معرفی رشته خلبانی و انواع دوره های خلبانی

معرفی رشته خلبانی

اگر از بیشتر کودکان درباره شغل مورد علاقه شان سوال بپرسید؛ در اغلب موارد «خلبانی» جزو انتخاب هایشان است. در واقع می توان گفت خلبانی جزو محبوب ترین مشاغلی است که بیشتر انسان ها آن را دوست دارند.

پرواز همانند پرندگان، یکی از آرزو های همیشگی بشر بوده است. این آرزو به قدری مهم بود که پس از تلاش های پی در پی انسان ها برای دستیابی به آن، بلاخره هواپیما اختراع شد و این رویای زیبا و بزرگ، رنگ واقعیت به خود گرفت.

در این مقاله قصد داریم تا درباره آرزوی مشترک کودکی مان صحبت کنیم و ببینیم چگونه می توان به سوی آسمان ها پرواز کرد. تا پایان این مطلب جذاب با ما همراه باشید.

رشته خلبانی در ایران

در ابتدا لازم است به شما بگوییم که رشته خلبانی در دانشگاه به رشته هوانوردی معروف است.

رشته هوانوردی دارای ۳ گرایش متفاوت به شرح زیر دارد:

 • رشته خلبانی
 • رشته مراقبت پرواز
 • رشته ناوبری هوایی

موضوع بحث امروز ما درباره رشته خلبانی است اما گریز کوتاهی نیز به سایر گرایش های آن می زنیم تا اگر به اطلاعات نیاز داشتید، آن را به دست آورید. نخست بیایید شرایط اولیه درباره احراز در رشته خلبانی را باهم بررسی کنیم.

رشته خلبانی در ایران

شرایط قبولی در رشته خلبانی

برای قبولی و تحصیل در رشته خلبانی، پیش از هرچیز باید یک سری شرایط کلی را دارا باشید. این شرایط به شرح جدول زیر است:

دارا بودن دیپلم نظام جدید یا دیپلم + پیش دانشگاهی نظام قدیم
مشخص بودن وضعیت نظام وظیفه (داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت پزشکی و غیرپزشکی یا معافیت تحصیلی)
دارا بودن حداقل ۱۸سال تمام
دارا بودن قد حداقل ۱۶۵ سانتی متر
اعتقاد به یکی از ادیان مورد تایید جمهوری اسلامی ایران
عدم اعتیاد و سوء پیشنیه
احراز صلاحیت پزشکی طبق استاندارد اداره طب هوایی سازمان هواپیمایی کشوری
احراز صلاحیت اخلاقی توسط اداره کل حراست سازمان هواپیمایی کشوری

شرایطی که در جدول بالا به آن اشاره کردیم، نخستین پیش نیاز های ورود به رشته خلبانی است. در واقع اگر حتی در آزمون ورودی دانشگاه خلبانی پذیرفته شوید ولی یکی از پیش نیاز های بالا را نداشته باشید، امکان تحصیل در آن دانشگاه برای شما غیرممکن می شود.

تحصیل در خلبانی از رشته انسانی

یکی از سوالات پرتکراری که مشاوران ما همیشه به آن پاسخ می دهند این است که «آیا از رشته انسانی یا رشته تجربی می توان در رشته خلبانی تحصیل کرد؟ آیا کسانی که دیپلم انسانی دارند هم می توانند به آرزوی پرواز در آسمان ها برسند؟»

پاسخ به این سوال مثبت است. در متن قانون اشاره ای نشده است که برای احراز در رشته خلبانی نیاز به داشتن دیپلم در رشته خاصی است اما سازمان هوانوردی توصیه کرده است که برای تحصیل در رشته خلبانی بهتر است دیپلم ریاضی داشته باشید.

شرایط پزشکی لازم برای خلبانی

این توصیه را می توانیم از دو جهت بررسی کنیم:

 • رشته خلبانی دارای مفاهیم زیادی از ریاضی و فیزیک است؛ پس داشتن پایه ریاضی شانس موفقیت شما را در این رشته افزایش می دهد.
 • در آزمون ورودی رشته خلبانی، سوالات ریاضی و فیزیک مطرح می شود و در صورت تحصیل در رشته انسانی، شانس پاسخگویی و قبولی شما نسبت به فارغ التحصیل رشته ریاضی فیزیک، بسیار کمتر است.

نکته دیگری که لازم است بدانید این است که حداقل معدل توصیه شده برای ورود به رشته خلبانی ۱۴ است. در واقع معدل شما باید از این عدد بیشتر باشد اما اگر کمتر از ۱۴ باشد، شانسی برای تحصیل در رشته خلبانی نخواهید داشت.

شرایط پزشکی لازم برای خلبانی

درباره شرایط پزشکی لازم برای خلبان شدن افسانه های زیادی از کودکی تا کنون شنیده ایم. در این افسانه ها به قدری اغراق شده است که گویی قرار است که شوالیه ارتش ایران باستان شویم!

در این بخش قصد داریم به صورت کاملا واقعی و به دور از تمام شایعاتی که وجود دارد، به شرایط پزشکی لازم برای احراز در شغل خلبانی بپردازیم. توجه داشته باشید که موضوع بحث ما خلبانی هواپیماهای مسافربری است.

به قطع به یقین خلبانی هواپیما های نظامی، شرایط پزشکی بسیار پیچیده تری را دارا هستند که موضوع بحث امروز ما نیست.

در جدول زیر به طور مفصل شریط پزشکی لازم برای احراز در رشته خلبانی را بررسی کرده ایم:

اندازه ‌گیری دید چشم‌ ها، بررسی کوررنگی
بررسی وضعیت فک، دهان و دندان ‌ها
بررسی وضعیت استخوان‌ بندی و اندام ‌های حرکتی
بررسی ضریب وزن نسبت به قد (BMI)
بررسی وضعیت شش ها و اندازه قلب از طریق عکس ‌برداری از قفسه سینه
شنوایی سنجی (اودیو متری)
بررسی عملکرد مغز و اعصاب از طریق بررسی نوار مغزی
اخذ نوار قلبی و اکوکاردیوگرافی برای بررسی عملکرد قلب و عروق
بررسی موارد زیر در آزمایش خون و ادرار:

WBC، HDL، LYM، MID ،GRA ،LYM% ،MID% ،GRA% ،RBC ،HGB، HCT ،MCV ،MCH ،MCHC ،RDW ،PLT ،PCT،MPV،PDW،ALT،GGT،Keratinize ،LDL،Cholesterol، Triglycerides ،Glucose،Urea  و بررسی فیزیکی به جهت نبود خون در ادرار.

سازمان هوانوردی برای این تست ها، استاندارد هایی تعیین کرده است. در صورتی که پاسخ آزمایش ها مغایر با استاندارد های سازمان هوانوردی باشد، امکان تحصیل شما در این رشته وجود نخواهد داشت.

باز هم به این نکته اشاره می کنیم که آزمایش های پزشکی خلبانی نظامی بسیار پیچیده تر و سخت تر از خلبانی هواپیما های مسافربری است.

دوره های خلبانی

دوره های خلبانی

امروزه دوره های خلبانی به آموزشگاه های خصوصی واگذار شده است و همین امر سبب شده است تا شهریه و هزینه های این دوره ها بسیار بالا برود. به دلیل متغیر بودن هزینه های آموزش خلبانی، از اعلام قیمت و شهریه آن خودداری می کنیم.

دوره های خلبانی در حالت عادی حدود ۲۶ماه زمان می برد و به ۳ بخش تقسیم می شود:

 • دوره PPL
 • دوره CPL
 • دوره تجهیزات خلبانی یا IR

در ادامه به توضیح دوره های خلبانی می پردازیم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه معرفی رشته خلبانی و انواع دوره های خلبانی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

دوره خلبانی PPL

PPL اولین دوره ای است که فرد باید آن را بگذراند. در واقع شرایط اولیه ای که در جدول بخش اول مطلب نوشتیم، برای شرکت در این دوره است. به غیر از موارد گفته شده فرد برای شرکت در دوره PPL باید در آزمون زبان انگلیسی تخصصی نیز پذیرفته شود.

شما با گذراندن این دوره می توایند خلبانی هواپیمای شخصی در شرایط آب و هوایی مناسب و مورد تایید سازمان هوانوردی را بر عهده بگیرید. در واقع گواهینامه این دوره برای خلبانی هواپیماهای فوق سبک و سبک است.

دوره های خلبانی

این دوره حداقل ۶ ماه طول می کشد و شامل موارد زیر می شود:

 • حداقل ۴۶۹ ساعت کلاس تئوری
 • حداقل ۴۰ ساعت پرواز با هواپیماهای سبک و فوق سبک مدل های CESSNA172 و …
 • ۵ ساعت پرواز با شبیه ساز پرواز

بعد از گذراندن این دوره گواهینامه «خلبانی شخصی» به شما اعطا می شود. این اولین قدم برای خلبانی هواپیمای مسافربری است. بعد از موفقیت در این دوره باید برای دوره پیشرفته تر آماده شوید.

دوره خلبانی CPL

CPL دومین دوره ای است که فرد باید برای خلبان شدن آن را با موفقیت بگذراند. برای شرکت در این دوره شما باید در آزمون استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی ایران پذیرفته شوید و همچنین گواهی پایان دوره PPL را نیز داشته باشید.

این دوره برای خلبانی هواپیما های باربری و سنگین مانند بویینگ و ایرباس است و سخت تر و پیشرفته تر از دوره قبلی است. در صورت موفقیت در گذراندن این دوره، شما می توانید خلبانی هواپیما های باربری و تجاری را بر عهده بگیرید.

این دوره حداقل ۱۰ ماه طول می کشد و شامل موارد زیر می شود:

 • حداقل ۳۸۵ ساعت کلاس تئوری
 • حداقل ۱۰۰ ساعت پرواز با هواپیماهای مدل CESSNA172 و …
 • حداقل ۱۰ ساعت پرواز با شبیه ساز پرواز

همانطور که می بینید در این دوره ساعت های عملی آن بسیار بیشتر از دوره قبلی است و همین موضوع نشان دهنده سخت تر و پیشرفته تر بودن آن است. بعد از گذراندن این دوره گواهینامه «خلبانی بازرگانی» به شما اعطا می شود. این دوره دومین قدم برای خلبانی هواپیماهای مسافربری است.

در واقع شما با گذراندن دوره CPL و موفقیت در آن، می توانید خلبانی هواپیما های سنگین باربری و تجاری را بر عهده بگیرید اما همچنان مجوز خلبانی هواپیما های مسافربری به شما داده نمی شود. یک قدم دیگر تا پایان این مسیر و پرواز به سوی آسمان باقی مانده است؛ با ما همراه باشید.

دروه خلبانی cpl

دوره خلبانی IR

به پیشرفته ترین دوره خلبانی یعنی IR خوش آمدید. برای استخدام در شرکت های هواپیمایی به عنوان خلبان، باید این دوره را با موفقیت بگذرانید. IR آخرین دوره ای است که برای رسیدن به خلبانی هواپیماهای مسافربری باید بگذرانید.

برای شرکت در این دوره شما باید در آزمون استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی ایران پذیرفته شوید و همچنین گواهی پایان دوره CPL را نیز داشته باشید.

این دوره برای آشنایی با آلات دقیق، تجهیزات و ابزار های خلبانی هواپیما برگزار می شود، حداقل ۱۰ ماه طول می کشد و شامل موارد زیر می شود:

 • حداقل ۳۲۰ ساعت کلاس تئوری
 • حداقل ۲۰ ساعت پرواز با هواپیما های مدل CESSNA172 و …
 • حداقل ۲۰ ساعت پرواز با شبیه ساز پرواز

بعد از گذراندن این دوره گواهینامه «پرواز با آلات دقیق هواپیما» در شب و روز داده می شود.

نکته مهم دیگری که باید به شما بگوییم این است که لازم نیست برای خلبان شدن عجله کنید؛ حداقل سن برای استخدام در شغل خلبانی ۲۶ سال تمام است. یعنی اگر حتی زودتر از این سن دوره های خود را با موفقیت بگذرانید، باز هم نمی توانید به استخدام در شغل خلبانی در بیایید. پس عجله نکنید و از مسیر پیش رو لذت ببرید.

سخن آخر

به شما تبریک می گوییم. حالا شما یک خلبان حرفه ای هستید و توانایی هدایت یک هواپیمای مسافربری را دارید. قطعا در این مسیر با مشکلات و سوالات زیادی مواجه می شوید. برای آنکه بدون مشکل و در کمترین زمان ممکن، دوره خلبانی را بگذرانید، می توانید با مشاوران متخصص مرکز مشاوره آویژه در ارتباط باشید.

مشاوران ما ۷ روز هفته (حتی در روزهای تعطیل) از ۸ صبح تا ۱۲ شب آماده پاسخگویی به سوالات شما درباره رشته و شغل خلبانی هستند. امیدواریم این مطلب، اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار داده باشد.

معرفی رشته خلبانی و انواع دوره های خلبانی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه معرفی رشته خلبانی و انواع دوره های خلبانی

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1400/1/31

چهارشنبه

1400/2/1

پنجشنبه

1400/2/2

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید