مشاوره آنلاین و تلفنی نظام وظیفه

مشاوره آنلاین و تلفنی نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه تلفنی (Duty Counseling)

نظام وظیفه، خدمت سربازی، انواع معافیت خدمت نظام وظیفه و … کلماتی هستند که هر پسر ایرانی که به ۱۸ سال می رسد امکان ندارد نشنیده باشد. طبق قانون اساسی آقایان وقتی به سن ۱۸ سال می رسند، اگر شرایط خاصی نداشته باشند مشمول خدمت سربازی می شوند یعنی باید به مدت دو سال خدمت کنند. به همین خاطر خدمت سربازی همیشه یکی از دغدغه های هر پسری بوده است چرا که اعزام به خدمت باعث می شود زندگی از روند معمولی خود خارج شود و به مدت دو سال عملا نمی توان فعالیت دیگری داشت.

به همین دلیل اکثرا به این فکر هستند که چگونه می توانند خدمت سربازی خود را راحت تر و مفید تر بگذرانند. ممکن است اطلاعات زیادی در مورد سازمان نظام وظیفه نداشته باشید و تصور کنید که همه چیز خیلی ساده است اما خب حقیقت چیز دیگری است و باید بدانید که قوانین و شرایط مربوط به نظام وظیفه بسیار گسترده هستند؛ تا حدی که افرادی هستند که به صورت تخصصی در زمینه نظام وظیفه مشاوره می دهند. ممکن است شما دارای شرایطی باشید که به موجب آن بتوانید کسری خدمت بگیرید و یا حتی معاف شوید ولی خب به دلیل آگاهی نداشتن از شرایط و قوانین از این امتیاز استفاده نکنید. مشاوره نظام وظیفه این جا اهمیت پیدا می کند و شما با یک راهنمایی درست می توانید بهترین راه را برای گذراندن خدمت سربازی انتخاب کنید.

مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه با در اختیار داشتن متخصصین امور نظام وظیفه به شما بدون نیاز به مراجعه حضوری این امکان را می دهد تا بتوانید در بهترین شرایط خدمتی ممکن سربازی خود را سپری کنید. در ادامه به برخی از مسائل مهم در امر مشاوره خدمت سربازی می پردازیم.


 

 

مشاوره نظام وظیفه در چه زمینه هایی می تواند مفید باشد؟

مشاوره در حیطه خدمت سربازی تقریبا در تمامی مسائلی که شما نیازمند هستید، انجام می شود. مشاورین مرکز مشاوره آویژه از قبل از اعزام به خدمت شما و حتی در طول خدمت شما نیز در کنار شما هستند و با راهنمایی شما مسائل و مشکلات پیش آمده برای شما را حل می کنند. در ادامه به عمده ترین و مهم ترین این خدمات اشاره می کنیم.

امریه سربازی

امریه سربازی

کمتر کسی این روزا با داشتن مدرک دیپلم اقدام به پرکردن دفترچه اعزام به خدمت می کند بلکه اکثر افراد با استفاده از معافیت تحصیلی اقدام به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و آموزش عالی می کنند.

امریه سربازی امتیازی است که سازمان نظام وظیفه برای کسانی که دارای تحصیلات عالی هستند، قرار داده است تا در صورت داشتن شرایط پذیرش بتوانند خدمت سربازی خود را راحت تر بگذرانند. داوطلبان امریه سربازی تصور نکنند که هر کس دارای تحصیلات عالی باشد می تواند به عنوان سرباز امریه پذیرفته شود، بلکه پذیرش بسیار محدود است و شما با یک انتخاب اشتباه ممکن است فرصت اخذ امریه را از دست بدهید. مشاورین ما با بررسی شرایط دقیق شما از جمله رشته تحصیلی شما، دانشگاه محل تحصیل، معدل و سوابق کاری شما بهترین ارگان امریه کننده را به شما معرفی می کنند. اما چرا این موضوع اهمیت دارد؟

طبق قوانین نظام وظیفه شما فقط می توانید برای یک سازمان امریه کننده درخواست ارسال کنید و اگر در انتخاب این سازمان اشتباه کنید شانس اخذ امریه را از دست خواهید داد و باید به خدمت سربازی اعزام شوید و از آن جایی که برای شناسایی سازمان مناسب و ارسال مدارک خود زمان محدودی (حدود ۲ الی ۳ ماه) وقت دارید، شناسایی تمامی سازمان های امریه کننده و انتخاب بهترین آن ها تقریبا غیر ممکن است. مشاورین نظام وظیفه با داشتن اطلاعات کامل از هر سازمان امریه کننده می توانند در کوتاه ترین زمان مناسب ترین آن ها را به شما معرفی کنند.

معافیت خدمت سربازی

در قوانین سازمان نظام وظیفه راه های متعددی برای معاف شدن از خدمت سربازی وجود دارد ولی طبق شواهدی که از مراجعین ما بدست آمده است حدودی ۵۰ درصد از مشمولین خدمت سربازی که شامل یکی از انواع معافیت هستند از این امتیاز خود آگاه نیستند. این افراد اگر برای خدمات مشاوره مراجعه نمی کردند از این امتیاز خود آگاه نمی شدند و دو سال از زندگی اشان را برای گذراندن خدمت سربازی سپری می کردند. این موضوع به خصوص در افرادی که شامل معافیت پزشکی می شدند بسیار پررنگ بود. معافیت ها انواع مختلفی دارند که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه مشاوره آنلاین و تلفنی نظام وظیفه با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

معافیت پزشکی

همانطور که از اسمش پیداست به دنبال مشکلات پزشکی این نوع معافیت به وجود آمده است. روند خاص خود را دارد و باید مشکل پزشکی شما توسط پزشکان معتمد سازمان نظام وظیفه تایید شود.

معافیت تحصیلی

رایج ترین و متداول ترین نوع معافیت می باشد که برای کسانی که مشمول خدمت سربازی هستند ولی قصد ادامه تحصیل دارند صادر می شود. این نوع معافیت تبصره های بسیاری دارد که اگر از آن ها آگاهی نداشته باشید می تواند برای ادامه تحصیل شما دردسر ساز شود.

معافیت کفالت

هنگامی که پدر و یا مادر شما دارای سن زیاد و شرایط خاصی همانند بیماری های مزمن هستند این نوع معافیت به مشمولین خدمت سربازی تعلق می گیرد.

مفاد قانونی معافیت کفالت:

 • معافیت کفالت پدر ۷۰ سال تمام که نیازمند مراقبت و نگهداری است.

 • معافیت کفالت مادر نگهداری و مراقبت از مادر فاقد همسر

 • معافیت کفالت سرپرستی خواهر فاقد پدر، همسر و فرزند پسر

 • معافیت کفالت سرپرستی برادر بزرگتر که نیازمند مراقبت و نگهداری است. همچنین فاقد پدر، مادر و همسر و یا فرزند پسر فاقد شغل است

 • معافیت کفالت فرزند در صورتی که همسر فرد فوت کرده باشد، در صورتی که هنوز ازدواج مجددی در کار نباشد.

 • معافیت کفالت سرپرستی همسری که دارای معلولیت جسمانی یا ذهنی است.

 • معافیت کفالت یکی از فرزندان پسر سربازی که در حین خدمت سربازی فوت کند.

گاهی اوقات نیز علاوه بر موارد بالا که جز جامع ترین معافیت ها هستند تبصره های خاصی نیز تعیین می شوند که برای مدت کوتاهی اجرا می شوند و اگر در آن زمان مشمول خدمت سربازی شوید می توانید از آن استفاده بکنید.

معافیت خدمت سربازی

کسری خدمت سربازی

کسری خدمت سربازی نیز همانند معافیت دارای شرایط خاص خود است و قوانین و تبصره های متعددی دارد. معمولا شرایط استفاده از کسری خدمت سربازی در مدت کوتاهی قابل استفاده است. به عنوان مثال در حال حاضر کسری خدمت ایثارگری فقط برای تعداد محدودی از افراد ارائه می شود و افرادی که زودتر اقدام کنند در اولویت قرار می گیرند. از جمله مهم ترین راه های دریافت کسری خدمت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آسان ترین راه گرفتن کسری خدمت است زیرا شما می توانید با عضویت فعال در بسیج حداکثر به مدت ۶ ماه کسری خدمت بگیرید.

افرادی که فرزند رزمندگان داوطلب هشت سال دفاع مقدس هستند با توجه به طول مدت حضور پدر خود در جبهه می توانند از کسری خدمت سربازی بهره مند شوند.

افرادی که قرار است در مناطق محروم خدمت کنند به طور خودکار از ۳ ماه کسری خدمت سربازی بهره مند می شوند

 • کسری خدمت نخبگان

افرادی که توسط ستاد ملی نخبگان به عنوان نخبه شناسایی می شوند نیز می توانند با انجام پروژه های مرتبط با سازمان نظام وظیفه و نیروهای مسلح از کسری خدمت سربازی بهره مند شوند.

دقت داشته باشید تمامی مواردی که در مورد معافیت و کسری گفته شد گاها دارای مراحل بسیار طولانی هستند. مشاوران نظام وظیفه در مرکز مشاوره آویژه با آگاهی از تمامی این مراحل می توانند به خوبی شما را راهنمایی کنند تا بتوانید در سریع ترین زمان ممکن و بدون اتلاف وقت به مقصود خود برسید.

تغییر مداوم قوانین نظام وظیفه

شاید بتوان گفت یکی از دلایلی که اطلاعات ما در مورد موارد مختلف نظام وظیفه اکثرا اشتباه است، به خاطر این است که قوانین به سرعت تغییر می کنند و یا هر قانون دارای ماده و تبصره خاصی است. این تغییرات عمدتا به منظور اصلاح قوانین است، خصوصیت یک مشاور خوب این است که همیشه اطلاعات به روز داشته باشد و از تمامی این تغییرات آگاهی داشته باشد تا بتواند به درستی مراجعه کننده را هدایت کند.

مسائل و مشکلات حقوقی قوانین سربازی

قبل از اعزام به خدمت و یا در حین خدمت سربازی ممکن است مشکلات حقوقی پیش بیاید. به عنوان مثال امکان دارد شما قبل از اعزام به خدمت غیبت کرده باشید و ندانید که می شود با طرحی تحت عنوان توجیه غیبت از مجازات آن رهایی یابید یا ممکن است سوالاتی در مورد اضافه خدمت برایتان پیش بیاید هم چنین ممکن است در حین خدمت سربازی دچار آسیب جسمی شوید. همه این موارد از طریق راه های قانونی و حقوقی قابل پیگیری هستند، به شرطی که شخص مشاور شما از همه موارد آگاهی کامل داشته باشد.

مرکز مشاوره آویژه با فراهم کردن شرایط مشاوره غیر حضوری از ابتدای آغاز فرآیند اعزام به خدمت شما تا تاریخ اعزام و بعد از آن نیز همراه شما است تا بتوانید این دوران را به راحتی پشت سر بگذارید.

شرایط نظام وظیفه خارج از کشور

مشاوره نظام وظیفه تلفنی آویژه در زمینه خروج از کشور می تواند اطلاعات خوبی را در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

 1. اولین مرحله در این زمینه اخذ کد سخا است. شما باید به نزدیک ترین دفتر خدمات الکترونیک نظامی مراجعه نمایید.
 2. دومین مرحله ورود به درگاه خدمات الکترونیک ناجا به نشانی که در سطر های بالا ذکر شد است.
 3. سومین مرحله ثبت اطلاعات شخصی است که شامل نام و نام خانوادگی، کد ملی، آدرس محل زندگی خود و کد پستی است.
 4. چهارمین مرحله این است که داده ها و اطلاعات مربوط به کشوری که قصد رفتن به آن را دارید ثبت کنید. این اطلاعات شامل کشور مقصد شماست همچنین تاریخی که شما قصد خروج از کشور را دارید و به همین ترتیب تاریخی که شما به کشور بازمیگردید.

نکته قابل توجه این است که شما باید نوع سفر خود مشخص نمایید:

 • تفریحی
 • تحصیلی
 • و یا زیارتی

نکته خیلی مهم این است که تاریخ درخواست خروج از کشور شما معیار تعیین کننده شما به ورود و خروج از کشور است. در نتیجه هنگامی که تاریخ ورود و خروج خود را ثبت میکنید بسیار دقت نمایید.

۵- مرحله بعدی بین یکی از این دو گزینه یکی را انتخاب کنید. ۱- دانشجویی ۲ – دارای برگه آماده اعزام به خدمت

۶- مرحله بعدی هزینه ۳۵۰۰ تومان را میبایست در سایت نظام وظیفه پرداخت نمایید. توجه کنید که زمانی که شما گزینه دانشجویی را انتخاب می کنید، درخواست شما به صورت سیستمی به سامانه دانشگاه شما ارسال می شود. در این صورت وضعیت معافیت تحصیلی شما بررسی می شود. در صورتی که دانشگاه درخواست معافیت تحصیلی شما را تایید نماید شما مجاز به خروج از کشور می شوید. در صورتی که تایید نشود رد درخواست شما از طرف دانشگاه دیده می شود.

کسری خدمت سربازی

اگر خدمت سربازی نرویم چه می شود؟

یکی از سوالات مشاوره نظام وظیفه برای افراد شاید این باشد که اگر به خدمت سربازی نرویم چه محرومیت هایی شامل حال ما می شود؟ اکثر افرادی که به مشاوره نظام وظیفه تلفنی آویژه مراجعه می کنند سوال اصلی شان محدودیت هایی است که در صورت نرفتن به خدمت سربازی مشمول آنها می  شود. محرومیت ها شامل موارد زیر است:

 • عدم دریافت هرگونه وام
 • محدودیت برای کاندید شدن در مجلس و سایر شوراها
 • عدم تغییر اصل گواهی نامه یا پایان نامه های دوره های تحصیلی دیپلم و بالاتر از وزارت خانه های مربوطه
 • عدم صدور پروانه کسب و عضویت در شرکت های تعاونی
 • عدم استخدام به هر صورت در موسسات دولتی
 • عدم خرید خدمت

موارد ذکر شده متداول ترین سوالات مشاوره نظام وظیفه بودند که اکثر مشمولان خدمت سربازی با آنها مواجه هستند. ما سعی کردیم در مشاوره نظام وظیفه تلفنی آویژه آنها را مطرح نماییم.

مشاوره تلفنی سربازی

برای دریافت مشاوره تلفنی نظام وظیفه از مشاوران مرکز مشاوره آویژه میتوانید با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

دریافت مشاوره از طریق تلفن ثابت با شماره تماس زیر امکان پذیر است:

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵

سوالات متداول

 1. انواع معافیت سربازی چیست؟

معافیت کفالت، معافیت پزشکی، معافیت ایثارگری، معافیت موارد خاص و معافیت تحصیلی.

 1. چگونه میتوان معافیت سربازی گرفت؟

در صورت داشتن شرایط معافیت سربازی می توانید با در دست داشتن مدارک به پلیس ۱۰+ مراجعه کنید و پس از طی مراحل اداری منتظر نتیجه موافقت سازمان نظام وظیفه با درخواستتان باشید.

 1. چگونه پروژه کسری خدمت بگیریم؟

برای رشته های تحصیلی مختلف، ارگان های زیادی وجود دارد که مشمولان خدمت سربازی با موضوعات گوناگونی برای پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی باید به آنها مراجعه کنند.

 1. امریه سربازی چیست؟

امریه سربازی که توسط ارگان های مختلف ارائه میشود نیازمند شرایط خاصی است. امریه سربازی یکی از راه هایی است که مشمولین با کمک آن می توانند دوران خدمت سربازی خود را آسان تر و در مدت زمان کوتاه تری سپری کنند.

 1. آیا معافیت ایثارگری، دوره آموزشی دارد؟

بله.

مشاوره آنلاین و تلفنی نظام وظیفه

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه مشاوره آنلاین و تلفنی نظام وظیفه

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 476 نظر:
 1. سلام من پدر و مادرم ۷ سال پیش طلاق گرفتند تنها فرزند بالای ۱۸ سال خانواده من هستم.میخواستم اگر برای معافیت کفالت اقدام کنم بدونم باید دوره ی آموزشی بگذرونم؟

 2. سلام
  من کف جفت پاهام صافه و چشمام هم جفتش ضعیفه و فاصله دور تار میبینم و مشکل اینو دارم با جمع راحت نیستم و ضد اجتماعی هستم به علت مشکلات پدر و مادرم دچار مشکلات روحی شدم و یه مورد دیگه هم اینکه من بعضی اوقات قلبم درد میگیره یا تیر می‌کشه و زیاد به نفس نفس میفتم به نظر شما با این موارد امکان معافیت دائم وجود داره؟!

 3. سلام وقت بخیر همسر من پدر و مادرشون رو از دست دادن و خدمت سربازی هم فقط اموزشی رفتن میخواستم بدونم چون پدر و مادرشون رو از دست دادن و خواهر و برادری ندارن و سرپرست من هستند ایا باز باید به سربازی برن یانه

 4. سلام خسته نباشید من متولد ۶۸ هستم با مدرک کارشناسی ، و دارای غیبت خدمت هستم متاهل و دارای دو فرزند که از همسرم طلاق گرفتم
  آیا میتونم معافیت بگیرم ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 5. ۱_سلام خسته نباشی ما تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱ زمان داریم خودمونو به نظام وظیفه معرفی کنیم و یکسال مهلت انصراف از دانشگاهم تموم میشه و اگر اون زمان دفترچه پست کنم چون میخوام کنکور۱۴۰۱ چه زمانی تاریخ اعزامم میوفته و میتونم تا چه مدت اعزاممو عقب بندازم ؟؟؟؟
  ۲_ آیا از کمسیون پزشکی اقدام کنم بیشتر عقب نمیوفته تاریخ اعزامم؟
  ۳_و یه سوال دیگه پدرم سال۶۸ بعد از قطعنامه ۱۵ ماه در مناطق عملیاتی استان کردستان (سقز) خدمت کرده آیا از این طریق میتونم کسری بگیرم اگه میتونم چطور ممنون از شما

  1. ۱…..شمامیتوانید تاریخ اعزام رایک ماه تعویق بیاندازید
   ۲,,,,برای معافیت پزشکی اگر معافیت پزشکی معاف از رزم باشد واز تاریخ اعزام گذشته باشد غیبت می‌خورید
   ۳,,,,سلام بله میتوانید به مدت سه ماه کسری بگیرید

  1. سلام شما میتوانید به دادسرای نظامی مراجعه نمایید وبرای حل این مشکل اقدام نمائید معمولا جزای نقدی ویا حبس شامل شما میشود

 6. سلام وقت بخیر سوال من در مورد بعد سربازیه دو ماهی میشه تموم شدم الان پرس و جو کردم بدهی من حدود دوتومنه و از دوستام پرسیدن بدهی اونا حدودی کمتر از سیصد چهترصد تومنه میخاستم ببینم از کجا میشه پیگیری کرد که بدهی اینقدر زیاد شده ممنون

 7. سلام. من چهل ساله هستم و سرباز فراری هستم. سال ۸۲ ترک خدمت کردم. آیا معافیت شامل من میشه؟ تک فرزند هم هستم که پدرم ۶۳ ساله هستش. مرسی.

 8. سلام خسته نباشید . من دانشجوی پیام نور هستم و تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم .و میخوام سال ۱۴۰۱ کنکور سراسری رشته تجربی شرکت کنم . آیا در صورت قبولی دوباره معافیت تحصیلی برام صادر میشه که بتونم وارد دانشگاه ملی بشم ؟؟ ممنون از راهنماییتون 🌷

  1. سلام اگر شما خدمت سربازی نرفته باشید، در صورتی که مدرک کارشناسی خود را دریافت کنید، مجاز به شرکت مجدد در کنکور سراسری نمی باشید و معمولا فقط می توانید برای مقطع بالاتر (کارشناسی ارشد)، اقدام به ثبت نام نمایید

 9. سلام خسته نباشید . من دانشجوی پیام نور هستم و تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم .و میخوام سال ۱۴۰۱ کنکور سراسری رشته تجربی شرکت کنم . آیا در صورت قبولی دوباره معافیت تحصیلی برام صادر میشه که بتونم وارد دانشگاه ملی بشم ؟؟ ممنون از راهنماییتون 🌷

  1. سلام وقت بخیر
   اگر شما خدمت سربازی نرفته باشید، در صورتی که مدرک کارشناسی خود را دریافت کنید، مجاز به شرکت مجدد در کنکور سراسری نمی باشید و معمولا فقط می توانید برای مقطع بالاتر (کارشناسی ارشد)، اقدام به ثبت نام نمایید.

 10. با سلام..من ۹۰ روز سنوات دارم..چرا در سامانه سخا همه اطلاعاتم هس ولی سنواتی نیاورده؟

  1. سلام اگر شما در مهلت سنوات ارفاقی درستون رو تموم کنین یکسال مهلت معرفی رو دارین
   ولی اگر سنوات ارفاقی شما تموم بشه و نتونین فارغ التحصیل بشین ، وارد مهلت یکساله معرفی میشین

 11. سلام آقا با توجه به اینکه ما میدون سپاه شنبه وقت کمیسیون داریم و ادارات یک هفته تعطیل شده است آیا نظام وظیفه باز است؟

   1. سلام. لطفا به من کمک کنین من سر در گمم با این سوال. اونایی ک قبلا دوبار انصراف دادن آیا میتونن در حین خدمت کنکور بدن و ایست خدمت بگیرن؟ یه جا میگن میشه و یه جا هم میگن نمیشه. لطفا جواب درستشو بگین

  1. سلام
   من کارشناسی ارشد علاوه بر ۶ترم مجاز
   ۱ ترم هم سنوات با کمیسیون گرفتم و ۷ ترمه فارغ التحضیل شدم،یعنی ۳۰ بهمن ۹۹
   حالا میخواستم بدونم همچنان یکسال فرجه رو دارم تا ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ یا خیر؟

   1. سلام اگر شما در مهلت سنوات ارفاقی درستون رو تموم کنین اره، یکسال مهلت معرفی رو دارین
    ولی اگر سنوات ارفاقی شما تموم بشه و نتونین فارغ التحصیل بشین ، وارد مهلت یکساله معرفی میشین

 12. سلام ، برگه اعزام بنده شهریور ماهه ، کنکور ارشد مرداد ماهه تا اعلام نتایج هم تا مهر طول میکشه ، ایا میتوم درخواست تعویق بدم ؟ و اینکه پذیرفته میشه؟

  1. باسلام اعزام شویدجواب کنکورامداگرقبول شدهبودید ایست خدمت میخورید.ادامه تحصیل میدین.

   1. سلام خسته نباشید . من دانشجوی پیام نور هستم و تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم .و میخوام سال ۱۴۰۱ کنکور سراسری رشته تجربی شرکت کنم . آیا در صورت قبولی دوباره معافیت تحصیلی برام صادر میشه که بتونم وارد دانشگاه ملی بشم ؟؟ ممنون از راهنماییتون 🌷

    1. سلام وقت بخیر
     اگر شما خدمت سربازی نرفته باشید، در صورتی که مدرک کارشناسی خود را دریافت کنید، مجاز به شرکت مجدد در کنکور سراسری نمی باشید و معمولا فقط می توانید برای مقطع بالاتر (کارشناسی ارشد)، اقدام به ثبت نام نمایید

 13. سلام خسته نباشید!من دو سال پیش بخاطر ارنج دستم ک تو تصادف شکست محدویت حرکتی داشتم و معاف ازرزم شدم!ولی بخاطر شرایط جسمانی خوبی که نداشتم نرفتم سر خدمت.و تازگی هم دیسک کمر عمل کردم ۳ ماه ازش میگذره ولی متاسفانه وضعیتم از قبل عمل بدتره و درد زیاد دارم. ارتروز گردن هم دارم . خواستم بدونم با وجود غیب و.. ک داشتم و حاضر نشدم سر خدمت و الان شرایط جسمانی ک دارم بنظر شما اقدام کنم معافیت دائم شاملم میشه ؟!ممنون میشم راهنمایی کنید.

 14. سلام
  من فارغ التحصیل ۳۱ تیر ۹۹ هستم
  مراجعه کردم به پلیس +۱۰ و اداره وظیفه عمومی، سامانه م رو چک کردن و گفتن که معافیت تحصیلی تمدید شده تا ۳۱ شهریور (این موضوع به دلیل عقب افتادن کنکور ارشد و برای همه فارغ التحصیلای خرداد و تیر ۹۹ اجرا شده گویا)
  الان بر فرض من اگه ۲۰ شهریور اقدام کنم غیبت میخورم؟

 15. سلام برادر من بدون اطلاع خودش براش پذیرش نیرو دریایی ارتش گرفتن تقریبا یک هفته دیگه اعزامه ولی هنوز کد نخورده میتونه تا قبل از اینکه کد بخوره یه پذیرش جدید بگیره؟

 16. سلام ۶ سال غیبت دارم فراری نیستم میخوام روحانیت طلبگی بخونم امکانش هست یعنی معافیت تحصیلی یا…..
  با ۶ سال چه کنم امکان خرید یا.‌..هست ؟

 17. اگر سرباز فراری باشد چند روز فرار کرده باشه باید کجا مراجعه کنه – نظام وظیفه یا پلیس +۱۰ یا نیروی انتظامی؟؟

    1. سلام سرباز فراری هستم چگونه برگ اعزام بیمارستان بگیرم چون پرونده داخل بیمارستان دارم؟؟

     1. سلام شما باید ابتدا خود رامعرفی کنید جریمه خودرا پرداخت کنید سپس برای اعزام اقدام نمایید

 18. سلام وقت بخیر
  بنده میخوام در کنکور ارشد سال ۱۴۰۱ شرکت کنم ولی تا بهمن ۱۴۰۰ معافیت دارم خواستم ببینم راهی هست که در کنکور سال بعد شرکت کنم؟
  در ضمن یکبار در دوران کارشناسی انصراف دادم از رشتم خواستم ببینم دوباره امکانش هست در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم و در صورت قبولی در کنکور انصراف بدم؟

 19. سلام خسته نباشید،من متولدبرج۳سال۷۶هستم میخواستم ببینم میخوام برای خریدخدمت سربازی استان منم یان؟ممنون میشم جواب بدید

 20. سلام خسته نباشید،من متولدبرج۳سال۷۶هستم میخواستم ببینم میخوام برای خریدخدمت سربازی استان منم یان؟ممنون میشم جواب بدید

 21. سلام.خسته نباشید من متولدبرج۳سال۷۶هستم میخواستم بدونم خریدسربازی مشمول من هم نیست یان؟ممنونم جواب بدید

 22. سلام خسته نباشید..بنده متولد ۸۰ هستم میخواستم معافیت پزشکی دائم بگیرم میخواستم بدونم میتونم معاف دائم شم؟ دیسک کمر خفیف دارم دیسک گردن خفیف..۳ ماه پیش تصادف کردم و مهره چهار کمرم شکست و هنوز ک هنوز کاملا خوب نشده و دردش شدیده..مینیسک زانو چپم هم صدمه دیده گاهی درد میکنه..مدرکت تحصیلیمم زیر دیپلم هستش..

  ممنون میشم کمکم کنید.تشکر.

  1. سلام معاف از رزم شما حتمی و معافیت دائم شما کمی با تردید همراه است اما احتمال ۶۰درصد معافیت دائم هم برای شما لحاظ میشود.

 23. سلام خسته نباشید..بنده متولد ۸۰ هستم میخواستم معافیت پزشکی دائم بگیرم میخواستم بدونم میتونم معاف دائم شم؟ دیسک کمر خفیف دارم دیسک گردن خفیف..۳ ماه پیش تصادف کردم و مهره چهار کمرم شکست و هنوز ک هنوز کاملا خوب نشده و دردش شدیده..مینیسک زانو چپم هم صدمه دیده گاهی درد میکنه..مدرک تحصیلیمم زیر دیپلم هستش..

  ممنون میشم کمکم کنید.تشکر.

  1. سلام وقت بخیر
   معاف از رزم شما حتمی و معافیت دائم شما کمی با تردید همراه است اما احتمال ۶۰درصد معافیت دائم هم برای شما لحاظ میشود.

 24. سلام بنده ۲۶ سالمه و دیپلم دارم دانشگاه هم رشته روانشناسی رفتم یه واحد مونده ب فوق دیپلمم تحت پوشش کمیته هم هستم میتونم امریه خدمت بگیرم

 25. سلام وقت بخیر.
  ببخشید آموزشی ارتش صفر پنج کرمان را میگذرونم.
  متاهل هستم و تک فرزند پسر.
  میخاستم بپرسم که امکانش هست که از ارتش به نیروی انتظامی انتقالی بگیرم (دوره خدمت) و اینکه نزدیک محل سکونتم باشم؟؟

 26. سلام وقت بخیر

  من مدارک لیسانسمو گرفتم (دانشنامه و ریز نمرات)
  ارشد رو هم ایران بودم و تموم کردم و الان فقط باید دفاع کنم (دفاع به خاطر کرونا آنلاین هستش)
  هنوز دانشجو هستم و دوره یکساله بعد از فارغ التحصیلی هم شروع نشده
  و الان پذیرش دکتری گرفتم و مدرک ارشد رو لازم دارم

  در حال حاضر من ترکیه هستم و با وثیقه خارج شدم و باید ده روزه برمیگشتم ولی ۵ ماه هست برنگشتم !
  طبق قانون میدونم که برای مدارک ارشد باید برم ایران و برگه سبز بگیرم و مدرک ارشد رو بگیرم و بعد برای معافیت تحصیلی دکتری اقدام کنم

  حالا سوال اینه که چون یکبار خارج شدم و سر وقت برنگشتم و احتمالا ممنوع الخروج هستم
  آیا میذارن مجدد برای تحصیل خارج بشم یا کلا بیخیالش بشم و برنگردم و با همون مدرک لیسانس ارشد مجدد بخونم

  1. سلام
   بعد از گذراندن مدت سربازی خود میتوانید مجدد از ایران خارج شوید

   1. سلام وقت بخیر.ببخشید من آموزشی ارتش صفر پنج کرمان رو میگذرونم ،متاهل هم هستم و اینکه تک فرزند پسر،ساکن شهرستان رودبار جنوب،
    میخاستم بپرسم امکان انتقال از ارتش به نیروی انتظامی رو دارم؟؟
    و اینکه انتقال به محل سکونت رو دارم؟؟

 27. سلام خسته نباشید. من برای امریه دولتی اقدام کردم و هیچ مشکلی از جهت پذیرش سازمان ندارم، فقط به دلیل زمان کمی که برای ارسال دفترچه داشتم، این کار را کردم و تاریخ اعزام من ۱ مرداد ثبت شد و سازمان، تاریخ اعزام شهریور یا مهر نیازد دارد. حالا که برای تمدید تاریخ اعزام اقدام میکنم، نظام وظیفه یک قانون نانوشته برای من رو کرده که تاریخ ثبت درخواست تمدید، صرفا تا ۱ سال پس از زمان فارغ التحصیلی هست (که برای من گذشته). با این وضعیت من چطور میتونم درخواست تمدید اعزام ثبت کنم به صورت حضوری یا هر روش دیگه؟ (کنکور هم ثبت نام کردم)

  1. سلام
   برای درخواست تمدید از ارگانی که امریه گرفتید درخواست نامه کتبی بدهید و به نظام وظیفه ارائه دهید

 28. سلام من دانشجوی انصرافی هستم و مهلت معرفی یکساله من ۴ شهریور تمام میشود / می خواهم مجددا در مهر ماه وارد دانشگاه شوم :

  ۱- آیا باید دفترچه پست کنم ؟

  ۲ـ اگر بخواهم برای معافیت پزشکی اقدام کنم از یک هفته به پایان مهلت باید اقدام کنم یعنی مثلا ۲۵ مرداد یا باید از ۲ماه قبل اقدام کنم یعنی مثلا از تیرماه ؟؟ که تا ۴ شهریور ۲ ماه فرصت باشد

  ۳- میشه برای اینکه مشکلی پیش نیاد . یک هفته مانده به ۴ شهریور درخواست اعزام بزنم و همزمان درخواست معافیت پزشکی یعنی ۲ درخواست همزمان که مشکلی برای غیبت خوردن نداشته باشم ؟؟

 29. سلام.من ۱تیر اعزام.مرکز اموزشیم شهید دستغیب جهرم (نیرو انتظامی)،میخوام بدونم سربازان این مرکز بعداموزشی یگانشون سرمرز هست یا نه؟؟؟؟؟ممنون

 30. سلام
  وقت بخیر
  پدر من خدمت سربازیشان را از ۶۶/۱۱ تا ۶۸/۱۱ در منطقه سرپل ذهاب گذراندد
  آیا براساس طرح امام حسن مجتبی من میتوانم با توجه به زمان و منطقه ی خدمت پدرم کسری بگیرم؟

 31. سلام وقتتون بخیر من متولد ابان ۸۱ هستم و سال دوازدهم .ابان ماه ۹۹ معافیت تحصیلی گرفتم.این ماه امتحانات نهایی تموم شد و هنوز دیپلم را دریافت نکردم . + جناب تاریخ اتمام معافیت ابان ۱۴۰۰ هستش. گفته بودن ۱سال معافیت تحصیلی. اما از جایی شنیدم که امکان داشتن معافیت برای تحصیل تا ۲۰ سالگی وجود داره.ایا صحت داره؟ سوال من اینه ک درصورت نگرفتن نتیجه دلخواه در کنکور۱۴۰۰ میتونم واسه شرکت در کنکور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلیم رو تمدید کنم ؟لطفا راهنماییم کنید.

  1. سلام تا ابان مهلت دارید امکان تمدید وجود ندارد میتوانید ثبت نام کنید و انصراف بدهید .

 32. با عرض سلام
  کل مدت مرخصی استعلاجی در حین خدمت چند روزه؟؟!
  و آیا استعلاجی کرونا اضافه بر سازمانه یا اون هم جز‌و استعلاجی می باشد؟!
  با تشکر

 33. سلام . من هزینه تماس با تلفن همراه رو پرداخت کردم و نوشت که نوبت شما ثبت شد اما شماره ای نبود که باهاش تماس بگیرم . خودتون تماس میگیرید؟

  1. سلام خسته نباشید . من دانشجوی پیام نور هستم و تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم .و میخوام سال ۱۴۰۱ کنکور سراسری رشته تجربی شرکت کنم . آیا در صورت قبولی دوباره معافیت تحصیلی برام صادر میشه که بتونم وارد دانشگاه ملی بشم ؟؟ ممنون از راهنماییتون 🌷

   1. سلام اگر شما خدمت سربازی نرفته باشید، در صورتی که مدرک کارشناسی خود را دریافت کنید، مجاز به شرکت مجدد در کنکور سراسری نمی باشید و معمولا فقط می توانید برای مقطع بالاتر (کارشناسی ارشد)، اقدام به ثبت نام نمایید.

 34. سلام خواهش میکنم جواب منو بدین این چندمین باره پیام میدم.
  من ورودی مهر ۹۷ پیام نورم و تا الان ۶۰ واحد پاس کردم و قصد دارم بهمن ۱۴۰۰ انصراف بدم و کنکور۱۴۰۱ شرکت کنم ..در صورت انصراف و قبولی در دانشگاه جدید اجازه ثبت نام دارم یا نه ؟ ( در ضمن اولین انصرافم هست و‌معافیتم تا مهر۱۴۰۱)

 35. سلام وقتتون بخیر من متولد ابان ۸۱ هستم و سال دوازدهم .ابان ماه ۹۹ معافیت تحصیلی گرفتم.این ماه امتحانات نهایی تموم شد و هنوز دیپلم را دریافت نکردم . سوال من اینه ک درصورت نگرفتن نتیجه دلخواه در کنکور۱۴۰۰ میتونم واسه شرکت در کنکور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلیم رو تمدید کنم ؟لطفا راهنماییم کنید

  1. با سلام از پلیس+۱۰استعلام تاریخ اتمام معافیتتان را بگیرید که با خیال راحت درس بخوانید .

 36. سلام وقتتون بخیر. من دکترای عمومی دامپزشکی (روزانه) دارم و دانشجوی تخصص هستم
  آیا اگه بنده کنکور تجربی بدم و رتبه ی زیر ۵۰ بیارم، میتونم وارد دانشگاه پزشکی بشم؟!
  چون در حال حاضر قبل از خدمت سربازی نمیشه وارد دانشگاه بشم و مجددا دکترا بگیرم.
  میخاستم ببینم اگه بعد از تخصصم، رتبه ی زیر ۵۰ هم بیارم، بازم باید ابتدا خدمت برم و بعدش دوباره کنکور بدم و برم دانشگاه، یا نه، میشه برم دانشگاه و در حین تحصیل خدمت رو هم اوکی کنم؟
  آخه فکر میکنم برای ورود مجدد به دکترا نیاز به کارت پایان خدمت داشته باشم. یکم شرایط خاص هست، ممنون میشم پاسخ بدین

  1. برای تحصیل در مقطعی که یکبار گذراندید حتما باید کارت پایان خدمت داشته باشید.

 37. سلام خسته نباشید ببخشید من معافیت موقت کفالت گرفتم تا دوسال دیگه الان بیماری کردن گرفتم و به این بیماری معافیت دائم میدن میخواستم بدونم میتونم الان برای معافیت پزشکی اقدام کنم یا اینکه نمیتونم باید وایسم تا دوسال دیگه؟

 38. با سلام و احترام
  بنده ۱ تیر اعزام هستم، داخل پنل epolice قسمت امریه و جذب برای من زده
  سازمان : ستاد کل
  نوع درخواست : جذبی

  لطفا راهنمایی میکنید که چیه این مورد ؟
  چون من برای امریه اقدام نکرده بودم

 39. سلام، ببخشید من دانشجوی ورودی ۹۸ در مقطع کاردانی ام. برگه معافیت تحصیلی که زمان ثبت نام گرفتم نوشته بود تا اسفند ۱۴۰۰ دارای معافیت تحصیلی ام. الان ترم ۴ هستم و میخواستم بدونم میتونم تو کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 40. سلام.بنده به خاطر تنگی کانال نخاعی عمل شدم و در ستون فقراتم دو عدد پلاتین کار گذاشتن که تا آخر عمر هم باید باشن و نمیشه درشون آورد.همچنین به خاطر شرایطم وزن بیشتر از ده کیلورو هم برام ممنوع کردن کلا.حالا میخواستم بدونم وجود پلاتین درون ستون فقرات معافیت دائم داره؟با اینکه غیبت هم دارم چطور میشه؟

 41. سلام و وقت بخیر خدمت همکاران محترم.
  عرض بنده این بوده که در خانه بنده را شدیداً تحت فشار گذاشته اند که برو خدمتتون کن و ۹ ماه کسری اینا، ولی متاسفانه بنده از چند تا مشکلات مربوط به استخوان رنج می‌برنم و شدتشون تا حد متوسط هست و متاسفانه هیچ کدام از این ها را کمیسیون پزشکی قبول نمیکند و همه این موارد به معاف از رزم ختم میشود.
  خدمت شما عرض شود همان طور که اطلاع دارید نمیشه روی معاف از رزم حساب رفت و قوانین واضع و شفافی که در جایی مکتوب شده باشه که بشه بر روی آن اکتفا کرد نیست لذا برخی مسولان مربوطه از این خلا قانونی سو استفاده میکنند و نحوه برخورد با سربازان معاف از رزم کاملا سلیقه ای هست.
  حالا عرض بنده این هست که به نظر شما نسبت به اعزام به خدمت اقدام کنم (به خاطر کسری خدمت) یا برای حفظ سلامتی فعلی (به خاطر چندین بیماری داشتن ) اقدام به غیبت نمایم؟
  ممنونم.

  1. با سلام بسته به شرایطتان دارد .ترجیحا وارد غیبت نشوید بهتر است اما اگر امکان صدمه وجود دارد باید حتما به صورت جدی و منطقی در مورد آن فکر کرد و در صورت امکان مجددا در کمیسیون پزشکی شرکت کرد .

   1. سلام.وقت بخیر.تقریبا یک ماهی هست که با تنگی کانال نخاعی عمل جراحی شدم و دو عدد پلاتین در ستون فقراتم هست همچنین غیبت هم دارم.آیا پلاتین در ستون فقرات باعث معافیت دائم میشود؟با وجود غیبت چطور؟

 42. سلام خسته نباشید اسم پدر من در شناسنامه مادرم نیست ولی پدرم در قید حیات است و با هم زندگی میکنم من میتونم از طریق کفالت مادرم معافیت بگیرم یا نه؟

  1. با سلام برای گرفتن کفالت مادر وضعیت عدم حیات یا طلاق باید مشخص باشد.

 43. سلام چرا باوجود افزایش حقوق سربازان درسال ۱۴۰۰ که از ابتدای ماه واریز میشود برا سرباز معلمان اعمال نمیشود مگه ما سرباز نیستیم به اموزش پرورش میری میگن نامه ای برا برنیامده لطفا پیگیری کنین

 44. سلام،من چند سال غیبت داشتم برای سربازی اقدام کردم معافیت موقت دادند میتوانم با این معاف موقت گذرنامه بگیرم؟

  1. سلام اگر معافیت پزشکی باشد میتوانید به پلیس +۱۰مراجعه و پوشه مربوطه را پر کنید و گذرنامه موقت را دریافت کنید
   اما شرایط شما باید بیشتر بررسی شود برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

 45. سلام خسته نباشید پایان خدمت سربازی ما اجازه داده میشود برای گرفتن گواهینامه پایه سوم بله یا خیر رانندگی خوب مسلت هستم
  این شماره تماس بنده هست ۰۹۳۶۳۷۲۰۷۹۰ اگرلطف کنید کاربنده را بیندازید خدای بزرگ هم راه می اندازه الان ماه خدا هستش هرچی من بگویم ثبت خواهد کرد
  برسی کنید جوابدهید
  باتشکر

 46. با سلام
  می خواستم بدونم چجوری بوسیله کد سخا میشه از محل پادگان آموزشی مطلع شد ؟
  با تشکر

  1. دوست عزیز
   سلام. برای اطلاع پیدا کردن از محل پادگان تقریباً دو هفته قبل از اعزام می شود استعلام گرفت اما گاه آن هم پیش می آید که تا زمان اعزام هم خود فرد نمی‌تواند به خوبی متوجه محل اعزام شود اما جواب شما مثبت است با کد سخا می شود محل اعزام را متوجه شد.

   1. با سلام
    بنده سال ۹۷ با مدرک کارشناسی برای خدمت در نیرو زمینی ارتش اعزام شدم
    اواسط آموزشی ارشد قبول شدم و ایست خدمتی زدم
    الان که درسم تموم شده و میخوام مجدد اعزام بشم به چه صورت هست ؟
    همون ارتش میفتم ؟ یا امکان تغییر کردن ارگان هست ؟
    و اینکه ۳۳ روز سابقه خدمتی دارم آیا مجدد باید آموزشی برم ؟ یا مستقیم میرم یگان ؟

  2. با سلام
   بنده سال ۹۷ با مدرک کارشناسی برای خدمت در نیرو زمینی ارتش اعزام شدم
   اواسط آموزشی ارشد قبول شدم و ایست خدمتی زدم
   الان که درسم تموم شده و میخوام مجدد اعزام بشم به چه صورت هست ؟
   همون ارتش میفتم ؟ یا امکان تغییر کردن ارگان هست ؟
   و اینکه ۳۳ روز سابقه خدمتی دارم آیا مجدد باید آموزشی برم ؟ یا مستقیم میرم یگان ؟

 47. سلام و خسته نباشید،
  من شهریار هستم ، با توجه به اینکه کف دستها و کف پاهایم عرق میکند و پدرم نیز فلج پای چپ دارد آیا میتوانم از معافیت استفاده کنم ؟

 48. سلام.خسته نباشید.من الان ۶ ماهه سرباز دادگستری هستم میخواستم بدونم اگه یک جز قران حفظ باشم میتونم انتقالی بگیرم برم شهر یا استان خودم!؟؟

  1. سلام
   برای انتقالی گرفتن در سربازی در صورت پذیرش پادگان مقصد باید تایید فرمانده پادگان و فرمانده نیروی انسانی استان محل خدمت را بگیرید.

 49. سلام . بنده کارشناس پرستاری و درحال خدمت سربازی هستم . میخوام برای دکترا پزشکی در کشور روسیه اقدام کنم ک شامل یک دوره یکساله پادفک و شش یا هفت سال کورس اصلی است ایا میتونم ایست خدمتی بگیریم یا خیر

  1. سلام خیر امکان پذیر نیست مگر در شرایط خاص؛ برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید تماس حاصل فرمایید.

 50. به هنگام ثبت درخواست تعجیل از سامانه سخا سه گزینه علت درخواست تاریخ
  اعزام جدید و توضیح موجود است که با پر کردن هر سه آنها هم دسترسی
  به مرحله بعد میسر نیست و پیغام نوع درخواست را مشخص کنید می آید که هیچ
  گزینه ای برای مشخص کردن نوع درخواست وجود ندارد..راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به مدت زمان باقی مانده و نوع تعجیل از پلیس +۱۰ اقدام کنید

 51. سلام علیکم. بنده محصل حوزوی و سال ششم حوزه میباشم و میخوام انصراف از حوزه بدم و برم دانشگاه درس بخونم، سوالم اینکه بعد از انصراف از حوزه باید حتما برم سربازی یا اینکه میتونم برای کنکور و دانشگاه بخونم و غیبت سربازی نخورم، اگه میتونم تا چه مدت میتونم از زمان انصراف بدون غیبت برای کنکور و دانشگاه بخونم؟ چون مهلت ثبت نام کنکور امسال تموم شده فقط کنکور سال ۱۴۰۱ میتونم امتحان بدم و تا انتخاب رشته و رفتن به دانشگاه حدود یکسال و نیم طول میکشه

  1. سلام دوست عزیز
   از تاریخ انصراف یک سال فرصت دارید.برای ادامه تحصیل بازگشت به عقب نداریم

 52. سلام
  ببخشید من یه سوال داشتم … برادر من خدمته من میخواستم باهاش صحبت کنم شهرو ادرس دقیق محل خدمتشو بلدم نمیدونم اونجا تلفن دارن! اگه دارن شماره تلفن اونجارو چجوری باید پیدا کنم ؟!!
  لطفا جوابمو بدین ممنون

 53. سلام من دیپلمم رو نیمه اول شهریور ۹۸ گرفتم و تا پایان شهریور ۹۹ مهلت معرفی داشتم ولی به دلیل تعویق کنکور و ثبت نام دانشگاه خودمو در موعد مقرر معرفی نکردم ولی در اواسط آبان ۹۹ از پلیس۱۰+برای ثبت نام دانشگاه معافیت تحصیلی گرفتم و میخوام کنکور سراسری ۱۴۰۰ شرکت کنم میخواستم بدونم من میتونم وفتی کنکور ۱۴۰۰ دانشگاه قبول شدم از دانشگاه فعلبم انصراف بدم و برای دانشگاه جدیدم معافیت تحصیلی بگیرم؟

   1. سلام
    من یه سوال داشتم .. برادر من خدمته من میخواستم باهاش صحبت کنم شماره تلفن اونجارو چجوری باید گیر بیارم شهرو ادرس محل دقیق خدمتشو بلدم ولی نمیدونم شماره تلفن اونجا دارن که بتونیم زنگ بزنیم!؟ اگه دارن چجوری باید پیداش کنم لطفا به سوالم جواب بدین کمکم کنین ..ممنون

 54. سلام خدا قوت من ۲۱سال سن دارم بعد اعتبار معافیت تحصیلی من تا ۱.۸.۹۸بود با این وضعیت من میتوانم کنکور ۱۴۰۰شرکت کنم بعد دیپلم ۱.۵.۹۹ گرفتم بعد ۲سال وقفه تحصیلی دارم

 55. سلام من متولد تیر ۱۳۸۱ هستم امسال پشت کنکور موندم چه کدی رو باید در دفترچه ثبت نام کنکور وارد کنم ؟باتشکر

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به دفترجه راهنما و سال اخذ دیپلم اقدام کنید

 56. با سلام در گوگل سرچ کردم که سربازان متاهل که بیشتر هشت سال غیبت دارن تا پایان امسال ینی ۹۹ میتونن خدمت سربازی رو بخرن میشه راهنمایی کننین بی زحمت

 57. با سلام من فعلا دانشجو لیسانس هستم و معافیت تحصیلی دارم . میخواهم درس خود را رها کرده و با وثیقه به خارج از کشور رفته و در آنجا مجددا از دیپلم درس بخوانم . آیا میتوانم ؟
  اگر در مدت تحصیل برگردم چه اتفاقی برایم میافتد.
  شنیده ام که اگر پس از سه سال برگردم میتوانم مدت کوتاهی در کشور بمانم و مجددا اجازه خروج دارم . آیا صحت دارد ؟ لطفا راهنمایی فرمایید تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   معافیت تحصیلی برای مقطع لیسانس و دیپلم در خارج از کشور صادر نمیشود. در صورت خروج با اشتغال به تحصیل تا سه سال غیبت حق ورود را ندارید. سالی سه ماه مقدور است

   1. سلام من مهره ۴و۵کمرم زده بیرون پزشکی قانونی پارگئ دیسکمر مشخص کرده لذا باتوجه به اینکه بنده سال ۹۰ خدمت کردم و بعد ۶ماهه بدلیل کفالت داشتن مادرما که امین عاجز مادرم بودم و سخت بیمار بود مجبور شدم دیگر غیبت کنم یا فرار حالابگید من چگونه باید خودما نجات دهم خسته شدم راهنمایمریس کنید لطفا همه

   1. سلام دوست عزیز
    سلام حدودا ۳ و ۴ میلیون تومان ولی باز هم بستگی به شرایط دارد

 58. سلام خسته نباشید. برادر من پوکی استخوان ۲٫۵ دارد و طبق تشخیص سنجش تراکم استخوان مبتلا به استئوپروز است. ایا پزشک متخصص معتمد نظام وظیفه که به ما معرفی شده برای حضور در بیمارستان میتواند بر صحت نتایج مشکوک شود و درخواست انجام مجدد تست در یک مرکز دیگر را بدهد؟

 59. سلام من دو برادر دارم .برادراولم ۱۰ سال پیش برای پدرم کفالت گرفته پدرم رماتیسم داره و برادر دومم هم خدمت رفته هر دو ازدواج کردند ولی برادری که برای پدرم کفالت گرفته بود طلاق گرفته و دو فرزندش را بزرگ میکند و سرپرست ان هاست من میتوانم کفالت بگیرم یا خیر

 60. سلام خسته نباشید برای کفالت مادر مطلقه خواستم سوال کنم داری غیبت بودم و هم فرا متاهلم یه نوزاد دارم و یه خواهر خرج و مخارج زندگی نمیذاره ادامه خدمت بدم و مادرم هم مشکل کمر داره به من گفتن برو اموزشی معاف میشی رفتم بعد گفتن یگان خدمتی باید اقدام کنی و هنوز هم خبری نیست مجبور به فرار شدم چون تو نون شبم مونده بودم به من بگین چیکار کنم با این همه مشکلات

   1. سلام من سال ۹۰به خدمت رفتم وبعد ۶ ماه به دلیل اینکه حکم امین اجز مادرم را داشتم و بدون کمک چه مالی چه غیره از طرف کسی نمیتونستم تحمل زجرکژشیدن مادرما بشنومبه خاطر همین باگرفتن اولین مرخصی به دیگه به خدمت نرفتم بعد افتام توزندان وحسابی گرفتار کردم خودما وبعدسند گزاشتم ورای باز که شدم برای اشتغال به کار به کارخانه سنگبری ها فرستادن منا بعد چند ماه کار دوچار پارکی دیسکمرمهره چهارم

    1. سلام پسرم اموزشی تمام کرد و ۶ روز مرخصی بهش دادن روز پنجم تصادف کرد الان ۶ ماه پاش خوب نشد دو بار بردمش دم پادکانش بهشون اطلاع دادم گفتن هر وقت خوب شد بیارش تا نامه بهت بدیم ببرش دادگاه لطفا راهنماییم کنید

 61. سلام من در حال حاضر خارج از کشور هستم و نیاز به مشاوره تلفنی دارم ، چجوری میتونم باهاتون در ارتباط باشم؟

  1. سلام وقت بخیر
   با شماره ای که برای تماس با موبایل هست تماس بگیرید تا با شما هماهنگ کنیم

   1. دیدم همتون استرس دارید گفتم از خودم بگم بخندید ، من لیسانس قبول شدم رفتم نظام وظیفه واقعا بدون هیچ دلیلی گفتن سه ماه غیبتی دوماه دوندگی کردم رفتم دانشگاه ، فوق قبول شدم ، باز بدون هیچ دلیلی سایت نظام وظیفه برام صفر روز غیبت رو درج میکرد و معافیت نمی داد ، باز یه هفته دوندگی و باز رفتم ارشد رو هم گرفتم ، الان دانشگاه برام نامه معرفی به نظام وظیفه زده ، منی که معافیت ارشد رو بیست و هفت شهریور ۹۶ گرفتم ، تو نامه دانشگاه درج شده ۹۵ که پلیس هب اضافه ده میگه ایراد داره ابید باز بدویی خواستم بگم زیاد ناراحت نباشید ، این کشور عقب افتاده ایرانه ، هر کاریشم بکنی تهش باید بدویی ، مخصوصا اگه کارت به قسمت خشک مغز های نظامی افتاد

 62. سلام میشه بگید اعزامی های دی ماه ۹۹ چند ماه اموزشی دارن براب اورگان نیرو انتظامی

 63. سلام خسته نباشید
  من روی دستا و پاها ، بازو ، دور ناف ، تتو دارم
  درضمن ادم شدیدا عصبی و استرسی هستم جوری که کنترل ندارم تو عصبانیتم و همش دلهره دارم ، سابقه کیفری هم دارم ۲،۳ تا ، به نظر شما راهی برای معافیت وجود داره ؟
  لطفا راهنمایی کنید
  تشکر

  1. سلام . بله به شما معافیت پزشکی تعلق میگیرد . معافیت اعصاب و روان . به پلیس۱۰+ مراجعه کنید و درخواست معافیت پزشکی دهید .

 64. سلام وقت بخیر. خواستم بدونم برای کسانی که امریه دریافت کردند، در صورت قبولی در دانشگاه، ایست خدمتی امکان پذیر هست یا اینکه باید حتما خدمت امریه رو بره؟

  1. می تونید از ایست خدمتی استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه در ارتباط باشید.

   1. سلام ببخش خواستم ببینم اگه کسی با نظر پزشک معتمد شامل معافیت باشه نظر شوراپزشکی میتواند خلاف اون باشه

 65. سلام.
  من ۲۰ بهمن ۹۹ مهلت ۱۲ ماهه ارسال دفترچه خدمت سربازیم به پایان میرسه. الان کنکور دکتری ۹۹ ثبت نام کردم و همزمان هم میخوام برای دریافت امریه اقدام کنم. خواستم بدونم که در این فرصت باقی مانده ای که دارم چه تاریخی بهتره که دفترچه رو ارسال کنم تا هم بتونم پیش از اعزام در آزمون دکتری ۱۵ اسفند ۹۹ شرکت کنم و هم بتونم فرصت برای اقدام جهت دریافت امریه داشته باشم؟

  1. سلام رضا جان
   مورد شما نیاز به بررسی دقیق تر دارد لطفا با مشاورین تماس بگیرید

 66. با سلام خدمت شما سوالی در مورد معافیت صافی کف پا داشتم ، من رفتم پزشک معاین بعد گفت که یکم کف پات صاف هست و اشاره ای به صافی کامل کف پا نکرد با این حال گفت که طبق قانون مراحل اداری ش باید طی بشه از کارشناس مربوطه میخواستم بپرسم با این حال امکان داره که بهم معافیت از رزم بده چون نمیخوام کارت پایان خدمتم مشکلی داشته باشه

 67. سلام
  من بیماری قوز قرنیه دارم با شدتی که میتونه معافیت صادر کنه. اما فعلا در حال تحصیل هستم و پزشک هم عمل رینگ قرنیه رو برای یک چشم و کراس لینکینگ رو برای دو چشم تجویز کرده. میخواستم بپرسم آیا بعد از انجام این عمل ها هم میتونم برای معافیت اقدام کنم؟

  1. سلام سروش جان
   عمل مربوطه باید از سوی نظام وظیفه صادر شود تا شرایط بهری را برای معافیت کسب کنید برای بررسی دقیق مشکل خود با کارشناسان تماس بگیرید.

  2. سلام ببخش خواستم ببینم اگه کسی با نظر پزشک معتمد شامل معافیت باشه نظر شوراپزشکی میتواند خلاف اون باشه

 68. سلام،من به علت مشکل کرونا۳۰مهر۹۹لیسانس گرفتم ودرپی آن ارشد قبول شدم،اماتا الان که ۶اذراست نظام وظیفه معافیت تحصیلی به من نداده ومی گوید تکلیف یکماه مشخص نشده با توجه به تعطیلی دوهفته ای من چطور میتوانم مشکلم را حل کنم(درضمن دانشگاه مقطع ارشدم تا آخر اذرفرصت داده)

  1. سلام امید جان
   با نامه قبولی در مقطع جدید به نظام وظیفه استان مراجعه کنید

 69. با سلام
  من مشکل قوز قرنیه دارم و پزشک تجویز کرده که روی یک چشم رینگ قرنیه بذارم و بعد هم هر بر روی هر دو چشم عمل کراس لینکینگ انجام بدم.
  میخواستم بپرسم با همین وضعیت معافیت به من تعلق میگیره؟
  همچنین با توجه به اینکه مشغول به تحصیل هستم و امکان اقدام برای معافیت پزشکی ندارم، بعد از انجام عمل‌های مذکور چطور؟ اون موقع میشه برای معافیت اقدام کرد؟

  1. سلام سعید جان
   احتمال دارد برای بررسی بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید.

   1. سلام من فارغ التحصیل دکتر دام پزشک میباشم .دارای بیماری ریه آسم هستم برای معافت اقدام کرده ام اما متاسفانه در کمیسیون پزشکی به علت مدارکم معاف رزم شده ام.در تاریخ ا_ ۱۰٫-۹۹ اعزام به اموزش صفر یک تهران شده ام. ودرحال حاضر دوران اموزشی میگذارم دوسوال دراین باره دارم یک
    امکان معاف است به چه طریقی دو چطور می توانیم انتقالی به شیراز بگیریم با توجه اینکه پدر ومادرم هر دو پیر از کار افتاده میباشد باتوجه بیمار خودم خواهشمندم مرا راهنمایی بفرمایید .سپاس ازمحبت شما عزیز

    1. دوست عزیز
     امکان معافیت مقدور است . برای بررسی دقیق تر مشکل خود با کارشناسان ما تماس بگیرید

 70. سلام.
  من چشمم نزدیک بینه و چشم چپم شمارش -۴٫۷۵ هست و -۱٫۵ هم آستیگمات داره که مجموعا میشن -۶٫۲۵
  آیا معافیت دائم شاملم میشه؟

 71. سلام.
  واقعا چرا باید همسر من که متاهله و مدرک لیسانس مهندسی شیمی داره سزباریش ۲۴ ۲۴ بیوفته و روزبرگ نباشه و پست بده؟؟؟؟؟

  1. سلام
   با تشکیل دادگاه نظامی و تعیین جریمه نقدی فرار توسط قاضی ادامه خدمت طی میشود

  2. با سلام
   خسته نباشین من پدرم سال ۶۷/۱۰/۱۹تا ۷۰/۶/۱۹خدمت کرده تو لشکر ۵۸ذلفقار بعد اعزام شده قصر شیرین کرمانشاه ایا ب من کسر خدمت تعلق میگیره

 72. سلام
  مهلت دانشجویان محروم از تحصیل جهت معرفی و دریافت دفترچه بدون غیبت تا چند ماه است

 73. سلام. من در کنکور ۹۸ در رشته ارشد دوره مجازی دانشگاه تهران پذیرفته شدم. ترم دوم را مرخصی گرفتم. وبه دانشگاه نرفتم تا شهریور که برای اعلام انصراف به دانشگاه مراجعه کردم گفتند مرخصی شما پذیرفته نشده بود و به دلیل غیبت محروم از تحصیل شده اید. امسال نیز در کنکور ۹۹ پذیرفته شده ام. ایا از معافیت تحصیلی می توانم استفاده کنم. معافیت تحصیلی قبلی من که مربوط به دانشگاه دوره مجازی بود تا ۱۴۰۰ اعتبار داشت

   1. سلام.خسته نباشید.من ورودی مهر ۹۵ لیسانس پیام نورم و تا الان حدود ۴۰ واحد پاس کردم و ترم نهمم. تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم.من قصد ادامه این رشته رو ندارم و انصراف خواهم داد و هدفم دندانپزشکی روزانه هست.من کنکور سراسری ۱۴۰۰ رو شرکت میکنم که اگه دندان روزانه قبول شدم، از مهر یا بهمن ۱۴۰۰ برم دانشگاه جدید و اگه امسال قبول نشدم، کنکور ۱۴۰۱ هم شرکت کنم تا نهایتا مهر ۱۴۰۱ برم رشته جدید.برا همین میخوام اگه امکانش باشه بعد ترم دهم و چند روز مانده به پایان معافیت تحصیلی ۵ ساله ام، از پیام نور انصراف بدم و از شهریور ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ از مهلت یکساله بعد انصراف استفاده کنم.اگه مهر ۱۴۰۰ رفتم دانشگاه جدید که هیچ.اگه نشد و موندم برا ۱۴۰۱ مشکلی پیش نمیاد و معافیت تحصیلی رشته های پزشکی،دوباره برا من صادر میشه؟ ممنون میشم راهنمایی کاملی بکنید.🌹

    1. سلام دوست عزیز
     از تاریخ انصراف یک سال زمان دارید . در طول دوره تحصیلی فقط یک بار امکان انصراف وجود دارد

 74. باسلام من پارسال با دو فرم تخفیف در طرح خرید معافیت ثبتنام کردم و متاسفانه بخاطر فرمها زمان تلف شد و پروندم را باطل کردند. الان من نمیتونم پول واریز کنم. چکار کنم. تخفیف هم نخواستم. مت باید کنکور یوس ترکیه بدم درغیراینصورت مجبورم از خارج کمک بگیرم. تکلیف من چی هست. لطفا ایمیل بزنید.

 75. با سلام
  من متولد ۱ دی ۷۹هستم سال۹۸ اولین کنکورم رو دادم و الان هم میخوام سال۱۴۰۰ توی کنکور شرکت کنم من توی کنکور ۹۹ یه دانشگاه پیام نور قبول شدم که معافیت بگیرم ولی وقتی رفتم از مدرسه گواهی موقت دیپلم بگیرم گفتن که چون یک امتحان غایب بودی گواهی صادر نمیشه به نظرتون من باید چیکار کنم ایا راه دیگه ای هم هست؟؟؟

  1. سلام شما باید امتحان را پاس کنید و مدرک دیپلم را به دانشگاه ارائه دهید و از معافیت تحصیلی استفاده کنید

 76. سلام من سال ۹۸براساس سوابق تو یکی از دانشگاه های تهران ثبت نام کردم یک هفته بعد انصراف دادم بلافاصله رفتم یه دانشگاه تو قزوین ثبت نام کردم امسال کنکور دادم تو تهران با آزمون قبول شدم رفتم که ثبت نام کنم قبول نکردن گفتن یه بار انصراف دادی دیگه نمیتونی لطفاً یه راه بهم بگین وقتم خیلی کم مونده برا ثبت نام

 77. سلام ، یه سوال در مورد سربازی دارم ، اگه یه نفر تا آذر ۱۳۹۹ فرصت داشته باشه واسه سربازی ، ولی میخواد درس بخونه تا بتونه کنکور ۱۴۰۰ بده ، اگه آذر دفترچه پست نکنه و نره سربازی و تا کنکور بخونه و بعد کنکور بره سربازی ، تا موقع اعلام نتایج سرباز باشه ، وقتی نتایج اعلام شد ایست خدمت بزنه و بره دانشگاه ، اینجوری میتونه دانشگاه ثبت نام کنه؟

  1. سلام شما باید اعزام بشید و سپس کنکور بدهید و بعد از قبولی درخواست ایست خدمت کنید

 78. سلام پدرم از سال۶۶ تا سال۶۷ باعضویت وظیفه مشغول به خدمت بود که ۵ ماه و خرده ایش منطقه جنگی بوده میخواستم ببینم میتونم از سهمیه ایثارگری استفاده کنم برای کارم( رزمندگان با حداقل ۶ ماه خدمت داوطلبانه)

  1. سلام طبق شرایط صلح یک نسل را مازاد اعلام می کنند که امسال نبوده است

 79. سلام
  من در حال خدمتم
  خدمتم ۹۹/۹/۱ تموم میشه
  تو کنکور ۹۹ شرکت کردم ورودی بهمن رشته ی پرستاری قبول میشم
  میتونم خدمت تموم کنم چون ورودی بهمن قبول میشم یا حتما باید ایست خدمتی بزنم ؟

 80. باسلام. میخواستم بدوم که کسی که معافیت تحصیلی داره همزمان درحین تحصیل میتونه معافیت ÷زشکی هم بگیره

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز به برخی از موارد حین تحصیل هم رسیدگی میگردد

  2. سلام وقت شما بخیر. من درسال ۶۱ بع از ۶ماه معاف پزشکی شدم واز بقیه خدمت معاف شدم.الان می تونم گواهی خدمت چند ماه آموزشی را برای کارم را بگیرم؟باتشکر

 81. سلام خسته نباشید من کف پام هر جفتش صاف هستش به قدری صاف هستش که کمر درد شدیدی میگیرم و در حالت عادی نمیتونم واییستم میخاستم ببینم معاف از رزم میشم یا معاف از خدمت ؟

 82. سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم خرید سربازی در سال ۹۹ امکان پذیر هس یا نه ؟
  و کسانی که زمان جنگ خدمت کردن ۳ ماه آموزشی به کل خدمتشون اضافه میشه یا فقط ۲۱ ماه ؟؟

  1. باسلام خیر خرید خدمت انجام نمیشود. بله زمان جنگ اضافه میشه ولی باز هم به بنیاد امور ایثارگران بستگی دارد که چند ماه را تایید کند

 83. عرض سلام وخسته نباشید بنده دانشجوی ترم۳ کارشناسی ارشد “شبانه” دانشگاه سراسری هستم(ورودی مهر ۹۸) کارشناسی رو هم در دوره “روزانه” دانشگاه سراسری بودم. میخواستم برای کنکور تجربی ۱۴۰۰ ثبتنام کنم و در رشته پزشکی قبول بشم. در حال حاضر که دانشجوی شبانه ارشد هستم و قراره قبل از برگزاری کنکور سراسری (اواخر خرداد) ارشدم رو تمام کنم و فارغ التحصیل بشم.
  ۱-الان شبانه ارشد هستم و برای شرکت در کنکور سراسری باید از ارشد انصراف بدم؟ چون در دفترچه پیش ثبتنام نوشته بود ک دانشجویان “غیر روزانه” میتونن حین تحصیل، در کنکور هم ثبتنام کنن و بعد از قبولی در رشته جدید ب دانشگاه برم؟
  ۲- در صورت رد سوال قبل، الان که شبانه ارشد هستم و میخوام قبل از برگزاری کنکور سراسری (اواخر خرداد) ارشدم رو تمام کنم و فارغ التحصیل بشم. میتونم قبل از اعزام ب خدمت در جلسه کنکور شرکت کنم؟ در صورتی ک حین خدمت از کنکور قبول شدم میتونم ایست خدمتی بزنم و دوباره ب دانشگاه برگردم و در رشته های پزشکی تحصیل کنم؟ خیلی ممنون

  1. باسلام نطام وظیفه به شما اجازه شرکت در کنکور سراسری را نمیدهد چون برگشت به عقب محسوب میشود.

 84. سلام،
  ببخشید می خواستم بدونم دانشجوی انصرافی که بیشتر از یکسال از تاریخ انصرافش گذشته و بدون غیبت اولیه به خدمت اعزام شده در صورت پذیرش در مقطع کارشناسی و بالاتر می‌تونه ایست خدمت بزنه و معافیت مجدد بگیره یا به خاطر گذشت بیشتر از یکسال از تاریخ انصراف چنین عملی ممکن نیست؟ چون طبق تبصره دو ماده هفت آئین نامه اجرایی معافیت تحصیلی گفته شده ترخیص دانشجویان انصرافی از خدمت بلامانعه اما به مدت زمانی که از انصراف گذشته اشاره‌ای نداشته

  1. سلام وقت بخیر
   دانشجویان انصرافی نیز تنها یک سال مهلت دارند تا در دانشگاه قبول شوند و از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

 85. با سلام
  من ۲۵ سالم هست . بعد از دبیرستان رفتم دانشگاه و بعد از چهارسال انصراف دادم و رفتم یک دانشگاه دیگر در همان مقطع کارشناسی پیوسته و رشته تحصیلیم را تغییر دادم . میخواستم بدونم الان که در همان مقطع کارشناسی هستم و در حال تحصیل میباشم و معافیت تحصیلی دارم میتونم جهت مهاجرت تحصیلی در همان مقطع کارشناسی برای خروج از کشور اقدام کنم ؟
  درواقع من که یکبار انصراف دادم و دوباره در همان مقطع کارشناسی هستم میتونم برای خروج از کشور اقدام کنم ؟
  با تشکر

  1. سلام
   مشمولان وظیفه در طول دوره تحصیل تنها یکبار میتوانند انصراف دهند.

 86. سلام. مهلت گواهی اشتغال به تحصیل من تمام شده ولی متاسفانه من نتوانستم تمام واحدها دانشگاهیم را پاس کنم. من تا چه مدتی برای معرفی نمودن خودم به نظام وظیفه فرصت دارم. ممنون.

  1. یلام
   بعد از اخراج یا انصراف یا فارغ التحصیلی از دانشگاه یک سال مهلت دارید.

 87. سلام درود خسته نباشید
  ببخشید بنده الان خدمت سربازیم ۹ ماه از خدمتمو گذروندم الان ارشدو ازمونشو دادم قبولم شدم ، اگه ایست خدمت بزنمو برم دانشگاه امکانش هست ک تابستونا ک معمولا بیکارم و هیچ درسی ندارم برم ادامه خدمتمو بدم همون چند ماه تابستون ک بیکارم بعد ک کلاسا دوباره شروع شدن دوباره برگردم سر درس ، مثلا چندتا تابستان اینکارو کندگم و خدمتمو تمام کنم امکانش هست ایا؟؟؟؟

  1. سلام میخواستم بپرسم کفالت مادر به پسر بزرگ می‌رسد یاپسر کوچک تر یا فرقی ندارد؟

   1. باسلام به تنها پسر بالای ۱۸ سال میرسد و اگر هردو بالای ۱۸ سال سن دارین به هیچدام معافیت نمیدهند.

 88. سلام من ۲۰ شهریور دفتر چه پست کردم و ۲۲ شهریور رفتم بیمارستان امام سجاد برای معاینه پای پرانتزیم و گفت ۱۲ سانت پای پرانتزی داری و گفتند تا یک ماه دیگه جوابش میاد و مهلت معرفی من ۳۱ شهریور تمام میشه
  حالا اگه تاریخ اعزام نزده باشن برام و جوابش اون موقع بیاد غیبت میخورم یا نه؟
  اگه میشه جواب بدید خیلی مهمه برام
  خیلی ممنون

 89. باسلام
  بنده ۳۴ سال دارم و در حال تحصیل هستم ِدا معافیت تحصیلی دارم و متاهل و صاحب دو فرزند هستم و پدرم ایثارگر و سابقه حضور در جبهه داشته اند و میتوانم حدود ۵ ماه کسری خدمت بگیرم .
  باتوجه به اینکه بیماری دیابت نوع دو دارم میتوانم از معافیت دائم پزشکی استفاده کنم ؟
  ممنون

  1. سلام
   صدور معافیت دائم با رای و نظر شورای پزشکی سازمان وظیفه انجام میشود.

 90. سلام روز تون بخیر ببخشید میخواستم بپرسم اینکه سردار کمالی فرمودند کسری خدمت تا سال ۱۴۰۱قانونش هستش به بعد شاید احتمال داره قانونش نباشه وتعلق نمیره متوقف بشه یعنی چی دقیقا منظوره سردار چی هستش خبرش تو سایت هستش جدیده ممنون میشم راهنمایی م کنید یعنی چی؟

 91. سلام.من دارم امریه فنی حرفه ای میگیرم.ایا میشه حین امریه کنکور ارشد قبول بشم و ایست خدمتی بزنم واسه ادامه تحصیل؟

 92. سلام خسته نباشید بنده تو استان تهران شهر قدس زندگی میکنم اینجا من دو هفته هست منتظرم واکسن سربازی بیاد تا بزنم و دفترچه پست کنم نمیاد تهران هم دو سه جا رفتم اون ها هم واکسن نداشتن من دارم غیب می خورم هر روز که دیر پست کنم من چی کار کنم الان؟کجا واکسن بزنم

  1. سلام
   شما باید در مراکز درمانی مورد تایید سازمان وظیفه برای واکسیناسیون اقدام کنید.

 93. با سلام و احترام
  بنده حدود ۲۰ روز است معافیت پزشکی گرفتم و باید به عراق بروم
  کارت معافیت هم گفتن طی یک ماه تا سه ماه صدور و ارسال میشود
  ایا برای خروج نیاز به نامه یا رفتن یا اداره گذرنامه هست یا نیازی نیست
  بروم مرز هوایی خودشون رد میکنند ؟
  باتشکر

  1. سلام خسته نباشید من واسه معافیت پزشکی و بیماری چشم اقدام کردم و مدرکم دیپلم هست بیشتر مراحلشو رفتم و الان منتظرم نامه بیاد برم کمیسیون می خواستم بدونم اگه تا قبل از این که برم کمیسیون دانشگاه ثبت نام کنم درخواست معافیتم باطل می شه یا نه ؟ در ضمن امسال اولین کنکوری بود که دادم

   1. سلام
    اخذ معافیت پزشکی در حین تحصیل تنها برای برخی از بیماری ها امکان پذیر است.

 94. سلام و وقت بخیر
  بنده بهمن پارسال (۱۳۹۸) فارق التحصیل شدم و تا بهمن امسال (۱۳۹۹) برای معرفی خودم به نظام وظیفه مهلت دارم
  تک فرزند هستم، پدرم متولد سال ۱۳۴۳ می باشد (حدودا ۵۷ سال سن) ، حدود ۲۴ ماه سابقه جبهه دارد، به علت سرطان پروستات در اسفند ۱۳۹۸ پروستاتشون برداشته شده و امکان باروری ندارند و همچنین بخش هایی از مجرای ادرار به علت متاستاز و گسترش سرطان جراحی و برداشته شده است. همچنین ایشان دیابت، دیسک کمر و اختلالاتی در مهره های کمرشون دارند و بعد از عمل مرتبط با سرطان پروستات دوره ۳۵ جلسه ای پرتو درمانی را طی کرده اند و حداقل تا ۳ سال دیگر باید تحت نظارت و درمان پزشک باشند. شغل ایشان آزاد (کشاورز) می باشد و امکان فعالیت ندارند.
  آیا راه و روش ای برای معافیت دائمی اینجانب وجود دارد ؟

  1. سلام
   اگر تایید شود که بیماری پدر به حدی است که نیاز به مراقبت دارد، و شما تنها نگهدارنده هستید میتوانید معافیت کفالت بگیرید. برای این کار باید بیماری و ناتوانی پدر توسط کمیسیونهای پزشکی مورد بررسی قرار گیرد.

 95. سلام من سنواتم در ۹۸/۶/۳۱تمام شده هست و دانشگاه به علت اینکه وصیا امام رو پاس نکرده بودم مدرک فوق دیپلم بهم ندادن الان نظام وظیفه میگوید اضاف میخورید ایا اضافات سنواتی من بخشیده میشود؟؟

  1. سلام
   بخشیده شدن اضافه خدمت به رفتار شما در طول دوره خدمت و تصمیم یگان مربوطه بستگی دارد.

 96. سلام وقت بخیر. بنده معافیت اعصاب و روان گرفتم یکسال و نیم هست که از معافیتم میگذره. ایا برای تمدید گواهینامه و گرفتن پاسپورت رد میشوم؟اگه گواهینامم تمدید نشه یعنی تااخرعمر نمیتونم بگیرم؟

  1. سلام
   برای گرفتن گواهینامه سلامت شما دوباره مورد بررسی قرار میگیرد و ممکن است به شما تعلق نگیرد. گرفتن پاسپورت برای افراد دارای معافیت اعصاب و روان نیز مشکل است.

 97. با سلام
  بنده معافیت موقت کفالت ۳۰ ماهه داشتم و تاریخ اعتبار آن هم ۹۹/۰۴/۱۷ بود و سه روز مانده اقدام کردم ولی تا این لحظه برای شورا بدوی دعوت نکردند و هر وقت میرم میگن پرونده ات در حال بررسی در اتاق رئیس هست میخوام بدونم مراحل اداری اش اینجوری هست؟ یا در پرونده من مشکلی وجود دارد؟
  ممنون

 98. سلام وقتتون بخیر. برادر من سال ۹۲ از خدمت فرار کرد افسرده بود. تو لین چند سال کامل گوشه گیر بود ۲ بار هم سابقه ی خودکشی دارد. چند وقت پیش معرفیش کردیم و پادگان فرستادنش برای بیمارستان. الان نوبت شورای پزشکی داره تو بیمارستان ۵۰۵ ارتش. ایا باتوجه به اینکه پرونده ی بستری روان نداره و فقط سابقه خودکشی و نسخه ی دکتر داره معافش میکنن؟احتمالش زیاده یا کم. ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام
   مشمولان برای اخذ معافیت پزشکی اعصاب و روان باید سابقه بستری در بیمارستانهای روانی داشته باشند.

 99. با عرض سلام
  بعد از اتمام دوره کارشناسی، از مهلت یک سال فراغت از تحصیل خود استفاده کردم و الان دانشجوی کارشناسی‌ارشد هستم. آیا می‌توانم بعد از پایان دوره ارشد هم دوباره از مهلت یک سال فراغت تحصیلی استفاده کنم؟

  1. سلام
   بله فارغ التحصیلان از تمامی مقاطع تحصیلی، از تاریخ فارغ التحصیلیشان به مدت یک سال مهلت دارند تا مجددا در دانشگاه قبول شوند یا وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنند.

 100. سلام
  من اردیبهشت سال ۹۱ فورا بعد از اتمام دانشگاه در مقطع لیسانس به طور غیر قانونی از ایران خارج شدم.
  بعد از اقامت در کشور انگلستان مشغول تحصیل شدم.
  لیسانس رو مجدادا در یک رشته متفاوت در اینجا شروع کردم و همچنان دانشجو هستم و در مقاطع بالا تر تحصیل میکنم.
  با توجه یه مشکلاتی که در ایران پیش امده حتما باید به ایران برگردم.اما نمیدونم واسه خروج از ایران چه شرایطی برایم پیش خواهد امد.ممنون میشم اگر کمک کنید

  1. سلام
   مشمولان غایبی ایرانی که مقیم خارج از کشور هستند، و سه سال از اقامتشان میگذرد، میتوانند هر سال حداکثر دو بار و مجموعا به مدت سه ماه به داخل کشور تردد کنند.

 101. سلام
  بنده تک فرزند هستم خواستم واسه خدمت اقدام کنم
  ایا آگر بسیج فعال نداشته باشم نمیتوانم تو سپاه پذیرش بگیرم

  1. سلام
   یکی از شرایط پذیرش سپاه داشتن سابقه بسیج فعال حداقل به مدت شش ماه میباشد.

   1. سلام
    من مشکل نیستاگموس مادر زادی چشم دارم و چشمام خیلی ضعیف هستند همچنین استیگماتیسم هم هستند میتونم معاف بشم یا نه؟

 102. سلام.من متولد ۷۴٫۰۶٫۲۵ .پدرم ۷۲ ساله تحت پوشش کمیته امداد دارای دوبرادر بزرگ تر که هردو خدمت رفتن میخواستم بدونم میتونم کفالت پدر رو بگیرم فرجی هست یا نه.خیلی ممنون میشم هرجه سریع تر جواب بدین

  1. سلام
   خیر یکی از شرایط لازم برای اخذ معافیت کفالت پدر این است که فرد مشمول تنها نگهدارنده پدر باشد و داشتن برادر بزرگتر مانع دریافت معافیت است.

 103. سلام
  من دانشگاه فارق التحصیل شدم و میخواهم معافیت بگیرم. من یه برادر بزرگتر از خود دارم که تحت پوشش بهزیستی و از سربازی معاف شده و یک خواهر ۱۵ ساله دارم آیا با این شرایط و طبق ماده ۹ معافیت سربازی که فکر کنم از جمله معافیت های رهبری هست میتونم از این ماده استفاده کنم و معاف بشم؟

  1. سلام
   خانواده هایی که یک فرزند معلول و یک فرزند ذکور بالای ۱۸ سال سالم دارند، میتوانند برای معافیت فرزند مشمول از معافیت ماده ۹ بهزیستی استفاده کنند.

 104. سلام می خواستم بدونم کسری بسیج به ازای هر سال چقدر است هر کسی یک عددی اعلام می کنه.

  1. سلام
   بستگی به میزان فعال بودن شما در بسیج دارد ولی سقف آن تا ۶ ماه می باشد

 105. سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم خواستم ببینم مدت خدمت سربازی توپخانه نیروی زمینی ارتش مراغه چند ماه است؟

  1. سلام
   دوره آموزشی سربازی دو ماه است که بعد از آن به پادگانها اعزام میشوید و باید بین ۱۸تا ۲۱ماه خدمت کنید. این موضوع به کسریها و شرایط شمابستگی دارد.

 106. سلام من معاینه اولیه رو پیش دکتر رفتم برام درخواست کمیسیون داد که معافیت از رزم بگیرم الان فهمیدم اصلا چیز خوبی نیست میخوام لغوش کنم هنوز واکسن نزدم هنوز مدارک رو نبردم پلیس+۱۰ که بگن برو کمیسیون فقط معاینه اولیه رو رفتم راهی هست لغوش کنم از اول برم‌دکتر معاینه بگم مشکلی ندارم ؟

  1. سلام
   خیر الان که دکتر معاینه اولیه شما را بیمار تشخیص داده باید مراحل بعدی را بگذرانید چون در صورت بیماری و پنهان کردن این موضوع دچار مشکل میشوید.

 107. سلام
  وقت بخیر
  من معاف از رزم هستم

  بعضیا میگن تو کارت پایان خدمت نوشته میشه معاف از رزم هستید
  بعضیا میگن به صورت کد روش مینویسن
  بعضیا میگن برات مشگل پیش میاد بعد خدمت
  لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام وقت بخیر
   برخی از سازمان ها و موسسات بله برای استخدام به معاف از رزم ایراد می گیرند.

 108. سلام
  وقت بخیر
  من معاف از رزم هستم

  بعضیا میگن تو کارت پایان خدمت نوشته میشه معاف از رزم هستید
  بعضیا میگن به صورت کد روش مینویسن
  بعضیا میگن برات مشگل پیش میاد بعد خدمت
  لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام وقت بخیر
   برخی از سازمان ها و موسسات بله برای استخدام به معاف از رزم ایراد می گیرند.

 109. سلام خسته نباشید من ۱۳۹۹/۲/۳ به خدمت اعزام شدم و توی سپاه پذریش شدم و اموزشی افتادم آباده شیراز و تو دوره اموزشی فرار کردم و الان دوباره تصمیم گرفتم برگردم یعنی دباره برم دوره اموزشی که فرار کرده بودم الان نمیدونم باید چکار کنم کجا برم میشه راهنماییم کنید تشکر

  1. سلام
   شما بایستی خود را به یگان خدمتی خود معرفی کنید تا به دادسرای نظامی ارجاع داده شوید.

 110. با عرض سلام و خسته نباشید
  واقعا لطف بزرگی در حق ما میکنید اگر پاسخ این سوال ما رو بدهید چون واقعا خیلی خسته شدیم..
  من ۲۱۰ روز کسر خدمت ایثارگری پدر ثبت شده دارم..ولی سربازی خود را از طریق پروژه جایگزین خدمت بنیاد ملی نخبگان دارم انجام میدم و اموزشی خودم رو هم هنوز نرفتم..
  با این تفاسیر من نیازی به این کسر خدمت ندارم..از طرف دیگر برادر من در حال خدمت وظیفه هستش..الان سوال من این هست ما چطوری میتونیم کسر خدمت ثبت شده به اسم من رو ابطال کنیم و به اسم برادرم ثبت کنیم..به کجا باید مراجعه کنیم..چه مدارکی باید ببریم..والله من میدان سپاه تهران و لویزان رفتم گفتن شدنی نیست!! ولی چند جای دیگه گفتند شدنی هست..خواهش میکنم راهنماییم کنید..ممنون از لطفتون..

  1. سلام
   بله در صورت عدم استفاده از این کسری میتوانید آن را باطل کنید و برادر دیگر از آن استفاده کند.

 111. سلام
  یک سال کارشناسی، انصراف و بعد کنکور و ثبت نام مجدد رشته جدید، پنج سال(ده ترم) رشته جدید طول کشیده. آیا بازهم یک سال فرصت وجود داره؟
  لطفا این نکته هم درنظر بگیرید که ۹واحد از رشته اولی، تطبیق زدم توی رشته ی جدید.

  و سوال دوم هم، اگر در حین تحصیل ارشد، پذیرش از دانشگاه خارجی بگیریم، میشه انصراف بدیم و وثیقه ۲۰تومنی رو بذاریم بریم دانشگاه خارجی؟

  1. سلام
   بعد از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال مهلت دارید که وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید یعنی برای اعزام یا اخذ معافیت اقدام کنید، بله در صورت اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت میتوانید وثیقه مقرر شده را ارائه دهید و از کشور خارج شوید.

  2. سلام خسته نباشید من ۱۳۹۹/۲/۳ به خدمت اعزام شدم و توی سپاه پذریش شدم و اموزشی افتادم آباده شیراز و تو دوره اموزشی فرار کردم و الان دوباره تصمیم گرفتم برگردم یعنی دوباره برم دوره اموزشی که فرار کرده بودم الان نمیدونم باید چکار کنم کجا برم میشه راهنماییم کنید تشکر.

   1. سلام
    شما بایستی خود را به یگان خدمتی خود معرفی کنید تا به دادسرای نظامی ارجاع داده شوید.

 112. سلام
  ببخشید ممنون میشم راهنمایی کنید.

  من متولد بهمن ۷۴ ام
  کنکور ۹۳ برق، و انصراف، سال بعد مجدد کنکور(۹۴) رفتم رشته کامپیوتر.
  فارغ التحصیل شهریور ۹۹ هستم(یعنی کارشناسی پنج ساله/ده ترمه/ اگر برق رو هم حساب کنم میشه ۶سال)

  اگر مهر ۹۹ دانشگاه نرم باید برم سربازی؟
  یا اینکه یک سال فرصت دارم مجدد کنکور بدم و برم دانشگاه ؟
  ممنون میشم کمکم کنید خیلی مهمه

  1. سلام
   بعد از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارید تا در مقطع بالاتر پذیرش شوید و یا برای رفتن به خدمت سربازی اقدام کنید.

   1. درود
    ممنون از اینکه پاسخ دادید.
    اینکه یکبار انصراف دادم و مجدد به کارشناسی رفتم فرصت منو اصطلاحا نسوزونده؟! بخاطر این باز هم فرصت دارم

    1. سلام
     بله شما بعد از انصراف از تحصیل یک بار دیگر میتوانید از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

  2. سلام.آیا سرباز غایب از دوره آموزشی میتواند پیگیر کارهای معافیت پزشکی شود؟ و آیا کرون روده شامل معافیت پزشکی میشود؟

   1. باسلام سرباز غایب از دوره آموزشی میتواند پیگیر کارهای معافیت پزشکی باشد. کرون روده شامل مواردی است که میتوان درخواست معافیت پزشکی داد

   2. من بچم ۲۱ماه خدمت کرد رفتیم تسویه بهش ندادن گفتن یک سال دیگه باید خدمت بکنی گفتیم چرا گفتن دوروز اینجا سه روز آنجا ووووو غیبت ها حین خدمات جمع شده اینطوری شد این چه مملکتیه سر بذاریم بمیریم بهتره بخدا

 113. سلام وقت بخیر
  بنده دانشجو ترم اخر درسم شهریور تموم میشه ولی میخام دفترچه اعزاممو برای یک شهریور بزنم یا امکانش وجود داره

  1. سلام
   بله شما میتوانید دفترچه اعزام به خدمت خود را ارسال کنید تا غیبت نخورید و بعد از مشخص شدن تاریخ اعزام درصوت تمایل به ادامه تحصیل تاریخ اعزام خود را به تعویق بیندازید.

 114. سلام وقت بخیر
  بنده دانشجو ترم اخر درسم شهریور تموم میشه ولی میخام دفترچه اعزاممو برای یک شهریور بزنم یا امکانش وجود داره؟

  1. سلام
   بله شما میتوانید دفترچه اعزام به خدمت خود را ارسال کنید تا غیبت نخورید و بعد از مشخص شدن تاریخ اعزام درصوت تمایل به ادامه تحصیل تاریخ اعزام خود را به تعویق بیندازید.

 115. سلام من امسال کنکور ارشد ثبت نام کردم با توجه به اینکه این کنکور به ۲ و ۳ مرداد موکول شده من‌ اگر ۱ تیر اعزام بشم میتونم ۳ روز مرخصی در اموزشی بگیرم برای برگشت به محل زندگی و دادن کنکور؟

  1. سلام
   خیر این امکان برای سربازان وجود ندارد مگر اینکه سربازی خود را به تعویق بیندازید و برای شرکت در کنکور اقدام کنید.

 116. سلام سوال داشتم اینکه سرباز هستم و مادرم با من زندگی میکنه ولی اسم یک برادر ناتنی بزرگتر که فقط از مادر یکی هستیم در شناسنامه مادر هست.خودمم متاهلم.امکان معافیت وجود داره؟

  1. سلام
   یگانه نگهدارنده بودن یکی از شرایط لازم برای اخذ معافیت کفالت است. داشتن برادر بزرگتر مانع دریافت معافیت کفالت میباشد مگر تایید شود برادر بزرگتر توانایی نگهداری از مادر را ندارد.

 117. سلام من دو ماهه که دفترچه پست کردم هنوز خبری نشده حتی رفتم سایت نطام وظیفه اصلا درخاست منو نگاه هم نکردن. قبلا گفته بودین یه هفته ای جوابش میاد. دو هفته دیگه اعزام هستم ولی نمیدونم کدوم اموزشیه و کجا افتادم. از کی باید بپرسم؟

 118. سلام و خدا قوت
  بنده من متولد مهر ۷۹ و فارغ تحصیل خرداد ۹۸
  کنکور۹۹ دومین کنکورم هست،و توی برگ معافیت تحصیلی ام نوشته تا یکسال از زمان فارغ تحصیلی ، یعنی من باید آخر خرداد دفترچه اعزام پست کنم که غیبت نخورم یا آخر شهریور؟ بعضی جاها ( ص ۲۲ دفترچه کنکور بند ۹) نوشته یعنی تا آخر شهریور سر در گم شدم .نظام وظیفه هم یه بار گفت تا ۳۱ خرداد و یه بار گفت شهریور
  اگر خرداد دفترچه بگیرم احتمال داره با وضعیت تعویق کنکور تاریخ اعزام ها بشه قبل کنکور .و از اون طرف هم میترسم پست نکنم و قبول بشم بگن غیبت داری و ثبت نام نشم
  ی تو رو خدا فکر کنید منم از دانش آمو

  1. سلام
   شما بعد از تاریخ دقیق فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارید تا در کنکور و دانشگاه قبول شوید. شما میتوانید بعد از به پایان رسیدن دوره یکساله معافیت، برای اعزام اقدام کنید و بعد اعزام خود را به تعویق بیندازید و یا به سربازی اعزام شوید در صورت قبولی در دانشگاه سربازی شما توقف میخورد و بعد از پایان دستان میتوانید ادامه سربازی خود را انجام دهید.

   1. باسلام
    دقیقا مثل ایشون هستم و یه بار رفتم پلیس+۱۰گفتن تا خرداد وقت دارم ولی چند روز پیش رفتم پلیس+۱۰یه شهر دیگه گفتن تا مهرماه وقت دارم،الان گیج شدم نمیدونم باید چیکار کنم؟!!!

    1. سلام
     شما بعد از تاریخ دقیق فارغ التحصیلی یک سال مهلت دارید تا وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید حال با وضعیت موجود باید دفترچه اعزام به خدمت را ارسال کنید بعد از مشخص شدن نتیجه کنکور و قبولی در دانشگاه خدمت شما توقف میخورد و یا اعزام شما به تعویق میفتد.

 119. شماره تلفن ثابت شما رو با خط منزل نمیتونم بگیرم و میگه شماره تغییر کرده ،احتمالا از مخابرات منطقه ما هست.از راه تلفن همراه امکان نداره براتون

 120. سلام من متولد آبان ۷۹ هستم و خرداد ۹۸ دیپلم گرفتم و توی برگ معافیت تحصیلیم نوشته تا یکسال بعد از فارغ التحصیلی، من امسال برای دومین بار در کنکور اسم نوشتم.ولی این روزها خیلی ذهنم در گیر شده و نمیزاره با تمرکز بخونم
  .هرکسی یه چیزی میگه یکی میگه تا خرداد وقت داری و غیبت میخوری، یکی میگه تاشهریور(دفترچه کنکور ص۲۲) من چکار کنم،اگر برگ اعزام توی خرداد پر کنم احتمالا بخوره به کنکور و تمام تلاش های من نابود میشه و اگر پر نکنم میدونم قبولم ولی ثبت نام نکنند و بگن غیبت داری.تو رو خدا راهنمایی کنید.

  1. سلام
   شما بعد از تاریخ دقیق فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارید تا در کنکور و دانشگاه قبول شوید. شما میتوانید بعد از به پایان رسیدن دوره یکساله معافیت، برای اعزام اقدام کنید و بعد اعزام خود را به تعویق بیندازید و یا به سربازی اعزام شوید در صورت قبولی در دانشگاه سربازی شما توقف میخورد و بعد از پایان دستان میتوانید ادامه سربازی خود را انجام دهید.

 121. سلام من متولد دی ماه ۸۰ هستم ولی خرداد ۹۸ دیپلمم رو تو پایه دوازدهم گرفتم چون یه سال دبستان رو جهشی خونده بودم…الان لازمه اقدامی کنم بره تمدید معافیت یا هر چیز دگ؟ با تشکر

  1. سلام
   شما تا یک سال بعد از تاریخ دقیق فارغ التحصیلی مهلت دارید تا برای رفتن به خدمت اقدام کنید در غیر این صورت درخواست خود را برای تعویق خدمت سربازی و یا دریافت معافیت تحصیلی و… به سازمان وظیفه اعلام کنید.

 122. سلام.من سال ۸۵ رفتم خدمت سربازی ولی به دلایلی ازخدمت فرار کردم .بعد دوسال خاستم برگردم سرخدمت گفتن اسمت توسیستم نیست تاحالادوسه بارم اقدام کردم دیگه توپادگان رام ندادن .اومدم نظام وظیفه شهرمون میگن تواعظام شدی .حالاموندم چیکارکنم لطفاراهنماییم کنید .

  1. سلام
   شما باید به سازمان وظیفه مراجعه کنید و به عنوان سرباز فراری؛ دوره سربازی را از سر بگیرید و متناسب با غیبتی که داشته اید اضافه خدمت خواهید داشت.

  2. سلام من امسال کنکور ارشد ثبت نام کردم با توجه به اینکه این کنکور به ۲ و ۳ مرداد موکول شده من‌ اگر ۱ تیر اعزام بشم میتونم ۳ روز مرخصی در اموزشی بگیرم برای برگشت به محل زندگی و دادن کنکور؟

   1. سلام
    خیر این امکان برای سربازان وجود ندارد مگر اینکه سربازی خود را به تعویق بیندازید و برای شرکت در کنکور اقدام کنید.

 123. سلام ببخشید من ۱/۴/۹۷ دفتر چه اعزام به خدمت پست کردم به خاطر وضعیت خیل بد مالی پدرم وخودم که ۱۰ میلیون وام داشتم وتوان پرداختش نداشتم نتونستم برم ولی بلا فاصله دوباره دفترچه پست کردم و۱/۶ به خدمت اعزام شدم حالا با تمام سختی ها ۲۰ ماه خدمت کردم ولی متاسفانه سه ماه اضاف خدمت خوردم حالا نمیدونم چکار کنم وضعیتم خیلی بده اگه کاری برای توجیهش می‌ه کرد ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   توجیه غیبت از سربازی تتها به دلایلی همچون: بیماری و آسیب روانی، بیماری و فوت یکی از اعضای خانواه، آسیب های جدی جسمی مالی و روانی به دلیل بلایای طبیعی، حبس، بیماری همسر و… امکان پذیر است.

 124. سلام وقت بخیر
  اعزام خدمت سربازی دوباره به تعویق می افته یاباید۳اردیبهشت خودمون ومعرفی کنیم؟

  1. سلام
   طبق اطلاعیه های سازمان وظیفه مشمولان باید در تاریخ مقرر شده برای اعزام اقدام کنند توجه داشته باشید که غیبت نکنید.

 125. سلام وقت بخیر
  من ورودی مهر۹۵ لیسانس هستم و تا آخر شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم.اما درسم رو ۷ ترمه تموم کردم و در واقع ترم مهر ۹۸ آخرین ترمم بود.هنوز کارای اداری فارغ التحصیلی رو انجام ندادم ولی همه واحدارو پاس کردم.میخواستم ببینم مهلت معافی که تا شهریور ۱۴۰۰ داشتم لغو میشه چون درسم زودتر تموم شده یا نه؟
  چون میخوام کنکور ارشد سال ۱۴۰۰ رو شرکت کنم.
  ممنون میشم راهنماییم کنید باتشکر

  1. سلام وقت بخیر
   شما بعد از تاریخ فارغ التحصیل شدن یک سال فرصت دارید که وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید که یعنی برای دریافت معافیت و یا اعزام به خدمت اقدام کنید. در این مهلت یک ساله میتوانید در کنکور شرکت کنید و در صورت قبولی در مقطع بالاتر از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 126. سلام میخواستم بدونم اگه دانشجوی در حال تحصیل رشته ای رو ک باید ۸ ترمه تموم کنه اگه مثلا ۱۰ ترم طول بکشه باز هم یکسال بعد از اتمام تحصیل وقت داره خودش رو معرفی کنه یا اینکه نه این یکسال جزو همون دانشگاه حساب میشه و بعد تحصیلش بلافاصله باید خودش و معرفی کنه؟

  1. سلام وقت بخیر
   توجه داشته باشید که برای دوره کارشناسی که به طور معمول چهار سال یا ۸ ترم طول میکشد امکان ادامه تحصیل تا ده ترم نیز برای مشمولان وظیفه عمومی وجود دارد. اما اگر دوره تحصیل بیشتر از سنوات مجاز که همان ۵ سال است طول بکشد مشمول وارد دوره غیبت میشود و باید هر چه سریعتر خود را معرفی کند. بنابراین حتی اگر تحصیلتان تا ده ترم طول بکشد از فرصت معرفی یک ساله برخوردار خواهید بود اما نباید بیشتر از آن طول بکشد.

 127. با سلام، من در تاریخ شهریور ۱۳۹۷ کارشناسی ارشدم تمام شد، در شهریور ۹۸ دفترچه پست کردم و پرونده معافیت پزشکی من معافیت موقت شده و تا تاریخ ۱۵ مرداد ۹۹ معافیت موقت دارم، سوالی که دارم اینه ایا دفترچه پست کنم و در حین این پروسه دکترای خارج از کشور پذیرش بگیرم به بنده معافیت تحصیلی میدن یا باید خدمت را تمام کنم؟ با توجه به اینکه از یک سال فرجه من گذشته و من در هنگام معافیت موقت پذیرش نگرفتم.

  1. سلام وقت بخیر
   بله با توجه به نداشتن غیبت و در صورت پذیرش در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم میتوانید از معافیت تحصیلی برخوردار شوید و بعد از پایان سنوات مجاز تحصیل به خدمت اعزام میشوید.

 128. باسلام بنده کف پام صاف هستش میخواستم بدونم دوره سربازی اموزشی سپاه چجوریه سخت گیری می کنن یانه که برم کمیسیون پژشکی برای معافیت ازرزم

  1. سلام وقت بخیر
   دوره آموزشی دوره ای است که طی آن تمام یگان های آموزشی معمولا آموزش های نظامی و سختی ارائه میشود و اگر شما اختلال در حرکت دارید توصیه میکنیم برای دریافت معافیت از رزم اقدام کنید تا از بروز آسیب جدی جلوگیری شود.

 129. سلام حدود دو ماه پیش در کمیسیون پزشکی نظام وظیفه شرکت کردم و هر سه دکتر معاف دائمم کردن و همون موقع پرونده را بردن طبقه بالا و معاون نظام وظیفه استان امضا کرد و فیش ها را هم واریز کردم و گفتند کارتت صادر میشه الان دیروز تو سیستم وضعیت از منتظر رویت مشمول به معرفی به شورایی عالی تعییر کرده خواستم بدون دوباره دعوت میشم برا کمیسیون یا روند صدور کارت هست اگه دعوتم کنن امکان داره معافیت پزشکی ام را رد کنن چون سه تا نظریه پزشکی از بیمارستان دارم که ناشنوای یک طرفه کامل را تایید کردن و فرستادن نظام وظیفه و آزمایشABRهم بیمارستان فرستادن برا نظام وظیفه که نشان میدهد و مدرک تحصیلی ام دیپلم(لیسانس انصرافی)هست
  لطفا راهنمایی کنید می ترسم حقم ضایع بشه.

  1. سلام وقت بخیر
   با توجه به اینکه رای و نظر شورای پزشکی نظام وظیفه تایید کننده معافیت دائم شما بوده است و این شورا درباره معافیت مشمولان تصمیم نهایی را میگیرد نگرانی از این بابت وجود ندارد.

 130. سلام خسته نباشید من متولد ۱۸ ۱۲ ۷۸ و در سال ۳ ۱۱ ۹۷ پیش دانشگاهی گرفتم و غیبت خورده باشم یا نه و می توانم برای پذیرش اقدام کنم مدارک بسیجی دارم

  1. سلام
   با توجه به شرایط به وجود آمده و شیوع ویروس کرونا، اعزام به خدمت تمامی مشمولان وظیفه دو ماه به تعویق افتاده است و شما باید اردیبهشت ماه سال آینده برای اعزام اقدام کنید. اگر در آن تاریخ برای اعزام به خدمت اقدام نکنید به عنوان غایب در نظر گرفته میشوید. بله شما میتوانید در همان زمان اعزام برای پذیرش سپاه اقدام کنید.

 131. سلام خسته نباشید من متولد ۱۸ ۱۲ ۷۸ و در سال ۳ ۱۱ ۹۷ پیش دانشگاهی گرفتم و غیبت خورده باشم یا نه و می توانم برای پذیرش اقدام کنم مدارک بسیجی دارم

  1. سلام
   با توجه به شرایط به وجود آمده و شیوع ویروس کرونا، اعزام به خدمت تمامی مشمولان وظیفه دو ماه به تعویق افتاده است و شما باید اردیبهشت ماه سال آینده برای اعزام اقدام کنید. اگر در آن تاریخ برای اعزام به خدمت اقدام نکنید به عنوان غایب در نظر گرفته میشوید. بله شما میتوانید در همان زمان اعزام برای پذیرش سپاه اقدام کنید.

 132. سلام خسته نباشید من متولد ۱۸ ۱۲ ۷۸ ود ر سال ۳ ۱۱ ۹۷ پیش دانشگاهی گرفتم آیا الان غیبت خورده باشم یا نه متولد یا نه و می توانم برای پذیرش سپاه اقدام کنم .

  1. سلام
   با توجه به شرایط به وجود آمده و شیوع ویروس کرونا، اعزام به خدمت تمامی مشمولان وظیفه دو ماه به تعویق افتاده است و شما باید اردیبهشت ماه سال آینده برای اعزام اقدام کنید. اگر در آن تاریخ برای اعزام به خدمت اقدام نکنید به عنوان غایب در نظر گرفته میشوید. بله شما میتوانید در همان زمان اعزام برای پذیرش سپاه اقدام کنید.

 133. سلام خسته نباشید من متولد ۱۸ ۱۲ ۷۸ که درسال ۳ ۱۱ ۹۷ پیش دانشگاهی گرفتم و چند پیش رفتم برای پلیس +۱۰گفتند تا تاریخ ۱۸ ۱۲ ۹۸ غیبت نداری ودر تاریخ ۱۳ ۱۲ ۹۸ مدارکم کامل کردم و میخواستم دفترچه پست کنم گفتند سیستم نظام وظیفه بسته شد صبر کن تا اردیبهشت ایا غیبت هم می خورم و بعدن هم میتوانم برای پذیرش سپاه اقدام کنم .

  1. سلام
   با توجه به شرایط به وجود آمده و شیوع ویروس کرونا، اعزام به خدمت تمامی مشمولان وظیفه دو ماه به تعویق افتاده است و شما باید اردیبهشت ماه سال آینده برای اعزام اقدام کنید. اگر در آن تاریخ برای اعزام به خدمت اقدام نکنید به عنوان غایب در نظر گرفته میشوید. بله شما میتوانید در همان زمان اعزام برای پذیرش سپاه اقدام کنید.

 134. سلام خسته نباشید . من پنج ماه خدمتم پلیس بعلاوه ۱۰ موقع اعزام مدرکم رو اشتباه رد کرده تو معافیت تحصیلیم زده کارشناسی پیوسته تا درجه کاردانی ولی پلیس بعلاوه ۱۰ منو کارشناسی رد کرده این اشتباشون آخر سر و موقع تسویه برای من مشکلی پیش میاره؟چون شنیدم باید خدمتتو از نو بایدبگذرونی و زندان و عواقب داره ؟

  1. سلام
   بدیهی است که ارائه ی اطلاعات غلط به سازمان وظیفه پیامدهایی همچون اضافه خدمت و جریمه و… خواهد داشت بنابراین توصیه میکنیم هر چه سریع تر برای اصلاح اطلاعات از طریق پلیس +۱۰ اقدام کنید تا با مشکل مواجه نشوید.

 135. سلام فرزندم چون کوچکی تا کنون آلرژی ابتدا آسم واکنون بصورت بیماری پوستی و چشمی مبتلا است واکنون خدمت آموزشی را در پادگان شهید انشایی انجام میدهد.این مشکلش در فصلهای مختلف سال مبتلا است.همواره داروهای مختلفش را ما به سختی تهیه ودر اختیارش قرار میدهیم خودش حاضر به خدمت است.امکان دارد در مرکز تهران ادامه خدمت انجام دهد تا ما بتوانیم داروها برایش تهیه ودر اختیارش قرار دهیم.فوق لیسانس مدرک تحصیلی اش است

  1. سلام
   اعزام و تقسیم سربازان بعد از دوره آموزشی به شکل تصادفی است و با توجه به اینکه در این مورد مشمول معافیت از رزم نیز ندارد، نمیتوان با قطعیت محل خدمت مشمول بعد از آموزشی را حدس زد.

 136. سلام و خسته نباشید

  بنده کاردانی دارم و بخاطر همین باید خدمت سربازی را حتما تمام کنم

  بعد کنکور سراسری شرکت کنم.

  من اواخر اسفند یا اوایل فروردین سال ۹۹ سربازیمو تموم میکنم

  میخواستم ببینم میشه برا ورودی بهمن سال۹۹ از الان بخونم و کارت پایان سربازیمو یه ماه یا دوماه دیر به دانشگاه مربوطه تحویل بدم

  ممنون میشم

  1. سلام
   این موضوع معمولا به تصمیم دانشگاه مورد نظرتان بستگی دارد. البته در زمان ثبت نام بایستی برگه ی تسویه خدمت خود را نیز در دست داشته باشید تا مشخص شود که شما مشمول خدمت سربازی نیستید.

 137. روی برگه اعزام پسرم زده نیروی انتظامی پادگان محمد رسول الله بیرجند میخواستم بدونم نیروی انتظامی یامرزبانی

  1. سلام
   این مرکز یکی از مراکز آموزشی دوره سربازی مربوط به مرزبانی ناجا میباشد.

 138. سلام وقت بخیر. سوالی داشتم ممنون میشم جوابم رو بدهید. من متولد ۶فروردین سال۸۰ هستم .کنکور ۹۸ رو شرکت کردم ولی رتبه مورد نظر رو کسب نکردم فارع التحصیل خرداد ۹۸ هم هستم برا معافیت یه گواهی از مدرسه بردم برا پلیس +۱۰ تا اول فروردین سال۹۹ معافیت هم بهم دادن .امسال میخوام کنکور ۹۹ شرکت کنم ثبت نام هم کردم آیا مشکلی در این زمینه ندارم ؟ اقدام خاصی باید انجام بدم؟

  1. سلام
   با توجه به اینکه معافیت شما تنها تا فروردین ماه میباشد و کنکور بعد از این تاریح برگزار میشود شما باید بعد از مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه خود درخواست تعویق اعزام را به دفاتر پلیس + ۱۰ ارائه کنید تا وارد دوره غیبت از سربازی نشوید.

 139. سلام بنده پارسال دانشگاه پیام نور بودم و انصراف دادم وامسال دانشگاه ازاد ثبت نام کردم الان میخوام برم حوزه علمیه ثبت نام کنم میخوام بدونم ایا مشکلی ایجاد میشه؟
  دوما انصراف که میگید ۱ بار اون برای دانشگاه است اما حوزه علمیه یه چیز دیگری است؟ ایاراهی هست که من برم حوزه علمیه و معافیت صادر بشه بدون اینکه دانشگاه رو کامل کنم یا اینکه برم خدمت برم حوزه؟ مثلا اعزام کنم وبرم حوزه ایا راهی هست لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام
   خیر شما در طول دوره تحصیل تنها یک بار میتوانید از معافیت تحصیلی مربوط به انصراف استفاده کنید بنابراین زمانی که از دانشگاه آزاد انصراف دهید این مهلت یک ساله برای شما وجود نخواهد داشت و باید برای اعزام به خدمت اقدام کنید. همچنین طلبه ها نیز باید دوره سربازی را بگذرانند که البته معمولا در قالب امریه و انجام امور فرهنگی در ادارات مختلف این دوره را سپری میکنند.

 140. سلام من کارشناس ارشد هوش مصنوعیم از مشهد و در تاریخ ۲۰/۱۰/۹۸ فارغ التحصیل شدم، فرم پذیرش منطقه ای سپاه را تکمیل کردم و ۸سال بسیج فعال دارم مسئول صالحین یا تعلیم تربیت پایگام و با کمک معرف پاسدار فرمم تاریخ اعزام اول اردیبهشت ۹۹ پرشده اما دوره اموزش تکمیلی ندارم، چند درصد ممکنه سپاه منطقه پذیرش قطعی بشم؟

  1. سلام
   با توجه به سابقه بسیج فعال و وظایفی که در این دوره بر عهده داشته اید احتمال پذیرش سپاه زیاد است البته فراموش نکنید که میزان جذب سربازان توسط سپاه و … نیز از عوامل اثر رگذرا است بنابراین نمیتوان به طور قطع چیزی را عنوان کرد.

 141. سلام خسته نباشید محمود ناصری هستم که متولد ۷۸ /۱۲ /۱۸ ودر سال ۹۷/۱۱/۳ پیش دانشگاهی گرفتم الان میخواهم بروم سربازی ایا غیبت خورده باشم یا نه و می توانم پذیرش اقدام کنم منتظر جواب شما هستم

  1. سلام
   شما بعد از تاریخ فارغ التحصیلی تنها یک سال مهلت دارید که وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید و یا به دانشگاه وارد شوید و با توجه به تاریخ فارغ التحصیلی وارد دوره غیبت شده اید و توصیه میکنیم هر چه سریعتر برای اعزام به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنید.

 142. سلام بنده تک پسر هستم و سه خواهر هم دارم و تقریبا دوماهی میشه که عضو کمیته امداد شدیم آیا اگر نامه از کمیته امداد ببرم نظام وظیفه قبول میکنن منو معاف کنن چون ۲ ماه عضو کمیته امداد شدیم؟؟

  1. سلام
   در صورتیکه پدر شما در قید حیات نباشند و یا از مادر طلاق گرفته باشد شما میتوانید سرپرستی و کفالت مادر یا خواهران را بر عهده بگیرید و مشکلی از نظر سابقه کمیته امداد نخواهید داشت.

 143. سلام. من بعد از دفاع از پایان نامه مدتی درگیر ارسال مقاله برای تسویه حساب با دانشگاه بودم. بین دفاع و تسویه چند ماهی فاصله افتاد. در فرمی که دانشگاه به من ارائه داد، تاریخ فارغ التحصیلی همان تاریخ دفاع ذکر شده بود. به پلیس+۱۰ که رجوع کردم گفتند چند ماه غیبت داشتی و ۹۰ روز اضافه خدمت برایم رد کردند در صورتی که من بعد از دفاع از پایان نامه، چند ماه درگیر تسویه بودم و حتی نمی دانستم کی قرار است با دانشگاه تمام کنم؟ با این وجود روز بعد از خروج از دانشگاه به پلیس+۱۰ مراجعه کردم اما با این اتفاق غیرمنصفانه مواجه شدم. آیا جایی برای اعتراض و تجدید نظر هست؟

  1. سلام
   خیر تاریخ فارغ التحصیلی همان تاریخ آخرین امتحان و یا دفاع پایان نامه میباشد و بلافاصله بعد از این تاریخ باید اقدامات لازم برای اعزام به خدمت انجام شود.

 144. من پسری ۱۸ساله هستم و عمویم شهیداست و از سوی دیگر مادرم همسر شهید هست.سهمیه معاف از سربازی به پدرم تعلق میگیرف ولی آن هم سربازی رفته است.آیا به من معافیت تعلق میگیرد؟؟

  1. سلام
   خیر شما نمیتوانید از این نوع معافیت استفاده کنید. استفاده از معافیت شهدا تنها برای فرزندان پسر شهدا در نظر گرفته شده است و در صورت نداشتن فرزند پسر برای برادر شهید در نظر گرفته شده است. همچنین معافیت از طریق همسر شهید مادر نیز برای شما امکان پذیر نیست.

  2. سلام من پدر و مادرم ده ساله جدا شدن تک پسر هستم یک ساله با مادرم هستم و خرجی خونه با منه میتونم از معافیت کفالت مادر استفاده کنم؟

 145. سلام خسته نباشین …بنده کارشناسی مهندسی عمران دارم و میخام به خدمت بروم مشکلی که هست من روی دست چپم خودزنی دارم وایا این خودزنی سبب معاف از رزم من میشود ؟؟؟چون ممکنه اینده شغلی بنده تحت تاثیر این معافیت از رزم قرار بگیره ایا من میتوانم بگوییم که بخاطر تصادف این بخیه ها روی دستم ایجاد شدن ؟؟؟اگر قبول نکنن ومعاف از رزم کنن بنده رو ایا قابلیت اعتراض به معاف از رزم وجود داره؟؟؟

  1. سلام
   این امر به نتیجه معاینات بستگی دارد. بعد از انجام معاینات چنانچه سلامت روانی شما تایید گردد معافیت برایتان در نظر گرفته نمیشود. شما میتوانید به این نظر اعتراض کنید و درخواست بررسی مجدد پرونده نمایید. از هر گونه دروغ در این زمینه بپرهیزید چرا که مهاینات همه چیز را مشخص میکند.

 146. سلام دوست عزیز من شش ماه سنواتی دارم چون نرفتم سره خدمت به دلیل بیماری پوستی آیا حالامیتونم برای معافیت اقدام کنم خودمم معرفی کردم اما نتونستم برم به دلیل درده این بیماری میتونم اقدام کنم ممنون.

  1. سلام
   در زمان اعزام به خدمت تمام سربازان باید توسط پزشک اولیه مورد معاینه قرار گیرند، چنانچه تشخیص داده شود که شما به دلیل بیماری توانایی انجام خدمت سربازی را ندارید میتوانید از معافیت پزشکی استفاده کنید درواقع نوع و شدت بیماری شما باید در این معاینات مشخص شود.

 147. سلام و وقت به خیر
  ١- من تک پسرم و پدرم هم بازنشسته نظامی، آموزشی افتادم نیرو دریایی سیرجان. شهر خودمون نیرو دریایی نداره، از اونجا که پدرم نظامی بوده امکان تغییر یگان به ارتش یا نیرو انتظامی وجود داره؟

  1. سلام
   خیر در زمان تقسیم نیرو سربازان تنها بر اساس نیاز هر ارگان و سازمان هایی همچون نیروانتظامی، ارتش یا سپاه و… تقسیم بندی میشوند و محل خدمت آنها به شکل تصادفی انتخاب میشود. معمولا در طول دوره سربازی امکان تغییر یگان خدمتی از سوی سربازان وجود ندارد.

 148. سلام ببخشید پدرم اعتیاد به مواد مخدر داره
  ولی حقوق بگیر هم هس پدر ومادرم هم تازه از هم جداشدن ولی طلاق نگرفتن و در خواست نفقه دادان میتونم معافیت بگیرم یا ن

  1. با سلام و احترام
   پس از ثبت واقعه طلاق ابتدا برای مشمول معافیت موقت صادر می شود و پس از گذشت ۳۰ ماه از زمان طلاق، معافیت دائم صادر خواهد شد این درحالی است که شرایط معافیت، بعد از این مدت (از جمله تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال) استمرار داشته باشد.

 149. سلام من ۲۱سالمه رباط زانوم پارس ومچ پام هم تقریبا خشکه میتونم معافیت بگیرم یا ن
  و پدر ومادرم هم از هم جدا شدن ولی طلاق نگرفتن از این طریق میتونم یان

  1. با سلام و احترام
   جهت معافیت پزشکی می توانید اقدام کنید
   جهت معافیت از طریق طلاق باید توجه داشته باشید که: پس از ثبت واقعه طلاق ابتدا برای مشمول معافیت موقت صادر می شود و پس از گذشت ۳۰ ماه از زمان طلاق، معافیت دائم صادر خواهد شد این درحالی است که شرایط معافیت، بعد از این مدت (از جمله تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال) استمرار داشته باشد.

  2. سلام بزرگواران من خودم ۵۸ساله هستم درزمان جنگ معاف از خدمت شدم به علت بیماری سرع وچهارفرزنددارم که اولیش به علت بیماری بینایی معاف گردیدودومین فرزندم نیز به علت بیماری ام اس معاف گردید که کارتهای معافیت موجود میباشد وفرزند سوم وچهارمم دوقلوهستند وهردو بامدرک لیسانس مکانیک سرباز شدند حال یکی درسپاه تهران خدمت میکند ودومی در۰۲نیروی زمینی پرندک آموزشی میگذراند بدون غیبت تقاضادارم چنانچه قانون اجازه معافیت به آن که درارتش خدمت میکند میدهدبه دلیل اینکه من نابلدکارهستم میتوانید معافیت بگیرید راهنمایی کنیدمراجعه کنم وکالت دهم آن گروه پیگیری نمایند ویاچنانچه معافیت تعلق نمیگیرد به دلایل دوبرادری میتوانم تقاظای فرزندچهارمم دوران خدمتش درتهران باشد ویادرآخرنتواندتهران خدمت کندتاپایان خدمت فرزندم درسپاه برای فرزندچهارم فرصت بگیرم تاکارکندپس ازپایان خدمت برادرش به سربازی برودت این مدت که خدمت کرده چه میشودچنانچه تماس بگیریدبزرگواری کردیدزیرااین مطالب یکی ازبستگان برایتان نوشته اینجانب محمدرضااخترکاوان ۰۹۱۹۴۷۰۲۰۷۰میباشدازبزرگواری شماسپاس گذارم

   1. سلام
    امکان معافیت وجود ندارد اما یکی از برادرهای دو قلو میتواند دوره خدمت خود را تا زمان پایان خدمت برادر دیگر به تعویق بیندازد.

 150. سلام وقت بخیر بنده پذیرش سپاه گرفتم امروز رفتم نظام وظیفه و گف سپاه استانی افتادم
  ولی الان از تو سایت پلیس+۱۰ استعلام گرفتم زده محمد رسوال الله بیرجند..کدومش درسته

  1. اطلاعات مندرج در سایت پلیس +۱۰ نشاندهنده وضعیت نظام وظیفه شما میباشد برای اطمینان باز هم به این سایت مراجعه نمایید و یا از طریق پیامک استعلام بگیرید.

 151. سلام. فرزندم در مورد خدمت سربازی سوالاتی دارد ، ولی در ایران نیست. میشه از طریق دیگه ای غیر از تلفن با مشاوران صحبت کنه، و هزینه اش را بپردازیم. ممنون. لطفا زودتر جواب دهید.

 152. سلام من می خواستم برای خدمت جذب سپاه پاسداران طرح شهید کاوه بشم امامتاسفانه برای پاسدار برای زیارت به کربلا رفتندوجواب استعلام مرادیردادندونتونستم جذب سپاه شوم اماالان جذب خدمتم ارتش افتادم اگرخودمومعرفی نکنم بازهم میتوانم برای ماه اینده ازسپاه جذب شوم

  1. شما باید خدمت خود را به تعویق بیندازید و بعد اقدامات مورد نظر خود را انجام دهید در غیر این صورت غیبت میخورید.

 153. با سلام میشه برای بخشش کامل سه ماه اضافه سنواتی ب ستاد دریابانی ناجا تهران مراجعه کنم؟

  1. سلام آرمان جان
   بله ولی بهتر هست به در ملاقات مردمی سرداران نظام وظیفه شرکت کنید.

 154. سلام
  من پدرم ۱۰ساله فوت شده
  یه برادر ۳۷ ساله مجرد دارم و یه خواهر ۳۰ ساله مجرد مادرم هم مریضه و دکترا جوابش کردن.
  اگر در حین خدمت خدایی نکرده مادرم از دنیا بره چه اتفاقی برام میوفته??

  بعدم من خیلی بدنم لاغره ۵۲ کیلو ام خیلی وقته چکاپ کامل نرفتم تا ببینم چه بیماری هایی دارم بخاطر این چکاپ نرفتم چون میترسیدم مریض باشم ولی میدونم صد در صد مریضی دارم

  1. سلام
   به دلیل داشتن برادر با سن بیش از ۱۸ سال بعد از فوت مادر امکان کفالت خواهر را نخواهید داشت مگر اینکه بیماری یا معلولیت برادر خود را ثابت کنید.

 155. سلام آیا معافیت پزشکی برای سربازان فراری امکان دارد؟
  در صورت امکان باید چطور اقدام کند؟

  1. سلام عزیز
   در صورت توجیه غیبت میتونید از معافیت پزکشی حتی بعد از زمان غیبت هم استفاده کنید.

 156. سلام ببخشید بنده خواهرم طلاق گرفته و یک دختر داره که پیش پدرشه و خواهرم معلولیت شدید روان داره. پدر و مادر ندارم و هر دو برادرهایم ازدواج کرده اند آیا میتوانم از معافیت کفالت استفاده کنم. هر وقت میرن بهزیستی منو رد میکنن.

  1. سلام محسن عزیز
   این معافیت کفالت خواهر فقط شامل تک پسر ها با شرایط خاص میشه.

 157. سلام وقت بخیر
  من هم اکنون دانشجوی کارشناسی ارشد هستم
  و شرایط سرباز نخبه شدن رو هم دارم.
  سوال اولم اینه که حین تحصیل میتونم واسه سرباز نخبگی اقدام کنم و پروسه سربازی طی بشه ؟
  و سوال دوم اینکه اگر هم پروزه کسری بگیرم هم سربازنخبه اون دو به چه شکل انجام میشه؟

 158. سلام من الان معافیت تحصیلی حوزوی اهل سنت دارم الان دانشگاه پیام نور هم ثبت نام کردم اگه من حوزه را ترک کنم میتونم معافیت تحصیلی دانشگاهی بگیرم؟؟؟

  1. سلام محمد جان
   اگر تا کنون از تحصیل انصراف نداده اید میتوانید. از معافیت تحصیلی دوم خود یا یک سال استراحت از تاریخ انصراف استفاده کنید.

 159. سلام
  وقت بخیر
  ببخشید آیااین صحت داره که کسانی بالای ۵سال یا ده سال حبس زندان رو تحمل کرده اند از خدمت سربازی معاف میشن و به سربازی اعزام نمیشن و میتونن کارت معافیت بگیرن؟

 160. من مشکل قوز قرنیه دارم در هر دو چشم پزشک متخصصم گفتن ک باید عمل کنیم و نمره آستیگمات چشم راستم ۵ونیم وبا ۲ نمره نزدیک بین و چشم چپمم ۳ونیم آستیگمات و ۱ونیم نزدیک بین لازم ب ذکر است ک نمره چشمم نامنظمه ینی در هر بار معاینه نمره چشم متغیره ولی همیشه جمع آستیگمات و نزدیک بین چشم راستم بالای ۷ است و ۳ سال غیبت دارم مدرکمم زیر دیپلمه میخواستم بدونم معافیت دائم تعلق میگیره برام. با تشکر.

  1. سلام عبید جان
   اگر همه موارد ذکر شده دارای گواهی پزشکی باشند معافیت سربازی شما امکان پذیر است.

 161. arman, [۱۷.۰۹.۱۹ ۰۳:۳۰]
  سلام
  من پدرم ۲۵/ جانباز و ۲۶ ماه آزادگی و ۱۶ ماه حضور در جبه دارد
  با سهمیه ۲۵/ جانبازی برادرم ۵ سال پیش معاف شد
  و عموم ۸ ماه خدمت کرد و باقی را از سهمیه آزادگی پدرم استفاده کرد و معاف شد و در کل ۸ ماه خدمت کرد و ۱۳ ماه ار خدمت خود را از طریق آزادگی پدرم معافی گرفت
  ۱٫آیا از ۱۳ ماه باقی مانده آزادگی پدرم به من تعلق میگیرد؟
  ۲٫آیا به جز ۱۶ حضور در جبه پدرم چیز دیگری به من تعلق میگیرد؟
  ۳٫بعد از گذشت چه مدت از سربازی باید دنبال گرفتن کسری خدمت بروم؟
  من در تاریخ۱۳۹۸٫۶٫۱۹دوره اموزشیم شروع شده
  خیلی ممنون میشم جواب این ۳ سوال منو به صورت جدا گانه بدید
  با تشکر

 162. سلام خیلی ممنونم که جواب دادین
  بنده اعزامم در یکم آبان ۹۸ هست و لذا اینکه شنیدم این قانون ( حضور در جبهه پدر) تا آخر شهریور وقت دارد
  الان من یا پدرم چه کاری باید انجام دهیم چون فقط ۵روز تا آخر شهریور فرصت هست

  1. سلام مهدی جان
   مدارک مورد نیاز رو تهیه کردید؟
   اگر نه مقالات ما را در این زمینه مطالعه کنید

 163. سلام خسته نباشید

  اینجانب دانشجوی پیام نور هستم و حالا برای مهر امسال میخوام انصراف بدم و برم دانشگاه آزاد ثبت نام کنم بنا به دلایلی

  حالا اگه سال بعد کنکور بدم و مثلا تربیت معلم قبول بشم میشه دوباره انصراف بدم برای بار دوم نظام وظیفه اجازه میده؟

  لطفا اگه راهی داره راهنمایی کنید

  با تشکر

  1. سلام میلاد جان
   متاسفانه در شرایط معافیت تحصیلی اومده که در هر دوره تحصیلی فقط یک بار انصراف از دانشگاه امکان پذیر هست.

 164. باسلام
  پدر من ۲۸ماه جبهه دارد و من در اول آبان ماه همین سال یعنی ۹۸ اعزام میشم میخواستم بپرسم که من میتوانم از جبهه پدرم کسری خدمت بگیرم و اگر این کار امکان پذیر هست بفرمایید چگونه؟
  ممنون از شما

  1. سلام مهدی جان
   بله امکان پذیر هست.
   برای اطلاع از نحوه معافیت ایثارگری میتوانید مقالات مرتبط در بخش معافیت ایثارگری را مطالعه بفرمائید

 165. سلام و خدا قوت.من از دانشگاه دولتی کارشناسی نوبت دوم(شبانه) فارغ التحصیل شدم، اما مبلغ شهریه بالا بوده و من نمیتونم کامل پرداخت کنم.دانشگاه گفته تا تسویه نکنم معرفی نامه نظام رو ارسال نمیکنه و مهلت یکساله من داره تموم میشه.آیا دانشگاه این حق رو داره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید باید چکار کنم؟ در حال حاظر با کلی پیگیری که کردم برای گرفتن تخفیف شهریه و … نتونستم تسویه کنم. ( اگر این کار دانشگاه غیر قانونی بوده لطفا آیین نامه اون رو معرفی کنید و این که باید از کجا پیگیری کنم؟) تشکر

   1. سلام.واحدام تموم شده.صندوق رفاه اگر منظورتون هست وام نمیده.جای دیگه ای من سراغ ندارم.دیگه دانشجو نیستم.آخرای مهلت یکسالمه

 166. با سلام من ۰۵/۲۳ به سن مشمولیت رسیدم معافیت تحصیلی نگرفتم و میخوام اربعین ب۶ کربلا بروم ایا میشود بدون معافیت تحصیلی گذرنامه گرفت
  یا اگر معافیت تحصیلی بگیرم میتوانم بعد امتحانات دی ماه به سربازی بروم
  ممنون

 167. سلام کد محل اموزشی من مشخص شد و من ۲ ماه تمدید کردم الان محل اموزشی تغییر میکند ؟در ۲ ماه جدید من در اداره ای امریه ثبت نام کردم ، آیا کد تغیر میکند ؟اگر تغییر نمیکند من باید کجا حضوری اقدام کنم ؟خواهشا راهنمایی کنید خیلی استرس دارم

 168. سلام.من۳ماه از سنوات تحصیلی بخاطر انصراف مونده میخواستم بدونم میتونم الان برم سربازی. ممنون

  1. سلام دوست عزیز بله میتوانید ولی باید از دانشگاه نامه برای نظام وظیفه حتما ببرید

 169. سلام وقت بخیر
  من چند مشکل داشتم خواستم جهت معافیت پزشکی اقدام کنم:
  ۱_اسیب مادرزادی عصب گوش که سبب کاهش شنوایی به مرور زمان شده و در حال تشدید است و معافیت از رزم حتما دارد
  ۲_ نرمی دریچه میترال قلب
  ۳_ تپل بودن یک پا نسبت به پای دیگر که سبب تغییر کوچکی در اندازه انگشت های دو پا شده
  ۴_قرارگرفتن انگشت کوچک یک پا روی انگشت بغلی ان که بعد عمل بهبود پیدا نکرده به طوری که با پوشیدن کفش دو سه ماه اول پا اذیت میشود
  ۵_وجود اکنه روی کمر وسر که موجب کچلی دارد میشود و جدیدا اکنه روی صورت

  1. سلام برای مشاوره نظام وظیفه اقدام کنید آقای کریمی راهنماییتون میکنند

 170. سلام.وقت بخیر.پدر من ۲۸ ماه سابقه خدمت در منطقه عملیاتی داشته و من چند سال پیش از کسری خدمت استفاده کردم.پدرم کارت ایثارگری هم داره.میخاستم ببینم برادرم هم میتونه ازکسری استفاده کنه؟میگن یک قانونی اومده کسی که ۲۸ ماه خدمت به بالا داشته باشهیک فرزندش معاف کامل میشه و یکی دیگه هم از کسری خدمت میتونه بهرمه مند شه.میخاستم ببینم درسته این مطلب؟

 171. سلام خداقوت.
  بنده بخاطر مشکل اعصاب و روان به کمیسیون پزشکی رفتم و با وجود اینکه بیماری من باعث معافیت دائم میشود معاف رزم شدم.
  و برای اعتراض به پادگانی که خدمت میکنم رفتم.
  گفتند باید ۳ ماه بعد اقدام کنی برای اعتراض.
  من این ۳ مااه و چیکار کنم وقتی نمیتونم خدمت کنم؟
  آیا همچین چیزی امکان داره که ۳ ماه باید صبر کنم تا اعتراض بزنم؟
  و اگر فراری شدم و اومدن برای دادسرا
  اونجا میتونم با مدارک پزشکی از خودم دفاع کنم و باز به کمیسیون پزشکی معرفی بشم؟

  1. دوست عزیز سلام خیر دادگاه نظامی قوانیین خودش را دارد و کلا شوخی نیست

 172. سلام خداقوت.
  بنده برای معافیت اعصاب و روان به کمیسیون پزشکی رفتم و با وجود شدت بیماری و مشکلاتی که واسم ایجاد شدع معاف نشدم و معاف از رزم شدم.
  اما شرایط من کاملا شرایط معافیت دائم رو داره.
  برای اعتراض به رای کمیسیون درخواست کردم از طریق پادگانی که خدمت میکنم و گفتن برای اعتراض باید ۳ ماه دیگه اقدام کنم.
  و من این ۳ ماه و چطور میتونم برم خدمت وقتی مشکل دارم.
  آیا اصلا چنین چیزی هست؟
  و من چطور میتونم پیگیری کنم؟

 173. ببخشید سوالی که دارم این هست که آیا دوره کفایت بسیج هنوز هست؟
  ممنون بابت سایت خوبتون

  1. بله یاشار عزیز هنوز هم هست ولی ارگان های خاصی این امکان را دارند بنابراین برای کسب اطلاعات مفیدتر و راهنمایی بیشتر با مشاوران ما ارتباط برقرار نمایید

 174. درود
  بنده خردادماه پایه دوازدهم به اتمام رسوندم فارغ التحصیل شدم خواستم بدونم برای اینکه سال بعد کنکور شرکت کنم باید برم معافیت تحصیلی بگیرم؟ رجوع کردم برای دریافت معافیت تحصیلی ولی نیازمند کارت ملی هستم برای انجام امور مربوط ک متاسفانه کارت ملی هم تا قبل ۳۱ شهریور بدستم نمیرسه ک بتونم برای معافیت اقدام کنم در نتیجه باید برم سربازی؟ از دفاتر ثبت احوال نمیشه نامه ای گرفت بابت کارت ملی که امور مربوط فعلا انجام بشه؟

  1. سلام اقای علیرضا
   شما میتوانید برای کارت ملی نامه ای دریافت نمایید و همچنین برای کسب اطلاعات دقیق تر با مشاوران آویژه تماس بگیرید تا راهنمایی کامل تری خدمت شما ارائه دهند

   1. سلام بنده ۳۵ سال سن دارم ومتاهل هستم وهمچنین مشکل کجی وصافی ۱۰۰درصد کف پا دارم هیچگوکه اقدامی تابحال نکرده ام خواستم ببینم ایا معاف میشم یانه؟

  1. سعید جان
   در حال حاضر خیر
   ولی انشاالله در آینده ای نزدیک بله حتما
   ولی مشاوران متخصص ما به صورت غیر حضوری هم در خدمت شما هستند

  1. سلام، میخواستم بپرسم زمان اعزام به خدمت مشمولان دارای مدرک کارشناسی چگونه محاسبه می شود؟ چون این افراد قبلا در روزهای دوم ماه های زوج اعزام می شدند، ولی چندی قبل یکی از دوستانم ۲۰ فروردین ماه دفترچه ارسال کرد و اول خرداد به خدمت اعزام شد. در حالی که خرداد ماه جزو ماه های فرد سال به حساب می آید! حالا با توجه به تغییرات پیش آمده میخواستم بدانم من در چه ماه و چه تاریخی باید دفترچه ارسال کنم که اول مهر ماه به خدمت اعزام شوم؟ و سوال دیگرم این است که سپاه در کدام ماه ها نیرو جذب می کند که در همان ماه دفترچه ام را پست کنم تا آموزشی را در سپاه طی کنم؟

   1. سلام
    در حال حاضر تغییراتی در تاریخ اعزام مشمولان ایجاد شده است که طی ان در ۶ ماه اول سال ۹۹ اعزام ها در اول، دوم و سوم هر ماه انجام میشود. معمولا برگه ی اعزام شما که تاریخ اعزام در آن درج شده بعد از ده روز از تاریخ ارسال دفترچه به دست شما میرسد. اعزام به خدمت سپاه برای دارندگان مدرک کارشناسی در اول هر ماه انجام میشود.

   2. سلام من پست کردم انتظامی افتادم لیسانسم بعد تمدید کردم برابرج ۶ وکارای سپاه رو انجام دادم متاهل هستموکلا کارها خوب پیش رفت الان ۱۰روز مونده برا اعزامم هنوز داخل سایت میرم با کدسخا نزده کجا افتادم ایا امکانش هست سپاه افتادم ۴روز پیش اون اعزامی قبلی عوض شد و بذج ۶ ثبت شد راهنمایم کنید ایا سپاه افتادم

    1. سلام
     اگر تمام مدارک و شرایط لازم را دارا باشید این امکان وجود دارد.

  1. سلام نیما جان وقتت بخیر
   با توجه به اخباری که از ستاد کل نیروهای مسلح به گوش میرسه امیدی به بازگشت قانون خرید خدمت بعد از غیبت سربازی وجود ندارد
   با این وجود نمیتوان در این مورد با قطعیت نظر داد و بهتر است اگر در غیبت هستی منتظر اخبار نظام وظیفه باشید میتوانید جدیدترین اخبار را از سایت Avije.org دنبال کنی مشاوران ما هم در این زمینه پاسخگوی شما هستند

 175. سلام تاریخ اعزام من ۶ / ۱ افتادم پدافند هوایی سمنان تک فرزندم و در استان ما پدافند هوایی ندارد پس بعد آموزشی هم باید در استان دیگه ای خدمت کنم چیکار کنم کد تغیر کند

 176. با سلام تاریخ اعزام من ۱/۶٫ قبلا برای امریه اقدام کرده بودم که اکی نشد و افتادم پدافند هوایی سمنان ( تک فرزندم و در استان ما پدافند هوایی ندارد ) پس من بعد آموزشی هم باید در استان دیگه ای خدمت کنم ، چگونه کد رو تغییر بدم ؟ در خواست تمدید هم دادم که بعد ۷ روز جوابش نیومد

   1. رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح به تشریح جزئیات قانون کسر خدمت سربازی و نحوه اعمال آن پرداخت.

    سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در رابطه با سؤالات مربوط به کسر خدمت ایثارگران اعلام می‌شود که به ازای هر ماه جبهه یا هر درصد جانبازی، ۱۲ روز از مدت خدمت هر سرباز کم می‌شود.

    وی افزود: مهلت اجرای این قانون تا سال ۱۴۰۱ است و به احتمال زیاد، بعد از این سال، این قانون متوقف می‌شود.

    رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: افرادی که از سال ۵۹ تا تاریخ ۲۷ مرداد ۶۷ در مناطق جنگی بودند صد در صد سابقه آنها برای کسر خدمت محاسبه می شود، اما آنهایی که از تاریخ ۲۷ مرداد ۶۷ یعنی پایان جنگ در برخی از شهرهای استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه همچنان در این مناطق حضور داشتند ۸۰ درصد سابقه یشان محاسبه می شود.

    سردار کمالی تصریح کرد: این قانون تنها برای یک فرزند از یک خانواده است یعنی اگر برادر یک سرباز مدتی از این کسری استفاده کرده باشد، آن سرباز دیگر نمی‌تواند از این قانون برای کسر خدمتش استفاده کند.

    سردار کمالی اظهار کرد: البته فرزندان دوقلو یا سه‌قلو می‌توانند این قانون را بین خودشان تقسیم کنند، یعنی اگر یک برادر نصفی از مدت زمان کسر خدمت پدرش را استفاده کرده باشد، برادر دوقلوی دیگر می تواند نصف دیگر را برای کسر خدمت استفاده کند.

    وی ادامه داد: ملاک برای اعمال کسر خدمت برای سربازان تنها حضور در جبهه آن هم در زمان جنگ و همچنین حضور در مناطق جنگی است.

    رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح تأکید کرد: البته سابقه حضور در بعضی مناطق کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه تا سال ۷۵ قابل قبول است ولی همان طور که گفته شد تنها ۸۰ درصد حضور محاسبه می شود و البته این مورد هم فقط در مورد یگان‌های رزمی و امور رزمی است.

    سردار کمالی در پایان خاطرنشان کرد: ذکر این نکته ضروری است که فقط جانبازی بنیاد شهید قابل محاسبه برای کسر خدمت است.

     

     

     

     

     

   2. سلام ببخشید من اعزامی برج ۵ ۹۹هستم و تو سازمان بسیج سازندگی خدمت میکنم.این قانون جدید ۲۴ ماه شدن شامل ماهم میشه؟

     1. سلام خسته نباشید
      من روی بیشتر جاهای بدنم تتو دارم ، دستا ، پشت کمر ، پاها ، دور ناف و بازو ، درضمن خیلی عصبی و استرسی هستم ، وقتی عصبی میشم کنترل ندارم رو خودم ، به نظر شما راهی وجود داره واسه معافیت ؟ راهنمایی کنید لطفا

     2. سلام . بله به شما معافیت پزشکی تعلق میگیرد . معافیت اعصاب و روان . به پلیس۱۰+ مراجعه کنید و درخواست معافیت پزشکی دهید .

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1400/7/6

چهارشنبه

1400/7/7

پنجشنبه

1400/7/8

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید