ترجمه مدرک دانشگاه علمی کاربردی برای خارج از کشور ممکن است؟

ترجمه مدرک

امکان ترجمه مدرک دانشگاه علمی کاربردی

مدرکی که توسط دانشگاه علمی کاربردی در اختیار دانشجویان و فارغ التحصیلان این دانشگاه قرار میگیرد قابل ترجمه است و از مدارک معتبر دانشگاهی کشور میباشد. این دانشگاه تحت نظرت سازمان هایی همچون وزارت علوم و تحقیقات کشور فعالیت میکند. پس مدارکی که اعطا میکند مانند مدارک دیگر دانشگاه ها اعتبار دارد و قابل ترجمه میباشد. متقاضیان میتوانند برای ترجمه مدرک دانشگاه علمی کاربردی به سامانه های مربوطه که توسط دانشگاه و وزارت علوم معرفی شده مراجعه کنند. ترجمه مدرک تحصیلی برای افرادی که قصد دارند برای ادامه تحصیل به کشور های خارجی مهاجرت کنند، اهمیت دارد. تصور عموم بر این است که مدرک دانشگاه علمی کاربردی را نمیتوان ترجمه کرد و مدرک معتبری نیست اما این مدرک نیز تاییدیه های وزارت علوم را دارد و امکان ترجمه شدن نیز دارد. تعداد زیادی از دانش آموختگان دانشگاه های علمی کاربردی موفق به پذیرش از دانشگاه های معتبر خارجی شده اند.

متقاضیان برای دریافت تاییدیه و ترجمه مدرک تحصیلی خود باید در سامانه های مربوطه ثبت نام کنند. ثبت نام در این سامانه شرایط و مدارکی میخواهد که با ارائه ی آنها ترجمه و تاییدیه رسمی وزارت علوم کشور در اختیار داوطلبان دارای مدرک تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی قرار میگیرد.


بیشتر بخوانید:ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردیبیشتر بخوانید:رشته های دانشگاه علمی کاربردی


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مدارک لازم برای ترجمه مدرک دانشگاه علمی کاربردی

کسانی که متقاضی ترجمه و اخذ تاییدیه برای مدرک تحصیلی علمی کاربردی هستند باید به سامانه وزارت علوم مراجعه کنند. سپس مدارک مورد نیاز برای ترجمه را از طریق این سامانه به وزارت علوم ارائه دهند. برخی از این مدارک در زیر آمده است:

 • تصویر پشت و رو از اصل گواهینامه موقت تحصیلی و یا دانش نامه
 • تصویر ریز نمرات اخذ شده در هر نیمسال در طول دوره تحصیل
 • تصویر کارت دانشجویی و…

لازم به ذکر است که متقاضیان آقا علاوه بر مدارک ذکر شده باید مدرک مربوط به وضعیت نظام وظیفه خود را نیز ارائه دهند. مدارک دانشگاهی ارائه شده باید به تایید ریاست دانشگاه و واحد آموزشی رسیده باشد در غیر این صورت این مدارک اعتبار نخواهند داشت. وزارت علوم این مدارک را مورد بررسی قرار میدهد و در صورت تایید کلیه ی این موارد ترجمه و تاییدیه در اختیار داوطلب قرار میگرد. البته در مرحله ی بعد اصل مدارک باید برای وزارت علوم ارسال شود تا بررسی ها کامل شود.


بیشتر بخوانید:شرایط ثبت نام بدون کنکور علمی کاربردی


مراحل ترجمه مدرک دانشگاه علمی کاربردی

از این پس ترجمه ی مدرک دانشگاهی متقاضیان تنها از طریق سامانه های الکترونیکی که وزارت علوم و تحقیقات اعلام کرده است انجام خواهد شد. داوطلبان باید مدارک مورد نیاز را تهیه کنند و از طریق راه های ارتباطی اینترنتی برای وزارت علوم ارسال کنند. اصل مدرک تحصیلی، ریز نمرات و… از جمله این مدارک میباشند. این مدارک توسط مراجع زیربط مورد بررسی قرار میگرد. چنانچه مدارک ارسالی مورد تایید باشند ترجمه و تایید مدرک تحصیلی صورت میگیرد. کسانی که مدرک تحصیلی علمی کاربردی خود را ترجمه کرده اند، موفق به کسب پذیرش از دانشگاه های اروپایی و آمریکایی شده اند و این امر نمایانگر ارزش و اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های علمی کاربردی میباشد.

اهدف رشته های دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه جامع علمی کاربردی در دسته دانشگاه های نیمه دولتی قرار می گیرد. مراکز آموزشی علمی کاربردی وابسته به علوم، تحقیقات و فناوری می باشند. هدف از راه اندازی این مراکز آموزشی ارتقاء سطح دانش و مهارت های شغلی افراد می باشد. یکی از اهداف مهم دانشگاه علمی کاربردی مشارکت دادن سازمان ها و شرکت هایی است که افراد با قرار گرفتن در محیط کاری آنها بهتر می توانند، توانمندی شغلی خود را به دست آورند و در جهت بهبود و ارتقاء آنها تلاش کنند. از طرفی خود این سازمان ها و نهادهای ذیربط که در آموزش نیروهای متخصص نیز درگیر می شوند، می توانند از این افراد در سطوح مختلف جایگاه های شغلی بهره بگیرند. در کل ماهیت شکل گیری دانشگاه علمی کاربردی فعال سازی بخش های خصوصی و دولتی در زمینه دانش و کار می باشد.


بیشتر بخوانید:دفترچه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی


شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی توسط سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام می شود. به صورت کلی شروع ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی در دو نوبت که در اواسط مرداد و اوایل بهمن ماه هر سال می باشد صورت می گیرد. پذیرش و ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی در دو مقطع صورت می گیرد:

 • کاردانی
 • کاردانی به کارشناسی

شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی به صورت بدون کنکور است. ورود به مقطع کاردانی به کارشناسی بر اساس معدل دوره قبل صورت می پذیرد. برای ورود به دانشگاه علمی کاربردی می بایست شرایط ذیل را داشته باشید.

 • دارا بودن دیپلم نظام جدید یا نظام قدیم
 • برخورداری از حداقل قدرت فیزیکی برای رشته انتخابی توسط دانشجو
 • شرایط معافیت نظام وظیفه
 • داشتن شرایط اختصاصی هر یک از واحدهای آموزشی دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که در زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی داوطلبان می بایست گواهینامه پایان تحصیلات در مقطع دیپلم خود را به مراکز آموزشی ارائه نمایند؛ در غیر این صورت قبولی فرد مورد پذیرش قرار نمی گیرد.

سامانه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی (سایت هم آوا)

سامانه دانشگاه علمی کاربردی یا سایت هم آوا سامانه ای است که تمام فعالیت های دانشجویان این دانشگاه در آن صورت می گیرد. به این لحاظ سایت هم آوا مرجع دانشگاه علمی کاربردی می باشد. از جمله عملیات هایی که دانشجویان می توانند در این سامانه انجام دهند می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ثبت نام
 • انتخاب واحد
 • حذف و اضافه
 • دریافت معرفی نامه

جالب است بدانید که حتی اگر متقاضی تدریس در دانشگاه علمی کاربردی باشید می بایست در سایت هم آوا مراحل تقاضای خود دنبال کنید. نام قبلی سایت هم آوا سامانه سجاد بود که بعد از بهینه سازی جایگزین سامانه سجاد گردید. برای ورود به سامانه هم آوا باید مراحل زیر را طی کنید:

 • کد کاربری
 • کلمه عبور

باید بدانید که کد کاربری شما همان کد ملی است و کلمه عبور شماره شناسنامه فرد که البته برای افرادی که شماره شناسنامه آنها با کد ملی شان یکسان می باشد یا شماره شناسنامه ندارند، می توانند از کد ملی استفاده کنند. در صورتی که رمز عبور خود را تغییر بدهید و فراموش کرده باشید می بایست به واحد آموزش خود مراجعه کنید و کلمه عبور جدید را دریافت نمایید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

ترجمه مدرک دانشگاه علمی کاربردی برای خارج از کشور ممکن است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 2 نظر:
 1. با عرض سلام و سپاس از مسئولان سوال بنده اینکه آیا برای ترجمه کردن مدرک کارشناسی ناپیوسته در یکی از دالترجمه رسمی که زیر نظر قوه قضاییه میباشد ریز نمرات کاردانی هم لازم هست یا فقط ریزنمرات کارشناسی کافی هست متشکرم

 2. بنظر بنده مدرک دانشگاه علمی کاربردی دارای شائبه های بسیار زیادی است و بوده اند دانشجویانی که مدرک کارشناسی و کاردانی از این دانشگاه گرفته بودند و برخی از دانشگاه ها در خارج از کشور که تعدادشان هم کم نیست مدرک رو قابل قبول ندانستند لذا بنده به عنوان یک دانش آموخته مقطع کارشناسی در دانشگاه علمی کاربردی به همه شما که دارین نظر من رو مشاهده میکنین اینه که بجای رفتن به علمی کاربردی برید بدون کنکور دانشگاه آزاد رو بخونین مخصوصا آن واحدهایی که در مراکز استانی محسوب میشن ، بعدا که از علمی کاربردی فارغ‌التحصیل شدین به نتیجه گیری بنده پی خواهید برد

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/1/9

جمعه

1403/1/10

شنبه

1403/1/11

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید