8 نوع معافیت کفالت مادر + شرایط و مراحل کفالت مادر برای معافیت سربازی

8 نوع معافیت کفالت مادر

برای معافیت کفالت مادر چه شرایطی نیاز است؟ برای پاسخ ویدئو زیر را حتما ببینبد:

کفالت مادر از جمله مواردی است که مشمولان خدمت سربازی می توانند از آن استفاده نمایند. از آن جایی که اعزام افراد دارای شرایط خاص، به خدمت سربازی برای اعضای خانواده ممکن است، مشکلات جدی را به دنبال داشته باشد؛ سازمان نظام وظیفه، معافیت‌هایی نظیر معافیت کفالت مادر را برای این افراد در نظر گرفته است.

🟪 معافیت کفالت مادر از جمله معافیت‌هایی است که مشمولان می‌توانند از آن برای نرفتن به خدمت سربازی بهره ببرند. این نکته را باید در نظر بگیرید: افراد برای دریافت معافیت کفالت مادر، مانند دیگر معافیت‌های سربازی طبق قوانین و مقررات در نظر گرفته شده از سوی سازمان نظام وظیفه باید دارای شرایط خاصی باشند.

در این مقاله ما مشاوران مرکز آویژه قصد داریم اطلاعات جامعی در زمینه معافیت کفالت مادر، مراحل دریافت معافیت کفالت مادر، قانون معافیت کفالت مادر و… را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

معافیت کفالت مادر چیست؟

شاید سوال خیلی از شما عزیزان این باشد که منظور از معافیت کفالت مادر چیست؟ قبل از هرچیزی باید بدانید که اگر مادر فرد مشمول، همسر نداشته باشد یا به عبارتی دارای شرایطی ویژه ای باشد، پسر وی به منظور حمایت از او می‌تواند معافیت کفالت سربازی بگیرد و از خدمت سربازی معاف شود.

🟪 لازم به ذکر است با توجه به شرایط افراد، آن‌ها می‌توانند معافیت دائم و یا موقت کفالت مادر دریافت نمایند. همچنین شما برای دریافت معافیت کفالت مادر باید به ارائه مدارک متفاوتی بپردازید تا سازمان نظام وظیفهشرایط شما را تایید کنند.

🟪 از طرفی سازمان نظام وظیفه قبل از اینکه معافیتی را برای شما در نظر بگیرد، در صورت لزوم به انجام تحقیقات محلی می پردازد. لذا شما فقط در صورت داشتن شرایط مورد نظر سازمان نظام وظیفه می‌توانید معافیت کفالت مادر بگیرید. در صورتیکه تمایل به اطلاع از سایر معافیت‌ها دارید بر روی انواع معافیت سربازی کلیک نمایید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شرایط مختلف معافیت کفالت مادر

شرایط دریافت معافیت کفالت مادر را به طور عمده می‌توانیم به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم کنیم.

شرایط عمومی

در ادامه مطلب شاهد موارد عمومی از شرایط دریافت معافیت کفالت مادر هستیم. لازم به ذکر است، افراد در صورت نداشتن شرایط عمومی نمی‌توانند معافیت کفالت مادر را عهده دار گردند. (موارد زیر در داخل یک جدول مشخص ذکر شوند)

· فرد به سن مشمولیت ( بالای 18 سال) رسیده باشد.
· عدم ثبت غیبت غیر موجه سربازی در پرونده نظامی افراد
· فردی که برای دریافت معافیت کفالت مادر اقدام می‌کند، باید تنها فرد حامی مادر باشد. به عبارت دیگر، فرد مشمول برادر بالای 18 سال تنی نداشته باشد.
· مادر مشمول، همسر نداشته باشد، در صورت طلاق و یا فوت همسر، 30 ماه از این وقایع گذشته باشد.
· مادر و فرد مشمول با هم زندگی کنند.

نکته: چنانچه هنوز 30 ماه از طلاق مادر نگذشته باشد، فرد می‌تواند از معافیت موقت تا پایان دوره 30 ماهه بهره ببرد.

شرایط اختصاصی

🟪 معافیت کفالت مادر بسته به شرایط اختصاصی شما به انواع مختلفی نظیر معافیت کفالت مادر مطلقه، معافیت کفالت مادر در صورت فوت پدر، معافیت کفالت مادر مستمری بگیر و … دسته بندی می شود.

🟪 شما برای دریافت هر کدام از معافیت‌های کفالت مادر، باید مدارک متناسب با معافیت مورد نظر را گردآوری و سپس ارائه کنید. لازم به ذکر است که برای دریافت هر کدام از این معافیت ها فرد باید شرایط عمومی به خصوص فاقد همسر بودن مادر را داشته باشد. در ادامه به بررسی جزئیات شرایط مختلف دریافت معافیت کفالت مادر پرداخته‌‌‌‌‌‌‌ایم.

شرایط و مراحل کفالت مادر برای معافیت سربازی

🚫 معافیت کفالت مادر صاحب دو پسر

همانطور که گفته شد از شرایط دریافت معافیت کفالت مادر، تنها حامی بودن فرد مشمول می‌باشد. در این صورت اگر فرد دارای برادر بالای 18 سال باشد که بتواند سرپرستی مادر را به عهده بگیرد، نمی‌تواند معافیت کفالت مادر را بگیرد. اما اگر برادر فرد به سن مشمولیت نرسیده باشد فرد می‌تواند کفالت مادر برای معافیت سربازی بگیرد.

اگر فرد متقاضی دریافت معافیت مادر برادر بالای 18 سال داشته باشد، تنها در صورت داشتن شرایطی ویژه نظیر عضویت در کمیته امداد یا سازمان بهزیستی مادر، می‌تواند معافیت کفالت مادر را بگیرد.

افرادی که دارای برادر محصل هستند تا زمانی که برادرشان معافیت تحصیلی دارد، می‌توانند از معافیت کفالت موقت مادر بهره مند گردند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معافیت تحصیلی بر روی لینک این کلیک کنید. معافیت تحصیلی

🚫 معافیت کفالت مادر با وجود پدر زندانی

چنانچه شما دارای شرایط عمومی دریافت معافیت کفالت مادر باشید و پدرتان به بیش از 10 سال حبس محکوم شده باشد، می‌توانید برای دریافت معافیت کفالت مادر اقدام نمایید.

در چنین شرایطی سازمان نظام وظیفه ابتدا برای شما معافیت موقت 5 ساله در نظر می‌گیرد و پس از پایان بازه زمانی معافیت موقت در صورتی که پدرتان آزاد نشده باشد و یا آزادی وی نزدیک نباشد، می‌توانید معافیت دائم بگیرید.

🚫 معافیت کفالت مادر بدون همسر

اگر پدر شما فوت کرده باشد و مادرتان ازدواج مجدد نکرده باشد، شما می توانید متقاضی دریافت معافیت کفالت مادر باشید. در این شرایط شما با اعلام و ثابت کردن اینکه تنها حامی و مراقب مادر هستید، می‌توانید موفق به دریافت کفالت مادر شوید.

لازم به ذکر است چنانچه پس از فوت پدرتان، مادر اقدام به ازدواج مجدد کرده باشد شما نمی‌توانید کفالت ایشان را بگیرید.

🚫 معافیت کفالت مادر تحت حمایت بهزیستی یا کمیته امداد

چنانچه مادر شما به دلایلی از قبیل مبتلا بودن به بیماری، نداشتن سرپرست یا داشتن سرپرست نامناسب، تحت پوشش هر کدام از این سازمان‌ها باشد، شرایط گرفتن معافیت دائم سربازی برای شما میسر می‌شود.

در جدول زیر شرایط تحت پوشش بودن هر کدام از سازمان‌های کمیته امداد و بهزیستی را توضیح داده‌ایم.

مادر فرد مشمول به دلایل مختلفی نظیر ابتلا به بیماری صعب العلاج و یا داشتن محدودیت حرکتی حاد ممکن است عضو بهزیستی باشد. در چنین شرایطی گرفتن معافیت با داشتن برادر بالای 18 سال نیز ممکن می شود.کفالت مادر تحت پوشش بهزیستی
افراد تحت پوشش کمیته امداد نیز شرایط خاصی مانند نداشتن سرپرست و یا بدسرپرست بودن را دارند. مشمولانی که مادرشان تحت پوشش این سازمان می باشد نیز حتی با داشتن برادر بالای 18 سال می‌توانند معافیت دائم کسب کنند.کفالت مادر تحت پوشش کمیته امداد

🚫 معافیت کفالت مادر مطلقه

اگر مادر شما از همسرش طلاق گرفته باشد و سرپرستی به جز شما نداشته باشد، به منظور حمایت از ایشان می‌توانید معافیت دائم کفالت مادر را دریافت کنید. در نظر داشته باشید حداقل باید 30 ماه از زمان طلاق مادرتان بگذرد تا شرایط معافیت کفالت مادر مطلقه را داشته باشید.

به عبارتی مادر مطلقه با داشتن تنها یک فرزند پسر بالای 18 سال می‌تواند سبب معافیت دائم فرزند مشمول خود گردد. شرایطی از قبیل شاغل بودن فرد مشمول، داشتن توانایی عهده دار شدن کفالت مادر، محل زندگی مشترک فرد مشمول با مادرش و عدم ارتباط مادر با فرد دیگر از جمله عوامل تاثیر گذار برای دریافت معافیت کفالت می‌باشند .چنانچه تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد کفالت مادر مطلقه دارید بر روی لینک زیر کلیک کنید. معافیت کفالت مادر مطلقه

🚫 معافیت کفالت مادر مبتلا به بیماری‌های خاص

اگر مادر فرد مشمول خدمت سربازی به بیماری مبتلا باشد، و فاقد همسر باشد، بدون در نظر گرفتن بازه 30 ماهه‌ای که باید از فوت همسر مادر می‌گذشت، برای فرد معافیت دائم خدمت سربازی در نظر می‌گیرند.

🚫 معافیت کفالت مادر دارای حقوق

کفالت مادر مستمری بگیر از جمله شرایطی است که برای مشمولان خدمت سربازی سوالاتی را پدید می‌آورد. خیلی‌ها می‌پرسند آیا با وجود این که مادرم مستمری بگیر است یا حقوق بازنشستگی پدر و همسرش را به علت نداشتن سرپرست دریافت می‌نماید، باز هم امکان معافیت سربازی وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله. چنانچه فرد شرایط دریافت کفالت مادر را داشته باشد، وضعیت مالی و درآمد مادر برای صدور کارت معافیت به علت عهده دار شدن کفالت مادر بدون تاثیر می‌باشد.

معافیت کفالت مادر چیست؟

دریافت کفالت مادر با وجود ثبت غیبت سربازی

علی رغم این که عدم ثبت غیبت سربازی در پرونده نظام وظیفه از جمله شرایط عمومی و مهم مشمولان برای دریافت کفالت مادر می‌باشد، اما مشمولانی که دارای غیبت سربازی هستند با توجیه غیبتشان همچنان می‌توانند به دریافت معافیت کفالت امید داشته باشند. برای اطلاع از نحوه موجه کردن غیبت سربازی توصیه می‌کنم بر روی توجیه غیبت سربازی کلیک کنید.

از آن جایی که ممکن است افراد با شرایطی خاص نظیر فوت پدر یا بیماری والدین، جدایی مادر، تنها فرد نان آور خانواده بودن و… مجبور به غیبت از خدمت نظام وظیفه شده باشد، شرایط توجیه غیبت برای مشمولان فراهم شده است.

مراحل دریافت معافیت کفالت مادر

چنانچه شرایط دریافت معافیت کفالت مادر را داشته باشید برای استفاده از این تسهیلات، باید مراحل زیر را گام به گام انجام دهید.

1. مراجعه به نزدیک ترین مرکز پلیس+10 محل سکونتتان
2. دریافت و تکمیل فرم‌های مربوط به معافیت کفالت مادر
3. گرد آوری و تحویل مدارک لازمه به مسئول پلیس+10 ( در نظر داشته باشید با توجه به شرایط شما مدارک مورد نیاز متفاوت می‌باشند.)
4. در این مرحله، پرونده‌ای به نام شما و با هدف گرفتن معافیت کفالت مادر در سیستم ثبت می‌شود.
5. در مرحله بعدی، مدارک و مستندات ارائه شده توسط شما در سازمان نظام وظیفه بررسی و راستی آزمایی می‌شود.
6. در مرحله بعدی و پس از بررسی مدراک، به مشمول زمانی برای شرکت در کمیسیون اعلام می‌شود.
7. در جلسه کمیسیون، سوالاتی درباره شغل مشمول، تاریخ فوت پدر، تاریخ جدایی مادر و پدر و دیگر سوالات پرسیده می‌شود.
8. در پایان در مورد معافیت و یا سرباز بودن فرد تصمیم‌گیری شده و به او ابلاغ می‌شود.

لازم به ذکر است طی کردن هر کدام از این مراحل و توجه به جزئیات آن ها برای دریافت معافیت کفالت الزامی است. لذا هرگونه اهمال کاری در این راستا موجب لحاظ نشدن معافیت کفالت مادر برای شما می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت معافیت کفالت مادر

لیست مدارک مورد نیاز برای دریافت کفالت مادر، در موارد گوناگون ممکن است با هم تفاوت‌هایی داشته باشد. برای مثال اعضای کمیته امداد و سازمان بهزیستی، باید گواهی عضویت در این سازمان‌ها را هم ارائه دهند. همچنین اگر مادر بیمار باشد باید مدارک پزشکی مد نظر را تهیه کنند. به همین دلیل در ادامه لیست مدارک عمومی را که برای دریافت انواع معافیت کفالت مادر لازم است مشاهده می کنید.

مدارک مشترک مورد نیاز برای دریافت انواع معافیت کفالت مادر
اصل و کپی کارت ملی مشمول
اصل و کپی شناسنامه مشمول
عکس 3*4 پرسنلی رنگی، با زمینه سفید تمام رخ از فرد کفیل و مکفول
برگ وضعیت مشمولان
اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی فرد مشمول
مدارک فوت پدر در صورت لزوم
مدارک طلاق مادر در صورت لزوم، شامل طلاق‌نامه و دادنامه
برگه معاینات پزشکی در صورت لزوم
اصل و کپی کارت ملی والدین
اصل و کپلی شناسنامه والدین
کپی شناسنامه خواهر و برادر
تکمیل و ارائه یک استشهادنامه محلی که به صورت محضری ثبت شده باشد.
ارائه گواهی عضویت در کمیته امداد خمینی و بهزیستی در صورت لزوم

پرسش و پاسخ های کمیسیون کفالت مادر

گفتیم که برای گرفتن معافیت کفالت مادر، باید 30 ماه از فوت پدر یا طلاق والدین گذشته باشد. برای بررسی این موضوع، کمیسیونی با حضور فرد مشمول و گاهی مادر، تشکیل می‌شود که فرد باید به پرسش‌های افراد در جلسه پاسخ دهد. در صورت طلاق والدین، دو جلسه کمیسسون تشکیل می‌شود. در جلسه اول مادر باید شرکت داشته باشد و در جلسه دوم شرکت فرد مشمول ضروری می‌باشد. در واقعیت برای تشکیل کمیسیون و پرسیدن سوالات مختلف پاسخ درست و یا نادرستی وجود ندارد و صرفا هدف از این کمیسیون‌ها، اطمینان از موقعیت فرد و مادرش می‌باشد.

در کمیسیون کفالت مادر سوالاتی در رابطه با پدر فرد مشمول، محل زندگی فرد و مادرش، ارتباط مادر با همسر سابقش (در صورت وجود) ، موقعیت شغلی و وضعیت درامد فرد و… پرسیده می شود.

سخنی از مشاوران آویژه

هر کدام از مشمولانی که تقاضای معافیت کفالت مادر را دارند، باید از مواردی نظیر شرایط کفالت مادر، مراحل معافیت کفالت مادر در موقعیت های مختلف مانند شرایط کفالت مادر مطلقه و یا بدون همسر آگاهی کامل داشته باشند. دانستن قوانین و اطلاع از جزئیاتی که سازمان نظام وظیفه برای افرادی که می خواهند کفیل مادر شوند موجب می‌شود، هوشمندانه‌ترین اقدامات را در این زمینه انجام دهند.

از طرفی سازمان نظام وظیفه با توجه به شرایط گوناگون افراد، امکان دریافت انواع معافیت کفالت مادر را با ارائه مدارک گوناگون فراهم کرده است. شما به منظور تکمیل اطلاعات خود درمورد کفالت مادر، می‌توانید با مرکز آویژه تماس بگیرید و از مشاوره سربازیبهره‌مند شوید.

سوالات متداول

آیا با وجود این که مادر مستمری می‌گیرد باز هم فرزند مشمولش می‌تواند کفیل او شود؟

بله چنانچه مادر فرد مشمول همسر نداشته باشد و شرایط عمومی را دارا باشد، می‌تواند معافیت دریافت کند.

چنانچه مادر فرد از همسرش جدا شده باشد حداقل چند ماه از طلاق آن ها باید بگذرد؟

حداقل باید 30 ماه از زمان طلاق مادر گذشته باشد.

چه مدارکی برای دریافت معافیت کفالت باید ارائه دهیم؟

همان طور که گفتیم با توجه به انواع کفالت مادر و شرایط مختلف مدارک مورد نیاز یکسان نیست اما مدارکی که به طور عمده مورد نیاز است، شامل اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه مشمول، اصل و کپی کارت ملی شناسنامه والدین فرد و اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی فرد مشمول می‌باشد.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

8 نوع معافیت کفالت مادر + شرایط و مراحل کفالت مادر برای معافیت سربازی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 1,635 نظر:
 1. با سلام من پدرم فوت کرده و برادرانم ازدواج کرده و من و مادرم تنها زندگی میکنیم آیا معافیت قابل قبول هست ؟

  1. باسلام خانم ناصری هستم درصورتی که مادر عضو کمیته امداد یا بهزیستی بشود ودرصورت نداشتن غیبت می توانید کفالت بگیرید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران مرکز آویژه تماس بگیرید

 2. سلام خسته نباشید
  بنده معافیت دائم کفالت مادر اومده الان اگر مادرم ازدواج بکند معافیت بنده باطل می شود یا خیر باتشکر سایت خوبیتون

 3. باسلا م وعرض ادب بعداز۳۰ماه طلاق پدرومادرم تمامی مدارک و شرایط معافیت من قانونی و واقعی هست و برای کفالت مادرم کامل بودازشهرستان پرونده رو فرستادن استان؛استان دوباره برای تحقیق از کلانتری خواسته دلیل چی می‌تونه باشه؟

  1. سلام جزایری هستم.برای برسی وضعیت زندگی مادر و فرزند تحقیقات محلی انجام می شود و جزو مراحل گرفتن کفالت مادر است

   1. سلام جناب جزایری عرض کردم مجددا چونکه تحقیقات محلی هم قبل صورت گرفته بود آیا برای همه همینجوریه دوباره تکرارکنن؟ یا دلیل خاصی داره

    1. با سلام خانم سیری هستم تحقیقات محلی یکی از مراحل پروسه کفالت مادر می باشد که باید به تایید سازمان نظام وظیفه برسد گاهی برای تاکید بیشتر دو مرحله صورت می گیرد، تمام شرایط مناسب را رعایت کرده اید؟ برای اطلاعات بیشتر با آویژه تماس بگیرید

 4. سلام خسته نباشید من 15سالمه پدرومادرم یکساله طلاق توافقی گرفتن من کی میتونم برم کفالت مادرم بشم

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم بعد از ۱۸ سالگی برای کفالت مادر باید ۳۰ ماه از طلاق پدر و مادر شما گذشته باشد و با تهیه استشهاد محلی و سایر موارد برای تحقیقات محلی حضور یابند

 5. سلام و خسته نباشید.

  پدر و مادر من وقتی چهارده سالم بود از هم جدا شدند. اما پدرم اغلب به ما سر میزد.
  وقتی به سن مشمولیت رسیدم، برای دریافت معافیت اقدام کردم اما طی تحقیقات محلی، حضور پدرم باعث شد تا تقاضای من رد شود.
  از تاریخ رد تقاضای من تا چندی قبل (که بیش از شش سال میگذرد) دیگر هیچگونه رابطه ای با پدرم نداریم و حتی قرارداد اجاره منزل بنام من است.
  من معافیت تحصیلی دارم و غیبت نیز ندارم و در کرج اقامت دارم.
  اما اخیرا چندین بار به نظام وظیفه مراجعه کردم ولی عنوان میکنند چون یکبار تقاضا داده ای، دیگر نمیتوانی برای کفالت اقدام کنی!
  آیا این ادعا صحیح است؟ این درحالیست که شش سال است از آخرین تقاضای من میگذرد و کلیه شرایط کفالت را دارم.
  سپاسگزارم.

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم میتوانید درخواست اعتراض دهید اما اگر پذیرا نباشند متاسفانه راهی نیست

 6. سلام وقت بخیر
  بنده سه سال هست که پدرم رو از دست دادم
  تک پسر خانواده هستم و با مادر و یک خواهر زیر ۱۸ سالم زندگی میکنیم
  تا الان معافیت تحصیلی داشتم ولی با اخراج از دانشگاه وارد دوره معرفی شدم
  با توجه به اینکه در حال حاضر شغل و درآمدی ندارم آیا امکانش هست که معافیت کفالت بهم تعلق بگیره؟

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم در صورتی که غیبت نداشته باشید و ۳۰ ماه از فوت بگذرد امکان معافیت از طریق کفالت مادر را دارید

 7. سلام وقت بخیر، بابت معافیت مزاهم میشم، سه برادر هستم و دو خواهر ومادرم حقوق از بیمه میگیره پدرم فوت کرده، ولی دو برادرم،سربازی رفته و ازدواج کرده است

 8. سلام وقت بخیر من هم پدرم بیماری اعصاب و مادرم داره برادر هم با من حدود 8 سال اختلاف سنی داره بعد از معافیت کفالت پدر استفاده کرده الان چندسال ازدواج کرده و در شهری دیگه ساکن هست من باید هم کار کنم وهم کار های خونه انجام بدم. ایام میتونم برای معافیت کفالت مادر اقدام کنم؟

  1. سلام گرفتن کفالت مادر در صورتی است که یا پدر فوت کرده باشد یا جدا شده باشد و 30 ماه از فوت یا جدایی گذشته باشد.

 9. سلام
  من مادر پدرم 10 سال قبل جدا شدن، مادرم ازدواج مجدد کردن که اونم مجدد به طلاق ختم شده، ایا من معافیت کفالت مادر میشم؟

  1. سلام در صورتی که غیبت سربازی نداشته باشید و تنها پسر بالای 18 سال مادر باشید و از جدایی مادر بیش از 30 ماه گذشته باشد امکان گرفتن کفالت را دارید.

 10. سلام من متولد۸۳ هستم.
  ۲برادر بزرگتر از خودم دارم که برادر اول وقتی پدرم زنده بود سربازیش رو خرید ولی برادر دوم لب مرز خدمت کرده،
  الان هردو ازدواج کردند و پدرم سال ۸۴فوت شده که برادرام تا زمانی که ازدواج نکرده بودند خرج خونه رو میدادند و الان من،
  آیا میشه که من کفالت مادرم رو بگیرم؟یا حتی شده توی شهر خودم بیوفتم که بتونم ظهر به بعد برم سرکار؟

  1. با وجود برادر امکان کفالت مادر رو ندارید ولی امکان روزبرگ شدن دارید

 11. سلام من کارهای کفالت مادرم انجام دادم
  چون طلاق گرفتن من پیش مادرم هستم ولی میگن باید توی سایت هم ثبت شده باشه
  چیکارمیتونم بکنم اگه ثبت نشده باشه؟؟؟

  1. طلاق باید ثبت شده باشد مگر درموارد خاص میتوانید استشهاد محلی جمع کنید و مدارکی مبنی بر عدم وجود پدر در زندگی مادر تهیه کنید

 12. سلام.برای من پیامکی از طرف نظام وظیفه اومده برای مراجعه به دادگاه بدوی که مادرم رو با مدارک گفتند که بره.میخواستم بپرسم منم توی دادگاه بدوی باید حضور پیدا کنم یا نه؟(کفالت مادر)

  1. سلام بدون حضور شما هم انجام میشود بهتر است که شما هم حضور داشته باشید.

 13. با سلام وقت بخیر پدرم فوت کرده
  مادرم مشکل قلبی داره تا الآنم چند بار عمل قلب انجام دادن
  ولی من داداش بزرگتر از خودم دارم اونا پایان خدمت دارن به نظرتون میشه اقدام کنم برای کفالت ؟

  1. سلام در صورتی که مادر عضویت بهزیستی یا کمیته امداد داشته باشد و پدر درقید حیات نباشد یا جدا شده باشد امکان گرفتن کفالت دارید.

 14. سلام من یه برادر کوچک دارم که تازه 18 سالش شده مادرم هم مشکل شنوایی دارد وتازه طلاق گرفتهرفته میتونم کفالت بگیرم

  1. سلام به دلیل داشتن برادر بالای 18 سال در صورتی که مادر عضویت بهزیستی داشته باشد امکان گرفتن کفالت مادر دارید.

 15. سلام و درود من ۲۶ سالمه مادرم بدلیل اعتیاد پدرم و نبودنش حدود ۴ ساله طلاق گرفتن و خبری از پدر نداریم مادرم حقوق مستمری پدر بزرگم که فوت شده را میگیرد البته کمتر از حقو ق مستمری من هم این مدت کار کردم و تحصیل غیبت دارم حدود ۵ ۶ سال میتوانم کفالت مادرم را بر عهده بگیرم در مدارک ۲۸ ماه خدمت دوران جنگ و ایثار پدرم مجود هست ممنون

  1. سلام نامه توجیه غیبت بنویسید و دلایل غیبت را بیان کنید در صورت تایید نامه میتوانید برای گرفتن کفالت مادر اقدام کنید.

 16. سلام اگر کارت معافیت دائم صادر بشه و دریافت کنی آیا می‌تواند مادر ازدواج دائم داشته باشد؟

 17. سلام من متولد۶۴هستم غیبت هم دارم مادری دارم بیمارخاص هستش بنده زن ودوتابچه دارم مادم هفته ای سه باردیالیزمیشه اون هم اتاق ایزوله جداشرایط سختی دارم لطف کنیدبنده روکمک کنیدراهنمایی کنید

  1. باسلام باید شرایط شما خیلی دقیق بررسی شود از جمله علت غیبت وضعیت دقیق خانوادگی …..باماتماس بگیرید

   1. سلام مادر بنده دوبار ازدواج داشتند كه از شوهر اول يه پسر دارن متولد ٧٠ كه بعد از به دنيااومدن ايشون پدرشون تصادف ميكنه و فوت ميشن و بعد مادرم ازدواج مجدد داشته با پدر بنده و اصلا با پسر كه پسر همون بنده خدا قبليه بوده مادرم زندگي نكرده اصلا پيش ما نبوده و پيش عموهاش زندگي ميكرده و هنوزم همينطوره پيش ما نيست و ازدواج كرده بچه داره و دنبال كارا سربازيش نرفته و كفالت مادرم رو نگرفته، من تنها پسري ام كه كنار مادرمم و كسي نيست تنهاييم دوتايي باهم من نگهداري ميكنم ازش و عضو بهزيستي ام هسته آيا ميتونم من كفالت دائم مادرم رو بگيرم؟

    1. سلام در صورتی که مادر عضویت بهزیشتی داشته باشد و غیبت سربازی نداشته باشید امکان گرفتن کفالت مادر را دارید.

 18. سلام وقت بخیر
  من ۱۲ سالم که بود پدرم فوت کردن مادرمم ازدواج نکردن دوتا برادر بزرگتر دارم که هردو سربازی رفتن ازدواج کردن و دوتا بچه دارن هر کردوم
  یکی از برادرام سرطان داری و اون یکی برادرمم شهرستان زندگی میکنه با این شرایط میتونم کفالت مادرم رو بگیرم ؟

  1. سلام.اگر مادر شما عضو بهزیستی و یا کمیته امداد باشند در این صورت شما میتوانید برای کفالت اقدام کنید و ایشان درخاست کفالت را برای شما انتخاب کنند.

 19. میتونم معافیت کفالت مادرم بگیرم؟ پدرم چند ماهییی ۸ ما حدودا نمیاد خونه ددر هفته ۵۰۰ تومن برا مادرم میفرسته خونمونم خرابس و پدرم ادعا سرطان داره ولی نمیاد خونه میتونم معافیت مادرم بگیرم خرج زندگی مادرم بدم؟ چون شوهز داره انگار نداره اصن

  1. برای کفالت مادر یکی از شرایط فوت یا طلاق میباشد

 20. سلام من شرایط معافیت دارم مادرم طلاق گرفته نزدیک به ۳سال ومن الان به خدمت آومدم توی آموزشی فهمیدم که می تونم معاف شم کارهاشو انجام دادم اما گفتن تا جوابش بیاد ۴۰ روزی طول می کشه آیا الان که کارای معافیتو انجام دادم اگه ادامه خدمتمو تا اومدن معافیت نرم مشکلی ممکنه پیش بیاداگه ممکنه جواب بدید

  1. اگر وسط خدمت نرید غیبت می خورید شما تا نتایج نهایی باید خدمتتان را ادامه دهید

 21. سلام .پدرم از همسر اولش چهارتا پسر داره .بعد از فوت همسرش با مادرم ازدواج کرده و من بدلیل کهولت سن پدرم نتونستم برم سربازی .پدرم فوت شدنو من پرستارمادرم شدم مشکل اعصاب وروان داره الان ده ساله غیب دارم متاهلم و۱ بچه دارم .آیا میتونم کفالت بگیرم مادرم هیچ فرزندی نداره جز من

  1. امکان معافیت از طریق کفالت مادر وجود دارد برای درخواست معافیت باید بدون غیبت باشید جهت توجیه غیبت اقدام فرمایید

   1. سلام.توجیه غیبت منظور چی هست؟
    ایا کفالت مادر فاقد همسر(فوت شده) در زمان غیبت توجیه موجهی است‌؟

    1. درصورت وجود غیبت امکان کفالت وجود ندارد مگر اینکه توجیه غیبت کنید جهت توجیه غیبت به مشاوران اویزه تماس حاصل فرمایید

 22. سلام من ۲۴ سالمه و مادر و پدرم بالا ۱۳ سال است طلاق گرفتن و من یه خواهر ۱۶ ساله دارم ایا میتونم کفالت مادرمو بگیرم

  1. کفالت مادر در صورتی که مادر مجدد ازدواج نکرده باشد امکان پذیر است

 23. سلام بنده برای کفالت مادر بدون همسر دارم اقدام میکنم و بعد از ارائه مدارک مورد نیاز، یک بار با مادرم به نظام وظیفه رفتیم. (این جلسه کمیسیون نبوده)جدا از فرم ها و سوالات متداول از شرایط جدایی و ارتباط بنده با پدر، در انتهای جلسه مشخصات ماشین و پلاک رو گرفتن. میخواستم بدونم این مشخصات برای چه چیزی هست و آیا بر رای کمیسیون تاثیر خواهد گذاشت یا خیر ؟

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم گاهی برای اطلاع از دارایی های شما این سوالات مطرح میشود

 24. سلام خسته نباشید من چهار ماهه دیگه 18 سالم میشه و پدر مادرم یک سالو نیم هست جدا شدن و من تنها فرزند پسر خانواده هستم و یک خاهر کوچک تر از خودم که 12 سالشه دارم هم خودم و هم مادرم کار میکنیم مادرم 36 سالشه ایا معافیت شاملم میشه

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم بله بعد از گذشت ۳۰ ماه درخواست معافیت از طریق کفالت مادر را بدهید

 25. سلام مادر بنده ازدواج موقت کرده و همسر ایشان برای ما خانه ای اجاره کرده و خود در اکثر مواقع شهر دیگری است چون خودش یک همسر دیگر دار من هم نصف هفته پیش پدرم و نصف دیگر هفته پیش مادرم هستم . برای تحقیق محلی نیز همه اهالی من را میشناس اگر لطف کنید راهنمایی کنید میتوانم کفالت بگیرم یا خیر

  1. سلام.شما در صورتی میتوانید کفالت مادر بگیرید که مادر در حال حاظر همسری نداشته باشد واز جدایی یا فوت همسر 30 ماه گذشته باشد.

 26. با سلام
  دوست بنده متولد مرداد سال 1372 و تنها پسر خانواده هستند و فقط یک خواهر دارند، و ایشان با نیمه کاره رها کردن دانشگاه شان، تقریبا 8 سالی هست که وارد غیبت سنواتی یا همان دفترچه ای شده اند.
  تقریبا 4 سال پیش مادر و پدر ایشان از یکدیگر جدا شدند و دوستم به همراه تنها خواهر مجردشان که سن شان حدودا 20 ساله است و مادرشان در یکجا زندگی می کنند.
  آیا با توجه به شرایط شان و قوانین در حال حاضر یعنی سال 1402، دوستم می تواند قبل یا در حین خدمت سربازی برای معافیت کفالت مادر یا خواهرش اقدام کند ؟
  ضمنا پدرشان در قید حیات می باشد و سن پدر و مادرشان هر دو حدودا 60 سال می باشد.
  ممنون می شوم ما را راهنمایی کنید، با سپاس.

  1. سلام.باید اول غیبت ایشان توجیه و بخشیده شود.تا 31 شهریور 1402 تمامی غیبت ها بخشیده میشود که منظور بخشش اضافه خدمت است و برای معافیت ها باید توجیه غیبت کنید.در غیر این صورت شما باید اول نامه توجیه غیبت بنویسید و بعد ار تایید شدن بخشودگی غیبت ایشان میتوانند برای معافیت کفالت اقدام کنند.

 27. سلام . مادری از همسر اول طلاق گرفته و همسر دوم نیز فوت شده . مادر از همسر اول یک پسر بالای ۱۸ سال و از همسر دوم ، یک پسر صغیر و یک دختر صغیر دارد و مادر اکنون فاقد سرپرست است ( شرط اول ) . باتوجه به اینکه پسر اول ، تنها پسر بالای ۱۸ سالا ( شرط دوم ) است و بدون غیبت است ( شرط سوم ) ، معافیت کفالت مادر به اول تعلق می گیرد ؟

 28. با عرض سلام پدرم فوت شده و مادرم ازدواج کرده ولی همسرشان سالهاست بیکار هستند آیا می توانم کفالت مادرم را بعهده بگیرم در حال حاضر در حال خدمت سربازی هستم

  1. سلام .خیر برای کفالت باید از فوت یا طلاق 30 ماه گذشته باشد و مادر ازدواج دوباره نداشته باشد.

 29. با عرض سلام مادر بنده در زندگی قبلی خود پسری داشتن که معافیت پزشکی گرفتن درحالی که پسره ۶ماه بوده طلاق گرفتن در زندگی دوم ایشون من تنها پسرشون هستم آیا میتونم کفالت ایشونو بگیرم یا نه.
  با تشکر

  1. سلام.اگر مادر شما فرزند پسر بزرگتز از شما داشته باشند در صورتی گرفتن کفالت برای شما امکان پذیر است که مادر شما عضویت بهزیستی یا کمیته امداد داشته باشند.

 30. سلام
  18 سالمه مادر 60ساله باز نشسته دارم پدرم 72 سالشه برادر ناتنی من باکفالت پدرم معافی گرفته من تنها فرزند مادرم هستم . میتونم از کفالت مادر استفاده کنم؟

  1. و در صورت حضور برادر دیگر امکان معافیت نیس

 31. عذر خواهی میکنم اما مستند به تاریخ: 28/8/1370 ـ شماره دادنامه: 118 ـ کلاسه پرو‌نده: 70/49 مطروحه در هیات عمومی دیوان عدالت اداری قید مادر فاقد شوهر حذف و ابطال گردیده و چنانچه طلاق واقع گردیده باشد و مادر دارای شوهر باشد مانع از صدور معافیت کفالت تنها فرزند ذکور نمیباشد. اما علی الظاهر شما کتابتی مبنی برالزام به فاقد شوهر بودن مادرپس از طلاق کرده‌ید که با توجه با قرائن ابرازی غلط است.
  باتشکر

  1. زمان مهم است اگر 30 ماه از طلاق گذشته باشد و مادر فاقد شوهر باشد معافیت اتفاق می افتد زیر 30 ماه ازدواج مججد مادر برای معافیت تداخل ایجاد میکند

 32. سلام آیا میتوان کفالت مادر همسر رو هم گرفت؟ حدود ۱۵ سال پیش طلاق گرفتن

  1. کفالت از طریق مادر خود فرد مشمول اتفاق می افتد

 33. سلام من 39سالمه متاهل و دوفرزند دارم که مادرم 64ساله هست ناتوان و حقوق از هیچ ارگانی ندارد و باخودم زندگی میکند ودوساله پدرم فوت کرده میتونم معافیت یا کفیل مادرم بشم در ضمن یه برادر 33ساله دارم متاهل هست و خواهر مجرد هم ندارم سپاس

  1. سلام شما با 2 فرزند و سن بالای 35 سال امکان کرفتن کعافیت دائم دارید.

 34. سلام برای شهادت بستگان کفالت مادر شاهدین حتما باید ۲ مرد و ۱ زن باشند یا میشه دو خاله و یک دایی باشه

 35. سلام من مادرم ۵۶ سالشه و ۱۸ ساله پدرم فوت کرده و یه برادر ناتنی دارم که کفالت مادرمو گرفته و الان ۴۰ سالشه و ۳ بچه وزن دارد آیا من میتونم کفالت مادرمو بگیرم

  1. سلام – با توجه به اینکه برادر بزرگتر از خودتون دارید این امکان وجود ندارد.

   1. سلام من یه برادر تنی کوچکتر دارم ویه برادرناتنی بزرگتر که ازازدواج قبلی مادرم هست و تصادف کرده تو گلوش دستگاه است وشرایط کار کردن حتی راه رفتن روهم نداره برادر تنی کوچکم دانش اموزه یه پدردارم ۷۵ سال سن داره ولی بخاطر ازارو اذیت به مادرم وماها وبرادر ناتنی مریضم منمو برادر کوچکم وبزرگترم ومادرم جدازندگی میکنیم الان درحال طلاق گرفتن ازهم هستن من کارمیکنم مخارج زندگی وخرج دوادکتر همون برادرناتنی بامنه ایا میتونم بااین شرایط معافیت بگیرم

    1. سلام بعد از جدایی مادر و پدر در صورت نداشتن غیبت سربازی برای گرفتن کفالت مادر اقدام کنید.

 36. وقت بخیر. پدرم فوت شده و برادرم در کشور دیگه اقامت داره؛ ایا میشه چون برادرم در ایران نیست کفالت مادرم رو بگیرم؟

  1. سلام. شما با پر کردن استشهادنامه محلی و اثبات این موضوع که شما تنها کسی هستید که از مادرتان نگهداری میکنید، میتوانید کفالت ایشان را دریافت نمایید.

   1. با سلام پدر بنده از دنیا رفتن
    پدر دارای ۲ فرزند پسر است
    و من برادر مشمول دارم
    خودم هم در کشور دیگری زندگی میکنم
    آیا با بردن مدارکی به کنسولگری ایران و استشهادنامه محلی برادرم در مسیر کفالت مادر قرار میگیرند و معاف می‌شوند یا خیر؟

    و نکته بعدی بعد از تایید ۳ کمیسیون پزشکی پدر بنده قبل از کمیسیون آخر فوت شدت البته هنوز در مسیر تشکیل کمیسیون چهارم است
    آیا کمیسیون برای تشکیل پرونده کفالت مادر می‌شود اقدام کرد یا هر فرد فقط یک کمیسیون می‌تواند شرکت کند؟

    سپاس

    1. سلام در صورتی که برادر شما بتواند به اثبات برساند که شما خارج از کشور هستید و قصد برگشتن ندارید یا اینکهمادر عضویت بهزیستی یا کمیته امداد داشته باشد امکان گرفتن معافیت کفالت را دارند.

 37. سلام .
  من تک فرزند پسرخانواده هستم و شاغل در نیروهای مسلح
  پدرم فوت شدن و مادرم درحال حاضر تنها هستن و حقوق مستمری تامین اجتماعی پدرم رو میگیرن .ضمنا مادرم قبل از پدرم ازدواج داشتن و طلاق گرفتن و برادر ناتنی دارم آیا من میتونم از قانونی استفاده کنم که حداقل انتقالی بگیرم شهر مادرم جهت رسیدگی به اموراتش؟

  1. سلام. بله، شما میتوانید درخواست انتقالی دهید و لازم است که برای این درخواست تمامی شرایط خود را شرح نمایید.

 38. با سلام
  توی فرم شماره ۴ نظام وظیفه زده که سه نفر از مردای درجه یک فامیل شهادت بدن مثه عمو و دایی و…
  نمیشه خاله یا عمه بیاد شهادت بده؟

 39. باسلام من متولد ۱۳۷۲هستم ودفترچه اعزام به خدمت گرفته ام غیبت دارم ولی به خدمت نرفته ام والان پدرم ازدنیا رفته نگهداری مادر برادر معلول وهمچنین دوخواهرمعلول برعهده بنده است آیابااین شرایط معاف ازخدمت میشوم یانه،،

  1. چون غیبت سربازی دارید شرایط تون نیاز به برسی تکمیلی دارد بت کارشناسان ما تماس بگیرید

 40. سلام وقت بخیر
  من به دلیل فوت پدرم تمامی شرایط برای گرفتن معافیت کفالت مادر را دارم
  سوالم اینه که آیا داشتن معافیت کفالت مادر در آینده مشکلی برای مهاجرت و اپلای تحصیلی و کاری به خارج از کشور ایجاد میکنه یا نه؟
  امکانش هست در فرایند اخذ ویزا و اپلای بگن شما به عنوان سرپرست مادرت هستی و مادرت بهت نیاز داره و نمی تونی بری؟

  1. با داشتن کفالت مشکلی برای ادامه تحصیل در خارج یا داخل کشور برای شما وجود ندار

 41. سلام و خسته نباشید خدمت کارشناسان محترم.
  من پدرم در قید حیاته و پدرم ۵۹ سال سن داره و کم توانن. مادرم تازگی تحت پوشش بهزستی قرار گرفته و ی برادر متاهل دارم ک از ما جدا زندگی میکنن. خودمم مشمول غیبت نیستم و معافیت تحصیلی دارم. آیا میتونم از معافیت کفالت مادر استفاده کنم؟

  1. شما با وجود در قید حیات بودن پدر نمیتوانید کفالت مادر بگیرید، مگر اینکه مادر طلاق گرفته باشند از پدرتون

 42. سلام
  من ۱۳ ساله جدا شدم ، برای معافیت پسرم اقدام کردم ، ولی الان پیام اومد که موافقت نکردن
  علتش چی میتونه باشه ؟ تا حالا ازدواج نکردم
  و فقط همین یه پسر رو دارم

  1. سلام وقت بخیر برای دریافت معافیت کفالت فرزند شما باید با مادر زندگی کند، ارتباط محدودی با پدر داشته باشد و مادر در حین اقدام هیچ نوع رفت و آمدی نداشته باشد (به دلیل تحقیقات محلی) شما امکان اعتراض را دارا هستید.

 43. سلام وقت بخیر برای شروع مراحل معافیت کفالت مادر آیا میشه مدارک رو مستقیم به سازمان نظام وظیفه تحویل داد یا حتما باید به پلیس +10 مراجه کرد؟

 44. سلام من ۳۴ سالمه و پدرم فوت کرده مادرم ۶۳ ساله ایا میتونم کفالت بگیرم

  1. در صورتی که غیبت نداشته باشید و از فوت پدر 30 ماه گذشته باشد امکان کفالت گیری وجود دارد

 45. سلام من یک برادر متاهل دارم ک سربازی رفته و پدرم فوت شده مادرم مستمری بگیر است ایا امکان معافیت وجود دارد؟

  1. سلام. اگر مادر عضویت بهزیستی یا کمیته امداد داشته باشد امکان کرفتن کفالت را دارید.

 46. سلام من پدر و مادرم بعد از ۱۶ سالگیم طلاق گرفتن آیا باز هم میتونم معافیت بگیرم؟؟

 47. وقت بخیر
  آیا میشه برای مرحله آخر تشکیل کمیسیون کفالت مادر
  فقط مادر در کمیسیون حضور داشته باشه بدون فرزند؟

 48. سلام
  من ۱۶سال قبل طلاق گرفته ام و تنها پسرم اکنون ۱۸ ساله هست و تازه امتحانات نهایی پایه دوازدهم او تمام شده است. جهت معافیت کفالت اقدام کردم و پاسخ منفی دادند.(به دلیل اینکه پسرم دانش اموز است و شغلی ندارد و خودم کارمندم)
  آیا شاغل بودن مادر تنها و مطلقه دلیل رد کفالت می باشد؟؟

  1. ممکن است در صورت شاغ بودن مادر سخت گیری کنند اما در اصل با تمام شرایط مثل گذشتن 30 ماه از تاریخ طلاق و تهیه استشهاد محلی و تایید تحقیقات محلی مشکلی پیش نخواهد امد

 49. سلام کسی که دوتا فرزندداشته باشه ویه فرزندش فوت شده باشه ایا معاف هست

  1. سلام خیر.شما با دو فرزند در قید حیات و 35 سال سن معافیت دائم دریافت میکنید.

 50. سلام گرفتن معافیت پزشکی لکنت زبان در روند تمدید گواهینامه تاثیر میگذارد لکنت زبان جز بیماری اعصاب و روان است

 51. سلام خسته نباشید
  ۱۸سالمه و مادر و پدرم طلاق گرفتن ۷یا۸سالی میشن
  فقط یه خواهر ۱۶سالع دارم میتونم کفالت مادرم رو بگیرم

  1. 🌸بله باید از طریق پلیس۱۰اقدام کنید برای کفالت مادر

 52. سلام من پدرم ۵ سال است فوت کردند و ۸ سال است فرار کردم از خدمت تو آموزشی و تک فرزند هستم با مادرم زندگی میکنم و غیبت پشت دفترچه ای ندارم راس ۱۸ سالگی پست کردم و رفتم خدمت خودم میخوام معرفی کنم ایا معافی به من تعلق میگیره

  1. سلام در صورتی که نامه توجیه غیبت بنویسید و غیبت شما بخشیده شود میتوانید برای گرفتن کفالت مادر اقدام کنید

 53. سلام
  بنده تنها پسر بالای ۱۸ سال خانواده هستم و ۲ سال از تاریخ طلاق والدین میگذره و مادرم شاغل و سردفتر اسناد رسمی هست
  آیا شغل مادر در گرفتن معافیت موقت و تبدیل اون به دائم تاثیر داره و امکان گرفتن معافیت دارم یا خیر؟

 54. سلام من سرباز فراری ام بعد الان مادرم از پدرم طلاق گرفته من میخام کفالتش رو بگیرم بعدش ایا من معاف میشم یا نه

  1. سلام. باتوجه به عفو جدید اگر تا مهر ماه 1402 اقدام به رفتن به سربازی بکنید تمامی غیبت های شما بخشیده میشود و همچنین برای گرفتن کفالت مادر، باید 30 ماه از طلاق گذشته باشد.

   1. من از ۱۸ سالگی پدر و مادرم جدا زندگی میکنند و رای طلاق الان که دیگ داره ۲۱ سالم میشه تازه داده شده چون توافقی نبوده الان که داده شده میتونم کفالت مادرم رو به عهده بگیرم خدمت هم نرفتم یعنی کلا پست نکردم چون جدا بودیم برا همون دیگ پست نکردم خرج خونه میدادم

    1. سلام شما اول نامه توجیه غیبت بنویسید و دلایل غیبت را بیان کنید در صورت تایید و بخشودگی غیبت میتوانید برای گرفتن کفالت مادر اقدام کنید.

 55. سلام وقت بخیر
  من دو برادر دارم که هردوی آنها متاهل بوده و سربازی رفته اند حالا که پدرم فوت شده من تنها پسر خانه در کنار مادرم هستم آیا میتونم برای معافیت اقدام کنم؟

  1. باسلام خیر زیرا شما دو برادر بزرگتر دارید و متاهل بودن برادرها هیچ تاثیری در شرایط شما ندارد بهتره به موارد دیگه ای فکرکنید یا اگر مادرتون بیماری های خاصی دارد باما تماس بگیرید تا بهترمشاوره بشید

 56. سلام من پدر و مادرم از هم جدا شدن منتها یک برادر بزرگ تر دارم ولی اون متاهل هستش و دارای یک فرزند هم هستش
  الان من می تونم کفالت مادرم رو بگیرم؟

  1. فقط از بند شش ماده مددجویی می توانید کفالت مادر را بگیرید

 57. سلام خسته نباشید …من تک پسر خانواده م بابا ۶۸ سالشه مادرم فوت کرده ….امکان معافیت و یا کسری وجود داره ؟

  1. .
   با سلام شما شرایط لازم را برای گرفتن معافیت کفالت پدر در صورتی که پدر شما از سوی سازمان نظام وظیفه و کمیسیون پزشکی نیازمند مراقبت تشخیص داده شود وجود دارد، به شرطی که غیبت نیز نداشته باشید، با مراجعه به پلیس +10وارائه گواهی پزشکی بیماری پدر میتوانید که ازین معافیت بهره مند گردید.

 58. سلام من 43سالمه متاهل هستم دو فرزند دارم ،پدرم 4ساله فوت شده ویک برادر دارم که خدمت رفته ازدواج کرده وجدا زندگی می‌کنه .مادرم بامادر بزرگم پیش ما زندگی میکنند ،معافیت کفالت شامل حال من میشه،جواب بدین ممنون میشم.

