معافیت کفالت چیست؟ | آشنایی با انواع کفالت + شرایط مشمولان

معافیت کفالت چیست؟ | آشنایی با انواع کفالت + شرایط مشمولان

معافیت کفالت، از جمله روش هایی است که مشمول در صورت احراز شرایط مورد نیاز برای آن، می توانند با دریافت کارت معافیت دائم از اعزام به خدمت سربازی معاف شود.

این قانون طی سالیان جاری دستخوش تغییرات زیادی قرار گرفته و شما باید بر اساس شرایط خود با جزئیات مربوط به این آن به خوبی آشنا باشید. به عنوان مثال در پرونده معافیت کفالت پدر از کارافتاده، نوع بیماری سرپرست مشمول از اهمیت زیادی برخوردار بوده و در نهایت می تواند منجر به معافیت کامل او از خدمت سربازی پیش از سن ۷۵ سالگی شود.

شما با اطلاع از این بیماری ها می توانید با دید کاملتری برای شرایط خود تصمیم گیری کنید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با معافیت کفالت و انواع آن بیشتر آشنا کنیم. لطفا در ادامه مطلب همراه مرکز مشاوره آویژه باشید.

معافیت کفالت چیست؟

در یک تعریف ساده می توان گفت، معافیت کفالت سربازی به افرادی که به دلیل بیماری یا از دست دادن سرپرست خانواده خود امکان اعزام به خدمت و دوری از خانواده خود را نداشته باشند، تعلق می گیرد.

این افراد بسته به نوع معافیت درخواستی خود می توانند با تشخیص شورای پزشکی نظام وظیفه و کارشناس این سازمان، کارت معافیت خود را دریافت کنند.

البته باید توجه نمایید که معافیت کفالت شامل موارد متفاوتی می شود که هر کدام از این موارد نیز قوانین مشخصی برای خود دارند.

انواع معافیت کفالت سربازی

معافیت کفالت پدر مسن

معافیت کفالت پدر از کار افتاده

معافیت کفالت مادر

کفالت خواهر

کفالت برادر صغیر کوچکتر از ۱۸ سال

کفالت برادر نیازمند مراقبت 

کفالت جد یا پدربزرگ و مادربزرگ (پدری یا مادری)

همانطور که اشاره شد، هر کدام از انواع کفالت هایی که در بالا به آن پرداختیم، شرایط و ضوابط مختص خود را دارد و افراد مشمول خدمت سربازی، تنها در صورت داشتن شرایطی که مطرح کردیم می توانند معافیت سربازی کفالت بگیرند.

اگر چه برای دریافت معافیت خود می بایست اقدامات و مراحل زیادی را پشت سر بگذارید، اما در صورت برخورداری از شرایط لازم، فرد مشمول لازم نیست نگران باشد. پیشنهاد ما در صورت داشتن هر کدام از اینگونه شرایط مراجعه به یک مشاور است که از تمامی ضوابط و شرایط معافیت پزشکی آگاه است.

باید اضافه کنیم، مشمول می تواند مدارک خود را که در قسمت قبلی به آن اشاره شد، تهیه کرده و به سازمان نظام وظیفه ارائه دهد. در صورت موافقت با معافیت کفالت مادر، کارت معافیت دائم به مشمول داده شود.

شما عزیزان می توانید در صورت داشتن هر گونه سوال درباره مشاوره معافیت کفالت مادر با مشاوران توانمند مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید.

انواع معافیت کفالت سربازی

مراحل دریافت معافیت کفالت برای مشمولان

مراحل دریافت معافیت های کفالت شاید در نگاه اول آسان باشد، اما مشکلات خود را نیز دارد.

می دانید که شما قرار است مرحله ی مهمی از زندگی خود را پشت سر بگذارید؛ زیرا کارت معافیت یکی از مهم ترین دغدغه های جوانان امروزی است. پس سعی کنید تمام این مراحل را به طور دقیق پشت سر گذاشته تا با مشکل مواجه نشوید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه معافیت کفالت چیست؟ | آشنایی با انواع کفالت + شرایط مشمولان با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مراحل و اقدامات مورد نیاز برای دریافت معافیت های کفالت

در این مرحله مشمول باید دفترچه ی نظام وظیفه را از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی دریافت کرده و به طور کامل مطالعه کند.

سپس مدارک لازم برای دریافت معافیت های کفالت را آماده کرده و فرم های دفترچه را نیز پر کند.

مشمولین مدارک را به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی تحویل داده و سپس باید درخواست معافیت خود را نیز اعلام کرده و در سیستم ثبت کنند.

در این مرحله سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا باید مدارک مشمولین را بررسی کرده و تایید کند.

دریافت دعوتنامه توسط مشمولین برای شرکت در کمیسیون رسیدگی به معافیت های کفالت و سپس شرکت در جلسه رسیدگی به درخواست معافیت های کفالت

صادر کردن رای اصلی برای معافیت مشمولین توسط هیئت رسیدگی و سرانجام دریافت کارت معافیت سربازی کفالت

قبل از اینکه مراحل بالا را طی کنید، باید از شرایط اصلی این معافیت ها نیز مطلع شوید.

معافیت های کفالت که بسیاری از شما متقاضی دریافت آن هستید، دارای شرایط خاصی است. این شرایط عمومی که در ویدیو و ادامه مطلب خواهیم گفت، اصلی ترین شروط لازم برای همه ی معافیت های کفالت است.

معافیت کفالت پدر

کفالت پدر بر دو نوع است، کفالتی که با توجه به سن پدر محاسبه می‌گردد، در صورتی که سن پدر بالاتر از ۷۰ سال تمام باشد، معافیت شامل حال او خواهد شد و کفالتی که با توجه به بیمار بودن پدر اختصاص می‌یابد و شرایط سنی در آن وجود ندارد.

در مورد کفالت پدر مسن که توضیح خاصی وجود ندارد و با رسیدن سن پدر به ۷۵ سال شامل حال فرزند می‌گردد.

شرایط لازم برای دریافت معافیت کفالت

پدر بالای ۷۵ سال تمام باشد.

مشمول تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سالی باشد که از پدری که به تشخیص شورای پزشکی نیازمند مراقبت باشد، نگهداری می کند.

تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال که پدرش فوت نموده و نگهداری و مراقبت مادر را به عهده داشته باشد.

تنها برادر تنی که سرپرستی خواهری که فاقد پدر، همسر و فرزند پسر سالم باشد را به عهده دارد.

تنها برادر سرپرست برادر بزرگ نیازمند مراقب که فاقد پدر، همسر و فرزند پسر سالم فاقد شغل باشد.

مشمول یگانه سرپرست برادر کمتر از ۱۸ سال تمام (صغیر) باشد.

اما در مورد معافیت پدر از کار افتاده، مشمول باید با انواع بیماری ها و شرایط کفالت آشنا باشد.

انواع بیماری ها، نقض عضو، معلولیت و یا محجوریت با توجه به تبصره‌های ۱ و ۴ ماده ۴۴ قانون خدمت وظیفه عمومی در اظهار نظر شورای پزشکی در مورد نیازمندی بستگان مشمول به مراقبت و یا ناتوانی آنها در مراقبت از مکفول ملاک می‌باشد، که در ادامه این قانون آمده است که “یعنی شرایطی پدر باید داشته باشد، تا پسر معاف گردد”.

لیست بیماری های والدین مشمولین برای دریافت کفالت پدر

 • قطع یا از کار افتادگی اندام فوقانی یا تحتانی
 • هرگونه اعمال جراحی روی مغز
 • پارکینسون
 • اسکار و کلوئید ناشی از سوختگی
 • دیابت شیرین
 • ضعف شدید جسمانی
 • انواع آریتمی ها و بلوک های قلبی
 • سرطان های بدخیم
 • و …

 معافیت کفالت فوت پدر یا برادر در حین خدمت

 معافیت کفالت فوت پدر یا برادر در حین خدمت

چنانچه در طول خدمت سربازی، پدر یا تنها سرپرست خانواده مشمول از دنیا برود، فرد این امکان را دارد تا در صورت برخورداری از برخی شرایط، برای دریافت معافیت کفالت اقدام نماید.

پونزاین شرایط بشرح زیر است:

 • یکی از برادران سرباز حین خدمت فوت کرده باشد.
 • یکی از فرزندان سرباز در حین خدمت فوت کرده باشد.
 • فوت کارکنان پایور و پیمانی نیروهای مسلح در حین خدمت نیز در شمول این نوع معافیت قرار می گیرد و منظور از فوت حین خدمت کارکنان پایور و پیمانی نیروهای مسلح، فوت در طول مدت خدمت (حین خدمت و خارج خدمت) می باشد. به غیر از فوت در وضعیت غیبت، فرار از خدمت، و یا فوت بر اثر خود کشی و ارتکاب جرایم مانند نزاع و موارد مشابه که در شمول معافیت قرار ندارند.

معافیت کفالت چه مراحلی دارد؟

 معافیت کفالت مادر (طلاق والدین)

مادری که از همسرش جداشده باشد، به فرد مشمول برای این نوع شرایط، معافیت موقت کفالت مادر داده می‌شود و باید تا ۳۰ ماه بعد از طلاق و یا فوت پدر مشمول، ادامه داشته باشد؛ پس از گذشت ۳۰ ماه، چنانچه مادر فاقد همسر و سرپرست باشد، معافیت موقت به معافیت دائم کفالت مادر تبدیل می‌شود.

در این موارد باید توجه داشته باشید، اگر فرزند اول خانواده از معافیت کفالت مادر استفاده کرده باشد و معافیت دائم شامل حال او شود، در صورتی که پس از صدور معافیت دائم مشمول دچار بیماری شده و در نتیجه فوت کند و مورد تایید پزشک نظام وظیفه باشد؛ معافیت کفالت مادر شامل حال فرزند دوم می شود.

فرزند دوم نیز می تواند پس از مرگ برادرش از این معافیت کفالت استفاده کند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کفالت مادر

 • برگه وضعیت مشمول
 • کپی کارت ملی
 • عکس رنگی مشمول ۳*۴
 • گواهی آخرین مدرک تحصیلی
 • اصل و تصویر شناسنامه عکس دار مشمول
 • اصل و تصویر صفحات شناسنامه عکس دار پدر و مادر
 • تصویر صفحه اول شناسنامه خواهر و برادر مشمول
 • گواهی فوت پدر در صورت فوت و یا گواهی حکم طلاق
 • عکس ۳*۴ از مادر مشمول
 • برگه تکمیل شده آخرین وضعیت مشمول

چگونه می توان معافیت کفالت پدر را دریافت کرد ؟

معافیت کفالت خواهر

معافیت کفالت خواهر به دو صورت دائم و موقت صادر می‌گردد.

پونزمعافیت کفالت خواهر در دو صورت به شما تعلق می‌گیرد، که بشرح زیر است:

شما کفالت خواهر صغیر یا مطلقه خود را برعهده بگیرید. (در صورتی که پدر شما در قید حیات نباشد و شما یگانه سرپرست خانواده باشید.)

معافیت کفالت سه خواهری

باید توجه داشته باشید که معافیت کفالت خواهر به صورت موقت صادر می‌شود. در صورت داشتن خواهر صغیر و یا خواهر مطلقه و فوت پدر و دارا بودن دیگر شرایط معافیت کفالت خواهر، شما می‌توانید به صورت موقت کفالت خواهرتان را برعهده بگیرید. این کفالت تا زمانی که خواهر شما مجرد باشد و ازدواج نکرده باشد تمدید می‌شود.

مزیت این معافیت کفالت برای مشمولان این است که می‌توانند دیرتر به خدمت سربازی بروند، البته ناگفته نماند که اگر فرد مشمول چند سال پی در پی بتواند معافیت موقت خود را تمدید کند، معافیت موقت او تبدیل به معافیت دائم می‌گردد.

معافیت کفالت برادر

پونزتوجه داشته باشید که معافیت کفالت برادر به دو نوع زیر تقسیم می شود:

کفالت برادر صغیر (کوچک) و یا کبیر (بزرگ) نیازمند مراقبت و فاقد پدر یا همسر یا فرزند ذکور غیر محجور و فاقد شغل

کفالت برادر صغیر کوچکتر از ۱۸ سال

باید اشاره کنیم که معافیت کفالت برادر از نوع معافیت دائم بوده و اعتبار آن تنها به زمان صلح محدود می شود و در زمان جنگ این نوع از معافیت معتبر نمی باشد.

در این مورد چنانچه پدر زنده باشد و در زندان یا مفقودالاثر باشد، مشمول نمی تواند معافیت کفالت برادر بیمار خود را دریافت کرده و فوت پدر یکی از شرایط اصلی این نوع از معافیت به شمار می رود.

همچنین چنانچه مشمول برادری داشته باشد که نیازمند مراقبت تشخیص داده شود و فاقد پدر و همسر باشد و فرزند برادر بیمار نیز بیمار باشد و شورای پزشکی وظیفه عمومی این موضوع را تایید نماید و وی قادر به سرپرستی از پدر خود نباشد، مشمول می تواند به عنوان سرپرست نگهدارنده تقاضای معافیت کفالت برادر نماید.

محجوریت فرزند برادر که در این قانون ذکر شده، به معنای بیماری و یا صغر سن فرزند برادر می باشد که قادر به سرپرستی از پدر نیست.

نکاتی در خصوص شرایط کفالت برادر صغیر

چنانچه پدر در قید حیات اما در زندان یا مفقودالاثر باشد، برادر مشمول نمی تواند معافیت کفالت برادر صغیر خود را دریافت نماید و در واقع در معافیت کفالت برادر، فوت پدر از شروط اصلی دریافت این نوع از معافیت می باشد.

در خصوص نحوه گرفتن معافیت کفالت برادر، بایستی بدانید در قید حیات بودن مادر برادر صغیر مانعی برای رسیدگی به معافیت کفالت برادر صغیر نخواهد بود.

در معافیت کفالت برادر صغیر، وضعیت جسمانی او نیاز به بررسی ندارد و صرفا صغیر بودن وی ملاک رسیدگی به معافیت کفالت برادر می باشد.

چنانچه برادر صغیر پس از فوت پدر، برادر تنی نداشته باشد، برادر ناتنی می تواند درخواست معافیت کفالت برادر را نماید.

در بین برادران ناتنی برای دریافت معافیت کفالت برادر صغیر، حق تقدم با آن برادری است که با برادر زیر ۱۸ سال از پدر یکی باشند.

چنانچه برادر یا برادران صغیر پس از فوت پدر تحت پوشش سازمان های امدادی و خیریه قرار گرفته باشند، اما برادر توانایی سرپرستی و نگهداری از ایشان را داشته باشد، می تواند معافیت کفالت برادر با برادران صغیر خود را دریافت نماید.

چنانچه برادری از معافیت کفالت برادر صغیر خود استفاده کرده و پس از آن خودش بیمار شده یا فوت نماید و دیگر توانایی سرپرستی از برادر صغیر خود را نداشته باشد، برادر دیگر می تواند درخواست دریافت معافیت کفالت برادر خود را نماید.

نکاتی در خصوص شرایط کفالت برادر صغیر

معافیت کفالت ایرانیان خارج از کشور

امروزه تمامی خدمات و امور مربوط به تردد، صدور گذرنامه و درخواست کفالت ایرانیان خارج از کشور از طریق کنسولگری ایران در این کشو رها انجام می گیرد که نحوه و شرایط آن در وبسایت این دفاتر درج شده است.

یکی از سوالات مهم متقاضیان معافیت کفالت نحوه تشکل پرونده و رسیدگی به آن است که در این زمینه باید بگوییم. چنانچه پدر مشمولان بالای ۷۵ سال سن داشته و مشمول فاقد غیبت سربازی باشد، میتواند درخواست خود را از طریق دفتر سفارت ایران در خارج از کشور ارائه و ثبت نماید. برای پیگیری این موضوع سه حالت وجود دارد که در ادامه مشاهده می کنید:

 • مشمول خارج از کشور و افرادی که وی مدعی کفالت آنان است، داخل کشور باشند.
 • مشمول داخل کشور و افرادی که وی مدعی کفالت آنان است، خارج کشور باشند.
 • مشمول و افرادی که وی مدعی کفالت آنان است هر دو خارج از کشور باشند.

در حالت اول تقاضانامه مشمول که نوع معافیت در آن ذکر شده است، توسط نمایندگی سیاسی، کنسولی ایران در کشور محل اقامت تأیید و بعد به وزارت امور خارجه ارسال می شود تا برای رسیدگی به سازمان وظیفه عمومی ارائه شود. معاونت مشمولان و امور معافیت ها نیز مدارک را به معاونت وظیفه عمومی استان مربوطه ارسال می کند. دقت کنید که در سایر مراحل بعدی، نیازی به حضور مشمول نیست.

در حالت دوم نمایندگی سیاسی یا کنسولی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت، مدارک را با توجه به نوع فعالیت تکمیل و بعد از تأیید، به وزارت امور خارجه ارسال می کند.

در حالت سوم مدارک لازم توسط نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور تکمیل و بعد برای تأیید به وزارت امور خارجه ارسال می شود و در مراحل بعدی به سازمان وظیفه عمومی ارسال می شود. پرونده در این حالت به مرکز وظیفه عمومی تهران بزرگ ارجاع می شود.

شایان ذکر است که وکیل تعیین شده پیگیری امور را به دست خواهد گرفت، مشمول می تواند یکی از بستگان و دوستان مورد اعتماد را به عنوان وکیل خود انتخاب کند.

معافیت کفالت ایرانیان خارج از کشور

سخن آخر

معافیت کفالت از جمله پر طرفدارترین روش های اخذ کارت معافیت سربازی است، که افراد زیادی به دنبال استفاده از آن هستند.

در حال حاضر روش های مختلفی برای دریافت این کفالت در دستور العمل اعلامی سازمان نظام وظیفه وجود دارد، که به چند مورد از این روش ها در مقاله فوق اشاره شد.

شما برای دریافت آخرین اخبار خدمت سربازی و دریافت مشاوره نظام وظیفه و مشاوره معافیت کفالت، می توانید از طریق شماره تماس های درج شده با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه در ارتباط باشید. از همراهی شما با آویژه سپاسگزاریم.

سوالات متداول

آیا هر فردی که تک فرزند ذکور است، می تواند درخواست معافیت کفالت سربازی پدرش را داشته باشد؟

خیر؛ به سن پدر و شرایط جسمانی پدرش بستگی دارد. اگر پدرش ۷۵ سالش تمام شده و ناتوان و بیمار باشد و توانایی سرپرستی و مراقبت از خودش و خانواده را نداشته باشد، در صورتی که این بیماری و ناتوانی مورد تایید شورای پزشکی واقع شود، می تواند کفالت پدرش را برعهده بگیرد.

اگر فرزندی به خاطر مادرش از خدمت سربازی معاف شده باشد، آیا می توان به ادعای فرزند دوم برای معافیت کفالت سربازی مادر رسیدگی کرد؟

بله اگر فرزند معاف شده به دلیل ناتوانی قادر به سرپرستی از مادر نباشد و یا اینکه فوت کرده باشد، رسیدگی به ادعای کفالت فرزند دوم مانعی ندارد.

آیا در حین تحصیل می توان درخواست معافیت کفالت سربازی کرد؟

بله افراد مشمولی که در حال تحصیل هستند، با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل می توانند درخواست معافیت کفالت کنند و از معافیت کفالت پدر استفاده نمایند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست؛ تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود گامی مهم بردارید. در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت کفالت به شما هم میهنان عزیز ارائه می دهد.

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید.

معافیت کفالت چیست؟ | آشنایی با انواع کفالت + شرایط مشمولان

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه معافیت کفالت چیست؟ | آشنایی با انواع کفالت + شرایط مشمولان

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 57 نظر:
 1. سلام
  پدر بنده ۶۰ سالش هست و دیکس کمر شدید داره .و نصف روده اش مصنوعی هست . قلبش هم یه بار بالون زده و چند تا مشکل دیگه
  ایا معافیت شاملم میشه ؟

  1. سلام وقت شما بخیر .در صورتی که پدر بالای۵۰ سال باشد واز کار افتادگی داشته باشند و بیماری وی جزو بیماری های نیازمند مراقبت باشد طبق رای نظام وظیفه شامل معافیت تک پسر بالای ۱۸ سال میشود

 2. با سلام
  اگر شخصی برادرش فوت کرده باشد
  مادر دچار دیابت شدید و مشکل قلبی باشدمدارک پزشکی کامل
  و پدر به دلیل شکستگی لگن که در سال ۶۴ برایش اتفاق افتاده باشد که قادر به انجام کار نباشد ومدارک پزشکی در این مورد نداشته باشد
  شخص میتواند معافیت بگیرد.
  باتشکر

  1. سلام خدمت شما .دوست عزیز با توجه به موارد اعلام شده .اگر شما فاقد غیبت بوده و تک فرزند پسر بالای ۱۸ سال خانواده باشید از طریق کفالت پدر نیازمند به مراقبت میتوانید اقدام نمایید
   یا در صورت تحت پوشش بودن بهزیستی از طریق ماده ۶ بهزیستی هم میشود اقدام کرد

 3. سلام من همسرم ۱۱سال فوت کرده و به پسر صغیر دارم خودم متولد۶۳هستم.ازدواج هم نکرده ام .آیا معافیت به من تعلق میگری…ممنون از راهنمایتون

  1. سلام مشمولان دارای فرزند صغیر تا زمانی که ازدواج نکرده‌اند، از خدمت سربازی معاف هستند به شرطی که غیبت غیر موجه نداشته باشند .

 4. سلام اگه مادر بزرگ زیر ،۷۵ سال باشه و فاقد همسر ولی فرزندانش ازدواج کرده باشن نوه میتونه معافیت کفالت بگیره؟

 5. سلام پدر من ۷۰ سال دارد و طی انژو گرافی مشخص شده که ۳ رگ قلبی او مسدود است به میزان نصف به بالا پلاک دارد و باید جراحی باز قلب انجام دهد. ایا از روی این بیماری پدر امکان معافیت کفالت دارم؟

 6. سلام من ۲۴ سالمه.سال ۹۵ خدمتم شروع شد بعد از ۱۰ ماه از خدمت به دلیل مشکلات خانوادگی فرار کردم.پدرم فوت شده و مادرم ازدواج مجدد داشته. من سرپرست خواهرم هستم

 7. سلام من الان حدود ۸ ماه خدمت کردم.۲ برادر و ۲ خواهر دارم که همشون به جز خواهر کوچیکم که ۲۵ سالشه ازدواج کردن.متاسفانه پدرم تازه فوت شده و الان من سرپرست مادر و خواهرم هستم.میخواستم بدونم آیا معافیت کفالت شامل حال بنده می شود یا خیر؟و اگر جواب خیر است آیا امکان انتقالی گرفتن به شهر محل سکونت خودم رو دارم یا نه اگه هست احتمالش چند درصد که منتقلم کنن؟ با تشکر

  1. سلام. در صورتی که مادر یا خواهر تحت پوشش نهادهای حمایتی باشند می‌توانید با وجود داشتن برادر بزرگتر برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.مکان خدمت سربازی به طور رندوم مشخص می‌شود و از پیش نمیتوان درباره آن چیزی گفت مگر اینکه شما برای پذیرش در ارگان خاصی یا دریافت امریه اقدام کرده باشید.

 8. با سلام خسته نباشید من یه داداش دارم که الان ۳۰ سالشه چندین سال قبل کفالت پدرمو گرفته ولی الان زن و بچه داره و ی شهر دیگه هست پدر من ۷۳ سالشه در حال حاضر من و پدر مادرم با هم زندگی میکنیم خواستم بدونم میشه مجدد کفالت پدر رو گرفت !

 9. سلام من ۱۸ سال سن دارم و یک خواهر بزرگ تر از خودم دارم و پدرم دریچه تنفسیش مشکل داره یعنی از کار افتادس ایا میتونم کفالت معافیت پدرمو بگیرم؟ ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام ودرود
   بنده ۲۳سالمه هم مادرم وهم پدرم فوت کردن ودوتا خواهر ۱۹ساله دارم ویع برادر درحال خدمت

   جناب من می تونم برای معافیت کفالت اقدام کنم

   1. سلام خدمت شما، برای گرفتن کفالت خواهر یکی ازشرایط نداشتن برادر بالای ۱۸ سال است ، در غیراینصورت اگر ثابت شود شما تنها سرپرست دارای صلاحیت هستید شامل کفالت میشوید.

 10. سلام من ۱۸ سال سن دارم و یک خواهر بزرگ تر از خودم دارم و پدرم دریچه تنفسیش مشکل داره یعنی از کار افتادس ایا میتونم کفالت معافیت پدرمو بگیرم؟

 11. سلام من ۲۰ سال سن دارم و دانشجوی حقوق هستم و یک برادر ۲ ساله دارم و پدرم در قید حیات هست ایا میتونم معافیت کفالت بگیرم

  1. سلام. خیر اگر پدر از کار افتاده نیستند شما نمیتوانید کفالت برادر کوچکتر را برعهده بگیرید.

 12. سلام خسته نباشید ببخشید پدر من ۷۲ سالشه ولی گفتن باید بالای ۷۵ باشه اما تو خبر شما ۷۰بود
  کدوم درسته من میتونم اقدام کنم؟؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر سن پدر برای قانون کفالت ۷۵ سال هستش اما در صورت داشتن شرایط خاصی اعم از بیماری میتوان از این شرط چشم پوشی کرد .

  1. سلام من ۲۰ سال سن دارم و دانشجو هستم و یک برادر ۲ ساله دارم و پدرم در قید حیات هست ایا میتونم معافیت کفالت بگیرم

   1. سلام. خیر اگر پدر از کار افتاده نیستند شما نمیتوانید کفالت برادر کوچکتر را برعهده بگیرید.

 13. سلام من پدرم فوت کرده و ۴ تا برادریم من کوچیکشونم و بالای ۱۸ سالمه و هر سه تا داداشم سربازی رفتن و یکیشونم با پدرم فوت کرده الان من و مادرم و دوتا داداشم باهم زندگی میکنیم اون برادرم که فوت کرده متاهل بوده و او دوتاشونم که الان باهمیم یکیشون یه بار ازدواج کرده و از هم جداشدن الان من و مادرم و دو تا داداشام باهمیم آیا میتوانم از طریق کفالت مادر اقدام کنم معاف میشم

 14. سلام وقت بخیر،من یه پسر ۲۴ ساله هستم که تازه لیسانس گرفتم و اضاف خدمتی هم ندارم، من کفالت دوتا از بچه‌های برادرم که بچه طلاق بودن رو گرفتم.، الا میتونم که از طریق کفالت دوتا بچه های برادرم معافیت دائم بگیرم ؟

  1. سلام. شرایط شما نیاز به بررسی چند جانبه دارد لطفاً برای دریافت اطلاعات کامل و دقیق با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 15. سلام من با مادرم زندگی میکنم و دو تا برادر بزرگتر از خودم دارم که هر دوتاشون ازدواج کردن و شرایط نگهداری مادرمو ندارن آیا من میتونم معافیت کفالت بگیرم؟

 16. سلام بابام دیالیزی و من باید هر هفته ۳ بار ببرمش و معافیت کفالتی خواستم شرایطشون چیست

 17. سلام برای گرفتن معافیت حتما باید موقع پست کردن دفترچه این کار را انجام بدیم یا نه من که الان دانشجو هستم و ۲ترم دیگه دارم میتونم اقدام کنم؟؟؟

 18. درود
  برادر من اسکیزوفرنی داره و زیر نظر بهزیستی هس
  من میخوام کفالت بردارمو بگیرم
  پدرم ۶۵ سال سن داره مادرمم ۵۵ سال
  ۱ خواهرم ازدواج کرده ۳ تا خواهر دارم. من شامل معافیت میشم؟

 19. سلام خسته نباشید من درحین خدمت هستم میخواستم برای معافیت کفالت اقدام کنم یه برگه تعهد نامه بهم دادن توش نوشته بود اگه تا ۵ سال به دوره اموزشی احضار شدین باید دوره اموزشی رو طی کنید یعنی بعد پنج سال دیگه کاری ندارن؟ و اگه جنگ بشه بزور میبرن؟

 20. سلام.۲۶سالمه متاحل هستم پدرم ۶ساله ک فوت کرده مادرم بامن زندگی میکنه دوتابرادربزرگ تردارم ک هرکدوم سه تابچه دارن و ی روستای دیگ جداازمنومادرم زندگی میکنن ک هردوشون هم درزمانی ک پدرم زنده بوده سربازیشونوتموم کردن.من ۲۰یا۲۱ماه خدمت کردموبه دلیل فوت ناگهانی پدرم و مشکلات شدیدمالی نتونستم خدمتموادامه بدموغیبت کردم سه بارخاستم خدمتموتموم کنم امانتونستموبخاطرمشکلات غیبت کردموالان ۶ساله ک نتونستم خدمتموتموم کنم.مادرم مشکل دیابت داره و سکته کرده و نصف بدنش ازکارافتاده و بدون من قادربه زندگی کردن نیست.خاستم ببینم اگ بتونم ثابت کنم غیبت هام موجه بوده آیامیتونم بخاطرمادرم معاف بشم؟و اینکه الان بیشترازدوساله ک مادرم تحت پوشش کمیته امداده.منتظرجوابتون هستم خیلی ممنون

  1. سلام
   درصورت توجیه غیبت بله شما میتوانید برای معافیت کفالت مادر اقدام کنید

   1. سلام خسته نباشید بنده ۳۰ سالم هست مادر و پدر ۶۰ سال بالا دارند ویک بدار دارم ۱۵ ساله هست وپدرم زیر پوشش کمیته هست میتونم پدر کفالت منو بگیره راهنمایی کنید ممنون .

  2. سلام و درود مشاورین آویژه.
   پدرم ۶۷ سال سن دارد واریس جفت پا ۹۰ درصد آرتروز و همینطور دارای چهار خواهر هستم که از من سن بیشتری دارن و مجرد هستن خواهر اولم ۴۳ سال سن داره و همسرش دو سال پیش در سن ۴۶ فوت کرده و فرزندی ۱۶ ساله داره و از طرف خانواده همسرش تا حدی ساپورت میشه من ۲۰ سال تا دیپلم تحصیلات دارم (شبانه) و تقریباً خاهرم و خانوادم تا توانم کمک میکنم خودمم بیماری مربوط به روده یا تنگی کولون رو مبتلا هستم من چجوری باید اقدام کنم پلیس +۱۰ جواب درستی به من نمیدن

   1. با توجه به نوع و شدت بیماری پدر امکان معافیت کفالت پدر وجود دارد با گرفتن دفترچه و پر کردن قسمت های مربوطه و آماده کردن مدارک اقدام کنید.

 21. سلام و خسته نباشید
  بنده مقاله شمارو مطالعه کردم و بسیار عالی بود
  یه سوال دارم از خدمتتون
  بنده مادرم حقوق بگیر هستن و پدرم فوت کردن میخوام کفالت بگیرم چطور باید اقدام کنم؟؟
  ممنونم

   1. سلام من ۱۹سالمه و ۵سال توی بهزستی بزرگ شدم مادرم تو سن ۱۰سالگی فوت کرد و پدرم ۹ساله که خبرشو ندارم خواهر معلول دارم و ازش نگه داری میکنم میخواستم بدونم میتونم کفالت خواهرم رو بگیرم ؟
    خواهر تحت نظر کمیته امداد و بهزستیه

  1. سلام خسته نباشید من یه زن دایی بالا۸۰سال دارم ک فرزندی نداره و تمام کاری زندگیشو خانوادگی انجام میدیم و حدود ۱۲ساله که دایی مون فوت شده الان هیچ کسی ازش مراقبت نمیکنه اما من که ۲۳سالنه و درسمون تموم کردم میتونم از کفالت زن دایی استفاده کنم

    1. سلام من از سن ۱۸ سالگیم ۶ماه گذشته

     پدرم ۶۰ سالشع و ۳ تا برادر دیگه ب جز خودم دارم ک ۲تاشون سربازی رفتن و یکیشون ک سی سالشه بخاطر اینکه به پای خودش تیر زد معاف شدع

     بردارم اعتیادم داره

     میخاسم ببینم من میتونم کفالت پدر بگیرم؟

     یا باید بردارم ازدواج کنه تا من بتونم کفالت بگیرم؟

     1. وقت بخیر خیر شانس شما کم است بشرط انتخاب پدر بعنوان شما برای کفیر در بین دو بردار دیگر

   1. سلام من‌ میخوام تماس بگیرم‌اما هم با گوشی و هم تلفن ثابت تماس میگیرم موفق نمیشم

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1401/7/6

پنجشنبه

1401/7/7

جمعه

1401/7/8

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید