معافیت کفالت چیست؟ | آشنایی با انواع کفالت + شرایط مشمولان

معافیت کفالت چیست؟ | آشنایی با انواع کفالت + شرایط مشمولان

معافیت کفالت، از جمله روش هایی است که مشمول در صورت احراز شرایط مورد نیاز برای آن، می توانند با دریافت کارت معافیت دائم از اعزام به خدمت سربازی معاف شود.

این قانون طی سالیان جاری دستخوش تغییرات زیادی قرار گرفته و شما باید بر اساس شرایط خود با جزئیات مربوط به این آن به خوبی آشنا باشید. به عنوان مثال در پرونده معافیت کفالت پدر از کارافتاده، نوع بیماری سرپرست مشمول از اهمیت زیادی برخوردار بوده و در نهایت می تواند منجر به معافیت کامل او از خدمت سربازی پیش از سن 75 سالگی شود.

شما با اطلاع از این بیماری ها می توانید با دید کاملتری برای شرایط خود تصمیم گیری کنید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با معافیت کفالت و انواع آن بیشتر آشنا کنیم. لطفا در ادامه مطلب همراه مرکز مشاوره آویژه باشید.

معافیت کفالت چیست؟

در یک تعریف ساده می توان گفت، معافیت سربازی کفالت به افرادی که به دلیل بیماری یا از دست دادن سرپرست خانواده خود امکان اعزام به خدمت و دوری از خانواده خود را نداشته باشند، تعلق می گیرد.

این افراد بسته به نوع معافیت درخواستی خود می توانند با تشخیص شورای پزشکی نظام وظیفه و کارشناس این سازمان، کارت معافیت خود را دریافت کنند.

البته باید توجه نمایید که معافیت کفالت شامل موارد متفاوتی می شود که هر کدام از این موارد نیز قوانین مشخصی برای خود دارند.

انواع معافیت کفالت سربازی

انواع معافیت کفالت سربازی

معافیت کفالت پدر مسن

معافیت کفالت پدر از کار افتاده

معافیت کفالت مادر

کفالت خواهر

کفالت برادر صغیر کوچکتر از 18 سال

کفالت برادر نیازمند مراقبت

کفالت جد یا پدربزرگ و مادربزرگ (پدری یا مادری)

همانطور که اشاره شد، هر کدام از انواع کفالت هایی که در بالا به آن پرداختیم، شرایط و ضوابط مختص خود را دارد و افراد مشمول خدمت سربازی، تنها در صورت داشتن شرایطی که مطرح کردیم می توانند معافیت سربازی کفالت بگیرند.

اگر چه برای دریافت معافیت خود می بایست اقدامات و مراحل زیادی را پشت سر بگذارید، اما در صورت برخورداری از شرایط لازم، فرد مشمول لازم نیست نگران باشد. پیشنهاد ما در صورت داشتن هر کدام از اینگونه شرایط مراجعه به یک مشاور است که از تمامی ضوابط و شرایط معافیت پزشکی آگاه است.

باید اضافه کنیم، مشمول می تواند مدارک خود را که در قسمت قبلی به آن اشاره شد، تهیه کرده و به سازمان نظام وظیفه ارائه دهد. در صورت موافقت با معافیت کفالت مادر، کارت معافیت دائم به مشمول داده شود.

شما عزیزان می توانید در صورت داشتن هر گونه سوال درباره مشاوره معافیت کفالت مادر با مشاوران توانمند مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید.

مراحل دریافت معافیت کفالت برای مشمولان

مراحل دریافت معافیت های کفالت شاید در نگاه اول آسان باشد، اما مشکلات خود را نیز دارد.

می دانید که شما قرار است مرحله ی مهمی از زندگی خود را پشت سر بگذارید؛ زیرا کارت معافیت یکی از مهم ترین دغدغه های جوانان امروزی است. پس سعی کنید تمام این مراحل را به طور دقیق پشت سر گذاشته تا با مشکل مواجه نشوید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مراحل و اقدامات مورد نیاز برای دریافت معافیت های کفالت

در این مرحله مشمول باید دفترچه ی نظام وظیفه را از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی دریافت کرده و به طور کامل مطالعه کند.

سپس مدارک لازم برای دریافت معافیت های کفالت را آماده کرده و فرم های دفترچه را نیز پر کند.

مشمولین مدارک را به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی تحویل داده و سپس باید درخواست معافیت خود را نیز اعلام کرده و در سیستم ثبت کنند.

در این مرحله سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا باید مدارک مشمولین را بررسی کرده و تایید کند.

دریافت دعوتنامه توسط مشمولین برای شرکت در کمیسیون رسیدگی به معافیت های کفالت و سپس شرکت در جلسه رسیدگی به درخواست معافیت های کفالت

صادر کردن رای اصلی برای معافیت مشمولین توسط هیئت رسیدگی و سرانجام دریافت کارت معافیت سربازی کفالت

قبل از اینکه مراحل بالا را طی کنید، باید از شرایط اصلی این معافیت ها نیز مطلع شوید.

معافیت های کفالت که بسیاری از شما متقاضی دریافت آن هستید، دارای شرایط خاصی است. این شرایط عمومی که در ویدیو و ادامه مطلب خواهیم گفت، اصلی ترین شروط لازم برای همه ی معافیت های کفالت است.

معافیت کفالت پدر

کفالت پدر بر دو نوع است، کفالتی که با توجه به سن پدر محاسبه می‌گردد، در صورتی که سن پدر بالاتر از ۷۰ سال تمام باشد، معافیت شامل حال او خواهد شد و کفالتی که با توجه به بیمار بودن پدر اختصاص می‌یابد و شرایط سنی در آن وجود ندارد.

در مورد کفالت پدر مسن که توضیح خاصی وجود ندارد و با رسیدن سن پدر به 75 سال شامل حال فرزند می‌گردد.

شرایط لازم برای دریافت معافیت کفالت

پدر بالای 75 سال تمام باشد.

مشمول تنها فرزند پسر بالای 18 سالی باشد که از پدری که به تشخیص شورای پزشکی نیازمند مراقبت باشد، نگهداری می کند.

تنها فرزند پسر بالای 18 سال که پدرش فوت نموده و نگهداری و مراقبت مادر را به عهده داشته باشد.

تنها برادر تنی که سرپرستی خواهری که فاقد پدر، همسر و فرزند پسر سالم باشد را به عهده دارد.

تنها برادر سرپرست برادر بزرگ نیازمند مراقب که فاقد پدر، همسر و فرزند پسر سالم فاقد شغل باشد.

مشمول یگانه سرپرست برادر کمتر از 18 سال تمام (صغیر) باشد.

اما در مورد معافیت پدر از کار افتاده، مشمول باید با انواع بیماری ها و شرایط کفالت آشنا باشد.

انواع بیماری ها، نقض عضو، معلولیت و یا محجوریت با توجه به تبصره‌های ۱ و ۴ ماده ۴۴ قانون خدمت وظیفه عمومی در اظهار نظر شورای پزشکی در مورد نیازمندی بستگان مشمول به مراقبت و یا ناتوانی آنها در مراقبت از مکفول ملاک می‌باشد، که در ادامه این قانون آمده است که “یعنی شرایطی پدر باید داشته باشد، تا پسر معاف گردد”.

لیست بیماری های والدین مشمولین برای دریافت کفالت پدر

 • قطع یا از کار افتادگی اندام فوقانی یا تحتانی
 • هرگونه اعمال جراحی روی مغز
 • پارکینسون
 • اسکار و کلوئید ناشی از سوختگی
 • دیابت شیرین
 • ضعف شدید جسمانی
 • انواع آریتمی ها و بلوک های قلبی
 • سرطان های بدخیم
 • و …

 معافیت کفالت فوت پدر یا برادر در حین خدمت

معافیت کفالت فوت پدر یا برادر در حین خدمت

چنانچه در طول خدمت سربازی، پدر یا تنها سرپرست خانواده مشمول از دنیا برود، فرد این امکان را دارد تا در صورت برخورداری از برخی شرایط، برای دریافت معافیت کفالت اقدام نماید.

پونزاین شرایط بشرح زیر است:

 • یکی از برادران سرباز حین خدمت فوت کرده باشد.
 • یکی از فرزندان سرباز در حین خدمت فوت کرده باشد.
 • فوت کارکنان پایور و پیمانی نیروهای مسلح در حین خدمت نیز در شمول این نوع معافیت قرار می گیرد و منظور از فوت حین خدمت کارکنان پایور و پیمانی نیروهای مسلح، فوت در طول مدت خدمت (حین خدمت و خارج خدمت) می باشد. به غیر از فوت در وضعیت غیبت، فرار از خدمت، و یا فوت بر اثر خود کشی و ارتکاب جرایم مانند نزاع و موارد مشابه که در شمول معافیت قرار ندارند.

معافیت کفالت چه مراحلی دارد؟

معافیت کفالت مادر (طلاق والدین)

مادری که از همسرش جداشده باشد، به فرد مشمول برای این نوع شرایط، معافیت موقت کفالت مادر داده می‌شود و باید تا ۳۰ ماه بعد از طلاق و یا فوت پدر مشمول، ادامه داشته باشد؛ پس از گذشت ۳۰ ماه، چنانچه مادر فاقد همسر و سرپرست باشد، معافیت موقت به معافیت دائم کفالت مادر تبدیل می‌شود.

در این موارد باید توجه داشته باشید، اگر فرزند اول خانواده از معافیت کفالت مادر استفاده کرده باشد و معافیت دائم شامل حال او شود، در صورتی که پس از صدور معافیت دائم مشمول دچار بیماری شده و در نتیجه فوت کند و مورد تایید پزشک نظام وظیفه باشد؛ معافیت کفالت مادر شامل حال فرزند دوم می شود.

فرزند دوم نیز می تواند پس از مرگ برادرش از این معافیت کفالت استفاده کند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کفالت مادر

 • برگه وضعیت مشمول
 • کپی کارت ملی
 • عکس رنگی مشمول 3*4
 • گواهی آخرین مدرک تحصیلی
 • اصل و تصویر شناسنامه عکس دار مشمول
 • اصل و تصویر صفحات شناسنامه عکس دار پدر و مادر
 • تصویر صفحه اول شناسنامه خواهر و برادر مشمول
 • گواهی فوت پدر در صورت فوت و یا گواهی حکم طلاق
 • عکس 3*4 از مادر مشمول
 • برگه تکمیل شده آخرین وضعیت مشمول

چگونه می توان معافیت کفالت پدر را دریافت کرد ؟

معافیت کفالت خواهر

معافیت کفالت خواهر به دو صورت دائم و موقت صادر می‌گردد.

پونزمعافیت کفالت خواهر در دو صورت به شما تعلق می‌گیرد، که بشرح زیر است:

شما کفالت خواهر صغیر یا مطلقه خود را برعهده بگیرید. (در صورتی که پدر شما در قید حیات نباشد و شما یگانه سرپرست خانواده باشید.)

معافیت کفالت سه خواهری

باید توجه داشته باشید که معافیت کفالت خواهر به صورت موقت صادر می‌شود. در صورت داشتن خواهر صغیر و یا خواهر مطلقه و فوت پدر و دارا بودن دیگر شرایط معافیت کفالت خواهر، شما می‌توانید به صورت موقت کفالت خواهرتان را برعهده بگیرید. این کفالت تا زمانی که خواهر شما مجرد باشد و ازدواج نکرده باشد تمدید می‌شود.

مزیت این معافیت کفالت برای مشمولان این است که می‌توانند دیرتر به خدمت سربازی بروند، البته ناگفته نماند که اگر فرد مشمول چند سال پی در پی بتواند معافیت موقت خود را تمدید کند، معافیت موقت او تبدیل به معافیت دائم می‌گردد.

معافیت کفالت برادر

پونزتوجه داشته باشید که معافیت کفالت برادر به دو نوع زیر تقسیم می شود:

کفالت برادر صغیر (کوچک) و یا کبیر (بزرگ) نیازمند مراقبت و فاقد پدر یا همسر یا فرزند ذکور غیر محجور و فاقد شغل

کفالت برادر صغیر کوچکتر از 18 سال

باید اشاره کنیم که معافیت کفالت برادر از نوع معافیت دائم بوده و اعتبار آن تنها به زمان صلح محدود می شود و در زمان جنگ این نوع از معافیت معتبر نمی باشد.

در این مورد چنانچه پدر زنده باشد و در زندان یا مفقودالاثر باشد، مشمول نمی تواند معافیت کفالت برادر بیمار خود را دریافت کرده و فوت پدر یکی از شرایط اصلی این نوع از معافیت به شمار می رود.

همچنین چنانچه مشمول برادری داشته باشد که نیازمند مراقبت تشخیص داده شود و فاقد پدر و همسر باشد و فرزند برادر بیمار نیز بیمار باشد و شورای پزشکی وظیفه عمومی این موضوع را تایید نماید و وی قادر به سرپرستی از پدر خود نباشد، مشمول می تواند به عنوان سرپرست نگهدارنده تقاضای معافیت کفالت برادر نماید.

محجوریت فرزند برادر که در این قانون ذکر شده، به معنای بیماری و یا صغر سن فرزند برادر می باشد که قادر به سرپرستی از پدر نیست.

نکاتی در خصوص شرایط کفالت برادر صغیر

چنانچه پدر در قید حیات اما در زندان یا مفقودالاثر باشد، برادر مشمول نمی تواند معافیت کفالت برادر صغیر خود را دریافت نماید و در واقع در معافیت کفالت برادر، فوت پدر از شروط اصلی دریافت این نوع از معافیت می باشد.

در خصوص نحوه گرفتن معافیت کفالت برادر، بایستی بدانید در قید حیات بودن مادر برادر صغیر مانعی برای رسیدگی به معافیت کفالت برادر صغیر نخواهد بود.

در معافیت کفالت برادر صغیر، وضعیت جسمانی او نیاز به بررسی ندارد و صرفا صغیر بودن وی ملاک رسیدگی به معافیت کفالت برادر می باشد.

چنانچه برادر صغیر پس از فوت پدر، برادر تنی نداشته باشد، برادر ناتنی می تواند درخواست معافیت کفالت برادر را نماید.

در بین برادران ناتنی برای دریافت معافیت کفالت برادر صغیر، حق تقدم با آن برادری است که با برادر زیر 18 سال از پدر یکی باشند.

چنانچه برادر یا برادران صغیر پس از فوت پدر تحت پوشش سازمان های امدادی و خیریه قرار گرفته باشند، اما برادر توانایی سرپرستی و نگهداری از ایشان را داشته باشد، می تواند معافیت کفالت برادر با برادران صغیر خود را دریافت نماید.

چنانچه برادری از معافیت کفالت برادر صغیر خود استفاده کرده و پس از آن خودش بیمار شده یا فوت نماید و دیگر توانایی سرپرستی از برادر صغیر خود را نداشته باشد، برادر دیگر می تواند درخواست دریافت معافیت کفالت برادر خود را نماید.

نکاتی در خصوص شرایط کفالت برادر صغیر

معافیت کفالت ایرانیان خارج از کشور

امروزه تمامی خدمات و امور مربوط به تردد، صدور گذرنامه و درخواست کفالت ایرانیان خارج از کشور از طریق کنسولگری ایران در این کشو رها انجام می گیرد که نحوه و شرایط آن در وبسایت این دفاتر درج شده است.

یکی از سوالات مهم متقاضیان معافیت کفالت نحوه تشکل پرونده و رسیدگی به آن است که در این زمینه باید بگوییم. چنانچه پدر مشمولان بالای 75 سال سن داشته و مشمول فاقد غیبت سربازی باشد، میتواند درخواست خود را از طریق دفتر سفارت ایران در خارج از کشور ارائه و ثبت نماید. برای پیگیری این موضوع سه حالت وجود دارد که در ادامه مشاهده می کنید:

 • مشمول خارج از کشور و افرادی که وی مدعی کفالت آنان است، داخل کشور باشند.
 • مشمول داخل کشور و افرادی که وی مدعی کفالت آنان است، خارج کشور باشند.
 • مشمول و افرادی که وی مدعی کفالت آنان است هر دو خارج از کشور باشند.

در حالت اول تقاضانامه مشمول که نوع معافیت در آن ذکر شده است، توسط نمایندگی سیاسی، کنسولی ایران در کشور محل اقامت تأیید و بعد به وزارت امور خارجه ارسال می شود تا برای رسیدگی به سازمان وظیفه عمومی ارائه شود. معاونت مشمولان و امور معافیت ها نیز مدارک را به معاونت وظیفه عمومی استان مربوطه ارسال می کند. دقت کنید که در سایر مراحل بعدی، نیازی به حضور مشمول نیست.

در حالت دوم نمایندگی سیاسی یا کنسولی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت، مدارک را با توجه به نوع فعالیت تکمیل و بعد از تأیید، به وزارت امور خارجه ارسال می کند.

در حالت سوم مدارک لازم توسط نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور تکمیل و بعد برای تأیید به وزارت امور خارجه ارسال می شود و در مراحل بعدی به سازمان وظیفه عمومی ارسال می شود. پرونده در این حالت به مرکز وظیفه عمومی تهران بزرگ ارجاع می شود.

شایان ذکر است که وکیل تعیین شده پیگیری امور را به دست خواهد گرفت، مشمول می تواند یکی از بستگان و دوستان مورد اعتماد را به عنوان وکیل خود انتخاب کند.

معافیت کفالت ایرانیان خارج از کشور

سخن آخر

معافیت کفالت از جمله پر طرفدارترین روش های اخذ کارت معافیت سربازی است، که افراد زیادی به دنبال استفاده از آن هستند.

در حال حاضر روش های مختلفی برای دریافت این کفالت در دستور العمل اعلامی سازمان نظام وظیفه وجود دارد، که به چند مورد از این روش ها در مقاله فوق اشاره شد.

شما برای دریافت آخرین اخبار خدمت سربازی و دریافت مشاوره نظام وظیفه و مشاوره معافیت کفالت، می توانید از طریق شماره تماس های درج شده با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه در ارتباط باشید. از همراهی شما با آویژه سپاسگزاریم.

سوالات متداول

آیا هر فردی که تک فرزند ذکور است، می تواند درخواست معافیت کفالت سربازی پدرش را داشته باشد؟

خیر؛ به سن پدر و شرایط جسمانی پدرش بستگی دارد. اگر پدرش 75 سالش تمام شده و ناتوان و بیمار باشد و توانایی سرپرستی و مراقبت از خودش و خانواده را نداشته باشد، در صورتی که این بیماری و ناتوانی مورد تایید شورای پزشکی واقع شود، می تواند کفالت پدرش را برعهده بگیرد.

اگر فرزندی به خاطر مادرش از خدمت سربازی معاف شده باشد، آیا می توان به ادعای فرزند دوم برای معافیت کفالت سربازی مادر رسیدگی کرد؟

بله اگر فرزند معاف شده به دلیل ناتوانی قادر به سرپرستی از مادر نباشد و یا اینکه فوت کرده باشد، رسیدگی به ادعای کفالت فرزند دوم مانعی ندارد.

آیا در حین تحصیل می توان درخواست معافیت کفالت سربازی کرد؟

بله افراد مشمولی که در حال تحصیل هستند، با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل می توانند درخواست معافیت کفالت کنند و از معافیت کفالت پدر استفاده نمایند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست؛ تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود گامی مهم بردارید. در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت کفالت به شما هم میهنان عزیز ارائه می دهد.

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

معافیت کفالت چیست؟ | آشنایی با انواع کفالت + شرایط مشمولان

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه معافیت کفالت چیست؟ | آشنایی با انواع کفالت + شرایط مشمولان

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژهبا تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 323 نظر:
 1. سلام من 18 سال تمام دارم و برادر کوچیکم 10 سال و پدر و مادرم از هم جدا شدن ایا میتونم کفالت مادرم رو بگیرم و معاف بشم؟

 2. سلام من مادر و پدرم از هم جداشدن و من تنها فرزند بالای 18 سال هستم و میخواستم کفالت مادرم رو بگیرم چون چند ساله از هم جداشدن . در ضمن پدرم هم بیمار هستن و پزشکی قانونی تایید کرده که نیاز به مراقبت دارن . میخواستم بدونم که اگه من کفالت مادرم رو بگیرم بعدا برادرم میتونه کفالت پدرم رو بگیره یا دوتا کفالت نمیشه ؟

  1. در صورت وجود دو پسر بالای 18 سال امکان کفالت فقط از طریق این که پدر عضو بهزیستی باشد یا مادر عضو بهزیستی یا کمیته امداد باشد

  2. سلام بنده پدرومادرم از هم سال ۸۹ جداشدن الن ۶دماه هست فوت شدن بنده ۶ ماه خدمت کردم بنا به دلایلی دیگر نرفتم مادر از ازدواج دوم دو فرزند داره اما اسم شوهر در شناسناهه نیست ایا بنده می توانم معافیت بگیرم

   1. سلام در صورتی که شما تنها فرزند ذکور بالای 18 سال مادر باشید و مادر ازدواج نکرده باشد امکان گرفتن مفالت خواهید داشت.

 3. سلام من 6 سال غیبت دارم و پدرم بیمارستان روانپزشکی صدر پرونده داره سال 83 و بستری بوده و جانباز ده درصد هست و توانایی مراقبت از خودش و اموالشو نداره و یکی باید کنارش باشه و یک سال هست مادرم الزایمر گرفته و بدتر از پدرم حتما یکی باید کنارش باشه.
  سه خواهر مجرد بالای 18 سال دارم و مستاجر هستیم و الان 28 سالمه.
  ممکنه موارد خاص معاف کنن منو؟

  1. به دلیل غیبت نمی توانید در صورت توجیه غیبت و عضویت پدر در بهزیستی می توانید کفالت سه خواهری بگیرید

 4. سلام من پدر و مادرم در قید حیات هستن ولی داداش کوچیکم زیر 18 سال هست و نا تنی هست و از بهزیستی به سرپرستی گرفته شده و پدر مادرش هم در قید حیات نیستن حالا من مشمول معافیت کفالت برادر میشم ؟ خودم 18 سالمه و خواهر برادر کلا ندارم

 5. سلام وقت بخیر من پدرم ۶۰سالش است و مشکل قلبی داره منم تک پسر هستم امکان معافیت کفالت وجود داره یانه ؟

  1. سلام وقتتون بخیر باشه بله اگر مدارک پزشکی کافی و لازم را از بابت بیماری پدر اماده در دست داشته باشید و همچین فرزند پسر دیگه ای داخل خانواده برای نگهداری و مراقبت و حتی کار کردن برای گذراندن امورات زندگی را نداشته باشید همچنین خود شما هم وارد دوره غیبت سربازی نشده باشید میتوانید برای گرفتن کفالت پدر اقدام نمایید

 6. سلام یک سوال داشتم پدرم چن ماهی هست فوت
  کرده خودمم دانشجو هستم میخواستم بدونم برا معافیت باید انصراف باید بدم یا نه

 7. سلام من پدرم حدود ۱۲ سال پیش عمل قلب باز کردن و من تک پیرم خواهرم ازدواج کرده و امسال هم پدرم تدریس نمی‌کنه و مقداری هم افسردگی داره و من از طریق عمل قلب می‌خوام اقدام کنم..متولد ۷۷ هستم درسم متوقف شد تا ترم ۱۱ ماندم و تا ثبت آخرین نمرم که یک سال هست وقت دارم پیگیری کنم آیا؟
  پدر هم متولد ۱۳۳۵ هستند
  سپاس از شما

  1. باتوجه به مشکل پزشکی در صورت تایید پزشک معتمد نظام وظیفه و همچنین رای نهایی کمیسیون مبنی بر تایید مشکل حاد پزشکی شما معافیت حاصل میگردد و بعد از زمان فارغ التحصیلی شما به مدت یکسال از معافیت تحصیلی بهره مند هستید

   1. سلام خسته نباشید من دانشجو هستم و معافیت تحصیلی دارم و حدود ۲ سال پیش پدرم فوت شده ۲ برادر بزرگتر از خودم دارم که هر دوتا خدمت کردن یکی از برادر هام ازدواج کرده و یکی دیگه مجرده و با ما زندگی میکنه امکانش هست که من کفالت مادرم رو بگیرم

    1. با توجه به وجود برادران بزرگ تر نمی توانید برای کفالت مادر اقدام کنید

 8. سلام پدر من یه کلیه بیشتر ندارد اون یکی شم عفونت داره و 49سالشه دوتا برادر کوچکند از خودم دارم یکشون 18یکی دگه 12 خودم ۲۲سالمه مخواستم بدونم معاف میشم…

  1. سلام من مادرم عمل ستون فقرات کرده نمیتونه راه بره کار خونه من انجام میدم پدرم یک دستش فلج شده ایا منو معاف می‌کنند

   1. سلام باید شرایط سنی، میزان غیبت یا غیبت نداشتن و …. بررسی تخصصی شود.

 9. سلام
  برادر من معافیت کفالت والدین مرا گرفته است.
  میخواستم بدونم که تا چه زمانی مسئولیت و سرپرستی والدین به عهده برادر من است؟
  آیا تا زمانی که والدین زنده هستند یا تا مدت زمان محدودی باید مسولیت و سرپرستی آنها را عهده دار باشد؟

  1. اگر معافیت نوع دائم باشد تا همیشه ادامه دارد

   1. درود بر شما من 27 سالمه و مادرم ۱۳ ساله طلاق گرفته 2تا برادر دارم که یکیش 25 و دیگری 19 سالشه، سوالم اینکه آیا بهم معافیت میدن چون واقعا نون آور خانوادم هستم شرایطم داره سخت میشه لطفا جواب بدید.

    1. سلام به دلیل داشتن غیبت امکان گرفتن کفالت ندارید در صورتی که با نامه توجیه غیبت غیبت خود را توجیه کنید و در صورتی که مادر عضویت شدید بهزیستی یا کمیته امداد داشته باشد امکان گرفتن کفالت را خواهید داشت.

 10. سلام .من پدرم بالا ی ۷۵ سال سن دارن و دو تا برادر ناتنی دارم یکشون معلولن اون بردارم کفالت اون برادرش شد که معلول بود الان‌من میتونم کفالت پدرم بگیرم یا چون تو یه خانواده یه نفر معاف شدن من دیگه نمی تونم؟

 11. با سلام. من ۸ سال پیش از پدر فرزندم جدا شده ام یک پسر دارم که امسال مشمول میشود. سال 1400 با شخصی که ایران نبود ازدواج کردم که با فرزندم مهاجرت کنیم ولی به مشکل خوردیم و من از ایشان طلاق گرفتم . آیا برای اقدام کفالت پسرم به مشکل می خوریم ؟

  1. سلام برای معافیت کفالت مادر شما باید 30 ماه از زمان طلاق اخرتون گذشته باشه.

 12. سلام من پدر و مادرم ۱۰ ساله از هم جدا شدن پدرم معتاد و زخم معده داره خدمم مشمول خدمت هستم میتونم کفالت پدرم رو بگیرم

  1. سلام وقت بخیر طبق قوانین نظام وظیفه اگر پدر شمازیر ۷۵ سال سن دارد برای درخواست معافیت کفالت ایشان باید دارای بیماری و نیاز به مراقبت داشته باشند تا معافیت کفالت شما تایید شود

 13. سلام وقت بخیر
  برای خواهر و برادر ناتنی (از مادر جدا) این کفالت ها صدق میکنه؟

 14. سلام من ۲۷سالمه فرزند دوم خانواده م سربازی رفتم یه خواهر بزرگتر دارم و یه خواهر و برادر کوچکتر دارم پدرم چهار ساله فوت کرده برادر کوچکترم الان دانشجوعه میتونم براش کفالت بگیرم؟

  1. سلام در صورتی که مادر عضویت شدید بهزیستی داشته باشد امکان گرفتن کفالت مادر را دارند.

 15. سلام شوهرم سه فرزند دارد تولد 58 میباشد کارگر هستیم مستر خودم نیز 50 درصد مشکل اعصاب روان دارم میتوانیم اقدام معافیت سربازی کنیم تحت حمایت بهزیستی هستم

  1. بله امکان معافیت از طریق فرزند و همچنین مشکل اعصاب و روان وجود دارد

 16. سلام کسی که ۳فرزندداردوهمسرش طلاق گرفته باشدمعافیت میدهند؟

 17. سلام اینقدر با مفاهیم ساده ملی بیگانه اید که عکسی با پرچم آمریکا در اینجا که یک سایت مشاوره با مجوز ایران است می گذارید؟ عکسی از یک خانواده سرباز امریکایی با پرچمشان را می گذارید؟ آیا نمی فهمید یا مزدور دشمنید یا رسما خود دشمنید؟ قطعا آدمی که این عکس را انتخاب کرده و آدمی که تایید کرده و آدمی که در سایت گذاشته، آدم نیستند و فقط ظاهر آدم را دارند، هیچ آدمی، بله هیچ آدمی با تصویر پرچم یک موجودیت خونخوار انگلوساکسون چشمان انسانی دیگر را آلوده نمی کند، چه رسد که این عمل خبیثانه را انجام دهد که در یک سایت ایرانی با موضوع خدمت سربازی برای ایران، پرچم دشمن خدا و انسان و ایران را بگذارد، تا زود است به درگاه مردم ایران توبه کنید

 18. سلام من پدرم ۴۵سال سن داره از کارافتاده است دچارسوختگی شده ۴۵درصد ولی الان دچار مریضی سرطان شده به من کفالت تعلق میگیرد

  1. بله درصورت تایید پزشک معتمد نظام وظیفه د همچنین رای تایید نهایی کمیسیون امکان معافیت کفالت دارید
   درصورت تایید پزشک معتمد نظام وظیفه و همچنین رای تایید کمیسیون امکان پذیر میباشد

 19. با سلام خسته نباشید پدر من سنش بالای ۸۵ساله و الانم بیماری پارکینسون گرفته
  من برادر برگتر از خودم دارم من فرزند آخر خانواده به نظر شما من میتونم کفالت بگیرم ؟

  1. سلام در صورتی که پدر عضویت بهزیستی داشته باشند شما امکان گرفتن کفالت پدر را خواهید داشت

 20. سلام وقت بخیر.
  من دو برادر و یک خواهر بزرگ تر از خودم دارم که دو تا برادرام بعد از خدمت ازدواج کردند و پدرم به شدت مریض و حافضه اش رو از دست داده و از کار افتاده آیا به من کفالت میدهند ( خواهرم هم ازدواج کرده ) منم 20 ساله هستم

  1. سلام در صورتی که غیبت سربازی نداشته باشید و پدر عضویت شئیئ بهزیستی داشته باشد امکان گرفتن کفالت پدر را دارید.

 21. سلام ما سه بردار و یک خواهر هستیم که یکی از برادرام و خواهرم ازدواج کردن ولی برادر دوم به خاطر پدر که حافضه اش رو از دست داده نمیتونه ازدواج کنه 30 سال هم سن داره و من 18 سال دارم آیا به من کفالت داده میشود؟ پدرمم هم هیچ درامدی نداره.

  1. سلام در صورتی که پدر عضویت شدید بهزیستی داشته باشد امکان گرفتن کفالت را دارید.

 22. سلام من معافیت کفالت مادرم را گرفتم میخواستم بدونم این معافیت دایمی هست یا موقت؟

 23. سلام دوتا خواهر دارم که کوچیک ۱۰ سالش و بزرگ هم ازدواج کرده پدرمم عمل فتق انجام داده و شغلش تعمیر اگزوز ماشین بود و دیگه نمیتونه به شغلش ادامه بده و مدت کمی هم سرپا باشه یا زور آرومی بزنه کمرش درد میگیره و الان فقط خودمم که دارم خرج خونه رو میدم میخواستم بدونم میتونم معاف شم؟

  1. سلام در صورتی که غیبت سربازی نداشته باشید میتوانید از طریق گرفتن کفالت پدر برای معافیت اقدام کنید.

 24. سلام من یه بچه معلول دارم که تحت نظر بهزیستی ام هست ایا از طریق بچه ام میتونم معافیت بگیرم

  1. سلام اگر فرزند شما معلولیت شدید داشته باشد امکان کرفتن معافیت دارید.

 25. سلام من پدرم ۱۰ سال فوت کرده برادرم کفالت گرفته بود الان برادرم ازدواج کرده من میتونم کفالت مادرم رو بگیرم

  1. سلام خیر به دلیل داشتن برادر امکان گرفتن معافیت را ندارید در صورتی که مادر عضو بهزیستی باشه می تونید

 26. سلام .. خسته نباشید
  تنها پسر بالای ۱۸سالم و یه برادر ۱۰ساله دارم
  زمان طلاق خیلی وقته و با مادرم زندگی میکنیم .. ولی پدرم احتمالا زندانه(شایدم نباشه ) . ایا میتونم کفالت بگیرم؟

  1. سلام خدمت شما، بله اگر از طلاق بیشتر از ۳۰ ماه گذشته و تنها پسر بالای ۱۸ سال هستید ، امکان اخذ معافیت را دارید.

 27. سلام سوالی داشتم آیا اگر خانمی بعد از فوت همسرش مجددا ازدواج کند و دارای تک فرزند پسر از همسر متوفی باشد امکان اخذ کفالت برای پسر ایشان مقدور می باشد

  1. سلام خیر برای گرفتن کفالت مادر باید تنها باشد و جدا شده باشد

 28. سلام من پدرم مریض هست بیماریش اتروفی عضلانی ونمیتواند به راحتی راه برود من تک فرزند هستم وپدر ومادرم از هم جداشدند من میتوانم برای کفالت پدرم معافی بگیرم

  1. سلام اگر غیبت سربازی نداشته باشید میتوانید برای گرفتن کفالت پدر یا مادر اقدام کنید.

 29. این چه قانون عجیبی هست که میگه پدر باید بالای ۷۵باشه تا بتونی کفالت بگیری؟
  مگه آدم ۷۵سال به بالا پسر ۱۸ساله داره؟

 30. سلام من متولد ۸۲ هستم و میخوام کفالت مادر (طلاق) رو بگیرم
  مادر من ۱۰ سال پیش از پدرم جدا شدن و مجدد با کسی دیگه ازدواج کردن و سال ۹۹ هم طلاق گرفتن
  میخواستم بدونم میتونم معافیت بگیرم؟

  1. سلام اگر از جدایی مادر ۳۰ ماه بگزرد و شما تنها پسر بالای ۱۸ سال ایشان باشید امکان گرفتن معافیت دارید

 31. سلام وقت بخیر من پدرم فوت کرده ویک برادر از زن دوم پدرم داشتم اونم به رحمت خدا رفته من ۱۳۹۸ از سرباز شدم دیگه نگذاشتن منو ادامهتحصیل بدم من آلان تنها فرزند بالای ۱۸ سال هستم و سرپرست خانواده هستم هم تحت پوشش کمیته امداد هستم من رفتم نظام وظیفه واسه معافیت گفت غیبت داری بهت تعلق نمیگیره لطفا منو راهنمایی کنید چیکار کنم باتشکر

  1. سلام نامه توجیه غیبت بنویسید دلایل غیبت را با مدارک بیان کنید در صورت تایید نامه و بخشودگی غیبت امکان استفاده از معافیت ها را دارید

 32. سلام پدرم 60سال سن دارد و عمل باز قلب انجام داده و دوتا برادر بالای 30سال دارم که ازدواج کردند و خودم 25سالمه و دارای معافیت تحصیلی هستم خواستم ببینم شرایط کفالت پدر را دارم.

  1. سلام به دلیل داشتن برادر بالای 18 سال تنها در صورتی که پدر عضویت شدید بهزیستی داشته باشدامکان گرفتن کفالت پدر دارید.

 33. سلام ، پدرم یک سال است که فوت شده و برادر بزرگتر از خودم معاف از سربازی است و در حال تحصیله، خواستم بدونم منی که 22 سالمه میتونم از قانون کفالت بهره ببرم؟

  1. در صورتی که مادر عضویت شدید بهزیستی داشته باشد میتوانید برای گرفتن کفالت اقدام کنید.

 34. سلام وقت بخیر مادر من نزدیک ۷سال از پدرم جدا شده و یه برادر بزرگتر دارم که بخاطر بیماری که داره سربازی معاف شده میخواستم بدونم میتونم کفالت مادرم بگیرم یا نه

  1. سلام وقت بخیر
   یکی از شروط کفالت مادر ،این است که شما پسر بزرگ خانواده باشید ،اما طبق شرایط دیگری امکان معافیت وجود خواهد داشت

   1. من یعنی میتونم کفالت بگیرم برادرم یکی از چشاش نابینا برای همون معافیت داره کارم نمیکنه درس میخونه البته کارم کنه کار سنگین نمیتونه بخاطر چشمش.
    یه خواهر دوقلو دارم میتونم کفالت بگیرم؟یا اون شرایط که گفتید چیه

    1. سلام در صورتی که پدر در قید حیات نباشد و خواهر مجرد باشد امکان گرفتن کفالت خواهر دارید و اگر پدر عضویت بهزیستی داشته باشد امکان گرفتن کفالت پدر هم دارید

   2. سلام وقت بخیر من الان دفترچه برای برج ۶ پست کردم پدرم زیر پوشش کمیته امداد است الان میتونم برم برای معافیت از این راه اقدام کنم

    1. سلام وقت بخیر دوست گرامی در صورتی که آموزشی شما شروع شد باید برای کمیته از فرماندهی پادگان مربوطه اشتغال به خدمت تهیه نموده و همراه با مدارک پدر به کمیته امداد مراجعه فرمایید و فرم تاییده را برای نظام وظیفه را دریافت کنید در غیر این صورت با مدارک شناسیی خود و پدر به علاوه کپی این موارد به کمیته امدئاد مراجعه نموده و نامه نظام وظیفه را دریافت کنید.
     با سلام و وقت بخیر برای کفالت مددجویی، پدر باید عضو بهزیستی باشد

  2. سلام وقت بخیر پدرم 70سال سن داره دو تا خواهر هم معلول هستن میتونم کفالت بگیریم برای کارت خدمت

 35. سلام من بردارم ۲سال از من بزرگتره اما بخاطر بیماری که داره از سربازی معاف شده میخواستم بدونم میتونم کفالت مادرم بشم ۸سال که طلاق گرفته

  1. با سلام و وقت بخیر سیری هستم در صورتی که برادر از لحاظ سلامتی رد صلاحیت شود میتوانید با ارائه مدارک جهت رد صلاحت سلامتی برادر خود اقدام کنید و کفالت مادر خود را به عهده بگیرید

 36. سلام. سن پدرم ۷۵ سال هستش. یه برادر از خودم بزرگتر که ازدواج کرده و خودم ۳۰ ساله هستم و تا حالا اقدام نکردم، سه تا برادر کوچکتر از خودم دارم که دو تا معافیت پزشکی گرفتن یکی هم خدمت خودش رو تموم کرده که هر سه تا مجرد هستند. با این وجود میتونم واسه کفالت پدرم اقدام کنم؟

  1. سلام وقتتون بخیر برای معافیت کفالت باید تنها فرزند پسر بالای 18 سال باشید

  2. سلام همسر من 34 سالشه و تک پسر هم هس پدرشونم 55 سالشه و ناتوانه نمیتونه خرجی بیاره همسر من سه خواهر داشت که مجبور شد بخاطر اون ها سربازی نره و کار کنه تا جهیزیشونو جور کنه الانم خرجیه خانواده رو میده ایا مشمول معافیت هست؟

   1. سلام نامه توجیه غیبت بنویسند و دلایل غیبت را بیان کنند در صورت تایید نامه میتوانند از طریق معافیت 3 خواهری اقدام به معافیت کنند.

  3. سلام خسته نباشید وقتتون بخیر
   من پدرم یک ماه هست که فوت شدن و خودمم ۱۸ سالمه ۴ تا برادر از خودم بزرگ تر دارم ک اونها سربازیشون رو خرید کردن و من میخواستم ببینم ک اگه اقدام کنم جوابی میگیرم و به نتیجه میرسم؟

   1. سلام به دلیل داشتن برادر بزرگتر تنها در صورتی که مادر عضویت شدید بهزیستی داشته باشد امکان گرفتن کفالت مادر را دارید

 37. سلام وقتتون بخیر
  من پدرم ۶۵ سالشه و از کار افتادس
  ی داداش بزرگ تر از خودمم دارم ک مریضه
  نمیتونه کار کنه
  آیا معافیت شامل میشه؟

  1. سلام وقتتون بخیر در صورت عدم تایید صلاحیت برادرتان امکانش میتواند وجود د اشته باشد.

  2. سلام تک پسردارم که دانشجوست .و نرمی غضروف مفصلی دارد پدرش ۷۰ ساله و خودم ۶۳ ساله دوبار جراحی مغز کردم مدارک موجوده و توسط پسرم مراقبت کارهای درمانی را ادامه میدم آیا با توجه ب بیماری خودش
   . شامل معافیت پزشکی می‌شود و دوم مراقبت از مادر

   1. سلام. ایشان باتوجه به بیماری خودشان تنها میتوانند معاف از خدمات رزمی شوند. اگر که خودتان بیماری ای داشته باشید و یا عضویت بهزیستی شوید، میتواند کفالت شما را دریافت کنند.

    و در صورت عضویت بهزیستی بیماری باید در حد شدید ثبت شود

 38. سلام
  من 23 سالمه لیسانس دارم
  برادر بزرگم وقتی مجرد بوده کفالت مادر رو گرفته (پدرم فوت شده ) الان ازدواج کرده و دو تا بچه داره
  من میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟؟؟

 39. سلام من یک برادر بزرگتر از خودم دارم ولی ازدواح کزده و پدرمم به شدت مریضع ،هیچ جوره میشع کفیل پدرم بشه؟

  1. سلام وقت بخیر
   متاهل بودن پوام مثبت برای برادر شما در زمینه کفالت پدر شما است.

   1. سلام من ی بچه ی ۴ ساله دارم و زن اولم طلاق گرفته دوباره ازدواج کردم مادر هم ندارم میتونم بپیرم

  2. سلام وقت بخیر
   من پدرم چهار تا بستریه بیمارستان فارابی داره آخریش دیروز بوده کلا طی دوسال گذشته بستری داشته کی میتونم برای معافیت اقدام کنم

   1. سلام اگر غیبت سربازی نداشته باشید میتوانید برای گرفتن کفالت پدر اقدام کنید

 40. سلام وقت شما بخیر ببخشید بنده جز خودم یه خواهر دارم که از من بزرگتره مادرم نزدیک ده ساله طلاق گرفته و تحت پوشش بهزیستی هم هستیم آیه بنده معاف خواهم شد؟

  1. سلام وقت بخیر من 20 سالمه غیب ندارم چون یکی دو ترم دانشگاه درس میخوندم پدرم مبتلا به سرطان غدد لنفابی هست و یه برادرم داشتم که همین بیماری پدرم داشت فوت کرد سال ۸۸ الان تک پسر خانواده هستم چقدر احتمال داره برا معافیت؟

 41. سلام من صدورکارت شدم1401/07/07 معافیت کفالت پدرنیازمندمراقبت ماده ۶بهزیستی چندماه دیگه کارتم را اداره پست شهرمان به درخانه مان می آورد

 42. با سلام بنده پدرم ۸۵ سال است و بیماری حرکت جسمی دارد آیا معافیت شامل من میشه ؟

   1. سلام وقت بخیر من درخواست کفالت مادر مطلقه دادم بیش از 10سال هست که مادرم طلاق گرفته و خودمم تنها فرزند خانواده ام داشجو هستم با درخواست کفالت من موافت نشده باید کجا برم وچه کاری انجام بوم غیبت هم نداشتم درضمن مادم جراحی مغز کرده و توده بزرگی از سرش خارج کردن و در حال حاضر دستش فلج و مشکلات جسمی دیگر هم دارد میشه از این طریق هم برای کفالت دوباره اقدام کنم؟

    1. سلام وقت بخیر برای اعتراض به نظام وظیفه استان مراجعه کنید.

 43. سلام ببخشید من یک خواهر بزرگتر از خودم دارم که دانشگاه رو تموم کرده و مادر من هم ۶ بار عمل کرده و زیاد راه نمیتونه بره.
  پدرمم هم بازنشسته و ۶۲ ساله هستش میخواستم بدونم که آیا میتونم معافیت کفالت مادرم رو بگیرم یا نه.

  {{{ مادرم یک بار فتخ عمل کرده.
  ۳ بار هم کمرش رو عمل کرده، ( یک بار ستون فقرات رو که پیچ خرده بود رو باز کردن و تراش دادن ،یک بار هم پلاتین گذاشتن و پیچ کردن و بعد عمل هم پوست کمرش جوش نهورد، و یک بارهم برای اون جوش نخوردن عمل کرد).}}}

 44. سلام من پدرم معلول هست رفتیم بهزیستی و کمیسیون گرفت و قبول کردن ولی وقتی خواستم برم کمیسیون نظام وظیفه بهم گفتن شده سه سال و یک ماه و بخاطر اینکه تا سه سال بیشتر وقت نداشتم دیگه نمیتونم معاف بشم ایا راهی وجود نداره؟یه متنی نشونم داد که نوشته بود متقاضی برای کفالت سه سال وقت دارد

  1. سلام
   ما جز موارد خاص هستید لذا برای بررسی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

   1. سلام من می‌خواهم معافیت کفالت مادر بگیرم. آیا برای گرفتن معافیتم حتما باید در حال تحصیل باشم؟

    1. با سلام برای معافیت کفالت مادر الزامی وجود ندارد که درحال تحصیل باشید ولیکن نباید وارد غیبت بعد از گپ تحصیلی شده باشید ،

 45. سلام
  پدر بنده ۶۰ سالش هست و دیکس کمر شدید داره .و نصف روده اش مصنوعی هست . قلبش هم یه بار بالون زده و چند تا مشکل دیگه
  ایا معافیت شاملم میشه ؟

  1. سلام وقت شما بخیر .در صورتی که پدر بالای50 سال باشد واز کار افتادگی داشته باشند و بیماری وی جزو بیماری های نیازمند مراقبت باشد طبق رای نظام وظیفه شامل معافیت تک پسر بالای 18 سال میشود

   1. با سلام بنده پدرم ۸۵ سال است و بیماری حرکت جسمی دارد آیا معافیت شامل من میشه ؟

  2. با سلام بنده پدرم ۸۵ سال است و بیماری حرکت جسمی دارد آیا معافیت شامل من میشه ؟

 46. با سلام
  اگر شخصی برادرش فوت کرده باشد
  مادر دچار دیابت شدید و مشکل قلبی باشدمدارک پزشکی کامل
  و پدر به دلیل شکستگی لگن که در سال 64 برایش اتفاق افتاده باشد که قادر به انجام کار نباشد ومدارک پزشکی در این مورد نداشته باشد
  شخص میتواند معافیت بگیرد.
  باتشکر

  1. سلام خدمت شما .دوست عزیز با توجه به موارد اعلام شده .اگر شما فاقد غیبت بوده و تک فرزند پسر بالای 18 سال خانواده باشید از طریق کفالت پدر نیازمند به مراقبت میتوانید اقدام نمایید
   یا در صورت تحت پوشش بودن بهزیستی از طریق ماده 6 بهزیستی هم میشود اقدام کرد

 47. سلام من میخوام کفالت مادر رو بگیرم برادر بزرگتر از خودم رو دارم ولی هم ازدواج کرده هم خارج از کشوره امکانش هست؟

  1. سلام وقت بخیر در صورت وجود برادر بزرگتر امکان کفالت وجود ندارد.

 48. سلام خسته نباشید ببخشید کفالت بگیری میزنخ مال چه ارگانی بوده یا هیچی نمی‌نویسه

 49. سلام..بنده یک عمو معلول دارم که مشکل روانی هم داره و در واقع اراده و اختیار نداره و قانوناً قیّم ایشان هستم و هر گونه مراقبت و امور اداری و … به عهده من هست.آیا میتونم از این طریق کفالت بگیرم؟

  1. سلام وقتتون بخیر باشه بستگی به نظر کمیسیون خاص دارد.

 50. سلام من 24 سالمه یک داداش دارم که 18 سالشه پدرمون فوت شده . میتونم از کفالت مادر استفاده کنم ؟؟

 51. سلام وقت بخیر من 3 تا خواهر دارم خودم تک پسرم ، پدرم من 18 سال محکوم شد الان 5 سال داره حبس میکشه ،مادرم و یکی از خواهرم تحت پوشش کمیته امداد هستش اون 2 تا خواهرام ازدواج کردن آیا میتونم معافیت 3 خواهری بگیرم؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای شرایطی که عنوان کردید با ارائه ی اطلاعات بیشتر از یک طریق دیگر ممکن است امکان پذیر باشد

  2. باسلام من یک پسری هستم که پدرم از بچگی فوت شده ومادرم از همون بچه که بودم قبا ل از پدرم که فوت شود طلاق گفته ودر حال حاظر پیش عموم زندگیی میکنم ایااز سربازی معاف میشوم با خیر

   1. سلام در صورتی که غیبت سربازی نداشته باشید امکان این را دارید که از طریق کفالت مادر معافیت دریافت کنید.

 52. سلام..من یک عموی معلول و بیمار دارم که مشکل روانی هم داره و هیچ گونه اراده ای از خودش نداره و من قانوناً(زیرنظر دادگستری) قیمیّت ایشون رو دارم و ازش مرقبت میکنم..میتونم از این طریق معافیت دائم بگیرم؟
  ایشون برادر و خواهر هم دارند ولی قانونا من ازش مراقبت میکنم
  لطفا راهنمایی کنید..ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   در مورد موضوع شما جزو کمیسیون موارد خاص نظام وظیفه ممکن است لحاظ شود.

  2. سلام من مادرم رحمت خدا رفته پدرم ازدواج کرده و از اون زنش ۲بچه داره از خودم کوچیک ترن سن پدرم ۵۵سالشه من از پدرم جدا هسم تنها زندگی میکنم ایا میتونم معافیت بگیرم؟

   1. خیر مگر اینکه شرایط معافیت مثل معافیت پزشکی داشته باشید

 53. با سلام من تاریخ اعزامم 1401/7/1 هستش. پدرم در تاریخ 1401/7/11 75 ساله می شود آیا می توانم در حین دوره آموزشی برای معافیت کفالت اقدام کنم و یا آیا راه حلی برای اینکه به خاظر 10 روز باقیمانده به خدمت سربازی نروم هست؟ تک فرزند هستم و غیبت هم ندارم.

  1. سلام وقت بخیر
   برای کفالت و تک فرزند بودن با در نظر گرفتن یک سری شرایط از جانب نظام وظیفه می توان اقدام کرد

 54. سلام
  من دو برادر و یک خواهر دارم که همگی ازدواج کرده اند.
  پدرم دو ماه پیش فوت کرده .
  من با مادرم زندگی می کنم.
  می خواستم ببینم ایا میتونم از معافیت کفالت استفاده کنم یا نه..
  با تشکر

 55. سلام من سرپرستی مادر وپدربزرگم رابر عهده دارم که الان پدر بزرگم روی تخت خواب است وپاش شکسته وفلج است و مادری پیر دارم پدر من فوت نموده است و هر دوی آنها تحت پوشش کمیته امداد هستندوفقط یک برادر تنی دارم که حدود 10سال است مارا ترک کرده است آیا من می توانم درخواست معافیت کفالت بدم.

 56. سلام خسته نباشید پدرم عمل قلب باز انجام داد که سه تا از رگ هایش بسته بود و دیگر برادری ندارم آیا می توانم کفالت پدرمو بگیرم

  1. سلام وقتتون بخیر باشه در صورت دارا بودن بقیه شرایط امکانش میتواند وجود داشته باشد.

 57. سلام خسته نباشید عمل جراحی قلب باز انجام داد که سه تا از رگ های قلبش بسته بود و دیگر برادری هم ندارم آیا می توانم کفالت پدرمو بگیرم

  1. سلام وقتتون بخیر باشه در صورت دارا بودن بقیه شرایط امکانش میتواند وجود داشته باشد.

 58. سلام
  اگر نگهداری مادر بعد طلاق طرفین به عهده فرزند دوم و کوچکتر باشه باز هم فرزند اول معاف میشه؟؟؟

 59. سلام‌و خسته نباشید مادر بزگ من شوهرش فوت کرده و تنها زندگی میکند اگر من کمک حال ایشان باشم میتوانم معافیت بگیرم یا نه من‌خودم مجرد هستم.

 60. سلام من 26 سالمه دفترچه پست نکردم پدرم فوت شده و برادرم هم مهریه میده و هم زن و بچه داره میتونم برای مادرم کفالت بگیرم

  1. سلام وقت بخیر باید شرایط شما به خصوص در مورد غیبت بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد

 61. سلام من متولد ۶۷هستم متاهل و دارای دو فرزند پدر و مادرم سنشون بالای ۷۰سال هست و یک خواهر با معلولیت ذهنی بسیار شدید که تحت نظر بهزیستی می باشد دارم آیا امکانش هست معافیت کفالت بگیرم

  1. سلام
   بله احتمالش وجود دارد اما شرایط شما باید دقیق تر بررسی شود

 62. سلام من متولد ۶۷هستم متاهل و دارای دو فرزند پدر و مادرم سنشون بالای ۷۰سال هست و یک خواهر با معلولیت ذهنی بسیار شدید که تحت نظر بهزیستی می باشد دارم آیا امکانش هست معافیت کفالت بگیرم

  1. سلام
   بله احتمالش وجود دارد اما شرایط شما باید دقیق تر بررسی شود

 63. سلام من الان یک ساله مادرم فوت کرده و دو تا خواهر یکیش ۲۰ و دومی ۱۰ ساله پدرم هم باهامون زندگی نمیکنه میتونم معافیت کامل بگیرم البته پدرم ۵۴ ماه ایثارگری داره که ۳۰ ماه برای برادر ناتنیم معافیت گرفته که البته برادرم ازدواج کرده الان.

 64. سلام من الان یک ساله مادرم فوت کرده و دو تا خواهر یکیش ۲۰ و دومی ۱۰ ساله پدرم هم باهامون زندگی نمیکنه میتونم معافیت کامل بگیرم البته پدرم ۵۴ ماه ایثارگری داره که ۳۰ ماه برای برادر ناتنیم معافیت گرفته که البته برادرم ازدواج کرده الان.

 65. سلام پدرم 70 سال سن داره مریض هس چن تا خواهر مجرد دارم و دوتا بردار بزرگ ترم ک ازدواج کردن من میخام سرپرست خانواده بشم بهم معافیت کفالت تعلق میگیره یا نه؟؟؟؟

 66. سلام پدرم 70 سال سن داره و مریض هست چهارتا خواهر مجرد و ی برادر زیر ۱۴ سال دارم دوتا برادر بزرگم دارم ولی اونها ازدواج کردن و سر خونه زندگی خودشون هستن من میخام سرپرست خانواده بشم ایا ب من معافیت کفالت تعلق میگیره یا ن لطفا سریعتر جواب بدین ممنون میشم

 67. سلام من پدرم سنش تقریبا ۶۰ ساله ولی تعویض مفصل لگن کرده و لگنش مصنوعی میخواستم بدونم میتونم معافی کفالت بگیرم هنوز ۵ ماه از معافیت تحصیلیم مونده تازه دانشگاه تموم کردم و خودمم تک فرزندم و خانواده تحت پوشش کمیته امداد هستند

 68. سلام بنده ۲۲ سال سن دارم و در حال خدمت هستم و پدرم معلول است و برادرم کفالت پدرم رو گرفته ولی از پس هزینه های خانواده بر نمی آید من هم می توانم کفالت پدرم رو بگیر که کمک حالش باشم

  1. سلام وقت بخیر
   در مورد موضوع شما احتمال کفالت خیلی کم می باشد

 69. سلام درصورت داشتن برادر بزرگتر و فوت پدر در حالی که برادر بزرگتر خانواده را رها کرده باشد پسر دوم میتواند کفالت مادر بگیرد؟

 70. سلام .بنده پدرم 65 سالشه و توان کار کردن نداره .میتونم معافیت بگیرم .ما چهار تا پس هستیم همه هم ازدواج کردیم پدرو مادرم پیش من هستن

 71. سلام من ۲۴سالمه در حین خدمتم پدرم جانباز ۱۵درصد ازکار افتاده ی کلی هست و دیسک کمر داره واینکه سکته ی قلبی کرده دوبار آنژیو کرده و تک پسرم هستم غیبت هم ندارم آیا معافیت کفالت به من تعلق میگیره؟

 72. باسلام.
  بزرگواران میگم
  من تک پسرم 24سالمه غیبت ندارم،پدرم 53سالشه
  بیماری دیابت، چربی خون، فشار خون، و انسولینی هست، و اینکه قند خون پدرم باعث ضعف بینایی شده و همچنین باعث شده الان پشت چشمش خون ریزی کرده،
  ایا این شرایط باعث معافیت میشود؟

 73. سلام، من بیمار ام اس هستم آیا همسرم میتونه بخاطر بیماری من معافیت بگیره؟

 74. سلام من همسرم 11سال فوت کرده و به پسر صغیر دارم خودم متولد63هستم.ازدواج هم نکرده ام .آیا معافیت به من تعلق میگری…ممنون از راهنمایتون

  1. سلام مشمولان دارای فرزند صغیر تا زمانی که ازدواج نکرده‌اند، از خدمت سربازی معاف هستند به شرطی که غیبت غیر موجه نداشته باشند .

 75. سلام وقتتو بخیر
  من پدرم مشکل قلبی دارن و نمیتونن فعالیت داشته باشن .من هم تنها پسرش هستم و ۲۳ سالمه تا این لحظه هم برای خدمت اقدامی نکردم .
  آیا با این شرایط میتونم از کفالت استفاده کنم

  1. سلام وقتتون بخیر باشه درصورتیکه شرایط لازم را داشته باشید میتوانید برای گرفتن کفالت پدرتان اقدام فرمایید.

 76. سلام اگه مادر بزرگ زیر ،75 سال باشه و فاقد همسر ولی فرزندانش ازدواج کرده باشن نوه میتونه معافیت کفالت بگیره؟

   1. سلام من خدمت سربازی ثبت نام کردم و متأهل هستم و داری سه فرزنده وسرپرست مادرم هم هستم ویک خواهر دارم پدرم زن دوم گرفتندو من هم تک فرزنده خانواده‌ام هستم

   2. با سلام وقت بخیر. ما ۸فرزند هستیم ۳تا پسر ۵تا دختر ۲تا برادرم ناشنوا هستن پدرم هم خدمت رفته و الان توان کاری نداره سرپرست پدر مادر برادرام من هستم،، ایا من معاف میشم،

    1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم در صورتی دو برادر شما عضویت شدید بهزیستی داشته باشند طبق ماده ۶ بهزیستی معافیت اعمال میشود در غیر این صورت بابت مشکل پزشکی خودتان اقدام کنید در صورت وجود بیماری

  1. سلام.من متولد۱۹/۱۲/۱۳۸۲هستم،پدر بزرگ ومادر بزرگم بالای ۸۰ سال دارند.وهردو پیر ومریض هستند. یک نوه پسری دیگر داردودرشهر دیگری مشعول تحصیل دانشگاهی است،ویک دایی ،دارم مجرد وبالای ۴۰ سال ودر شهر دیگری برای خودش زنگی میکند،وخاله ی دارم مجرد وبالای ۴۰ سال و در خارج از کشور زندگی میکند والان پدر بزرگم ومادر بزرگم هردو مریض اند وکسی را ندارن،ومن باید به انها کمک کنم ،ایا با این شرایط میتونم کفالت سربازی بگیرم.

   1. سلام وقت بخیر من ۲۵سالمه ۹۸دفترچه سربازی رو پست کردم ولی بدلیل مشکلات روانی و افسردگی قادر به انجام خدمت نبودم از خدمت فرارکردم پدرم ۶۳سالشه از کار افتادس فقط یک برادر دارم اونم به دلیل مشکلات اعتیاد یا کمپ یا زندان الانم زندانه آیا میتوانم کفالت پدرمو بگیرم

    1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم متاسفانه به دلیل وجود غییت نمیتوانید از امکان کفالت استفاده کنید مگر اینکه بابت مشکل پزشکی خود اقدام کنید

 77. سلام پدر من ۷۰ سال دارد و طی انژو گرافی مشخص شده که ۳ رگ قلبی او مسدود است به میزان نصف به بالا پلاک دارد و باید جراحی باز قلب انجام دهد. ایا از روی این بیماری پدر امکان معافیت کفالت دارم؟

 78. سلام، من پدرم ۷۵ سال سن داره ، ولی خیلی وقت پیش طبق نظریه پزشک و دادگاه سن شناسنامه افزایش پیدا کرده،
  من الان میتونم معافیت کفالت بگیرم؟؟؟

 79. سلام خسته نباشید مادر من ۳ ماهه که طلاق گرفته و من حدود ۱ سال غیبت خوردم من میتونم بعد از گذشت ۳۰ ماه از طلاق معافیت بگیرم؟

  1. میتوانید کفالت موقت در حال حاضر بگیرید که برای بررسی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 80. سلام وقت بخیر من 24 سال دارم یه برادر بزرگتر از خودم هم دارم ک ازدواج کرده و پدرم فوت کرده خودم سرپرستی مادر و خواهرم گرفتم خودم هم زیر نظر بهزستی هستم خواستم بدونم شرایط معافیت بهم میخوره یا ن

  1. سلام
   وقتتون بخیر امکان معافیت شما درصورت داشتن برادر بزرگ امکان پذیر نمیباشد

 81. یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید
  من‌ پدرم ۵۴ ساله دیابت بالا داره
  خودم هم چشمم ضعیف نمره دوتا چشم باهم ۳.۵
  زگیل تناسلی هم دارم
  میخواستم بدونم میشه هم زمان معافیت پزشکی و کفالت پدر اقدام کنم امکان اش هست دوتا مرحله معافیت باهم اقدام کنم یا ن

  1. سلام وقتتون بخیر امکان درخواست همزمان دو نوع معافیت با هم نیسشت برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تمابس بگیرید

 82. یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید
  من‌ پدرم ۵۴ ساله دیابت بالا داره
  خودم هم چشمم ضعیف نمره دوتا چشم باهم ۳.۵
  زگیل تناسلی هم دارم
  میخواستم بدونم میشه هم زمان معافیت پزشکی و کفالت پدر اقدام کنم امکان اش هست دوتا مرحله معافیت باهم اقدام کنم یا ن

  1. سلام وقتتون بخیر امکان درخواست همزمان دو نوع معافیت با هم نیسشت برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تمابس بگیرید

 83. سلام‌.من ۳۶ سالمه.پدرم فوت شده.برادر کوچیکم محجوریت داره و تحت همایت بهزیستی هستش.مادرمم تحت همایت کمیته امداد هست.آیا من میتونم با گرفتن کفالتشون معاف بشم؟

  1. سلام وقت بخیر
   در زمینه ی موضوع شما تحت شرایطی امکان پذیر می باشد

 84. سلام.
  من ۳۶ سالمه.
  پدرم فوت کرده.برادر کوچیکم محجوریت داره و مادرمم هم تحت همایت کمیته امداد هست.
  آیا من میتونم خودم رو معاف کنم؟

  1. سلام وقت بخیر
   در زمینه ی موضوع شما تحت شرایطی امکان پذیر می باشد

 85. سلام و وقت بخیر
  من 25 ساله هستم و دانشجو، پدر و مادرم هر دو فوت کردن، دو برادر متاهل بالای 18 سال هم دارم که دوره سربازی رو انجام دادن و سه خواهر مجرد دانشجوی بالای 18سال، ایا می تونم کفالت خواهرام رو به عهده بگیرم برای معافیت؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام وقتتون بخیر امکان معافیت شما در موارد خاص کمیسیون بررسی مشود

 86. سلام،خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم
  من ۲۴سالمه و یه داداش۱۹ساله دارم پدر و مادرشون از هم جدا شدن و پدرم بیماری اعصاب داره ایا میتونم کفالت پدرم رو بگیرم؟

  1. شلام وقتون بخیر از شروط اصلی کفالت تنها فرزند ذکور بالای 18 سال و نداشتن غیبت هست

 87. سلام بنده 22 سال سن دارم و یک برادر بزرگ تر از خود دارم پدرم تازه فت کرده و برادرم نمیخاد اقدام کنه واس کفالت میخاستم ببینم میتونم به جای برادر بزرگ ترم من اقدام کنم برای کفالت

 88. سلام وقت بخیر بنده در حین خدمت هستم تک پسر خانواده پدرم فوت شده غیبت هم دارم الان در حال خدمت هستم میتونم کفالت مادر بگیرم یا نه

  1. باسلام اگر غیبت شما توجیه شود برای کفالت اقدام کنید

 89. سلام من پدرم فوت كرده و ٨ سال پيش معافيت كفالت گرفتم و الان ازدواج كردم و با مادرم زندگي نميكنم ،ي برادر كوچيكتر دارم ايا اونم ميتونه معافيت كفالت بگيره ؟مادرم مددجو كميته امداد هم هستش ممنون ميشم جواب بدين

 90. سلام وقت بخیر خدمت دوستان عزیز پدرم تحت پوشش کمیته امداد هستش دارای مریضی هستش داروی شیمی استفاده میکنه مادرم ب رحمت خدا رفته و ی برادر دارم اونم ازداوج کرده داری پایان خدمت می باشد جدا هست دوستان راهنمایی لازم فرماید واسه اخد معافیت باید چ اقدام لازم رو انجام دادم بنده سنم ۲۱ سال ام هستش

 91. سلام.
  من ۲۳ سالمه .بدون غیبت.
  پدرم ۵۸ سالشه و آریتمی شدید قلبی و دارای دستگاه پیس میکر می باشد و نارسایی قلب(ef) ۳۰درصد هست.برادر هم ندارم.
  آیا میتونم از معافیت استفاده کنم؟

  1. سلام وقتتون بخیر امکانش میتواند برایتان وجود داشته باشد

  2. سلام خسته نباشید بنده مادرم از طریق پدرش بیمه شده من میتونم کفیل مادرم شم؟ مم

 92. سلام ودرود من درحال سربازیم و پدر بنده نمیتواند کار کند و سن پدرم ۵۰ ساله ومادرم ۵۵ ساله حالا من میتوانم معافی بگیرم یا کفالت اگه میشه کمک کنید.
  پدر من دو فرزند دارد یه خواهر ویکی بند خودم دستتون درد نکنه اگه راهنمایی کنید 🙏

 93. با سلام و خسته نباشید
  من الان پدر مادرم از هم جدا شدند و به برادر بزرگ تر از خودم دارم که ازدواج کرده و سر پرستی مادرمو قبول نمیکنه ایا من میتونم سرپرستی شو قبول کنم و کفالت بگیرم و درزم الان ایست خدمت زدم ایا میتونم

  1. سلام وقت بخیر
   شرایط شما در خانواده و شرایط برادر شما باید بیشتر سنجیده شود

 94. با عرض سلام خسته نباشید من پسری 20 ساله هستم که با مادرم که 12 سالی هست طلاق گرفته و ازدواج مجددی نداشته زندگی میکنم مادر بنده از شوهر اول خودش یک پسر 35 ساله داره که بردار ناتنی بنده محسوب میشه که تقریبا 30 سالی هست هیچ ارتباطی با هم ندارن و اون پسر با پدر خودش زندگی میکنه مادرم نصف حقوق بازنشستگی مادرش که مبلغ ناچیزی هست رو میگیره بنده الان 3 ماه میشه که به خدمت میرم تا قبل از خدمت سرکار میرفتم خرج مادرم رو میدادم مستجر هم هستیم و شرایط مالی خوبی نداریم میخواستم ببنیم راهی برای کفالت هست آیا؟!‌‌

  1. سلام وقت بخیر
   طبق شرایطی برای شما معافیت لحاظ خواهد شد

 95. با عرض سلام خسته نباشید من پسری 20 ساله هستم که با مادرم که 12 سالی هست طلاق گرفته و ازدواج مجددی نداشته زندگی میکنم مادر بنده از شوهر اول خودش یک پسر 35 ساله داره که بردار ناتنی بنده محسوب میشه که تقریبا 30 سالی هست هیچ ارتباطی با هم ندارن و اون پسر با پدر خودش زندگی میکنه مادرم نصف حقوق بازنشستگی مادرش که مبلغ ناچیزی هست رو میگیره بنده الان 3 ماه میشه که به خدمت میرم تا قبل از خدمت سرکار میرفتم خرج مادرم رو میدادم مستجر هم هستیم و شرایط مالی خوبی نداریم میخواستم ببنیم راهی برای کفالت هست آیا؟!‌‌

  1. سلام وقت بخیر
   طبق شرایطی برای شما معافیت لحاظ خواهد شد

 96. سلام من 24 سالمه.سال 95 خدمتم شروع شد بعد از 10 ماه از خدمت به دلیل مشکلات خانوادگی فرار کردم.پدرم فوت شده و مادرم ازدواج مجدد داشته. من سرپرست خواهرم هستم

  1. سلام خدمت شما، باتوجه به داشتن غیبت امکان معافیت ندارید.

   1. سلام داداشم نمیره خدمت ۲۳ سالشه میشه با مادرم برم نضام وضیفه یا پلیس +۱۰ اسمش بدون نیاز به خودش بنویسیم چیکار کنیم ممنون میشم پاسخ بدین

   2. سلام من پدر و مادرم طلاق گرفتن و فرزند دوم خانواده هستم ولی فرزند اول سربازی رفتن و متاهلن چناچنه خودم مجردم میتونم کفالت مادرم را بگیرم و سرپرست خانواده باشم
    و نکته آخر اینکه که داداش کوچیکتر خودم دارم که داره میره سربازی و مامانم با طلاق گرفتنش حقوق پدرشو داره میگیره آیا ایرادی در کفالت هست یا نه؟

    1. سلام وقت بخیر امکان کفالت شما کم می باشد اما درخواست بدهید.

  2. پدرم درسال ۹۵ فوت کرد و داداشم درحین خدمت بود کفالت خواهرمو گرفت الان هم ازدواج کرده رفته منم الان درحین خدمت هستم آیا می توانم کفالت مامانمو بگیرم خم

 97. سلام خسته نباشید
  من ۱۸ سالمه ی خواهر برادر ۷ساله دارم
  پدرم اعتیاد دارع خودم سرپرست خوانوادم هستم
  پدرم حدود ۱۵سالع اعتیاد دارع
  میتونم معاف شم

  1. سلام وقت بخیر
   برای کفالت خواهر و کفالت برادر صغیر شرایطی دارد که برای شما امکان پذیر نیست اما از راه های دیگر قادر به اقدام هستید

 98. سلام من الان حدود ۸ ماه خدمت کردم.۲ برادر و ۲ خواهر دارم که همشون به جز خواهر کوچیکم که ۲۵ سالشه ازدواج کردن.متاسفانه پدرم تازه فوت شده و الان من سرپرست مادر و خواهرم هستم.میخواستم بدونم آیا معافیت کفالت شامل حال بنده می شود یا خیر؟و اگر جواب خیر است آیا امکان انتقالی گرفتن به شهر محل سکونت خودم رو دارم یا نه اگه هست احتمالش چند درصد که منتقلم کنن؟ با تشکر

  1. سلام. در صورتی که مادر یا خواهر تحت پوشش نهادهای حمایتی باشند می‌توانید با وجود داشتن برادر بزرگتر برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.مکان خدمت سربازی به طور رندوم مشخص می‌شود و از پیش نمیتوان درباره آن چیزی گفت مگر اینکه شما برای پذیرش در ارگان خاصی یا دریافت امریه اقدام کرده باشید.

   1. سلام ودرود من درحال سربازیم و پدر بنده نمیتواند کار کند و سن پدرم ۵۰ ساله ومادرم ۵۵ ساله حالا من میتوانم معافی بگیرم یا کفالت اگه میشه کمک کنید.
    پدر من دو فرزند دارد یه خواهر ویکی بند خودم دستتون درد نکنه اگه راهنمایی کنید 🙏

   2. باسلام بنده 26سال سن دارم وهشت یا 9ساله فرار کردم ازخدمت ومادرم ازپدرم جدا شده یه برادر بزرگتر دارم که ازدواج کرده الان درحال حاضر سرپرست خانه فقط مادرمه وجفت گوش های من مشکل داره وسمعک میزارم خواستم ببینم معاف میشم ویه خواهر بزرگترم دارم وفرزنداخر هستم

    1. سلام وقت بخیر امکان معافیت شما در این خصوص خیلی کم است

 99. با سلام خسته نباشید من یه داداش دارم که الان 30 سالشه چندین سال قبل کفالت پدرمو گرفته ولی الان زن و بچه داره و ی شهر دیگه هست پدر من 73 سالشه در حال حاضر من و پدر مادرم با هم زندگی میکنیم خواستم بدونم میشه مجدد کفالت پدر رو گرفت !

  1. سلام وقت بخیر کفالت پدر شما بر عهده برادر بزرگتر است

   1. سلام وقت بخیر من در حین خدمت هستم پدرم ۶۴ سالشه ۳ تا خواهر دارم که یکیشون ازدواج نکرده و یکی شون طلاق گرفته برادر بزرگمم سربازی کرده ایا معافیت شامل من میشود ؟

   2. اگر برادر بزرگتر کفالت پدر داشته باشد.پدر فوت کرده باشد .برادر کوچک تر میتواند کفالت مادر بگیرد ؟مشکلی برای معافیت برادر بزرگتر که متاهل هست ندارد ؟

  2. سلام بنده غیبت دارم ولی میخوام برم دوباره ادامه بدم خدمتم رو متاهل هستم مادرم هم ۵ساله از پدرم جدا شده پیش هم زندگی میکنیم میخواستم بدونم در حین خدمت میتونم درخواست برای معافیت کفالت بدم در ضمن خواهر از خودم کوچکتر مجرد هم دارم

   1. سلام شما اول باید غیبت خود را توجیه کنید در صورتی که غیبت و اضافه خدمت شما بخشیده شود میتوانید برای گرفتن کغالت اقدام کنید.

 100. سلام وقتتون بخیر
  برای کفالت پدر بیمار اقدام کرده بودم
  این پیامک امروز از نظام وظیفه اومد:نتيجه راي شوراي پزشكي مثبت مي باشد سوابق شما تحويل كارشناس كفالت گرديد.
  میخواستم ببینم که الان تموم شده یا مرحله دیگه ای هم هست؟
  ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام وقت بخیر
   اخرین مرحله نتیجه ی پیامک شده از طرف نظام وظیفه خواهد بود

 101. سلام وقتتون بخیر
  برای کفالت پدر بیمار اقدام کرده بودم،امروز این پیامک از نظام وظیفه اومد:نتيجه راي شوراي پزشكي مثبت مي باشد سوابق شما تحويل كارشناس كفالت گرديد.
  میخواستیم ببینم الان یعنی تموم شده؟ یا مرحله دیگه ای هست؟ چی کار باید کرد
  ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام وقت بخیر
   اخرین مرحله نتیجه ی پیامک شده از طرف نظام وظیفه خواهد بود

 102. سلام من ۱۸ سال سن دارم و یک خواهر بزرگ تر از خودم دارم و پدرم دریچه تنفسیش مشکل داره یعنی از کار افتادس ایا میتونم کفالت معافیت پدرمو بگیرم؟ ممنون میشم جواب بدید

  1. باسلام دوست عزیز درصورتی که پدر جزو از کارافتادهای بالای ۶۰درصد باشد بله

   1. سلام من 22 سالمه دو سال غیبت دارم پدرم از کار افتاده و دارای وسواس شدید هستش برادر بزرگم هم عقب مانده ذهنی میباشد آیا کفالت پدر یا برادر به من تعلق میگیره

    1. سلام
     بله امکان دارد که برای بررسی بیشتر شرایط کفالت با کارشناسان ما تماس بگیرید

     1. سلام چندتا مرحله باید بگذره تا کارت کفالت به دست ما برسه،،بعداز اینکه همه کارها و انجام دادم ،چه مراحلی باید بگذره تا به دستم برسه،لطفا راهنمایی کنید

     2. درصورتی که تاییدیه از سازمان مورد نظر (بهزیستی یا بیمارستان) ارائه شود و استشهاد محلی و تحقیقات محلی انجام شود کمیسیون انجام میگیرد و در نهایت با رای تایید کمیسیون معافیت حاصل میشود

  2. سلام ودرود
   بنده ۲۳سالمه هم مادرم وهم پدرم فوت کردن ودوتا خواهر ۱۹ساله دارم ویع برادر درحال خدمت

   جناب من می تونم برای معافیت کفالت اقدام کنم

   1. سلام خدمت شما، برای گرفتن کفالت خواهر یکی ازشرایط نداشتن برادر بالای ۱۸ سال است ، در غیراینصورت اگر ثابت شود شما تنها سرپرست دارای صلاحیت هستید شامل کفالت میشوید.

    1. سلام خسته نباشید ببخشید مم ۲۳ سالمه درس میخوندم و میخوام برم خدمت سربازی ولی پدرم فوت کردن و من تنها نفری هستم که مادرمو نگه میدارم و ۳تا داداش دارم که همشون ازواج کردن و جدا شدن سن مادرمم از ۶۰سال گزشته مریض هم هس من مرافبت میکنم و خرج خونرو میدم ایا میشه معافیت گرفت ؟

     1. با سلام باید فرزند ارشد باشید در غیر اینصورت کمیسیون موارد خاص تشکیل میشود

 103. سلام من ۱۸ سال سن دارم و یک خواهر بزرگ تر از خودم دارم و پدرم دریچه تنفسیش مشکل داره یعنی از کار افتادس ایا میتونم کفالت معافیت پدرمو بگیرم؟

  1. باسلام دوست عزیز درصورتی که پدر جزو از کارافتادهای بالای ۶۰درصد باشد بله

   1. سلام اقا من ۲۳ سالمه ۱۴ ماهه در خدمتم .من ۳ تا برادر دارم که ۲ تاش زن و بچه دارن و یکی دیگشم تازه زن گرفته ۴ تا خواهر دارم که ۳ تاش شوهر دارن و اون یکی خواهرم که از همشون بزرگتره با مادرم زندگی میکنه و مشکل عصبی داره
    الان پدرم هم فوت کرده و من و خواهرم و مادرم با هم زندگی میکنیم خواستم بگم که معافیت شامل من میشه یا نه
    خواهشا جواب بدین🙏🏽🙏🏽

 104. سلام من ۲۰ سال سن دارم و دانشجوی حقوق هستم و یک برادر ۲ ساله دارم و پدرم در قید حیات هست ایا میتونم معافیت کفالت بگیرم

  1. سلام. خیر اگر پدر از کار افتاده نیستند شما نمیتوانید کفالت برادر کوچکتر را برعهده بگیرید.

 105. سلام خسته نباشید ببخشید پدر من ۷۲ سالشه ولی گفتن باید بالای ۷۵ باشه اما تو خبر شما ۷۰بود
  کدوم درسته من میتونم اقدام کنم؟؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر سن پدر برای قانون کفالت 75 سال هستش اما در صورت داشتن شرایط خاصی اعم از بیماری میتوان از این شرط چشم پوشی کرد .

  1. سلام من ۲۰ سال سن دارم و دانشجو هستم و یک برادر ۲ ساله دارم و پدرم در قید حیات هست ایا میتونم معافیت کفالت بگیرم

   1. سلام. خیر اگر پدر از کار افتاده نیستند شما نمیتوانید کفالت برادر کوچکتر را برعهده بگیرید.

 106. سلام اگه غیبت داشته باشم هیچ جوره نمی تونم از کفالت استفاده کنم

 107. سلام من پدرم فوت کرده و 4 تا برادریم من کوچیکشونم و بالای 18 سالمه و هر سه تا داداشم سربازی رفتن و یکیشونم با پدرم فوت کرده الان من و مادرم و دوتا داداشم باهم زندگی میکنیم اون برادرم که فوت کرده متاهل بوده و او دوتاشونم که الان باهمیم یکیشون یه بار ازدواج کرده و از هم جداشدن الان من و مادرم و دو تا داداشام باهمیم آیا میتوانم از طریق کفالت مادر اقدام کنم معاف میشم

  1. سلام وقت بخیر
   من یه برادر بزرگتر از خودم دارم ناتنی ، که ازدواج کرده ، پدرم ۶۶ سالشه دیابت داره و جفت چشماشو عمل کرده که یکی از چشماش دچار خونریزی شده بود رتینوپاتی دیابتی ایجاد شده بود ، مادرم هم عمل قلب باز کرده ، پدرم دیگه نمیتونه کار کنه ، ایا با وجود برادر ناتنی میتونم کفالت پدر بگیرم ؟ ( برادر ناتنی رابطه خوبی نداره با ما کلا ) اگه نمیشه ، با توجه به ناتوانی پدرم ایا میشه کفالت مادرم رو بگیرم ؟

 108. سلام وقت بخیر،من یه پسر ۲۴ ساله هستم که تازه لیسانس گرفتم و اضاف خدمتی هم ندارم، من کفالت دوتا از بچه‌های برادرم که بچه طلاق بودن رو گرفتم.، الا میتونم که از طریق کفالت دوتا بچه های برادرم معافیت دائم بگیرم ؟

  1. سلام. شرایط شما نیاز به بررسی چند جانبه دارد لطفاً برای دریافت اطلاعات کامل و دقیق با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 109. سلام من با مادرم زندگی میکنم و دو تا برادر بزرگتر از خودم دارم که هر دوتاشون ازدواج کردن و شرایط نگهداری مادرمو ندارن آیا من میتونم معافیت کفالت بگیرم؟

 110. سلام بابام دیالیزی و من باید هر هفته ۳ بار ببرمش و معافیت کفالتی خواستم شرایطشون چیست

  1. سلام درصورت تایید صدرصد ازکار افتادگی به صورت ۶۰ درصد به بالا بله

   1. سلام بنده 22 سال سن دارم و یک برادر بزرگ تر از خود دارم پدرم تازه فت کرده و برادرم نمیخاد اقدام کنه واس کفالت میخاستم ببینم میتونم به جای برادر بزرگ ترم من اقدام کنم برای کفالت

 111. سلام برای گرفتن معافیت حتما باید موقع پست کردن دفترچه این کار را انجام بدیم یا نه من که الان دانشجو هستم و 2ترم دیگه دارم میتونم اقدام کنم؟؟؟

 112. درود
  برادر من اسکیزوفرنی داره و زیر نظر بهزیستی هس
  من میخوام کفالت بردارمو بگیرم
  پدرم 65 سال سن داره مادرمم 55 سال
  1 خواهرم ازدواج کرده 3 تا خواهر دارم. من شامل معافیت میشم؟

 113. سلام خسته نباشید من درحین خدمت هستم میخواستم برای معافیت کفالت اقدام کنم یه برگه تعهد نامه بهم دادن توش نوشته بود اگه تا ۵ سال به دوره اموزشی احضار شدین باید دوره اموزشی رو طی کنید یعنی بعد پنج سال دیگه کاری ندارن؟ و اگه جنگ بشه بزور میبرن؟

  1. سلام من پر ۶۱ ساله دارم دیابت شیرین داره، و نمیتونه کار کنه، برادر هم دارم ک زندانه خواهرامم ازدواج کردن خودمم در حال خدمتم میتونم کفالت بگیرم؟

   1. سلام وقت بخیر
    برای شرایط شما کمیسیون موارد خاص نظام وظیفه تشکیل خواهد شد.

 114. سلام.۲۶سالمه متاحل هستم پدرم ۶ساله ک فوت کرده مادرم بامن زندگی میکنه دوتابرادربزرگ تردارم ک هرکدوم سه تابچه دارن و ی روستای دیگ جداازمنومادرم زندگی میکنن ک هردوشون هم درزمانی ک پدرم زنده بوده سربازیشونوتموم کردن.من ۲۰یا۲۱ماه خدمت کردموبه دلیل فوت ناگهانی پدرم و مشکلات شدیدمالی نتونستم خدمتموادامه بدموغیبت کردم سه بارخاستم خدمتموتموم کنم امانتونستموبخاطرمشکلات غیبت کردموالان ۶ساله ک نتونستم خدمتموتموم کنم.مادرم مشکل دیابت داره و سکته کرده و نصف بدنش ازکارافتاده و بدون من قادربه زندگی کردن نیست.خاستم ببینم اگ بتونم ثابت کنم غیبت هام موجه بوده آیامیتونم بخاطرمادرم معاف بشم؟و اینکه الان بیشترازدوساله ک مادرم تحت پوشش کمیته امداده.منتظرجوابتون هستم خیلی ممنون

  1. سلام
   درصورت توجیه غیبت بله شما میتوانید برای معافیت کفالت مادر اقدام کنید

   1. سلام خسته نباشید بنده ۳۰ سالم هست مادر و پدر ۶۰ سال بالا دارند ویک بدار دارم ۱۵ ساله هست وپدرم زیر پوشش کمیته هست میتونم پدر کفالت منو بگیره راهنمایی کنید ممنون .

  2. سلام و درود مشاورین آویژه.
   پدرم 67 سال سن دارد واریس جفت پا 90 درصد آرتروز و همینطور دارای چهار خواهر هستم که از من سن بیشتری دارن و مجرد هستن خواهر اولم 43 سال سن داره و همسرش دو سال پیش در سن 46 فوت کرده و فرزندی 16 ساله داره و از طرف خانواده همسرش تا حدی ساپورت میشه من 20 سال تا دیپلم تحصیلات دارم (شبانه) و تقریباً خاهرم و خانوادم تا توانم کمک میکنم خودمم بیماری مربوط به روده یا تنگی کولون رو مبتلا هستم من چجوری باید اقدام کنم پلیس +10 جواب درستی به من نمیدن

   1. با توجه به نوع و شدت بیماری پدر امکان معافیت کفالت پدر وجود دارد با گرفتن دفترچه و پر کردن قسمت های مربوطه و آماده کردن مدارک اقدام کنید.

   2. سلام من ۱۹سالمه هستم پدرم فوت کرده تک پسرم میتوانم کفالت مادرمو بگیرم

    1. با سلام با توجه به شرایط بتوانید ولی باید شرایط دیگری هم داشته باشید

 115. سلام و خسته نباشید
  بنده مقاله شمارو مطالعه کردم و بسیار عالی بود
  یه سوال دارم از خدمتتون
  بنده مادرم حقوق بگیر هستن و پدرم فوت کردن میخوام کفالت بگیرم چطور باید اقدام کنم؟؟
  ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   برای بررسی شرایط خود و قوانین کفالت تماس بگیرید

   1. سلام من ۱۹سالمه و ۵سال توی بهزستی بزرگ شدم مادرم تو سن ۱۰سالگی فوت کرد و پدرم ۹ساله که خبرشو ندارم خواهر معلول دارم و ازش نگه داری میکنم میخواستم بدونم میتونم کفالت خواهرم رو بگیرم ؟
    خواهر تحت نظر کمیته امداد و بهزستیه

  2. سلام خسته نباشید من یه زن دایی بالا80سال دارم ک فرزندی نداره و تمام کاری زندگیشو خانوادگی انجام میدیم و حدود 12ساله که دایی مون فوت شده الان هیچ کسی ازش مراقبت نمیکنه اما من که 23سالنه و درسمون تموم کردم میتونم از کفالت زن دایی استفاده کنم

   1. سلام. خبر شما نمیتوانید از این طریق برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

    1. سلام من از سن ۱۸ سالگیم ۶ماه گذشته

     پدرم ۶۰ سالشع و ۳ تا برادر دیگه ب جز خودم دارم ک ۲تاشون سربازی رفتن و یکیشون ک سی سالشه بخاطر اینکه به پای خودش تیر زد معاف شدع

     بردارم اعتیادم داره

     میخاسم ببینم من میتونم کفالت پدر بگیرم؟

     یا باید بردارم ازدواج کنه تا من بتونم کفالت بگیرم؟

     1. وقت بخیر خیر شانس شما کم است بشرط انتخاب پدر بعنوان شما برای کفیر در بین دو بردار دیگر

   2. سلام من سرپرستی مادر وپدربزرگم رابر عهده دارم که الان پدر بزرگم روی تخت خواب است وپاش شکسته وفلج است و مادری پیر دارم پدر من فوت نموده است و هر دوی آنها تحت پوشش کمیته امداد هستندوفقط یک برادر تنی دارم که حدود 10سال است مارا ترک کرده است آیا من می توانم درخواست معافیت کفالت بدم.

   3. سلام من‌ میخوام تماس بگیرم‌اما هم با گوشی و هم تلفن ثابت تماس میگیرم موفق نمیشم

  3. سلام وقتتون بخیر
   من ۳۶ سالمه در سال ۸۷ با توجه به اینکه ۱۷ ماه خدمت انجام داده بودم به دلایلی نتونستم ادامه خدمت بدم الان یه پسر ۱۱ ساله دارم و همسرم فوت شده پدرم هم سرطان روده دارن و سنشان بالای ۸۰ سال هست و مادرم هم ناراحتی دریچه میترال قلب دارن و نگهداری از هر سه به عهده بنده آیا میشه برای کفالت اقدام کرد ممنون

   1. سلام
    احتمال ان وجود دارد اما برای بررسی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

  4. سلام خسته نباشید. من برادر بزرگتر ازخودم دارم ازدواج کرده بچه هم داره، من هم ۲۹ سالمه .با مادرم زندگی می کنیم، مادرم زیرپوشش کمیته هست آیا من می تونم برای کفالت مادرم اقدام کنم .لطفا جوابم بدید ممنون میشم.

   1. سلام وقت بخیر باید شرایط شما بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد

    1. سلام پدرم مشکل کلیه داره و تا الان دوبار دیالیز کردن، همچنین ضعیف جسمانی سنش ۶۴
     دو فرزندم ولی داداشم ۹ ساله خارجه و تابعیت یه کشور دیگه رو داره میتونم پیگیری معافیت بشم یا خیر

     1. سلام در صورتی که غیبت سربازی نداشته باشید میتوئانید برای گرفتن کفالت پدر اقدام کنید.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1402/9/10

شنبه

1402/9/11

یکشنبه

1402/9/12

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید