آزمون تولیمو چیست؟ هر آنچه باید در مورد آزمون تولیمو بدانید

آزمون تولیمو چیست؟

آزمون تولیمو مخفف عبارت (The Test of Language by the Iranian Measurement Organization) است. این آزمون توسط سازمان سنجش کشور برگزار می شود و مانند آزمون های بین المللی تافل و آیلتس آزمون استانداردی به شمار می روند که برای تعیین سطح زبان به کار می روند.

بیشتر افرادی که در این آزمون شرکت می کنند، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا هستند که برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نیاز به مدرک زبان دارند. هر چقدر نمره کسب شده در آزمون تولیمو بالاتر باشد، احتمال قبولی در مقطع دکترا بالاتر می رود.

برای شرکت در این آزمون، شما الزاما نیاز به مدرک دانشگاهی ندارید و با مدرک دیپلم نیز می توانید در این آزمون شرکت کنید. البته خبر خوب دیگر این که این آزمون محدودیت سنی ندارد.

ما تصمیم داریم در این مطلب تمامی نکات مربوط به آزمون تولیمو، از جمله منابع، قبولی، نحوه آزمون و به طور خلاصه هر آنچه باید در مورد این آزمون بدانید را در اختیارتان قرار دهیم.

پس اگر قصد دارید در این آزمون شرکت کنید، به شما توصیه می کنیم تا این مطلب را از دست ندهید و تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

روش برگزاری آزمون تولیمو

در جلسه آزمون دو دفترچه در اختیار داوطلبان قرار داده می شود و یکی از این دفترچه ها مربوط به سوالات تشریحی است و دیگری شامل دفترچه سوالات تستی است.

در دفترچه سوالات تشریحی آزمون تولیمو، ما تنها با یک سوال مواجه می شویم که همین یک سوال 30 دقیقه زمان می برد!

کسانی که در آزمون های آیلتس و جی آر ای (GRE) شرکت کرده باشند، می دانند که در بخش شباهت زیادی دارند و مهارت شما را در نوشتن متن و مقاله به زبان انگلیسی می سنجد.


بیشتر بخوانید: آزمون زبان آنلاین msrt شنیداری بلند قسمت اول


روش برگزاری آزمون تولیمو

برای آن که به خوبی از پس این بخش بربیایید، باید بتوانید مهارت نوشتاری خودتان را تقویت کنید و این امر از طریق تمرین نوشتن مقالات میسر است.

کسب نمره قابل قبول در این بخش تنها با تمرین زیاد و تلاش مستمر ممکن است. شما می توانید بنویسید و از اساتید زبان بخواهید تا نوشته هایتان را تصحیح کنند و در رفع ایرادات شما کمک کنند.

سازمان سنجش کشور، به صورت الکترونیکی، این آزمون را پیاده سازی می کند. آزمون های الکترونیکی تولیمو، مانند آزمون های کاغذی هستند و تفاوتی در بخش ها آزمون و تعداد سوال ها ندارد.

تفاوتی که در آزمون الکترونیکی تولیمو با آزمون کاغذ آن مشاهده می کنیم، آن است که در آزمون کاغذی مهارت نوشتاری یعنی بخش writing روی برگه و با دست خط خود داوطلب تکمیل می شود و در آزمون الکترونیکی، داوطلب باید متن writing را در نرم افزار و توسط صفحه کلید تایپ کند.

تفاوتی دیگری که در نحوه برگزاری آزمون تولیمو کاغذی و الکترونیکی وجود دارد، در بخش listening است. در آزمون کاغذی lecture توسط بلندگو و به صورت عمومی برای همه داوطلبان پخش می شود ولی در آزمون الکترونیکی، هر داوطلب از طریق هدفونی که در اختیارش قرار می گیرد، صوت ها را خواهد شنید.

نکته مثبتی که می توان برای آزمون تولیمو در نظر گرفت این است که این آزمون نمره منفی ندارد و علاوه بر آن، تا دو سال پس از برگزاری آزمون اعتبار دارد.

روش برگزاری آزمون تولیمو

سوالات آزمون تولیمو

همانطور که گفتیم آزمون تولیمو دو دفترچه تستی و تشریحی دارد. دفترچه تستی این آزمون از سه بخش مجزا تشکیل شده است که هر کدام از این بخش ها را در زیر به شما توضیح می دهیم.

شما در بخش سوالات تستی این آزمون با قسمت ساختار و نوشتار زبانی با عنوان (Structure and Written Expression) مواجه می شوید که 40 سوال دارد و تنها 30 دقیقه برای پاسخ دادن به سوالات این بخش نیاز دارید.

علاوه بر این بخش ساختار و نوشتار زبانی بخشی به نام درک مطلب داریم (Reading Comprehension) که شامل 50 سوال است و برای پاسخ دادن به این سوالات شما 55 دقیقه زمان نیاز دارید.

عنوان بعدی که در آزمون تولیمو با آن مواجه می شوید، (Listening Comprehension) که مربوط به درک مطلب شفاهی یا شنیداری است و شامل 50 سوال است که تنها 35 دقیقه زمان برایش اختصاص داده شده است.

سوالات آزمون تولیمو

نمره آزمون زبان تولیمو چطور محاسبه می شود؟

نمره آزمون زبان تولیمو چطور محاسبه می شود؟ یک محدوده نمره ای برای آزمون تولیمو در نظر گرفته شده است که از 310 تا 677 است.

نمره کل این آزمون همان 10 برابر میانگین نمرات کسب شده در هر بخش است.

نمرات بالای 600 نتیجه عالی محسوب می شود.

اگر نمره شما بین 520 تا 599 باشد، نتیجه خوب است و نمرات 480 تا 519 نتیجه متوسط است و اگر نمرات کسب شده شما در این آزمون از 479 کمتر باشد، سطح زبان شما ضعیف ارزیابی می شود.

نمره بخش تشریحی نیز بین 1 تا 6 است که در کارنامه شما در کنار نمره کل دریافت شده ذکر می شود.

منابع آزمون تولیمو چیست؟

منابع آزمون تولیمو چیست؟منابع متعددی برای داوطلبان این آزمون معرفی می شوند. اما منابعی که مرکز مشاوره آویژه در اختیار شما قرار می دهد، بهترین منابعی هستند که شما را برای رسیدن به نتیجه عالی یاری می کند.

اولین منبع عالی و کاملی که در این زمینه می توان معرفی کرد، کتاب 504 واژه است.

شما این کتاب را باید برای هر آزمون زبانی که آماده می شوید، مطالعه کنید. این کتاب 504 واژه را در اختیار شما قرار می دهد که در کتاب ها و مجلات و مکالمات روزمره و مطبوعات و حتی فیلم های زبان اصلی انگلیسی پر کاربرد هستند. برای افزایش دایره لغات تان بدون شک این کتاب یکی از بهترین ها است.

کتاب واژگان ضروری تافل

این کتاب تنها برای داوطلبان آزمون تافل به کار نمی رود؛ بلکه برای داوطلبان آزمون زبان تولیمو نیز بسیار خوب است. در بازار ویرایش های متفاوتی از این کتاب را مشاهده می کنیم.

به شما توصیه می کنیم که در صورت خرید این کتاب، آخرین ویرایش را خریداری کنید.

کتاب واژگان ضروری تافل

1100 واژه بارونز

1100 واژه بارونزکتاب 1100 واژه یکی از منابع مهم است و در آزمون های تافل و تولیمو و GRE بسیار موثر است. نگارش این کتاب به گونه ای است که برای هر هفته تعدادی لغت در نظر گرفته است که اگر شما بر اساس الگوی کتاب پیش روید، می توانید به راحتی در 4 روز هفته به یادگیری واژه های جدید اختصاص دهید و 1 روز را برای مرور کلمات در نظر بگیرید. شما با این روش به راحتی در 46 هفته تمامی کلمات را می توانید از بر شوید.

متاسفانه این کتاب در نسخه های مختلفی به فروش می رسد؛ به شما توصیه می کنیم اگر دوست دارید بر اساس برنامه ریزی کتاب پیش بروید، باید حتما نسخه اصلی را خریداری کنید.

کتاب 5000 واژه آکادمیک

کتاب 5000 واژه آکادمیکبه شما پیشنهاد می کنیم تا این کتاب را در اولویت آخر خودتان قرار دهید و پس از مطالعه کتاب های فوق این کتاب را بخوانید. در این روش واژه هایی که یاد می گیرید، برایتان مرور می شوند و دایره لغت تان وسیع­تر می شود. این کتاب تنها برای شرکت کنندگان آزمون تولیمو که برای متقاضیان شرکت در تافل، آیلتس و msrt هم مناسب است.

نکاتی که باید پیش از ثبت نام در آزمون تولیمو بدانید!

در حال حاضر ثبت نام در آزمون تولیمو به آسانی از طریق اینترنت امکان امکان پذیر است. پس از اینکه هزینه آزمون را واریز کردید، می توانید کد رهگیری مشخصات، تاریخ و محل آزمون تان را مشاهده کنید.

نشانی دقیق محل آزمون و شماره صندلی­ تان را 48 ساعت قبل از جلسه و شروع آزمون می توانید از طریق نرم افزاری که روی سایت سازمان قرار می گیرد، دریافت کنید.

توجه داشته باشید که فقط تا 15 روز پیش از شروع آزمون، می توانید ثبت نام کنید و پس از آن مهلت به پایان می رسد.

انصراف از آزمون تولیمو

اگر از آزمون تولیمو بخواهید انصراف دهید، نهایتا باید تا دو هفته پیش از آزمون، به صورت کتبی درخواست خودتان را به سازمان سنجش ارائه دهید.

نتیجه آزمون چه زمانی اعلام می شود؟

بین 30 تا 40 روز پس از آزمون تولیمو، نتایج و نمرات در سایت سازمان سنجش قابل مشاهده خواهد بود.

جدای از این کارنامه آزمون از طریق پست به آدرس اعلامی شما ارسال خواهد شد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سخن آخر

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، آزمون تولیمو از آن دسته از آزمون هایی است که ایران برگزار می کند و در کشور های دیگر نیز به عنوان یک مدرک معتبر قابل استفاده است. پس اگر قصد دارید تا در یک آزمون معتبر شرکت کنید، هم بتوانید در مقاطع بالا ادامه تحصیل دهید و هم بتوانید برا مهاجرت استفاده کنید، به شما توصیه می کنیم در آزمون تولیمو شرکت کنید.

ما تمامی مواردی که شما می توانید با رعایت آن ها در آزمون تولیمو نتایج خوب و عالی کسب کنید، در اختیار تان قرار دادیم.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

آزمون تولیمو چیست؟ هر آنچه باید در مورد آزمون تولیمو بدانید

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/2/21

شنبه

1403/2/22

یکشنبه

1403/2/23

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید