موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه

موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه
به اشتراک بگذارید

موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه کدام اند ؟ این سوالی است که مشمولین در سال های اخیر با آن درگیر هستند . موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه بسیار گسترده بوده و سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا قوانین بسیاری در این زمینه وضع و تصویب کرده است . امروزه ما می توانیم با کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هم از موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه مطلع شده و هم چنین نیز قوانین این نوع معافیت و سایر معافیت ها را به خوبی بشناسیم . موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه بر اساس لیست بیماری ها مورد بررسی قرار می گیرد . اما سوال اینجاست که به طور کلی معافیت سربازی چیست و به چه کسانی تعلق می گرد ؟می توانید از مشاوره نظام وظیفه کمک بگیرید.

موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه

مشمول چه کسی است و پس از رسیدن به مشمولیت باید چه اقداماتی را انجام دهد ؟ انواع معافیت ها کدام اند ؟ مشمولین و جوانان ذکور کشورمان چگونه می توانند لیستی از انواع معافیت ها را در اختیار داشته باشند ؟ برای رسیدن به پاسخ های منطقی برای این سوالات تا انتهای مقاله همراه ما باشید . ما در این مقاله راجع به انواع معافیت ها و هم چنین موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه صحبت های بسیاری خواهیم کرد . پس همراه ما شوید .

پسرها یعنی جوانان رسیده به سن ۱۹ سالگی می دانند که باید برای خدمت سربازی خود را آماده کنند . یعنی ۱۹ سالگی مصادف با سن مشمولیت آن ها خواهد بود . اما آیا همه ی جوانان به خدمت سربازی اعزام می شوند ؟ در پاسخ باید بگوییم خیر . چرا که این روزها همه به دنبال راهی هستند تا از رفتن به خدمت منصرف شده و راه های جایگزین را امتحان کنند . به طور مثال برخی موارد معافیت پزشکی را بررسی می کنند . آن ها سعی دارند از طریق بیماری های موجود در لیست معافیت پزشکی نظام وظیفه از این معافیت استفاده کنند .

برخی دیگر تحصیل را جایگزین خدمت مقدس سربازی می کنند . برخی به دنبال گرفتن انواع معافیت های کفالت پدر ، مادر ، خواهر ، برادر و یا سایر بستگان هستند . اما برخی دیگر نیز چون راهی نخواهند یافت تصمیم می گیرند مراجل اعزام به خدمت را بگذرانند و به خدمت سربازی بروند .پس شرایط معافیت پزشکی نظام وظیفه یکیاز انواع معافیت هایی است که مشمولین می توانند از طریق آن ها معافیت بگیرند . برای بررسی معافیت پزشکی نظام وظیفه مشمول باید از نوعی بیماری رنج ببرد که بسته به نوع بیماری از نوعی معافیت خاص بهره متد خواهد شد .


بیشتر بخوانید: معافیت پزشکی نظام وظیفه


این نوع معافیت ها بر اساس معافیت پزشکی  به سه دسته ی کلی تقسیم می شوند که با هم خواهیم دید :
 • دسته اول یا همان معافیت دائمی که مشمول می تواند کارت معافیت پزشکی گرفته و یک روز نیز نیاز نخواهد بود به خدمت برود .
 • دسته دم معافیت خدمات رزمی که مشمول از اردوها و انجام رزمایشات معاف است .
 • دسته سوم یا معافیت موقت که مشمول موقتی از رفتن معاف است و باید پس از ۶ ماه به خدمت برود .

حال  این ضوابط معافیت پزشکی نظام وظیفه که در بالا به آن اشاره شد بر اساس نوع بیماری ، میزان تحصیلات و خیلی شرایط دیگر می تواند برای مشمولین موثر واقع گردد .

موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه و شرایط اخذ

موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه و شرایط اخذ به صورتی است که مشمول اول باید ببیند به چه بیماری دچار است . نوع بیماری ، درصد و شدت آن و تحصیلات مشمولین همگی بر موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه و شرایط اخذ آن تاثیر به سزایی خواهند داشت . بر طبق موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه و شرایط اخذ معافیت ، سازمان نظام وظیفه ماده ای تعریف کرده است که میزان بیماری و نوع معافیتی که بر اساس آن ها به مشمول تعلق می گیرد در آن آورده شده است .

موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه و شرایط اخذ


بیشتر بخوانید: معافیت پزشکی نظام وظیفه


ماده ۳۹ معافیت پزشکی نظام وظیفه :
 1. افرادی که از سلامت کامل بهره مند هستند .
 2. افرادی که بیماری و ناتوانی برای انجام خدمت دارند .
 3. افرادی که عمل جراحی کرده و مشکلات عدم رشد مانند اعتیاد دارند .
 4. افرادی که بیماری خفیف و نقص عضو دارند .

درباره ی معافیت پزشکی نظام وظیفه و شرایط اخذ آن ، مشمولین باید دقت داشته باشند که در حین استفاده از معافیت تحصیلی به هیچ عنوان قاادر نخواهند بود برای این نوع معافیت هم زمان اقدام کنند . البته تبصره ای وجود دارد که به مشمولینی که بیماری های خاص داشته و میزان تحصیلات در آن دخیل نبوده است به طور هم زمان اقدام کرده و  شرایط اخذ معافیت پزشکی را حین تحصیل بگذرانند . برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به شرایط معافیت نظام وظیفه و شرایط اخذ و هم چنین مشاوره نظام وظیفه با مرکز آویژه تماس حاصل نمایید .


بیشتر بخوانید: معافیت پزشکی سربازی چگونه است


لیست موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه

لیست موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه در واقع فهرستی از بیماری هاست که مشمولین می توانند به آن استناد کرده و مدارک پزشکی حود را آماده کرده و برای گرفتن معافیت پزشکی اقدام کنند . این لیست موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه در ادامه آورده شده است ، آن را با دقت بخوانید و برای سوالات بیشتر با مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید .

لیست موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه بر اساس ماده ۲ قانون معافیت پزشکی

 • بیماری های عفونی مانند سل و هپاتیت
 • بیماری های عمومی مانند چاقی مفرط یا لاغری یا کوتاهی بیش از حد قد
 • بیماری های ریوی مانند شکستگی دنده ها و انواع پلورزیها
 • بیماری های گوش و حلق و بینی مانند کر و لالی و سینوریت های مزمن
 • بیماری های عدد مترشحه مانند تیروئید و پاراتیروئید
 • بیماری های قلبی عروقی مانند بیماری های مادرزادی قلبی و گشاد بودن رگ ها
 • بیماری های پوستی مانند اگزماهای حاد
 • بیماری های اعصاب و روان  مانند وسواس های شدید
 • بیماری های  دستگاه ادراری مانند واریکوسل
 • بیماری های دستگاه گوارش مانند تومورهای مادرزادی
 • بیماری های استخوان مانند بیماری شوئرمان
 • بیماری های چشم مانند دوربینی و نزدیک بینی یا آستیکماتیسم
 • بیماری های روماتولوژی مانند انواع آرتریت های التهابی و عفونی
 • بیماری های جراحی مغز و اعصاب مانند تومورهای ستون فقزات
 • بیماری های خون و آنکولوژی مانند کم خونی های حاد و سرطان خون
 • بیماری های داخلی مغز و اعصاب مانند انسفالیتها و انسفالوپاتیها
 • بیماری های فک و دهان و دندان مانند تومورهای بدخیم فک و دهان

لیست موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه


بیشتر بخوانید: لیست بیماری های معافیت پزشکی حین تحصیل


لیست کامل موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه

لیست کامل موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه که در بالا آورده شده است به بخشی از بیماری های گسترده ی موجود در این فهرست اشاره شده است . مشمولین برای اطلاع پیدا کردن از لیست کامل موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه به شماره های داده شده تماس گرفته و با مشاورین ما در مورد شرایط خود مشورت کنند . مدارکی که مشمول باید برای ثبت درخواست معافیت پزشکی به همراه داشته باشد به صورت زیر می باشد :

فهرست موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه

فهرست موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه برای مشمولین با شرایط مختلف تدوین شده است . پس از بررسی این فهرست موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه ، مشمولین مراحل گرفتن معافیت پزشکی را باید طی کنند . بر طبق آخرین قوانین سازمان نظام وظیفه این مراحل به صورت زیر می باشد .

 1. مرحله اول جمع آوری مدارک می باشد .
 2. مرجله دوم درخواست معافیت پزشکی است که در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی باید داده شود .
 3. مرحله سوم رفتن به بیمارستان و انجام آزمایشات اصلی و تخصصی است .
 4. مرحله چهارم شرکت در کمیسیون است . در این مرحله ، که آخرین مرحله به حساب می آید مشمول بر اساس رای صادر شده شورای پزشکی معافیت پزشکی خود را خواهد گرفت .

خدمات کلان مرکز مشاوره آویژه در زمینه نظام وظیفه

 

موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه موارد معافیت پزشکی نظام وظیفه

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068