اقامت پزشکی در ترکیه – سیر تا پیاز مهاجرت پزشکان به ترکیه در سال 2023

اقامت پزشکی در ترکیه - سیر تا پیاز مهاجرت پزشکان به ترکیه در سال 2023

در این مقاله از آویژه شرایط و نحوه مهاجرت پزشکان به ترکیه را مطابق بروزترین قوانین مهاجرتی ترکیه در سال 2023 بررسی کرده ایم. در چند سال گذشته این کشور به‌ خوبی خودش را توانسته در زمینه گردشگری، به‌ عنوان یکی از بهترین کشورهای اروپایی معرفی کند. ولی لازم است بدانید که نباید فقط به کشور ترکیه به ‌عنوان یک کشور گردشگری نگاه کرد.

هر ساله موقعیت‌ های شغلی خیلی زیادی وجود دارد که این فرصت را به افراد خارجی می ‌دهد تا مهاجرت به این کشور را با اخذ چنین موقعیت‌ های شغلی تجربه کنند. پزشکی یکی از این موقعیت‌ های شغلی بوده و در چند سال اخیر مهاجرت پزشکان به ترکیه رشدی صعودی داشته است. ما در این مقاله از آویژه قصد داریم اقامت پزشکی در ترکیه را برای شما ارائه دهیم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مهاجرت پزشکان به ترکیه

نزدیکی فاصله به ایران، هزینه های پایین زندگی، شباهت های فرهنگی و طبیعت زیبای ترکیه تمامی عواملی می باشند که این کشور را به مقصدی محبوب و پرطرفدار بین ایرانیان تبدیل کرده است. کشور ترکیه یک کشور بین قاره ای می باشد که به عنوان پل طبیعی مابین آسیا و اروپا محسوب می شود.

یکی از تاریخی ترین شهر های دنیا، استانبول و آنکارا پایتخت این کشور، یکی از محبوب ترین مقصد های سفر ایرانیان می باشد. در سال های اخیر این کشور به مقصدی جهت مهاجرت کاری پزشکان تبدیل شده است.

همین کار موجب شده است در خصوص مهاجرت پزشکان به ترکیه به بررسی جزییات مختلفی و پاسخ به سوالاتی در مورد معادل سازی مدرک پزشکی در این کشور و یا چگونگی کار پزشکی در کشور ترکیه بپردازیم.

مهاجرت پزشکان به ترکیه

راه های مهاجرت پزشکان به ترکیه

به صورت خلاصه، به عنوان یک پزشک آموزش دیده خارجی، مراحلی را که فرد در ترکیه برای آغاز کار نیاز است که انجام دهد را با هم مرور خواهیم کرد. نخست می بایست در آزمون STS یا آزمون معادل سازی شرکت نموده و قبول شوید. در قدم دوم لازم است در زبان ترکی مهارت خود را ثابت کنید. در آخر در محل زندگی خود، جهت اجازه کار و اقامت به سفارت ترکیه مراجعه کنید.

تنها در صورتی این فرآیند تکمیل می شود که برای کار به عنوان پزشک در کشور ترکیه، قبلاً بیمارستانی پیدا کرده باشید. بعد از اتمام تمامی این موارد، توانایی این را دارید که در ترکیه به عنوان یک پزشک مشغول به کار شوید.

اعتبار مدرک پزشکی ایران در ترکیه

در خصوص مهاجرت پزشکان احتمالا اولین نگرانی معتبر بودن مدرک پزشکی ایران در کشورهای دیگر می باشد. دائما با این سوال افراد متقاضی مهاجرت پزشکی مواجه می شویم که در کشور مقصد آیا مدرک پزشکی ایران معتبر است یا خیر؟

مسئله ای که در اول لازم است به آن بپردازیم حساسیت همه کشور ها و دولت ها در خصوص رشته های حوزه سلامت و درمان می باشد. بنا به چنین دلایلی عزیزان پیش از آغاز به فعالیت یا طبابت در هر کشوری، اول می بایست مسیر معادل سازی را طی نمایند.

از آن جا که در حوزه ی پزشکی قوانین و شرایط کار در ایران با سایر کشورها متفاوت است، بحث معادل سازی در مورد آماده سازی، کامل و آشنایی پزشکان با قوانین و محیط کشور مقصد می باشد.

در ایران پزشکانی که فارغ التحصیل شده و طرح خود را سپری کرده اند و عضوی از سازمان نظام پزشکی کشور باشند، برای اقدام به مهاجرت کاری و معادل سازی به ترکیه و یا سایر کشورها، اعتبار کافی را کسب کرده اند. از طرفی می توان گفت اگر همه این پیش نیاز ها را فردی رعایت کرده باشد؛ مدرک پزشکی شخص برای اقدام به معادل سازی و بعد طبابت در کشور مقصد اعتبار کافی را را دارد.

اعتبار مدرک پزشکی ایران در ترکیه

مراحل معادل سازی مدرک پزشکی در ترکیه

در مورد مهاجرت پزشکان به کشور ترکیه، پیش از صادر شدن اجازه کار در این کشور به عنوان متخصص یا پزشک عمومی، لازم است برخی آزمایش ها را انجام و ارائه نمایید. بعد از آن هشت تا دوازده ماه مهلت دارید که کامل زبان ترکی را یاد بگیرید تا به اندازه کافی برای آزمون STS آماده شوید.

نحوه برگذاری این آزمون معادل سازی به زبان ترکی می باشد و با وجود داشتن دانش پزشکی، قبول شدن در آن کار دشواری نخواهد بود. از آن جا که شما فقط نیاز به دریافت 35 امتیاز از 100 امتیاز دارید.

این آزمون در سال دو بار در ماه فوریه و آگوست برگزار می گردد. یک آزمون چند گزینه ای می باشد و مصاحبه ورودی ندارد. سوالات این آزمون به زبان ترکی می باشد. برخی مواقع فقط دانش زبان ترکی می باشد که چالش حساب می شود.

پس از قبولی در آزمون STS، فرد متقاضی کار پزشکی در ترکیه لازم است در یک بیمارستان دولتی در ترکیه شش تا نه ماه را دوره کار آموزی بگذراند. بعد از به پایان رسیدن آن، همه مراحل معادل سازی مدرک پزشکی در ترکیه را فرد متقاضی به اتمام رسانده و به عنوان پزشک در ترکیه حق کار خواهد داشت.

اگر شخص متقاضی علاقه به معادل سازی مدرک تخصصی داشته باشد، مثلا به عنوان یک جراح، یک آزمون اضافی مربوط به تخصص فرد وجود دارد که لازم است در آن نیز قبول شوند. اگر فرد نتوانست در آزمون تخصصی قبول شود، با سپری کردن سه ماه موفقیت آمیز کار آموزی در یکی از بیمارستان های مورد تایید، توانایی این را دارد که به عنوان یک متخصص فعالیت خود را آغاز کند.

مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت پزشکان به ترکیه

برای یادگیری ترکی یکی از دلپذیر ترین و زیبا ترین زبان‌ ها می باشد. مهاجرت پزشکان به ترکیه، برای افراد متقاضی می تواند خبر خوبی باشد. در این صورت یادگیری زبان همواره جز موارد جدایی ناپذیری مهاجرت بوده است و گاهی بر سر راه مهاجرت افراد چالشی بوده است.

تا اواخر سال 2011، در ترکیه پزشکان خارجی مجاز به کار نبودند. از سال 2012 به بعد، در این کشور پزشکان خارجی مجاز به کار شدند، ولی هنوز هم مجبور به شرکت در امتحان مهارت زبان ترکی هستند. پزشک متقاضی به طبابت و معادل سازی در کشور ترکیه لازم است موفق به دریافت مدرک B زبان ترکی گردد.

سابقه کار مورد نیاز برای مهاجرت پزشکان به ترکیه

وزارت بهداشت در کشور ترکیه مجاز به استخدام پرسنل خارجی در بخش درمان و بهداشت می باشد، ولی مجوز کار از طرف وزارت کار صادر می گردد. مطابق قانون، پزشکانی که تحصیلات پزشکی معادل تحصیل در این کشور را اخذ نموده اند، وظیفه دارند در وزارت بهداشت آن را تایید و بعد مجوز کار اخذ نمایند.

شخص متقاضی خارجی طبابت در ترکیه می بایست شرایطی را رعایت نمایند که به آن در قسمت مدارک مورد نیاز خواهیم پرداخت. در کنار این موارد اشاره شده، پیشینه کاری مشخصی اعلام نشده است ولی فرد فارع التحصیل لازم است با موفقیت دوره کارورزی خود را به پایان رسانده باشد.

سابقه کار مورد نیاز برای مهاجرت پزشکان به ترکیه

مدارک مورد نیاز برای معادلسازی مدرک پزشکی در ترکیه

به شما فرآیندی که در ترکیه امکان می دهد طبابت کنید، به طور یک مجوز نمی باشد در حالی که در قالب یک سری مدارک می باشد که لازم است ارائه گردد و تعدادی مجوز که لازم اخذ شود.

پونزبا توجه به آیین نامه، برای پزشکان خارجی مجوز کار با ارائه مدارک و شرایط زیر قابل اعطا است:

تیکگواهی انضباطی تایید شده در وزارتخانه

تیکعدم مانع قانونی جهت اشتغال به عنوان کادر درمان بهداشت و سلامت

تیکمدرک B زبان ترکی

تیکمجوز اقامت و کار در ترکیه

تیکدارا بودن بیمه نامه مسئولیت شغلی اجباری برای پزشکان

همچنین لازم به ذکر است که در بیمارستان‌ های دولتی ترکیه کار برای اتباع خارجی پیچیده و دشوار می باشد و این در حالی است در بیمارستان‌ های خصوصی که کار خیلی امکان‌ پذیر بوده و روندی مشخصی را داراست.

بعد از دریافت اقامت، قبولی در آزمون معادل سازی و تایید آن توسط YÖK، ویزای کار، حداقل دانش سطح B زبان ترکی الزاما اولیه را اخذ نمودید. با این مدارک در بیمارستان های خصوصی در ترکیه شما حق آغاز کار را دارید. توجه داشته باشید که بیشتر مجوز ها تنها به مدت زمان دو سال اعتبار دارد و بعد از آن به تمدید دوباره احتیاج دارد.

نتیجه گیری

امروزه ترکیه جز مقصد هایی تبدیل شده است که نظر دانشجویان پزشکی و پزشکان بسیاری را به خود جذب کرده است. آغاز کار در این کشور برای پزشکان شرایط و ضوابط خاصی را داراست که ما در این مقاله از آویژه به تمامی آن ها به صورت کامل و مفصل اشاره کردیم. اگر پس از مطالعه این مقاله نیاز به مشاوره دارید، با شماره گیری 09099071985 با مشاوران با تجربه مرکز مشاوره آویژه در ارتباط باشید.

سوالات متداول

علامت سوالآزمون معادل سازی در سال چند بار برگذار می شود؟

این آزمون در سال دو بار در ماه فوریه و آگوست برگزار می گردد که در مقاله بالا اشاره شد.

علامت سوالحداقل امتیاز قبولی در آزمون معادل سازی برای پزشکان در کشور ترکیه چقدر است؟

در آزمون معادل سازی شما فقط نیاز به دریافت 35 امتیاز از 100 امتیاز دارید.

علامت سوالشخص متقاضی پزشکی در ترکیه باید چه مدت دوره کار آموزی بگذراند؟

فرد متقاضی کار پزشکی در ترکیه لازم است در یک بیمارستان دولتی در ترکیه شش تا نه ماه را دوره کار آموزی بگذراند.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

اقامت پزشکی در ترکیه – سیر تا پیاز مهاجرت پزشکان به ترکیه در سال 2023

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
دسته بندی:
برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

یکشنبه

1403/4/31

دوشنبه

1403/5/1

سه شنبه

1403/5/2

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید