خانه خدمات مشاوره ای تحصیلی و آموزشی اهمیت درس تاریخ و جغرافیا در کنکور سال ۹۷ – گروه آزمایشی انسانی

اهمیت درس تاریخ و جغرافیا در کنکور سال ۹۷ – گروه آزمایشی انسانی

بروزرسانی شده اکتبر 6, 2017 7:17 ب.ظ
0
1,122
تاریخ و جغرافیا در کنکور

برای مشاوره در زمینه اهمیت درس تاریخ و جغرافیا در کنکور سال ۹۷ – گروه آزمایشی انسانی

می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل

با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید :

9099072068

اهمیت درس تاریخ و جغرافیا در کنکور سال ۹۷ – گروه آزمایشی انسانی
میانگین 5 رای از تعداد 3

درس تاریخ و جغرافیا در کنکور ۹۷ ٬ از پرحجم ترین درس های علوم انسانی در کنکور است که به همین دلیل نیاز به منابع آموزشی مناسب و یادگیری نحوه مطالعه صحیح این درس ضروری است! با این درس در کنکور بیشتر آشنا شوید .

ساختار کتابهای درسی
مجموعه ی تاریخ و جغرافیا، پرحجم ترین درس علوم انسانی از لحاظ منابع مطالعاتی را تشکیل می دهد. برای روشن شدن باید بگویم که یک دانش آموز علوم انسانی برای کنکور باید بر صفحات کتاب درسی تاریخ و جغرافیا مسلط باشد و مسلط شد نایم حجم ، مستلزم کارهای زیادی است که به تفکیک می آوریم.

الف- تاریخ :
از درس تاریخ در کنکور 15 سوال طرح می شود که این 15 سوال از بین سه کتاب دوم و سوم و پیش دانشگاهی به طور تقریبا مساوی تقسیم می شود. از درس تاریخ به عنوان یک درس صد درصد حفظی، بسیار پرحجم و پر از اسامی و وقایع که باید بارها آنرا خواند که به حافظه سپرده شود، یاد می شود.
در این که تاریخ حفظی است شکی نیست، اما باید توجه کرد که باید همین محفوظات را در قالب ساختارهایی حفظ کرد که به ماندگار شدن مطالب در ذهن کمک بسیاری می کنند. یکی از شیوه هایی که در بیاد ماندن مطالب به شما کمک می کند، استفاده از خط زمان است. در خط زمان، شما علاوه بر آنکه می دانید در هر لحظه در چه مقطعی در تاریخ قرار دارید و با چه وقایعی روبه رو هستید، چون از نمودار استفاده کرده اید. به خاطرسپاری را هم ماندگارتر کرده اید. علاوه بر اینکه این شوه به خلاصه سازی کمک شایانی می کند. اکنون به درس 21 از کتاب تاریخ ایران و جهان 2 که به صورت خط زمان در آمده است، توجه کنید (خط زمان و یادداشتهای آنرا دقیق بخوانید)

درس 21 (اوضاع ایران از اشغال متفقین تا کودتای 28 مرداد)
 نخست وزیران محمدرضا پهلوی

نخست وزیر

این گونه یادداشت برداری کردن در زمان مطالعه هر یک از کتاب های تاریخ، وقایع و اسامی و سال ها را سلسله وار در ذهن شما قرار می دهد. برای تثبیت دانسته هایتان پس از انجام این یادداشت برداری ها بلافاصله باید تست بزنید. به عنوان مثال پس از مطالعه ی درس بیستم از کتاب تاریخ ایران و جهان 2 و بعد از یادداشت برداری به شیوه ی کشیدن خط زمان اگر تست های کتاب های تست تاریخ را بلافاصله بزنید وقایع و اسامی در ذهنتان تثبیت می شود.
با مطالعه خط زمانی که ارائه شد می توانید به راحتی تست های زیر را پاسخ دهید.
1- با سقوط کابینه علی منصور اولین نخست وزیر محمدرضاپهلوی که بود؟
1- فروغی 2- ساعد 3- سهیلی 4-امینی

2- کدام نخست وزیر باعث تثبیت سلطنت محمدرضا پهلوی در اوایل حکومت وی گردید؟
1- سهیلی 2- قوام السلطنه 3- سید ضیاءالدین طباطبایی 4-فروغی

3- نماینده ی اول تهران در انتخابات مجلس چهاردهم که بود؟
1- آیت الله کاشانی 2- دکتر مصدق 3- سهیلی 4- حسین علاء 7

4- قرداد الهاقی 1933 در زمان نخست وزیری چه کسی به امضا رسید؟
1- حکیمی 2- رزم آرا 3- مصدق 4-ساعد

5- کدام سیاست مدار در سال 1329 برای جلوگیری از ملی شدن صنعت نفت ایران به نخست وزیری برگزیده شد؟
1- منصور 2- ساعد 3- رزم آرا 4- حکیم

6-  ترور رزم آرا نخست وزیر مخالف ملی شدن نفت به وسیله ی چه کسی انجام شد؟
1- خلیل طهماسبی 2- رضا شمس آبادی  3- علی اندرزگو 4- محمد بخارایی

 

ب) جغرافیا :
از 30 سوال تاریخ و جغرافیا 15 سوال به جغرافیا اختصاص دارد که هر کتاب به طور متوسط 5 سوال را به خود اختصاص می دهد. جغرافیا نه به اندازه ی تاریخ اما به طور کلی جزو دروس حفظی قرار می گیرد. اما آنچه که می تواند در مطالعه درس جغرافیا سودمند باشد، استخراج اندیشه های کلیدی هر
درس در هنگام مطالعه و جمع بندی آن بعد از مطالعه می باشد.
برای استخراج اندیشه های کلیدی، بهترین راه، سوالی دیدن متن است. یعنی هر جمله یا پاراگراف را که می خوانیم، از خود بپرسیم، اگر بخواهد سوالی از این قسمت طرح شود، چه سوالی خواهد بود و محوری ترین قسمتی که مورد سوال قرار میگیرد چیست؟
آن محور، اندیشه کلیدی آن جمله یا پاراگراف خواهد بود. همچنین در مرور و جمع بندی باید کل مطالب یک درس را با جدا کردن حاشیه از متن در قالب یک ساختار بیاورید. به عنوان نمونه می توانید در صفحه بعد به اندیشه های کلیدی از فصل دوم از کتاب سال سوم توجه کنید. اما قبل از مطالعه کل درس سوم و درس چهارم تا ابتدای فعالیت های انسان در سواحل را مطالعه کنید. پس از مطالعه ی هر پاراگراف اندیشه های کلیدی آن پاراگراف را یادداشت کنید و پس از آنکه مطالعه ی آن تمام شد، یادداشت های خود را با اندیشه های کلیدی مربوط به همان مباحث که در صفحه ی بعد آورده شده مقایسه کنید. یادتان باشد که تمرکز در زمان مطالعه یعنی اینکه پس از مطالعه ی هر موضوع بتوانید اندیشه های کلیدی متن را استخراج کنید.
در مورد کتاب های جغرافیا نیز بهتراست بلافاصله پس از مطالعه به شکل فوق تست بزنید. اینگونه روش مند میشوید و مطالب در ذهنتان تثبیت میشود. در عین حال برای تست زدن حتما کتاب تست را تهیه کنید چرا که در این صورت درصد بالایی از تست های این کتاب ها را در کنکور سراسری ملاحظه خواهید کرد.
حال پس از مطالعه و یادداشت اندیشه های کلیدی سعی کنید آنچه را که از این فصل متوجه شده اید را بصورت چکیده و خلاصه ای و کاربردی در قالب مرور و جمع بندی درآورید، تا با نحوه ی مرور و جمع بندی آشنایی کامل پیدا کنید و بتوانید روشی بیابید تا همانند آنچه در درس تاریخ به شما ارائه کردم را فرا بگیرید و درس را بصورت قالبی در بیاورید که هر وقت نیازی به مروری بر مطالب داشتید در کوتاه ترین زمان به این مهم دست یابید و آن را درجهت تثبیت موضوعی بکار گیرید.

اکنون به مرور و جمع بندی کل فصل دوم جغرافیا توجه کنید:

تاریخ و جغرافیا

با مطالعه ی این مرور و جمع بندی از کل فصل دوم توانایی پیدا می کنید تا به تمام سوالات این فصل پاسخ دهید. به عنوان نمونه تست های زیر را پاسخ دهید تا خود را امتحان کنید که آیا بر این فصل اشراف یافته اید یا نه؟!

1- محیط منحصر به فردی که در آن هواکره، آب کره و سنگ کره با هم ارتباط برقرار می کنند :
1- دریا 2- ساحل 3- جنگل 4-کوهستان

2- در بین بهره برداری های مختلف از ساحل، کدام مورد از اهمیت خاصی برخوردار است؟
1- استفاده ی ارتباطی از ساحل 2- هتلداری 3- ماهیگیری صنعتی 4- فعالیتهای توریستی

3- کدام یک از عوامل زیر در پبدایش سواحل موثرند؟
1- رسوب گذاری 2- جریان های دریایی 3- انسان 4- یخچال های طبیعی


در صورتی که خصوص نحوه مطالعه دروسی نظیر زیست شناسی ٬ ادبیات ٬ شیمی ٬ ریاضی ٬ فیزیک ٬ عربی و … سوال یا ابهام دارید ٬ یا نیاز به برنامه ریزی تحصیلی دارید ٬ هم اکنون می توانید با مشاوران تحصیلی آویژه دانش تماس حاصل نمایید .

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تحصیلی و آموزشی

بررسی کنید

ثبت نام تکمیل ظرفیت علمی کاربردی بدون کنکور مهر 97

ثبت نام تکمیل ظرفیت علمی کاربردی بدون کنکور مهر 97به این مطلب امتیاز دهید ” علمی کار…