خانه خدمات مشاوره ای تحصیلی و آموزشی شهریه دانشگاه ها برای داوطلبان کارشناسی ارشد 96

شهریه دانشگاه ها برای داوطلبان کارشناسی ارشد 96

بروزرسانی شده اکتبر 6, 2017 8:34 ب.ظ
5
654
شهریه دانشگاه کارشناسی ارشد
شهریه دانشگاه ها برای داوطلبان کارشناسی ارشد 96
میانگین 5 رای از تعداد 2

شهریه دانشگاه ها در مقطع کارشناسی ارشد در سال 96 یکی از مهم ترین فاکتورها هنگام انتخاب رشته ( دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد ) برای داوطلبان خواهد بود که در این مطلب بطور جامع به آن پرداخت شده است .

این روزها داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال 96، از نتایج اولیه یا همان رتبه‌های خود آگاه و دفترچه انتخاب رشته را دریافت کرده‌اند. این داوطلبان باید از یکشنبه 21 خرداد وارد مرحله انتخاب رشته شده‌اند و حالا باید با توجه به رتبه خود بهترین رشته/ محل را انتخاب نمایند. در این بین، یکی از مهم‌ترین معیارهای داوطلبان کنکوری برای انتخاب یا عدم انتخاب یک دانشگاه میزان «شهریه» آن دانشگاه است.

شهریه دانشگاه‌های پولی چقدر است
در سالیان گذشته میزان شهریه دانشگاه‌ها در دوره‌های شبانه و دانشگاه‌های غیرانتفاعی در دفترچه انتخاب رشته درج می‌شد و دانشجویان به راحتی از آن مطلع شده و بعد تصمیم به انتخاب رشته می‌گرفتند. در دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد سال 96، جدول شهریه دانشگاه‌ها درج نشده است و صراحتا از داوطلبان خواسته شده که «با مراجعه به سایت دانشگاه‌های موردنظر از میزان شهریه‌های ثابت و متغیر مطلع شوند».

سازمان سنجش

متاسفانه علی‌رغم اینکه به داوطلبان آزمون کارشناسی سال 96 توصیه شده است که برای مشاهده جدول شهریه‌ها به سایت دانشگاه‌های موردنظر مراجعه نمایند، اما با یک جست‌وجوی ساده می‌توان دریافت که بسیاری از دانشگاه‌ها از انتشار جدول شهریه‌ها خودداری کرده‌اند و این در حالی است که همواره یکی از اولویت‌های داوطلبان برای انتخاب یک شهر یا دانشگاه، «شهریه» است.

 کدام دانشگاه‌ها شهریه دریافت می‌کنند
غیر از دوره روزانه دانشگاه‌ها که دانشجویان نیازی به پرداخت شهریه ندارند در سایر دوره‌ها و دانشگاه‌ها(شبانه، نیمه حضوری، مجازی، دانشگاه پیام نور، موسسات غیرانتفاعی و…) دانشجو ملزم است در هر ترم مبلغی را تحت عنوان شهریه تحصیلی پرداخت کند.

در ادامه اسامی دانشگاه‌ها و دوره‌هایی که پرداخت شهریه در آنها الزامیست آمده است:

ردیفدوره/ دانشگاه
1شبانه(نوبت دوم)
2نیمه حضوری
3مجازی
4دانشگاه پیام نور
5دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی
6پردیس خودگردان دانشگاه‌ها

نوبت دوم (شبانه) :
دوره شبانه یا نوبت دوم، در حقیقت دوره‌ای مشابه دوره روزانه و با همان کیفیت تحصیلی است. این دوره همانند دوره روزانه و گاهی همراه با آن برگزار شده و به لحاظ زمان برگزاری کلاس‌ها و موارد مشابه تفاوتی با دوره روزانه ندارد. پذیرش در این دوره نیز عموماً در همان ترم مهر صورت می‌گیرد و عبارت نوبت دوم به هیچ وجه به معنای پذیرش در ترم دوم نیست. ضمن این که مدرک فارغ‌التحصیلان دوره شبانه با مدرک دوره روزانه نیز تفاوت خاصی ندارد. تنها تفاوت مهم این دوره با دوره روزانه، لزوم پرداخت شهریه در آن است.

نیمه‌حضوری :
در این گونه دوره‌ها کلاس‌های چندانی تشکیل نمی‌شود و به صلاحدید دانشگاه دروس به صورت خودخوان و یا به صورت کلاس‌های رفع اشکال و غیره تشکیل می‌شود و در مدرک عنوان نیمه‌حضوری قید می‌شود.

مجازی دولتی : 
این دوره به صورت آنلاین در مقطع کارشناسی ارشد برگزار می‌شود و نیازی به حضور فیزیکی در کلاس درس نیست و عملاً کلاس‌ها را به صورت آنلاین بوده و در منزل در کلاس شرکت خواهید کرد. در مدرک شما عنوان دوره مجازی قید خواهد شد. امتحانات شما نیاز به حضور فیزیکی شما در محلی که دانشگاه تعیین خواهد کرد، دارد.

پردیس خودگردان :
برخی از دانشگاه‌های سراسری خیلی خوب و بعضاً متوسط، در دوره‌هایی با عنوان پردیس خودگردان اقدام به پذیرش دانشجو می‌نمایند. گفتنی است که پیش‌تر عنوان این دوره «بین‌الملل» بود. شما ملزم به حضور در کلاس‌ها هستید و تفاوت آن با دوره‌های شبانه ذکر عنوان پردیس در مدرک نهایی و شهریه بسیار بالاتر است.

غیرانتفاعی :
نحوه تشکیل کلاس‌های این گونه دوره‌ها مشابه دوره‌های روزانه است. این کلاس‌ها توسط دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی برگزار می‌شوند و جزء دوره‌های شهریه‌پرداز محسوب می‌شوند.

در صورتی که در خصوص هزینه تحصیل در سایر دانشگاه ها نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید هم اکنون می توانید 9099072068 تماس حاصل فرمایید

شهریه ارشد دانشگاه تهران

شهریه دوره شبانه و مجازی دانشگاه تهران

دانشگاه پردیس تهران

شهریه پردیس دانشگاه تهران

شهریه تربیت مدرس

شهریه دوره شبانه دانشگاه تربیت مدرس

دانشگاه هنر

شبانه هنر

شهریه دوره شبانه دانشگاه هنر

پردیس دانشگاه هنر

شهریه پردیس بین‌الملل دانشگاه هنر

در صورتی که در خصوص هزینه تحصیل در سایر دانشگاه ها نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید هم اکنون می توانید 9099072068 تماس حاصل فرمایید

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تحصیلی و آموزشی

بررسی کنید

اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری 97

اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری 97میانگین 5 رای از تعداد 1 “اعلام نتایج ن…