شرایط ، زمان و ظرفیت ثبت نام آزمون کانون وکالت سال 1402

مشاوران حقوقی

شرایط ثبت نام آزمون وکالت، زمان، ظرفیت ها، مواد امتحانی و همچنین جمع بندی منابع آزمون را از دست ندهید! در ادامه با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید.

ثبت نام آزمون وکالت سال 1402

به اطلاع متقاضیان می ‌رساند کانون های وکلای دادگستری ایران (عضو اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران – اسکودا) متشکل از کانون وکلای دادگستری مرکز – آذربایجان شرقی – فارس و کهگیلویه و بویراحمد- اصفهان – آذربایجان غربی – مازندران – خراسان رضوی، شمالی و جنوبی – گیلان – قزوین – خوزستان – کرمانشاه – همدان – قم – کردستان – گلستان – اردبیل – مرکزی – بوشهر – زنجان – لرستان – کرمان – البرز – چهارمحال و بختیاری – یزد و ایلام از طریق آزمون کتبی و طبق مقررات و قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت مصوب سال 1376 به تعداد مورد نیاز به شرح ذیل و با توجه به شرایط و موارد زیر کار آموز وکالت می‌ پذیرند.


برای اطلاع از ظرفیت آزمون وکالت، از تلفن ثابت و بدون کد یا صفر با شماره 9099071985 تماس بگیرید.


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

۱- ظرفیت پذیرش کار آموز وکالت به تفکیک نام و کد کانون وکالت و ثبت نام آزمون وکالت:

کد کانوننام کانونظرفیت پذیرش
۱مرکز شامل استان های تهران، سمنان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان۱۱۰۰
۲آذربایجان شرقی۱۰۰
۳فارس و کهگیلویه و بویراحمد۱۲۵
۴اصفهان۱۱۰
۵آذربایجان غربی۶۰
۶مازندران۶۰
۷خراسان رضوی، شمالی و جنوبی۱۰۵
۸گیلان۵۰
۹قزوین۵۰
۱۰خوزستان۷۵
۱۱کرمانشاه۳۲
۱۲همدان۵۰
۱۳قم۳۰
۱۴کردستان۴۰
۱۵گلستان۴۵
۱۶اردبیل۲۰
۱۷مرکزی (اراک)۱۵
۱۸بوشهر۴۰
۱۹زنجان۳۶
۲۰لرستان۴۵
۲۱کرمان۵۰
۲۲البرز۱۰۰
۲۳چهارمحال و بختیاری۱۲
۲۴یزد۸۵
۲۵ایلام۲۵

(ظرفیت های اعلام شده با احتساب سهمیه ایثارگران بوده و تغییر کد کانون پس از اولین ثبت‌ نام به هیچ وجه ممکن نیست،بنابراین داوطلبان محترم باید با بررسی و مطالعه و دقت کامل نسبت به ثبت‌نام اقدام نمایند و در صورت ثبت‌نام مکرر، ثبت‌نام داوطلب کلاً کان لم یکن تلقی خواهد شد).

آزمون وکالت 1402:

آزمون وکالت، به صورت دو مرحله انجام می گیرد:

مرحله اول کتبی و به صورت تستی برگزار می شود.

مرحله دوم این آزمون، آزمون اختبار بوده که در زمان به پایان رساندن دوره کار آموزی وکالت، انجام می گیرد.

مرحله اول که تستی است، ضرائب دروس آن به شرح ذیل خواهد بود:

ردیفنام دروسضریب
۱حقوق مدنی۳
۲آیین دادرسی مدنی۳
۳حقوق تجارت۲
۴اصول استنباط حقوق اسلامی۱
۵حقوق جزای عمومی و اختصاصی۲
۶آیین دادرسی کیفری۲


۳ –شرایط شرکت در آزمون وکالت و اخذ پروانه کارآموزی:

۱-۳-تابعیت جمهوری اسلامی ایران.

۲-۳- دارا بودن دانشنامه لیسانس یا بالاتر حقوق (از دانشکده های حقوق داخل یا خارج کشور که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد) یا دانشنامه لیسانس فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح.

تبصره ۱: کسانی کهفاقد مدرک کارشناسی حقوق، فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح بوده و فقط دارای مدارک بالاتر آن هستند حق شرکت در آزمون را ندارند بنابراین از ارائه مدارک بالاتر به جز مدارک کارشناسی عنوان شده خودداری کنید.

تبصره ۲: مدرک معادل حوزوی مدرکی است که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد.

تبصره ۳: دارندگان مدارک کارشناسی نا پیوسته حقوق با مدرک کاردانی مرتبط به شرط آن که واحد های دروس دوره کارشناسی حقوق را گذرانده باشند، مجاز به شرکت در آزمون هستند.

۳-۳شرایط سنی: پروانه کارآموزی وکالت دادگستری در حوزه قضائی استان تهران فقط به کسانی داده می ‌شود که هنگام ثبت نام سن آن ها از چهل سال تمام بیشتر نباشد و برای سایر حوزه ‌های قضائی پروانه کارآموزی به کسانی داده می‌ شود که هنگام ثبت‌ نام سن آن ها ا ز پنجاه سال تمام بیشتر نباشد.

۴-۳- برای اشخاصی پروانه کار آموزی صادر می شود که دارای شرایط مندرج در قوانین و مقررات ناظر بر وکالت باشند.


۴ مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام آزمون وکالت:

۱-۴-اسکن تصویر مدرک تحصیلی لیسانس، منطبق با بند ۲-۳ و تبصره های آن، بدون حاشیه‌ های زاید و با فرمت jpg و با سایز حدود ۵۹۵ در ۸۴۲ pixels و با وضوح تصویری ۷۲ dpi.

تبصره ۱: متقاضیان از اسکن گواهی تعداد واحد های گذرانده شده خودداری کنند، زیرا فقط گواهی فارغ‌ التحصیلی یا دانشنامه مبنای مجوز شرکت در آزمون است، بنابراین دانشجویان ترم آخر و کسانی که در گواهی صادر شده توسط دانشگاه مربوط در مورد آن ها کلمه ”فارغ التحصیل” یا ” دانش آموخته “قید نشده باشد حق شرکت در آزمون را نخواهند داشت.

تبصره ۲: دارندگان مدارک کارشناسی نا پیوسته باید علاوه بر مدرک کارشناسی نا پیوسته اسکن مدرک کاردانی خود را در قسمت مربوطه ارسال کنند.

۲-۴- اسکن تصویر کارت یا گواهی پایان خدمت یا معافیت دائم بدون حاشیه ‌های زاید و با فرمت jpg و با سایز حدود ۲۱۳ در ۳۱۲ pixels و با وضوح تصویری ۷۲ dpi.

تبصره: دارندگان معافیت های تحصیلی، مربوط به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و حوزه های علمیه و به طور کلی افراد فاقد گواهی پایان خدمت یا معافیت دائم، تحت هیچ شرایطی حق شرکت در آزمون را نخواهند داشت.

۳-۴- به دلیل منتشر نشدن تاریخ دقیق ثبت نام، هزینه ثبت نام نیز مشخص نیست و در زمان انتشار در سایت قرار داده خواهد شد.

تبصره: واریز هزینه ثبت نام از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب و سیستم آنلاین ثبت‌ نام اینترنتی در زمان تعیین شده در سایت سازمان سنجش آموزش کشور و با توجه به بند ۱-۵ و ۲-۵ این آگهی و دستورالعمل مقرر انجام خواهد گرفت.

۴-۴- اسکن عکس متقاضی:

داوطلبان محترم باید تصویر عکس خود را که در سال جاری گرفته شده باشد، در اندازه های ۴×۳ جهت اسکن، بدون حاشیه ‌های زاید و با فرمت jpg و با سایز حداقل ۲۰۰ در ۳۰۰ تا حداکثر ۳۰۰ در ۴۰۰ pixels تهیه کنند و حجم فایل تهیه شده نباید از ۷۰ کیلو بایت بیشتر شود. همچنین تصویر داوطلب باید واضح، مشخص و فاقد اثر مهر و هر گونه منگنه باشد. در صورت امکان عکس ها سیاه و سفید یا در صورت رنگی بودن دارای زمینه سفید باشد.

 • تذکر مهم: با توجه به مشکلات به وجود آمده در آزمون ‌های قبلی، درخصوص اشتباه در ارسال عکس داوطلبان، که این موضوع اکثراً برای داوطلبانی که ثبت ‌نام آن ها توسط دیگران انجام می ‌شود، رخ داده است، تاکید می ‌گردد علاوه بر کنترل اطلاعات ثبت‌ نامی، حتماً نسبت به کنترل عکس ارسالی دقت کنید تا به اشتباه عکس داوطلب دیگری به جای عکس شما ارسال نگردد. بدیهی است که در صورت ارسال عکس اشتباهی از طرف متقاضی، فرد به عنوان متخلف تلقی و مطابق مقررات با وی رفتار خواهد شد.

۵-۴– داوطلبانی که دارای معلولیت (نابینایی و کم بینایی) و ناتوانی جسمی – حرکتی از ناحیه دست می باشند(صرفاً جهت استفاده از منشی در جلسه آزمون) گواهی معلولیت و استفاده از منشی صادره از سازمان بهزیستی کشور را از قسمت مربوطه سیستم ثبت‌نام ارسال کنند. لازم به ذکر است طبق قانون اخذ پروانه وکالت مصوب سال 1376 هیچ گونه سهمیه فوق العاده‌ای برای پذیرش این داوطلبان در آزمون وکالت در نظر گرفته نشده است و با ارائه این گواهی از نظر پذیرش در آزمون اولویتی برای فرد ارائه کننده ایجاد نخواهد شد.

زمان آزمون وکالت 1402:

۱-۵- ثبت‌نام از متقاضیان منحصراً از طریق اینترنت و پایگاه اطلاع ‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور انجام خواهد شد، تا امروز روز دقیق برگزاری آزمون مشخص نشده است در صورت انتشار شدن زمان آزمون می توانید از طریق سایت مرکز مشاوره آویژه مطلع شوید.

۲-۵-متقاضیان باید برای واریز هزینه ثبت‌ نام، از طریق کارت های اعتباری عضو شبکه شتاب، که رمز دوم آن فعال باشد، طبق دستور العمل اعلام شده در پایگاه اطلاع ‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور، و در زمان اعلام شده در بند ۱-۵، نسبت به پرداخت هزینه ثبت ‌نام اقدام کنند.

تبصره:در این خصوص متقاضیان می‌ توانند از کارت های اعتباری دیگران که رمز دوم آن فعال باشد نیز استفاده کنند.

۳-۵- توزیع کارت شرکت در آزمون به صورت اینترنتی انجام می‌ شود و داوطلبان باید با مراجعه به پایگاه اطلاع ‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور و وارد کردن کد پیگیری و شماره پرونده خود به سیستم، کارت ورود به جلسه را دریافت کنند. زمان آغاز توزیع اینترنتی کارت و نحوه آن، زمان و مکان رفع نقص یک هفته قبل از برگزاری آزمون از طریق پایگاه اطلاع ‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور، اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران و روزنامه اطلاعات به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

۴-۵-آزمون در مرکز کانونی که متقاضی در تقاضا نامه ثبت ‌نام انتخاب کرده است برگزار می‌ شود. نشانی محل برگزاری آزمون بر روی کارت شرکت در آزمون هر شخص درج خواهد شد.

۵-۵- تاریخ برگزاری آزمون در صورت مشخص شدن در این قست از سایت قرار خواهد گرفت.


۶- تذکرات لازم ثبت نام آزمون وکالت:

۱-۶- متقاضیان باید قبل از تاریخ شروع ثبت‌ نام از طریق اینترنت، نسبت به اسکن و آماده کردن مدارک با فرمت و مشخصات اعلام شده در بند 4 این آگهی اقدام کنند.

۲-۶- مدت ثبت نام اینترنتی از تاریخ شروع، 12 روز خواهد بود.

۳-۶- متقاضیان باید اصل مدارک اسکن شده را نزد خود نگه داشته و در صورت پذیرفته شدن به همراه سایر مدارکی که اعلام خواهد شد به کانون مربوطه ارائه کنند.

۴-۶- داوطلبان فقط در صورتی که دارای شرایط مندرج در این آگهی باشند حق ثبت نام و شرکت در آزمون را خواهند داشت، ضمن اینکه باید اطلاعات وارد شده در تقاضانامه ثبت‌ نام را (خصوصاً از نظر تعیین کانون مربوط و کد آن) به دقت کنترل کنند. هزینه ثبت نام تحت هیچ شرایطی مسترد نخواهد شد.

۵-۶- متقاضیان باید در پایان ثبت ‌نام از اطلاعات وارد شده پرینت تهیه و درصورت قبولی آن را به کانون مربوطه تسلیم کنند. چنانچه اطلاعات اعلام شده توسط متقاضی در هنگام ثبت ‌نام اینترنتی با آگهی آزمون منطبق نبوده و غیر واقعی باشد، حتی در صورت قبولی از ثبت ‌نام آنان جلوگیری و قبولی آنان کان لم یکن تلقی خواهد شد.

۶-۶– صدور کارت شرکت در آزمون دلیل تایید هیچ یک از مدارک داوطلب از طرف کانون های وکلا یا سازمان سنجش نیست. بنابراین صرف قبولی در آزمون و درج نام متقاضی در ردیف پذیرفته شدگان، هیچ حقی برای کسی ایجاد نخواهد کرد.

۷-۶- صدور هرگونه اطلاعیه درخصوص آزمون فقط در پایگاه اطلاع ‌رسانی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) و روزنامه اطلاعات و مرکز مشاوره آویژه معتبر خواهد بود.

۸-۶-با توجه به زمان پیش بینی شده برای آماده کردن مدارک ثبت‌ نام تأکید می‌ شود در روز های آغازین پس از انتشار این آگهی نسبت به تهیه مدارک مورد نیاز اقدام شود تا در هنگام ثبت نام از طریق اینترنت برای متقاضیان از نظر زمانی مشکلی ایجاد نگردد.

۹-۶-تغییر محل کار آموزی به هیچ عنوان میسر نخواهد بود، بنابراین داوطلبان محترم باید با در نظر گرفتن همه ویژگی ها و امکانات و محدودیت های فردی و خانوادگی خود صرفاً در حوزه کانونی ثبت نام کنند که قصد کار آموزی و وکالت در محدوده آن را دارند.

۱۰۶– محاسبه نمرات و تراز آن بر اساس استاندارد های علمی متداول انجام خواهد شد.

۱۱-۶-ثبت نام و شرکت وکلای دادگستری و کارآموزان وکالت عضو کانون های وکلا در آزمون ممنوع است و بر فرض شرکت و قبولی در آزمون، قبولی آنان کان لم یکن تلقی می شود.

تبصره۱:طبق تصمیم هیات های مدیره محترم کانون های وکلای دادگستری مرکز، آذربایجان شرقی، گیلان، قزوین، همدان، بوشهر و یزد کارآموزانی که در حوزه این کانون ها به کارآموزی اشتغال دارند می‌ توانند در آزمون امسال منحصراً در حوزه کانون متبوع خود شرکت کنند.

۱۲-۶-داوطلبان محترم پیش از انتخاب کانون محل کار آموزی و اشتغال خود حتما به آگهی اختصاصی کانون ها در سایت اختصاصی آن ها مراجعه کنند و از شرایط احتمالی پیش بینی شده در هر کانون آگاه شوند. زیرا با توجه به مستقل بودن کانون ها و ویژگی های اقلیمی و اجتماعی آن ها شرایط اختصاصی اعلامی هر کانون برای داوطلبان ورود به آن لازم الاتباع است.

داوطلبان گرامی می توانند در صورت تمایل به دانلود کلید و سوالات آزمون وکالت سال ۹۵ ٬ برای آشنایی با سوالات آزمون وکالت، این مطلب را دنبال کنید.

https://avije.org/wp-content/themes/avijeh/avijenew.jpg

 

برای مشاوره در زمینه آزمون وکالت دادگستری سال 1402

می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل

با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه تماس بگیرید:

تهران 9099071985 و سایراستان ها 9099071985

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

شرایط ، زمان و ظرفیت ثبت نام آزمون کانون وکالت سال 1402

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 8 نظر:
 1. سلام
  با درصدای زیر امکان قبولی در کانون مرکز وجود داره؟
  مدنی ۵۰
  آدم ۲۰
  تجارت ۵۰
  فقه ۷۰
  جزا ۷۰
  آدک ۶۵
  اساسی‌ ۵۰

  1. برای بررسی احتمالات قبولی شما با مشاورین آویژه تماس حاصل فرمایید

 2. ازمون را حذف کنید مدرک کارشناسی پروانه محسوب شود به کاهش بی کاری کمک بزرگی می شود

 3. سلام
  من پول کارت اعتباری رو واریز کردم و هنوز مدرک کارشناسیم اماده نیست راهی هست بتونم پول رو برگردومم

    1. ؟ با سلام اگر منظور شما مدرسه ماندگار البرز می باشد متغیر میباشد ولیکن طبق سنوات سالیان گذشته 40 نفر، البته نوع مقطع را نیز شما در صورت سوال مشخص نکرده اید، جهت اطلاع دقیق باید از سایت مشارکتها ظریفت اعلامی را استعلام بگیرید

 4. سلام من مشغول خدمت سربازي هستم وقصد دارم درازمون وكالت٩٧شركت كنم..
  يك هفته قبل ازمون خدمتم تمام ميشود اياميتوانم در ازمون شركت كنم.؟باتشكرفراوان

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/5/4

جمعه

1403/5/5

شنبه

1403/5/6

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید