خانه خدمات مشاوره ای تحصیلی و آموزشی تحصیل مجدد در رشته پزشکی دانشگاه های دولتی

تحصیل مجدد در رشته پزشکی دانشگاه های دولتی

بروزرسانی شده ژانویه 31, 2018 12:45 ب.ظ
1
284
تحصیل مجدد در رشته پزشکی

برای مشاوره در زمینه تحصیل مجدد در رشته پزشکی دانشگاه های دولتی

می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل

با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید :

9099072068

تحصیل مجدد در رشته پزشکی دانشگاه های دولتی
میانگین 5 رای از تعداد 2

تحصیل مجدد در رشته پزشکی چگونه است؟! آیا نیاز به پرداخت شهریه برای تحصیل مجدد در رشته پزشکی در دانشگاه دولتی وجود دارد؟ امکان تحصیل رایگان وجود دارد؟ در ادامه با آویژه دانش همراه باشید .

پرداخت شهریه برای تحصیل مجدد در رشته پزشکی

در حال حاضر و طی سال های اخیر باتوجه به وجود مشکلات فراوان در بازار کار برای بسیاری از رشته هایی که در دانشگاه های سراسر کشور ارائه می شود و در بسیاری موارد عدم تطابق رشته تحصیلی با فیلد کاری فارغ التحصیلان، بخشی از این فارغ التحصیلان به این نتیجه می رسند تا با شرکت مجدد در کنکور سراسری این بار در رشته ای تحصیل کنند که بازار کار بهتر و همچنین امنیت شغلی تضمین شده ای داشته باشد. در این میان رشته های پزشکی و پیرا پزشکی باتوجه به شرایط کنونی وضعیت بسیار بهتری در بحث اشتغال دارند به همین دلیل در سالهای اخیر گرایش فارغ التحصیل رشته های دیگر به این رشته  افزایش یافته و هر سال تعدادی از شرکت کنندگان کنکور سراسری تجربی را این افراد تشکیل می دهند . البته هستند افرادی که با گذراندن دوره کارشناسی خود تازه با علایق خود آشنا شده و تصمیم به شرکت در کنکور تجربی برای تحصیل در رشته های پزشکی گرفته اند .

حال مسئله ای که شاید ذهن بسیاری از اینگونه افراد که قصد شرکت در کنکور تجربی 97 را دارند مشغول کرده است این است که آیا درصورت قبولی در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی در دوره روزانه دانشگاه های دولتی ،که به طور کلی در گروه رشته های پزشکی و مقطع دکتری حرفه ای قرار می گیرند ، و در شرایطی که دوره کارشناسی یا همان لیسانس را در دوره روزانه دانشگاه های دولتی و به صورت رایگان و بدون پرداخت شهریه گذرانده اند ، بایستی شهریه پرداخت نمایند ؟؟

 

قانون حق تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی

برای بررسی این موضوع ابتدا به سراغ قانون حق تحصیل رایگان می رویم. در این قانون ذکر شده است که برای هر فرد ایرانی فقط یکبار حق تحصیل رایگان در هرکدام از مقاطع تحصیلی وجود دارد. حال این سوال پیش می آید که اگر فردی در هریک از مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و یا دکتری به صورت رایگان تحصیل نموده است آیا مجددا حق تحصیل به طور رایگان در دانشگاه های دولتی در مقطع دکتری حرفه ای را دارد و یا به جهت اینکه قبلا در یکی از آن مقاطع تحصیل نموده این حق از او سلب می شود .

در پاسخ به این مسئله یک ابهام وجود دارد و آن اینست که مقطع دکتری حرفه ای ( رشته های پزشکی ) قابلیت تطبیق با مقطع کارشناسی را دارند یا خیر .

طی سالیان گذشته دانشگاه های علوم پزشکی با استناد به قانون تحصیل رایگان و قابلیت تطبیق آن با مقطع کارشناسی اقدام به اخذ شهریه از دانشجویان می کردند تا اینکه طبق رای دیوان عدالت اداری در سال 1394 دانشگاه ها مجاز به دریافت شهریه از دانشجویانی که در گذشته به صورت رایگان در هریک از مقاطع تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کرده اند، نمی باشند .

بنابراین این دسته از داوطلبان بایستی از این بابت خیال شان راحت باشد و بدانند که اگر دانشگاهی اقدام به اخذ شهریه نمود کاری غیر قانونی انجام داده و قابل پیگرد قانونی است .

اگر مایلید در رشته پزشکی بدون کنکور ، مامایی بدون کنکور یا هوشبری بدون کنکور ثبت نام کنید ، کلیک کنید .

 

مشاوره تلفنی

اگر در خصوص تحصیل در رشته های مختلف پیراپزشکی و دندان پزشکی بدون کنکور سوالی دارید و یا در خصوص تحصیل مجدد در رشته پزشکی نیاز به مشاوره دارید ؛ هم اکنون می توانید با مشاوران و کارشناسان آویژه دانش تماس حاصل فرمایید. کافیست از تلفن ثابت و بدون گرفتن کد یا صفر با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ تماس بگیرید . مشاوران آویژه همه روزه و از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب آماده پاسخگویی به شما عزیزان خواهند بود.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تحصیلی و آموزشی

بررسی کنید

ثبت نام تکمیل ظرفیت علمی کاربردی بدون کنکور مهر 97

ثبت نام تکمیل ظرفیت علمی کاربردی بدون کنکور مهر 97به این مطلب امتیاز دهید ” علمی کار…