تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی امکان پذیر است؟

تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی

تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی امکان پذیر است

دانشگاه های علمی کاربردی نیز به مانند دیگر دانشگاه های کشور امکان تغییر رشته را برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته ی دیگری را دارند به وجود آورده است. این موضوع برای بسیاری از دانشجویان موضوع مهم و حیاتی است که خوشبختانه دانشگاه های علمی کاربردی آن را در نظر گرفته اند. شرایط پذیرش و ثبت نام دانشگاه ها نیز حائز اهمیت می باشد. تعداد قابل ملاحظه ای از دانشجویانی که بعد از اخذ مدرک دیپلم دوره متوسطه میخواهند ادامه تحصیل دهند، پذیرش در دانشگاه علمی کاربردی را به عنوان هدف خود انتخاب میکنند چرا که این دانشگاه مزیتهایی به نسبت دیگر دانشگاه ها خود دارد. افرادی که بعد از گذراندن مدتی در رشته دانشگاهی منتخب خود، قصد تغییر رشته داشته باشند، تحت شرایط خاصی میتوانند این کار را انجام دهند. یعنی تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی دارای قوانین و مقررات خاصی است.

یکی از این قوانین مربوط به تعداد دفعات مجاز برای تغییر رشته میباشد. دانشجویان در همان مقطع تحصیلی خود تنها یک بار میتوانند برای تغییر رشته اقدام کنند. دانشجویانی که درصدد تغییر رشته دانشگاهی خود هستند باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذراند و تمام مدارک لازم برای این امر را در دست داشته باشند و در زمان مقرر شده به دانشگاه خود ارائه دهند تا هر چه زودتر به هدف خود دست یابند.


بیشتر بخوانید:دفترچه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

برای تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی شرایطی مقرر شده است

آن دسته از دانشجویان دانشگاه های علمی کاربردی که میخواهند رشته ی تحصیلی خود را تغییر دهند بایستی شرایط خاصی را داشته باشند تا مجاز به انجام این کار شوند. برخی از این شرایط که توسط دانشگاه علمی کاربردی اعلام شده به ترتیب زیر میباشد:

 • دانشجو باید حداقل یک ترم را در رشته ی اولیه خود گذرانده باشد یعنی امکان تغییر رشته در نیمسال اول دوره تحصیل دانشجو وجود ندارد.
 • دانشجویان باید توجه کنند که درخواستشان را باید در ترم تابستان به دانشگاه مربوطه ارائه دهند.
 • دانشجویی که در یکی از دانشگاه های علمی کاربردی تحصیل میکند بایستی رشته دوم خود را در همان مرکز ادامه دهد.
 • دانشگاه علمی کاربردی برای افرادی که میخواهند تغییر رشته دهند شرط داشتن حداقل معدل را مقرر کرده است. طی این قوانون افرادی که معدلشان از پایین ترین معدلی که در آن رشته پذیرفته شده، کمتر باشد نمیتوانند در آن رشته تحصیل کنند.
 • دانشجویان در هر مقطع تحصیلی که باشند تنها یک بار میتوانند تغییر رشته دهند.

مراحل لازم برای تغییر رشته دانشگاه علمی کاربردی اعلام شد

دانشگاه های علمی کاربردی مراحلی را که دانشجویان متقاضی تغییر رشته باید طی کنند اعلام کرده اند. طبق این موارد دانشجویان بایستس درخواست خود را مبنی بر تغییر رشته یا گرایش در سامانه های مربوطه به ثبت برسانند. با ورود به این سامانه فرم هایی در اختیار دانشجو قرار میگیرد که باید تکمیل و ثبت شود. این فرم اطلاعات دانشجو از قبیل معدل دوره قبلی، تعداد واحد هایی که دانشجو گذرانده است، رشته مورد نظر و… را در برمیگیرد. این رشته ها تنها مربوط به مرکز اموزشی محل تحجصیل دانشجو است. این اطلاعات بررسی میشود و نتیجه ی آن به اطلاع دانشجویان میرسد.

اهدف رشته های دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه جامع علمی کاربردی در دسته دانشگاه های نیمه دولتی قرار می گیرد. مراکز آموزشی علمی کاربردی وابسته به علوم، تحقیقات و فناوری می باشند. هدف از راه اندازی این مراکز آموزشی ارتقاء سطح دانش و مهارت های شغلی افراد می باشد. یکی از اهداف مهم دانشگاه علمی کاربردی مشارکت دادن سازمان ها و شرکت هایی است که افراد با قرار گرفتن در محیط کاری آنها بهتر می توانند، توانمندی شغلی خود را به دست آورند و در جهت بهبود و ارتقاء آنها تلاش کنند. از طرفی خود این سازمان ها و نهادهای ذیربط که در آموزش نیروهای متخصص نیز درگیر می شوند، می توانند از این افراد در سطوح مختلف جایگاه های شغلی بهره بگیرند. در کل ماهیت شکل گیری دانشگاه علمی کاربردی فعال سازی بخش های خصوصی و دولتی در زمینه دانش و کار می باشد.

شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی توسط سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام می شود. به صورت کلی شروع ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی در دو نوبت که در اواسط مرداد و اوایل بهمن ماه هر سال می باشد صورت می گیرد. پذیرش و ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی در دو مقطع صورت می گیرد:

 • کاردانی
 • کاردانی به کارشناسی

شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی به صورت بدون کنکور است. ورود به مقطع کاردانی به کارشناسی بر اساس معدل دوره قبل صورت می پذیرد. برای ورود به دانشگاه علمی کاربردی می بایست شرایط ذیل را داشته باشید.

 • دارا بودن دیپلم نظام جدید یا نظام قدیم
 • برخورداری از حداقل قدرت فیزیکی برای رشته انتخابی توسط دانشجو
 • شرایط معافیت نظام وظیفه
 • داشتن شرایط اختصاصی هر یک از واحدهای آموزشی دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که در زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی داوطلبان می بایست گواهینامه پایان تحصیلات در مقطع دیپلم خود را به مراکز آموزشی ارائه نمایند؛ در غیر این صورت قبولی فرد مورد پذیرش قرار نمی گیرد.

سامانه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی (سایت هم آوا)

سامانه دانشگاه علمی کاربردی یا سایت هم آوا سامانه ای است که تمام فعالیت های دانشجویان این دانشگاه در آن صورت می گیرد. به این لحاظ سایت هم آوا مرجع دانشگاه علمی کاربردی می باشد. از جمله عملیات هایی که دانشجویان می توانند در این سامانه انجام دهند می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ثبت نام
 • انتخاب واحد
 • حذف و اضافه
 • دریافت معرفی نامه

جالب است بدانید که حتی اگر متقاضی تدریس در دانشگاه علمی کاربردی باشید می بایست در سایت هم آوا مراحل تقاضای خود دنبال کنید. نام قبلی سایت هم آوا سامانه سجاد بود که بعد از بهینه سازی جایگزین سامانه سجاد گردید. برای ورود به سامانه هم آوا باید مراحل زیر را طی کنید:

 • کد کاربری
 • کلمه عبور

باید بدانید که کد کاربری شما همان کد ملی است و کلمه عبور شماره شناسنامه فرد که البته برای افرادی که شماره شناسنامه آنها با کد ملی شان یکسان می باشد یا شماره شناسنامه ندارند، می توانند از کد ملی استفاده کنند. در صورتی که رمز عبور خود را تغییر بدهید و فراموش کرده باشید می بایست به واحد آموزش خود مراجعه کنید و کلمه عبور جدید را دریافت نمایید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی امکان پذیر است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/4/1

شنبه

1403/4/2

یکشنبه

1403/4/3

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید