معافیت کفالت چیست؟ | آشنایی با انواع کفالت + شرایط مشمولان

معافیت کفالت چیست؟ | آشنایی با انواع کفالت + شرایط مشمولان

معافیت کفالت، از جمله روش هایی است که مشمول در صورت احراز شرایط مورد نیاز برای آن، می توانند با دریافت کارت معافیت دائم از اعزام به خدمت سربازی معاف شود.

این قانون طی سالیان جاری دستخوش تغییرات زیادی قرار گرفته و شما باید بر اساس شرایط خود با جزئیات مربوط به این آن به خوبی آشنا باشید. به عنوان مثال در پرونده معافیت کفالت پدر از کارافتاده، نوع بیماری سرپرست مشمول از اهمیت زیادی برخوردار بوده و در نهایت می تواند منجر به معافیت کامل او از خدمت سربازی پیش از سن ۷۵ سالگی شود.

شما با اطلاع از این بیماری ها می توانید با دید کاملتری برای شرایط خود تصمیم گیری کنید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با معافیت کفالت و انواع آن بیشتر آشنا کنیم. لطفا در ادامه مطلب همراه مرکز مشاوره آویژه باشید.

معافیت کفالت چیست؟

در یک تعریف ساده می توان گفت، معافیت سربازی کفالت به افرادی که به دلیل بیماری یا از دست دادن سرپرست خانواده خود امکان اعزام به خدمت و دوری از خانواده خود را نداشته باشند، تعلق می گیرد.

این افراد بسته به نوع معافیت درخواستی خود می توانند با تشخیص شورای پزشکی نظام وظیفه و کارشناس این سازمان، کارت معافیت خود را دریافت کنند.

البته باید توجه نمایید که معافیت کفالت شامل موارد متفاوتی می شود که هر کدام از این موارد نیز قوانین مشخصی برای خود دارند.

انواع معافیت کفالت سربازی

انواع معافیت کفالت سربازی

معافیت کفالت پدر مسن

معافیت کفالت پدر از کار افتاده

معافیت کفالت مادر

کفالت خواهر

کفالت برادر صغیر کوچکتر از ۱۸ سال

کفالت برادر نیازمند مراقبت 

کفالت جد یا پدربزرگ و مادربزرگ (پدری یا مادری)

همانطور که اشاره شد، هر کدام از انواع کفالت هایی که در بالا به آن پرداختیم، شرایط و ضوابط مختص خود را دارد و افراد مشمول خدمت سربازی، تنها در صورت داشتن شرایطی که مطرح کردیم می توانند معافیت سربازی کفالت بگیرند.

اگر چه برای دریافت معافیت خود می بایست اقدامات و مراحل زیادی را پشت سر بگذارید، اما در صورت برخورداری از شرایط لازم، فرد مشمول لازم نیست نگران باشد. پیشنهاد ما در صورت داشتن هر کدام از اینگونه شرایط مراجعه به یک مشاور است که از تمامی ضوابط و شرایط معافیت پزشکی آگاه است.

باید اضافه کنیم، مشمول می تواند مدارک خود را که در قسمت قبلی به آن اشاره شد، تهیه کرده و به سازمان نظام وظیفه ارائه دهد. در صورت موافقت با معافیت کفالت مادر، کارت معافیت دائم به مشمول داده شود.

شما عزیزان می توانید در صورت داشتن هر گونه سوال درباره مشاوره معافیت کفالت مادر با مشاوران توانمند مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید.

مراحل دریافت معافیت کفالت برای مشمولان

مراحل دریافت معافیت های کفالت شاید در نگاه اول آسان باشد، اما مشکلات خود را نیز دارد.

می دانید که شما قرار است مرحله ی مهمی از زندگی خود را پشت سر بگذارید؛ زیرا کارت معافیت یکی از مهم ترین دغدغه های جوانان امروزی است. پس سعی کنید تمام این مراحل را به طور دقیق پشت سر گذاشته تا با مشکل مواجه نشوید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه معافیت کفالت چیست؟ | آشنایی با انواع کفالت + شرایط مشمولان با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مراحل و اقدامات مورد نیاز برای دریافت معافیت های کفالت

در این مرحله مشمول باید دفترچه ی نظام وظیفه را از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی دریافت کرده و به طور کامل مطالعه کند.

سپس مدارک لازم برای دریافت معافیت های کفالت را آماده کرده و فرم های دفترچه را نیز پر کند.

مشمولین مدارک را به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی تحویل داده و سپس باید درخواست معافیت خود را نیز اعلام کرده و در سیستم ثبت کنند.

در این مرحله سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا باید مدارک مشمولین را بررسی کرده و تایید کند.

دریافت دعوتنامه توسط مشمولین برای شرکت در کمیسیون رسیدگی به معافیت های کفالت و سپس شرکت در جلسه رسیدگی به درخواست معافیت های کفالت

صادر کردن رای اصلی برای معافیت مشمولین توسط هیئت رسیدگی و سرانجام دریافت کارت معافیت سربازی کفالت

قبل از اینکه مراحل بالا را طی کنید، باید از شرایط اصلی این معافیت ها نیز مطلع شوید.

معافیت های کفالت که بسیاری از شما متقاضی دریافت آن هستید، دارای شرایط خاصی است. این شرایط عمومی که در ویدیو و ادامه مطلب خواهیم گفت، اصلی ترین شروط لازم برای همه ی معافیت های کفالت است.

معافیت کفالت پدر

کفالت پدر بر دو نوع است، کفالتی که با توجه به سن پدر محاسبه می‌گردد، در صورتی که سن پدر بالاتر از ۷۰ سال تمام باشد، معافیت شامل حال او خواهد شد و کفالتی که با توجه به بیمار بودن پدر اختصاص می‌یابد و شرایط سنی در آن وجود ندارد.

در مورد کفالت پدر مسن که توضیح خاصی وجود ندارد و با رسیدن سن پدر به ۷۵ سال شامل حال فرزند می‌گردد.

شرایط لازم برای دریافت معافیت کفالت

پدر بالای ۷۵ سال تمام باشد.

مشمول تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سالی باشد که از پدری که به تشخیص شورای پزشکی نیازمند مراقبت باشد، نگهداری می کند.

تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال که پدرش فوت نموده و نگهداری و مراقبت مادر را به عهده داشته باشد.

تنها برادر تنی که سرپرستی خواهری که فاقد پدر، همسر و فرزند پسر سالم باشد را به عهده دارد.

تنها برادر سرپرست برادر بزرگ نیازمند مراقب که فاقد پدر، همسر و فرزند پسر سالم فاقد شغل باشد.

مشمول یگانه سرپرست برادر کمتر از ۱۸ سال تمام (صغیر) باشد.

اما در مورد معافیت پدر از کار افتاده، مشمول باید با انواع بیماری ها و شرایط کفالت آشنا باشد.

انواع بیماری ها، نقض عضو، معلولیت و یا محجوریت با توجه به تبصره‌های ۱ و ۴ ماده ۴۴ قانون خدمت وظیفه عمومی در اظهار نظر شورای پزشکی در مورد نیازمندی بستگان مشمول به مراقبت و یا ناتوانی آنها در مراقبت از مکفول ملاک می‌باشد، که در ادامه این قانون آمده است که “یعنی شرایطی پدر باید داشته باشد، تا پسر معاف گردد”.

لیست بیماری های والدین مشمولین برای دریافت کفالت پدر

 • قطع یا از کار افتادگی اندام فوقانی یا تحتانی
 • هرگونه اعمال جراحی روی مغز
 • پارکینسون
 • اسکار و کلوئید ناشی از سوختگی
 • دیابت شیرین
 • ضعف شدید جسمانی
 • انواع آریتمی ها و بلوک های قلبی
 • سرطان های بدخیم
 • و …

 معافیت کفالت فوت پدر یا برادر در حین خدمت

 معافیت کفالت فوت پدر یا برادر در حین خدمت

چنانچه در طول خدمت سربازی، پدر یا تنها سرپرست خانواده مشمول از دنیا برود، فرد این امکان را دارد تا در صورت برخورداری از برخی شرایط، برای دریافت معافیت کفالت اقدام نماید.

پونزاین شرایط بشرح زیر است:

 • یکی از برادران سرباز حین خدمت فوت کرده باشد.
 • یکی از فرزندان سرباز در حین خدمت فوت کرده باشد.
 • فوت کارکنان پایور و پیمانی نیروهای مسلح در حین خدمت نیز در شمول این نوع معافیت قرار می گیرد و منظور از فوت حین خدمت کارکنان پایور و پیمانی نیروهای مسلح، فوت در طول مدت خدمت (حین خدمت و خارج خدمت) می باشد. به غیر از فوت در وضعیت غیبت، فرار از خدمت، و یا فوت بر اثر خود کشی و ارتکاب جرایم مانند نزاع و موارد مشابه که در شمول معافیت قرار ندارند.

معافیت کفالت چه مراحلی دارد؟

 معافیت کفالت مادر (طلاق والدین)

مادری که از همسرش جداشده باشد، به فرد مشمول برای این نوع شرایط، معافیت موقت کفالت مادر داده می‌شود و باید تا ۳۰ ماه بعد از طلاق و یا فوت پدر مشمول، ادامه داشته باشد؛ پس از گذشت ۳۰ ماه، چنانچه مادر فاقد همسر و سرپرست باشد، معافیت موقت به معافیت دائم کفالت مادر تبدیل می‌شود.

در این موارد باید توجه داشته باشید، اگر فرزند اول خانواده از معافیت کفالت مادر استفاده کرده باشد و معافیت دائم شامل حال او شود، در صورتی که پس از صدور معافیت دائم مشمول دچار بیماری شده و در نتیجه فوت کند و مورد تایید پزشک نظام وظیفه باشد؛ معافیت کفالت مادر شامل حال فرزند دوم می شود.

فرزند دوم نیز می تواند پس از مرگ برادرش از این معافیت کفالت استفاده کند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کفالت مادر

 • برگه وضعیت مشمول
 • کپی کارت ملی
 • عکس رنگی مشمول ۳*۴
 • گواهی آخرین مدرک تحصیلی
 • اصل و تصویر شناسنامه عکس دار مشمول
 • اصل و تصویر صفحات شناسنامه عکس دار پدر و مادر
 • تصویر صفحه اول شناسنامه خواهر و برادر مشمول
 • گواهی فوت پدر در صورت فوت و یا گواهی حکم طلاق
 • عکس ۳*۴ از مادر مشمول
 • برگه تکمیل شده آخرین وضعیت مشمول

چگونه می توان معافیت کفالت پدر را دریافت کرد ؟

معافیت کفالت خواهر

معافیت کفالت خواهر به دو صورت دائم و موقت صادر می‌گردد.

پونزمعافیت کفالت خواهر در دو صورت به شما تعلق می‌گیرد، که بشرح زیر است:

شما کفالت خواهر صغیر یا مطلقه خود را برعهده بگیرید. (در صورتی که پدر شما در قید حیات نباشد و شما یگانه سرپرست خانواده باشید.)

معافیت کفالت سه خواهری

باید توجه داشته باشید که معافیت کفالت خواهر به صورت موقت صادر می‌شود. در صورت داشتن خواهر صغیر و یا خواهر مطلقه و فوت پدر و دارا بودن دیگر شرایط معافیت کفالت خواهر، شما می‌توانید به صورت موقت کفالت خواهرتان را برعهده بگیرید. این کفالت تا زمانی که خواهر شما مجرد باشد و ازدواج نکرده باشد تمدید می‌شود.

مزیت این معافیت کفالت برای مشمولان این است که می‌توانند دیرتر به خدمت سربازی بروند، البته ناگفته نماند که اگر فرد مشمول چند سال پی در پی بتواند معافیت موقت خود را تمدید کند، معافیت موقت او تبدیل به معافیت دائم می‌گردد.

معافیت کفالت برادر

پونزتوجه داشته باشید که معافیت کفالت برادر به دو نوع زیر تقسیم می شود:

کفالت برادر صغیر (کوچک) و یا کبیر (بزرگ) نیازمند مراقبت و فاقد پدر یا همسر یا فرزند ذکور غیر محجور و فاقد شغل

کفالت برادر صغیر کوچکتر از ۱۸ سال

باید اشاره کنیم که معافیت کفالت برادر از نوع معافیت دائم بوده و اعتبار آن تنها به زمان صلح محدود می شود و در زمان جنگ این نوع از معافیت معتبر نمی باشد.

در این مورد چنانچه پدر زنده باشد و در زندان یا مفقودالاثر باشد، مشمول نمی تواند معافیت کفالت برادر بیمار خود را دریافت کرده و فوت پدر یکی از شرایط اصلی این نوع از معافیت به شمار می رود.

همچنین چنانچه مشمول برادری داشته باشد که نیازمند مراقبت تشخیص داده شود و فاقد پدر و همسر باشد و فرزند برادر بیمار نیز بیمار باشد و شورای پزشکی وظیفه عمومی این موضوع را تایید نماید و وی قادر به سرپرستی از پدر خود نباشد، مشمول می تواند به عنوان سرپرست نگهدارنده تقاضای معافیت کفالت برادر نماید.

محجوریت فرزند برادر که در این قانون ذکر شده، به معنای بیماری و یا صغر سن فرزند برادر می باشد که قادر به سرپرستی از پدر نیست.

نکاتی در خصوص شرایط کفالت برادر صغیر

چنانچه پدر در قید حیات اما در زندان یا مفقودالاثر باشد، برادر مشمول نمی تواند معافیت کفالت برادر صغیر خود را دریافت نماید و در واقع در معافیت کفالت برادر، فوت پدر از شروط اصلی دریافت این نوع از معافیت می باشد.

در خصوص نحوه گرفتن معافیت کفالت برادر، بایستی بدانید در قید حیات بودن مادر برادر صغیر مانعی برای رسیدگی به معافیت کفالت برادر صغیر نخواهد بود.

در معافیت کفالت برادر صغیر، وضعیت جسمانی او نیاز به بررسی ندارد و صرفا صغیر بودن وی ملاک رسیدگی به معافیت کفالت برادر می باشد.

چنانچه برادر صغیر پس از فوت پدر، برادر تنی نداشته باشد، برادر ناتنی می تواند درخواست معافیت کفالت برادر را نماید.

در بین برادران ناتنی برای دریافت معافیت کفالت برادر صغیر، حق تقدم با آن برادری است که با برادر زیر ۱۸ سال از پدر یکی باشند.

چنانچه برادر یا برادران صغیر پس از فوت پدر تحت پوشش سازمان های امدادی و خیریه قرار گرفته باشند، اما برادر توانایی سرپرستی و نگهداری از ایشان را داشته باشد، می تواند معافیت کفالت برادر با برادران صغیر خود را دریافت نماید.

چنانچه برادری از معافیت کفالت برادر صغیر خود استفاده کرده و پس از آن خودش بیمار شده یا فوت نماید و دیگر توانایی سرپرستی از برادر صغیر خود را نداشته باشد، برادر دیگر می تواند درخواست دریافت معافیت کفالت برادر خود را نماید.

نکاتی در خصوص شرایط کفالت برادر صغیر

معافیت کفالت ایرانیان خارج از کشور

امروزه تمامی خدمات و امور مربوط به تردد، صدور گذرنامه و درخواست کفالت ایرانیان خارج از کشور از طریق کنسولگری ایران در این کشو رها انجام می گیرد که نحوه و شرایط آن در وبسایت این دفاتر درج شده است.

یکی از سوالات مهم متقاضیان معافیت کفالت نحوه تشکل پرونده و رسیدگی به آن است که در این زمینه باید بگوییم. چنانچه پدر مشمولان بالای ۷۵ سال سن داشته و مشمول فاقد غیبت سربازی باشد، میتواند درخواست خود را از طریق دفتر سفارت ایران در خارج از کشور ارائه و ثبت نماید. برای پیگیری این موضوع سه حالت وجود دارد که در ادامه مشاهده می کنید:

 • مشمول خارج از کشور و افرادی که وی مدعی کفالت آنان است، داخل کشور باشند.
 • مشمول داخل کشور و افرادی که وی مدعی کفالت آنان است، خارج کشور باشند.
 • مشمول و افرادی که وی مدعی کفالت آنان است هر دو خارج از کشور باشند.

در حالت اول تقاضانامه مشمول که نوع معافیت در آن ذکر شده است، توسط نمایندگی سیاسی، کنسولی ایران در کشور محل اقامت تأیید و بعد به وزارت امور خارجه ارسال می شود تا برای رسیدگی به سازمان وظیفه عمومی ارائه شود. معاونت مشمولان و امور معافیت ها نیز مدارک را به معاونت وظیفه عمومی استان مربوطه ارسال می کند. دقت کنید که در سایر مراحل بعدی، نیازی به حضور مشمول نیست.

در حالت دوم نمایندگی سیاسی یا کنسولی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت، مدارک را با توجه به نوع فعالیت تکمیل و بعد از تأیید، به وزارت امور خارجه ارسال می کند.

در حالت سوم مدارک لازم توسط نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور تکمیل و بعد برای تأیید به وزارت امور خارجه ارسال می شود و در مراحل بعدی به سازمان وظیفه عمومی ارسال می شود. پرونده در این حالت به مرکز وظیفه عمومی تهران بزرگ ارجاع می شود.

شایان ذکر است که وکیل تعیین شده پیگیری امور را به دست خواهد گرفت، مشمول می تواند یکی از بستگان و دوستان مورد اعتماد را به عنوان وکیل خود انتخاب کند.

معافیت کفالت ایرانیان خارج از کشور

سخن آخر

معافیت کفالت از جمله پر طرفدارترین روش های اخذ کارت معافیت سربازی است، که افراد زیادی به دنبال استفاده از آن هستند.

در حال حاضر روش های مختلفی برای دریافت این کفالت در دستور العمل اعلامی سازمان نظام وظیفه وجود دارد، که به چند مورد از این روش ها در مقاله فوق اشاره شد.

شما برای دریافت آخرین اخبار خدمت سربازی و دریافت مشاوره نظام وظیفه و مشاوره معافیت کفالت، می توانید از طریق شماره تماس های درج شده با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه در ارتباط باشید. از همراهی شما با آویژه سپاسگزاریم.

سوالات متداول

آیا هر فردی که تک فرزند ذکور است، می تواند درخواست معافیت کفالت سربازی پدرش را داشته باشد؟

خیر؛ به سن پدر و شرایط جسمانی پدرش بستگی دارد. اگر پدرش ۷۵ سالش تمام شده و ناتوان و بیمار باشد و توانایی سرپرستی و مراقبت از خودش و خانواده را نداشته باشد، در صورتی که این بیماری و ناتوانی مورد تایید شورای پزشکی واقع شود، می تواند کفالت پدرش را برعهده بگیرد.

اگر فرزندی به خاطر مادرش از خدمت سربازی معاف شده باشد، آیا می توان به ادعای فرزند دوم برای معافیت کفالت سربازی مادر رسیدگی کرد؟

بله اگر فرزند معاف شده به دلیل ناتوانی قادر به سرپرستی از مادر نباشد و یا اینکه فوت کرده باشد، رسیدگی به ادعای کفالت فرزند دوم مانعی ندارد.

آیا در حین تحصیل می توان درخواست معافیت کفالت سربازی کرد؟

بله افراد مشمولی که در حال تحصیل هستند، با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل می توانند درخواست معافیت کفالت کنند و از معافیت کفالت پدر استفاده نمایند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست؛ تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود گامی مهم بردارید. در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت کفالت به شما هم میهنان عزیز ارائه می دهد.

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید.

معافیت کفالت چیست؟ | آشنایی با انواع کفالت + شرایط مشمولان

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه معافیت کفالت چیست؟ | آشنایی با انواع کفالت + شرایط مشمولان

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 213 نظر:
 1. سلام وقت بخیر مادر من نزدیک ۷سال از پدرم جدا شده و یه برادر بزرگتر دارم که بخاطر بیماری که داره سربازی معاف شده میخواستم بدونم میتونم کفالت مادرم بگیرم یا نه

  1. سلام وقت بخیر
   یکی از شروط کفالت مادر ،این است که شما پسر بزرگ خانواده باشید ،اما طبق شرایط دیگری امکان معافیت وجود خواهد داشت

 2. سلام. سن پدرم ۷۵ سال هستش. یه برادر از خودم بزرگتر که ازدواج کرده و خودم ۳۰ ساله هستم و تا حالا اقدام نکردم، سه تا برادر کوچکتر از خودم دارم که دو تا معافیت پزشکی گرفتن یکی هم خدمت خودش رو تموم کرده که هر سه تا مجرد هستند. با این وجود میتونم واسه کفالت پدرم اقدام کنم؟

  1. سلام وقتتون بخیر برای معافیت کفالت باید تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال باشید

 3. سلام وقتتون بخیر
  من پدرم ۶۵ سالشه و از کار افتادس
  ی داداش بزرگ تر از خودمم دارم ک مریضه
  نمیتونه کار کنه
  آیا معافیت شامل میشه؟

  1. سلام وقتتون بخیر در صورت عدم تایید صلاحیت برادرتان امکانش میتواند وجود د اشته باشد.

 4. سلام
  من ۲۳ سالمه لیسانس دارم
  برادر بزرگم وقتی مجرد بوده کفالت مادر رو گرفته (پدرم فوت شده ) الان ازدواج کرده و دو تا بچه داره
  من میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟؟؟

 5. سلام من یک برادر بزرگتر از خودم دارم ولی ازدواح کزده و پدرمم به شدت مریضع ،هیچ جوره میشع کفیل پدرم بشه؟

  1. سلام وقت بخیر
   متاهل بودن پوام مثبت برای برادر شما در زمینه کفالت پدر شما است.

 6. سلام وقت شما بخیر ببخشید بنده جز خودم یه خواهر دارم که از من بزرگتره مادرم نزدیک ده ساله طلاق گرفته و تحت پوشش بهزیستی هم هستیم آیه بنده معاف خواهم شد؟

  1. سلام وقت بخیر من ۲۰ سالمه غیب ندارم چون یکی دو ترم دانشگاه درس میخوندم پدرم مبتلا به سرطان غدد لنفابی هست و یه برادرم داشتم که همین بیماری پدرم داشت فوت کرد سال ۸۸ الان تک پسر خانواده هستم چقدر احتمال داره برا معافیت؟

 7. سلام من صدورکارت شدم۱۴۰۱/۰۷/۰۷ معافیت کفالت پدرنیازمندمراقبت ماده ۶بهزیستی چندماه دیگه کارتم را اداره پست شهرمان به درخانه مان می آورد

 8. با سلام بنده پدرم ۸۵ سال است و بیماری حرکت جسمی دارد آیا معافیت شامل من میشه ؟

 9. سلام ببخشید من یک خواهر بزرگتر از خودم دارم که دانشگاه رو تموم کرده و مادر من هم ۶ بار عمل کرده و زیاد راه نمیتونه بره.
  پدرمم هم بازنشسته و ۶۲ ساله هستش میخواستم بدونم که آیا میتونم معافیت کفالت مادرم رو بگیرم یا نه.

  {{{ مادرم یک بار فتخ عمل کرده.
  ۳ بار هم کمرش رو عمل کرده، ( یک بار ستون فقرات رو که پیچ خرده بود رو باز کردن و تراش دادن ،یک بار هم پلاتین گذاشتن و پیچ کردن و بعد عمل هم پوست کمرش جوش نهورد، و یک بارهم برای اون جوش نخوردن عمل کرد).}}}

 10. سلام من پدرم معلول هست رفتیم بهزیستی و کمیسیون گرفت و قبول کردن ولی وقتی خواستم برم کمیسیون نظام وظیفه بهم گفتن شده سه سال و یک ماه و بخاطر اینکه تا سه سال بیشتر وقت نداشتم دیگه نمیتونم معاف بشم ایا راهی وجود نداره؟یه متنی نشونم داد که نوشته بود متقاضی برای کفالت سه سال وقت دارد

  1. سلام
   ما جز موارد خاص هستید لذا برای بررسی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 11. سلام
  پدر بنده ۶۰ سالش هست و دیکس کمر شدید داره .و نصف روده اش مصنوعی هست . قلبش هم یه بار بالون زده و چند تا مشکل دیگه
  ایا معافیت شاملم میشه ؟

  1. سلام وقت شما بخیر .در صورتی که پدر بالای۵۰ سال باشد واز کار افتادگی داشته باشند و بیماری وی جزو بیماری های نیازمند مراقبت باشد طبق رای نظام وظیفه شامل معافیت تک پسر بالای ۱۸ سال میشود

   1. با سلام بنده پدرم ۸۵ سال است و بیماری حرکت جسمی دارد آیا معافیت شامل من میشه ؟

  2. با سلام بنده پدرم ۸۵ سال است و بیماری حرکت جسمی دارد آیا معافیت شامل من میشه ؟

 12. با سلام
  اگر شخصی برادرش فوت کرده باشد
  مادر دچار دیابت شدید و مشکل قلبی باشدمدارک پزشکی کامل
  و پدر به دلیل شکستگی لگن که در سال ۶۴ برایش اتفاق افتاده باشد که قادر به انجام کار نباشد ومدارک پزشکی در این مورد نداشته باشد
  شخص میتواند معافیت بگیرد.
  باتشکر

  1. سلام خدمت شما .دوست عزیز با توجه به موارد اعلام شده .اگر شما فاقد غیبت بوده و تک فرزند پسر بالای ۱۸ سال خانواده باشید از طریق کفالت پدر نیازمند به مراقبت میتوانید اقدام نمایید
   یا در صورت تحت پوشش بودن بهزیستی از طریق ماده ۶ بهزیستی هم میشود اقدام کرد

 13. سلام من میخوام کفالت مادر رو بگیرم برادر بزرگتر از خودم رو دارم ولی هم ازدواج کرده هم خارج از کشوره امکانش هست؟

 14. سلام خسته نباشید ببخشید کفالت بگیری میزنخ مال چه ارگانی بوده یا هیچی نمی‌نویسه

 15. سلام..بنده یک عمو معلول دارم که مشکل روانی هم داره و در واقع اراده و اختیار نداره و قانوناً قیّم ایشان هستم و هر گونه مراقبت و امور اداری و … به عهده من هست.آیا میتونم از این طریق کفالت بگیرم؟

 16. سلام من ۲۴ سالمه یک داداش دارم که ۱۸ سالشه پدرمون فوت شده . میتونم از کفالت مادر استفاده کنم ؟؟

 17. سلام وقت بخیر من ۳ تا خواهر دارم خودم تک پسرم ، پدرم من ۱۸ سال محکوم شد الان ۵ سال داره حبس میکشه ،مادرم و یکی از خواهرم تحت پوشش کمیته امداد هستش اون ۲ تا خواهرام ازدواج کردن آیا میتونم معافیت ۳ خواهری بگیرم؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای شرایطی که عنوان کردید با ارائه ی اطلاعات بیشتر از یک طریق دیگر ممکن است امکان پذیر باشد

 18. سلام..من یک عموی معلول و بیمار دارم که مشکل روانی هم داره و هیچ گونه اراده ای از خودش نداره و من قانوناً(زیرنظر دادگستری) قیمیّت ایشون رو دارم و ازش مرقبت میکنم..میتونم از این طریق معافیت دائم بگیرم؟
  ایشون برادر و خواهر هم دارند ولی قانونا من ازش مراقبت میکنم
  لطفا راهنمایی کنید..ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   در مورد موضوع شما جزو کمیسیون موارد خاص نظام وظیفه ممکن است لحاظ شود.

 19. با سلام من تاریخ اعزامم ۱۴۰۱/۷/۱ هستش. پدرم در تاریخ ۱۴۰۱/۷/۱۱ ۷۵ ساله می شود آیا می توانم در حین دوره آموزشی برای معافیت کفالت اقدام کنم و یا آیا راه حلی برای اینکه به خاظر ۱۰ روز باقیمانده به خدمت سربازی نروم هست؟ تک فرزند هستم و غیبت هم ندارم.

  1. سلام وقت بخیر
   برای کفالت و تک فرزند بودن با در نظر گرفتن یک سری شرایط از جانب نظام وظیفه می توان اقدام کرد

 20. سلام
  من دو برادر و یک خواهر دارم که همگی ازدواج کرده اند.
  پدرم دو ماه پیش فوت کرده .
  من با مادرم زندگی می کنم.
  می خواستم ببینم ایا میتونم از معافیت کفالت استفاده کنم یا نه..
  با تشکر

 21. سلام من سرپرستی مادر وپدربزرگم رابر عهده دارم که الان پدر بزرگم روی تخت خواب است وپاش شکسته وفلج است و مادری پیر دارم پدر من فوت نموده است و هر دوی آنها تحت پوشش کمیته امداد هستندوفقط یک برادر تنی دارم که حدود ۱۰سال است مارا ترک کرده است آیا من می توانم درخواست معافیت کفالت بدم.

 22. سلام خسته نباشید پدرم عمل قلب باز انجام داد که سه تا از رگ هایش بسته بود و دیگر برادری ندارم آیا می توانم کفالت پدرمو بگیرم

  1. سلام وقتتون بخیر باشه در صورت دارا بودن بقیه شرایط امکانش میتواند وجود داشته باشد.

 23. سلام خسته نباشید عمل جراحی قلب باز انجام داد که سه تا از رگ های قلبش بسته بود و دیگر برادری هم ندارم آیا می توانم کفالت پدرمو بگیرم

  1. سلام وقتتون بخیر باشه در صورت دارا بودن بقیه شرایط امکانش میتواند وجود داشته باشد.

 24. سلام
  اگر نگهداری مادر بعد طلاق طرفین به عهده فرزند دوم و کوچکتر باشه باز هم فرزند اول معاف میشه؟؟؟

 25. سلام‌و خسته نباشید مادر بزگ من شوهرش فوت کرده و تنها زندگی میکند اگر من کمک حال ایشان باشم میتوانم معافیت بگیرم یا نه من‌خودم مجرد هستم.

 26. سلام من ۲۶ سالمه دفترچه پست نکردم پدرم فوت شده و برادرم هم مهریه میده و هم زن و بچه داره میتونم برای مادرم کفالت بگیرم

  1. سلام وقت بخیر باید شرایط شما به خصوص در مورد غیبت بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد

 27. سلام من متولد ۶۷هستم متاهل و دارای دو فرزند پدر و مادرم سنشون بالای ۷۰سال هست و یک خواهر با معلولیت ذهنی بسیار شدید که تحت نظر بهزیستی می باشد دارم آیا امکانش هست معافیت کفالت بگیرم

 28. سلام من متولد ۶۷هستم متاهل و دارای دو فرزند پدر و مادرم سنشون بالای ۷۰سال هست و یک خواهر با معلولیت ذهنی بسیار شدید که تحت نظر بهزیستی می باشد دارم آیا امکانش هست معافیت کفالت بگیرم

 29. سلام من الان یک ساله مادرم فوت کرده و دو تا خواهر یکیش ۲۰ و دومی ۱۰ ساله پدرم هم باهامون زندگی نمیکنه میتونم معافیت کامل بگیرم البته پدرم ۵۴ ماه ایثارگری داره که ۳۰ ماه برای برادر ناتنیم معافیت گرفته که البته برادرم ازدواج کرده الان.

 30. سلام من الان یک ساله مادرم فوت کرده و دو تا خواهر یکیش ۲۰ و دومی ۱۰ ساله پدرم هم باهامون زندگی نمیکنه میتونم معافیت کامل بگیرم البته پدرم ۵۴ ماه ایثارگری داره که ۳۰ ماه برای برادر ناتنیم معافیت گرفته که البته برادرم ازدواج کرده الان.

 31. سلام پدرم ۷۰ سال سن داره مریض هس چن تا خواهر مجرد دارم و دوتا بردار بزرگ ترم ک ازدواج کردن من میخام سرپرست خانواده بشم بهم معافیت کفالت تعلق میگیره یا نه؟؟؟؟

 32. سلام پدرم ۷۰ سال سن داره و مریض هست چهارتا خواهر مجرد و ی برادر زیر ۱۴ سال دارم دوتا برادر بزرگم دارم ولی اونها ازدواج کردن و سر خونه زندگی خودشون هستن من میخام سرپرست خانواده بشم ایا ب من معافیت کفالت تعلق میگیره یا ن لطفا سریعتر جواب بدین ممنون میشم

 33. سلام من پدرم سنش تقریبا ۶۰ ساله ولی تعویض مفصل لگن کرده و لگنش مصنوعی میخواستم بدونم میتونم معافی کفالت بگیرم هنوز ۵ ماه از معافیت تحصیلیم مونده تازه دانشگاه تموم کردم و خودمم تک فرزندم و خانواده تحت پوشش کمیته امداد هستند

 34. سلام بنده ۲۲ سال سن دارم و در حال خدمت هستم و پدرم معلول است و برادرم کفالت پدرم رو گرفته ولی از پس هزینه های خانواده بر نمی آید من هم می توانم کفالت پدرم رو بگیر که کمک حالش باشم

 35. سلام درصورت داشتن برادر بزرگتر و فوت پدر در حالی که برادر بزرگتر خانواده را رها کرده باشد پسر دوم میتواند کفالت مادر بگیرد؟

 36. سلام .بنده پدرم ۶۵ سالشه و توان کار کردن نداره .میتونم معافیت بگیرم .ما چهار تا پس هستیم همه هم ازدواج کردیم پدرو مادرم پیش من هستن

 37. سلام من ۲۴سالمه در حین خدمتم پدرم جانباز ۱۵درصد ازکار افتاده ی کلی هست و دیسک کمر داره واینکه سکته ی قلبی کرده دوبار آنژیو کرده و تک پسرم هستم غیبت هم ندارم آیا معافیت کفالت به من تعلق میگیره؟

 38. باسلام.
  بزرگواران میگم
  من تک پسرم ۲۴سالمه غیبت ندارم،پدرم ۵۳سالشه
  بیماری دیابت، چربی خون، فشار خون، و انسولینی هست، و اینکه قند خون پدرم باعث ضعف بینایی شده و همچنین باعث شده الان پشت چشمش خون ریزی کرده،
  ایا این شرایط باعث معافیت میشود؟

 39. سلام من همسرم ۱۱سال فوت کرده و به پسر صغیر دارم خودم متولد۶۳هستم.ازدواج هم نکرده ام .آیا معافیت به من تعلق میگری…ممنون از راهنمایتون

  1. سلام مشمولان دارای فرزند صغیر تا زمانی که ازدواج نکرده‌اند، از خدمت سربازی معاف هستند به شرطی که غیبت غیر موجه نداشته باشند .

 40. سلام وقتتو بخیر
  من پدرم مشکل قلبی دارن و نمیتونن فعالیت داشته باشن .من هم تنها پسرش هستم و ۲۳ سالمه تا این لحظه هم برای خدمت اقدامی نکردم .
  آیا با این شرایط میتونم از کفالت استفاده کنم

  1. سلام وقتتون بخیر باشه درصورتیکه شرایط لازم را داشته باشید میتوانید برای گرفتن کفالت پدرتان اقدام فرمایید.

 41. سلام اگه مادر بزرگ زیر ،۷۵ سال باشه و فاقد همسر ولی فرزندانش ازدواج کرده باشن نوه میتونه معافیت کفالت بگیره؟

   1. سلام من خدمت سربازی ثبت نام کردم و متأهل هستم و داری سه فرزنده وسرپرست مادرم هم هستم ویک خواهر دارم پدرم زن دوم گرفتندو من هم تک فرزنده خانواده‌ام هستم

  1. سلام.من متولد۱۹/۱۲/۱۳۸۲هستم،پدر بزرگ ومادر بزرگم بالای ۸۰ سال دارند.وهردو پیر ومریض هستند. یک نوه پسری دیگر داردودرشهر دیگری مشعول تحصیل دانشگاهی است،ویک دایی ،دارم مجرد وبالای ۴۰ سال ودر شهر دیگری برای خودش زنگی میکند،وخاله ی دارم مجرد وبالای ۴۰ سال و در خارج از کشور زندگی میکند والان پدر بزرگم ومادر بزرگم هردو مریض اند وکسی را ندارن،ومن باید به انها کمک کنم ،ایا با این شرایط میتونم کفالت سربازی بگیرم.

 42. سلام پدر من ۷۰ سال دارد و طی انژو گرافی مشخص شده که ۳ رگ قلبی او مسدود است به میزان نصف به بالا پلاک دارد و باید جراحی باز قلب انجام دهد. ایا از روی این بیماری پدر امکان معافیت کفالت دارم؟

 43. سلام، من پدرم ۷۵ سال سن داره ، ولی خیلی وقت پیش طبق نظریه پزشک و دادگاه سن شناسنامه افزایش پیدا کرده،
  من الان میتونم معافیت کفالت بگیرم؟؟؟

 44. سلام خسته نباشید مادر من ۳ ماهه که طلاق گرفته و من حدود ۱ سال غیبت خوردم من میتونم بعد از گذشت ۳۰ ماه از طلاق معافیت بگیرم؟

  1. میتوانید کفالت موقت در حال حاضر بگیرید که برای بررسی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 45. سلام وقت بخیر من ۲۴ سال دارم یه برادر بزرگتر از خودم هم دارم ک ازدواج کرده و پدرم فوت کرده خودم سرپرستی مادر و خواهرم گرفتم خودم هم زیر نظر بهزستی هستم خواستم بدونم شرایط معافیت بهم میخوره یا ن

  1. سلام
   وقتتون بخیر امکان معافیت شما درصورت داشتن برادر بزرگ امکان پذیر نمیباشد

 46. یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید
  من‌ پدرم ۵۴ ساله دیابت بالا داره
  خودم هم چشمم ضعیف نمره دوتا چشم باهم ۳.۵
  زگیل تناسلی هم دارم
  میخواستم بدونم میشه هم زمان معافیت پزشکی و کفالت پدر اقدام کنم امکان اش هست دوتا مرحله معافیت باهم اقدام کنم یا ن

  1. سلام وقتتون بخیر امکان درخواست همزمان دو نوع معافیت با هم نیسشت برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تمابس بگیرید

 47. یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید
  من‌ پدرم ۵۴ ساله دیابت بالا داره
  خودم هم چشمم ضعیف نمره دوتا چشم باهم ۳.۵
  زگیل تناسلی هم دارم
  میخواستم بدونم میشه هم زمان معافیت پزشکی و کفالت پدر اقدام کنم امکان اش هست دوتا مرحله معافیت باهم اقدام کنم یا ن

  1. سلام وقتتون بخیر امکان درخواست همزمان دو نوع معافیت با هم نیسشت برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تمابس بگیرید

 48. سلام‌.من ۳۶ سالمه.پدرم فوت شده.برادر کوچیکم محجوریت داره و تحت همایت بهزیستی هستش.مادرمم تحت همایت کمیته امداد هست.آیا من میتونم با گرفتن کفالتشون معاف بشم؟

 49. سلام.
  من ۳۶ سالمه.
  پدرم فوت کرده.برادر کوچیکم محجوریت داره و مادرمم هم تحت همایت کمیته امداد هست.
  آیا من میتونم خودم رو معاف کنم؟

 50. سلام و وقت بخیر
  من ۲۵ ساله هستم و دانشجو، پدر و مادرم هر دو فوت کردن، دو برادر متاهل بالای ۱۸ سال هم دارم که دوره سربازی رو انجام دادن و سه خواهر مجرد دانشجوی بالای ۱۸سال، ایا می تونم کفالت خواهرام رو به عهده بگیرم برای معافیت؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 51. سلام،خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم
  من ۲۴سالمه و یه داداش۱۹ساله دارم پدر و مادرشون از هم جدا شدن و پدرم بیماری اعصاب داره ایا میتونم کفالت پدرم رو بگیرم؟

  1. شلام وقتون بخیر از شروط اصلی کفالت تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال و نداشتن غیبت هست

 52. سلام بنده ۲۲ سال سن دارم و یک برادر بزرگ تر از خود دارم پدرم تازه فت کرده و برادرم نمیخاد اقدام کنه واس کفالت میخاستم ببینم میتونم به جای برادر بزرگ ترم من اقدام کنم برای کفالت

 53. سلام وقت بخیر بنده در حین خدمت هستم تک پسر خانواده پدرم فوت شده غیبت هم دارم الان در حال خدمت هستم میتونم کفالت مادر بگیرم یا نه

 54. سلام من پدرم فوت کرده و ٨ سال پیش معافیت کفالت گرفتم و الان ازدواج کردم و با مادرم زندگی نمیکنم ،ی برادر کوچیکتر دارم ایا اونم میتونه معافیت کفالت بگیره ؟مادرم مددجو کمیته امداد هم هستش ممنون میشم جواب بدین

 55. سلام وقت بخیر خدمت دوستان عزیز پدرم تحت پوشش کمیته امداد هستش دارای مریضی هستش داروی شیمی استفاده میکنه مادرم ب رحمت خدا رفته و ی برادر دارم اونم ازداوج کرده داری پایان خدمت می باشد جدا هست دوستان راهنمایی لازم فرماید واسه اخد معافیت باید چ اقدام لازم رو انجام دادم بنده سنم ۲۱ سال ام هستش

 56. سلام.
  من ۲۳ سالمه .بدون غیبت.
  پدرم ۵۸ سالشه و آریتمی شدید قلبی و دارای دستگاه پیس میکر می باشد و نارسایی قلب(ef) ۳۰درصد هست.برادر هم ندارم.
  آیا میتونم از معافیت استفاده کنم؟

 57. سلام ودرود من درحال سربازیم و پدر بنده نمیتواند کار کند و سن پدرم ۵۰ ساله ومادرم ۵۵ ساله حالا من میتوانم معافی بگیرم یا کفالت اگه میشه کمک کنید.
  پدر من دو فرزند دارد یه خواهر ویکی بند خودم دستتون درد نکنه اگه راهنمایی کنید 🙏

 58. با سلام و خسته نباشید
  من الان پدر مادرم از هم جدا شدند و به برادر بزرگ تر از خودم دارم که ازدواج کرده و سر پرستی مادرمو قبول نمیکنه ایا من میتونم سرپرستی شو قبول کنم و کفالت بگیرم و درزم الان ایست خدمت زدم ایا میتونم

 59. با عرض سلام خسته نباشید من پسری ۲۰ ساله هستم که با مادرم که ۱۲ سالی هست طلاق گرفته و ازدواج مجددی نداشته زندگی میکنم مادر بنده از شوهر اول خودش یک پسر ۳۵ ساله داره که بردار ناتنی بنده محسوب میشه که تقریبا ۳۰ سالی هست هیچ ارتباطی با هم ندارن و اون پسر با پدر خودش زندگی میکنه مادرم نصف حقوق بازنشستگی مادرش که مبلغ ناچیزی هست رو میگیره بنده الان ۳ ماه میشه که به خدمت میرم تا قبل از خدمت سرکار میرفتم خرج مادرم رو میدادم مستجر هم هستیم و شرایط مالی خوبی نداریم میخواستم ببنیم راهی برای کفالت هست آیا؟!‌‌

 60. با عرض سلام خسته نباشید من پسری ۲۰ ساله هستم که با مادرم که ۱۲ سالی هست طلاق گرفته و ازدواج مجددی نداشته زندگی میکنم مادر بنده از شوهر اول خودش یک پسر ۳۵ ساله داره که بردار ناتنی بنده محسوب میشه که تقریبا ۳۰ سالی هست هیچ ارتباطی با هم ندارن و اون پسر با پدر خودش زندگی میکنه مادرم نصف حقوق بازنشستگی مادرش که مبلغ ناچیزی هست رو میگیره بنده الان ۳ ماه میشه که به خدمت میرم تا قبل از خدمت سرکار میرفتم خرج مادرم رو میدادم مستجر هم هستیم و شرایط مالی خوبی نداریم میخواستم ببنیم راهی برای کفالت هست آیا؟!‌‌

 61. سلام من ۲۴ سالمه.سال ۹۵ خدمتم شروع شد بعد از ۱۰ ماه از خدمت به دلیل مشکلات خانوادگی فرار کردم.پدرم فوت شده و مادرم ازدواج مجدد داشته. من سرپرست خواهرم هستم

   1. سلام داداشم نمیره خدمت ۲۳ سالشه میشه با مادرم برم نضام وضیفه یا پلیس +۱۰ اسمش بدون نیاز به خودش بنویسیم چیکار کنیم ممنون میشم پاسخ بدین

   2. سلام من پدر و مادرم طلاق گرفتن و فرزند دوم خانواده هستم ولی فرزند اول سربازی رفتن و متاهلن چناچنه خودم مجردم میتونم کفالت مادرم را بگیرم و سرپرست خانواده باشم
    و نکته آخر اینکه که داداش کوچیکتر خودم دارم که داره میره سربازی و مامانم با طلاق گرفتنش حقوق پدرشو داره میگیره آیا ایرادی در کفالت هست یا نه؟

  1. پدرم درسال ۹۵ فوت کرد و داداشم درحین خدمت بود کفالت خواهرمو گرفت الان هم ازدواج کرده رفته منم الان درحین خدمت هستم آیا می توانم کفالت مامانمو بگیرم خم

 62. سلام خسته نباشید
  من ۱۸ سالمه ی خواهر برادر ۷ساله دارم
  پدرم اعتیاد دارع خودم سرپرست خوانوادم هستم
  پدرم حدود ۱۵سالع اعتیاد دارع
  میتونم معاف شم

  1. سلام وقت بخیر
   برای کفالت خواهر و کفالت برادر صغیر شرایطی دارد که برای شما امکان پذیر نیست اما از راه های دیگر قادر به اقدام هستید

 63. سلام من الان حدود ۸ ماه خدمت کردم.۲ برادر و ۲ خواهر دارم که همشون به جز خواهر کوچیکم که ۲۵ سالشه ازدواج کردن.متاسفانه پدرم تازه فوت شده و الان من سرپرست مادر و خواهرم هستم.میخواستم بدونم آیا معافیت کفالت شامل حال بنده می شود یا خیر؟و اگر جواب خیر است آیا امکان انتقالی گرفتن به شهر محل سکونت خودم رو دارم یا نه اگه هست احتمالش چند درصد که منتقلم کنن؟ با تشکر

  1. سلام. در صورتی که مادر یا خواهر تحت پوشش نهادهای حمایتی باشند می‌توانید با وجود داشتن برادر بزرگتر برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.مکان خدمت سربازی به طور رندوم مشخص می‌شود و از پیش نمیتوان درباره آن چیزی گفت مگر اینکه شما برای پذیرش در ارگان خاصی یا دریافت امریه اقدام کرده باشید.

   1. سلام ودرود من درحال سربازیم و پدر بنده نمیتواند کار کند و سن پدرم ۵۰ ساله ومادرم ۵۵ ساله حالا من میتوانم معافی بگیرم یا کفالت اگه میشه کمک کنید.
    پدر من دو فرزند دارد یه خواهر ویکی بند خودم دستتون درد نکنه اگه راهنمایی کنید 🙏

   2. باسلام بنده ۲۶سال سن دارم وهشت یا ۹ساله فرار کردم ازخدمت ومادرم ازپدرم جدا شده یه برادر بزرگتر دارم که ازدواج کرده الان درحال حاضر سرپرست خانه فقط مادرمه وجفت گوش های من مشکل داره وسمعک میزارم خواستم ببینم معاف میشم ویه خواهر بزرگترم دارم وفرزنداخر هستم

 64. با سلام خسته نباشید من یه داداش دارم که الان ۳۰ سالشه چندین سال قبل کفالت پدرمو گرفته ولی الان زن و بچه داره و ی شهر دیگه هست پدر من ۷۳ سالشه در حال حاضر من و پدر مادرم با هم زندگی میکنیم خواستم بدونم میشه مجدد کفالت پدر رو گرفت !

   1. سلام وقت بخیر من در حین خدمت هستم پدرم ۶۴ سالشه ۳ تا خواهر دارم که یکیشون ازدواج نکرده و یکی شون طلاق گرفته برادر بزرگمم سربازی کرده ایا معافیت شامل من میشود ؟

   2. اگر برادر بزرگتر کفالت پدر داشته باشد.پدر فوت کرده باشد .برادر کوچک تر میتواند کفالت مادر بگیرد ؟مشکلی برای معافیت برادر بزرگتر که متاهل هست ندارد ؟

 65. سلام وقتتون بخیر
  برای کفالت پدر بیمار اقدام کرده بودم
  این پیامک امروز از نظام وظیفه اومد:نتیجه رای شورای پزشکی مثبت می باشد سوابق شما تحویل کارشناس کفالت گردید.
  میخواستم ببینم که الان تموم شده یا مرحله دیگه ای هم هست؟
  ممنون میشم جواب بدید

 66. سلام وقتتون بخیر
  برای کفالت پدر بیمار اقدام کرده بودم،امروز این پیامک از نظام وظیفه اومد:نتیجه رای شورای پزشکی مثبت می باشد سوابق شما تحویل کارشناس کفالت گردید.
  میخواستیم ببینم الان یعنی تموم شده؟ یا مرحله دیگه ای هست؟ چی کار باید کرد
  ممنون میشم جواب بدید

 67. سلام من ۱۸ سال سن دارم و یک خواهر بزرگ تر از خودم دارم و پدرم دریچه تنفسیش مشکل داره یعنی از کار افتادس ایا میتونم کفالت معافیت پدرمو بگیرم؟ ممنون میشم جواب بدید

   1. سلام من ۲۲ سالمه دو سال غیبت دارم پدرم از کار افتاده و دارای وسواس شدید هستش برادر بزرگم هم عقب مانده ذهنی میباشد آیا کفالت پدر یا برادر به من تعلق میگیره

    1. سلام
     بله امکان دارد که برای بررسی بیشتر شرایط کفالت با کارشناسان ما تماس بگیرید

  1. سلام ودرود
   بنده ۲۳سالمه هم مادرم وهم پدرم فوت کردن ودوتا خواهر ۱۹ساله دارم ویع برادر درحال خدمت

   جناب من می تونم برای معافیت کفالت اقدام کنم

   1. سلام خدمت شما، برای گرفتن کفالت خواهر یکی ازشرایط نداشتن برادر بالای ۱۸ سال است ، در غیراینصورت اگر ثابت شود شما تنها سرپرست دارای صلاحیت هستید شامل کفالت میشوید.

    1. سلام خسته نباشید ببخشید مم ۲۳ سالمه درس میخوندم و میخوام برم خدمت سربازی ولی پدرم فوت کردن و من تنها نفری هستم که مادرمو نگه میدارم و ۳تا داداش دارم که همشون ازواج کردن و جدا شدن سن مادرمم از ۶۰سال گزشته مریض هم هس من مرافبت میکنم و خرج خونرو میدم ایا میشه معافیت گرفت ؟

     1. با سلام باید فرزند ارشد باشید در غیر اینصورت کمیسیون موارد خاص تشکیل میشود

 68. سلام من ۱۸ سال سن دارم و یک خواهر بزرگ تر از خودم دارم و پدرم دریچه تنفسیش مشکل داره یعنی از کار افتادس ایا میتونم کفالت معافیت پدرمو بگیرم؟

   1. سلام اقا من ۲۳ سالمه ۱۴ ماهه در خدمتم .من ۳ تا برادر دارم که ۲ تاش زن و بچه دارن و یکی دیگشم تازه زن گرفته ۴ تا خواهر دارم که ۳ تاش شوهر دارن و اون یکی خواهرم که از همشون بزرگتره با مادرم زندگی میکنه و مشکل عصبی داره
    الان پدرم هم فوت کرده و من و خواهرم و مادرم با هم زندگی میکنیم خواستم بگم که معافیت شامل من میشه یا نه
    خواهشا جواب بدین🙏🏽🙏🏽

 69. سلام من ۲۰ سال سن دارم و دانشجوی حقوق هستم و یک برادر ۲ ساله دارم و پدرم در قید حیات هست ایا میتونم معافیت کفالت بگیرم

  1. سلام. خیر اگر پدر از کار افتاده نیستند شما نمیتوانید کفالت برادر کوچکتر را برعهده بگیرید.

 70. سلام خسته نباشید ببخشید پدر من ۷۲ سالشه ولی گفتن باید بالای ۷۵ باشه اما تو خبر شما ۷۰بود
  کدوم درسته من میتونم اقدام کنم؟؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر سن پدر برای قانون کفالت ۷۵ سال هستش اما در صورت داشتن شرایط خاصی اعم از بیماری میتوان از این شرط چشم پوشی کرد .

  1. سلام من ۲۰ سال سن دارم و دانشجو هستم و یک برادر ۲ ساله دارم و پدرم در قید حیات هست ایا میتونم معافیت کفالت بگیرم

   1. سلام. خیر اگر پدر از کار افتاده نیستند شما نمیتوانید کفالت برادر کوچکتر را برعهده بگیرید.

 71. سلام من پدرم فوت کرده و ۴ تا برادریم من کوچیکشونم و بالای ۱۸ سالمه و هر سه تا داداشم سربازی رفتن و یکیشونم با پدرم فوت کرده الان من و مادرم و دوتا داداشم باهم زندگی میکنیم اون برادرم که فوت کرده متاهل بوده و او دوتاشونم که الان باهمیم یکیشون یه بار ازدواج کرده و از هم جداشدن الان من و مادرم و دو تا داداشام باهمیم آیا میتوانم از طریق کفالت مادر اقدام کنم معاف میشم

  1. سلام وقت بخیر
   من یه برادر بزرگتر از خودم دارم ناتنی ، که ازدواج کرده ، پدرم ۶۶ سالشه دیابت داره و جفت چشماشو عمل کرده که یکی از چشماش دچار خونریزی شده بود رتینوپاتی دیابتی ایجاد شده بود ، مادرم هم عمل قلب باز کرده ، پدرم دیگه نمیتونه کار کنه ، ایا با وجود برادر ناتنی میتونم کفالت پدر بگیرم ؟ ( برادر ناتنی رابطه خوبی نداره با ما کلا ) اگه نمیشه ، با توجه به ناتوانی پدرم ایا میشه کفالت مادرم رو بگیرم ؟

 72. سلام وقت بخیر،من یه پسر ۲۴ ساله هستم که تازه لیسانس گرفتم و اضاف خدمتی هم ندارم، من کفالت دوتا از بچه‌های برادرم که بچه طلاق بودن رو گرفتم.، الا میتونم که از طریق کفالت دوتا بچه های برادرم معافیت دائم بگیرم ؟

  1. سلام. شرایط شما نیاز به بررسی چند جانبه دارد لطفاً برای دریافت اطلاعات کامل و دقیق با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 73. سلام من با مادرم زندگی میکنم و دو تا برادر بزرگتر از خودم دارم که هر دوتاشون ازدواج کردن و شرایط نگهداری مادرمو ندارن آیا من میتونم معافیت کفالت بگیرم؟

 74. سلام بابام دیالیزی و من باید هر هفته ۳ بار ببرمش و معافیت کفالتی خواستم شرایطشون چیست

   1. سلام بنده ۲۲ سال سن دارم و یک برادر بزرگ تر از خود دارم پدرم تازه فت کرده و برادرم نمیخاد اقدام کنه واس کفالت میخاستم ببینم میتونم به جای برادر بزرگ ترم من اقدام کنم برای کفالت

 75. سلام برای گرفتن معافیت حتما باید موقع پست کردن دفترچه این کار را انجام بدیم یا نه من که الان دانشجو هستم و ۲ترم دیگه دارم میتونم اقدام کنم؟؟؟

 76. درود
  برادر من اسکیزوفرنی داره و زیر نظر بهزیستی هس
  من میخوام کفالت بردارمو بگیرم
  پدرم ۶۵ سال سن داره مادرمم ۵۵ سال
  ۱ خواهرم ازدواج کرده ۳ تا خواهر دارم. من شامل معافیت میشم؟

 77. سلام خسته نباشید من درحین خدمت هستم میخواستم برای معافیت کفالت اقدام کنم یه برگه تعهد نامه بهم دادن توش نوشته بود اگه تا ۵ سال به دوره اموزشی احضار شدین باید دوره اموزشی رو طی کنید یعنی بعد پنج سال دیگه کاری ندارن؟ و اگه جنگ بشه بزور میبرن؟

  1. سلام من پر ۶۱ ساله دارم دیابت شیرین داره، و نمیتونه کار کنه، برادر هم دارم ک زندانه خواهرامم ازدواج کردن خودمم در حال خدمتم میتونم کفالت بگیرم؟

 78. سلام.۲۶سالمه متاحل هستم پدرم ۶ساله ک فوت کرده مادرم بامن زندگی میکنه دوتابرادربزرگ تردارم ک هرکدوم سه تابچه دارن و ی روستای دیگ جداازمنومادرم زندگی میکنن ک هردوشون هم درزمانی ک پدرم زنده بوده سربازیشونوتموم کردن.من ۲۰یا۲۱ماه خدمت کردموبه دلیل فوت ناگهانی پدرم و مشکلات شدیدمالی نتونستم خدمتموادامه بدموغیبت کردم سه بارخاستم خدمتموتموم کنم امانتونستموبخاطرمشکلات غیبت کردموالان ۶ساله ک نتونستم خدمتموتموم کنم.مادرم مشکل دیابت داره و سکته کرده و نصف بدنش ازکارافتاده و بدون من قادربه زندگی کردن نیست.خاستم ببینم اگ بتونم ثابت کنم غیبت هام موجه بوده آیامیتونم بخاطرمادرم معاف بشم؟و اینکه الان بیشترازدوساله ک مادرم تحت پوشش کمیته امداده.منتظرجوابتون هستم خیلی ممنون

  1. سلام
   درصورت توجیه غیبت بله شما میتوانید برای معافیت کفالت مادر اقدام کنید

   1. سلام خسته نباشید بنده ۳۰ سالم هست مادر و پدر ۶۰ سال بالا دارند ویک بدار دارم ۱۵ ساله هست وپدرم زیر پوشش کمیته هست میتونم پدر کفالت منو بگیره راهنمایی کنید ممنون .

  2. سلام و درود مشاورین آویژه.
   پدرم ۶۷ سال سن دارد واریس جفت پا ۹۰ درصد آرتروز و همینطور دارای چهار خواهر هستم که از من سن بیشتری دارن و مجرد هستن خواهر اولم ۴۳ سال سن داره و همسرش دو سال پیش در سن ۴۶ فوت کرده و فرزندی ۱۶ ساله داره و از طرف خانواده همسرش تا حدی ساپورت میشه من ۲۰ سال تا دیپلم تحصیلات دارم (شبانه) و تقریباً خاهرم و خانوادم تا توانم کمک میکنم خودمم بیماری مربوط به روده یا تنگی کولون رو مبتلا هستم من چجوری باید اقدام کنم پلیس +۱۰ جواب درستی به من نمیدن

   1. با توجه به نوع و شدت بیماری پدر امکان معافیت کفالت پدر وجود دارد با گرفتن دفترچه و پر کردن قسمت های مربوطه و آماده کردن مدارک اقدام کنید.

 79. سلام و خسته نباشید
  بنده مقاله شمارو مطالعه کردم و بسیار عالی بود
  یه سوال دارم از خدمتتون
  بنده مادرم حقوق بگیر هستن و پدرم فوت کردن میخوام کفالت بگیرم چطور باید اقدام کنم؟؟
  ممنونم

   1. سلام من ۱۹سالمه و ۵سال توی بهزستی بزرگ شدم مادرم تو سن ۱۰سالگی فوت کرد و پدرم ۹ساله که خبرشو ندارم خواهر معلول دارم و ازش نگه داری میکنم میخواستم بدونم میتونم کفالت خواهرم رو بگیرم ؟
    خواهر تحت نظر کمیته امداد و بهزستیه

  1. سلام خسته نباشید من یه زن دایی بالا۸۰سال دارم ک فرزندی نداره و تمام کاری زندگیشو خانوادگی انجام میدیم و حدود ۱۲ساله که دایی مون فوت شده الان هیچ کسی ازش مراقبت نمیکنه اما من که ۲۳سالنه و درسمون تموم کردم میتونم از کفالت زن دایی استفاده کنم

    1. سلام من از سن ۱۸ سالگیم ۶ماه گذشته

     پدرم ۶۰ سالشع و ۳ تا برادر دیگه ب جز خودم دارم ک ۲تاشون سربازی رفتن و یکیشون ک سی سالشه بخاطر اینکه به پای خودش تیر زد معاف شدع

     بردارم اعتیادم داره

     میخاسم ببینم من میتونم کفالت پدر بگیرم؟

     یا باید بردارم ازدواج کنه تا من بتونم کفالت بگیرم؟

     1. وقت بخیر خیر شانس شما کم است بشرط انتخاب پدر بعنوان شما برای کفیر در بین دو بردار دیگر

   1. سلام من سرپرستی مادر وپدربزرگم رابر عهده دارم که الان پدر بزرگم روی تخت خواب است وپاش شکسته وفلج است و مادری پیر دارم پدر من فوت نموده است و هر دوی آنها تحت پوشش کمیته امداد هستندوفقط یک برادر تنی دارم که حدود ۱۰سال است مارا ترک کرده است آیا من می توانم درخواست معافیت کفالت بدم.

   2. سلام من‌ میخوام تماس بگیرم‌اما هم با گوشی و هم تلفن ثابت تماس میگیرم موفق نمیشم

  2. سلام وقتتون بخیر
   من ۳۶ سالمه در سال ۸۷ با توجه به اینکه ۱۷ ماه خدمت انجام داده بودم به دلایلی نتونستم ادامه خدمت بدم الان یه پسر ۱۱ ساله دارم و همسرم فوت شده پدرم هم سرطان روده دارن و سنشان بالای ۸۰ سال هست و مادرم هم ناراحتی دریچه میترال قلب دارن و نگهداری از هر سه به عهده بنده آیا میشه برای کفالت اقدام کرد ممنون

  3. سلام خسته نباشید. من برادر بزرگتر ازخودم دارم ازدواج کرده بچه هم داره، من هم ۲۹ سالمه .با مادرم زندگی می کنیم، مادرم زیرپوشش کمیته هست آیا من می تونم برای کفالت مادرم اقدام کنم .لطفا جوابم بدید ممنون میشم.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1402/3/12

شنبه

1402/3/13

یکشنبه

1402/3/14

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید