ترجمه مدرک دانشگاه علمی کاربردی برای خارج از کشور ممکن است؟

ترجمه مدرک
به اشتراک بگذارید

امکان ترجمه مدرک دانشگاه علمی کاربردی

مدرکی که توسط دانشگاه علمی کاربردی در اختیار دانشجویان و فارغ التحصیلان این دانشگاه قرار میگیرد قابل ترجمه است و از مدارک معتبر دانشگاهی کشور میباشد. این دانشگاه تحت نظرت سازمان هایی همچون وزارت علوم و تحقیقات کشور فعالیت میکند. پس مدارکی که اعطا میکند مانند مدارک دیگر دانشگاه ها اعتبار دارد و قابل ترجمه میباشد. متقاضیان میتوانند برای ترجمه مدرک دانشگاه علمی کاربردی به سامانه های مربوطه که توسط دانشگاه و وزارت علوم معرفی شده مراجعه کنند. ترجمه مدرک تحصیلی برای افرادی که قصد دارند برای ادامه تحصیل به کشور های خارجی مهاجرت کنند، اهمیت دارد. تصور عموم بر این است که مدرک دانشگاه علمی کاربردی را نمیتوان ترجمه کرد و مدرک معتبری نیست اما این مدرک نیز تاییدیه های وزارت علوم را دارد و امکان ترجمه شدن نیز دارد. تعداد زیادی از دانش آموختگان دانشگاه های علمی کاربردی موفق به پذیرش از دانشگاه های معتبر خارجی شده اند.

متقاضیان برای دریافت تاییدیه و ترجمه مدرک تحصیلی خود باید در سامانه های مربوطه ثبت نام کنند. ثبت نام در این سامانه شرایط و مدارکی میخواهد که با ارائه ی آنها ترجمه و تاییدیه رسمی وزارت علوم کشور در اختیار داوطلبان دارای مدرک تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی قرار میگیرد.


بیشتر بخوانید: ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردیبیشتر بخوانید:  رشته های دانشگاه علمی کاربردی 


مدارک لازم برای ترجمه مدرک دانشگاه علمی کاربردی

کسانی که متقاضی ترجمه و اخذ تاییدیه برای مدرک تحصیلی علمی کاربردی هستند باید به سامانه وزارت علوم مراجعه کنند. سپس مدارک مورد نیاز برای ترجمه را از طریق این سامانه به وزارت علوم ارائه دهند. برخی از این مدارک در زیر آمده است:

 • تصویر پشت و رو از اصل گواهینامه موقت تحصیلی و یا دانش نامه
 • تصویر ریز نمرات اخذ شده در هر نیمسال در طول دوره تحصیل
 • تصویر کارت دانشجویی و…

لازم به ذکر است که متقاضیان آقا علاوه بر مدارک ذکر شده باید مدرک مربوط به وضعیت نظام وظیفه خود را نیز ارائه دهند. مدارک دانشگاهی ارائه شده باید به تایید ریاست دانشگاه و واحد آموزشی رسیده باشد در غیر این صورت این مدارک اعتبار نخواهند داشت. وزارت علوم این مدارک را مورد بررسی قرار میدهد و در صورت تایید کلیه ی این موارد ترجمه و تاییدیه در اختیار داوطلب قرار میگرد. البته در مرحله ی بعد اصل مدارک باید برای وزارت علوم ارسال شود تا بررسی ها کامل شود.


بیشتر بخوانید:  شرایط ثبت نام بدون کنکور علمی کاربردی


مراحل ترجمه مدرک دانشگاه علمی کاربردی

از این پس ترجمه ی مدرک دانشگاهی متقاضیان تنها از طریق سامانه های الکترونیکی که وزارت علوم و تحقیقات اعلام کرده است انجام خواهد شد. داوطلبان باید مدارک مورد نیاز را تهیه کنند و از طریق راه های ارتباطی اینترنتی برای وزارت علوم ارسال کنند. اصل مدرک تحصیلی، ریز نمرات و… از جمله این مدارک میباشند. این مدارک توسط مراجع زیربط مورد بررسی قرار میگرد. چنانچه مدارک ارسالی مورد تایید باشند ترجمه و تایید مدرک تحصیلی صورت میگیرد. کسانی که مدرک تحصیلی علمی کاربردی خود را ترجمه کرده اند، موفق به کسب پذیرش از دانشگاه های اروپایی و آمریکایی شده اند و این امر نمایانگر ارزش و اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه های علمی کاربردی میباشد.

اهدف رشته های دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه جامع علمی کاربردی در دسته دانشگاه های نیمه دولتی قرار می گیرد. مراکز آموزشی علمی کاربردی وابسته به علوم، تحقیقات و فناوری می باشند. هدف از راه اندازی این مراکز آموزشی ارتقاء سطح دانش و مهارت های شغلی افراد می باشد. یکی از اهداف مهم دانشگاه علمی کاربردی مشارکت دادن سازمان ها و شرکت هایی است که افراد با قرار گرفتن در محیط کاری آنها بهتر می توانند، توانمندی شغلی خود را به دست آورند و در جهت بهبود و ارتقاء آنها تلاش کنند. از طرفی خود این سازمان ها و نهادهای ذیربط که در آموزش نیروهای متخصص نیز درگیر می شوند، می توانند از این افراد در سطوح مختلف جایگاه های شغلی بهره بگیرند. در کل ماهیت شکل گیری دانشگاه علمی کاربردی فعال سازی بخش های خصوصی و دولتی در زمینه دانش و کار می باشد.


بیشتر بخوانید: دفترچه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی 


شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی توسط سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام می شود. به صورت کلی شروع ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی در دو نوبت که در اواسط مرداد و اوایل بهمن ماه هر سال می باشد صورت می گیرد. پذیرش و ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی در دو مقطع صورت می گیرد:

 • کاردانی
 • کاردانی به کارشناسی

شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی به صورت بدون کنکور است. ورود به مقطع کاردانی به کارشناسی بر اساس معدل دوره قبل صورت می پذیرد. برای ورود به دانشگاه علمی کاربردی می بایست شرایط ذیل را داشته باشید.

 • دارا بودن دیپلم نظام جدید یا نظام قدیم
 • برخورداری از حداقل قدرت فیزیکی برای رشته انتخابی توسط دانشجو
 • شرایط معافیت نظام وظیفه
 • داشتن شرایط اختصاصی هر یک از واحدهای آموزشی دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که در زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی داوطلبان می بایست گواهینامه پایان تحصیلات در مقطع دیپلم خود را به مراکز آموزشی ارائه نمایند؛ در غیر این صورت قبولی فرد مورد پذیرش قرار نمی گیرد.

سامانه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی (سایت هم آوا)

سامانه دانشگاه علمی کاربردی یا سایت هم آوا سامانه ای است که تمام فعالیت های دانشجویان این دانشگاه در آن صورت می گیرد. به این لحاظ سایت هم آوا مرجع دانشگاه علمی کاربردی می باشد. از جمله عملیات هایی که دانشجویان می توانند در این سامانه انجام دهند می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ثبت نام
 • انتخاب واحد
 • حذف و اضافه
 • دریافت معرفی نامه

جالب است بدانید که حتی اگر متقاضی تدریس در دانشگاه علمی کاربردی باشید می بایست در سایت هم آوا مراحل تقاضای خود دنبال کنید. نام قبلی سایت هم آوا سامانه سجاد بود که بعد از بهینه سازی جایگزین سامانه سجاد گردید. برای ورود به سامانه هم آوا باید مراحل زیر را طی کنید:

 • کد کاربری
 • کلمه عبور

باید بدانید که کد کاربری شما همان کد ملی است و کلمه عبور شماره شناسنامه فرد که البته برای افرادی که شماره شناسنامه آنها با کد ملی شان یکسان می باشد یا شماره شناسنامه ندارند، می توانند از کد ملی استفاده کنند. در صورتی که رمز عبور خود را تغییر بدهید و فراموش کرده باشید می بایست به واحد آموزش خود مراجعه کنید و کلمه عبور جدید را دریافت نمایید.

ترجمه مدرک دانشگاه علمی کاربردی برای خارج از کشور ممکن است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه ترجمه مدرک دانشگاه علمی کاربردی برای خارج از کشور ممکن است؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068