نحوه و شرایط معافیت کفالت مادر

نحوه و شرایط معافیت کفالت مادر

کفالت مادر، یکی از رایج ترین کفالت هایی است که همواره مورد توجه مشمولین نظام وظیفه قرار داشته است. مادری که از همسرش جداشده باشد، به فرد مشمول برای این نوع شرایط، معافیت موقت کفالت مادر داده می‌شود و باید تا ۳۰ ماه بعد از طلاق و یا فوت پدر مشمول، ادامه داشته باشد.

پس از گذشت ۳۰ ماه، چنانچه مادر فاقد همسر و سرپرست باشد، معافیت موقت به معافیت دائم کفالت مادر تبدیل می‌شود.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با شرایط دریافت معافیت کفالت مادر آشنا کنیم؛ لطفا در ادامه مطلب با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید.

قوانین کفالت مادر چیست؟

قوانین کفالت مادر چیست؟

قوانین کفالت از مادر مشخص و شفاف هستند؛ اما در مواردی نیز به نحوی قانون دوم و تبصره ای وجود دارد که اگر شما از آن اطلاع نداشته باشید به راحتی فرصت معافیت خود را از دست می دهید.

به طور کل معافیت کفالت انواع مختلفی دارد که یکی از آن ها، کفالت برای مادر است. کفالت برای مادر نیز خود حالت های مختلفی دارد؛ مثلا کفالت از مادر فاقد شوهر شامل مادران مجردی می شود که همسر آنها فوت کرده است، طلاق گرفته اند یا همسر آنها در زندان به سر می برد.

برای هر کدام از این حالت ها قوانین و شرایط خاصی وجود دارد؛ پس باید دید که شما برای کدام حالت درخواست معافیت سربازی کرده اید.

در هر حالت نیاز است که از طریق مشاوره از جزئیات قوانین معافیت کفالت، قوانین جدید، تبصره ها و راه های دوم موجود، اطلاعات لازم را کسب کنید تا بتوانید به حقوق خود دست پیدا کنید.

برای نمونه گذشتن مدت زمان مشخصی از طلاق مادر و وجود حداقل یک سال تا پایان زندان پدر و…  برخی از این قوانین هستند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه نحوه و شرایط معافیت کفالت مادر با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مشمولین معافیت کفالت مادر چه کسانی هستند؟

مشمولین معافیت کفالت برای مادر در هر کدام از حالت ها، باید هم شرایط کلی معافیت کفالت را و هم شرایط خصوصی انواع کفالت را داشته باشند.

برای مثال یک سری شرایط، ضوابط و قوانین برای کفالت از مادران مطلقه وجود دارد، که طبیعتا در مورد مادرانی که همسر آن ها فوت کرده است، تعریف نشده اند؛ پس در مرحله اول باید مشخص شود که شما مشمول کدام نوع کفالت هستید؛ سپس بسنجید که آیا شرایط کلی معافیت کفالت را دارید یا خیر.

پس از این مرحله باید قوانین کلی و جزئی که در مورد شما صدق می کند را مطالعه کنید و سپس اقدامات اولیه را انجام دهید.

در حالت کلی اگر شما تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال هستید و پدر شما فوت کرده است یا والدین شما طلاق گرفته اند و غیبت ندارید، می توانید مشمول معافیت کفالت باشید.

پونزمدارک لازم برای ثبت درخواست کفالت مادر و گرفتن معافیت کفالت مادر شامل موارد زیر است:

تکمیل برگ وضعیت مشمولین

عکس ۴*۳ تمام رخ مشمول

اصل شناسنامه و کپی تمام صفحات مشمول

اصل کارت شناسایی ملی مشمول و کپی آن

اصل گواهی آخرین مدرک تحصیلی و کپی آن

تکمیل برگ معاینه پزشکی

تصویر شناسنامه پدر و مادر و خواهران و برادران

مدارک طلاق یا فوت پدر برای درخواست معافیت کفالت مادر

چگونه معافیت کفالت مادر بگیریم؟

شرایط معافیت کفالت مادر مطلقه چیست؟

شرایط معافیت کفالت مادر مطلقه، برای فردی است که پدر و مادرش از هم جدا شده اند و فرد سرپرستی مادرش را بر عهده دارد.

پونزمعافیت کفالت مادر مطلقه شرایط مخصوص خود را دارد که در زیر به آنها اشاره شده است:

فرد مشمول تنها فرزند بالای ۱۸ ساله مادر مطلقه باشد که از مادرش نگهداری می کند.

دفترچه اعزام به خدمت فرد مشمول غیبت نخورده باشد.

برای اینکه به فرد مشمول معافیت کفالت مادر تعلق بگیرد، پدر و مادرش قبل از ۱۶ سالگی فرزندشان از هم جدا شوند.

فرد در صورتی که از سلامت کامل برخوردار باشد، می تواند معافیت کفالت بگیرد؛ که توسط شورای پزشکی تایید می شود، در غیر این صورت بیمار بوده و می تواند برای گرفتن معافیت پزشکی اقدام کند.

باید این طلاق از طرف محضر ثابت شود و یک طلاق سوری نباشد.

از زمان تاریخ طلاق مادر و پدر مشمول ۳۰ ماه گذشته باشد، تا به فرد معافیت کفالت دائم تعلق بگیرد؛ اگر از تاریخ طلاق ۳۰ ماه کمتر گذشته باشد، به فرد معافیت موقت می دهند.

مادر مطلقه دیگر ازدواج نکرده باشد.

موارد فوق شرایط معافیت کفالت برای مادر مطلقه بود که برای شما ذکر کردیم؛ در ادامه مقاله به گرفتن معافیت کفالت برای مادر مطلقه پرداختیم.

نحوه اخذ معافیت کفالت مادر مطلقه چگونه است؟

نحوه اخذ معافیت کفالت مادر مطلقه چگونه است؟

نحوه اخذ معافیت کفالت مادر مطلقه یکی دیگر از مراحل گرفتن معافیت است که فرد متقاضی باید آن را طی کند.

پونزنحوه اخذ معافیت کفالت برای مادر مطلقه به صورت زیر است:

فرد ابتدا به پلیس +۱۰ مراجعه کرده و برای دریافت معافیت کفالت اقدام می کند.

در قدم بعدی، مشخصات فردی خود را به ثبت می رساند.

این مرحله، برگه ای را که مشخص می کند طلاق پدر و مادرش در محضر انجام شده را به همراه دیگر مدارک به کاربر پلیس +۱۰ تحویل می دهد.

در آخرین مرحله در کمیسیونی که برای مشمول تشکیل می شود، معافیت کفالت به او می دهند و پس از چند روز کارت معافیت کفالت برای او صادر می شود.

طلاق توافقی برای معافیت کفالت چگونه است؟

طلاق توافقی برای معافیت کفالت امکان پذیر است؟ این سوال و دیگر سوالات این مدلی ذهن عده ای از مشمولان را به خود مشغول کرده است. در واقع طلاق توافقی، طلاقی است که والدین با هم توافق می کنند و از هم جدا می شوند.

پس طلاق توافقی برای معافیت کفالت ممکن است و هیچ گونه مشکلی ندارد.

بسیاری از مشمولان و خانواده ها چون اطلاعی از این گونه طلاق ها ندارند، اقدام به گرفتن طلاق می کنند تا فرزندشان از سربازی معاف شود و طلاق توافقی را با طلاق سوری اشتباه می گیرند و بعدا دچار مشکلاتی می شوند که در بخش های بعدی بدان پرداخته ایم.

انواع معافیت های سربازی کفالت

انواع معافیت های سربازی کفالت

معافیت کفالت سربازی مادر

معافیت سربازی کفالت پدر

معافیت سربازی کفالت پدر بیمار و ناتوان

معافیت خدمت سربازی کفالت برادر صغیر

معافیت خدمت کفالت سربازی خواهر

معافیت خدمت کفالت جد پدری یا مادری

معافیت سربازی کفالت برادر بیمار

معافیت کفالت سربازی همسر معلول

معافیت کفالت خدمت سربازی فرزند معلول

در این بین، معافیت کفالت مادر یکی از مهم ترین بخش های معافیت های کفالت است، که کمتر به آن توجه می شود و مردم معمولا آگاهی و اطلاعات کمتری نسبت به این مورد دارند؛در نتیجه درصد زیادی از مشمولان، شرایط دریافت این نوع معافیت را دارند، ولی از آن ناآگاهند.

ما در این مقاله قصد داریم این نوع معافیت خاص را مورد بررسی قرار دهیم؛ هم چنین در ادامه با شرایط جدید کفالت مادر و قوانین آن بیشتر آشنا خواهیم شد. برای اطلاع بیشتر از این شرایط و قوانین، مشاوران ما می توانند در این زمینه راهنمای خوبی برای شما باشند.

شرایط معافیت کفالت مادر

شرایط معافیت کفالت مادر

برای گرفتن معافیت کفالت سربازی مادر، مشمولان باید از شرایط ویژه ای برخوردار باشند و داشتن این شرایط بسیار کمک کننده خواهد بود.

مشمولان می توانند با بررسی این شرایط و مطالعه ی دقیق ضوابط و قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا، در ارتباط با این نوع معافیت، هر چه سریع تر مراحل اقدام برای این معافیت های کفالت را پشت سر گذاشته و کارت معافیت خود را بگیرند.

اما سوال اینجاست که این شرایط برای معافیت های کفالت سربازی چگونه است؟ چه کسانی از این شرایط بهره مند خواهند بود؟ چه کسانی می توانند به طور دایمی از معافیت های کفالت سربازی مادر استفاده کنند؟ در اینجا این شرایط را برای شما تشریح کرده ایم، آن ها را با دقت مطالعه کرده و برای اطلاعات بیشتر با مشاورین نظام وظیفه مرکز آویژه در تماس باشید.

شرایط کلی و اولیه برای همه ی معافیت های کفالت یکسان است، که بر اساس این شرایط سازمان نظام وظیفه سایر شرایط مشمولین را نیز بررسی خواهد کرد.

افرادی که از این شرایط اولیه برخوردار باشند، می توانند سایر شرایط را نیز مطالعه کرده و برای هر یک از معافیت های کفالت اقدام کنند؛ پس قبل از بررسی شرایط معافیت های کفالت سربازی مادر، به اصلی ترین شرایط معافیت های کفالت خواهیم پرداخت.

شرایط عمومی دریافت معافیت های کفالت

نداشتن غیبت

یکی از اصلی ترین شروط لازم برای معافیت های کفالت، نداشتن غیبت غیر موجه سربازی است. کسانی که می خواهند از این معافیت ها بهره بگیرند، نباید حتی یک روز غیبت داشته باشند.

سن مشمولیت

رسیدن به سن مشمولیت، یکی از اصلی ترین شرایط لازم برای معافیت های کفالت است. در واقع مشمول نمی تواند قبل از رسیدن به سن اعزام به خدمت برای معافیت درخواست دهد.

تک فرزند بالای ۱۸ سال بودن

تنها کسانی می توانند از معافیت های کفالت استفاده کنند که تنها پسر بالای ۱۸ سال خانواده باشند.

کسانی که می خواهند برای معافیت کفالت سربازی مادر اقدام کنند، علاوه بر شرایط بالا باید سایر شرایط تخصصی را که در ادامه بیان خواهیم کرد نیز داشته باشند. لطفا این شرایط را با دقت بخوانید و در صورت نیاز به راهنمایی های بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید.

شرایط تخصصی دریافت معافیت های کفالت سربازی مادر

شرایط تخصصی دریافت معافیت های کفالت سربازی مادر

پدر فرد مشمول نظام وظیفه در زندان باشد.

همچنین تا پایان تاریخ حبس پدرش، بیشتر از پنج سال مانده باشد؛ در این صورت فرد شرایط معافیت کفالت مادر را دارد و فرد مشمول می تواند از معافیت کفالت استفاده کند.

پدر فرد مشمول نظام وظیفه سربازی، در قید حیات نباشد.

فرد مشمول نظام وظیفه سربازی نباید برادر تنی بالای سن ۱۸ ساله داشته باشد. اگر فرد مشمول نظام وظیفه سربازی، برادر تنی بالای سن ۱۸ ساله داشته باشد، باید فرد از شورای پزشکی مدرکی مبنی بر اینکه برادرش توانایی نگهداری مادرش را ندارد، بگیرد.

هنگامی که مادر مشمول نظام وظیفه طلاق دائم گرفته باشد و همچنین ازدواج مجدد نکرده باشد.

در صورت ازدواج مجدد مادر، دریافت معافیت کفالت امکان پذیر نخواهد بود.

فرد مشمول نظام وظیفه سربازی نباید مشمول غیبت شده باشد.

حتی در صورت داشتن شرایط معافیت تحصیلی، باز هم می توان از شرایط معافیت کفالت نظام وظیفه استفاده کرد.

فرد مشمول نظام وظیفه تنها سرپرست و نگهدارنده برادر یا خواهر صغیر خود باشد.

در این صورت فرد شرایط معافیت کفالت مادر را دارد و فرد مشمول می تواند از معافیت کفالت استفاده کند.

مراحل اخذ معافیت کفالت مادر

مراحل اخذ معافیت کفالت مادر

یکی از مهم ترین اقدامات برای معافیت های کفالت، گذراندن مراحل آن می باشد. این مراحل شرایط و سختی های خاص خود را دارد؛ به همین منظور مشمولین باید دقت داشته باشند که این مراحل را به درستی پشت سر گذاشته تا بتوانند این معافیت را سریع تر دریافت کنند.

به همین منظور مراحل و اقدامات برای این معافیت را در اینجا توضیح خواهیم داد، که بر اساس آن مشمولین بتوانند سریع تر و بدون غیبت این مراحل را طی کنند.

مراحل دریافت معافیت کفالت خدمت سربازی مادر

 1. فرد مشمول نظام وظیفه سربازی، باید مدارک اولیه ی خود را تهیه و آماده نماید تا در تاریخ مشخص به سازمان مربوطه تحویل دهد.
 2. مشمولین باید به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده تا مراحل درخواست خود را از این سازمان پیگیری کنند.
 3. پس از مراجعه به نزدیک ترین دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، مشمولین می توانند مدارک خود را به این دفاتر ارائه و تحویل دهند.
 4. پس از تحویل مدارک مشمولین، نوبت به ثبت درخواست معافیت کفالت خواهد رسید. در این مرحله مشمولین باید درخواستش را ثبت کند.
 5. پس از ثبت کردن درخواست مشمولین باید منتظر بمانند تا در زمان مشخص به جلسه ی رسیدگی دعوت شوند.
 6. از طرف سازمان وظیفه عمومی نظام وظیفه، مشمولین به کمیسیون هیئت رسیدگی معافیت های کفالت دعوت خواهند شد.
 7. مشمول باید در این مرحله حساس در این کمیسیون شرکت کند؛ زیرا در این جلسه رای نهایی صادر خواهد شد.
 8. پس از صدور رای هیئت رسیدگی، مشمولین می توانند کارت معافیت خود را دریافت کنند، یعنی فرد می تواند معافیت دائم خود را دریافت نماید.
 9. در آخر کارت معافیت کفالت سربازی مشمولین از طریق پست به منزل ایشان تحویل داده خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای استفاده معافیت کفالت مادر ( برای مرحله اول )

مدارک مورد نیاز برای استفاده معافیت کفالت مادر (برای مرحله اول)

مدارک معافیت سربازی، یکی از اصلی ترین و مهم ترین بخش های دریافت انواع معافیت ها است؛ زیرا مشمولین با داشتن پرونده ی ناقص، قادر نخواهند بود که از شرایط معافیت ها بهره مند شوند به همین دلیل باید در جمع آوری مدارک خود دقت کافی داشته باشید.

کسانی که قصد دارند برای معافیت های کفالت خدمت سربازی اقدام کنند، به دلیل حساس بودن این نوع معافیت ها، باید اطلاعات دقیقی در دست داشته باشند.

هر ساله سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا تغییرات زیادی در قوانین این نوع معافیت ها اعمال می کنند، که بسیاری از مشمولین درباره ی آن ها اطلاعات ندارند. برای اطلاع از آخرین قوانین و مدارک برای دریافت معافیت سربازی کفالت باید آخرین اخبار این سازمان را دنبال کرده تا به نتیجه برسید.

پونزمدارک لازم در بخش اولیه دریافت معافیت های کفالت سربازی مادر خدمت وظیفه، شامل موارد زیر است:

برگ تکمیل شده وضعیت مشمولان خدمت سربازی، یعنی همان فرم های دفترچه نظام وظیفه که باید از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی آنها را تهیه کنید.

تصویر و کپی کارت ملی شناسایی مشمول خدمت سربازی عمومی

تصویر و کپی آخرین مدرک تحصیلی فرد مشمول خدمت سربازی نظام وظیفه (باید این مورد در دفترخانه اسناد رسمی (محضر) برابر اصل شده باشد.)

عکس رنگی رسمی و تمام رخ رنگی با زمینه ی کاملا سفید از فرد مشمول خدمت سربازی

تصویر و کپی از کلیه صفحات شناسنامه فرد مشمول خدمت نظام وظیفه

تکمیل و ارائه برگه واکسیناسیون مشمولین خدمت وظیفه ی عمومی

اگر فرد در حال خدمت است، باید برگه ای از یگان خود مبنی بر انجام خدمت ارائه دهد.

کپی کلیه صفحات شناسنامه و کارت ملی پدر، مادر، برادران و خواهران فرد مشمول خدمت سربازی

برگه شامل استعلام و اعلام آخرین وضعیت فرد مشمول خدمت نظام وظیفه سربازی

برگه شامل معاینه اولیه مشمولان خدمت نظام وظیفه سربازی

موارد فوق مدارکی بود که برای استفاده از شرایط معافیت کفالت مادر برای مرحله اول مورد نیاز است؛ اما این نوع معافیت به سایر مدارک نیز نیازمند است.

این مدارک تنها برای مرحله ی اول اقدامات برای معافیت های کفالت خدمت سربازی نیاز است که باید توسط خود مشمول کامل شده و فرم های لازم نیز با این مدارک به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی تحویل گردد.

سپس مشمولین در مرحله ی بعدی اقدامات خود باید مدارک دیگر را نیز تهیه کرده و به سازمان مربوطه تحویل دهند.

معافیت کفالت مادر چگونه است؟

مدارک مورد نیاز برای استفاده از شرایط معافیت کفالت مادر (برای مرحله دوم)

می دانید که گذراندن مراحل معافیت کمی سخت است. اگرچه شرایط برای برخی معافیت ها راحت به نظر می رسد، اما باید مشمولین در نظر داشته باشند که به هر حال شما متقاضی دریافت معافیت هستید و گذراندن مراحلی سخت کاملا طبیعی به نظر می رسد.

به همین منظور، برای دریافت معافیت های کفالت خدمت سربازی مادر، مشمولین، همانطور که در بالا نیز گفتیم، باید در دو مرحله مدارک تهیه کرده و سپس آن را به سازمان نظام وظیفه تحویل دهد.

این مدارک مورد نیاز را به طور مفصل در اینجا توضیح داده ایم و شما عزیزان می توانید آن ها را مطالعه کرده و سپس در اسرع وقت نسبت به جمع آوری مدارک خود اقدام کنید.

پونزمدارک لازم برای دریافت معافیت کفالت سربازی مادر در مرحله ی دوم، شامل موارد زیر است:

 • اصل و کپی کلیه صفحات شناسنامه پدر و مادر فرد مشمول خدمت سربازی
 • اصل گواهی که نشان دهنده فوت پدر مشمولین باشد (در صورتی که پدر فوت کرده باشد).
 • ارائه نامه ای از سازمان های قضایی مبنی بر اینکه بیشتر از یک سال از حبس پدر باقی است (در صورتی که پدر در زندان باشد).
 • اصل و کپی شناسنامه فرد مشمول خدمت سربازی (شناسنامه باید عکس دار باشد).
 • کپی صفحه اول از شناسنامه های خواهران و برادران فرد مشمول خدمت سربازی نظام وظیفه
 • دو قطعه عکس ۴*۳ از مادر فرد مشمول خدمت
 • اصل فیش واریزی که باید مبالغ مورد نیاز که در دفترچه خدمت آمده است، پرداخت گردد.
 • تهیه برگ اول از قبض مخصوص خدمات پستی مربوط به کارت معافیت و یک عدد پاکت ارسال کارت از دفاتر پستی
 • کپی از شناسنامه و کارت ملی همسر یا همسران فوت شده مادر (در صورت وجود داشتن همسری دیگر)
 • یک قطعه عکس تمام رخ و رسمی از فرد مشمول خدمت سربازی نظام وظیفه به صورت رنگی با پس زمینه سفید
 • اصل گواهی تحصیلی فرد مشمول خدمت سربازی به همراه کپی مدرک تحصیلی که باید حتما کپی آن توسط سازمان مربوطه مورد تایید باشد.
 • برگ معاینه پزشکی برادر بیشتر از ۱۸ سال مشمول مبنی بر اینکه به علت بیماری یا نقص عضو قادر به مراقبت و نگهداری از مکفول نیست.
 • برگ معاینه پزشکی از عدم توانایی برادر بزرگ تر خود (در صورت داشتن برادر بزرگ تر از ۱۸ سال) مبنی بر اینکه برادرش قادر به مراقبت و مواظبت از مادرش نیست.
 • ارائه برگه اعزام به خدمت از ارگان سازمانی که در حال خدمت در آن است. (در صورتی که فرد مشمول در حال خدمت سربازی است).

مدارک لازم در بخش اولیه دریافت معافیت های کفالت سربازی مادر خدمت وظیفه:

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست، تا با توسعه اطلاعات خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید.

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر، سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید.

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه می دهد. از همراهی شما سپاسگزاریم.

سوالات متداول

کفالت مادر فاقد همسر چگونه است؟

کفالت از مادر فاقد همسر همانطور که گفته شد شامل چند حالت است. در حالت اول برای مادرانی است که همسر آن ها فوت کرده است و ازدواج مجددی نداشته اند. حالت دوم برای مادران مطلقه است که باید مدت مشخصی از طلاق آن ها گذشته باشد و حالت سوم برای مادرانی است که همسر آن ها در زندان است. برای کسب اطلاعات دقیق تر، لطفا ادامه مقاله فوق را مطالعه فرمایید.

شرایط معافیت کفالت مادر مطلقه چگونه است؟

شرایط معافیت کفالت برای مادر مطلقه به این صورت است که باید مدت قابل قبولی از زمان طلاق گذشته باشد به علاوه مادر شما فرزند پسر دیگری بالاتر از ۱۸ سال نداشته باشد. از طرفی شما نباید غیبت از خدمت داشته باشید. موارد حائز اهمیت بسیاری برای شرایط معافیت کفالت مادر مطلقه وجود دارد که پیشنهاد می کنیم جهت اطلاع از آنها، مقاله فوق را بطور کامل مطالعه فرمایید.

کفالت مادر حقوق بگیر چگونه است؟

کفالت برای مادر حقوق بگیر، یکی از مواردی است که برای بسیاری از افراد سوال برانگیز است. باید گفت که مسئله کفالت از مادر با این موارد در تناقض نیست و ارتباطی به یکدیگر ندارند. به این معنی که حتی اگر مادر فرد هنوز توانایی کار کردن را دارد در صورت نداشتن سرپرست، شما می توانید کفالت او را بر عهده بگیرید و در صورت داشتن حقوق مستمری حقوق وی قطع نخواهد شد.

تعریف کفالت مادر چیست؟

اگر بخواهیم یک پاسخ ساده و عامیانه به این سوال بدهیم، کفالت برای مادر یعنی شرایطی که مادر سرپرست و همسری ندارد و نیازمند به حضور و حمایت فرزند پسر است. در این حالت اگر فرد به سن ۱۸ سال رسیده باشد و برادر بزرگ تری نداشته باشد، می تواند سرپرستی مادر را به عهده بگیرد و این موضوع در سازمان نظام وظیفه تحت عنوان کفالت از مادر است.

نحوه و شرایط معافیت کفالت مادر

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه نحوه و شرایط معافیت کفالت مادر

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 1,396 نظر:
 1. سلام روز بخیر من پسر ارشدم پدرم فوت شده کفالت مادر و می‌خوام ولی برادرم ۹ماه دیگ ۱۸سالش میشه
  من یعنی معاف نمیشم؟

  1. سلام
   احتمالش وجود دارد اما باید شرایط شما و برادرتان دقیق تر توسط کارشناسان ما بررسی شود

 2. سلام وقت بخیر من برای تبدیل معافیت موقت به دائم مراجعه کردم به نظام وظیفه کمیسیون رد شدم به علت زندگی نکردن با مادرم حالا چیکار باید بکنم برای تجدید نظر هم گفتم گفتن نمیشه باید برم سربازی چیکار باید بکنم حالا

 3. من معافیت کفالت مادرم رو گرفت موقت بعد از ۳۰ ماه رفتم که دائم ذو بیگرم کمیسیون تشکیل شد و به خاطر اینکه من و مادرم جدا زندگی میکنیم رد شدم. و گفتم دوباره درخواست تجدید نظر بزنم میگن تجدید نظر نداره راهکارتون چیه حالا من چیکار کنم

  1. سلام وقت بخیر
   بر اساس قوانین نظام وظیفه رای شورای عالی کفالت لازم الاجرا بوده و حق درخواست اعتراض وجود نخواهد داشت

 4. سلام من ۱۷سال و ۷ماه است
  پدر من فوت کرده ودو برادر بزرگتر دارم که سربازی کردن و پیش ما نیستند خودشون مستقل هستند آیا می‌توانم سرپرستی مادر را به عهد بگیرم
  و در ضمن هر دو برادرم سربازی کردند
  یا چکار کنم چون فقط من و مادرم هستیم مادرم سنش ۵۰سال است شرمنده راهنمای کنید
  آیا معاف میشم

  1. سلام وقت بخیر
   برای کفالت مادر یکی از شروط برای شما به این صورت می باشد که پسر بزرگ خانواده باشید ،اما از راه های دیگر برای کفالت باید اقدام کنید

 5. سلام داداش من ۱۷سال و ۷ماه است
  پدر من فوت کرده ودو برادر بزرگتر دارم که سربازی کردن و پیش ما نیستند خودشون مستقل هستند
  یکشون متاهل یکشونم تو شهر دیگری زنگی می کنندآیا می‌توانم سرپرستی مادر را به عهد بگیرم
  یا چکار کنم چون فقط من و مادرم هستیم مادرم سنش ۵۰سال است شرمنده راهنمای کنید

  1. سلام وقت بخیر
   برای کفالت مادر یکی از شروط برای شما به این صورت می باشد که پسر بزرگ خانواده باشید ،اما از راه های دیگر برای کفالت باید اقدام کنید

 6. با سلام من پدر و مادرم چند سالی هست که از هم جدا شدند و یک برادر بزرگتر از خودم دارم من میتونم سرپرستی مادرم ب عهده بگیرم و معاف بشم

 7. سلام میخواستم بدونم از موقع ثبت درخواست معافیت موقت کفالت تا زمان دادن کارت معافیت دائم، معمولا چند بار و چه زمان هایی از این ۳۰ ماه برای تحقیق محلی میان؟؟؟
  ممنون

 8. سلام میخواستم بدونم که تحقیقات محلی یک بار انجام میشه یا چند بار ؟ و اینکه همون یکی دو ماه اول تحقیق میکنن یا ممکنه بعد ۲ سال بازهم تحقیق کنن ؟
  و اینکه اگر استشهاد نامه به دلیل قطع روابط فامیلی فقط توسط دو نفر از فامیل پر بشه مشکلی داره؟؟
  خواهش میکنم لطفا جواب بدید.ممنون

 9. سلام من یک برادر بزرگتر از خودم دارم که معافیت از طریق جبهه و جانبازی پدرمو گرفته و الان حدودا نزدیک به ۷ ساله پدرم فوت شده ایا من میتونم کفالت مادرمو بگیرم

  1. سلام وقتتون بخیر به دلیل وجود برادر بزرگتر امکان بسیارکمی وجود دارد ان هم با شرایطی خاص.

 10. سلام.وقت به خیر.پدر من بیمار است وتنها فرزند پسر خانواده‌ هستم آیا میتوانم کفالت ماد از سربازی معاف شوم؟

 11. سلام و عرض ادب . من پدر مادرم حدودا دو و نیم ساله طلاق گرفتن من با مادرم زندگی میکنم او خانه دار هستش و نان آور خونه بنده هستم یک برادر بزرگتر از خودم دارم که وضعیت جسمانیش سالم نیس(از کار افتاده)
  ولی چون غیبت دارم نمیتونم کفالت بگیرم و الان چن ماهه خدمت سربازی هستم و میخوام نسبت به موجه بودن غیبتم اقدام کنم و
  معافیت بگیرم . ممکن هست؟ لطفا کمک کنید.

 12. سلام و عرض ادب . من پدر مادرم حدودا دو و نیم ساله طلاق گرفتن من با مادرم زندگی میکنم او خانه دار هستش و نان آور خونه بنده هستم یک برادر بزرگتر از خودم دارم که وضعیت جسمانیش سالم نیس(از کار افتاده)
  ولی چون غیبت دارم نمیتونم کفالت بگیرم و الان چن ماهه خدمت سربازی هستم و میخوام نسبت به موجه بودن غیبتم اقدام کنم و معافیت بگیرم . ممکن هست؟ لطفا کمک کنید.

 13. سلام و عرض ادب . من پدر مادرم حدودا دو و نیم ساله طلاق گرفتن من با مادرم زندگی میکنم او خانه دار هستش و نان آور خونه بنده هستم یک برادر بزرگتر از خودم دارم که وضعیت جسمانیش سالم نیس(از کار افتاده)
  ولی چون غیبت دارم نمیتونم کفالت بگیرم و الان چن ماهه خدمت سربازی هستم و میخوام نسبت به موجه بودن غیبتم اقدام کنم و معافیت بگیرم . ممکن هست؟ لطفا کمک کنید.

 14. سلام خسته نباشید ببخشید من مادرم سرطان خون داره وپدرمن هم درقیده حیات هست حدود ۵۲ساله دارم ودارم خرج خونه میدم آیامیتونم برایه معافیت سربازی بگیرم یان

  1. سلام وقت بخیر
   برای پدر اگر دچار بیماری هستند معافیت مددجویان شامل حال شما می شود

 15. با سلام من ۲۴ سالمه و فعلا معافیت تحصیلی دارم برادرم ۳۰ سالشه که کفالت پدرم رو چند سال پیش گرفته. پدرم یک سال پیش فوت کرده. الان با وجود اینکه برادرم وکالت پدرم رو چند سال پیش گرفته امکانش هست که من کفالت مادرم

 16. با سلام من ۲۴ سالمه و فعلا معافیت تحصیلی دارم برادرم ۳۰ سالشه که کفالت پدرم رو چند سال پیش گرفته. پدرم یک سال پیش فوت کرده. الان با وجود اینکه برادرم وکالت پدرم رو چند سال پیش گرفته امکانش هست که من کفالت مادرم رو بگیرم؟

 17. باسلام بنده تک پسر خانواده هستم و بدون غیبت دفترچه
  پدر اینجانب دچار قطع از از زانو پا می باشد وعضو بهزیستی، ولی در اداره دولتی مشغول به کار هستند وحقوق میگیرند خواستم ببینم میتوانم کفالت مادر و یا پدر را بگیریم

  1. سلام
   باید شرایط شما دقیق تر بررسی شود لذا با کارشناسان ما تماس بگیرید

 18. سلام، پدر مادرم از هم جدا شدن، از طلاقشون ۳ سال میگذره، تحت پوشش کمیته‌ هستیم، بردار بزرگتر دارم ک معافیت پزشکی گرفته، آیا من میتوانم معافیت کفالت بگیرم؟
  اگر میشود لطفاً بگید ک ماده و بند چند می‌باشد.

  1. سلام
   باید شرایط شما دقیق تر بررسی شود لذا با کارشناسان ما تماس بگیرید

 19. سلام، پدر مادرم از هم جدا شدن، از طلاقشون ۳ سال میگذره، تحت پوشش کمیته‌ هستیم، بردار بزرگتر دارم ک معافیت پزشکی گرفته، آیا من میتوانم معافیت کفالت بگیرم؟
  اگر میشود لطفاً بگید ک ماده و بند چند می‌باشد.

 20. سلام ببخشیداگرپدرفوت کنندمعافیت کفالت پدرباطل می شودیانه معافیت کفالت پدرنیازمند مراقبت ماده۶ بهزیستی

 21. سلام
  من ۲۷ سالمه دانشجو ارشد هستم پدرم سال ۹۸ فوت شدن و برادر بزرگترم ازدواج کردن و شهر دیگه ای هستن
  مادر هم از بیمه پدرشون الان دارن استفاده میکنن و برای همین تحت پوشش کمیته نیستن
  خواستم ببینم من شرایط معافی از کفالت مادرو دارم؟

  1. سلام وقتتون بخیر برای گرفتن کفالت مادر باید ابتدا عضو بهزیستی مادر باشد و نوع وضعیت شدید یا خیلی شدید لحاظ شود

 22. با سلام من تمام شرایط مورد نیاز برای کفالت مادرم رو دارم و تازه ۱۸ سالم شده…آیا با گرفتن معافیت …دوره آموزشی رو باید برم یا وقتی معافیت بگیرم نیازی نیست که دوره آموزشی برم؟؟؟

 23. سلام و احترام خدمت مشاورین محترم
  بنده پسر بزرگ خانواده ام و در حال تحصیل در مقد کارشناسی ارشد و تا دو سال آینده معافیت تحصیلی دارم.
  برادر کوچیکترم در حال گذراندن خدمت سربازی هستش.
  مادر و پدرم یک سال پیش از هم جدا شدند و پدرم مدتی هست ک فوت شده.
  مادرم تحت حمایت کمیته امداد هستش
  آیا این امکان وجود داره که بتونم کفالت مادر رو برعهده بگیرم و از خدمت سربازی معاف شم؟

  1. سلام
   بله به احتمال زیاد بتوانید معافیت بگیرید و برای بررسی شرایط کفالت مادر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 24. سلام و عرض خسته نباشید ، ممنون از سایت خوبتون.
  من پدرم سه ماهه که فوت شدن ، و یه برادر بزرگتر دارم ، الان مادرم و دوتا خواهر بزرگ دارم ، آیا به من کفالت داده میشه

 25. سلام و عرض خسته نباشید . من پدرم سه ماهه که فوت کردن ، یه بردار بزرگتر دارم که سربازی رفته و از ما جدا شده ، حالا مادر و دوتا خواهر مجرد دارم ، آیا میشه من کفالت بگیرم ؟

 26. سلام .خسته نباشید .اگه تا وقت مشمولیت ۲۹ ماه از طلاق پدر و مادر گذشته باشه میشه معافیت گرفت؟

 27. سلام پدر بنده ۸ ساله من و مادرم را ترک کرده و ازدواج کرده است . ولی پدر و مادرم طلاق نگرفته اند به خاطر مهریه بالای مادرم . . . ولی اصلا به مادرم خرجی نمیدهد . و همه هزینه ها پای بنده است . الان تکلیف بنده چیه ؟ در ضمن بنده تک فرزند از مادرم هستم

  1. سلام
   باید طلاق نامه رسمی باشد ولی شما میتوانید جز موارد خاص باشید که برای بررسی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 28. سلام وقت بخیر من ۲۱ سالمه و پدرم فوت شده دانشجو هستم اما این ترم شهریه واریز نکردم و به دلیل درگیر بودن به یسری مسائل دانشگاه نرفتم و مادرم هم کارمند دولتی هست و حقوق پدر فوت شده م روهم میگیره دراین شرایط معافی به من تعلق میگیره؟؟

 29. باسلام من ۲۰ سالمه یه برادر ۱۰ ساله و یه خواهر بزرگ تر از خودم دارم و پدر مادرم از هم جدا شدن آیا میتونم کفالت مادرم رو بگیرم ؟

  1. بستگی به این داره که چه قدر از تاریخ طلاق مادرتون گذشته. برای بررسی بیشتر شرایطتون تماس بگیرید

 30. سلام ،من پدرم ۱۵ساله فوت شده،
  ۴ برادر بزرگ تر دارم که همه خدمت رفته و ازدواج کردند،
  فقط منو مادرم با هم زندگی میکنیم،
  تحت پوشش سازمان حکایتی هم هستیم،
  فقط بردار چهارمم برای قانون ۳ برادری معافیت گرفت.
  من میتونم کفالت مادرم را بگیرم؟

 31. سلام وقت بخیر
  بنده یک برادر دوقلو دارم که در نیروی انتظامی مشغول به تحصیل است و سربازی ندارد خواستم بدونم بنده میتونم برای کفالت مادر اقدام کنم؟

 32. سلام وقت بخیر
  اگر فردی چندین سال غیبت داشته باشد و حالا بعد فوت پدرش بخواهد به جهت کفالت از مادر اقدام کند آیا معافی از خدمت شامل حال این فرد میشود

 33. سلام عرض ادب واحترام من چندسالی هست که پدرم فوت کردومادری پیروخواهری فلج دارم وخودم هم دارای سه فرزند هستم زیرپوشش امدادولایت هستم وبرادرهام هم هرکدوم سرخونه زندگی خودشون هستن وبرادری کوچ دارم که درحال حاضردرحال خدمت رفتن هستن وازدواج هم کرد میخواستم ببینم خودم به عنوان سرپرست خانوادخودم ومادرم کفالت به میخوره به عنوان سرپرست

 34. سلام خسته نباشید من ۱۸ سالمه و از ۱۴ سالگی پدرم فوت شده ، برای انتقالی از دانشگاه گفتند باید برگه کفالت قانونی مادر رو بگیرید ،برای اینکار رفتم سر دفتری گفت باید خرج و مخارج مادرت را شما پرداخت بکنید تا بتونید به صورت قانونی کفیل بشید ، درسته؟ راهنمایی میکنید؟

 35. سلام پدر من ۱ ساله فوت شده و سه تا برادر دارم که دوتایی بزرگ ازدواج کرده اند آیا برادر کوچکتر شامل معافیت میشه یا خیر

 36. سلام وقت بخیر من ۲۱ساله هستم و دانشجوی کارشناسی ۱۶سال پیش مادر و پدرم از هم جدا شدن ۸سال پیش مادرم مجدد ازدواج کرد اما الان ۶ماه هستش که از هم جدا شده اند (به صورت توافقی)ایا من میتونم معافیت بگیرم ؟تحقیقات نظام وظیفه چگونه هستش ؟چون من با مادرم در شهرستان زندگی میکنیم اما دانشجوی مشهد هستم زمان وبت نام دانشگاه ادرس خانه پسر داییم که در مشهد هستش در سامانه پلیس +۱۰برای من ثبت شده گفتن شهرستان اگر بخوای کار هارو انجام بدی اول رد میشود به دلیل عدم تطابق ادرس محل سکونت

 37. سلام وقت بخیر من ۲۱ساله هستم و دانشجوی کارشناسی ۱۶سال پیش مادر و پدرم از هم جدا شدن ۸سال پیش مادرم مجدد ازدواج کرد اما الان ۶ماه هستش که از هم جدا شده اند (به صورت توافقی)ایا من میتونم معافیت بگیرم ؟تحقیقات نظام وظیفه چگونه هستش ؟چون من با مادرم در شهرستان زندگی میکنیم اما دانشجوی مشهد هستم زمان وبت نام دانشگاه ادرس خانه پسر داییم که در مشهد هستش در سامانه پلیس +۱۰برای من ثبت شده گفتن شهرستان اگر بخوای کار هارو انجام بدی اول رد میشود به دلیل عدم تطابق ادرس محل سکونت

 38. سلام خسته نباشید
  من ۲۴ سالمه و لیسانس گرفتم، پدرم ۴۰ روزی هست که فوت کرده ،یک برادر بزرگتر دارم که خدمت کرده و یک برادر دوقلو دارم که ۹ ماهه داره خدمت میکنه، میخواستم بدونم میشه کفالت مادرم رو بگیرم؟

 39. باسلام بنده پسربزرگترخانواده هستم و۳۰سال سن دارم نه ماهه پدرم فوت کرده ومادرم تحت پوشش کمیته امدادهست برادرکوچیکم به دلیل مشکللات روحی سابقه بستری دربیمارستان اعصاب وروان روداره امادوسال غیبت دارم می تونم معافیت کفالت مادرروبگیرم؟

 40. ببخشید من رفتم کمیسیون برای پرونده با اینک مادر من ۵ ساله هس طلاق گرفته و ۲ شیفت کار میکنه و بیماری داره ک باید بازنشستگی زودرس بگیره(مستعد پلاک مغزی) و باید کارش کم بشه بازم کمیسیون حین جلسه میگفت طلاف برای ما ملاک نیس و پرونده ی شمارو ما قبول نداریم من نمیدونم چیکار باید کنم نمیدونم تایید میکنن یا خیر؟

 41. سلام خسته نباشید پدر و مادر من حدود ۶ سال میشه که از هم جدا شدند و مادر بنده مددجو کمیته امداد امام خمینی هستش بنده ۲۰ سالم هستش و یک برادر ۲۴ ساله دارم که بدلیل مشکل اعتیاد در آموزشی و مشکلات اعصاب روان فرار از خدمت شد من میتوان بجای برادر بزگرم کفالت مادرم را با رضایت خو مادر بگیرم ممنون میشم‌ اگ جواب بدین

 42. با سلام من یک برادر بزرگتر از خودم دارم ولی اون سربازی رفته وتموم شده مادرمن هم مطلقه هست ایا من میتوانم کفالت بگیرم برادر من هم خارج از کشوره

  1. وقت بخیر بشرط نداشتن غیبت و گذشتن حداکثر ۳۰ ماه از طلاق مادر و نداشتن ازدواج مجدد ولی کفغالت اولویت با فرزند ارشد پسر است

 43. سلام من ۲۱ سالمه .۱۵ ساله پدرو مادرم از هم جدا شدن.مادرم ازدواج مجدد نداشته و من فرزند بزرگ خانوادم .تحت پوشش بهزیستی هم هستم..غیبت سزبازی دارم .ایا میتونم برای کفالت مادر اقدام کنم؟

 44. سلام من ۲۱ سالمه .نزدیک ۱۵ سال است پدرو مادرم از هم جدا شدن.مادرم ازدواج مجدد نداشته و من پسر بزرگ خانوادم. تحت پوشش بهزیستی هستم.غیبت سربازی دارم .ایا میتونم کفالت مادرم رو برعهده بگیرم برای معافی؟

 45. سلام وقتتون بخیر..
  من پدرم ۹سال پیش فوت شده .. الان تقریبا دو ساله غیبت بعد از تحصیل دارم
  بدلیل مشکلات مالی خدمت نرفتم
  سه برادر بزرگتر دارم ک هر سه خدمت رفته و تنها یکی مجرد است
  مادرم تحت پوشش کمیته امداد است
  لطفا میشه راهنمایی کنید شرایط معافیت دارم (اینکه پسر آخر هستم)

  ضمن اینکه برادرام با مادرم رفت آمد ندارن
  اما برادر مجردم هر از گاهی سر میزنه(اما خدایی کمک خرج هست)

  به رضایت مادرم، آیا می‌تونه حق کفالت رو به من بده؟
  من این معافیت رو برای استخدام شغلی میخام

  ممنون میشم راهنمایی کنید

 46. سلام وقت بخیر
  مادر و پدرم جدا شدند و برادر کوچکترم (۲۵ سالش هست) به خارج از کشور مهاجرت کرده است. آیا من میتونم کفالت مادرم را بگیرم و معاف بشم؟

  1. سلام وقت بخیر در صورت نداشتن و غیبت و پسر بزرگ بودن امکانش میتواند وجود داشته باشد.

 47. سلام وقت بخیر با معافیت موقت کفالت امکان استخدام وجود داره مثلا شرکت های خصوصی یا دولتی

 48. سلام من ۱۸سال دارم پدر و مادرم بصورت عقد موقت ازدواج کردند و نام هیچ مردی در شناسنامه مادرم قید نشده لطفا در مورد کفالت مادر راهنمایی بفرمایید سپاس

 49. سلام من با مادرم زندگی میکنم ۱۸ سالمه …پدر و مادرم بصورت عقد موقت ازدواج کردن…و پدرم تنها همسر مادرم بودن…یعنی در شناسنامه مادرم نام هیچ مردی ثبت نشده تابحال لطفا راهنمایی بفرمایید در مورد کفالت مادر

 50. سلام وقت بخیر
  آیا بعد از گرفتن معافیت دائم کفالت مادر
  اگر مادر ازدواج کند معافیت باطل نمیشود؟!

 51. سلام خسته نباشین گفتین که خانواده فرد مشمول تا قبل از ۱۶ سالگی میتونن کفالت بگیر برای اونایی که در سنین بالاتر هستن چی؟؟

 52. سلام من پدرم فوت کرده و خودم ۷ ماه شده که از خدمت نرفتنم میگذره سه برادر از خود بزرگتر دارم دو تاشون متاهل هستند و از من بزرگتر مجرد است ولی معتاد است الانم کمپ هست چهار سال زندان هم دارد و چهار تا خواهر بزرگتر از خودم دارم که همشون ازدواج کردن منو مادرم زندگی میکنیم آیا میتوانم کفالت بگیرم.؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای موضوع شما ممکن است مواردی در زمینه کمیسیون موارد خاص لحاظ شود

 53. سلام من ۲۳ سالمه و ۷ ماه از طلاق پدر و مادرم گذشته و تک فرزندم غیبتم ندارم ، یک ماهه اخر رو با مادرم زندگی می کنم ولی می دونم پدرم برای حفظ ابرو به همسایه ها تو محل زندگی خودش نگفته طلاق گرفته ، ازونور فامیلای پدریم نمی دونن اینا طلاق گرفتن ولی فامیلای مادریم می دونن ، می خوام بدونم اگ اقدام کنم تو تحقیقات محلی از همسایه های محل زندگی پدر ممکنه سوال بشه ؟ در کل این موضوعات ممکنه باعث رد شدن معافیم بشه ؟ لطفا ج بدین

 54. سلام. من دانشجو هستم و پدرم فوت کرده و یه برادر بزرگتر از خودم هم دارم که خدمت سربازی رفته.
  من میتونم معافیت کفالت مادر بگیرم؟

 55. سلام
  مادرمن خارج ازکشورهستندومن به ایران اومدم برای گرفتن معافیت کفالت مادرمطلقه،آیاحضورمادردرایران الزامیست؟

 56. سلام من مادر و پدرم ۳ ساله از هم جدا شدن و الان ۲۱ سالمه و از ۱۷ سالگی ترک تحصیل کردم و پیش مادرم زندگی میکنم مادرم هم مریضی قلبی داره و زیر پوشش کمیته هست یک برادر کوچک تر هم دارم که الان سربازیه نمیتونم ولشون کنم میخواستم ببینم میتونم کفیل مادرم بشم

 57. سلام ببخشید من پدر مادرم تازه طلاق گرفتن و یک برادر کوچک تر دارم ۱۷سالشه ودو خواهر کی یکش بزرگ تر هست و یکش هم ۹ سالشه و خودم ۱۹سالم هست و معافیت تحصیلی دارم.. ازاون زن یکی بابام یک برادر دارم بزرگ تر ناتنی هست و متاهل… میخواستم ببینم شرایطو دارم الانم با مادرم زندگی میکنیم

 58. سلام جناب وقت بخیر
  من از ۵ تا ۱۵ سالگی کفیل مادر بودم که مادرم ازدواج کرد
  و الان ۳ سال می‌گذره و من الان ۱۸ سالمه

  میدونم تا اینجای کار کفیل مادر محصوب نمیشم ولی لطفاً ادامه رو هم بخونید و خواهشاً حتما جواب بدید

  بگذریم از این که قوانین داخل آیین نامه نظام وظیفه چقدر مسخره و فکر نشده است
  و ممکنه کسی که از ۱۵ تا ۱۸ سالگی مادرش شوهر نداشته معاف بشه، ولی کسی مثل من که تا ۱۵ یا ۱۶ سالگی کفیل مادر بودم معاف نشه

  از اونجایی که راجع به چند زنه و چند فرزنده بودن پدر نا تنی هیچ تبصره یی داخل آیین نامه سازمان نظام وظیفه نیومده من نه تنها حق اعتراض جدی دارم بلکه واقعا به نظرم معافیت حق مسلم منه

  ۱-نظر شما چیه؟
  ۲-برای همچین اعتراضی دقیقا دقیقا باید کدوم بخش و کدوم اتاق ساختمون نظام وظیفه توی میدون سپاه برم؟
  ۳-مراحل گرفتن کارت معافیت و رفتن به مصاحبه حضوری هر کدوم تقریبا چند روز طول میکشه و ایا ممکنه در طول درخواست، فرا رسیدن تاریخ مشمولیت با مراحل گرفتن کارت معافیت تداخل پیدا کنه؟

  خدا یک دنیا خیر و اجر بهتون بده لطفاً جواب ۳ سوال منو زود بدید
  تا ۷ روز دیگه من مشمول میشم

 59. سلام پدرم ۳ ماه هست فوت کرده و بنده دانشجو هستم و معافیت تحصیلی دارم تا چند سال دیگه
  ۳ برادر هستیم که یکی از آن ها خدمت رفته و متاهل هست و اون یکی سرباز فراری که غیبت خورده اما مجرده آیا می تونم کفالت مادرم رو بگیرم ؟

 60. باعرض سلام ودرود
  من ۱۹سالمه وهنوزغیبت ندارم پدرم۵سال پیش فوت کردن وبرادری بزرگترومتاهل دارم که سربازی نرفته،چجوری میتونم کفالت مادرمو بگیرم؟

 61. سلام وقت بخیر مادر من ۳ ماه پیش از پدرم طلاق گرفته
  و یک برادر بزرگ تراز خودم دارم که حدود ۱ساله از خدمت سربازی فرار کرده و از ترس اینکه مامور ها بگیرنش به شهری دیگه رفته
  من ۲۰سالمه و یک برادر ۱۲ساله دارم که با مادرم زندگی میکنیم در چه صورتی کفالت مادر رو میتونم بگیرم؟

  1. سلام وقت بخیر طبق کمیسیون موارد خاص نظام وظیفه بر اساس قوانین جدید بررسی خواهد شد

 62. سلام.من تمام کارای معافیم (مادر مطلقه)رو انجام دادم حتی فیش صدور کارت رو هم واریز کردم بعد رفت استان منفی شد به علت اینکه مادرم پیش پول خونه و ماشین داره الان من چیکار باید کنم؟نزدیک ۲ میلیون خرج کردم ۲سال دنبالشم بعد بیان این حرفو بزنن لطفا راهنمایی کنید با سپاس

 63. با سلام پدر بنده اخیرا فوت کردند و ایشان دو تا زن داشتند و سه تا پسر…

  درشناسنامه مادر من دو تا پسر هست که یکیش منم و یکیش برادر دیگرم ک به بیمار لاعلاج مبتلا است و فلج است و قبلا هم کفالت پدرم را گرفته بود. مادرمم تحت حمایت کمیته امداد است…خودمم دانشجو ام و بدون غیبت…آیا من معاف میشوم؟

  اگه اره ممنون میشم روند اونو بگید بهم🌹🌹

 64. باسلام و عرض ادب
  چه زمانی از تاریخ طلاق مادر باید گذشته باشد که فرزند پسر بتواند برای دریافت معافیت اقدام کند؟؟

 65. سلام ببخشید من مادر پدرم طلاق گرفتن من کلافت موقتم رو گرفتم بعد من میخوام برم تهران میتونم از نظام وظیفه تهران کفالتم رو بگیریم یا فقط باید از شهر خودم بگیرم

 66. سلام ببخشید من مادر و پدرم یک سال طلاق گرفتند الان من کفالت موقت رو هم گرفتم الان من اگه بخوام برم تهران میتونه کفالت دائمم رو از نظام وظیفه تهران بگیرم یا باید فقط از نظام وظیفه شهرم بگیرم

 67. سلام خسته نباشید من پدرم ۸ سال پیش فوت کرده برادرم با کفالت من معاف شده و من به خاطر برادر بزرگترم نمی تونم کفالت مادرمو بگیرم به نظر شما بهترین راه برای اینکه بتونم ثایت کنم برادر من توانایی کفالت مادرمو نداره چیه! ایا برادرم میتونه به یه شهر دیگه انتقالی بگیره و من معاف شم یا راه دیگه ای هم هست

 68. من شرایط معافیت کفالت مادر رو دارم و فقط اون قسمت تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال رو یک سوال دارم، من برادرم ۲۸ سالشه و پایان خدمت داره و متاهل هم هست، با این اوصاف من میتونم مشمول این معافیت بشم؟ در حاضر معافیت تحصیلی دارم و دانشجو هستم

  1. سلام وقتتون بخیر درصورت وجود برادر بزرگتر امکانش وجود ندارد اما مینوانید در صورت داشتن شرایط از طریق کمیسیون موارد خاص نیز اقدام بفرمایید.

 69. سلام
  پدر من مهر سال ۹۹ فوت شده و من تنها پسر هستم.
  از مهر سال ۱۴۰۰ وارد غیبت شده ام.
  با توجه به این که پدر من قبل از تاریخ غیبت فوت شده، آیا قادر به دریافت معافیت کفالت مادر هستم؟

 70. برادر بزگتر من بعد از انجام خدمت سربازی به خارج از کشور مهاجرت کرد
  من میتونم کفالت مادرم که طلاق گرفته رو به عهده بگیرم؟

  1. سلام وقت بخیر امکان کفالت شما با شرایط اصلی امکان پذیر نیست ولی از راه معافیت های موارد خاص اقدام کنید

 71. سلام اگه کفالت مادر بگیریم اگه درخانه پدر زندگی کنیم مشکلی پیش میاد؟
  مادرم خونه مادر بزرگم باشه خودم خونه پدرم

 72. سلام، من ۲۶ سالمه، غیبت ندارم و دانشجو هستم، مادر و پدرم به تازگی طلاق گرفته اند. یه برادر دارم که متاهله و در حال خدمته! میتونم کفالت مادرم رو بگیرم و معاف شم؟

 73. سلام.من الان ۱۹ سالمه و تک پسر خانواده ام ومعافیت تحصیلی دارم و پدر و مادر به تازگی جدا شدن.خواهر یا برادر کوچیکتر و صغیر هم ندارم مادرم تنهاست و طلاقشون هم تو ۱۸ سالگی من اتفاق افتاده.ایا من میتونم بعد از گذشت ۳۰ ماه برای معافیت کفالت اقدام کنم یا نه؟

 74. سلام وقت به خیر.من پدرم سالهاست فوت شده.یک برادر بزرگ تر دارم که چند سال پیش کفالت خواهر کوچکترم را به عهده گرفته و معاف شد.خواستم ببینم آیا بنده میتوانم با گرفتن کفالت مادرم معاف شوم؟

 75. سلام من اقام اعصاب روانه و ۶۰ سالشه و براددم بزرگه معتاده یکی از ریه هاش از دست داده و برادرم کوچیه اعصاب روانه تحت بهزیستیه و مادرم هم طلاق گرفته و ی خواهر ۱۵ ساله دارم میشه معافیت بگیرم

 76. سلام و عرض ادب
  در قسمت مدارک لازم برای دریافت کفالت مادر در مرحله اول عنوان شده ( تکمیل و ارائه برگه واکسیناسیون مشمول ) . لطف میکنید توضیح بدید منظور کدام واکسیناسیون است ؟؟؟

 77. با سلام من پدرم سال ۹۶ فوت کرده و مادر با ۶۸ سال سن به علت مشکلات ستون فقرات وعارضه های دیگر از کار افتاده است و بهزیستی به ایشان معلولیت متوسط دادند و ناتوانی مادر به علت بیماری تشخیص داده شد و معلولیت حاد و شدید ندادند. من ۲۸ سال سن دارم و نزدیک به ۸ سال میشود که به علت پرستاری از مادر و پدر خانه نشین شده ام. مادر مجرد است و از کار افتاده من از چه طریقی می توانم کفالت مادر را بگیرم؟

  1. سلام پس از گذشت ۳۰ ماه، چنانچه مادر فاقد همسر و سرپرست باشد، معافیت موقت به معافیت دائم کفالت مادر تبدیل می‌شود
   در حالت کلی اگر شما تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال هستید و پدر شما فوت کرده است یا والدین شما طلاق گرفته اند و غیبت ندارید، می توانید مشمول معافیت کفالت باشید..

   1. سلام من پدرم فوت کرده و خودم ۷ ماه شده که از خدمت نرفتنم میگذره سه برادر از خود بزرگتر دارم دو تاشون متاهل هستند و از من بزرگتر مجرد است ولی معتاد است الانم کمپ هست چهار سال زندان هم دارد و چهار تا خواهر بزرگتر از خودم دارم که همشون ازدواج کردن منو مادرم زندگی میکنیم آیا میتوانم کفالت بگیرم.

    1. سلام وقت بخیر
     برای موضوع شما ممکن است مواردی در زمینه کمیسیون موارد خاص لحاظ شود

   2. سلام من پسر ارشدم ۲۲سالمه دانشجوام داداشم ۱۷سالشه ۹ماه دیگ ۱۸سالش میشه پدر فوت شده من معاف نمیشم یعنی؟چون برادرم ۹ماه دیگ ۱۸میشه؟

    1. سلام
     احتمالش وجود دارد اما باید شرایط شما و برادرتان دقیق تر توسط کارشناسان ما بررسی شود

 78. سلام
  اگه زمان طلاق مادر ۳۰ ماه گذشته باشد و مادر یک ازدواج موقت و باطل شده داشته باشد و از زمان ابطلاع ازدواج موقت یکسال گذشته باشد باز هم شامل معافیت میشود یا خیر ؟؟

  1. سلام بله اگر ۳۰ماه گذشته باشد می توانید ولیسی باتوجه به ازدواج موقت ممکنه نظام وظیفه اذیت بکنن

   1. سلام خسته نباشید مادر من نزدیک ۶ماه هست طلاق گرفت
    ته!
    من یک برادر بزرگ تر از خودم دارم که از خدمت فرار کرده و به شهری دیگ رفته
    من ۲۰سالمه و یک برادر۱۲ساله دارم ک با مادرم زندگی میکنیم در چه صورتی کفالت به من تعلق میگیره؟

    1. وقت بخیر طبق کمیسیون موارد خاص نظام وظیفه بر اساس قوانین جدید بررسی خواهد شد

 79. با سلام، من تمامی شرایط کفالت مادر رو دارم ، اما در حال حاضر دانشجو هستم و معافیت تحصیلی دارم، آیا در حال تحصیل هم میتوانم اقدام به کفالت مادر کنم یا خیر؟

  1. سلام بهترین زمان هست اقدام کنید چون زمان یا اعزام براتون نمیاد مشکلی نداره اقدام کنید

 80. سلام اگر کسی دوره آموزشی گذرانده وخودسرپرست باشد درحال حاضرفرارکرده باشدمعافیت شمالش میشه؟

 81. سلام اگر سربازی فرارکرده باشد وبی سرپرست باشد دوره آموزشی گذرانده باشد خودش سرپرس خودش معافیت شاملش میشود

 82. سلام من پدرم یک سال فوت شدند و یک برادر دارم که خارج از کشور زندگی میکنه و خدمت سربازیشو رفته خبریم ازش نیست , تمامی خرجای زندگیمون با خودمه میتونم کفالت مادرمو بگیرم؟

 83. سلام وقت بخیرمن ۲۱سالمه پدرم ۳ ماهه فوت کرده یه خواهر از خودم بزرگ تر دارم برادر ندارم من میتونم معاف بشم.

  1. بله چون تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال هستی حتما اقدام کن تا دیر نشده و غیبت نخوردی

 84. سلام. من الان معافیت موقت کفالت مادر(طلاق گرفته) دارم. بعد تو این دوره عمل تخلیه رحم و تخمدان انجام داده و دیگر قادر به فرزنداوری نیست ، میخواستم بدونم که تاثیری برای گرفتن معافیت دائم من داره این عمل جراحی؟؟؟

  1. سلام خسته نباشید من پدر و مادرم ۲۰ ساله جدا شدن و ۲ تا برادریم من ۲۶ و اون داداشم ۲۲ من با مادرم زندگی میکنم و سرپرستم و اون داداشم با پدرم هستش من سر ۱۸ سالم رفتم خدمت ۵ ماه خدمت کردم خبرم نداشتم متونم کفیل مادرم شم به خاطر مشکل زندگی فرار کردم ایا الان بعد ۷ سال فراری بودن امکانش هست معاف بشم من با مادرمم و از پدر و برادرم هیچ خبری نداره مادرمم مجرده لطف کنید راهنمایی کنید تمامی مدارکم هست طلاق نامه و یه محل میدون من دارم خرج مادرمم رو میدم

 85. سلام ، مادر من تازه طلاق گرفتن و من دانشجو هستم و یک برادر کوچیک پانزده ساله دارم میتونم کفالت مادرمو بگیرم ؟؟

  1. سلام افراد موضوع این بند تا سی ماه متوالی میتوانند از معافیت کفالت موقت استفاده کنند و در پایان مدت مذکور در صـورت دارا بودن شرایط کفالت از معافیت دایم بهره مند خواهند شد. مبنای محاسبه معافیت موقت، تاریخ فوت همسر یا تاریخ ثبت طلاق میباشد.

 86. سلام یعنی درهر صورت معافیت فقط برای کسانی که برادر بزرگ خانواده هستند میرسد ؟

 87. سلام خسته نباشید ، مادر من اگه بعد طلاق حقوق پدر فوت شدشو بگیره با منی ک زندگی میکنه من میتونم کفالتشو بگیرم یا حقوق پدر فوت شدشو نمیتونه بگیره ؟؟؟

   1. سلام ،وقتتون بخیر ببخشید شما منظورتون چیه ایشون گفتند که حقوق پدره مادرش (پدربزرگ)تعلق می‌گیرد یعنی حقوق بگیر دولت است در قانون کفالت قید شده که مادر باید در پوشش بهزیستی باشد و یعنی خود مشمول‌ خرج مادرش را بدهد

 88. سلام
  خواستم بدانم ایا برای کفالت مادر برای فرزند ایا تحقیق درب منزل می ایند یا فقط استشهاد انجام می شود

 89. سلام
  من پدر مادرم ۲۰ ساله جدا شدن
  خودم حدود پنج ماه پیش مشمول خدمت شدم
  برادر بزرگتر دارم ولی ده ساله ازدواج کرده و بچه هم داره و خدمت سربازیشو رفته
  ایا من میتونم کفالت مادر رو بگیرم؟

  1. سلام
   به دلیل داشتن برادر بزرگتر احتمال ان کم میباشد اما باید شرایط شما دقیق تر بررسی شود

 90. سلام
  من دانشجو هستم پدر و مادرم وقتی ۱۹ سالم بوده طلاق گرفتن الان هم ۳۰ ماه داره میگذره میتونم برا معافیت اقدام کنم؟؟

 91. سلام من سربازی سال ۸۹رفتم ۱۰روز هم خدمت کردم پدرم سال۹۶فوت کرده برادربزرگم سال ۹۹فوت کرده حالا یک مادر مریض دارم متاهل هستم معافیت میشم از طرف مادرم
  ممنون میشم جواب بدین

 92. سلام خسته نباشید. اصل اخرین مدرک تحصیلی منظورش چیه؟
  اصل مدرک رو تا زمانی ک کارت پایان خدمت نداشته باشی بهت نمیدن

 93. سلام وقت شما بخیر ، پدر و مادر من از هم جدا شده اند و بیشتر از ۳۰ ماه گذشته است و مادرم سرپرستی من را بر عهده دارد و تک فرند هستم . اما مادرم کار میکند و حقوق بگیر هست. میخواستم بپرسم معافیت کفالت مادر شامل من میشود؟

 94. سلام
  من با بابابزرگ مامان بزرگم زندگی میکنم و الان ۱۸ سالمه و وقتی ۵ سالم بود مامان بابام طلاق گرفتن و مادرمم ازدواج نکرده و تمام شرایط بالا رو دارم
  فقط تا به امروز با مامان بزرگ بابا بزرگم بودم چون کفالت بر عهده پدرم خورده بوده اون زمان
  حالا چون ۱۸ سالم شده مطمئنا مختار هستم با مادر باشم یا پدرم
  ولی این ۱۰ سال زندگی ای که من با بابابزرگ پدریم داشتم برام مسئله ساز نیست ؟

 95. سلام . من مادرم دو ساله توافقی از پدرم جدا شده ، و یک برادر بزرگتر دارم که مشغول تحصیل بود و دو ساله فارغ التحصیل شده . و ۳۴ سالشه . من ۳۰ سالمه و متاهل هستم و یک فرزند دارم . و برادر کوچیکترم . ایا من میتونم کفالت مادرم رو به عهده بگیرم ؟ یا این حق برادره بزرگتر و مجردمه ؟ چون من شنیدم بین دو فرزند حق انتخاب با مادره

 96. سلام من هنوز معافیت تحصیلی دارم من میتونم با طلاق پدر با مادرم بعد از طلاق اقدام به معافیت تحصیلی انجام بدم.

 97. سلام .کسی بخاطر معافیت طلاق صوری انجام داده و پدر و مادر فرد در کنار هم زندگی کنند و معافیت هم گرفته شده و کار دولتی هم گرفته بعدا دچار مشکل نمیشود ؟؟

 98. سلام وقت بخیر ببخشید پدر من تابعه هستن و در ایران‌با ما زندگی میکنن ولی سرپرست خانواده مادر محسوب میشوند و من تک فرزند هستم آیا من میتونم کفالت مادرم رو بگیریم ؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   به دلیل اینکه پدر در قید حیات می باشد ، این امکان میسر نمی باشد

 99. سلام بنده پدرم فوت شده و کارت پایان خدمتم را یک سالی میشه که گرفتم که معافیت کفالت مادره سؤالم این هست که مادر من بعد از چند سال میتونه ازدواج مجدد داشته باشه و آیا این کارتی که من دارم معافیت مؤقت هست و اگر معافیت مؤقت هست بعد از چند مدّت دائم میشه ممنون از زحمات شما

  1. سلام وقتتون بخیر احتمالا شما معافیت کفالت مادر در خصوص فوت پدر را گرفتید ئ ربطی به معافیت موقت ندارد

 100. سلام من ۲۳ سالم برج ۱۰۴۱/۰۴ درس ام تموم میشه و وارد یکسال معافیت فراغت از تحصیل میشم مادرم یک ماه طلاق گرفته میتونم برای معافیت اقدام کنم

  1. سلام وقتتون بخیر بهتر است برای کفالت مادر بعد از ۳ ماه گذشتن در خواست دهید ولی به صورت کلی امکان معافیت شما هست

 101. سلام من یه برادر بزرگتر دارم که معتاده ولی معافیت کفالت گرفته خواستم بدونم نمیتونیم معافیتشو باطل کنیم و خودم کفالت مادرمو بگیرم

 102. سلام. مادر من ۱۰ ساله طلاق گرفته و من تنها پسر ۱۸ ساله خانواده هستم اما مادرم یه پسر از یه شوهر دیگه بزرگتر از من داره که معافیت کفالت گرفته سرنوشت من چی میشه

 103. سلام من ۸سال جدا شدم و فرزندم تیرماه ۱۸ساله میشود وحضانتش با من است..تاکی وقت دارم برای اقدام معافیت وا اینکه من شاغل هستم و۴۰سال هستم مشکلی برای معافیت به وجود میاد..به من گفته آمد سن مادر باید بالای ۵۰باشد

 104. سلام پدرم دوساله که فوت کرده بنده ۱۸ سالمه غیبت هم ندارم وفقط یک برادر بزرگتر دارم برادرم سربازی رفته و ازدواج کرده و با ما زندگی نمی کنه و من و مادرم هستیم و یک خواهر ۷ ساله دارم ایا کفالت به من

  1. سلام وقت بخیر
   شرایط شما در خانواده و شرایط مادر شما باید مورد بررسی قرار بگیرد.برای کفالت خواهر طبق شرایطی می توانید اقدام کنید

 105. درود بر شما.من میخوام برا کفالت مادر اقدام کنم .تمام شرایط رو دارم .مادرم بازنشسته اموزش و پرورش هست و حقوق بیمه مرحوم پدرم رو هم میگیره .ایا این موضوع خللی در کارم ایجاد میکنه؟

  1. سلام وقت بخیر
   طبق متن قانون نظام وظیفه این مورد خللی برای اقدام شما در زمینه ی معافیت کفالت ایجاد نمی کند

 106. با عرض سلام من محمد ۲۴ ساله که متاهلم و پدر مادرم جدا شدن و برادر ۱۵ ساله دارم ایا میتوانم کفالت مادر اقدام کنم ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. سلام وقت بخیر
   برای معافیت از طریق کفالت مادر طبق قوانین و شرایطی امکان پذیر می باشد

 107. سلام وقت بخیر
  پدر بنده فوت شده و مادرم هم بالای شصت سال سن دارند من یک برادر بزرگتر و یک برادر کوچکتر دارم ک هردو ازدواج کرده اند آیا من میتونم کفالت مادرم رو به عهده بگیرم

  1. باسلام باید شرایط شما کاملا بررسی شود برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 108. سلام پدرومادرم سه ساله طلاق گرفتن مادرم به صورت غیر ثبتی ازدواج کرده وصاحب دختری شده در این صورت میتوانم کفالت مادر بگیرم

 109. سلام ،
  من کف دست و پاهام خیلی زیاد عرق میکنه و همش خیسه و قفسه سینه (جناغ) هم برجسته هست
  امکانش هست معافیت پزشکی بگیرم؟

 110. سلام، بخشید من پدرم فوت کرده منم فرزند اخرم یه برادر دارم سربازی رفته الانم ازدواج کرده و مستقله من میتونم کفالت بگیرم یا نه؟ (الان فقط من با مادرم زندگی میکنم)

 111. سلام، بخشید من پدرم فوت کرده منم فرزند اخرم یه برادر دارم سربازی رفته الانم ازدواج کرده و مستقله من میتونم کفالت بگیرم یا نه؟ (الان فقط من با مادرم زندگی میکنم)

  با تشکر

 112. سلام من پدرم سال ۸۳ فوت شدن و خودمم تا سال ۹۱ دانشجو بودم و غیبت دارم تا الان و یه برادر معلول دارم که معافیت پزشکی داره مادرم هم بازنشسته هست و کفیل برادرم.با توجه به اینکه در زمان غیبت هم شرایط کفالت رو داشتم میتونم کفیل مادرم بشم؟

 113. سلام من مادرم مریض هستش پرونده پزشکی داره ازلحاظ دیسک کمر نمی تونه خوب راه بره بشینه روی زمین یک بار عمل کرده دکتر اشتباهی مهره دیگه عمل کرده به طور کلی هردکتری بردمش عملش نمی کنند سرپرست نداره یعنی پدرم فوت کرده مادرم مستمر بگیر هستش دوتا برادرم متاهل هستند متولد۱۳۷۲ هستم سربازی نکردم آیا معافیت شامل من میشه

  1. سلام وقت بخیر
   در صورت عدم غیبت سربازی تحت شرایطی برای شما امکان پذیر می باشد

 114. سلام؛ مستمری بگیر تامین اجتماعی با حداقل حقوق هستم ایامیتوانم برای پسرم معافیت کفالت بگیرم نظام وظیفه میگویند اقدام نکنید شما حقوق بگیر هستید درکمیسیون رد میشوید شما در توضیحات فوق اعلام نموده اید حقوق مادر ربطی به معافیت کفالت ندارد. سپاس

 115. سلام خسته نباشید پدر مادر من یک ساله طلاق گرفتن و با مادرم زندگی میکنم ، برادر ندارم یک خواهر ۵ساله دارم آیا میتونم کفالت بگیرم ؟ ۱۷سالمه سال دیگه ۱۸سالم میشه

 116. سلام خسته نباشید پدر مادر من یک ساله طلاق گرفتن و با مادرم زندگی میکنم ، برادر ندارم یک خواهر ۵ساله دارم آیا میتونم کفالت بگیرم ؟ ۱۷سالمه سال دیگه ۱۸سالم میشه

 117. سلام خسته نباشید من ۱۷سالمه سال دیگه ۱۸سالم میشه پدر و مادرم ۱ساله طلاق گرفتن با مادرم زندگی میکنم ، برادر ندارم ی خواهر ۵ساله دارم آیا میتونم کفالت بگیرم ؟

 118. سلام من پدرم فوت کرده مادر قبل از ازدواج با پدر من بچه ی پسر داشته که با ما زندگی نمیکنه ایا کفالت به من تعلق میگیره

 119. سلام خسته نباشید،مادرم از پدرم ۱ساله طلاق گرفته خواهرم و مادرم پیش من زندگی میکنن
  همه شرایط را هم دارم
  فقط شرایط ۳۰ماه موقت و بعد دائم چیه و چجوریه میشه توضیح بدید
  نمیشه بعد تاییدیه برای معافیت کارت رو بگیرم؟

 120. سلام..وقت بخیر..بنده پدرم براثرکرونا فوت شدن و من با مادر خواهرم زندگی میکنم…برادرم متاهل و سرباز هستن و مشکل کلیوی دارن ینی دارای ی کلیه هستن و قادر ب سرپرستی مادرم نیستن و مدارک پزشکی برادرم موجود هست.ومادرمم مدارک پزشکی دارن..خاستم شرایط کفالت مادربدونم

 121. سلام
  من کارت موقت خود را دریافت کردم و بعد ۳۰ماه کارت دائم خود را دریافت نمودم ازین ببعد چنانچه مادر ازدواج کند کارت معافیت من باطل میشود؟

 122. سلام من. ۴ساله. ازدواج. کردم. ویک. پسر ۲ساله. دارم. همسرم. یکم‌‌‌عصبئ. استرسی شده. بعد از. زائمان. مادر زنم. از. پدر زنم. سالهاس.جدا. شده. مادر زنم. زنم. رو. بدونه. من خبر دار باشم. وبدونم. برده. بسترئ. کرده. بئمارستان. و من راضئ. نیستم. بچم. از. مادر ش. دور. شده. زنمم. داره. اونجا.تو یک اوتاق. ۲.در ۴دق. میکنه. مادرشم. نمیاد. ترخئص. کنمش. تورو. خدا. یه. راه. حل. به من. بدین. زنمو. بتونم. بئارم. بئرون. ۸روز. بچم. غصه داره. میخوره. کمکم. کنئد من. کسیم. ندارم. به. خدا. صواب. داره. ساکن. کرجم. فقط. زنمو. بیارم. بیرون. از اون.روانی. خونه

 123. سلام،من تنها پسر خانواده هستم و مادرم سرطان دارد و پدرم از پس هزینه های شیمی‌درمانی برنمی‌آید.خواستم بدونم میشود کفالت مادر را گرفت.

  1. سلام وقتتون بخیر طبق شرایطی و از طریق ماده ۶ امکانش میتواند وجود داشته باشد.

 124. سلام وقتتون بخیر من سال۹۱ آموزشی رفتم.میان دوره مرخصی اومدم.دیگه نرفتم.۱۰سال پیش.پدرم بدلیل سرطان فوت کرده.برادر از خودم بزرگتر دادم.متهل هست. و دارای یک فرزند.خدمت هم رفته..و یک برادر از خودم کوچکتر دارم.که بدلیل دوبار ضربه مغزی شدن.وکل بدنش پلانتینه ومشکل اعصاب داره.تونانایی کارکردن.نداره.بدلیل ناقص بودن.. تنگی نفس.آیا میتونم.کفالت بگیرم.مادر یا برادر کوچک بگیرم.میشه لطف کنی.جوابم بدی‌

 125. اعزام خدمت شدم.۹۰تو آموزشی میان دوره اومدم.بخاطره مشکلات نرفتم.۱۰سال غیبت دارم‌پدرم بخاطره سرطان فوت شد.میتونم.کفالت مادرم بگیرم.برادر بزرگتر دالم.ازدواج کرده.جداست.و یه برادر گوچک دارم.بخاطره تصادف ضربه مغزی شد.تنهم بدنش پلاتینه مشکل اعصاب داره.تنگی نفس هم داره.یخاطره همین معاف شد.

 126. سلام وقتتون بخیر من سال۹۱ آموزشی رفتم.میان دوره مرخصی اومدم.دیگه نرفتم.۱۰سال پیش.پدرم بدلیل سرطان فوت کرده.برادر از خودم بزرگتر دادم.متهل هست. و دارای یک فرزند.خدمت هم رفته..و یک برادر از خودم کوچکتر دارم.که بدلیل دوبار ضربه مغزی شدن.وکل بدنش پلانتینه ومشکل اعصاب داره.تونانایی کارکردن.نداره.بدلیل ناقص بودن.. تنگی نفس.آیا میتونم.کفالت بگیرم.مادر یا برادر کوچک بگیرم.میشه لطف کنی.جوابم بدی‌

 127. سلام وقتتون بخیر من سال۹۱ آموزشی رفتم.میان دوره مرخصی اومدم.دیگه نرفتم.۱۰سال پیش.پدرم بدلیل سرطان فوت کرده.برادر از خودم بزرگتر دادم.متهل هست. و دارای یک فرزند.خدمت هم رفته..و یک برادر از خودم کوچکتر دارم.که بدلیل دوبار ضربه مغزی شدن.وکل بدنش پلانتینه ومشکل اعصاب داره.تونانایی کارکردن.نداره.بدلیل ناقص بودن.. تنگی نفس.آیا میتونم.کفالت بگیرم.مادر یا برادر کوچک بگیرم.

 128. سلام
  من ۳۱ سال سن دارم و پدر و مادرم چهار سال است که از هم جدا شده اند و اشتغال به تحصیل دارم و غیبت هم نخورده ام ولی برای تایید این طلاق باید نزدیکانم مثل عمه و عمو و یا دایی و خاله باید بیاییند محضر و شهادت بدهند ولی هیچکدام بدلیل مشکلات نمی آیند.
  من چگونه میتوانم از این قانون کفالت مادر برای معافیت سربازی استفاده کنم؟

  1. سلام وقتتون بخیر اگر شرایط لازم را داشته باشید میتوانید برای کفالت مادر اقدام فرمایید.

 129. سلام خسته نباشید پدرم یک ساله ک فوت کردن من پسر بزرگم سربازی نرفتم و ازدواج کردم و دو برادر کوچیک تر دارم ک سربازی رفتن آیا من میتونم ک کفالت مادرم رو بگیرم یانه؟!!

 130. سلام من پدرم ۳ ماه فوت کرده تازه سنم به مشمولیت میرسه ۴ تا برادر دارم که ۳تاشون از مادر جدایی ایم متاهلن،یدونه از داداشام تنی مجرد که مجردی زندگی میکنه آیا میتونم با این شرایط معافیت بگیرم

  1. باسلام براید شرایط شما بررسی شود برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 131. سلام من پدرم ۳ ماه فوت کرده تازه سنم به مشمولیت میرسه ۴ تا برادر دارم که ۳تاشون از مادر جدایی ایم متاهلن،یدونه از داداشام تنی مجرد که مجردی زندگی میکنه آیا میتونم با این شرایط معافیت بگیرم

  1. باسلام براید شرایط شما بررسی شود برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 132. سلام بنده ۱۶ سال دارم
  پدر و مادرم به صورت توافقی طلاق گرفتند
  خیلی ها میگن بعد از ۳۰ ماه معاف میشم
  ولی اون موقع ۱۸ سال و ۴ ماهم میشه
  آیا معاف کفالت مادرم رو میگیرم؟

 133. سلام خسته نباشید من در خدمت سر بازی مادر پدرم از هم جدا شدن و یک سال است که من و مادرم جدا زندگی می‌کنیم برادر هم ندارم الان ۷ماه سربازم و می خوام برای معافیت اقدام کنم آیا می شود

 134. سلام وقت بخیر ، عذر میخوام یه سوال داشتم ، من پدر و مادرک ده سال هست که جدا زندگی میکنن.در واقع پدر ترک کردن مارو و مادرم منو خواهرم رو بزرگ کردن . بتازگی پدر و مادرم طلاق رسمی گرفتن . من ۱۹ سال سن دارم خواستم بدونم میتونم برای معافیت اقدام کنم ، چون اون مدت زمانی بعد طلاق دهنمو درگیر کرد ،با این حال که الان ده ساله ترک کردن و منو مادرم داریم کار میکنیم . خواستم بدونم با استشهادیه محلی حل میشه یا نیازی نیست به استشهادیه محلی . ممنونم

  1. سلام
   در ابتدا طلاق نامه باید رسمی باشد و حداقل ۳۰ ماه از ثبت ان گذشته باشد و اگر کمتر از این بازه ی زمانی باشد شرایط خاصی وجود دارد که برای اطلاع بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 135. سلام وقت بخیر .عذر میخوام یه سوال داشتم ،پدر و مادر من ده سالی هست که جدا زندگی میکنم ،در واقع پدر ترک خانواده کرده و منو خواهرم رو مادرم بزرگ کردن ،بنده الان ۱۹ سال سن دارم ، پدر و مادرم هم بتازگی طلاق رسمی از محضر گرفتن .میخواستم بدونم من میتونم برای معافیت مادرم اقدام کنم ؟

 136. سلام. اگر مادری مطلقه ازدواج موقت کرده باشد باز هم پسرش میتواند معافیت کفالت مادر را بگیرد؟

  1. سلام خیر حتی در صورت ثبت ازدواج موقت واجد شرایط برای دریافت معافیت کفالت نیستید.

  2. سلام بنده معافیت موقت خود را گرفتم بعد سی ماه اقدام برای گرفتن کارت دایم خود را انجام دادم و آن را نیز دریافت نمودم سوال من اینست چنانچه بعد از گرفتن کارت دائم مادر ازدواج کند آیا کارت معافیت من باطل میشود؟

 137. با سلام
  پدرم فوت شده و مادرم چون حقوقپدرم رو دریافت میکنند امکان تحت پوشش قرار گرفتن در کمیته امداد و بهزیستی نیست.یک برادر بالای ۱۸ سال دارم که خدمت سربازی رو انجام داده ولی به علت مشغله کاری و متاهل بودن و اینکه در شهر دیگه زندگی میکنند قادر به رسیدگی به مادرم نیستند و مادرم هم بیماری قلبی دارن
  امکان کفالت مادر هست؟اگه هست باید چیکار کنم؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   در مورد این شرایط امکان ندارد اما شرایط دیگری اگر دارید می توانید اقدام کنید

 138. سلام من پدر و مادرم حدودا دوماه میشه که طلاق گرفتن من حدودا تا اواخر ۱۴۰۱ معافی دارم ولی درس نمی خونم کار میکنم یک خواهر کوچکتر از خودم هم دارم که با من و مادرم زندگی میکنه میخواستم بدونم منم میتونم برای معافیت موقت اقدام کنم

 139. من سال ۹۳ رفتم خدمت و اموزشی رو تموم کردم و رفتم یگان بعدشم به خاطر مشگلاتی که داشتم نتونستم ادامه بدم خدمتمو. اون موقع هم یه بچه داشتم که رفته بودم خدمت و به خاطر خدمتم از زن قبلیم جدا شدم به دلایلی و دوباره ازدواج کردم و الانم بچه دومم داره به دنیا میاد انشالا .

  پدرم سال ۸۳ فوت کرد و سه تا داداشیم و داداش وسطی که از من بزرگتر بود فوت شد قبل از این که برم خدمت و داداش بزرگمم چهار سال پیش تشنج کرد و فلج شد و الانم روتخت افتاده تو خونه و من و مادرم مواظبشیم

  البته چون ما روستا نشین بودیم و هزینه های پزشگی داداشم بالاست مجرور شدم بیام شهر کار کنم تا بتونم خرجشونو بدم .

  الانم مادرو داداشم تنها تو روستان و منم تو شهر دارم کارمیکنم و خرجیشونو میفرستم از این ور فرار کردم از خدمت . بابامم فوت شدن و خودمم بچه دومم دوهفته دیگه به دنیا میاد و سی سال سنمه .

  خواستم بدونم باید چیکار کنم‌ کفیل مادرم یا برادرم بشم ؟ اصلا منو کفیل میکنن؟یانه؟؟؟ ممنون میشم جوابمو بدید.

 140. سلام
  من سال ۹۳ رفتم خدمت و اموزشی رو تموم کردم و رفتم یگان بعدشم به خاطر مشگلاتی که داشتم نتونستم ادامه بدم خدمتمو. اون موقع هم یه بچه داشتم که رفته بودم خدمت و به خاطر خدمتم از زن قبلیم جدا شدم به دلایلی و دوباره ازدواج کردم و الانم بچه دومم داره به دنیا میاد انشالا .

  پدرم سال ۸۳ فوت کرد و سه تا داداشیم و داداش وسطی که از من بزرگتر بود فوت شد قبل از این که برم خدمت و داداش بزرگمم چهار سال پیش تشنج کرد و فلج شد و الانم روتخت افتاده تو خونه و من و مادرم مواظبشیم

  البته چون ما روستا نشین بودیم و هزینه های پزشگی داداشم بالاست مجرور شدم بیام شهر کار کنم تا بتونم خرجشونو بدم .

  الانم مادرو داداشم تنها تو روستان و منم تو شهر دارم کارمیکنم و خرجیشونو میفرستم از این ور فرار کردم از خدمت . بابامم فوت شدن و خودمم بچه دومم دوهفته دیگه به دنیا میاد و سی سال سنمه .

  خواستم بدونم باید چیکار کنم‌ کفیل مادرم یا برادرم بشم ؟ اصلا منو کفیل میکنن؟یانه؟؟؟ ممنون میشم جوابمو بدید.

 141. سلام پدر بنده اعتیاد شدید به مواد مخدر دارههیچ منبع درامدی نداره من خرج خونه و خواهر و مادرم رو در می یارم با کارکردن آیا می تونم کفالت مادرمو بگیرم ؟

 142. سلام پدرومادر من حدود ۶ ساله درگیر دادگاه وطلاق گرفتن بودن و حدود ۱سال است که مادرم از پدرم طلاق گرفته است و بنده ۱۸سال دارم و دارای معافیت تحصیلی و مادرم من را نمیخواهد و نمیخواهد حتی به دیدنش بروم ایا میتوانم غیابی کفالت ان را بگیرم درصورتی که به دنبال مادرم نفرستند و چون میدانم نمی اید برای کار های کفالت و معافیت من ایا من میتوانم کفالت را بگیرم در صورتی که نیاز نداشته باشند به مادر من که من را نمیخواهد ؟؟؟

  1. سلام .اگه مادر معلم باشه ایا بازم کفالت به فرزند تعلق میگیره؟مادر و پدرم چند ساله از هم جدا شدن ‌.مادرم ازدواج نکرده .

 143. سلام وقت بخیر
  بنده پدرم فوت شده و دو تا بردار بزرگتر از خودم هم دارم ولی سربازی رفته اند و نیازی به کفالت ندارند آیا من میتوانم کفالت مادرم رو بگیرم ؟!

 144. سلام
  بنده دانشجو هستم
  پدرم فوت شده و دو برادر بزرگتر دارم که خدمت رفته اند و یکیشان ازدواج کرده و دیگری مجرد است. هر دو برادر سر مشکلات خانوادگی رفتو امد ندارند با مادرم. برادر مجردم اصلا معلوم نیست کجاست. آیا به بنده معافیت کفالت میدهند؟
  درصورتی که مادرم بخواهد که بنده کفالت او را بپذیرم، آیا به بنده معافیت میدهند؟

  1. سلام. در صورتی که مادر شما تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند سازمان بهزیستی یا کمیته امداد امام خمینی قرار گرفتن باشند به عنوان فرزند کوچکتر میتوانید از معافیت کفالت استفاده کنید.

 145. سلام
  بنده پدرم فوت شده. دو برادر بزرگتر دارم که خدمت رفته اند و یکیشان ازدواج کرده است. هر دو برادر با خانواده ما مشکل دارند و بردار مجرد بنده معلوم نیست کجا است. آیا بنده میتوانم کفالت مادر را بگیرم؟
  اگر مادر بنده بگوید که میخواهد من کفیل او باشم، آیا باز معافیت میدهند؟

  1. سلام وقت بخیر
   امکان معافیت شما از طریق معافیت مددجویی تحت شرایطی امکان پذیر است

 146. با سلام بنده ۸ساله معافیت داعم کفالت مادر رو دارم .بعد این مدت مادرم قصد ازدواج مجدد با پدرم را دارند خواستم ببینم معافیت من باطل میشود؟؟باتشکر

 147. سلام من ۲۴سالمه
  پدرم ۱۹ساله فوت کرده و دو تا برادر بزرگتر دارم که هر دو ازدواج کرده اند
  میخواستم بدونم میتونم کفالت مادرم رو بگیرم

 148. سلام وقت بخیر من پدرم هشت سال پیش فوت کرده بیست سالمه دو تا برادر بزرگ تر از خودم دارم ولی ازدواج کردن و سر خونه زندگیشون هستن من قیم مادرم هستم و تنها با او زندگی میکنم دفترچه هم اصلا پست نکردم دو سال از خدمتم گذتشه ولی گفتم اصلا تا الان دنبالش نرفتم ایا به من تعلق میگیره مادرم هم ازدواج نکرده و فقط منو اون زندگی میکنیم

 149. سلام خسته نباشید ‌‌مادرمن پنج ساله طلاق گرفتن و صیقه با یک آقایی هستن میخواستم بدونم اگر در جایی ثبت نشده باشه من میتونم معافیت بگیرم مادر من با اون آقا زندگی میکنه و تمام خرج چ مخارجش بر عهده طرف است

  1. سلام. با توجه به اینکه یکی از مراحل غیر قابل حذف در دریافت معافیت کفالت مادر تحقیقات محلی است حتی اگر صیقه در جایی ثبت نشده باشد ممکن است در تحقیقات محلی مشخص شود و کفالت را لغو کند.

  2. سلام داداش منم شرایطم مثل شماس مادر منم ۳ سال است طلاق گرفته چجوری تونستین مرحله تحقیق محلی رو رد کنید؟

 150. سلام من ۲۱ سال سن دارم
  پدرم وقتی ۴ سالم بود فوت شده
  یه خواهره بزرگتر از خودمم دارم که ۲۵ سالشه
  مادرم ازدواج کرده و دو فرزند هم داره
  خواهرمم ازدواج کرده
  آیا میتونم کفالت بگیرم؟

  1. سلام من پسرم سرباز هست آموزشی رفته بعداز مرخصی رفته برود سر یگان خدمت کند نرفته برگشته امده
   حالا به من گفتن که. میتواند تکلف من شود چون خانم هستم ده سال طلاق گرفتم و ازدواج نکردم پسر بزرگتر از این هم ندارم
   حالا فراری حساب میشود یا نه ؟
   تکلف من میشود

   1. سلام وقت بخیر در صورتی که قبل از تاریخ مشمولیت ایشان شما طلاق گرفته باشید می تواند برای کفالت اقدام کند

 151. سلام وقت بخیر‌….من پدرم فوت شده و برادرم کفالت منو گرفته…حالا من در چه شرایطی میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟؟؟

  1. سلام. درصورتی که مادر به دلیل بیماری تحت پوشش نهاد های حمایتی قرار گرفته باشند میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

 152. سلام
  ۲۰ سالمه و دانشجو هستم و پدرم ۱۱ ساله ما را رها کرده و در خانه جدا زندگی می‌کند و ازدواج مجدد کرده ولی مادر من رو طلاق نداده
  میتونم با استشهادیه محلی کفالت مادرم برای سربازی بگیرم؟

  1. سلام. خیر برای دریافت کفالت مادر مطلقه باید طلاق نامه محضری وجود داشته باشد.

 153. سلام خسته نباشید
  من سال ۹۲ اعزام شدم خدمت
  بعد از مدتی فرار کردم و برگشتم
  یعنی چندبار فرار کردم و برگشتم تا الان
  بعد مادر و پدر من سال ۹۳ جدا شدن
  هنوز هم ازدواج نکرده
  خودم ۴ سال پیش ازدواج کردم
  و اینکه مادر من بیمه تامین اجتماعی هست زیر نظر بیمه ی پدربزرگم
  غیبت اولیه هم نداشتم
  میتونم اقدام کنم برای معافیت؟

 154. سلام خسته نباشید
  من سال ۹۲ اعزام شدم خدمت
  بعد از مدتی فرار کردم و برگشتم
  یعنی چندبار فرار کردم و برگشتم تا الان
  بعد مادر و پدر من سال ۹۳ جدا شدن
  هنوز هم ازدواج نکرده
  خودم ۴ سال پیش ازدواج کردم
  غیبت اولیه هم نداشتم
  میتونم اقدام کنم برای معافیت؟

 155. سلام من مادرم فوت کرده و من پیش مادربزگم زندگی میکنم میخواستم بدونم میتونم معافیت بگیرم یا نه باتشکر

  1. سلام وقت بخیر در صورتی که تنها نوه پسری بالای ۱۸ سال باشید و دایی هم نداشته باشید بله

 156. با سلام،بنده در مرحله اول ک باید سه شاهد درحه دو ببرم مشکل دارم چون عمویم پایان خدمت جدید دریافت نکرده و یک ماه از مهلت یک ساله معافیت تحصیلی من گذشته ،آیا دلیل موجهیست و میتوانم بازهم برای کفالت درخواست دهم؟

   1. من مطلقه نیستم اما هیجده سال است که باپسرم تنها زندگی میکنم آیا پسرم میتواند معافی کفالت بگیرد؟

 157. سلام وققتون بخیر.
  میخواستم بدونم مادر مشمول اگر در حال حاضر صیغه موقت یا دائم داشته باشه بازم میشه برای کفالت اقدام کرد؟؟
  با تشکر

 158. سلام من ۱۸ سال دارم پدرو مادرم من وقتی دوساله بودم از هم جدا شدن وپدرم ۲ سال پیش فوت کرده و مادرم ازدواج کرده تک فرزند هم هستم میخواستم بدونم از سربازی معاف میشم یا ن؟؟

 159. سلام من ۱۸ سال دارم پدرو مادرم من وقتی دوساله بودم از هم جدا شدن وپدرم ۲ سال پیش فوت کرده و مادرم ازدواج کرده تک فرزند هم هستم میخواستم بدونم از سربازی معاف میشم یا ن؟؟

 160. سلام بنده مادری دارم که بعد ازطلاق ازدواج کرده آیاشامل کفالت مادر میشوم یا نه؟

  1. سلام. خیر کفالت مادر به تنها پسر بالای ۱۸ سال زنی تعلق میگیرد که سرپرست مرد (همسر) نداشته باشد.

 161. سلام وقتتون بخیر باشه من ۱۴ ساله پدرم فوت کرده و یک برادر بزرگتر از خودم دارم که معافیت پزشکی گرفته میخواستم بدونم من میتونم از معافیت کفالت مادر استفاده کنم با نه؟؟ مرسی

  1. در صورتی که برادر بزرگ تر شما از کار افتاده باشد می توانید برای گرفتن معافیت کفالت اقدام کنید

 162. سلام.من متولد دی ماه سال ۱۳۸۳ هستم و امسال مشمول شدم.
  پدر و مادرم ۸ سال از هم جدا شدن و حضانتم با پدرم هستش.

  ۱٫٫برای گرفتن کفالت مادر آیا باید حضانت به مادرم انتقال پیدا کند یا نیازی نیست؟

  ۲٫٫ مادرم مجددا ازدواج کرد و طلاق گرفت و همچنان بدون همسر می باشد آیا میتونم همچنان از معافیت کفالت استفاده کنم؟

 163. سلام من ۱۸ سالمه پدرم سال ۹۲ فوت کردن یک برادر بزرگ دارم ک‌کفالت‌ خواهرم رو گرفته مادرم هم‌تحت پوشش کمیته امداد هست میتونم برای معافیت کفالت مادر اقدام‌کنم

  1. سلام خدمت شما، بله امکان معافیت مادر از طریق معافیت مددجویان را دارید و میتوانید اقدام کنید.

   1. سلام من پسرم سرباز هست آموزشی رفته بعداز مرخصی رفته برود سر یگان خدمت کند نرفته برگشته امده
    حالا به من گفتن که. میتواند تکلف من شود چون خانم هستم ده سال طلاق گرفتم و ازدواج نکردم پسر بزرگتر از این هم ندارم
    حالا فراری حساب میشود یا نه ؟
    تکلف من میشود

    1. سلام وقت بخیر در صورتی که قبل از تاریخ مشمولیت ایشان شما طلاق گرفته باشید می تواند برای کفالت اقدام کند

 164. سلام..آیا بعداز اینکه معافی دائم گرفته شد..مادر هیچوقت اجازه ازدواج مجدد نداره؟؟یااگر ازدواج کنه معافی باطل میشه؟؟من ۱۱ساله جدا شدم و معافی پسرم هم چندسال پیش گرفتم

  1. سلام خدمت شما، در صورت پیگیری نظام وظیفه و کمبود نیرو بله امکان باطل شدن وجود دارد.

 165. با سلام .
  اگر فرد کارت معافیت دائم را که برای کفالت است گرفته باشد ، در صورتی که خدایی ناکرده مادر فوت کند ، معافیت باطل میشود و فرد باید به سربازی برود ؟

 166. با سلام .
  اگر شخص کارت معافیت دائم که برای کفالت مادر است را گرفته باشد و خدایی ناکرده مادر فوت کند ، آیا معافیت از بین میرود و شخص باید به سربازی برود ؟

 167. سلام بنده یک برادر دانشجو دارم و پدر و مادرم از هم جدا شدند . میخواستم بپرسم در چه شرایطی امکان گرفتن معافیت کفالت هست؟

  1. سلام من پسرم سرباز هست آموزشی رفته بعداز مرخصی رفته برود سر یگان خدمت کند نرفته برگشته امده
   حالا به من گفتن که. میتواند تکلف من شود چون خانم هستم ده سال طلاق گرفتم و ازدواج نکردم پسر بزرگتر از این هم ندارم
   حالا فراری حساب میشود یا نه ؟
   تکلف من میشود

   1. سلام وقت بخیر در صورتی که قبل از تاریخ مشمولیت ایشان شما طلاق گرفته باشید می تواند برای کفالت اقدام کند

 168. سلام؛ نوزده سالمه دانشجو و تک فرزند پدر و مادرم تازه جدا شدند چه زمانی باید برای معافیت کفالت دائم اقدام نمایم ایا نیازی هست در این مدت برای معافیت کفالت موقت اقدام نمایم. سپاس

  1. ۳۰،ماه بعد از تاریخ طلاق نه نیازی به معافیت موقت نیست چون معافیت تحصیلی دارید

 169. سلام من یه برادر بزرگ تر از خودم دارم که با گرفتن معافیت کفالت از کار افتادگی پدرم.کارت رو گرفت و پدرم ۸ساله فوت شده الان برادرم متاهل شده و منو مادرم هستیم .بظرتون میشه معافیت کفالت مادرم رو بگیرم؟

 170. سلام بنده معافیت موقت کفالت مادر دارم الان اگه ازدواج کنم معافیت باطل میشه یا صبر کنم دائم بیاد میشه راهنمایی کنید

  1. سلام بنده ۱۰ سال طلاق گرفته دو پسر دارم که یکی خارج ازکشوره ‌دیگری ۱۸ ساله می‌توانم معافیت کفالت دومی را بگیرم؟

 171. سلام
  من ۲۱سال سن دارم و دانشجو هستم وغیبت ندارم پدرم دو زن دارد و من تنها فرزند از مادر خودم هستم آیا امکان دارد کفالت مادرم را بگیرم؟

   1. ‌سلام پدر من فوت شده. ۲۱سالمه و دانشجو ام و برادر بزرگتر از خودم دارم که متاهله.ایا من میتونم کفالت مادر رو بگیرم؟

 172. سلام من دانشجوی کارشناسی هستم و کفالت موقت مادر گرفتم سوالم اینه بعد ۳۰ ماه اگر دائم نشه من ممکن هست بازم ادامه تحصیل بدم؟

  1. سلام. بله چنانچه در حال تحصیل باشید و درخواست معافیت کفالت رد شود میتوانید به تحصیل خود ادامه دهید.

 173. درصورتی که فرد برای کفالت مادر اقدام کرده باشد و به دلیل اینکه هنوز ۳۰ ماه از فوت همسر نگذشته باشد و به تک فرزند ذکور وی معافیت موقت داده می‌شود.
  حال این سوال مطرح می‌شود که
  در صورتی که فرزند در معافیت موقت به سر می برد و با معافیت موقت این نوع کفالت در حال تحصیل می باشد و در این حین مادر وی قبل از اتمام ۳۰ ماهگی فوت کند آیا در این صورت معافیت موقت به معافیت دائم تبدیل می شود که مشکلی برای تحصیل فرزند بوجود نیاید یا خیر

  1. سلام، اگر مادر فوت کند معافیت کفالت نیز باطل میشود ،اگر از پلیس+۱۰ برگه معافیت تحصیلی اخذ شده باشد میتوانید به تحصیل ادامه دهید.

 174. سلام من مادری هستم مطلقه ازمحافیت هیچی نمیدانستم درسختی زندگی میکنم پسرم رفت سه ماه آموزشی راهم گذراندوقتی تقسیم شدآمدتهران چندروزی هم تهران خدمت کردچون پول نداشت

 175. سلام و وقت به خیر من پدرم فوت شدن و برادر بزرگ تر دارم که معافیت نگرفته و غیبت داره و من و مادرم هر دو تحت پوشه کمیته امداد هستیم آیا میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟

 176. سلام من ۱۸ سال دارم و پدرم ۱۰ روز است فوت کرده ی خاهر بزرگتر دارم ک ۵ سال ازدواج کرده میتونم کفالت مادرم رو بگیرم ؟ برای کفالت باید ۳ ماه اموزشی هم برم ؟

 177. با سلام من کارت معافیت داءم از طریق مادر مطلقه که معلم هست رو دارم. ضمنا پدرم هم ازدواج کرده و زندگی خودش را دارد. من برای گرفتن بورسیه تحصیل خارج از کشور لازمه که دارایی های “سرپرست من” کمتر از یک حدی باشه.
  سوالم اینه سرپرست من چه کسی محسوب میشه از نظر قانون؟؟؟

 178. من پدر ندارم ولی برادر بزرگتر از خودم دارم که یه شهر دیگه اس کارش زندگیش همه چیزش اونجاس تو اون شهر کارمند بانکه تشکیل زندگی داده زن و بچه داره تو اون شهر فقط منم از مادرم مراقبت میکنم میتونم معافیت کفالت مادر بگیرم؟

 179. با سلام من پرم ۵ سال است فوت کرده والان چند سال است غیبت خورده ام .مادرم مریض است ودوباردر بالای ۱۸ سالم به جرمی درزندان به مدت طولانی محکوم هستند ایا می توان از کفالت مادر استفاده کنم ومعاف شوم .راه حل چیست ممنون

 180. باسلام خدمت شما،بنده۲۲سال دارم،متاهل هستم،بنده۷سالگی مادرم ازپدرم طلاق گرفتن،و۸ماه پیش مادرم براثربیماری سرطان سینه ازدست دادم و۷سال تمام ازش نگهداری کردم،ولی فوت شدن والان پدرومادربزرگ مریضم رومن نگهداری میکنم مریض هستن وبااونازندگی میکنیم.واینم بگم ک اصلاغیبت ندارم ودانشجوهستم درکنارمتاهل بودنم

 181. سلام .من تک فرزند هستم معافیت تحصیلی دارم .مادرم مریضی خاص قلبی و داروی خاص دریافت می کند .حدود ۵ سال است که پدرم خارج از کشور رفته …آیا می تونم معافیت و کفالت مادرم را بگیرم

  1. سلام ببخشیداگروقتی فرزند هفده ساله باشد وحدتی صورت گرفته باشد ومادر در کمیسیون پزشکی از کار افتاده‌ی دارد و تک فرزند خانواده باشد معافیت کفالت مادر را می‌تواند بگیرد ممنون

 182. باسلام .پدر من حدود ۴ الی ۵ سال که خارج از کشور رفته و من و مادرم باهم زندگی می کنیم و طلاق هم نگرفتند و در این مدت یکبا ر هم نیامده مادر مشکلات خاص قلبی دارد و باید حتما کسی در کنارش باشد و دارو خاص از سیزده آبان دریافت می کند و پرونده دارد
  تا کنون تحصیل می کردم و بیست سالم کارشناسی ام امسال تمام‌می‌شود تک فرزند هستم و بچه دیگری ندارند آیا می توانم معافیت بگیرم

 183. من پدرم فوت کرده ۵ ساله داداشم خدمتشو خریده مادرم سالمه ولی داداشم پولی در نمیاره من میتونم معافیت بگیرم و غیبتامو پاک کنم

 184. سلام بر شما خسته نباشید
  بنده ۱۸ سالم هست و دارم درس میخونم
  پدرم بهمن ماه پارسال فوت کردن یه برادر ۳۰ ساله دارم ک ازدواج کرده و بچه داره و کارت معافیت خودش رو گرفته و کارش دولتی هست و نمیتونه از مادرم نگه داری کنه دو تا خواهر هم دارم ک متاهل هستن میخواستم ببینم ایا من میتونم برای معافیت از طریق کفالت مادرم اقدام کنم؟

 185. سلام برای معافیت تاریخ صیغه طلاقو میخوان یا ثبت طلاق چون وقتی طلاق پدر و مادرم ثبت شده تو محور من ۱۶ سال و یک ماهم بوده ولی صیغه طلاق قبل ۱۶ سالگی بود
  آیا می تونم معافیت بگیرم .

 186. سلام بنده ٣ سال غیبت دارم درحالیکه بابام زندان بود بخاطر همین یکساله ازاد شده تازه اعزام زدم ولی میبینم کسی نیست سرپرستی کنه پدرم مریضه نمیتونه یک خواهر ١۶ ساله و یه برادر ٧ ساله هم دارم کسی نمیتونه خرج خونه رو بده بنظرتون معاف میشم اگه اقدام کنم؟

  1. باسلام دوست عزیزشرایط شما نیاز به برسی دقیق تری دارد لطفا با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید

 187. سلام ما پنج تا برادریم که چهار تاشون عروسی کردن فقط من موندم خونه کمک خرج مادر پیرن و یک خواهر با ذهن کم و پدرم ۵ ساله فوت کرده میخواستم ببینم به من معافیت تعلق میگیره اقدام کنم

 188. سلام
  نوزده سالمه معافیت تحصیلی دارم پدر و مادرم تازه جدا شدن چه زمانی برای معافیت کفالت اقدام نمایم

 189. سلام خسته نباشید پدر مادرم طلاق گرفتن ۱۶ماه خدمت کردم سربازی به خاطر مشکلات نمیرم و سرکار میرم میتونم کفالت مادرم بگیرم

  1. سلام درصورت داشتن غیبت یا فرار ابتدا باید با مدارکی که ثابت کند دلایل فرار شما موجه بوده اقدام به توجیه فرار کنید و بعد از تایید قاضی درخواست کفالت مادر را ثبت کنید.

 190. سلام
  پدر و مادر جدا شده اند مادرم حقوق بازنشستگی میگیرد ایا مافیت کفالت من تاثیری بر حقوق مادرم می گذارد؟

 191. سلام
  من دانشجو هستم و پدر و مادرم جدا شدند و مادرم بازنشسته هستند . با توجه به اینکه ایشون حقوق بازنشستگی میگیرند من میتونم کفالت بگیرم؟

  1. سلام .من تک فرزند هستم معافیت تحصیلی دارم .مادرم مریضی خاص قلبی و داروی خاص دریافت می کند .حدود ۵ سال است که پدرم خارج از کشور رفته …آیا می تونم معافیت و کفالت مادرم را بگیرم

  2. سلام من ۱۸ سال دارم و پدرم ۱۰ روز است فوت کرده ی خاهر بزرگتر دارم ک ۵ سال ازدواج کرده میتونم کفالت مادرم رو بگیرم ؟ برای کفالت باید ۳ ماه اموزشی هم برم ؟

 192. سلام. من ۲۰ سال سن دارم و برادر بزرگتر از خودم که ۲۵ سال سن دارد قبلا با استفاده از جانبازی پدر معاف شده است. الان که پدرم فوت شده اند می توانم برای کفالت مادر اقدام کنم؟ یک خواهر کوچکتر از ۱۸ سال مجرد و یک خواهر بزرگتر از ۱۸ سال متاهل که جدا از ما زندگی می کنند نیز دارم.

 193. سلام من درحال خدمت هستم و یک بار فرار کردم و فیش حقوقی هم گذاشتم دادگاه و ۶ ماه اضاف دفترچه ای دارم و پدر مادرم میخان جدا بشن مادرم پیر هستش و مریضه ایا میتونم کفالت بگیرم یک داداش هم دارم راهش دوره و دوتا بچه داره و وضع خوبی نداره که بتونه از مادرم نگهداری کنه

 194. با سلام و خسته نباشی من مادرم عضو کمیته امداد هستن بعد اینکه چند ماه دیگه بازنشسته میشود از طریق کمیته به تامین اجتماعی انتقال پیدا میکنه و حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی رو میگیره با ده سال سابقه
  اگر من معافیت کفالت مادرم را بگیرم ایا حقوق مادرم قطع میشود یا نه؟!

 195. با سلام پدر مادرم ۸ماهه از هم جدا شدن
  من الان ۲۰سالمه و ترم ۵ توی دانشگاه در حال تحصیل هستم و بدون غیبت سربازی
  هفته قبل با وثیقه ۱۵ روز به ترکیه رفتم میخاستم بدونم آیا بنده میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟
  به ترکیه رفتنم مشکلی نداره سر این موضوع ؟

 196. سلام من وقتی پنج سالم بود پدرم تو تصادف فوت شد و مادرم مشکل نخاعی پیدا کرد خودم ۲۰سالمه و برادرم ۱۶ سالشه و مشکل اینه که مادرم مجددا دوباره ازدواج کردن و در حال طلاق گرفتن هستن ایا معافیت موقت به من داده میشه در صورت کفیل شدن مادرم؟ و اگه اینکه معافیت موقت بهم داده میشه، برادرم کف دست و پاهاش خیلی آب میاد میتونم با این دلیل ثابت کنم که شرایط نگه داری از مادرم رو نداره و معافیت دائم بگیرم؟

 197. سلام من ۲۰سال سن دارم نزدیک ۵ ماه هم غیبت پدر مادرم هم در حال جدا شدن هستند آیا می توانم کفالت مادرم را بگیرم

 198. سلام من ی خواهر بزرگتر از خودم دارم و پدر و مادرم یک ماهه جدا شدن ایا بازهم معاف میشم؟ ….در صورت معافیت مو من میتونم ادامه تحصیل بدم؟خب

 199. سلام خوهش میکنم راهنماییم کنید

  من معافیت تحصیلیم تا یک ماه دیگه وقت داره اما درس رو تا ترم پنج ادامه دادم ولی نتونستم پاس کنم و فارغ التحصیل بشم
  پدرم فوت کرده و تک فرزندم و مادرمم شصت سال به بالاست، آیا میتونم کفالت بگیرم؟
  میترسم برا اینکه نتونستم فارغ التحصیل بشم بهم کفالت ندن
  خواهش میکنم راهنماییم کنید

  1. سلام. میتوانید پیش از اتمام معافیت تحصیلی برای دریافت معافیت کفالت درخواست خود را ثبت کنید. دقیقا داشته باشید که حتی یک روز غیبت میتواند مانع دریافت معافیت کفالت شود.

 200. سلام وقت بخیر اول از توضیحات کامل تون خیلی ممنون هستم خسته نباشید

  والا من ۲۱ ساله هستم و تا حالا برای رفتن به سربازی هیچ اقدامی نکردم ولی یک خواهر از خودم کوچیکتر دارم و پدرم ۱۸ سال پیش از دنیا رفت است تحت پوشش بهزیستی هستیم و خودم ۵ سال هست ترک تحصیل کردم و مستاجر هستیم…

  خواستم بودم من میتونم از طریق کفالت مادر از خدمت معاف شم ؟؟ ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام. شرط اولیه برای دریافت معافیت کفالت نداشتن غیبت سربازی است .اگر بتوانید دلایل مستندی برای توجیه غیبت ارایه دهید واحد شرایط برای دریافت معافیت کفالت هستید .

 201. با سلام مادر من ۵ ساله از پدرم جدا شده
  و بنا بر دلایل شخصی صیغه دوساله با آقایی رو داره که این آقا با ما زندگی نمی کنه فقط وحضورش ماهی یکبار هست ومن با مادرو خواهرم زندگی می کنم آیا می تونم کفالت مادر م رو بگیرم

  1. سلام وقت بخیر اگر عقد موقت به صورت رسمی باشد خیر و در صورتی که در جایی ثبت نشده باشد امکان دارد در راستی ازمایی و تحقیقاتی که از طرف نظام وظیفه صورت میگیرد مشخص شود .

 202. سلام بنده سه برادر دارم که ازدواج کردند و دورن و یه برادر دارم که اعتیاد داره و قادر به سرپرستی مادرم نیست بنده میتونم کفالت بگیرم؟

  1. سلام وقت بخیر اگر همه برادران شما در این موضوع عذر موجه داشته باشند و کفالت مادر را به شما انتقال دهند بله میتوان گفت که میتوانید معافیت کفالت را با توجه به شروط لازمه بگیرید

 203. سلام خسته نباشید
  من پدرم روز ششم اموزشیم فوت کرد دوتا برادر بزرگتر دارم ک متاهل هستن و هردو خدمت رفتن و من الان سرپرست مادر و خواهر۱۳ ساله خود هستم برادرانم به علت مشکلات شخصی توانایی رسیدگی به خواهر و مادر۵۰سالمو ندارن خواهر و مادرم ب علت فوت پدرم حال روحی خوبی ندارن الان سه ماهه دارم خدمت میکنم ولی ۶ماه اضافه خدمت دارم آیا میتونم کفالت مادر و خواهر خودم رو بگیرم؟

  1. سلام باید مدارکی مبنی بر موجه بودن غیبت آماده کنید، اگر نظام تایید کند و غیبت توجیه شود میتوانید با توجه به شرایط از کفالت خواهر یا ماده ۶ بهزیستی استفاده کنید.

 204. اگر اصل برگه فوت یا اصل شناسنامه را گم کرده باشیم چکار باید بکنیم لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام. میتوانید از طریق اداره ثبت احوال برای دریافت المثنی یا تاییدیه مدارک اقدام کنید.

 205. سلام من پدر مادرم حدود ۱۰سال پیش طلاق گرفتن و من با پدرم زندگی میکنم و حدود ۵ساله که با مادرم در ارتباط هستم و مادرم شوهر داشت که من وقتی حدود ۸ماه خدمت بودم طلاق گرفت و شوهر مادرم معتاد بود و امنیت مادرم ترسیده بودم و مجبور شدم که فرار کنم بعد از ۸ماه و الان خدود ۱سال که فرار کردم و پشتیبانه مادرم هستم و مادرم هم دیسک کمر دارد و الان هم دادگاهیم کردم برای فرار از خدمت و میخواستم بدونم میتونم نرم و واسه کفالت اقدام کنم یا برم اونجا با دادستان توضیح بدم ؟

  1. باسلام دوست عزیز از طلاق دوم مادرشما حتما باید ۱ سال بگذرد تا اقدام کنید و کارت دائم بعد گذشت ۳۰ماه وتا زمانی که وضعیت فرار مشخص نشود امکانش نخواهد بود

 206. سلام بنده پدر مادرم ۱۰سال پیش طلاق گرفتن ولی با پدرم زندگی کردم و ۵سال با مادرم رفت امد دارم و مادرم دوباره شوهر کرده ولی من وقتی که ۸ماه خدمت بودم طلاق گرفتم در واقعا شوهر مادرم معتاد بود و امنیت مادرم نمیتونستم خدمت کنم و فرار کردم و یه داداش کوچک تر از خودم دارم ۱۰سالشه و الان حدود ۸ماهه از خدمت فرار کردم و نامه برام اومد که باید برم دادگاه ….
  واینکه میخواستم بدونم میتونم کفالت بگیرم و اگه میشه راهنمایم کنید ممنون میشم

  1. باسلام دوست عزیز از طلاق دوم مادرشما حتما باید ۱ سال بگذرد تا اقدام کنید و کارت دائم بعد گذشت ۳۰ماه وتا زمانی که وضعیت فرار مشخص نشود امکانش نخواهد بود

 207. سلام من ۲۷ سالمه آقام یک ماه پیش فوت کرد..یک برادر بزرگتر خودم دارم که متآهله البته برادرم دیسک کمر داره…آیا میتونم کفالت مادرم بگیرم..در ضمن تا سال ۹۸ معافیت تحصیلی داشتم.

  1. سلام خدمت شما باتوجه به وجود برادر بزرگتر متاسفانه شرایط کفالت را نخواهید داشت

 208. سلام من پدرم دو ساله فوت کردن خودم الان ۲۴ سالمه ی برادر بزرگتر دارم ازدواج کردن در حال حاظر خرج مادر و خواهرمو خودم میدم ایا میتوانم کفالت مادر بگیرم؟

   1. سلام من سه ساله از همسرم جدا شدم یک دختر۲۳ ساله مجرد دارم حضانت بامن است پسرم ۲۸سال داره می تونه معافیت بگیره

 209. سلام من پدرم فوت کرده و تنها پسر هستم دو خواهر دارم رفتم برای نظام وظیفه گفتند می‌توانم کفالت بگیری ولی با مطالعاتی که داشتم موتوجه شدم اگه ۳۰ماه از فوت پدر نگذشته باشه معافیت موقت تعلق میگیره سوالی که دارم ایا معافیت که برای من صادر میشه داعم هست یا معافیت موقت چون ۳۰ماه نگذشته ممنون میشم پاسخ بدید

 210. سلام
  بنده ۱۸ سال دارم و پدر و مادرم شش سال هست که طلاق گرفتند یه برادر ۱۵ ساله دارم
  آیا معافیت شامل من میشه؟

 211. سلام وقتتون بخیر . پدر و مادرم ۸ ماه است ک طلاق گرفتن ، کسی به جز خاله و داییم نمیدونن ایا از همسایه ها سوال میکنن در این مورد؟؟

 212. سلام من سال ۹۲ کارت معافیت پزشکی گرفتم سال ۹۲ پدرم فوت کرد حالا میتونم کارت معافیت پزشکی باطل کنم و کارت معافیت کفالت مادرم بگیرم ممنون میشم راهنمایی کنید

 213. سلام پدر من دارای۴ زن هست که مادرم همسر سومش هست که مثلا فعلا حمایتی از ما نمیکنه آیا من میتونم معافیت کفالت مادرمو بگیرم؟

 214. سلام و وقت به خیر من پدرم فوت شدن و برادر بزرگ تر دارم که معافیت نگرفته و غیبت داره آیا میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟

 215. سلام من برادر بزرگ تر از خودم دارم، از ما جداست، پدرم فوت کرده، و حقوق مستمری بیمه داره و مادرمم خودش بیمه هست از قالی بافی، آیا درصورت تحت پوشش قرارگرفتن در کمیته امداد مستمری ها و بیمه پدرم قطع میشه؟

 216. سلام من امروز به پلیس+۱۰ مراجعه کردم برای گرفتن کفالت مادر . بهم گفتن باید ۳۰ ماه از تاریخ طلاق گذشته باشه . کمتر باشه قبول نمیکنیم. اینجا خوندم اگه کمتر از ۳۰ ماه گذشته باشه معافیت موقت میدن. لطفا راهنماییم کنید

 217. سلام من متأهل هستم و چهار فرزند دارم و ۳۳سال سن دارم ویک مادرپیر دارم که فاقد شناسنامه است وپدرم وقتی که من هفت سال سن داشتم وفات کرده و از مادرم تک پسرم وازپدر دوتا برادر ناتنی دارم شرایط چطوری هست لطفاً راهنماییم کنید ممنون

 218. با سلام تک پسر من ۲۰ سالشه ویک خواهر کوچکتر داره متاسفانه یک ماه قبل من وهمسرم از هم جدا شدیم .ایشون ترم ۳ دانشگاه مشغول تحصیل میباشد . ایا تا دو سال ونیم دیگه که از تحصیلشون مونده ایشون میتونه کفیل مادرشون بشه.ضمنا مادر شون دچار کوچک شدن مخچه وعدم تعادل هستند. ممنون میشم جواب منو بدید

  1. سلام. در صورت ثبت رسمی طلاق و با گذشت ۳۰ ماه از آن شما میتوانید برای دریافت معافیت کفالت مادر اقدام کنید اگر پیش از اتمام ۳۰ ماه درخواست معافیت را ثبت کنید تا سپری شدن زمان قانونی مشمول معافیت موقت خواهید شد

   1. سلام وققتون بخیر.من همه مراحل گرفتن کفالت رو طی کردم و تا اینجا تایید شده.منتها برای تحقیقات حضوری از همسایه های ساختمون اومدن و به دلایلی همسایه ها گفتن من و مادرم رو نمیشناسن و ندیدن در ادرس ذکر شده تو قولنامه…
    من با این شرایط چه کاری میتونم بکنم که درخوایت کفالتم رد نشه؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. سلام ۴ساله پدر ومادرم طلاق گرفتن مادرم به صورت غیررسمی ازدواج کرده وصاحب دختری شده با توجه به شرایط ازدواج غیر رسمی مادرم میتونم کفالت رو بگیرم

   2. سلام من ی خواهر بزرگتر از خودم دارم و پدر و مادرم یک ماهه جدا شدن ایا بازهم معاف میشم؟ ….در صورت معافیت موقت من میتونم ادامه تحصیل بدم؟

  2. سلام وققتون بخیر.من همه مراحل گرفتن کفالت رو طی کردم و تا اینجا تایید شده.منتها برای تحقیقات حضوری از همسایه های ساختمون اومدن و به دلایلی همسایه ها گفتن من و مادرم رو نمیشناسن و ندیدن در ادرس ذکر شده تو قولنامه…
   من با این شرایط چه کاری میتونم بکنم که درخوایت کفالتم رد نشه؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  3. بنده دارای یک برادر بزرگتر و یک خواهر کوچکتر هستم. برادرم ازدواج کرده. خواهرم دانشجو در شهر دیگری است. از جدایی والدین ۲ سال میگذره، اگر به صورت محضری کفالت رسمی مادرم رو داشته باشم میتونم معاف شم؟

 219. ببخشید بنده پدرم فوت کردند و دو برادر بزرگتر دارم گه ازدواج کردند درجای دیگه ای زندگی می کنند آیا بنده میتونم کفالت مادرم رو بگیرم

  1. سلام باتوجه به شرایط برادران و موارد دیگر باید بررسی شود اما درحالت عادی نمیتوانید.

   1. سلام ببخشید من الان۲۰سالمه و از ۱۹سالگی رفتم زندان ولی با صند آزاد شدم تک پسر خانواده هستم و پدر و مادرم تازه از هم جدا شدن و من با مادرم زندگی میکنم آیا میشه از کفالت استفاده کنم

    1. سلام وقت بخیر، اول باید با برگه ی زندان درخواست توحیه غیبت انجام شود و بعد از تایید نظام،درخواست کفالت دهید.

 220. سلام وقت بخیر
  من پدرم سال ۹۴ فوت شده برادرم هم ازدواج کردن مادرم هم حقوق پدرم رو میگیره آیا من مشمول معافیت هستم یا نه؟

  1. سلام در صورت داشتن برادر بزرگتر شما نمیتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

 221. سلام من پدرم سال نود ودو فوت کرده برادرم که ده سال از من بزرگتره معافیت کفالت مادرم گرفته الان برادرم متاهل شده ی شهر دیگه زندگی میکنه ایا من میتوانم کفیل مادرم شوم؟

  1. خیر برادر دارید در صورت عضو بهزیستی باشد مادر میتوانید از ماده ۶ کمک بگیرید

 222. سلام . من پدرم فوت کردن و مادرم تقریبا ۲ ماه هست که تحت پوشش کمیته امداد هستش و هنوز هم دنبال دریافت مستمری از بیمه نرفتیم
  میتونم برای معافیت کفالت اقدام کنم؟
  چه مدت زمان باید مادرم تحت پوشش باشن؟

  1. سلام من پدرم ۱۱سال فوت شده من دو تا برادر از خودم بزرگتر دارم که ازدواج کردن من خودم فرزند اخری خانواده هستم یکی از برادرم ۴سال پیش معافیت کفالت مادرم رو گرفته من الان خدمتم رسیده میتونم معافیت کفالت مادرم رو بگیرم

   1. سلام کفالت مادر فقط به یک پسر تعلق میگیرد و امکان گرفتن کفالت توسط شما وجود ندارد.

  2. سلام خسته نباشید
   من پدرم روز ششم اموزشیم فوت کرد دوتا برادر بزرگتر دارم ک متاهل هستن و هردو خدمت رفتن و من الان سرپرست مادر و خواهر۱۳ ساله خود هستم برادرانم به علت مشکلات شخصی توانایی رسیدگی به خواهر و مادر۵۰سالمو ندارن خواهر و مادرم ب علت فوت پدرم حال روحی خوبی ندارن الان سه ماهه دارم خدمت میکنم ولی ۶ماه اضافه خدمت دارم آیا میتونم کفالت مادر و خواهر خودم رو بگیرم؟

   1. سلام باید مدارکی مبنی بر موجه بودن غیبت آماده کنید، اگر نظام تایید کند و غیبت توجیه شود میتوانید با توجه به شرایط از کفالت خواهر یا ماده ۶ بهزیستی استفاده کنید.

 223. سلام من ۱۷سال سن دارم و چند ماه دیگه ۱۸کامل میشه پدر مادرم از هم طلاق گرفتن ۸سال پیش و مادرم حقوق بگیر هست و یک خواهر دارم که ازدواج کرده ایا میتونم کفالت مادرم رو بگیرم

 224. سلام من پدر مادرم در حال جدا شدن هستن …من خودم سربازم و ۶ ماه خدمت کردم و در طول خدمت مدت ۱۲ روز غیبت کردم … آیا کفالت تعلق میگیره به من؟

  1. سلام. برای توجیه غیبت اقدام کنید. تا ثبت نشدن محضری طلاق نمیتوان برای دریافت معافیت کفالت اقدام کرد.

 225. سلام من سال ۹۵مشمول خدمت سربازی شدم تک فرزندپسرخانواده هستم مادرم دیسک کمر داره ده ساله نمیتونه کارهای خودشو انجام بده من ازش مواظبت میکنم پدرم کارگربود سال ۹۶وتصادف کرده بود من خودم هم تصادف کردم که منجربه فوت یه نفر شدکه مشکل اعصاب گرفتم نمیتونستم ازخونه بیام بیرون تایک سال بعددوباره پدرم سال ۹۷تصادف کردوفوت کرد خودم هم الان متاهلم بایدچکارکنم میتونم کفالت مادرم روبگیرم

  1. سلام به دلیل داشتن غیبت تعلق نمیگرد اما اگر مدارکی مبنی بر موجه بودن غیبت ارائه دهید امکان معافیت هست.

 226. سلام من ۲۲ سالمه غیبت هم نداشتم چون دانشجوهستم مادرم ۲ سال پیش از پدرم جدا شد من هم کتر میکنم هم درس میخونم یه خواهر ۲۰ ساله هم دارم میتونم واسه مادرم کفالت بگیرم

 227. سلام من پدرم ۱۷ساله فوت کرده و ۱خواهر و یک برادر دارم که خواهرم ازدواج کرده و برادرم هم داز خودم بزرگتر ه معاف شده و ازدواج کرده و رفته والان من هم ۳ماهه رفتم خدمت و برادرم هم جدا شده و مادرم تنهاست ودیسک کمر شدید داره آیا میتوانم کفالت مادرم رو بگیرم معاف شوم

  1. سلام اگر برادر معافیت کفالت مادر گرفته خیر نمیتوانید ، در غیراینصورت اگر مادرتحت پوشش بهزیستی شود میتوان اقدام کرد.

 228. سلام من ۲۵ سالمه زیره دیپلومم پدرمادرم ۶۴ ۶۵ سال سن دارد یک خواهر دارم اون ۳۰ ساله ازدواج کرده ۳تا برادر دارم ازدواج کردن من تنها پیش مادر پدرزندگی میکنم پدرم از کار افتاده است و الان تحت کمیته امدادن خدمم دیست کمر و آسم دارم اگه درخواست بدن ایا از خدمت سربازی معاف میشم

  1. سلام به دلیل داشتن غیبت کفالت تعلق نمیگیرد، ولی اگر بیرون زدگی دیسک به وجود آمده ،و برای آسم اگر اختلال تنفسی متوسط یا بالاتر باشد میتوانید اقدام کنید.

 229. -سلام من در حین خدمتم و تک فرزندم و مادرمم نیز الان ۳ ساله بیمار خاص هستش و پدرمم دومات شده دارای همسر دومه و الان با مادر من دچار مشکل شدن از هم طلاق بگیرن ایا من معافیت شاملم میشه؟؟

  1. سلام اگرنظام وظیفه تایید کند که طلاق توافقی نبوده ابتدا ۳۰ ماه معافیت موقت و درصورت پایداربودن شرایط معافیت دائم تعلق میگیرد.

 230. سلام من ۲۵ سال دارم و پسر دوم خانواده هستم پدرم فوت کرده و کلا دو فرزند داشتند برادرم معافیت پزشکی دارند آیا من مشمول معافیت کفالت میشوم؟

 231. سلام خسته نباشید پدرم فوت کرده دو تا خواهر و مادرم موندن پیش من برادر دارم ازواج کردن رفتن سر کارشون خواهرام و مادرم موندن پیش من مستجر هستم یک برادرم هم ۱۲ سال پیش کفالت مادرم شده معاف کردن حالا مادرمو ول کرده رفته سره کارش من تنها موندم معافیت کفالت شامل من میشه یا کفالت خواهر بگیرم چکار کنم

 232. سلام من پدرم فوت کرده مادرم تحت پوشش کمیته هست یک برادر دارم که خدمت رفته خودم غیبت دارم آیا میتوانم کفالت مادر بگیرم

 233. سلام و عرض ادب
  آیا در صورت اخذ معافیت دایمی کفالت مادر که طلاق گرفته است ؛ و پس از دریافت کارت پایان خدمت ، مادر بنده هرگز اجازه ازدواج تا پایان عمر را نخواهد داشت ؟

 234. سلام خسته نباشید همسر من به علت طلاق مادرو پدر از سربازی معاف و کفالت گرفتن حالا از نظر قانونی مادر همسرم میتواند از حقوق همسر من دریافت کند یا خیر ؟

  1. سلام طبق قانون همسر شما باید کفالت ایشان را عهده دار باشند و درصورت انجام ندادن وظایف مادر میتواند شکایت کند.

 235. سلام.پدر مادر از هم طلاق نگرفته باشند ولی بخاطر دلایلی از هم جدا زندگی میکنند و مخارج مادر و دوتا خواهر با با پسر باشه ایا میشه کفالت گرفت؟؟ مادر ۴۵ پدر ۵۲ و خواهرا هم ۲۰ و ۸سال

  1. سلام خیر باید طلاق ثبت شده باشد و اگر پدر منزل را ترک کرده به صورت غیابی طلاق انجام شود.

 236. سلام من.شیش ماه خدمت سربازی رو انجام دادم به علت شرایط بد زندگی و بیماری پدرم مجبور به فرار از خدمت شدم بعد چند ماه فرارم پدرم فوت شد من یک برادر بالای ۱۸سالم دارم البته اون خارج از کشوره .اون دوره ایم که فرار کردم مادرم و خانوادم تحت پوشش کمیته امداد بودن الان با این شرایط میتو نم کفالت مادرمو بگیرم

  1. سلام. باید ابتدا با مدارک لازم جهت توجیه فرار اقدام کنید برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 237. سلام
  پدر و مادر من چند ماه است که از هم جدا شدن ت من دانشجو هستم و غیبت سربازی هم ندارم و برای خودم کسب و کارم دارم ،میخاستم بدونم در صورت اقدام برای کفالت چند بار تحقیق محلی انجام میشود و اینکه اگر محل کارم از شهری به شهر دیگر تغییر کند ایا در روند تحقیقات تاثیر دارد یا نه؟و اینکه با وجود اینکه سرپرستی مادرم را برعهده دارم مادر حتما باید کنار من باشد یا نه؟؟ ممنون

 238. سلام خسته نباشید. بنده۲۰ ساله هستم در شناسنامه مادرم اسمم نیست به خاطر اینکه باشوهر دومش ازدواج کرده است وشوهرش فوت شده، اسم من پاک شده آیا راهی دارد که معافیت کفالت بگیرم آیا میتوانم ازمحضر نامه بیارم که من فرزندش هستم

  1. فرزند مادرش بودن را از طریق ثبت احوال و شناسنامه ی پدر می تواند اثبات کند و برای کفالت مادر اقدام کند اگر تنها پسر بالای ۱۸ سال وی باشد.

 239. سلام من ۱۹ آذر یعنی چند روز دیگه ۲۰ سالم میشه و ۱۸ ساله که پدرم فوت کرده و تک فرزند هستم و مادرم هم ازدواج نکرده ، اما غیبت دارم ، مراحل قانونی توجیه غیبت معافیت کفالت رو هم در پلیس ۱۰ و وظیفه عمومی طی کرده م و بهم گفتند که پرونده ت رو کمیسیون بررسی میکنه و جوابش حدودا ۱ ماه دیگه میاد ، آیا معاف میشم ؟

   1. سلام وقت بخیر.من پدرم رو به تازگی از دست دادم و یه خواهر داشتم که اون رو هم چند سال پیش از دست دادم و تک فرزند شدم فقط مادرم در قید حیات هستن.
    سوالم اینه ممنون میشم جواب بدید که من سال ۹۵ دانشجو بودم و تا الان انصرافیمو از دانشگاه نگرفتم ۲۴ سالمم هست.برای گرفتن کفالت این چند سال غیبت حساب میشه؟ میتونم معافیت بگیرم یا خیر؟

    1. سلام وقت بخیر بله حساب میشود و اگر شرایط را عنوان کنید احتمال دارد غیبت توجیه شده و مشکلی نباشد و میتوانید برای کفالت مادر در صورت داشتن تمامی شرایط اقدام و روند را طی کنید .

 240. سلام وقتتون بخیر من ۲۳ سالمه و دانشجو هستم پدرم فوت کرده و ۴ تا برادر و ۴ خواهر ناتنی دارم که از مادر من نیستن (از زن اول پدرم هستن) و فقط یه خواهر از مادر خودم دارم با مادرم زندگی میکنم آیا شرایط معافیت کفالت مادر رو دارم؟

  1. سلام. بله شما میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید داشتن برادر ناتنی خالی در روند پرونده شما ایجاد نمی‌کند.

 241. سلام ۲۱ سالمه پدرم در بچگی فوت کرد و مادرم با عموم ازدواج کرد حالا یک ساله عموم فوت کرده ایا میتونم کفیل مادرم بشم

  1. سلام. بله در صورت داشتن سایر شرایط میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

  2. سلام بنده ۱۰ سال طلاق گرفته دو پسر دارم که یکی خارج ازکشوره ‌دیگری ۱۸ ساله می‌توانم معافیت کفالت دومی را بگیرم؟

 242. با سلام بنده متولد ۱۳۶۶ می‌باشم متاسفانه دو برادرم و پدرم فوت شده اند اکنون بنده سرپرست مادر و دو خواهر مجرد م می‌باشم فلهذا یکی از خواهرهای بنده طلاق گرفته است ایا با این شرایط که تک فرزند پسر می‌باشم ایا عدم مشمول کفالت می‌باشم یا خیر
  با سپاس از راهنمایی شما
  تشکر

  1. سلام. پیش شرط اساسی برای دریافت معافیت کفالت نداشتن غیبت سربازی است متاسفانه در صورت نداشتن دلیل توجیه پذیر برای غیبت نمیتوانید برای کفالت درخواست بدهید برای اطلاع از قوانین و مقررات توجیه غیبت با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید.

   1. سلام من پدرم ۳ ماه میشه فوت کرده ۲۴ سالمه غیبت دارم تک فرزندم و پرونده پزشکی پدرم موجوده که مشکل داشته شاید شش هفتا خوابیدن بیمارستان داره از همون ۱۸ سالگیم که افتاده بوده خودمم الان دفترچه پست کردم به نظرتون میتونم معافی بگیرم…؟ تو خدمت یا الان؟

 243. سلام وقت بخیر… من پدرم رو سال ۹۳ از دست دادم فوت کرد و سال ۹۶ برادرم که ۲ سال بزرگتر من هست کفالت منو گرفت میخوام ببینم حالا من میتونم کفالت مادرم رو بگیرم….؟

   1. آخه خدا خیرت بده این چه قانونی هست خوب برادر های بزرگ وقتی کارت پایان خدمت داشته باشن چرا نباید فرزند آخر بتونه معافیت کفالت بگیره اونا که کارت پایان خدمت دارن

 244. سلام خسته نباشید.
  من ۲۵ سال سن دارم.پدرم فوت شدن و تحت حمایت بهزیستی هستم. دوتا برادر بزرگتر از خودم دارم که متاهل هستن و خدمتشونو خریدن(طرح خرید خدمت).تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم. امکانش هست کفالت مادرمو بگیرم

  1. سلام خسته نباشید پدرم فوت کرده دو تا خواهر و مادرم موندن پیش من برادر دارم ازواج کردن رفتن سر کارشون خواهرام و مادرم موندن پیش من مستجر هستم یک برادرم هم ۱۲ سال پیش کفالت مادرم شده معاف کردن حالا مادرمو ول کرده رفته سره کارش من تنها موندم معافیت کفالت شامل من میشه یا کفالت خواهر بگیرم چکار کنم

  2. سلام من ۲۲ سالمه غیبت هم نداشتم چون دانشجوهستم مادرم ۲ سال پیش از پدرم جدا شد من هم کتر میکنم هم درس میخونم یه خواهر ۲۰ ساله هم دارم میتونم واسه مادرم کفالت بگیرم

 245. با عرض سلام من ۱۸ سالمه پدرم فوت شده و یک برادر ۱۰ساله دارم و مادرم حقوق پدرم رو میگیره آیا کفالت شامل من میشه

  1. بله هم میتوانید برای کفالت برادر هم مادر اقدام کنید
   بهترین اقدام برای شما کفالت برادر هست

   1. سلام خسته نباشید. بنده۲۰ ساله هستم در شناسنامه مادرم اسمم نیست به خاطر اینکه باشوهر دومش ازدواج کرده است وشوهرش فوت شده، اسم من پاک شده آیا راهی دارد که معافیت کفالت بگیرم آیا میتوانم ازمحضر نامه بیارم که من فرزندش هستم

    1. فرزند مادرش بودن را از طریق ثبت احوال و شناسنامه ی پدر می تواند اثبات کند و برای کفالت مادر اقدام کند اگر تنها پسر بالای ۱۸ سال وی باشد.

   2. سلام منمشغول خدمتم و دوماه ازش گذشته پدر و مادرم دارن جدا میسن تنها پسر خانواده هستم و ۲۶ سالمه ،میتونم کفالت مادرمو بگیرم؟

    1. سلام خدمت شما،میتوانید درخواست دهید اما درصد گرفتن معافیت کم است مگر اینکه دلایل طلاق مورد تایید نظام وظیفه قرار بگیرد.

  2. سلام من در۱۵سالگی افسردگی داشتم تا ۲۱سالگی معاف شده ام ولی الان پدرم فوت کرده و با مادرم تنهام سرپرست مادرم هستم میتونم تقاضا معافیت کفالت بکنم

 246. سلام من سال ۹۸ رفتم خدمت سال ۹۹ هم فرار کردم به دلیل مشکلات خانوادگی چون پدر مادرم از هم جدا بودن و طلاق نامشون امسال ینی ابان ۱۴۰۰ صادر شده میتونم معاف شم یه برادر کوچیک دارم و یه خواهر بزرگ

  1. اگر با مدارک بتوانید غیبت را توجیه کنید ، امکان گرفتن معافیت هست.و اگر از تاریخ طلاق کمتر از ۳۰ ماه گذشته است اول معافیت موقت تعلق میگیرد .بعد از ۳۰ ماه و ثابت بودن طلاق میتوانید معافیت دائم بگیرید.

  2. من معافیت کفالت از مادر دارم مادرم ازدواج مجدد کرده من می خواهم فامیلی پدرم را عوض کنم آیا برای این کار مشکلی برای معافیتم پیش می‌آید یا نه.

 247. سلام من پدرم فوت کرده مادرم ازدواج نداشته اما برادر بزرگتر دارم که ازدواج کرده و شزایط نگه داری مادرم رو نداره کفالت میدن؟

   1. با سلام مادر من ۵ ساله از پدرم جدا شده
    و بنا بر دلایل شخصی صیغه دوساله با آقایی رو داره که این آقا با ما زندگی نمی کنه فقط وحضورش ماهی یکبار هست ومن با مادرو خواهرم زندگی می کنم آیا می تونم کفالت مادر م رو بگیرم

    1. سلام وقت بخیر اگر عقد موقت به صورت رسمی باشد خیر و در صورتی که در جایی ثبت نشده باشد امکان دارد در راستی ازمایی و تحقیقاتی که از طرف نظام وظیفه صورت میگیرد مشخص شود .

  1. سلام من پدر مادرم در حال جدا شدن هستن …من خودم سربازم و ۶ ماه خدمت کردم و در طول خدمت مدت ۱۲ روز غیبت کردم … آیا کفالت تعلق میگیره به من؟

   1. سلام. برای توجیه غیبت اقدام کنید. تا ثبت نشدن محضری طلاق نمیتوان برای دریافت معافیت کفالت اقدام کرد.

 248. سلام
  من واقعا گیج شدم لطفا راهنمایم کنید من دارم کارای کفالت مادرم رو انجام می دم و مادرم مستمر بگیر پدربزرگم هستش که با مادر بزرگم این حقوق رو توسط تامین اجتماعی نصف شده.
  حالا سوال من اینه که آیا من کفالت رو بگیرم این حقوق قطع میشه ؟
  چون از چند جا شنیدم که قطع میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. با سلام بنده متولد ۱۳۶۶ می‌باشم متاسفانه دو برادرم و پدرم فوت شده اند اکنون بنده سرپرست مادر و دو خواهر مجرد م می‌باشم فلهذا یکی از خواهرهای بنده طلاق گرفته است ایا با این شرایط که تک فرزند پسر می‌باشم ایا عدم مشمول کفالت می‌باشم یا خیر
    با سپاس از راهنمایی شما
    تشکر

    1. سلام. پیش شرط اساسی برای دریافت معافیت کفالت نداشتن غیبت سربازی است متاسفانه در صورت نداشتن دلیل توجیه پذیر برای غیبت نمیتوانید برای کفالت درخواست بدهید برای اطلاع از قوانین و مقررات توجیه غیبت با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید.

 249. سلام وقت بخیر من برادر بزرگتر از خودم دارم و من و مادرم باهم زندگی میکنم خواستم بدونم تنها راه در خواست تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد بودن هستش با توجه به شرایط من و چه مدت از عضویت در این نهاد ها بگذره می توان درخواست معافیت کفالت داد ممنون

 250. با سلام
  من دانشجو هستم و مدتی پیش پدرم فوت کردند. برادران بزرگتر از خود دارم اما در شهر دیگری زندگی می کنند و متاهل هستند. آیا من میتوانم برای کفالت مادر اقدام کنم؟ سپاس

 251. سلام من ۲۲سالمه ۳سال دور اقدام کردم برای معافیت کفالت تک فرزندم مادرمم جداشده متاهل هستم مادرمم زیر پوشش کمیته است آیا معاف میشوم

  1. سلام میتوانید کفالت مادر را بگیرید اما درصورت داشتن غیبت باید اول توجیه غیبت انجام شود و درصورت تایید برای معافیت اقدام کنید.

 252. سلام من پدرم ۲ سال پیش فوت کردن دوتا برادر بزرگ تر از خودم دارم ک زندان هستن و معتادن و شرایط نگهداری از مادرو ندارن مادرم زیر پوشش کمیته هست ایا بنده فرزند سوم میتونم کفالت مادرو بگیرم تشکر

  1. سلام بله باتوجه به اینکه دوبرادر صلاحیت کفالت مادر را ندارند ، همراه با مدارک مستند حضور آنان در زندان و رد صلاحیت ، شما گیتوانید اقدام به معافیت کفالت کنید.

  2. سلام من پدرم ۳ ماه میشه فوت کرده ۲۴ سالمه غیبت دارم تک فرزندم و پرونده پزشکی پدرم موجوده که مشکل داشته شاید شش هفتا خوابیدن بیمارستان داره از همون ۱۸ سالگیم که افتاده بوده خودمم الان دفترچه پست کردم به نظرتون میتونم معافی بگیرم…؟ تو خدمت یا الان؟

 253. سلام خسته نباشید من الان نزدیک یک سالم هست ک بابام فوت کرده دوتا داداش بزرگ تر خودم دارم ک معتاد هستن زندان هستن من تا برج ۱۱ سال ۱۴۰۰ معاف تحصیلی دارم میتونم واسه کفالت مادر اقدام کنم یا خیر تشکر

  1. سلام بله با مدارک رد صلاحیت برادران و در زندان بودن آنان میتوانید برای معافیت اقدام کنید.

 254. سلام وقتتون بخیر . بنده مادر پدرم از هم جدا شدن و یک برادر بزرگتر دارم که کارت پایان خدمتش رو گرفته و در حال حاضر با پدرم زندگی میکنه و تمام مسئولیت مادرم با بنده هست . خواستم بدونم با وجود برادر بزرگترم امکان گرفتن معافیت کفالت دارم؟

  1. سلام اگر مدارک مبنی بر حضورنداشتن برادر در خانه باشد و مورد تایید نظام وظیفه قرار بگیرد بله میتوانید برای کفالت اقدام کنید.

 255. سلام. من برای گرفتن کفالت مادر اقدام کرده ام اما حکم دادگاه زمانی که والدین طلاق گرفته اند این بوده که حضانت من با پدرم باشد. خانواده میگن چون حضانت من با پدرم هست نمیتونم معافیت کفالت مادر را بگیرم. آیا همچین چیزی درست است؟

  1. سلام اگر طبق حکم دادگاه با پدر زندگی میکنید نمیتوانید اما اگر اکنون با مادر هستید و نظام وظیفه بعد از تحقیقات تایید کند می توانید اقدام کنید.

 256. سلام من ۱۸ سالمه تک فرزندم فاقد غیبت برادر ناتنی ندارم والدینم بیش از ۱۰ ساله که از هم جدا شدند و مادرم مجددا ازدواج نکرده و من و مادرم هردو کار می کنیم و من درس هم میخونم میخواستم بدونم من میتونم کفالت مادر مطلقه را بگیرم از نظر پزشکی مشکلی هم ندارم و مادرم با این که کار می کنه ولی نمی تونه به تنهایی خودشو مالی تامین کنه و به من احتیاج داره

  1. سلام. بله با توجه به شرایط بیان شده میتوانید برای دریافت معافیت کفالت مادر اقدام کنید.

  2. سلام من پدرم ۳ ماه میشه فوت کرده ۲۴ سالمه غیبت دارم تک فرزندم و پرونده پزشکی پدرم موجوده که مشکل داشته شاید شش هفتا خوابیدن بیمارستان داره از همون ۱۸ سالگیم که افتاده بوده خودمم الان دفترچه پست کردم به نظرتون میتونم معافی بگیرم…؟ تو خدمت یا الان؟

 257. سلام خسته نباشید یه سوالی داشتم در مورد کفالت مادر طلاقی تمام شرایط من برای معافیت آماده اس فقط یه مشکلی دارم اینه ک مادر من چند ساله به ترکیه رفت و آمد داره بازم میتونم معافیت بگیرم یا نه؟؟ مرسی ازتون

  1. سلام. در این شرایط دلایل رفت و آمد به کشور های دیگر مورد بررسی قرار میگیرد. و اینکه چه مقدار از زمان سکونت با شما برای آخرین بار میگذرد .برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید..

   1. با سلام خسته نباشید من ۲۶ سالمه پدرم ب بیماری سرطان مبتلا بود نمیتونست سرکار بره چهارتا برادر از خودم بزرگتر دارم اخرین فرزند هستم سال ۱۳۹۲ مبتلا ب سرطان شد سال ۱۳۹۴ فوت منم دیگر نتونستم ب خدمت برم چهارتا برادرام همه متاهل هستن اونا هم نمیتونستن خرج مادرم رو بدن چون همشون کارگر هستن شغل ازاد مادرمم ازدواج مجدد نداشته مادرم الان ۶۰ سالش هست من خودمم متاهل هستم شغلم ازاد هست میتونم کفالت بگیرم

 258. سلام خسته نباشید یه سوالی داشتم در مورد کفالت مادر طلاقی تمام شرایط من برا کفالت آماده اس فقط یه مشکلی دارم اینه ک مادر من چند ساله به ترکیه رفت و آمد داره بازم میتونم معافیت بگیرم یا نه ؟
  مرسی ازتون

  1. سلام. در این شرایط دلایل رفت و آمد به کشور های دیگر مورد بررسی قرار میگیرد. و اینکه چه مقدار از زمان سکونت با شما برای آخرین بار میگذرد .برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید..

   1. سلام وقت بخیر
    برادر من در سال ۸۷ خدمت اعزام شده و پس از گذراندن دوران آموزشی، تقسیم شد ولی بدلیل بیماری پدرم(ناراحتی قلبی) مجبور شد جهت نگهداری از خانواده سرپرستی بعهده بگیره و دیگه خدمت نره
    الان ۱۳ سال میگذره از فرار از خدمتش، و اینکه اسمش بعنوان سرباز فراری تو سیستم نیست اصلا از روز اول ک خدمت رفته ثبت نشده براش، الان ما میتونیم چجوری اقدام کنیم برای معافیت گرفتنش؟!

    1. سلام. در صورت داشتن شرایط میتوانید برای دریافت معافیت پزشکی یا در صورت اجرا شدن طرح خرید خدمت برای خرید اقدام کنید. برای دریافت اطلاعات کامل میتوانید با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 259. سلام من تک پسرخانواده هستم و با مادرم و خواهرم زندگی می کنم و بیست سال پدرو مادرم جدا شدند اما ڠیبت سربازی نزدیک چهار سال دارم ب علت مشکلات الان اقدام کردم برای معافیت ایا شامل بنده می شود؟؟

  1. سلام فقط تحت شرایط خاصی میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید برای این کار در وهله اول باید برای توجیه غیبت اقدام کنید.

   1. سلام خسته نباشید من ۲۰سالم و دانشجو هستمج شرایط من :
    کافلت پدر رو میخوام بگیرم
    سر پرست خانواده هستم
    ۴برادر از خود بزرگ تر دارم ک سربازی کرده آند و اذدواج کرده آند
    پدر من عمل قلب باز کرده
    قند خون دارد
    سکته مغزی کردد
    عضو کمیته امداد هستیم
    و پدرم ۷۳سال دارد آیا من میتونم معافیت بگیرم ؟

  2. من معافیت کفالت از مادر دارم مادرم ازدواج مجدد کرده من می خواهم فامیلی پدرم را عوض کنم آیا برای این کار مشکلی برای معافیتم پیش می‌آید یا نه.

 260. سلام چگونه معافیت موقت کفالت تبدیل به دائم میشه؟ منظورم اینه که خودمون باید دوباره اقدام کنیم یا بهمون تاریخ میدن که پس از گذشت سی ماه از طلاق دوباره باید بریم کمیسیون؟ یا اینکه بعد از سی ماه کارت معافیت دائم رو برامون ارسال میکنن؟

  1. سلام. طبق تاریخ اتمام معافیت موقت مجددا به دفاتر پلیس +۱۰مراجعه کنید تا پرونده شما مجددا در کمسیون بررسی شود و در صورت تایید برای شما کارت معافیت دائم صادر شود.

 261. من بیست ساله هستم ووقتی سیزده سالم بود پدر و مادرم از هم توافقی جدا شدند ، مادر در حال حاضر ۴۵ ساله وشاغل است و ام اس خفیف دارد ، تا حالا هم ازدواج نکرده ، من هم معافیت تحصیلی دارم و در حال حاضر شاغل نیستم و دانشجو هستم .هیچ خواهر و برادری هم ندارم .
  ایا می تونم معافیت کفالت مادرم رو بگیرم ؟

   1. سلام خسته نباشید الا چند سال از طلاق شون میگذرد باید باز ۳۰ ماه صبر کنیم تا کارت دائم به دستمون برسه

 262. سلام وقت بخیر،۳۰سالمه پدر مادرم عقدنامه و طلاقنامه عادی داشتن سال ۸۵طلاق گرفتن طلاق عادی توی شناسنامه هم ثبت شده طلاق سال ۸۵ ولی پدرم حاضر نشده ثبت محضری کنه تا سال ۱۴۰۰ حاضر شده ثبت محضری کرده ولی برگه طلاقنامه عادی سال ۸۵را مادرم داره و من و مادرم با هم زندگی میکنیم ۱۵ساله،الان من میتونم برای معافی کفالت اقدام کنم ،ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام وقت بخیر بله مشکلی ندارد شما میتوانید با آن برگه برای دریافت معافیت کفالت مادر اقدام کنید ولی نیاز به شاهد دارید

 263. سلام و وقت بخیر، بنده ۲۰ سالم هست و فعلا از معافیت تحصیلی استفاده می کنم. برادر بزرگتری دارم که چند سال پیش معافیت کفالت پدرم رو گرفته بودن و همچنین ازدواج کرده اند، پدرم بازنشسته بود و حدود یکسال است که فوت کردند، مادرم حقوق بازنشستگی پدرم را دریافت می کند. با توجه به شرایط فوق آیا می توانم معافیت کفالت مادر را بگیرم؟

 264. سلام مادرم من حقوق مستمری پدرش را میگیرد و حدود ۱۰ سالی است ایا اگر معافیت من تایید شود حقوق مادرم قطع میشود؟چون بعضا گفته میشه که قطع میشه.و این که تحقیق محلی هم صورت میگیره یا فقط مستقیما خود کمیسیون تصمیم میگیره؟

  1. سلام . خیر در صورت دریافت معافیت کفالت حقوق شما قطع نمیشود. در رابطه با دریافت معافیت کفالت مادر تحقیقات محلی انجام میشود و به عنوان مکمل در پرونده نتایج آن تأثیر گذار خواهد بود.

 265. سلام وقتتون بخیر باشه
  سوال داشتم برای پسر عموم
  پدر و مادر پسر عموم عقد کرده بودند و وقتی که مدت عقدشون به پایان رسید همینجوری از هم جدا شدند یعنی بدون طلاق نامه
  چجوری پسر عموم میتونه ثابت کنه که پدر و مادرش از هم جدا شدندن؟

   1. سلام من پدر و مادرم ۲ سال پیش از هم جدا شدن و بنده متولد ۸۱‌ ام که بهمن ۱۹ سالم میشه آبا میتونم کفالت مادر را بگیرم؟
    تک فرزند هم هستم

 266. سلام من ۱ سال دیگه معافیت تحصیلیم تموم میشه پدر مادرم هم ۱ ساله که از هم طلاق گرفتند که سال بعد میشه دوسال الآنم با مادرم زندگی میکنم میخواستم ببینم که ۲۴ ماه معافیت به من تعلق میگیره یا نه؟؟

  1. از زمان طلاق ۳۰ماه گذشته باشه برای معافیت دایم اگر کمتر باشد معافیت موقت میگیرید

 267. سلام من ۱۸سالمه دانشجو هستم .پدر مادرم ۱۳ساله طلاق گرفتند هیچ کدوم هم ازدواج نکردند .تک فرزندم .
  من از اول پیش پدرم بودم مادرمم نمیدونم کجاست .میتونم معافیت کفالت مادرم را بگیرم راهش چیه ؟

  1. سلام. برای دریافت کفالت مادر شما باید با ایشان زندگی کنید در صورت عدم اطلاع از شرایط مادر نمیتوانید برای کفالت مادر اقدام کنید.

 268. سلام من ۹ ماهه که دارم خدمت میکنم پدرو مادرم میخام از هم جدا بشن میتونم کفالت بگیرم؟
  از طرفی ۳ماه سنوات دارم با نامه توجیه غیبت از طرف پلیس +۱۰ باید توجیه کنم این غیبت رو یا اگر از طرف فرمانده پادگان اقدام کنم اوکی میشه توجیه غیبتم؟

  1. سلام با توجه به مدت غیبت برای ایشان جریمه در نظر گرفته میشود و امکان اضافه خدمت دارد.

 269. سلام،ممنون به خاطر پاسخگویی سوالها. من تنها پسر خانواده هستم وقتی ۱۵ سال و ۸ ماهم بود پدر مادرم طلاق گرفتن ۵ سال میگذره و مادرم ازدواج نکرده می تونم معافیت بگیرم؟ اینکه میگن قبل ۱۶ سالگی باید باشه شامل من میشه؟

 270. سلام وقت بخیر من ۲۸سال سن دارم و مادر پدرم وقتی که ۹ سالم بوده از هم طلاق گرفتن ،ولی تا الان اقدامی نکرده بودم واسه معافی و الان تقریبا ۹ سال هست که غیبت دارم میخواستم ببینم چون مادرم قبل از ۱۸ سالگیم طلاق گرفته بوده و من واجد شرایط بودم این غیبتم مانعی برای معافیتم میشود یا خیر ؟

 271. سلام وقت بخیر من ۲۸سال سن دارم و مادر پدرم وقتی که ۹ سالم بوده از هم طلاق گرفتن ،ولی تا الان اقدامی نکرده بودم واسه معافی و الان تقریبا ۹ سال هست که غیبت دارم میخواستم ببینم چون مادرم قبل از ۱۸ سالگیم طلاق گرفته بوده و من واجد شرایط بودم این غیبتم مانعی برای معافیتم میشود یا خیر ؟

  1. سلام من در۱۵سالگی افسردگی داشتم تا ۲۱سالگی معاف شده ام ولی الان پدرم فوت کرده و با مادرم تنهام سرپرست مادرم هستم میتونم تقاضا معافیت کفالت بکنم

 272. سلام خسته نباشید من بخاطر مشکلات خانوادگی بیشتر از دو ماهه که غیبت کردم در حال حاضر سربازم و مشغول به خدمت پدر و مادرم از هم حدا شدن حدود یک هفته میشه یک برادر کوچکتر دارم کمتر از ۱۸ سال با این اوصاف من میتونم کفالت مادرمو بگیرم در حالیکه مشغول به خدمتم امکان پذیر هست

  1. سلام من پدرم چند سال که دیسک کمر داره و نمیتونه کار کنه آیا معافیت سربازی شاملم میشه یا نه

 273. سلام خسته نباشید من دانشجو بودم و مادرم هم طلاق گرفته وقتی هنوز ۳۰ ماه از طلاق نگذشته بود من اقدام کردم برای کفالت به من معافیت موقت دادند گفتند باید ۳۰ ماه بگذره الان گذشته و من اقدام کردم میگن که دوباره باید برم اداره ثبت اسناد ثبت احوال دادگستری و نیروی انتظامی برای تحقیق و میگن بازم باید کمیسیون تشکیل بشه و شما بازم باید اون ۵۰۰ تومن برای معافیت هم بدین میخواستم بپرسم درست میگن یعنی برای تبدیل موقت به دائم بازم باید همه این کارها رو کرد؟

 274. با عرض سلام و تشکر از سایت خوبتون
  بنده ۱۸ سال سن دارم و امسال باید به سربازی برم
  مادربزرگ پدری من حدود ۷۰ سال سن دارند و پدرم هم ۵۵ سال ؛ پدرم تنها پسر و تنها فرزند مادربزرگم میباشد و من تنها نوه پسر ایشون هستم (البته دو خواهر هم دارم)
  میخواستم بدونم میتونم معافیت تکفل مادربزرگم رو بگیرم ؟
  چون من ازش مراقبت میکنم .

 275. من ۲۵سال سن دارم پدرم ۸سال که فوت کرده تا الان از معافیت التحصیلی استفاده کرده ام ومیخواهم ازمعافیت کفالت استفاده کنم وسه خواهر ویک برادر دارم که دوتا از خواهرام ازدواج کردن ویک خواهر مجرد دارم که از خودم۲۰ سال بزرگ تراست وبرادرم ۴۲ سال سن داردوخدمت رفته است ودارای زن وفرزند است و در شهر دیگری می باشد وقبول نمیکند که ازمادرم نگهداری کند،مادر من مشکل جسمی دارد و راه رفتن برای اومشکل است وتحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هم نیست خواستم بدونم معافیت کفالت شامل حال من میشه؟

  1. سلام به علت داشتن بردار بزرگتر خیر. ولی در صورتی که تحت پوشش کمیته امداد و یا بهزیستی باشید می توانید برای گرفتن کفالت اقدام کنید.