نحوه و شرایط معافیت کفالت مادر

نحوه و شرایط معافیت کفالت مادر

ما در این مقاله به طور مفصل در مورد تمام شرایط و ضوابط استفاده از کفالت مادر و گرفتن معافیت صحبت خواهیم کرد. در ادامه به شرح این تفصیل ها خواهیم پرداخت.

وقتی جوانان ما به سن سربازی می رسند، دائم به فکر رهایی و فرار از سربازی هستند. در این بین راه ها و شرایط مختلف را برای معافیت و خلاصی از سربازی استفاده می کنند.

در واقع این شرایط راه هایی است که سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا برای جوانان در نظر گرفته است که از طریق آن ها می توانند خدمت سربازی خود را به راحتی گذرانده یا کارت معافیت دریافت کنند.

این روش ها شامل:

 1. کسری های خدمت سربازی
 2. امریه های سربازی

معافیت ها می باشد.

یکی از مهم ترین روش ها و اصلی ترین راه های رهایی از خدمت سربازی، دریافت معافیت های گوناگون است که از طریق آن ها می توان از انجام خدمت دوره ی ضرورت معاف شد.

این نوع معافیت ها شامل موارد زیر است که به تک تک آن ها اشاره کرده ایم:

 • انواع معافیت های سربازی سازمان نظام وظیفه کشور
 • معافیت های سربازی پزشکی
 • معافیت های گوناگون سربازی کفالت
 • معافیت های خدمت سربازی بخشودگی سنی و عفو رهبری
 • معافیت های خدمت وظیفه ایثارگران و جانبازان
 • معافیت های خدمت ضرورت نخبگان
 • معافیت های خدمت غایبان سربازی
 • معافیت های خدمت سربازی مددجویان و معلولان
 • معافیت های کفالت سربازی تک فرزندی
 • و سایر معافیت های خدمت دیگر

 

این معافیت ها به جوانان زیادی کمک کرده تا بتوانند با داشتن شرایط خاص از معافیت های گوناگون بهره بگیرند. اما در این بین معافیت های کفالت یکی از ساده ترین روش ها برای دریافت کارت معافیت است.

این نوع معافیت به دلیل داشتن بخش های گوناگون می تواند به جوانان کمک کند تا سریع تر تکلیف معافیت های خود را مشخص کنند. این بخش ها شامل انواع زیر است.

کفالت مادر یکی از راه های مناسبی است که کمک خواهد کرد شما از خدمت سربازی معاف شوید.

اما در سازمان وظیفه عمومی برای معافیت از خدمت قوانین تعریف شده و ضوابط مشخصی وجود دارد و نمی توان اقدام خودسرانه ای در این مورد انجام داد پس شما در ابتدا باید اطلاعات لازم را از انواع معافیت ها و شرایط کلی معافیت سربازی را داشته باشید.

یکی از انواع معافیت ها معافیت کفالت میباشد که خود به چند نوع کفالت تقسیم میشود که کفالت برای مادر یکی از آن ها است. این مورد یکی از راحت ترین مواردی است که کمک خواهد کرد شما از خدمت سربازی معاف شوید با این شرط  که آگاهانه و به موقع در مورد آن اقدام کنید.

قوانین کفالت مادر چیست؟

قوانین کفالت مادر چیست؟

قوانین کفالت از مادر مشخص و شفاف هستند اما در مواردی نیز به نحوی قانون دوم و تبصره ای وجود دارد که اگر شما از آن اطلاع نداشته باشید به راحتی فرصت معافیت خود را از دست می دهید. به طور کل معافیت کفالت انواع مختلفی دارد که یکی از آن ها کفالت برای مادر است.

کفالت برای مادر نیز خود حالت های مختلفی دارد. کفالت از مادر فاقد شوهر شامل مادران مجردی می شود که همسر آن ها فوت کرده است، طلاق گرفته اند یا همسر آن ها در زندان به سر می برد.

برای هر کدام از این حالت ها قوانین و شرایط خاصی وجود دارد پس باید دید که شما برای کدام حالت درخواست معافیت کرده اید. اما در هر حالت نیاز است که از طریق مشاوره از جزئیات قوانین، قوانین جدید، تبصره ها و راه های دوم موجود اطلاعات لازم را کسب کنید تا بتوانید به حقوق خود دست پیدا کنید.

گذشتن مدت زمان مشخصی از طلاق مادر و وجود حداقل یک سال تا پایان زندان پدر و …  برخی از این قوانین هستند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه نحوه و شرایط معافیت کفالت مادر با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مشمولین معافیت کفالت مادر چه کسانی هستند؟

مشمولین معافیت کفالت برای مادر در هر کدام از حالت ها باید هم شرایط کلی معافیت کفالت را داشته باشند و هم شرایط خصوصی انواع کفالت را داشته باشند. برای مثال یک سری شرایط، ضوابط و قوانین برای کفالت از مادران مطلقه وجود دارد که طبیعتا در مورد مادرانی که همسر آن ها فوت کرده است تعریف نشده اند.

پس در مرحله اول باید مشخص شود که شما مشمول کدام نوع کفالت هستید. سپس بسنجید که آیا شرایط کلی معافیت کفالت را دارید یا خیر. پس از این مرحله باید قوانین کلی و جزئی که در مورد شما صدق می کند را مطالعه کنید و سپس اقدامات اولیه را انجام دهید.

در حالت کلی اگر شما تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال هستید و پدر شما فوت کرده است یا والدین شما طلاق گرفته اند و غیبت ندارید می توانید مشمول معافیت کفالت باشید

مدارک لازم برای ثبت درخواست کفالت مادر و گرفتن معافیت کفالت مادر شامل موارد زیر است:

 • تکمیل برگ وضعیت مشمولین.
 • عکس ۳*۴ تمام رخ مشمول.
 • اصل شناسنامه و کپی تمام صفحات مشمول.
 • اصل کارت شناسایی ملی مشمول و کپی آن.
 • اصل گواهی آخرین مدرک تحصیلی و کپی آن.
 • تکمیل برگ معاینه پزشکی.
 • تصویر شناسنامه پدر و مادر و خواهران و برادران.
 • مدارک طلاق یا فوت پدر برای درخواست معافیت کفالت مادر.
 • و مدارک مورد نیاز دیگر.

چگونه معافیت کفالت مادر بگیریم؟

شرایط معافیت کفالت مادر مطلقه چیست؟

شرایط معافیت کفالت مادر مطلقه برای فردی است که پدر و مادرش از هم جدا شده اند و فرد سرپرستی مادرش را بر عهده دارد.

معافیت کفالت مادر مطلقه شرایط مخصوص خود را دارد که در زیر به آنها اشاره شده است:

 • فرد مشمول تنها فرزند بالای ۱۸ ساله مادر مطلقه باشد که از مادرش نگهداری می کند.
 • دفترچه اعزام به خدمت فرد مشمول غیبت نخورده باشد.
 • برای اینکه به فرد مشمول معافیت کفالت مادر تعلق بگیرد، پدر و مادرش قبل از ۱۶ سالگی فرزندشان از هم جدا شوند.
 • فرد در صورتی که از سلامت کامل برخوردار باشد می تواند معافیت کفالت بگیرد. که توسط شورای پزشکی تایید می شود، در غیر این صورت بیمار بوده و می تواند برای گرفتن معافیت پزشکی اقدام کند.
 • باید این طلاق از طرف محضر ثابت شود و یک طلاق سوری نباشد.
 • از زمان تاریخ طلاق مادر و پدر مشمول ۳۰ ماه گذشته باشد تا به فرد معافیت کفالت دائم تعلق بگیرد. اگر از تاریخ طلاق ۳۰ ماه کمتر گذشته باشد به فرد معافیت موقت می دهند.
 • مادر مطلقه دیگر ازدواج نکرده باشد.

این بود شرایط معافیت کفالت برای مادر مطلقه که برای شما ذکر کردیم در ادامه مقاله به گرفتن معافیت کفالت برای مادر مطلقه پرداختیم.

نحوه اخذ معافیت کفالت مادر مطلقه چگونه است؟

نحوه اخذ معافیت کفالت مادر مطلقه یکی دیگر از مراحل گرفتن معافیت است که فرد متقاضی باید آن را طی کند.

نحوه اخذ معافیت کفالت برای مادر مطلقه به صورت زیر است:

 • فرد ابتدا به پلیس+۱۰ مراجعه کرده و برای دریافت معافیت کفالت اقدام می کند.
 • در این مرحله مشخصات فردی خود را به ثبت می رساند.
 • این مرحله برگه ای را که مشخص میکند طلاق پدر و مادرش در محضر انجام شده را به همراه دیگر مدارک به کاربر پلیس+۱۰ تحویل می دهد.
 • و در آخرین مرحله در کمیسیونی که برای مشمول تشکیل می شود، معافیت کفالت به او می دهند و پس از چند روز کارت معافیت کفالت برای او صادر می شود.

طلاق توافقی برای معافیت کفالت چگونه است؟

طلاق توافقی برای معافیت کفالت امکان پذیر است؟ این سوال و دیگر سوالات این مدلی ذهن عده ای از مشمولان را به خود مشغول کرده است. در واقع طلاق توافقی طلاقی است که والدین با هم توافق می کنند و از هم جدا می شوند.

پس طلاق توافقی برای معافیت کفالت ممکن است و هیچ گونه مشکلی ندارد. بسیاری از مشمولان و خانواده ها چون اطلاعی از این گونه طلاق ها ندارند، اقدام به گرفتن طلاق می کنند تا فرزندشان از سربازی معاف شود و طلاق توافقی را با طلاق سوری اشتباه میگیرند و بعدا دچار مشکلاتی می شوند که در بخش های بعدی بدان پرداخته ایم.

انواع معافیت های سربازی کفالت

انواع معافیت های سربازی کفالت

معافیت کفالت سربازی مادر

معافیت سربازی کفالت پدر

معافیت سربازی کفالت پدر بیمار و ناتوان

معافیت خدمت سربازی کفالت برادر صغیر

معافیت خدمت کفالت سربازی خواهر

معافیت خدمت کفالت جد پدری یا مادری

معافیت سربازی جده پدری یا مادری

معافیت سربازی کفالت برادر بیمار

معافیت کفالت سربازی همسر معلول

معافیت کفالت خدمت سربازی فرزند

در این بین معافیت کفالت مادر یکی از مهم ترین بخش های معافیت های کفالت است که کمتر به آن توجه می شود و مردم معمولا آگاهی و اطلاعات کمتری نسبت به این مورد دارند. به همین منظور درصد زیادی از جوانان شرایط دریافت این نوع معافیت را دارند.

اما به دلیل ناآگاهی و داشتن اطلاعات کم نمی توانند از این معافیت برخوردار شوند. ما در این مقاله قصد داریم این نوع معافیت خاص را مورد بررسی قرار دهیم. هم چنین در ادامه با شرایط جدید کفالت مادر و قوانین آن بیشتر آشنا خواهیم شد. برای اطلاع بیشتر از این شرایط و قوانین، مشاوران ما می توانند در این زمینه راهنمای خوبی برای شما باشند.

شرایط معافیت کفالت مادر:

برای گرفتن معافیت کفالت سربازی مادر، جوانان باید از شرایط ویژه ای برخوردار باشند. داشتن این شرایط بسیار کمک کننده خواهد بود. زیرا جوانان می توانند با بررسی این شرایط و مطالعه ی دقیق ضوابط و قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا در ارتباط با این نوع معافیت، هر چه سریع تر مراحل اقدام برای این معافیت های کفالت را پشت سر گذاشته و کارت معافیت خود را بگیرند.

اما سوال اینجاست که این شرایط برای معافیت های کفالت سربازی چگونه است؟ چه کسانی از این شرایط بهره مند خواهند بود؟ چه کسانی می توانند به طور دائمی از معافیت های کفالت سربازی مادر استفاده کنند؟ در اینجا این شرایط را برای شما تشریح کرده ایم. آن ها را با دقت مطالعه کرده و برای اطلاعات بیشتر با مشاورین نظام وظیفه مرکز آویژه در تماس باشید.

شرایط کلی و اولیه برای همه ی معافیت های کفالت یکسان است که بر اساس این شرایط سازمان نظام وظیفه سایر شرایط مشمولین را نیز بررسی خواهد کرد. افرادی که از این شرایط اولیه برخوردار باشند می توانند سایر شرایط را نیز مطالعه کرده و برای هر یک از معافیت های کفالت اقدام کنند. پس قبل از بررسی شرایط معافیت های کفالت سربازی مادر، به اصلی ترین شرایط معافیت های کفالت خواهیم پرداخت.

شرایط عمومی دریافت معافیت های کفالت

نداشتن غیبت: یکی از اصلی ترین شروط لازم برای معافیت های کفالت نداشتن غیبت غیر موجه است. کسانی که می خواهند از این معافیت ها بهره بگیرند. نباید حتی یک روز غیبت داشته باشند.

سن مشمولیت: رسیدن به سن مشمولیت یکی از اصلی ترین شرایط لازم برای معافیت های کفالت است. در واقع مشمول نمی تواند قبل از رسیدن به سن اعزام به خدمت برای معافیت درخواست دهد.

تک فرزند بالای ۱۸ سال بودن: تنها کسانی می توانند از معافیت های کفالت استفاده کنند که تنها پسر بالای ۱۸ سال خانواده باشند.

اما کسانی که می خواهند برای معافیت کفالت سربازی مادر اقدام کنند علاوه بر شرایط بالا باید سایر شرایط تخصصی زیر را نیز داشته باشند. لطفا این شرایط را با دقت بخوانید و در صورت نیاز به راهنمایی های بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید.

شرایط تخصصی دریافت معافیت های کفالت سربازی مادر

پدر فرد مشمول نظام وظیفه در زندان باشد و تا پایان تاریخ حبس پدرش بیشتر از پنج سال مانده باشد؛ در این صورت فرد شرایط معافیت کفالت مادر را دارد و فرد مشمول می تواند از معافیت کفالت استفاده کند.

پدر فرد مشمول نظام وظیفه سربازی در قید حیات نباشد.

فرد مشمول نظام وظیفه سربازی نباید برادر تنی بالای سن ۱۸ ساله داشته باشد. اگر فرد مشمول نظام وظیفه سربازی برادر تنی بالای سن ۱۸ ساله داشته باشد باید فرد از شورای پزشکی مدرکی مبنی بر اینکه برادرش توانایی نگهداری مادرش را ندارد، بگیرد. هنگامی که مادر مشمول نظام وظیفه طلاق دائم گرفته باشد و همچنین ازدواج مجدد نکرده باشد.

فرد مشمول نظام وظیفه سربازی نباید مشمول غیبت شده باشد.

حتی در صورت داشتن شرایط معافیت تحصیلی، باز هم می توان از شرایط معافیت کفالت نظام وظیفه استفاده کرد.

فرد مشمول نظام وظیفه تنها سرپرست و نگهدارنده برادر یا خواهر صغیر خود باشد. در این صورت فرد شرایط معافیت کفالت مادر را دارد و فرد مشمول می تواند از معافیت کفالت استفاده کند.

مراحل اخذ معافیت کفالت مادر

یکی از مهم ترین اقدامات برای معافیت های کفالت، گذراندن مراحل آن می باشد. این مراحل شرایط و سختی های خاص خود را دارد. به همین منظور مشمولین باید دقت داشته باشند که این مراحل را به درستی پشت سر گذاشته تا بتوانند این معافیت را سریع تر دریافت کنند.

به همین منظور مراحل و اقدامات برای این معافیت را در اینجا توضیح خواهیم داد. که بر اساس آن مشمولین بتوانند سریع تر و بدون غیبت این مراحل را طی کنند.

مراحل دریافت معافیت کفالت خدمت سربازی مادر

 • در اولین مرحله مشمولین باید اطلاعات لازم درباره ی این معافیت های کفالت را کسب نمایند. که یکی از مهم ترین گام ها برای موفقیت در این باره است.
 • سپس فرد مشمول نظام وظیفه سربازی باید مدارک اولیه ی خود را تهیه و آماده نماید تا در تاریخ مشخص به سازمان مربوطه تحویل دهد.
 • مشمولین باید به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده تا مراحل درخواست خود را از این سازمان پیگیری کنند.
 • پس از مراجعه به نزدیک ترین دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، مشمولین می توانند مدارک خود را به این دفاتر ارائه و تحویل دهند.
 • پس از تحویل مدارک مشمولین، نوبت به ثبت درخواست معافیت کفالت خواهد رسید. در این مرحله مشمولین باید درخواستش را ثبت کند.
 • پس از ثبت کردن درخواست مشمولین باید منتظر بمانند تا در زمان مشخص به جلسه ی رسیدگی دعوت شوند.
 • از طرف سازمان وظیفه عمومی نظام وظیفه، مشمولین به کمیسیون هیئت رسیدگی معافیت های کفالت دعوت خواهند شد.
 • مشمول باید در این مرحله ی حساس در این کمیسیون شرکت کند. زیرا در این جلسه رای نهایی صادر خواهد شد.
 • پس از صدور رای هیئت رسیدگی، مشمولین می توانند کارت معافیت خود را دریافت کنند. یعنی فرد می تواند معافیت دائم خود را دریافت نماید.
 • در آخر کارت معافیت کفالت سربازی مشمولین از طریق پست به منزل ایشان پست خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای استفاده معافیت کفالت مادر ( برای مرحله اول )

مدارک مورد نیاز برای استفاده معافیت کفالت مادر (برای مرحله اول)

مدارک معافیت سربازی یکی از اصلی ترین و مهم ترین بخش های دریافت انواع معافیت ها است زیرا مشمولین با داشتن پرونده ی ناقص، قادر نخواهند بود که از شرایط معافیت ها بهره مند شوند به همین دلیل باید در جمع آوری مدارک خود دقت کافی داشته باشید.

کسانی که قصد دارند برای معافیت های کفالت خدمت سربازی اقدام کنند به دلیل حساس بودن این نوع معافیت ها، باید اطلاعات دقیقی در دست داشته باشند.

هر ساله سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا تغییرات زیادی در قوانین این نوع معافیت ها اعمال می کنند که بسیاری از مشمولین درباره ی آن ها اطلاعات ندارند. برای اطلاع از آخرین قوانین و مدارک برای دریافت معافیت سربازی کفالت باید آخرین اخبار این سازمان را دنبال کرده تا به نتیجه برسید.

مدارک لازم در بخش اولیه دریافت معافیت های کفالت سربازی مادر خدمت وظیفه:

 • برگ تکمیل شده وضعیت مشمولان خدمت سربازی یعنی همان فرم های دفترچه نظام وظیفه که باید از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی آن ها را تهیه کنید.
 • تصویر و کپی کارت ملی شناسایی مشمول خدمت سربازی عمومی.
 • تصویر و کپی آخرین مدرک تحصیلی فرد مشمول خدمت سربازی نظام وظیفه (باید این مورد در دفترخانه اسناد رسمی (محضر) برابر اصل شده باشد).
 • عکس رنگی رسمی و تمام رخ رنگی با زمینه ی کاملا سفید از فرد مشمول خدمت سربازی.
 • تصویر و کپی از کلیه صفحات شناسنامه فرد مشمول خدمت نظام وظیفه.
 • تکمیل و ارائه برگه واکسیناسیون مشمولین خدمت وظیفه ی عمومی.
 • اگر فرد در حال خدمت است باید برگه ای از یگان خود مبنی بر انجام خدمت ارائه دهد.
 • کپی کلیه صفحات شناسنامه و کارت ملی پدر، مادر، برادران و خواهران فرد مشمول خدمت سربازی.
 • برگه شامل استعلام و اعلام آخرین وضعیت فرد مشمول خدمت نظام وظیفه سربازی.
 • برگه شامل معاینه اولیه مشمولان خدمت نظام وظیفه سربازی.

این ها مدارکی بود که برای استفاده از شرایط معافیت کفالت مادر برای مرحله اول مورد نیاز است. اما این نوع معافیت به سایر مدارک نیز نیازمند است.

این مدارک تنها برای مرحله ی اول اقدامات برای معافیت های کفالت خدمت سربازی نیاز است که باید توسط خود مشمول کامل شده و فرم های لازم نیز با این مدارک به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی تحویل گردد. سپس مشمولین در مرحله ی بعدی اقدامات خود باید مدارک دیگر را نیز تهیه کرده و به سازمان مربوطه تحویل دهند.

معافیت کفالت مادر چگونه است؟

مدارک مورد نیاز برای استفاده از شرایط معافیت کفالت مادر (برای مرحله دوم):

می دانید که گذراندن مراحل معافیت کمی سخت است. اگرچه شرایط برای برخی معافیت ها راحت به نظر می رسد اما باید مشمولین در نظر داشته باشند که به هر حال شما متقاضی دریافت معافیت هستید و گذراندن مراحلی سخت کاملا طبیعی به نظر می رسد.

به همین منظور برای دریافت معافیت های کفالت خدمت سربازی مادر، مشمولین همانطور که در بالا نیز گفتیم باید در دو مرحله مدارک تهیه کرده و سپس آن را به سازمان نظام وظیفه تحویل دهد. این مدارک را به طور مفصل در اینجا توضیح داده ایم. شما عزیزان می توانید آن ها را مطالعه کرده و سپس در اسرع وقت نسبت به جمع آوری مدارک خود اقدام کنید.

مدارک لازم برای دریافت معافیت کفالت سربازی مادر در مرحله ی دوم

 1. اصل و کپی کلیه صفحات شناسنامه پدر و مادر فرد مشمول خدمت سربازی.
 2. اصل گواهی که نشان دهنده فوت پدر مشمولین باشد (در صورتی که پدر فوت کرده باشد).
 3. ارائه نامه ای از سازمان های قضایی مبنی بر اینکه بیشتر از یک سال از حبس پدر باقی است (در صورتی که پدر در زندان باشد).
 4. اصل و کپی شناسنامه فرد مشمول خدمت سربازی (شناسنامه باید عکس دار باشد).
 5. کپی صفحه اول از شناسنامه های خواهران و برادران فرد مشمول خدمت سربازی نظام وظیفه.
 6. دو قطعه عکس  ۳*۴ از مادر فرد مشمول خدمت.

برگه شامل استعلام و اعلام آخرین وضعیت فرد مشمول خدمت نظام وظیفه سربازی

 • اصل و کپی کلیه صفحات شناسنامه پدر و مادر فرد مشمول خدمت سربازی.
 • اصل گواهی که نشان دهنده فوت پدر مشمولین باشد (در صورتی که پدر فوت کرده باشد).
 • ارائه نامه ای از سازمان های قضایی مبنی بر اینکه بیشتر از یک سال از حبس پدر باقی است (در صورتی که پدر در زندان باشد).
 • اصل و کپی شناسنامه فرد مشمول خدمت سربازی (شناسنامه باید عکس دار باشد).
 • کپی صفحه اول از شناسنامه های خواهران و برادران فرد مشمول خدمت سربازی نظام وظیفه.
 • دو قطعه عکس ۳*۴ از مادر فرد مشمول خدمت.
 • برگه شامل استعلام و اعلام آخرین وضعیت فرد مشمول خدمت نظام وظیفه سربازی.
 • اصل فیش واریزی که باید مبالغ مورد نیاز که در دفترچه خدمت آمده است، پرداخت گردد.
 • تهیه برگ اول از قبض مخصوص خدمات پستی مربوط به کارت معافیت و یک عدد پاکت ارسال کارت از دفاتر پستی.
 • کپی از شناسنامه و کارت ملی همسر یا همسران فوت شده مادر (در صورت وجود داشتن همسری دیگر).
 • یک قطعه عکس تمام رخ و رسمی از فرد مشمول خدمت سربازی نظام وظیفه به صورت رنگی با پس زمینه ی سفید.
 • اصل گواهی تحصیلی فرد مشمول خدمت سربازی به همراه کپی مدرک تحصیلی که باید حتما کپی آن توسط سازمان مربوطه مورد تایید باشد.
 • برگ معاینه پزشکی برادر بیشتر از ۱۸ سال مشمول مبنی بر اینکه به علت بیماری یا نقص عضو قادر به مراقبت و نگهداری از مکفول نیست.
 • برگ معاینه پزشکی از عدم توانایی برادر بزرگ تر خود (در صورت داشتن برادر بزرگ تر از ۱۸ سال) مبنی بر اینکه برادرش قادر به مراقبت و مواظبت از مادرش نیست.
 • ارائه برگه اعزام به خدمت از ارگان سازمانی که در حال خدمت در آن است. (در صورتی که فرد مشمول در حال خدمت سربازی است).

مدارک لازم در بخش اولیه دریافت معافیت های کفالت سربازی مادر خدمت وظیفه:

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

سوالات متداول

کفالت مادر فاقد همسر چگونه است؟

کفالت از مادر فاقد همسر همانطور که گفته شد شامل چند حالت است.
در حالت اول برای مادرانی است که همسر آن ها فوت کرده است و ازدواج مجددی نداشته اند یا اگر داشته اند همسر جدید دوم نیز توانایی حمایت و نگهداری از مادر را نداشته باشد.
حالت دوم برای مادران مطلقه است که باید مدت مشخصی از طلاق آن ها گذشته باشد و حالت سوم برای مادرانی است که همسر آن ها در زندان است و حداقل یک سال به پایان مدت حبس آن ها مانده باشد.
این ها مواردی هستند که وضعیت مادر برای دریافت کفالت شما مثبت است و ادامه روند معافیت کفالت، به شرایط خود شما بستگی دارد.

شرایط معافیت کفالت مادر مطلقه چگونه است؟

شرایط معافیت کفالت برای مادر مطلقه به این صورت است که باید مدت قابل قبولی از زمان طلاق گذشته باشد به علاوه مادر شما فرزند پسر دیگری بالاتر از ۱۸ سال نداشته باشد البته در صورت داشتن بردار همسن یا بزرگتر نیز اگر شما بتوانید ثابت کنید که این برادر توانایی مراقبت و حمایت از مادر را به دلایلی مانند ازدواج  و دوری محل زندگی مادر با زندانی بودن و… ندارد میتوانید معافیت کفالت برای مادر را بگیرید. از طرفی شما نباید غیبت از خدمت داشته باشید.
نکته ای در این مورد وجود دارد این است که اگر مادر فرد پس از طلاق ازدواج مجددی داشته باشد اما همسر او توانایی لازم جهت سرپرستی و حمایت از مادر را نداشته باشد در این حالت نیز امکان معافیت کفالت برای فرد وجود دارد اما باید وضعیت موجود طبق تحقیقاتی که از طرف سازمان صورت میگیرد ثابت و مورد تایید کمیسیون قرار بگیرد.

کفالت مادر حقوق بگیر چگونه است؟

کفالت برای مادر حقوق بگیر یکی از مواردی است که برای بسیاری از افراد سوال برانگیز است. سوالاتی مانند اینکه مادر من شاغل هستند و هنوز توانایی لازم را دارند آیا می توانم معافیت کفالت بگیرم؟ یا مادر من مستمری و حقوق دارد آیا با گرفتن معافیت کفالت من حقوق او قطع می شود؟ این ها معمولا سوالاتی هستند که در مورد مادرانی که شاغل یا دارای درامد هستند وجود دارد.
باید گفت که مسئله کفالت از مادر با این موارد در تناقض نیست و ارتباطی به یکدیگر ندارند. به این معنی که حتی اگر مادر فرد هنوز توانایی کار کردن را دارد در صورت نداشتن سرپرست شما میتوانید کفالت او را بر عهده بگیرید و در صورت داشتن حقوق مستمری حقوق وی قطع نخواهد شد.

تعریف کفالت مادر چیست؟

اگر بخواهیم یک پاسخ ساده و عامیانه به این سوال بدهیم کفالت برای مادر یعنی شرایطی که مادر سرپرست و همسری ندارد و نیازمند به حضور و حمایت فرزند پسر است.
در این حالت اگر فرد به سن ۱۸ سال رسیده باشد و برادر بزرگ تری نداشته باشد می تواند سرپرستی مادر را به عهده بگیرد و این موضوع  در سازمان نظام وظیفه تحت عنوان کفالت از مادر است. در مورد کفالت برای مادر برخی از شرایط و قوانین مربوط به وضعیت مادر است و برخی دیگر به شما مربوط است.

4/5 - (23 امتیاز)

نحوه و شرایط معافیت کفالت مادر

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه نحوه و شرایط معافیت کفالت مادر

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 747 نظر:
 1. سلام من تک پسرخانواده هستم و با مادرم و خواهرم زندگی می کنم و بیست سال پدرو مادرم جدا شدند اما ڠیبت سربازی نزدیک چهار سال دارم ب علت مشکلات الان اقدام کردم برای معافیت ایا شامل بنده می شود؟؟

 2. سلام چگونه معافیت موقت کفالت تبدیل به دائم میشه؟ منظورم اینه که خودمون باید دوباره اقدام کنیم یا بهمون تاریخ میدن که پس از گذشت سی ماه از طلاق دوباره باید بریم کمیسیون؟ یا اینکه بعد از سی ماه کارت معافیت دائم رو برامون ارسال میکنن؟

 3. سلام و وقت بخیر، بنده ۲۰ سالم هست و فعلا از معافیت تحصیلی استفاده می کنم. برادر بزرگتری دارم که چند سال پیش معافیت کفالت پدرم رو گرفته بودن و همچنین ازدواج کرده اند، پدرم بازنشسته بود و حدود یکسال است که فوت کردند، مادرم حقوق بازنشستگی پدرم را دریافت می کند. با توجه به شرایط فوق آیا می توانم معافیت کفالت مادر را بگیرم؟

 4. سلام مادرم من حقوق مستمری پدرش را میگیرد و حدود ۱۰ سالی است ایا اگر معافیت من تایید شود حقوق مادرم قطع میشود؟چون بعضا گفته میشه که قطع میشه.و این که تحقیق محلی هم صورت میگیره یا فقط مستقیما خود کمیسیون تصمیم میگیره؟

  1. سلام . خیر در صورت دریافت معافیت کفالت حقوق شما قطع نمیشود. در رابطه با دریافت معافیت کفالت مادر تحقیقات محلی انجام میشود و به عنوان مکمل در پرونده نتایج آن تأثیر گذار خواهد بود.

 5. سلام من ۱۸سالمه دانشجو هستم .پدر مادرم ۱۳ساله طلاق گرفتند هیچ کدوم هم ازدواج نکردند .تک فرزندم .
  من از اول پیش پدرم بودم مادرمم نمیدونم کجاست .میتونم معافیت کفالت مادرم را بگیرم راهش چیه ؟

  1. سلام. برای دریافت کفالت مادر شما باید با ایشان زندگی کنید در صورت عدم اطلاع از شرایط مادر نمیتوانید برای کفالت مادر اقدام کنید.

 6. من ۲۵سال سن دارم پدرم ۸سال که فوت کرده تا الان از معافیت التحصیلی استفاده کرده ام ومیخواهم ازمعافیت کفالت استفاده کنم وسه خواهر ویک برادر دارم که دوتا از خواهرام ازدواج کردن ویک خواهر مجرد دارم که از خودم۲۰ سال بزرگ تراست وبرادرم ۴۲ سال سن داردوخدمت رفته است ودارای زن وفرزند است و در شهر دیگری می باشد وقبول نمیکند که ازمادرم نگهداری کند،مادر من مشکل جسمی دارد و راه رفتن برای اومشکل است وتحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هم نیست خواستم بدونم معافیت کفالت شامل حال من میشه؟

  1. سلام به علت داشتن بردار بزرگتر خیر. ولی در صورتی که تحت پوشش کمیته امداد و یا بهزیستی باشید می توانید برای گرفتن کفالت اقدام کنید.

  2. سلام ، لازم نیست حتی عضو بهزیستی باشی کافیه بری بهزیستی درخواست معافیت ماده ۶ بدی از طریق بهزیستی برای دریافت کفالت مادرت اقدام کن

 7. سلام من ۳۲سال دارم دارای یک فرزند ۲ساله دارم برادری بزرگتر از خودم دارم که خدمت نرفته ودراثربرق گرفتگی از ناحیه کمتر اسیب دارد مهرها کمرش شکسته وسوختگی شدید داشته میخاستم بدونم من میتوانم کفیل مادرم بشم ومعاف بشوم پدرم را چند سالی از دست دادم مادرم تنهاست وبامن زندگی میکنه برادرم معتاد است وتوان خرج دادن مادرم ندارد ..ایا من میتوانم معافیت بگیرم درضمن من برادر شهید هم هستم..راهنماییم کنید ممنون

  1. سلام درصورت نداشتن غیبت می توانید اقدام کنید. زیرا برادر شما از کار افتاده است.

 8. سلام من سال ۹۷ رفتم خدمت توی آموزشی فرار کردم الان پدرم فوت کرده و من تک فرزند هستم میتونم معافیت بگیرم

  1. سلام با توجه به شرایط فرار کارتان سخت است ولی امکان دارد با معافیت کفالت مادر برای شما موافقت شود

   1. سلام طلاق باید قبل از مشمول شدن شخص انجام بشه که کفالت بگیره یعنی در حین خدمت نمیشه؟؟

  2. سلام برای گرفتن کفالت مادر مطلقه ایا پسر باید در حضانت مادر باشد یا فرقی نمیکند

  3. سلام
   اگر پسری کفالت مادر مطلقه رو بر عهده بگیرد و معاف شود و مادر بلافاصله ازدواج مجدد کند آیا این معافیت لغو می شود یا نه

  4. سلام من الان سربازم ۹مااز سربازی من ردشده ومن تک پسر هستم سن ۲۲ سال دارم دانشجوی رشته برق هستم از دانشگاه مرخصی گرفت رفتم سرباز یک چند روزه پدر ومادر ازهم طلاق گرفتم ایا من معافیت میشم

 9. سلام من دانشجو ارشد هستم،پدرم فوت کردن،برادر بزرگ تر از خودم دارم که ازدواج کردند،ایا میتونم من کفیل مادرم بشم و معاف شم؟

  1. سلام در صورتی می توانید معافیت کفالت بگیرید که ثابت شود برادر متاهل شما توانایی نگهداری از مادر شما را ندارد.

  2. سلام من ۴ سال غیبت دارم ولی پدر و مادرم شش ماهه جدا شدند ,ضمنا اینکه سه برادر بزرگتر دارم که همگی خدمت رفتند ,به نظر شما معافیت کفالت مادر شامل من میشود ?

 10. سلام من ۱۷ سالمه تقریبا ۲۰ روز دیگه ۱۸ سالم میشه و یک بردار ۱۳ ساله دارم وقبل از ۱۶ سالگی من پدر و مادرم طلاق گرفتن آیا میتونم کفالت مادرم رو بعهده بگیرم؟
  و اگه میتونم کی باید پیگرش باشم وقتی که مدرک تحصیلم (دیپلم)رو گرفتم اقدام بکنم یا بعد از اینکه ۱۸ سالم شد میتونم ؟

  1. سلام وخسته نباشید من پدرم ۲۰روز که فوت شده ۴برادربزرگ تر از خودم دارم که سه تاشون ازدواج کردن وساکن تهران هستن و یک داداش دیگم مجرده که اوضاع مالی خوبی نداره و ۴تاشونم خدمت رفتن و پدرم ایثارگر بود منم الان ۲۲سالمه تا حالا دفترچه پست نکردم وغیبت خوردم میتونم که کفالت مادرمو بگیرم مادرم بیماری دیابت و فشار خون داره و برادر مجردم تهران زندگی میکنه واستشار نامه محلی درست کردم که من نان اور خانه هستم شورای شهر ومسجد محله مهر امضا کردن
   از چه طریقی میتونم معافیتموو بگیرم
   باتشکر ممنون میشم کمکم کنید.

 11. سلام وقت بخیر بنده ۲۰ سال سن دارن معافیت تحصیلی دارم پدرم یکساله فوت کرده الان فقط من پیش مادرم زندگی میکنم که حقوق مستمری پدرم رو حدود ۳۷۰۰ میگیره ۴ تا خواهر دارم که ازدواج کردن یه برادر بزرگتر دارم که ازدواج کرده و ساکن تهرانه خدمت هم رفته ،پرونده بهزیستی هم داره مادرم که از طریق اون اقدام کردیم گفتن چون حقوق میگیره تعلق نمیگیره فقط میتونید به عنوان قیم معافیت بگیرید رفتم اینجا نظام وظیفه گفتن بهت تعلق نمیگیره الان راهی داره راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. سلام. شما تنها پسر بالای ۱۸ سال و همچنین سرپرست خانواده محسوب نمیشوید بنابراین به شما معافیت تعلق نمیگیرد.

 12. سلام وقت بخیر بنده ۲۰ سال سن دارن معافیت تحصیلی دارم پدرم یکساله فوت کرده الان فقط من پیش مادرم زندگی میکنم که حقوق مستمری پدرم رو حدود ۳۷۰۰ میگیره ۴ تا خواهر دارم که ازدواج کردن یه برادر بزرگتر دارم که ازدواج کرده و ساکن تهرانه خدمت هم رفته ،پرونده بهزیستی هم داره مادرم که از طریق اون اقدام کردیم گفتن چون حقوق میگیره تعلق نمیگیره فقط میتونید به عنوان قیم معافیت بگیرید رفتم اینجا نظام وظیفه گفتن بهت تعلق نمیگیره به خاطر حقوق مادر الان راهی داره راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. سلام باتوجه به اینکه مادر حقوق مستمری دریافت می کنند و اگر سالم و بی مشکل هستند نمی توانید برای معافیت اقدام کنید. مگر اینکه مادر مشکل یا بیماری داشته باشند که در این صورت با اثبات بیماری مادر و در دست داشتن مدارک مستند می توانید برای کفالت مادر اقدام کنید

 13. سلام وقت به خیر من ۲۲ سالمه ۳ساله دانشگاهمو تموم‌کردم معافیت تحصیلیم یک ساله دیگه وقت داره خوب مادرم ۱۷ ساله از پدرم جدا شده ولی یه برادر بزرگتری دارم ۲۸ سالشه خدمشو رفته ازدواج وبچه دار شده
  ولی کلاً قید منو مادرمو زده چه از لحاظ وجودش چهاز لحاظ مادی کلاً فقط اسمش برادر وضعشم داغونه
  الان هی به نظام وظیفه مراجعه میکنم میگه اقا من برم سربازی کی از مادرم نگهداری میکنه (پوکی استخوان هم داره) میگن نه برادر بزرگ داری حتی اگه بیرون کشور هم باشه بازم نمیشه اقدام کنی لطفاً میشه راهنمایی کنید

  1. مادر رو تحت پوشش کمیته یا بهزیستی بذارید و از ماده ۶ یا۴۴ استفاده کنید برای گرفتن کفالت

 14. سلام من پسری تقریباً ۱۸ ساله، متولد شیراز هستم و در شیراز هم تا مقطع دبیرستان پیش رفتم، اما حدودا یک سال هست ک ترک تحصیل کردم،و در حال حاضر ساکن شهر ایذه( استان خوزستان)هستم، اگر برای کفالت مادر بخواهم اقدام کنم, آیا میتوانم از شهر محل سکونتم اقدام کنم یا اینکه حتما باید از شهر محل تولدم اقدام کنم!؟؟
  ممنون میشم اگر پاسخ بدید

 15. سلام
  پدر من فوت کرده و مادر من ازدواج کرده است
  سن مادر ۵۴ و سن ناپدری ۸۵ است ، آیا میتوانم به خاطر سن ناپدری برای کفالت مادر اقدام کنم؟

 16. سلام
  بنده پدرم فوت کردن و بنده با مادرم زندگی میکنم و از طرفی ۳برادر دیگه دارم که کارمند نیستند و مشغول کار کشاورزی هستند و هر سه تاشون ازدواج هم کردن.
  خلاصه با این تفسیر ایا بنده میتوانم کفیل مادرم شوم.
  از طرفی مطمئنا مادرم تحت پوشش کمیته هم قرار میگرد.
  لطفا دقیق راهنمایی کنید.
  با تشکر

 17. سلام خسته نباشید.من پرونده کفالت مادرم رو بخاطر شرایط زندگیمون از اصفهان انتقال دادم ساری میخواستم ببینم چند وقت دیگه طول میکشه که کارت دائم رو بگیرم؟

   1. سلام خوبی من الان سرباز ۹ ماه خدمت هست تک فرزند هستم ۲۲ سال دارم دانشجو بودم مرخصی گرفتم برای توی خانم مشکل بود رفتم سربازی چند روز پدر ومادر طلاق گرفت حال من معاف میشم

 18. سلام وقت بخیر بنده امسال درسم تموم شد و لیسانس گرفتم پدرم فوت کرده میخواهم کفالت مادرم رو بعهده بگیرم اما برادر بزرگ تر دارم که ازدواج کرده و ۳ تابچه داره میخواستم راهنماییم کنید تشکر.

  1. سلام مادر باید تحت پوشش بهزیستی یا کمیته قرار بگیره و براساس ماده ۶ یا ۴۴ می توانید کفالت مادر را بر عهده بگیرید حتی با ۱۰ برادر هم مشکلی پیش نمی آید

 19. سلام من ۲۲ سالم هست و کارشناسیم تمام شده و می خواهم معافیت کفالت مادر رو بگیرم همه شرایط هم دارم فقط این که من با پدرم زندگی می کنم و با مادرم زندگی نمی کنم ایا این مشکلی ایجاد می کند؟
  و یه سوال دیگه اگه یه موقعه تو جلسه برای معافیت با درخواست من مخالفت بشه حتما باید برم سربازی؟ چون من تازه کارشناسیم تموم شده و هنوز یک سال معافیت تحصیلی دارم !

  1. سلام اگر مادر ازدواج نکرده باشه و ۳۰ ماه از جدایی پدر و مادر بگذره می تونید معافیت بگیرید بر اساس کفالت

 20. سلام من ۲۶سالمه ۷ساله فراری هستم پدرم تازه فوت کرده تک پسر خانواده هستم یک خواهر مجرد هم دارم میتونم کفالت مادرم وخواهرم را بگیرم

 21. سلام
  من ۲۰ ساله هستم بدون غیبت،یک خواهر داشتم که فوت کرد.
  سن مادرم ۶۵ هست
  پدرم همسر دوم دارد و انگار دو پسر بزرگتر از من دارد
  خبری ازشون نداریم،پدرم رفته از پیشمون خیلی ساله
  مادرم ناراحتی قلبی و عمل جراحی پا دارد که بدتر شده و من نگهدارش هستم.
  نگرانم برای خدمت رفتنم که کسی مراقبش نیست
  تو رو خدا راهنماییم کنید

  1. سلام. در صورت عدم متارکه یا عدم فوت همسر شما به عنوان پسر نمیتوانید برای دریافت معافیت کفالت مادر اقدام کنید.

 22. سلام خسته نباشید من مادر و پدرم سال ۹۶ جدا شدند مادر من هم ازدواج نکرده ،یک بردار از خودم بزرگتر هم دارم که خدمت رفته و رابطه ی خوبی با مادرم نداره ،هنوز هم معافیت تحصیلی دارم آیا میتونم کفالت بگیرم؟لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام. تنها شرایط خاصی مانند عضویت تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی ره و یا سازمان بهزیستی میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

 23. سلام من ۱۷ سال سن دارم و مادرم سال پیش در اواسط ۱۶ سالگی من از پدرم به دلیل اعتیاد و داشتن حکم زندان با حکم دادگاه طلاق گرفت (طلاق توافقی نبوده) ایا قانون طلاق تا قبل از ۱۶ سالگی میتونه مانعی برای دریافت معافیت من باشه ؟

 24. سلام من ۲۳ سالمه مادرم سال ۹۷ طلاق گرفته ۲سال غیبت دارم ولی پدرم از ۱۶سالگی من نبود و مادرم نتونست اونموقع طلاق بگیره میخاستم بدونم غیبتم توجیه میشه

  1. سلام بله،اقدام کنید برای توجیه غیبت و سپس کفالت مادر اگر پسر بزرگ بالای ۱۸ سال هستید

 25. سلام وقتتون بخیر
  من تک پسر مادرم هستم در صورتی که پدرم از ازدواج قبلیشون دوتا پسر دیگه دارن
  الآن ۲۳ ساله هستم و دانشجو که تا عید درسم تموم میشه
  میخواستم بدونم در صورت طلاق توافقی میتونم کفالت مادرم رو بگیرم یا خیر.
  بعد از گذشت چند ماه باید اقدام کنم؟

  1. سلام. بله می توانید کفالت مادر را بگیرید و تا ۳۰ ماه بعد طلاق معافیت موقت داده می شود.

 26. با سلام و احترام
  من ۲۶ سالمه و دانشجو هستم، پدرم بیش از یکساله فوت کردن. یک برادر ناتنی از پدر جدا دارم یعنی از سمت مادرم برادریم، سربازی هم دهه هشتاد رفته و ازدواج کرده و بچه هم داره. میخواستم بدونم میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟ ممنون از شما

 27. سلام ببخشید میشه با ای شرایط معاف شم.من یه خواهر ازداوج نکرده دارم .سه تا داداش دارم ازدواج کردن همشون سربازی هم رفتن.بابا و مامان مسنی هم دارم .بابام نزدیک ۷۰ سالشه.میتونم با ای شرایط یه جوری معاف شم؟؟

  1. سلام . شما تنها در صورت داشتن شرایط خاصی میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید برای دریافت اطلاعات جامع با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید.

 28. سلام و احترام

  عمه بنده ۲۰ سال پیش طلاق گرفته بودن و بالاخره بعد از این همه مدت تنهایی، پسرشون اومد پیششون و معافیت کفالت هم گرفت.
  حالا مدتیه که متاسفانه پسرعمه ام مادرش رو ول کرده و قطع رابطه کرده.
  آیا عمه‌ام میتونه درخواست بده تا معافیتش رو لغو کنن؟؟؟
  و اگه جواب مثبته، روندش چیه؟

  پیشاپیش ممنون

  1. سلام اگر ۳۰ماه از گرفتن کارت معافیت نگذشته باشد مادر با ازدواج مجدد میتواند کارت معافیت را باطل کند.

 29. سلام زمانی که کمیسیون برای کفالت مادر مطلقه برگزار میشه و فیش رو پرداخت میکنیم آیا دیگه حکم به معافیت داده شده و باید منتظر صدور کارت موند؟ یا باز احتمالاتی دیگه داره

 30. سلام من پدرم ۱۰ سال پیش فوت کردند و برادر بزرگترم اون زمان معافیت کفالت گرفت. الان برادرم به یک کشور دیگه مهاجرت کرده و بغیر از من کسی نیست از مادرم نگهداری کنه، الان من که خودمم متاهلم میتونم معافیت کفالت مادرمو بگیرم؟

  1. سلام میتوانید اقدام کنید. در صورت شرایط خاص به علت داشتن برادر شرایط کمی سخت است

 31. سلام من ۱۸ سالم هست و الان ۵ ماهه ک دارم خدمت میکنم مادر و پدرم ۱۴ سالم بود ک از هم جدا شدن مادرم ازدواج مجدد داشته و ب تازگی جدا شده و تک فرزند هستم ایا میتونم معاف بشم یا ن؟

 32. سلام من تاره ۱۸ ساله هستم مادرم ۹سال پیش طلاق گرفتن
  ولی چند سال پیش داییم کفالت مادرم رو گرفته بود
  حالا که من ۱۸سال هستم میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟؟

 33. با سلام
  ضمن تشکر فراوان از سایت خوبتون و همچنین پاسخگویی شما
  بنده ۳۲ سالمه و دانشجوی دکتری هستم. دو تا داداش بزرگتر و یک داداش کوچکتر از خودم دارم. دو تا از داداشام سربازی کرده و داداش بزرگم سربازیشو خرید. پدرمونم متاسفانه امسال به رحمت خدا رفتند و مادرمم مسن و چندین بیماری خفیف هم دارد. در حال حاضر مادرمم پیش بنده زندگی می کند و البته دو تا از برادرام زن گرفته و طلاق دادند (یکی از برادران بزرگتر و برادر کوچکترم) و واقعیت داداش کوچکتر بنده هم پیش ما زندگی می کند. آیا با این وضعیت بنده می توانم کفالت مادرم را بر عهده بگیرم یا خیر؟
  آیا راهکاری هست پیگیری این قضیه شوم؟
  محبت می کنید که پاسخ بنده را بدید

  1. سلام . با توجه به شرایط بیان شده احتمال معافیت کفالت وجود ندارد برای دریافت اطلاعات در زمینه سایر معافیت ها با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید.

 34. سلام من ۲۴ سالم پدرم فوت کردن مادرم ۵۳ ساله هست و یک خواهر کوچک تر دارم و ازدواج نکرده و غیبت ندارم ایا می تونم کفالت مادرمو بگیرم برا معافیت ؟

 35. سلام من پدرم خیل وقته فوت کرده و یه برادر کوچکتر هم دارم که ۱۸ سالشه …
  میتونم برای معافیت اقدام کنم؟

 36. درود بر شما در زمانی که معافیت کفالت به مشمول تعلق میگردد اگر مادر فوت شود یا برای مهاجرت به خارج از کشور برود ایا معافیت به قوه خود باقی خواهد ماند یا منتفیم میگردد؟ با سپاس

 37. من تک فرزند ۱۹ ساله هستم که پدر و مادرم در ۱۷ سالگی من طلاق توافقی گرفته‌اند. شرایط من مناسب این اقدام هست؟

 38. سلام من ۲۲ سالمه پدر مادر اصلیم فوت کردن فقط خودم و نامادریم ت خانه زندگی میکنیم.آیا میتونم با این شرایط برای معافیت اقدام کنم؟

 39. سلام، من ۲۱ سالمه معافیت تحصیلی دارم، پدر و مادرم از هم چند روز پیش طلاق گرفتن.
  یک برادر ۲۶ ساله دارم که تغریبا یک سال و خورده ای غیبت کرده!
  یه خواهر کوچیک تر از خود هم دارم، می خواستم ببینم اگه مادرم سرپرستی منو قبول کنه،
  و یا من کفالت مادرمو، و خواهر و برادرم پیش پدرم باشن، آیا اصلا هیچ راهی واسه معافیت کفالت من وجود داره؟؟

  من دیسک کمر هم دارم.

  1. سلام اول باید تحصیل تون تمام کنید تا معافیت تحصیلی تون تمام بشه در مورد کفالت نمیتونید اقدام کنید و در مورد دیسک کمر اگر پزشک معالج تون تشخیص دادن اون موقع پیگیر معافیت پزشکی شوید

 40. سلام وقت بخیر … ببخشید برادر من معافیت کفالت مادر گرفته اگه تا سن من برا خدمت جور شه برادرم ازدواج کنه راهی برای معافیت من توسط کفالت مادرم وجود داره ؟؟؟

 41. سلام من ۲۴سالمه و چند ماه از معافیت تحصیلی ۵سالم باقی مانده یک سال هست که مادرمو پدرم جدا شدن آیا می توانم کفالت مادر بگیرم؟؟تو قوانین زده بودن که طلاق قبل ۱۶سالگی فرزند باید باشه

  1. سلام اول باید مادر تون باید طلاق قطعی داشته باشند و پدر درقید حیات نباشه مادر ازدواج مجدد نکرده باشد و برادر تنی بیش از ۱۸ از مادر نداشته باشید و اگر داشته باشید طبق نظر نظام وظیفه توانایی مراقبت از مادر را نداشته باشد

   1. سلام وقت بخیر بنده ۲۰ سال سن دارن معافیت تحصیلی دارم پدرم یکساله فوت کرده الان فقط من پیش مادرم زندگی میکنم که حقوق مستمری پدرم رو حدود ۳۷۰۰ میگیره ۴ تا خواهر دارم که ازدواج کردن یه برادر بزرگتر دارم که ازدواج کرده و ساکن تهرانه خدمت هم رفته ،پرونده بهزیستی هم داره مادرم که از طریق اون اقدام کردیم گفتن چون حقوق میگیره تعلق نمیگیره فقط میتونید به عنوان قیم معافیت بگیرید رفتم اینجا نظام وظیفه گفتن بهت تعلق نمیگیره الان راهی داره راهنمایی کنید ممنون میشم

    1. چون برادر بزرگتر از خود دارید باید بتوانید ثابت کنید که برادر بزرگتر شما امکان مراقبت از مادر و خواهرهایتان را ندارد و فقط از طریق کفالت قیومیت مادر اقدام کنید. در نهایت بستگی به کمیسیون کفالت نظام وظیفه بستگی دارد.

 42. سلام روز بخیر من الان معافیت موقت کفالت مادرم بابت فوت پدرم رو دارم ولی برای اواسط تیر سال ۱۴۰۱ دائمی میشه میخواستم بدونم برای خروج از کشور تا قبل دائمی شدن معافیت باید وثیقه بزارم بازم یا نه؟

 43. سلام ، من ۱۹ سالمه و برادرم ۱۷ سالشه و مادر پدرم طلاق گرفتن چندساله اما بخاطر فاصله سنی بین من و برادرم به من معافیت ندادن ،‌ برادر من دارد برای کار با گزاشتن وسیقه مهاجرت می‌کند ، ایا بعد از مهاجرتش که فقط من و مادرم می‌مونیم به من معافیت کفالت تعلق می‌گیرد؟

 44. سلام من ۲۴ سال دارم دوساله فراری هستم از خدمت فرار کردم و یکسال هست مادرم جدا شده آیا میتونم معافیت بگیرم

  1. سلام ایتدا باید توجیه غیبت وفرار داشته باشید درصورتی که تنها فرزند پسر خانواده باشید میتوانید برای معافیت کفالت مادر اقدام نمایید

    1. سلام. یکی از شروط اولیه دریافت معافیت کفالت نداشتن غیبت سربازی است برای اینکه بتوانید از این طریق اقدام کنید پیشنهاد میشود ابتدا برای توجیه غیبت اقدام کنید برای اطلاع از شرایط و نحوه ی توجیه غیبت با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید.

    1. سلام. یکی از شروط اولیه دریافت معافیت کفالت نداشتن غیبت سربازی است برای اینکه بتوانید از این طریق اقدام کنید پیشنهاد میشود ابتدا برای توجیه غیبت اقدام کنید برای اطلاع از شرایط و نحوه ی توجیه غیبت با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید.

   1. سلام من ۱۹ سالمه…پدرم فوت کرده و مادر در خونه تنهاست ….تمامی برادرانم ازدواج کردند و من مجردم وبچه آخر آیا به منم تعلق میگیره

    1. سلام. خیر تعلق نمی گیرد. فرد در صورتی می تواند با داشتن برادر معافیت کفالت مادر را بگیرد که برادرش بیمار یا توانایی سرپرستی و منبع درآمد نداشته باشد.

     1. سلام من ۱۷ سالمه یک سال تاتاریخ مشمولیت فاصله دارم پدر و مادرم در هفت سالگی من طلاق گرفتند و من تنها پسر خانواده با دو خواهر دیگر هستم و مادرم حقوق بازنشستگی دارد آیا من میتوانم معافیت کفالت مادرم شوم ممنون از پاسخ شما

 45. سلام ، من متولد ۱۳۷۰ ،متاهل هستم و یک پسر۵ ساله و یک دختر ۶ ماهه دارم ، پدرم فوت کرده و مادرم زندگیش با منه ،من متکفلش هستم و مادرم عضو کمیته امداد هست ، یک برادر دارم ک خدمت رفته ، متاهل هست و خونه وزندگیش جدا هست ، خواهرام هم متاهل هستن ، درآمد و شغل ثابت هم ندارم ، پایان خدمت تکفلی تعلق میگیرم ؟ تشکر

  1. سلام درصورتی که غیبت نداشته باشید ومادر زیر نظر کمیته یابهزیستی باشد بله میتوانید برای معافیت کفالت مادر اقدام نمایید

   1. سلام خسته نباشید .پدرم الان سه ماه فوت شدن .برای معافیت کفالت مادرم اقدام کردم. ولی میگن دوسال باید معافیت موقت بگیری .بعدا با توجه به شرایط دائم میشه . میخواستم بدونم نمیشه از اول دائم گرفت؟حتما باید دوسال بگذره؟
    ممنون

    1. سلام. خیر باید ۳۰ ماه از فوت گذشته باشد و مادر در این مدت ازدواج مجدد نداشته باشند تا معافیت دائم برای شما صادر شود.

  2. سلام
   وقت بخیر
   من ۳۲ ساله و متاهل هستم، و پدرم دارای بیماری پارکینسون هست و قدرت حرکتی ندارد و حتی کارهای روزمزه را نمی تواند انجام دهد و ۷۸ سال سن دارد، آیا من می توانم کفالت مادرم را بگیرم؟

 46. سلام من ۲۱ سالم حاصل روابط نامشروع هستم میخواستم معافیت کفالت مادر بگیرم ولی مدرکی ندارم چون قدیم مادر صیغه شفاهی خونده بودن مدرک ندارم الان هم پروندم تو نظام وظیفس ولی رسیدگی نمیکنن الان باید چیکار کنم؟به نظرتون این شرایط جدید که برای خرید سربازی گذاشتن رو پیگیر بشم یا همون پرونده کفالت خودم رو، ممنون اگه جواب بدید

  1. سلام اصل طلاقنامه عادی و همچنین اقرارنامه محضری مادر مبنی بر طلاق با قید تاریخ ، ملاک رسیدگی قرار خواهد گرفت

 47. سلام من ١٩سالمخ پدرم سال ٩۵ فوت کرده و ١برادر بزرگتر دارم که چند سال پیش با ١١ماه خدمت کفالت پدرم که دیالیزی بود رو گرفت حالا من می توانم کفالت مادر و ٢خواهرم که ٢٧ و ٣٩ ساله هستند را بگیرم در ضمن بردارم به دلیل بیماری آرتوییدروماتویید قادر به نگهداری مادرم نیستند ممنون اگر راهنمایی کنید

  1. سلام درصورتی که برادرشما بیمار بوده ومنبع درآمدی ندارند طوری که باید از ایشان نگهداری شود وغیبت نداشته باشد بله میتوانید اقدام کنید.

 48. وقت عالی بخیر
  بنده بخاطر طلاق مادرم،میتونم از کفالت استفاده کنم و غیبتم بخاطر شناخت رئیس کلانتری موجه اعلام شده
  فقط بفرمایین که استعلام توجیه غیبت دقیقا چقدر زمان میبره
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چون من شرایط تحصیلی و ایندم کاملا بهم ریخته
  متشکرم

  1. سلام روز بخیر من الان معافیت موقت کفالت مادرم بابت فوت پدرم رو دارم ولی برای اواسط تیر سال ۱۴۰۱ دائمی میشه میخواستم بدونم برای خروج از کشور تا قبل دائمی شدن معافیت باید وثیقه بزارم بازم یا نه؟

 49. سلام من ۱۰ سال هست ک فراری هستم پدرم فوت کردن آیا ب من کفالت مادر تعلق میگیرد یا ن

  1. سلام ابتدا باید توجیه غیبت کنید اگر پذیرفته شد درصورتی که تنها فرزند ذکور خانواده باشید ومادر طلاق گرفته ویا پدرفوت کرده اند میتوانیدبرای معافیت کفالت اقدام نمایید

   1. با سلام و احترام ،من از ۲ سالگیم مادرم طلاق گرفتند و من الان انسال دیپلم گرفتم و ۳ سالی هست که پدرم ازدواج مجدد کردند و من از بدو ۲ سالگی در کنار مادر پدرم هستم ، ایا من معافیت کفالت میتونم بگیرم ؟ تحقیقات مجلی میکنند ؟ ایا نیاز به مادرم هست؟ البته ناگفته نمونه که شناسنامه و طلاق نامه مادرم دست من هست … ممنون میشم من رو راهنمایی بفرمایید سپاس

 50. سلام
  من پدرم خیلی سال پیش فوت شدن و یک برادر بزرگتر هم دارم که ازدواج کرده و جدای از ما زندگی میکنه، برادرم خودش هم مشمول سربازی هست(اقدامی نکرده برای سربازی نمیدونم غیبت خورده یا نه) و مادرم هم تحت پوشش کمیته امداد هست.
  من و مادرم با هم زندگی میکنیم آیا من میتونم کفالت مادرم رو بگیرم و معاف بشم؟
  اگر من برم سربازی مادرم نمیتواند مخارج زندگی را تامین کند برادرم هم توانایی تامین مخارج مادرم رو نداره.
  ممنون میشم اگر پاسخ بدید.

  1. سلام چون مادر تحت پوشش کمیته امداد هست یکی از فرزندان معاف دائم می‌شوند بله میتوانید اقدام کنید.

   1. سلام.من مادرم طلاق گرفته وبرادران دیگرم ازدواج کردن و خودشان سرپرست کسان دیگری هستن وسرپرستی مادررانمیتوانندقبول کنن.ومن تنهابامادرم زندگی میکنم.آیاکفالت شامل حال من میشودیاخیر

 51. سلام من ۱۷ ماه از معافیت موقتم میگذره ۲تا سوال دارم
  یک اینکه امکان داره برای دائم تایید نشم
  و دو اینکه کی باید برای دائم اقدام کنم

  1. سلام معافیت موقت پزشکی اگر فرد بعد ازسه تاشش ماه بهبود نیابد معافیت دائم میشود

 52. سلام اگر مادر طلاق گرفته باشه و حقوق بازنشستگی پدرش رو بگیره،میشه معافیت کفالت گرفت؟

  1. سلام برای معافیت کفالت مادر باید غیبت نداشته باشید و تنها فرزند .سر بالای هجده سال خانواده باشید.

 53. سلام شانس گرفتن معافیت برای طلاق توافقی که ۳۰ ماه از آن گزشته باشد چقدر است و آیا حتما باید با مادرزندگی کنم؟

  1. سلام درصورتی که غیبت نداشته باشید و تنها فرزندپسر خانواده باشید وبا مادر زندگی کنید میتوانید معافیت کفالت مادر بگیرید ویا اینکه مادر تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی باشد تابتواند یکی از فرزندان خود را معاف کند.

   1. سلام من ۱۹ سالمه…پدرم فوت کرده و مادر در خونه تنهاست ….تمامی برادرانم ازدواج کردند و من مجردم وبچه آخر آیا به منم تعلق میگیره

    1. سلام. خیر تعلق نمی گیرد. فرد در صورتی می تواند با داشتن برادر معافیت کفالت مادر را بگیرد که برادرش بیمار یا توانایی سرپرستی و منبع درآمد نداشته باشد.

   2. سلام من برای دریافت معافیت کفالت مادر مطلقه ام(تک فرزند و تک‌پسرهستم و غیبت هم ندارم) که البته بیشتر از ۷_۸سال از طلاق پدرومادرم زمان میگذره که بصورت طلاق توافقی بوده…
    ۱_چون توافقی جدا شدند این موضوع برای معافیت مشکلی ایجاد نمیکند؟!
    ۲_ برای اثبات اینکه من با مادرم تنها زندگی میکنم،(یعنی برای اثبات این ادعا آیا نیاز به دریافت گواهی یا استشهاد یا گواهی سرپرستی از مادر در دادگاه یا مراجع دیگری هست یا خیر!؟(اگر نیاز به دریافت این گواهی هست،لطفاً مراحل دریافت و شرایط این گواهی چیه!؟

   3. منم تک پسر و قانون کفالت مادر مطلقه شامل حالم میشه فقط برای اثبات اینکه من با مادرم زندگی میکنم باید چیکار کنم گواهی سرپرستی از مادر یا همچین چیزیرو باید دریافت کنم!؟؟

  1. سلام درصورتی که از تاریخ طلاق مادر سی ماه گذشته باشد وشما تنها فرزند پسر خانواده باشید میتوانید معافیت کفالت مادر بگیرید.

 54. سلام و خسته نباشید
  چند روزه که چندین سایت مطلبی با عنوان شرایط جدید معافیت کفالت نوشتن و یکی از بندهاش به این صورته:
  “یگانه مراقب یا نگهدارنده مادر فاقد شوهر” آیا این مطلب درسته و یعنی داشتن خواهر مانع از کفالت میشه !؟

  1. سلام اگر تک فرزند بالای هجده سال هستند وغیبت ندارد می‌توانند برای معافیت کفالت مادر اقدام نمایند

 55. سلام
  من مجرد هستم و ازدواج نکرده ام دارای یک برادر بزرگ تر هستم که سالم است و پدر بنده فوت کرده اند و برادر من کفالت مادرم و معافیت سربازی را نگرفته است و الان ازدواج کرده و صاحب دو فرزند میباشد من تنها همین برادر بزرگ تر را دارم که ۲۶ سالش است و الان معاف تحصیلی میباشد و طلبه است،و سوال بنده این است ،من می توانم کفالت مادرم را بگیرم و معافیت سربازی را؟

 56. سلام
  بنده فرزند بزرگ خانواده هستم ۲۵ سالمه یک برادر زیر ۱۸ سال دارد و چهار تا خواهر دارم که دوتاش ازدواج کردند پدرم فوت شده و مادرم تحت پوشش کمیته امداد است و خود بنده هم ازدواج کردم آیا بااین شرایط می شود معاف شد یا نه ؟

 57. سلام من مادرم پنج ساله کارش تو دادگاه می باصد و من خرج خودمو مادرمو میدم و تنها فرزند هستم ایا کفالت مادرم بهم تعلق میگیرد

  1. سلام درصورتی که پدر فوت کرده باشند و یا مادر طلاق گرفته باشند میتوانید اقدام کنید.

 58. سلام ، من ۲۷ ساله هستم و غیبت هم ندارم ، پدرم فوت شدن و یک برادر بزرگتر نظامی دارم که ساکن شهر دیگر و یک برادر بزرگتر دیگر دارم که خدمت رفتند. آیا من میتونم برای کفالت مادر درخواست بدم؟

  1. سلام من من مادرم از پدرم طلاق گرفته یه ۱۰روزی میشه از هم طلاق گرفتن و وغیبت هم دارم آیا میتوانم معافیت کفالت بگیرم

 59. سلام من مادرم تحت پوشش کمیته هستش ولی وقتی اقدام کردن گفتن شما شرایطکفالت رو ندارید.میخواستم راهنماییم کنید که من باید چیکار کنم؟باید ازکمیته نامه ای بگیرم که مادرم تحت پوشش هستش یا با شماره پرونده و مدارکی که داریم میتونم اقدام کنم؟

  1. سلام درصورتی که غیبت نداشته باشید میتوانید با مراجعه به پلیس +۱۰اقدام کنید.

 60. سلام و احترام
  بنده پدرم فوت کردند و مادرم هم ازدواج مجدد نداشتند و برادر بزرگترم در شهر دیگری زندگی و مشغول کار هست. در حال حاضر بنده با مادرم زندگی میکنم میخواستم بدونم میتونم کفالت مادرم رو به عهده بگیرم؟ یه تبصره بود که می گفت اگه ثابت بشه برادر بزرگتر توانایی نگهداری از مادر رو نداره برادری که با مادر زندگی میکنه میتونه کفالت بگیره درسته؟

 61. سلام.من طلبه هستم.پدرم زن دوم گرفته و کلا رفته پیش زن دومش و مریض میباشد و دو تا پسر از زن دوم داره و یکیشون الان سربازه و یکیشون کفالت پدرم گرفته چون پدرم مریضه.
  مادرمم تنهاست و من ۴ خواهر و دوبرادر دیگه دارم که هر دوتاشون سربازی رفتن و الان نظامی هستن و همه خواهر برادرام به جز یه خواهرم متاهل هستن و خواهرم که مجرده طلاق گرفته و خونه زندگیش جداست.من هم متاهلم خواستم ببینم میتونم کفالت مادرم بگیرم یا نه؟متشکرم

 62. سلام
  برادر من معافیت کفالت مادر رو گرفته البته هنوز موقته و دی ماه اصلیش صادر میشه. پدرمون فوت کردن.
  الان تا قبل از دی ماه با برگه معافیت موقت میتونه از کشور خارج بشه؟؟
  با وثیقه حتی یا راهی داره؟؟

  1. سلام یه سوال داشتم . این تبدیل موقت به دائم چه جوری انجام میشه . خودمون باید اقدام کنیم یا سر سی ماه تبدیل به دائم میشه

 63. سلا خسته نباشید مادرم ام اس داره پدرم هم دیسک خفیف خواستم بدونم میتونم کفالت بگیرم برا هر دو تا شون برا همه اینا مدرک معتبر دارم
  برا مریضی مادرم هم از بهزیستی کارت معولیت دارم هم کمسیون پزشکی دارم

  1. سلام من من مادرم از پدرم طلاق گرفته یه ۱۰روزی میشه از هم طلاق گرفتن و وغیبت هم دارم آیا میتوانم معافیت کفالت بگیرم

 64. سلام. ببخشید اگر غیبت مشمول چندین سال بعد از طلاق پدر و مادر باشه بازم مشمول معافیت نمیشه؟! تشکر

 65. سلام من چند ماه درحال خدمت هستم تحت پوشش کمیته امداد هستیم و پدرم فوت شد ب علت یکسری شرایط ۹۷روز وارد غیبت شدم ولی تاریخ فوت پدرم قبل تاریخ غیبتم بوده مادرمم بیماره خواستم بدونم معافیت کفالت میتونم بگیرم

   1. سلام من تازه شده ۱۸ سالم که تونستم رای بدم
    پدرم سه ساله زن دوم گرفته و کاری بهمون نداره
    ولی مادرم طلاق نگرفته میخاستم بدونم اگه الان طلاق بگیرن توافقی میتونم معافیت دائم بگیرم که بعد از سی ماه دائم صادر بشه ؟
    و یه چیز دیگه تو این سی ما میتونم جایی استخدام بشم ؟مثلا شرکت الومینیوم؟

    1. سلام برای درخواست معافیت کفالت مادر حتما طلاق نامه محضری راباید داشته باشید درصورتی که غیبت ندارید بله میتوانید برای معافیت کفالت مادر اقدام کنید

     1. سلام اگر مادرت بیماری خاصی داشته باشه مثلا بیماری که یه ذره ناراحت بشه بیهوش میشه تا چند ساعتدیگه هم به هوش نمیاد آیا میشه و پسر بزرگ خانواده ام سنم بالای ۱۸ ساله کفالت
      گرفت پدرم دیسک کمر داره الانم درحال خدمتم میشه معافیت کفالت بگیرم

     2. درخواست کفالت رو بدید در صورتی که پدر توانایی نداشته باشه می توانید کفالت والدین را به عهده بگیرید ولی ناتوانی پدر و بیماری مادر باید ثابت شود.

 66. سلام من پدرم فوت شده و برادرم ۲۳ سالشه به دلیل فوت پدر میخواد کفالت بگیره .
  منم ۱۷سالمه وقتی بخوام برم سربازی میشه کفالت بگیرم ؟

 67. سلام خسته نباشید.
  پدر بنده ۸ سال پیش فوت کردن و برادر من کفالت مادرم رو گرفتن و معاف شدن و الان ازدواج کردن و پیش ما نیست.
  آیا من میتونم دوباره کفالت مادرم رو بگیرم برا معاف شدن یا خیر؟؟؟

 68. سلام
  من دارای یک برادر بزرگ تر هستم که سالم است و پدر بنده فوت کرده اند و برادر من رفته و کفالت مادرم و معافیت سربازی را گرفته و سوال بنده این است که من هم می توانم کفالت مادرم را بگیرم و معافیت سربازی را؟

  1. سلام
   من مجرد هستم و ازدواج نکرده ام دارای یک برادر بزرگ تر هستم که سالم است و پدر بنده فوت کرده اند و برادر من کفالت مادرم و معافیت سربازی را نگرفته است و الان ازدواج کرده و صاحب دو فرزند میباشد،و سوال بنده این است ،من می توانم کفالت مادرم را بگیرم و معافیت سربازی را؟

   1. سلام وقت بخیر
    درصورتی ک مادر عضو کمیته امداد باشد بله میتوانید اقدام کنید.

 69. سلام من ده سال فرار کردم هم تو ارتشاموزشی دیدم و هم تو سپاه به علت اشتباه نظام وظیفه و مبلغ ۳۰۰ هزار تومن هم جریم کردن ولی در آخر سرباز سپاه هستم و مدتی که در ارتش بودم رو حساب نکردن والان سرباز سپاه هستم و فرار کردم و مادر و پدر هم از هم جدا شدن مدت ۵ الی ۶ سال هستش و مادر مریض هستش ولی حقوق دار وبیمه ولی قرار دادی من میتونم کفالت مادرم رو بگیرم

   1. سلام خسته نباشید
    بنده برادر بزرگ تر از خودم دارم که قبلا با کفالت پدر معاف شده
    الان پدرم چند ساله فوت کرده من میتونم با کفالت مادر معاف بشم؟ برادرم جدا زندگی میکنن
    ممنون از شما

    1. سلام درصورتی که مادر تحت پوشش کمیته یا بهزیستی باشند بله امکان دارد

   2. سلام من ۲۱ سالمه مادرم سه ماه طلاق گرفته منم میخواستم برم سربازی رقتم کمیسیون پزشکی ولی مادرم نزاشت برگه سبزبگیرم بزم خدمت غیبت هم دارم ایا کفالت مادربهم میدن

 70. سلام ببخشید شانس تحقیقات محلی برای طلاقی که بیش از دو سال ازش گذشته چقدره؟ برای تهران

   1. سلام ببخشید من مادرو پدرم حدود۱۰سال هست که جداشدن برادرمم بالای ۱۸ سال هست ولی چون تصادف شدیدی داشته قادربه کمک کردن درامورنیست مادرمم زیرنظرکمیتست خودمم یه باردفترچه پست کردم برای معافی گرفتن اما چون اعزام زدن نرفتم دیگه دنبالش چون کارمیکردم خرج خونه میدادم من میتونم برای کفالت مادرم اقدام کنم تا بگیرم ممنون میشم راهنمایی کنید.

    1. سلام چون مادرتان زیر پوشش کمیته هست شما میتوانید اقدام ب معافیت دائم کنید درصورتی که غیبت نداشته باشید

  1. با سلام و خسته نباشید
   من ۱۸ سالمه میخواهم ادامه تحصیل بدهم. پدر و مادرم ۱۰ سال پیش جدا شدند . مادرم ازدواج مجدد داشته ولی با همسرش زندگی نمیکند. من و مادرم با هم زندگی میکنیم . میخواهند طلاق بگیرند . ایا میتوانم کفالت بگیرم؟

   1. سلام وقت بخیر
    شما میتوانید برای گرفتن کفالت اقدام کنید درصورتی ک تنها فرزند ذکور باشید ومادر طلاق گرفته باشند وهمسری نداشته باشند.

   2. سلام من در حین خدمت هستم آیا باید طلاق قبل از مشمول شدن من انجام میشد تا کفالت بگیرم؟
    الان دارن طلاق میگیرن و چون در حین خدمت هستم میتونم کفالت بگیرم؟؟

 71. با سلام و خداقوت
  من پدرم کمتر از یکسال هست که فوت شدن و مادرم به همراه برادر کوچکترم (زیر ۱۸ سال) زندگی میکنن, برادر بزرگتری هم دارم که خدمت رفته و متاهل هستن و سوا از ما زندگی میکنن, آیا کفالت مادر رو میتونم بنده بگیرم؟!
  ممنون میشم پاسخ بدید

 72. سلام
  من همه شرایط رو دارم و ۱۸ سالمه. میتونم سال دیگه، معافیت کفالت مادر رو بگیرم؟ هر زمانی که بخوام؟

 73. سلام من پدرم به دلیل بدهکاری در حبس است و یه برادر ده ساله دارم ایا میتوانم از طریق کفالت مادر اقدام کنم؟؟

 74. سلام و‌خسته نباشید پدر من به دلیل بدهکاری در حبس است و یک برادر هشت ساله دارم و بیشتر از یک سال از حبس پدرم باقی مانده است میتوانم کفالت مادرم را بگیرم؟؟

 75. سلام.وقت بخیر
  باگرفتن معافیت کفالت مادرایامیتوان به دانشگاه فرهنگیان ثبت نام کرد؟

 76. با سلام و خسته نباشید.
  من ۱۸سال و ۱۱ماه سن دارم. پدر و مادر من در سال ۱۷سالگی من طلاق گرفتند. من ۲برادر کوچکتر از خودم دارم. من شامل معافیت میشم؟
  ممنون از شما

  1. سلام بله در صورت نداشتن غیبت میتوانید کفالت مادر را بر عهده بگیرید.

 77. سلام, این قسمت قانون جدیده یا تغییر پیدا کرده و حذف شده؟ چون در سایت نظام وظیفه چیزی در این باره نوشته نشده
  “برای اینکه به فرد مشمول معافیت کفالت مادر تعلق بگیرد، پدر و مادرش قبل از ۱۶ سالگی فرزندشان از هم جدا شوند.”

 78. سلام من سال ۸۸رفتم خدمت ایست خدمتی زدم واسه دانشگاه اومدم بعد ازدواج وغیره الان هم یک ساله پدرم فوت شده تنها پسر و فرزند مادرم هستم چون برادر از طرف پدر دارم نه مادر که ایشون خودش تقریبا ۶۰سن داره خواستم بدونم من میتونم اقدام کنم یا خیر ممنون

 79. سلام پسری هفده ساله هستم و پدر و مادرم ٩ سال پیش از هم جدا شدن و من با مادرم زندگی میکنم و مادرم صیغه شدن میخوام بدونم معاف میشم یا نه؟

  1. سلام در صورتی که شما ۱۸ سالتان کامل شود و مادر شما ازدواج نکند بله میتوانید.

 80. با سلام فرزندم که تک فرزندمی باشداز بهمن ۹۸ در مناطق مرزی شروع به خدمت کرد و به علت یکسری مسائل ۶ ماه اضافه خدمت گرفت ودر حال حاضر قادر به ادامه خدمت نیست و سه ماه هم غیبت دارد و می ترسم فراری شود و به خدمت ادامه ندهد آیا می توان با گرفتن طلاق توافقی معافیت برایش گرفت بسیار نگران هستم لطفا راهنمایی بفرمائید ممنون

 81. سلام
  من متولد ۱۳۸۱/۲/۲۷ هستم و تا ۱۴۰۱/۲/۲۷ معافیت تحصیلی دارم.
  مادرم تو همین ماه طلاق گرفته.
  من میتونم معافیت بگیرم؟

  1. سلام گرفتن معافیت کفالت مراحل و شرایط خاصی دارد که رعایت نکردن آن میتواند منجر به از دست دادن این معافیت شود.

 82. سلام خسته نباشید من ۱۹ سالمه پدرم ۹ ماهی هستن فوت کردن مادرم ناشنوا هستن تو ۶ مرداد هم ۲۰ سالم میشه ایا میتونم معافیت کفالت چیزی بگیرم خواهش میکنم لطفا جواب بدین پدرم مریض بودن ازش مراقبت میکردم قبلا

  1. سلام وقت بخیر
   نگفتید برادر دارید یا خیر اگر ندارید و غیبت هم نخورده اید موردی نیست اقدام نمایید .

   1. سلام من ساکن تهرانم وپدرم فوت کرده تک فرزندم محل تولدم تهران نیست میتونم تهران درخواست معافیت بدم با باید به زادگاهم مراجعه کنم‌

    1. سلام در قدم اول برای گرفتن معافیت کفالت، باید دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی را از دفاتر پلیس+۱۰ تهیه و نسبت به تکمیل مدارک اقدام نمایید

  2. با سلام و خسته نباشید
   من ۱۸ سالمه میخواهم ادامه تحصیل بدهم. پدر و مادرم ۱۰ سال پیش جدا شدند . مادرم ازدواج مجدد داشته ولی با همسرش زندگی نمیکند. من و مادرم با هم زندگی میکنیم . میخواهند طلاق بگیرند . ایا میتوانم کفالت بگیرم؟

   1. سلام شما میتوانید برای گرفتن کفالت اقدام کنید درصورتی ک تنها فرزند ذکور باشید ومادر طلاق گرفته باشند وهمسری نداشته باشند.

 83. سلام من ۲۲ سال دارم و فعلا درحال تحصیل هستم پدر مادرم ۳ ماه جدا شدن ایا میتوانم برای معافیت کفالت اقدام کنم؟؟

 84. سلام
  من ۲۵ سال سنمه پدرم جانباز ۲۵٪هست که همون زمان جنگ فوت شده ۳برادر دارم ۲تاشون خدمت رفتن یکی معاف شده و الان همشون متاهل هستن من میتونم از طریق سرپرستی مادر معافیت رو دریافت کنم؟

 85. با سلام، جواب استعلام گرفتن کفالت مادر در سازمان وظیفه عمومی چقدر طول میکشد؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

   1. سلام من ۱۰ سال هست ک فراری هستم پدرم فوت کردن آیا ب من کفالت مادر تعلق میگیرد یا ن

    1. سلام وقت بخیر
     ابتدا باید توجیه غیبت کنید اگر پذیرفته شد درصورتی که تنها فرزند ذکور خانواده باشید ومادر طلاق گرفته ویا پدرفوت کرده اند میتوانیدبرای معافیت کفالت اقدام نمایید

 86. س من متاهلم مادرم ۱۰ساله پدرم زن گرفته رفته روستای دیگه جدا زندگی میکنن بیماری روحی روانی داره وکالت تام بهم داده واسه کارای اداری دادگاه شکایت از پدرم یک خواهر ۱۶ساله دارم داخل حیاط خودم خونه درست کردیم زندگی میکردن یک داداش مجرد دارم اون رفته سمت بابام الان واسه گرفتن وکالت قانونی چون من متاهلم مشکل نداره مادرم میگه تو پسر خوبی هستی باهات زندگی میکنم

  1. سلام حتما باید با یک وگیل حقوقی مشورت کنید .تماس حاصل نمایید و کد مشاور حقوقی مارو بگیرید .

 87. سلام من ۲۱ سالمه مادرم ۸ ماه پیش طلاق گرفته
  غیبت هم نداشتم تاحالا
  یعنی برای معافیت باید قبل از اینکه ۱۶ سالم‌میشد طلاق میگرفتن؟
  و اینکه فرق بین معافیت دائم با موقت چیه یعنی مثلا اگه یه سال از زمان طلاق بگذره بازم نمیشه معافیت موقت گرفت؟ یا باید حتما ۳۰ ماه بگذره؟

  1. سلام
   اگر در حال حاضر اقدام کنید معافیت موقت تعلق میگیرد و ۲۲ ماه آینده معافیت دائم.

 88. سلام من دانشجو هستم وپدرم فوت کرده وبرادرم سرباز هست مادرم مشکل قلبی داره ویه خواهر مطلق دارم وتحت حمایت کمیت امداد هستیم میتونم معافیت بگیرم؟؟؟

 89. سلام من پدرم به تازگی فوت شدن و برادر کوچکترم به خاطر ام اس معاف شده دوسال پیش من میتونم برای کفالت مادر اقدام کنم ؟

   1. با عرض سلام پسر من بع علت جدا شدن از همسرم به مدت ۳ سال شرایط معافیت کفالت مادر را دارد فقط چند ماهی غیبت دارد پس از اخذ دیپلمش چه راهی داره ممنون میشوم پاسخ دهید .اگر برایتان امکان داره آدرس دفترتان را بفرستید تا بتوانم حضوری خدمت برسم

 90. باسلام من ۳۶سالمه وپسرم ۲۰وهمسرم ۴۱من بعدازپسرم متاسفانه دیگه قادربه بچه دارشدن نبودم ودیگراینکه من ۱خواهرو۳برادرهایم همه متاسفانه به دلیل بیماری صرع فوت شدن ومن تک فرزند خانواده ام وپسرم تک نوه خانواده من است پدرم ۶۷ومادم ۶۰ساله پدرومادر متاسفانه درآمدی ندارندآیا پسرم میتونه کفالت شون بگیره وپسرم متاسفانه دریچه قلبش بزرگ میخواستم بدونم آیا پسرمن معاف ازسربازی میشه ودیگراینکه من به شدت افسرده ام وبدون پسرم نمیتونم زندگی کنم خواهش میکنم کمکم کنی نمیدونم چکارکنم

 91. باسلام من ۳۶سالمه وپسرم ۲۰وهمسرم ۴۱من اگبعدازپسرم متاسفانه دیگه قادربه بچه دارشدن نبودم ودیگراینکه من ۱خواهرو۳برادرهایم همه متاسفانه به دلیل بیماری سرع فوت شدن ومن تک فرزند خانواده ام وپسرم تک نوه خانواده من است پدرم ۶۷ومادم ۶۰ساله وپسرم متاسفانه درچیه قلبش بزرگ میخواستم بدونم آیا پسرمن معاف ازسربازی میشه

 92. سلام من ۱۹ساله هستم و ۱۰ماهی خدمت کرد
  از زمان طلاق پدرو مادرم بیش از ۳۰ماه گذشته
  اما برادری دارم که مشمول شده اما نرفته
  بازم می‌تونم برای کفالت مادر و معافیت مابقی خدمتم اقدام کنم؟

 93. سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما..
  من ترم آخر دانشگاه هستم و امتحاناتم حدود دو هفته دیگه تموم میشه.. پدر و مادرم چند ماه قبل از هم جدا شدند.. دو خواهر دارم که یکی ازدواج کرده و یکی دیگه هم با ما زندگی میکنه و یک برادر بزرگتر از خودم که اون هم ازدواج کرده و یک فرزند داره و شرایط کفالت مادر رو نداره ( نه فرصت و نه هزینه ) . میخواستم ببینم من میتونم از کفالت مادرم برای معافیت استفاده کنم ؟؟ اگر میشه باید به کجا مراجعه کنم و چه مراحلی رو طی کنم ؟
  با تشکر از پاسخگوییتون

 94. با سلام و خسته نباشید.پدرم فوت شده و سه بردار بزرگتر دیگر دارم که به خدمت سربازی رفتن(فرزند چهارمم).من به همراه مادرم در استان فارس زندگی میکنیم و سه برادرم در استان خوزستان هستن.من می تونم از معافیت دایِم کفالت مادر استفاده کنم؟با سپاس

   1. سلام من ۱۹ سالمه پدرم فوت کردن ۹ ماهی میشه از طرفی مادرم ناشنوا هستن ۶ مرداد هم ۲۰ سالم میشه از پدرم مراقبت میکردم قبلا مریض بودن ایا میتونم کفالت مادرمو بگیرم معاف شم لطفا جواب بدین ممنون

    1. سلام نگفتید برادر دارید یا خیر اگر ندارید و غیبت هم نخورده اید موردی نیست اقدام نمایید .

 95. سلام پسرم دوماه دیگه ۱۸ سالش تموم میشه من ۱۳ساله بیماری Msدارم ۱۴ساله از شوهرم جداشدم ۳ساله دوباره ازدواج کردم ولی ۷ماهی میشه براطلاق توافقی اقدام کردیم ولی فعلا محضری نشده آقایی که ازدواج کردم رفته شهر دیگه الان پسرم خرج خونه وداروهامو میده آیا کفالت براپسرم تعلق میگیره لطفا راهنماییم کنین.

 96. سلام پسرم دوماه دیگه ۱۸ سالش تموم میشه من ۱۳ساله بیماری Msدارم ۱۴ساله از شوهرم جداشدم ۳ساله دوباره ازدواج کردم ولی ۷ماهی میشه براطلاق توافقی اقدام کردیم ولی فعلا محضری نشده آقایی که ازدواج کردم رفته شهر دیگه الان پسرم خرج خونه وداروهامو میده آیا کفالت براپسرم تعلق میگیره لطفا راهنماییم کنین.

 97. سلام برادر کوچک خانواده هستم یه برادر بزرگ هم دارم که غیبت خورده منم فعلا دانشجو هستم.مادرم مطلقه هستش میتونم کفالت مادرمو بگیرم در ضمن مادرم بازنشته هستش چند بار به نظام وظیفه رفتم گفتن نمیشه میخواستم یبارم شما توضیح بدین
  با تشکر

 98. سلام من و برادم دوقلو هستیم پدرم ۴سال پیش فوت شدن میتونیم برای کفالت اقدام کنیم؟

 99. سلام خسته نباشید برای گرفتن کفالت مادر حتما باید از پلیس +۱۰ محل زندگی اقدام کرد یا میشه از بقیه دفاتر پلیس +۱۰ هم اقدام کرد؟ ممنون میشم پاسخ بدید

 100. با سلام
  ترم آخر دانشگاه هستم و پدر و مادرم ۵ ماه قبل به طور توافقی از هم جدا شده اند. آیا شرایط گرفتن معافیت از خدمت سربازی را دارم ؟ و اگر دارای شرایط هستم چه زمانی باید اقدام کنم ؟

   1. سلام مجدد
    من دو خواهر دارم که یکیشون ازدواج کرده و یکی دیگه هم با ما زندگی میکنه. یه برادر بزرگتر از خودم هم دارم که اون هم ازدواج کرده.. آیا با توجه به اینکه برادرم ازدواج کرده و بچه هم داره و شرایط نگهداری از مادرم رو نداره من میتونم کفالت مادرم رو بگیرم ؟؟

 101. سلام من الان برگه معافیت موقت دارم
  یک ماه دیگه ۳۰ ماه کامل میشه
  بعد از اون و بعد از تحویل این برگه چه مراحلی طی میشه تا معافیتم دائم بشه و کارتش بیاد

 102. سلام خسته نباشید.
  من ۱۹ سالمه پدرم ۱۰ ساله فوت کرده
  من ۲ تا برادر ۳۴ و۳۱ ساله دارم که متاهلن و هرکدوم ۳تا بچه دارن و مستقل هستن از من ومادرم.مادرم هم ۵۱سالشه.
  الان من به هیچ طریقی نمیتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟؟؟؟
  آخه برادرام خودشون خونه زندگی دارن واقا نمیتونن بیان پیش مادرم وایستن که.
  این چه قانون مسخره ایه.
  خود مادر نمیتونه انتخاب کنه کفالت رو به کدوم پسرش بده؟
  لطفا اگه راهی هست راهنمایی کنید.
  ممنون.

  1. واقعا قانون بی عدالتیه من شرایط شمارو دارم برادرام متاهلن وتنها کسی که پیش مادرمه منم ولی میگن چون برادر بزرگتر داری نمیتونی معافی بگیری اخه این قانونه میگن باید تحت پوشش باشی مام معذبیم بریم تحت پوشش اگه قانون باشه باید اونایی که تحت پوششن معاف نشن چون اونا دارن از امتیاز تحت پوششی استفاده میکنن

 103. سلام خسته نباشید
  ببخشید من پدرم ۲۲سال پیش فوت کرده و برادرم معافیت کفالت مادرمو رو گرفته و بعدا ازدواج کرده
  برادرم ۷سال از من بزرگتره و مادرم ۵۰ سالشه و تحت حمایت کمیته هستن
  میخواستم بدونم امکانش هست ک من بتونم معافیت کفالت مادرمو بگیرم؟

  1. با سلام چون برادرتان کفالت را گرفته بعید است مجدو برای شما نیز فعال شود .

   1. با سلام مادرم طلاق گرفته و دوتا برادریم من ۲۴ سالمه برادر بزرگم ۲۶ سالشه غیبت سربازی داریم مادرم تحت پوشش بهزیستی هست آیا میتونم کفالت معافی رو بگیرم

 104. سلام خسته نباشید
  ببخشید من پدرم ۲۲سال پیش فوت کرده و برادرم معافیت کفالت گرفته و بعدا ازدواج کرده برادرم ۷سال از من بزرگتره
  مادرم ۵۰سالشه و تحت پوشش کمیته هست
  میخواستم بدونم من میتونم الان معافیت کفالت مادرمو بگیرم

  1. سلام. درصورت یک روز غیبت هم کفالت را نمی توان گرفت مگر به شرط توجیه

 105. سلام. مادر من از همسر اول دارای ۲ پسر بالای ۱۸ سال هست که هیچ رابطه ای باهاشون نداره و چند سالی هست بیخبره ازشون ، بعد از فوت همسر اول و ازدواج مجدد با پدر من ، من تنها فرزندشون هستم و برادر و خواهر دیگه ای ندارم از پدر و مادر فعلیم. پدرم ۱۰ سالی هست فوت شده و مادرم ۶۳ سالشه و بیماری های ضمینه ای مثل فشار خون قند خون آسم ناراحتی قلبی و… رو داره و تموم پرونده های بیمارستانیشم موجوده. درحال حاظر هم دانشجو هستم و معافیت تحصیلی دارم غیبتم ندارم و با مادرم زندگی میکنم، آیا میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟

 106. سلام من پسر کوچیک خانواده هستم برادرانم متاهل هستند و پدر و مادرم فوت کردند ایا من می توانم معاف بشم زیر ۱۸سال هستم

 107. سلام خسته نباشید من یه مادر هستم و یه پسر ۱۸ ساله دارم که از پدرش ۱۳ ساله جدا شدم و اللن دوباره ۳ ساله که ازدواج کردم اگه از همسرم جداتوافقی جدا شوم میتونه پسر معاف از خدمت بشه

  1. سلام برای بررسی دقیق و پاسخ کامل به این موضوع حتما با مشاورین آویژه در تماس باشید.

 108. سلام خسته نباشید من یه مادر هستم و یه پسر ۱۸ ساله دارم و از همسرم جدا شدم الان ۱۴ ساله و الان ۳ ساله که دوباره ازدواج کردم و یه دختر ۳ ساله دارم ایا اگه از همسر جدیدم توافقی جدا بشم پسرم میتونه معافیت بگیره

  1. سلام برای بررسی دقیق و پاسخ کامل به این موضوع حتما با مشاورین آویژه در تماس باشید.

 109. سلام وقت بخیر،من حدود یک ساله که دارای معافیت موقت هسم و مادرم حدود۶ماه پیش صیغه ی اقا میشن ولی بعدش باطل کردن توی شناسنامشون چیزی وارد نشده ولی توی محضر صیغه شدن،ایا برای تبدیل معافیت موقت مم به دائم صیغه ی چن ماهه ایشون مشکلی پیش میاره?

   1. سلام من پسر کوچیک خانواده هستم برادرانم متاهل هستند و پدر و مادرم فوت کردند ایا من می توانم معاف بشم زیر ۱۸ سال هستم

 110. سلام وقت بخیر،من حدود یک ساله که معافیت موقت دارم و هنوز دائم نشده و مادرم چن وقت پیش صیغه به صورت چن ماهه شده بودن که باطل کردن ولی این صیغه تو محضر خونده شده ولی وارد شناسنامه نشده،ایا مشکلی پیش میاد?

   1. سلام وقت بخیر.
    من معافیت موقت کفالت مادرمو دارم. هفت ماه دیگه سی ماهم تموم میشه. امکانش هست بهم دائم ندن؟
    و میتونم با معافیت کفالت از کشور خارج شم،؟

    1. سلام معافیت شما موقت هست باید برای خروج از کشور وصیقه داشته باشید و اینکه معافیت تون دایم بشه بستگی به برسی نظام و رای انها دارد

 111. با سلام
  من از بچگی تا الان که ۱۹ سال سن دارم توسط نامادری بزرگ شدم و الان هم باهم زندگی میکنیم و پدر ومادر واقعی هم فوت کردن و الان از نامادری ام من مراقبت میکنم میخواستم بدونم میتونم معافیت بگیرم

 112. سلام من ۲۷سالمه درحال حاضر ترم آخر فوق لیسانس هستم..غیبتی هم ندارم.. پدرم ۸سال پیش فوت کردند، بنده ۱ برادر متاهل و۲برادر مجرد بزرگتر از خودم دارم
  مادرم ۷۰ساله هستند، چگونه میتوانم کفالت مادرم را بگیریم؟
  با تشکر از راهنماییتان

  1. با سلام در صورت داشتن برادر بزرگتر امکان گرفتن کفالت مادر وجود ندارد.

 113. سلام من ۲۷سالمه درحال حاضر ترم آخر فوق لیسانس هستم..غیبتی هم ندارم.. پدرم ۸سال پیش فوت کردند، بنده ۱ برادر متاهل و۲برادر مجرد بزرگتر از خودم دارم
  مادرم ۷۰ساله هستند، چگونه میتوانم کفالت مادرم را بگیریم؟
  با تشکر از راهنماییتان

  1. با سلام در صورت داشتن برادر بزرگتر امکان گرفتن کفالت مادر وجود ندارد.

  2. سلام بنده ۲۵ سالمه و زن و بچه ۲ ساله دارم یک برادر دارم که ۴ ماه دیگر به ۱۸ سالگی می رسد و ۴ تا خواهر دارم پدرم فوت شده و مادرم تحت پوشش کمیته است آیا کفالت به من تعلق می گیرد آیا متاهل بودن من مانع نمی باشد؟؟؟

  1. با سلام .
   باید حتما بیشتر بررسی شود .
   مدارک دبیرستان را برای چه میخواهید؟

 114. سلام و احترام
  آیا بعد از اخذ معافیت کفالت، در صورتی که مادرم ازدواج کنه، معافیت من باطل خواهد شد؟

 115. سلام پسرم ۲ ماه دیگه ۱۸ سالش میشه و میخواد کفالت مادر بگیره چون ما ۸ ساله جدا شدیم منتها تو یه شهر دیگه کار میکنه و زندگی میکنه ب خاطر شرایط. میتونه معافیت کفالت مادر رو بگیره؟

  1. سلام دوست عزیز
   در حدی که حضورش احساس شود کافی است در ان مدت ترجیحا حضور داشته باشد .

 116. سلام
  بنده تک فرزند پسر هستم.تا الان از معافیت تحصیلی استفاده کردم و غیبت ندارم.
  پدرم ۳ ماه که فوت شده و مادرم ۶۱ سالشه.
  آیا معافیت موقت به من میدهند یا دائم؟

  1. با سلام برای معافیت کفالت مادر اقدام کنید ابتدا معافیت موقت و بعد از سی ماه معافیت دائم به شما تعلق میگیرد

 117. سلام ببخشید من از شوهر اولم که پدر پسرم هست جدا شدم ولی ازدواج مجدد نمودم والان ایشان چند سال هست که فوت کردند ولی من مستمری بگیر هستم آیا با این وجود پسرم میتواند کفالت من را بعهده بگیرد؟ ممنون

 118. سلام. برای گرفتن معافیت کفالت دائم حتما باید ۳۰ماه تمام از طلاق مادر بگذرد یااینکه وارد ماه ۳۰شدیم میتونیم درخواست معافیت دائم رو انجام بدیم

 119. سلام من ۳۹ سالمه مادرم شوهرش فوت کرده یه خواهر مطلقه دارم حقوق پدرم تقسیم شده ،غیبت دارم متوانم کفالت بگیرم

   1. سلام من به شرایط سختی الان چند ساله از خدمت فرار کرد به علت مشکلات الان نزدیک چهار ساله پدرم فوت شده الان من متاهلم یه خواهر بزرگ دارم که اون هم شوهرش فوت شده با ماست من فقط آموزشی رو تموم کردم الان شرایط برام سخت شده کم خرج مادرم وهمسرم هستم ایا میشه معافی بگیرم یا نه میشه راهنمایی کنید

    1. سلام،پسرم،معلولیت،خفیف،داردوتک،فرزند،است،وخانمم،معلولیت،متوسط،ایاپسرم،معافیت،میتواند،بگیرد

 120. سلام من ۳۹ سالمه مادرم شوهرش فوت کرده یه خواهر مطلقه دارم حقوق پدرم تقسیم شده ،غیبت دارم متوانم کفالت بگیرم

 121. سلام، وقت بخیر، من در حین خدمتم ومیخام از معافیت کفالت مادر استفاده کنم، میخاستم‌بپرسم که فرار درحین خدمت به روند گرفتن معافیت کفالت ارتباط داره؟

  1. سلام درصورت فرار و یا حتی یک روز غیبت هیچ معافیتینمیتوانید استفاده کنید

 122. سلام
  در صورتی که ۳ سال از طلاق گذشته و متقاضی ۱۸ ساله باشد
  میتونه معافیت را دائمی کنه
  و برای خروج از کشور مشکلی نداشته باشه ؟

  1. سلام شرایط کامل ذکر نشده ایا مادر مجرد هستند و ایا شما تنها پسر بزرگ ایشان هستید؟
   برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

 123. سلام اینجا نوشته بود قبل شانزده سالگی پسر باید طلاق گرفته بشه ..اگه در سن ۱۸ سالگی طلاق گرفته بلشیم شامل حال فرزندمان نمیشه؟

  1. سلام شرایط شما باید بیشتر بررسی شود برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

 124. سلام من تک پسرم متاهلم پدرم فوت شده ۵سال غیبت دارم میشه معافیت کفالت مادر بگیرم مادرم اثم داره

 125. سلام من تک پسرم متاهلم پدرم فوت شده ۵سال غیبت دارم میشه معافیت کفالت مادر بگیرم

 126. سلام روز بخیر من ۱۸ سالمه ویک برادر ۸ ساله دارم پدرو مادرمم ۳ ماه طلاق گرفتن کفالت برا من شامل میشه؟

 127. سلام وقت بخیر . بنده ۱۳ ماه خدمت کردم و پدرم فوت نمودند . گفتند چون تنها فرزند خانواده هستی برو کفالت مادر را بگیر و از خدمت معاف شو . من از نظام وظیفه برای کفالت سوال کردم و اینکه ایا برای استخدامی مشکلی دارد یا خیر و گفتند خیر . حال که کفالت گرفتم به جای کارت به بنده یک برگ گواهی موقت ۳۰ ماهه دادند . حال میگویند با ان برگه نمیتوانی استخدام شوی من لیسانس هستم و دوماه بیشتر خدمت نداشتم تا تمام شود . حال اگر دوسال نیم دیگر منتظر بمانم سنم بالا میرود . ایا منی که به خاطر فوت پدر حال خوشی نداشتم . نباید کسی من را راه نمایی میکرد در صورتی که چند بار زنگ زدم و سوال کردم

  1. سلام سوالتون را واضح مطرح کنید.کفالت معافیت دایم است برای شما
   شرایط شما باید بیشتر بررسی شود برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

   1. سلام من ۲۷سالمه درحال حاضر ترم آخر فوق لیسانس هستم..غیبتی هم ندارم.. پدرم ۸سال پیش فوت کردند، بنده ۱ برادر متاهل و۲برادر مجرد بزرگتر از خودم دارم
    مادرم ۷۰ساله هستند، چگونه میتوانم کفالت مادرم را بگیریم؟
    با تشکر از راهنماییتان

 128. سلام روز بخیر ببخشید من از اون سه نفری که باید برگ استشهاد تایید وضعیت رو امضا کنند ۱ نفر بیشتر ندارم چون بقیه یا خارج از کشور هستند یا فوت کرده اند. میخواستم بدونم در این شرایط باید چیکار کنم میتونم شهادت پدربزرگ و مادر بزرگم رو استفاده کنم؟

  1. با سلام شرایط شما به صورت کامل باید بررسی شود اینگونه نمیتوان نظر مشخصی داد با مشاوران ما تماس بگیرید.

   1. سلام. میخواستم بدونم برای دریافت معافیت دایم از طریق کفالت مادر آیا در ماه ۳۰میتوان اقدام کرد یا باید ۳۰ماه تمام بگذرد و بعد اقدام کرد؟

 129. سلام
  من ۲۸ سالمه
  و تا الان از معافیت تحصیلی استفاده میکردم
  پدر و مادرم به تازگی طلاق گرفتن
  تک پسر خانواده هستم
  میتونم برای معافیت کفالت مادر اقدام کنم ؟

   1. من در سن ۱۸ سالگی پسر طلاق گرفتم فرزندم تک پسره ایا شمال حال ایشون معافیت میشه ..چون نوشته بودین قبل شانزده سالگی معاف میشن

    1. سلام باید دو سال و شش ماه از طلاقتون گذشته باشه
     شرایط شما باید بیشتر بررسی شود برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

  1. سلام
   من ۲۰سالمه
   مادرم ۵۷سالشه بیماری قلبی داره و پدرم فوت کرده من دو برادر دارم ولی از یه مادر دیگه که با ما زندگی نمیکنن و یه خواهر و برادر ناتنی هم دارم که از مادرم هستن ولی از یه پدر دیگه که با ما زندگی نمیکنن رفتن قهرن من شرایطم حوریه که اگر یه موقع خونه نباشم مادرم احتمال سکته داره آیا من میتونم از کفالت مادرم استفاده کنم

   1. با سلام وضعیت فعلی شما بسیار پیچیده است و سن برادران مطرح نشده تماس بگیرید.

 130. سلام مادر من دوماهی هست که طلاق گرفته و من دانشجو هستم و یکسال دیگه هم از مدت این که زمان دارم تا وارد غیبت شوم میخواستم بدونم الان میتونم اقدام کنم برای معافیت؟ بعد من دانشجو کارشناسی هستم ترم ۵ باید گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه ارایه کنم یا مدرک دیپلم خودم را ارایه کنم؟ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   اگر شما همین الان اقدام کنید معافیت موقت به شما تعلق خواهد گرفت و بعد از ۳۰ ماه در صورت عدم ازدواج مجدد مادر شما برای گرفتن معافیت دائم اقدام کنید.

 131. سلام مادر من دوماهی هست که طلاق گرفته و من دانشجو هستم و یکسال دیگه هم از مدت این که زمان دارم تا وارد غیبت شوم میخواستم بدونم الان میتونم اقدام کنم برای معافیت؟ بعد من دانشجو کارشناسی هستم ترم ۵ باید گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه ارایه کنم یا مدرک دیپلم خودم را ارایه کنم؟ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   اگر شما همین الان اقدام کنید معافیت موقت به شما تعلق خواهد گرفت و بعد از ۳۰ ماه در صورت عدم ازدواج مجدد مادر شما برای گرفتن معافیت دائم اقدام کنید.

 132. سلام تمام شرایط معافیت کفالت مادر مطلقه رو دارم فقط پدرم فرار کرده و مدارکی ازش ندارم .چیکار میتونم بکنم برای دریافت معافیت

  1. سلام در صورتی که شما تک فرزند پسر که نگهدارنده مادر فاقد شوهر باشید میتوانید معافیت دریافت کنید. در واقع مادر شما یا طلاق گرفته است یا شوهرشان در قید حیات نیست.

 133. سلام خسته نباشید من مادرم ۸سال پیش از پدرم جدا شده وبعدا هم بصورت صیغه ازدواج ناموفق داشته که یه برادر ۶ساله از ازواج دوم بصورت صیغه ای مادرم هم دارم ۲۴اردبهشت امسال ۱۸ساله میشم ایا میتونم از معافیت کفالت مادر استفاده کنم الانم بامادرم و برادرم خارج از کشور زندگی میکنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

  1. سلام. اگر شما تنها پسر بزرگ ایشان هستید و مادر در صیغه فردی نباشد به مدت ۳۰ ماه از تاریخ طلاق گذشته باشد شما میتوانید کفالت را بگیرید.

 134. سلام من پدرم ۳سال هستش که فوت کردن و برادر بزرگترمم ازدواج کردن ولی شرایط حمایت مالی از مادرم رو ندارن و من با مادرم زندگی میکنم ایا میتونم درخواست کفالت مادرمو بدم؟

  1. سلام.خیر کفالت فقط درصورتی میشود گرفت که شما تنها پسر بالای۱۸سالایشان باشند.

 135. سلام بنده در حال خدمت سربازی هستم ولی در حین خدمت پدر ومادرم از هم جدا شدند . من هم میتوانم از معافیت کفالت مادر استفاده کنم؟
  با توجه به اینکه بدون غیبت وارد خدمت شدم وبرادر هم ندارم

 136. سلام وقت بخیر من ۲۱ سالمه و دانشجوی ترم اخر هستم اگر الان پدر و مادرم به صورت توافقی از هم جدا بشن معافیت بهم میدن؟؟ من تک پسر هستم و غیبت هم ندارم

  1. سلام.باید بیشتر بررسی شود اما اگر به مدت ۳۰ماه پدر و مادر طلاق گرفته باشند میتوانید برای کفالت اقدام کنید.

 137. سلام پدر ومادر من ۱۶ ماه جداشدن ومادرم حقوق پدربزرگمو دریافت میکنه و برادرم ۱۸سالشه و تو خدمت سربازی هستش و خودم غیبتی ندارم میتونم با این شرایط اقدام کنم؟

 138. سلام من پدر مادرم ۱۶ماه جدا شدن و من برادر ۱۸ ساله دارم که تو خدمت سربازی هستش و مادرم حقوق پدربزرگمو میگیره و منم غیبت ندارم میتونم کفالت مادر بگیرم؟

 139. سلام
  من ۲۱ سالمه ترم اخر دانشگاهم پدر مادرم سال ۹۰ طلاق گرفتن و مادر سال ۹۵ مجددا ازدواج کرد که الان چند ماهه در شرف جدا شدن هستن، آیا در بعد از رسمی شدن طلاق دوم میتونم برا معافیت اقدام کنم؟
  تک پسرم، غیبت ندارم و خرج مادرم رو میدم

  1. سلام
   اگر شما بعد رسمی شدن طلاق مادر برای گرفتن معافیت کفالت اقدام کنید معافیت موقت به شما تعلق خواهد گرفت و بعد از ۳۰ ماه در صورت عدم ازدواج مجدد مادر شما برای گرفتن معافیت دائم اقدام کنید.

   1. سلام،پسرم،معلولیت،خفیف،داردوتک،فرزند،است،وخانمم،معلولیت،متوسط،ایاپسرم،معافیت،میتواند،بگیرد

 140. سلام اگر پسر بزرگتر خدمت سربازی رفته وازدواج کرده وبگه من نمیتونم کفالت مادرم را بعهده بگیرم وهیچ کاری به مادر نداشته باشه چرا فرزند دوم که حاضره کفالت مادرش را بعهده بگیرد نظام وظیفه قبول نمیکنه که معاف بشه یه مادر باید چکار کنه ایا راهی داره برای فرزند دوم که معاف بشه

 141. سلام وقت بخیر، من ۲۱ سالمه دانشجو هستم اگه تا قبل از فارغ التحصیلی پدر و مادرم به صورت توافقی از هم جدا شن میتونم برا سرپرستی مادرم معافیت بگیرم؟؟؟

  1. سلام
   اگر شما بعد از طلاق پدر و مادرتون اقدام کنید معافیت موقت به شما تعلق خواهد گرفت و بعد از ۳۰ ماه در صورت عدم ازدواج مجدد مادر شما برای گرفتن معافیت دائم اقدام کنید.

 142. سلام من ۲۰ سالمه تک پسرم و غیبتی ندارم برای معافیت کفالت مادر اگه پدر مادرم از هم طلاق بگیرن میتوانم اقدام کنم؟ مشگلی پیش نمیاد؟

  1. سلام
   اگر شما بعد از طلاق پدر و مادرتون اقدام کنید معافیت موقت به شما تعلق خواهد گرفت و بعد از ۳۰ ماه در صورت عدم ازدواج مجدد مادر شما برای گرفتن معافیت دائم اقدام کنید.

 143. سلام من تمام شرایت بالا رو رو دارم ولی سه سال غیبت داشتم و تنها پسر خانواده هم هستم و یه خواهر دارم که بزرگ تر از منه ایا باز هم معاف میشوم ؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   با وجود داشتن برادر و غیبت متاسفانه مقدور نیست.برای بررسی با کارشناسان تماس بگیرید

 144. سلام من تازه ۱۸ سالم شده و معافیت تحصیلی گرفتم و غیبت هم ندارم و پدرم ۵سال فوت شده و یک برادر بزرگتر دارم که متاهل هست و مادر حقوق مستمری داره میتونم معافیت کفالت بگیرم

 145. سلام . من مادرم حدود چند سالی هست که طلاق گرفتن
  و هنوز برای کفالت اقدام نکردم و الان ۲۳ سالم هستش و تا بهمن ۱۳۹۹ داشتم درس میخوندم و الان دارم کارای فارغ‌التحصیل رو انجام میدم ( معافیت تحصیلی هم دو ترم اخر دانشگاه هم تموم شده و دانشگاه ن گیری داده نه چیزی . الان برای این دو ترم میتونم نامه یا … ببرم پلیس +۱۰ تا معافیت تحصیلی برام رد کنه ؟!؟ )

  الان میخواستم بدونم که مشکلی پیش میاد برای معافیت کفالت یا خیر ؟!

  1. سلام دوست عزیز
   از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارید. در این تایم به موارد کفالت بپردازید

 146. سلام خسته نباشید
  اگر مادر مشغول باشه و بیمه براشون رد شده باشه بازم میشه معافیت کفالت گرفت البته یه خواهر ۱۱ساله ام دارم که سرپرستیش به عهده مادرمه

 147. سلام.وقت بخیر.. من ۳۰ ماهِ برگه موقت داشتم کفالت مادر.. تک بچم ..پدرم فوت کرد .. پدرم بیمه بود و حقوق میگیره مادرم..خاستم بودونم میتونم معاف بشم

 148. سلام خسته نباشید برای کفالت مادرمطلقه پدرو مادرم تازه ازهم جداشدن ومن الان سرپرستی مادرم را به عهده گرفتم وسه تا خواهر مجرد دارم تازه ۱۸سالم شده ایا معاف میشم یا خیر

 149. سلام بنده برداری دارم ک بعلت بیماری گوارشی (سلیاک )ک دارد معافیت پزشکی گرفت و مادرم مطلقه هست وسه تا خواهر مجرد دارم وپدرم تنهای زندگی میکنه یک خواهر معلول دارم ک تحت پوشش بهزیستی هست سوالم اینجا هست میتوان از معافیت مادر مطلقه اسفتاده کنم یا کفالت برادر بیمار شما کدوم روش رو پیشنهاد مینکید ممنون هستم لطفا جواب بدید

  1. سلام دوست عزیز
   میتوانید با وجود بیماری برادر کفالت مادر را دریافت کنید

 150. سلام.از زمان مراجعه به پلیس +۱۰برای گرفتن کفالت دائم مادر که مطلقه شده چقدر طول میکشه کارت صادر شه؟

 151. سلام. برای کفالت مادر که مطلقه شده می‌توان اشتهادیه هم تهیه و ارائه نمود آیا همچین کاری مسمر ثمر خواهد بود؟

  1. سلام دوست عزیز
   کفالت مادر در این شرایط نیاز به شهود اعضای درجه دو فامیل دارد

   1. سلام بنده سربازم پدرم ١۵سال فوت کرده من درحال حاضر دارم خدمت میکنم برادرم وخاهرم همه متاهل هستن و من فقط با مادرم زندگی میکنم ولی اضاف هم دارم امکان دارد ک من بتوانم ب معافیت تکافلی رسید

 152. سلام. ببخشید برای معافیت دائم کفالت مادر که طلاق گرفته میخام اقدام کنم. خواستم بدونم اگر ۱۰روز مونده به ۳۰ماه تمام اقدام کنم برای گرفتن معافیت دائم به مشکل میخورم؟ یا

  1. سلام دوست عزیز
   باید تایم مربوطه به اتمام برسد و نظام وظیفه تایید کند

 153. سلام بنده برای کفالت مادرم اقدام کردم و در جلسه اول کمیسیون شرکت کردم و گفتن نیاز به استعلامی هست میخواستم بدونم اگر برادرم در تاریخ کمیسیون بعدی به ۱۸ سالگی پای بگذاره ؛هنوز هم شامل حال بنده میشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   متاسفانه خیر . در صورت ۱۸ سالگی برادر دوم شرایط کفالت باطل خواهد شد

 154. من کارت دائم معافیت کفالت مادر رو حدود ۳ سال پیش گرفتم،الان اگه مادرم بخواد ازدواج داشته باشه کارت دائم من باطل میشه؟؟

 155. سلام
  پدر بنده فوت کردن و مادر ازدواج مجدد داشتن و ناپدری از بیماری قلبی شدیدی رنج میبرد و همه مدارک پزشکی تکمیل است
  آیا براب معافیت کفالت مادر میتونم اقدام کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   خیر نمیتوانید .برای کفالت مادر .عدم همسر شروط اولیه میباشد

 156. سلام .من برای کفالت مادرم اقدام کردم ۶ ماه پیش
  برادرم زیر ۱۸ بود بهم معافیت موقت دادن تا ۳۰ ماه بسه اما حالا ک ۳۰ ماه از تاریخ طلاق گذشته برادرم ۱۸ سال شد اما یع بچه ۱۸ ساله نمیتونه خرج خونه بده تنها منبع درامد خانواده هستم به نظرتون ماده تبصره هست ک من معاف بشم

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به قوانین نظام وظیفه دو برادر بالای ۱۸ سال این شرایط مقدور نخواهد بود برای بررسی دقیق تر با مشاورین تماس بگیرید

 157. سلام وقت بخیر.
  خداروشکر سرهنگ معافیت موقت(طلاق) بنده را قبول کرد و گفتن که برگه معافیت را پست میاره دم در.
  ولی یک ماهی میشه ک خبری نشده.
  اطلاع دارین چقدر طول می‌کشه تا برگه معافیت موقت بیاد؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین

 158. سلام خسته نباشید
  راستش سال پیش برای بیماری اعصاب و روان پدرم درخواست کفالت کردم و رد شد الان توجیه غیبت کنم و اگه اگه قبول کنن میخوام درخواست بیماری قلبی پدرم رو کنم چون دکترا گفتن که Ef قلب پدرم فقط ۲۵٪ مونده یعنی فقط ۲۵٪ کار میکنه
  آیا اگه توجیه بشه و درخواست کنم احتمال معافی هستش؟

 159. سلام
  بنده یازده ماهه خدمت کردم مادرم تا کمتر از یک ماه دیگه طلاق میگیره از شوهر دومش
  تنها فرزنش منم از شوهر دومشم فرزند نداره
  آیا میشه معافیت کفالت بگیرم؟!
  میشه کامل توضیح بدید؟!

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت تک فرزند بودن بعد از طلاق میتوانید اقدام کنید

 160. سلام
  بنده یازده ماهه خدمت کردم
  مادرم از شوهر دومش میخواد جدا بشه تا کمتر از یک ماه دیگه
  میتونم معافیت کفالت بگیرم؟!
  میشه کامل توضیح بدید؟!

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت تک فرزند بودن بعد از طلاق میتوانید اقدام کنید

 161. با سلام
  پروسه اخذ معافیت کفالت مادر حدودا چقدر طول می کشد؟قصد مهاجرت دارم و باید در چند ماه معافیتم رو بگیرم

  1. سلام دوست عزیز
   بستگی به تکمیلی پرونده شما دارد.ممکن است تا چند ماه زمان ببرد

 162. سلام من پدرم بیماری روانی دارن سابقه چندین بار بستری شدن در بیمارستان روانی دارن خواستم بپرسم میشه کفالت مادرم برعهده بگیرم چون ایشون امنیت جانی ندارن پدرم هم چندین بار مادرم مورد ضرب شتم قرار دادن و معلوم نیست که من برم خدمت چه برسر مادرم میاد و اینکه دوتا برادر ناتنی هم دارم که خدمت رفتن و متاهل هستند به نظرتون میشه معافیت کفالت بکیرم و مادرم هم عضو بهزیستی هستن

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت تایید از کار افتادگی پدر میتوانید برای کفالت ایشان اقدام کنید

 163. سلام،من به سن مشمولیت رسیدم،برادر من معافیت کفالت مادرم رو گرفته ولی داره ازدواج میکنه،من برای رفتن به دانشگاه اقدام کردم،من شامل معافیت کفالت مادرم بعد از ازدواج برادرم میشم؟

 164. سلام خسته نباشید بنده الان ۳۰ سالمه متاهل هستم ودو تافرزند دارم در سن خدمت سربازی پدرم در زندان بود بخاطر همین نتونستم برم خدمت برم الان پدرم فوت کرده سرپرست خانواده خودم و مادرم به عهده من میباشد برادر بزرگتر دارم به پدرم کفالت گرفته بود من الان میتونم کفالت بگیرم

 165. سلام‌.یه‌سوال‌داشتم‌من‌حدود۱۱سال‌هست‌ازطریق‌نگهداری‌مادر‌دراون‌زمان‌کفالت‌اوازطریق‌مریضی‌عصاب‌وروان‌حادبود‌که‌دربهزیستی‌پرونده‌داشت‌را‌گرفته‌ام‌اون‌زمان‌برادرای‌بزرگم‌معتاد‌ومریض‌بودن‌ولی‌حالاباگذشت‌۱۱سال‌توامورات‌زندگی‌مادرم‌حتی‌ارث‌ی‌که‌از‌پدرمرحومم‌به‌مادر‌رسیده‌دخالت‌وسعی‌درگرفتن‌ان‌ازمادرم‌میکنن‌وبه‌حرف‌های‌من‌هم‌توجه‌نمیکنن‌.مادرهم‌کنترل‌تصمیم‌گیری‌ندارد.حالابااین‌حال‌من‌چکار‌میتوانم‌بکنم‌که‌نگن‌به‌تو‌مربوط‌نیست‌وظیفه‌من‌درقبال‌اون‌کفالت‌ومادرچیست.خواهش‌میکنم‌راهنمایی‌کنید‌من‌همی‌راه‌را‌بلد‌بودم‌که‌از‌شما‌کمک‌بگیرم‌.ممنون

   1. سلام خسته نباشید
    من پدر و مادرم ده سالی هست طلاق گرفتن و من با پدرم زندگی کردم ولی دو سال گذشته بابام از جایی افتاد و جفت مچ پاهاش شکست و یکی از دستکش رگ عصبش پاره شد و الان کمک خرج پدرم هستم میخواستم ببینم میتونم معافیت بگیرم یا نه

    1. سلام دوست عزیز
     میتوانید هم کفالت پدر و هم کفالت مادر را اقدام کنید.

 166. ببخشید خواستم بپرسم در تحقیقات محلی فقط به محل زندگی مادر و پسر میان یا اینکه محل زندگی پدر رو هم تحقیق میکنند؟

 167. سلام وخسته نباشین
  من متولد۱۲بهمن ۸۰هستم۲۰سالمه
  پدر من سه ساله مارو رها کرده وطلاق نگرفته . من و دوخواهر که یکی ۵و یکی دیگر ۱۴سالش هست عرسش کردم و درحال آماده کردن جهیزیه هستم و بامادرم تنها زندگی میکنیم کل خرج و مخارج بامنه ومن یک ماه درحال خدمت هستم میخواستم ببینم میشه کفالت مادرم رو بگیرم و معاف بشم چون طلاق نداده و مادرم رو رها کرده است . ایا میشه معاف بشم.

 168. سلام وخسته نباشین
  من متولد۱۲بهمن ۸۰هستم۲۰سالمه
  پدر من سه ساله مارو رها کرده وطلاق نگرفته . من و دوخواهر که یکی ۵و یکی دیگر ۱۴سالش هست عرسش کردم و درحال آماده کردن جهیزیه هستم و بامادرم تنها زندگی میکنیم کل خرج و مخارج بامنه ومن یک ماه درحال خدمت هستم میخواستم ببینم میشه کفالت مادرم رو بگیرم و معاف بشم چون طلاق نداده و مادرم رو رها کرده است . ایا میشه معاف بشم.لطفا

 169. سلام وخسته نباشین
  من متولد۱۲بهمن ۸۰هستم۲۰سالمه
  پدر من سه ساله مارو رها کرده وطلاق نگرفته . من و دوخواهر که یکی ۵و یکی دیگر ۱۴سالش هست عرسش کردم و درحال آماده کردن جهیزیه هستم و بامادرم تنها زندگی میکنیم کل خرج و مخارج بامنه ومن یک ماه درحال خدمت هستم میخواستم ببینم میشه کفالت مادرم رو بگیرم و معاف بشم چون طلاق نداده و مادرم رو رها کرده است من الان درحال خدمت هستم ایا میشه معاف بشم.لطفا راهنمایی کنید

 170. ببخشید مگه تحقیقات محلی انجام میشه چون من میخوام کفالت مادرمو بگیرم اما باهاش زندگی نمیکنم میتونم فقط خرجش رو بدم یا حتما باید با مادرم زندگی کنم تمام شرایط معافیتم دارم همرو

  1. سلام دوست عزیز
   باید با مادر خود در یک مکان زندگی کنید.احتمال کفالت کم خواهد شد

 171. سلام مادر و پدر من ۲۰ سال پیش جدا شده اند و من ۲۰ سالم هست تک فرزندم و مادرم ۳ بار دیگر ازدواج کرده و جدا شده و الان مطلقه هست من با مادرم زندگی نمیکنم و خرجش را هم نمیدهم میخواستم بدانم که نظام وظیفه بازرسی میکند که و مادر باهم زندگی میکنیم یا خیر چون شرایط زندگی من و مادرم محیا نیست اما خرج اورا میتوانم بدهم لطفا راهنمایی کنید

 172. سلام
  من ۲۰ سالمه و دانشجو هستم. پدر و مادر من چند ساله که از هم طلاق گرفتن. دو برادر بزرگ تر از خودم دارم که هر دو خدمت کردند و یکی از اون ها ازدواج کرده. مادر من تحت پوشش جایی نیست و حقوقی بهش تعلق نمیگیره و بیماری خاص هم داره. امکان معافیت من چقدره؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت ثبت و تایید بیماری مادر در سازمان بهزیستی با عنوان ماده ۶ امکان معافیت وجود دارد

 173. سلام و خسته نباشین
  من متولد ۲ ابان ۷۸ هستم و ۲۱ سالمه و تک فرزندم و پدرو مادرم ۱۰ ساله از هم جدا شدن میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟ و اینکه من خودم دانشجو هستم و معافیت تحصیلیم به مشکل خورده در هر صورت من امکان گرفتن کفالت مادرمو رو دارم؟ مادرم مریضه سرطان داره و مدارکش موجوده
  و اینکه اگر غیبت داشته باشم میتونم بگیرم چیکار کنم توجیه غیبت میتونم بزنم برا داداگاه بیارم؟
  لطفا راهنماییم کنید با تشکر ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   ابتدا شرایط غیبت خود را توجیه کیند سپس اقدام به معافیت نماید. از پلیس +۱۰ اقدام کنید

 174. سلام
  مادر من ۶ سال هست از پدرم طلاق گرفته و درحال حاضر با شخصی ازدواج موقت کرده. خونه‌ای که زندگی می‌کنیم به اسم اون آقا هست. آیا من می‌تونم معافیت کفالت بگیرم؟
  ممنون از شما

 175. سلام،یک سوال داشتم،آیا با معافیت موقت کفالت ۳۰ ماهه برای خروج از کشور نیاز به وثیقه هست؟ و اینکه زمان ماندن در خارج محدودیت داره؟

   1. سلام خسته نباشید. ببخشید من همراه با مادرم خارج از کشور زندگی می کنیم.یک هفته دیگر ۱۸ سالم تمام می شود. تنها پسر هستم. دیپلم گرفته ام. مادرم ۵ سال است طلاق گرفته اند و ازدواج نکرده ند. امروز در سیستم نظام وظیفه برایم تشکیل پرونده برای کفالت مادر داده شد. ترم اول دانشگاه هستم ولی مدارک دانشجویی ارایه ندادم. سوالم این است که برای تشکیل کمیسیون حضور من و مادرم الزامی است؟ اگر الزامی است آیا امکان دارد از طریق سفارت ایران در خارج از کشور این کار انجام شود؟ نهایتا آیا فقط حضور مادرم در ایران در کمیسیون کافی است؟

    با تشکر ممنون می شوم پاسخ دهید

    1. سلام دوست عزیز
     از طریق سفارت امکان پذیر است .حضور طرفیت الزامی است

  1. سلام خسته نباشید من پدرم فوت کرد وما درم نابینا تحت پوشش بهزیستی و خواهرم معلول جسمی تحت پوشش بهزیستی و برادارم یکی درحال خدمت ودیگری دانشجو هستش آیا می تونم کفالت روبگیرم

 176. سلام. من میخوام برای معافیت کفالت اقدام کنم اما هنوز ۳۰ ماه از طلاق نگذشته. میخواستم بپرسم مدارکی که نشون بده در خواست طلاق سال ها قبل انجام شده و مدارک دیگه برای ثابت کردن صوری نبودن طلاق مورد قبول هست.

  1. سلام / بستگی به نوع مدارک دارد . اگر تاریخ مدارک ثبت محضری شده باشد بله مشکل شما حل می شود.

 177. سلام. من در حال حاضر ۲۰سال سن دارم و از زمان طلاق مادر و پدرم ۳۰ ماه گذشته، در حال حاضر مادرم کارمند(قرار دادی ۳ ماه ، ۳ ماه) هست و تحت بیمه تامین اجتماعی، میخواستم بپرسم شرایط کفالت به چه صورت خواهد بود؟ با تشکر

  1. سلام . از لحاظ قانونی کفالت مادر ۳ شرط اصلی دارد . (۱) فرد غیبت نداشته باشد و (۲) تنها پسر بالای ۱۸ سال خانواده باشد . (۳) مادر به هیچ عنوان همسر نداشته باشد و از تاریخ طلاق ۳۰ ماه گذشته باشد.
   • در صورت واجد شرایط بودن این قوانین شما میتوانید با مراجعه به دفاتر پلیس ۱۰+ برای معافیت کفالت اقدام کنید.

 178. سلام. من کمتر از ۳۰ ماه از طلاق مادرم گذشته و می خوام برای معافیت موقت اقدام کنم.الان سوالم اینه که تحقیقات محلی رو برای معاف موقت هم انجام می دن؟یا همون زمانی که برای معافیت دائم اقدام کنم انجام می دن؟و اینکه اگر الان انجام می دن بعد گذشت ۳۰ ماه هم باز دوباره باید صوری نبودن طلاق رو ثابت کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   از ابتدا تحقیقات آغاز میشود. در صورت صوری بودن طلاق معافیت رد خواهد شد

 179. سلام پدر و مادر من هنوز از همدیگر جدا نشده اند اما جدا از هم زندگی میکنند و من در کنار مادرم زندگی میکنم.
  من یک برادر دارم که هنوز به ۱۸ سال نرسیده. اگر من بخوام معافیت کفالت بگیرم معافیت من تا موقعی هست که برادرم ۱۸ سالش بشه یا دائم هست؟
  برای ثابت کردن اینکه طلاق سوری نیست اینکه پرونده چند سال پیش به جریان افتاده و یکبار هم در خواست طلاق رد شده و اینکه بر علیه هم دیگه پرونده کیفری و ضرب و شتم دارن کافیه؟

   1. اگر مادر در فاصله سی ماه فرزندی از همسر ازدواج موقت داشته باشد ایا معافیت دائم تعلق میگیرد؟یعنی بعد سی ماه دوباره تحقیق میکنند یا همون بار اول کفایت میکند

    1. سلام . درصورتی که ازازدواج مادر . نظام وظیفه مطلع شود ” کمیسیون نظام وظیفه حق ابطال معافیت کفالت را دارد و در خصوص تحقیقات محلی باید گفت که بله امکان تحقیقات مجدد هم وجود دارد.

 180. سلام و عرض ادب
  پدرم ۸ ماه پیش در سن ۷۹ سالگی فوت شد ما ۵ برادر و ۳ خواهر هستیم که ۴ تا از برادرانم به خدمت سربازی رفته و ازدواج کرده اند و ۲ خواهرم هم ازدواج کرده اند و یک خواهرم در خانه است.مادرم ۶۵ سال سن دارد و پدرم هم حقوق بگیر هیچ ارگانی نبودند و شغل ایشان آزاد بود حتی حقوق بگیر تامین اجتماعی هم نبودند ومن تنها فرزند مجرد مادر هستم که هزینه های معیشتی ایشان را تامین میکنم و با ایشان زندگی میکنم در حال حاضر میخواهم کفالت مادر را به عهده بگیرم آیا این امکان وجود دارد؟
  lib_eg@yahoo.com

  1. سلام پدر من چند سالی است فوت کرده اند و من کفالت مادرم را ب عهده گرفته ام و دارای دو برادر بزرگتر از خودم هستم ک غیبت سربازی خورده اند میخاستم ببینم میتوانم معافیت کفالت مادر بگیرم؟ الانم در حین خدمت هستم

    1. ولی من مادرم عضو کمیته ی امداد هستن و فقط من کفالت مادر را ب عهده دارم بازم شرایط معافیت و ندارم؟

     1. سلام دوست عزیز
      شرایط کفالت نیازمند بررسی دقیق تر موضوع شما را در بر دارد. عضویت مادر در کمیته یکی از شروط کفالت است

 181. باسلام مادرم از پدرم ۶ یا۷ سالی میشه جداشده و برادر ناتنیم که از یک پدر دیگه بود چندسال پیش معافیت گرفت.ما از یک مادر و از دوتا پدریم.اما از طرف پدر ومادرم من تنهافرزند ۱۸ سال تنی هستم میخاستم ببینم آیا میشه معافیت بگیرم. یه چندنفر گفتن چون پدراتون فرق میکنه میشه راسته یانه؟؟ و اینکه من خرجی مادرمو به عهده دارم اون برادر ناتنیم رفته پیش پدرش و گم و گوره میشه کفالت بگیرم یانه فقط توروخدا جواب بدین

 182. سلام بنده ۱۸ سال دارم ۱۵ سال پیش پدر و مادرم از هم طلاق گرفتن برای معافیت اقدام کردم.پلیس +۱۰ استعلام دادنامه طلاق از داداگاه میخواد بنده به دادگاه مراجعه کردم میگن چون تاریخ طلاق قدیمیه پرونده ای وجود نداره.الان باید چیکار بکنم.ایا دادنامه واجبه

 183. سلام وقت بخیر
  بنده متولد مرداد ۷۴ الان در حال خدمت هستم و مادرم ۲ سال هست که جدا شده
  من غیبت دارم.
  میخاستم بدونم بعد از بخشش غیبت میتونم اقدام برای کفالت کنم یا اینکه اقدام برای توجیح غیبت بهتره
  ممنون

 184. سلام
  بنده ۲۳ سال دارم و تازه فارغ التحصیل شده ام و پدر و مادرم ۱۵ ساله که از هم جدا شدند و من به صورت مشترک هم پیش مادرم و هم پیش پدرم زندگی میکنم.در ابتدا آیا همین موضوع در تحقیقات محلی مشکل ساز می‌شود یا خیر؟
  مادرم ازدواج مجدد نداشته و من تنها پسر بالای ۱۸ سال مادرم هستم.چون تمامی شرایط معافیت رو داشتم اقدام به اخذ کفالت مادر مطلقه کردم و مرحله اول که ارسال مدارک بود را چند وقت پیش انجام داده‌ام. سوالی که دارم و در هیچکدام از سایت‌ها اشاره ای به آن نشده این است که هنگام دعوت به جلسه کمیسیون توسط نظام وظیفه دقیقا چه سوالاتی از بنده یا مادرم پرسیده می‌شود؟
  و سوال بعدیم این است که هنگام ارسال مدارک قید شده بود که کپی دادنامه طلاق نیز علاوه بر طلاق نامه باید پیوست شود ولی چون این طلاق نامه قدیمی است و مادرم برگه دادانه یا حکم رای دادگاه را نداشته بود خواستم بدونم مشکلی در گرفتن معافیت بوجود میاد یا نه؟ از طرفی بنده برای اخذ دادنامه به دادگاه هم مراجعه کردم ولی آنها نیز گفتند چون پرونده قدیمی است تنها آرشیو الکترونیکی آن موجود است که در نامه‌ای آن را به پلیس+۱۰ دادم.

  1. باسلام خیر در تحقیقات محلی مشکل ایجاد نمیشود ولی بهتر است از زمان اقدام به پرونده محل سکونت شما و مادر یکی باشد. روز کمیسیون تنها مادر باید نامه رضایتنامه را امضا کنند.

   1. ببخشید مگه تحقیقات محلی انجام میشه چون من میخوام کفالت مادرمو بگیرم اما باهاش زندگی نمیکنم میتونم فقط خرجش رو بدم یا حتما باید با مادرم زندگی کنم تمام شرایط معافیتم دارم همرو

    1. سلام دوست عزیز
     باید با مادر خود در یک مکان زندگی کنید.احتمال کفالت کم خواهد شد

 185. سلام من الان دوماه دارم خدمت میکنم درحال خدمتم پدر مادرم ب تازگی جدا شدن میتونم کفالت مادرم ب صورت معاقیت موقت بگیرم ؟

    1. سلام شما باید مدرکی مبنی بر داشتن مشکلات خانوادگی قبل از طلاق داشته باشید و این که باید از ثبت طلاق بیش از ۱۵ ماه گذشته باشد

 186. سلام برادرم کفیل مادرم شده اما در حقش کوتاهی کرده آیا میتونم اقدام کنم که کفالتش باطل بشه.

  1. سلام وقت بخیر
   از کفالت استفاده کردند یا خیر؟ و همچنین بستگی به مادر شما دارد.

   1. سلام متولد ۷۶ تک پسر هستم در حال تحصیل.پدر و مادرم به تازگی طلاق گرفتند من حدود ۱۰ ماه از فارغالتحصیلیم مانده .در ضمن پدر هم بدلیل نداشتن جا همچنان با مادر زندگی میکند ولی اعتیاد دارد و بیکار هم هس و اختلاف و دعوای زیادی بین پدرومادرم وجود داشته.ولی بدلیل نداشتن جا در خانه خودمان با هم زندگی میکنیم ایا امکان اینکه در گرفتن معافیت به مشکل بر بخورم هس؟؟

  2. سلام متولد ۷۶ تک پسر هستم در حال تحصیل.پدر و مادرم به تازگی طلاق گرفتند من حدود ۱۰ ماه از فارغالتحصیلیم مانده .در ضمن پدر هم بدلیل نداشتن جا همچنان با مادر زندگی میکند ولی اعتیاد دارد و بیکار هم هس و اختلاف و دعوای زیادی بین پدرومادرم وجود داشته.ولی بدلیل نداشتن جا در خانه خودمان با هم زندگی میکنیم ایا امکان اینکه در گرفتن معافیت به مشکل بر بخورم هس؟

 187. سلام من ۱۷ سال دارم تصمیم دارم که بعد از گرفتن دیپلم اقدام به معافیت کنم.پدر و مادرم ۱۱ سال قبل جدا شده و من با مادرم زندگی میکنم وفقط یک خواهر ۲۵ ساله دارم که در بیمارستان کار میکنه آیا میتونم معاف بشم

 188. با سلام ،من تازه ۱۸ سالم شده و ۱۰ ساله پدرم فوت کرده و مادرم دیگه ازدواج نکرده،ولی یک برادر بزرگ تر دارم ک ناتنیه،یعنی از یک مادر نیستیم ،میخواستم ببینم بل وجود برادرم میتونم کفالت مادرم رو بگیرم و معاف بشم؟

 189. سلام من متولد خرداد۱۳۸۰ هستم فارغ التحصیل ۹۸ ولی کنکور قبول نشدم گواهی اشتغال به تحصیل هم نگرفتم کنکور ۹۹ هم شرکت کردم و میخوام کفالت مادر مطلقه بگیرم که سال ۹۲ جدا شده و تک فرزندم ایا غیبت خوردم و اگه خوردم واسه معافیت توجیهی دارم ؟؟؟

  1. سلام
   از تاریخ دقیق فارغ التحصیلی تنها یک سال مهلت دارید تا برای اعزام به خدمت یا قبولی در دانشگاه اقدام کنید. در غیر این صورت غیبت میخورید و امکان اخذ معافیت کفالت وجود ندارد.

 190. سلام وقت بخیر بنده تا الان معافیت تحصیلی داشتم ولی الان میخوام معافیت کفالت بگیرم و پدرم متاسفانه فوت شدن و برادر و خواهر بزرگتر از خودم دارم اما الان فقط من با مادرم زندگی میکنم امکانش هست برام کفالت مادرم رو بگیرم؟

  1. سلام
   خیر داشتن برادر بزرگتر مانع اخذ معافیت کفالت است مگر تایید شود برادر توانایی نگهداری از مادر را ندارد.

 191. سلام ببخشید من پدرم فوت کرده و مادرم با شخصی ازدواج کرده که الان ناپدری من ۷۵سالش هست آیا معافیت به من تعلق میگیرد؟

  1. سلام
   یکی از شرایط معافیت کفالت مادر این است که مادر فاقد همسر باشد. حال اگر همسر مادرتان توانایی لازم برای مراقبت و نگهداری از او را ندارد میتوانید موضوع را در کمیسیونهای مربوطه مطرح کنید.

 192. سلام من مادر و پدرم ۶ ساله از هم جدا شدن من تنها پسر بالای ۱۸ سال هستم اما مادرم دو سال پیش صیغه کرد ولی اون صیغه جایی ثبت رسمی نشده ایا میتونم برا معافیت اقدام کنم؟

  1. سلام
   بله اگر تایید شود مادر بدون همسر است و شما تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال هستید به شما معافیت تعلق میگیرد.

 193. سلام من ۲۱ سالمه و پدر و مادرم سال ۸۱ از هم جدا شدن والان هم مرخصی تحصیلی دارم تا سال ۱۴۰۱ ایا معافیت کفالت شامل حال من میشه و سوال دیگر اینکه مراحل پزشکی گفتین چه مواردی است

  1. سلام
   بله در صورتی که مادر مجرد باشد و شما تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال باشید امکان اخذ معافیت کفالت وجود دارد.

   1. سلام .من ۱۸ سال دارم و مادر و پدرم ۵ ساله جدا شدن.میتونم معافی بگیرم..؟؟و اگر بعد از گرفتن معافی من مادرم ازدواج محدد داشته باشه .معافیت من باطل میشود؟

    1. سلام وقت بخیر
     بله شما میتوانید معافیت کفالت بگیرید البته معافیت شما ابتدا موقت است و بعد از تایید طلاق و… به معافیت دائم تبدیل میشود.

 194. عرض سلام خدمت شما
  من ۱۸ سالمه و پدر و مادرم ۶ ساله که جدا شدن
  و من با پدرم زندگی میکنم و مادرم ازدواج مجدد نکرده و برادر بالای ۱۸ سال ندارم
  فقط مسئله این است که ایا من با اینکه همراه پدرم زندگی میکنم معافیت به من تعلق میگیره ؟

  1. سلام
   اگر مدت مشخصی از طلاق مادر گذشته باشد و در این مدت ازدواج مجدد نکرده باشد، امکان اخذ معافیت کفالت وجود دارد.

 195. عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من ۱۸ سالمه و ۶ ساله که پدر و مادرم از هم جدا شدن ومن با پدرم زندگی میکنم ولی برادر تنی ۱۸ سال ندارم و و مادرم ازدواج نکرده .
  میخواستم بدونم اینکه من با پدرم زندگی میکنم مانع از معافیت من میشود ؟؟؟

  1. سلام
   اگر مدت مشخصی از طلاق مادر گذشته باشد و در این مدت ازدواج مجدد نکرده باشد، امکان اخذ معافیت کفالت وجود دارد.

 196. سلام . من به مرحله تحقیقات محلی رسیدم . میخواستم بدونم در تحقیقات به صورت نامحسوس تحقیق میکنن یا به صورت معلوم ؟ ایا وارد خونه هم میشن برای تحقیق؟

  1. سلام
   این تحقیقات به نوع معافیت شما بستگی دارد و ممکن است به شکل نامحسوس انجام شود.

 197. سلام
  من میخواستم از کفالت مادرم برای معافیت استفاده کنم. من با مادرم زندگی میکنم. از طلاق مادرم ۳۰ ماه نمیگذره ولی تا درسم تموم شه ۳۰ ماهش تموم میشه. فقط تنها مشکلی که هست تک فرزند نیستم. برادرم با ما زندگی نمیکنه اما بالای ۱۸ ساله و از من کوچیکتره. من شرایط معافیت رو دارم؟

  1. سلام
   خیر یکی از اصلی ترین شرایط برای اخذ کفالت مادر نداشتن برادر بالای ۱۸ سال میباشد یعنی شما باید تنها نگهدارنده مادر باشید. همچنین گذشتن سی ماه از تاریخ طلاق نیز دیگر شرط لازم برای معافیت کفالت است.

 198. سلام من ۱۹ سالمه ۱۵ سال از طلاق مادر و پدرم میگذره مادرم ۳ سال پیش ازدواج به صورت صیغه کرد بعد اون مرد گذاشت و رفت از این مرد دو پسر ۷ و ۹ ساله مونده و حضانت با مادرم هست ولی طلاق نامه رسمی وجود نداره برای باطل شدن صیغه چون مرد خود به خود رفت آیا میتونم کفالت مادرم رو بگیرم

  1. سلام
   خیر داشتن مدارک مربوط به طلاق که مدت مشخص حدود سی ماه از ان گذشته باشد برای گرفتن معافیت کفالت مادر الزامی است.

 199. سلام من مادرم طلاق گرفت از پدرم سال ۱۳۹۰ و بعدش ازدواج مجدد کرد که الان ناپدریم سنش بالای ۷۰ و بیماری قلبی داره و من خودم تک فرزندم میخواستم بدونم میتونم کفالت مادر بگیرم؟

  1. سلام
   خیر یکی از شرایط لازم برای گرفتن معافیت کفالت مادر این است که مادر فاقد همسر باشد.

 200. سلام وقت بخیر
  من ۱۸ سالمه و والدینم یکساله طلاق گرفتن، فقط یه خواهر دارم که با پدرم زندگی میکنه، مادرم بازنشسته آموزش و پرورشه، ازدواج مجدد نکرده، میتونم از کفالتش برای معافیت استفاده کنم؟

  1. سلام
   یکی از شرایط لازم برای استفاده از معافیت کفالت مادر مطلقه این است که مدت مشخص ۳۰ ماه از تاریخ ثبت طلاق گذشته باشد.

 201. سلام خسته نباشید ،بنده تک فرزندم ،پدرم فوت شده ،معافیت کفالت موقت گرفتم.منظور از کفالت موقت چیه؟ آیا تبدیل به دائم میشه؟

  1. سلام
   معافیت موقت شما بعد از گذشت سی ماه از فوت پدر به معافیت دائم تبدیل میشود.

 202. سلام،بنده تک فرزندم پدرم فوت شده و من کفالت موقت گرفتم ،منظور از کفالت موقت چیه ؟ آیا تبدیل به دائم نمیشه؟

  1. سلام
   معافیت موقت شما بعد از گذشت سی ماه از فوت پدر به معافیت دائم تبدیل میشود.

 203. سلام من ۳۸ ساله هستم به علت وضع مالی و مریضی پدر و مادر سربازی نرفتم متاهل هستم پدرم فوت شد سال ۷۸ مادرم یک ساله عمل قلب باز شده و دو برادر معلول دارم درآسایشگاه معلولین دو گور صومه سرا که از مادری با من برادر هستند ودو برادر تنی یکی ۵۸ ساله و دیگری ۳۵ساله هستن که متاهل هستند هر دو معافیت گرفتن پذشکی .مادرم در پوشش کمیته امداد امام خمینی هستش و با من زندگی میکند آیا معاف هستم. ،؟ ممنون

  1. سلام
   اگر تایید شود که برادرهای بزرگتر امکان نگهداری از مادر را ندارند، شما میتوانید کفالت وی را بر عهده بگیرید.

 204. اول سلام وعرض ادب پدر من چند سال پیش فوت کرد و مادر بعد چند سال ازدواج کرد ولی متاسفانه اون هم فوت کرد که از او یه دختر هست که ازدواج کرده ایا من میتونم از شرایط معافیت استفاده کنم و اگه میشه

  1. سلام
   خیر شما نمیتوانید معافیت بگیرید چپرا که پدر و مادر هر دو فوت کرده اند و خواهر شما ازدواج کرده و همسر دارد. معافیت کفالت خواهر برای افرادی است که خواهر کوچکتر یا بیماری یا بدون همسر دارند.

  2. سلام من درحین خدمت پدر و مادرم از هم جداشدن و دوتا داداش ۱۰ ساله دارم و چون مادرم نمیتونست خرجیشون رو بده مجبور شدم فرار کنم الان سه سال از طلاق مادرم میگذره ایا میتونم اقدام کنم فرزند بزرگ هستم

   1. سلام
    شما باید خودتان را معرفی کنید و دلایل فرار خود را ارائه دهید. اگر این دلایل در کمیسیونهای مربوطه تایید شود مجازات شما به عنوان سرباز فراری بخشیده میشود و درخواست معافیتان مورد بررسی قرار میگیرد.

 205. اول سلام وعرض ادب پدر من چند سال پیش فوت کرد و مادر بعد چند سال ازدواج کرد ولی متاسفانه اون هم فوت کرد که از او یه دختر هست که ازدواج کرده ایا من میتونم از شرایط معافیت استفاده کنم و اگه میشه

  1. سلام
   خیر شما نمیتوانید معافیت بگیرید چپرا که پدر و مادر هر دو فوت کرده اند و خواهر شما ازدواج کرده و همسر دارد. معافیت کفالت خواهر برای افرادی است که خواهر کوچکتر یا بیماری یا بدون همسر دارند.

 206. سلام خسته نباشید
  پدر و مادر من ۱۸ سال پیش جدا شدند و من با پدرم زندکی میکنم
  برای معافیت میگن مادر نباید ازدواج کرده باشه
  ما از مادرم هیچ اطلاعی نداریم و نتونستیم چیزی پیدا کنیم
  تک فرزند هم هستم
  میخواستم ببینم میتونم برای معافیت اقدام کنم؟

  1. سلام
   برای اخذ معافیت کفالت مادر مطلقه، نداشتن برادر بزرگتر و بالای ۱۸ سال و همچنین مادر فاقد همسر شرط لازم است. اگر طی استعلامات مشخص شود که مادر شما ازدواج کرده معافیت به شما تعلق نخواهد گرفت.

 207. سلام ببخشید من برا کفالت مادر طلاق از کمیسیون قبول شدم و ۳۰ماه از طلاق مادرم میگذره گفتن کارت میاد نمیدونم موقته یا دائم؟

  1. سلام امیر جان
   کارت معافیت کفالت مادر مطلقه با شرایطی که گفتید برای شما از نوع دائم هست.

   1. سلام .من ۸ سال هست که مادرم از پدرم جدا شده اند .یک برادر دارم ۱۱ ساله و مادرم .حقوق پدرش را میگیرد ( نصف حقوق پدرش ) را .
    آیا میتوانم معافیت کفالت بگیرند.الان هم ۱۸ سال هستم

 208. سلام خسته نباشید من ۳ سال دیگه باید برم سربازی تا اون موقع از طلاق پدر ومادرم ۳۰ ماه میگذره تمام شرایطم دارم فقط میخواستم بدونم ایا مادر حتما باید تحت پوشش کمیته امداد باشه واکه اگر بعد از معافیت بنده مادرم ازدواج کنه ایا برای من مشکلی پیش میاره و سوم با توجه به شرایط خصوصی پدر من نه زنان رفته نه فوت کرده ایا معافیت به من اعطا میشه

  1. سلام
   چنانچه شما تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال باشید و مادر نیز فاقد همسر باشد مشمول دریافت معافیت کفالت مادر میشوید. البته نباید غیبت داشته باشید.

 209. سلام من متولد۱۳۸۱/۰۲/۲۶هستم و شرایط معافیت را دارم دقیا کی اقدام کنم و کسانی که معاف از سربازی هستند دوره آموزشی برا آنها هست

  1. سلام
   باید دید که نوع معافیت شما چیست. اما به طور کلی شما باید قبل از وارد شدن به غیبت برای دریافت معافیت اقدام کنید در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهید شد.

 210. سلام..من تک فرزند هستم و از طلاق پدر و مادرم تقریبا دهسال میگذره…و مادرم الان رسمی مطلقه حساب میشه…اما الان ما توی خونه پدرم زندگی میکنیم و همه همسایه فکر میکنن پدرم انگار طلاق نگرفته از مادرم…میخواستم بدونم توی استشهاد محلی و اینا به مشکل میخورم آیا؟ یعنی اگر تحقیق کنن فکر میکنن مادر و‌پدرم زن و شوهرند در حالیکه در مدارک و واقعیت نیستن…ممنون میشم کمکم کنین..

  1. سلام
   ملاکی که برای ارائه معافیت کفالت به مشمولان در نظر گرفته میشود مدارک و اسناد مربوط به طلاق میباشد و در صورت تایید این مدارک امکان دریافت معافیت کفالت وجود دارد.

 211. سلام ازسال۸۹طلاق گرفتم۲پسربزرگتردارم که خدمت سربازی تموم کردند و مجردهستند ولی بامن زندگی نمیکنند. فرزندسومم متولد۷۶ومعافیت تحصیلی تاپایان برج۱ ۱سال ۹۸داشته.تنهاسرپرست و نان آور زندگیم این هست
  اون ۲تاجداازمن زندگی میکنند
  اقدام کردم ازطریق بهزیستی ولی هنوز جوابی نیومده
  میشه راهنماییم کنید چطور میتونم معافیت بگیرم براش؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   فرد مشمول تنها در صورتی میتواند با داشتن برادر بزرگتر از خود معافیت کفالت مادر بگیرد که برادر بیمار بوده و توانایی سرپرستی را نداشته، همچنین اگر اثبات شود که برادر منبع درآمدی ندارد که بتواند مخارج زندگی را بر عهده بگیرد. در این صورت فرد مشمول میتواند با ارائه مدارکی که این دو مورد را اثبات میکند برای معافیت کفالت مادر اقدام کند.

 212. سلام خدمت شما میخوام سرپرستی مادرم را بگیرم پدرم فوت کرده یه برادرم خدمت کرده برادردیگریم معاف شده ولی ازما جداست تحت پوشش کمیته امداد هم هستیم خودم فراری هستم معاف شاملم میشه۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸

  1. سلام وقت بخیر
   یکی از اصلی ترین شرایط برای دریافت معافیت کفالت این است که فرد مشمول تنها مراقب مادر باشد و برادر بزرگتر بالای ۱۸ سال نداشته باشد لذا در این مورد امکان دریافت معافیت وجود ندارد.

 213. سلام خدمت شما میخوام سرپرستی مادرم را بگیرم پدرم فوت کرده یه برادرم خدمت کرده برادردیگریم معاف شده ولی ازما جداست تحت پوشش کمیته امداد هم هستیم خودم فراری هستم معاف شاملم میشه

  1. سلام وقت بخیر
   یکی از اصلی ترین شرایط برای دریافت معافیت کفالت این است که فرد مشمول تنها مراقب مادر باشد و برادر بزرگتر بالای ۱۸ سال نداشته باشد لذا در این مورد امکان دریافت معافیت وجود ندارد.

 214. سلام من ۴۲ سالم سه فرزند پسر دارم طلاق گرفتم نفقه بچهار پدرشون نمیده پسر بزرگم زندگی مار اداره میکنه صیغه ی اقا یی شدم روز کمسیون گفتن تحقیق کردیم عقد موقت داری حالا خبر میدیم میخوام بدونم چون صیغم پسرم معاف میشه یا نه

  1. سلام
   یکی از شرایطی که برای معافیت کفالت مادر وجود دارد این است که مادر فاقد همسر باشد در این مورد معافیت به مشمول تعلق نمیگیرد.

 215. سلام خدمت شما
  عذرمیخام بنده چنسال میشه شرایط خانوادم مساعدنبوده بخاطرمشکلات خانوادگی واعتیاد پدرم
  متولد٧۶هستم غیبت هم دارم ب دلایلی شامل پارگی منیسک واعتیاد پدرم وواقعاکمبود هزینه تحصیلم وپدرم هیچ هزینه ای نمیداد و ضرب و شتم مادرم بنده سرکارمیرفتم وهزینه هارو متقبل میشدم بدون کار دولتی چون کاردولتی بهم نمیدن و ب تازگی مادرم از پدرم جداشده تقریبا حدود۴ماهی میشه تروخدا بگین من شامل معافی میشم یاراهی هس برای معافیم درضمن مادرم زیرنظر هیچ پوششی نیس وتوخونه کارمیکنه

  1. سلام
   معافیت کفالت مادر در صورتی امکان پذیر است که مادر فاقد همسر باشد یعنی طلاق گرفته یا پدر فوت کرده باشد. حال اگر مادر طلاق گرفته باشد باید مدت زمان مشخص حدود ۳۰ ماه از تاریخ طلاق گذشته باشد تا مشمول معافیت کفالت کسب کند.

 216. سلام خدمت شما
  عذرمیخام بنده چنسال میشه شرایط خانوادم مساعدنبوده بخاطرمشکلات خانوادگی واعتیاد پدرم
  متولد٧۶هستم غیبت هم دارم ب دلایلی شامل پارگی منیسک واعتیاد پدرم وواقعاکمبود هزینه تحصیلم وپدرم هیچ هزینه ای نمیداد و ضرب و شتم مادرم بنده سرکارمیرفتم وهزینه هارو متقبل میشدم بدون کار دولتی چون کاردولتی بهم نمیدن و ب تازگی مادرم از پدرم جداشده تقریبا حدود۴ماهی میشه تک فرزند هسم ن خاهردارم ن برادر تروخدا بگین من شامل معافی میشم یاراهی هس برای معافیم درضمن مادرم زیرنظر هیچ پوششی نیس وتوخونه کارمیکنه

  1. سلام
   معافیت کفالت مادر در صورتی امکان پذیر است که مادر فاقد همسر باشد یعنی طلاق گرفته یا پدر فوت کرده باشد. حال اگر مادر طلاق گرفته باشد باید مدت زمان مشخص حدود ۳۰ ماه از تاریخ طلاق گذشته باشد تا مشمول معافیت کفالت کسب کند.

 217. سلام خدمت شما
  عذرمیخام بنده چنسال میشه شرایط خانوادم مساعدنبوده بخاطرمشکلات خانوادگی واعتیاد پدرم
  متولد٧۶هستم غیبت هم دارم ب دلایلی شامل پارگی منیسک واعتیاد پدرم وواقعاکمبود هزینه تحصیلم وپدرم هیچ هزینه ای نمیداد و ضرب و شتم مادرم بنده سرکارمیرفتم وهزینه هارو متقبل میشدم بدون کار دولتی چون کاردولتی بهم نمیدن و ب تازگی مادرم از پدرم جداشده تقریبا حدود۴ماهی میشه تروخدا بگین من شامل معافی میشم یاراهی هس برای معافیم درضمن مادرم زیرنظر هیچ پوششی نیس وتوخونه کارمیکنه

  1. سلام
   معافیت کفالت مادر در صورتی امکان پذیر است که مادر فاقد همسر باشد یعنی طلاق گرفته یا پدر فوت کرده باشد. حال اگر مادر طلاق گرفته باشد باید مدت زمان مشخص حدود ۳۰ ماه از تاریخ طلاق گذشته باشد تا مشمول معافیت کفالت کسب کند.

 218. سلام خدمت شما
  عذرمیخام بنده چنسال میشه شرایط خانوادم مساعدنبوده بخاطرمشکلات خانوادگی واعتیاد پدرم
  متولد٧۶هستم غیبت هم دارم ب دلایلی شامل پارگی منیسک واعتیاد پدرم وواقعاکمبود هزینه تحصیلم وپدرم هیچ هزینه ای نمیداد و ضرب و شتم مادرم بنده سرکارمیرفتم وهزینه هارو متقبل میشدم بدون کار دولتی چون کاردولتی بهم نمیدن و ب تازگی مادرم از پدرم جداشده تقریبا حدود۴ماهی میشه تروخدا بگین من شامل معافی میشم یاراهی هس برای معافیم درضمن مادرم زیرنظر هیچ پوششی نیس وتوخونه کارمیکنه

  1. سلام
   معافیت کفالت مادر در صورتی امکان پذیر است که مادر فاقد همسر باشد یعنی طلاق گرفته یا پدر فوت کرده باشد. حال اگر مادر طلاق گرفته باشد باید مدت زمان مشخص حدود ۳۰ ماه از تاریخ طلاق گذشته باشد تا مشمول معافیت