خانه خدمات مشاوره ای تحصیلی و آموزشی چگونه یک انتخاب رشته موفق در کنکور داشته باشیم ؟ قسمت دوم

چگونه یک انتخاب رشته موفق در کنکور داشته باشیم ؟ قسمت دوم

بروزرسانی شده آگوست 5, 2018 9:28 ق.ظ
0
168

برای مشاوره در زمینه چگونه یک انتخاب رشته موفق در کنکور داشته باشیم ؟ قسمت دوم

می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل

با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید :

9099072068

چگونه یک انتخاب رشته موفق در کنکور داشته باشیم ؟ قسمت دوم
به این مطلب امتیاز دهید

همانطور که در قسمت اول انتخاب رشته کنکور موفق دنبال کردید ، اکنون قصد داریم به سایر الگو های انتخاب رشته و اشتباهات رایج داوطلبان بپردازیم ، با ما همراه باشید .

فراموش نکنید که انتخاب رشته، انتخاب آينده‌ي شماست. پاسخ‌گويي دقيق و شفاف به سوالات زير، کليد موفقيت شما در انتخاب رشته‌ کنکور صحيح است؛ اما ابتدا بايد يک اشتباه بزرگ را تصحيح کنيم.

الگوي اول: او عمران را ترجيح مي‌دهد؛ بنابراين عمران را در دانشگاه‌هاي شهر تهران پشت سر هم انتخاب مي‌کند و سپس رشته‌ي مکانيک را در شهر تهران در همه‌ي دانشگاه‌ها به ترتيب مي‌نويسد.

عمرانِ دانشگاه 1، شهر تهران

عمرانِ دانشگاه 2، شهر تهران

عمرانِ دانشگاه 3، شهر تهران

…………..

مکانيکِ دانشگاه 1، شهر تهران

مکانيکِ دانشگاه 2، شهر تهران

مکانيکِ دانشگاه 3، شهر تهران

…………….

الگوي دوم : او هر دو رشته‌ي عمران و مکانيک را در تک تک دانشگاه‌ها مي‌نويسد؛ زيرا يا اختلاف چنداني بين اين دو رشته قائل نيست يا اين‌که اعتبار دانشگاه‌ها برايش اهميت بيش‌تري دارد.

عمرانِ دانشگاه 1، شهر تهران

مکانيکِ دانشگاه 1، شهر تهران

عمرانِ دانشگاه 2، شهر تهران

مکانيکِ دانشگاه 2، شهر تهران

عمرانِ دانشگاه 3، شهر تهران

مکانيکِ دانشگاه 3، شهر تهران

……………

الگوي سوم: او رشته‌ي اول خود را علاوه بر شهر خودش (تهران) در بقيه‌ي شهرها هم ادامه مي‌دهد و سپس به سراغ رشته‌ي دوم مي‌رود.

عمرانِ دانشگاه 1، شهر تهران

عمرانِ دانشگاه 2، شهر تهران

عمرانِ دانشگاه 3، شهر تهران

عمرانِ دانشگاه 4، شهر تهران

عمرانِ شهر «الف»

عمرانِ شهر «ب»

عمرانِ شهر «ج»

برای مشاوره در زمینه انتخاب رشته کنکور سراسری

می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل

با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید:

9099072068

الگوهاي ديگر:

الگوهاي ترکيبي/ اکنون که با اين سه الگو آشنا شديد خودتان مي‌توانيد الگوي ديگري را انتخاب کنيد. آيا يک رشته را در شهر خودتان و دو سه شهر ديگر پشت سر هم مي‌نويسيد يا اين‌که آن رشته را در چندين شهر مي‌نويسيد؟ آيا همه‌ي شهرها را انتخاب مي‌کنيد يا فقط در شهر خودتان مي‌مانيد؟

کدام الگو بهتر است؟ درست اين است که شما رشته را نسبت به دانشگاه در اولويت قرار دهيد؛ ولي برخي دانش‌آموزان تصميم مي‌گيرند که دانشگاه معتبرتر را در اولويت قرار دهند. بايد خودتان فکر کنيد و الگوي خود را داشته باشيد. اين سؤالات از سؤالات متداول داوطلبان است که به الگوي انتخاب مربوط مي‌شود. داوطلبان برخي از اين سؤالات را در پايان شهريور و پس از اعلام نتايج قبولي‌هاي کنکور سراسري و آزاد مي‌پرسند و برخي را قبل از انتخاب رشته کنکور.

آيا رشته‌ي دلخواه را در شهر ديگر انتخاب کنم يا رشته‌ي ديگر را در شهر خودم؟

آيا رشته‌ي ديگر را در دانشگاه سراسري انتخاب کنم يا رشته‌ي دلخواه را در دانشگاه آزاد؟

آيا اين رشته را در دانشگاه آزاد انتخاب کنم يا آن رشته را در دانشگاه غير انتفاعي؟

و سؤال‌هايي از اين قبيل.

سؤال 2: آيا مي‌دانيد شغل آينده‌ي شما چيست؟ آيا هنگام انتخاب رشته کنکور به شغل آينده‌ي خود نيز فکر مي‌کنيد؟

آيا امکانات شغلي موجود در خانواده‌ي خود را هم در نظر گرفته‌ايد؟ آيا مي‌خواهيد بعداً در زمينه‌هاي شغلي پدر و مادر يا بستگان و فاميل خود کار کنيد؟ اگر اين گونه است رشته‌اي که انتخاب مي‌کنيد تا چه حد با زمينه‌هاي شغلي موجود در خانواده‌تان هماهنگ است؟

نکته‌ي جالب توجه اين است که برخي دانش‌آموزان هنگام انتخاب رشته کنکور به شغل آينده‌ي خود و به امکانات شغلي که در خانواده و اطرافيانشان وجود دارد توجه نمي‌کنند. البته قرار نيست همه‌ي افراد، مشاغل موجود در خانواده‌ي خود را ادامه دهند؛ به هر حال امکان بسيار خوب و مهم، استفاده از موقعيت‌هاي موجود شغلي در ميان خانواده و اطرافيان است. در انتخاب رشته‌ي خود حتماً به شغل آينده‌تان نيز فکر کنيد.

سؤال 3: آيا نظر شما در مورد انتخاب رشته کنکور با نظر خانواده‌تان هماهنگ است؟

تصميم نهايي با شماست؛ اما به دو دليل بهترين مشاوران شما براي انتخاب رشته کنکور ، خانواده‌ به ويژه پدر و مادرتان هستند.

دليل اول: پدر و مادر شما بيش از همه شما را دوست دارند.

دليل دوم: پدر و مادر و خانواده‌تان بيش از ديگران از روحيات و خصوصيات شما آگاه هستند.

علاوه بر خانواده با دوستان خود نيز گفت‌وگو کنيد. با اين‌که هر کس با ديگري متفاوت است اما گفت‌وگو با دوستان سبب تمرکز و تفکر بيش‌تر خواهد شد. پشتيبان شما به مدت يک سال در جريان امور آموزشي شما بوده است و پس از خانواده، تنها کسي است که شما را بهتر مي‌شناسد و با خلق و خو و اهداف و نيازهاي شما آشناست؛ ‌بنابراين با پشتيبان خود نيز مشورت کنيد. وقتي با دوستان و مشاوران و معلمان و پشتيبان خود گفت‌وگو مي‌کنيد همواره به خاطر داشته باشيد که بهترين مشاور براي شما خانواده‌تان است.

