خانه خدمات مشاوره ای تحصیلی و آموزشی تاثیر سهمیه ایثارگری در کنکور سراسری 97

تاثیر سهمیه ایثارگری در کنکور سراسری 97

بروزرسانی شده ژانویه 9, 2018 11:25 ق.ظ
0
1,046
سهمیه ایثارگری در کنکور

برای مشاوره در زمینه تاثیر سهمیه ایثارگری در کنکور سراسری 97

می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل

با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید :

9099072068

تاثیر سهمیه ایثارگری در کنکور سراسری 97
میانگین 5 رای از تعداد 1

سهمیه ایثارگری در کنکور سال بعد تاثیرگذار است؟ غیر از سهمیه ایثارگری در کنکور ، چه سهمیه هایی شامل داوطلبان کنکور سراسری خواهد شد؟ در ادامه با آویژه دانش همراه باشید . 

تاثیر سهمیه ایثارگری در کنکور 

در کنار برنامه ریزی کنکور و مطالعه منابع لازم و استفاده از کلاس های مختلف برای آمادگی در کنکور سراسری تعدادی از داوطلبان این شانس را دارند با استفاده از سهمیه ایثارگری و تاثیر این سهمیه در نتیجه آزمون شانس خود را برای قبولی در رشته مورد علاقه خود افزایش دهند. سهمیه ایثارگری در کنکور  سراسری انواع مختلفی دارد و هر کدام تاثیر متفاوتی بر روی رتبه و تراز هر فرد می گذارد. نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که بیش از 90درصد داوطلبان کنکور سراسری از سهمیه مناطق برخوردار هستند و سهمیه ایثارگری بطور میانگین هر سال نزدیک به 4 درصد داوطلبان را شامل می شود.در سال گذشته به دلیل اضافه شدن سهمیه 5 درصدی ایثارگران انتظار می رود در کنکور 97 تعداد داوطلبان مشمول سهمیه ایثارگری افزایش یابد.در ادامه این مطلب به انواع سهمیه ایثارگری در کنکور سراسری و نوع تاثیر هر کدام اشاره خواهیم کرد. همچنین شما داوطلبان عزیز می توانید مقاله دیگری را با موضوع بومی گزینی یا همان گزینش بومی در کنکور سراسری را در این لینک مطالعه کنید. لازم به ذکر است که سهمیه ایثارگری در کنکور در شهریه دانشگاهی نیز اثرگذار است .

 

انواع سهمیه ایثارگری در کنکور سراسری 97

  • 1- جانبازان (با هر درصد جانبازی)
  • 2- همسر و فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر
  • 3- آزادگان و فرزندان و همسران آنان
  • 4- جانبازان زیر 25 درصد به همراه همسر و فرزندان آن ها
  • 5- رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه به همراه همسر و فرزندان آن ها
  • 6-همسر و فرزندان شهدا

 

ظرفیت دانشگاه ها برای  انواع سهمیه های ایثارگری در کنکور سراسری 97

هر کدام از انواع سهمیه های فوق ظرفیت و تاثیر مشخصی در کنکور سراسری دارند. جانبازان ، همسر و فرزندان جانبازان بالای 25 درصد جانبازی و همچنین آزادگان به همراه همسر و فرزندان آن ها به اضافه همسر و فرزندان شهدا 25 درصد ظرفیت هر رشته محل را به خود اختصاص می دهند.از سویی دیگر داوطلبانی از سهمیه جانبازی زیر 25 درصد و فرزندان و همسر رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه مجموعا 5 درصد از ظرفیت دانشگاه ها را در اختیار دارند. در مجموع ایثارگران 30 درصد از ظرفیت کل دانشگاه ها را به خود اختصاص می دهند.

نکته : طبق قوانین مندرج در بخش سهمیه ها اگر ظرفیت 25 درصدی که مختص همسران و فرزندان جانبازان بالای 25 درصد جانبازی ، شهدا و همچنین آزادگان به حد نصاب نرسد مازاد آن به داوطلبانی که از سهمیه 5 درصدی استفاده می کنند تعلق می گیرد.

 

میزان تاثیر گذاری سهمیه ایثارگری در انتخاب رشته کنکور 97

برای داوطلبانی که از سهمیه ایثارگری استفاده می کنند چه افرادی که دارای سهمیه 25 درصدی هستند و چه افرادی که از سهمیه 5 درصد برخوردارند لازم است برای داشتن شانس قبولی در هر کد رشته محل 70درصد نمره آخرین فرد قبولی را کسب کنند در نتیجه حتی در صورتی که ظرفیت ایثارگران خالی بماند اما داوطلبی 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی را کسب نکند عملا شانسی برا ورود به دانشگاه را ندارد.

نکته مهم : کسب 70 درصد نمره آخرین فرد قبولی شانس لازم برای ایثارگران است اما کافی نیست.داوطلبی در نهایت می تواند وارد دانشگاه شود که در بین رقبای ایثارگر خود تراز بالاتری کسب کند.

 

نگاهی به سایر سهمیه ها در کنکور سراسری

1- سهمیه مناطق: این سهمیه مهمترین سهمیه در بین داوطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری است و بیش از 90 درصد افراد از آن بهرمند هستند.سهمیه مناطق به به سه منطقه 1تا 3 تقسیم می شود.

2- سهمیه مناطق محروم: هر ساله سازمان سنجش مناطقی از کشور را در قسمت مناطق محروم قرار می دهد و دلیل آن کمبود شدید امکانات آن مناطق است و اکثر ظرفیت آن را به داوطلبان بومی آن مناطق اختصاص می دهد

3- سهمیه بهیاران: افرادی که دارای دیپلم رسمی آموزش و پرورش هستند و در حرفه بهیاری مشغول به کار هستند برای ورود به رشته پرستاری دارای سهمیه مشخصی هستند.

داوطلبانی عزیزی که دارای هر یک از سهمیه های مذکور هستند می توانند مقاله مربوط به انواع سهمیه ها در کنکور را مطالعه کنند

 

مشاوره تلفنی کنکور

اگر در خصوص سهمیه های کنکور سال 97 ؛ ثبت نام کنکور ، منابع آزمون سراسری سوالاتی دارید و یا نیاز به مشاوره تحصیلی یا برنامه ریزی درسی دارید ، همه روزه از ساعت 8 صبح الی 12 شب می توانید از تلفن ثابت و بدون کد یا صفر با شماره 9099072068 تماس حاصل فرمایید .

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تحصیلی و آموزشی

بررسی کنید

اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری 97

اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری 97میانگین 5 رای از تعداد 2 “اعلام نتایج ن…