چه مدت بعد از فارغ التحصیلی باید به سربازی بروید؟

خدمت سربازی

مدت زمان معرفی به نظام وظیفه بعد از فارغ التحصیلی چقدر است؟

” چه مدت بعد از فارغ التحصیلی باید به سربازی بروید “: هر فرد مذکری که وارد سن ۱۹ سالگی میشود، مشمول نامیده میشود. سن مشمولیت از ۱۸ سالگی تا ۵۰ سالگی است. عده ای از افراد به دلیل بی اطلاعی از قوانین نظام وظیفه وارد غیبت میشوند و از برخی تسهیلات در جامعه محروم میشوند. حال سوالی پیش می آید که به چه کسانی مشمولان غایب گفته میشود؟

 • کلیه افرادی که به سن ۱۸ سالگی تمام میرسند ظرف مدت ۶ ماه فرصت دارند تا به وضعیت مشمولیت خود برسند، در غیر این صورت غیبت میخورند.
 • افراد سربازی که در مدت معلوم برای اعزام به خدمت در محل های معین شده حاضر نباشند، به عنوان سرباز غایب شمرده میشوند.
 • کلیه دانش آموزانی که بعد از سن مشمولیت از تحصیل انصراف داده اند، حداکثر ظرف مدت یکسال فرصت دارند تا برای اعزام به خدمت خود را معرفی کنند.
 • فرد مشمولی که در جلسه رسیدگی به معافیت پزشکی و معافیت کفالت حضور نیابد؛ برایش غیبت میزنند.
 • همچنین افرادی که دارای معافیت موقت هستند، چنانچه از مدت اعتبار معافیت آنها بگذرد و خود را بعد از یک ماه معرفی نکنند، مشمول غایب هستند.

همه پسران ذکور ایرانی که مشغول تحصیل اند، از معافیت تحصیلی بهره میبرند و فرصت دارند تا پس از فارغ التحصیلی خود را برای اعزام به خدمت سربازی آماده کنند. سربازی به فرد کمک میکند تا از مهارت های لازم و تجربه های گوناگون بهره ببرد. ولی یرخی از مشمولان از آن هراس دارند و فکر می کنند که ۲ سال از عمرشان در پادگان هدر میرود. در حالی که می بینید اینگونه نیست و آنها با انجام فعالیت های سربازی میتوانند برای زندگی آینده آماده شوند. شما عزیزان میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سربازی و اینکه چه مدت بعد از فارغ التحصیلی باید به سربازی بروید از مشاوره نظام وظیفه آویژه کمک بگیرید. چرا که با داشتن یک مشاور خوب میتوان بهترین تصمیم ها را گرفت.


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه چه مدت بعد از فارغ التحصیلی باید به سربازی بروید؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

بیشتر بخوانید: مراحل اعزام به خدمت سربازی چیست؟


اگر شما به راهنمایی و مشاوره در مورد موضوع سن سربازی نیاز دارید. میتوانید مشکلات خود را که همچنین در حوزه نظام وظیفه میباشد را با مشاوران مرکز مشاوره آویژه درمیان بگذارید. ما سعی کرده ایم به طور مختصر و مفید سوالات شما را در حیطه سن سربازی پاسخ دهیم. ما امیدواریم با این روند به شما عزیزان کمک کرده باشیم تا بهترین تصمیم را برای مسائل پیش روی خود بگیرید. در هر صورت اگر مشکل شما در حوزه نظام وظیفه جدی است.

شما میتوانید با مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید و از راهنمایی متخصصان آویژه استفاده کنید. کارشناسان ما سعی کرده اند که مشکلات شما را در زمینه نظام وظیفه ریشه یابی کنند و راهکارهای مناسبی برای این موضوع در اختیار شما بگذارند. امیدواریم شما در این باره بتوانید تصمیمات مناسبی را اتخاذ کنید. البته باید توجه داشته باشید که انتخاب های اشتباه حاصل نگاه عجولانه و غیر منطقی به موضوع است. در نتیجه پیشنهاد ما در مرکز مشاوره آویژه این است که مسائل خود را درباره سن سربازی به خوبی تحلیل کنید و راهکارهای خود را به دقت مورد موشکافی قرار دهید. اگر شما سعی کنید بدین ترتیب عمل کنید میتوانید مطمئن باشید که بهترین راهکار را مورد استفاده قرار داده اید.

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه  آویژه:

کسری خدمت: در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی: معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

 • نحوه دریافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

 • اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

 • قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • توجیه غیبت:

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

چه مدت بعد از فارغ التحصیلی باید به سربازی بروید؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه چه مدت بعد از فارغ التحصیلی باید به سربازی بروید؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1400/1/25

پنجشنبه

1400/1/26

جمعه

1400/1/27

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید