق و نحوه دریافت آن آشنا کنیم.

معافیت کفالت و انواع آن

شرایط معافیت کفالت مادر مطلقه

همانطور که پیش از این گفتیم، برای دریافت معافیت کفالت مادر باید از شرایط و ضوابط آن برخوردار باشید.

پونزشرایط معافیت سربازی طلاق مادر شامل موارد زیر می باشد:

طلاق پدر و مادر به صورت رسمی ثبت شده باشد.

مادر پس از طلاق و قبل از دریافت معافیت کفالت فرزندش ازدواج مجدد نکرده باشد.

بر اساس آیین نامه نباید کمتر از دو سال و نیم از طلاق مادر گذشته باشد.

نداشتن غیبت از خدمت سربازی

داشتن سن ۱۸ سال تمام و بالاتر و تنها پسر خانواده باشد که کفیل مادر شده است.

نحوه دریافت معافیت کفالت مادر مطلقه

اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که کفالت مادر خود را بر عهده دارید، این خبر خوش را به شما می دهیم که نحوه دریافت معافیت کفالت مادر مطلقه مشخص شده و افرادی که مشمول این شرایط هستند می توانند به راحتی برای دریافت معافیت کفالت از سربازی اقدام کنند.

در واقع اگر شما فردی هستید که پدر و مادرتان به هر دلیلی از یکدیگر جدا شده و طلاق گرفته اند، می توانید عهده دار مادر شده و کفیل او باشد.

زمانی شما می توانید کفالت مادر را بر عهده بگیرید که به سن قانونی ۱۸ سال رسیده باشید. به واسطه همین کفالت شما می توانید از خدمت سربازی معاف شده و دیگر نگرانی از این بابت نداشته باشید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه معافیت کفالت مادر مطلقه در سال ۱۴۰۱ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مراحل دریافت معافیت کفالت مادر مطلقه

مراحل گرفتن معافیت کفالت مادر مطلقه به این صورت است که ابتدا در صورت واجد الشرایط بودن باید به مراکز پلیس ۱۰+ مراجعه کنید. سپس باید تقاضانامه ای را به همراه تمام مدارک مورد نیاز به منظور اخذ معافیت طلاق ارائه دهید.

در این حین درخواست شما در سامانه ناجا ثبت شده و مورد بررسی قرار می گیرد. بعد از آنکه استعلام هایی توسط سازمان نظام وظیفه ناجا از ثبت احوال صورت گرفت، دعوت نامه ای مبنی بر حضور شما جهت بررسی نهایی تقاضانامه برایتان ارسال می شود.

بعد از ارسال دعوت نامه شما موظف به حضور در زمان و تاریخ مشخص شده در سازمان ناجا هستید. تمامی شرایط و مدارک شما در کمیسیون کفالت مادرمطلقه مورد بررسی قرار می گیرد.

مدت زمان جلسه کمیسیون ۱۵ دقیقه می باشد و در این جلسه سوالاتی از مادر جهت راستی آزمایی پرسیده خواهد شد. در نهایت بعد از بررسی ها و تحقیقات انجام شده نتیجه نهایی نیز اعلام می شود.

سوالات کمیسیون کفالت مادر مطلقه

همانطور که گفتیم در کمیسیون کفالت مادر مطلقه سوالاتی در جهت راستی آزمایی از مادر پرسیده خواهد شد.

پونزاین سوالات معمولا شامل موارد زیر است:

 • دلیل اصلی طلاق چه بود؟
 • دلیل عدم سازگاری با همسر و جدایی از او چه بوده است؟
 • آیا ارتباطی بین فرزند با پدر وجود دارد؟ رابطه آنان چگونه است؟
 • آیا همسرتان ازدواج مجدد داشته یا خیر؟
 • آیا پسر شما در حال حاضر شاغل می باشد؟
 • محل سکونت کنونی همسرتان کجاست؟

بعد از پرسش این سوالات و نحوه پاسخگویی مادر به آن ها کارشناسی که در جلسه حضور دارد. تمام موارد را مورد بررسی قرار داده و نتیجه را اعلام می کند. در این زمان بعد از بررسی ها نتیجه به دو صورت خواهد بود.

معافیت دائم برای فرزند مطلقه و یا معافیت موقت، در معافیت دائم به صورت کامل از اعزام به سربازی معاف شده و باید به دنبال کارهای کارت پایان خدمت بود. ولی در معافیت موقت تنها برای مدتی از اعزام معاف بوده و بعد از آن باید منتظر اعلام زمان اعزام به خدمت سربازی باشید.

نحوه دریافت معافیت کفالت مادر مطلقه

مدارک لازم برای معافیت کفالت مادر

پونزدر زمان مراجعه به سازمان نظام وظیفه ناجا جهت اقدام برای دریافت معافیت کفالت مادر مطلقه باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

 • به همراه داشتن کپی از شناسنامه خود، مادر، پدر، خواهر و برادرتان
 • به همراه داشتن یک کپی از کارت ملی خود، پدر و همچنین مادرتان
 • در صورتی که پدر فوت کرده باشد ارائه اصل و کپی مدارک فوت به همراه شناسنامه و کارت ملی ایشان ضروری است. لازم به ذکر است که مدارک فوت پدر باید توسط دفتر اسناد رسمی کپی برابر اصل شده باشد.
 • و در صورت طلاق مادر ارائه تمامی مدارک و اسناد طلاق و کپی از آن ها ضروری است.
 • به همراه داشتن ۲ قطعه عکس ۴*۳ به صورت تمام رخ
 • به همراه داشتن گواهی آخرین مدرک تحصیلی
 • تکمیل و ارائه برگ اطلاعات شخصی (برگ شماره ۱ دفترچه خدمت سربازی)
 • تکمیل برگ درخواست معافیت (برگ شماره ۲ دفترچه خدمت سربازی) و ارائه آن
 • تکمیل برگ مربوط به معاینه واکسیناسیون و ارائه آن
 • تکمیل برگ استشهاد تایید وضعیت (برگ شماره ۳ دفترچه خدمت سربازی) و ارائه آن
 • همراه داشتن گواهی اشتغال به خدمت اگر در حین خدمت سربازی

آیا با طلاق موقت والدین می توان معافیت کفالت گرفت؟

یکی از مسائل و مشکلاتی که ذهن پدر و مادران را درگیر خود می کند خدمت سربازی است. در این حین بسیاری از والدین زمانی که فرزند پسرشان به سن قانونی ۱۸ سال رسید به دنبال راهی برای گرفتن کسری خدمت و یا معاف کردن فرزندشان از اعزام به خدمت هستند.

برخی از والدین به دلیل نداشتن تحمل دوری از فرزند و نگرانی های فراوان شان، دست به اقداماتی برای دور زدن قانون می زنند. یکی از آن اقدامات طلاق سوری والدین است. این کار هر چند از روی احساس و علاقه شدید والدین به فرزندان باشد اما صحیح نبوده و نمی توانند با این کار فرزند خود را از اعزام به سربازی معاف کنند.

همانطور که پیش از این گفتیم برای تکمیل روند معافیت به واسطه کفالت مادر مطلقه کمیسیونی تشکیل می شود. در این کمیسیون کارشناسان جهت راستی آزمایی تمامی مدارک و مستندات را بررسی کرده و همچنین در صورت نیاز تحقیقاتی نیز انجام می دهند.

پس بهتر است به دنبال راه فراری برای معافی گرفتن بجز راه های قانونی با شرایط ذکر شده نباشید!

آیا با طلاق موقت والدین می توان معافیت کفالت گرفت؟

نتیجه گیری

بسیاری از فرزندان و والدین هنگام فرا رسیدن موعد سربازی به دنبال راهی برای معافیت از خدمت و یا کوتاه کردن مدت زمان آن هستند. در این بین بسیاری از فرزندانی که پدر و مادرشان از یکدیگر جدا شده و طلاق گرفته اند بخاطر شرایط پیش آمده ترجیح می دهند به خدمت سربازی نروند.

این افراد می توانند به واسطه طلاق مادر کفالت او را عهده دار شده و از اعزام به سربازی معاف شوند. اما همانطور که گفته شد استفاده از این معافیت ها شامل شرایط و ضوابطی است که افراد تنها در صورت برخورداری از آن شرایط می توانند اقدام به گرفتن معافیت کفالت مادر کنند.

پیشنهاد می کنیم با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید و از خدمات مشاوره تخصصی نظام وظیفه آویژه استفاده کنید. مشاوران ما در آویژه با بیش از چندین سال سابقه مشاوره، آماده یاری رسانی به شما هستند.

سوالات متداول

سوال علامتشرایط گرفتن معافیت به واسطه کفالت مادر چیست؟

از جمله شرایطی که می توان با آن از معافیت کفالت مادر مطلقه استفاده کرد. طلاق پدر و مادر و گذشتن حداقل دوسال ونیم از آن است. برای آشنایی با تمامی شرایط لازم متن مقاله را مطالعه کنید.

سوال علامتآیا با وجود غیبت از خدمت سربازی می توان برای معافیت کفالت مادر اقدام کرد؟

خیر، در صورت غیب داشتن از خدمت سربازی به هیچ وجه پرونده شما جهت دریافت معافیت پیگیری نخواهد شد.

سوال علامتمدارک لازم جهت دریافت معافیت کفالت مادر مطلقه چیست؟

برای دریافت معافیت کفالت مادر مطلقه ارائه تمام مدارک لازم مانند کپی از شناسنامه و کارت ملی تمام اعضای خانواده، گواهی آخرین مدرک تحصیلی، مدارک طلاق والدین و… لازم و ضروری است.

معافیت کفالت مادر مطلقه در سال ۱۴۰۱

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه معافیت کفالت مادر مطلقه در سال ۱۴۰۱

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

دوشنبه

1401/9/7

سه شنبه

1401/9/8

چهارشنبه

1401/9/9

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید