آزمون MSRT یا MCHE چیست؟

آزمون msrt چیست؟

یکی از ارکان های اصلی زندگی در سطح جهانی، داشتن مهارت زبان انگلیسی است. افرادی که داوطلب تحصیل در کشور های مختلف هستند و رویای پیشرفت در خارج از کشور هستند، باید قبل از هر چیزی مدرک زبان خود را با یک نمره قابل قبول در دست داشته باشند.

افرادی که متقاضی کار در شغل های مختلف در کشورهای مختلف دنیا هستند، یکی از مهم ترین مهارت هایی که در رزومه کاری و تحصیلی شان فاکتور مهمی به شمار می رود، مهارت زبان انگلیسی است.

آزمون های مختلفی وجود دارند که مهارت زبان افراد را سنجش می‌کنند، که با معروف ترین آنها آشنا هستید. اما یکی از آزمون ‌هایی که در این مقاله قصد داریم تا در مورد آن با شما به گفت و گو بپردازیم، آزمون msrt است.

اگر شما هم دوست دارید تا بدانید آزمون msrt چیست و به چه دردی می‌خورد، این مطلب را از دست ندهید. برای شروع بهتر است به این بپردازیم که اصلا آزمون msrt چیست و در چه کشور هایی اعتبار دارد؟

معنی آزمون ‌‌‌‌msrt چیست؟

نام این آزمون از عبارت Ministry of Science, Research and Technology گرفته شده است. اگر زبانتان خوب باشد، حتما معنی این عبارت را فهمیده اید و اگر زبانتان خوب نیست، ما به شما می‌گوییم. معنی عبارت فوق، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گرفته شده است!

شاید نام آزمون mche هم به گوشتان خورده است. این کلمه نیز از عبارت Ministry of Culture and Higher گرفته شده است که این عبارت نیز به معنی وزارت فرهنگ و آموزش عالی است.

حتما برای شما هم سوال است که چرا نام این آزمون تغییر پیدا کرده است؟ در جواب باید گفت که با تغییر نام وزارت علوم به نام فعلی، نام این آزمون نیز تغییر پیدا کرد.

معنی آزمون ‌‌‌‌ msrt چیست؟

آزمون ‌‌msrt چیست؟

پونزآزمون MSRT، یکی از آزمون های زبان است که در داخل کشور برگزار می شود که در خصوص آن می توان موارد زیر را تشریح کرد:

برای افرادی که در دوره دکتری وزارت علوم تحصیل می کنند، به عنوان مدرک زبان ارائه می دهند یا برای ورود به دکتری وزارت علوم یا برای داوطلبان آزمون لیسانس به پزشکی مورد قبول است.

این مدرک شبیه آزمون MHLE است، با این تفاوت که بین‌المللی نیست. دانشجویانی که دانشگاه های خارجی را به عنوان هدف اصلی انتخاب کرده اند باید برای آزمون هایی مانند آیلتس (IELTS) و تافل تلاش کنند.

این آزمون زبان به تافل کوچک شهرت دارد و دانشجویان برای آمادگی برای آن منابع آزمون تافل را می خوانند. برای موفقیت در آزمون msrt باید دامنه لغات در زبان عمومی شما گسترده باشد.

سوالات این آزمون بدون نمره منفی است نوع آزمون آن کاغذی است. افراد با مراجعه به سامانه امور دانشجویان به نشانی portal.saorg.ir می توانند از شهرهای محل برگزاری و تاریخ برگزاری آن اطلاع حاصل کنند.

این آزمون منابع فارسی نیز دارد و در برخی موارد که منابع زبان اصلی در دسترس نیست، دانشجویان می توانند با مراجعه به آن برای آزمون آماده شوند.

این آزمون در کلیه دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی معتبر است و برای مصاحبه دکتری ارائه می شود.

آیا مدرک آزمون msrt معتبر است؟

این آزمون در اغلب موسسات و سازمان دولتی و خصوصی در داخل ایران معتبر است و افراد برای گرفتن پذیرش در مدرک دکترا و یا استخدام شدن در یک سازمان خاص، عموما نیاز به کسب نمره قابل قبول در این آزمون دارند.

متاسفانه در حال حاضر نمرات این آزمون در کشور های دیگر و در خارج از ایران قابل قبول نیست! افرادی که در این آزمون شرکت می‌کنند، تنها در ایران می‌توانند نمره کسب شده خود را به عنوان مدرک زبان به کار بگیرند.

چرا آزمون msrt به وجود آمد؟

همانطور که گفتیم و شما نیز می دانید، زبان فاکتور بسیار مهم و حیاتی در اغلب موسسات و آموزشگاه های سراسر دنیا است.

در کشور ما نیز این موضوع اهمیت زیادی دارد و در شرایط استخدامی موسسات دولتی و خصوصی، مهارت در زبان انگلیسی را مشاهده می کنیم؛ اما تنها این نیست! برای پذیرش در مقطع دکترا نیز به سطح مشخصی از دانش انگلیسی نیاز است.

یکی از معتبرترین آزمون ‌هایی که برای سنجش سطح دانش زبان انگلیسی وجود دارد، تافل و آیلتس است. اما به دلیل هزینه های بالای این آزمون ها که به تعداد محدودی در سال قابل انجام هستند، کشور ایران آزمون msrt را به عنوان جایگزین آزمون‌های مذکور معرفی کرده است.

آیا مدرک آزمون msrt معتبر است؟

چه نوع سوالاتی در آزمون msrt مطرح می شود؟

این آزمون 3 بخش مختلف دارد که شامل شنیداری، گرامر و درک مطلب است و در کل، آزمون 100 سوال تستی دارد.

  • سوالات شنیداری

شامل 30 سوال است که مکالمات کوتاه و بلند و همینطور درک مطلب شفاهی است.

  • سوالات گرامر

بخش گرامر نیز شامل 30 سوال است که به 2 بخش structure که شامل 15 سوال است و بخش written expression نیز که شامل 15 سوال است.

  • سوالات درک مطلب

بخش درک مطلب 4 متن جداگانه دارد که هرکدام از این بخش ها شامل 10 سوال است که در مجموع 40 سوال از کل آزمون را به خود اختصاص داده است.

زمانی که برای این آزمون در نظر گرفته شده است، در حدود 110 دقیقه است که برای سوالات شنیداری 30 تا 35 دقیقه زمان لازم است و سوالات گرامری 20 دقیقه و سوالات درک مطلب 55 دقیقه از زمان آزمون را به خود اختصاص می‌دهد.

اگر قصد دارید تا در آزمون msrt شرکت کنید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

ثبت نام در آزمون msrt

ثبت نام در این آزمون به صورت اینترنتی صورت می‌گیرد و داوطلبان باید برای ثبت نام، به سامانه جامع امور دانشجویان یعنی همان سامانه سجام مراجعه کنند.

هزینه ای که باید برای ثبت نام در این آزمون بپردازید، 60 هزار تومان است و این هزینه را باید به صورت آنلاین پرداخت کنید.

شایان ذکر است که برای شرکت در این آزمون، محدودیتی وجود ندارد و شما می‌توانید تا کسب نمره مورد نظر در این آزمون شرکت کنید! داوطلبانی که نمره بالای 75 را در این آزمون کسب کرده اند، برای شرکت کردن مجدد در این آزمون باید حداقل به مدت یکسال منتظر بمانند.

ثبت نام در آزمون msrt

برای آمادگی در آزمون ‌‌msrt چه منابعی را مطالعه کنیم؟

متاسفانه منابع مشخصی برای شرکت در این آزمون از سمت وزارت علوم مطرح نشده است. با توجه به مهارت هایی که برای شرکت در آزمون msrt نیاز است، ما به شما منابعی را در ادامه معرفی می‌کنیم.

مهارت هایی که برای شرکت در این آزمون 4 بخشی نیاز است، معنای لغت، مهارت درک مطلب، مهارت شنیداری و مهارت گرامر است. منابعی که برای شرکت در آزمون تافل به کار می‌روند، می‌تواند در کسب نمره قابل قبول در این آزمون یاری کند.

پونزمنابع پیشنهادی مرکز مشاوره آویژه به شما برای موفقیت در آزمون منابع زیر است:

لغات ضروری تافل

کتاب 504 لغت ضروری

تافل کیت

تافل دکتری

تست تافل longman preparation course for the toefl

کتاب تافل Barrons

تاریخ برگزاری آزمون msrt

این آزمون به تعداد 10 بار در سال در برخی از شهرها برگزار می‌شود و تقریبا به طور تقریبی هر ماه یک آزمون در سطح کشور برگزار می‌شود. شما برای اطلاع دقیق از تاریخ آزمون می توانید به لینک portal.saorg.ir/test-calendar-msrt-exam مراجعه کنید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

نتیجه آزمون msrt

نمره این آزمون از 100 محاسبه می شود. هر پاسخ صحیحی که داشته باشید، 1 نمره مثبت برای شما لحاظ خواهد شد. اما نکته خوبی که این آزمون دارد، این است که این آزمون نمره منفی ندارد.

نمره قبولی در این آزمون به دانشگاه و موسسه ای که برای آن مدرک زبان لازم دارید، بستگی دارد. حداقل نمره قبولی در این آزمون 50 در نظر گرفته شده است.

سطح سوالات این آزمون مشابه آزمون تافل است؛ ولی اغلب کسانی که در این آزمون شرکت می‌کنند، به دلیل هزینه پایین این آزمون، سطح سوالات آسان‌تری را انتظار دارند و مطالعه کافی را تا قبل از این آزمون به عمل نمی‌آورند و برخلاف تصور بسیاری از افراد تنها 20 درصد از افراد شرکت کننده، قادر به کسب نمره قبولی در این آزمون می‌شوند.

نتایج آزمون یک هفته پس از هفته برگزاری آزمون اعلام می‌شود، و افرادی که در این آزمون شرکت کرده اند، با مراجعه به سایت آزمون در بخش پروفایل، نتیجه و نمره کسب شده خود را مشاهده کنند.

همچنین لازم به ذکر است که مدرک کسب شده در این آزمون، مانند آزمون های دیگر زبان، اعتباری دو ساله دارد.

نمره قبولی در آزمون msrt

نمره مورد نظر برای دانشجویان دکتری و عبور از این آزمون بسته به دانشگاه از ۵۰ به بالا می‌باشد. همچنین برای دانشجویان لیسانسی که می‌خواهند مجوز خروج از کشور به منظور ادامه تحصیل را بگیرند، حداقل نمره ۴۰ می‌باشد.

تاریخ برگزاری آزمون msrt

سخن پایانی

آزمون زبان MSRT که پیشتر MCHE، نامیده می شد، آزمون زبان انگلیسی است که در داخل کشور و توسط «سازمان امور دانشجویان» وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران برگزار می شود.

این آزمون هر ۴۵ روز یکبار و در برخی از شهرهای ایران برگزار می‌گردد و مدرک آن 2 سال اعتبار دارد.

اگر قصد دارید تا برای این آزمون آماده شوید، اما نمی‌دانید که از کجا شروع کنید، با مشاورین مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید. مشاوران و متخصصان ما شما را با توجه سطح علمی و مهارت هایتان در زبان و با در نظر گرفتن نیاز هایتان، به بهترین شکل راهنمایی می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و بهتر، می توانید با شماره ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

آزمون MSRT یا MCHE چیست؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/4/1

شنبه

1403/4/2

یکشنبه

1403/4/3

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید