زمان فارغ التحصیلی در دانشگاه علمی کاربردی چند سال است؟

زمان فارغ التحصیلی در دانشگاه علمی کاربردی

زمان فارغ التحصیلی در دانشگاه علمی کاربردی چقدر طول میکشد؟

زمان فارغ التحصیلی در دانشگاه علمی کاربردی بسته به نوع مقطع تحصیلی دانشجویان میتواند متفاوت باشد. دانشگاه های علمی کاربردی سراسری کشور از بین علاقه مندان دارای مدرک تحصیلی دیپلم و یا مدارک تحصیلی بالاتر در مقاطع و دوره های تحصیلی مختلف دانشجو میگیرد. این دوره ها شامل دروه ی کاردانی، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد و برخی رشته های مقطع دکتری میباشد. پس طبیعی است که طول دوره تحصیل در هر یک از این مقاطع متفاوت از دیگری باشد. همچنین زمان فارغ التحصیلی دانشجویان این دانشگاه با وضعیت درسی و تحصیلی دانشجویان ارتباط مستقیمی دارد. چرا که دانشجویانی با وضعیت تحصیلی بالاتر و بهتر، واحد های درسی خود را زودتر میگذرانند و زمان قارغ التحصیلیشان به تعویق نمیافتد. اما در اغلب مواقع دانشجویانی که واحد های درسی را خود را به خوبی پاس نمیکنند باید دوباره همان واحد ها را اخذ کنند. این امر باعث تاخیر در زمان فارغ التحصیلی میشود.

دانشگاه های علمی کاربردی دو نوع روش آموزشی دارد. که این موارد یکی پودمان و دیگری نظام ترمی میباشد. معمولا افرادی که در دوره های پودمان ثبت نام میکنند واحد های درسی کمتری اخذ میکنند به همین دلیل است که فارغ التحصیلی این افراد نیز دیر تر از دانشجویان دوره های ترمی میباشد.


بیشتر بخوانید:ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردیبیشتر بخوانید:رشته های دانشگاه علمی کاربردی


زمان فارغ التحصیلی در دانشگاه علمی کاربردی برای مقطع کاردانی معمولا دو سال میباشد

افرادی که در مقطع کاردانی در دانشگاه های علمی کاربردی تحصیل میکنند باید بر اساس سرفصل هایی که این دانشگاه برایشان در نظر گرفته است دروس مربوط به رشته خود را پاس کنند. اخذ و قبولی در تمام این واحد های درسی معمولا دو سال به طول میانجامد. البته شرایط میتواند برای افراد متفاوت باشد. مثلا تعداد واحد هایی که هر دانشجو در هر نیمسال تحصیلی اخذ میکند، اثر بسزایی در زمان فارغ التحصیلی دانشجویان دارد. دانشجویان این دانشگاه میتوانند بین 12 تا بیست واحد را در هر نیمسال اخذ کنند. البته باید به این مهم توجه کنیم که این دانشگاه مدتی را به عنوان سنوات مجاز تحصیل در نظر گرفته است. دانشجویان باید در این سنوات مجاز تمام واحد های درسی خود را پاس کنند. حداکثر سنواتی که برای دانشجویان دوره های کاردانی این دانشگاه در نظر گرفته شده است، سه سال میباشد.

همچنین افرادی که بعد از این مدت زمان تعیین شده فارغ التحصیل نشوند و تنها به یک نیمسال تحصیلی برای گذراندن واحد های درسی باقی مانده احتیاج داشته باشند، میتوانند یک نیمسال دیگر نیز در دانشگاه بمانند. تا موفق به اخذ فارغ التحصیلی شوند. بنابراین زمان فارغ التحصیلی برای این دوره بین 2 سال تا 3 سال و نیم میباشد.


بیشتر بخوانید:شرایط ثبت نام بدون کنکور علمی کاربردی


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

زمان فارغ التحصیلی در دانشگاه علمی کاربردی برای مقطع کارشناسی نیز مانند دوره کاردانی میباشد

دانشگاه علمی کاربردی رشته های زیادی را در دوره کارشناسی ارائه میدهد. افرادی که در این دوره ها تحصیلی میکنند نیز به مانند دوره کاردانی میتوانند بعد از گذراندن سه سال و پاس کردن همه ی واحد های درسی فارغ التحصیل شوند. نحوه ی انتخاب واحد و دروس گذرانده شده در هر ترم از جمله مواردی است که میتواند در زمان فارغ التحصیلی اثر بگذارد.

اهدف رشته های دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه جامع علمی کاربردی در دسته دانشگاه های نیمه دولتی قرار می گیرد. مراکز آموزشی علمی کاربردی وابسته به علوم، تحقیقات و فناوری می باشند. هدف از راه اندازی این مراکز آموزشی ارتقاء سطح دانش و مهارت های شغلی افراد می باشد. یکی از اهداف مهم دانشگاه علمی کاربردی مشارکت دادن سازمان ها و شرکت هایی است که افراد با قرار گرفتن در محیط کاری آنها بهتر می توانند، توانمندی شغلی خود را به دست آورند و در جهت بهبود و ارتقاء آنها تلاش کنند. از طرفی خود این سازمان ها و نهادهای ذیربط که در آموزش نیروهای متخصص نیز درگیر می شوند، می توانند از این افراد در سطوح مختلف جایگاه های شغلی بهره بگیرند. در کل ماهیت شکل گیری دانشگاه علمی کاربردی فعال سازی بخش های خصوصی و دولتی در زمینه دانش و کار می باشد.


بیشتر بخوانید:دفترچه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی


شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی توسط سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام می شود. به صورت کلی شروع ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی در دو نوبت که در اواسط مرداد و اوایل بهمن ماه هر سال می باشد صورت می گیرد. پذیرش و ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی در دو مقطع صورت می گیرد:

 • کاردانی
 • کاردانی به کارشناسی

شرایط ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی به صورت بدون کنکور است. ورود به مقطع کاردانی به کارشناسی بر اساس معدل دوره قبل صورت می پذیرد. برای ورود به دانشگاه علمی کاربردی می بایست شرایط ذیل را داشته باشید.

 • دارا بودن دیپلم نظام جدید یا نظام قدیم
 • برخورداری از حداقل قدرت فیزیکی برای رشته انتخابی توسط دانشجو
 • شرایط معافیت نظام وظیفه
 • داشتن شرایط اختصاصی هر یک از واحدهای آموزشی دانشگاه علمی کاربردی

باید توجه داشته باشید که در زمان ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی داوطلبان می بایست گواهینامه پایان تحصیلات در مقطع دیپلم خود را به مراکز آموزشی ارائه نمایند؛ در غیر این صورت قبولی فرد مورد پذیرش قرار نمی گیرد.

سامانه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی (سایت هم آوا)

سامانه دانشگاه علمی کاربردی یا سایت هم آوا سامانه ای است که تمام فعالیت های دانشجویان این دانشگاه در آن صورت می گیرد. به این لحاظ سایت هم آوا مرجع دانشگاه علمی کاربردی می باشد. از جمله عملیات هایی که دانشجویان می توانند در این سامانه انجام دهند می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ثبت نام
 • انتخاب واحد
 • حذف و اضافه
 • دریافت معرفی نامه

جالب است بدانید که حتی اگر متقاضی تدریس در دانشگاه علمی کاربردی باشید می بایست در سایت هم آوا مراحل تقاضای خود دنبال کنید. نام قبلی سایت هم آوا سامانه سجاد بود که بعد از بهینه سازی جایگزین سامانه سجاد گردید. برای ورود به سامانه هم آوا باید مراحل زیر را طی کنید:

 • کد کاربری
 • کلمه عبور

باید بدانید که کد کاربری شما همان کد ملی است و کلمه عبور شماره شناسنامه فرد که البته برای افرادی که شماره شناسنامه آنها با کد ملی شان یکسان می باشد یا شماره شناسنامه ندارند، می توانند از کد ملی استفاده کنند. در صورتی که رمز عبور خود را تغییر بدهید و فراموش کرده باشید می بایست به واحد آموزش خود مراجعه کنید و کلمه عبور جدید را دریافت نمایید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

زمان فارغ التحصیلی در دانشگاه علمی کاربردی چند سال است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 15 نظر:
 1. من معدل الف هستم و ۲۴واحد میتونم بردارم، ولی ۲۲واحد قبول شد و ۲واحد یکی از درس ها، همش مینویسه، تداخل با ساعت درس دیگه داره، آیا راهی هست که با آموزش یا استاد صحبت کرد ،که بتونم، با اینکه تداخل ساعتی هست،ولی هردو رو انتخاب کنم و کلاس ها رو نصف برم و با اطمینان هم، نمره ی بالا رو کسب کنم

 2. با سلام، من، دو ترم از کاردانی دستیار قضایی رو خوندم و تا الان ۴۲ واحد پاس کردم و برای ترم سوم جدید ۲۲ واحد قبول شده که روی هم میشن۶۴ واحد و کلا، ۷۰ واحد باید پاس بشه برای کاردانی.
  در این صورت برای ترم چهارم یعنی بهمن،فقط ۶ واحد میمونه. خواستم بپرسم، هیچ راهی نیست،که من توی همین ترم سوم یجوری این ۶ واحد رو هم، پاس کنم ،که از بهمن ماه، وارد کارشناسی بشم و بخاطر ۶واحد این نیمسال بهمن ،الکی نره

 3. سلام.ایا امکان فارغ التحصیلی درسه ترم در مقطع کاردانی دانشگاه علمی کاربردی امکان پذیر هست ؟وشروع دوره ی کارشناسی

  1. سلام بله در صورتی که تمامی واحد های تخصصی و اجباری را پاس کرده باشید.

 4. سلام من ۲ سال پیش توی دانشگاه فنی حرفه ای سمنان قبول شدم ولی شرکت نکردم میتوم الان توی اون دانشگاه ادامه تحصیل بدم

 5. سلام .خداقوت.ایا امکان داره.با چهارتیم.ک شامل تابستان میشود.فارع التحصیل شویم.

 6. سلام شب خوش من ورودی مهر ۱۳۹۷ در دانشگاه جامع هستم من چند ترم میتوانم سنوات اخذ کنم

  1. سلام . سنوات تحصیلی در مقطع های مختلف متفاوت است برای کاردانی سنوات مجاز ۴ ترم و بعد از آن یک معافیت به میزان ۶ ماه دارید

 7. باسلام وادب. من دیپلم فنی دارم میخواهم وکیل بشم امکانداره من رو راهنمایی کنید باتشکر.

  1. سلام میتوانید در دانشگاه های ازاد پیام نور شرکت کنید .
   برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

 8. سلام و خدا قدت..آیا امکانش هست که مدرک کاردانی رو طی یکسال و نیم یعنی کمتر از ۲ سال (با در نظر گرفتن اخذ ترم های تابستانه) اخذ کرد؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت داشتن معدل بالا و سطح الف احتمال دارد

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/1/10

شنبه

1403/1/11

یکشنبه

1403/1/12

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید