وضعیت تشکیل کلاس های علمی کاربردی چگونه است؟

وضعیت تشکیل کلاس های علمی کاربردی

تشکیل کلاس های علمی کاربردی تنها به شکل حضوری میباشد

تشکیل کلاس های علمی کاربردی بعد از انجام ثبت نام و انتخاب واحد دانشجویان انجام میشود. دانشگاه های علمی کاربردی در سراسر کشور از بین متقاضیان ورود به دانشگاه دانشجو میگیرد. ثبت نام داوطلبان این دانشگاه در دو نیمسال انجام میشود. بعد از انجام مراحل ثبت نام زمان دقیق مربوط به شروع کلاس های درس این دانشگاه اعلام میشود. دانشگاه علمی کاربردی به شکل بدون کنکور و آزمون دانشجویان را ثبت نام میکند به همین دلیل تصور عمومی بر این است که این دانشگاه کلاس های حضوری ندارد و تحصیل در ان غیر حضوری است. اما تحصیل در دانشگاه های علمی کاربردی نیز به شکل حضوری میباشد و این دانشگاه هیچ کلاس غیر حضوری یا تحصیل مجازی ندارد.

رشته های دانشگاه های علمی کاربردی متنوع است؛ این دانشگاه در تلاش هستند که مهارت ها و دانش عملی را در اختیار دانشجویان خود قرار دهند و دستیابی به این امر تنها از طریق انجام فعالیت های عملی و آزمایشگاهی امکان پذیر است. بنابراین این دانشگاه دو نوع کلاس را برای آموزش دانشجویان در نظر گرفته است. کلاس های تئوری و کلاس های عملی که به آموزش مهارت های کاربردی میپردازد. دانشجویان این دانشگاه ملزم هستند در این کلاس ها حضور یابند. نکته ای که درباره ی کلاس های عملی وجود دارد این است که به دلیل نیاز به امکانات آموزشی بیشتر شهریه ی این واحد های درسی بیشتر از دیگر واحد ها میباشد.


بیشتر بخوانید:دفترچه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

ساعات تشکیل کلاس های علمی کاربردی برای شاغلین

تعداد زیادی از دانشجویانی که در دانشگاه های علمی کاربردی تحصیل میکنند افراد شاغل هستند. لذا این دانشگاه با در نظر گرفتن این امر تشکیل کلاس های درسی را به نحوی برنامه ریزی کرده است که این افراد نیز با کمترین مشکل در کلاس های درس حضور یابند. مثلا برخی کلاس ها در نوبت بعد از ظهر تشکیل میشوند تا دانشجویان شاغل نیز از آنها بهره برند. البته این دانشگاه درباره دانشجویان شاغل سخت گیری های مربوط به حضور در کلاس را کمتر کرده است و دانشجویان میتوانند تا چند جلسه غیبت داشته باشند. همین امر باعث شده که این دانشگاه به یکی از دانشگاه های مورد نظر شاغلین برای ادامه تحصیل تبدیل شود.

قوانین مربوط به تشکیل کلاس های علمی کاربردی

تشکیل کلاس های دانشگاه علمی کاربردی در هر مقطع تحصیلی ضوابط و قوانین مختلفی دارد. یکی از قوانینی که دانشگاه علمی کاربردی برای تشکیل کلاس ها و حضور دانشجویان در کلاس در نظر گرفته است مربوط به پرداخت شهریه میباشد. طبق این امر تنها افرادی که ثبت نام خود را کامل کرده باشند و شهریه ی مربوطه را پرداخت کرده باشند میتوانند در کلاس حضور یابند.

به طور کلی برای هر واحد درسی دانشگاه علمی کاربردی بین 16 تا 18 جلسه کلاس تشکیل میشود. همچنین این دانشگاه سه ترم تحصیلی دارد که شامل ترم پاییز و زمستان میباشد. ترم های تابستانه نیز وجود دارد که تنها تعداد محدودی از واحد های درسی ارائه میشود. دانشجویانی که در هر یک از این نیمسال های تحصیلی ثبت نام میکنند موظف به حضور در کلاس ها میباشند.

اهدف رشته های دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه جامع علمی کاربردی در دسته دانشگاه های نیمه دولتی قرار می گیرد. مراکز آموزشی علمی کاربردی وابسته به علوم، تحقیقات و فناوری می باشند. هدف از راه اندازی این مراکز آموزشی ارتقاء سطح دانش و مهارت های شغلی افراد می باشد. یکی از اهداف مهم دانشگاه علمی کاربردی مشارکت دادن سازمان ها و شرکت هایی است که افراد با قرار گرفتن در محیط کاری آنها بهتر می توانند، توانمندی شغلی خود را به دست آورند و در جهت بهبود و ارتقاء آنها تلاش کنند. از طرفی خود این سازمان ها و نهادهای ذیربط که در آموزش نیروهای متخصص نیز درگیر می شوند، می توانند از این افراد در سطوح مختلف جایگاه های شغلی بهره بگیرند. در کل ماهیت شکل گیری دانشگاه علمی کاربردی فعال سازی بخش های خصوصی و دولتی در زمینه دانش و کار می باشد.

شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی توسط سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام می شود. به صورت کلی شروع ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی در دو نوبت که در اواسط مرداد و اوایل بهمن ماه هر سال می باشد صورت می گیرد. پذیرش و ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی در دو مقطع صورت می گیرد:

 • کاردانی
 • کاردانی به کارشناسی

شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی به صورت بدون کنکور است. ورود به مقطع کاردانی به کارشناسی بر اساس معدل دوره قبل صورت می پذیرد. برای ورود به دانشگاه علمی کاربردی می بایست شرایط ذیل را داشته باشید.

 • دارا بودن دیپلم نظام جدید یا نظام قدیم
 • برخورداری از حداقل قدرت فیزیکی برای رشته انتخابی توسط دانشجو
 • شرایط معافیت نظام وظیفه
 • داشتن شرایط اختصاصی هر یک از واحدهای آموزشی دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که در زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی داوطلبان می بایست گواهینامه پایان تحصیلات در مقطع دیپلم خود را به مراکز آموزشی ارائه نمایند؛ در غیر این صورت قبولی فرد مورد پذیرش قرار نمی گیرد.

سامانه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی (سایت هم آوا)

سامانه دانشگاه علمی کاربردی یا سایت هم آوا سامانه ای است که تمام فعالیت های دانشجویان این دانشگاه در آن صورت می گیرد. به این لحاظ سایت هم آوا مرجع دانشگاه علمی کاربردی می باشد. از جمله عملیات هایی که دانشجویان می توانند در این سامانه انجام دهند می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ثبت نام
 • انتخاب واحد
 • حذف و اضافه
 • دریافت معرفی نامه

جالب است بدانید که حتی اگر متقاضی تدریس در دانشگاه علمی کاربردی باشید می بایست در سایت هم آوا مراحل تقاضای خود دنبال کنید. نام قبلی سایت هم آوا سامانه سجاد بود که بعد از بهینه سازی جایگزین سامانه سجاد گردید. برای ورود به سامانه هم آوا باید مراحل زیر را طی کنید:

 • کد کاربری
 • کلمه عبور

باید بدانید که کد کاربری شما همان کد ملی است و کلمه عبور شماره شناسنامه فرد که البته برای افرادی که شماره شناسنامه آنها با کد ملی شان یکسان می باشد یا شماره شناسنامه ندارند، می توانند از کد ملی استفاده کنند. در صورتی که رمز عبور خود را تغییر بدهید و فراموش کرده باشید می بایست به واحد آموزش خود مراجعه کنید و کلمه عبور جدید را دریافت نمایید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

وضعیت تشکیل کلاس های علمی کاربردی چگونه است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 3 نظر:
 1. سلام خسته نباشید دانشگاه ثبت نام کنم ایامی تونم انتخاب کنم کلاس هام طرف باشه به خاطر شرایط متاهل بودنم وبچه دارم

 2. با درود. از كاردانى به كارشناسى رشته املاك و مستغلات امروز ثبت نام كردم
  كلاسها كى شروع مى شود و تطبيق درس هاى خوانده شده هم لحاط مى گردد و از كاردانى به كارشناسى چند ترم است و حدودا چقدر زمان مى برد ؟ و شهريه هر ترم را حدودى بفرماييد. سپاس فراوان

  1. سلام وقتتون بخیر از کاردانی تا کارشناسی به صورت معمول 2 الی 2 ونیم سال زمان میبرد و شهریه بستگی به نوع دانشگاهی ک میخواهید بروید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/3/25

شنبه

1403/3/26

یکشنبه

1403/3/27

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید