نکات ضروری قبل از ثبت‌ نام در آزمون دکتری

مصاحبه دکتری

ثبت نام آزمون دکتری سال ۹۸ ، از امروز اولین روز آذرماه شروع شده است و داوطلبان زیادی نسبت به ثبت نام در این آزمون اقدام خواهند کرد ، اما شما قبل از ثبت نام نکات ضروری آن را در ادامه بخوانید .

طبق تقویم ارائه شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، ثبت‌نام آزمون دکتری سال ۹۸ از روز چهارشنبه اول آذرماه آغاز و داوطلبان این آزمون باید ضمن مطالعه دفترچه راهنمای ثبت‌نام، با مراجعه به سایت سازمان سنجش و خرید کارت اعتباری در آزمون دکتری ثبت‌نام کنند.

در این گزارش قصد داریم نکاتی را که داوطلبان قبل از ثبت‌نام در این آزمون بدانند را مرور کنیم.

 

یک) تقویم «ثبت‌نام» و «برگزاری» دکتری ۹۷

ثبت نام برای شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری(Ph.D) نیمه متمرکز سال ۹۸ به منظور پذیرش دانشجو در دوره‌های روزانه، نوبت دوم، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و پردیس خودگردان دانشگاه‌ها از جمله از چهارشنبه اول آذر ۹۸ آغاز می‌شود.

در جدول زیر تقویم برگزاری آزمون دکتری آمده است:

برگزاری آزمون دکتری

 

دو) مجازها و غیرمجازهای ثبت‌نام در کنکور دکتری

با توجه به ضوابط و شرایط ثبت‌نام در کنکور دکتری، برخی از شرکت در این آزمون محروم هستند، بنابراین بهتر است با آگاهی از این ضوابط و شرایط، برای ثبت‌نام در این کنکور اقدام نکنند.

برخی از شرایط و ضوابط شرکت در کنکور دکتری:
۱) تمامی دانشجویان و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری حرفه‌ای می‌توانند در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی در آزمون ورودی شرکت نمایند.

۲) دارندگان مدرک معادل دوره کارشناسی ارشد می‌توانند در آزمون شرکت نمایند.

۳) مؤسسات برای پذیرش دانشجو در مهرماه از داوطلبانی می‌توانند پذیرش به عمل آورند که حداکثر تا سی و یکم شهریورماه همان سال(سال ۱۳۹۷) فارغ التحصیل شوند. تاریخ فارغ التحصیلی برای داوطلبانی که شروع تحصیل آنان در صورت وجود ظرفیت نیمسال دوم است، ۳۰ بهمن ماه همان سال(سال ۱۳۹۷) خواهد بود.

۴) پذیرفته شدگان قطعی(نهایی) روزانه سال ۱۳۹۶ چه در دانشگاه قبولی ثبت‌نام کرده و چه ثبت‌نام نکرده باشند اجازه شرکت در آزمون سال ۱۳۹۷ را ندارند و یک سال از آزمون محروم هستند.

۵) پذیرفته‌شدگان دروه بورس اعزام به خارج در صورتی که روند پذیرش آنها تا زمان ثبت‌نام آزمون در سازمان امور دانشجویان تکمیل نشده و در داخل نیز در دروه‌های روزانه پذیرفته نشده باشند، اجازه شرکت در آزمون دکتری سال ۱۳۹۷ را دارند.

لازم به ذکر است، سایر شرایط و ضوابط در دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی دکتری نیمه متمرکز سال ۱۳۹۷ درج خواهد شد.

 

سه) اعمال قانون سنجش و پذیرش در کنکور دکتری

لازم است داوطلبان آزمون دکتری سال ۹۸ بدانند که در این آزمون، پذیرش دانشجو بر اساس قانون «سنجش و پذیرش» خواهد بود. لذا ضرورت دارد تمامی متقاضیان ورود به دوره دکتری در کلیه رشته‌ها اعم از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی در آزمون ورودی دوره‌های دکتری (Ph.D) شرکت نمایند.

بر اساس قانون فوق، سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع دکتری ناپیوسته بر حسب هر یک از شیوه‌های «آموزشی ـ پژوهشی» و «پژوهش محور» به شرح زیر انجام می‌شود:

پذیرش آزمون دکتری

 

توجه: اجرای مرحله اول(آزمون متمرکز) توسط سازمان سنجش آموزش کشور و امتیاز مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری، مصاحبه علمی و … توسط دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو انجام خواهد شد.

 

چهار) مواد آزمون دکتری کدامند؟

بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مواد آزمون متمرکز دکتری (Ph.D) سال ۱۳۹۷ به شرح زیر خواهد بود:

مواد آزمون دکتری

همچنین می‌توانید با کلیک روی کادر زیر جداول رشته‌ها و مواد امتحانی آزمون ورودی دوره‌های دکتری (Ph.D) سال ۱۳۹۷ (نیمه‌متمرکز) را دریافت نمایید.

 

پنج) تکلیف داوطلبان دانشگاه آزاد چیست؟

طبق اطلاعیه سازمان سنجش، داوطلبانی که قصد دارند در مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی نیز تحصیل کنند باید در آزمون متمرکز دکتری سال ۹۷، که از سوی سازمان سنجش برگزار می‌شود ثبت‌نام و در آزمون شرکت کنند و بدین ترتیب آزمون جداگانه‌ای از سوی دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع دکتری برگزار نخواهد شد.

در اطلاعیه سازمان سنجش در این باره آمده است: سنجش و پذیرش برای کلیه دوره‌ها شامل، روزانه، نوبت دوم(شبانه)، پژوهش محور، پردیس‌های خودگردان، پیام نور، بورس اعزام به خارج، مؤسسات غیرانتفاعی، دانشگاه آزاد اسلامی و… بر اساس قانون فوق صورت خواهد گرفت لذا کلیه متقاضیان ورود به دوره دکتری (Ph.D) و همچنین دستیاری دامپزشکی سال ۱۳۹۷ لازم است در این آزمون ثبت‌نام و شرکت نمایند.

 

شش) سایر نکات مهم کنکور دکتری

– طبق اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور هزینه ثبت‌نام در آزمون دکتری سال ۹۷، شصت هزار تومان است.

– هر داوطلب ‌براساس ‌علاقه ‌فقط می‌تواند در یک کدرشته‌ امتحانی (بر اساس ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون)‌، ثبت‌نام‌ و در آزمون مربوط شرکت‌ نماید.

– لازم است داوطلبان ابتدا دفترچه راهنمای ثبت‌نام را مطالعه نموده و در صورت واجد شرایط بودن، نسبت به پرداخت هزینه خرید کارت اعتباری ثبت‌نام در آزمون به شرح ذیل، اقدام کنند و سپس مراحل بعدی را به انجام برسانند.

– داوطلبان پس از تکمیل تقاضانامه و دریافت شماره پرونده ۶ رقمی و کدپیگیری ۱۶ رقمی، یک نسخه پرینت از تقاضانامه تهیه و نزد خود نگهداری نمایند.

– در انتخاب کدرشته‌ امتحانی و همچنین شهرستان محل حوزه امتحانی خود دقت لازم را مبذول فرمایید، چراکه پس از دریافت کد پیگیری ۱۶ رقمی در این خصوص به درخواست‌های داوطلبان مبنی بر اصلاح و یا جابجایی ترتیب اثر داده نخواهد شد.

– توصیه می‌شود، ابتدا «فرم پیش نویس» تقاضانامه مندرج در دفترچه راهنما را تکمیل نموده و سپس براساس فرم پیش نویس به سایت سازمان سنجش مراجعه و ثبت‌نام اصلی را انجام دهید.

 

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه نکات ضروری قبل از ثبت‌ نام در آزمون دکتری با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

ثبت نام تلفنی آزمون دکتری سال ۹۷

اگر دسترسی به اینترنت ندارید و یا با ثبت نام آزمون دکتری سال ۹۷ مشکل دارید و نیاز به مشاوره دارید و یا می خواهید کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی آویژه دانش برای شما ثبت نام را انجام دهند ٬ همه روزه و از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب می توانید از تلفن ثابت و بدون کد با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ تماس حاصل فرمایید .

منبع خبر : iusnews

نکات ضروری قبل از ثبت‌ نام در آزمون دکتری

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه نکات ضروری قبل از ثبت‌ نام در آزمون دکتری

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
در این مقاله بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1399/12/12

چهارشنبه

1399/12/13

پنجشنبه

1399/12/14

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید