اهمیت درس روانشناسی در کنکور سال ۹۷ – گروه آزمایشی انسانی

روانشناسی در کنکور

درس روانشناسی در کنکور ۹۷ ٬ در آخر دفترچه کنکور مشاهده می شود که داوطلبان بسیاری درصد بالایی از آن کسب می کنند! با این درس در کنکور بیشتر آشنا شوید .

روان شناسی

آخرین مجموعه سوالاتی که در آخرین دفترچه کنکور ارائه می شود، درس روان شناسی است. معمولا دانش آموزانی که سوالات کنکور را به ترتیب می زنند (که باید هم چنین عمل کنند) در اوج خستگی ذهنی به سوالات روان شناسی می رسند و به همین دلیل است که شما می بایستی درس روان شناسی را طوری با اندیشه های کلیدی فرا بگیرید که حتی در حال خستگی ذهنی نیز، بتوانید به آنها پاسخ دهید.

این درس فقط دارای یک کتاب می باشد. در واقع اقتصاد و روان شناسی تنها دروسی هستند که برای کنکور فقط برای هرکدام باید یک کتاب را خواند. به همین دلیل است که اکثر دانش آموزان این درس را در کنکور بالای 50 درصد می زنند. یعنی دانش آموزی که در کنکور دانشگاه های دولتی رتبه سی هزار می آورد این درس را 50 درصد میزند. نتیجه اینکه در این درس حتما نبایستی از یک درصد معین پایین تر زد چرا که با کاهش درصد این درس بی گمان درصدهای بالای دروس دیگر جبران کننده نخواهد بود.

ساختار کتاب درسی و روش مطالعه آن

برای معرفی ساختار کتاب درسی در مورد هر فصل خواهم گفت که دارای چه ویژگی هائی است. از روی این ویژگی ها شما متوجه خواهید شد که این کتاب را باید با روش مطالعه کنید:

فصل اول :

نام این فصل (کلیات) است که در آن سه موضوع محوری را باید با دقت بخاطر بسپارید و عمده ی سوالات وابسته به همین سه موضوع محوری است.

1- تعریف و تاریخچه روان شناسی

در این قسمت از کتاب شما می بایستی در ارتباط با تعریف روان شناسی همان کاری را انجام دهید که در درس جامعه شناسی برای مفهوم (نظام جهانی) و در ارتباط با مباحث تاریخی که بسیارکم می باشند نیز فقط کافی است که آنها را به درستی استخراج کنید و در طول زمان چندین و چندین بار مطالعه کنید تا فراموش نشود.

2-رویکردهای روان شناسی

نکته ی بسیار مهم در این قسمت این است که سوالات مفهومی از این بحث طرح می شوند و این قسمت را واقعا باید (بفهمید)برای درک این قسمت حتما هر رویکرد را با رویکردهای بعدی وقبلی خود مقایسه کنید.مثلا شما باید بدانید که یک روان شناس اگر معتقد به رویکرد زیست شناختی باشد به پدیده ای چون کشته شدن یک فرد به دست دیگر، چگونه نگاه می کند و اگر روان شناس دیگری معتقد به رویکرد مثلا پدیدار شناختی باشد، چگونه خواهد نگریست، و تفاوت این دو را به دقت از هم تمیز دهید. پیشنهاد من این است که جدولی فراهم کنید که بتوانید این موارد را با هم مقایسه کنید.

3- راهبردها،روش ها و حوزه های تحقیق

در این قسمت نیز دقیقا می بایستی مقایسه ای پیش بروید باید بدانید که دقیقا تفاوت روش همبستگی با روش تجربی در کجاست؟

باید بدانید که کاربرد هر کدام از این روش ها در چیست؟ و کجا کدام روش را به کار می بریم.

فصل دوم :

نام این فصل (رشد) می باشد. مهم ترین ویژگی این فصل این است که نکات بسیار زیادی در آن وجود دارد که (حفظی)است و به خاطر سپاری آن نیازمند چندکار موازی از یک طرف و چند کار متولی و مرحله به مرحله از طرف دیگر است.

اولین فرض در مطالعه ی این فصل این است که بدانید هیچ نکته ای در آن وجود ندارد که مهم نباشد اگر به این سوال دقت کنید متوجه منظور من خواهید شد. (سوال کنکور سراسری):

اغلب کودکان در چه سنی می توانند به جملات کوتاه صحبت کنند؟ 1) 15ماهگی 2) 18ماهگی 3)21ماهگی 4) 24ماهگی

می بینید که طراح سوال در کنکور چگونه سوال طرح کرده است؟ او از شما فقط نمی خواهد که بدانید که هر مرحله از رشد دارای چه خصوصیات کلی است بلکه، به طور کلی از شما می خواهد که ریزترین موضوعات را نیز بدانید و بخاطر بسپارید و طوری هم به خاطر بسپارید که اگر شش ماه بعد از شما پرسیدند بتوانید به آن پاسخ دهید.

نتیجه اینکه حتما هر کدام از تیترهای کتاب درسی را به تیترهای جزئی تر تبدیل کنید و سپس تعداد دوره های هر ریز تیتر را در فاصله های کوتاه انجام دهید. یک مبحث را به شکلی نخوانید که سه هفته بعد آن مبحث را دوره کنید بلکه هر مبحث را به شکلی که مطالعه کردید و تست های مربوطه را پاسخ دادید بلافاصله فردای آن روز مرور را انجام دهید و دوباره آخر هفته نیز یکبار دیگر مرور مجدد بکنید.

فصل سوم :

نام این فصل (فرایندهای شناختی) است. این فصل از یک طرف همانند فصل یک می باشد، در نتیجه نیازمند به ساختن جداول مقایسه ای و از طرف دیگر همانند فصل دو می باشد و در نتیجه نیازمند مرورهای پی در پی با فاصله زمانی کم.

فصل چهارم:

نام این فصل (بهداشت روانی) است. این فصل نیز مانند فصل سوم دارای هر دو ویژگی اشاره شده می باشد.تنها نکته ای که می خواهم در ارتباط با این فصل بگویم این است که بخش مهمی از این فصل آنقدر ساده و سهل به نظر می رسد که نکات کلیدی آن دیده نمی شوند به این موضوع دقت کنید و گول ظاهر آن را نخورید. شما در این فصل با مباحث بسیار زیادی از بحث های مفهومی درگیر هستید که بطور غیر محسوسی در داخل آن مطالب مفهومی و مطالب حفظی نیز وجود دارد. باید بتوانید این دو مورد را از هم تفکیک کرده و بخوانید.

در صورتی که خصوص نحوه مطالعه دروسی نظیر زیست شناسی ٬ ادبیات ٬ شیمی ٬ ریاضی ٬ فیزیک ٬ عربی و … سوال یا ابهام دارید ٬ یا نیاز به برنامه ریزی تحصیلی دارید ٬ هم اکنون می توانید با مشاوران تحصیلی آویژه دانش تماس حاصل نمایید .

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

اهمیت درس روانشناسی در کنکور سال ۹۷ – گروه آزمایشی انسانی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
در این مقاله بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- یک نظر:
  1. هانیه حقانی شجاعی / پیج اصلی اینستاگرام هانیه حقانی چیست؟ + بیوگرافی و عکس گفت:

    خوب بود

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1402/12/3

جمعه

1402/12/4

شنبه

1402/12/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید