شرایط تاسیس کلینیک روانشناسی چگونه است؟

شرایط تاسیس کلینیک روانشناسی
به اشتراک بگذارید

تاسیس کلینیک روانشناسی

تاسیس کلینیک روانشناسی ضوابط و قوانین و مقرات خاص خود را دارد . که این قوانین از سوی سازمان های ناظر بر فعالیت این کلینیک ها اعلام میگردد . میدانیم که همه ساله تعداد زیادی از  داوطلبان کنکور سراسری رشته های روانشناسی و مشاوره را برای ادامه تحصیل بر میگزینند . همچنین این رشته ها در مقاطع بالاتر همچون کارشناسی ارشد و دکترا نیز طرفداران خود را دارد . که تعداد زیادی از این افراد با هدف تاسیس کلینیک روانشناسی وارد این عرصه میشوند . که تنها داشتن مدرک تحصیلی برای فعالیت در این حوزه کافی نمیباشد . و داشتن شرایط اعلام شده از سوی سازمان های ناظر الزامی میباشد . درواقع نظارت بر فعالیت مراکز مشاوره و روانشناسی و همچنین نظارت بر تاسیس کلینیک روانشناسی ، بر عهده ی نظام روانشناسی کشور میباشد .

این سازمان با تایید صلاحیت متقاضیان ، اجازه فعالیت و کسب مجوز را برای این  افراد صادر نماید . لذا افراد علاقه مند به فعالیت در این حوزه و تاسیس کلینیک روانشناسی باید تمام معیار های اعلام شده از سوی این سازمان را داشته باشند . حال ممکن است سوالات مختلفی درباره چگونگی راه اندازی کلینیک مشاوره و روانشناسی و همچنین قوانین و ضوابط حاکم بر آن پیش آید . در ادامه ی این متن تلاش شده است پاسخ تعداد زیادی از سوالات و ابهامات پیش آمده برای متقاضیان دریافت مجوز تاسیس مطب روانشناسی مطرح شود .


بیشتر بخوانید: شرایط تاسیس مطب روانشناسی چگونه است؟


شرایط تاسیس کلینیک روانشناسی

شرایط تاسیس کلینیک روانشناسی از جمله سوالات رایج متقاضیان اخذ مجوز کلینیک روانشناسی میباشد . همچنین این موضوع که منبع این شرایط کدام سازمان و ارگان است نیز یکی دیگر از موضوعات مهمی است که در ادامه ی متن ، به بررسی این مطالب میپردازیم . درواقع شرایط تاسیس کلینیک روانشناسی شامل بندها و مواردی میباشد ، که هر فرد برای تاسیس کلینیک روانشناسی ، باید واجد تمام این شرایط  باشد . شرایط تاسیس کلینیک روانشناسی توسط سازمان مشاوره و روانشناسی کل کشور تعیین میگردد . اگر بخواهیم ممترین شرایط تاسیس کلینیک روانشناسی را ذکر کنیم باید به مواردی همچون داشتن مدرک تحصیلی اشاره کرد . حداقل  مدرک تحصیلی مورد نیاز برای تاسیس مطب روانشناسی و مشاوره ، کارشناسی ارشد در رشته های روانشناسی و یا مشاوره میباشد . و رشته های دیگر حتی اگر مرتبط نیز باشند ، اجازه دریافت مجوز و فعالیت در این زمینه را ندارند .

یکی از مواردی که برای دریافت مجوز فعالیت کلینیک روانشناسی ضروری میباشد ، عضویت در سازمان روانشناسی و مشاوره کشور است . برای عضویت در این سازمان نیز مدارک و شرایطی در نظر گرفته شده است . اما این نکته حائز اهمیت است که صرفا عضویت در این سازمان به معنای کسب مجوز فعالیت نمیباشد . بلکه متقاضیان ، پس از عضویت در این سازمان میبایست برای دریافت پروانه ی فعالیت اقدام نمایند . همچنین گذشتن زمان معینی از اخذ مدرک تحصیلی ، که معمولا یک سال است ، یکی دیگر ازشرایط لازم برای دریافت مجوز میباشد . علاوه بر این موارد برای آقایان نیز نداشتن ممنوعیت از نظر نظام وظیفه ی عمومی یکی از الزامات میباشد . و داوطلبان مرد باید دارای مدرک پایان خدمت سربازی باشند . اما در سالهای اخیر بر خلاف گذشته انجام کارورزی حرفه ای ، برای دریافت مجوز فعالیت مطب روانشناسی امر ضروری نمیباشد .


بیشتر بخوانید: شرایط تاسیس مرکز مشاوره خانواده چگونه است؟


مراحل تاسیس کلینیک روانشناسی

مراحل تاسیس کلینیک روانشناسی

مراحل تاسیس کلینیک روانشناسی از سوی سازمان ها و ارگان های مربوطه برای داوطلبان مطرح میگردد . همانطور که گفته شد مدرک مورد نیاز برای فعالیت و راه اندازی مراکز مشاوره و روانشناسی کارشناسی ارشد و بالاتر رشته های روانشناسی و مشاوره میباشد . با توجه به اینکه اکثر داوطلبان با هدف راه اندازی کلینیک روانشناسی وارد این رشته ها میشوند ، پس از اخذ مدرک تحصیلی برای دریافت مجوز اقدام میکنند . از اولین مراحل تاسیس کلینیک روانشناسی عضو شدن در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره میباشد . که پس از عضویت در این سازمان پروانه ی فعالیت به متقاضیان پذیرفته شده اهدا میگردد . حال برای عضویت در این سازمان نیز باید مراحلی طی شود . که شامل مراحلی همچون تکمیل فرم های مربوطه که بر روی سایت این سازمان قرار دارند و همچنین ارائه مدارک خواسته شده میباشد . این مدارک توسط کمیسیون هایی مورد بررسی قرار میگیرند .

پس از آنکه مدارک ارسال شده مورد تایید کمیسیون ها قرار گرفت ، این موضوع به متقاضی اعلام میگردد . از دیگر مراحل تاسیس کلینیک روانشناسی میتوان به مصاحبه ی حضوری اشاره کرد . که در این مصاحبه سلامت روانی ، سطح علمی و توانایی فرد مورد سنجش قرار میگیرد . پس از اجام مصاحبه اگر متقاضی قبول نشود ، دلایل مربوطه به اطلاع وی میرسد . همچنین چنانچه متقاضی پذیرفته شود ، برای ارائه ی پروانه فعالیت دعوت میشود . بعد از اخذ پروانه فعالیت نیز سازمان روانشناسی و مشاوره کشور بر فعالیت این مراکز نظارت میکند و کلیه ی خدمات ارائه شده توسط این مراکز باید در چارچوب قوانین این سازمان صورت پذیرد .


بیشتر بخوانید: جزئیات شرایط دریافت مجوز مرکز مشاوره


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه شرایط تاسیس کلینیک روانشناسی چگونه است؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

چگونگی تاسیس کلینیک روانشناسی

چگونگی تاسیس کلینیک روانشناسی همانگونه که گفته شد شامل چندین پله میباشد . که هر فرد باید با گذر از این مراحل شرایط لازم را کسب نماید و درنهایت موفق به اخذ پروانه فعالیت شود . بقا توجه به افزایش توجه اقشار مردم به مسائل روانشناسی و همچنین افزایش نیاز در این حوزه ، نظارت ها بر فعالیت مراکز روانشناسی نیز شدید تر شده است . چرا که نمیتوان تایید کرد که یک فرد تنها با داشتن مدرک تحصیلی شایستگی لازم برای ارائه ی خدمات مشاوره ای به دیگران را دارد . به همین دلیل مراکز مختلفی برای بررسی فعالیت و مدارک این افراد به وجود آمده است . که از جمله ارگان هایی که وظیفه نظارت بر چگونگی تاسیس کلینیک روانشناسی را دارد همان سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور میباشد . این سازمان با تایید یا عدم تایید صلاحیت متقاضیان دریافت مجوز نقش مهمی در حوزه روانشناسی ایفا میکند .


بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد پروانه نظام روانشناسی


مدارک لازم برای تاسیس کلینیک روانشناسی

مدارک لازم برای تاسیس کلینیک روانشناسی

مدارک لازم برای تاسیس کلینیک روانشناسی شامل مدارکی میباشد که از سوی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور اعلام میگردد . متقاضیان میتوانند برای اطلاع از لیست این مدارک به سایت این سازمان مراجعه نمایند . البته بسیاری از سایت های دیگر نیز لیست مدارک لازم برای ریافت پروانه فعالیت و مجوز مطب روانشناسی را دسترس کاربران اینترنتی قرار میدهند . ما نیز در اینجا به شرح این  مدارک لازم برای تاسیس کلینیک روانشناسی  میپردازیم . همانطور که قبلا هم ذکر کردیم یکی از مهم ترین این مدارک ، مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های روانشناسی و مشاوره میباشد . از جمله دیگر مدارک مورد نیاز میتوان به کپی برابر اصل آخرین حکم استخدامی ، کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی ، کپی کارت عضویت در سازمان روانشناسی و مشاوره کشور ، گواهی عدم سابقه کیفری ، چند قطعه عکس پرسنلی اشاره کرد .

همچنین داشتن معرفی نامه علمی و حرفه ای ، کپی سند مالکیت یا رهن و یا اجاره محل پیشنهادی ارائه خدمات روانشناسی از دیگر مدارک لازم میباشد . ذکر این نکته الزامی است که ذاشتن مدرک پایان خدمت یکی از ملزومات داوطلبان مرد میباشد .


بیشتر بخوانید: مدارک لازم برای دریافت پروانه نظام روانشناسی


سوالات متداول

؟ شرایط گرفتن مجوز کلینیک روانشناسی چیست

داشتن کارت پایان خدمت برای آقایان ، داشتن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در یکی از رشته های مشاوره و یا روانشناسی ، عضویت در نظام روانشناسی و مشاوره کشور و دریافت پروانه فعالیت از شرایط لازم گرفتن مجوز میباشد .

صدور مجوز کلینیک روانشناسی چگونه است ؟

سازمان نظام روانشناسی کشور بار صدور مجوز کلینیک های روانشناس نظارت دارد و داوطلبان دارای مدرک دانشگاهی مورد تایید این سازمان با عضویت در آن میتوانند مجوز لازم را دریافت نمایند .

چگونگی تاسیس کلینیک روانشناسی

افراد واجد شرایط و دارای پروانه ی فعالیت از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور میتوانند اقذام به تاسیس مطب روانشناسی نمایند .

شرایط تاسیس کلینیک روانشناسی چگونه است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط تاسیس کلینیک روانشناسی چگونه است؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

نظرات
- 52 نظر:
 1. سلام ببخشید لیسانس مامایی دارم و مطب مامایی هم دارم ، ارشد هم فوق لیسانس روانشناسی بالینی دارم آیا میتوانم مجوز مرکز مشاوره روانشناسی بگیرم؟

 2. باسلام ایا مدرک ارشدروانشناسی از دانشگاه غیر انتفاعی ویا پردیس خودگردان یا پردیس علوم وتحقیقات برای مجوز وپروانه کلنیک روانشناسی قابل قبول هستن؟

 3. سلام
  اگه ارشد رو از پیام نور گرفته باشیم برای گرفتن مجوز موردی نداری؟
  میگن به مدرک پیام نور مجوز کلینیک نمیدن،و معتبر نیست درسته؟

  1. سلام
   مدرک دانشگاه پیام نور جز دوره های غیر حضوری و مجازی است و برای اخذ مجوز معتبر نیست.

 4. باسلام وخسته نباشید
  من ارشد بالینی (دانشگاه بین المللی اربیل عراق) دارم وکارشناسی آموزش ابتدایی و بیر می‌باشم برای اقدام مجوز باید چکار کنم حتما باید لیسانس مرتبط داشته باشم یا آزمون جامع بدم کافیه
  باتشکر از صبوری شما

  1. سلام
   داشتن مدرک مرتبط در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد برای اخذ مجوز الزامی است.

     1. سلام
      خیر حتما باید دو مدرک مرتبط در رشته های روانشناسی و مشاوره داشته باشید.

 5. سلام لیسانس نمایش دارم و فوق لیسانس روانشناسی و مدرک نمایش درمانی نیز دارم آیا می توانم با توجه به مرتبط بودن رشته نمایش با دراماتراپی برای اخذ مجوز تاسیس کلینیک اقدام کنم؟

  1. سلام
   خیر داشتن مدرک تحصیلی مرتبط در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای اخذ مجوز لازم است.

   1. سلام ببخشید من لیسانس ژنتیک دارم والان ارشد روانشناسی قبول میشم ‌پشت هم دومقطع دکترا هم روانشناسی باشه میشه مجوز گرفت؟

 6. سلام من لیسانسم آموزش ابتدایی ست وارشدم بالینی وشاغل درآموزش وپرورش هستم اگرکارشناسی روروانشناسی بگیرم میتونم اقدام به دریافت مجوزمطب کنم یاخیر؟چون شاغلم ایرادنمیگیرن برادادن مجوزوانجام فعالیت ؟

 7. سلام میخواستم بدونم با لیسانس مشاوره خانواده و فوق لیسانس روانشناسی عمومی کلینیک میشه زد؟ و اینکه حوزه کاریش در محدوده خانواده میتونه باشه فقط؟

 8. سلام وقت به خیر .لیسانس روانشناسی دارم میتونم ارشد مشاوره بگیرم بعد مطب بزنم ؟یا باید حتما تو رشته روانشناسی باشه مدرکم ؟

  1. سلام وقت بخیر
   بله حتما باید ۲ مقطع و مدرک در زمینه روانشناسی داشته باشید

 9. سلام ممنون میشم به هر دو سوال پاسخ بدید
  اگر در دانشگاه ازاد (شهرکوچک) تحصیل کنیم برای مقطع لیسانسش ممکنه مشکل دار باشه ؟؟ و مورد تایید قرار نگیره برای مجور کلنیک ؟
  دو . من استخدام اموزش پرورشم با لیسانس و ارشد روانشناسی ، ایا باید از شغلم استعفا بدم یا مانعی نیست؟؟

  1. سلام خیر به دانشگاه ایرادی نمیگیرند
   برای اطلاعات بیشتر لطفا با مشاوران ما تماس بگیرید

 10. سلام
  من کارشناسی ادبیات دارم
  میخام ارشد و دکترا روانشناسی برم
  بعد از دکترا میتونم مطب بزنم؟
  یاحتما باید کارشناسی روانشناسی داشه باشم

  1. سلام جهت دریافت مجوز باید در ۲ مقطع در رشته روانشناسی و رشته های مرتبط تحصیل کرده باشید

 11. من کارشناسی مددکاری دارم ارشد دارم روانشناسی می خونم می تونم برای تاسیس کلینیک اقدام کنم

  1. سلام
   خیر یکی از شرایط لازم برای تاسیس کلینیک روانشناسی این است که مدرک تحصیلی شما در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، در رشته های مرتبط همچون روانشناسی و مشاوره باشد.

   1. سلام
    حتما دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باید یکی باشه؟
    اگه فقط کارشناسی ارشد و دکتری یکی باشه نمیشه؟

 12. سلام من در البرز مجوز مرکز توانبخشی از بهزیستی دارم امکان داره …از تهران یا البرز مجوز کلینیک روانشناسی بگیرم؟ دانشجوی دکترا هستم هر سه مقطع روانشناسی ……ارشد بالینی ..کارشناسی و دکتری عمومی

  1. سلام
   بله با توجه به اینکه مدارک تحصیلی شما در تمام مقاطع مرتبط با مشاوره و روانشناسی است و در صورت داشتن سایر شرایط، امکان اخذ مجوز مطب روانشناسی وجود دارد.

 13. باسلام ، بنده معافیت پزشکی سربازی رو دارم ، و مدرک ارشد بالینی آیا نمیتوانم برای تاسیس مطب اقدام کنم با توجه به معافیت سربازی؟؟؟

  1. سلام
   یکی از شرایط لازم برای تاسیس مطب داشتن سلامت جسمی و روانی میباشد که این موضوع بر اساس سوابق و وضعیت سلامت فرد مورد بررسی قرار میگیرد اگر وضعیت شما تایید شود اماکن تاسیس مطب وجود دارد.

  2. سلام لیسانس ژنتیک دارم ارشد روانشناسی و دکترا روانشناسی که میشه دو مقطع پشت هم مجوز میشه گرفت

 14. سلام وقت بخیر
  اگر شخصی در یک ارگان دولتی شاغل باشد میتوان پروانه روانشناسی و به تبع آن مجوز تاسیس مطب را دریافت کند

  1. سلام
   دریافت مجوز تاسیس مطب و پروانه روانشناسی شرایط خاص خود را دارد که از آن جمله میتوان به داشتن مدرک تحصیلی مرتبط روانشناسی و مشاوره، نداشتن سوء سابقه و بسیاری شرایط دیگر که باید در نظر گرفته شود.

 15. سلام من کارشناسی نرم افزار دارم و میخوام ارشد روانشناسی بخونم،آیا بعد از اتمام ارشد میتونم مجوز و پروانه بگیرم؟؟

  1. سلام
   وقت بخیر
   خیر مجوز مطب روانشناسی تنها برای افرادی است که مدرک تحصیلی دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد را در رشته ی روانشناسی یا مشاوره گرفته باشند.

  1. سلام
   خیر، رشته های علوم تربیتی به عنوان رشته های نامرتبط با حوزه روانشناسی و مشاوره مطرح میشوند و برای دریافت مجوز داشتن مدرک تحصیلی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مرتبط در این حوزه لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1750 الی 2250 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

دارای نماد اعتماد الکترونیکی از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت.

با خیال راحت خرید کنید.

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1399/7/2

پنجشنبه

1399/7/3

جمعه

1399/7/4

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید