کسری ایثارگری برای کارمندان دستگاه های اجرایی چگونه است؟

کسری ایثارگری برای کارمندان دستگاه های اجرایی

به گزارش مرکز مشاوره آویژه و با توجه به تجدید نظر دیوان عدالت اداری قوانین مربوط به کسری ایثارگری برای کارمندان دستگاه های اجرایی اعم از شاغلان حال حاضر این دستگاه ها و افراد بازنشسته که در زمان جنگ تحمیلی در حال انجام خدمت سربازی خود بوده اند به اجرا در خواهد آمد. در ادامه با ما همراه باشید تا از جزئیات این طرح مطلع شوید.

حدود چند ماه  پیش دیوان عدالت اداری کارمندان دستگاه اجرایی را که در زمان خمت سربازی اشان درحال خدمت در اداره خود بودند از حق استفاده از خدمات کسری خدمت سربازی و ایثارگری منع کرده بود. به دنبال اعتراضات به این قانون دیوان عدالت اداری با توجه به تاییدیه مصوبه سازمان امور اداری و استخدامی کشور و با توجه به رای هیات عمومی دیوان عالی کشور در مورد این قانون تجدید نظر کرد و این ممنوعیت را حذف کرد.

بنابراین ازین پس کارکنان دستگاه های اجرایی نیز می توانند از امتیازات کسری و ایثارگری استفاده بکنند. البته باید به این نکته دقت داشته باشید که بر اساس درخواست ستاد کل نیروهای مسلح، سه چهارم خدمت کارکنان دستگاه های اجرایی، که در زمان سپری کردن خدمت سربازی خود در جبهه حضور داشتند به عنوان حضور داوطلبانه در نظر گرفته می شود و بر اساس مدت زمان آن می توانند از امتیازات و خدمات ایثارگری و کسری خدمت استفاده بکنند. یک چهارم بقیه خدمت که به آن امتیازات کسری و ایثارگری تعلق نمی گیرد به عنوان موظفی در نظر گرفته می شود.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه کسری ایثارگری برای کارمندان دستگاه های اجرایی چگونه است؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

کارکنان دستگاه های اجرایی در چه مناطقی جزو جبهه محسوب می شوند؟

باید بدانید که جبهه های مقدم در زمان جنگ تحمیلی مرز بندی خاصی داشته اند و افرادی که در آن قسمت ها حضور داشته اند می توانند امروزه از خدمات و امتیازات ایثارگری بهره مند شوند.

براساس مصوبه ستاد کل نیروهای مسلح برخی از شهرهای استان کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه، ایلام، خوزستان و بوشهر جز مناطق عملیاتی محسوب می شوند و کارکنان دستگاه های اجرایی که در این مناطق از زمان شروع جنگ تا سال ۷۵ حضور داشتند به میزان سه چهارم زمان حضور خود در این مناطق از مزایای ایثارگری هم چون کسری خدمت بهره مند می شوند.

به گزارش مرکز مشاوره آویژه و به نقل از سردار کمالی، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهی مسلح، قانون اعمال کسری خدمت ایثارگری برای فرزندان ایثارگران تا سال ۱۴۰۱ اجرا خواهد شد و در صورت به تصویب نرسیدن مجدد این قانون امکان دریافت کسری خدمت ایثارگری از سال ۱۴۰۱ به بعد وجود نخواهد داشت.

هم چنین ایشان در رابطه با این سوال که« آیا استفاده از کسری خدمت ایثارگری مانع از اعمال کسری خدمت بسیج می شود؟» پاسخ داد: خیر شخصی که فرزند ایثارگر است و در بسیج نیز فعال بوده است می تواند از کسری خدمت هر دو استفاده بکند البته دقت داشته باشید میزان کسری خدمت بسیج حداکثر ۶ ماه می باشد.

کسری ایثارگری برای خدمت سربازی

کسری ایثارگری برای خدمت سربازی چگونه است؟

بر اساس قانون تصویب شده در مجلس شورای اسلامی سالیانه حدود بیست هزار نفر از فرزندان افراد ایثارگر می توانند از خدمات کسری خدمت ایثارگری استفاده بکنند. با توجه به این قانون به ازای هر ماه حضور در جبهه، دوزاده روز کسری خدمت سربازی به فرزند شخص تعلق می گیرد. هم چنین فرزند ایثارگری که بیش از ۲۸ ماه سابقه حضور در جبهه داشته باشد به طور کامل از خدمت سربازی معاف خواهد شد. کسری خدمت و معافیت ایثارگری فقط برای یکی از فرزندان شخص ایثارگر قابل اجرا خواهد بود. البته در صورتی که میزان جبهه پدر زیاد باشد و همه آن صرف یک فرزند نشود، فرزند بعدی نیز می تواند از کسری ایثارگری استفاده بکند. به بهانه تصویب قانون اعمال کسری خدمت برای کارکنان دستگاه های اجرایی در ادامه توضیح مختصری در مورد نحوه دریافت کسری خدمت ایثارگری می دهیم:

مراحل دریافت کسری ایثارگری خدمت سربازی

برای دریافت کسری ایثارگری خدمت سربازی باید مراحل زیر را سپری کنید:

 • ابتدا باید روند معمولی اعزام به خدمت را سپری کنید. یعنی باید ابتدا مدارک خود را تکمیل کنید و به پلیس خدمات الکترونیک انتظامی( پلیس+۱۰) مراجعه کنید.
 • پس از تکمیل درخواست اعزام به خدمت خود و پر کردن فرم های لازم دفترچه سربازی خود را پست کنید.
 • بعد چند وقت باید برگ سبز یا همان برگ اعزام به خدمت سربازی خود را از پلیس +۱۰ دریافت کنید. با برگ سبز خود که تاریخ اعزام شما بر روی آن نوشته شده است به دفتر ایثارگری ارگانی که پدر شما در آن خدمت می کرده است همراه با ایشان و مدارک ایثارگری مراجعه بکنید.
 • بعد از تایید مدارک شما توسط مسئول خدمات ایثارگری ارگان مربوطه کسری ایثارگری برای شما اعمال خواهد شد.

کسانی که قبل از اعزام به خدمت سربازی کسری ایثارگری خود را دریافت نکردند نیز می توانند با ارسال درخواستی از طریق یگان خدمتی خود و با مراجعه به دفتر ایثارگری، کسری خدمت خود را دریافت کنند. نامه موافقت با کسری ایثارگری آن ها به یگان خدمتی اشان ارسال خواهد شد.

نظام وظیفه

نکات مربوط به کسری ایثارگری کارکنان دستگاه های اجرایی

قبل از این که برای دریافت کسری ایثارگری خدمت سربازی مراجعه کنید حتما باید در مورد یک سری از موارد اطلاعات داشته باشید زیرا ممکن است اصلا کسری ایثارگری به شما تعلق نگیرد.

 • ابتدا باید بدانید همه افرادی که در زمان تعیین شده( طول مدت جنگ و پس از آن تا ۳۰ مهر ۷۵) در مناطق تعیین شده حضور داشته اند شامل خدمات ایثارگری همانند کسری خدمت سربازی نخواهند شد. به عنوان مثال کسی که در پادگان بوده و مشغول به شغل آرایشگری بوده شامل استفاده از خدمات ایثارگری نمی شود.
 • تمام مدت حضور افرادی که در طول جنگ در مناطق عملیاتی حضور داشته اند به عنوان سابقه ایثارگری محسوب می شود در حالی که فقط سه چهارم مدت زمان حضور مشمولین خدمت سربازی که پس از جنگ و تا تاریخ ۳۰ مهر ۷۵ در مناطق عملیاتی حضور داشته اند به عنوان خدمت داوطلبانه محسوب شده و جز سابقه ایثارگری محسوب می شود.
 • در صورتی که شخص ایثارگر در مدت حضور خود در جبهه جانباز شده باشد به ازای هر درصد جانبازی شخص ۱۲ روز کسری خدمت به فرزندش تعلق می گیرد
 • مناطق عملیاتی مناطق خاصی هستند که محدوده دقیق آن ها توسط سازمان نظام وظیفه مشخص شده است و فقط کارکنان دستگاه های اجرایی ای که در آن مناطق حضور داشته باشند ایثارگر محسوب می شوند. در ادامه این مناطق را معرفی می کنیم.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره امریه خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

کسری ایثارگری برای کارمندان دستگاه های اجرایی چگونه است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه کسری ایثارگری برای کارمندان دستگاه های اجرایی چگونه است؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 2 نظر:
 1. حسین بنده ازسال ۷۱تا ۷۳دربوشهرپایگاه هوایی خدمت سربازی کرده ام که جزمناطق عملیاتی میباشدآیا ایثارگری شاملم میشود

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت عملیاتی بودن به بنیاد مراجعه کنید و مدت را لحاظ کنید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1400/4/5

یکشنبه

1400/4/6

دوشنبه

1400/4/7

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید