رشته ریاضی چیست؟ + معرفی کامل زیر گروه های رشته ریاضی

رشته ریاضی چیست؟ + معرفی کامل زیر گروه های رشته ریاضی

انتخاب رشته برای دانش آموزان دوره راهنمایی در مقطع نهم یک تصمیم بزرگ و حیاتی است، زیرا با این تصمیم مسیر زندگی دانش آموزان رقم می خورد. به همین دلیل باید با آگاهی کامل از تمام رشته ها و کشف علاقه و استعداد خود و مشورت با یک مشاور تحصیلی حرفه ای و متخصص اقدام به انتخاب رشته کنید و در رشته مورد نظر تحصیل کنید.

در زمان انتخاب رشته، دانش آموزان باید از بین رشته های موجود که رشته ریاضی، رشته انسانی، رشته تجربی، رشته های فنی و حرفه ای یا کاردانش، یک رشته را انتخاب کرده و به مدت سه سال در دبیرستان و بعد از کنکور در یکی از رشته های زیر گروه رشته مورد نظر در دانشگاه ها به ادامه تحصیل بپردازند.

آینده شغلی افراد در بیشتر مواقع به رشته تحصیلی آنها ربط دارد؛ با انتخاب یک رشته که آینده شغلی خوبی در بازار کار دارد و تحصیل در آن رشته، می توانید آینده شغلی خوبی برای خود رقم بزنید.

امروز می خواهیم رشته ریاضی را به طور کامل و جامع از همه ابعاد مورد بررسی قرار داده و توضیح دهیم تا دانش آموزانی که در انتخاب رشته سردرگم هستند، بتوانند پس از مطالعه این مقاله، تصمیم خود را پس از کسب اطلاعات و با آگاهی کامل بگیرند.

اگر به شغل هایی همچون کار در بانک، شغل های مهندسی مانند مهندسی برق، شیمی، نفت، معدن، هوا فضا یا به شغل های مدیریت مانند مدیریت مالی، مدیریت بازرگانی، صنعتی و… علاقه دارید، پیشنهاد می کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید و از مزایا و معایب رشته ریاضی مطلع شوید.

رشته ریاضی چیست؟

رشته ریاضی همان طور که از اسمش پیدا است، رشته ای برای حل معادله ها و مسئله های ریاضی است. ریاضی با اعداد، منطق، رابطه ها، معادله ها زیست شناسی، اقتصاد، فنون و… سر و کار دارد.

خلاصه ای از دروس این رشته در همه رشته های دیگر وجود دارد؛ اما برای کسانی که عاشق بازی با اعداد هستند و از حل کردن مسئله های ریاضی و به چالش کشیدن ذهن خود لذت می برند و دوست دارند بیشتر و عمیق تر وارد ریاضیات شوند، این رشته تحصیلی مناسب است.

رشته ریاضی مادر رشته های مهندسی است و شرایط تحصیل در رشته های فنی و مهندسی و شاغل شدن در این مشاغل را برای افراد به هم می آورد و باعث صنعتی تر شدن رشته ریاضی و کشور شده می شود.

اما به یاد داشته باشید تنها موارد گفته شده در بالا نمی تواند دلایل محکم برای انتخاب رشته ریاضی باشد، برای انتخاب هر رشته ای باید ابتدا علاقه خود را نسبت به آن کشف کنید و سپس یک نگاهی به استعداد های خود بیندازید؛ پس از آن می توانید نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنید.

رشته ریاضی چیست؟

هدف رشته ریاضی چیست؟

ریاضی یکی از کاربردی ترین رشته های تحصیلی در کل زندگی بشر از ابتدا تا امروز بوده است.

هدف کلی رشته ریاضی به دست آوردن تفکری منطقی، پیدا کردن راه حلی برای حل مسئله ها در تمام شرایط به خصوص در زندگی، یافتن راه هایی بهتر برای زندگی و… است.

مهارت های مورد نیاز برای تحصیل در رشته ریاضی

به طور کلی زمانی که شما قدمی در یک مسیر می گذارید، ابتدا باید حداقل مهارت کمی داشته باشید تا بتوانید ادامه داده و با کسب مهارت های بیشتر در این مسیر موفق تر شوید؛ برای تحصیل در رشته ریاضی همانند دیگر رشته ها مهارت هایی در بعضی از دروس برای دانش آموزان نیاز است.

رشته ریاضی به دلیل داشتن انواع دروس تخصصی که مربوط به ریاضی و حل ریاضی می شود؛ مانند هندسه، دیفرانسیل، آنالیز عددی، مثلثات، فیزیک، شیمی، جبر و احتمال، مبانی کامپیوتر، حسابان، آمار و مدل سازی باید علاقه مندان به این رشته در حل مسائل ریاضی مهارت داشته باشند.

این افراد باید دارای سرعت عمل بالا، توانایی ذهنی بالا، دارای تجسم و قدرت تجزیه و تحلیل اجسام در ذهن خود باشند تا بتوانند در این رشته به موفقیت دست پیدا کنند.

مهارت های مورد نیاز برای تحصیل در رشته ریاضی

کنکور رشته ریاضی

کنکور در هر رشته دارای سختی هایی است؛ رشته ریاضی نیز همان طور که در بالا اشاره شد، به دلیل داشتن رشته مهندسی در زیر گروه های خود طرفداران زیادی دارد.

به همین دلیل ممکن است رقابت در کنکور ریاضی کمی سخت تر باشد؛ پس اگر می خواهید در دانشگاه در رشته های خوب با بازار کار و آینده شغلی عالی تحصیل کنید، باید تلاش خود را بیشتر و با یک برنامه ریزی مناسب و مفید و کاربردی اقدام به مرور درس ها در زمان کنکور کنید.

برای ایجاد یک برنامه عالی که دارای زمانبندی بهینه باشد، احتیاج به یک مشاوره تحصیلی و حرفه ای دارید تا به عنوان یک راهنما بتوانند مسیر کنکور را برای شما روشن تر کند و بتوانید کنکور ریاضی را به بهترین شکل و با نتیجه عالی تر پشت سر بگذارید.

یکی از روش هایی که می توانید در داشتن نتیجه مطلوب در کنکور ریاضی موثر باشد، داشتن هدف است، شما باید یک هدف طبق علاقه، سلیقه و استعداد خود انتخاب کنید تا بتوانید در مسیر رسیدن به هدف خود تلاش کنید.

به عنوان مثال باید یک رشته در دانشگاه را انتخاب کنید و نسبت به زیر گروه آن رشته تلاش های مورد نیاز را انجام دهید. از جمله معایب رشته ریاضی آن است که در دانشگاه به دروس سختی برمی خورید که فهم و حل کردن آن چندان ساده نیست.

در ادامه این مقاله رشته های گروه ریاضی در کنکور سراسری قرار داده ایم، تا بتوانید هدف خود را از میان رشته های موجود انتخاب کنید و روی دروسی که برای هر زیر گروه مهم تر است، متمرکز شوید.

کنکور رشته ریاضی

زیر گروه های رشته ریاضی

رشته ریاضی دارای 3 زیر گروه اصلی است. ابتدا ضرایب هر زیر گروه را قرار داده ایم، که با اطلاع از ضرایب هر زیر گروه می توانید بهتر و حرفه ای تر عمل کنید.

برای اطلاع و آشنایی بیشتر با زیر گروه های رشته ریاضی و فیزیک می توانید جدول های زیر را مطالعه کنید.

دروسزیر گروه اولزیر گروه دومزیر گروه سوم
ریاضی443
فیزیک332
شیمی233
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

زیر گروه اول رشته ریاضی

رشته های زیر گروه اول رشته ریاضی در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری شامل موارد جدول زیر است.

کاردانیکاردانی آمار، کاردانی آموزش ریاضی، کاردانی آموزش و پرورش ابتدایی، کاردانی ارتباطات و فناوری اطلاعات، کاردانی امور بانکی، کاردانی امور دولتی، کاردانی امور فرهنگی، کاردانی امور مالی و مالیاتی، کاردانی بهینه سازی مصرف انرژی، کاردانی بیمه، کاردانی تربیت مبلغ قرآن کریم، کاردانی تربیت معلم قرآن کریم، کاردانی تعمیر و نگهداری هواپیما، کاردانی تکنولوژی آبیاری، کاردانی تکنولوژی ماشین های کشاورزی، کاردانی گردشگری، کاردانی حسابداری، کاردانی سخت افزار کامپیوتر، کاردانی علم اطلاعات و دانش شناسی، کاردانی علوم انتظامی، کاردانی علوم ورزشی، کاردانی فرآوری مواد معدنی، کاردانی فناوری اطلاعات و ارتباطات، کاردانی فنی خط و ابنیه، کاردانی فنی کشتی، کاردانی مخابرات، کاردانی مخابرات هواپیما، کاردانی مدیریت بازرگانی، کاردانی مدیریت صنعتی، کاردانی مدیریت گمرکی، کاردانی مراقبت پرواز، کاردانی معماری، کاردانی معماری سنتی، کاردانی مکانیزاسیون کشاورزی، کاردانی هتل داری
کارشناسیآمار و سنجش آموزشی، آمار، آموزش ابتدایی، آموزش ریاضی، آموزش تربیت بدنی، آموزش فیزیک، آموزش کودکان استثنایی، ادیان و مذاهب، اقتصاد، الکترونیک و مخابرات دریایی، امنیت اطلاعات، امنیت اقتصادی، امنیت بین الملل، امنیت نرم، ایمنی صنعتی، پژوهشگری امنیت، تاریخ اسلام، تاریخ تمدن ملل اسلامی، تربیت مروج سیاسی، حسابداری، حفاظت اطلاعات، روان شناسی، ریاضیات و کاربرد ها، زبان و ادبیات عربی، شیعه شناسی، ضد تروریسم، علم اطلاعات و دانش شناسی، علوم انتظامی، علوم تربیتی، علوم سیاسی، علوم فنی امنیت، علوم قرآن و حدیث، علوم کامپیوتر، علوم مهندسی، علوم ورزشی، علوم و مهندسی آب، فقه و حقوق اسلامی، فقه و حقوق امامی، فقه و حقوق حنفی، فقه و حقوق شافعی، فقه و حقوق مذاهب اسلامی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی، فلسفه و عرفان اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، فیزیک، فیزیک مهندسی، گردشگری، مددکاری اجتماعی، مدیریت اطلاعات و ارتباطات، مدیریت امور بانکی، مدیریت امور گمرکی، مدیریت بازرگانی، مدیریت بیمه، مدیریت بیمه اکو، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت مالی، مدیریت و بازرگانی دریایی، مربیگری عقیدتی، مطالعات امنیتی، معارف اسلامی، معارف اسلامی – تبلیغ و ارتباطات، معارف اسلامی و اخلاق، معارف اسلامی و ادیان، معارف اسلامی و تاریخ، معارف اسلامی و علوم تربیتی، معارف اسلامی و علوم قرآنی، معارف اسلامی و کلام، معارف اسلامی و مدیریت، معماری داخلی، مهندسی اپتیک و لیزر، مهندسی انرژی، مهندسی برق، مهندسی بهره برداری راه آهن، مهندسی پزشکی، مهندسی تعمیر و نگهداری هواپیما، مهندسی حمل و نقل ریلی، مهندسی خط و سازه های ریلی، مهندسی دریا، مهندسی دریانوردی، مهندسی راه آهن، مهندسی ساخت و تولید، مهندسی شهرسازی، مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی کشتی، مهندسی ماشین آلات دریایی، مهندسی ماشین های ریلی، مهندسی ماشین های صنایع غذایی، مهندسی معماری، مهندسی مکانیک، مهندسی مکانیک بیوسیستم (کشاورزی)، مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی، مهندسی مواد و متالورژی، مهندسی نساجی، مهندسی نقشه برداری، مهندسی هوافضا، هتل داری، هنرهای چند رسانه ای، هوانوردی، اقتصاد کشاورزی
کارشناسی ارشدکارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشاد
دکتریدکترای پیوسته بیوتکنولوژی، دکترای پیوسته فیزیک

زیر گروه دوم رشته ریاضی

رشته های زیر گروه دوم رشته ریاضی در مقاطع کاردانی و کارشناسی شامل موارد جدول زیر است.

کاردانیکاردانی فنی مواد
کارشناسیشیمی کاربردی، شیمی محض، مهندسی ایمنی، مهندسی پلیمر، مهندسی شیمی، مهندسی معدن، مهندسی نفت، مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار، مهندسی ایمنی صنعتی، مهندسی ایمنی و بازرس فنی

زیر گروه سوم رشته ریاضی

رشته های زیر گروه سوم رشته ریاضی در مقاطع کاردانی و کارشناسی شامل موارد جدول زیر است.

کاردانیکاردانی الکترونیک هواپیمایی، کاردانی اویونیک هواپیما، کاردانی پالایش گاز، کاردانی شهرسازی، کاردانی فنی برق، کاردانی فنی جوشکاری، کاردانی فنی صنایع، کاردانی فنی صنایع شیمیایی، کاردانی فنی عمران، کاردانی فنی عملیات پتروشیمی، کاردانی فنی معدن، کاردانی فنی مکانیک، کاردانی نقشه برداری

زیر گروه های رشته ریاضی

شغل های رشته ریاضی در بازار کار

پونزاز شغل های رشته ریاضی در ایران، به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • مهندسی برق
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی عمران
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی نفت
 • مهندسی هوا فضا
 • مهندسی معماری
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی نساجی
 • مهندسی هسته ای
 • مهندسی معدن
 • مهندسی مواد و متالورژی
 • مهندسی ماشین های صنایع غذایی
 • حسابداری
 • مدیریت بازرگانی
 • مدیریت مالی
 • مدیریت دولتی
 • مدیریت صنعتی
 • اقتصاد
 • اقتصاد کشاورزی
 • شیمی کاربردی
 • شیمی محض
 • فیزیک
 • معماری داخلی
 • فیزیک مهندسی
 • علوم کامپیوتر

شغل های رشته ریاضی در دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی

در دانشگاه امنیت ملی و اطلاعات، می توانید از طریق رشته ریاضی پذیرش شده و در شغل هایی که در ادامه قرار داده ایم، مشغول به کار شوید.

پونزاین مشاغل عبارتند از:

 • امنیت اطلاعات
 • امنیت نرم
 • امنیت اقتصادی
 • امنیت بین‌الملل
 • امنیت نرم
 • پژوهشگری امنیت

شغل های رشته ریاضی در دانشگاه فرهنگیان

متقاضیان می توانند برای پذیرش در برخی مشاغل که بواسطه تحصیل در دانشگاه فرهنگیان برایشان ممکن خواهد شد، اقدام کنند.

پونزاین مشاغل عبارتند از:

 • آموزش ریاضی
 • آموزش فیزیک
 • آموزش ابتدایی
 • مهندسی معماری
 • مهندسی ساخت و تولید
 • آموزش تربیت بدنی

شغل های رشته ریاضی در بازار کار

سخن آخر

رشته ریاضی در زندگی بسیاری از محصلان تاثیر گذار است و می تواند آینده شغلی روشنی را برایشان رقم بزند. اگر علاقه و استعداد تحصیل در این رشته دارید، پیشنهاد می کنیم در رشته ریاضی به تحصیل بپردازید.

برای کشف علاقه، استعداد و طراحی برنامه ای برای مطالعه و مرور درس ها برای قبولی در کنکور ریاضی، می توانید از مشاوران مرکز مشاوره آویژه که در زمینه مشاوره تحصیلی تلفنی متخصص هستند، راهنمایی بگیرید.

در صورتی که علاقمند به این رشته هستید و می خواهید در این رشته در مقطع دبیرستان به تحصیل بپردازید، اگر سوالاتی در ذهن خود دارید، می توانید از خدمات تخصصیمشاوره تحصیلیآویژه استفاده کنید.این مرکز به سوالات شما در این زمینه پاسخ داده و به شما کمک می کند با در نظر گرفتن شرایط خود، انتخاب رشته دبیرستانی مناسب خود را داشته باشید.

برای استفاده از خدمات مشاوره تلفنی، می توانید با شماره۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵تماس بگیرید.

سوالات متداول

سوال علامترشته فنی موارد در مقطع کاردانی، در کدام زیر گروه رشته ریاضی قرار دارد؟

رشته فنی مواد در مقطع کاردانی، در زیر گروه دوم رشته ریاضی قرار دارد.

سوال علامترشته ریاضی شامل چند زیر گروه است؟

رشته ریاضی دارای 3 زیر گروه اصلی است. می توانید با مراجعه به مقاله «رشته ریاضی چیست؟» تمام زیر گروه ها و رشته های موجود برای تحصیل در مقاطع مختلف را مطالعه کنید.

سوال علامتدرس ریاضی در کدام زیر گروه ضریب کم تری نسبت به بقیه زیر گروه ها دارد؟

در زیر گروه سوم رشته ریاضی، درس ریاضی با ضریب درسی 3 دارای کم ترین ضریب نسبت به بقیه زیر گروه های اصلی موجود در این رشته است.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

رشته ریاضی چیست؟ + معرفی کامل زیر گروه های رشته ریاضی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید