مشاوره آنلاین و تلفنی نظام وظیفه

مشاوره آنلاین و تلفنی نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه تلفنی (Duty Counseling)

نظام وظیفه، خدمت سربازی، انواع معافیت خدمت نظام وظیفه و … کلماتی هستند که هر پسر ایرانی که به ۱۸ سال می رسد امکان ندارد نشنیده باشد. طبق قانون اساسی آقایان وقتی به سن ۱۸ سال می رسند، اگر شرایط خاصی نداشته باشند مشمول خدمت سربازی می شوند یعنی باید به مدت دو سال خدمت کنند. به همین خاطر خدمت سربازی همیشه یکی از دغدغه های هر پسری بوده است چرا که اعزام به خدمت باعث می شود زندگی از روند معمولی خود خارج شود و به مدت دو سال عملا نمی توان فعالیت دیگری داشت.

به همین دلیل اکثرا به این فکر هستند که چگونه می توانند خدمت سربازی خود را راحت تر و مفید تر بگذرانند. ممکن است اطلاعات زیادی در مورد سازمان نظام وظیفه نداشته باشید و تصور کنید که همه چیز خیلی ساده است اما خب حقیقت چیز دیگری است و باید بدانید که قوانین و شرایط مربوط به نظام وظیفه بسیار گسترده هستند؛ تا حدی که افرادی هستند که به صورت تخصصی در زمینه نظام وظیفه مشاوره می دهند. ممکن است شما دارای شرایطی باشید که به موجب آن بتوانید کسری خدمت بگیرید و یا حتی معاف شوید ولی خب به دلیل آگاهی نداشتن از شرایط و قوانین از این امتیاز استفاده نکنید. مشاوره نظام وظیفه این جا اهمیت پیدا می کند و شما با یک راهنمایی درست می توانید بهترین راه را برای گذراندن خدمت سربازی انتخاب کنید.

مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه با در اختیار داشتن متخصصین امور نظام وظیفه به شما بدون نیاز به مراجعه حضوری این امکان را می دهد تا بتوانید در بهترین شرایط خدمتی ممکن سربازی خود را سپری کنید. در ادامه به برخی از مسائل مهم در امر مشاوره خدمت سربازی می پردازیم.


 

 

مشاوره نظام وظیفه در چه زمینه هایی می تواند مفید باشد؟

مشاوره در حیطه خدمت سربازی تقریبا در تمامی مسائلی که شما نیازمند هستید، انجام می شود. مشاورین مرکز مشاوره آویژه از قبل از اعزام به خدمت شما و حتی در طول خدمت شما نیز در کنار شما هستند و با راهنمایی شما مسائل و مشکلات پیش آمده برای شما را حل می کنند. در ادامه به عمده ترین و مهم ترین این خدمات اشاره می کنیم.

امریه سربازی

امریه سربازی

کمتر کسی این روزا با داشتن مدرک دیپلم اقدام به پرکردن دفترچه اعزام به خدمت می کند بلکه اکثر افراد با استفاده از معافیت تحصیلی اقدام به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و آموزش عالی می کنند.

امریه سربازی امتیازی است که سازمان نظام وظیفه برای کسانی که دارای تحصیلات عالی هستند، قرار داده است تا در صورت داشتن شرایط پذیرش بتوانند خدمت سربازی خود را راحت تر بگذرانند. داوطلبان امریه سربازی تصور نکنند که هر کس دارای تحصیلات عالی باشد می تواند به عنوان سرباز امریه پذیرفته شود، بلکه پذیرش بسیار محدود است و شما با یک انتخاب اشتباه ممکن است فرصت اخذ امریه را از دست بدهید. مشاورین ما با بررسی شرایط دقیق شما از جمله رشته تحصیلی شما، دانشگاه محل تحصیل، معدل و سوابق کاری شما بهترین ارگان امریه کننده را به شما معرفی می کنند. اما چرا این موضوع اهمیت دارد؟

طبق قوانین نظام وظیفه شما فقط می توانید برای یک سازمان امریه کننده درخواست ارسال کنید و اگر در انتخاب این سازمان اشتباه کنید شانس اخذ امریه را از دست خواهید داد و باید به خدمت سربازی اعزام شوید و از آن جایی که برای شناسایی سازمان مناسب و ارسال مدارک خود زمان محدودی (حدود ۲ الی ۳ ماه) وقت دارید، شناسایی تمامی سازمان های امریه کننده و انتخاب بهترین آن ها تقریبا غیر ممکن است. مشاورین نظام وظیفه با داشتن اطلاعات کامل از هر سازمان امریه کننده می توانند در کوتاه ترین زمان مناسب ترین آن ها را به شما معرفی کنند.

معافیت خدمت سربازی

در قوانین سازمان نظام وظیفه راه های متعددی برای معاف شدن از خدمت سربازی وجود دارد ولی طبق شواهدی که از مراجعین ما بدست آمده است حدودی ۵۰ درصد از مشمولین خدمت سربازی که شامل یکی از انواع معافیت هستند از این امتیاز خود آگاه نیستند. این افراد اگر برای خدمات مشاوره مراجعه نمی کردند از این امتیاز خود آگاه نمی شدند و دو سال از زندگی اشان را برای گذراندن خدمت سربازی سپری می کردند. این موضوع به خصوص در افرادی که شامل معافیت پزشکی می شدند بسیار پررنگ بود. معافیت ها انواع مختلفی دارند که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه مشاوره آنلاین و تلفنی نظام وظیفه با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

معافیت پزشکی

همانطور که از اسمش پیداست به دنبال مشکلات پزشکی این نوع معافیت به وجود آمده است. روند خاص خود را دارد و باید مشکل پزشکی شما توسط پزشکان معتمد سازمان نظام وظیفه تایید شود.

معافیت تحصیلی

رایج ترین و متداول ترین نوع معافیت می باشد که برای کسانی که مشمول خدمت سربازی هستند ولی قصد ادامه تحصیل دارند صادر می شود. این نوع معافیت تبصره های بسیاری دارد که اگر از آن ها آگاهی نداشته باشید می تواند برای ادامه تحصیل شما دردسر ساز شود.

معافیت کفالت

هنگامی که پدر و یا مادر شما دارای سن زیاد و شرایط خاصی همانند بیماری های مزمن هستند این نوع معافیت به مشمولین خدمت سربازی تعلق می گیرد.

مفاد قانونی معافیت کفالت:

 • معافیت کفالت پدر ۷۰ سال تمام که نیازمند مراقبت و نگهداری است.

 • معافیت کفالت مادر نگهداری و مراقبت از مادر فاقد همسر

 • معافیت کفالت سرپرستی خواهر فاقد پدر، همسر و فرزند پسر

 • معافیت کفالت سرپرستی برادر بزرگتر که نیازمند مراقبت و نگهداری است. همچنین فاقد پدر، مادر و همسر و یا فرزند پسر فاقد شغل است

 • معافیت کفالت فرزند در صورتی که همسر فرد فوت کرده باشد، در صورتی که هنوز ازدواج مجددی در کار نباشد.

 • معافیت کفالت سرپرستی همسری که دارای معلولیت جسمانی یا ذهنی است.

 • معافیت کفالت یکی از فرزندان پسر سربازی که در حین خدمت سربازی فوت کند.

گاهی اوقات نیز علاوه بر موارد بالا که جز جامع ترین معافیت ها هستند تبصره های خاصی نیز تعیین می شوند که برای مدت کوتاهی اجرا می شوند و اگر در آن زمان مشمول خدمت سربازی شوید می توانید از آن استفاده بکنید.

معافیت خدمت سربازی

کسری خدمت سربازی

کسری خدمت سربازی نیز همانند معافیت دارای شرایط خاص خود است و قوانین و تبصره های متعددی دارد. معمولا شرایط استفاده از کسری خدمت سربازی در مدت کوتاهی قابل استفاده است. به عنوان مثال در حال حاضر کسری خدمت ایثارگری فقط برای تعداد محدودی از افراد ارائه می شود و افرادی که زودتر اقدام کنند در اولویت قرار می گیرند. از جمله مهم ترین راه های دریافت کسری خدمت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آسان ترین راه گرفتن کسری خدمت است زیرا شما می توانید با عضویت فعال در بسیج حداکثر به مدت ۶ ماه کسری خدمت بگیرید.

افرادی که فرزند رزمندگان داوطلب هشت سال دفاع مقدس هستند با توجه به طول مدت حضور پدر خود در جبهه می توانند از کسری خدمت سربازی بهره مند شوند.

افرادی که قرار است در مناطق محروم خدمت کنند به طور خودکار از ۳ ماه کسری خدمت سربازی بهره مند می شوند

 • کسری خدمت نخبگان

افرادی که توسط ستاد ملی نخبگان به عنوان نخبه شناسایی می شوند نیز می توانند با انجام پروژه های مرتبط با سازمان نظام وظیفه و نیروهای مسلح از کسری خدمت سربازی بهره مند شوند.

دقت داشته باشید تمامی مواردی که در مورد معافیت و کسری گفته شد گاها دارای مراحل بسیار طولانی هستند. مشاوران نظام وظیفه در مرکز مشاوره آویژه با آگاهی از تمامی این مراحل می توانند به خوبی شما را راهنمایی کنند تا بتوانید در سریع ترین زمان ممکن و بدون اتلاف وقت به مقصود خود برسید.

تغییر مداوم قوانین نظام وظیفه

شاید بتوان گفت یکی از دلایلی که اطلاعات ما در مورد موارد مختلف نظام وظیفه اکثرا اشتباه است، به خاطر این است که قوانین به سرعت تغییر می کنند و یا هر قانون دارای ماده و تبصره خاصی است. این تغییرات عمدتا به منظور اصلاح قوانین است، خصوصیت یک مشاور خوب این است که همیشه اطلاعات به روز داشته باشد و از تمامی این تغییرات آگاهی داشته باشد تا بتواند به درستی مراجعه کننده را هدایت کند.

مسائل و مشکلات حقوقی قوانین سربازی

قبل از اعزام به خدمت و یا در حین خدمت سربازی ممکن است مشکلات حقوقی پیش بیاید. به عنوان مثال امکان دارد شما قبل از اعزام به خدمت غیبت کرده باشید و ندانید که می شود با طرحی تحت عنوان توجیه غیبت از مجازات آن رهایی یابید یا ممکن است سوالاتی در مورد اضافه خدمت برایتان پیش بیاید هم چنین ممکن است در حین خدمت سربازی دچار آسیب جسمی شوید. همه این موارد از طریق راه های قانونی و حقوقی قابل پیگیری هستند، به شرطی که شخص مشاور شما از همه موارد آگاهی کامل داشته باشد.

مرکز مشاوره آویژه با فراهم کردن شرایط مشاوره غیر حضوری از ابتدای آغاز فرآیند اعزام به خدمت شما تا تاریخ اعزام و بعد از آن نیز همراه شما است تا بتوانید این دوران را به راحتی پشت سر بگذارید.

شرایط نظام وظیفه خارج از کشور

مشاوره نظام وظیفه تلفنی آویژه در زمینه خروج از کشور می تواند اطلاعات خوبی را در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

 1. اولین مرحله در این زمینه اخذ کد سخا است. شما باید به نزدیک ترین دفتر خدمات الکترونیک نظامی مراجعه نمایید.
 2. دومین مرحله ورود به درگاه خدمات الکترونیک ناجا به نشانی که در سطر های بالا ذکر شد است.
 3. سومین مرحله ثبت اطلاعات شخصی است که شامل نام و نام خانوادگی، کد ملی، آدرس محل زندگی خود و کد پستی است.
 4. چهارمین مرحله این است که داده ها و اطلاعات مربوط به کشوری که قصد رفتن به آن را دارید ثبت کنید. این اطلاعات شامل کشور مقصد شماست همچنین تاریخی که شما قصد خروج از کشور را دارید و به همین ترتیب تاریخی که شما به کشور بازمیگردید.

نکته قابل توجه این است که شما باید نوع سفر خود مشخص نمایید:

 • تفریحی
 • تحصیلی
 • و یا زیارتی

نکته خیلی مهم این است که تاریخ درخواست خروج از کشور شما معیار تعیین کننده شما به ورود و خروج از کشور است. در نتیجه هنگامی که تاریخ ورود و خروج خود را ثبت میکنید بسیار دقت نمایید.

۵- مرحله بعدی بین یکی از این دو گزینه یکی را انتخاب کنید. ۱- دانشجویی ۲ – دارای برگه آماده اعزام به خدمت

۶- مرحله بعدی هزینه ۳۵۰۰ تومان را میبایست در سایت نظام وظیفه پرداخت نمایید. توجه کنید که زمانی که شما گزینه دانشجویی را انتخاب می کنید، درخواست شما به صورت سیستمی به سامانه دانشگاه شما ارسال می شود. در این صورت وضعیت معافیت تحصیلی شما بررسی می شود. در صورتی که دانشگاه درخواست معافیت تحصیلی شما را تایید نماید شما مجاز به خروج از کشور می شوید. در صورتی که تایید نشود رد درخواست شما از طرف دانشگاه دیده می شود.

کسری خدمت سربازی

اگر خدمت سربازی نرویم چه می شود؟

یکی از سوالات مشاوره نظام وظیفه برای افراد شاید این باشد که اگر به خدمت سربازی نرویم چه محرومیت هایی شامل حال ما می شود؟ اکثر افرادی که به مشاوره نظام وظیفه تلفنی آویژه مراجعه می کنند سوال اصلی شان محدودیت هایی است که در صورت نرفتن به خدمت سربازی مشمول آنها می  شود. محرومیت ها شامل موارد زیر است:

 • عدم دریافت هرگونه وام
 • محدودیت برای کاندید شدن در مجلس و سایر شوراها
 • عدم تغییر اصل گواهی نامه یا پایان نامه های دوره های تحصیلی دیپلم و بالاتر از وزارت خانه های مربوطه
 • عدم صدور پروانه کسب و عضویت در شرکت های تعاونی
 • عدم استخدام به هر صورت در موسسات دولتی
 • عدم خرید خدمت

موارد ذکر شده متداول ترین سوالات مشاوره نظام وظیفه بودند که اکثر مشمولان خدمت سربازی با آنها مواجه هستند. ما سعی کردیم در مشاوره نظام وظیفه تلفنی آویژه آنها را مطرح نماییم.

مشاوره تلفنی سربازی

برای دریافت مشاوره تلفنی نظام وظیفه از مشاوران مرکز مشاوره آویژه میتوانید با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

دریافت مشاوره از طریق تلفن ثابت با شماره تماس زیر امکان پذیر است:

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵

سوالات متداول

 1. انواع معافیت سربازی چیست؟

معافیت کفالت، معافیت پزشکی، معافیت ایثارگری، معافیت موارد خاص و معافیت تحصیلی.

 1. چگونه میتوان معافیت سربازی گرفت؟

در صورت داشتن شرایط معافیت سربازی می توانید با در دست داشتن مدارک به پلیس ۱۰+ مراجعه کنید و پس از طی مراحل اداری منتظر نتیجه موافقت سازمان نظام وظیفه با درخواستتان باشید.

 1. چگونه پروژه کسری خدمت بگیریم؟

برای رشته های تحصیلی مختلف، ارگان های زیادی وجود دارد که مشمولان خدمت سربازی با موضوعات گوناگونی برای پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی باید به آنها مراجعه کنند.

 1. امریه سربازی چیست؟

امریه سربازی که توسط ارگان های مختلف ارائه میشود نیازمند شرایط خاصی است. امریه سربازی یکی از راه هایی است که مشمولین با کمک آن می توانند دوران خدمت سربازی خود را آسان تر و در مدت زمان کوتاه تری سپری کنند.

 1. آیا معافیت ایثارگری، دوره آموزشی دارد؟

بله.

4.6/5 - (64 امتیاز)

مشاوره آنلاین و تلفنی نظام وظیفه

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه مشاوره آنلاین و تلفنی نظام وظیفه

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 664 نظر:
 1. سلام خسته نباشید.
  من در تاریخ بهمن ۹۸ دانشجو شدم اما معافیت تحصیلی از دانشگاه ارسال نشده به نظام وظیفه و الان پردم فوت شده و من برای کفالت اقدام کردم اما بخاطر ثبت نشدن معافیت دچار مشکل شدم.
  میخاستم راهنمایی کنید که چه کار باید انجام بدم؟

 2. سلام خسته نباشید توی سایت دانشگاه علوم پزشکی تهران نوشته که طبق اطلاعیه جدید نظام وظیفه کسانی که لیسانس دارن میتونن اگه توی دکترای حرفه ای پزشکی قبول شن معافیت تحصیلی بگیرن و قبل از خدمتشون پزشکی بخونن میخواستم بدونم این ابلاغیه اومده و درسته؟

 3. با سلام برای معافیت چشم آستیگمات باید چند باشد تا معاف دائم گردد من هر چشمم ۵ونیم آستیگمات و ۱درجه ضعیف است آیا میتوانم بااین شرایط برای معافیت اقدام کنم؟

 4. سلام پدر بنده حدود سه سال در مناطق مرزی سیستان بلوچستان خدمت کرد و شش ماه سابقه ی جبهه داره آیا معافیت شامل حال من میشه

 5. باسلام ببخشید بنده ۲ساله که دیابت نوع یک دارم و در اثر دیابت ؛ زخم دیابت گرفته ام و در بیمارستان عمل و بستری شده ام و همچنین قوزقرنیه گرفته ام و ۵بار لیزر و تزریق انسولین و ۳بار لیزر و تزریق انسولین شده است و مدارک پزشکی هم وجود دارد و زیرنظر دکترها هستم ( دکتر دیابت – چشم – کلیه و مجاری و فشارخون – جراح پا ) و دکتر جراح پا به بنده گفته که راه رفتن برایت خوب نیست و همچنین شب ها دید کاهش می یابد و قوزک پای چپ شکسته شده است و پیچ و مهره گذاشته ام تازه عمل کرده ام و یکسری دارو مصرف می کنم و مدتی است که کارهای معافیت پزشکی انجام داده ام و منتظر کمسیون شورای پزشکی هستم فقط آزمایش های قندی که خود بیمارستان سپاه گرفته اند قند ناشتای اول ۲۳۵ بوده و قند بعد از ناشتا صبحانه ۱۴۱ بود و a1c۵.۶ بوده است حالا آیا باتوجه به این شرایط بنده معاف دائم می شوم؟

  1. سلام. بله با توجه به بیماری دیابت شما به طور دائم از خدمت سربازی معاف خواهید شد

 6. سلام من ۱۸ سال هستم دیپلم دارم و یک ماه خدمت کردم الان میتونم ایست خدمت خدمت بزنم و برم دانشگاه ازاد یا پیام نور ثبت نام کنم ؟

  1. سلام. بله در صورتی که غیبت سربازی نداشته باشید میتوانید ایست خدمت بزنید و به دانشگاه بروید.

 7. سلام من سرباز فراری هستم داخل پلیس +۱۰ فرار از خدمت سربازی زده نیروهای انتظامی کی بیاد دنبال سرباز فراری؟؟

  1. سلام. زمان دقیقی برای صدور حکم بازداشت سرباز فراری مطرح نشده است. پیشنهاد می شود برای جلوگیری از عواقب و جریمه های زیاد ناشی از فرار خودتان هر چه سریعتر به یگان مراجعه کنید.

  1. سلام. در صورتی که پس از انجام جراحی مشکل و عارضه ی بیماری برطرف شده باشد به شما معافیت از رزم داده میشود اما اگر کماکان با عوارض بیماری درگیر هستید به طور دائم معاف خواهید شد.

 8. با سلام، من دفترچه رو پست کردم اما معافیت تحصیلی ارشد رو فعال کردم، حالا با تغییر مدرک از لیسانس به فوق، دفترچه مجدد ارسال باید بشه؟ و آیا یگان تعیین شده قبلی با دفترچه جدید تغییر میکنه یا ثابته؟ ممنون

 9. سلام شبتون بخیر
  من یسال دیگ لیسانی حسابداری میگیرم و متاهل هستم.
  میتونم برای امریه بانک اقدام کنم؟

  1. سلام خسته نباشید.
   من در تاریخ بهمن ۹۸ دانشجو شدم اما معافیت تحصیلی از دانشگاه ارسال نشده به نظام وظیفه و الان پردم فوت شده و من برای کفالت اقدام کردم اما بخاطر ثبت نشدن معافیت دچار مشکل شدم.
   میخاستم راهنمایی کنید که چه کار باید انجام بدم؟

 10. سلام شبتون بخیر
  من یساله دیگ درسم تموم میشه و لیسانس حسابداری میگیرم.
  و متاهل هستم
  میتونم برای امریه بانک اقدام کنم؟

 11. من سرباز فراری هستم ولی گذر نامه دارم اگه بخوام از کشور
  مرز زمینی خارج بشم به مشکل بر میخورم؟

 12. سلام من خارج از کشور هستم و نیاز به مشاوره دارم. ولی امکان تمس تلفنی رو ندارم. آیا شما whatsapp یا امکان چت اونلاین یا ایمیل درین؟

 13. سلام وقتتون بخیر. من با معدل ۱۷٫۷۰ از دانشگاه ازاد رشته معماری لیسانس گرفتم و میخواستم ادرس مراکزی که امریه قبول میکنند رو بدونم تا اقداماتم رو انجام بدم ممنون میشم شما راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام با توجه به رشته ای که دارید احتمال قوی میتوانید امریه وزارت علوم و وزارت راه و شهرسازی را بگیرید. برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید.

 14. سلام من ۱۴سال لکنت زبان دارم آیا مافی میدن واسه لکنت زبان دچار حول میشم استرس دارم

 15. سلام من الان ۵ سال از مشمول شدنم میگذره ولی به دلیل اینکه پدر مادرم فوت کردن نرفتم خدمت و یک‌برادر دارم‌که خونس و بیکاره و افسردگی داره .آیا میتونم معاف بشم؟؟؟؟

  1. سلام. در صورت بیماری شدید برادرتان و توجیه غیبت میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 16. سلام خسته نباشید بنده دانشجو هستم دو ساله و دوسال دیگه معافیت تحصیلی دارم. در این حین میتونم برای کفالت پدرم اقدام بکنم؟ یا باید تحصیلم تموم شه دفترچه پر کنم؟ پدرم دیابت و مشکل کلیوی داره

 17. سلام پدرمن ۱۰درصدجانبازی و۲۰ماه خدمت سربازی از۲۸.۴.۶۷تابرج۱۲.۶۸درمنطقه کردستان خدمت کرده و۶ماه داوطلب درجبهه داردا
  یامعافیت به من تعلق می گیرد ممنون میشم

  1. باسلام تک پسردارم که خودم عمل کردم و۶پلاتین درکمرم هست وهمکنون دراجرائیات وپلیس ساختمان شهردارخدمت به مردم وهمسرم نیز مسئول تست ازمایشات کرونا به مردم خدمت میکند چرا پسرم را به ارتش نیروی زمینی کد دادن وتاریخ اعزامش یکم برج ۹ ۱۴۰۰میباشد چگونه باید فرزندم رابه شهرخودم درحین اموزش اقدام کنم متشکرم

   1. با مدارک پزشکیو مدارک شناسایی به ستاد فرماندهی مراجعه کنید و درخواست انتقالی دهید.معمولا در آموزشی انتقالی امکانپذیر نیست

 18. سلام من یه بار اشتباهی درخواست معافیت تحصیلی غیر حضوری دادم و بعد از تایید باطلش کردم میتونم مجدد درخواست بدم
  ممنون

  1. سلام. به دفاتر پلیس+۱۰مراجعه کنید و شرایط پیش آمده را روشن کنید تا در صورت لزوم مجددا برای شما معافیت تحصیلی صادر شود.

 19. سلام وعرض ادب، ببخشید پدر بنده ازسال۶۴تاتیرماه۶۷درکرمانشاه۲۸ماه سرباز بوده لشکر۸۱زرهی،آیا به بنده کسری خدمت تعلق می گیره؟ سپاس

  1. سلام. در صورت داشتن پرونده ایثارگری میتوانید برای اعمال کسر از خدمت اقدام کنید.

 20. سلام خسته نباشید استعلاجی ۹۰ روز داشته باشی ببری کمیسون تایید میکنه بعد اگه تایید کرد خلع نمیخوری

 21. سلام من الان سه ماهه مشغول به خدمت هستم وشیش ماه هم پشت دفترچه ای دارم پدرم مشکل الزامر و اعصاب و روان داره میتونم کفتلت پدر یا مادرمو بگیرم

  1. سلام. خیر از شرایط اولیه برای دریافت معافیت کفالت نداشتن غیبت سربازی است. و در ابتدا باید توجیه غیبت کنید.

   1. سلام من یک ماهه از خدمت فرار کردم تازگی سه انگشت از پام قطع شده می توانم معاف شوم

    1. سلام. بله اقدام به فرار از خدمت سربازی یا غیبت سربازی موجب بروز اختلال در بررسی پرونده معافیت پزشکی نمی‌شوند شما میتوانید برای دریافت معافیت پزشکی از طریق دفاتر پلیس+۱۰اقدام کنید.

  2. سلام من ۱۴سال لکنت زبان دارم آیا مافی میدن واسه لکنت زبان دچار حول میشم استرس دارم

 22. سلام من دو تا عمل بر روی چشمم انجام دادم یکی سال ۹۲ عمل شبکیه و سال ۹۴ هم عمل انحراف چشم انجام دادم با این شرایط بنده میتونم معافیت پزشکی بگیرم؟
  همچنین معمولا پروسه معافیت پزشکی چقدر طول میکشه؟

  1. سلام . با توجه به اینکه چه عمل های روی چشم شما انجام شده باشد جواب متفاوت است برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 23. سلام وعرض ادب
  من ۱۸سال رو رد کردم
  حدودا۶ساله اگزما کامل شدید دارم هر ۱۰انگشت دستم کف دست پشت دست ساق پای چپ و هردو آرنج به صورت کاملا شدید وپارگی
  و پدرومادر جدا شدن تنها با پدرم زندگی میکنم و ۲عدد تاتو معمولی دارم
  آیا به نظام وظیفه رشت مراجعه کنم میتونم معاف بشم

  1. سلام. اگر اگزما به صورت شدید و مقاوم به درمان باشد معافیت دائم را شامل می شود. و برای طلاق پدر و مادر هم اگر غیبت نداشته باشید و همچنین برادر بالای ۱۸ سال معافیت کفالت مادر مطلقه داده می شود.

 24. سلام من پدرم ۵۷ سالشه و تک پسر خانواده ام ۱۸ سالمه پدرم فشارخون داره دیابت داره چربی خون داره و قند خون هم داره یکی از خواهرمم معلول هست میتونم معافیت اقدام کنم

 25. سلام. امیدوارم از این طریق بتونم جوابی بگیرم ازتون. من شارژ انجام داده روی پنل اما نمیتونم تماس بگیرم (با موبایل میخوام تماس داشته باشم).
  ۰۹۳۶۸۹۱۸۱۲۳
  شماره ای که تماس میگیرم ۰۲۱۶۲۹۹۹۰۶۶ هست که گاها میگه در شبکه موجود نمیباشد. لطفا بهم راهنمایی بدید که چطور از پشتیبانی استفاده کنم.
  منتظر اطلاع شمتا هستم. ممنونم

 26. سلام من توی سایت پلیس +۱۰برای معافیت تحصیلی به اشتباه زدم ابطال آیا با مراجعه به نظام وظیفه مشکلم حل میشه آیا راهی هست

 27. با سلام
  من پارگی مینیسک دارم سال۹۴عمل کردم و خوب نشدم ازهمون موقع زانو چپم کشکک دچار مشکل شده وخیلی خالی میکنه و پیچ میخوره تا الان از بی تحرکی ک نداشتم وزنم۳۶کیلو اضاف شده وشانه چپ هم عین زانوهام خالی میکنه با حرکتی تند . ..کارتی معافیت پزشکی کردم الان منتظر کمیسیون هستم بنظرتون شانسم چقدره برای معاف دائم یا از رزم….راستی من دیپلم دارم و متاهل هستم

 28. سلام خسته نباشید من اعزامی ۹۶ هستم اموزشی تموم کردم افتادم یگان یک ماه موندم فرار کردم بعد از ۱۱ ماه منصرف شدم برگشتم خدمت فرستادنم دادسرا خلع شد و رفتم سر خدمت سه ماه موندم بخاطر مشکلات خانوادگی ومالی مجبور به فرار شدم الان از ۹۷ برج ۱۰ تا الان فراری هستم متاهل شدم و الان میخام برم سربازی میخام بدونم ایا بخاطر متاهلی معاف نمیشم چون پدرم دوتا زن داره و از لحاظ مالی نمیتونه کاری کنه

  1. سلام به دلیل اینکه دو بار فرار کردید مجازات تون سنگین تر میشه و هم جریمه و حبس در انتظار تونه
   ممکنه به دلیل مشکلات خانوادگی و متاهل بودن کمی تخفیف بگیرید و در شهر خودتون خدمت کنید

   1. سلام برادر ما دوتا سرباز دوغلو هستیم و هم زمان داریم باهم خدمت میکنیم سربازی ما هم نیرو هوایی سپاه شهر خودمون هست یعنی بومی هستیم میخواستم بدونم به برادران دوغلو که همزمان دارن خدمت میکنند درحین خدمت کسری تعلق میگیرد؟ ممنونم اگه جواب بدین

    1. سلام. خیر قانونی برای کسر خدمت دوقلو ها وجود ندارد تنها یک نفر از برادر ها میتواند تا زمان اتمام سربازی برادر دیگر از معافیت استفاده کند.

  2. سلام
   میخواستم بدونم بعد از فارغ تحصیل شدن از دبیرستان ، در مدت معرفی که هست میشه از کشور خارج شد با وثیقه گذاشتن ؟
   و چند بار میشه ؟

 29. سلام خسته نباشید
  پدر بنده سال ۱۳۷۰ الی ۷۲ در مناطق عملیاتی گیلان غرب و سر پل ذهاب خدمت کرده.
  آیا مشمول معافیت میشم یا خیر؟

   1. سلام میخواستم بدونم من پدرم فوت کرده و ۳تا برادر بزرگتر و متاهل دارم که خدمت هم کردند مادرم هم ۶۰ سالش است و دیسک کمر و گردن دارد آیا من از معافیت کفالت بهرهمند میشوم

 30. سلام من ٢۵سالمه پدرم ۵سال پیش بر اثر سرطان فوت کرده مادرم هم بیمار هست قبلا سرطان داشته الان احتیاج به مراقبت داره و بالای ۶٠ساله ،سه برادر هستیم برادر بزرگم ۴۵سالشه دست راستش کاملا سوخته و دست چپش هم دو انگشت نداره همسر نداره و فاصد شغل می باشد ،برادر دومی من ٣۵سالشه و هرزگاهی به خونه میاد مشغول کار در تهران است و مجرد ما ساکن شهریار هستیم میخواستم بدونم به من معافیت کفالتی میخوره یا نه؟

  1. سلام باتوجه به اینکه شما بردار بالای ۱۸ سال سالم دارید نمی توانید از معافیت کفالت مادر استفاده کنید

   1. سلام بنده جانباز۱۰درصد هستم و۲۰ماه هم ازتاریخ۶۷.۴.۲۸درلشکرویژه شهدامهابادخدمت کردم ودارای یک فرزندپسرهستم وپسرم دوره اموزشی ۴۵روزه بسیج راگذرانده وعضوفعال بسیج است میخواستم بدونم برای معافیت اقدام کنم یانه ممنون میشم باتشکر

    1. سلام. مطابق قوانین نظام وظیفه میتوانید برای کسر از زمان خدمت سربازی اقدام کنید برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 31. سلام یه سوال داشتم پدرم معلولیت داره پسرش درحین خدمت هستش آیا معافیت دائم بشه؟؟

  1. سلام.اگر پدر از کار افتاده و زیرنظر کمیته یا بهزیستی باشد. برادرتان هم تنها پسر بالای ۱۸ سال باشد می تواند برای معافیت کفالت پدر اقدام کند

  2. سلام خسته نباشید میگم پدرم معلولیت جسمی داره پسرش درحین خدمت هستش آیا میشه سرباز ورزات دفاع انتقال بدم به ارتش آیا میشه؟؟

 32. سلام.
  من پزشک اعزام شهریور ۱۴۰۰ هستم. ما رفتیم اموزشی دو روز بعد به ما گفتن ک نامه اومده ک شما باید برین درمانگاه یگان. تسویه مارو از پادگان اموزشی زدند و‌ فرستادن مارو درمانگاه یگان. الان دو ماهه تو یگان هستم. تکلیف چجوریه ؟ اموزشی میریم ایا ؟

 33. سلام وقتتون بخیر
  من پدرم ۶۱سالشه
  ایثارگره خودشم از کار افتادس
  منم خودمم تک پسرم
  کفالت میدن بهم؟

  1. سلام . اگر مدت حضور در جبهه به ۳۰ ماه برسد به شما معافیت دایم تعلق میگیرد . برای دریافت معافیت کفالت باید سن بالای ۷۰ سال باشد.

 34. سلام وقت بخیر

  من ۳۱٫۶٫۹۹از دانشگاه انصراف دادم و دوباره توی کنکور شرکت کردم
  امسال ک نتایج اومد دوباره قبول شدم ولی برای ثبت نام و معایفت تحصیلی دانشجویی ک اقدام میکتم با پیغام به دلیل سپری شدن بیش از یکسال از زمان انصراف امکان دریافت معافیت تحصیلی وجود ندارد مواجه میشم
  مگ سازمان وظیفه عمومی اعلام نکرد ب دلیل تاخیر تو اعلام نتایج کنکور یکماه ب مشمولان وقت داده؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. سلام . زمان معافیت برای شما تا تاریخ ۳۰/۰۷/۱۴۰۰ تمدید شده است در صورتی که در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی با مشکل مواجه شدید با کارنامه قبولی به یگان نظام وظیفه محل زندگی خود مراجعه کنید.

  2. سلام،من معافیت چشم پزشکی گرفتم،میخواستم بدانم باتوجه به اینکه گویا قانون خریدن سربازی میخواهد اجرا شود،میشود این معافیت پزشکی را لغو کرد و پس از آن از طریق خریدن اقدام کنم،هشت سال هم غیبت داشتم؟

   1. سلام. خیر خرید خدمت برای مشمولانی که حداقل ۸دسال غیبت دارند قابل اجراست در صورت لغو معافیت پزشکی و بهبودی کامل باید خدمت سربازی را بگذرانید.

 35. سلام من الان ۱۹ماه و ۲۲ روز که دارم خدمت میکنم و ۱۸۰روز اضافه سنواتی دارم که با نامه ای که زدم برا سردار ۹۰روز از اون بخشیده شده و ۹۰ روز مونده دو ماه کسری غیر بومی گرفتم ۱۰ روز دیگه میشه ۱ماه که تو اضافم خواستم ببینم راهی برا بخشش این ۲ ماه دیگم هست یا ن

 36. سلام
  امسال سومین سالی بود که کنکور میدادم
  واسه کنکور۹۹ از معافیت تحصیلی استفاده کردم، واسه ۱۴۰۰ هم پیام‌نور ثبتنام کردم و سربازی رو معاف شدم
  الان دانشگاه ترم بهمن قبول شدم، سقف سنوات و اینا چجوری میشه؟ یعنی تا بهمن باید برم سربازی؟؟؟

 37. سلام من سال اول در نتایج نهایی کنکور در دانشگاه نوبت دوم قبول شدم ولی ثبت نام نکردم ودرسال دوم در رشته های بدون ازمون پیام نور ثبت نام کردم ودر بهمن ماه انصراف دادم وحالادرکنکور سوم دانشگاه فرهنگیان قبول شدم حالا ایا معافیت دانشجویی بهم می دن

 38. سلام من سال اول در نتایج نهایی کنکور در دانشگاه نوبت دوم قبول شدم ولی ثبت نام نکردم ودرسال دوم در رشته های بدون ازمون پیام نور ثبت نام کردم ودر بهمن ماه انصراف دادم وحالا دانشگاه فرهنگیان قبول شدم حالا ایا معافیت دانشجویی بهم می دن

 39. سلام پسرم بعد از اتمام اموزشی در حین مرخصی تصادف کرد الان ۹ ماه عوزک پاش خوب نشد بلکه بدتر شد دوباره عمل میخواد دوباره ۶ماه طول میکشه که معلوم نیست خوب بشه یا نه یگان جدید میگه ما پزیرشش نمیکنیم سرباز سالم لازم داریم خواهشا راهنماییم کنید

 40. سلام. من تا ۳۱ شهریور امسال معافیت تحصیلی داشتم. اگر تاریخ فارغ التحصیلی من مهر ماه امسال باشه، تا ۳۱ شهریور سال بعد مهلت معرفی دارم یا نه؟

  1. سلام خیر. همان تاریخی در برگه معافیت تحصیلی شما ذکر شده است می باشد و به اضافه یک سال نمی شود.

 41. سلام پسر من امروز پرواز به بغداد داشت وهنوز ادمه تحصیل داره میده پایه دوازدهم رو میخوادبخونه فرودگاه ممنون وخروج کرده چون شش ماه دومما باید چیکار کنیم تا فردا از پرواز بعدی جانمونه لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. سلام اگر فقط مشکلش وضعیت نظام وظیفه باشه یه گواهی از مدرسه ببرید به پلیس +۱۰ و از اونجا یه گواهی اشتغال به تحصیل بگیرید و برای فرودگاه ارسال کنید

 42. باسلام و خسته نباشید خانواده من تحت پوشش کمیته امداد هستند مددجو بنده باید برم خدمت میتونم کفالت برادرصغیر کوچک تر از ۱۸سال رو بگیرم معاف شم

 43. سلام خسته نباشید من سال ۹۲ بهمن ماه اعزام شدم خدمت و ۹۳ یادم نیس دقیق تیر یا مرداد بود دیگه نرفتم فراری شدم ۲۷ سالمه آیا میتوانم با قانونی که چند روز پیش اومده خرید خدمت سال ۱۴۰۰ بخرم خواهش میکنم بگید

 44. سلام. من دانشجوی ارشد هستم به دلایلی امکان دفاع از پایان نامه رو ندارم سوالی داشتم با توجه به این مورد که معافیت تحصیلی من تا ۳۱ شهریور تمام می شود ایا این امکان وجود دارد که من به جای درخواست سنوات ارفاقی بروم سربازی بعد از سربازی از پایان نامه دفاع کنم ممنون

 45. سلام وقتتون بخیر ممنون میشم لطف کنید جوابم رو بدین.من دانشجوی کارشناسی پیام نور بود که تو ترم۹ با۲۳ واحد پاس شده انصراف دادم من دی ماه پارسال انصراف دادم ومهلت یکسالم تا دی امسالم قصد دارم دی دفترچه پست کنم برم خدمت و حین خدمت کنکور شرکت کنم وقبول شدم ایست خدمت بزنم و برم دانشگاه معافیت دوباره برای رشته قبولی جدید بگیرم میخواستم بدونم با توجه له اینکه تا ترم ۹ واحد کم گذروندم یعنی ۲۳ تا و انصراف دادم مشکلی برای ایست خدمت و گرفتم معافیت مجدد برام پیش نمیاد؟

  1. سلام. انصراف در سنوات ارفاقی مورد تایید نظام وظیفه نیست و پس از آن مشمول شناخته می شوید و باید برای اعزام مراحل مربوطه را انجام دهید

  2. سلام به دلیل اینکه ۱۰ ترم سنوات مجاز داشتید و قبل از اتمام مهلت انصراف دادید مشکلی برای معافیت تحصیلی مجدد وجود ندارد ، فقط باید توجه کنید که مهلت انصراف برای تمام مقاطع تحصیلی فقط ۱ بار است و بعد از این دیگر نمی توانید انصراف دهید.

  1. سلام. اتمام معافیت تحصیلی با توجه به سال ورود و مقطع تحصیلی برای افراد محاسبه میشود برای اطلاع از زمان دقیق مشمول شدن به دفاتر پلیس+۱۰مراجعه کنید یا با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 46. سلام من ۳ماه ازخدمت میگذرد اما هنوز کارت پایان خدمت نیامده من باید چه کار کنم ۲ماه پیش یگان وظیفه گفت فرستادایم اما هنوز نیامده من باید چع کار کنم راهنمایم کنید لطفا ممنون

 47. سلام
  من سال ۹۶ دیپلم گرفتم و سال ۹۷ پیش دانشگاهی به اتمام رساندم و سال ۹۸ ورودی مهر دانشگاه علمی کاربردی برای مقطع کاردانی ثبت نام کردم و برای ورودی بهمن ثبت نام نکردم و بعد از اون پیگیر هم نشدم، خواستم بدونم معافیت تحصیلی که از ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی دریافت کردم مدتش تا کی هست؟! آیا ۲ سال اعتبار داره یا ۳ سال؟ با تشکر

 48. سلام من پدر و مادرم ۷ سال پیش طلاق گرفتند تنها فرزند بالای ۱۸ سال خانواده من هستم.میخواستم اگر برای معافیت کفالت اقدام کنم بدونم باید دوره ی آموزشی بگذرونم؟

 49. سلام
  من کف جفت پاهام صافه و چشمام هم جفتش ضعیفه و فاصله دور تار میبینم و مشکل اینو دارم با جمع راحت نیستم و ضد اجتماعی هستم به علت مشکلات پدر و مادرم دچار مشکلات روحی شدم و یه مورد دیگه هم اینکه من بعضی اوقات قلبم درد میگیره یا تیر می‌کشه و زیاد به نفس نفس میفتم به نظر شما با این موارد امکان معافیت دائم وجود داره؟!

  1. سلام. مشمولان غایب چنانچه ۵۰ ساله شوند معاف خواهند شد. اگر بیش از ۸ سال غیبت داشته باشید میتوانید برای خرید خدمت سربازی اقدام کنید.

  1. سلام. مشمولان غایب چنانچه ۵۰ ساله شوند معاف خواهند شد. اگر بیش از ۸ سال غیبت داشته باشید میتوانید برای خرید خدمت سربازی اقدام کنید.

 50. سلام وقت بخیر بنده علی سودانی ۲۳ ساله از اهواز مزاحمتون میشم بنده درحال حاضر فارغ التحصیل لیسانس رشته حقوق هستم و عرض بحضورتون پدرم بخاطر جرم غیرعمدی به ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شده و تقریبا ۵ سال داره تحمل کیفر می نماید بنده تک پسر و ۳ تاخواهر دارم و فعلا غیبتی ندارم رفتم پلیس+۱۰ جهت گرفتن وکالت پدر زندانی اما گفتن همچین موردی نداریم مگر اینکه پدر و مادرت طلاق بگیرن کفالت مادرتو بگیری سوال من اینجاست اگر پدر و مادرم طلاق کنم و بمدت ۳۰ ماه کفالت موقت گرفتم آیا میتونم در آزمون های استخدامی قوه قضاییه اعم از قضاوت و وکالت با (کفالت موقت ) ثبت نام کنم و اگر قبول بشم تکلیف بنده چیست؟؟؟بی زحمت جوابمو بدید واقعا الان نگران درسم هستم

  1. سلام. بله مشکلی ندارد میتوانید با کفالت موقت اقدام کنید ولی درجه اعتبار کفالت دائم بیشتر است.

 51. سلام وعرض ادب
  آیا کسی که معافیت پزشکی داره میتونه باطلش کنه وکارت پایان خدمت ازطریق کسری خدمت ویکسال خدمت بگیره لطفا راهنمایی فرمایید باکمال تشکر وقدردانی

  1. اره اگه بیماری برطرف شده باشه سن شما بیشتر از ۳۰ نشده باشه میتونید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین مرکز در تماس باشید.

 52. سلام. وقتتون بخیر. بنده دانشجو هستم و در حال حاضر از معافیت تحصیلی برخوردارم. اما متاسفانه در این شرایط پدرم دچار سانحه رانندگی شدند و وارد کما شده اند. سوال بنده این است که وقتی فردی از معافیت تحصیلی برخوردار است، آیا می تواند در همین حین برای اخذ معافیت تکفل اقدام نماید؟

 53. سلام وقت بخیر من دانشجوی ارشد هستم دانشگاه آزاد ورودی بهمن ۹۹ که ترم اول به علت مشکلات سیستم و سایت دانشگاه در انتخاب واحد برای من مرخصی بدون احتساب سنوات و شهریه ثبت گردید حال می‌خواستم بپرسم ارشد فقط یک ترم مرخصی مجاز است؟ واینکه اگه نتوانم مرخصی بگیرم میتوانم انتخاب واحد کنم و حذف ترم کنم درسته؟ من شنیدم ک بخشنامه ای برای حذف ترم بدون احتساب سنوات برای یک ترم هم آمده است ممنون میشم پاسخ دهید

  1. سلام. در صورت نقص سیستم دانشگاهی و محاسبه نکردن ترم اول میتوانید یکبار دیگر مرخصی تحصیلی بگیرید، حذف ترم فقط در صورت داشتن شرایط خاص و تایید کمسیون دانشگاه صورت می‌گیرد میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 54. سلام وقت بخیر ببخشید من ترم بهمن ۹۹ مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شده ام و این ترم را مرخصی گرفته ام آیا با انصراف دادن در مهر ماه میتوانم سوابق تحصیلی ارشد که احتمالا آذر ماه می باشد ثبت نام کنم و حق تحصیل دارم؟ برای کنکور ۱۴۰۱ ارشد هم حق شرکت دارم؟ تشکر

  1. سلام. اگر قصد شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سال آینده را دارید باید در بازده زمانی مشخصی که از سمت سازمان سنجش به دانشگاه ها ابلاغ می‌شود مراحل انصراف را ثبت کنید برای اطلاع از زمان دقیق ثبت انصراف با کارشناس گروه آموزشی خود تماس بگیرید.

 55. سلام …من سال ۹۷ به خدمت رفتم و ده ماه خدمت کردم و بعدش بخاطر کمر درد رفتم بیمارستان و از اون جا ب من گفتن ک بروم به کمیسیون و کمیسیون هم عکس گرفتن آزمایش انجام دادم و بعداز ۴۵ روز جواب شورای عالی ب من یک نامه دادن ک برم پادگان ک تسویه کنم و با ارتش تسویه کردم و مدارکم رو آوردم به نظام وظیفه ی شهرم ک پول کارت هم واریز کردم و گفتند بعد دو ماه اگر نیومد بیا پیگیری کن ک بعد دو ماه ب من زنگ زدن ک بیا نظام وظیفه ی ورامین و رفتم دوباره عکس ام ار ای گرفتن و یک سرهنگی اون جا بود ک گفتش تو پارتی داشتی یا پول دادی خلاصه بعد ی مدت تماس گرفتن ک بیا نظام وظیفه و رفتم ک برگشت ب خدمت برام زدند و بعد اون هم رفتم سراغ مریضیم ک تنگی کانال نخاعی داشتم و عمل جراحی داشتم ک الان تازه بهتر شدم میخواستم ببینم من میتونم کارتم رو بگیرم یا ن ممنون میشم زود ترجواب بگیرم ازتون و این ک الان نمیدونم باید از کجا شروع کنم

  1. سلام،شما میتونین حق اعتراض بزنین به کمسیون پزشکی و مجدد شرایط شما برسی میشه،ان شاالله که درخواستتون تایید میشه ولی اگر رد شد میتونید شکایت کنید از دیوان عالی وظیفه به دیوان عالی کشور

 56. با سلام بنده اعزام تاریخ۱۴۰۰/۷/۱هستم با مدرک تحصیلی لیسانس بهداشت محیط وبرای پذیرش سپاه مدارکمو تحویل نیروی انسانی یگان زرهی سپاه شهرم دادم الان چقد احتمال داره سپاه بیوفتم و اگر جواب پذیرش خیر بود کدام ارگان میفتم ممنون از راهنماییتون

  1. سلام اگر کارت بسیج فعال دارید امکان اینکه در سپاه خدمت کنید بالاست ، اگر جواب پذیرش منفی بود اینکه کدام ارگان خدمت میکنید فقط به نظر نظام وظیفه بستگی دارد.

 57. سلام من یه سوال داشتم
  من اگر امریه سپاه پاسداران یا امریه هر سازمانی مشغول به خدمت شما خدایی نکرده در صورت جنگ باید به عنوان سرباز اعزام شم یا خیر
  ممنونم از پاسخ تون

  1. سلام ،در صورت جنگ امکان اعزام شما به عنوان سرباز وجود دارد ، البته بستگی به مدت زمان جنگ و تعداد نیروهای در حال خدمت نیز دارد.

 58. سلام، من نامزدم دیسک کمر، دررفتگی کتف، معده درد.. و سرپرست خانواده هستن،پدر، مادر، برادر، آیامیشه معافیت گرفت..؟

  1. در رابطه با بیماری های اعلام شده با توجه به شدت و میزان درگیری و واکنش به درمان می توانید برای معافیت اقدام کنید، در موارد مربوط به کفالت اگر پدر بالای ۷۵ سال باشد یا بالای ۵۰ سال و نیازمند مراقبت باشد و مشمول تنها پسر بالای ۱۸ سال باشد می توانید معافیت کفالت بگیرید.

 59. سلام
  من فارغ التحصیل کارشناسی هستم و تا تیرماه سال ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم.
  من یکسال پشت کنکور کارشناسی موندم و چون نتایج دیر اعلام شد مجبور شدم برگ اعزام به خدمت بگیرم و یکبار هم تمدیدش کردم.
  خواستم ببینم چون یکبار از تمدید اعزام استفاده کردم، اگر یکسال پشت کنکور ارشد بمونم، میتونم دوباره از تمدید اعزام استفاده کنم یا خیر؟

 60. دوستان و مشاوران عزیز
  پسر من در تاریخ ١۵ آبان ١۴٠٠ مشمول ( ١٨ سال تمام ) و در سال تحصیلی جدید پایه دوازدهم را آغاز می کند .
  داراى پاسپورت معتبر و تاریخ دار هم میباشد.
  شنیده ام یکماه قبل از تاریخ مشمولی ممنوع خروج می گردد درسته ؟
  محبت کنید بفرمایید با توجه به اینکه پلیس +١٠ فقط اطلاعات در مورد دانش جویان دارد نه دانش آموزان
  در صورتیکه بخواهد در اوایل آبان ماه ( یعنی دقیق در همین یکماه ممنوع خروجى ) سفر برود
  مراحل انجام دریافت مجوز به چه صورتی است
  با تشکر
  بابت خق مشاوره مشکلی نیست

  1. سلام گواهی اشتغال به تحصیل را مدرسه دریافت کنید و با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰جهت تمدید معافیت دانش آموزی اقدام کنید در اینصورت با گذاشتن وثیقه تا پایان تحصیلات میتواند از کشور خارج شود

 61. دوستان و مشاوران عزیز
  پسر من در تاریخ ١۵ آبان ١۴٠٠ مشمول ( ١٨ سال تمام ) و در سال تحصیلی جدید پایه دوازدهم را آغاز می کند .
  داراى پاسپورت معتبر و تاریخ دار هم میباشد.
  شنیده ام یکماه قبل از تاریخ مشمولی ممنوع خروج می گردد درسته ؟
  محبت کنید بفرمایید با توجه به اینکه پلیس +١٠ فقط اطلاعات در مورد دانش جویان دارد نه دانش آموزان
  در صورتیکه بخواهد در اوایل آبان ماه ( یعنی دقیق در همین یکماه ممنوع خروجى ) سفر برود
  مراحل انجام دریافت مجوز به چه صورتی است
  با تشکر

  1. سلام گواهی اشتغال به تحصیل را مدرسه دریافت کنید و با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰جهت تمدید معافیت دانش آموزی اقدام کنید در اینصورت با گذاشتن وثیقه تا پایان تحصیلات میتواند از کشور خارج شود

 62. سلام
  من عضو کمیته امداد امام خمینی هستم چهار تا خواهر مجرد دارم وتک فرزند پسرم پدرم ۶۳سالشه ایا معافیت شامل من میشه؟؟

 63. سلام من دیپلم دارم برای معافیت چشم چشمم ۵٫۵ است و۱٫۵ هم استگمات ایا میتونم برای معافیت چشم اقدام کنم

 64. باسلام،من ۳۲سالمه وبه دلیل معیشت ومتاهل بودن نتونستم سربازی برم.الانم شرایطشوندارم باوجود۳فرزند ومعیشت واجاره نشینی واینکه خانمم وبچه هام کسی روتواین شهرندارن که مراقبشون باشن وهزینه مایحتاجشونوبده.تکلیف من وامثال من چیه؟؟ومن الان به پایان خدمت نیازمندم.ایاراهکاری هست؟ممنونتونم

  1. سلام نه متاسفانه ولی با داشتن سه فرزند ۹ ماه کسری میگیرید و محل خدمت شما در نزدیکی محل سکونت قرار میگیرد و اگر تحصیل لیسانس یه بالارا داشته باشید میتوانید از امریه استفاده کنید.

 65. سلام وقت بخیر
  من دانشجو ورودی مهر ۹۶ دانشگاه سراسری رشته کارشناسی هستم و یک ترم هم مرخصی گرفتم و تا به حالا ۹۰ واحد پاس کردم . الان میخوام تغییر رشته بدم برم دانشگاه آزاد رشته کارشناسی که بیشتر واحد هام پذیرفته نمیشه ، با توجه به اینکه حدود ۴ سال است از معافیت تحصیلی ام استفاده شده آیا میتونم این کار را کنم ، اگر نه از کجا باید شروع کنم . ممنون

  1. سلام. هر یک از مشمولان نظام وظیفه می توانند یکبار از رشته دانشگاهی خود انصراف داده و اگر مجددا در دانشگاه پذیرفته شوند برایشان معافیت تحصیلی جدید صادر می شود

 66. سلام. من تابستان ۹۹ دیپلم گرفتم و همون زمان خم از مدرسه یه برگه معافیت گرفتم که روش نوشته تا ۱۲ مهر ۱۴۰۰ معاف هستم. من سال ۹۹ دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و نتونستم از اونجا معافیت دانشجویی بگیرم. متولد مهر ۸۰ هستم. الان از سایت پلیس استعلام میگیرم مینویسه وضعیت معافیت تحصیلی هست. الان وارد غیبت شدم و نمیتونم اگر کنکور ۱۴۰۰ قبول شدم دانشگاه ثبت نام کنم؟ من الان دو ترم هست دانشجو هستم ولی معافیت نگرفتم چون فکر میکردم اون معافیت دانش آموزیه فعلا کافیه. الان معافیت دانش آموزیه ۱۲ مهر تموم میشه.
  الان وضعیت من چیه؟ میشه راهنمایی کنید؟

 67. سلام من یک چشمم تنبلی چشم داره و دیدش کم تر از یک دهم عایا معافیت دائم داره برام؟

  1. سلام. دریافت معافیت پزشکی به نظر کمسیون های پزشکی نظام وظیفه بستگی دارد چنانچه دید در یک چشم از بین برود احتمال معافیت دائم وجود دارد برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 68. سلام وقت بخیر خسته نباشید !

  پدر من ۷۶ ساله هستند و هیچگونه حقوق بازنشستگی و درآمدی ندارند و بدلیل دیابت شدید و عمل های جراحی سنگین خانه نشین هستند نیاز به مراقبت دارند و همینطور مادر بنده بدلیل کهولت سن و بیماری نیاز به مراقبت دارند . تنها فرزندی که با پدر و مادر زندگی میکنه من هستم و همه مخارج تامین مالی اونا بامن هست و بدون من اصلا نمیتوانند زندگی کنند . و اینکه من فقط برادرای بزرگتر متاهل از خودم دارم که تو شهر های دور زندگی میکنند و توانایی مالی برا نگهداری پدر و مادرم رو ندارند اصلا .

  من تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم و هیچ غیبتی ندارم !

  من چجوری میتونم برا معافیت کفالت اقدام کنم لطفا راهنمایی کنید خیلی ممنون

 69. سلام
  من سال۹۸ در دوره سنوات ارفاقی در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد قبول شدم حالا ترم ۴ کارشناسی ارشد هستم و قصد انصراف و شرکت مجدد در کنکور ارشد سال ۱۴۰۱ رو دارم .
  اگر قبول بشم آیا مشکلی برای گرفتن معافیت تحصیلی مجدد دارم یا خیر ؟!

   1. متولد ۶۳ هستم و بیماری پوستی پسوریازیس دارم و همسرم معلولیت جسمی حرکتی کوتاهی پا داره. آیا معافیت تعلق میگیره

 70. سلام
  سال ۹۸ دانشگاه رفتم ولی معافیت تحصیلی نگرفتم و الان برای رفتن به سربازی اقدام کردم و از دانشگاه انصراف دادم.بعداز انجام دادن تمام بندهای دفترچه بهم گفتن که “اطلاعات دانشگاه توی سیستم نیست”. و تمام هزینه ها باطل شده.
  ۱- چطور اطلاعات دانشگاهم رو ببرم توی سیستم؟
  ۲- آیا دوباره باید معاینه پزشکی برم؟

 71. سلام وقت بخیر همسر من پدر و مادرشون رو از دست دادن و خدمت سربازی هم فقط اموزشی رفتن میخواستم بدونم چون پدر و مادرشون رو از دست دادن و خواهر و برادری ندارن و سرپرست من هستند ایا باز باید به سربازی برن یانه

 72. سلام خسته نباشید من متولد ۶۸ هستم با مدرک کارشناسی ، و دارای غیبت خدمت هستم متاهل و دارای دو فرزند که از همسرم طلاق گرفتم
  آیا میتونم معافیت بگیرم ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 73. ۱_سلام خسته نباشی ما تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱ زمان داریم خودمونو به نظام وظیفه معرفی کنیم و یکسال مهلت انصراف از دانشگاهم تموم میشه و اگر اون زمان دفترچه پست کنم چون میخوام کنکور۱۴۰۱ چه زمانی تاریخ اعزامم میوفته و میتونم تا چه مدت اعزاممو عقب بندازم ؟؟؟؟
  ۲_ آیا از کمسیون پزشکی اقدام کنم بیشتر عقب نمیوفته تاریخ اعزامم؟
  ۳_و یه سوال دیگه پدرم سال۶۸ بعد از قطعنامه ۱۵ ماه در مناطق عملیاتی استان کردستان (سقز) خدمت کرده آیا از این طریق میتونم کسری بگیرم اگه میتونم چطور ممنون از شما

  1. ۱…..شمامیتوانید تاریخ اعزام رایک ماه تعویق بیاندازید
   ۲,,,,برای معافیت پزشکی اگر معافیت پزشکی معاف از رزم باشد واز تاریخ اعزام گذشته باشد غیبت می‌خورید
   ۳,,,,سلام بله میتوانید به مدت سه ماه کسری بگیرید

   1. سلام میخواستم بدونم من پدرم فوت کرده و ۳تا برادر بزرگتر و متاهل دارم که خدمت هم کردند مادرم هم ۶۰ سالش است و دیسک کمر و گردن دارد آیا من از معافیت کفالت بهرهمند میشوم

  1. سلام شما میتوانید به دادسرای نظامی مراجعه نمایید وبرای حل این مشکل اقدام نمائید معمولا جزای نقدی ویا حبس شامل شما میشود

   1. سلام
    من عضو کمیته امداد امام خمینی هستم چهار تا خواهر مجرد دارم وتک فرزند پسرم پدرم ۶۳سالشه ایا معافیت شامل من میشه؟؟

  2. دوستان و مشاوران عزیز
   پسر من در تاریخ ١۵ آبان ١۴٠٠ مشمول ( ١٨ سال تمام ) و در سال تحصیلی جدید پایه دوازدهم را آغاز می کند .
   داراى پاسپورت معتبر و تاریخ دار هم میباشد.
   شنیده ام یکماه قبل از تاریخ مشمولی ممنوع خروج می گردد درسته ؟
   محبت کنید بفرمایید با توجه به اینکه پلیس +١٠ فقط اطلاعات در مورد دانش جویان دارد نه دانش آموزان
   در صورتیکه بخواهد در اوایل آبان ماه ( یعنی دقیق در همین یکماه ممنوع خروجى ) سفر برود
   مراحل انجام دریافت مجوز به چه صورتی است
   با تشکر
   بابت هزینه مشاوره مشکی نیست

   1. سلام گواهی اشتغال به تحصیل را مدرسه دریافت کنید و با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰جهت تمدید معافیت دانش آموزی اقدام کنید در اینصورت با گذاشتن وثیقه تا پایان تحصیلات میتواند از کشور خارج شود

  3. سلام.من از سال ۹۰ فراری هستم به این دلیل که پدر مادر و برادرم معلول هستن و من فقط تو خونه هستم مراقبت و نگهداریشون به عده ی من هست..۱ماه پیش میخاستم معافیت بگیرم گفتن باید بیای خدمت از اینجا اقدام کنی.. میخاستم بپرسم راه دیگری دارد؟؟ با سپاس

 74. سلام وقت بخیر سوال من در مورد بعد سربازیه دو ماهی میشه تموم شدم الان پرس و جو کردم بدهی من حدود دوتومنه و از دوستام پرسیدن بدهی اونا حدودی کمتر از سیصد چهترصد تومنه میخاستم ببینم از کجا میشه پیگیری کرد که بدهی اینقدر زیاد شده ممنون

   1. سلام من علی هستم میخواستم بدونم با کارت پایان خدمت سپاه میشه از کشور خارج شد به هر دلیلی مجوز میدن حالا تفریحی. اقامتی . مهاجرت .

  1. سلام میخواستم بپرسم اگر روی بدن ما تتو باشه معاف از رزم میشیم؟
   و اینکه اگر معاف از رزم بشیم این معافیت فقط در دوره آموزشی هست یا در تمام طول خدمت ؟

   1. سلام خیر به علت تتو معاف از رزم نمیشوید افرادی که به دلایل پزشکی یا روانی قادر به انجام برخی فعالیت ها نباشند معاف از رزم میشوند و این معافیت مربوط به کل طول خدمت سربازی فرد است.

 75. سلام. من چهل ساله هستم و سرباز فراری هستم. سال ۸۲ ترک خدمت کردم. آیا معافیت شامل من میشه؟ تک فرزند هم هستم که پدرم ۶۳ ساله هستش. مرسی.

   1. سلام من ۲۳ سالمه پدرم بیماری روماتیسم مفصل داره و هر ماه ۲ بار به بیمارستان میره و بستری میشه برای تزریق امپول هاش میخواستم بدونم میتونم برای معافیت کفالت اقدام کنم .و اینکه بعد تزریق امپول هاس در اوایل خوب بود ولی رفته رفته اثر دارو ها کمتر شده و درد مفصل داره

    1. سلام. اگر غیبت و برادر بالای ۱۸ سال ندارید می توانید برای کفالت پدر اقدام نمایید.

 76. سلام خسته نباشید . من دانشجوی پیام نور هستم و تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم .و میخوام سال ۱۴۰۱ کنکور سراسری رشته تجربی شرکت کنم . آیا در صورت قبولی دوباره معافیت تحصیلی برام صادر میشه که بتونم وارد دانشگاه ملی بشم ؟؟ ممنون از راهنماییتون 🌷

  1. سلام اگر شما خدمت سربازی نرفته باشید، در صورتی که مدرک کارشناسی خود را دریافت کنید، مجاز به شرکت مجدد در کنکور سراسری نمی باشید و معمولا فقط می توانید برای مقطع بالاتر (کارشناسی ارشد)، اقدام به ثبت نام نمایید

  2. باسلام در مورد معافیت پزشکی تا چه وزنی معاف هست بنده پسرم وزنش ۱۴۰ کیلو هست ایا میتواند معافیت داءم بگیرد

 77. سلام خسته نباشید . من دانشجوی پیام نور هستم و تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم .و میخوام سال ۱۴۰۱ کنکور سراسری رشته تجربی شرکت کنم . آیا در صورت قبولی دوباره معافیت تحصیلی برام صادر میشه که بتونم وارد دانشگاه ملی بشم ؟؟ ممنون از راهنماییتون 🌷

  1. سلام وقت بخیر
   اگر شما خدمت سربازی نرفته باشید، در صورتی که مدرک کارشناسی خود را دریافت کنید، مجاز به شرکت مجدد در کنکور سراسری نمی باشید و معمولا فقط می توانید برای مقطع بالاتر (کارشناسی ارشد)، اقدام به ثبت نام نمایید.

  2. سلام‌من الان دوماه خدمت هستم ب دلیل مشکلات روحی روانی نمیتونم بمون تو پادگان باید چیکار کنم گفتم بفرستنیم هر خودم قبول نک

  3. سلام من‌ مشکل روحی روانی دارم اصلا نمیتونم خدمت کنم‌ همش استرس دارم افسرده هست میرم‌تو فکر یه بار سرپست بودم میخواستم خودکشی کنم

 78. با سلام..من ۹۰ روز سنوات دارم..چرا در سامانه سخا همه اطلاعاتم هس ولی سنواتی نیاورده؟

  1. سلام اگر شما در مهلت سنوات ارفاقی درستون رو تموم کنین یکسال مهلت معرفی رو دارین
   ولی اگر سنوات ارفاقی شما تموم بشه و نتونین فارغ التحصیل بشین ، وارد مهلت یکساله معرفی میشین

 79. سلام آقا با توجه به اینکه ما میدون سپاه شنبه وقت کمیسیون داریم و ادارات یک هفته تعطیل شده است آیا نظام وظیفه باز است؟

   1. سلام. لطفا به من کمک کنین من سر در گمم با این سوال. اونایی ک قبلا دوبار انصراف دادن آیا میتونن در حین خدمت کنکور بدن و ایست خدمت بگیرن؟ یه جا میگن میشه و یه جا هم میگن نمیشه. لطفا جواب درستشو بگین

  1. سلام
   من کارشناسی ارشد علاوه بر ۶ترم مجاز
   ۱ ترم هم سنوات با کمیسیون گرفتم و ۷ ترمه فارغ التحضیل شدم،یعنی ۳۰ بهمن ۹۹
   حالا میخواستم بدونم همچنان یکسال فرجه رو دارم تا ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ یا خیر؟

   1. سلام اگر شما در مهلت سنوات ارفاقی درستون رو تموم کنین اره، یکسال مهلت معرفی رو دارین
    ولی اگر سنوات ارفاقی شما تموم بشه و نتونین فارغ التحصیل بشین ، وارد مهلت یکساله معرفی میشین

 80. سلام ، برگه اعزام بنده شهریور ماهه ، کنکور ارشد مرداد ماهه تا اعلام نتایج هم تا مهر طول میکشه ، ایا میتوم درخواست تعویق بدم ؟ و اینکه پذیرفته میشه؟

  1. باسلام اعزام شویدجواب کنکورامداگرقبول شدهبودید ایست خدمت میخورید.ادامه تحصیل میدین.

   1. سلام خسته نباشید . من دانشجوی پیام نور هستم و تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم .و میخوام سال ۱۴۰۱ کنکور سراسری رشته تجربی شرکت کنم . آیا در صورت قبولی دوباره معافیت تحصیلی برام صادر میشه که بتونم وارد دانشگاه ملی بشم ؟؟ ممنون از راهنماییتون 🌷

    1. سلام وقت بخیر
     اگر شما خدمت سربازی نرفته باشید، در صورتی که مدرک کارشناسی خود را دریافت کنید، مجاز به شرکت مجدد در کنکور سراسری نمی باشید و معمولا فقط می توانید برای مقطع بالاتر (کارشناسی ارشد)، اقدام به ثبت نام نمایید

 81. سلام خسته نباشید!من دو سال پیش بخاطر ارنج دستم ک تو تصادف شکست محدویت حرکتی داشتم و معاف ازرزم شدم!ولی بخاطر شرایط جسمانی خوبی که نداشتم نرفتم سر خدمت.و تازگی هم دیسک کمر عمل کردم ۳ ماه ازش میگذره ولی متاسفانه وضعیتم از قبل عمل بدتره و درد زیاد دارم. ارتروز گردن هم دارم . خواستم بدونم با وجود غیب و.. ک داشتم و حاضر نشدم سر خدمت و الان شرایط جسمانی ک دارم بنظر شما اقدام کنم معافیت دائم شاملم میشه ؟!ممنون میشم راهنمایی کنید.

 82. سلام
  من فارغ التحصیل ۳۱ تیر ۹۹ هستم
  مراجعه کردم به پلیس +۱۰ و اداره وظیفه عمومی، سامانه م رو چک کردن و گفتن که معافیت تحصیلی تمدید شده تا ۳۱ شهریور (این موضوع به دلیل عقب افتادن کنکور ارشد و برای همه فارغ التحصیلای خرداد و تیر ۹۹ اجرا شده گویا)
  الان بر فرض من اگه ۲۰ شهریور اقدام کنم غیبت میخورم؟

 83. سلام برادر من بدون اطلاع خودش براش پذیرش نیرو دریایی ارتش گرفتن تقریبا یک هفته دیگه اعزامه ولی هنوز کد نخورده میتونه تا قبل از اینکه کد بخوره یه پذیرش جدید بگیره؟

 84. سلام ۶ سال غیبت دارم فراری نیستم میخوام روحانیت طلبگی بخونم امکانش هست یعنی معافیت تحصیلی یا…..
  با ۶ سال چه کنم امکان خرید یا.‌..هست ؟

 85. اگر سرباز فراری باشد چند روز فرار کرده باشه باید کجا مراجعه کنه – نظام وظیفه یا پلیس +۱۰ یا نیروی انتظامی؟؟

    1. سلام سرباز فراری هستم چگونه برگ اعزام بیمارستان بگیرم چون پرونده داخل بیمارستان دارم؟؟

     1. سلام شما باید ابتدا خود رامعرفی کنید جریمه خودرا پرداخت کنید سپس برای اعزام اقدام نمایید

 86. سلام وقت بخیر
  بنده میخوام در کنکور ارشد سال ۱۴۰۱ شرکت کنم ولی تا بهمن ۱۴۰۰ معافیت دارم خواستم ببینم راهی هست که در کنکور سال بعد شرکت کنم؟
  در ضمن یکبار در دوران کارشناسی انصراف دادم از رشتم خواستم ببینم دوباره امکانش هست در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم و در صورت قبولی در کنکور انصراف بدم؟

 87. سلام خسته نباشید،من متولدبرج۳سال۷۶هستم میخواستم ببینم میخوام برای خریدخدمت سربازی استان منم یان؟ممنون میشم جواب بدید

 88. سلام خسته نباشید،من متولدبرج۳سال۷۶هستم میخواستم ببینم میخوام برای خریدخدمت سربازی استان منم یان؟ممنون میشم جواب بدید

 89. سلام.خسته نباشید من متولدبرج۳سال۷۶هستم میخواستم بدونم خریدسربازی مشمول من هم نیست یان؟ممنونم جواب بدید

 90. سلام خسته نباشید..بنده متولد ۸۰ هستم میخواستم معافیت پزشکی دائم بگیرم میخواستم بدونم میتونم معاف دائم شم؟ دیسک کمر خفیف دارم دیسک گردن خفیف..۳ ماه پیش تصادف کردم و مهره چهار کمرم شکست و هنوز ک هنوز کاملا خوب نشده و دردش شدیده..مینیسک زانو چپم هم صدمه دیده گاهی درد میکنه..مدرکت تحصیلیمم زیر دیپلم هستش..

  ممنون میشم کمکم کنید.تشکر.

  1. سلام معاف از رزم شما حتمی و معافیت دائم شما کمی با تردید همراه است اما احتمال ۶۰درصد معافیت دائم هم برای شما لحاظ میشود.

 91. سلام خسته نباشید..بنده متولد ۸۰ هستم میخواستم معافیت پزشکی دائم بگیرم میخواستم بدونم میتونم معاف دائم شم؟ دیسک کمر خفیف دارم دیسک گردن خفیف..۳ ماه پیش تصادف کردم و مهره چهار کمرم شکست و هنوز ک هنوز کاملا خوب نشده و دردش شدیده..مینیسک زانو چپم هم صدمه دیده گاهی درد میکنه..مدرک تحصیلیمم زیر دیپلم هستش..

  ممنون میشم کمکم کنید.تشکر.

  1. سلام وقت بخیر
   معاف از رزم شما حتمی و معافیت دائم شما کمی با تردید همراه است اما احتمال ۶۰درصد معافیت دائم هم برای شما لحاظ میشود.

 92. سلام بنده ۲۶ سالمه و دیپلم دارم دانشگاه هم رشته روانشناسی رفتم یه واحد مونده ب فوق دیپلمم تحت پوشش کمیته هم هستم میتونم امریه خدمت بگیرم

 93. سلام وقت بخیر.
  ببخشید آموزشی ارتش صفر پنج کرمان را میگذرونم.
  متاهل هستم و تک فرزند پسر.
  میخاستم بپرسم که امکانش هست که از ارتش به نیروی انتظامی انتقالی بگیرم (دوره خدمت) و اینکه نزدیک محل سکونتم باشم؟؟

 94. سلام وقت بخیر

  من مدارک لیسانسمو گرفتم (دانشنامه و ریز نمرات)
  ارشد رو هم ایران بودم و تموم کردم و الان فقط باید دفاع کنم (دفاع به خاطر کرونا آنلاین هستش)
  هنوز دانشجو هستم و دوره یکساله بعد از فارغ التحصیلی هم شروع نشده
  و الان پذیرش دکتری گرفتم و مدرک ارشد رو لازم دارم

  در حال حاضر من ترکیه هستم و با وثیقه خارج شدم و باید ده روزه برمیگشتم ولی ۵ ماه هست برنگشتم !
  طبق قانون میدونم که برای مدارک ارشد باید برم ایران و برگه سبز بگیرم و مدرک ارشد رو بگیرم و بعد برای معافیت تحصیلی دکتری اقدام کنم

  حالا سوال اینه که چون یکبار خارج شدم و سر وقت برنگشتم و احتمالا ممنوع الخروج هستم
  آیا میذارن مجدد برای تحصیل خارج بشم یا کلا بیخیالش بشم و برنگردم و با همون مدرک لیسانس ارشد مجدد بخونم

  1. سلام
   بعد از گذراندن مدت سربازی خود میتوانید مجدد از ایران خارج شوید

   1. سلام وقت بخیر.ببخشید من آموزشی ارتش صفر پنج کرمان رو میگذرونم ،متاهل هم هستم و اینکه تک فرزند پسر،ساکن شهرستان رودبار جنوب،
    میخاستم بپرسم امکان انتقال از ارتش به نیروی انتظامی رو دارم؟؟
    و اینکه انتقال به محل سکونت رو دارم؟؟

 95. سلام خسته نباشید. من برای امریه دولتی اقدام کردم و هیچ مشکلی از جهت پذیرش سازمان ندارم، فقط به دلیل زمان کمی که برای ارسال دفترچه داشتم، این کار را کردم و تاریخ اعزام من ۱ مرداد ثبت شد و سازمان، تاریخ اعزام شهریور یا مهر نیازد دارد. حالا که برای تمدید تاریخ اعزام اقدام میکنم، نظام وظیفه یک قانون نانوشته برای من رو کرده که تاریخ ثبت درخواست تمدید، صرفا تا ۱ سال پس از زمان فارغ التحصیلی هست (که برای من گذشته). با این وضعیت من چطور میتونم درخواست تمدید اعزام ثبت کنم به صورت حضوری یا هر روش دیگه؟ (کنکور هم ثبت نام کردم)

  1. سلام
   برای درخواست تمدید از ارگانی که امریه گرفتید درخواست نامه کتبی بدهید و به نظام وظیفه ارائه دهید

 96. سلام من دانشجوی انصرافی هستم و مهلت معرفی یکساله من ۴ شهریور تمام میشود / می خواهم مجددا در مهر ماه وارد دانشگاه شوم :

  ۱- آیا باید دفترچه پست کنم ؟

  ۲ـ اگر بخواهم برای معافیت پزشکی اقدام کنم از یک هفته به پایان مهلت باید اقدام کنم یعنی مثلا ۲۵ مرداد یا باید از ۲ماه قبل اقدام کنم یعنی مثلا از تیرماه ؟؟ که تا ۴ شهریور ۲ ماه فرصت باشد

  ۳- میشه برای اینکه مشکلی پیش نیاد . یک هفته مانده به ۴ شهریور درخواست اعزام بزنم و همزمان درخواست معافیت پزشکی یعنی ۲ درخواست همزمان که مشکلی برای غیبت خوردن نداشته باشم ؟؟

 97. سلام.من ۱تیر اعزام.مرکز اموزشیم شهید دستغیب جهرم (نیرو انتظامی)،میخوام بدونم سربازان این مرکز بعداموزشی یگانشون سرمرز هست یا نه؟؟؟؟؟ممنون

 98. سلام
  وقت بخیر
  پدر من خدمت سربازیشان را از ۶۶/۱۱ تا ۶۸/۱۱ در منطقه سرپل ذهاب گذراندد
  آیا براساس طرح امام حسن مجتبی من میتوانم با توجه به زمان و منطقه ی خدمت پدرم کسری بگیرم؟

 99. سلام وقتتون بخیر من متولد ابان ۸۱ هستم و سال دوازدهم .ابان ماه ۹۹ معافیت تحصیلی گرفتم.این ماه امتحانات نهایی تموم شد و هنوز دیپلم را دریافت نکردم . + جناب تاریخ اتمام معافیت ابان ۱۴۰۰ هستش. گفته بودن ۱سال معافیت تحصیلی. اما از جایی شنیدم که امکان داشتن معافیت برای تحصیل تا ۲۰ سالگی وجود داره.ایا صحت داره؟ سوال من اینه ک درصورت نگرفتن نتیجه دلخواه در کنکور۱۴۰۰ میتونم واسه شرکت در کنکور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلیم رو تمدید کنم ؟لطفا راهنماییم کنید.

  1. سلام تا ابان مهلت دارید امکان تمدید وجود ندارد میتوانید ثبت نام کنید و انصراف بدهید .

 100. با عرض سلام
  کل مدت مرخصی استعلاجی در حین خدمت چند روزه؟؟!
  و آیا استعلاجی کرونا اضافه بر سازمانه یا اون هم جز‌و استعلاجی می باشد؟!
  با تشکر

 101. سلام . من هزینه تماس با تلفن همراه رو پرداخت کردم و نوشت که نوبت شما ثبت شد اما شماره ای نبود که باهاش تماس بگیرم . خودتون تماس میگیرید؟

  1. سلام خسته نباشید . من دانشجوی پیام نور هستم و تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم .و میخوام سال ۱۴۰۱ کنکور سراسری رشته تجربی شرکت کنم . آیا در صورت قبولی دوباره معافیت تحصیلی برام صادر میشه که بتونم وارد دانشگاه ملی بشم ؟؟ ممنون از راهنماییتون 🌷

   1. سلام اگر شما خدمت سربازی نرفته باشید، در صورتی که مدرک کارشناسی خود را دریافت کنید، مجاز به شرکت مجدد در کنکور سراسری نمی باشید و معمولا فقط می توانید برای مقطع بالاتر (کارشناسی ارشد)، اقدام به ثبت نام نمایید.

 102. سلام خواهش میکنم جواب منو بدین این چندمین باره پیام میدم.
  من ورودی مهر ۹۷ پیام نورم و تا الان ۶۰ واحد پاس کردم و قصد دارم بهمن ۱۴۰۰ انصراف بدم و کنکور۱۴۰۱ شرکت کنم ..در صورت انصراف و قبولی در دانشگاه جدید اجازه ثبت نام دارم یا نه ؟ ( در ضمن اولین انصرافم هست و‌معافیتم تا مهر۱۴۰۱)

 103. سلام وقتتون بخیر من متولد ابان ۸۱ هستم و سال دوازدهم .ابان ماه ۹۹ معافیت تحصیلی گرفتم.این ماه امتحانات نهایی تموم شد و هنوز دیپلم را دریافت نکردم . سوال من اینه ک درصورت نگرفتن نتیجه دلخواه در کنکور۱۴۰۰ میتونم واسه شرکت در کنکور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلیم رو تمدید کنم ؟لطفا راهنماییم کنید

  1. با سلام از پلیس+۱۰استعلام تاریخ اتمام معافیتتان را بگیرید که با خیال راحت درس بخوانید .

 104. سلام وقتتون بخیر. من دکترای عمومی دامپزشکی (روزانه) دارم و دانشجوی تخصص هستم
  آیا اگه بنده کنکور تجربی بدم و رتبه ی زیر ۵۰ بیارم، میتونم وارد دانشگاه پزشکی بشم؟!
  چون در حال حاضر قبل از خدمت سربازی نمیشه وارد دانشگاه بشم و مجددا دکترا بگیرم.
  میخاستم ببینم اگه بعد از تخصصم، رتبه ی زیر ۵۰ هم بیارم، بازم باید ابتدا خدمت برم و بعدش دوباره کنکور بدم و برم دانشگاه، یا نه، میشه برم دانشگاه و در حین تحصیل خدمت رو هم اوکی کنم؟
  آخه فکر میکنم برای ورود مجدد به دکترا نیاز به کارت پایان خدمت داشته باشم. یکم شرایط خاص هست، ممنون میشم پاسخ بدین

  1. برای تحصیل در مقطعی که یکبار گذراندید حتما باید کارت پایان خدمت داشته باشید.

 105. سلام خسته نباشید ببخشید من معافیت موقت کفالت گرفتم تا دوسال دیگه الان بیماری کردن گرفتم و به این بیماری معافیت دائم میدن میخواستم بدونم میتونم الان برای معافیت پزشکی اقدام کنم یا اینکه نمیتونم باید وایسم تا دوسال دیگه؟

 106. با سلام و احترام
  بنده ۱ تیر اعزام هستم، داخل پنل epolice قسمت امریه و جذب برای من زده
  سازمان : ستاد کل
  نوع درخواست : جذبی

  لطفا راهنمایی میکنید که چیه این مورد ؟
  چون من برای امریه اقدام نکرده بودم

 107. سلام، ببخشید من دانشجوی ورودی ۹۸ در مقطع کاردانی ام. برگه معافیت تحصیلی که زمان ثبت نام گرفتم نوشته بود تا اسفند ۱۴۰۰ دارای معافیت تحصیلی ام. الان ترم ۴ هستم و میخواستم بدونم میتونم تو کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 108. سلام.بنده به خاطر تنگی کانال نخاعی عمل شدم و در ستون فقراتم دو عدد پلاتین کار گذاشتن که تا آخر عمر هم باید باشن و نمیشه درشون آورد.همچنین به خاطر شرایطم وزن بیشتر از ده کیلورو هم برام ممنوع کردن کلا.حالا میخواستم بدونم وجود پلاتین درون ستون فقرات معافیت دائم داره؟با اینکه غیبت هم دارم چطور میشه؟

 109. سلام و وقت بخیر خدمت همکاران محترم.
  عرض بنده این بوده که در خانه بنده را شدیداً تحت فشار گذاشته اند که برو خدمتتون کن و ۹ ماه کسری اینا، ولی متاسفانه بنده از چند تا مشکلات مربوط به استخوان رنج می‌برنم و شدتشون تا حد متوسط هست و متاسفانه هیچ کدام از این ها را کمیسیون پزشکی قبول نمیکند و همه این موارد به معاف از رزم ختم میشود.
  خدمت شما عرض شود همان طور که اطلاع دارید نمیشه روی معاف از رزم حساب رفت و قوانین واضع و شفافی که در جایی مکتوب شده باشه که بشه بر روی آن اکتفا کرد نیست لذا برخی مسولان مربوطه از این خلا قانونی سو استفاده میکنند و نحوه برخورد با سربازان معاف از رزم کاملا سلیقه ای هست.
  حالا عرض بنده این هست که به نظر شما نسبت به اعزام به خدمت اقدام کنم (به خاطر کسری خدمت) یا برای حفظ سلامتی فعلی (به خاطر چندین بیماری داشتن ) اقدام به غیبت نمایم؟
  ممنونم.

  1. با سلام بسته به شرایطتان دارد .ترجیحا وارد غیبت نشوید بهتر است اما اگر امکان صدمه وجود دارد باید حتما به صورت جدی و منطقی در مورد آن فکر کرد و در صورت امکان مجددا در کمیسیون پزشکی شرکت کرد .

   1. سلام.وقت بخیر.تقریبا یک ماهی هست که با تنگی کانال نخاعی عمل جراحی شدم و دو عدد پلاتین در ستون فقراتم هست همچنین غیبت هم دارم.آیا پلاتین در ستون فقرات باعث معافیت دائم میشود؟با وجود غیبت چطور؟

 110. سلام خسته نباشید اسم پدر من در شناسنامه مادرم نیست ولی پدرم در قید حیات است و با هم زندگی میکنم من میتونم از طریق کفالت مادرم معافیت بگیرم یا نه؟

  1. با سلام برای گرفتن کفالت مادر وضعیت عدم حیات یا طلاق باید مشخص باشد.

 111. سلام چرا باوجود افزایش حقوق سربازان درسال ۱۴۰۰ که از ابتدای ماه واریز میشود برا سرباز معلمان اعمال نمیشود مگه ما سرباز نیستیم به اموزش پرورش میری میگن نامه ای برا برنیامده لطفا پیگیری کنین

 112. سلام،من چند سال غیبت داشتم برای سربازی اقدام کردم معافیت موقت دادند میتوانم با این معاف موقت گذرنامه بگیرم؟

  1. سلام اگر معافیت پزشکی باشد میتوانید به پلیس +۱۰مراجعه و پوشه مربوطه را پر کنید و گذرنامه موقت را دریافت کنید
   اما شرایط شما باید بیشتر بررسی شود برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

    1. درماتوفاژی در زمره بیماری های روان قرار میگیرد که بسته به نظر کمسیون اعصاب و روان نظام وظیفه ممکن است شامل معافیت شود .با پرونده پزشکی برای ثبت درخواست معافیت به دفاتر پلیس +۱۰مراجعه کنید.

 113. سلام خسته نباشید پایان خدمت سربازی ما اجازه داده میشود برای گرفتن گواهینامه پایه سوم بله یا خیر رانندگی خوب مسلت هستم
  این شماره تماس بنده هست ۰۹۳۶۳۷۲۰۷۹۰ اگرلطف کنید کاربنده را بیندازید خدای بزرگ هم راه می اندازه الان ماه خدا هستش هرچی من بگویم ثبت خواهد کرد
  برسی کنید جوابدهید
  باتشکر

 114. با سلام
  می خواستم بدونم چجوری بوسیله کد سخا میشه از محل پادگان آموزشی مطلع شد ؟
  با تشکر

  1. دوست عزیز
   سلام. برای اطلاع پیدا کردن از محل پادگان تقریباً دو هفته قبل از اعزام می شود استعلام گرفت اما گاه آن هم پیش می آید که تا زمان اعزام هم خود فرد نمی‌تواند به خوبی متوجه محل اعزام شود اما جواب شما مثبت است با کد سخا می شود محل اعزام را متوجه شد.

   1. با سلام
    بنده سال ۹۷ با مدرک کارشناسی برای خدمت در نیرو زمینی ارتش اعزام شدم
    اواسط آموزشی ارشد قبول شدم و ایست خدمتی زدم
    الان که درسم تموم شده و میخوام مجدد اعزام بشم به چه صورت هست ؟
    همون ارتش میفتم ؟ یا امکان تغییر کردن ارگان هست ؟
    و اینکه ۳۳ روز سابقه خدمتی دارم آیا مجدد باید آموزشی برم ؟ یا مستقیم میرم یگان ؟

  2. با سلام
   بنده سال ۹۷ با مدرک کارشناسی برای خدمت در نیرو زمینی ارتش اعزام شدم
   اواسط آموزشی ارشد قبول شدم و ایست خدمتی زدم
   الان که درسم تموم شده و میخوام مجدد اعزام بشم به چه صورت هست ؟
   همون ارتش میفتم ؟ یا امکان تغییر کردن ارگان هست ؟
   و اینکه ۳۳ روز سابقه خدمتی دارم آیا مجدد باید آموزشی برم ؟ یا مستقیم میرم یگان ؟

 115. سلام و خسته نباشید،
  من شهریار هستم ، با توجه به اینکه کف دستها و کف پاهایم عرق میکند و پدرم نیز فلج پای چپ دارد آیا میتوانم از معافیت استفاده کنم ؟

 116. سلام.خسته نباشید.من الان ۶ ماهه سرباز دادگستری هستم میخواستم بدونم اگه یک جز قران حفظ باشم میتونم انتقالی بگیرم برم شهر یا استان خودم!؟؟

  1. سلام
   برای انتقالی گرفتن در سربازی در صورت پذیرش پادگان مقصد باید تایید فرمانده پادگان و فرمانده نیروی انسانی استان محل خدمت را بگیرید.

 117. سلام . بنده کارشناس پرستاری و درحال خدمت سربازی هستم . میخوام برای دکترا پزشکی در کشور روسیه اقدام کنم ک شامل یک دوره یکساله پادفک و شش یا هفت سال کورس اصلی است ایا میتونم ایست خدمتی بگیریم یا خیر

  1. سلام خیر امکان پذیر نیست مگر در شرایط خاص؛ برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید تماس حاصل فرمایید.

 118. به هنگام ثبت درخواست تعجیل از سامانه سخا سه گزینه علت درخواست تاریخ
  اعزام جدید و توضیح موجود است که با پر کردن هر سه آنها هم دسترسی
  به مرحله بعد میسر نیست و پیغام نوع درخواست را مشخص کنید می آید که هیچ
  گزینه ای برای مشخص کردن نوع درخواست وجود ندارد..راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به مدت زمان باقی مانده و نوع تعجیل از پلیس +۱۰ اقدام کنید

 119. سلام علیکم. بنده محصل حوزوی و سال ششم حوزه میباشم و میخوام انصراف از حوزه بدم و برم دانشگاه درس بخونم، سوالم اینکه بعد از انصراف از حوزه باید حتما برم سربازی یا اینکه میتونم برای کنکور و دانشگاه بخونم و غیبت سربازی نخورم، اگه میتونم تا چه مدت میتونم از زمان انصراف بدون غیبت برای کنکور و دانشگاه بخونم؟ چون مهلت ثبت نام کنکور امسال تموم شده فقط کنکور سال ۱۴۰۱ میتونم امتحان بدم و تا انتخاب رشته و رفتن به دانشگاه حدود یکسال و نیم طول میکشه

  1. سلام دوست عزیز
   از تاریخ انصراف یک سال فرصت دارید.برای ادامه تحصیل بازگشت به عقب نداریم

 120. سلام
  ببخشید من یه سوال داشتم … برادر من خدمته من میخواستم باهاش صحبت کنم شهرو ادرس دقیق محل خدمتشو بلدم نمیدونم اونجا تلفن دارن! اگه دارن شماره تلفن اونجارو چجوری باید پیدا کنم ؟!!
  لطفا جوابمو بدین ممنون

 121. سلام من دیپلمم رو نیمه اول شهریور ۹۸ گرفتم و تا پایان شهریور ۹۹ مهلت معرفی داشتم ولی به دلیل تعویق کنکور و ثبت نام دانشگاه خودمو در موعد مقرر معرفی نکردم ولی در اواسط آبان ۹۹ از پلیس۱۰+برای ثبت نام دانشگاه معافیت تحصیلی گرفتم و میخوام کنکور سراسری ۱۴۰۰ شرکت کنم میخواستم بدونم من میتونم وفتی کنکور ۱۴۰۰ دانشگاه قبول شدم از دانشگاه فعلبم انصراف بدم و برای دانشگاه جدیدم معافیت تحصیلی بگیرم؟

   1. سلام
    من یه سوال داشتم .. برادر من خدمته من میخواستم باهاش صحبت کنم شماره تلفن اونجارو چجوری باید گیر بیارم شهرو ادرس محل دقیق خدمتشو بلدم ولی نمیدونم شماره تلفن اونجا دارن که بتونیم زنگ بزنیم!؟ اگه دارن چجوری باید پیداش کنم لطفا به سوالم جواب بدین کمکم کنین ..ممنون

 122. سلام خدا قوت من ۲۱سال سن دارم بعد اعتبار معافیت تحصیلی من تا ۱.۸.۹۸بود با این وضعیت من میتوانم کنکور ۱۴۰۰شرکت کنم بعد دیپلم ۱.۵.۹۹ گرفتم بعد ۲سال وقفه تحصیلی دارم

 123. سلام من متولد تیر ۱۳۸۱ هستم امسال پشت کنکور موندم چه کدی رو باید در دفترچه ثبت نام کنکور وارد کنم ؟باتشکر

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به دفترجه راهنما و سال اخذ دیپلم اقدام کنید

 124. با سلام در گوگل سرچ کردم که سربازان متاهل که بیشتر هشت سال غیبت دارن تا پایان امسال ینی ۹۹ میتونن خدمت سربازی رو بخرن میشه راهنمایی کننین بی زحمت

 125. با سلام من فعلا دانشجو لیسانس هستم و معافیت تحصیلی دارم . میخواهم درس خود را رها کرده و با وثیقه به خارج از کشور رفته و در آنجا مجددا از دیپلم درس بخوانم . آیا میتوانم ؟
  اگر در مدت تحصیل برگردم چه اتفاقی برایم میافتد.
  شنیده ام که اگر پس از سه سال برگردم میتوانم مدت کوتاهی در کشور بمانم و مجددا اجازه خروج دارم . آیا صحت دارد ؟ لطفا راهنمایی فرمایید تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   معافیت تحصیلی برای مقطع لیسانس و دیپلم در خارج از کشور صادر نمیشود. در صورت خروج با اشتغال به تحصیل تا سه سال غیبت حق ورود را ندارید. سالی سه ماه مقدور است

   1. سلام من مهره ۴و۵کمرم زده بیرون پزشکی قانونی پارگئ دیسکمر مشخص کرده لذا باتوجه به اینکه بنده سال ۹۰ خدمت کردم و بعد ۶ماهه بدلیل کفالت داشتن مادرما که امین عاجز مادرم بودم و سخت بیمار بود مجبور شدم دیگر غیبت کنم یا فرار حالابگید من چگونه باید خودما نجات دهم خسته شدم راهنمایمریس کنید لطفا همه

   1. سلام دوست عزیز
    سلام حدودا ۳ و ۴ میلیون تومان ولی باز هم بستگی به شرایط دارد

 126. سلام خسته نباشید. برادر من پوکی استخوان ۲٫۵ دارد و طبق تشخیص سنجش تراکم استخوان مبتلا به استئوپروز است. ایا پزشک متخصص معتمد نظام وظیفه که به ما معرفی شده برای حضور در بیمارستان میتواند بر صحت نتایج مشکوک شود و درخواست انجام مجدد تست در یک مرکز دیگر را بدهد؟

 127. سلام من دو برادر دارم .برادراولم ۱۰ سال پیش برای پدرم کفالت گرفته پدرم رماتیسم داره و برادر دومم هم خدمت رفته هر دو ازدواج کردند ولی برادری که برای پدرم کفالت گرفته بود طلاق گرفته و دو فرزندش را بزرگ میکند و سرپرست ان هاست من میتوانم کفالت بگیرم یا خیر

 128. سلام خسته نباشید برای کفالت مادر مطلقه خواستم سوال کنم داری غیبت بودم و هم فرا متاهلم یه نوزاد دارم و یه خواهر خرج و مخارج زندگی نمیذاره ادامه خدمت بدم و مادرم هم مشکل کمر داره به من گفتن برو اموزشی معاف میشی رفتم بعد گفتن یگان خدمتی باید اقدام کنی و هنوز هم خبری نیست مجبور به فرار شدم چون تو نون شبم مونده بودم به من بگین چیکار کنم با این همه مشکلات

   1. سلام من سال ۹۰به خدمت رفتم وبعد ۶ ماه به دلیل اینکه حکم امین اجز مادرم را داشتم و بدون کمک چه مالی چه غیره از طرف کسی نمیتونستم تحمل زجرکژشیدن مادرما بشنومبه خاطر همین باگرفتن اولین مرخصی به دیگه به خدمت نرفتم بعد افتام توزندان وحسابی گرفتار کردم خودما وبعدسند گزاشتم ورای باز که شدم برای اشتغال به کار به کارخانه سنگبری ها فرستادن منا بعد چند ماه کار دوچار پارکی دیسکمرمهره چهارم

    1. سلام پسرم اموزشی تمام کرد و ۶ روز مرخصی بهش دادن روز پنجم تصادف کرد الان ۶ ماه پاش خوب نشد دو بار بردمش دم پادکانش بهشون اطلاع دادم گفتن هر وقت خوب شد بیارش تا نامه بهت بدیم ببرش دادگاه لطفا راهنماییم کنید

 129. سلام من در حال حاضر خارج از کشور هستم و نیاز به مشاوره تلفنی دارم ، چجوری میتونم باهاتون در ارتباط باشم؟

  1. سلام وقت بخیر
   با شماره ای که برای تماس با موبایل هست تماس بگیرید تا با شما هماهنگ کنیم

   1. دیدم همتون استرس دارید گفتم از خودم بگم بخندید ، من لیسانس قبول شدم رفتم نظام وظیفه واقعا بدون هیچ دلیلی گفتن سه ماه غیبتی دوماه دوندگی کردم رفتم دانشگاه ، فوق قبول شدم ، باز بدون هیچ دلیلی سایت نظام وظیفه برام صفر روز غیبت رو درج میکرد و معافیت نمی داد ، باز یه هفته دوندگی و باز رفتم ارشد رو هم گرفتم ، الان دانشگاه برام نامه معرفی به نظام وظیفه زده ، منی که معافیت ارشد رو بیست و هفت شهریور ۹۶ گرفتم ، تو نامه دانشگاه درج شده ۹۵ که پلیس هب اضافه ده میگه ایراد داره ابید باز بدویی خواستم بگم زیاد ناراحت نباشید ، این کشور عقب افتاده ایرانه ، هر کاریشم بکنی تهش باید بدویی ، مخصوصا اگه کارت به قسمت خشک مغز های نظامی افتاد

 130. سلام میشه بگید اعزامی های دی ماه ۹۹ چند ماه اموزشی دارن براب اورگان نیرو انتظامی

 131. سلام خسته نباشید
  من روی دستا و پاها ، بازو ، دور ناف ، تتو دارم
  درضمن ادم شدیدا عصبی و استرسی هستم جوری که کنترل ندارم تو عصبانیتم و همش دلهره دارم ، سابقه کیفری هم دارم ۲،۳ تا ، به نظر شما راهی برای معافیت وجود داره ؟
  لطفا راهنمایی کنید
  تشکر

  1. سلام . بله به شما معافیت پزشکی تعلق میگیرد . معافیت اعصاب و روان . به پلیس۱۰+ مراجعه کنید و درخواست معافیت پزشکی دهید .

 132. سلام وقت بخیر. خواستم بدونم برای کسانی که امریه دریافت کردند، در صورت قبولی در دانشگاه، ایست خدمتی امکان پذیر هست یا اینکه باید حتما خدمت امریه رو بره؟

  1. می تونید از ایست خدمتی استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه در ارتباط باشید.

   1. سلام ببخش خواستم ببینم اگه کسی با نظر پزشک معتمد شامل معافیت باشه نظر شوراپزشکی میتواند خلاف اون باشه

 133. سلام.
  من ۲۰ بهمن ۹۹ مهلت ۱۲ ماهه ارسال دفترچه خدمت سربازیم به پایان میرسه. الان کنکور دکتری ۹۹ ثبت نام کردم و همزمان هم میخوام برای دریافت امریه اقدام کنم. خواستم بدونم که در این فرصت باقی مانده ای که دارم چه تاریخی بهتره که دفترچه رو ارسال کنم تا هم بتونم پیش از اعزام در آزمون دکتری ۱۵ اسفند ۹۹ شرکت کنم و هم بتونم فرصت برای اقدام جهت دریافت امریه داشته باشم؟

  1. سلام رضا جان
   مورد شما نیاز به بررسی دقیق تر دارد لطفا با مشاورین تماس بگیرید

 134. با سلام خدمت شما سوالی در مورد معافیت صافی کف پا داشتم ، من رفتم پزشک معاین بعد گفت که یکم کف پات صاف هست و اشاره ای به صافی کامل کف پا نکرد با این حال گفت که طبق قانون مراحل اداری ش باید طی بشه از کارشناس مربوطه میخواستم بپرسم با این حال امکان داره که بهم معافیت از رزم بده چون نمیخوام کارت پایان خدمتم مشکلی داشته باشه

 135. سلام
  من بیماری قوز قرنیه دارم با شدتی که میتونه معافیت صادر کنه. اما فعلا در حال تحصیل هستم و پزشک هم عمل رینگ قرنیه رو برای یک چشم و کراس لینکینگ رو برای دو چشم تجویز کرده. میخواستم بپرسم آیا بعد از انجام این عمل ها هم میتونم برای معافیت اقدام کنم؟

  1. سلام سروش جان
   عمل مربوطه باید از سوی نظام وظیفه صادر شود تا شرایط بهری را برای معافیت کسب کنید برای بررسی دقیق مشکل خود با کارشناسان تماس بگیرید.

  2. سلام ببخش خواستم ببینم اگه کسی با نظر پزشک معتمد شامل معافیت باشه نظر شوراپزشکی میتواند خلاف اون باشه

 136. سلام،من به علت مشکل کرونا۳۰مهر۹۹لیسانس گرفتم ودرپی آن ارشد قبول شدم،اماتا الان که ۶اذراست نظام وظیفه معافیت تحصیلی به من نداده ومی گوید تکلیف یکماه مشخص نشده با توجه به تعطیلی دوهفته ای من چطور میتوانم مشکلم را حل کنم(درضمن دانشگاه مقطع ارشدم تا آخر اذرفرصت داده)

  1. سلام امید جان
   با نامه قبولی در مقطع جدید به نظام وظیفه استان مراجعه کنید

 137. با سلام
  من مشکل قوز قرنیه دارم و پزشک تجویز کرده که روی یک چشم رینگ قرنیه بذارم و بعد هم هر بر روی هر دو چشم عمل کراس لینکینگ انجام بدم.
  میخواستم بپرسم با همین وضعیت معافیت به من تعلق میگیره؟
  همچنین با توجه به اینکه مشغول به تحصیل هستم و امکان اقدام برای معافیت پزشکی ندارم، بعد از انجام عمل‌های مذکور چطور؟ اون موقع میشه برای معافیت اقدام کرد؟

  1. سلام سعید جان
   احتمال دارد برای بررسی بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید.

   1. سلام من فارغ التحصیل دکتر دام پزشک میباشم .دارای بیماری ریه آسم هستم برای معافت اقدام کرده ام اما متاسفانه در کمیسیون پزشکی به علت مدارکم معاف رزم شده ام.در تاریخ ا_ ۱۰٫-۹۹ اعزام به اموزش صفر یک تهران شده ام. ودرحال حاضر دوران اموزشی میگذارم دوسوال دراین باره دارم یک
    امکان معاف است به چه طریقی دو چطور می توانیم انتقالی به شیراز بگیریم با توجه اینکه پدر ومادرم هر دو پیر از کار افتاده میباشد باتوجه بیمار خودم خواهشمندم مرا راهنمایی بفرمایید .سپاس ازمحبت شما عزیز

    1. دوست عزیز
     امکان معافیت مقدور است . برای بررسی دقیق تر مشکل خود با کارشناسان ما تماس بگیرید

 138. سلام.
  من چشمم نزدیک بینه و چشم چپم شمارش -۴٫۷۵ هست و -۱٫۵ هم آستیگمات داره که مجموعا میشن -۶٫۲۵
  آیا معافیت دائم شاملم میشه؟

 139. سلام.
  واقعا چرا باید همسر من که متاهله و مدرک لیسانس مهندسی شیمی داره سزباریش ۲۴ ۲۴ بیوفته و روزبرگ نباشه و پست بده؟؟؟؟؟

  1. سلام
   با تشکیل دادگاه نظامی و تعیین جریمه نقدی فرار توسط قاضی ادامه خدمت طی میشود

  2. با سلام
   خسته نباشین من پدرم سال ۶۷/۱۰/۱۹تا ۷۰/۶/۱۹خدمت کرده تو لشکر ۵۸ذلفقار بعد اعزام شده قصر شیرین کرمانشاه ایا ب من کسر خدمت تعلق میگیره

 140. سلام
  مهلت دانشجویان محروم از تحصیل جهت معرفی و دریافت دفترچه بدون غیبت تا چند ماه است

 141. سلام. من در کنکور ۹۸ در رشته ارشد دوره مجازی دانشگاه تهران پذیرفته شدم. ترم دوم را مرخصی گرفتم. وبه دانشگاه نرفتم تا شهریور که برای اعلام انصراف به دانشگاه مراجعه کردم گفتند مرخصی شما پذیرفته نشده بود و به دلیل غیبت محروم از تحصیل شده اید. امسال نیز در کنکور ۹۹ پذیرفته شده ام. ایا از معافیت تحصیلی می توانم استفاده کنم. معافیت تحصیلی قبلی من که مربوط به دانشگاه دوره مجازی بود تا ۱۴۰۰ اعتبار داشت

   1. سلام.خسته نباشید.من ورودی مهر ۹۵ لیسانس پیام نورم و تا الان حدود ۴۰ واحد پاس کردم و ترم نهمم. تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم.من قصد ادامه این رشته رو ندارم و انصراف خواهم داد و هدفم دندانپزشکی روزانه هست.من کنکور سراسری ۱۴۰۰ رو شرکت میکنم که اگه دندان روزانه قبول شدم، از مهر یا بهمن ۱۴۰۰ برم دانشگاه جدید و اگه امسال قبول نشدم، کنکور ۱۴۰۱ هم شرکت کنم تا نهایتا مهر ۱۴۰۱ برم رشته جدید.برا همین میخوام اگه امکانش باشه بعد ترم دهم و چند روز مانده به پایان معافیت تحصیلی ۵ ساله ام، از پیام نور انصراف بدم و از شهریور ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ از مهلت یکساله بعد انصراف استفاده کنم.اگه مهر ۱۴۰۰ رفتم دانشگاه جدید که هیچ.اگه نشد و موندم برا ۱۴۰۱ مشکلی پیش نمیاد و معافیت تحصیلی رشته های پزشکی،دوباره برا من صادر میشه؟ ممنون میشم راهنمایی کاملی بکنید.🌹

    1. سلام دوست عزیز
     از تاریخ انصراف یک سال زمان دارید . در طول دوره تحصیلی فقط یک بار امکان انصراف وجود دارد

 142. باسلام من پارسال با دو فرم تخفیف در طرح خرید معافیت ثبتنام کردم و متاسفانه بخاطر فرمها زمان تلف شد و پروندم را باطل کردند. الان من نمیتونم پول واریز کنم. چکار کنم. تخفیف هم نخواستم. مت باید کنکور یوس ترکیه بدم درغیراینصورت مجبورم از خارج کمک بگیرم. تکلیف من چی هست. لطفا ایمیل بزنید.

 143. با سلام
  من متولد ۱ دی ۷۹هستم سال۹۸ اولین کنکورم رو دادم و الان هم میخوام سال۱۴۰۰ توی کنکور شرکت کنم من توی کنکور ۹۹ یه دانشگاه پیام نور قبول شدم که معافیت بگیرم ولی وقتی رفتم از مدرسه گواهی موقت دیپلم بگیرم گفتن که چون یک امتحان غایب بودی گواهی صادر نمیشه به نظرتون من باید چیکار کنم ایا راه دیگه ای هم هست؟؟؟

  1. سلام شما باید امتحان را پاس کنید و مدرک دیپلم را به دانشگاه ارائه دهید و از معافیت تحصیلی استفاده کنید

 144. سلام من سال ۹۸براساس سوابق تو یکی از دانشگاه های تهران ثبت نام کردم یک هفته بعد انصراف دادم بلافاصله رفتم یه دانشگاه تو قزوین ثبت نام کردم امسال کنکور دادم تو تهران با آزمون قبول شدم رفتم که ثبت نام کنم قبول نکردن گفتن یه بار انصراف دادی دیگه نمیتونی لطفاً یه راه بهم بگین وقتم خیلی کم مونده برا ثبت نام

 145. سلام ، یه سوال در مورد سربازی دارم ، اگه یه نفر تا آذر ۱۳۹۹ فرصت داشته باشه واسه سربازی ، ولی میخواد درس بخونه تا بتونه کنکور ۱۴۰۰ بده ، اگه آذر دفترچه پست نکنه و نره سربازی و تا کنکور بخونه و بعد کنکور بره سربازی ، تا موقع اعلام نتایج سرباز باشه ، وقتی نتایج اعلام شد ایست خدمت بزنه و بره دانشگاه ، اینجوری میتونه دانشگاه ثبت نام کنه؟

  1. سلام شما باید اعزام بشید و سپس کنکور بدهید و بعد از قبولی درخواست ایست خدمت کنید

 146. سلام پدرم از سال۶۶ تا سال۶۷ باعضویت وظیفه مشغول به خدمت بود که ۵ ماه و خرده ایش منطقه جنگی بوده میخواستم ببینم میتونم از سهمیه ایثارگری استفاده کنم برای کارم( رزمندگان با حداقل ۶ ماه خدمت داوطلبانه)

  1. سلام طبق شرایط صلح یک نسل را مازاد اعلام می کنند که امسال نبوده است

 147. سلام
  من در حال خدمتم
  خدمتم ۹۹/۹/۱ تموم میشه
  تو کنکور ۹۹ شرکت کردم ورودی بهمن رشته ی پرستاری قبول میشم
  میتونم خدمت تموم کنم چون ورودی بهمن قبول میشم یا حتما باید ایست خدمتی بزنم ؟

 148. باسلام. میخواستم بدوم که کسی که معافیت تحصیلی داره همزمان درحین تحصیل میتونه معافیت ÷زشکی هم بگیره

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز به برخی از موارد حین تحصیل هم رسیدگی میگردد

  2. سلام وقت شما بخیر. من درسال ۶۱ بع از ۶ماه معاف پزشکی شدم واز بقیه خدمت معاف شدم.الان می تونم گواهی خدمت چند ماه آموزشی را برای کارم را بگیرم؟باتشکر

 149. سلام خسته نباشید من کف پام هر جفتش صاف هستش به قدری صاف هستش که کمر درد شدیدی میگیرم و در حالت عادی نمیتونم واییستم میخاستم ببینم معاف از رزم میشم یا معاف از خدمت ؟

 150. سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم خرید سربازی در سال ۹۹ امکان پذیر هس یا نه ؟
  و کسانی که زمان جنگ خدمت کردن ۳ ماه آموزشی به کل خدمتشون اضافه میشه یا فقط ۲۱ ماه ؟؟

  1. باسلام خیر خرید خدمت انجام نمیشود. بله زمان جنگ اضافه میشه ولی باز هم به بنیاد امور ایثارگران بستگی دارد که چند ماه را تایید کند

 151. عرض سلام وخسته نباشید بنده دانشجوی ترم۳ کارشناسی ارشد “شبانه” دانشگاه سراسری هستم(ورودی مهر ۹۸) کارشناسی رو هم در دوره “روزانه” دانشگاه سراسری بودم. میخواستم برای کنکور تجربی ۱۴۰۰ ثبتنام کنم و در رشته پزشکی قبول بشم. در حال حاضر که دانشجوی شبانه ارشد هستم و قراره قبل از برگزاری کنکور سراسری (اواخر خرداد) ارشدم رو تمام کنم و فارغ التحصیل بشم.
  ۱-الان شبانه ارشد هستم و برای شرکت در کنکور سراسری باید از ارشد انصراف بدم؟ چون در دفترچه پیش ثبتنام نوشته بود ک دانشجویان “غیر روزانه” میتونن حین تحصیل، در کنکور هم ثبتنام کنن و بعد از قبولی در رشته جدید ب دانشگاه برم؟
  ۲- در صورت رد سوال قبل، الان که شبانه ارشد هستم و میخوام قبل از برگزاری کنکور سراسری (اواخر خرداد) ارشدم رو تمام کنم و فارغ التحصیل بشم. میتونم قبل از اعزام ب خدمت در جلسه کنکور شرکت کنم؟ در صورتی ک حین خدمت از کنکور قبول شدم میتونم ایست خدمتی بزنم و دوباره ب دانشگاه برگردم و در رشته های پزشکی تحصیل کنم؟ خیلی ممنون

  1. باسلام نطام وظیفه به شما اجازه شرکت در کنکور سراسری را نمیدهد چون برگشت به عقب محسوب میشود.

 152. سلام،
  ببخشید می خواستم بدونم دانشجوی انصرافی که بیشتر از یکسال از تاریخ انصرافش گذشته و بدون غیبت اولیه به خدمت اعزام شده در صورت پذیرش در مقطع کارشناسی و بالاتر می‌تونه ایست خدمت بزنه و معافیت مجدد بگیره یا به خاطر گذشت بیشتر از یکسال از تاریخ انصراف چنین عملی ممکن نیست؟ چون طبق تبصره دو ماده هفت آئین نامه اجرایی معافیت تحصیلی گفته شده ترخیص دانشجویان انصرافی از خدمت بلامانعه اما به مدت زمانی که از انصراف گذشته اشاره‌ای نداشته

  1. سلام وقت بخیر
   دانشجویان انصرافی نیز تنها یک سال مهلت دارند تا در دانشگاه قبول شوند و از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

 153. با سلام
  من ۲۵ سالم هست . بعد از دبیرستان رفتم دانشگاه و بعد از چهارسال انصراف دادم و رفتم یک دانشگاه دیگر در همان مقطع کارشناسی پیوسته و رشته تحصیلیم را تغییر دادم . میخواستم بدونم الان که در همان مقطع کارشناسی هستم و در حال تحصیل میباشم و معافیت تحصیلی دارم میتونم جهت مهاجرت تحصیلی در همان مقطع کارشناسی برای خروج از کشور اقدام کنم ؟
  درواقع من که یکبار انصراف دادم و دوباره در همان مقطع کارشناسی هستم میتونم برای خروج از کشور اقدام کنم ؟
  با تشکر

  1. سلام
   مشمولان وظیفه در طول دوره تحصیل تنها یکبار میتوانند انصراف دهند.

 154. سلام. مهلت گواهی اشتغال به تحصیل من تمام شده ولی متاسفانه من نتوانستم تمام واحدها دانشگاهیم را پاس کنم. من تا چه مدتی برای معرفی نمودن خودم به نظام وظیفه فرصت دارم. ممنون.

  1. یلام
   بعد از اخراج یا انصراف یا فارغ التحصیلی از دانشگاه یک سال مهلت دارید.

 155. سلام درود خسته نباشید
  ببخشید بنده الان خدمت سربازیم ۹ ماه از خدمتمو گذروندم الان ارشدو ازمونشو دادم قبولم شدم ، اگه ایست خدمت بزنمو برم دانشگاه امکانش هست ک تابستونا ک معمولا بیکارم و هیچ درسی ندارم برم ادامه خدمتمو بدم همون چند ماه تابستون ک بیکارم بعد ک کلاسا دوباره شروع شدن دوباره برگردم سر درس ، مثلا چندتا تابستان اینکارو کندگم و خدمتمو تمام کنم امکانش هست ایا؟؟؟؟

  1. سلام میخواستم بپرسم کفالت مادر به پسر بزرگ می‌رسد یاپسر کوچک تر یا فرقی ندارد؟

   1. باسلام به تنها پسر بالای ۱۸ سال میرسد و اگر هردو بالای ۱۸ سال سن دارین به هیچدام معافیت نمیدهند.

 156. سلام من ۲۰ شهریور دفتر چه پست کردم و ۲۲ شهریور رفتم بیمارستان امام سجاد برای معاینه پای پرانتزیم و گفت ۱۲ سانت پای پرانتزی داری و گفتند تا یک ماه دیگه جوابش میاد و مهلت معرفی من ۳۱ شهریور تمام میشه
  حالا اگه تاریخ اعزام نزده باشن برام و جوابش اون موقع بیاد غیبت میخورم یا نه؟
  اگه میشه جواب بدید خیلی مهمه برام
  خیلی ممنون

 157. باسلام
  بنده ۳۴ سال دارم و در حال تحصیل هستم ِدا معافیت تحصیلی دارم و متاهل و صاحب دو فرزند هستم و پدرم ایثارگر و سابقه حضور در جبهه داشته اند و میتوانم حدود ۵ ماه کسری خدمت بگیرم .
  باتوجه به اینکه بیماری دیابت نوع دو دارم میتوانم از معافیت دائم پزشکی استفاده کنم ؟
  ممنون

  1. سلام
   صدور معافیت دائم با رای و نظر شورای پزشکی سازمان وظیفه انجام میشود.

 158. سلام روز تون بخیر ببخشید میخواستم بپرسم اینکه سردار کمالی فرمودند کسری خدمت تا سال ۱۴۰۱قانونش هستش به بعد شاید احتمال داره قانونش نباشه وتعلق نمیره متوقف بشه یعنی چی دقیقا منظوره سردار چی هستش خبرش تو سایت هستش جدیده ممنون میشم راهنمایی م کنید یعنی چی؟

 159. سلام.من دارم امریه فنی حرفه ای میگیرم.ایا میشه حین امریه کنکور ارشد قبول بشم و ایست خدمتی بزنم واسه ادامه تحصیل؟

 160. سلام خسته نباشید بنده تو استان تهران شهر قدس زندگی میکنم اینجا من دو هفته هست منتظرم واکسن سربازی بیاد تا بزنم و دفترچه پست کنم نمیاد تهران هم دو سه جا رفتم اون ها هم واکسن نداشتن من دارم غیب می خورم هر روز که دیر پست کنم من چی کار کنم الان؟کجا واکسن بزنم

  1. سلام
   شما باید در مراکز درمانی مورد تایید سازمان وظیفه برای واکسیناسیون اقدام کنید.

 161. با سلام و احترام
  بنده حدود ۲۰ روز است معافیت پزشکی گرفتم و باید به عراق بروم
  کارت معافیت هم گفتن طی یک ماه تا سه ماه صدور و ارسال میشود
  ایا برای خروج نیاز به نامه یا رفتن یا اداره گذرنامه هست یا نیازی نیست
  بروم مرز هوایی خودشون رد میکنند ؟
  باتشکر

  1. سلام خسته نباشید من واسه معافیت پزشکی و بیماری چشم اقدام کردم و مدرکم دیپلم هست بیشتر مراحلشو رفتم و الان منتظرم نامه بیاد برم کمیسیون می خواستم بدونم اگه تا قبل از این که برم کمیسیون دانشگاه ثبت نام کنم درخواست معافیتم باطل می شه یا نه ؟ در ضمن امسال اولین کنکوری بود که دادم

   1. سلام
    اخذ معافیت پزشکی در حین تحصیل تنها برای برخی از بیماری ها امکان پذیر است.

 162. سلام و وقت بخیر
  بنده بهمن پارسال (۱۳۹۸) فارق التحصیل شدم و تا بهمن امسال (۱۳۹۹) برای معرفی خودم به نظام وظیفه مهلت دارم
  تک فرزند هستم، پدرم متولد سال ۱۳۴۳ می باشد (حدودا ۵۷ سال سن) ، حدود ۲۴ ماه سابقه جبهه دارد، به علت سرطان پروستات در اسفند ۱۳۹۸ پروستاتشون برداشته شده و امکان باروری ندارند و همچنین بخش هایی از مجرای ادرار به علت متاستاز و گسترش سرطان جراحی و برداشته شده است. همچنین ایشان دیابت، دیسک کمر و اختلالاتی در مهره های کمرشون دارند و بعد از عمل مرتبط با سرطان پروستات دوره ۳۵ جلسه ای پرتو درمانی را طی کرده اند و حداقل تا ۳ سال دیگر باید تحت نظارت و درمان پزشک باشند. شغل ایشان آزاد (کشاورز) می باشد و امکان فعالیت ندارند.
  آیا راه و روش ای برای معافیت دائمی اینجانب وجود دارد ؟

  1. سلام
   اگر تایید شود که بیماری پدر به حدی است که نیاز به مراقبت دارد، و شما تنها نگهدارنده هستید میتوانید معافیت کفالت بگیرید. برای این کار باید بیماری و ناتوانی پدر توسط کمیسیونهای پزشکی مورد بررسی قرار گیرد.

 163. سلام من سنواتم در ۹۸/۶/۳۱تمام شده هست و دانشگاه به علت اینکه وصیا امام رو پاس نکرده بودم مدرک فوق دیپلم بهم ندادن الان نظام وظیفه میگوید اضاف میخورید ایا اضافات سنواتی من بخشیده میشود؟؟

  1. سلام
   بخشیده شدن اضافه خدمت به رفتار شما در طول دوره خدمت و تصمیم یگان مربوطه بستگی دارد.

 164. سلام وقت بخیر. بنده معافیت اعصاب و روان گرفتم یکسال و نیم هست که از معافیتم میگذره. ایا برای تمدید گواهینامه و گرفتن پاسپورت رد میشوم؟اگه گواهینامم تمدید نشه یعنی تااخرعمر نمیتونم بگیرم؟

  1. سلام
   برای گرفتن گواهینامه سلامت شما دوباره مورد بررسی قرار میگیرد و ممکن است به شما تعلق نگیرد. گرفتن پاسپورت برای افراد دارای معافیت اعصاب و روان نیز مشکل است.

 165. با سلام
  بنده معافیت موقت کفالت ۳۰ ماهه داشتم و تاریخ اعتبار آن هم ۹۹/۰۴/۱۷ بود و سه روز مانده اقدام کردم ولی تا این لحظه برای شورا بدوی دعوت نکردند و هر وقت میرم میگن پرونده ات در حال بررسی در اتاق رئیس هست میخوام بدونم مراحل اداری اش اینجوری هست؟ یا در پرونده من مشکلی وجود دارد؟
  ممنون

 166. سلام وقتتون بخیر. برادر من سال ۹۲ از خدمت فرار کرد افسرده بود. تو لین چند سال کامل گوشه گیر بود ۲ بار هم سابقه ی خودکشی دارد. چند وقت پیش معرفیش کردیم و پادگان فرستادنش برای بیمارستان. الان نوبت شورای پزشکی داره تو بیمارستان ۵۰۵ ارتش. ایا باتوجه به اینکه پرونده ی بستری روان نداره و فقط سابقه خودکشی و نسخه ی دکتر داره معافش میکنن؟احتمالش زیاده یا کم. ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام
   مشمولان برای اخذ معافیت پزشکی اعصاب و روان باید سابقه بستری در بیمارستانهای روانی داشته باشند.

 167. با عرض سلام
  بعد از اتمام دوره کارشناسی، از مهلت یک سال فراغت از تحصیل خود استفاده کردم و الان دانشجوی کارشناسی‌ارشد هستم. آیا می‌توانم بعد از پایان دوره ارشد هم دوباره از مهلت یک سال فراغت تحصیلی استفاده کنم؟

  1. سلام
   بله فارغ التحصیلان از تمامی مقاطع تحصیلی، از تاریخ فارغ التحصیلیشان به مدت یک سال مهلت دارند تا مجددا در دانشگاه قبول شوند یا وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنند.

 168. سلام
  من اردیبهشت سال ۹۱ فورا بعد از اتمام دانشگاه در مقطع لیسانس به طور غیر قانونی از ایران خارج شدم.
  بعد از اقامت در کشور انگلستان مشغول تحصیل شدم.
  لیسانس رو مجدادا در یک رشته متفاوت در اینجا شروع کردم و همچنان دانشجو هستم و در مقاطع بالا تر تحصیل میکنم.
  با توجه یه مشکلاتی که در ایران پیش امده حتما باید به ایران برگردم.اما نمیدونم واسه خروج از ایران چه شرایطی برایم پیش خواهد امد.ممنون میشم اگر کمک کنید

  1. سلام
   مشمولان غایبی ایرانی که مقیم خارج از کشور هستند، و سه سال از اقامتشان میگذرد، میتوانند هر سال حداکثر دو بار و مجموعا به مدت سه ماه به داخل کشور تردد کنند.

 169. سلام
  بنده تک فرزند هستم خواستم واسه خدمت اقدام کنم
  ایا آگر بسیج فعال نداشته باشم نمیتوانم تو سپاه پذیرش بگیرم

  1. سلام
   یکی از شرایط پذیرش سپاه داشتن سابقه بسیج فعال حداقل به مدت شش ماه میباشد.

   1. سلام
    من مشکل نیستاگموس مادر زادی چشم دارم و چشمام خیلی ضعیف هستند همچنین استیگماتیسم هم هستند میتونم معاف بشم یا نه؟

 170. سلام.من متولد ۷۴٫۰۶٫۲۵ .پدرم ۷۲ ساله تحت پوشش کمیته امداد دارای دوبرادر بزرگ تر که هردو خدمت رفتن میخواستم بدونم میتونم کفالت پدر رو بگیرم فرجی هست یا نه.خیلی ممنون میشم هرجه سریع تر جواب بدین

  1. سلام
   خیر یکی از شرایط لازم برای اخذ معافیت کفالت پدر این است که فرد مشمول تنها نگهدارنده پدر باشد و داشتن برادر بزرگتر مانع دریافت معافیت است.

 171. سلام
  من دانشگاه فارق التحصیل شدم و میخواهم معافیت بگیرم. من یه برادر بزرگتر از خود دارم که تحت پوشش بهزیستی و از سربازی معاف شده و یک خواهر ۱۵ ساله دارم آیا با این شرایط و طبق ماده ۹ معافیت سربازی که فکر کنم از جمله معافیت های رهبری هست میتونم از این ماده استفاده کنم و معاف بشم؟

  1. سلام
   خانواده هایی که یک فرزند معلول و یک فرزند ذکور بالای ۱۸ سال سالم دارند، میتوانند برای معافیت فرزند مشمول از معافیت ماده ۹ بهزیستی استفاده کنند.

 172. سلام می خواستم بدونم کسری بسیج به ازای هر سال چقدر است هر کسی یک عددی اعلام می کنه.

  1. سلام
   بستگی به میزان فعال بودن شما در بسیج دارد ولی سقف آن تا ۶ ماه می باشد

 173. سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم خواستم ببینم مدت خدمت سربازی توپخانه نیروی زمینی ارتش مراغه چند ماه است؟

  1. سلام
   دوره آموزشی سربازی دو ماه است که بعد از آن به پادگانها اعزام میشوید و باید بین ۱۸تا ۲۱ماه خدمت کنید. این موضوع به کسریها و شرایط شمابستگی دارد.

 174. سلام من معاینه اولیه رو پیش دکتر رفتم برام درخواست کمیسیون داد که معافیت از رزم بگیرم الان فهمیدم اصلا چیز خوبی نیست میخوام لغوش کنم هنوز واکسن نزدم هنوز مدارک رو نبردم پلیس+۱۰ که بگن برو کمیسیون فقط معاینه اولیه رو رفتم راهی هست لغوش کنم از اول برم‌دکتر معاینه بگم مشکلی ندارم ؟

  1. سلام
   خیر الان که دکتر معاینه اولیه شما را بیمار تشخیص داده باید مراحل بعدی را بگذرانید چون در صورت بیماری و پنهان کردن این موضوع دچار مشکل میشوید.

 175. سلام
  وقت بخیر
  من معاف از رزم هستم

  بعضیا میگن تو کارت پایان خدمت نوشته میشه معاف از رزم هستید
  بعضیا میگن به صورت کد روش مینویسن
  بعضیا میگن برات مشگل پیش میاد بعد خدمت
  لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام وقت بخیر
   برخی از سازمان ها و موسسات بله برای استخدام به معاف از رزم ایراد می گیرند.

 176. سلام
  وقت بخیر
  من معاف از رزم هستم

  بعضیا میگن تو کارت پایان خدمت نوشته میشه معاف از رزم هستید
  بعضیا میگن به صورت کد روش مینویسن
  بعضیا میگن برات مشگل پیش میاد بعد خدمت
  لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام وقت بخیر
   برخی از سازمان ها و موسسات بله برای استخدام به معاف از رزم ایراد می گیرند.

 177. سلام خسته نباشید من ۱۳۹۹/۲/۳ به خدمت اعزام شدم و توی سپاه پذریش شدم و اموزشی افتادم آباده شیراز و تو دوره اموزشی فرار کردم و الان دوباره تصمیم گرفتم برگردم یعنی دباره برم دوره اموزشی که فرار کرده بودم الان نمیدونم باید چکار کنم کجا برم میشه راهنماییم کنید تشکر

  1. سلام
   شما بایستی خود را به یگان خدمتی خود معرفی کنید تا به دادسرای نظامی ارجاع داده شوید.

  2. سلام خسته نباشین کسی که دیپلم نداشته باشه بری برا خدمت بعد از تو خدمت دیپلم و بگیره
   احتمالش هست تو سپاه خدمت کنه؟

 178. با عرض سلام و خسته نباشید
  واقعا لطف بزرگی در حق ما میکنید اگر پاسخ این سوال ما رو بدهید چون واقعا خیلی خسته شدیم..
  من ۲۱۰ روز کسر خدمت ایثارگری پدر ثبت شده دارم..ولی سربازی خود را از طریق پروژه جایگزین خدمت بنیاد ملی نخبگان دارم انجام میدم و اموزشی خودم رو هم هنوز نرفتم..
  با این تفاسیر من نیازی به این کسر خدمت ندارم..از طرف دیگر برادر من در حال خدمت وظیفه هستش..الان سوال من این هست ما چطوری میتونیم کسر خدمت ثبت شده به اسم من رو ابطال کنیم و به اسم برادرم ثبت کنیم..به کجا باید مراجعه کنیم..چه مدارکی باید ببریم..والله من میدان سپاه تهران و لویزان رفتم گفتن شدنی نیست!! ولی چند جای دیگه گفتند شدنی هست..خواهش میکنم راهنماییم کنید..ممنون از لطفتون..

  1. سلام
   بله در صورت عدم استفاده از این کسری میتوانید آن را باطل کنید و برادر دیگر از آن استفاده کند.

 179. سلام
  یک سال کارشناسی، انصراف و بعد کنکور و ثبت نام مجدد رشته جدید، پنج سال(ده ترم) رشته جدید طول کشیده. آیا بازهم یک سال فرصت وجود داره؟
  لطفا این نکته هم درنظر بگیرید که ۹واحد از رشته اولی، تطبیق زدم توی رشته ی جدید.

  و سوال دوم هم، اگر در حین تحصیل ارشد، پذیرش از دانشگاه خارجی بگیریم، میشه انصراف بدیم و وثیقه ۲۰تومنی رو بذاریم بریم دانشگاه خارجی؟

  1. سلام
   بعد از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال مهلت دارید که وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید یعنی برای اعزام یا اخذ معافیت اقدام کنید، بله در صورت اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت میتوانید وثیقه مقرر شده را ارائه دهید و از کشور خارج شوید.

  2. سلام خسته نباشید من ۱۳۹۹/۲/۳ به خدمت اعزام شدم و توی سپاه پذریش شدم و اموزشی افتادم آباده شیراز و تو دوره اموزشی فرار کردم و الان دوباره تصمیم گرفتم برگردم یعنی دوباره برم دوره اموزشی که فرار کرده بودم الان نمیدونم باید چکار کنم کجا برم میشه راهنماییم کنید تشکر.

   1. سلام
    شما بایستی خود را به یگان خدمتی خود معرفی کنید تا به دادسرای نظامی ارجاع داده شوید.

 180. سلام
  ببخشید ممنون میشم راهنمایی کنید.

  من متولد بهمن ۷۴ ام
  کنکور ۹۳ برق، و انصراف، سال بعد مجدد کنکور(۹۴) رفتم رشته کامپیوتر.
  فارغ التحصیل شهریور ۹۹ هستم(یعنی کارشناسی پنج ساله/ده ترمه/ اگر برق رو هم حساب کنم میشه ۶سال)

  اگر مهر ۹۹ دانشگاه نرم باید برم سربازی؟
  یا اینکه یک سال فرصت دارم مجدد کنکور بدم و برم دانشگاه ؟
  ممنون میشم کمکم کنید خیلی مهمه

  1. سلام
   بعد از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارید تا در مقطع بالاتر پذیرش شوید و یا برای رفتن به خدمت سربازی اقدام کنید.

   1. درود
    ممنون از اینکه پاسخ دادید.
    اینکه یکبار انصراف دادم و مجدد به کارشناسی رفتم فرصت منو اصطلاحا نسوزونده؟! بخاطر این باز هم فرصت دارم

    1. سلام
     بله شما بعد از انصراف از تحصیل یک بار دیگر میتوانید از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

  2. سلام.آیا سرباز غایب از دوره آموزشی میتواند پیگیر کارهای معافیت پزشکی شود؟ و آیا کرون روده شامل معافیت پزشکی میشود؟

   1. باسلام سرباز غایب از دوره آموزشی میتواند پیگیر کارهای معافیت پزشکی باشد. کرون روده شامل مواردی است که میتوان درخواست معافیت پزشکی داد

   2. من بچم ۲۱ماه خدمت کرد رفتیم تسویه بهش ندادن گفتن یک سال دیگه باید خدمت بکنی گفتیم چرا گفتن دوروز اینجا سه روز آنجا ووووو غیبت ها حین خدمات جمع شده اینطوری شد این چه مملکتیه سر بذاریم بمیریم بهتره بخدا

 181. سلام وقت بخیر
  بنده دانشجو ترم اخر درسم شهریور تموم میشه ولی میخام دفترچه اعزاممو برای یک شهریور بزنم یا امکانش وجود داره

  1. سلام
   بله شما میتوانید دفترچه اعزام به خدمت خود را ارسال کنید تا غیبت نخورید و بعد از مشخص شدن تاریخ اعزام درصوت تمایل به ادامه تحصیل تاریخ اعزام خود را به تعویق بیندازید.

 182. سلام وقت بخیر
  بنده دانشجو ترم اخر درسم شهریور تموم میشه ولی میخام دفترچه اعزاممو برای یک شهریور بزنم یا امکانش وجود داره؟

  1. سلام
   بله شما میتوانید دفترچه اعزام به خدمت خود را ارسال کنید تا غیبت نخورید و بعد از مشخص شدن تاریخ اعزام درصوت تمایل به ادامه تحصیل تاریخ اعزام خود را به تعویق بیندازید.

 183. سلام من امسال کنکور ارشد ثبت نام کردم با توجه به اینکه این کنکور به ۲ و ۳ مرداد موکول شده من‌ اگر ۱ تیر اعزام بشم میتونم ۳ روز مرخصی در اموزشی بگیرم برای برگشت به محل زندگی و دادن کنکور؟

  1. سلام
   خیر این امکان برای سربازان وجود ندارد مگر اینکه سربازی خود را به تعویق بیندازید و برای شرکت در کنکور اقدام کنید.

 184. سلام سوال داشتم اینکه سرباز هستم و مادرم با من زندگی میکنه ولی اسم یک برادر ناتنی بزرگتر که فقط از مادر یکی هستیم در شناسنامه مادر هست.خودمم متاهلم.امکان معافیت وجود داره؟

  1. سلام
   یگانه نگهدارنده بودن یکی از شرایط لازم برای اخذ معافیت کفالت است. داشتن برادر بزرگتر مانع دریافت معافیت کفالت میباشد مگر تایید شود برادر بزرگتر توانایی نگهداری از مادر را ندارد.

 185. سلام من دو ماهه که دفترچه پست کردم هنوز خبری نشده حتی رفتم سایت نطام وظیفه اصلا درخاست منو نگاه هم نکردن. قبلا گفته بودین یه هفته ای جوابش میاد. دو هفته دیگه اعزام هستم ولی نمیدونم کدوم اموزشیه و کجا افتادم. از کی باید بپرسم؟

 186. سلام و خدا قوت
  بنده من متولد مهر ۷۹ و فارغ تحصیل خرداد ۹۸
  کنکور۹۹ دومین کنکورم هست،و توی برگ معافیت تحصیلی ام نوشته تا یکسال از زمان فارغ تحصیلی ، یعنی من باید آخر خرداد دفترچه اعزام پست کنم که غیبت نخورم یا آخر شهریور؟ بعضی جاها ( ص ۲۲ دفترچه کنکور بند ۹) نوشته یعنی تا آخر شهریور سر در گم شدم .نظام وظیفه هم یه بار گفت تا ۳۱ خرداد و یه بار گفت شهریور
  اگر خرداد دفترچه بگیرم احتمال داره با وضعیت تعویق کنکور تاریخ اعزام ها بشه قبل کنکور .و از اون طرف هم میترسم پست نکنم و قبول بشم بگن غیبت داری و ثبت نام نشم
  ی تو رو خدا فکر کنید منم از دانش آمو

  1. سلام
   شما بعد از تاریخ دقیق فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارید تا در کنکور و دانشگاه قبول شوید. شما میتوانید بعد از به پایان رسیدن دوره یکساله معافیت، برای اعزام اقدام کنید و بعد اعزام خود را به تعویق بیندازید و یا به سربازی اعزام شوید در صورت قبولی در دانشگاه سربازی شما توقف میخورد و بعد از پایان دستان میتوانید ادامه سربازی خود را انجام دهید.

   1. باسلام
    دقیقا مثل ایشون هستم و یه بار رفتم پلیس+۱۰گفتن تا خرداد وقت دارم ولی چند روز پیش رفتم پلیس+۱۰یه شهر دیگه گفتن تا مهرماه وقت دارم،الان گیج شدم نمیدونم باید چیکار کنم؟!!!

    1. سلام
     شما بعد از تاریخ دقیق فارغ التحصیلی یک سال مهلت دارید تا وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید حال با وضعیت موجود باید دفترچه اعزام به خدمت را ارسال کنید بعد از مشخص شدن نتیجه کنکور و قبولی در دانشگاه خدمت شما توقف میخورد و یا اعزام شما به تعویق میفتد.

 187. شماره تلفن ثابت شما رو با خط منزل نمیتونم بگیرم و میگه شماره تغییر کرده ،احتمالا از مخابرات منطقه ما هست.از راه تلفن همراه امکان نداره براتون

 188. سلام من متولد آبان ۷۹ هستم و خرداد ۹۸ دیپلم گرفتم و توی برگ معافیت تحصیلیم نوشته تا یکسال بعد از فارغ التحصیلی، من امسال برای دومین بار در کنکور اسم نوشتم.ولی این روزها خیلی ذهنم در گیر شده و نمیزاره با تمرکز بخونم
  .هرکسی یه چیزی میگه یکی میگه تا خرداد وقت داری و غیبت میخوری، یکی میگه تاشهریور(دفترچه کنکور ص۲۲) من چکار کنم،اگر برگ اعزام توی خرداد پر کنم احتمالا بخوره به کنکور و تمام تلاش های من نابود میشه و اگر پر نکنم میدونم قبولم ولی ثبت نام نکنند و بگن غیبت داری.تو رو خدا راهنمایی کنید.

  1. سلام
   شما بعد از تاریخ دقیق فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارید تا در کنکور و دانشگاه قبول شوید. شما میتوانید بعد از به پایان رسیدن دوره یکساله معافیت، برای اعزام اقدام کنید و بعد اعزام خود را به تعویق بیندازید و یا به سربازی اعزام شوید در صورت قبولی در دانشگاه سربازی شما توقف میخورد و بعد از پایان دستان میتوانید ادامه سربازی خود را انجام دهید.

 189. سلام من متولد دی ماه ۸۰ هستم ولی خرداد ۹۸ دیپلمم رو تو پایه دوازدهم گرفتم چون یه سال دبستان رو جهشی خونده بودم…الان لازمه اقدامی کنم بره تمدید معافیت یا هر چیز دگ؟ با تشکر

  1. سلام
   شما تا یک سال بعد از تاریخ دقیق فارغ التحصیلی مهلت دارید تا برای رفتن به خدمت اقدام کنید در غیر این صورت درخواست خود را برای تعویق خدمت سربازی و یا دریافت معافیت تحصیلی و… به سازمان وظیفه اعلام کنید.

 190. سلام.من سال ۸۵ رفتم خدمت سربازی ولی به دلایلی ازخدمت فرار کردم .بعد دوسال خاستم برگردم سرخدمت گفتن اسمت توسیستم نیست تاحالادوسه بارم اقدام کردم دیگه توپادگان رام ندادن .اومدم نظام وظیفه شهرمون میگن تواعظام شدی .حالاموندم چیکارکنم لطفاراهنماییم کنید .

  1. سلام
   شما باید به سازمان وظیفه مراجعه کنید و به عنوان سرباز فراری؛ دوره سربازی را از سر بگیرید و متناسب با غیبتی که داشته اید اضافه خدمت خواهید داشت.

  2. سلام من امسال کنکور ارشد ثبت نام کردم با توجه به اینکه این کنکور به ۲ و ۳ مرداد موکول شده من‌ اگر ۱ تیر اعزام بشم میتونم ۳ روز مرخصی در اموزشی بگیرم برای برگشت به محل زندگی و دادن کنکور؟

   1. سلام
    خیر این امکان برای سربازان وجود ندارد مگر اینکه سربازی خود را به تعویق بیندازید و برای شرکت در کنکور اقدام کنید.

 191. سلام ببخشید من ۱/۴/۹۷ دفتر چه اعزام به خدمت پست کردم به خاطر وضعیت خیل بد مالی پدرم وخودم که ۱۰ میلیون وام داشتم وتوان پرداختش نداشتم نتونستم برم ولی بلا فاصله دوباره دفترچه پست کردم و۱/۶ به خدمت اعزام شدم حالا با تمام سختی ها ۲۰ ماه خدمت کردم ولی متاسفانه سه ماه اضاف خدمت خوردم حالا نمیدونم چکار کنم وضعیتم خیلی بده اگه کاری برای توجیهش می‌ه کرد ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   توجیه غیبت از سربازی تتها به دلایلی همچون: بیماری و آسیب روانی، بیماری و فوت یکی از اعضای خانواه، آسیب های جدی جسمی مالی و روانی به دلیل بلایای طبیعی، حبس، بیماری همسر و… امکان پذیر است.

 192. سلام وقت بخیر
  اعزام خدمت سربازی دوباره به تعویق می افته یاباید۳اردیبهشت خودمون ومعرفی کنیم؟

  1. سلام
   طبق اطلاعیه های سازمان وظیفه مشمولان باید در تاریخ مقرر شده برای اعزام اقدام کنند توجه داشته باشید که غیبت نکنید.

 193. سلام وقت بخیر
  من ورودی مهر۹۵ لیسانس هستم و تا آخر شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم.اما درسم رو ۷ ترمه تموم کردم و در واقع ترم مهر ۹۸ آخرین ترمم بود.هنوز کارای اداری فارغ التحصیلی رو انجام ندادم ولی همه واحدارو پاس کردم.میخواستم ببینم مهلت معافی که تا شهریور ۱۴۰۰ داشتم لغو میشه چون درسم زودتر تموم شده یا نه؟
  چون میخوام کنکور ارشد سال ۱۴۰۰ رو شرکت کنم.
  ممنون میشم راهنماییم کنید باتشکر

  1. سلام وقت بخیر
   شما بعد از تاریخ فارغ التحصیل شدن یک سال فرصت دارید که وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید که یعنی برای دریافت معافیت و یا اعزام به خدمت اقدام کنید. در این مهلت یک ساله میتوانید در کنکور شرکت کنید و در صورت قبولی در مقطع بالاتر از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 194. سلام میخواستم بدونم اگه دانشجوی در حال تحصیل رشته ای رو ک باید ۸ ترمه تموم کنه اگه مثلا ۱۰ ترم طول بکشه باز هم یکسال بعد از اتمام تحصیل وقت داره خودش رو معرفی کنه یا اینکه نه این یکسال جزو همون دانشگاه حساب میشه و بعد تحصیلش بلافاصله باید خودش و معرفی کنه؟

  1. سلام وقت بخیر
   توجه داشته باشید که برای دوره کارشناسی که به طور معمول چهار سال یا ۸ ترم طول میکشد امکان ادامه تحصیل تا ده ترم نیز برای مشمولان وظیفه عمومی وجود دارد. اما اگر دوره تحصیل بیشتر از سنوات مجاز که همان ۵ سال است طول بکشد مشمول وارد دوره غیبت میشود و باید هر چه سریعتر خود را معرفی کند. بنابراین حتی اگر تحصیلتان تا ده ترم طول بکشد از فرصت معرفی یک ساله برخوردار خواهید بود اما نباید بیشتر از آن طول بکشد.

 195. با سلام، من در تاریخ شهریور ۱۳۹۷ کارشناسی ارشدم تمام شد، در شهریور ۹۸ دفترچه پست کردم و پرونده معافیت پزشکی من معافیت موقت شده و تا تاریخ ۱۵ مرداد ۹۹ معافیت موقت دارم، سوالی که دارم اینه ایا دفترچه پست کنم و در حین این پروسه دکترای خارج از کشور پذیرش بگیرم به بنده معافیت تحصیلی میدن یا باید خدمت را تمام کنم؟ با توجه به اینکه از یک سال فرجه من گذشته و من در هنگام معافیت موقت پذیرش نگرفتم.

  1. سلام وقت بخیر
   بله با توجه به نداشتن غیبت و در صورت پذیرش در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم میتوانید از معافیت تحصیلی برخوردار شوید و بعد از پایان سنوات مجاز تحصیل به خدمت اعزام میشوید.

 196. باسلام بنده کف پام صاف هستش میخواستم بدونم دوره سربازی اموزشی سپاه چجوریه سخت گیری می کنن یانه که برم کمیسیون پژشکی برای معافیت ازرزم

  1. سلام وقت بخیر
   دوره آموزشی دوره ای است که طی آن تمام یگان های آموزشی معمولا آموزش های نظامی و سختی ارائه میشود و اگر شما اختلال در حرکت دارید توصیه میکنیم برای دریافت معافیت از رزم اقدام کنید تا از بروز آسیب جدی جلوگیری شود.

 197. سلام حدود دو ماه پیش در کمیسیون پزشکی نظام وظیفه شرکت کردم و هر سه دکتر معاف دائمم کردن و همون موقع پرونده را بردن طبقه بالا و معاون نظام وظیفه استان امضا کرد و فیش ها را هم واریز کردم و گفتند کارتت صادر میشه الان دیروز تو سیستم وضعیت از منتظر رویت مشمول به معرفی به شورایی عالی تعییر کرده خواستم بدون دوباره دعوت میشم برا کمیسیون یا روند صدور کارت هست اگه دعوتم کنن امکان داره معافیت پزشکی ام را رد کنن چون سه تا نظریه پزشکی از بیمارستان دارم که ناشنوای یک طرفه کامل را تایید کردن و فرستادن نظام وظیفه و آزمایشABRهم بیمارستان فرستادن برا نظام وظیفه که نشان میدهد و مدرک تحصیلی ام دیپلم(لیسانس انصرافی)هست
  لطفا راهنمایی کنید می ترسم حقم ضایع بشه.

  1. سلام وقت بخیر
   با توجه به اینکه رای و نظر شورای پزشکی نظام وظیفه تایید کننده معافیت دائم شما بوده است و این شورا درباره معافیت مشمولان تصمیم نهایی را میگیرد نگرانی از این بابت وجود ندارد.

   1. سلام من توی سایت پلیس به اضافه ده برای معافیت تحصیلی اشتباه زدم ابطال الان آیا این موضوع حل میشه یا نه

 198. سلام خسته نباشید من متولد ۱۸ ۱۲ ۷۸ و در سال ۳ ۱۱ ۹۷ پیش دانشگاهی گرفتم و غیبت خورده باشم یا نه و می توانم برای پذیرش اقدام کنم مدارک بسیجی دارم

  1. سلام
   با توجه به شرایط به وجود آمده و شیوع ویروس کرونا، اعزام به خدمت تمامی مشمولان وظیفه دو ماه به تعویق افتاده است و شما باید اردیبهشت ماه سال آینده برای اعزام اقدام کنید. اگر در آن تاریخ برای اعزام به خدمت اقدام نکنید به عنوان غایب در نظر گرفته میشوید. بله شما میتوانید در همان زمان اعزام برای پذیرش سپاه اقدام کنید.

 199. سلام خسته نباشید من متولد ۱۸ ۱۲ ۷۸ و در سال ۳ ۱۱ ۹۷ پیش دانشگاهی گرفتم و غیبت خورده باشم یا نه و می توانم برای پذیرش اقدام کنم مدارک بسیجی دارم

  1. سلام
   با توجه به شرایط به وجود آمده و شیوع ویروس کرونا، اعزام به خدمت تمامی مشمولان وظیفه دو ماه به تعویق افتاده است و شما باید اردیبهشت ماه سال آینده برای اعزام اقدام کنید. اگر در آن تاریخ برای اعزام به خدمت اقدام نکنید به عنوان غایب در نظر گرفته میشوید. بله شما میتوانید در همان زمان اعزام برای پذیرش سپاه اقدام کنید.

 200. سلام خسته نباشید من متولد ۱۸ ۱۲ ۷۸ ود ر سال ۳ ۱۱ ۹۷ پیش دانشگاهی گرفتم آیا الان غیبت خورده باشم یا نه متولد یا نه و می توانم برای پذیرش سپاه اقدام کنم .

  1. سلام
   با توجه به شرایط به وجود آمده و شیوع ویروس کرونا، اعزام به خدمت تمامی مشمولان وظیفه دو ماه به تعویق افتاده است و شما باید اردیبهشت ماه سال آینده برای اعزام اقدام کنید. اگر در آن تاریخ برای اعزام به خدمت اقدام نکنید به عنوان غایب در نظر گرفته میشوید. بله شما میتوانید در همان زمان اعزام برای پذیرش سپاه اقدام کنید.

 201. سلام خسته نباشید من متولد ۱۸ ۱۲ ۷۸ که درسال ۳ ۱۱ ۹۷ پیش دانشگاهی گرفتم و چند پیش رفتم برای پلیس +۱۰گفتند تا تاریخ ۱۸ ۱۲ ۹۸ غیبت نداری ودر تاریخ ۱۳ ۱۲ ۹۸ مدارکم کامل کردم و میخواستم دفترچه پست کنم گفتند سیستم نظام وظیفه بسته شد صبر کن تا اردیبهشت ایا غیبت هم می خورم و بعدن هم میتوانم برای پذیرش سپاه اقدام کنم .

  1. سلام
   با توجه به شرایط به وجود آمده و شیوع ویروس کرونا، اعزام به خدمت تمامی مشمولان وظیفه دو ماه به تعویق افتاده است و شما باید اردیبهشت ماه سال آینده برای اعزام اقدام کنید. اگر در آن تاریخ برای اعزام به خدمت اقدام نکنید به عنوان غایب در نظر گرفته میشوید. بله شما میتوانید در همان زمان اعزام برای پذیرش سپاه اقدام کنید.

 202. سلام خسته نباشید . من پنج ماه خدمتم پلیس بعلاوه ۱۰ موقع اعزام مدرکم رو اشتباه رد کرده تو معافیت تحصیلیم زده کارشناسی پیوسته تا درجه کاردانی ولی پلیس بعلاوه ۱۰ منو کارشناسی رد کرده این اشتباشون آخر سر و موقع تسویه برای من مشکلی پیش میاره؟چون شنیدم باید خدمتتو از نو بایدبگذرونی و زندان و عواقب داره ؟

  1. سلام
   بدیهی است که ارائه ی اطلاعات غلط به سازمان وظیفه پیامدهایی همچون اضافه خدمت و جریمه و… خواهد داشت بنابراین توصیه میکنیم هر چه سریع تر برای اصلاح اطلاعات از طریق پلیس +۱۰ اقدام کنید تا با مشکل مواجه نشوید.

 203. سلام فرزندم چون کوچکی تا کنون آلرژی ابتدا آسم واکنون بصورت بیماری پوستی و چشمی مبتلا است واکنون خدمت آموزشی را در پادگان شهید انشایی انجام میدهد.این مشکلش در فصلهای مختلف سال مبتلا است.همواره داروهای مختلفش را ما به سختی تهیه ودر اختیارش قرار میدهیم خودش حاضر به خدمت است.امکان دارد در مرکز تهران ادامه خدمت انجام دهد تا ما بتوانیم داروها برایش تهیه ودر اختیارش قرار دهیم.فوق لیسانس مدرک تحصیلی اش است

  1. سلام
   اعزام و تقسیم سربازان بعد از دوره آموزشی به شکل تصادفی است و با توجه به اینکه در این مورد مشمول معافیت از رزم نیز ندارد، نمیتوان با قطعیت محل خدمت مشمول بعد از آموزشی را حدس زد.

 204. سلام و خسته نباشید

  بنده کاردانی دارم و بخاطر همین باید خدمت سربازی را حتما تمام کنم

  بعد کنکور سراسری شرکت کنم.

  من اواخر اسفند یا اوایل فروردین سال ۹۹ سربازیمو تموم میکنم

  میخواستم ببینم میشه برا ورودی بهمن سال۹۹ از الان بخونم و کارت پایان سربازیمو یه ماه یا دوماه دیر به دانشگاه مربوطه تحویل بدم

  ممنون میشم

  1. سلام
   این موضوع معمولا به تصمیم دانشگاه مورد نظرتان بستگی دارد. البته در زمان ثبت نام بایستی برگه ی تسویه خدمت خود را نیز در دست داشته باشید تا مشخص شود که شما مشمول خدمت سربازی نیستید.

 205. روی برگه اعزام پسرم زده نیروی انتظامی پادگان محمد رسول الله بیرجند میخواستم بدونم نیروی انتظامی یامرزبانی

  1. سلام
   این مرکز یکی از مراکز آموزشی دوره سربازی مربوط به مرزبانی ناجا میباشد.

 206. سلام وقت بخیر. سوالی داشتم ممنون میشم جوابم رو بدهید. من متولد ۶فروردین سال۸۰ هستم .کنکور ۹۸ رو شرکت کردم ولی رتبه مورد نظر رو کسب نکردم فارع التحصیل خرداد ۹۸ هم هستم برا معافیت یه گواهی از مدرسه بردم برا پلیس +۱۰ تا اول فروردین سال۹۹ معافیت هم بهم دادن .امسال میخوام کنکور ۹۹ شرکت کنم ثبت نام هم کردم آیا مشکلی در این زمینه ندارم ؟ اقدام خاصی باید انجام بدم؟

  1. سلام
   با توجه به اینکه معافیت شما تنها تا فروردین ماه میباشد و کنکور بعد از این تاریح برگزار میشود شما باید بعد از مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه خود درخواست تعویق اعزام را به دفاتر پلیس + ۱۰ ارائه کنید تا وارد دوره غیبت از سربازی نشوید.

 207. سلام بنده پارسال دانشگاه پیام نور بودم و انصراف دادم وامسال دانشگاه ازاد ثبت نام کردم الان میخوام برم حوزه علمیه ثبت نام کنم میخوام بدونم ایا مشکلی ایجاد میشه؟
  دوما انصراف که میگید ۱ بار اون برای دانشگاه است اما حوزه علمیه یه چیز دیگری است؟ ایاراهی هست که من برم حوزه علمیه و معافیت صادر بشه بدون اینکه دانشگاه رو کامل کنم یا اینکه برم خدمت برم حوزه؟ مثلا اعزام کنم وبرم حوزه ایا راهی هست لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام
   خیر شما در طول دوره تحصیل تنها یک بار میتوانید از معافیت تحصیلی مربوط به انصراف استفاده کنید بنابراین زمانی که از دانشگاه آزاد انصراف دهید این مهلت یک ساله برای شما وجود نخواهد داشت و باید برای اعزام به خدمت اقدام کنید. همچنین طلبه ها نیز باید دوره سربازی را بگذرانند که البته معمولا در قالب امریه و انجام امور فرهنگی در ادارات مختلف این دوره را سپری میکنند.

 208. سلام من کارشناس ارشد هوش مصنوعیم از مشهد و در تاریخ ۲۰/۱۰/۹۸ فارغ التحصیل شدم، فرم پذیرش منطقه ای سپاه را تکمیل کردم و ۸سال بسیج فعال دارم مسئول صالحین یا تعلیم تربیت پایگام و با کمک معرف پاسدار فرمم تاریخ اعزام اول اردیبهشت ۹۹ پرشده اما دوره اموزش تکمیلی ندارم، چند درصد ممکنه سپاه منطقه پذیرش قطعی بشم؟

  1. سلام
   با توجه به سابقه بسیج فعال و وظایفی که در این دوره بر عهده داشته اید احتمال پذیرش سپاه زیاد است البته فراموش نکنید که میزان جذب سربازان توسط سپاه و … نیز از عوامل اثر رگذرا است بنابراین نمیتوان به طور قطع چیزی را عنوان کرد.

 209. سلام خسته نباشید محمود ناصری هستم که متولد ۷۸ /۱۲ /۱۸ ودر سال ۹۷/۱۱/۳ پیش دانشگاهی گرفتم الان میخواهم بروم سربازی ایا غیبت خورده باشم یا نه و می توانم پذیرش اقدام کنم منتظر جواب شما هستم

  1. سلام
   شما بعد از تاریخ فارغ التحصیلی تنها یک سال مهلت دارید که وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید و یا به دانشگاه وارد شوید و با توجه به تاریخ فارغ التحصیلی وارد دوره غیبت شده اید و توصیه میکنیم هر چه سریعتر برای اعزام به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنید.

 210. سلام بنده تک پسر هستم و سه خواهر هم دارم و تقریبا دوماهی میشه که عضو کمیته امداد شدیم آیا اگر نامه از کمیته امداد ببرم نظام وظیفه قبول میکنن منو معاف کنن چون ۲ ماه عضو کمیته امداد شدیم؟؟

  1. سلام
   در صورتیکه پدر شما در قید حیات نباشند و یا از مادر طلاق گرفته باشد شما میتوانید سرپرستی و کفالت مادر یا خواهران را بر عهده بگیرید و مشکلی از نظر سابقه کمیته امداد نخواهید داشت.

 211. سلام. من بعد از دفاع از پایان نامه مدتی درگیر ارسال مقاله برای تسویه حساب با دانشگاه بودم. بین دفاع و تسویه چند ماهی فاصله افتاد. در فرمی که دانشگاه به من ارائه داد، تاریخ فارغ التحصیلی همان تاریخ دفاع ذکر شده بود. به پلیس+۱۰ که رجوع کردم گفتند چند ماه غیبت داشتی و ۹۰ روز اضافه خدمت برایم رد کردند در صورتی که من بعد از دفاع از پایان نامه، چند ماه درگیر تسویه بودم و حتی نمی دانستم کی قرار است با دانشگاه تمام کنم؟ با این وجود روز بعد از خروج از دانشگاه به پلیس+۱۰ مراجعه کردم اما با این اتفاق غیرمنصفانه مواجه شدم. آیا جایی برای اعتراض و تجدید نظر هست؟

  1. سلام
   خیر تاریخ فارغ التحصیلی همان تاریخ آخرین امتحان و یا دفاع پایان نامه میباشد و بلافاصله بعد از این تاریخ باید اقدامات لازم برای اعزام به خدمت انجام شود.

 212. من پسری ۱۸ساله هستم و عمویم شهیداست و از سوی دیگر مادرم همسر شهید هست.سهمیه معاف از سربازی به پدرم تعلق میگیرف ولی آن هم سربازی رفته است.آیا به من معافیت تعلق میگیرد؟؟

  1. سلام
   خیر شما نمیتوانید از این نوع معافیت استفاده کنید. استفاده از معافیت شهدا تنها برای فرزندان پسر شهدا در نظر گرفته شده است و در صورت نداشتن فرزند پسر برای برادر شهید در نظر گرفته شده است. همچنین معافیت از طریق همسر شهید مادر نیز برای شما امکان پذیر نیست.

  2. سلام من پدر و مادرم ده ساله جدا شدن تک پسر هستم یک ساله با مادرم هستم و خرجی خونه با منه میتونم از معافیت کفالت مادر استفاده کنم؟

 213. سلام خسته نباشین …بنده کارشناسی مهندسی عمران دارم و میخام به خدمت بروم مشکلی که هست من روی دست چپم خودزنی دارم وایا این خودزنی سبب معاف از رزم من میشود ؟؟؟چون ممکنه اینده شغلی بنده تحت تاثیر این معافیت از رزم قرار بگیره ایا من میتوانم بگوییم که بخاطر تصادف این بخیه ها روی دستم ایجاد شدن ؟؟؟اگر قبول نکنن ومعاف از رزم کنن بنده رو ایا قابلیت اعتراض به معاف از رزم وجود داره؟؟؟

  1. سلام
   این امر به نتیجه معاینات بستگی دارد. بعد از انجام معاینات چنانچه سلامت روانی شما تایید گردد معافیت برایتان در نظر گرفته نمیشود. شما میتوانید به این نظر اعتراض کنید و درخواست بررسی مجدد پرونده نمایید. از هر گونه دروغ در این زمینه بپرهیزید چرا که مهاینات همه چیز را مشخص میکند.

 214. سلام دوست عزیز من شش ماه سنواتی دارم چون نرفتم سره خدمت به دلیل بیماری پوستی آیا حالامیتونم برای معافیت اقدام کنم خودمم معرفی کردم اما نتونستم برم به دلیل درده این بیماری میتونم اقدام کنم ممنون.

  1. سلام
   در زمان اعزام به خدمت تمام سربازان باید توسط پزشک اولیه مورد معاینه قرار گیرند، چنانچه تشخیص داده شود که شما به دلیل بیماری توانایی انجام خدمت سربازی را ندارید میتوانید از معافیت پزشکی استفاده کنید درواقع نوع و شدت بیماری شما باید در این معاینات مشخص شود.

 215. سلام و وقت به خیر
  ١- من تک پسرم و پدرم هم بازنشسته نظامی، آموزشی افتادم نیرو دریایی سیرجان. شهر خودمون نیرو دریایی نداره، از اونجا که پدرم نظامی بوده امکان تغییر یگان به ارتش یا نیرو انتظامی وجود داره؟

  1. سلام
   خیر در زمان تقسیم نیرو سربازان تنها بر اساس نیاز هر ارگان و سازمان هایی همچون نیروانتظامی، ارتش یا سپاه و… تقسیم بندی میشوند و محل خدمت آنها به شکل تصادفی انتخاب میشود. معمولا در طول دوره سربازی امکان تغییر یگان خدمتی از سوی سربازان وجود ندارد.

 216. سلام ببخشید پدرم اعتیاد به مواد مخدر داره
  ولی حقوق بگیر هم هس پدر ومادرم هم تازه از هم جداشدن ولی طلاق نگرفتن و در خواست نفقه دادان میتونم معافیت بگیرم یا ن

  1. با سلام و احترام
   پس از ثبت واقعه طلاق ابتدا برای مشمول معافیت موقت صادر می شود و پس از گذشت ۳۰ ماه از زمان طلاق، معافیت دائم صادر خواهد شد این درحالی است که شرایط معافیت، بعد از این مدت (از جمله تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال) استمرار داشته باشد.

 217. سلام من ۲۱سالمه رباط زانوم پارس ومچ پام هم تقریبا خشکه میتونم معافیت بگیرم یا ن
  و پدر ومادرم هم از هم جدا شدن ولی طلاق نگرفتن از این طریق میتونم یان

  1. با سلام و احترام
   جهت معافیت پزشکی می توانید اقدام کنید
   جهت معافیت از طریق طلاق باید توجه داشته باشید که: پس از ثبت واقعه طلاق ابتدا برای مشمول معافیت موقت صادر می شود و پس از گذشت ۳۰ ماه از زمان طلاق، معافیت دائم صادر خواهد شد این درحالی است که شرایط معافیت، بعد از این مدت (از جمله تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال) استمرار داشته باشد.

  2. سلام بزرگواران من خودم ۵۸ساله هستم درزمان جنگ معاف از خدمت شدم به علت بیماری سرع وچهارفرزنددارم که اولیش به علت بیماری بینایی معاف گردیدودومین فرزندم نیز به علت بیماری ام اس معاف گردید که کارتهای معافیت موجود میباشد وفرزند سوم وچهارمم دوقلوهستند وهردو بامدرک لیسانس مکانیک سرباز شدند حال یکی درسپاه تهران خدمت میکند ودومی در۰۲نیروی زمینی پرندک آموزشی میگذراند بدون غیبت تقاضادارم چنانچه قانون اجازه معافیت به آن که درارتش خدمت میکند میدهدبه دلیل اینکه من نابلدکارهستم میتوانید معافیت بگیرید راهنمایی کنیدمراجعه کنم وکالت دهم آن گروه پیگیری نمایند ویاچنانچه معافیت تعلق نمیگیرد به دلایل دوبرادری میتوانم تقاظای فرزندچهارمم دوران خدمتش درتهران باشد ویادرآخرنتواندتهران خدمت کندتاپایان خدمت فرزندم درسپاه برای فرزندچهارم فرصت بگیرم تاکارکندپس ازپایان خدمت برادرش به سربازی برودت این مدت که خدمت کرده چه میشودچنانچه تماس بگیریدبزرگواری کردیدزیرااین مطالب یکی ازبستگان برایتان نوشته اینجانب محمدرضااخترکاوان ۰۹۱۹۴۷۰۲۰۷۰میباشدازبزرگواری شماسپاس گذارم

   1. سلام
    امکان معافیت وجود ندارد اما یکی از برادرهای دو قلو میتواند دوره خدمت خود را تا زمان پایان خدمت برادر دیگر به تعویق بیندازد.

 218. سلام وقت بخیر بنده پذیرش سپاه گرفتم امروز رفتم نظام وظیفه و گف سپاه استانی افتادم
  ولی الان از تو سایت پلیس+۱۰ استعلام گرفتم زده محمد رسوال الله بیرجند..کدومش درسته

  1. اطلاعات مندرج در سایت پلیس +۱۰ نشاندهنده وضعیت نظام وظیفه شما میباشد برای اطمینان باز هم به این سایت مراجعه نمایید و یا از طریق پیامک استعلام بگیرید.