خانه خدمات مشاوره ای نظام وظیفه خروج از کشور ممنوعیت ادامه تحصیل مشمولان دیپلمه در خارج از کشور

ممنوعیت ادامه تحصیل مشمولان دیپلمه در خارج از کشور

بروزرسانی شده سپتامبر 4, 2017 10:56 ق.ظ
0
376
مشمول کسری خدمت
ممنوعیت ادامه تحصیل مشمولان دیپلمه در خارج از کشور
میانگین 5 رای از تعداد 3

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح توضیحاتی را درباره مصوبه اخیر مجلس درخصوص ممنوعیت ادامه تحصیل مشمولان سربازی دارای مدرک دیپلم در دانشگاه‌های خارج از کشور ارائه کرد.

طبق ماده 36 قانون خدمت وظیفه عمومی، مشمولان دارای مدرک کارشناسی و بالاتر در صورتی که دانشگاه و رشته تحصیلی مورد تایید وزارت علوم یا بهداشت قرار بگیرند می‌توانند با سپردن وثیقه‌ای که رقم آن را سازمان وظیفه ‌عمومی ناجا تعیین کرده برای ادامه تحصیل به خارج از کشور خارج شوند.

وی افزود: همچنین براساس ماده 37 قانون اساسی ایرانیان مقیم خارج از کشور که در مدارس و دانشگاه‌ها در حال تحصیل هستند می‌توانند معاف تحصیلی شده و در صورتی که فاقد غیبت باشند در همان دانشگاه‌های خارجی ادامه تحصیل دهند.

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به ابهامی که در ماده 35 قانون خدمت وظیفه عمومی وجود داشت، گفت: در این قانون، قبلا اینطور آمده بود که مشمولان دیپلم و بالاتر در صورتی که غیبت نداشته باشند می‌توانند در داخل و خارج از کشور ادامه تحصیل دهند که این ماده دارای ابهاماتی بود و نمایندگان مجلس با مصوبه روز گذشته این ابهامات را رفع کردند. بنابراین باید تاکید کنم که برای خروج از کشور برای ادامه تحصیل مواد 36 و 37 قانون وظیفه عمومی حاکم است و مشمولان دیپلم مقیم داخل کشور نمی‌توانند تا زمانی که وضعیت سربازی خود را به طور قطعی  مشخص نکرده‌اند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور اعزام شوند.

کمالی درباره اینکه آیا ممنوعیت خروج از کشور برای مشمولان دارای مدرک دیپلم تماما اجرا می‌شود یا تنها مربوط به تحصیل است، گفت: این افراد اگر غیبت نداشته باشند می‌توانند برای تفریح ، زیارت با دریافت مجوز موقت خروج از کشور از کشور خارج شوند اما امکان ادامه تحصیلشان در خارج از کشور وجود ندارد.

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: بنابراین مشمولان دارای مدرک دیپلم اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند یا می‌بایست وضعیت سربازی خود را به طور قطعی مشخص کرده و یا مدرک کارشناسی را در داخل کشور اخذ کرده و سپس برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروند.

اصلاحیه قانون خدمت سربازی ابلاغ شد – بروز رسانی در 12 شهریورماه 

  حسن روحانی رئیس‌جمهور در نامه‌ای به وزارت کشور و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح «قانون اصلاح ماده (35) قانون خدمت وظیفه عمومی» را جهت اجرا ابلاغ کرد.

هدف از ارائه این لایحه، رفع تعارض میان مواد ۳۵ و ۳۶ قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب ۱۳۹۰ است؛ بر این اساس و با توجه به اینکه ماده ۳۵ این قانون به مشمولان دیپلم اجازه ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را داده ولی ماده ۳۶ ادامه تحصیل در خارج از کشور را صرفاً برای مشمولان دوره کارشناسی و بالاتر تجویز کرده است، به همین دلیل نمایندگان با حذف عبارت «خارج از کشور»، ضمن ممنوع کردن اعطای معافیت تحصیلی به مشمولان دیپلم برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج، اعطای معافیت تحصیلی به مشمولان دیپلمه برای تحصیل در دانشگاه‌ها را صرفاً محدود به دانشگاه‌های داخل کشور کردند.

به این ترتیب و بر اساس ماده ۳۵، «مشمولان دیپلم که حداکثر یک سال پس از فراغت از تحصیل در یکی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی داخل کشور که مورد تائید وزارتخانه‌های علوم و بهداشت است، پذیرفته شوند تا زمانی که بر اساس تبصره یک ماده ۳۳ این قانون به تحصیل اشتغال دارند، می‌توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند؛ مشروط بر اینکه دارای غیبت غیرموجه نباشند؛ این معافیت برای هر مقطع تحصیلی فقط یک بار داده می‌شود».

پس بنابراین باتوجه به این قانون فوق به افراد مشمول دیگر سنوات تحصیلی برای تحصیل درخارج از ایران نمی دهند.

در صورتی که در خصوص نظام وظیفه و سربازی سوالاتی دارید ، نظیر : معافیت پزشکی ، معافیت تحصیلی ، معافیت کفالت ، امریه سربازی ، پروژه سربازی ، یگان های آموزشی ، خروج از کشور ، کسری خدمت ، خرید خدمت و … هم اکنون می توانید  9099072068 تماس حاصل فرمایید و با مشاور نظام وظیفه آویژه دانش مشورت نمایید .

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در خروج از کشور

بررسی کنید

طرح کسری خدمت سربازی ارشد و دکتری

طرح کسری خدمت سربازی ارشد و دکتریمیانگین 5 رای از تعداد 10 طرح کسری خدمت سربازی ارشد و دکت…