کسری خدمت ایثارگری – نحوه محاسبه کسری خدمت جبهه پدر

کسری خدمت ایثارگری - تمامی شرایط کسری خدمت ایثارگری در سال 1402

سازمان نظام وظیفه در ایران به دلایل و اهداف گوناگون، برای برخی از مشمولان کسری خدمت در نظر می‌گیرد. کسری سربازی به این معنی است که به دلیل داشتن امتیازات و شرایط خاص، مدتی از طول خدمت فرد کم می‌شود. این کسری‌ها انواع گوناگونی دارند و به دلایل مختلف به مشمولان تعلق می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین انواع کسری از سربازی، کسری خدمت ایثارگری است.

در این مدل از کسری، دوره سربازی فرد به دلیل ایثارگر بودن پدر، مادر یا یکی از اعضای خانواده، کم می‌شود. افرادی که پدر جانباز، رزمنده و یا آزاده دارند، می توانند از این نوع کسری استفاده کنند.

در ادامه این مقاله مشاوره نظام وظیفه آویژه درباره شرایط کسری ایثارگران و قانون کسر خدمت ایثارگری بحث خواهیم کرد.

ایثارگر به چه کسانی گفته می‌شود؟

ایثارگر به کسانی گفته می‌شود که در دوران دفاع مقدس و یا بعد از آن سابقه حضور در مناطق عملیاتی و مناطق جنگی یا جبهه‌ها را داشته‌اند.

این افراد ممکن است سابقه اسارت و جانبازی هم داشته باشند. ایثارگران می‌توانند بنا به مدت سابقه حضور در مناطق عملیاتی، درصد جانبازی یا مدت اسارات خود برای فرزندان یا اعضای درجه یک خانواده خود کسری خدمت سربازی دریافت کنند.

شما می توانید برای اطلاع از بخشنامه های جدید کسری خدمت سربازی مقاله انواع کسری خدمت سربازی را بخوانید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

قانون کسری خدمت ایثارگری شامل حال چه کسانی می‌شود؟

قانون کسری خدمت ایثارگری شامل حال فرزندان افرادی می‌شود که سابقه ایثارگری داشته باشند. پدر یا مادر افراد مشمول، ممکن است درصد جانبازی داشته باشد، مدتی در اسارت بوده باشد و یا سابقه حضور در مناطق عملیاتی در هشت سال دفاع مقدس یا بعد از آن را داشته باشد.

⭕ بنا به قوانین نظام وظیفه، فرزند افرادی که سی ماه سابقه جبهه داشته باشند، درصد جانبازی آنان بیشتر از 25 درصد باشد و یا بیشتر 24 ماه در اسارت سپری کرده باشند، معافیت دائم از سربازی را دریافت می‌کنند.

⭕ اما اگر سابقه جبهه کمتر از سی ماه تمام، درصد جانبازی کمتر از 25 درصد و مدت اسارت کمتر از 24 ماه باشد، فرزندان این افراد کسری خدمت دریافت می‌کنند.

⭕ میزان کسری خدمت سربازی با توجه به منطقه عملیاتی و نیز مدت و میزان ایثارگری معین می‌شود.

شرایط کسری ایثارگران چیست؟

کسری خدمت برای فرزندان ایثارگران، شرایط خاصی دارد که در ادامه بررسی می‌کنیم:

🟦 استفاده از کسری خدمت ایثارگری، به سن افراد بستگی ندارد و همه فرزندان ایثارگران در هر سنی که باشند، می‌توانند از این نوع کسری استفاده کنند.

🟦 پدر ایثارگر می‌تواند از شرایط کسری خدمت ایثارگری برای همه فرزندان خود استفاده نماید.

به عنوان مثال اگر مدت حضور در جبهه فرد ایثارگر بیشتر از سی ماه باشد، یکی از فرزندان معافیت ایثارگری دریافت می‌کنند و یک فرزند دیگر بنا به میزان ماه‌های باقی مانده از سابقه پدر، می‌تواند از کسری استفاده کند.

🟦 افراد برای دریافت کسری ایثارگری نباید غیبت سربازی داشته باشند. البته استفاده از این کسری برای مشمولان دارای غیبت نیز ممکن است اما شرایط را برای آنان سخت می‌کند.

🟦 افرادی که برای دریافت کسری ایثارگری پدر اقدام می‌کنند، باید در حال گذراندن خدمت سربازی باشند.

🟦 افرادی که سابقه فرار از سربازی را دارند هم می‌توانند از این نوع کسری استفاده کنند؛ اما نباید غیبت اولیه در پرونده خود داشته باشند.

🟦 اگر فرد ایثارگر هم سابقه حضور در مناطق عملیاتی و هم شرایط دیگر مانند اسارت و یا جانبازی را داشته باشد، و عدد آن به 30 برسد بر اساس تلفیق امتیاز برای او معافیت سربازی در نظر گرفته می شود. پس از این تجمیع، متناسب با امتیاز کسب شده، میزان کسری محاسبه خواهد شد.

🟦 افراد مشمول باید مدارک و مستندات کافی و روشن درباره سابقه اسارت، حضور در جبهه یا درصد جانبازی را به صورت معتبر و مورد تایید بنیاد شهید و امور ایثارگران، به سازمان نظام وظیفه ارائه کنند.

🟦 اگر ایثارگری فرزند دوقلو یا چند قلو داشته باشد، در صورتی که همه آن‌ها با هم به سربازی اعزام شوند، می‌توانند میزان کسری را بین آنان تقسیم کنند.

نحوهمحاسبه کسریخدمتفرزندان ایثارگران

میزان کسری خدمت ایثارگری به ازای هر ماه خدمت در مناطق جنگی و عملیاتی، درصد جانبازی فرد ایثارگر و یا میزان مدت اسارت فرد ایثارگر معین می‌شود.

نحوه محاسبه کسری ایثارگری مطابق فرمول زیر است:

📌 فرزندان یا افراد درجه یک خانواده فرد ایثارگر، به ازای هر ماه سابقه جبهه او، می‌توانند 12 روز کسری خدمت سربازی دریافت کنند.

📌 فرزندان یا افراد درجه یک خانواده فرد ایثارگر، به ازای هر ماه اسارت او، می‌توانند 12 روز کسری از سربازی دریافت کنند.

📌 فرزندان یا افراد درجه یک خانواده فرد ایثارگر، به ازای هر درصد از جانبازی او، می‌توانند 12 روز کسری از سربازی دریافت کنند.

استعلامکسری خدمتایثارگران

استعلام کسری خدمت جبهه پدر چگونه انجام می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین مدارکی که افراد ایثارگر برای کسری خدمت فرزندان خود باید ارائه کنند، مدارک ایثارگری شامل سابقه جبهه، اسارت و درصد جانبازی این افراد است.

🟢 کارت ایثارگری یا کارت ایثار ملی یکی از اصلی‌ترین مدارکی است که فرد ایثارگر باید به مسئولان نظام وظیفه ارائه نماید. افراد برای دریافت این کارت باید متناسب با محل خدمت خود، به یکی از ارگان‌های سپاه، ارتش و یا نیروی انتظامی مراجعه کنند.

ایثارگران همچنین می‌توانند برای دریافت این کارت، به صورت غیرحضوری و الکترونیکی هم اقدام کنند. ایثارگرانی که محل خدمت آنان در جنگ، ارتش بوده است باید به سامانه aja.ir مراجعه کرده و مدارک و مستندات خود را آپلود نمایند.

ایثارگرانی که محل خدمت آنان سپاه بوده است نیز می‌توانند برای دریافت این کارت و دیگر مراحل دریافت کسری به سامانه issar.ir مراجعه نمایند. در این سامانه، صدور معرفی‌نامه کسر خدمت وظیفه عمومی خانواده شهدا و ایثارگران و استعلام کسری خدمت جبهه پدر نیز انجام می‌شود.

ایثارگرانی که محل خدمت آنان، نیروی انتظامی بوده است باید به برای انجام این مراحل به صورت حضوری به مراکز این نیرو در شهر خود مراجعه نمایند.

پس از ارائه مدارک لازم برای دریافت کسری ایثارگری توسط پدر، به محل‌های مربوطه و ارائه اسناد و مستندات، تائیدیه این گواهی به سامانه جامع نظام وظیفه ارائه می‌شود.

برای استعلام کسری خدمت ایثارگران، نیازی نیست مشمول و یا پدر او به مراکز نظام وظیفه مراجعه نمایند و می‌توانند این کار را به صورت الکترونیکی انجام دهند.

برای این منظور افراد می‌توانند به سامانه سازمان نظام وظیفه به آدرس sakha.epolice.ir مراجعه کنند. در این پرتال افراد باید شماره ملی خود را به عنوان نام کاربری و کد سخا را به عنوان پسورد در این سامانه وارد کنند.

کد سخا همان کد 5 رقمی است که افراد در زمان پست دفترچه خود دریافت کرده‌اند. به این ترتیب پس از وارد شدن به پرتال شخصی، افراد می‌توانند وضعیت کسری ایثارگری را دنبال کنند.

پیشنهاد می شود حتما این مقاله را مطالعه کنید: نحوه استعلام کسری خدمت

کسری خدمت ایثارگری بعد از قطعنامه

یکی از سوالاتی که بسیاری از مشمولان دارند این است که کسری خدمت پدر تا چه سالی تعلق می‌گیرد؟ آیا فرزندان افرادی که پس از قطعنامه در مناطق عملیاتی ایران مشغول خدمت بوده‌اند هم، کسری دریافت می‌کنند یا خیر؟

ایثارگرانی که پس از قبول قطعنامه در سال 1368 نیز در یکی از مناطق عملیاتی ایران، مشغول به خدمت بوده‌اند هم می‌توانند برای فرزندان خود کسری خدمت دریافت کنند.

این مناطق شامل شهرها و مناطقی در شمال غرب، غرب، جنوب، جنوب غربی، شرق و جنوب شرقی ایران است. در این مناطق هنوز هم درگیری‌هایی از سوی گروه‌ها و نهادهای معاند انجام می‌شود.

افرادی که در مناطق عملیاتی ایران به جز سیستان و بلوچستان مشغول فعالیت بوده‌اند به ازای هر ماه خدمت، 9 روز کسری برای فرزندان خود دریافت می‌کنند.

همچنین افرادی که در مناطق عملیاتی ایران در استان سیستان و بلوچستان مشغول خدمت بوده‌اند، به ازای هر ماه خدمت، 6 روز کسری برای سربازی فرزندان خود دریافت می‌کنند.

مدارک لازم برای دریافت کسری ایثارگری

برای دریافت این نوع از کسری، افراد باید این مدارک را آماده کنند:

 • کارت ملی مشمول به همراه کپی از آن
 • کارت ملی پدر یا مادر مشمول به همراه کپی از آن
 • شناسنامه مشمول و تصویر همه صفحات آن
 • شناسنامه و تصویر همه صفحات آن از پدر یا مادر مشمول که سابقه ایثارگری دارد.
 • دو عدد عکس رنگی پرسنلی جدید از مشمول که پشت زمینه آن سفید باشد.
 • تکمیل برگه‌های شماره دو و شماره هشت از دفترچه نظام وظیفه و ارائه آن به مراکز پلیس+10
 • تکمیل مدارک واکسیناسیون قبل از سربازی
 • اصل معرفی‌نامه از محل و یا سازمان خدمت پدر در جبهه به همراه ارائه کارت ایثارگری
 • مدارک کامل که مدت حضور در جبهه، مدت اسارت و یا درصد جانبازی پدر را نشان دهد.
 • پرداخت هزینه‌های لازم برای درخواست کسری ایثارگری

پیشنهاد می شود حتما این مقاله را مطالعه کنید: دریافت کد سخا نظام وظیفه

مراحل دریافت کسری خدمت ایثارگران

برای شروع مراحل کسری خدمت، ابتدا باید فرد مشمول، اعزام به خدمت شود. کسری سربازی معمولا در حین خدمت تکمبل می‌شود. این مراحل برای تکمیل کسری باید طی شود:

💚 گرفتن نامه اشتغال به خدمت از یگان خدمت

💚 پدر باید به همراه برگه اشتغال به خدمت، به یگان خدمتی یا نزدیک‌ترین پایگاه نظامی مراجعه کرده و گواهی حضور در جبهه را دریافت کند.

💚 اگر فرد ایثارگر، به دنبال کسری از راه جانبازی است باید به یکی از مراکز بنیاد شهید و امور ایثارگران مراجعه کند و گواهی درصد جانبازی خود را دریافت کند.

💚 این گواهی‌نامه‌ها باید در مراکز پلیس+10 ثبت شوند.

💚 مدرک ثبت شده کسری باید به یگان خدمتی سرباز تحویل داده شود تا در پرونده او درج شود.

💚 اگر فرد ایثارگر دارای کارت ایثارگری معتبر و مورد تایید سازمان‌های مربوطه است، این استعلام‌ها می‌تواند به صورت الکترونیکی توسط سازمان نظام وظیفه انجام شود.

سخنی از مشاوران آویژه

کسری خدمت ایثارگری یکی از انواع کسری است که به فرزندان و اعضای درجه یک خانواده ایثارگران تعلق می‌گیرد. در این نوع کسری، فرزندان ایثارگران به ازای هر ماه سابقه جبهه، هر ماه اسارت و هر درصد جانبازی پدر، 12 روز کسری دریافت می‌کنند.

این کسری به ایثارگرانی تعلق می‌گیرد که میزان سابقه آن‌ها به حد نصاب معافیت فرزند نرسیده است. اگر در مورد مراحل کار و شرایط دریافت کسری خدمت برای فرزندان ایثارگر، نیاز به مشاوره داشتید، می‌توانید با کارشناسان ما در مرکز مشاوره آویژه همراه باشید.

سوالات متداول

علامت سوالکسری خدمت ایثار گری به چه چیزی بستگی دارد؟

کسری خدمت ایثارگری به مدت زمان حضور در جبهه پدر مشمولان بستگی دارد.

علامت سوالکسری خدمت ایثارگری برای برادران دوقلو چه شرایطی دارد؟

خانواده هایی که دارای دوقلو هستند می توانند در بین فرزندان شان کسری خدمت ایثارگری سربازی را تقسیم کنند.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

کسری خدمت ایثارگری – نحوه محاسبه کسری خدمت جبهه پدر

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 21 نظر:
 1. سلام خسته نباشید
  من ۱ آذر اعزام میشم و ۶الی ۷ سال غیبت داشتم میتونم از کسری ایثارگری استفاده کنم ؟
  پدرم ۴ ماه دارن
  و اینکه قبل اعزام میتونم اقدام کنم یا بعد آموزشی

  1. سلام جزایری هستم.در صورت داشتن غیبت سربازی کسری ها برای شما لحاظ نمیشود. ولی برای ایثارگری ممکن است چشم پوشی کنند

 2. سلام ممکنه قانون کسری خدمت خدمت ایثارگری سال ۱۴۰۳ حذف بشه؟؟؟

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم فعلا که چنین چیزی تصویب نشده است

 3. سلام. الان شنیدم میگن حداقل زمان خدمت 14ماه هستش اگه خدمت من با کسری کمتر از 14ماه بشه بازم باید 14ماه خدمت کنم یا هر چی کسری گرفتم اعمال میشه؟

  1. با سلام و درود وقت شما بخیر سیری هستم حداقل خدمت ۱۴ ماه میباشد

 4. با سلام بنده ۹ماه و بیست دوروز کسری دارم الانم ۶ماه خدمت هستم در دریابانی کنگان ساکن اهواز هستم ترخیص من کی هست با توجه به قانون جدید ؟؟لطفا راهنمایی کنین ادمین

  1. با سلام اگر شما غیر بومی هستید و در منطقه عادی خدمت میکنید 18 ماه میباشد و 3 ماه دیگر شما از خدمت ترخیص خواهید شد، ولی اگر بومی محسوب بشید شش ماه دیگر خدمت خواهید کرد

 5. سلام خسته نباشید
  پدر من از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۷ به عنوان محافظ یکی از اشخاص سیاسی در کرمانشاه درحال خدمت بوده که براش ۵۲ ماه معادل جبهه محاسبه کردن
  الان به من چقدر کسری تعلق میگیره؟؟ تک پسر هستم
  ممنون میشم جواب بدین🙏

  1. طبق قانون، اگر مدت خدمت جبهه پدر به 30 ماه برسد یک فرزند بصورت کامل معاف خواهد شد، شما شرایط اخذ معافیت دائم را دارید و برای کسری سوال کرده بودید که به ازای یک ماه 12 روز برای قبل قطعنامه تعلق خواهد گرفت

 6. سلام من پدرم ۱۲ ماه کسر خدمت دارد شش ماهشو برادر بزرگم استفاده کرده من میتونم بقیشو استفاده کنم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 7. باسلام پدرم کارت ایثارگری دارد 28ماه دارد چطور استفاده میشم من الان 3ماه خدمت کردم

 8. سلام من ۶ ماه سنوات دارم ایا کسری پدرم که سال ۷۱ تا ۷۳ در مریوان خدمت کرده تعلق میگیره

  1. سلام به ازای هر ماه ۹ روز کسری دریافت میکنید.

 9. سلام،برادر بنده خدمت سربازی نرفته و غیبت کرده،من الان حین خدمت هستم آیا من میتونم از کسری استفاده کنم؟

  1. سلام با غیبت داشتن برادر مشکلی برای استفاده ما از کسری پیس نمیاید

 10. سلام کسر خدمت ایثارگری ب ازای هرماه ۷ روز در منطقه سیستان کسر میشود ایا؟؟

  1. سلام در صورتی که خدمت در سال های جنگ نباشد و در منطقه عملیاتی خدمت کرده باشد کسری به ازای هر ماه 9 روز است

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید