شرایط معافیت سربازی کفالت مادربزرگ یا پدر بزرگ چگونه است؟ 

معافیت سربازی کفالت مادربزرگ چه شرایطی دارد؟

معافیت سربازی کفالت مادربزرگ و پدر بزرگ چگونه است؟(جد پدری یا مادری)

معافیت سربازی کفالت مادربزرگ و پدر بزرگ  از انواع معافیت های ناشناخته ای است که بسیاری از مشمولین از وجود آن بی اطلاع هستند . قبل از توضیحات بیشتر درمورد معافیت سربازی کفالت مادربزرگ و پدر بزرگ باید بگوییم مشمولین برای گرفتن معافیت خدمت سربازی می توانند از انواع معافیت ها استفاده کنند . اما شناخت پیدا کردن راجع به معافیت ها می تواند به مشمولین کمک کند تا بتولنند برترین راه برای استفاده از معافیت ها را پیدا کرده و برای آن معافیت خاص به دنبال جمع آوری مدارک لازم باشند .

انواع معافیت کفالت سربازی چیست؟

انواع معافیت کفالت سربازی به مواردی گفته میشود که طی آن مشمول به سبب مسئولیتی که برای نگهداری و مراقبت از یکی از اعضای درجه یک خانواده خود بر عهده دارد از رفتن به سربازی معاف شود. برخی از این موارد به شرح زیر است:

 • معافیت کفالت پدر که مشمولان تک پسر با پدر بالای ۷۰ سال یا بیمار میتوانند از آن استفاده کنند.
 • معافیت کفالت مادر: این نوع معافیت برای افرادی است که مادرشان فاقد همسر و فرزند ذکور بالای ۱۸ سال دیگری است.
 • معافیت کفالت خواهر برای کسانی است که وظیفه نگهداری خواهر فاقد همسر و پدر و فرزند پسر بالای ۱۸ سال خود را بر عهده دارند.
 • معافیت کفالت برادر با سن کمتر از ۱۸ سال یا برادر با سن بیشتر از ۱۸ سال اما بیمار نیز از دیگر انواع معافیت کفالت سربازی است.
 • معافیت کفالت مادربزرگ و پدر بزرگ نیز یکی از این موارد هستند که به تفضیل مورد بحث قرار گرفتند.

معافیت کفالت پدربزرگ چگونه است؟

معافیت کفالت پدربزرگ نیز یکی از انواع معافیت های کفالت است که این مورد نیز به مانند کفالت مادر بزرگ کمتر شناخته شده است. متقاضیان این معافیت نیز باید شرایطی را داشته باشند که توسط سازمان وظیفه تایید شود. داشتن شرایط عمومی همچون غایب نبودن، رسیدن به سن قانونی و تنها سرپرست زنده و سالم بودن که قبلا به آن پرداختیم، برای اخذ این معافیت نیز صادق است. همچنین شرط نداشتن فرزند و نوه ی مذکر بالای ۱۸ سال در این مورد نیز وجود دارد. یعنی مشمولی که متقاضی دریافت کفالت پدر بزرگ پدری خود است نباید عمه، عمو و پدر داشته باشد. همچنین داشتن برادر یا پسر عمو و پسر عمه بالای ۱۸ سال مانع اخذ معافیت است. درباره ی معافیت کفالت پدر بزرگ مادی نیز همین شرایط حاکم است یعنی پدر بزرگ نباید هیچ فرزندی داشته باشد.

ممکن است این سوال پیش آید که اگر مشمول دارای پدر باشد آیا بازهم میتواند کفالت پدر بزرگ مادری خود را بر عهده گیرد یا خیر؟ بله در چنین شرایطی امکان استفاده از معافیت کفالت وجود دارد. نکته ی دیگری که برای کفالت پدر بزرگ وجود دارد مربوط به سن پدر بزرگ است. طبق قوانین نظام وظیفه پدر بزرگ باید ۷۰ سال سن داشته باشد در غیر این صورت باید گواهی پزشک مبنی بر نیاز به مراقبت ارائه شود.

معافیت سربازی کفالت مادربزرگ چه مراحلی دارد؟

 

شرایط معافیت کفالت مادر بزرگ

معافیت کفالت مادربزرگ یکی از انواع معافیت سربازی است که سازمان وظیفه متناسب با شرایط برخی از مشمولان در نظر گرفته است. قبل از هر چیز سعی میکنیم مفهوم معافیت کفالت را از دیدگاه سازمان وظیفه مطرح کنیم. افراد مذکری که به سن قانونی میرسند باید دوره دو ساله سربازی را بگذرانند تا بتوانند مانند دیگر افراد از تمام حقوق شهروندی برخوردار شوند. اما گاهی شرایطی به وجود میاید که مشمولان برای رفتن به خدمت سربازی با مشکلاتی مواجه هستند. مسئولیت های خانوادگی که بر دوش مشمول است یکی از همین موارد است. افرادی که وظیفه ی سرپرستی و نگهداری یکی از اقوام درجه یک را بر عهده دارند همواره برای رفتن به خدمت ترس هایی دارند. لذا سازمان وظیفه برای این افراد امکان استفاده از معافیت کفالت را فراهم آورده است. معافیت کفالت مادربزرگ نیز برای کسانی کاربرد دارد که باید از مادر بزرگ خود مراقب کنند.

لازم به ذکر است که در این مورد فرقی نمیکند که کفالتی که مشمول بر عهده دارد برای مادربزرگ مادری یا مادر بزرگ پدری باشد. چرا که امکان دریافت کفالت برای هر دو این موارد وجود دارد اما باید توجه کرد که دریافت این نوع معافیت به شرایط خاصی بستگی دارد و تنها به مشمولان واجد شرایط تعلق میگیرد. دریافت معافیت کفالت برای مادربزرگ یکی از مواردی است که کمتر استفاده میشود به همین دلیل مشمولان اطلاعات کمی درباره شرایط و نحوه ی دریافت این معافیت دارند. اگر میخواهید برای دریافت کفالت مادر بزرگ اقدام کنید باید قوانین و مقررات به روز سازمان وظیفه در ای باره را بدانید. بنابراین توصیه میکنیم قبل از اقدام با مشاوران این حوزه صحبت کنید. ما نیز در این مقاله مباحث مهمی را مطرح کرده ایم که مطالعه ی آن ها میتواند پاسخگوی بسیاری سوالات مشمولان و متقاضیان اخذ معافیتهای از این دست باشد.

شرایط معافیت سربازی کفالت مادربزرگ و پدر بزرگ چیست؟

کفالت مادربزرگ و پدر بزرگ یکی از چالش های پیش روی مشمولان نظام وظیفه است که میخواهند از این معافیت برای نرفتن به خدمت استفاده کنند. اگر بخواهیم شرایط اعلام شده برای این معافیت را دسته بندی کنیم باید به دو گروه شرایط اشاره کنیم. یکی از این موارد مربوط به شرایط عمومی نظام وظیفه برای معافیت های کفالت است. یعنی داشتن آن شرایط برای اخذ تمام انواع کفالت ها الزامی است.

این شرایط عمومی به شرح زیر است:

 • فرد متقاضی باید به سن مشمولیت رسیده باشد تا به درخواست وی برای معافیت کفالت رسیدگی شود. قبل از مشمولیت امکان رسیدگی به درخواست کفالت وجود ندارد.
 • فرد مشمول نباید غیبت کرده باشد. اگر فردی غیبت خود را موجه کند و سازمان وظیفه نیز آن را تایید کند، میتواند برای دریافت معافیت کفالت اقدام کند.
 • فرد مشمول باید تنها فرد دارای صلاحیتی باشد که میتواند وظیفه نگهداری مکفول را بر عهده گیرد.

علاوه بر این موارد سازمان وظیفه تعدادی شرایط را برای افرادی که متقاضی معافیت سربازی کفالت مادربزرگ و پدر بزرگ هستند مقرر کرده است که تنها خاص این نوع کفالت میباشند. این موارد نیز به شرح زیر است:

 • مادر بزرگ یا پدر بزرگ باید فرزندی نداشته باشد. مثلا برای اخذ کفالت مادر بزرگ پدری، داشتن پدر یا عمه یا عمو مانعی برای این امر است. همچنین وضعیت برای مادربزرگ مادری نیز مشابه است؛ در این صورت نیز مشمول نباید مادر، دایی و خاله داشته باشد.
 • فرد مشمول تنها نوه ی مذکر مادربزرگ باشد. فرد مکفول که همان مادر بزرگ است علاوه بر فرزند نباید نوه بالای ۱۸ سال دیگری داشته باشد.
 • مادربزرگ فاقد همسر باشد.

همه ی افرادی که شرایط عمومی و اختصاصی مربوط به اخذ کفالت مادر بزرگ یا پدر بزرگ را داشته باشند به عنوان معاف شناخته میشوند. البته مشمولان باید مدارکی را دال بر داشتن تمام شرایط معافیت کفالت مادربزرگ ارائه دهند.

نظام وظیفه

مدارک لازم برای دریافت معافیت کفالت جد پدری یا مادری شامل چه مواردی میباشد؟

مدارک لازم برای دریافت معافیت کفالت جد پدر یا مادری باید در زمان ثبت درخواست در سازمان وظیفه به این سازمان ارائه شود تا بررسی های لازم بر روی آن ها انجام گیرد. مدارکی که مشمول در این مراحل باید ارائه دهد باید چند موضوع مهم را به اثبات برساند. یکی از این موارد مربوط به هویت و شرایط خود فرد مشمول میباشد که برای این امر باید مدارک شناسایی خود همچون تصویر و اصل کارت ملی و شناسنامه، عکس سه در چهار و فرم های مربوط به وضعیت مشمولان را به سازمان وظیفه ارائه دهد.

علاوه بر مدارکی که مربوط به خود مشمول میباشد، مدارکی از فرد مکفول یا مادر بزرگ نیز مورد نیاز است. این مدارک باید نداشتن فرزند و نوه ی مذکر دارای صلاحیت کفالت را تایید کند.

 • ارائه ی شناسنامه و کارت ملی مادربزرگ
 • تصویر شناسنامه دیگر نوه ها
 • گواهی فوت فرزندان
 • عکس پرسنلی از مادربزرگ
 • و… از جمله مدارک لازم برای دریافت معافیت کفالت مادربزرگ است.

همچنین مشمول باید تمام ادعاهای خود را با در دست داشتن برگه استشهاد تایید کند. بدین ترتیب در صورت تایید همه ی این مدارک توسط سازمان وظیفه فرد مشمول از رفتن به خدمت معاف میشود که این معافیت از نوع دائم میباشد.

 

مدارک لازم برای رسیدگی به ادعای کفالت مشمولان یگانه مراقب و نگهدارنده جد یا جده پدری یا مادری که قادر به اداره امور خود نباشند به شرح زیر است :

الف- جد پدری یا مادری 

۱- تصویر شناسنامه جد.

۲- تصویر شناسنامه نوه های ذکور و اناث.

۳-گواهی فوت فرزندان جد.

۴-عکس جد مشمول که توسط کلانتری یا پاسگاه ژاندارمری محل اقامت گواهی شده باشد.

۵- برگ تحقیق وضعیت (این برگ بدوا” حسب مورد وسیله حوزه وظیفه محل صدور شناسنامه و یا محل سکونت مشمول در مورد فرزندان و نوه های جد تنظیم و جهت تحقیق و تکمیل به کلانتری یا پاسگاه ژاندارمری محل صدور شناسنامه یا محل سکونت مشمول و پدر و مادر و جد وی فرستاده میشود مراجع مذکور پس از بررسی و تحقیق و تکمیل و گواهی و امضاء و مهر رئیس یا فرمانده مربوطه به حوزه وظیفه ذیربط اعاده خواهند نمود).

۶- برگ معاینه پزشکی جدمشمول متضمن نظر شورای پزشکی مبنی بر نیاز به مراقبت و نگهداری به علت بیماری یا نقص عضو یا کهولت.

۷- چنانچه جد دارای همسران دیگر باشد تصویب شناسنامه آنها.

۸-پاسخ ادارهثبت احوال محل صدور شناسنامه افرادبندهای ۱و۲ به استعلام حوزه وظیفه ذیربط درموردمشخصات‌آنان.

۹-در صورتی که به وضع مشمول در خارج از محل صدور شاسنامه رسیدگی شود پاسخ استعلام وضع مشمولیت از حوزه یا گروهان ویا بخش وظیفه عمومی محل صدور شناسنامه مشمول .

۱۰- برگ معاینه پزشکی برادر بیش از ۱۸سال مشمول متضمن نظر شورای پزشکی مبنی بر اینکه به علت بیماری یا نقص عضو قادر به مراقبت و نگهداری از جد خود نمی باشد.

۱۱- برگ استشهاد تایید وضعیت و صحت ادعای مشمول به امضای ۳نفر از بستگان مشمول که به تایید مراجع انتظامی محل رسیده باشد .

تبصره۱:

حضور جد مشمول با شناسنامه عکس دار در جلسه هیات رسیدگی ضروری است در صورتی که جد به هر علت قادر به حضور در جلسه دادگاه نباشد. گواهی مراجع ذیصلاح ذیربط مبنی بر عدم امکان حضور وی در جلسه الزامی است.

تبصره۲:

مشمولان هر یک از مدارک فوق را به تعداد مورد نیاز به حوزه وظیفه عمومی مربوطه تحویل خواهند داد.

ب- جده مادری یا پدری

۱- در مورد مشمولانی که ادعای تکفل جده مادری یا پدری خود را نموده باشند مدارک مذکور در بند الف این ماده به استثنای مدارک مندرج در بند۶٫

۲- گواهی فوت شوهر یا طلاقنامه جده که تاریخ وقوع طلاق قبل از رسیدن مشمول به سن مشمولیت باشد.

چگونه معافیت سربازی کفالت مادربزرگ بگیریم؟

شرایط معافیت سربازی کفالت جد یا جده پدری یا مادری

شرایط معافیت سربازی کفالت جد یا جده پدری یا مادری مانند شرایط سایر معافیت ها دارای نکات ریز و دقیقی است که مشمولین باید برای اطلاع پیدا کردن از آن ها بسیار دقت داشته باشند . شرایط معافیت سربازی کفالت جد یا جده پدری یا مادری دارای چند شرط اصلی و کلی است که با هم آن ها را خواهیم خواند .

مهم ترین شرایط معافیت سربازی کفالت جد یا جده پدری یا مادری :

 • غیبت نداشتن یکی از اصول اصلی شرایط معافیت سربازی کفالت مادربزرگ می باشد . در واقع مشمول نباید برای گرفتن معافیت کفالت مادربزرگوارد غیبت شده باشد . در صورت غیبت ، اقدام او و پرونده ی او مورد بررسی از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا قرار نخواهد گرفت .
 • از دیگر شرایط و صوابط معافیت  کفالت جده رسیدن به سن قانونی مشمولیت است . یعنی قبل از این سن مشمول حق درخواست معافیت را پیدا نخواهد کرد .
 • سومین شرط از شرایط این معافیت کفالت  این است که مشمول تنها نوه ی پسری بالای ۱۸ سال جده بوده باشد تا بتواند از گرفتن کفالت مادربزرگ بهره مند شود .

اگر مشمولین از این شرایط و ضوابط گفته شده  بهره مند باشند یعنی مهم ترین شروط را دارا هستند . مشمولین می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به دیگر ضوابط معافیت کفالت جده یا همان مادربزرگ با مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرند . مشاورین متخصص مرکز مشاوره آویژه  مشمولین را در همه ی زمینه های مشاوره نظام وظیفه راهنمایی خواهند کرد .

انواع معافیت های کفالت ارائه شده :

 • معافیت کفالت پدر بیمار گه به دلیل ناتوانی نیازمند کمک و مساعدت فرزند مشمول خود می باشد .
 • معافیت کفالت سن پدر  که به دلیل کهولت سن مجبور است از طرف فرزند خود مراقبت و نگهداری شود .
 • معافیت کفالت مادر فاقد شوهر که به دلیل فوت همسر خود بدون سرپرست است .
 • معافیت کفالت مادر فاقد شوهر که به جهت جدایی از همسرش تنهاست .
 • معافیت کفالت خواهری که پدر و مادر و همسر و فرزند نداشته و تنهایی زندگی می کند و نیازمند مراقبت می باشد .
 • معافیت کفالت برادر صغیری که به دلیل نبود پدر و مادر نیازمند کمک برادر مشمولش است .
 • معافیت کفالت برادر کبیری که به دلیل بیماری توانایی مراقبت از خود را ندارد .
 • معافیت کفالت فرزند که به دلیل فوت مادر بدون سرپرست است و مشمول که پدر بچه می باشد باید برای تربیت و مراقبت از او در کنارش باشد .
 • معافیت سربازی کفالت برای مادربزرگ مادری یا پدری که مشمول باید از جده خود که بدون فرزند است مراقبت کند .
 • معافیت کفالت جد یا همان پدر بزرگ پدری یا مادری که به دلیل نداشتن فرزند به مراقبت از سوی نوه ی خود نیاز دارد .

سوالات متداول

معافیت کفالت به چه معناست؟

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه شرایط معافیت سربازی کفالت مادربزرگ یا پدر بزرگ چگونه است؟  با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

به مواردی گفته میشود که طی آن مشمول به سبب مسئولیتی که برای نگهداری و مراقبت از یکی از اعضای درجه یک خانواده خود بر عهده دارد از رفتن به سربازی معاف شود.

شرایط معافیت کفالت کدامند؟

شرایط عمومی همچون غایب نبودن، رسیدن به سن قانونی و تنها سرپرست زنده و سالم بودن از جمله این موارد است.

اگر مشمول دارای پدر باشد آیا بازهم میتواند کفالت پدر بزرگ مادری خود را بر عهده گیرد یا خیر؟

بله؛ در چنین شرایطی امکان استفاده از معافیت کفالت وجود دارد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره کفالت مادربزرگ و پدربزرگ به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

شرایط معافیت سربازی کفالت مادربزرگ یا پدر بزرگ چگونه است؟ 

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط معافیت سربازی کفالت مادربزرگ یا پدر بزرگ چگونه است؟ 

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 47 نظر:
 1. سلام من یک مادربزرگ ۷۵ ساله دارم ک ۷دختر و یک پسر دارد ولی مادربزرگم تنهاس و کسی نیس برایش درامد کند و زندگی اش را بچرخاند من دومین نوه پسر بالای۱۸ سالم ک اولین پسر سربازی نرفته و پیش مادربزرگم هم نمیاد با این ها میشود ک من ک پیش مادربزرگمم و برایش پول در میارم و کار میکنم بهم معافیت بدهند؟

 2. سلام از طرف مادری….پدربزرگم۸۸سالشه و تنها پسرش فوت شده ومن دایی دیگری ندارم….در ضمن همسر پدر بزرگم …نامادری ،مادر من محسوب میشن…همینطور پسر خاله من سربازی رفته وازدواج کرده ومن تنها نوه ۱۸ساله هستم میتونم از طریق جد مادری کفالت بگیرم

 3. سلام از طرف مادری….پدربزرگم۸۸سالشه و تنها پسرش فوت شده ومن دایی دیگری ندارم….در ضمن همسر پدر بزرگم …نامادری ،مادر من محسوب میشن…همینطور پسر خاله من سربازی رفته وازدواج کرده ومن تنها نوه ۱۸ساله هستم میتونم از طریق جد مادری کفالت بگیرم

 4. سلام خسته نباشید مادربزرگ مادری من فقط یدونه دختر داره که مادر بنده هستن و مادر بنده ۵۸ سال دارند هیچ فرزند دیگری ندارد و حتی ۲۰ ساله که کنار ما زندگی می‌کند و منم تنها یک خواهر دارم که ازدواج کرده و تنها نوه پسری ایشان هستم آیا میتونم از شرایط کفالت استفاده کنم؟ ممنون از شما.

 5. سلام وقت بخیر
  بنده حدود ۱۲ ساله که با مادربزرگم زندگی میکنم و ازش نگهداری میکنم.
  فرزند پسر و شوهر ندارن. و ی فرزند دخترش در قید حیات هستند که ازدواج کرده و شرایط نگهداری ندارن خودشون هم بیمار هستن.
  سه نوه پسری دیگه هم ازدواج کرده و شهر دیگه ای زندگی میکنند آیا میتونم اقدام کنم ؟

 6. سلام وقت بخیر
  بنده حدود ۱۲ سال هست که با مادربزرگ مادریم زندگی میکنم و ازش نگهداری میکنم.
  دو فرزندشون فوت کردن و تنها خاله بنده در قید حیات هستند که ازدواج کردن و شرایط نگهداری هم ندارن بیماری هم دارن. آیا میتونم‌ کفالت مادربزرگم رو بگیرم ؟ نوه پسری دیگه ای هم دارن که ازدواج کردن و شهر دیگه ای زندگی میکنند.

 7. سلام پدر ومادر هر دو فوت کرده اند وتنهابا مادر بزرگ زندگی میکنم برادر وخواهر نا تنی هم دارم که هیچ رابطه ای با هم نداریم

 8. سلام من پدر ومادرم هردو فوت کردند از بچگی پیش مادر بزرگ مادریم در روستا بزرگ شدمه دایی ۳تا دارم که ازدواج کرده اند وجدا هستند وهمچنین خاله هام که اونا هم ازدواج کردهاند من ومادر بزرگ در روستا زندگی میکنیم وبسیار به من وابسته است وشرایتم طوریه که نمیتونم مادر بزرگمو وسه دوسال ول کنم واو حتی توانایی دوری مرا ندارد طوری که الان،، ۲۱سالمه ولی اجازه نداده که اقدام کنم برای رفتن به سربازی در ضمن من برادر ناتنی دارم که اصلا ندیدمه شون ورابطه ای نداریم خواستم یه راهنمایی برای کفالت بکنین

  1. سلام. طبق اطلاعاتی که ذکر کرده آید شما واجد شرایط لازم برای دریافت معافیت کفالت نمی‌باشید.

 9. سلام من پدر ومادرم هردو فوت کردند از بچگی پیش مادر بزرگ مادریم در روستا بزرگ شدمه دایی ۳تا دارم که ازدواج کرده اند وجدا هستند وهمچنین خاله هام که اونا هم ازدواج کردهاند من ومادر بزرگ در روستا زندگی میکنیم وبسیار به من وابسته است وشرایتم طوریه که نمیتونم مادر بزرگمو وسه دوسال ول کنم واو حتی توانایی دوری مرا ندارد طوری که الان،، ۲۱سالمه ولی اجازه نداده که اقدام کنم برای رفتن به سربازی در ضمن من برادر ناتنی دارم که اصلا ندیدمه شون ورابطه ای نداریم خواستم یه راهنمایی برای کفالت بکنین

  1. سلام. طبق اطلاعاتی که ذکر کرده آید شما واجد شرایط لازم برای دریافت معافیت کفالت نمی‌باشید.

 10. سلام من پدر ومادرم هردو فوت کردند از بچگی پیش مادر بزرگ مادریم در روستا بزرگ شدمه دایی ۳تا دارم که ازدواج کرده اند وجدا هستند وهمچنین خاله هام که اونا هم ازدواج کردهاند من ومادر بزرگ در روستا زندگی میکنیم وبسیار به من وابسته است وشرایتم طوریه که نمیتونم مادر بزرگمو وسه دوسال ول کنم واو حتی توانایی دوری مرا ندارد طوری که الان،، ۲۱سالمه ولی اجازه نداده که اقدام کنم برای رفتن به سربازی در ضمن من برادر ناتنی دارم که اصلا ندیدمه شون ورابطه ای نداریم خواستم یه راهنمایی برای کفالت بکنین ممنون از شما

  1. سلام. طبق اطلاعاتی که ذکر کرده آید شما واجد شرایط لازم برای دریافت معافیت کفالت نمی‌باشید.

 11. سلام
  پدر بزرگ مادری من فوت کرده و مادربزرگ مادری من ۸۰ ساله هست. مادر خودم هم فوت کرده من تنها نوه ذکور بالای ۱۸ سال مادر بزرگم‌ هستم. دایی ندارم و دو خاله متاهل دارم که یکی خارج از کشور زندگی میکند و دیگری شرایط جسمانی مساعدی ندارد. آیا قانون معافیت از طریق کفالت مادر بزرگم شامل من میشود

  1. سلام بله درصورت همراه داشتن مدارک پزشکی خاله و اثبات ناتوانی ایشان درنگهداری می توانید اقدام کنید.

 12. پدر بزرگ‌پدری فوت کرده و دو عمو در ایران دارم ، که متاهل هستند ، در ایران تنها نوه ذکور بالای ۱۸ سال هستم امکان بهره گیری از این قانون هست

  1. سلام. خیر در صورتی که مکفول خود دارای فرزند پسر باشد نوه نمی‌تواند برای معافیت در این زمینه درخواست دهد

 13. پدر بزرگ‌پدری فوت کرده و دو عمو در ایران دارم ، که متاهل هستند ، در ایران تنها نوه ذکور بالای ۱۸ سال هستم امکان بهره گیری از این قانون هست

  1. سلام. خیر در صورتی که مکفول خود دارای فرزند پسر باشد نوه نمی‌تواند برای معافیت در این زمینه درخواست دهد

 14. سلام پدرومادرم سیزده ماهه‌ بودم که ازهم جداشدندوسال۹۲طلاقشان ثبت شدوهم‌ پدرم وهم مادرم ازدواج کرده اندکه من پیش پدربزرگ ومادربزرگم که بالا۶۰سال‌و۷۰سال سن دارندزندگی میکنم‌ ونه پدرم ونه مادرم مراقبول نکردندکه پیششان باشم آیامیتوانم معاف شوم باتشکر

  1. سلام. به علت طلاق پدر و مادر معافیت شامل حالتان نمی شود. با مشاوران تماس بگیرید تا معافیت کفالت پدربزرگ بررسی شود

 15. سلام مادر بزگ پدریم بالای ۷۰ سال سن دارند و عضو کمیته امداد نیز هستند پدرم تنها فرزند هست و من تنها نوه پسر بالای ۱۸ سال هستم .
  پدرم هم ۵۵ سال سن دارند.
  ایا امکان معافیت برای من وجود دارد ؟
  البته من دو خواهر بالای ۱۸ هم دارم .

 16. سلام،،من پدربزرگ مادریم فوت شده و دایی ندارم و فقط یک خاله دارم که متاهل و ۳ تا بچه داره،،، و من تنها نوه ی پسر بالای ۱۸ هستم ، میتونم کفالت مادربزرگم رو بگیرم؟؟؟

 17. سلام وقت بخیر، مادربزرگم ۸۱ سال سن دارد و دو دختر دارد،یکی مادر من و اون یکی دخترش، خاله ام هست که معلم هست و من مراقب مادر بزرگم‌هستم، می تونم معافیت کفالت را بگیرم؟

  1. سلام باشرایط زیر میتوانیدمعافیت کفالت بگیرید
   الف) مادربزرگ فاقد شوهر باشد ( طلاق یا فوت شوهر)
   ب) مشمول تنها نوه ذکور بالای ۱۸ سال مادربزرگ تلقی گردد.
   ج) فرزندان مادربزرگ در قید حیات نبوده و فوت کرده باشند.

 18. سلام
  من پدرم فوت کرده و مادرم هم شوهر کرده و از تقریبا دو سالگی پیشه مادر بزرگ پدریم زندگی میکنم و سرپرستی منو به عهده داشته در ضمن شوهرشم فوت کرده . الان هجده سالمه و مادر بزرگم هم بالای ۶۵ سال داره . فرزندانشم همه متحل هستند و درگیر زندگی خودشون . الان من سرپرستی ایشونو میخام به عهده بگیرم و زحماتشو جبران کنم . معافیت به من تعلق میگیره ؟

  1. سلام دوست عزیز
   خیر فقط کفالت مادر خود را با شرایط مربوطه میتوانید بگیرید جهت برسی و مشاوره با کارشناسان تماس خاصل فرمایید

 19. من دانشجو هستم و مادربزرگم دچار بیماری است شوهر و فرزند ندارد البته بگم که مادربزرگ ناتنی است در این شرایط من میتوانم کفالت را بگیریم؟

  1. سلام دوست عزیز
   برای بررسی دقیق تر موضوع خود با مشاورین تماس بگیرید

 20. سلام من سرباز هستم و مادرم فوت کرده پدرم ندارم منو مادر بزرگ مادری زندگی میکنیم دو تای باهم و تنها یک دایی دارم ک اونم متاهل هست در شهر دوره خواستم بدونم میشه کفالت مادر بزرگمو بگیرم ؟؟؟؟؟

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز اگر مدرکی مبنی بر بیماری دایی ارائه دهید بله

 21. سلام.برادرم سال ۸۸ معافیت کفالت پدرم رو گرفت
  و میخواستم بدونم الان منم میتونم بگیرم با این که برادرم متاهل شده؟؟؟؟

 22. سلام روزبه خیر تنهانوه ی مادربزرگ مادری هستم دانشجوی سال آخرهستم غیبت ندارم یک فرزندپسرداشتندکه فوت کردندویک فرزنددخترکه مادرم میباشد که ازنظرجسمی مشکلات زیادی منجمله دیسک شدیدکمردارند آیاامکان معافیت کفالت برای اینجانب وجوددارد
  سپاسگزارم 🌹

  1. سلام
   خیر اگر مادر بزرگ فرزندی داشته باشد که در قید حیات است مانع اخذ معافیت کفالت مادربزرگ است.

 23. با سلام و خسته نباشید؛ ببخشید من ۲۹ سالم هس و تا ۳۱ شهریور ۹۹ وقت دارم خودم رو معرفی کنم برای ثبت نام سربازی در پلیس +۱۰؛ مادربزرگم (مادری) بیمار هستن و من تنها نوه پسری ایشون هستم، دایی هم ندارم ولی ۲ تا خاله و مادر خود من در قید حیات هستن ولی خب هر ۳ هم ازدواج کردن و نمیتونن کفالت مادرشون رو برعهده بگیرن هم هر ۳ بیمار هستن تا حدودی! میخوام ببینم آیا میشه از طریق این بیماری هاشون اقدام کرد؟ بعدشم اینکه مادربزرگ من تبریز ساکن هستن و من خودم تهران خونه پدرم زندگی میکنم (مجرد هستم!)

  1. سلام
   خیر معافیت به شما تعلق نمیگیرد. داشتن فرزندان بیماری مانع دریافت معافیت کفالت مادر بزرگ است.

 24. سلام

  چگونه معافیت مادربزرگ پدری را بگیرم؟ شرایط من این است: مادر بزرگ تنها و دچار بیماری آلزایمر است و خانواده وظیفه ی نگهداری و مراقبت از وی را به من سپرده است – توجه کنید که بنده تنها نوه ی ۱۸ سال هستم که مجرد است و سایر نوه ها و فرزندان مادربزرگ همگی متاهل هستند و نمی توانند از مادر بزرگ نگهداری کنند، به همین علت وظیفه به دوش من است.

  1. سلام
   اخذ معافیت کفالت مادر بزرگ در صورتی امکان پذیر است که هیچ فرزند و نوه دیگری نداشته باشد که صلاحیت نگهداری از وی را داشته باشند، پس شما با وجود فرزندان، امکان اخذ معافیت کفالت نخواهید داشت.

 25. چگونه معافیت مادربزرگ پدری را بگیرم؟ شرایط من این است: مادر بزرگ تنها و دچار بیماری آلزایمر است و خانواده وظیفه ی نگهداری و مراقبت از وی را به من سپرده است – توجه کنید که بنده تنها نوه ی بالای ۱۸ سال هستم که مجرد است و سایر نوه ها و فرزندان مادربزرگ همگی متاهل هستند و نمی توانند از مادر بزرگ نگهداری کنند، به همین علت وظیفه به دوش من است.

  1. سلام
   اخذ معافیت کفالت مادر بزرگ در صورتی امکان پذیر است که هیچ فرزند و نوه دیگری نداشته باشد که صلاحیت نگهداری از وی را داشته باشند، پس شما با وجود فرزندان، امکان اخذ معافیت کفالت نخواهید داشت.

 26. در کفالت مادربزرگ پدری یا مادری چجور جده بدون فرزند باشه؟
  اولا نوه که از زیر بوته به عمل نیومده
  دوما خب وقتی نوه پدرش فوت شده باشه ،خودبه خود معافیت میگیره😶

  1. شرط معافیت کفالت مادر بزرگ مادری نداشتن مادر و خاله و دایی میباشد و برای مادر بزرگ پدری نیز نداشتن پدر، عمو و عمه میباشد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

دوشنبه

1402/3/15

سه شنبه

1402/3/16

چهارشنبه

1402/3/17

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید