نکات قابل توجه معافیت پزشکی – مشاوره نظام وظیفه

معافیت پزشکی
به اشتراک بگذارید

نکات قابل توجه معافیت پزشکی. مشمولین باید چه مواردی را مد نظر قرار دهند؟

آیا به دنیال دریافت معافیت پزشکی هستید؟ از نکات قابل توجه معافیت پزشکی تا چه حد اطلاع دارید؟ آیا میدانید مراحل معافیت پزشکی و انواع معافیت پزشکی چیست؟  در ادامه مطالب زیر ” نکات قابل توجه معافیت پزشکی  ” همراه ما باشید. تا جواب تمام سولاتتان در مورد آیین نامه ها و نکات قابل توجه معافیت پزشکی را بیابید .

نکات قابل توجه معافیت پزشکی نظام وظیفه

معافیت های پزشکی نظام وظیفه یکی از انواع معافیت های مهمی است که بسیاری از مشمولین می توانند از آن استفاده کرده و معافیت سربازی خود را بگیرند . اما معافیت های پزشکی نظام وظیفه دارای شرایط و ضوابطی است که مشمولین باید راجع به آن ها اطلاعات کاملی داشته باشند تا بتوانند برای گرفتن معافیت پزشکی سربازی اقدام کنند .

یکی از کارهای مشاوره معافیت در این مقاله این است که علاوه بر دادن اطلاعات صحیح در زمینه مشاوره معافیت پزشکی و معافیت پزشکی   خدمت سریازی مشمولین را راهنمایی کنند تا بتوانند از معافیت پزشکی نظام وظیفه بهره مند شوند . اما این سوال ها پیش خواهد آمد که:

مدارک معافیت خدمت چیست ؟

افرادی که می خواهند برای معافیت های پزشکی نظام وظیفه اقدام کنند با چه مدارکی داشته باشند ؟ چه نوع بیماری هایی در لیست بیماری های سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مشمولین را از رفتن به خدمت سربازی معاف خواهد کرد ؟ مدت زمان معافیت پزشکی سربازی و مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی خدمت سربازی به طور دقیق چیست ؟ مرکز مشاوره معافیت پزشکی در این مقاله  اطلاعات لازم در زمینه معافیت پزشکی نظام وظیفه را در اختیار مشولین قرار خواهد داد . تا با استفده از این اطلاعات و راهنمایی های مرکز مشاوره نظام وظیفه  مشمولین بتوانند بهترین نوع معافیت را برای خود انتخاب کرده و مراحل ثبت درخواست خود را به درستی انجام دهند .

انواع معافیت های پزشکی نظام وظیفه

انواع معافیت های پزشکی نظام وظیفه بر اساس شرایط جسمی مشمولین به آن ها داده می شود . برخی از معافیت پزشکی نظام وظیفه بر اساس نوع بیماری به صورت معافیت موقت ، برخی به صورت معافیت دائم و برخی دیگر به صورت معافیت خدمات رزمی به مشمولین داده می شود . بنابراین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مشمولین را از نظر نوع سلامت جسمی و روحی و بر اساس انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه در چهار گروه قرار می دهد که در اینجا به آن ها اشاره خواهیم کرد .

 • مشمولینی که از سلامت جسمی برخوردار نبوده و به خاطر آن مجبورند به طور موقت معافیت گرفته و از معافیت های ۶ ماهه یا یک ساله استفاده کنند .
 • مشمولینی که از سلامت کامل برخوردار هستند و باید در آغاز سن مشمولیت برای اعزام به خدمت آماده شده و به  خدمت سربازی بروند .
 • مشمولینی که از سلامت جسمی برخوردار نبوده و دچار معلولیت هستند و فقط توانایی انجام خدمات رزمی را ندارند و از خدمات رزمی معاف خواهند شد .
 • مشمولین در این گروه از سلامت جسمی برخوردار نیستند و هم چنین قادر نبوده به خدمت سربازی بروند . بنابراین  این مشمولین می توانند از انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه که به صورت دائم از سوی سازمان معرفی می گردد استفاده کرده و کارت معافیت دائم خود را بگیرند .

در ادامه، مطالب مفیدی از نکات قابل توجه معافیت پزشکی برای شما آماده کرده ایم .


بیشتر بخوانید: 


مشاوره نظام وظیفه

معافیت پزشکی

برای دریافت معافیت پزشکی شما با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی. ( پلیس +۱۰) و اخذ دفترچه راهنما. و اقدام به تکمیل اوراق مربوط به معافیت پزشکی می کنید. سپس با مراجعه به پزشکان معاین اولیه ، انجام واکسیناسیون. و تحویل مدارک تکمیل شده به دفاتر مربوط مابقی مراحل آن را طی می کنید . مراحل پزشکی ای که باید بپیمایید. به طور کلی شامل سه مرحله می باشد . مرحله اول: تایید بیماری توسط پزشک اولیه . مرحله دوم: تایید بیماری توسط شورای پزشکی بیمارستان . مرحله سوم: تایید بیماری توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی . همچنین اگر مشمول تقاضای معافیت پزشکی را بکند . نمی‌تواند در خلال رسیدگی انصراف دهد . و تا طرح پرونده در شورای پزشکی مشمول حق انصراف ندارد .

لیست بیماری های معافیت پزشکی نظام وظیفه

لیست بیماری های معافیت پزشکی نظام وظیفه بسیار گسترده است . در واقع در این لیست بیماری های معافیت های پزشکی نظام وظیفه موجود می باشد که مشمولین می توانند از طریق آن ها مراحل معافیت پزشکی خود را انجام دهند . ما در این جا لیست بیماری ها را به همراه توضیحات برای مشمولین ذکر خواهیم کرد .

لیست بیماری های معافیت های پزشکی نظام وظیفه بر اساس آخرین تغییرات قوانین تصویب شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی :

 • بخش بیماری های عمومی
 • بخش بیماری های غدد مترشحه داخلی
 • بخش بیماری های پوست و بافت های زیر پوستی
 • بخش بیماری های داخلی مغز و اعصاب
 • بخش بیماری های جراحی مغز و اعصاب
 • بخش بیماری های اعصاب و روان
 • بخش بیماری های ریوی و قفسه سینه
 • بخش بیماری های اسکلت و استخوان
 • بخش بیماری های دستگاه گوارشی و جراحی های عمومی
 • بخش بیماری های خونی و آنکولوژی
 • بخش بیماری های دستگاه ادراری تناسلی
 • بخش بیماری های مرتبط با فک و دهان و دندان
 • بخش بیماری های چشم و عوارض بینایی
 • بخش بیماری های گوش و حلق و بینی
 • بخش بیماری های قلبی و عروقی
 • بخش بیماری های روماتولوژی و بافت همبند
 • بخش بیماری های عفونی

برای مشاوره در زمینه مشاوره نظام وظیفه تلفنی: نکات قابل توجه معافیت پزشکی.

می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی در ایام تعطیل.

با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید :

تهران ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ و سایراستانها ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸

 

همچنین طبق ماده ۱۰ آیین نامه ،رسیدگی به تقاضای معافیت پزشکی. مشمولانی که برابرقانون و آیین نامه اجرایی مربوط، به تحصیل اشتغال داشته. و از معافیت تحصیلی استفاده می نمایند . پس ازفراغت ازتحصیل یا ترک تحصیل یا اخراج به عمل خواهد آمد. مگردرخصوص نقص عضو یا بیمارهایی که براساس ضوابط. این آیین نامه و پیوست آن، مقطع تحصیلی درآن اثر نداشته باشد . البته مشمولانی که تقاضای معافیت پزشکی می نمایند. هم باید برگ واکسیناسیون را تکمیل کنند. چون به هر حال صد در صد همه موارد درخواستها منجر به معافیت دائم نمی شود . در صورت اعتراض مشمول به رای شورای پزشکی ضمن ثبت درخواست . اعتراض ازطریق دفاتر پلیس +۱۰٫ پرونده در شورای عالی پزشکی مطرح می گردد . و در صورت اصرار و اعتراض به رای شورا. علیرغم انجام موارد لازم مشمول به شورای عالی معرفی می گردد .

پزشکی


بیشتر بخوانید: راهنمای دریافت امریه سربازی


مدارک مورد نیازمعافیت پزشکی

 • تکمیل برگ وضعیت مشمولان(برگه شماره۱ )
 • تکمیل برگ معاینه اولیه مشمولان توسط پزشک معاین اولیه (برگه شماره۲) 
 • تکمیل برگ واکسیناسیون( برگه شماره ۵) . اصل وتصویرکارت ملی مشمول
 • اصل وتصویرکلیه صفحات شناسنامه عکسدارمشمول
 • اصل وتصویرآخرین مدرک تحصیلی یاگواهی فراغت از تحصیل 
 • افتتاح حساب عابربانک سپه و درج شماره حساب در برگ شماره یک. (ویژه متقاضیان اعزام،معافیت پزشکی وکفالت)
 • یک قطعه عکس رنگی ۴×۳ تمام رخ زمینه سفید مشمول. (علاوه بر عکس های الصاقی به برگه ها) .

روند رسیدگی به معافیت پزشکی

دریافت دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی. (پلیس+۱۰)بمنظور تنظیم و تکمیل مدارک مورد نیاز . مراجعه به یکی از پزشکان معاین اولیه. و تکمیل برگه معاینه اولیه توسط پزشک . قبل از مراجعه به نزد پزشک معاین اولیه می بایست. ابتدا برگه خود اظهاری سوابق بیماری مشمول. که در پشت برگ معاینه اولیه قرار دارد. را به دقت تکمیل و آن را به پزشک ارایه نمایند . ثبت درخواست در سیستم توسط کاربر پلیس +‌۱۰٫ و عودت کلیه مدارک به مشمول جهت نگهداری. و ارایه به شورای پزشکی . ارسال برگ معرفی به بیمارستان از طریق پست به آدرس مشمول . مراجعه فرد به بیمارستان جهت انجام معاینات تخصصی . ارسال جوابیه بیمارستان (‌نظریه تخصصی ) به حوزه رسیدگی کننده . ارسال دعوتنامه به آدرس مشمول جهت حضور در شورای پزشکی . برگزاری جلسه شورای پزشکی .در صورتی که شخص معاف دائم شناخته شود. از کارت معافیت برخوردار شده. و در صورتی که سرباز یا معاف از رزم شناخته شود. برگ آماده بخدمت برای وی صادر و ارسال می گردد . البته مشمولانی که دارای نقص عضو یا بیماریهای قابل مشاهده می باشند. نیازی به مراجعه به بیمارستان نخواهند داشت .

شرایط معافیت پزشکی نظام وظیفه

شرایط معافیت پزشکی نظام وظیفه برای افرادی که دارای بیماری های خاص هستند مورد استفاده قرار می گیرد . در واقع یکی از شایع ترین راه های معافیت خدمت سربازی معافیت پزشکی نظام وظیفه می باشد . که مشمولین با داشتن شرایط معافیت پزشکی نظام وظیفه و کسب کردن اطلاعات لازم درمورد قوانین صادر شده از سوی سازمان مربوطه می توانند درخواست معافیت پزشکی خود را از طریق دفاتر الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ ثبت کنند . پس از گذراندن مراحل مربوط به انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه مشمولین می توانند معافیت خود را بگیرند . اما مشمولین باید در نظر داشته باشند که داشتن معافیت های پزشکی ممکن است در بعضی مواقع مشکلاتی ایجاد کند .

به طور مثال برخی سازمان ها و ارگان ها برای استخدام کمی سخت گیر هستند و افرادی که دارای معافیت های پزشکی هستند نمی توانند در این وزارت خانه ها و سازمان ها استخدام شوند . این شرط برای ارگان های دولتی بسیار پرکاربرد است .یکی از معافیت هایی که فرد با داشتن آن می تواند برای همیشه از خدمت سربازی معاف شود معافیت پزشکی می باشد. بر اساس مصوبه قوانین معافیت پزشکی چنانچه شخصی مشکلاتی از قبیل بیماری جسمی و یا ذهنی را دارا باشد می تواند برای دریافت کارت معافیت از خدمت خود اقدام نماید. شخصی که متقاضی دریافت کارت معافیت پزشکی می باشد باید معاینات لازم را توسط پزشکان نیروهای مسلح جهت تایید مشکل و بیماری خود انجام دهد همچنین مدارک پزشکی فرد باید به تایید کمیسیون پزشکی سازمان نظام وظیفه برسد.

پزشکی

نکات قابل توجه معافیت پزشکی

مشمولانیکه مشکلات پزشکی خود را به هنگام معاینه اولیه بیماری خود را عنوان نکنند. چنانچه در دوران آموزش یا خدمت به دلیل اعلام نکردن مشکل پزشکی. دچار حادثه شوند. مسئولیت آن بر عهده خود مشمول می باشد . مشمولانی که در سیر مراحل رسیدگی پزشکی قرار گرفته اند. چنانچه در دانشگاه / مؤسسات آموزش عالی یا حوزه های علمیه پذیرفته شده. و ثبت نام نمایند. مجاز به ادامه رسیدگی بوده. و در صورت نداشتن شرایط معافیت و دارابودن سایر شرایط. می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند . به همراه داشتن اصل شناسنامه عکس دار. و یا کارت ملی جهت شرکت در شورای پزشکی الزامی است . مشمولین چنانچه در شورای پزشکی. معاف از خدمت تشخیص داده نشوند. به خدمت اعزام می شوند. و در صورت اعتراض به رای شورای پزشکی پرونده آنان در شورای عالی مطرح. و رای شورای عالی قطعی و لازم الاجراست ومشمولان حق اعتراض ندارند .

مشمولانی که بدون غیبت درخواست پزشکی خود را ثبت می نمایند. و در سیر معافیت پزشکی قرار می گیرند. چنانچه در مدت رسیدگی به درخواست پزشکی. عمدا باعث طولانی شدن مراحل رسیدگی شوند. (‌مانند عدم مراجعه بموقع به بیمارستان ، عدم حضور در جلسات شورای پزشکی. و … ) وارد غیبت می گردند . مشمولانی که در سیر رسیدگی پزشکی قرار دارند. مجاز به انصراف از درخواست پزشکی نیستند. و رای شورای پزشکی در خصوص آنان ملاک عمل می باشد . دارندگان کارت معافیت پزشکی درصورت بهبودی و سلامت کامل می‌توانند. با احراز شرایط درخواست ابطال کارت معافیت نمایند. تا پس از بررسی و اثبات سلامتی کامل. توسط شورای پزشکی ویژه وظیفه عمومی به خدمت دوره ضرورت اعزام گردیده. و از کارت پایان خدمت استفاده نمایند .

نکته پایانی نکات قابل توجه معافیت پزشکی

مشمولان برای اطلاع از چگونگی دارا بودن شرایط ابطال کارت معافیت پزشکی. به وظیفه عمومی شهرستان محل سکونت مراجعه نمایند. و لازم به ذکر است اینگونه افراد حتماً می‌بایست. بطور کامل دوره ضرورت را طی نموده. و حق بهره ‌مندی از معافیت های مقرر در قانون را نداشته. و فقط درصورت داشتن سابقه خدمت قبلی یا کسرخدمت بواسطه عضویت فعال در نیروی مقاومت بسیج. از مدت دوره ضرورت کسر خواهد شد .

برای مشاوره در زمینه مشاوره نظام وظیفه تلفنی: نکات قابل توجه معافیت پزشکی.

می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی در ایام تعطیل.

با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید :

تهران ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ و سایراستانها ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸

 


خدمات مشاوره تلفنی آویژه دانش در زمینه مشاوره نظام وظیفه :

 • مشاوره معافیت پزشکی
 • مشاوره خرید خدمت
 • مشاوره معافیت کفالت
 • مشاوره معافیت ایثارگری
 • مشاوره معافیت تحصیلی
 • مشاوره کسری خدمت
 • مشاوره امریه
 • مشاوره سرباز نخبگی (سرباز نخبه وظیفه)
 • مشاوره اعزام به خدمت
 • مشاوره غیبت و جریمه خدمت سربازی
 • مشاوره تعجیل و تمدید خدمت سربازی
 • مشاوره خروج از کشور برای مشمولان نظام وظیفه خدمت سربازی
 • اخبار نظام وظیفه
 • ملاقات مردمی با سرداران نظام وظیفه

نکات قابل توجه معافیت پزشکی – مشاوره نظام وظیفه

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه نکات قابل توجه معافیت پزشکی – مشاوره نظام وظیفه

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

نظرات

- 2 نظر:

  1. بله: اگر معافیت از نوع پزشکی باشد فرد حق اعتراض در مرحله اول را دارد ولی زمانی که به شورای عالی برسه حق اعتزاض ندارید و شورای عالی رای نهایی را میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068