خانه خدمات مشاوره ای تحصیلی و آموزشی روش خواندن آرایه‌های ادبی ادبیات فارسی

روش خواندن آرایه‌های ادبی ادبیات فارسی

بروزرسانی شده اکتبر 6, 2017 8:04 ب.ظ
1
258
آرایه های ادبی فارسی

برای مشاوره در زمینه روش خواندن آرایه‌های ادبی ادبیات فارسی

می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل

با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید :

9099072068

روش خواندن آرایه‌های ادبی ادبیات فارسی
میانگین 5 رای از تعداد 1

توضیح روش صحیح خواندن آرایه های ادبی کتاب درسی فارسی با ما همراه باشید.

آرایه های ادبی فارسی و کنکور

چهار گروه اصلی سؤالات در درس ادبیات فارسی عبارت‌اند از: تاریخ ادبیات، معنای کلمات و املا، قرابت‌های معنایی و آرایه های ادبی.
از 25 سؤال درس زبان و ادبیات فارسی 3 الی 4 سؤال از مبحث آرایه های ادبی است. آرایه‌هایی نظیر تلمیح، تضاد، تشبیه، تشخیص و…

مشکلات مطالعه آرایه های ادبی فارسی

در نگاه اول شاید تعداد آرایه های ادبی، یادگیری و تسلط بر آن‌ها را کمی دور از دسترس نشان دهد. این نگاه، نگاه کسی است که می‌خواهد تمام آرایه های ادبی را حفظ کند و در این صورت مجبور است حجم بالایی از جملاتی که آرایه ادبی دارند به حافظه سپارد و وقتی گفته می‌شود فلان جمله استعاره دارد، آن را بی‌آن‌که حتی دلیلش را بداند حفظ می‌کند.

روش صحیح خواندن آرایه های ادبی فارسی

بیایید دقیق‌تر به موضوع نگاه کنیم. آرایه از آراستن می‌آید. آرایه‌های ادبی همان زیبایی‌های ادبی هستند که یک نویسنده یا شاعر برای آراستن متن خود از آن استفاده می‌کند. شناخت (و نه فقط حفظ کردن) این آرایه‌ها به ما کمک می‌کند تا این زیبایی‌ها را کشف کنیم و از مطالعه‌ی خود لذت ببریم. به همین ترتیب وقتی سؤالی از این مبحث در آزمون‌ها از متنی خارج از کتاب درسی آورده می‌شود، به‌راحتی می‌توانیم به آن پاسخ دهیم. پس باید تک تک آرایه‌ها را خوب یاد بگیریم و با کمک کتاب آن‌ها را تمرین کنیم. سعی کنیم خودمان آرایه‌ها را کشف کنیم. وقتی خوب یاد گرفتیم، حفظ کردن ابیات و جملات آرایه‌دار متن کتاب نیز برای‌مان راحت‌تر می‌شود.

انواع سوالات آرایه های ادبی فارسی

ممکن است در تست‌ها با سؤالاتی نظیر این‌که کدام گزینه آرایه‌های مذکور را دارد (یا ندارد) مواجه شوید. در این مواقع همیشه با آرایه‌های ساده‌تر یا آن‌هایی که بهتر بلد هستید شروع کنید و به بررسی گزینه‌ها بپردازید تا گزینه‌‌ی درست را پیدا کنید. آرایه‌هایی نظیر مراعات‌النظیر، تضاد یا حتی تشبیه مثال‌های خوبی در این زمینه هستند.

نکته مهم مطالعه آرایه های ادبی فارسی

یادتان باشد سرعت عمل در رسیدن به جواب نیز مهم است و این سرعت عمل به میزان تسلط شما بستگی دارد و تسلط از تمرین کافی به دست می‌آید. پس به میزان کافی تست کار کنید تا در زمانی کوتاه به پاسخ دست پیدا کنید

برای دریافت اطلاعات تکمیلی در زمینه مشاوره نحوه مطالعه کتب درسی با شماره 9099072068 تماس حاصل نمایید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تحصیلی و آموزشی

بررسی کنید

ثبت نام تکمیل ظرفیت علمی کاربردی بدون کنکور مهر 97

ثبت نام تکمیل ظرفیت علمی کاربردی بدون کنکور مهر 97به این مطلب امتیاز دهید ” علمی کار…