  1. با سلام دوست عزیز شما برای دریافت کفالت مادر چند شرط اصلی را باید دارا باشبد1_عدم وجود غیبت غیر موجه2_تک فرزند بالای 18 سال خانواده باشید، بنابراین با وجود برادر بالای 18 سال و اینکه خدمت رفته باشند یا نه متاهل باشند یا نه معاف شده باشند یا شما واجد شرایط معافیت کفالت مادر نیستید،
   البته اگر مادر شما عضو بهزیستی باشد و حداقل هم دوسال گذشته باشد از عضویت میتوانید با وجود برادر هم معافیت بگیرید بشرطی که غیبت اولیه را نداشته باشید

 59. سلام وقت بخیر من ۱۸سالمع یه برادر دوقلو هم دارم
  پدرم فوت شدن،میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟

  1. با سلام دوست عزیز برای دریافت معافیت کفالت مادر اولا مادر نباید ازدواج کرده باشد، در ثانی شما نباید وارد غیبت غیر موجه شده باشید و ثالثا شما باید تک فرزند بالای 18 سال خانواده باشید و وجود برادر تنی هم قل شما با سن بالای 18 مانع گرفتن کفالت میشود مگر اینکه برادرتون شرایط جسمانی و روحی روانی نداشته باشند که شما با وجود ایشان کفالت بگیرید، ضمنا اگر مادر شما عضو کمیته امداد و یا بهزیستی باشند میتوانید با وجود برادرتون معافیت بگیرید

 60. من وهمسرم یازده سال هست که ازهم جدا شدیم پسرم معاف شده وکفیل مادرش هست ومن وپسرم اروپا زندگی میکنیم وهمسر سابقم در ایران
  یه سوال دارم اگر ما بخواهیم دوباره ازدواج کنیم
  ایا مشکلی برای معافی وپسرم پیش می اید وبایستی به سربازی برود در حال حاضر پسرم ۲۷ سال سن دارد

  با تشکر فراوان

 61. سلام وقت بخیر بنده تک فرزند خانواده هستم و پدر و مادر حدود 3 ساله از هم جدا شده اند اما مادر ازدواج مجدد انجام داده و اکنون با پدر زندگی میکنم.. آیا میتوانم معافیت بگیرم؟

  1. با وجود ازدواج مجدد مادر امکان پذیر نمیباشد

 62. سلام وقت بخیر بنده اعزامی۱۹/۳/۹۶هستم اموزشیم تموم شد بعد فرار کردم پدر مادرم سال ۹۵ ازهم جدا شدم با مادرم زندگی میکنم میتونم معاف کفالت مادرم بشوم

  1. در صورت غیبت و سرباز فراری بودن امکان معافیت از طریق کفالت وجود ندارد

 63. سلام. پدرم مدت پنج سال است که خارج از کشور زندگی میکند و مادرم را ترک کرده بدون اینکه طلاق گرفته باشند و من الان هجده ساله هستم،ایا میتوانم معافیت کفالت مادر را بگیرم؟

  1. درصورتی که استشهاد محلی و تحقیقات محلی و کمیسیون این موضوع را تایید کند امکان پذیر میباشد

 64. با سلام پدر و مادرم حدوده 21ماهه که تلاق گرفتن
  هنوز 30ماه کامل نشده
  غیبت سربازی هم ندارم مادرم هم ازدواج مجدد نداشته از اون موقع
  میخاستم بپرسم که الان میتونم کفالت موقت بگیرم ؟اولش باید به کجا برم؟
  وقتی تلاق گرفتن من ۱۹سالم بود
  درسته که میگن برای گرفتن کفالت مادر باید قبل از 16سالگی باشه؟

  1. بعد از حدود ۳۰ ماه امکان معافیت دارید درصورتی که برادر بالای ۱۸ سال نداشته باشید برای درخواست معافیت به دفاتر پلس +۱۰ مراجعه فرمایید

 65. سلام وقتتان بخیر پسرم معافیت کفالت مادر را گرفته اگرازدواج کنم معافیت پسرم باطل نمیشود؟

  1. در صورتی که کارت معافیت صادر شده است مشکلی پیش نمیاید

 66. سلام

  بنده 12 سال از طلاقم میگذره پسرم تا 20 روز دیگر 18 سالش تمام میشه طلاقمون غیابی بوده و شناسنامه پدر فاقد مهر طلاق هستش ایا این مساله برای معافیت پسرم اشکال پیدا خواهد کرد؟

  1. سندیت و مدارک مهم میباشد و همچنین استشهاد محلی و تحقیقات محلی هم حائز اهمیت است

 67. سلام من هم پدرومادر ازدست دادم پدرم ومادرم تحت پوشش کمیته امداد بودن من الان با برادرم زندگی میکنم خیری بدبختم

 68. سلام
  من پدر مادرم سر مشکل خانوادگی از هم طلاق گرفتن

  پدرم برادر بزرگ ترم و برده پیش خودش

  و من خرج مادرمو و خواهر کوچکترم و میدم
  میتونم ایا کفالت مادرم و بگیرم

  1. سلام نامه استشهاد محلی از سمت مادر نوشته شود در صورتی که بتوانید اثبات کنید که برادر بزرگتر با شما زندگی نمیکد امکان گزفتن کفالت خواهید داشت.

 69. سلام
  بنده الان دانشجو هستم و پدرم چند ماهه که فوت کردن و یه برادر ده سال بزرگتر از خودم دارم که سربازی رفته و زن و بچه داره و خواهر بزرگتری که ازدواج کرده. امکانش هست که بتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟

  1. سلام به دلیل وجود برادر بزرگتر تنها در صورتی که مادر عضویت شدید بهزیستی داشته باشد و یا ثابت شود که برادر بیماری یا مشکلی دارد که صلاحیت نگه داری از مادر را ندارد امکان گرفتن کفالت خواهید داشت

 70. ضمن عرض سلام و احترام خدمتتون عرض شود من پدرم به رحمت به خدا رفتن و برا معافیت کفالت مادر میخام اقدام کنم ولی شرایطی ک در این مقاله گفته شد این بود برادر بالای ۱۸سال نباید داشت و این در صورتیه که بنده سه تا برادر از خودم بزرگتر دارم ولی هر کدوم از اونها جداگانه زندگی میکنن بنظرتون با این وجود میتونم از این معافیت بهره ببرم یا خیر.ممنون از راهنماییتون

  1. با وجود برادر بالا ۱۸ سال امکان پذیر نمیباشد

 71. سلام من مادرم مطلقه است ویک برادر9ساله ام دارم ولی نمیخوام معاف بشوم ایامیتونم؟

 72. سلام من پدر و مادرم از هم جدا شدن
  و من مادرم با پدربزرگم زندکی میکنیم آیا میتونم برای گرفتن کفالت اقدام کنم

 73. با سلام ببخشید من مادرم دو ازدواج کرده از ازدواج اول یه پسر داره که خدمت رفته ساکن شهره دیگه هست و هیچگونه ارتباطی با هم نداریم من و مادرم تنها زندگی میکنیم مادرم وقتی پدرم فوت کرد قیم من شد سواد شمردن اعداد ساده رو نداره و دیابت داره میشه راه حلی بدید برا معافیت ممنون

  1. سلام نامه استشهاد محلی بنویسید و با مدارک ذکر کنید که برادر هیچ ارتباطی با مادر یا شما ندارد و اطرافیان به عنوان شاهد آن نامه را امضا کنند در صورت تایید نامه امکان گرقتن کفالت خواهید داشت.

 74. سلام اگر به فردی معافیت موقت کفالت مادر داده شود .مجدد بعد از گذشت ۳۰ ماه دوباره تحقیق میکنند؟ یا فقط به استناد شناسنامه ، معافیت را دایم میکنند؟

  1. سلام در صورت صدور کفالت دیگر تحقیقی صورت نمیگیرد.

 75. سلام
  آيا ابطال معافيت دائم از طريق كفالت مادر بعد از ازدواج مجدد مادر امكان دارد ؟

  1. درصورتی که کارت معافیت را داشته باشید مشکلی پیش نمیاید

 76. سلام من نوزده سالمه یگانه فرزندخانواده هستم مادرم صیغه هست
  پدرم ۳ساله خانه نمیادخودم ناراحتی
  قلبی دارم میتانم کفالت مادرم باسم
  تشکر. ۱۴۰۱/۱۱/۳۰

  1. سلام در صورتی که غیبت سربازی نداشته باشید و از جدایی رسمی مادر و پدر 30 ماه گذشته باشد و مادر ازدواج مجدد نداشته باشد امکان گرفتن کفالت مادر را دارید در غیر این صورت میتوانید از طریق معافیت پزشکی برای ناراحتی قلبی خود اقدام به گرفتن معافیت پزشکی کنید.

 77. سلام من میخواستم معافیت کفالت مادر رو بگیرم که طلاق گرفته
  همه مدارک کامله فقط پلیس +۱۰ میگه باید یه کد یکتا بگیر از دفتر اسنادی که طلاق گرفتن
  اونام بلد نیستن ،چیکار کنم راهنمایی کنید
  کد یکتا رو از کدوم سایت باید گرفت

  1. سلام از طریق دفتر اسناد رسمی که طلاق ثبت شده است میتوانید کد یکتا دریافت کنید.

 78. سلام خسته نباشید
  من سال ۹۲ اعزام به خدمت شدم بدون غیبت دفترچه ای چندبار تو این دوران فرار کردم از خدمت و الان هم فراری هستم
  پدر و مادر من از سال ۸۹ و درگیر جدایی بودن و سال ۹۳ طلاقشون ثبت شد
  از اونموقع تا الان هم ازدواج نکرده مادرم و یه خواهر کوچکتر دارم
  خودم هم سال ۹۷ ازدواج کردم
  ایا الان میتونم دنبال کارهای معافی رو بگیرم؟

  1. سلام به دلیل سرباز فراری بودن امکان گرفتن کفالت را ندارید میتوانید از طریق معافیت پزشکی برای مشکلات پزشکی خودتان اقدام به گرفتن معافیت کنید.

 79. سلام من اعزامی شهریور۸۴هست وبعدازچندماه فرارازخدمت کردم الان ۱۷سال میگذره پدرم فوت کرده وکفالت مادرمعلول بهزیستی وپسر۶ساله دارم جدا ازمادرشه.بعد من میتونم برای کفالت مادرم اقدام کنم کارت بگیرم؟؟ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام باید نامه توجیه غیبت بنویسید در صورت تایید نامه و بخشودگی غیبت امکان گرفتن کفالت را خواهید داشت

 80. سلام وقت بخیر. من تک فرزند هستم و پدر مادرم 2 سال از هم جدا شدن و با مادرم زندگی میکنم. خرج خونه با حقوق بنده و ارث پدری مادرم به دست میاد. من فعلا کار قراردادی دارم و بیمه برام رد نشده. آیا امکان گرفتن معافیت کفالت رو دارم؟

  1. سلام در صورتی که غیبت سربازی نداشته باشید امکان گرفتن کفالت مادر را دارید.

 81. سلام
  من پدر و مادرم جدا شدند
  اما مادرم دوباره ازدواج کرد
  و دوباره طلاق گرفت
  آیا میشه معافیت گرفت؟

  1. سلام برای معافیت باید حداقل ۳۰ ماه اززمان طلاق مادر گذشته باشد

 82. سلام
  من مادرم پس از طلاق ازدواج کرده و دوباره طلاق گرفته و الان مطلقه است
  برای کفالت و معافیت مشکلی نداره؟

 83. با سلام
  چدر و مادرم در سال 96 طلاق گرفتند و و بعد من اقدام به کفالت کردم و معاف موقت شدم و بعد گذشت 30 ماه از تاریخ طلاق در نهایت در سال 99 معاف دائم شدم و کارت معافیت کفالتم را گرفتم.
  سوال بنده این است که اگر مادرم الان(در سال 1401) بخواهدازدواج کند کارت معافیت و معافیت ام باطل میشود و باید به سربازی بروم ؟

  1. سلام خدمت شما. اگر به هرگونه ای از طرف نظام وظیفه استعلام گرفته شود و مشخص شود مادر سرپرست دارد بله کارت باطل میشود. البته بعد از ۱ سال و در حالت عادی استعلام گرفته نمی شود.

 84. سلام وقت بخیر من ۲ هفته دیگه میشه ۱۹ سالم
  پدرم یازده سالگی فوت شده ولی مادرم ازدواج مجدد داشته
  الآنم وضعشون جوریه که دنبال بهونه برای طلاقن
  هرروز دعوا دارن
  تک فرزند هم هستم
  در صورت طلاقشون میتونم حداقل معافیت موقت بگیرم ؟

  1. سلام در صورت جدایی در صورتی که غیبت سربازی نداشته باشید تا زمانی که جدایی مادر به 30 ماه برسد معافیت موقت میگیرید.

 85. سلام خسته نباشید
  پدر بنده چندماهی هست فوت کردهو من تنها پسر مادر هست و ۳۶ ساله و متاهل ، با چند سال غیبت از خدمت و دارای مادری که حقوق بازنشستگی میگیره و دارای خونه
  سوال بنده اینه آیا با این شرایط بنده شامل کفالت مادر میشوم یا خیر؟
  ممنون میشم راهنمایی م کنید

  1. سلام برای گرفتن کفالت باید اول نامه توجیه غیبت بنویسید در صورت تایید نامه و بخشودگی غیبت میتوانید برای گرفتن کفالت مادر اقدام کنید.

 86. سلام من ۱۷ سالمه و برادر دارم که از مادر دوتا و از پدر یکی هستیم در شناسنامه من اسمش هست ولی در شناسنامه مادرم نیست معاف میشم ایا و مادرم مریضه

  1. برای برسی معافیت ها برای شمابا مشاورین آویژه تماس بگیرید.

 87. سلام من پدرم فوت شده و برادرم از این طریق معافیت گرفت.. برادرم ازدواج کرده الان منم می تونم معافیت بگیرم?

  1. سلام خیر باید از بقیه معافیت ها استفاده کنید.

 88. باسلام ببخشیدمن ۲۰سالمه قصد دریافت معافیت تحصیلی داشتم ونشد به موقع نیامدم واعزام به خدمت شدم نزدیک رسیدن برگه پست برادرم فوت کرده میخواستم کنسلش کنم نشدنرفتم وغیبت خوردم اگه پدرم از مادرم طلاق داده ویه ماه از طلاقشون میگذره ایا من میتونم کفالت مادرم به عهده بگیرم اگه غیبت داشته باشم وبرادر بزرگتر ندارم فقط یه خواهر کوچک دارم

  1. سلام نامه توجیه غیبت بنویسید و دلایل غیبت را بیان کنید در صورت پذیرش نامه میتوانید برای گرفتن کفالت مادر اقدام کنید.

 89. سلام خسته نباشین من ۲۰ سالمه و با مادرم تنها زندگی میکنم یک برادر ۳۲ ساله. و یک خواهر ۲۸ ساله دارم که هر دو متاهل هستن و پدرم ۱۸ سال پیش فوت کرده یعنی زمانی که من دو سالم بود اون موقع برادرم کفالت گرفته برای مادرم ولی الان که متاهل نمتونه کنار مادرم زندگی کنه توان مالی هم نداره مادرم خودش مستمر بگیره
  آیا راهی هست که بشه من هم کفالت بگیرم

  1. سلام در صورتی که مادر عضویت شدید بهزیستی با کمیته امداد داشته باشند میتوانید کفالت مادر بگیرید . البته غیبت سذبازی نباید داشته باشید

 90. سلام وقت بخیر
  من یک ساله در حال خدمتم، مادرم جدا شده حدود یک سال، یک برادر کوچکتر دارم که بالای ۱۸ ساله و سربازی نرفته، من میتونم برای کفالت مادر اقدام کنم و به من تعلق میگیره؟

  1. سلام به دلیل داشتن برادر بالای 18 سال فقط در صورتی که مادر عضویت شدید بهزیستی یا عضویت کمیته امداد داشته باشد امکان گرفتن معافیت دارید.

 91. سلام وقت بخیر، بنده 36 سال سن دارم و پدرم 16 سال قبل فوت کردند، یک برادر بزرگتر از خودم دارم که قبلا سربازی رفته، الان فقط من با مادرم زندگی میکنم آیا میتوانم معافیت کفالت بگیرم؟ ممنون

  1. سلام در صورتی که مادر عضویت بهزیستی یا کمیته امداد داشنه باشد و غیبت سربازی را توجیه کنید امکان گرفتن معافیت از طریق کفالت مادر دارید

 92. سلام خسته نباشید، من برای کفالت مادرم میخوام اقدام کنم اما بعد30 ماه که میگن از طلاق گذشته باشه برادر کوچیکم میشه 18سال و یک ماه سنش
  آیا با این شرایط معافیت میدن؟

  1. سلام خیر با داشتن برادر بالای ۱۸ سال فقط در صورتی که مادر عضویت کمیته امداد داشته باشد امکان گرفتن کفالت دارید

 93. باسلام خسته نباشید .بنده پدرم فوت کرده غیبت ندارم قبل از فوت پدرم اقدام کردم برم سربازی در حال رفتن به اموزشی بودم پدرم فوت کرد مادرم ۵۰ساله. خواهر۱۲ ساله.بردار۱۱ ساله دارم ایا میتوانم کفالت مادرمو بگیرم ممنون

  1. شرایط برای گرفتن کفالت مادر به این صورت هست که باید از زمان فوت پدر 30 ماه گذشته باشه ولی اگر هنوز شروع به خدمت نکردید میشود از معافیت موقت استفاده کرد تا 30 ماه کامل شود و همچنین استشهاد محلی و تحقیقات محلی و تکمیل فرم تحلیل وضعیت جزو شروط لازم محسوب میشود

 94. وقت بخیر از از طلاق مادر بنده 2 سال گذشته است و بنده در حال حاضر دانشجو هستم و فاقد غیبت سربازی می باشم با توجه به اینکه مادر بنده بیماری لاعلاج دارند و با من زندگی می کنند و بنده سرپرست ایشان می باشم و کسی هم جز من نمی تواند در امور زندگی به ایشان کمک کند و اگر بنده به خدمت سربازی بروم ایشان تنها می مانند .با توجه به شرایط بنده و بیماری مادر , آیا بنده می توانم از شرایط کفالت مادر استفاده کنم ؟

  1. سلام اگر غیبت سربازی نداشته باشید و برادر بالای 18 سال نداشته باشید میتوانید از طریق گرفتن کفالت مادر معافیت بگیرید.

 95. سلام و خسته نباشید
  من پدرم حدود ۶ ساله پیش فوت شد و الان ۱۹ سال سن دارم و برادرم هم حدود ۸ ساله پیش فوت شد و الان تک فرزند هستم و با مادرم زندگی میکنم و مادرم هم حقوق پدره فوت شدم رو هم میگیره حدود ۴ تومن خونه هم داریم ماله خودمونه و ۱۰۰ ملیون تومن هم توی بانک داره
  ایا من معاف میشم؟
  ممنونم ک جواب میدید

  1. سلام در صورتی که غیبت نداشته باشید میتوانید از طریق کفالت مادر معافیت دریافت کنید.

 96. سلام.من پدرم فوت کرده در زمانی که ۱۸ساله بودم.ولی دارای یک برادر بزرگتر بودم در ان زمان.ولی الان ۲۴سالم هست و برادرمم فوت کرده است.و منو مادرم و همسرم با هم زندکی میکنیم.امکان معافیت را دارم یا ن.ممنون

  1. در صورتی که غیبت سربازی نداشته باشید امکان گرفتن کفالتمادر دارید اگر غیبت دارید نامه توجیه غیبت بنویسید

 97. سلام ،وقت بخیر بنده پنج سال پیش جداشده ام و حضانت گرفتم،حقوقی ندارم ولی یک خانه دارم ،پسرم ماه دیگه هجده ساله میشه و محصله و بایدکنکور بده،سوال اول اینکه:میتونه وقتی دانشجو بود برای معافیت اقدام کنه یا ماه دیگه باید اقدام کنه؟سوال دوم اینکه”ممکنه که درخواست معافیت کفالت مادرمطلقه اش رو بخاطر اینکه خونه ای بنام بنده هست رد کنند؟ باتشکر

  1. داشتن خونه مانعی برای معافیت کفالت نمیباشد معافیت کفالت حین تحصیل امکان پذیر است

 98. سلام من چهار ماه خدمت کردم بعد ایست خدمتی زدم که برم دانشگاه اما نرفتم چون مادرم از پدرم طلاق گرفت حالا میتونم درخواست کفالت بدم

 99. سلام برادرکوچک من ۶ماه خدمت مادر من مطلقه یه برادر بزرگ دارم که متاهل وشهردیگری زندگی میکنه برادر کوچک من میتونه کفالت مادرم بگیره

  1. سلام ، در حالت عادی داشتن برادر بزرگتر مانع کفالت است.
   برادراش مشکلی ندارن که از طریق ماده 6 معاف شود

 100. سلام پدرو مادرم بنده قبل از 15سالگی بنده از هم جدا شدند و من نان آور خانه هستم و تنها فرزند هستم میشه بگین میتونم کفالت بگیرم و اینکه دفترچه خدمت رو چه زمانی باید بگیرم

  1. سلام خدمت شما، اگر درحین تحصیل هستید بعد از آخرین امتحان نهایی امکان درخواست کفالت دارید، و در حالت کلی بعد از ۱۸ سال تمام باید درخواست خود را ثبت کنید.

 101. سلام روز بخیر من پسر ارشدم پدرم فوت شده کفالت مادر و می‌خوام ولی برادرم ۹ماه دیگ ۱۸سالش میشه
  من یعنی معاف نمیشم؟

  1. سلام
   احتمالش وجود دارد اما باید شرایط شما و برادرتان دقیق تر توسط کارشناسان ما بررسی شود

 102. سلام وقت بخیر من برای تبدیل معافیت موقت به دائم مراجعه کردم به نظام وظیفه کمیسیون رد شدم به علت زندگی نکردن با مادرم حالا چیکار باید بکنم برای تجدید نظر هم گفتم گفتن نمیشه باید برم سربازی چیکار باید بکنم حالا

  1. سلام وقتتون بخیر از طریق سازمان نظام وظیفه پیگیری نمایید

   1. سلام من سرپرست مادرم هستم الان دارم خدمت مي كنم متأهل هم هستم پدرم فوت كرده درطول خدمت الان هم شش ماه دفترچه اي غيبت دارم مي خواستم ببينم مي تونم از طريق سرپرستي مادرم غيبتم روكاهش بدم وچندماه غيبت منو مي بخشند ممنون ميشم جواب بدين

 103. من معافیت کفالت مادرم رو گرفت موقت بعد از ۳۰ ماه رفتم که دائم ذو بیگرم کمیسیون تشکیل شد و به خاطر اینکه من و مادرم جدا زندگی میکنیم رد شدم. و گفتم دوباره درخواست تجدید نظر بزنم میگن تجدید نظر نداره راهکارتون چیه حالا من چیکار کنم

  1. سلام وقت بخیر
   بر اساس قوانین نظام وظیفه رای شورای عالی کفالت لازم الاجرا بوده و حق درخواست اعتراض وجود نخواهد داشت

 104. سلام من 17سال و 7ماه است
  پدر من فوت کرده ودو برادر بزرگتر دارم که سربازی کردن و پیش ما نیستند خودشون مستقل هستند آیا می‌توانم سرپرستی مادر را به عهد بگیرم
  و در ضمن هر دو برادرم سربازی کردند
  یا چکار کنم چون فقط من و مادرم هستیم مادرم سنش 50سال است شرمنده راهنمای کنید
  آیا معاف میشم

  1. سلام وقت بخیر
   برای کفالت مادر یکی از شروط برای شما به این صورت می باشد که پسر بزرگ خانواده باشید ،اما از راه های دیگر برای کفالت باید اقدام کنید

   1. من کارای معافی روانجام دادم این پنج ساله هنوز کارت معافی نگرفتم میشه توضیح بدید

  2. سلام وقت بخیر ضمن اینکه بنده تک فرزند پسر هستم فرزند طلاق هستم عضو کمیته امداد هستم مادرم بایک شخص دیگر ازدواج مجدد کرده و پدرم که به علت ضرب وجرح باچاقو از ناحیه مچ دست و تا آرنج دست نقض عضو شده و قادر به کار کردن نیست من هم ۵ ماه هستم که مشغول خدمت هستم ولی به این دلیل که پدرم نمی‌تواند خرج خود را به گردن بگیرد مجبور شدم ترک یگان کنم و این که نرم فراری محسوب میشم باید چکار انجام بدم آیا میتوانم معافیت بگیرم

   1. سلام به دلیل داشتن غیبت امکان گرفتن کفالت پدر ندارید . نامه توجیه غیبت بنویسید در صورت بخشودگی غیبت میتوانید کفالت پدر بگیرید در غیر این صورت میتوانید از طریق گرفتن معافیت پزشکی برای خودتان اقدام به گرفتن معافیت کنید.

 105. سلام داداش من 17سال و 7ماه است
  پدر من فوت کرده ودو برادر بزرگتر دارم که سربازی کردن و پیش ما نیستند خودشون مستقل هستند
  یکشون متاهل یکشونم تو شهر دیگری زنگی می کنندآیا می‌توانم سرپرستی مادر را به عهد بگیرم
  یا چکار کنم چون فقط من و مادرم هستیم مادرم سنش 50سال است شرمنده راهنمای کنید

  1. سلام وقت بخیر
   برای کفالت مادر یکی از شروط برای شما به این صورت می باشد که پسر بزرگ خانواده باشید ،اما از راه های دیگر برای کفالت باید اقدام کنید

 106. سلام وقتتون بخیر من دانشجو هستم و چندین سال پیش پدرمو از دست دادم و مادرم حقوق مستمری میگیرن یه برادر بزرگتر دارم که ازدواج کرده و نظامی هست و سربازیشو تو نظام سپری کرده من میتونم معافیت کفالت مادرمو بگیرم؟

 107. سلام مادری که صیغه ۹۹ ساله شده و از همسر قبلیش جداشده و یک پسر دارد،فرزند او می‌تواند کفیل او شود؟؟؟

 108. سلام بنده تک فرزند هستم. پدر و مادرم یک سال هست که جدا شدند. در بیمه تامین اجتماعی هم مادر من تحت تکفل بنده هستند. میخواستم ببینم که الان میتونم براب معافیت موقت اقدام کنم؟ یا بذار زمان بگذره و برای معافیت دائم اقدام کنم؟
  یعنی کلا به نظرتون کعافیت موقت بهتره بگیرم یا صبر گنم برای معافیت دائم؟

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم درصورتی که غیبت نداشته باشید میتوانید با ارائه مدارک جهت معافیت موقت اقدام کنید و بعد از گذشت سی ماه جهت معافیت دائم اقدام فرمایید

 109. سلام
  من ۱۳ ماهه از همسرم جدا شدم.۴۰ ساله هستم و یک پسر ۲۰ ساله دارم که از همان روز اول جدایی با من زندگی میکنه.الان پسرم دانشجوس.
  آیا میتواند الان معاف بشه؟
  معافیت موقت چطور؟
  من باید شاغل نباشم؟
  چون هیچ علاقه ای به درس ندارد و فقط چون میخاد نره سربازی به زور درس میخونه .و هزینه میکنیم.
  لطفا منو راهنمایی کنید

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیرسیری هستم درصورتی که همسر سابق شما ازدواج مجدد نداشته باشند بعد از گذشت سی ماه امکان معافیت از طریق کفالت مادر وجود دارد، بابت تکمیل مدارک و مراحل کفالت از جمبه استشهاد محلی اقدام کنید

 110. من یک سال هست از همسرم جدا شدم.۴۰ ساله هستم و یک پسر ۲۰ ساله دارم که از همان روز اول جدایی با من زندگی میکنه.الان پسرم دانشجوس.
  آیا میتواند الان معاف بشه؟
  معافیت موقت چطور؟
  چون هیچ علاقه ای به درس ندارد و فقط چون میخاد نره سربازی به زور درس میخونه .
  لطفا منو راهنمایی کنید

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیرسیری هستم درصورتی که همسر سابق شما ازدواج مجدد نداشته باشند بعد از گذشت سی ماه امکان معافیت از طریق کفالت مادر وجود دارد، بابت تکمیل مدارک و مراحل کفالت از جمبه استشهاد محلی اقدام کنید

 111. با سلام من پدر و مادرم چند سالی هست که از هم جدا شدند و یک برادر بزرگتر از خودم دارم من میتونم سرپرستی مادرم ب عهده بگیرم و معاف بشم
  مادرم تحت پوشش کمیته هم هست.

 112. با سلام من پدر و مادرم چند سالی هست که از هم جدا شدند و یک برادر بزرگتر از خودم دارم من میتونم سرپرستی مادرم ب عهده بگیرم و معاف بشم

  1. باسلام اگر برادر بالای 18 سال داشته باشید امکان ندارد

 113. من ۱۹ سالمه تنها پسر مادرم هستم ۱۵ ساله پدرم و مادرم از هم جدا شدن مادرم حدود چند ماهه از همسر دومش طلاق گرفته
  چه مدت باید از مدت طلاق ازدواج دوم مادر بگذرد که بتوان برای کفالت اقدام کرد؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

 114. سلام. من ۲۰سالمه و دانشجو هستم. مادرم پارسال ازدواج دایم داشتن ولی همسرش به زندان افتاده ، من تنها فرزند هستم و درحال حاضر درامد خانواده با من است، من میتونم معافیت بگیرم؟؟

 115. سلام میخواستم بدونم از موقع ثبت درخواست معافیت موقت کفالت تا زمان دادن کارت معافیت دائم، معمولا چند بار و چه زمان هایی از این ۳۰ ماه برای تحقیق محلی میان؟؟؟
  ممنون

 116. سلام میخواستم بدونم که تحقیقات محلی یک بار انجام میشه یا چند بار ؟ و اینکه همون یکی دو ماه اول تحقیق میکنن یا ممکنه بعد ۲ سال بازهم تحقیق کنن ؟
  و اینکه اگر استشهاد نامه به دلیل قطع روابط فامیلی فقط توسط دو نفر از فامیل پر بشه مشکلی داره؟؟
  خواهش میکنم لطفا جواب بدید.ممنون

  1. باسلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 117. سلام من یک برادر بزرگتر از خودم دارم که معافیت از طریق جبهه و جانبازی پدرمو گرفته و الان حدودا نزدیک به ۷ ساله پدرم فوت شده ایا من میتونم کفالت مادرمو بگیرم

  1. سلام وقتتون بخیر به دلیل وجود برادر بزرگتر امکان بسیارکمی وجود دارد ان هم با شرایطی خاص.

 118. سلام.وقت به خیر.پدر من بیمار است وتنها فرزند پسر خانواده‌ هستم آیا میتوانم کفالت ماد از سربازی معاف شوم؟

  1. سلام وقتتون بخیر امکان گرفتن کفالت پدر میتواند وجود داشته باشد.

 119. سلام و عرض ادب . من پدر مادرم حدودا دو و نیم ساله طلاق گرفتن من با مادرم زندگی میکنم او خانه دار هستش و نان آور خونه بنده هستم یک برادر بزرگتر از خودم دارم که وضعیت جسمانیش سالم نیس(از کار افتاده)
  ولی چون غیبت دارم نمیتونم کفالت بگیرم و الان چن ماهه خدمت سربازی هستم و میخوام نسبت به موجه بودن غیبتم اقدام کنم و
  معافیت بگیرم . ممکن هست؟ لطفا کمک کنید.

  1. سلام وقت بخیر برای اطلاع بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 120. سلام و عرض ادب . من پدر مادرم حدودا دو و نیم ساله طلاق گرفتن من با مادرم زندگی میکنم او خانه دار هستش و نان آور خونه بنده هستم یک برادر بزرگتر از خودم دارم که وضعیت جسمانیش سالم نیس(از کار افتاده)
  ولی چون غیبت دارم نمیتونم کفالت بگیرم و الان چن ماهه خدمت سربازی هستم و میخوام نسبت به موجه بودن غیبتم اقدام کنم و معافیت بگیرم . ممکن هست؟ لطفا کمک کنید.

  1. سلام وقت بخیر برای اطلاع بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 121. سلام و عرض ادب . من پدر مادرم حدودا دو و نیم ساله طلاق گرفتن من با مادرم زندگی میکنم او خانه دار هستش و نان آور خونه بنده هستم یک برادر بزرگتر از خودم دارم که وضعیت جسمانیش سالم نیس(از کار افتاده)
  ولی چون غیبت دارم نمیتونم کفالت بگیرم و الان چن ماهه خدمت سربازی هستم و میخوام نسبت به موجه بودن غیبتم اقدام کنم و معافیت بگیرم . ممکن هست؟ لطفا کمک کنید.

  1. سلام وقت بخیر برای اطلاع بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

  2. سلام وقتتون بخیر من متولد ۷۲هستم‌پدرم پنج ماهه فوت کرده تک فرزنذهستم دفترچه هم نفرستادم تابحال میتونم یه پسرهست ساله دارم میتونم ازکفالت مادراستفاده کنم یانه مادرم هم ۶۲سالشه ممنون ازراهنماییتون

   1. سلام.بله برای کفالت میتوانید اقدام کنید اما باید تاریخ فوت 30 ماه بگذرد. اگر قبل این زمان اقدام کنید بع شما معافیت موقت میدهند تا زمانی که 30 ماه تکمیل شود.

 122. سلام خسته نباشید ببخشید من مادرم سرطان خون داره وپدرمن هم درقیده حیات هست حدود ۵۲ساله دارم ودارم خرج خونه میدم آیامیتونم برایه معافیت سربازی بگیرم یان

  1. سلام وقت بخیر
   برای پدر اگر دچار بیماری هستند معافیت مددجویان شامل حال شما می شود

 123. با سلام من ۲۴ سالمه و فعلا معافیت تحصیلی دارم برادرم ۳۰ سالشه که کفالت پدرم رو چند سال پیش گرفته. پدرم یک سال پیش فوت کرده. الان با وجود اینکه برادرم وکالت پدرم رو چند سال پیش گرفته امکانش هست که من کفالت مادرم

  1. سلام
   امکان گرفتن کفالت در صورت داشتن برادر بزرگتر وجود ندارد

 124. با سلام من ۲۴ سالمه و فعلا معافیت تحصیلی دارم برادرم ۳۰ سالشه که کفالت پدرم رو چند سال پیش گرفته. پدرم یک سال پیش فوت کرده. الان با وجود اینکه برادرم وکالت پدرم رو چند سال پیش گرفته امکانش هست که من کفالت مادرم رو بگیرم؟

  1. سلام
   امکان گرفتن کفالت در صورت داشتن برادر بزرگتر وجود ندارد

 125. باسلام بنده تک پسر خانواده هستم و بدون غیبت دفترچه
  پدر اینجانب دچار قطع از از زانو پا می باشد وعضو بهزیستی، ولی در اداره دولتی مشغول به کار هستند وحقوق میگیرند خواستم ببینم میتوانم کفالت مادر و یا پدر را بگیریم

  1. سلام
   باید شرایط شما دقیق تر بررسی شود لذا با کارشناسان ما تماس بگیرید

 126. سلام، پدر مادرم از هم جدا شدن، از طلاقشون 3 سال میگذره، تحت پوشش کمیته‌ هستیم، بردار بزرگتر دارم ک معافیت پزشکی گرفته، آیا من میتوانم معافیت کفالت بگیرم؟
  اگر میشود لطفاً بگید ک ماده و بند چند می‌باشد.

  1. سلام
   باید شرایط شما دقیق تر بررسی شود لذا با کارشناسان ما تماس بگیرید

 127. سلام، پدر مادرم از هم جدا شدن، از طلاقشون 3 سال میگذره، تحت پوشش کمیته‌ هستیم، بردار بزرگتر دارم ک معافیت پزشکی گرفته، آیا من میتوانم معافیت کفالت بگیرم؟
  اگر میشود لطفاً بگید ک ماده و بند چند می‌باشد.

  1. سلام
   امکان گرفتن کفالت در صورت داشتن برادر بزرگتر وجود ندارد

 128. سلام ببخشیداگرپدرفوت کنندمعافیت کفالت پدرباطل می شودیانه معافیت کفالت پدرنیازمند مراقبت ماده6 بهزیستی

 129. سلام
  من 27 سالمه دانشجو ارشد هستم پدرم سال 98 فوت شدن و برادر بزرگترم ازدواج کردن و شهر دیگه ای هستن
  مادر هم از بیمه پدرشون الان دارن استفاده میکنن و برای همین تحت پوشش کمیته نیستن
  خواستم ببینم من شرایط معافی از کفالت مادرو دارم؟

  1. سلام وقتتون بخیر برای گرفتن کفالت مادر باید ابتدا عضو بهزیستی مادر باشد و نوع وضعیت شدید یا خیلی شدید لحاظ شود

 130. با سلام من تمام شرایط مورد نیاز برای کفالت مادرم رو دارم و تازه ۱۸ سالم شده…آیا با گرفتن معافیت …دوره آموزشی رو باید برم یا وقتی معافیت بگیرم نیازی نیست که دوره آموزشی برم؟؟؟

 131. سلام و احترام خدمت مشاورین محترم
  بنده پسر بزرگ خانواده ام و در حال تحصیل در مقد کارشناسی ارشد و تا دو سال آینده معافیت تحصیلی دارم.
  برادر کوچیکترم در حال گذراندن خدمت سربازی هستش.
  مادر و پدرم یک سال پیش از هم جدا شدند و پدرم مدتی هست ک فوت شده.
  مادرم تحت حمایت کمیته امداد هستش
  آيا این امکان وجود داره که بتونم کفالت مادر رو برعهده بگیرم و از خدمت سربازی معاف شم؟

  1. سلام
   بله به احتمال زیاد بتوانید معافیت بگیرید و برای بررسی شرایط کفالت مادر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 132. سلام و عرض خسته نباشید ، ممنون از سایت خوبتون.
  من پدرم سه ماهه که فوت شدن ، و یه برادر بزرگتر دارم ، الان مادرم و دوتا خواهر بزرگ دارم ، آیا به من کفالت داده میشه

  1. سلام
   جهت بررسی بیشتر کفالت با کارشناسان ما تماس بگیرید

 133. سلام و عرض خسته نباشید . من پدرم سه ماهه که فوت کردن ، یه بردار بزرگتر دارم که سربازی رفته و از ما جدا شده ، حالا مادر و دوتا خواهر مجرد دارم ، آیا میشه من کفالت بگیرم ؟

  1. سلام
   برای بررسی های بیشتر شرایط کفالت با کارشناسان ما تماس بگیرید

 134. سلام .خسته نباشید .اگه تا وقت مشمولیت ۲۹ ماه از طلاق پدر و مادر گذشته باشه میشه معافیت گرفت؟

 135. سلام پدر بنده 8 ساله من و مادرم را ترک کرده و ازدواج کرده است . ولی پدر و مادرم طلاق نگرفته اند به خاطر مهریه بالای مادرم . . . ولی اصلا به مادرم خرجی نمیدهد . و همه هزینه ها پای بنده است . الان تکلیف بنده چیه ؟ در ضمن بنده تک فرزند از مادرم هستم

  1. سلام
   باید طلاق نامه رسمی باشد ولی شما میتوانید جز موارد خاص باشید که برای بررسی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 136. سلام وقت بخیر من ۲۱ سالمه و پدرم فوت شده دانشجو هستم اما این ترم شهریه واریز نکردم و به دلیل درگیر بودن به یسری مسائل دانشگاه نرفتم و مادرم هم کارمند دولتی هست و حقوق پدر فوت شده م روهم میگیره دراین شرایط معافی به من تعلق میگیره؟؟

 137. باسلام من 20 سالمه یه برادر 10 ساله و یه خواهر بزرگ تر از خودم دارم و پدر مادرم از هم جدا شدن آیا میتونم کفالت مادرم رو بگیرم ؟

  1. بستگی به این داره که چه قدر از تاریخ طلاق مادرتون گذشته. برای بررسی بیشتر شرایطتون تماس بگیرید

 138. سلام ،من پدرم 15ساله فوت شده،
  ۴ برادر بزرگ تر دارم که همه خدمت رفته و ازدواج کردند،
  فقط منو مادرم با هم زندگی میکنیم،
  تحت پوشش سازمان حکایتی هم هستیم،
  فقط بردار چهارمم برای قانون ۳ برادری معافیت گرفت.
  من میتونم کفالت مادرم را بگیرم؟

   1. يك همشهري دارم باهمين شرايط كفالت مادرشو گرفت
    چطور شما ميگين نميشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 139. سلام وقت بخیر
  بنده یک برادر دوقلو دارم که در نیروی انتظامی مشغول به تحصیل است و سربازی ندارد خواستم بدونم بنده میتونم برای کفالت مادر اقدام کنم؟

 140. سلام وقت بخیر
  اگر فردی چندین سال غیبت داشته باشد و حالا بعد فوت پدرش بخواهد به جهت کفالت از مادر اقدام کند آیا معافی از خدمت شامل حال این فرد میشود

 141. سلام عرض ادب واحترام من چندسالی هست که پدرم فوت کردومادری پیروخواهری فلج دارم وخودم هم دارای سه فرزند هستم زیرپوشش امدادولایت هستم وبرادرهام هم هرکدوم سرخونه زندگی خودشون هستن وبرادری کوچ دارم که درحال حاضردرحال خدمت رفتن هستن وازدواج هم کرد میخواستم ببینم خودم به عنوان سرپرست خانوادخودم ومادرم کفالت به میخوره به عنوان سرپرست

 142. سلام خسته نباشید من ۱۸ سالمه و از ۱۴ سالگی پدرم فوت شده ، برای انتقالی از دانشگاه گفتند باید برگه کفالت قانونی مادر رو بگیرید ،برای اینکار رفتم سر دفتری گفت باید خرج و مخارج مادرت را شما پرداخت بکنید تا بتونید به صورت قانونی کفیل بشید ، درسته؟ راهنمایی میکنید؟

  1. با سلام تحقیقات محلی زیر نظر وزارت اطلاعات انجام میشود

 143. سلام پدر من 1 ساله فوت شده و سه تا برادر دارم که دوتایی بزرگ ازدواج کرده اند آیا برادر کوچکتر شامل معافیت میشه یا خیر

 144. سلام وقت بخیر من ۲۱ساله هستم و دانشجوی کارشناسی ۱۶سال پیش مادر و پدرم از هم جدا شدن ۸سال پیش مادرم مجدد ازدواج کرد اما الان ۶ماه هستش که از هم جدا شده اند (به صورت توافقی)ایا من میتونم معافیت بگیرم ؟تحقیقات نظام وظیفه چگونه هستش ؟چون من با مادرم در شهرستان زندگی میکنیم اما دانشجوی مشهد هستم زمان وبت نام دانشگاه ادرس خانه پسر داییم که در مشهد هستش در سامانه پلیس +۱۰برای من ثبت شده گفتن شهرستان اگر بخوای کار هارو انجام بدی اول رد میشود به دلیل عدم تطابق ادرس محل سکونت

 145. سلام وقت بخیر من ۲۱ساله هستم و دانشجوی کارشناسی ۱۶سال پیش مادر و پدرم از هم جدا شدن ۸سال پیش مادرم مجدد ازدواج کرد اما الان ۶ماه هستش که از هم جدا شده اند (به صورت توافقی)ایا من میتونم معافیت بگیرم ؟تحقیقات نظام وظیفه چگونه هستش ؟چون من با مادرم در شهرستان زندگی میکنیم اما دانشجوی مشهد هستم زمان وبت نام دانشگاه ادرس خانه پسر داییم که در مشهد هستش در سامانه پلیس +۱۰برای من ثبت شده گفتن شهرستان اگر بخوای کار هارو انجام بدی اول رد میشود به دلیل عدم تطابق ادرس محل سکونت

 146. سلام خسته نباشید
  من ۲۴ سالمه و لیسانس گرفتم، پدرم ۴۰ روزی هست که فوت کرده ،یک برادر بزرگتر دارم که خدمت کرده و یک برادر دوقلو دارم که ۹ ماهه داره خدمت میکنه، میخواستم بدونم میشه کفالت مادرم رو بگیرم؟

 147. باسلام بنده پسربزرگترخانواده هستم و30سال سن دارم نه ماهه پدرم فوت کرده ومادرم تحت پوشش کمیته امدادهست برادرکوچیکم به دلیل مشکللات روحی سابقه بستری دربیمارستان اعصاب وروان روداره امادوسال غیبت دارم می تونم معافیت کفالت مادرروبگیرم؟

 148. ببخشید من رفتم کمیسیون برای پرونده با اینک مادر من ۵ ساله هس طلاق گرفته و ۲ شیفت کار میکنه و بیماری داره ک باید بازنشستگی زودرس بگیره(مستعد پلاک مغزی) و باید کارش کم بشه بازم کمیسیون حین جلسه میگفت طلاف برای ما ملاک نیس و پرونده ی شمارو ما قبول نداریم من نمیدونم چیکار باید کنم نمیدونم تایید میکنن یا خیر؟

 149. سلام خسته نباشید پدر و مادر من حدود ۶ سال میشه که از هم جدا شدند و مادر بنده مددجو کمیته امداد امام خمینی هستش بنده ۲۰ سالم هستش و یک برادر ۲۴ ساله دارم که بدلیل مشکل اعتیاد در آموزشی و مشکلات اعصاب روان فرار از خدمت شد من میتوان بجای برادر بزگرم کفالت مادرم را با رضایت خو مادر بگیرم ممنون میشم‌ اگ جواب بدین

  1. سلام
   شما جز موارد خاص هستید و برای بررسی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 150. با سلام من یک برادر بزرگتر از خودم دارم ولی اون سربازی رفته وتموم شده مادرمن هم مطلقه هست ایا من میتوانم کفالت بگیرم برادر من هم خارج از کشوره

  1. وقت بخیر بشرط نداشتن غیبت و گذشتن حداکثر 30 ماه از طلاق مادر و نداشتن ازدواج مجدد ولی کفغالت اولویت با فرزند ارشد پسر است

 151. سلام من ۲۱ سالمه .۱۵ ساله پدرو مادرم از هم جدا شدن.مادرم ازدواج مجدد نداشته و من فرزند بزرگ خانوادم .تحت پوشش بهزیستی هم هستم..غیبت سزبازی دارم .ایا میتونم برای کفالت مادر اقدام کنم؟

   1. سلام من 18 سالمه یک 2ماه میشه خدمت میکنم پدرومادرم یه چند ماهی است از هم جدا شدند به سازمان نظام وظیفه رفتم گفتند معاف موقت میشوید غیبت هم ندارم تک پسر هم هستم اگه پیگیر بشم چند روز طول میکشه معاف موقت بگیرم با تشکر

 152. سلام من ۲۱ سالمه .نزدیک ۱۵ سال است پدرو مادرم از هم جدا شدن.مادرم ازدواج مجدد نداشته و من پسر بزرگ خانوادم. تحت پوشش بهزیستی هستم.غیبت سربازی دارم .ایا میتونم کفالت مادرم رو برعهده بگیرم برای معافی؟

 153. سلام وقتتون بخیر..
  من پدرم ۹سال پیش فوت شده .. الان تقریبا دو ساله غیبت بعد از تحصیل دارم
  بدلیل مشکلات مالی خدمت نرفتم
  سه برادر بزرگتر دارم ک هر سه خدمت رفته و تنها یکی مجرد است
  مادرم تحت پوشش کمیته امداد است
  لطفا میشه راهنمایی کنید شرایط معافیت دارم (اینکه پسر آخر هستم)

  ضمن اینکه برادرام با مادرم رفت آمد ندارن
  اما برادر مجردم هر از گاهی سر میزنه(اما خدایی کمک خرج هست)

  به رضایت مادرم، آیا می‌تونه حق کفالت رو به من بده؟
  من این معافیت رو برای استخدام شغلی میخام

  ممنون میشم راهنمایی کنید

 154. سلام وقت بخیر
  مادر و پدرم جدا شدند و برادر کوچکترم (25 سالش هست) به خارج از کشور مهاجرت کرده است. آیا من میتونم کفالت مادرم را بگیرم و معاف بشم؟

  1. سلام وقت بخیر در صورت نداشتن و غیبت و پسر بزرگ بودن امکانش میتواند وجود داشته باشد.

 155. سلام وقت بخیر با معافیت موقت کفالت امکان استخدام وجود داره مثلا شرکت های خصوصی یا دولتی

 156. سلام من ۱۸سال دارم پدر و مادرم بصورت عقد موقت ازدواج کردند و نام هیچ مردی در شناسنامه مادرم قید نشده لطفا در مورد کفالت مادر راهنمایی بفرمایید سپاس

 157. سلام من با مادرم زندگی میکنم ۱۸ سالمه …پدر و مادرم بصورت عقد موقت ازدواج کردن…و پدرم تنها همسر مادرم بودن…یعنی در شناسنامه مادرم نام هیچ مردی ثبت نشده تابحال لطفا راهنمایی بفرمایید در مورد کفالت مادر

 158. سلام وقت بخیر
  آیا بعد از گرفتن معافیت دائم کفالت مادر
  اگر مادر ازدواج کند معافیت باطل نمیشود؟!

 159. سلام خسته نباشین گفتین که خانواده فرد مشمول تا قبل از 16 سالگی میتونن کفالت بگیر برای اونایی که در سنین بالاتر هستن چی؟؟

  1. سلام
   جهت راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 160. سلام من پدرم فوت کرده و خودم ۷ ماه شده که از خدمت نرفتنم میگذره سه برادر از خود بزرگتر دارم دو تاشون متاهل هستند و از من بزرگتر مجرد است ولی معتاد است الانم کمپ هست چهار سال زندان هم دارد و چهار تا خواهر بزرگتر از خودم دارم که همشون ازدواج کردن منو مادرم زندگی میکنیم آیا میتوانم کفالت بگیرم.؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای موضوع شما ممکن است مواردی در زمینه کمیسیون موارد خاص لحاظ شود

 161. سلام من 23 سالمه و 7 ماه از طلاق پدر و مادرم گذشته و تک فرزندم غیبتم ندارم ، یک ماهه اخر رو با مادرم زندگی می کنم ولی می دونم پدرم برای حفظ ابرو به همسایه ها تو محل زندگی خودش نگفته طلاق گرفته ، ازونور فامیلای پدریم نمی دونن اینا طلاق گرفتن ولی فامیلای مادریم می دونن ، می خوام بدونم اگ اقدام کنم تو تحقیقات محلی از همسایه های محل زندگی پدر ممکنه سوال بشه ؟ در کل این موضوعات ممکنه باعث رد شدن معافیم بشه ؟ لطفا ج بدین

 162. سلام. من دانشجو هستم و پدرم فوت کرده و یه برادر بزرگتر از خودم هم دارم که خدمت سربازی رفته.
  من میتونم معافیت کفالت مادر بگیرم؟

 163. سلام
  مادرمن خارج ازکشورهستندومن به ایران اومدم برای گرفتن معافیت کفالت مادرمطلقه،آیاحضورمادردرایران الزامیست؟

 164. سلام من مادر و پدرم ۳ ساله از هم جدا شدن و الان ۲۱ سالمه و از ۱۷ سالگی ترک تحصیل کردم و پیش مادرم زندگی میکنم مادرم هم مریضی قلبی داره و زیر پوشش کمیته هست یک برادر کوچک تر هم دارم که الان سربازیه نمیتونم ولشون کنم میخواستم ببینم میتونم کفیل مادرم بشم

 165. سلام ببخشید من پدر مادرم تازه طلاق گرفتن و یک برادر کوچک تر دارم ۱۷سالشه ودو خواهر کی یکش بزرگ تر هست و یکش هم ۹ سالشه و خودم ۱۹سالم هست و معافیت تحصیلی دارم.. ازاون زن یکی بابام یک برادر دارم بزرگ تر ناتنی هست و متاهل… میخواستم ببینم شرایطو دارم الانم با مادرم زندگی میکنیم

 166. سلام جناب وقت بخیر
  من از 5 تا 15 سالگی کفیل مادر بودم که مادرم ازدواج کرد
  و الان 3 سال می‌گذره و من الان 18 سالمه

  میدونم تا اینجای کار کفیل مادر محصوب نمیشم ولی لطفاً ادامه رو هم بخونید و خواهشاً حتما جواب بدید

  بگذریم از این که قوانین داخل آیین نامه نظام وظیفه چقدر مسخره و فکر نشده است
  و ممکنه کسی که از 15 تا 18 سالگی مادرش شوهر نداشته معاف بشه، ولی کسی مثل من که تا 15 یا 16 سالگی کفیل مادر بودم معاف نشه

  از اونجایی که راجع به چند زنه و چند فرزنده بودن پدر نا تنی هیچ تبصره یی داخل آیین نامه سازمان نظام وظیفه نیومده من نه تنها حق اعتراض جدی دارم بلکه واقعا به نظرم معافیت حق مسلم منه

  1-نظر شما چیه؟
  2-برای همچین اعتراضی دقیقا دقیقا باید کدوم بخش و کدوم اتاق ساختمون نظام وظیفه توی میدون سپاه برم؟
  3-مراحل گرفتن کارت معافیت و رفتن به مصاحبه حضوری هر کدوم تقریبا چند روز طول میکشه و ایا ممکنه در طول درخواست، فرا رسیدن تاریخ مشمولیت با مراحل گرفتن کارت معافیت تداخل پیدا کنه؟

  خدا یک دنیا خیر و اجر بهتون بده لطفاً جواب 3 سوال منو زود بدید
  تا 7 روز دیگه من مشمول میشم

 167. سلام پدرم ۳ ماه هست فوت کرده و بنده دانشجو هستم و معافیت تحصیلی دارم تا چند سال دیگه
  ۳ برادر هستیم که یکی از آن ها خدمت رفته و متاهل هست و اون یکی سرباز فراری که غیبت خورده اما مجرده آیا می تونم کفالت مادرم رو بگیرم ؟

 168. باعرض سلام ودرود
  من ۱۹سالمه وهنوزغیبت ندارم پدرم۵سال پیش فوت کردن وبرادری بزرگترومتاهل دارم که سربازی نرفته،چجوری میتونم کفالت مادرمو بگیرم؟

  1. سلام
   احتمالش کم میباشد اما برای بررسی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 169. سلام وقت بخیر مادر من ۳ ماه پیش از پدرم طلاق گرفته
  و یک برادر بزرگ تراز خودم دارم که حدود ۱ساله از خدمت سربازی فرار کرده و از ترس اینکه مامور ها بگیرنش به شهری دیگه رفته
  من ۲۰سالمه و یک برادر ۱۲ساله دارم که با مادرم زندگی میکنیم در چه صورتی کفالت مادر رو میتونم بگیرم؟

  1. سلام وقت بخیر طبق کمیسیون موارد خاص نظام وظیفه بر اساس قوانین جدید بررسی خواهد شد

 170. سلام.من تمام کارای معافیم (مادر مطلقه)رو انجام دادم حتی فیش صدور کارت رو هم واریز کردم بعد رفت استان منفی شد به علت اینکه مادرم پیش پول خونه و ماشین داره الان من چیکار باید کنم؟نزدیک ۲ میلیون خرج کردم ۲سال دنبالشم بعد بیان این حرفو بزنن لطفا راهنمایی کنید با سپاس

 171. با سلام پدر بنده اخیرا فوت کردند و ایشان دو تا زن داشتند و سه تا پسر…

  درشناسنامه مادر من دو تا پسر هست که یکیش منم و یکیش برادر دیگرم ک به بیمار لاعلاج مبتلا است و فلج است و قبلا هم کفالت پدرم را گرفته بود. مادرمم تحت حمایت کمیته امداد است…خودمم دانشجو ام و بدون غیبت…آیا من معاف میشوم؟

  اگه اره ممنون میشم روند اونو بگید بهم🌹🌹

  1. سلام وقت بخیر باید شرایط شما بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد.

