شرایط معافیت سربازی کفالت مادر چگونه است ؟

شرایط معافیت سربازی کفالت مادر مطلقه
به اشتراک بگذارید

معافیت سربازی کفالت مادر از انواع رایجی از معافیت هاست . این نوع معافیت بسیار شناخته شده می باشد و امروزه بسیاری از این طریق می توانند از انواع معافیت سربازی کفالت مادر استفاده کنند . همانطور که می دانید دوران خدمت سربازی یکی از سخت ترین شرایطی است که به مشمولین دور از خانواده تحمیل می شود . این شرایط به گونه ای است که مشمولین پس از پایان تحصیلات دوره ی متوسطه خود و با ورود به سن ۱۹ سالگی باید آن را تجربه کنند . از این رو مشمولین به هرطریق می خواهند از انواع معافیت ها مطلع شذه تا بتوانند راهی برای رهایی و یا هم چنین کم کردن دوران سربازی خود پیدا کنند .

شرایط معافیت سربازی کفالت مادر چگونه است ؟

چگونه می شود معافیت سربازی گرفت ؟ این اولین و مهم ترین سوالی است که در ذهن همه ی مشمولین قرار دارد . زیرا آن ها می خواهند با ورود به سن جوانی مشغول درس و کار شوند . آن ها نمی خواهند دو سال وقت خود را برای سربازی بگذارند . از این رو به دنبال راه حلی مفید می گردند . چطور می توان از معافیت های مختلف استفاده کرد تا به نتیجه ای مطلوب رسید ؟ آیا برای کسانی که شرایط هیچ یک از انواع معافیت ها را ندارند راه حلی وجود دارد ؟ مشاوره نظام وظیفه و هم چنین مشاوره معافیت خدمت سربازی مشمولین را در این امور راهنمایی خواهند کرد . اول از همه انواع معافیت ها را بشناسیم . معافیت های مختلف ارائه شده از سوی سازمان نظام وظیفه شامل ::

 • معافیت سربازی کفالت مادر
 • معافیت سربازی کفالت پدر
 • معافیت کفالت سایر بستگان
 • معافیت پزشکی
 • معافیت تحصیلی
 • معافیت مددجویان
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت بخشودگی سنی
 • معافیت بنیاد نخبگان

  بیشتر بخوانید: شرایط معافیت سربازی چگونه است


شرایط معافیت سربازی کفالت مادر مطلقه

شرایط معافیت سربازی کفالت مادر مطلقه شاخه ای از انواع معافیت کفالت است که مشمولین زیادی از آن بهره می گیرند . به طور کلی معافیت سربازی کفالت مادر به دو صورت انجام می گیرد . این معافیت ها به شکل زیر می باشد :

انواع معافیت کفالت مادر :

معافیت سربازی کفالت مادر بدون همسر : مادری که همسرش در قید حیات نباشد . اگر فرزند مشمولی داشته باشد که از شروط دیگر معافیت خدمت سربازی کفالت مادر برخوردار باشد می تواند کفالت مادر را بر عهده گرفته و موفق به اخذ معافیت خدمت سربازی کفالت مادر شود .

معافیت های سربازی کفالت مادر مطلقه : این نوع معافیت برای افرادی است که از شرایط معافیت سربازی کفالت مادر مطلقه برخوردارند . یعنی افرادی که مادرشان به دلیل جدایی و طلاق از پدر یا همسر دیگر بدون شوهر باشد می تواند از شرایط معافیت سربازی کفالت مادر مطلقه استفاده کرده و کارت معافیت بگیرد . اما آیا این معافیتی که از آن در اینجا صحبت کردیم معافیت دائم خواهد بود یا معافیت موقت ؟ باید بگوییم معافیت برای کسانی که می خواهند از شرایط معافیت سربازی کفالت مادر مطلقه برخوردار شوند به طور موقت صادر می شود .

مراحل معافیت سربازی کفالت مادر


بیشتر بخوانید:  قوانین معافیت سربازی و نظام وظیفه را بدانیم


مراحل معافیت سربازی کفالت مادر

مراحل معافیت سربازی کفالت مادر و گذراندن آن بحث مفصل دیگری است که مشمولین باید دقت کنند . اولین مراحل معافیت سربازی کفالت مادر این است که مشمول مدارک مهم مورد نیاز خود را تهیه کند سپس باید مدارک را تحوییل سازمان مربوطه داده و هم چنین به یکی از شعبه های نزدیک خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و از طریق همین دفاتر درخواست خود را برای بررسی در سایت نظام وظیفه ثبت کند .

یکی از اصلی ترینمراحل معافیت سربازی کفالت مادر این است که بررسی ها در سازمان نظام وظیفه عمومی انجام شده و مشمول به کمیسیون دعوت می شود . در کمیسیون رای صادره شده ، یعنی رای نهایی که مشمول بتواند با آن معافیت خود  را بگیرد . پس از گذراندن همه ی این مراحل معافیت کفالت مادر مشمول ممکن است معافیت موقت بگیرد یا معافیت دائم . نوع معافیت وابسته به شرایط مشمول و رای شورا می باشد .


بیشتر بخوانید: انواع معافیت سربازی و شرایط استفاده از آن


قوانین معافیت سربازی کفالت مادر

قوانین معافیت سربازی کفالت مادر درمورد تهیه مدارک نیز گفته می شود . پس از رعایت همه شرایط و قوانین معافیت کفالت مادر مشمول باید مدارک زیر را برای ارائه به سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا آماده کند .

مدارک اولیه برای معافیت کفالت مادر :

 • کارت ملی و کپی
 • شناسنامه و کپی صفحات آن
 • مدرک تحصیلی و کپی
 • تصویر شناسنامه مادر و پدر
 • عکس پرسنلی یک عدد رنگی
 • فرم وضعیت مشمول
 • فرم معاینه اولیه
 • فرم واکسیناسیون
 • فرم استعلام وضعیت
 • گواهی اشتغال به خدمت

  بیشتر بخوانید: شرایط دریافت معافیت سربازی کفالت


نحوه گرفتن معافیت سربازی کفالت مادر

نحوه گرفتن معافیت سربازی کفالت مادر راه سختی نخواهد بود اگر مشمول اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشد . پس برای راحت بودن خیال خود و نیز اطمینان حاصل کردن درباره ی نحوه گرفتن معافیت کفالت مادر مشمولین می توانند با مشاوران متخصص ما در مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایند .

شروط اصلی معافیت کفالت مادر

مشمولین برای برخورداری از انواع معافیت های کفالت و هم چنین معافیت پرطرفدار سربازی کفالت مادر باید سه شرط اصلی که در ادامه آن ها را تک به تک توضیح خواهیم داد داشته باشند . اگر مشمولی این سه شرط را دارا هستند می تواند با در نظر گرفتن سایر شروط مهم برای استفاده از معافیت کفالت مادر اقدام کند . با داشتن این شرایط ، این مسئله برای آن ها حل شده خواهد بود .

سه شرط اصلی برخورداری از شرایط معافیت های سربازی کفالت مادر :

 1. فرد باید برای استفاده ازمعافیت کفالت مادر به سن مشمولیت یا همان پایان ۱۸ سالگی رسیده باشد تا ثبت درخواست ایشان از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مورد قبول واقع گردد و سازمان نظام وظیفه ی عمومی درخواست او را بررسی خواهد کرد .
 2. فرد مشمول باید به موقع و در تاریخ معین شده برای مشمولین برای معافیت کفالت مادراقدام کند تا از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی غیبت نخورد . هم چنین به درخواست وی رسیدگی خواهد شد .
 3. فرد مشمول باید تنها پسر مادر باشد که ۱۸ سال سن داشته و برای  معافیت خدمت سربازی کفالت مادر اقدام کرده است .

اگر این سه شرط را دارید برای انجام مراحل و کسب راهنمایی های لازم با مشاورین مرکز مشاوره آویژه در تماس باشید .

مراحل معافیت سربازی کفالت مادر


بیشتر بخوانید: چگونه معافیت سربازی کفالت والدین را بگیریم


معافیت موقت کفالت مادر

برای کفالت مادر ۳۰ ماه به مشمول کارت موقت داده و اگر چنان چه مادر در این مدت با شخص دیگری ازدواج کرد معافیت فرزندش  لغو شده و باید مراحل اعزام را انجام داده و به خدمت سربازی برود . پس از شرایط معافیت سربازی کفالت مادر مطلقه این است که مادر تا ۳۰ ماه پس از طلاق ازدواج مجدد نکند . یعنی ملاک بدون همسر بودن مادر هم از شرایط و ضوابط معافیت کفالت مادر مطلقه به حساب می آید . جوان بودن مادر مشمول یا مشغول به کار بودن آن از شرایط معافیت کفالت مادر مطلقه به حساب نیامده و حتی اگر مادر بسیار جوان هم باشد مشمول می تواند معاف از خدمت سربازی بشود .

سوالات مرتبط با معافیت سربازی کفالت مادر بسیار زیاد است . اما در کل معافیت کفالت مادر یکی از معافیت های مشهور و پرمتقاضی است که مشمولین در سال های اخیر به آن توجه زیادی داشته اند . مشمولین برای رسیدن به پاسخ این سوال ها مقالات سایت آویژه را دنبال کرده و با مشاورین ما در تماس باشند . ما در این مقاله سعی کردیم در مورد معافیت های سربازی کفالت مادر و انواع آن صحبت کنیم . در واقع بحث اصلی ما در اینجا شرایط و ضوابطی است که مشمولین باید برای گرفتن معافیت خدمت سربازی کفالت مادر به آن دقت داشته باشند تا مراحل معافیت کفالت مادر را به درستی انجام داده و به مشکلی برنخورند .

خدمات کلان مرکز مشاوره آویژه در زمینه نظام وظیفه

 

 شرایط معافیت سربازی کفالت مادر چگونه است ؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه  شرایط معافیت سربازی کفالت مادر چگونه است ؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068