خانه خدمات مشاوره ای تحصیلی و آموزشی چگونه یک انتخاب رشته موفق در کنکور داشته باشیم ؟ قسمت اول

چگونه یک انتخاب رشته موفق در کنکور داشته باشیم ؟ قسمت اول

بروزرسانی شده اکتبر 6, 2017 7:48 ب.ظ
1
191
انتخاب رشته موفق

برای مشاوره در زمینه چگونه یک انتخاب رشته موفق در کنکور داشته باشیم ؟ قسمت اول

می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل

با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید :

9099072068

چگونه یک انتخاب رشته موفق در کنکور داشته باشیم ؟ قسمت اول
میانگین 5 رای از تعداد 4

در این مطلب قصد داریم به شش سوال مهم برای انتخاب رشته پاسخ دهیم ، به اشتباهات رایج داوطلبان در انتخاب رشته کنکور سراسری اشاره کنیم و چگونگی یک انتخاب رشته موفق را بازگو کنیم .


اطلاعیه فوری‌ : كليه داوطلبان مي بايست پس از مطالعه دفترچه راهنماي انتخاب رشته هاي تحصيلي  كد رشته هاي  تحصيلي مورد علاقه خود را مشخص نموده و از تاريخ 1396/5/19 لغايت 1396/5/23 به ترتيب اولويت در فرم انتخاب رشته اينترنتي خود درج نمايند


انتخاب رشته، انتخاب آينده‌ي شماست. پاسخ‌گويي دقيق و شفاف به 6 سؤال زير، کليد موفقيت شما در انتخاب رشته‌ي صحيح است؛ اما ابتدا بايد يک اشتباه بزرگ را تصحيح کنيم.

تصحيح يک اشتباه بزرگ براي انتخاب رشته‌ موفق

بعضي از دانش‌آموزان تصور مي‌‌کنند براي يک انتخاب رشته‌ي خوب، مهم‌ترين چيز کارنامه و نمرات و رتبه‌ي کنکور است. آن‌ها بيش از آن‌که به خودشان، اهدافشان و آينده‌شان فکر کنند، به نظر ديگران و اهميتي که مردم جامعه‌ به رشته‌هاي مختلف مي‌دهند توجه مي‌کنند؛ اما موضوع اصلي براي يک انتخاب رشته‌ي صحيح اين است که خودتان و اهدافتان را خوب بشناسيد. موضوع اصلي انتخاب رشته‌، خود شما هستيد. من 6 سؤال طرح کرده‌ام که اگر بتوانيد به اين 6 سؤال پاسخ دقيق و واضحي بدهيد انتخاب رشته‌ي خوبي خواهيد داشت.

اين سؤال‌ها براي خودشناسي شما در زمينه‌ي انتخاب رشته تنظيم شده است. هر چه پاسخ‌هاي شما دقيق‌تر و واضح‌تر باشد، شناخت شما از خودتان و اهدافتان روشن‌تر است و در نتيجه انتخاب بهتري خواهيد داشت.

لطفاً سؤال‌ها را با دقت بخوانيد و خوب فکر کنيد. با پدر و مادر خود نيز مشورت کنيد؛ زيرا آن‌ها روحيات و ويژگي‌هاي شخصيتي شما را بيش‌تر و بهتر مي‌شناسند و مي‌توانند به شما در شناخت خودتان کمک کنند.

سؤال 1: آيا مي‌دانيد مي‌خواهيد کدام رشته‌ (های) دانشگاهي را انتخاب کنيد؟

آيا شما جزء افرادي هستيد که فقط و فقط يک رشته را مد نظر داريد؟ آيا دو رشته را انتخاب مي‌کنيد؟ شايد سه رشته مد نظرتان باشد؛ اين سه رشته به ترتيب اولويت چگونه هستند؟ آيا علايق متنوعي داريد؟ آيا رشته‌هاي مختلف براي شما چندان تفاوتي با هم ندارند؟ آيا ترديد داريد و دقيقاً نمي‌دانيد که کدام رشته‌(ها) را ترجيح مي‌دهيد؟

اگر دو يا چند رشته را انتخاب مي‌کنيد بايد به انتخاب شهر و دانشگاه هم فکر کنيد. آيا فقط در شهر خودتان انتخاب رشته خواهيد کرد؟ آيا فقط مي‌خواهيد در شهر خودتان ادامه‌ي تحصيل دهيد يا شهرهاي ديگر را هم مد نظر قرار خواهيد داد.

توصيه‌ي‌ من اين است که تا جايي که مي‌توانيد در شهر خودتان و در کنار خانواده‌تان بمانيد. به ويژه اگر در تهران و کلان‌شهرها و شهرهاي دانشگاهي زندگي مي‌کنيد شهر خود را بر شهرهاي ديگر ترجيح دهيد.

به جز رشته و شهر، به دانشگاه هم فکر کنيد. آيا مي‌دانيد کدام دانشگاه‌ها را ترجيح مي‌دهيد؟ اولويت‌هاي شما در مورد انتخاب دانشگاه‌ها چيست؟ اگر مي‌خواهيد اولويت دانشگاه‌ها را بدانيد يک راه اين است که به متوسط نمره‌ي قبولي يا به نمره‌ي آخرين افراد قبول‌شده در رشته‌هاي مختلف توجه کنيد. اين اطلاعات را مي‌توانيد در سايت کانون هم به دست آوريد.

نکته‌ي مهم در مورد رشته و شهر و دانشگاه اين است: مي‌خواهيد با کدام الگو، رشته‌ها را پشت سر هم بچينيد و اولويت‌بندي کنيد؟

در ادامه چند الگو را به شما معرفي مي‌کنم. شما بايد الگوي خود را با تفکر و دقت و مشورت با خانواده و دوستان انتخاب کنيد.

معرفي چند الگو با يک مثال ساده:

در مثالي که خواهم گفت مي‌توانيد نام شهر و رشته‌ها را متناسب با وضعيت خود تغيير دهيد. مثلاً اگر در رشته‌ي تجربي هستيد دو يا سه رشته‌ي تجربي و اگر در رشته‌ي انساني يا هنر هستيد دو يا سه رشته‌ از گروه خودتان را مثال بزنيد.

فرض کنيد دانش‌آموزي تهراني است و مي‌خواهد فقط رشته‌هاي عمران و مکانيک را انتخاب کند. ابتدا بايد مشخص کند که کدام‌يک از اين دو رشته را ترجيح مي‌دهد. بسياري از دانش‌آموزان اولويت خود را بر مبناي اقبال عمومي و سطح نمره‌ي هر رشته مشخص مي‌کنند؛ اما دانش‌آموزانِ عميق‌تر، به خواسته‌ها و ترجيح‌هاي خود توجه مي‌کنند؛ زيرا ممکن است نمره‌‌ي يک رشته بالاتر باشد ولي دانش‌آموز آن رشته را کم‌تر ترجيح بدهد. روش درست‌تر اين است که علايق و ترجيح‌هاي خود را در نظر بگيريد؛ اما اگر واقعاً نمي‌دانيد کدام‌يک را بيش‌تر ترجيح مي‌دهيد و اگر چند رشته براي‌تان از اهميت يکساني برخوردارند مي‌توانيد بر مبناي نظر عمومي انتخاب رشته کنيد. اگر به رستوران مي‌رويد مي‌دانيد چه غذايي از آن رستوران را دوست داريد، خودتان سفارش غذا مي‌دهيد اما اگر غذاها را نمي‌شناسيد يا براي‌تان فرقي ندارند آن‌گاه مي‌توانيد به نظر ديگران توجه کنيد که چه غذايي را بيش‌تر ترجيح مي‌دهند يا از ميزبان راهنمايي بخواهيد. در مورد انتخاب رشته هم به همين صورت است. کساني که خودشان مي‌دانند کدام رشته را ترجيح مي‌دهند افراد مصمم‌تر و موفق‌تري خواهند بود. پس از آن‌که مشخص کرديد کدام رشته را ترجيح مي‌دهيد اکنون بايد رشته‌هاي مورد نظرتان را به ترتيب اولويت مشخص کنيد.

دوباره به سراغ دانش‌آموز فرضي و مثالي خود بازمي‌گرديم. او ممکن است يکي از اين الگوها را انتخاب کند. شما کدام الگو را انتخاب مي‌کنيد؟ يکي از اين سه الگو يا الگويي که مي‌تواند متفاوت باشد؟

ادامه این مطلب را در قسمت دوم انتخاب رشته موفق دنبال فرمایید 

 

چرا باید مشاور انتخاب رشته داشته باشیم ؟‌ 

بعد از چند ماه مطالعه در کنکور سراسری شرکت نموده و رتبه ای کسب نمودید! هر رتبه ای . شما قطعا می توانید جهت انتخاب رشته اقدام کنید! انجام دادن انتخاب رشته بصورت اینترنتی کار سختی نیست اما انتخاب رشته توسط “یک مشاور تحصیلی مجرب” که تجربه بیش از ده هزار انتخاب رشته موفق در کارنامه خود دارد و به شما تضمین قبولی می دهد، با انتخاب رشته شما یکسان است؟ اگر کمی فکر کنیم با این کار یک سال زمان می خرید و یا در یک دانشگاه و رشته برتر و در نهایت آینده شغلی بهتری برای خود خواهید ساخت . منظور ما از مشاوره این است ؛ یعنی استفاده از تجربیات یا دانش دیگران در کمترین زمان!

کلیه داوطلبان گرامی میتوانند جهت ارتباط با مشاوره انتخاب رشته موفق و تنظیم یک لیست حرفه ای ؛ با شماره 9099072068 تماس حاصل فرمایند هم چنین در صورت عدم امکان برقراری ارتباط به بخش آنلاین مراجعه نمایند .

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تحصیلی و آموزشی

بررسی کنید

ثبت نام تکمیل ظرفیت علمی کاربردی بدون کنکور مهر 97

ثبت نام تکمیل ظرفیت علمی کاربردی بدون کنکور مهر 97به این مطلب امتیاز دهید ” علمی کار…