امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود دارد!

آیا تحصیل همزمان با خدمت سربازی امکان پذیر است؟

تحصیل همزمان با خدمت سربازی را میتوان یکی از مهمترین موضوعات برای گروه بزرگی از مشمولان خدمت وظیفه دانست. زیرا همانطور که میدانید قسمت اعظم مشمولان خدمت سربازی افرادی هستند که در سنین ورود به دانشگاه قرار دارند و یا فارغ التحصیلان مقاطع مختلف دانشگاهی هستند که بین دوراهی ادامه تحصیل و یا رفتن به خدمت سربازی قرار گرفته اند. همین امر باعث شده که این سوال در ذهن بسیاری از مشمولان نقش بندد که آیا میتوان همزمان با خدمت سربازی ادامه تحصیل نیز داد؟

اما متاسفانه یا خوشبختانه پاسخ به این سوال منفی است و باید گفت سازمان وظیفه عمومی کشور چنین اجازه ای را به سربازان نمیدهد و افرادی که در زمان انجام دوره سربازی و از طریق کنکور در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم پذیرفته شوند از خدمت ترخیص میشوند و بعد از اتمام دوره تحصیل دوباره به خدمت سربازی اعزام میشوند تا دوره دو ساله سربازی خود را تکمیل کنند.

علت این امر را میتوان در سختی ها و وظایف دوره سربازی دانست که برعهده فرد قرار دارد و زمان و انرژی زیادی را میطلبد و درواقع سربازان باید تمام وقت خود را در خدمت سازمان وظیفه باشند. تحصیل همزمان با خدمت سربازی باعث میشود که سربازان تمرکز لازم و کافی را برای انجام وظایف محوله نداشته باشند. علاوه بر این موارد اغلب محل خدمت سربازان در مناطق دور افتاده و مرزی است که دسترسی به مراکز آموزشی وجود ندارد همین امر نیز میتواند یکی دیگر از دلایلی باشد که مانع ادامه معافیت تحصیلی افراد در دوره سربازی میشود. البته در سالهای اخیر سازمان وظیفه تحت شرایط خاصی امکان تحصیل برای سربازان را فراهم آورده است که در ادامه متن مورد بررسی قرار میگیرد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود دارد! با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه علمی کاربردی

تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه علمی کاربردی دری را به روی سربازان علاقه مند به ادامه تحصیل گشوده است و در واقع این دانشگاه با همکاری سازمان وظیفه و ستاد کل نیروهای مسلح شرایطی را فراهم آورده که سربازان بتوانند در دوران خدمت خود در برخی رشته های کاربردی که مهارت های شغلی افراد را ارتقا میبخشد، ادامه تحصیل دهند؛ در همین راستا دانشگاه علمی کاربردی دوره هایی را تحت عنوان دوره های تک پودمان برای سربازان معرفی کرده است که مدت زمان این دوره ها بین ۱۶۰ تا ۴۸۰ ساعت میباشد. سربازان در پایان دوره مهارتهای کاربردی را فرا میگیرند که میتواند به آنها در یافتن شغل مناسب و کارآفرینی کمک کند. همچنین بعد از گذراندن این دوره مدرک کاردانی، از سوی دانشگاه علمی کاربردی به دانش آموختگان اهدا میشود.

یکی دیگر از تسهیلاتی که برای ادامه تحصیل سربازان در این دانشگاه در نظر گرفته شده است میزان شهریه میباشد که سربازان به نسبت دیگر افراد شهریه کمتری را پرداخت میکنند.برخی از رشته هایی که در این دوره ها برای سربازان ارائه میشود شامل:

 • تعمیر کاری موتور
 • طراحی مبلمان مرکب
 • مکالمه زبان انگلیسی
 • ساخت گلخانه خاکی
 • تولید و نگهداری طیور گوشتی
 • امور بازاریابی
 • و… میباشد.

توجه داشته باشید که تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه علمی کاربردی شرایط خاصی دارد که از آن جمله میتوان به داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم اشاره کرد. همچنین لازم به ذکر است که تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و… امکان پذیر نیست و سربازان میتوانند تنها در همین دوره های تک پودمانه و برای دریافت مدرک کاردانی در رشته های موجود در لیست رشته های ویژه سربازان وظیفه، تحصیل کنند.

تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه آزاد

تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه آزاد نیز برخلاف تصور بسیاری از افراد امکان پذیر نیست. همانطور که میدانید یکی از شرایط لازم برای ثبت نام در دانشگاه آزاد و ادامه تحصیل مشمولان وظیفه عمومی در این دانشگاه ارائه یکی از مدارک پایان خدمت سربازی، کارت معافیت دائم و یا گواهی معافیت موقت تحصیلی میباشد؛ از آنجایی که سازمان وظیفه هیچ یک از این مدارک را به سربازان در حین خدمت اعطا نمیکند، امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه آزاد برایشان وجود نخواهد داشت.

البته باید شرایطی را عنوان کنیم که طی آن افرادی که در حال انجام خدمت سربازی هستند و قبل از سربازی برای پذیرش در دانشگاه آزاد اقدام کرده اند؛ چنانچه این افراد در دانشگاه آزاد پذیرفته شوند، خدمتشان متوقف میشود تا در مقطع مربوطه ادامه تحصیل دهند و بعد از اتمام دوره تحصیل دوباره به خدمت اعزام میشوند. لازم به ذکر است این مورد نیز تنها برای سربازانی که غیبت نداشته باشند امکان پذیر است.

خدمات مشاوره نظام وظیفه  آویژه

کسری خدمت: در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی: معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

درس خواندن در خدمت

نحوه دریافت امریه

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

اعزام به خدمت

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

خروج از کشور

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

مشمولین خدمت

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

توجیه غیبت

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

 

امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود دارد!

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود دارد!

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1400/7/28

پنجشنبه

1400/7/29

جمعه

1400/7/30

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید