مصوبه تغییرات کنکور ۱۴۰۲ تصویب شد + آخرین اخبار

کنکور 1402 چگونه خواهد بود؟

با اعلام سازمان سنجش، در نهایت تغییرات مربوط به کنکور ۱۴۰۲ طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و داوطلبان برای شرکت در کنکور سال ۱۴۰۲، باید بر این اساس برنامه مطالعاتی خود را طراحی کنند.

علت اینکه حذف کنکور در قالب این تغییرات انجام نشد، این بود که سوابق تحصیلی صرفا ۱۰ درصد داوطلبان سال دوازدهم ایجاد شد، که البته برای این سوابق نیز بعضا گفته شد که استانداردهای لازم را ندارد و نقدهایی به آن وارد بود.

از شما دعوت می‌کنیم در این مقاله با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید، تا تغییرات کنکور ۱۴۰۲ را مورد بررسی قرار دهیم.

زمان ثبت نام کنکور ۱۴۰۲

طبق اعلام رسمی سازمان سنجش و آموزش کشور، زمان ثبت نام نوبت اول کنکور سراسری ۱۴۰۲ از تاریخ ۸ تا ۱۴ آبان ۱۴۰۱ و نوبت دوم از ۱۵ الی ۲۱ فروردین ۱۴۰۱ است.

ثبت نام از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می شود. این آزمون برای پذیرش و گزینش دانشجو در تمام دانشگاه های روزانه، شبانه، پردیس خودگردان، غیر انتفاعی، پیام نور و آزاد برگزار می شود.

باید اشاره کرد که تمام دانشگاه‌ها از طریق یک آزمون دانشجو پذیرش می کنند؛ ولی با این تفاوت که انتخاب رشته دانشگاه آزاد از سایر دانشگاه‌ها مجزا بوده و در سامانه سنجش، پذیرش و امور فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی اینترنتی azmoon.iau.ac.ir انجام می گیرد.

زمان ثبت نام کنکور 1402

تغییرات کنکور ۱۴۰۲ شامل چه مواردی می شود؟

کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ تغییرات اساسی دارد که در جدول زیر این تغییرات را عنوان کرده ایم.

جدول تغییرات کنکور سراسری ۱۴۰۲ 
تاثیر قطعی سوابق تحصیلی
حذف دروس عمومی
شرط معدل این بار برای ورود به هر دانشگاه
برگزاری دو نوبت کنکور در سال
افزایش اعتبار نتایج تا دو سال
حذف زیر گروه‌ها
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه مصوبه تغییرات کنکور ۱۴۰۲ تصویب شد + آخرین اخبار با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲

طبق قانون فعلی، قرار بر این شد تا ۸۵ درصد ظرفیت به پذیرش سوابق تحصیلی اختصاص یابد.

اکنون با احتساب دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه فنی حرفه ای، این میزان ظرفیت تکمیل شده است و بر مبنای نمره دیپلم و سال آخر داوطلب پذیرش صورت می گیرد. ۱۵ درصد ظرفیت باقی مانده، طبق قانون به شکل ترکیبی از سوابق تحصیلی و ۱۰ درس سال دوازدهم به همراه آزمون سراسری ملاک پذیرش دانشجو است.

البته امسال ۴۰ درصد این نمرات دروس به صورت تاثیر مثبت به همراه ۶۰ درصد تاثیر قطعی نمره آزمون سراسری در پذیرش دانشجو ملاک عمل خواهد بود.

میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال های آینده
سال تغییرات
۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ فقط پایه دوازدهم به میزان ۴۰ درصد با تاثیر قطعی
۱۴۰۳ – ۱۴۰۴ فقط پایه دوازدهم به میزان ۵۰ درصد با تاثیر قطعی
۱۴۰۴ – ۱۴۰۵ فقط پایه یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تاثیر قطعی
۱۴۰۵ – ۱۴۰۶ و پس از آن پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تاثیر قطعی در نمره کل نهایی

تغییرات کنکور 1402 چیست؟

حذف دروس عمومی در کنکور ۱۴۰۲

بر اساس طرح شورای عالی انقلاب فرهنگی، کنکور سراسری از سال ۱۴۰۲ فقط شامل دروس تخصصی است و دروس عمومی حذف خواهد شد و به بخش سوابق تحصیلی منتقل می‌شود.

با ایجاد این تغییرات، داوطلبان در کنکور سراسری ۱۴۰۲ فقط در کنکور دروس تخصصی شرکت می‌کنند.

طبق آخرین اخبار منتشر شده، در کنکور سال آینده دروس عمومی نخواهیم داشت و کلیه‌ی سوالات عمومی از کنکور حذف شده و بررسی آنها به سوابق تحصیلی منتقل خواهد شد. لازم به ذکر است این سوابق تحصیلی در طول سال های ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۵ اعمال می‌شود.

دو مرحله ای شدن کنکور از سال ۱۴۰۲

آیا دو مرحله‌ای شدن کنکور از سال ۱۴۰۲ قطعی است؟ یکی دیگر از تغییرات کنکور ۱۴۰۲، دو مرحله‌ای شدن کنکور سراسری و برگزاری دوبار کنکور در سال برای هریک از رشته‌های تحصیلی است.

در صورت اجرایی شدن این طرح، نتایج کسب شده در آزمون تا ۲ سال اعتبار دارد. این تغییر باعث کاهش استرس دانش آموزان و حفظ انگیزه آنها خواهد شد. در صورتی که نتیجه دلخواه خود را در کنکور کسب نکنند، انتخاب رشته نکرده و در کنکور بعدی شرکت کنند.

با این قانون دانش آموزان در صورت از دست دادن کنکور، یک سال را از دست نمی دهند. این موضوع برای داوطلبان آقا که خدمت سربازی دارند نیز فرصتی برای تلاش دوباره محسوب می شود.  

نحوه برگزاری کنکور سال ۱۴۰۲

اعتبار دو ساله نتیجه کنکور ۱۴۰۲

نتایج کنکور ۲ سال اعتبار دارد؛ به این معنا است که داوطلب می تواند با نتیجه کنکور سال ۱۴۰۲ برای سال بعد یعنی ورودی ۱۴۰۳ انتخاب رشته کند.

حذف زیرگروه ها در کنکور ۱۴۰۲

در سال های گذشته هر گروه آزمایشی دارای زیرگروه هایی بود که هر زیر گروه، دروس ضرایب متفاوتی با هم داشتند. داوطلب به ازای هر زیرگروه یک نمره بدست می آورد؛ اما در کنکور سال ۱۴۰۲ زیرگروه ها حذف شده و داوطلبان بر مبنای یک نمره انتخاب رشته خواهند کرد.

ضرایب و بودجه بندی کلیه دروس آزمون تخصصی متناسب با تغییرات متعاقبا از سوی سازمان سنجش اعلام می شود.

کنکور ۱۴۰۲ برای داوطلبان نظام قدیم

داوطلبان نظام قدیم تا سال ۱۴۰۰ دفترچه متفاوتی را دریافت می کردند، اما در کنکور ۱۴۰۲، این داوطلبان نظام جدید و قدیم دفترچه مشابهی را دریافت خواهند کرد.

تعیین شرط معدل توسط دانشگاه ها در کنکور ۱۴۰۲

در کنکور ۱۴۰۲ به بعد، به دانشگاه ها اجازه داده خواهد شد که برای پذیرش دانشجو شرط معدل مخصوص به خود را داشته باشند.

اگر داوطلب برای پذیرش در دانشگاه رتبه لازم را آورده باشد، اما معدل پایین تری داشته باشد، ممکن است پذیرفته نشود.

زمان ثبت نام کنکور

سهمیه های کنکور در سال ۱۴۰۲

در کنکورهای آتی، از ۲۲ سهمیه ای که در تمامی سال های قبل از ۱۴۰۲ بر کنکورها اعمال می‌شد، تنها پنج سهمیه باقی می ماند.

این حذف سهمیه ها بر اساس رای دیوان عدالت اداری و کمیسیون آموزش صورت گرفت و همین امر موجب می شود تا داوطلبان کنکورهای سال ۱۴۰۲ به بعد، دیگر از نا عدالتی تاثیر این سهامی بر امتیازات ورود به دانشگاه رنج نبرند.

پونزپنج نوع سهمیه ای که به احتمالا به قوت خود باقی خواهد ماند، عبارتند از:

سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا

سهمیه مناطق

سهمیه مناطق محروم

سهمیه مناطق محروم برای رشته های گروه پزشکی

سهمیه بهیاران


بیشتر بخوانید: بهترین منابع برای سوالات کنکور ۱۴۰۲


برنامه ریزی برای گرفتن بهترین نتیجه در کنکور ۱۴۰۲

در کمال تاسف، داوطلبان کنکور همواره برنامه ریزی های سنگین رویایی برای رسیدن به توانایی بالا در پاسخگویی به سوالات آزمون سراسری دارند.

این برنامه ریزی ها سبب می شود تا حجم بسیار زیادی از درس را در یک روز بخوانند؛ همین امر باعث می شود به مرور زمان، شخص از درس خواندن زده شود.

بیشتر اوقات نیز این حجیم بودن برنامه ها سبب می شود تا دانش آموز توانایی اجرای آن را نداشته باشد؛ همین عدم اجرا شدن برنامه، علتی است تا از درس خواندن فاصله بگیرند.

بهترین راهکار و اصول برنامه ریزی جهت موفقیت در کنکور، این است که یک هدف بلند مدت و کوتاه مدت برای خود در طول زمان تعیین کنید. رسیدن به اهداف کوتاه مدت و موفقیت های کوچک باعث می شود تا دانش آموز انگیزه حرکت و گام بعدی تلاش را پیدا کند.

 برنامه ریزی برای گرفتن بهترین نتیجه در کنکور ۱۴۰۲

اصول برنامه ریزی کنکوری

چون کنکور هر ساله سنگین تر از سال قبل برگزار می شود، اصول برنامه ریزی از کارهایی است که یک داوطلب موظف است انجام دهد تا به موفقیت برسد.

پونزبرای حفظ اصول در برنامه ریزی کنکور، باید به موارد زیر توجه شود:

رعایت پیش نیاز

تقسیم بندی مباحث

زمان بندی درست

مرور مکرر

تست زنی

آزمون جامع با شرایط کنکور

جمع بندی در زمان مناسب

در نظر گرفتن پیش نیاز هر درس

هنگامی که شخص نتواند پیش نیازها را از ابتدا و به طور اصولی مطالعه کند، یادگیری درس های بعدی و مرتبط با این پیش نیازها صورت نخواهد گرفت. برای اینکه یادگیری مباحث دروس کنکوری انجام شود، باید از آموزش از پایه شروع شود.

به طور مثال در درس ریاضی وقتی که توابع و مثلثات را به طور جداگانه یاد نگیرد، توانایی حل سوال ترکیبی از این مبحث را نخواهد داشت. به همین دلیل پیشنهاد ما به دانش آموزان این است که از پایه دهم به صورت اصولی شروع به یادگیری کنند، تا در نهایت بتوانند هر سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم را جمع بندی کنند.

توجه به بودجه بندی آزمون

یک برنامه ریزی دقیق و اصولی، مستلزم این است که بودجه بندی مباحث کنکور را در نظر داشته باشید، تا بتوانید زمان را بر اساس نیاز بین هر درس تقسیم کنید.

هنگامی که شخص آگاه باشد که یک مبحث با ارزش بالاتر سوالات بیشتری طرح خواهد شد، بخش اعظم زمان خود را به آن درس اختصاص خواهد داد و به مباحث کم ارزش وقت کمتری می دهد.‌

مهم ترین نکته که یک دانش آموز کنکوری باید رعایت کند، این است که هیچکدام از مباحث درسی و کتاب ‌های درسی را به هیچ عنوان از کنکور حذف نکند و در بدترین حالت ممکن سعی کند یک الی دو سوال از آن را جواب دهد.

 تاریخ برگزاری کنکور سال ۱۴۰۲

سخن آخر

سازمان سنجش و نهادهای مرتبط با برگزاری کنکور، همه ساله به دنبال راه های عادلانه تری برای پذیرش دانشجو در دانشگاه ها هستند.

در همین راستا کنکور ۱۴۰۲ با تغییراتی نسبت به سال های گذشته انجام می‌گیرد، که از مهمترین این تغییرات می‌توان به «حذف دروس عمومی»، «تاثیر قطعی سوابق تحصیلی»، «حذف زیرگروه‌ها» و «برگزاری دو بار در سال» در کنکور ۱۴۰۲ اشاره کرد.

اگر در مورد تغییرات کنکور در سال ۱۴۰۲ سوالاتی دارید، مرکز مشاوره آویژه در کنار شما است تا به سوالات و دغدغه های شما پاسخ دهد. مرکز مشاوره آویژه، آماده ارائه خدمات تخصصی در زمینه مشاوره تحصیلی در تمامی مقاطع، مشاوره نظام وظیفه و… به شما عزیزان می باشد.

شما می توانید از سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید و از خدمات مشاوره تلفنی این مرکز بهره مند شوید.

سوالات متداول

علامت سوالآیا درس های عمومی از کنکور سال ۱۴۰۲ حذف خواهند شد؟

بله؛ بر اساس تغییرات اعمال شده بر این کنکور، دیگر از دروس عمومی سوالی طرح نخواهد گردید.

علامت سوالتاثیر سوابق تحصیلی امتحانات نهایی به چه صورت است؟

برای کاهش استرس دانش آموزان، هنگام قبولی در این آزمون، تصمیم گرفته شد تا معدل کتبی امتحانات نهایی پایه دوازدهم تاثیر ۶۰ درصدی بر امتیاز کنکور داشته باشد.

علامت سوالاز چه زمانی باید برای کنکور شروع به درس خواندن کرد؟

بهترین راه برای رسیدن به موفقیت این است که داوطلب راه را به صورت آهسته و پیوسته طی کند. یعنی از سال دهم سعی نماید مطالب را به صورت مفهومی و دقیق یاد بگیرد؛ تا در سال کنکور به یک جمع بندی کامل و جامع از تمامی مباحث برسد.

مصوبه تغییرات کنکور ۱۴۰۲ تصویب شد + آخرین اخبار

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه مصوبه تغییرات کنکور ۱۴۰۲ تصویب شد + آخرین اخبار

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 19 نظر:
 1. سلام ببخشید اونوقت تاثیر معدل برای داوطلبی که فارغ التحصیل تجربی و میخواد کنکور ریاضی بده‌چطوره باید دیپلم ریاضی بگیره

 2. توروخدادروس عمومی روازکنکورحذف نکنین،توروبه حق مولی علی علیه السلام اینکارونکنین

  1. دروس عمومی مثل دینی و عربی و.. به مثلا رشته تجربی چه ربطی داره.
   خدارو شکر که حذف شد
   بهتره کمی بجای منافع خودتون به فکر آینده کشور هم باشین
   یه دکتر با زیست خوب بهتر از دکتر با عربی خوبه.

 3. توروخدادروس عمومی روازکنکورحذف نکنین،توروبه حق مولی علی علیه السلام اینکارونکنین

  1. عزیز جان دروس تخصصیتو بخون خب ب جا اینکه وقتتو نصرف این بکنی ک عمومی بخونی خب برو بشین تخصصی تو بخون واا😑

   1. سلام عزیزدروس تخصصی واسه منی که هیچ امکانات وپولی برای یادگیری ندارم ومنطقه محرومم ضرربزرگب به من میزنه

  2. عزیز جان دروس تخصصیتو بخون خب ب جا اینکه وقتتو نصرف این بکنی ک عمومی بخونی خب برو بشین تخصصی تو بخون واا😑

  3. فرقش به حالت چیه حذف بشه یا نشه تو اگه درس خونی اختصاصی ها تو کنکور عمومی هم تو مدرسه بالاترین نمره و می گیری تموم

   1. سلام ببخشید مثلا به نظر تون شرط معدل کتبی توی رشته انسانی برای دانشگاه فرهنگیان چند میشه

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1401/7/13

پنجشنبه

1401/7/14

جمعه

1401/7/15

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید