پروژه کسری خدمت چیست؟

شرایط اخذ پروژه کسری خدمت چیست؟
به اشتراک بگذارید

پروژه کسری خدمت سربازی چیست و چه کسانی میتوانند از این پروژه ها استفاده کنند؟ امروزه سوال ها درباره ی کسری خدمت و پروژه های مربوط به آن ها بسیار متداول شده است. درصد زیادی از جوانان ما در صدد بدست آوردن اطلاعات درباره این نوع کسری های خدمت سربازی و هم چنین شرایط استفاده از آن ها هستند. شاید خیلی از خانواده ها و حتی جوانان ذکور از کسری های خدمت بی اطلاع باشند. اما ما در این مقاله قصد داریم درمورد کسری خدمت و شرایط کامل آن صحبت کنیم. هم چنین مطالب کافی درباره ی قوانین مختلف آن در اختیار متقاضیان عزیز قرار دهیم.

سوال اولی که در این باره مطرح میشود این است که کسری خدمت چیست؟ میدانید که پسران در کشور ما  باید یک دوره ی تقریبا دو ساله را برای خدمت سربازی بگذرانند. این دوره ی دو ساله به دلیل حضور مشمولین در پادگان ها و دوری از خانواده شرایط سختی را برای جوانان به وجود میاورد. به همین منظور امروزه خدمت سربازی نظام وظیفه به عنوان یک دردسر عظیم برای هر جوان ایرانی مشکلاتی به وجود آورده است.

اما در این چند سال گذشته با تمهیدات و نظارت های مستمر سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا شرایطی برای جوانان در نظر گرفته شده است. که از طریق آن ها میتوانند دوره ی خدمت ضرورت خود را بدون دغدغه و حتی در کنار خانواده بگذرانند. اما آیا این کار امکان پذیر است؟ در جواب خواهیم گفت آری. کسری های خدمت راهی برای فرار از حضور دو ساله در پادگان هاست. که با انواع این کسری ها و شرایط آن ها به طور مفصل آشنا خواهیم شد.

انواع کسری های خدمت سربازی

 • کسری خدمت ایثارگران
 • کسری خدمت سربازی مشمولین متاهل
 • کسری خدمت سربازی بسیجیان فعال
 • کسری های خدمت مشمولین دارای فرزند
 • کسری های خدمت نخبگان
 • کسری های خدمت مناطق محروم و بد آب و هوا
 • کسری های خدمت سربازی مناطق عملیاتی و جنگی
 • کسری های خدمت نظام وظیفه
 • پروژه کسری خدمت سربازی

تمام این کسری های خدمت نظام وظیفه شرایط خاص خود را دارا هستند. که باید در مورد آن ها مطالعه کرد و اطلاعات لازم را بدست آورد.


بیشتر بخوانید: مراحل اعزام به خدمت سربازی چیست؟


شرایط اخذ پروژه کسری خدمت چیست؟

شرایط اخذ پروژه کسری خدمت دارای قوانین و ویژگی هایی است که طبق معمول سازمان نظام وظیفه عمومی کشور آن ها را تصویب کرده و به عموم مشمولین ارائه میدهد. به همین منظور کسانی که میخواهند از این پروژه ها استفاده کنند باید شرایط خاص خود را داشته باشند. همانطور که مطلع هستید کسری های خدمت از طریق انجام پروژه از قوانین جدیدی است که سازمان نظام وظیفه آن ها را در چند سال گذاشته تصویب کرده است. این کسری های خدمت سربازی همانطور که از اسمش نیز پیداست از طریق انجام پروژه امکان پذیر است.

مشمولین متقاضی برای انجام این پروژه ها باید شرایط زیر را دارا باشند. این شرایط را مطالعه کرده و در صورت داشتن هرگونه ابهام با مشاوره نظام وظیفه در مرکز مشاوره آویژه در تماس باشید.

مهم ترین ضوابط و شرایط اخذ پروژه کسری خدمت

 • داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس
 • داشتن مدرک تحصیلی در مقطع دکتری یا بالاتر
 • نداشتن غیبت غیر موجه برای خدمت سربازی
 • انتخاب پروژه توسط بنیاد ملی نخبگان

این شرایط فرصت مناسبی است تا فارغ التحصیلان دانشگاه ها بتوانند هر چه سریع تر از مزایای این کسری های خدمت نظام وظیفه استفاده کنند. اما به این نکته دقت داشته باشید که انتخاب موضوع پروژه باید حتما قبل از انجام توسط سازمان بنیاد ملی نخبگان مورد تایید واقع شود. در غیر این صورت پروژه قابل قبول نخواهد بود و مشمولین نمیتوانند از کسری خدمت سربازی استفاده کنند.


بیشتر بخوانید:  چه کسانی مشمولین خدمت سربازی هستند ؟


مدارک اخذ پروژه کسری خدمت چیست؟

مدارک اخذ پروژه کسری خدمت از مهم ترین بخش هایی است که باید مشمولین متقاضی کسری خدمت سربازی به آن دقت کافی داشته باشند. زیرا بدون مدارک صحیح و مستندات درست، مشمولین نمیتوانند برای دریافت پروژه های کسری خدمت سربازی اقدام کنند.زیرا قدم های اول پس از بررسی شرایط مشمولین، داشتن مدارک کامل و کافی است. پس مرحله به مرحله اقدامات دریافت کسری خدمت مربوط به پروژه را پشت سر بگذارید. در هنگام تهیه مدارک نیز دقت کافی داشته باشید.

مستندات و مدارک اخذ پروژه کسری خدمت

 1. عکس پرسنلی رنگی با پس زمینه سفید از چهره تمام رخ مشمولین ۴ عدد.
 2. شناسنامه ی مشمولان.
 3. کارت ملی مشمولین.
 4. کپی از تمام صفحات شناسنامه مشمول.
 5. مدرک تحصیلی مشمولین که باید از مقطع کارشناسی ارشد به بالا باشد.
 6. کپی کارت ملی مشمول.
 7. رزومه ی کاری و شغلی مشمولین.
 8. کپی از شناسنامه همسر مشمولین در صورت متاهل بودن.
 9. کپی شناسنامه فرزندان مشمول در صورت داشتن فرزند یا فرزندان.

این مدارک را هر چه سریع تر باید داوطلبان آماده کرده و به سازمان ملی نخبگان تحویل دهند. تا مراحل انتخاب موضوع پروژه صورت بگیرد. مشمولین باید این مراحل را هر چه سریع تر انجام دهند تا وارد غیبت سربازی نشوند.

مدارک اخذ پروژه کسری خدمت چیست؟


بیشتر بخوانید: شرایط دریافت امریه خدمت سربازی چیست؟


انواع پروژه های کسری خدمت کدام است؟

انواع پروژه های کسری خدمت بسیار زیاد بوده و همه ی آن ها توسط سازمان مربوطه به مشمولین ابلاغ خواهد شد. این پروژه ها بر اساس میزان کاری که باید بر روی آن ها انجام شود سنجیده شده و میزان کسری پس از آن اعلام میشود. این میزان کسری از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مشخص میشود. پس بر اساس قوانین سازمان مربوطه درمورد پروژه های کسری خدمت نظام وظیفه انواع این پروژه ها به دو صورت زیر اعلام میگردد.

انواع پروژه های کسری خدمت

 • پروزه های سخت و وقت گیر که بسیار طولانی بوده و داوران برای جلسه دفاع مشمولین از سازمان نخبگان در جلسه حضور پیدا خواهند کرد. با این پروژه ها از ۶ ماه تا یک سال کسری خدمت وظیفه به مشمول تعلق میگیرد.
 • پروژه ها در این گروه نسبت به گروه اول ساده تر بوده و تنها یک داور تصمیم گیرنده برای آن در روز دفاع خواهد بود. که میزان کسری برای این نوع پروژه ها از ۶ ماه نیز کمتر خواهد بود.

  بیشتر بخوانید:  شرایط دریافت معافیت ایثارگری چیست ؟


مدرک تحصیلی  پروژه های کسری خدمت کدام است؟

مدرک تحصیلی  پروژه های کسری خدمت همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم باید مدارک دانشگاهی باشد. افرادی که در مقاطع پایین در دانشگاه ها مشغول تحصیل هستند. نمیتوانند از این مزایای پروژه ای کسری های خدمت نظام وظیفه بهره بگیرند. زیرا این نوع کسری خدمت یکی از ساده ترین راه ها برای استفاده از مزایا و تسهیلات نظام وظیفه میباشد. اما هر چه مدرک تحصیلی و مقطع مشمولین ارتقا پیدا کند. فرصت برای دریافت این پروژه های کسری خدمت از سوی بنیاد ملی نخبگان ایران امکان پذیر خواهد بود. که مهم ترین مزایای آن کم شدن و کاهش یافتن مدت خدمت سربازی میباشد.

مدرک تحصیلی  پروژه های کسری خدمت

 1. مدرک تحصیلی فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد و تحصیل در این مقاطع در رشته های گوناگون.
 2. مدرک تحصیلی دکترا یا مقاطع بالاتر از آن و دانشجو بودن در رشته های مختلف این مقاطع.

مدرک تحصیلی  پروژه های کسری خدمت کدام است؟


بیشتر بخوانید: مجازات فرار از خدمت سربازی چیست؟


ارگان های متصدی پروژه های کسری خدمت  کدام اند؟

ارگان های متصدی پروژه های کسری خدمت زیاد نیستند. زیرا این پروژه ها باید توسط سازمان ملی بنیاد نخبگان کشوری تصویب شود. بنابراین خود این سازمان تصمیم گیری ها برای انتخاب موضوعات پروژه را بر عهده گرفته است. هم چنین جوانان متقاضی و دانشجویان با مدارک عالی دانشگاهی میتوانند از طریف این ارگان ها تمام مراحل لازم را طی کرده و پروژه های کسری خدمت را در اختیار گرفته و شروع به کار کنند.

البته ارگان ها و سازمان هایی نیز وجود دازند که به عنوان ارگان های متصدی پروژه های کسری خدمت، از سوی سازمان ملی نخبگان تایید میشوند. که دانشجویان میتوانند با این مراکز وارد مذاکره شده و پروژه های خود را به انجام برسانند. یکی از این سازمان ها دانشگاه امام حسین است. که داوطلبان میتوانند اطلاعات لازم درباره ی این سازمان و ارکان را با یک تماس تلفنی با مرکز مشاوره آویژه بدست آورده و مراحل دیگر را پشت سر بگذارند.

سوالات متداول

میزان کسری خدمت پروژه های سازمان ملی نخبگان چقدر است؟

مشمولین با دریافت پروژه های مختلف از سازمان ملی نخبگان کشور میتوانند از ۶ ماه تا یک سال کسری های خدمت نظام وظیفه بهره مند شوند. که این میزان کسری به نوع پروژه ی آنان بستگی دارد.

مدارک لازم برای دریافت پروژه های کسری خدمت چیست؟

شناسنامه، کارت ملی، عکس پرسنلی، آخرین مدرک تحصیلی و رزومه ی کاری مهم ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت پروژه های بنیاد نخبگان میباشند.

مهم ترین شروط دریافت کسری خدمت سربازی با پروژه ی کسری چیست؟

داشتن مدرک تحصیلی فوق لیسانس و بالاتر و نداشتن غیبت غیر موجه از شرایط لازم برای دریافت کسری خدمت پروژه ی نخبگان میباشد.

پروژه کسری خدمت چیست؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه پروژه کسری خدمت چیست؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068