سؤال 4: آيا فقط در شهر خود مي‌مانيد يا به شهر ديگر هم مي‌رويد؟

آيا غير از شهر خودتان مي‌توانيد به شهرهاي نزديک هم برويد؟ آيا در شهرهايي که بستگان يا فاميل نزديکتان در آن‌جا زندگي مي‌کنند نيز انتخاب رشته کنکور مي‌کنيد؟ آيا با رفتن به شهر ديگر موافق هستيد؟ نظر خانواده‌تان درباره‌ي رفتن شما به شهرهاي ديگر چيست؟ آيا کلان‌شهرها جزء انتخاب‌هاي شما هستند؟

توصيه‌ي ما اين است که حتي‌الامکان در شهر خودتان بمانيد. به ويژه اگر شهر شما يک شهر دانشگاهي است، تحصيل در شهر خودتان را به شهرهاي ديگر ترجيح دهيد. هم‌اکنون اکثر دانش‌آموزان کلان‌شهرها ترجيح مي‌دهند که در دانشگاه‌هاي شهرهاي خودشان درس بخوانند و مثلاً در رشته‌ي پزشکي، تحصيل در دانشگاه شهر خود را حتي به دانشگاه‌هاي تهران ترجيح مي‌دهند.

در مورد تحصيل در شهرهاي ديگر حتماً با پدر و مادرتان مشورت کنيد و به راحتي در مورد رفتن به شهرهاي ديگر تصميم نگيريد. امتيازات زندگي در کنار خانواده و مشکلات رفتن به شهرهاي ديگر را دقيق بررسي کنيد و با دانشجوياني که اين مورد را تجربه کرده‌اند گفت‌وگو کنيد و آگاهانه تصميم بگيريد.

سؤال 5: کف قابل قبول شما کجاست؟

اين سؤال دشوارترين سؤال است. آيا مي‌دانيد آخرين رشته‌هايي که انتخاب مي‌کنيد و قبول‌ شدن در آن‌ها را به يک سال پشت کنکور ماندن ترجيح مي‌دهيد کدام رشته‌ها هستند؟ آيا اگر در رشته‌ي مورد علاقه‌تان قبول نشويد سال ديگر هم ادامه خواهيد داد تا به هدف خود برسيد؟ يا اين‌که ترجيح مي‌دهيد توقع و انتظارات خود را تعديل کنيد و همين امسال به دانشگاه برويد؟

پاسخ به اين سؤال هم مانند 5 سؤال ديگر کاملاً جنبه‌ي شخصي دارد و پاسخ آن براي هر دانش‌آموزي با ديگران متفاوت است.

اگر مي‌خواهيد در صورت قبول شدن در رشته‌ي دلخواهتان يک سال ديگر نيز ادامه دهيد حتماً با پدر و مادر و خانواده‌تان مشورت کنيد؛ زيرا پدر و مادر شما (به ويژه در اکثر موارد مادرتان) به خوبي روحيات شما را مي‌شناسند که آيا مي‌توانيد براي يک سال ديگر هم درس بخوانيد يا خير.

تعيين کف قابل قبول، سخت‌ترين سؤال براي انتخاب رشته کنکور است؛ زيرا معمولاً اکثر دانش‌‌آموزان کمال‌طلب هستند و مي‌خواهند به ايده‌آل و آرمان‌هاي خود برسند. وقتي کف قابل قبول خود را تعيين مي‌کنيد يعني مشخص مي‌کنيد که تا چه حد حاضريد از توقعات و آرزوهاي خود پايين‌تر بياييد. پاسخ به اين سؤال دشوارتر است و بايد خيلي درباره‌ي آن فکر کنيد و با خانواده‌ و دوستان خود مشورت کنيد تا تصميم سنجيده‌اي بگيريد.

https://www.anjammidam.com/uploads/order/delivery/file/4ed71ac2a4bbe6707a22b1e8cd54dc31.gif


سؤال 6: کدام رشته‌ها را خوب نمي‌شناسيد؟ کدام رشته‌ها را مي‌خواهيد بشناسيد؟

مي‌خواهيد در مورد کدام رشته‌ها اطلاعات کسب کنيد؟ براي انتخاب رشته‌ کنکور بهتر بايد رشته‌ها را خوب بشناسيد. براي آگاهي بيش‌تر مي‌توانيد علاوه بر گفت‌وگو با دوستان و آشنايان و تحقيق از دانشگاه‌ها و استادان و دانشجويان، رشته مورد نظر خود را در آویژه دانش جستجو کنید . مجله‌ي آزمون هم مي‌تواند در اين زمينه به شما کمک کند.

براي معرفي رشته‌ها علاوه بر نظرات متداول، کار جديدي نيز انجام داده‌ايم. از دانشجويان برتر و فارغ‌التحصيلان جوان و نخبه‌ي رشته‌هاي مختلف خواسته‌ايم به معرفي رشته‌ي خود بپردازند؛ زيرا افق ديد و نظر دانشجويان برتر و فارغ‌التحصيلان جوان و نخبه با آن‌چه شما مي‌خواهيد بدانيد همسوتر است.

در پايان بار ديگر از شما تقاضا مي‌کنم به اين 6 سؤال مطرح‌شده با دقت فکر کنيد. با خانواده و دوستان خود گفت‌وگو کنيد و بهترين تصميم‌ را بگيريد. تصميمي بگيريد که تا يک سال بعد هم آن را قبول داشته باشيد.

ممکن است بخواهيد ريسک کنيد يا اين‌که تصميم بگيريد که حتماً همين امسال در هر رشته‌اي که قبول شويد به دانشگاه برويد و در مراحل بعدي تحصيل (کارشناسي ارشد و دکترا) به ايده‌آل خود نزديک شويد. يا اين‌که حالت ميانه‌اي داشته باشيد؛ يعني نه خيلي اهل ريسک باشيد و نه اين‌که امسال به هر رشته‌اي قانع شويد. در هر صورت شما انساني يگانه و منحصربه‌فرد هستيد و بايد بهترين تصميم‌ را بگيريد. با شروع زودهنگام، با در نظر گرفتن وقت کافي، با گفت‌وگوي زياد و با تفکر عميق، آينده‌تان را براي خود بسازيد

چرا باید مشاور انتخاب رشته کنکور داشته باشیم ؟‌ 

بعد از چند ماه مطالعه در کنکور سراسری شرکت نموده و رتبه ای کسب نمودید! هر رتبه ای . شما قطعا می توانید جهت انتخاب رشته کنکور اقدام کنید! انجام دادن انتخاب رشته بصورت اینترنتی کار سختی نیست اما انتخاب رشته کنکور توسط “یک مشاور تحصیلی مجرب” که تجربه بیش از ده هزار انتخاب رشته موفق در کارنامه خود دارد و به شما تضمین قبولی می دهد، با انتخاب رشته شما یکسان است؟ اگر کمی فکر کنیم با این کار یک سال زمان می خرید و یا در یک دانشگاه و رشته برتر و در نهایت آینده شغلی بهتری برای خود خواهید ساخت . منظور ما از مشاوره این است ؛ یعنی استفاده از تجربیات یا دانش دیگران در کمترین زمان!

https://www.anjammidam.com/uploads/order/delivery/file/3e2c2fcbc245d39fe834b29a362cc0fe.gif

کلیه داوطلبان گرامی میتوانند جهت ارتباط با مشاوره انتخاب رشته موفق و تنظیم یک لیست حرفه ای ؛ با شماره 9099072068 تماس حاصل فرمایند هم چنین در صورت عدم امکان برقراری ارتباط به بخش آنلاین مراجعه نمایند

از طریق تلفن ثابت با شماره 9099072068 از ساعت هشت صبح الی دوازده شب حتی ایام تعطیل تماس حاصل فرمایید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تحصیلی و آموزشی

بررسی کنید

ثبت نام تکمیل ظرفیت علمی کاربردی بدون کنکور مهر 97

ثبت نام تکمیل ظرفیت علمی کاربردی بدون کنکور مهر 97به این مطلب امتیاز دهید ” علمی کار…