 172. باسلام و عرض ادب
  چه زمانی از تاریخ طلاق مادر باید گذشته باشد که فرزند پسر بتواند برای دریافت معافیت اقدام کند؟؟

  1. سلام
   جهت بررسی کفالت مادر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 173. سلام ببخشید من مادر پدرم طلاق گرفتن من کلافت موقتم رو گرفتم بعد من میخوام برم تهران میتونم از نظام وظیفه تهران کفالتم رو بگیریم یا فقط باید از شهر خودم بگیرم

 174. سلام ببخشید من مادر و پدرم یک سال طلاق گرفتند الان من کفالت موقت رو هم گرفتم الان من اگه بخوام برم تهران میتونه کفالت دائمم رو از نظام وظیفه تهران بگیرم یا باید فقط از نظام وظیفه شهرم بگیرم

 175. سلام خسته نباشید من پدرم 8 سال پیش فوت کرده برادرم با کفالت من معاف شده و من به خاطر برادر بزرگترم نمی تونم کفالت مادرمو بگیرم به نظر شما بهترین راه برای اینکه بتونم ثایت کنم برادر من توانایی کفالت مادرمو نداره چیه! ایا برادرم میتونه به یه شهر دیگه انتقالی بگیره و من معاف شم یا راه دیگه ای هم هست

 176. من شرایط معافیت کفالت مادر رو دارم و فقط اون قسمت تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال رو یک سوال دارم، من برادرم ۲۸ سالشه و پایان خدمت داره و متاهل هم هست، با این اوصاف من میتونم مشمول این معافیت بشم؟ در حاضر معافیت تحصیلی دارم و دانشجو هستم

  1. سلام وقتتون بخیر درصورت وجود برادر بزرگتر امکانش وجود ندارد اما مینوانید در صورت داشتن شرایط از طریق کمیسیون موارد خاص نیز اقدام بفرمایید.

 177. سلام
  پدر من مهر سال 99 فوت شده و من تنها پسر هستم.
  از مهر سال 1400 وارد غیبت شده ام.
  با توجه به این که پدر من قبل از تاریخ غیبت فوت شده، آیا قادر به دریافت معافیت کفالت مادر هستم؟

  1. باسلام با توجه به قوانین کفالت مادر برای کفالت اقدام کنید

 178. برادر بزگتر من بعد از انجام خدمت سربازی به خارج از کشور مهاجرت کرد
  من میتونم کفالت مادرم که طلاق گرفته رو به عهده بگیرم؟

  1. سلام وقت بخیر امکان کفالت شما با شرایط اصلی امکان پذیر نیست ولی از راه معافیت های موارد خاص اقدام کنید

 179. سلام اگه کفالت مادر بگیریم اگه درخانه پدر زندگی کنیم مشکلی پیش میاد؟
  مادرم خونه مادر بزرگم باشه خودم خونه پدرم

  1. سلام وقت بخیر اگر شرایط را داشته باشید امکان پذیر است

 180. سلام، من ۲۶ سالمه، غیبت ندارم و دانشجو هستم، مادر و پدرم به تازگی طلاق گرفته اند. یه برادر دارم که متاهله و در حال خدمته! میتونم کفالت مادرم رو بگیرم و معاف شم؟

  1. سلام وقت بخیر باید شرایط شما بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد

 181. سلام.من الان ۱۹ سالمه و تک پسر خانواده ام ومعافیت تحصیلی دارم و پدر و مادر به تازگی جدا شدن.خواهر یا برادر کوچیکتر و صغیر هم ندارم مادرم تنهاست و طلاقشون هم تو ۱۸ سالگی من اتفاق افتاده.ایا من میتونم بعد از گذشت ۳۰ ماه برای معافیت کفالت اقدام کنم یا نه؟

  1. با سلام بله زیر نظر وزارت اطلاعات انجام میشود که شرایط شما بررسی شود

 182. سلام وقت به خیر.من پدرم سالهاست فوت شده.یک برادر بزرگ تر دارم که چند سال پیش کفالت خواهر کوچکترم را به عهده گرفته و معاف شد.خواستم ببینم آیا بنده میتوانم با گرفتن کفالت مادرم معاف شوم؟

 183. سلام من اقام اعصاب روانه و ۶۰ سالشه و براددم بزرگه معتاده یکی از ریه هاش از دست داده و برادرم کوچیه اعصاب روانه تحت بهزیستیه و مادرم هم طلاق گرفته و ی خواهر ۱۵ ساله دارم میشه معافیت بگیرم

 184. سلام و عرض ادب
  در قسمت مدارک لازم برای دریافت کفالت مادر در مرحله اول عنوان شده ( تکمیل و ارائه برگه واکسیناسیون مشمول ) . لطف میکنید توضیح بدید منظور کدام واکسیناسیون است ؟؟؟

 185. با سلام من پدرم سال 96 فوت کرده و مادر با 68 سال سن به علت مشکلات ستون فقرات وعارضه های دیگر از کار افتاده است و بهزیستی به ایشان معلولیت متوسط دادند و ناتوانی مادر به علت بیماری تشخیص داده شد و معلولیت حاد و شدید ندادند. من 28 سال سن دارم و نزدیک به 8 سال میشود که به علت پرستاری از مادر و پدر خانه نشین شده ام. مادر مجرد است و از کار افتاده من از چه طریقی می توانم کفالت مادر را بگیرم؟

  1. سلام پس از گذشت ۳۰ ماه، چنانچه مادر فاقد همسر و سرپرست باشد، معافیت موقت به معافیت دائم کفالت مادر تبدیل می‌شود
   در حالت کلی اگر شما تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال هستید و پدر شما فوت کرده است یا والدین شما طلاق گرفته اند و غیبت ندارید، می توانید مشمول معافیت کفالت باشید..

   1. سلام من پدرم فوت کرده و خودم ۷ ماه شده که از خدمت نرفتنم میگذره سه برادر از خود بزرگتر دارم دو تاشون متاهل هستند و از من بزرگتر مجرد است ولی معتاد است الانم کمپ هست چهار سال زندان هم دارد و چهار تا خواهر بزرگتر از خودم دارم که همشون ازدواج کردن منو مادرم زندگی میکنیم آیا میتوانم کفالت بگیرم.

    1. سلام وقت بخیر
     برای موضوع شما ممکن است مواردی در زمینه کمیسیون موارد خاص لحاظ شود

   2. سلام من پسر ارشدم ۲۲سالمه دانشجوام داداشم ۱۷سالشه ۹ماه دیگ ۱۸سالش میشه پدر فوت شده من معاف نمیشم یعنی؟چون برادرم ۹ماه دیگ ۱۸میشه؟

    1. سلام
     احتمالش وجود دارد اما باید شرایط شما و برادرتان دقیق تر توسط کارشناسان ما بررسی شود

 186. سلام
  اگه زمان طلاق مادر ۳۰ ماه گذشته باشد و مادر یک ازدواج موقت و باطل شده داشته باشد و از زمان ابطلاع ازدواج موقت یکسال گذشته باشد باز هم شامل معافیت میشود یا خیر ؟؟

  1. سلام بله اگر 30ماه گذشته باشد می توانید ولیسی باتوجه به ازدواج موقت ممکنه نظام وظیفه اذیت بکنن

   1. سلام خسته نباشید مادر من نزدیک ۶ماه هست طلاق گرفت
    ته!
    من یک برادر بزرگ تر از خودم دارم که از خدمت فرار کرده و به شهری دیگ رفته
    من ۲۰سالمه و یک برادر۱۲ساله دارم ک با مادرم زندگی میکنیم در چه صورتی کفالت به من تعلق میگیره؟

    1. وقت بخیر طبق کمیسیون موارد خاص نظام وظیفه بر اساس قوانین جدید بررسی خواهد شد

 187. با سلام، من تمامی شرایط کفالت مادر رو دارم ، اما در حال حاضر دانشجو هستم و معافیت تحصیلی دارم، آیا در حال تحصیل هم میتوانم اقدام به کفالت مادر کنم یا خیر؟

  1. سلام بهترین زمان هست اقدام کنید چون زمان یا اعزام براتون نمیاد مشکلی نداره اقدام کنید

 188. سلام اگر کسی دوره آموزشی گذرانده وخودسرپرست باشد درحال حاضرفرارکرده باشدمعافیت شمالش میشه؟

 189. سلام اگر سربازی فرارکرده باشد وبی سرپرست باشد دوره آموزشی گذرانده باشد خودش سرپرس خودش معافیت شاملش میشود

  1. باسلام برای اطلاعات بیشتر و شرح کامل توضیحات با کارشناسان ما تماس بگیرید

  1. سلام
   نامین هزینه ها و خرج و مخارج و نگهداری و سرپرستی مکفول

 190. سلام من پدرم یک سال فوت شدند و یک برادر دارم که خارج از کشور زندگی میکنه و خدمت سربازیشو رفته خبریم ازش نیست , تمامی خرجای زندگیمون با خودمه میتونم کفالت مادرمو بگیرم؟

  1. سلام وقتتون بخیر شما از طریق کمیسیون موارد خاص میتوانید اقدام بفرمایید.

 191. سلام وقت بخیرمن ۲۱سالمه پدرم ۳ ماهه فوت کرده یه خواهر از خودم بزرگ تر دارم برادر ندارم من میتونم معاف بشم.

  1. بله چون تنها فرزند پسر بالای 18 سال هستی حتما اقدام کن تا دیر نشده و غیبت نخوردی

 192. سلام. من الان معافیت موقت کفالت مادر(طلاق گرفته) دارم. بعد تو این دوره عمل تخلیه رحم و تخمدان انجام داده و دیگر قادر به فرزنداوری نیست ، میخواستم بدونم که تاثیری برای گرفتن معافیت دائم من داره این عمل جراحی؟؟؟

  1. سلام خسته نباشید من پدر و مادرم ۲۰ ساله جدا شدن و ۲ تا برادریم من ۲۶ و اون داداشم ۲۲ من با مادرم زندگی میکنم و سرپرستم و اون داداشم با پدرم هستش من سر ۱۸ سالم رفتم خدمت ۵ ماه خدمت کردم خبرم نداشتم متونم کفیل مادرم شم به خاطر مشکل زندگی فرار کردم ایا الان بعد ۷ سال فراری بودن امکانش هست معاف بشم من با مادرمم و از پدر و برادرم هیچ خبری نداره مادرمم مجرده لطف کنید راهنمایی کنید تمامی مدارکم هست طلاق نامه و یه محل میدون من دارم خرج مادرمم رو میدم

 193. سلام ، مادر من تازه طلاق گرفتن و من دانشجو هستم و یک برادر کوچیک پانزده ساله دارم میتونم کفالت مادرمو بگیرم ؟؟

  1. سلام افراد موضوع این بند تا سی ماه متوالی میتوانند از معافیت کفالت موقت استفاده کنند و در پایان مدت مذکور در صـورت دارا بودن شرایط کفالت از معافیت دایم بهره مند خواهند شد. مبنای محاسبه معافیت موقت، تاریخ فوت همسر یا تاریخ ثبت طلاق میباشد.

 194. سلام یعنی درهر صورت معافیت فقط برای کسانی که برادر بزرگ خانواده هستند میرسد ؟

 195. سلام خسته نباشید ، مادر من اگه بعد طلاق حقوق پدر فوت شدشو بگیره با منی ک زندگی میکنه من میتونم کفالتشو بگیرم یا حقوق پدر فوت شدشو نمیتونه بگیره ؟؟؟

   1. سلام ،وقتتون بخیر ببخشید شما منظورتون چیه ایشون گفتند که حقوق پدره مادرش (پدربزرگ)تعلق می‌گیرد یعنی حقوق بگیر دولت است در قانون کفالت قید شده که مادر باید در پوشش بهزیستی باشد و یعنی خود مشمول‌ خرج مادرش را بدهد

    1. سلام
     جهت بررسی بیشتر شرایطتون با کارشناسان ما تماس بگیرید

 196. سلام
  خواستم بدانم ایا برای کفالت مادر برای فرزند ایا تحقیق درب منزل می ایند یا فقط استشهاد انجام می شود

 197. سلام
  من پدر مادرم ۲۰ ساله جدا شدن
  خودم حدود پنج ماه پیش مشمول خدمت شدم
  برادر بزرگتر دارم ولی ده ساله ازدواج کرده و بچه هم داره و خدمت سربازیشو رفته
  ایا من میتونم کفالت مادر رو بگیرم؟

  1. سلام
   به دلیل داشتن برادر بزرگتر احتمال ان کم میباشد اما باید شرایط شما دقیق تر بررسی شود

 198. سلام
  من دانشجو هستم پدر و مادرم وقتی ۱۹ سالم بوده طلاق گرفتن الان هم ۳۰ ماه داره میگذره میتونم برا معافیت اقدام کنم؟؟

  1. سلام
   احتمال ان وجود دارد اما باید شرایط مادر و شما به طور کامل بررسی شود

 199. سلام من سربازی سال ۸۹رفتم ۱۰روز هم خدمت کردم پدرم سال۹۶فوت کرده برادربزرگم سال ۹۹فوت کرده حالا یک مادر مریض دارم متاهل هستم معافیت میشم از طرف مادرم
  ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام
   احتمال ان وجود دارد اما برای بررسی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 200. سلام خسته نباشید. اصل اخرین مدرک تحصیلی منظورش چیه؟
  اصل مدرک رو تا زمانی ک کارت پایان خدمت نداشته باشی بهت نمیدن

 201. سلام وقت شما بخیر ، پدر و مادر من از هم جدا شده اند و بیشتر از ۳۰ ماه گذشته است و مادرم سرپرستی من را بر عهده دارد و تک فرند هستم . اما مادرم کار میکند و حقوق بگیر هست. میخواستم بپرسم معافیت کفالت مادر شامل من میشود؟

 202. سلام
  من با بابابزرگ مامان بزرگم زندگی میکنم و الان ۱۸ سالمه و وقتی ۵ سالم بود مامان بابام طلاق گرفتن و مادرمم ازدواج نکرده و تمام شرایط بالا رو دارم
  فقط تا به امروز با مامان بزرگ بابا بزرگم بودم چون کفالت بر عهده پدرم خورده بوده اون زمان
  حالا چون ۱۸ سالم شده مطمئنا مختار هستم با مادر باشم یا پدرم
  ولی این ۱۰ سال زندگی ای که من با بابابزرگ پدریم داشتم برام مسئله ساز نیست ؟

 203. سلام . من مادرم دو ساله توافقی از پدرم جدا شده ، و یک برادر بزرگتر دارم که مشغول تحصیل بود و دو ساله فارغ التحصیل شده . و ۳۴ سالشه . من ۳۰ سالمه و متاهل هستم و یک فرزند دارم . و برادر کوچیکترم . ایا من میتونم کفالت مادرم رو به عهده بگیرم ؟ یا این حق برادره بزرگتر و مجردمه ؟ چون من شنیدم بین دو فرزند حق انتخاب با مادره

 204. سلام من هنوز معافیت تحصیلی دارم من میتونم با طلاق پدر با مادرم بعد از طلاق اقدام به معافیت تحصیلی انجام بدم.

 205. سلام .کسی بخاطر معافیت طلاق صوری انجام داده و پدر و مادر فرد در کنار هم زندگی کنند و معافیت هم گرفته شده و کار دولتی هم گرفته بعدا دچار مشکل نمیشود ؟؟

  1. باسلام تحقیقات زیر نظر وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران انجام میشود

 206. سلام وقت بخیر ببخشید پدر من تابعه هستن و در ایران‌با ما زندگی میکنن ولی سرپرست خانواده مادر محسوب میشوند و من تک فرزند هستم آیا من میتونم کفالت مادرم رو بگیریم ؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   به دلیل اینکه پدر در قید حیات می باشد ، این امکان میسر نمی باشد

 207. سلام بنده پدرم فوت شده و كارت پايان خدمتم را يك سالي ميشه كه گرفتم كه معافيت كفالت مادره سؤالم اين هست كه مادر من بعد از چند سال ميتونه ازدواج مجدد داشته باشه و آيا اين كارتي كه من دارم معافيت مؤقت هست و اگر معافيت مؤقت هست بعد از چند مدّت دائم ميشه ممنون از زحمات شما

  1. سلام وقتتون بخیر احتمالا شما معافیت کفالت مادر در خصوص فوت پدر را گرفتید ئ ربطی به معافیت موقت ندارد

 208. سلام من 23 سالم برج 1041/04 درس ام تموم میشه و وارد یکسال معافیت فراغت از تحصیل میشم مادرم یک ماه طلاق گرفته میتونم برای معافیت اقدام کنم

  1. سلام وقتتون بخیر بهتر است برای کفالت مادر بعد از 3 ماه گذشتن در خواست دهید ولی به صورت کلی امکان معافیت شما هست

 209. سلام من یه برادر بزرگتر دارم که معتاده ولی معافیت کفالت گرفته خواستم بدونم نمیتونیم معافیتشو باطل کنیم و خودم کفالت مادرمو بگیرم

 210. سلام. مادر من ۱۰ ساله طلاق گرفته و من تنها پسر ۱۸ ساله خانواده هستم اما مادرم یه پسر از یه شوهر دیگه بزرگتر از من داره که معافیت کفالت گرفته سرنوشت من چی میشه

 211. سلام من ۸سال جدا شدم و فرزندم تیرماه ۱۸ساله میشود وحضانتش با من است..تاکی وقت دارم برای اقدام معافیت وا اینکه من شاغل هستم و۴۰سال هستم مشکلی برای معافیت به وجود میاد..به من گفته آمد سن مادر باید بالای ۵۰باشد

  1. سلام وقتتون بخیر معافیت کفالت مادر از طریق طلاق منظورتان میباشد؟

 212. سلام پدرم دوساله که فوت کرده بنده ۱۸ سالمه غیبت هم ندارم وفقط یک برادر بزرگتر دارم برادرم سربازی رفته و ازدواج کرده و با ما زندگی نمی کنه و من و مادرم هستیم و یک خواهر ۷ ساله دارم ایا کفالت به من

  1. سلام وقت بخیر
   شرایط شما در خانواده و شرایط مادر شما باید مورد بررسی قرار بگیرد.برای کفالت خواهر طبق شرایطی می توانید اقدام کنید

 213. درود بر شما.من میخوام برا کفالت مادر اقدام کنم .تمام شرایط رو دارم .مادرم بازنشسته اموزش و پرورش هست و حقوق بیمه مرحوم پدرم رو هم میگیره .ایا این موضوع خللی در کارم ایجاد میکنه؟

  1. سلام وقت بخیر
   طبق متن قانون نظام وظیفه این مورد خللی برای اقدام شما در زمینه ی معافیت کفالت ایجاد نمی کند

 214. با عرض سلام من محمد ۲۴ ساله که متاهلم و پدر مادرم جدا شدن و برادر ۱۵ ساله دارم ایا میتوانم کفالت مادر اقدام کنم ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. سلام وقت بخیر
   برای معافیت از طریق کفالت مادر طبق قوانین و شرایطی امکان پذیر می باشد

 215. سلام وقت بخیر
  پدر بنده فوت شده و مادرم هم بالای شصت سال سن دارند من یک برادر بزرگتر و یک برادر کوچکتر دارم ک هردو ازدواج کرده اند آیا من میتونم کفالت مادرم رو به عهده بگیرم

  1. باسلام باید شرایط شما کاملا بررسی شود برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 216. سلام پدرومادرم سه ساله طلاق گرفتن مادرم به صورت غیر ثبتی ازدواج کرده وصاحب دختری شده در این صورت میتوانم کفالت مادر بگیرم

 217. سلام ،
  من کف دست و پاهام خیلی زیاد عرق میکنه و همش خیسه و قفسه سینه (جناغ) هم برجسته هست
  امکانش هست معافیت پزشکی بگیرم؟

  1. سلام وقت بخیر
   شرایط بیماری های شما باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد

 218. سلام، بخشید من پدرم فوت کرده منم فرزند اخرم یه برادر دارم سربازی رفته الانم ازدواج کرده و مستقله من میتونم کفالت بگیرم یا نه؟ (الان فقط من با مادرم زندگی میکنم)

 219. سلام، بخشید من پدرم فوت کرده منم فرزند اخرم یه برادر دارم سربازی رفته الانم ازدواج کرده و مستقله من میتونم کفالت بگیرم یا نه؟ (الان فقط من با مادرم زندگی میکنم)

  با تشکر

 220. سلام من پدرم سال ۸۳ فوت شدن و خودمم تا سال ۹۱ دانشجو بودم و غیبت دارم تا الان و یه برادر معلول دارم که معافیت پزشکی داره مادرم هم بازنشسته هست و کفیل برادرم.با توجه به اینکه در زمان غیبت هم شرایط کفالت رو داشتم میتونم کفیل مادرم بشم؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای کفالت اولین شرط نداشتن غیبت می باشد

 221. سلام من مادرم مریض هستش پرونده پزشکی داره ازلحاظ دیسک کمر نمی تونه خوب راه بره بشینه روی زمین یک بار عمل کرده دکتر اشتباهی مهره دیگه عمل کرده به طور کلی هردکتری بردمش عملش نمی کنند سرپرست نداره یعنی پدرم فوت کرده مادرم مستمر بگیر هستش دوتا برادرم متاهل هستند متولد۱۳۷۲ هستم سربازی نکردم آیا معافیت شامل من میشه

  1. سلام وقت بخیر
   در صورت عدم غیبت سربازی تحت شرایطی برای شما امکان پذیر می باشد

 222. سلام؛ مستمری بگیر تامین اجتماعی با حداقل حقوق هستم ایامیتوانم برای پسرم معافیت کفالت بگیرم نظام وظیفه میگویند اقدام نکنید شما حقوق بگیر هستید درکمیسیون رد میشوید شما در توضیحات فوق اعلام نموده اید حقوق مادر ربطی به معافیت کفالت ندارد. سپاس

  1. سلام وقت بخیر
   در زمینه ی مورد شما باید شرایط دیگیری مورد بررسی قرار بگیرد

 223. سلام خسته نباشید پدر مادر من یک ساله طلاق گرفتن و با مادرم زندگی میکنم ، برادر ندارم یک خواهر 5ساله دارم آیا میتونم کفالت بگیرم ؟ 17سالمه سال دیگه 18سالم میشه

 224. سلام خسته نباشید پدر مادر من یک ساله طلاق گرفتن و با مادرم زندگی میکنم ، برادر ندارم یک خواهر 5ساله دارم آیا میتونم کفالت بگیرم ؟ 17سالمه سال دیگه 18سالم میشه

 225. سلام خسته نباشید من 17سالمه سال دیگه 18سالم میشه پدر و مادرم 1ساله طلاق گرفتن با مادرم زندگی میکنم ، برادر ندارم ی خواهر 5ساله دارم آیا میتونم کفالت بگیرم ؟

 226. سلام من پدرم فوت کرده مادر قبل از ازدواج با پدر من بچه ی پسر داشته که با ما زندگی نمیکنه ایا کفالت به من تعلق میگیره

 227. سلام خسته نباشید،مادرم از پدرم ۱ساله طلاق گرفته خواهرم و مادرم پیش من زندگی میکنن
  همه شرایط را هم دارم
  فقط شرایط ۳۰ماه موقت و بعد دائم چیه و چجوریه میشه توضیح بدید
  نمیشه بعد تاییدیه برای معافیت کارت رو بگیرم؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای اطلاعات کامل در زمینه کفالت با کارشناسان ما تماس بگیرید

 228. سلام..وقت بخیر..بنده پدرم براثرکرونا فوت شدن و من با مادر خواهرم زندگی میکنم…برادرم متاهل و سرباز هستن و مشکل کلیوی دارن ینی دارای ی کلیه هستن و قادر ب سرپرستی مادرم نیستن و مدارک پزشکی برادرم موجود هست.ومادرمم مدارک پزشکی دارن..خاستم شرایط کفالت مادربدونم

  1. سلام وقت بخیر
   تحت شرایطی انمکان معافیت شما وجود دارد

 229. سلام
  من کارت موقت خود را دریافت کردم و بعد ۳۰ماه کارت دائم خود را دریافت نمودم ازین ببعد چنانچه مادر ازدواج کند کارت معافیت من باطل میشود؟

 230. سلام من. ۴ساله. ازدواج. کردم. ویک. پسر 2ساله. دارم. همسرم. یکم‌‌‌عصبئ. استرسی شده. بعد از. زائمان. مادر زنم. از. پدر زنم. سالهاس.جدا. شده. مادر زنم. زنم. رو. بدونه. من خبر دار باشم. وبدونم. برده. بسترئ. کرده. بئمارستان. و من راضئ. نیستم. بچم. از. مادر ش. دور. شده. زنمم. داره. اونجا.تو یک اوتاق. ۲.در ۴دق. میکنه. مادرشم. نمیاد. ترخئص. کنمش. تورو. خدا. یه. راه. حل. به من. بدین. زنمو. بتونم. بئارم. بئرون. ۸روز. بچم. غصه داره. میخوره. کمکم. کنئد من. کسیم. ندارم. به. خدا. صواب. داره. ساکن. کرجم. فقط. زنمو. بیارم. بیرون. از اون.روانی. خونه

 231. سلام،من تنها پسر خانواده هستم و مادرم سرطان دارد و پدرم از پس هزینه های شیمی‌درمانی برنمی‌آید.خواستم بدونم میشود کفالت مادر را گرفت.

  1. سلام وقتتون بخیر طبق شرایطی و از طریق ماده 6 امکانش میتواند وجود داشته باشد.

 232. سلام وقتتون بخیر من سال۹۱ آموزشی رفتم.میان دوره مرخصی اومدم.دیگه نرفتم.۱۰سال پیش.پدرم بدلیل سرطان فوت کرده.برادر از خودم بزرگتر دادم.متهل هست. و دارای یک فرزند.خدمت هم رفته..و یک برادر از خودم کوچکتر دارم.که بدلیل دوبار ضربه مغزی شدن.وکل بدنش پلانتینه ومشکل اعصاب داره.تونانایی کارکردن.نداره.بدلیل ناقص بودن.. تنگی نفس.آیا میتونم.کفالت بگیرم.مادر یا برادر کوچک بگیرم.میشه لطف کنی.جوابم بدی‌

  1. سلام وقتتون بخیر بخاطر وجود برادر بزرگتر امکانش کم است.

 233. اعزام خدمت شدم.۹۰تو آموزشی میان دوره اومدم.بخاطره مشکلات نرفتم.۱۰سال غیبت دارم‌پدرم بخاطره سرطان فوت شد.میتونم.کفالت مادرم بگیرم.برادر بزرگتر دالم.ازدواج کرده.جداست.و یه برادر گوچک دارم.بخاطره تصادف ضربه مغزی شد.تنهم بدنش پلاتینه مشکل اعصاب داره.تنگی نفس هم داره.یخاطره همین معاف شد.

  1. سلام وقتتون بخیر بخاطر وجود برادر بزرگتر امکانش کم است.

 234. سلام وقتتون بخیر من سال۹۱ آموزشی رفتم.میان دوره مرخصی اومدم.دیگه نرفتم.۱۰سال پیش.پدرم بدلیل سرطان فوت کرده.برادر از خودم بزرگتر دادم.متهل هست. و دارای یک فرزند.خدمت هم رفته..و یک برادر از خودم کوچکتر دارم.که بدلیل دوبار ضربه مغزی شدن.وکل بدنش پلانتینه ومشکل اعصاب داره.تونانایی کارکردن.نداره.بدلیل ناقص بودن.. تنگی نفس.آیا میتونم.کفالت بگیرم.مادر یا برادر کوچک بگیرم.میشه لطف کنی.جوابم بدی‌

  1. سلام وقتتون بخیر بخاطر وجود برادر بزرگتر امکانش کم است.

 235. سلام وقتتون بخیر من سال۹۱ آموزشی رفتم.میان دوره مرخصی اومدم.دیگه نرفتم.۱۰سال پیش.پدرم بدلیل سرطان فوت کرده.برادر از خودم بزرگتر دادم.متهل هست. و دارای یک فرزند.خدمت هم رفته..و یک برادر از خودم کوچکتر دارم.که بدلیل دوبار ضربه مغزی شدن.وکل بدنش پلانتینه ومشکل اعصاب داره.تونانایی کارکردن.نداره.بدلیل ناقص بودن.. تنگی نفس.آیا میتونم.کفالت بگیرم.مادر یا برادر کوچک بگیرم.

  1. سلام وقتتون بخیر بخاطر وجود برادر بزرگتر امکانش کم است.

 236. سلام
  من ۳۱ سال سن دارم و پدر و مادرم چهار سال است که از هم جدا شده اند و اشتغال به تحصیل دارم و غیبت هم نخورده ام ولی برای تایید این طلاق باید نزدیکانم مثل عمه و عمو و یا دایی و خاله باید بیاییند محضر و شهادت بدهند ولی هیچکدام بدلیل مشکلات نمی آیند.
  من چگونه میتوانم از این قانون کفالت مادر برای معافیت سربازی استفاده کنم؟

  1. سلام وقتتون بخیر اگر شرایط لازم را داشته باشید میتوانید برای کفالت مادر اقدام فرمایید.

 237. سلام خسته نباشید پدرم یک ساله ک فوت کردن من پسر بزرگم سربازی نرفتم و ازدواج کردم و دو برادر کوچیک تر دارم ک سربازی رفتن آیا من میتونم ک کفالت مادرم رو بگیرم یانه؟!!

  1. سلام وقت بخیر
   برای کفالت مادر شرایط و وقوانین جدید لحاظ خواهد شد

 238. سلام من پدرم ۳ ماه فوت کرده تازه سنم به مشمولیت میرسه ۴ تا برادر دارم که ۳تاشون از مادر جدایی ایم متاهلن،یدونه از داداشام تنی مجرد که مجردی زندگی میکنه آیا میتونم با این شرایط معافیت بگیرم

  1. باسلام براید شرایط شما بررسی شود برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 239. سلام من پدرم ۳ ماه فوت کرده تازه سنم به مشمولیت میرسه ۴ تا برادر دارم که ۳تاشون از مادر جدایی ایم متاهلن،یدونه از داداشام تنی مجرد که مجردی زندگی میکنه آیا میتونم با این شرایط معافیت بگیرم

  1. باسلام براید شرایط شما بررسی شود برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 240. سلام بنده ۱۶ سال دارم
  پدر و مادرم به صورت توافقی طلاق گرفتند
  خیلی ها میگن بعد از ۳۰ ماه معاف میشم
  ولی اون موقع ۱۸ سال و ۴ ماهم میشه
  آیا معاف کفالت مادرم رو میگیرم؟

  1. باسلام باید شرایط کفالت را داشته باشید طبق قوانین جدید اقدام کنید

 241. سلام خسته نباشید من در خدمت سر بازی مادر پدرم از هم جدا شدن و یک سال است که من و مادرم جدا زندگی می‌کنیم برادر هم ندارم الان 7ماه سربازم و می خوام برای معافیت اقدام کنم آیا می شود

 242. سلام من اگه بخوام کفالت مادر بزرگم رو بگیرم باید چیکار کنم

 243. سلام وقت بخیر ، عذر میخوام یه سوال داشتم ، من پدر و مادرک ده سال هست که جدا زندگی میکنن.در واقع پدر ترک کردن مارو و مادرم منو خواهرم رو بزرگ کردن . بتازگی پدر و مادرم طلاق رسمی گرفتن . من ۱۹ سال سن دارم خواستم بدونم میتونم برای معافیت اقدام کنم ، چون اون مدت زمانی بعد طلاق دهنمو درگیر کرد ،با این حال که الان ده ساله ترک کردن و منو مادرم داریم کار میکنیم . خواستم بدونم با استشهادیه محلی حل میشه یا نیازی نیست به استشهادیه محلی . ممنونم

  1. سلام
   در ابتدا طلاق نامه باید رسمی باشد و حداقل 30 ماه از ثبت ان گذشته باشد و اگر کمتر از این بازه ی زمانی باشد شرایط خاصی وجود دارد که برای اطلاع بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 244. سلام وقت بخیر .عذر میخوام یه سوال داشتم ،پدر و مادر من ده سالی هست که جدا زندگی میکنم ،در واقع پدر ترک خانواده کرده و منو خواهرم رو مادرم بزرگ کردن ،بنده الان ۱۹ سال سن دارم ، پدر و مادرم هم بتازگی طلاق رسمی از محضر گرفتن .میخواستم بدونم من میتونم برای معافیت مادرم اقدام کنم ؟

 245. سلام. اگر مادری مطلقه ازدواج موقت کرده باشد باز هم پسرش میتواند معافیت کفالت مادر را بگیرد؟

  1. سلام خیر حتی در صورت ثبت ازدواج موقت واجد شرایط برای دریافت معافیت کفالت نیستید.

  2. سلام بنده معافیت موقت خود را گرفتم بعد سی ماه اقدام برای گرفتن کارت دایم خود را انجام دادم و آن را نیز دریافت نمودم سوال من اینست چنانچه بعد از گرفتن کارت دائم مادر ازدواج کند آیا کارت معافیت من باطل میشود؟

   1. سلام
    ببخشید امکانش هست یه راه ارتباطی، آیدی یا شماره تماس بدین؟ چند تا سوال داشتم

    1. سلام از طریق سایت آویژه بسته مشاوره تهیه کنید

 246. با سلام
  پدرم فوت شده و مادرم چون حقوقپدرم رو دریافت میکنند امکان تحت پوشش قرار گرفتن در کمیته امداد و بهزیستی نیست.یک برادر بالای ۱۸ سال دارم که خدمت سربازی رو انجام داده ولی به علت مشغله کاری و متاهل بودن و اینکه در شهر دیگه زندگی میکنند قادر به رسیدگی به مادرم نیستند و مادرم هم بیماری قلبی دارن
  امکان کفالت مادر هست؟اگه هست باید چیکار کنم؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   در مورد این شرایط امکان ندارد اما شرایط دیگری اگر دارید می توانید اقدام کنید

 247. سلام من پدر و مادرم حدودا دوماه میشه که طلاق گرفتن من حدودا تا اواخر ۱۴۰۱ معافی دارم ولی درس نمی خونم کار میکنم یک خواهر کوچکتر از خودم هم دارم که با من و مادرم زندگی میکنه میخواستم بدونم منم میتونم برای معافیت موقت اقدام کنم

 248. من سال ۹۳ رفتم خدمت و اموزشی رو تموم کردم و رفتم یگان بعدشم به خاطر مشگلاتی که داشتم نتونستم ادامه بدم خدمتمو. اون موقع هم یه بچه داشتم که رفته بودم خدمت و به خاطر خدمتم از زن قبلیم جدا شدم به دلایلی و دوباره ازدواج کردم و الانم بچه دومم داره به دنیا میاد انشالا .

  پدرم سال ۸۳ فوت کرد و سه تا داداشیم و داداش وسطی که از من بزرگتر بود فوت شد قبل از این که برم خدمت و داداش بزرگمم چهار سال پیش تشنج کرد و فلج شد و الانم روتخت افتاده تو خونه و من و مادرم مواظبشیم

  البته چون ما روستا نشین بودیم و هزینه های پزشگی داداشم بالاست مجرور شدم بیام شهر کار کنم تا بتونم خرجشونو بدم .

  الانم مادرو داداشم تنها تو روستان و منم تو شهر دارم کارمیکنم و خرجیشونو میفرستم از این ور فرار کردم از خدمت . بابامم فوت شدن و خودمم بچه دومم دوهفته دیگه به دنیا میاد و سی سال سنمه .

  خواستم بدونم باید چیکار کنم‌ کفیل مادرم یا برادرم بشم ؟ اصلا منو کفیل میکنن؟یانه؟؟؟ ممنون میشم جوابمو بدید.

 249. سلام
  من سال ۹۳ رفتم خدمت و اموزشی رو تموم کردم و رفتم یگان بعدشم به خاطر مشگلاتی که داشتم نتونستم ادامه بدم خدمتمو. اون موقع هم یه بچه داشتم که رفته بودم خدمت و به خاطر خدمتم از زن قبلیم جدا شدم به دلایلی و دوباره ازدواج کردم و الانم بچه دومم داره به دنیا میاد انشالا .

  پدرم سال ۸۳ فوت کرد و سه تا داداشیم و داداش وسطی که از من بزرگتر بود فوت شد قبل از این که برم خدمت و داداش بزرگمم چهار سال پیش تشنج کرد و فلج شد و الانم روتخت افتاده تو خونه و من و مادرم مواظبشیم

  البته چون ما روستا نشین بودیم و هزینه های پزشگی داداشم بالاست مجرور شدم بیام شهر کار کنم تا بتونم خرجشونو بدم .

  الانم مادرو داداشم تنها تو روستان و منم تو شهر دارم کارمیکنم و خرجیشونو میفرستم از این ور فرار کردم از خدمت . بابامم فوت شدن و خودمم بچه دومم دوهفته دیگه به دنیا میاد و سی سال سنمه .

  خواستم بدونم باید چیکار کنم‌ کفیل مادرم یا برادرم بشم ؟ اصلا منو کفیل میکنن؟یانه؟؟؟ ممنون میشم جوابمو بدید.

 250. سلام پدر بنده اعتیاد شدید به مواد مخدر دارههیچ منبع درامدی نداره من خرج خونه و خواهر و مادرم رو در می یارم با کارکردن آیا می تونم کفالت مادرمو بگیرم ؟

  1. سلام وقت بخیر
   شرایط شما برای کفالت باید بیشتر بررسی شود

 251. سلام پدرومادر من حدود ۶ ساله درگیر دادگاه وطلاق گرفتن بودن و حدود ۱سال است که مادرم از پدرم طلاق گرفته است و بنده ۱۸سال دارم و دارای معافیت تحصیلی و مادرم من را نمیخواهد و نمیخواهد حتی به دیدنش بروم ایا میتوانم غیابی کفالت ان را بگیرم درصورتی که به دنبال مادرم نفرستند و چون میدانم نمی اید برای کار های کفالت و معافیت من ایا من میتوانم کفالت را بگیرم در صورتی که نیاز نداشته باشند به مادر من که من را نمیخواهد ؟؟؟

  1. سلام .اگه مادر معلم باشه ایا بازم کفالت به فرزند تعلق میگیره؟مادر و پدرم چند ساله از هم جدا شدن ‌.مادرم ازدواج نکرده .

 252. سلام وقت بخیر
  بنده پدرم فوت شده و دو تا بردار بزرگتر از خودم هم دارم ولی سربازی رفته اند و نیازی به کفالت ندارند آیا من میتوانم کفالت مادرم رو بگیرم ؟!

 253. سلام
  بنده دانشجو هستم
  پدرم فوت شده و دو برادر بزرگتر دارم که خدمت رفته اند و یکیشان ازدواج کرده و دیگری مجرد است. هر دو برادر سر مشکلات خانوادگی رفتو امد ندارند با مادرم. برادر مجردم اصلا معلوم نیست کجاست. آیا به بنده معافیت کفالت میدهند؟
  درصورتی که مادرم بخواهد که بنده کفالت او را بپذیرم، آیا به بنده معافیت میدهند؟

  1. سلام. در صورتی که مادر شما تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند سازمان بهزیستی یا کمیته امداد امام خمینی قرار گرفتن باشند به عنوان فرزند کوچکتر میتوانید از معافیت کفالت استفاده کنید.

 254. سلام
  بنده پدرم فوت شده. دو برادر بزرگتر دارم که خدمت رفته اند و یکیشان ازدواج کرده است. هر دو برادر با خانواده ما مشکل دارند و بردار مجرد بنده معلوم نیست کجا است. آیا بنده میتوانم کفالت مادر را بگیرم؟
  اگر مادر بنده بگوید که میخواهد من کفیل او باشم، آیا باز معافیت میدهند؟

  1. سلام وقت بخیر
   امکان معافیت شما از طریق معافیت مددجویی تحت شرایطی امکان پذیر است

 255. با سلام بنده ۸ساله معافیت داعم کفالت مادر رو دارم .بعد این مدت مادرم قصد ازدواج مجدد با پدرم را دارند خواستم ببینم معافیت من باطل میشود؟؟باتشکر

  1. سلام وقت بخیر
   گرفتن معافیت کفالت فقط در دوره ی اخذ معافیت مهم است

 256. سلام من 24سالمه
  پدرم 19ساله فوت کرده و دو تا برادر بزرگتر دارم که هر دو ازدواج کرده اند
  میخواستم بدونم میتونم کفالت مادرم رو بگیرم

 257. سلام وقت بخیر من پدرم هشت سال پیش فوت کرده بیست سالمه دو تا برادر بزرگ تر از خودم دارم ولی ازدواج کردن و سر خونه زندگیشون هستن من قیم مادرم هستم و تنها با او زندگی میکنم دفترچه هم اصلا پست نکردم دو سال از خدمتم گذتشه ولی گفتم اصلا تا الان دنبالش نرفتم ایا به من تعلق میگیره مادرم هم ازدواج نکرده و فقط منو اون زندگی میکنیم

 258. سلام خسته نباشید ‌‌مادرمن پنج ساله طلاق گرفتن و صیقه با یک آقایی هستن میخواستم بدونم اگر در جایی ثبت نشده باشه من میتونم معافیت بگیرم مادر من با اون آقا زندگی میکنه و تمام خرج چ مخارجش بر عهده طرف است

  1. سلام. با توجه به اینکه یکی از مراحل غیر قابل حذف در دریافت معافیت کفالت مادر تحقیقات محلی است حتی اگر صیقه در جایی ثبت نشده باشد ممکن است در تحقیقات محلی مشخص شود و کفالت را لغو کند.

  2. سلام داداش منم شرایطم مثل شماس مادر منم 3 سال است طلاق گرفته چجوری تونستین مرحله تحقیق محلی رو رد کنید؟

 259. سلام من ۲۱ سال سن دارم
  پدرم وقتی ۴ سالم بود فوت شده
  یه خواهره بزرگتر از خودمم دارم که ۲۵ سالشه
  مادرم ازدواج کرده و دو فرزند هم داره
  خواهرمم ازدواج کرده
  آیا میتونم کفالت بگیرم؟

  1. سلام من پسرم سرباز هست آموزشی رفته بعداز مرخصی رفته برود سر یگان خدمت کند نرفته برگشته امده
   حالا به من گفتن که. میتواند تکلف من شود چون خانم هستم ده سال طلاق گرفتم و ازدواج نکردم پسر بزرگتر از این هم ندارم
   حالا فراری حساب میشود یا نه ؟
   تکلف من میشود

   1. سلام وقت بخیر در صورتی که قبل از تاریخ مشمولیت ایشان شما طلاق گرفته باشید می تواند برای کفالت اقدام کند

 260. سلام وقت بخیر‌….من پدرم فوت شده و برادرم کفالت منو گرفته…حالا من در چه شرایطی میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟؟؟

  1. سلام. درصورتی که مادر به دلیل بیماری تحت پوشش نهاد های حمایتی قرار گرفته باشند میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

 261. سلام
  20 سالمه و دانشجو هستم و پدرم 11 ساله ما را رها کرده و در خانه جدا زندگی می‌کند و ازدواج مجدد کرده ولی مادر من رو طلاق نداده
  میتونم با استشهادیه محلی کفالت مادرم برای سربازی بگیرم؟

  1. سلام. خیر برای دریافت کفالت مادر مطلقه باید طلاق نامه محضری وجود داشته باشد.

 262. سلام خسته نباشید
  من سال ۹۲ اعزام شدم خدمت
  بعد از مدتی فرار کردم و برگشتم
  یعنی چندبار فرار کردم و برگشتم تا الان
  بعد مادر و پدر من سال ۹۳ جدا شدن
  هنوز هم ازدواج نکرده
  خودم ۴ سال پیش ازدواج کردم
  و اینکه مادر من بیمه تامین اجتماعی هست زیر نظر بیمه ی پدربزرگم
  غیبت اولیه هم نداشتم
  میتونم اقدام کنم برای معافیت؟

  1. سلام. خیر مشمولین غایب یا فراری مشمول دریافت معافیت کفالت نیستند.

 263. سلام خسته نباشید
  من سال ۹۲ اعزام شدم خدمت
  بعد از مدتی فرار کردم و برگشتم
  یعنی چندبار فرار کردم و برگشتم تا الان
  بعد مادر و پدر من سال ۹۳ جدا شدن
  هنوز هم ازدواج نکرده
  خودم ۴ سال پیش ازدواج کردم
  غیبت اولیه هم نداشتم
  میتونم اقدام کنم برای معافیت؟

  1. سلام. خیر مشمولین غایب یا فراری مشمول دریافت معافیت کفالت نیستند.

   1. سلام خسته نباشین راهی برای گرفتن معافیت هست در روز غایب بودن

 264. سلام من مادرم فوت کرده و من پیش مادربزگم زندگی میکنم میخواستم بدونم میتونم معافیت بگیرم یا نه باتشکر

  1. سلام وقت بخیر در صورتی که تنها نوه پسری بالای 18 سال باشید و دایی هم نداشته باشید بله

 265. با سلام،بنده در مرحله اول ک باید سه شاهد درحه دو ببرم مشکل دارم چون عمویم پایان خدمت جدید دریافت نکرده و یک ماه از مهلت یک ساله معافیت تحصیلی من گذشته ،آیا دلیل موجهیست و میتوانم بازهم برای کفالت درخواست دهم؟

   1. من مطلقه نیستم اما هیجده سال است که باپسرم تنها زندگی میکنم آیا پسرم میتواند معافی کفالت بگیرد؟

 266. سلام وققتون بخیر.
  میخواستم بدونم مادر مشمول اگر در حال حاضر صیغه موقت یا دائم داشته باشه بازم میشه برای کفالت اقدام کرد؟؟
  با تشکر

  1. سلام وقت بخیر اگر به صورتی رسمی باشد خیر نمیتوانید .

 267. سلام من ۱۸ سال دارم پدرو مادرم من وقتی دوساله بودم از هم جدا شدن وپدرم ۲ سال پیش فوت کرده و مادرم ازدواج کرده تک فرزند هم هستم میخواستم بدونم از سربازی معاف میشم یا ن؟؟

  1. سلام. خیر در صورت ازدواج مجدد مادر مشمول دریافت معافیت کفالت نیستید.

 268. سلام من ۱۸ سال دارم پدرو مادرم من وقتی دوساله بودم از هم جدا شدن وپدرم ۲ سال پیش فوت کرده و مادرم ازدواج کرده تک فرزند هم هستم میخواستم بدونم از سربازی معاف میشم یا ن؟؟

  1. سلام. خیر در صورت ازدواج مجدد مادر مشمول دریافت معافیت کفالت نیستید.

 269. سلام بنده مادری دارم که بعد ازطلاق ازدواج کرده آیاشامل کفالت مادر میشوم یا نه؟

  1. سلام. خیر کفالت مادر به تنها پسر بالای ۱۸ سال زنی تعلق میگیرد که سرپرست مرد (همسر) نداشته باشد.

 270. سلام وقتتون بخیر باشه من ۱۴ ساله پدرم فوت کرده و یک برادر بزرگتر از خودم دارم که معافیت پزشکی گرفته میخواستم بدونم من میتونم از معافیت کفالت مادر استفاده کنم با نه؟؟ مرسی

  1. در صورتی که برادر بزرگ تر شما از کار افتاده باشد می توانید برای گرفتن معافیت کفالت اقدام کنید

 271. سلام.من متولد دی ماه سال 1383 هستم و امسال مشمول شدم.
  پدر و مادرم 8 سال از هم جدا شدن و حضانتم با پدرم هستش.

  1..برای گرفتن کفالت مادر آیا باید حضانت به مادرم انتقال پیدا کند یا نیازی نیست؟

  2.. مادرم مجددا ازدواج کرد و طلاق گرفت و همچنان بدون همسر می باشد آیا میتونم همچنان از معافیت کفالت استفاده کنم؟

  1. سلام نیازی نیست به حضانت و اگر مادر مجرد باشد می توانید کفالت او رابگیرید

 272. سلام من ۱۸ سالمه پدرم سال ۹۲ فوت کردن یک برادر بزرگ دارم ک‌کفالت‌ خواهرم رو گرفته مادرم هم‌تحت پوشش کمیته امداد هست میتونم برای معافیت کفالت مادر اقدام‌کنم

  1. سلام خدمت شما، بله امکان معافیت مادر از طریق معافیت مددجویان را دارید و میتوانید اقدام کنید.

   1. سلام من پسرم سرباز هست آموزشی رفته بعداز مرخصی رفته برود سر یگان خدمت کند نرفته برگشته امده
    حالا به من گفتن که. میتواند تکلف من شود چون خانم هستم ده سال طلاق گرفتم و ازدواج نکردم پسر بزرگتر از این هم ندارم
    حالا فراری حساب میشود یا نه ؟
    تکلف من میشود

    1. سلام وقت بخیر در صورتی که قبل از تاریخ مشمولیت ایشان شما طلاق گرفته باشید می تواند برای کفالت اقدام کند

 273. سلام..آیا بعداز اینکه معافی دائم گرفته شد..مادر هیچوقت اجازه ازدواج مجدد نداره؟؟یااگر ازدواج کنه معافی باطل میشه؟؟من ۱۱ساله جدا شدم و معافی پسرم هم چندسال پیش گرفتم

  1. سلام خدمت شما، در صورت پیگیری نظام وظیفه و کمبود نیرو بله امکان باطل شدن وجود دارد.

 274. با سلام .
  اگر فرد کارت معافیت دائم را که برای کفالت است گرفته باشد ، در صورتی که خدایی ناکرده مادر فوت کند ، معافیت باطل میشود و فرد باید به سربازی برود ؟

  1. سلام ،خیر کارت باطل نمیشود و همچنان شما شامل معافیت و کارت هستید.

 275. با سلام .
  اگر شخص کارت معافیت دائم که برای کفالت مادر است را گرفته باشد و خدایی ناکرده مادر فوت کند ، آیا معافیت از بین میرود و شخص باید به سربازی برود ؟

  1. سلام ،خیر کارت باطل نمیشود و همچنان شما شامل معافیت و کارت هستید.

 276. سلام بنده یک برادر دانشجو دارم و پدر و مادرم از هم جدا شدند . میخواستم بپرسم در چه شرایطی امکان گرفتن معافیت کفالت هست؟

  1. سلام من پسرم سرباز هست آموزشی رفته بعداز مرخصی رفته برود سر یگان خدمت کند نرفته برگشته امده
   حالا به من گفتن که. میتواند تکلف من شود چون خانم هستم ده سال طلاق گرفتم و ازدواج نکردم پسر بزرگتر از این هم ندارم
   حالا فراری حساب میشود یا نه ؟
   تکلف من میشود

   1. سلام وقت بخیر در صورتی که قبل از تاریخ مشمولیت ایشان شما طلاق گرفته باشید می تواند برای کفالت اقدام کند

 277. سلام؛ نوزده سالمه دانشجو و تک فرزند پدر و مادرم تازه جدا شدند چه زمانی باید برای معافیت کفالت دائم اقدام نمایم ایا نیازی هست در این مدت برای معافیت کفالت موقت اقدام نمایم. سپاس

  1. 30،ماه بعد از تاریخ طلاق نه نیازی به معافیت موقت نیست چون معافیت تحصیلی دارید

 278. سلام من یه برادر بزرگ تر از خودم دارم که با گرفتن معافیت کفالت از کار افتادگی پدرم.کارت رو گرفت و پدرم ۸ساله فوت شده الان برادرم متاهل شده و منو مادرم هستیم .بظرتون میشه معافیت کفالت مادرم رو بگیرم؟

 279. سلام بنده معافیت موقت کفالت مادر دارم الان اگه ازدواج کنم معافیت باطل میشه یا صبر کنم دائم بیاد میشه راهنمایی کنید

  1. سلام وقت بخیر مادر شما نباید ازدواج کند خود شما مشکلی ندارید

  2. سلام بنده ۱۰ سال طلاق گرفته دو پسر دارم که یکی خارج ازکشوره ‌دیگری ۱۸ ساله می‌توانم معافیت کفالت دومی را بگیرم؟

   1. سلام وقت بخیر
    منظور شما این است که شما کفالت فرزندتان را بگیرید؟

    1. سلام ،من ۳۵سالمه ۲تا بچه دارم پدرم فوت شده مادرم بامن زندگی میکنه خودمون هم مستاجریم کفالت شامل من میشه یاخیر

     1. سلام.شما با 35 سال سن و 2 فرزند معافیت دائم میگیرید.

 280. سلام
  من ۲۱سال سن دارم و دانشجو هستم وغیبت ندارم پدرم دو زن دارد و من تنها فرزند از مادر خودم هستم آیا امکان دارد کفالت مادرم را بگیرم؟

  1. سلام وقت بخیر به دلیل حضور پدرتان شما نمی توانید کفالت مادر بگیرید

   1. ‌سلام پدر من فوت شده. ۲۱سالمه و دانشجو ام و برادر بزرگتر از خودم دارم که متاهله.ایا من میتونم کفالت مادر رو بگیرم؟

 281. سلام من دانشجوی کارشناسی هستم و کفالت موقت مادر گرفتم سوالم اینه بعد ۳۰ ماه اگر دائم نشه من ممکن هست بازم ادامه تحصیل بدم؟

  1. سلام. بله چنانچه در حال تحصیل باشید و درخواست معافیت کفالت رد شود میتوانید به تحصیل خود ادامه دهید.

 282. درصورتی که فرد برای کفالت مادر اقدام کرده باشد و به دلیل اینکه هنوز ۳۰ ماه از فوت همسر نگذشته باشد و به تک فرزند ذکور وی معافیت موقت داده می‌شود.
  حال این سوال مطرح می‌شود که
  در صورتی که فرزند در معافیت موقت به سر می برد و با معافیت موقت این نوع کفالت در حال تحصیل می باشد و در این حین مادر وی قبل از اتمام ۳۰ ماهگی فوت کند آیا در این صورت معافیت موقت به معافیت دائم تبدیل می شود که مشکلی برای تحصیل فرزند بوجود نیاید یا خیر

  1. سلام، اگر مادر فوت کند معافیت کفالت نیز باطل میشود ،اگر از پلیس+۱۰ برگه معافیت تحصیلی اخذ شده باشد میتوانید به تحصیل ادامه دهید.

 283. سلام من مادری هستم مطلقه ازمحافیت هیچی نمیدانستم درسختی زندگی میکنم پسرم رفت سه ماه آموزشی راهم گذراندوقتی تقسیم شدآمدتهران چندروزی هم تهران خدمت کردچون پول نداشت

 284. سلام و وقت به خیر من پدرم فوت شدن و برادر بزرگ تر دارم که معافیت نگرفته و غیبت داره و من و مادرم هر دو تحت پوشه کمیته امداد هستیم آیا میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟

 285. سلام من بيمه تامين اجتماعي هستم ميسه كفالت مادر رو بگيرم؟

 286. سلام من ۱۸ سال دارم و پدرم ۱۰ روز است فوت کرده ی خاهر بزرگتر دارم ک ۵ سال ازدواج کرده میتونم کفالت مادرم رو بگیرم ؟ برای کفالت باید ۳ ماه اموزشی هم برم ؟

 287. با سلام من کارت معافیت داءم از طریق مادر مطلقه که معلم هست رو دارم. ضمنا پدرم هم ازدواج کرده و زندگی خودش را دارد. من برای گرفتن بورسیه تحصیل خارج از کشور لازمه که دارایی های “سرپرست من” کمتر از یک حدی باشه.
  سوالم اینه سرپرست من چه کسی محسوب میشه از نظر قانون؟؟؟

 288. من پدر ندارم ولی برادر بزرگتر از خودم دارم که یه شهر دیگه اس کارش زندگیش همه چیزش اونجاس تو اون شهر کارمند بانکه تشکیل زندگی داده زن و بچه داره تو اون شهر فقط منم از مادرم مراقبت میکنم میتونم معافیت کفالت مادر بگیرم؟

 289. با سلام من پرم 5 سال است فوت کرده والان چند سال است غیبت خورده ام .مادرم مریض است ودوباردر بالای 18 سالم به جرمی درزندان به مدت طولانی محکوم هستند ایا می توان از کفالت مادر استفاده کنم ومعاف شوم .راه حل چیست ممنون

 290. باسلام خدمت شما،بنده۲۲سال دارم،متاهل هستم،بنده۷سالگی مادرم ازپدرم طلاق گرفتن،و۸ماه پیش مادرم براثربیماری سرطان سینه ازدست دادم و۷سال تمام ازش نگهداری کردم،ولی فوت شدن والان پدرومادربزرگ مریضم رومن نگهداری میکنم مریض هستن وبااونازندگی میکنیم.واینم بگم ک اصلاغیبت ندارم ودانشجوهستم درکنارمتاهل بودنم

 291. سلام .من تک فرزند هستم معافیت تحصیلی دارم .مادرم مریضی خاص قلبی و داروی خاص دریافت می کند .حدود ۵ سال است که پدرم خارج از کشور رفته …آیا می تونم معافیت و کفالت مادرم را بگیرم

  1. سلام ببخشیداگروقتی فرزند هفده ساله باشد وحدتی صورت گرفته باشد ومادر در کمیسیون پزشکی از کار افتاده‌ی دارد و تک فرزند خانواده باشد معافیت کفالت مادر را می‌تواند بگیرد ممنون

 292. باسلام .پدر من حدود ۴ الی ۵ سال که خارج از کشور رفته و من و مادرم باهم زندگی می کنیم و طلاق هم نگرفتند و در این مدت یکبا ر هم نیامده مادر مشکلات خاص قلبی دارد و باید حتما کسی در کنارش باشد و دارو خاص از سیزده آبان دریافت می کند و پرونده دارد
  تا کنون تحصیل می کردم و بیست سالم کارشناسی ام امسال تمام‌می‌شود تک فرزند هستم و بچه دیگری ندارند آیا می توانم معافیت بگیرم

 293. من پدرم فوت کرده ۵ ساله داداشم خدمتشو خریده مادرم سالمه ولی داداشم پولی در نمیاره من میتونم معافیت بگیرم و غیبتامو پاک کنم

 294. سلام بر شما خسته نباشید
  بنده ۱۸ سالم هست و دارم درس میخونم
  پدرم بهمن ماه پارسال فوت کردن یه برادر ۳۰ ساله دارم ک ازدواج کرده و بچه داره و کارت معافیت خودش رو گرفته و کارش دولتی هست و نمیتونه از مادرم نگه داری کنه دو تا خواهر هم دارم ک متاهل هستن میخواستم ببینم ایا من میتونم برای معافیت از طریق کفالت مادرم اقدام کنم؟

 295. سلام برای معافیت تاریخ صیغه طلاقو میخوان یا ثبت طلاق چون وقتی طلاق پدر و مادرم ثبت شده تو محور من ۱۶ سال و یک ماهم بوده ولی صیغه طلاق قبل ۱۶ سالگی بود
  آیا می تونم معافیت بگیرم .

 296. سلام بنده ٣ سال غيبت دارم درحاليكه بابام زندان بود بخاطر همين يكساله ازاد شده تازه اعزام زدم ولي ميبينم كسي نيست سرپرستي كنه پدرم مريضه نميتونه يك خواهر ١٦ ساله و يه برادر ٧ ساله هم دارم كسي نميتونه خرج خونه رو بده بنظرتون معاف ميشم اگه اقدام كنم؟

  1. باسلام دوست عزیزشرایط شما نیاز به برسی دقیق تری دارد لطفا با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید

 297. سلام ما پنج تا برادریم که چهار تاشون عروسی کردن فقط من موندم خونه کمک خرج مادر پیرن و یک خواهر با ذهن کم و پدرم ۵ ساله فوت کرده میخواستم ببینم به من معافیت تعلق میگیره اقدام کنم

 298. سلام
  نوزده سالمه معافیت تحصیلی دارم پدر و مادرم تازه جدا شدن چه زمانی برای معافیت کفالت اقدام نمایم

 299. سلام خسته نباشید پدر مادرم طلاق گرفتن ۱۶ماه خدمت کردم سربازی به خاطر مشکلات نمیرم و سرکار میرم میتونم کفالت مادرم بگیرم

  1. سلام درصورت داشتن غیبت یا فرار ابتدا باید با مدارکی که ثابت کند دلایل فرار شما موجه بوده اقدام به توجیه فرار کنید و بعد از تایید قاضی درخواست کفالت مادر را ثبت کنید.

 300. سلام
  پدر و مادر جدا شده اند مادرم حقوق بازنشستگی میگیرد ایا مافیت کفالت من تاثیری بر حقوق مادرم می گذارد؟

 301. سلام
  من دانشجو هستم و پدر و مادرم جدا شدند و مادرم بازنشسته هستند . با توجه به اینکه ایشون حقوق بازنشستگی میگیرند من میتونم کفالت بگیرم؟

  1. سلام .من تک فرزند هستم معافیت تحصیلی دارم .مادرم مریضی خاص قلبی و داروی خاص دریافت می کند .حدود ۵ سال است که پدرم خارج از کشور رفته …آیا می تونم معافیت و کفالت مادرم را بگیرم

  2. سلام من ۱۸ سال دارم و پدرم ۱۰ روز است فوت کرده ی خاهر بزرگتر دارم ک ۵ سال ازدواج کرده میتونم کفالت مادرم رو بگیرم ؟ برای کفالت باید ۳ ماه اموزشی هم برم ؟

 302. سلام. من 20 سال سن دارم و برادر بزرگتر از خودم که 25 سال سن دارد قبلا با استفاده از جانبازی پدر معاف شده است. الان که پدرم فوت شده اند می توانم برای کفالت مادر اقدام کنم؟ یک خواهر کوچکتر از 18 سال مجرد و یک خواهر بزرگتر از 18 سال متاهل که جدا از ما زندگی می کنند نیز دارم.

 303. سلام من درحال خدمت هستم و یک بار فرار کردم و فیش حقوقی هم گذاشتم دادگاه و ۶ ماه اضاف دفترچه ای دارم و پدر مادرم میخان جدا بشن مادرم پیر هستش و مریضه ایا میتونم کفالت بگیرم یک داداش هم دارم راهش دوره و دوتا بچه داره و وضع خوبی نداره که بتونه از مادرم نگهداری کنه

 304. با سلام و خسته نباشی من مادرم عضو کمیته امداد هستن بعد اینکه چند ماه دیگه بازنشسته میشود از طریق کمیته به تامین اجتماعی انتقال پیدا میکنه و حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی رو میگیره با ده سال سابقه
  اگر من معافیت کفالت مادرم را بگیرم ایا حقوق مادرم قطع میشود یا نه؟!

 305. با سلام پدر مادرم 8ماهه از هم جدا شدن
  من الان 20سالمه و ترم 5 توی دانشگاه در حال تحصیل هستم و بدون غیبت سربازی
  هفته قبل با وثیقه 15 روز به ترکیه رفتم میخاستم بدونم آیا بنده میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟
  به ترکیه رفتنم مشکلی نداره سر این موضوع ؟

 306. سلام من وقتی پنج سالم بود پدرم تو تصادف فوت شد و مادرم مشکل نخاعی پیدا کرد خودم ۲۰سالمه و برادرم ۱۶ سالشه و مشکل اینه که مادرم مجددا دوباره ازدواج کردن و در حال طلاق گرفتن هستن ایا معافیت موقت به من داده میشه در صورت کفیل شدن مادرم؟ و اگه اینکه معافیت موقت بهم داده میشه، برادرم کف دست و پاهاش خیلی آب میاد میتونم با این دلیل ثابت کنم که شرایط نگه داری از مادرم رو نداره و معافیت دائم بگیرم؟

 307. سلام من 20سال سن دارم نزدیک 5 ماه هم غیبت پدر مادرم هم در حال جدا شدن هستند آیا می توانم کفالت مادرم را بگیرم

 308. سلام من ی خواهر بزرگتر از خودم دارم و پدر و مادرم یک ماهه جدا شدن ایا بازهم معاف میشم؟ ….در صورت معافیت مو من میتونم ادامه تحصیل بدم؟خب

 309. سلام خوهش میکنم راهنماییم کنید

  من معافیت تحصیلیم تا یک ماه دیگه وقت داره اما درس رو تا ترم پنج ادامه دادم ولی نتونستم پاس کنم و فارغ التحصیل بشم
  پدرم فوت کرده و تک فرزندم و مادرمم شصت سال به بالاست، آیا میتونم کفالت بگیرم؟
  میترسم برا اینکه نتونستم فارغ التحصیل بشم بهم کفالت ندن
  خواهش میکنم راهنماییم کنید

  1. سلام. میتوانید پیش از اتمام معافیت تحصیلی برای دریافت معافیت کفالت درخواست خود را ثبت کنید. دقیقا داشته باشید که حتی یک روز غیبت میتواند مانع دریافت معافیت کفالت شود.

 310. سلام وقت بخیر اول از توضیحات کامل تون خیلی ممنون هستم خسته نباشید

  والا من ۲۱ ساله هستم و تا حالا برای رفتن به سربازی هیچ اقدامی نکردم ولی یک خواهر از خودم کوچیکتر دارم و پدرم ۱۸ سال پیش از دنیا رفت است تحت پوشش بهزیستی هستیم و خودم ۵ سال هست ترک تحصیل کردم و مستاجر هستیم…

  خواستم بودم من میتونم از طریق کفالت مادر از خدمت معاف شم ؟؟ ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام. شرط اولیه برای دریافت معافیت کفالت نداشتن غیبت سربازی است .اگر بتوانید دلایل مستندی برای توجیه غیبت ارایه دهید واحد شرایط برای دریافت معافیت کفالت هستید .

 311. با سلام مادر من ۵ ساله از پدرم جدا شده
  و بنا بر دلایل شخصی صیغه دوساله با آقایی رو داره که این آقا با ما زندگی نمی کنه فقط وحضورش ماهی یکبار هست ومن با مادرو خواهرم زندگی می کنم آیا می تونم کفالت مادر م رو بگیرم

  1. سلام وقت بخیر اگر عقد موقت به صورت رسمی باشد خیر و در صورتی که در جایی ثبت نشده باشد امکان دارد در راستی ازمایی و تحقیقاتی که از طرف نظام وظیفه صورت میگیرد مشخص شود .

 312. سلام بنده سه برادر دارم که ازدواج کردند و دورن و یه برادر دارم که اعتیاد داره و قادر به سرپرستی مادرم نیست بنده میتونم کفالت بگیرم؟

  1. سلام وقت بخیر اگر همه برادران شما در این موضوع عذر موجه داشته باشند و کفالت مادر را به شما انتقال دهند بله میتوان گفت که میتوانید معافیت کفالت را با توجه به شروط لازمه بگیرید

 313. سلام خسته نباشید
  من پدرم روز ششم اموزشیم فوت کرد دوتا برادر بزرگتر دارم ک متاهل هستن و هردو خدمت رفتن و من الان سرپرست مادر و خواهر13 ساله خود هستم برادرانم به علت مشکلات شخصی توانایی رسیدگی به خواهر و مادر50سالمو ندارن خواهر و مادرم ب علت فوت پدرم حال روحی خوبی ندارن الان سه ماهه دارم خدمت میکنم ولی 6ماه اضافه خدمت دارم آیا میتونم کفالت مادر و خواهر خودم رو بگیرم؟

  1. سلام باید مدارکی مبنی بر موجه بودن غیبت آماده کنید، اگر نظام تایید کند و غیبت توجیه شود میتوانید با توجه به شرایط از کفالت خواهر یا ماده ۶ بهزیستی استفاده کنید.

 314. اگر اصل برگه فوت یا اصل شناسنامه را گم کرده باشیم چکار باید بکنیم لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام. میتوانید از طریق اداره ثبت احوال برای دریافت المثنی یا تاییدیه مدارک اقدام کنید.

 315. سلام من پدر مادرم حدود ۱۰سال پیش طلاق گرفتن و من با پدرم زندگی میکنم و حدود ۵ساله که با مادرم در ارتباط هستم و مادرم شوهر داشت که من وقتی حدود ۸ماه خدمت بودم طلاق گرفت و شوهر مادرم معتاد بود و امنیت مادرم ترسیده بودم و مجبور شدم که فرار کنم بعد از ۸ماه و الان خدود ۱سال که فرار کردم و پشتیبانه مادرم هستم و مادرم هم دیسک کمر دارد و الان هم دادگاهیم کردم برای فرار از خدمت و میخواستم بدونم میتونم نرم و واسه کفالت اقدام کنم یا برم اونجا با دادستان توضیح بدم ؟

  1. باسلام دوست عزیز از طلاق دوم مادرشما حتما باید ۱ سال بگذرد تا اقدام کنید و کارت دائم بعد گذشت ۳۰ماه وتا زمانی که وضعیت فرار مشخص نشود امکانش نخواهد بود

 316. سلام بنده پدر مادرم ۱۰سال پیش طلاق گرفتن ولی با پدرم زندگی کردم و ۵سال با مادرم رفت امد دارم و مادرم دوباره شوهر کرده ولی من وقتی که ۸ماه خدمت بودم طلاق گرفتم در واقعا شوهر مادرم معتاد بود و امنیت مادرم نمیتونستم خدمت کنم و فرار کردم و یه داداش کوچک تر از خودم دارم ۱۰سالشه و الان حدود ۸ماهه از خدمت فرار کردم و نامه برام اومد که باید برم دادگاه ….
  واینکه میخواستم بدونم میتونم کفالت بگیرم و اگه میشه راهنمایم کنید ممنون میشم

  1. باسلام دوست عزیز از طلاق دوم مادرشما حتما باید ۱ سال بگذرد تا اقدام کنید و کارت دائم بعد گذشت ۳۰ماه وتا زمانی که وضعیت فرار مشخص نشود امکانش نخواهد بود

 317. سلام من ۲۷ سالمه آقام یک ماه پیش فوت کرد..یک برادر بزرگتر خودم دارم که متآهله البته برادرم دیسک کمر داره…آیا میتونم کفالت مادرم بگیرم..در ضمن تا سال ۹۸ معافیت تحصیلی داشتم.

  1. سلام خدمت شما باتوجه به وجود برادر بزرگتر متاسفانه شرایط کفالت را نخواهید داشت

 318. سلام من پدرم دو ساله فوت کردن خودم الان ۲۴ سالمه ی برادر بزرگتر دارم ازدواج کردن در حال حاظر خرج مادر و خواهرمو خودم میدم ایا میتوانم کفالت مادر بگیرم؟

  1. سلام باتوجه به داشتن برادر بزرگتر امکان کفالت نخواهد بود

   1. سلام من سه ساله از همسرم جدا شدم یک دختر23 ساله مجرد دارم حضانت بامن است پسرم 28سال داره می تونه معافیت بگیره

 319. سلام من پدرم فوت کرده و تنها پسر هستم دو خواهر دارم رفتم برای نظام وظیفه گفتند می‌توانم کفالت بگیری ولی با مطالعاتی که داشتم موتوجه شدم اگه ۳۰ماه از فوت پدر نگذشته باشه معافیت موقت تعلق میگیره سوالی که دارم ایا معافیت که برای من صادر میشه داعم هست یا معافیت موقت چون ۳۰ماه نگذشته ممنون میشم پاسخ بدید

 320. سلام
  بنده ۱۸ سال دارم و پدر و مادرم شش سال هست که طلاق گرفتند یه برادر ۱۵ ساله دارم
  آیا معافیت شامل من میشه؟

  1. بله
   کفالت مادر به شما تعلق میگیرد و در صورت نداشتن غیبت اقدام کنید

 321. سلام وقتتون بخیر . پدر و مادرم ۸ ماه است ک طلاق گرفتن ، کسی به جز خاله و داییم نمیدونن ایا از همسایه ها سوال میکنن در این مورد؟؟

 322. سلام من سال ۹۲ کارت معافیت پزشکی گرفتم سال ۹۲ پدرم فوت کرد حالا میتونم کارت معافیت پزشکی باطل کنم و کارت معافیت کفالت مادرم بگیرم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام خیر زیرا کارت معافیت پزشکی شما در سیستم ثبت شده است

 323. سلام پدر من دارای4 زن هست که مادرم همسر سومش هست که مثلا فعلا حمایتی از ما نمیکنه آیا من میتونم معافیت کفالت مادرمو بگیرم؟

  1. سلام خیر کفالت درصورت مجرد بودن مادر امکان پذیر است

 324. سلام و وقت به خیر من پدرم فوت شدن و برادر بزرگ تر دارم که معافیت نگرفته و غیبت داره آیا میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟

 325. سلام من برادر بزرگ تر از خودم دارم، از ما جداست، پدرم فوت کرده، و حقوق مستمری بیمه داره و مادرمم خودش بیمه هست از قالی بافی، آیا درصورت تحت پوشش قرارگرفتن در کمیته امداد مستمری ها و بیمه پدرم قطع میشه؟

  1. در صورت اخذ مستمری کمیته امداد شما را تحت پوشش قرار نمیدهد

 326. سلام من امروز به پلیس+10 مراجعه کردم برای گرفتن کفالت مادر . بهم گفتن باید ۳۰ ماه از تاریخ طلاق گذشته باشه . کمتر باشه قبول نمیکنیم. اینجا خوندم اگه کمتر از ۳۰ ماه گذشته باشه معافیت موقت میدن. لطفا راهنماییم کنید

 327. سلام من متأهل هستم و چهار فرزند دارم و ۳۳سال سن دارم ویک مادرپیر دارم که فاقد شناسنامه است وپدرم وقتی که من هفت سال سن داشتم وفات کرده و از مادرم تک پسرم وازپدر دوتا برادر ناتنی دارم شرایط چطوری هست لطفاً راهنماییم کنید ممنون

  1. کفالت با غیبت امکان پذیر نیست ولی سی سال ببالا معاف هستید با دو فرزند

 328. با سلام تک پسر من 20 سالشه ویک خواهر کوچکتر داره متاسفانه یک ماه قبل من وهمسرم از هم جدا شدیم .ایشون ترم 3 دانشگاه مشغول تحصیل میباشد . ایا تا دو سال ونیم دیگه که از تحصیلشون مونده ایشون میتونه کفیل مادرشون بشه.ضمنا مادر شون دچار کوچک شدن مخچه وعدم تعادل هستند. ممنون میشم جواب منو بدید

  1. سلام. در صورت ثبت رسمی طلاق و با گذشت ۳۰ ماه از آن شما میتوانید برای دریافت معافیت کفالت مادر اقدام کنید اگر پیش از اتمام ۳۰ ماه درخواست معافیت را ثبت کنید تا سپری شدن زمان قانونی مشمول معافیت موقت خواهید شد

   1. سلام وققتون بخیر.من همه مراحل گرفتن کفالت رو طی کردم و تا اینجا تایید شده.منتها برای تحقیقات حضوری از همسایه های ساختمون اومدن و به دلایلی همسایه ها گفتن من و مادرم رو نمیشناسن و ندیدن در ادرس ذکر شده تو قولنامه…
    من با این شرایط چه کاری میتونم بکنم که درخوایت کفالتم رد نشه؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. سلام 4ساله پدر ومادرم طلاق گرفتن مادرم به صورت غیررسمی ازدواج کرده وصاحب دختری شده با توجه به شرایط ازدواج غیر رسمی مادرم میتونم کفالت رو بگیرم

   2. سلام من ی خواهر بزرگتر از خودم دارم و پدر و مادرم یک ماهه جدا شدن ایا بازهم معاف میشم؟ ….در صورت معافیت موقت من میتونم ادامه تحصیل بدم؟

  2. سلام وققتون بخیر.من همه مراحل گرفتن کفالت رو طی کردم و تا اینجا تایید شده.منتها برای تحقیقات حضوری از همسایه های ساختمون اومدن و به دلایلی همسایه ها گفتن من و مادرم رو نمیشناسن و ندیدن در ادرس ذکر شده تو قولنامه…
   من با این شرایط چه کاری میتونم بکنم که درخوایت کفالتم رد نشه؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  3. بنده دارای یک برادر بزرگتر و یک خواهر کوچکتر هستم. برادرم ازدواج کرده. خواهرم دانشجو در شهر دیگری است. از جدایی والدین ۲ سال میگذره، اگر به صورت محضری کفالت رسمی مادرم رو داشته باشم میتونم معاف شم؟

 329. ببخشید بنده پدرم فوت کردند و دو برادر بزرگتر دارم گه ازدواج کردند درجای دیگه ای زندگی می کنند آیا بنده میتونم کفالت مادرم رو بگیرم

  1. سلام باتوجه به شرایط برادران و موارد دیگر باید بررسی شود اما درحالت عادی نمیتوانید.

   1. سلام ببخشید من الان۲۰سالمه و از ۱۹سالگی رفتم زندان ولی با صند آزاد شدم تک پسر خانواده هستم و پدر و مادرم تازه از هم جدا شدن و من با مادرم زندگی میکنم آیا میشه از کفالت استفاده کنم

    1. سلام وقت بخیر، اول باید با برگه ی زندان درخواست توحیه غیبت انجام شود و بعد از تایید نظام،درخواست کفالت دهید.

 330. سلام وقت بخیر
  من پدرم سال ۹۴ فوت شده برادرم هم ازدواج کردن مادرم هم حقوق پدرم رو میگیره آیا من مشمول معافیت هستم یا نه؟

  1. سلام در صورت داشتن برادر بزرگتر شما نمیتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

 331. سلام من پدرم سال نود ودو فوت کرده برادرم که ده سال از من بزرگتره معافیت کفالت مادرم گرفته الان برادرم متاهل شده ی شهر دیگه زندگی میکنه ایا من میتوانم کفیل مادرم شوم؟

  1. خیر برادر دارید در صورت عضو بهزیستی باشد مادر میتوانید از ماده 6 کمک بگیرید

 332. سلام . من پدرم فوت کردن و مادرم تقریبا ۲ ماه هست که تحت پوشش کمیته امداد هستش و هنوز هم دنبال دریافت مستمری از بیمه نرفتیم
  میتونم برای معافیت کفالت اقدام کنم؟
  چه مدت زمان باید مادرم تحت پوشش باشن؟

  1. سلام من پدرم ۱۱سال فوت شده من دو تا برادر از خودم بزرگتر دارم که ازدواج کردن من خودم فرزند اخری خانواده هستم یکی از برادرم ۴سال پیش معافیت کفالت مادرم رو گرفته من الان خدمتم رسیده میتونم معافیت کفالت مادرم رو بگیرم

   1. سلام کفالت مادر فقط به یک پسر تعلق میگیرد و امکان گرفتن کفالت توسط شما وجود ندارد.

  2. سلام خسته نباشید
   من پدرم روز ششم اموزشیم فوت کرد دوتا برادر بزرگتر دارم ک متاهل هستن و هردو خدمت رفتن و من الان سرپرست مادر و خواهر13 ساله خود هستم برادرانم به علت مشکلات شخصی توانایی رسیدگی به خواهر و مادر50سالمو ندارن خواهر و مادرم ب علت فوت پدرم حال روحی خوبی ندارن الان سه ماهه دارم خدمت میکنم ولی 6ماه اضافه خدمت دارم آیا میتونم کفالت مادر و خواهر خودم رو بگیرم؟

   1. سلام باید مدارکی مبنی بر موجه بودن غیبت آماده کنید، اگر نظام تایید کند و غیبت توجیه شود میتوانید با توجه به شرایط از کفالت خواهر یا ماده ۶ بهزیستی استفاده کنید.

 333. سلام من 17سال سن دارم و چند ماه دیگه 18کامل میشه پدر مادرم از هم طلاق گرفتن 8سال پیش و مادرم حقوق بگیر هست و یک خواهر دارم که ازدواج کرده ایا میتونم کفالت مادرم رو بگیرم

   1. سلام
    داشتن بیمه برای فرد مشمول الزامی است در کفالت مادر؟؟؟

    1. سلام. خیر داشتن بیمه شرط دریافت معافیت کفالت مادر نیست

 334. سلام من پدر مادرم در حال جدا شدن هستن …من خودم سربازم و ۶ ماه خدمت کردم و در طول خدمت مدت ۱۲ روز غیبت کردم … آیا کفالت تعلق میگیره به من؟

  1. سلام. برای توجیه غیبت اقدام کنید. تا ثبت نشدن محضری طلاق نمیتوان برای دریافت معافیت کفالت اقدام کرد.

 335. سلام من سال ۹۵مشمول خدمت سربازی شدم تک فرزندپسرخانواده هستم مادرم دیسک کمر داره ده ساله نمیتونه کارهای خودشو انجام بده من ازش مواظبت میکنم پدرم کارگربود سال ۹۶وتصادف کرده بود من خودم هم تصادف کردم که منجربه فوت یه نفر شدکه مشکل اعصاب گرفتم نمیتونستم ازخونه بیام بیرون تایک سال بعددوباره پدرم سال ۹۷تصادف کردوفوت کرد خودم هم الان متاهلم بایدچکارکنم میتونم کفالت مادرم روبگیرم

  1. سلام به دلیل داشتن غیبت تعلق نمیگرد اما اگر مدارکی مبنی بر موجه بودن غیبت ارائه دهید امکان معافیت هست.

 336. سلام من ۲۲ سالمه غیبت هم نداشتم چون دانشجوهستم مادرم ۲ سال پیش از پدرم جدا شد من هم کتر میکنم هم درس میخونم یه خواهر ۲۰ ساله هم دارم میتونم واسه مادرم کفالت بگیرم

  1. سلام بله همراه با مدارک به مراکز پلیس+۱۰ مراجعه کرده و درخواست معافیت دهید.

 337. سلام من پدرم ۱۷ساله فوت کرده و ۱خواهر و یک برادر دارم که خواهرم ازدواج کرده و برادرم هم داز خودم بزرگتر ه معاف شده و ازدواج کرده و رفته والان من هم ۳ماهه رفتم خدمت و برادرم هم جدا شده و مادرم تنهاست ودیسک کمر شدید داره آیا میتوانم کفالت مادرم رو بگیرم معاف شوم

  1. سلام اگر برادر معافیت کفالت مادر گرفته خیر نمیتوانید ، در غیراینصورت اگر مادرتحت پوشش بهزیستی شود میتوان اقدام کرد.

 338. سلام من ۲۵ سالمه زیره دیپلومم پدرمادرم ۶۴ ۶۵ سال سن دارد یک خواهر دارم اون ۳۰ ساله ازدواج کرده ۳تا برادر دارم ازدواج کردن من تنها پیش مادر پدرزندگی میکنم پدرم از کار افتاده است و الان تحت کمیته امدادن خدمم دیست کمر و آسم دارم اگه درخواست بدن ایا از خدمت سربازی معاف میشم

  1. سلام به دلیل داشتن غیبت کفالت تعلق نمیگیرد، ولی اگر بیرون زدگی دیسک به وجود آمده ،و برای آسم اگر اختلال تنفسی متوسط یا بالاتر باشد میتوانید اقدام کنید.

 339. -سلام من در حین خدمتم و تک فرزندم و مادرمم نیز الان 3 ساله بیمار خاص هستش و پدرمم دومات شده دارای همسر دومه و الان با مادر من دچار مشکل شدن از هم طلاق بگیرن ایا من معافیت شاملم میشه؟؟

  1. سلام اگرنظام وظیفه تایید کند که طلاق توافقی نبوده ابتدا ۳۰ ماه معافیت موقت و درصورت پایداربودن شرایط معافیت دائم تعلق میگیرد.

 340. سلام من ۲۵ سال دارم و پسر دوم خانواده هستم پدرم فوت کرده و کلا دو فرزند داشتند برادرم معافیت پزشکی دارند آیا من مشمول معافیت کفالت میشوم؟

   1. میگه برادرش معافیت پزشکی گرفته چرا این بنده خدا نباید معاف شه

 341. سلام خسته نباشید پدرم فوت کرده دو تا خواهر و مادرم موندن پیش من برادر دارم ازواج کردن رفتن سر کارشون خواهرام و مادرم موندن پیش من مستجر هستم یک برادرم هم 12 سال پیش کفالت مادرم شده معاف کردن حالا مادرمو ول کرده رفته سره کارش من تنها موندم معافیت کفالت شامل من میشه یا کفالت خواهر بگیرم چکار کنم

  1. خیر هنوز کفیل مادر شما برادرتان هستند و باید ابتدا سلب کفالت از ایشان بشود

 342. سلام من پدرم فوت کرده مادرم تحت پوشش کمیته هست یک برادر دارم که خدمت رفته خودم غیبت دارم آیا میتوانم کفالت مادر بگیرم

 343. سلام و عرض ادب
  آیا در صورت اخذ معافیت دایمی کفالت مادر که طلاق گرفته است ؛ و پس از دریافت کارت پایان خدمت ، مادر بنده هرگز اجازه ازدواج تا پایان عمر را نخواهد داشت ؟

  1. خیر بعد از دریافت کارت معافیت دایم مانعی برای ازدواج نیست

 344. سلام خسته نباشید همسر من به علت طلاق مادرو پدر از سربازی معاف و کفالت گرفتن حالا از نظر قانونی مادر همسرم میتواند از حقوق همسر من دریافت کند یا خیر ؟

  1. سلام طبق قانون همسر شما باید کفالت ایشان را عهده دار باشند و درصورت انجام ندادن وظایف مادر میتواند شکایت کند.

 345. سلام.پدر مادر از هم طلاق نگرفته باشند ولی بخاطر دلایلی از هم جدا زندگی میکنند و مخارج مادر و دوتا خواهر با با پسر باشه ایا میشه کفالت گرفت؟؟ مادر ۴۵ پدر ۵۲ و خواهرا هم ۲۰ و ۸سال

  1. سلام خیر باید طلاق ثبت شده باشد و اگر پدر منزل را ترک کرده به صورت غیابی طلاق انجام شود.

 346. سلام من.شیش ماه خدمت سربازی رو انجام دادم به علت شرایط بد زندگی و بیماری پدرم مجبور به فرار از خدمت شدم بعد چند ماه فرارم پدرم فوت شد من یک برادر بالای 18سالم دارم البته اون خارج از کشوره .اون دوره ایم که فرار کردم مادرم و خانوادم تحت پوشش کمیته امداد بودن الان با این شرایط میتو نم کفالت مادرمو بگیرم

  1. سلام. باید ابتدا با مدارک لازم جهت توجیه فرار اقدام کنید برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 347. سلام
  پدر و مادر من چند ماه است که از هم جدا شدن ت من دانشجو هستم و غیبت سربازی هم ندارم و برای خودم کسب و کارم دارم ،میخاستم بدونم در صورت اقدام برای کفالت چند بار تحقیق محلی انجام میشود و اینکه اگر محل کارم از شهری به شهر دیگر تغییر کند ایا در روند تحقیقات تاثیر دارد یا نه؟و اینکه با وجود اینکه سرپرستی مادرم را برعهده دارم مادر حتما باید کنار من باشد یا نه؟؟ ممنون

  1. باید برای معافیت طلاق 2 سال از تاریخ آن بگذرد. بله باید با مادر زندگی کنید

 348. سلام خسته نباشید. بنده20 ساله هستم در شناسنامه مادرم اسمم نیست به خاطر اینکه باشوهر دومش ازدواج کرده است وشوهرش فوت شده، اسم من پاک شده آیا راهی دارد که معافیت کفالت بگیرم آیا میتوانم ازمحضر نامه بیارم که من فرزندش هستم

  1. فرزند مادرش بودن را از طریق ثبت احوال و شناسنامه ی پدر می تواند اثبات کند و برای کفالت مادر اقدام کند اگر تنها پسر بالای 18 سال وی باشد.

 349. سلام من ۱۹ آذر یعنی چند روز دیگه ۲۰ سالم میشه و ۱۸ ساله که پدرم فوت کرده و تک فرزند هستم و مادرم هم ازدواج نکرده ، اما غیبت دارم ، مراحل قانونی توجیه غیبت معافیت کفالت رو هم در پلیس ۱۰ و وظیفه عمومی طی کرده م و بهم گفتند که پرونده ت رو کمیسیون بررسی میکنه و جوابش حدودا ۱ ماه دیگه میاد ، آیا معاف میشم ؟

  1. سلام در صورت پذیرش توجیه غیبت شما مشمول دریافت معافیت کفالت خواهید بود.

   1. سلام وقت بخیر.من پدرم رو به تازگی از دست دادم و یه خواهر داشتم که اون رو هم چند سال پیش از دست دادم و تک فرزند شدم فقط مادرم در قید حیات هستن.
    سوالم اینه ممنون میشم جواب بدید که من سال ۹۵ دانشجو بودم و تا الان انصرافیمو از دانشگاه نگرفتم ۲۴ سالمم هست.برای گرفتن کفالت این چند سال غیبت حساب میشه؟ میتونم معافیت بگیرم یا خیر؟

    1. سلام وقت بخیر بله حساب میشود و اگر شرایط را عنوان کنید احتمال دارد غیبت توجیه شده و مشکلی نباشد و میتوانید برای کفالت مادر در صورت داشتن تمامی شرایط اقدام و روند را طی کنید .

 350. سلام وقتتون بخیر من 23 سالمه و دانشجو هستم پدرم فوت کرده و 4 تا برادر و 4 خواهر ناتنی دارم که از مادر من نیستن (از زن اول پدرم هستن) و فقط یه خواهر از مادر خودم دارم با مادرم زندگی میکنم آیا شرایط معافیت کفالت مادر رو دارم؟

  1. سلام. بله شما میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید داشتن برادر ناتنی خالی در روند پرونده شما ایجاد نمی‌کند.

 351. سلام 21 سالمه پدرم در بچگی فوت کرد و مادرم با عموم ازدواج کرد حالا یک ساله عموم فوت کرده ایا میتونم کفیل مادرم بشم

  1. سلام. بله در صورت داشتن سایر شرایط میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

  2. سلام بنده ۱۰ سال طلاق گرفته دو پسر دارم که یکی خارج ازکشوره ‌دیگری ۱۸ ساله می‌توانم معافیت کفالت دومی را بگیرم؟

   1. سلام وقت بخیر
    منظور شما این است که شما کفالت فرزندتان را بگیرید؟

 352. با سلام بنده متولد ۱۳۶۶ می‌باشم متاسفانه دو برادرم و پدرم فوت شده اند اکنون بنده سرپرست مادر و دو خواهر مجرد م می‌باشم فلهذا یکی از خواهرهای بنده طلاق گرفته است ایا با این شرایط که تک فرزند پسر می‌باشم ایا عدم مشمول کفالت می‌باشم یا خیر
  با سپاس از راهنمایی شما
  تشکر

  1. سلام. پیش شرط اساسی برای دریافت معافیت کفالت نداشتن غیبت سربازی است متاسفانه در صورت نداشتن دلیل توجیه پذیر برای غیبت نمیتوانید برای کفالت درخواست بدهید برای اطلاع از قوانین و مقررات توجیه غیبت با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید.

   1. سلام من پدرم ۳ ماه میشه فوت کرده ۲۴ سالمه غیبت دارم تک فرزندم و پرونده پزشکی پدرم موجوده که مشکل داشته شاید شش هفتا خوابیدن بیمارستان داره از همون ۱۸ سالگیم که افتاده بوده خودمم الان دفترچه پست کردم به نظرتون میتونم معافی بگیرم…؟ تو خدمت یا الان؟

 353. سلام وقت بخیر… من پدرم رو سال 93 از دست دادم فوت کرد و سال 96 برادرم که 2 سال بزرگتر من هست کفالت منو گرفت میخوام ببینم حالا من میتونم کفالت مادرم رو بگیرم….؟

  1. سلام. خیر به دلیل داشتن برادر بزرگتر نمیتوانید معافیت کفالت مادر بگیرید.

   1. آخه خدا خیرت بده این چه قانونی هست خوب برادر های بزرگ وقتی کارت پایان خدمت داشته باشن چرا نباید فرزند آخر بتونه معافیت کفالت بگیره اونا که کارت پایان خدمت دارن

 354. سلام خسته نباشید.
  من ۲۵ سال سن دارم.پدرم فوت شدن و تحت حمایت بهزیستی هستم. دوتا برادر بزرگتر از خودم دارم که متاهل هستن و خدمتشونو خریدن(طرح خرید خدمت).تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم. امکانش هست کفالت مادرمو بگیرم

  1. اگر مادر تحت پوشش کمیته امداد
   یا بهزیستی با درصد شدید یا خیلی شدید باشد بله

  2. سلام خسته نباشید پدرم فوت کرده دو تا خواهر و مادرم موندن پیش من برادر دارم ازواج کردن رفتن سر کارشون خواهرام و مادرم موندن پیش من مستجر هستم یک برادرم هم 12 سال پیش کفالت مادرم شده معاف کردن حالا مادرمو ول کرده رفته سره کارش من تنها موندم معافیت کفالت شامل من میشه یا کفالت خواهر بگیرم چکار کنم

   1. خیر هنوز کفیل مادر شما برادرتان هستند و باید ابتدا سلب کفالت از ایشان بشود

  3. سلام من ۲۲ سالمه غیبت هم نداشتم چون دانشجوهستم مادرم ۲ سال پیش از پدرم جدا شد من هم کتر میکنم هم درس میخونم یه خواهر ۲۰ ساله هم دارم میتونم واسه مادرم کفالت بگیرم

   1. سلام بله میتوانید همراه با مدارک به پلیس +۱۰مراجعه کنید و درخواست دهید.

 355. با عرض سلام من ۱۸ سالمه پدرم فوت شده و یک برادر ۱۰ساله دارم و مادرم حقوق پدرم رو میگیره آیا کفالت شامل من میشه

  1. بله هم میتوانید برای کفالت برادر هم مادر اقدام کنید
   بهترین اقدام برای شما کفالت برادر هست

   1. سلام خسته نباشید. بنده20 ساله هستم در شناسنامه مادرم اسمم نیست به خاطر اینکه باشوهر دومش ازدواج کرده است وشوهرش فوت شده، اسم من پاک شده آیا راهی دارد که معافیت کفالت بگیرم آیا میتوانم ازمحضر نامه بیارم که من فرزندش هستم

    1. فرزند مادرش بودن را از طریق ثبت احوال و شناسنامه ی پدر می تواند اثبات کند و برای کفالت مادر اقدام کند اگر تنها پسر بالای 18 سال وی باشد.

   2. سلام منمشغول خدمتم و دوماه ازش گذشته پدر و مادرم دارن جدا میسن تنها پسر خانواده هستم و ۲۶ سالمه ،میتونم کفالت مادرمو بگیرم؟

    1. سلام خدمت شما،میتوانید درخواست دهید اما درصد گرفتن معافیت کم است مگر اینکه دلایل طلاق مورد تایید نظام وظیفه قرار بگیرد.

  2. سلام من در۱۵سالگی افسردگی داشتم تا ۲۱سالگی معاف شده ام ولی الان پدرم فوت کرده و با مادرم تنهام سرپرست مادرم هستم میتونم تقاضا معافیت کفالت بکنم

   1. سلام وقت بخیر بله میتوانید درخواست کفالت مادر داشته باشید

 356. سلام من سال ۹۸ رفتم خدمت سال ۹۹ هم فرار کردم به دلیل مشکلات خانوادگی چون پدر مادرم از هم جدا بودن و طلاق نامشون امسال ینی ابان ۱۴۰۰ صادر شده میتونم معاف شم یه برادر کوچیک دارم و یه خواهر بزرگ

  1. اگر با مدارک بتوانید غیبت را توجیه کنید ، امکان گرفتن معافیت هست.و اگر از تاریخ طلاق کمتر از ۳۰ ماه گذشته است اول معافیت موقت تعلق میگیرد .بعد از ۳۰ ماه و ثابت بودن طلاق میتوانید معافیت دائم بگیرید.

  2. من معافیت کفالت از مادر دارم مادرم ازدواج مجدد کرده من می خواهم فامیلی پدرم را عوض کنم آیا برای این کار مشکلی برای معافیتم پیش می‌آید یا نه.

 357. سلام من پدرم فوت کرده مادرم ازدواج نداشته اما برادر بزرگتر دارم که ازدواج کرده و شزایط نگه داری مادرم رو نداره کفالت میدن؟

  1. خیر فقط در صورت تحت پوشش بودن بهزیستی یا کمیته امداد می توانید اقدام کنید.

   1. با سلام مادر من ۵ ساله از پدرم جدا شده
    و بنا بر دلایل شخصی صیغه دوساله با آقایی رو داره که این آقا با ما زندگی نمی کنه فقط وحضورش ماهی یکبار هست ومن با مادرو خواهرم زندگی می کنم آیا می تونم کفالت مادر م رو بگیرم

    1. سلام وقت بخیر اگر عقد موقت به صورت رسمی باشد خیر و در صورتی که در جایی ثبت نشده باشد امکان دارد در راستی ازمایی و تحقیقاتی که از طرف نظام وظیفه صورت میگیرد مشخص شود .

 358. سلام تحقیقات محلی برای چی برای کفالت مادر(فوت همسر) انجام می شود؟

 359. سلام.از زمان اقدام تا زمانی که کارت معافیت برسه دستم معمولا چقدر طول میکشه؟

  1. سلام من پدر مادرم در حال جدا شدن هستن …من خودم سربازم و ۶ ماه خدمت کردم و در طول خدمت مدت ۱۲ روز غیبت کردم … آیا کفالت تعلق میگیره به من؟

   1. سلام. برای توجیه غیبت اقدام کنید. تا ثبت نشدن محضری طلاق نمیتوان برای دریافت معافیت کفالت اقدام کرد.

 360. سلام
  من واقعا گیج شدم لطفا راهنمایم کنید من دارم کارای کفالت مادرم رو انجام می دم و مادرم مستمر بگیر پدربزرگم هستش که با مادر بزرگم این حقوق رو توسط تامین اجتماعی نصف شده.
  حالا سوال من اینه که آیا من کفالت رو بگیرم این حقوق قطع میشه ؟
  چون از چند جا شنيدم كه قطع ميشه ممنون ميشم راهنمايي كنيد

 361. سلام امسال درسم تمام شده پدرم ۵سال پیش فوت شده چ کار کنم

   1. با سلام بنده متولد ۱۳۶۶ می‌باشم متاسفانه دو برادرم و پدرم فوت شده اند اکنون بنده سرپرست مادر و دو خواهر مجرد م می‌باشم فلهذا یکی از خواهرهای بنده طلاق گرفته است ایا با این شرایط که تک فرزند پسر می‌باشم ایا عدم مشمول کفالت می‌باشم یا خیر
    با سپاس از راهنمایی شما
    تشکر

    1. سلام. پیش شرط اساسی برای دریافت معافیت کفالت نداشتن غیبت سربازی است متاسفانه در صورت نداشتن دلیل توجیه پذیر برای غیبت نمیتوانید برای کفالت درخواست بدهید برای اطلاع از قوانین و مقررات توجیه غیبت با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید.

 362. سلام وقت بخیر من برادر بزرگتر از خودم دارم و من و مادرم باهم زندگی میکنم خواستم بدونم تنها راه در خواست تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد بودن هستش با توجه به شرایط من و چه مدت از عضویت در این نهاد ها بگذره می توان درخواست معافیت کفالت داد ممنون

 363. با سلام
  من دانشجو هستم و مدتی پیش پدرم فوت کردند. برادران بزرگتر از خود دارم اما در شهر دیگری زندگی می کنند و متاهل هستند. آیا من میتوانم برای کفالت مادر اقدام کنم؟ سپاس

 364. سلام من 22سالمه 3سال دور اقدام کردم برای معافیت کفالت تک فرزندم مادرمم جداشده متاهل هستم مادرمم زیر پوشش کمیته است آیا معاف میشوم