سیر تا پیاز دفترچه اعزام به خدمت سربازی و نحوه دانلود آن

دفترچه اعزام به خدمت سربازی

سازمان نظام وظیفه به منظور راهنمایی مشمولان، نسخه الکترونیکی دفترچه راهنمای نظام وظیفه یا همان دفترچه سربازی را در قالب پی دی اف منتشر می کند. داشتن اطلاعات کامل در رابطه با دفترچه اعزام به خدمت سربازی برای هر مشمول، بسیار ضروری می باشد.

شما با مطالعه دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی در زمینه های مختلف اعم از انواع غیبت و تبعات آن، درخواست سرباز معلمی، کسری خدمت و … آگاهی پیدا می کنید. همچنین در دفترچه اعزام به خدمت در مورد فرایند اعزام به خدمت و مهلت معرفی برای سربازان توضیح داده شده است.

می توان گفت اولین اقدامی که هر کدام از مشمولان قبل از اعزام به خدمت سربازی و پست دفترچه خدمت باید انجام دهند، مطالعه و بررسی دقیق دفترچه اعزام به خدمت سربازی می باشد. مشمولان خدمت سربازی با مطالعه دفترچه خدمت، به انواع معافیت ها از جمله معافیت پزشکی، معافیت کفالت، معافیت ایثارگران و… واقف خواهند شد.

شما اگر قبل از خدمت سربازی در مورد مقررات و قوانین سازمان نظام وظیفه اطلاعات کافی داشته باشید، در صورت داشتن شرایط لازمه می توانید با آگاهی کافی اقداماتی هوشمندانه در راستای کاهش دوره خدمت خود انجام دهید.

مرکز مشاوره آویژه مطالعه با دقت دفترچه سربازی را برای همه مشمولان به شدت توصیه می کند. به همین خاطر در ادامه لینک دانلود دفترچه نظام وظیفه را در اختیار شما قرار داده ایم و اطلاعات مناسبی از دفترچه اعزام به خدمت در این مقاله برای شما نگارش کرده ایم.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اعزام خدمت سربازی و موارد مربوطه می توانید با مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید و پاسخ سوالات خود را از مشاوران مجرب آویژه دریافت کنید.

 

نحوه دانلود دفترچه اعزام به خدمت سربازی

همانطور که گفتیم اطلاع از مندرجات دفترچه خدمت سربازی برای مشمولان اهمیت بسزایی دارد. در ادامه راه های دسترسی به دفترچه راهنمای اعزام به خدمت سربازی را برای شما شرح داده ایم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

دانلود دفترچه اعزام به خدمت سربازی با لینک مستقیم

با کلیک بر دانلود دفترچه خدمتمی توانید به جدیدترین دفترچه راهنمای اعزام به خدمت سربازی دسترسی پیدا کنید. شما با دانلود دفترچه اعزام به خدمت سربازی از طریق لینک مستقیم ساده ترین روش را برای دسترسی به این دفترچه انتخاب کرده اید.

دانلود دفترچه اعزام به خدمت سربازی با ورود به سایت نظام وظیفه

روش اصولی دسترسی به دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی با ورود به سایت نظام وظیفه صورت می گیرد. در ادامه مراحل دانلود دفترچه نظام وظیفه را به صورت جزء به جزء برای شما توضیح داده ایم.

مرحله اول

در اولین مرحله شما باید به سایت سازمان نظام وظیفه مراجعه کنید و پس از آن بر روی خدمات الکترونیکی کلیک کنید.

نحوه دانلود دفترچه اعزام به خدمت سربازی

مرحله دوم

حالا صفحه خدمات الکترونیکی برای شما نمایش داده می شود. در این مرحله باید بر روی وظیفه عمومی کلیک کنید.

مراحل نحوه دریافت دفترچه نظام وظیفه

مرحله سوم

پس از کلیک بر وظیفه عمومی شما می توانید به خرید شماره سریال دفترچه بپردازید.

دانلود دفترچه نظام وظیفه

 

مرحله چهارم

در این مرحله باید اطلاعاتی نظیر کد ملی و شماره همراه خود را وارد کنید. همچنین در ابتدای صفحه نکاتی را برای شما مشمولان متذکر شده است. مبلغی که سازمان نظام وظیفه در سال جاری برای این فرایند در نظر گرفته است برابر 139000 ريال می باشد.

نحوه دانلود دفترچه خدمت

پس از اینکه شما فرایند پرداخت را به پایان رساندید، شماره سریال اختصاصی به همراه لینک دانلود دفترچه در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

مندرجات دفترچه اعزام به خدمت سربازی

دفترچه سربازی شامل بخش های مختلفی است که در هر کدام از این بخش ها به شرح مطالب مفیدی پرداخته و ضروری ترین نکات را در زمینه های مختلف متذکر شده است. در ابتدای دفترچه خدمت، شما با ماده یک از قانون خدمت وظیفه عمومی آشنا خواهید شد.

ماده یک از قانون خدمت وظیفه به یادآوری این موضوع پرداخته است که دفاع از کشور و مردم وظیفه دینی است و هیچ کدام از مشمولان خدمت سربازی بدون داشتن دلایل موجه نمی توانند از خدمت سربازی معاف شوند.

در ادامه شما شاهد فهرست دفترچه خدمت سربازی خواهید بود. توصیه جدی ما به شما عزیزان این است که به مطالعه چند بخش از دفترچه اکتفا نکنید و زمان کافی را برای مطالعه کامل دفترچه نظام وظیفه، اختصاص دهید. در ادامه به ارائه توضیحات مختصری در رابطه با بخش های مختلف دفترچه اعزام به خدمت سربازی و محتویات آن ها می پردازیم.

 

نکات مهم

پس از مقدمه دفترچه خدمت سربازی، با تیتر نکات مهم رو به رو خواهید شد. در این قسمت سازمان نظام وظیفه به ذکر نکاتی در رابطه با نحوه اقدام برای پست کردن دفترچه سربازی و دفاتر خدمات الکترونیکی پرداخته است.

همچنین در رابطه با ارتکاب جرم و ضوابط، سازمان نظام وظیفه تذکراتی را به مشمولان به منظور جلوگیری از جعل اسناد و مدارک می دهد.

مدارک لازم برای پست دفترچه سربازی

مشمولان خدمت سربازی به منظور ثبت درخواست اعزام به خدمت سربازی باید مدارکی را که در دفترچه خدمت عنوان شده است گردآوری کنند. در ادامه شاهد مهم ترین مدارک مورد نیاز برای پست کردن دفترچه سربازی هستیم.

شماره سریال دفترچه راهنمای خدمت وظیفه برای خرید دفترچه

فرم پر شده مربوط به اطلاعات فردی

اصل و عکس شناسنامه فرد مشمول خدمت

اصل و تصویر کارت ملی فرد مشمول

اصل و تصویر شناسنامه همسر فرد مشمول و در صورت دارا بودن فرزند، اصل و تصویر شناسنامه فرزندان

اصل و تصویر آخرین مدرک تحصیلی فرد مشمول خدمت سربازی

گواهی فراغت از تحصیل فرد مشمول

بازگشایی حساب در بانک سپه به نام فرد مشمول

مدرکی که نشان می دهد مشمولان دوره آموزش رزم اولیه و یا دوره آموزش تکمیلی بسیج را طی کرده اند.

یک قطعه عکس 2*1 تمام رخ پرسنلی

 

فرایند ثبت درخواست اعزام به خدمت سربازی

در این قسمت به توضیح مختصری در رابطه نحوه ثبت درخواست و ترتیب مراحل این فرایند پرداخته اند. در ادامه ترتیب این مراحل را آورده ایم.

مرحله اول

وظیفه مشمولان در این مرحله خرید دفترچه راهنمای اعزام به خدمت سربازی و مطالعه جزئیات آن است.

مرحله دوم

پر کردن برگه شماره یک توسط فرد مشمول و بررسی صحت اطلاعاتی که وارد کردید. پس از اینکه از صحت اطلاعات ثبت شده مطمئن شدید، به وسیله امضا در قسمت پایین فرم، اطلاعات را تایید کنید.

مرحله سوم

در این مرحله باید با گردآوری مدارک عمومی و اختصاصی اعلام شده به یکی از دفاتر پلیس +10 مراجعه کنید.

مرحله چهارم

پس از وارد کردن اطلاعات نهایی، پیرینت ثبت اطلاعات به شما داده می شود. شما با بررسی اطلاعات ثبت شده باید به امضا برگه پیرینت شده بپردازید.

مرحله پنجم

حالا شما باید منتظر پیشرفت پرونده و رسیدگی به درخواستتان باشید که مراحل آن از طریق پیامک به شما اطلاع داده می شود.

مشمول کیست؟

در دفترچه نظام وظیفه توضیح داده شده است که چه کسانی مشمول خدمت سربازی می باشند. در واقع این قسمت دفترچه به ارائه فرمولی در رابطه با محاسبه سن مشمولیت پرداخته است. تاریخ مشمولیت افراد از جمع تاریخ تولد و 18 سال به دست می آید.

برای مثال اگر فردی متولد یکم فروردین سال 1384 باشد، در تاریخ یکم فروردین سال 1402 مشمول خدمت سربازی محسوب شده است.

مهلت معرفی

ندانستن مهلت زمان در نظر گرفته شده برای معرفی و اعزام خدمت می تواند تبعات جبران ناپذیری را برای مشمولان در پی داشته باشد. به همین دلیل اهمال کاری در اقدام به موقع برای پست کردن دفترچه نظام وظیفه از واجبات برای مشمولان به حساب می آید.

در بخش مهلت معرفی دفترچه سربازی، در مورد حداکثر بازه های زمانی در نظر گرفته شده در شرایط مختلف برای معرفی به سازمان نظام وظیفه و اعزام شدن نیز توضیح داده شده است.

مدت خدمت وظیفه عمومی

در این قسمت دفترچه سازمان نظام وظیفه مدت زمان در نظر گرفته شده برای خدمت مشمولان در مناطق مختلف، با آب و هوای متنوع را اعلام کرده است.

هر چه شرایط خدمت مشمولان دشوارتر باشد مدت زمان در نظر گرفته شده برای دوره خدمت آن ها کوتاه تر است. در ادامه بازه های زمانی در نظر گرفته شده برای دوره خدمت مشمولان در شرایط مختلف را در قالب یک جدول جمع بندی کرده ایم.

مدت زمان دوره خدمتمنطقه اعزام مشمولان و شرایط آن
21 ماهمناطق عادی در نیروهای مسلح و یگان های حفاظت سازمان های غیر نظامی
19 ماهمناطق عملیاتی، امنیتی غیر درگیر، محروم و بد آب و هوا
18 ماهکارکنان وظیفه در مناطق جنگی و امنیتی درگیر
24 ماهکارکنان وظیفه مامور به دستگاه های غیر نظامی یعنی همان امریه

معاینه اولیه

طبق قوانین سازمان نظام وظیفه تمام مشمولان خدمت نظام وظیفه برای اعزام به خدمت سربازی باید سلامت روحی و جسمی داشته باشند. به همین دلیل قبل از اعزام، تمامی مشمولان باید توسط پزشک مورد تایید نظام وظیفه معاینه شوند و سلامت آن ها تایید شود.

اگر فردی مشکلات جسمی و یا روانی خاصی داشته باشد متناسب با میزان و نوع بیماری می تواند از معافیت پزشکی استفاده نماید.

واکسیناسیون

بعد از اینکه فرد مشمول، توسط پزشک مورد تایید سازمان نظام وظیفه معاینه گردید، باید به شبکه بهداشت مراجعه کند تا واکسن مننژیت مشمولان را دریافت کند. واکسن مننژیت همان دیفتری و کزاز می باشد.

غیبت و تبعات آن

اهمال کاری در پست کردن دفترچه نظام وظیفه، منجر به غیبت سربازی می شود و جرایم و مجازاتی از قبیل اضافه خدمت برای مشمولان پدید خواهد آورد.

مشمولانی که غیبت سربازی در پرونده نظام وظیفه آنان ثبت می شود، برخی امتیازات و شرایط تسهیلاتی خدمت را از دست می دهند. در برخی شرایط مشمولان می توانند به توجیه غیبت سربازی بپردازند و غیبت های غیر مجاز خود را موجه کنند.

کسر خدمت

مشمولان دارای شرایط خاص، می توانند در راستای دریافت کسری خدمت گام بردارند. کسری ها انواع مختلف دارند و فقط برخی از مشمولان ذی شرایط می توانند از این تسهیلات بهره مند گردند. در ادامه لیستی از انواع کسری ها را شاهد هستیم.

حضور، جانبازی، اسارت و… پدر جبهه جنگ

کسری خدمت بسیج

کسری خدمت نخبگان و نوابغ

کسری خدمت مشمولان دارای فرزند

کسری خدمت مشمولان جانباز

 

ضمائم

در قسمت ضمیمه ها سازمان نظام وظیفه جداولی در رابطه با تعرفه هایی که به منظور ارائه خدمات وظیفه عمومی از مشمولان دریافت می کنند طراحی کرده است. همچنین نمونه فرم درخواست معافیت، برگه اطلاعات فردی، استشهاد تاییدیه وضعیت مشمول و… در اختیار مشمولان قرار گرفته است. مشمولان با استفاده از این برگ ها در راستای توجیه غیبت سربازی خود می توانند اقدامات موثری انجام دهند.

در قسمت راهنمای تکمیل برگ، تمام مقرراتی را که مشمولان باید رعایت کنند شرح داده اند.

نحوه دانلود دفترچه اعزام به خدمت سربازی

✍️✍️ سخنی از مشاوران آویژه

دفترچه اعزام به خدمت سربازی یکی از مهم ترین منابع برای مشمولان خدمت سربازی به شمار می رود. در این دفترچه اطلاعات و مندرجات بسیار ضروری برای مشمولان خدمت سربازی ثبت شده است. به همین دلیل مطالعه این دفترچه به مشمولان پیشنهاد می شود.

افراد با مطالعه دفترچه سربازی از تمام مقررات و ضوابط خدمت سربازی مطلع خواهند شد. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دفترچه خدمت و نحوه ارسال دفترچه نظام وظیفه می توانید با مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره نظام وظیفه مشاوران با تجریه این مرکز بهرهمند گردید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

سیر تا پیاز دفترچه اعزام به خدمت سربازی و نحوه دانلود آن

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید