دوره کاردانی فنی و کاردانی حرفه ای در دانشگاه علمی کاربردی

علمی کاربردی بدون کنکور
به اشتراک بگذارید

اگر قصد دارید در مقطع کاردانی در دانشگاه علمی کاربردی مشغول به تحصیل شوید٬ پیش از آن لازم است تفاوت دوره کاردانی فنی و دوره کاردانی حرفه ای را در این دانشگاه بدانید! در ادامه بخوانید .

شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه علمی کاربردی در دوره های کاردانی فنی و کاردانی حرفه ای

دانشگاه جامع علمی کاربردی که در حال حاضر تنها مرجع آموزش های کاربردی در کشور است بر پایه نظام آموزشی مهارتی بنا شده است به این مفهوم که آموزش های ارائه شده در مراکز دانشگاه علمی کاربردی با هدف ارتقای دانش کار و فناوری و همچنین به روز کردن مهارت های شغلی متناسب با نیاز روز بازار کار انجام می پذیرد و علاوه بر آن از مهم ترین اهداف این نوع آموزش ها افزایش بهره وری و کارآمدی سطوح گوناگون تحصیلی ارائه شده در دانشگاه علمی کاربردی و به نوعی تطبیق آموزش های ارائه شده در دانشگاه با نیاز صنعت، جامعه و هنر کشور است.

همان طور که می دانید دوره های ارائه شده در دانشگاه علمی کاربردی شامل دوره های کاردانی فنی و حرفه ای، مهندسی فناوری و کارشناسی حرفه ای می باشد . در این مطلب قصد داریم ضمن معرفی انواع دوره های کاردانی دانشگاه علمی کاربردی، شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو را نیز در این مراکز بررسی نماییم .

دوره های کاردانی دانشگاه علمی کاربردی به دو دسته تقسیم می شوند :

 • ۱- دوره کاردانی فنی
 • ۲- دوره کاردانی حرفه ای

 

دوره کاردانی فنی دانشگاه علمی کاربردی

بنابر تعریفی که دانشگاه علمی کاربردی از دوره های کاردانی حرفه ای ارائه می دهد، این دوره مجموعه ای از آموزش های نظری و عملی است که دانش، مهارت و نگرش دانشجو را برای ایفای نقش کارآمد و اثربخش در بخش های فنی حوزه های شغلی ارتقا می دهد. این آموزش ها در سطح تکنسینی و مبتنی بر آموزش چند مهارتی در طیفی از مشاغل همگون می باشد .

 

دوره کاردانی حرفه ای دانشگاه علمی کاربردی

این دوره مجموعه ای از آموزش های نظری و عملی است که دانش، مهارت و نگرش دانشجو را در زمینه های بهره برداری ، پشتیبانی تولید و عرضه خدمات، اجرای طرح هایی در مقیاس کوچک، انجام و ارایه خدمات حرفه ای در بخش های مختلف حوزه های شغلی ارتقا می دهد. این آموزش های مهارتی در طیفی از مشاغل همگون است که منجر به بالندگی در یک حوزه شغلی می شود.

به بیانی ساده تر به دوره هایی که در آنها رشته های فنی مانند : مکانیک ، عمران ، معماری، برق و …. ارائه می شود ، دوره های کاردانی فنی نام دارند و دوره هایی که دیگر رشته ها مانند : بازیگری ، مدیریت ، حقوق و ….. ارائه می شود ، دوره های کاردانی فنی نامیده می شوند .

 

شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو دانشگاه علمی کاربردی

شرایط پذیرش دانشجو در هریک از دوره های کاردانی حرفه ای و کاردانی فنی به دو دسته شرایط عمومی و اختصاصی تقسیم می شود .

 

شرایط عمومی پذیرش دانشجو بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه علمی کاربردی عبارتند از :

 • اعتقاد به اسلام و یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • ملتزم به احکام عملی اسلام
 • عدم احراز عناد نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • عدم احراز فساد اخلاقی
 • برخورداری از توانایی جسمی به تناسب رشته انتخابی و عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • و غیره …..

 

شرایط اختصاصی

 • داشتن دیپلم سه ساله جدید ( اعم از فنی و حرفه ای، کاردانش و نظری) و یا دیپلم نظام قدیم آموزش متوسطه (چهارساله یا شش ساله نظری و فنی و حرفه ای)
 • داوطلبان می توانند بر حسب ضوابط، بدون در نظر گرفتن عنوان مدرک قبلی خود و بر اساس علاقه مندی به هریک از رشته های تحصیلی ثبت نام نموده و نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند.

البته ذکر این نکته ضروری است که درصورت عدم تجانس رشته انتخابی با نوع مدرک قبلی، داوطلبان بایستی دروسی را بنا به صلاح دید گروه آموزشی به عنوان دروس پیش نیاز یا جبرانی بگذرانند.

 • داوطلبان در صورت قبولی و در زمان ثبت نام در مرکز آموزشی،بایستی از از مقطع قبلی دانش آموخته شده باشد و مدارک مربوطه را به مرکز آموزش مرکز ارائه نماید .
 • سایر شرایط اختصاصی باتوجه به رشته انتخابی و مرکز انتخابی دانشگاه علمی کاربردی به داوطلبان اعلام می گردد.

اگر شاغل هستید و قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارید ٬ مطلب کد اشتغال دانشگاه علمی کاربردی را مطالعه فرمایید .

 

مشاوره تلفنی دانشگاه علمی کاربردی

اگر در خصوص انتخاب رشته دانشگاه علمی کاربردی نیاز به مشاوره دارید و بین چند رشته مردد هستید و قصد دارید از نظر بازارکار ٬ دروس عمومی و اختصاصی آن ٬ این رشته ها را ارزیابی کنید و یا مشاوره انتخاب رشته شوید بطوریکه به بسته به علایق شما رشته دانشگاهی شما توسط مشاوران آویژه دانش انتخاب گردد و یا حتی نزدیک ترین یا بهترین واحد دانشگاه علمی کاربردی را بشناسید ٬ کافیست از تلفن ثابت و بدون کد یا صفر با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ تماس حاصل فرمایید . کارشناسان و مشاوران آویژه دانش همه روزه و از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشند .

 

دوره کاردانی فنی و کاردانی حرفه ای در دانشگاه علمی کاربردی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه دوره کاردانی فنی و کاردانی حرفه ای در دانشگاه علمی کاربردی

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068