دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی (دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دکتری)

دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی

دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی چگونه است؟

دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی یکی از مهم ترین سوالاتی است که در ذهن افراد مختلف پیش از اعزام به سربازی وجود دارد. در پاسخ به این نوع سوال باید گفت که از نظر قانون نظام وظیفه مدارک تحصیلی هیچ ارتباطی با دوره آموزش سربازی ندارد و اساسا این دوره از هر نظر برای تمامی سربازان یکسان خواهد بود.

🔥 در کلام ساده تر دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی، آسان یا سخت نخواهد شد و همه افراد با لباس نظامی یکسان و بدون داشتن درجه نظامی خاصی باید دوره آموزشی خود را بگذرانند.

🔥 از این رو می توان گفت که اعزام به دوره آموزشی سربازی با مدرک تحصیلی دیپلم تقریبا هیچ تفاوتی با اعزام به دوره آموزشی سربازی با مدرک تحصیلی فوق لیسانس نخواهد داشت.

اما بعد از دوره آموزشی سربازی، مدرک تحصیلی در تعیین درجه، تعیین محل خدمت و نوع سربازی تاثیرات عمده ای دارد. ما در ادامه ابتدا سعی می کنیم دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم، بعد از آن نگاهی به تاثیر مدرک تحصیلی در کل دوره سربازی خواهیم داشت. با آویژه در ادامه این مسیر همراه باشید.

شرایط دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی

همانطور که در ابتدای این مقاله عنوان کردیم دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی هیچ تغییری ندارد و تمامی سربازان با هر نوع مدرک تحصیلی از یک سطح سختی آموزشی برخوردار هستند.

بنابراین در خصوص محل آموزش سربازی، یگان آموزشی و … نوع و درجه مدرک تحصیلی تاثیر مستقیم و غیر مستقیم ندارد، اما از نظر عملی معمولا در پادگان های آموزشی تفاوت هایی میان سربازان با درجات آموزشی مختلف وجود دارد.

در ادامه تاثیرپذیری غیر رسمی دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی که در غالب پادگان ها وجود دارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد. لطفا به این نکته توجه داشته باشید که این تاثیرات ممکن است در پادگان های مختلف و بنا بر شرایط یگان ها و ده ها فاکتور دیگر متفاوت باشد و هیچ پادگانی الزام قانونی نسبت به این مسئله ندارد.

آن چیزی که در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد تنها تاثیراتی است که به صورت عرف در پادگان های آموزشی وجود دارد و نمی توان به آن اتکای چندانی داشت.

شرایط دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

تاثیر مدرک تحصیلی در تقسیم گروهان

یکی از مواردی که می توان به عنوان تاثیرپذیری دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی در پادگان های آموزشی به ان اشاره کرد، مسئله تقسیم افراد در گروهان های مختلف است.

در واقع در غالب پادگان ها این مسئله دیده می شود که گروهان ها بر اساس مدارک تحصیلی تقسیم بندی می شود. علت این مسئله در چند ویژگی نهفته است.

💢 اول این که تعداد سربازان با مدارک تحصیلی بالاتر معمولا کمتر از سربازان با مدرک زیر دیپلم، دیپلم و کارشناسی است. از این رو بهتر این است که تمامی سربازان با مدارک کارشناسی ارشد و دکترا در یک گروهان قرار بگیرند.

💢 دومین دلیل این است که غالبا افراد با مدارک تحصیل بالاتر، سن بیشتری هم دارند. از این رو وظایف محول شده به آن ها می تواند کمی متفاوت از جوان تر ها باشد. این نوع تقسیم بندی در پادگان ها معمولا به فرماندهان در تقسیم وظایف و تعیین تکالیف کمک بیشتری می کند.

💢 نکته دیگر این است که تعداد سربازان با مدرک کارشناسی معمولا عدد قابل توجهی در هر پادگان آموزشی است. از این رو این سربازان در یک یا چند گروهان تقسیم بندی می شوند. همچنین این شرایط برای افراد با مدرک زیر دیپلم و دیپلم نیز وجود دارد و این گروه از سربازان نیز در یک نوع گروهان قرار می گیرند.

بنابراین در پادگان های آموزشی غالبا می توان سه نوع گروهان بر اساس مدارک تحصیلی و تعداد سربازان مشاهده کرد که عبارتند از:

تقسیم بندی نظامیمدرک تحصیلیتعداد
گروهانمتشکل از سربازان با مدارک دکتری و ارشدمعمولا یک یا دو گروهان
گروهانمتشکل از سربازان با مدارک کارشناسی و کاردانیمعمولا بیش از دو گروهان
گروهانمتشکل از سربازان با مدارک دیپلم و زیر دیپلممعمولا بیش از دو یا سه گروهان

وظایف محول شده در پادگان های آموزشی

در خصوص تاثیر پذیری دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی شاید بتوان به این نکته اشاره کرد که فرماندهان پادگان ها کمی سخت گیری کمتری نسبت به افراد با مدارک تحصیلی بالاتر دارند. به نوعی می توان گفت با توجه به این که سربازان با مدارک ارشد یا دکتری از سن بیشتری برخوردار هستند معمولا وظایف منشی فرمانده و … را می توانند بر عهده بگیرند.

💢 البته باید در نظر داشته باشید که وظایف عمومی مانند پاس های نگهبانی، امور روزانه از جمله نظافت سرویس ها و … به صورت دوره ای بین تمامی سربازان تقسیم می شود و در این خصوص کمتر پادگانی را می توان پیدا کرد که بر اساس فاکتورهای مختلفی مانند مدارک تحصیلی تفاوتی در این خصوص ایجاد کنند.

💢 نکته دیگری که در خصوص وظایف محول شده در دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی به آن اشاره کرد این است که در غالب پادگان های آموزشی این دوره برای پزشکان کمی متفاوت تر است. علت این موضوع تخصص مربوط به مدرک تحصیلی آن هاست.

💢 در پادگان های نظامی و آموزشی غالبا شیفت های بهداری و پاس های نگهبانی مربوط به آن به سربازانی با مدارک گروه پزشکی سپرده می شود. این را شاید بتوان از معدود تاثیرات مدرک تحصیلی در دوره آموزشی دانست.

دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی مربوط به طلاب

تا به اینجا بیان کردیم که در طول دوره آموزشی سربازی در نیروی انتظامی، سپاه و ارتش از نظر قانونی تفاوتی میان افراد بر اساس مدارک تحصیلی وجود ندارد. یعنی مدت زمان مرخصی، غالب وظایف محوله، تقسیم پادگان های آموزشی و … برای تمامی سربازان با هر مدرک تحصیلی یکسان است.

💢 اما در این بین گروهی تحت عنوان طلاب وجود دارند که دارای مدرک تحصیلی خاص حوزوی هستند. عمده ترین تاثیر پذیری دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی را می توان برای این افراد پیدا کرد و آن این است که این افراد دوره آموزشی 15 روزه دارند و در پادگان های خاص و مشخصی به گذراندن این دوره می پردازند.

💢 بنابراین اگر بخواهیم به صورت خلاصه دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی را برای افراد مختلف در نظر بگیریم می توانیم به جدول زیر نگاه کنیم:

*طلابافراد با سایر مدارک تحصیلی
مدت زمان آموزشی15 روز60 روز
محل پادگان آموزشیپادگان های خاص و مشخصهر پادگان آموزشی و نظامی

🔰 تاریخ اعزام به دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی

یکی از مهمترین فاکتورهایی که در قانون قبلی نظام وظیفه برای تاریخ اعزام به دوره آموزشی در نظر گرفته می شد، مسئله مدرک تحصیلی بود.

در کلام ساده تر نظام وظیفه بر اساس مدرک تحصیلی تقسیم بندی های مختلفی برای تاریخ اعزام در نظر گرفته بود. به طور مثال سربازان با مدرک کارشناسی و بالاتر در روز دوم هر ماه زوج و سربازان با مدرک دیپلم و پایین تر در تاریخ 19 ام هر ماه اعزام می شدند.

💙 اما در قانون جدید این فاکتور از بین رفته و تمامی سربازان بدون در نظر گرفتن مدرک تحصیلی در روز اول هر ماه اعزام می شوند.

💙 بنابراین عملا در خصوص تاریخ اعزام به سربازی تفاوتی از نظر مدرک تحصیلی وجود ندارد و این موضوع در خصوص دوره آموزشی سربازی در ارتش و سایر یگان های آموزشی و نظامی صدق می کند.

تاثیر مدرک تحصیلی در تقسیم گروهان

مدرک تحصیلی و تاثیر آن در دوره سربازی

تا به این جا دانستیم که دوره آموزشی سربازی برای لیسانس تقریبا با دوره آموزشی سربازی با دکتری یکسان است و تفاوتی میان آن ها وجود ندارد. حال سوال اینجاست که آیا مدارک تحصیلی در دوره سربازی (بعد از دوره آموزشی) می تواند تفاوت هایی ایجاد کند یا خیر؟

💙 پاسخ این سوال کاملا مثبت است. در واقع یکی از مهمترین فاکتورهایی که سازمان نظام وظیفه برای تعیین درجه نظامی سرباز، محل خدمت و نوع سربازی در نظر می گیرد، همان مدرک تحصیلی است.

در ادامه هر کدام از این موارد را به صورت خاص و مشخص مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تاثیر مدرک تحصیلی در تعیین درجه نظامی سرباز

درجه نظامی سرباز تعیین کننده رتبه سرباز در مراجع نظامی است و بر اساس همین درجه میزان حقوق سرباز نیز مشخص می شود.

💙 اولین و مهم ترین فاکتور برای تعیین این درجه، میزان تحصیلات و مدرک تحصیلی سرباز است.

💙 سازمان نظام وظیفه و غالب ارگان های نظامی برای هر مدرک تحصیلی (به جز کارشناسی ارشد و دکتری) چند درجه متفاوت در نظر گرفته اند.

💙 علت تعیین چند درجه مختلف نظامی برای هر مدرک تحصیلی این است که امکان تاثیرگذاری سایر فاکتورها مانند در نظر گرفتن توانایی ها و تخصص فرد، نظر مستقیم فرمانده و … در تعیین این درجه وجود داشته باشد.

💙 بر این اساس برای هر مدرک تحصیلی درجات نظامی به شرح زیر وجود دارد: (البته توجه داشته باشید که عناوین این درجات نظامی ممکن است برای برخی از یگان های نظامی مانند نیروی دریایی متفاوت باشد)

مدرک تحصیلیعنوان درجه
زیر دیپلمسرباز صفرسرباز سومسرباز دوم
دیپلمسرباز یکمسرجوخه
فوق دیپلم (کاردانی)سرجوخهگروهبان سومگروهبان دوم
لیسانس (کارشناسی)گروهبان یکماستوار دوماستوار یکم
فوق لیسانس (کارشناسی ارشد)ستوان سوم
دکتریستوان دوم

تاثیر مدرک تحصیلی در محل خدمت

مدرک تحصیلی تاثیر چندان زیادی در تعیین محل خدمت ندارد. به نوعی می توان گفت که بهتر بودن مدرک تحصیلی می توند احتمال بومی گزینی را برای سربازان بیشتر کند.

⬅️ در کلام ساده تر هر چه سرباز مدرک تحصیلی پایین تری داشته باشد احتمال دور شدن از محل زندگی و شهرهای بزرگ بیشتر شده و غالبا به مناطق سخت و یا مرزی اعزام می شوند.

⬅️ از این رو شاهد این هستیم که بیشتر سربازان اعزام شده به نقاط مرزی و مناطقی با شرایط سخت شامل کسانی است که مدارک تحصیلی دیپلم یا پایین تر دارند.

⬅️ از طرف دیگر احتمال این که سربازی با مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری در محل زندگی خود و یا شهرهای بزرگ مشغول به خدمت شود بیشتر است.

⬅️ البته این موضوع را در نظر بگیرید که مدرک تحصیلی تنها یک فاکتور برای تعیین محل خدمت و اعزام محسوب می شود. از این رو شرایط و فاکتورهای دیگری مانند وضعیت تاهل، ظرفیت یگان های نظامی و نوع یگان خدمتی (سپاه، سربازی و …) در تعیین محل خدمت سربازی تاثیر گذار است.

تاثیر مدرک تحصیلی در تعیین درجه نظامی سرباز

مدرک تحصیلی و نوع خدمت سربازی

در نظام وظیفه دو نوع سربازی در نظر گرفته شده است که عبارتند از خدمت در یگان های نظامی و خدمت به صورت امریه. در خصوص خدمت در یگان های نظامی مسئله کاملا مشخص است و نیازی به توضیح در این خصوص نیست.

اما امریه سربازی حالتی است که سرباز به عنوان یک نیروی کمکی به ارگانی خاص اعزام می شود. به طور مثال شرکت های دانش بنیان، ادارات دولتی و سازمان های مختلف می توانند برای تکمیل نیاز نیروی انسانی خود از سازمان نظام وظیفه سرباز جذب کنند.

❎ بنابراین در حالت امریه سرباز به جای گذراندن دوره سربازی در یگان های نظامی، به عنوان یک نیروی کمکی و اداری به این ارگان های دولتی و شرکتی اعزام می شود.

❎ از مزیت های این نوع سربازی این است که عملا فرد مانند یک نیروی اداری دوره سربازی خود را سپری می کند و سختی کمتری را متحمل می شود. در این دوره سرباز می تواند علاوه بر حقوق تعیین شده سربازی، حقوقی نیز از ارگان محل خدمت خود دریافت کند. البته این مسئله کاملا مربوط به ارگان است و از نظر نظام وظیفه الزامی در این خصوص وجود ندارد.

❎ کسی که بخواهد به عنوان امریه دوره سربازی خود را بگذراند باید پیش از اعزام به دوره آموزشی محل امریه خود را مشخص کرده و نامه امریه خود را به پلیس +10 تحویل داده باشد. بر این اساس می تواند از نظام وظیفه بخواهد که پس از دوران آموزشی ادامه خدمت وی به صورت امریه در همان ارگان صورت بگیرد.

❎ در این بین مسلما شرکت ها و ارگان های مختلف بر اساس مدرک تحصیلی و توانایی های فرد نسبت به پذیرش سرباز امریه تصمیم گیری می کنند. از این رو می توان گفت که مدرک تحصیلی می تواند در نوع سربازی تاثیر مستقیم و مهمی داشته باشد.

سخنی از مشاوران آویژه

به طور کلی تاثیر پذیری دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی چندان زیاد نیست و عموما دوره آموزشی سربازی در سپاه یا سایر ارگان های نظامی بدون در نظر گرفتن مدرک تحصیلی انجام می شود. همانطور که در این مقاله مشاوره نظام وظیفه ذکر شد مدرک تحصیلی در دوره آموزشی شاید تنها بتواند برخی از شرایط کلی پادگان آموزشی را برای افراد با مدارک تحصیلی بالاتر کمی ساده تر کند.

البته باید در نظر داشته باشید که شرایط هر پادگان و دیدگاه هر فرمانده در پادگان آموزشی در این خصوص کاملا متفاوت است. شاید در پادگانی تقسیم کار بر اساس مدارک تحصیلی صورت بگیرد و در پادگانی دیگر هیچ تفاوتی میان یک سرباز دکتری با یک سرباز زیر دیپلم وجود نداشته باشد.

آن چیزی که مهم است بدانید این است که از نظر قانون نظام وظیفه عمومی دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی سخت یا آسان نمی شود و هیچ تاثیری را نمی توان از مدارک تحصیلی در این دوره انتظار داشت. این در حالی است که مدارک تحصیلی در دوره پس از آموزشی تاثیرات مهمی دارد که در بالا به صورت کامل به آن ها اشاره شد.

سوالات متداول

⁉️ آیا مدت دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی متفاوت است؟

مدت دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی هیچ تغییری نمی کند. یعنی مدت آموزش برای تمامی سربازان یکسان است. در این بین یک استثنا وجود دارد و آن این است که طلاب به جای 60 روز تنها به مدت 15 روز دوره آموزشی خود را سپری می کنند.

⁉️ آیا تعداد و مدت مرخصی دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی متفاوت است؟

خیر. در خصوص مرخصی نیز همه سربازان از یک قانون و اصول مشخص بهره مند می شوند. بنابراین تمامی افراد با هر مدرک تحصیلی می توانند از مرخصی های ابتدای دوره، میان دوره و پایان دوره بهره مند شوند. همچنین امکان استفاده تمامی افراد بنا بر نظر مستقیم فرمانده از مرخصی های ساعتی یا روزانه وجود دارد.

⁉️ آیا مدرک تحصیلی در تعیین محل آموزشی تاثیرگذار است؟

این مسئله توسط سازمان نظام وظیفه اعلام نشده است. از این رو نمی توان گفت که مدرک تحصیلی در خصوص تعیین محل یا یگان آموزشی تاثیر مستقیمی داشته باشد.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

دوره آموزشی با توجه به مدرک تحصیلی (دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دکتری)

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/31

جمعه

1403/4/1

شنبه

1403/4/2

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید