نحوه دریافت کسری خدمت سربازی و شرایط آن

کسری خدمت سربازی چگونه است؟

کدام مشمولینی می توانند از کسری خدمت سربازی استفاده کنند؟

دریافت کسری خدمت یکی از مهم ترین قوانین نظام وظیفه است که طرفداران زیادی دارد. سازمان وظیفه با بررسی شرایط تمام مشمولان به این نتیجه رسیده است که برای پیشگیری از بروز مشکلات عدیده ای که در طی خدمت سربازی وضعیت خانوادگی و اجتماعی مشمولان را تهدید میکند بایستی امکاناتی را فراهم آورد. کسری خدمت یکی از همین موارد است که سازمان وظیفه پیش روی مشمولان قرار داده است تا دوره ی سربازی راحت تری داشته باشند. مثلا فردی که صاحب فرزند و همسر است و وظیفه ی تامین معاش خانواده را بر عهده دارد با رفتن به سربازی و گذراندن این دوره ی نسبتا طولانی با مشکلاتی رو به رو خواهد شد، به همین دلیل این فرد میتواند واجد شرایط کسری در نظر گرفته شود. کسری های سربازی انواع مختلفی دارد مثل کسری متاهلین، کسری ایثارگران، کسری بسیج و… که به تناسب وضعیت و شرایط مشمولان مقرر شده است.

لازم به ذکر است که سازمان وظیفه برای دریافت کسری خدمت شرایط خاصی مقرر کرده است که تنها افراد واجد شرایط میتوانند از آن بهره مند شوند که در ادامه به تفضیل به شرح این موارد میپردازیم. گاهی ممکن است مشمولانی که قصد دریافت کسری دارند با ابهامات و مشکلات زیادی مواجه شوند. توصیه ای که ما برای یافتن پاسخ سوالات و ابهامات به شما ارائه میدهیم، استفاده از مشاوره های تخصصی نظام وظیفه است. شما میتوانید طی مشاوره نظام وظیفه آویژه که از جدیدترین و به روز ترین اخبار و قوانین نظام وظیفه مطلع هستند، ارتباط بگیرید و به راحتی بسیاری از ابهامات خود را برطرف کنید. موضوع کسری های سربازی برای بسیاری از مشمولان امری مهم است به دلیل اهمیت این موضوع، در این مقاله سعی کرده ایم به پاسخ برخی سوالات همچون ممشولان این طرح، اقدامات لازم برای دریافت کسری و مدارک موردنیاز و… بپردازیم.

شرایط دریافت کسری خدمت چگونه است؟

شرایط دریافت کسری خدمت هر ساله توسط سازمان وظیفه اعلام میشود. افرادی که تمامی شرایط اعلام شده را داشته باشند، مشمول این طرح میشوند و میتوانند مدت زمان سربازی خود را کمتر کنند. اما باید به این نکته اشاره کنیم که این شرایط برحسب نوع کسری که مورد نظر مشمول است، متفاوت میباشند. آن دسته از شرایط دریافت کسری خدمت که برای تمام انواع کسری ها وجود دارد. یکی از اصلی ترین شرایطی که برای  برخی کسری های خدمت در نظر گرفته شده است نداشتن غیبت از خدمت میباشد. البته در چنین شرایطی فردی که به دلایل موجه غیبت کرده باشد در صورت توجیه غیبت میتواند از کسری استفاده کند.

اما هر نوع کسری شرایط خاصی میطلبد که برخی از این موارد به قرار زیر میباشد:

 • برای سربازانی که دارای فرزند هستند کسری خدمتی تحت عنوان کسری فرزند در نظر گرفته شده است که به ازای هر فرزند سه ماه کسری به مشمول تعلق میگیرد.
 • یکی دیگر از شرایط اخذ کسری مربوط به کسانی است که به واسطه ی سابقه ی بسیج میخواهند کسری دریافت کنند. این افراد باید دارای کارت فعال باشند و همچنین سابقه ی بسیجشان به حد نصاب رسیده باشد.
 • کسری خدمتی که برای فارغ التحصیلان دانشگاه ها در نظر گرفته شده است با ارائه ی پروژه و کار تحقیقاتی امکان پذیر است. مشمولانی که فارغ التحصیل میشوند، تنها یک سال وقت دارند تا برای دریافت این کسری اقدام کنند.
 • شرایطی که سازمان وظیفه برای دریافت کسری ایثارگری در نظر گرفته است ارائه سوابق مربوط به جانبازی و یا حضور در جبهه و … است.

به این ترتیب با توجه به اینکه مشمول متقاضی دریافت کدام کسری خدمت باشد باید شرایط خاصی داشته باشد. بعد از ارائه مدارک مربوطه و بررسی آنها توسط سازمان وظیفه نتیجه دریافت یا عدم دریافت کسری اعلام میشود.

کسری خدمت سربازی چه شرایطی دارد؟

انواع  کسری خدمت سربازی کدام است؟

انواع  کسری خدمت سربازی را کم و بیش در خلال پاراگراف قبل شرح داده ایم اما در این قسمت این موضوع را کاملتر بررسی میکینم. انواع  کسری خدمت سربازی شامل موارد زیر میباشد:

 • کسری ایثارگران:

این نوع کسری برای فرزندان جانبازان، رزمندگان و آزادگان جنگ تحمیلی در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است استفاده از این کسری فقط برای یکی از فرزندان ذکور ایثارگران امکان پذیر است. البته برای دو قلوها این امکان وجود دارد که مدت کسری را بین دو نفر تقسیم کنند. سوالی که درباره ی این نوع کسری مطرح است مدت کسری در نظر گرفته شده برای مشمولان این طرح است؛ به طور کلی برای هر ماه اسارت یا رزمندگی و یا برای هر درصد جانبازی ۱۲ روز از خدمت مشمول کم میشود.

 • کسری خدمت افراد متاهل و دارای فرزند:

این افراد به ازای هر فرزند سه ماه کسری خدمت دارند. مثلا فردی که سه فرزند دارد به نسبت دیگر افراد؛ مدت ۹ ماه کمتر خدمت میکند.

 • کسری خدمت مناطق بد آب و هوا:

افرادی که محل خدمتشان دور افتاده و بد آب و هوا است مدت زمان کمتری خدمت میکنند. مدت خدمت این افراد بین ۱۸ تا ۱۹ ماه است.

 • کسری خدمت برای پروژه نخبگان:

همانطور که از نامش پیداست مشمولان نخبه و فارغ التحصیلان به ازای انجام یک پروژه ی تحقیقاتی از کسری خدمت برخوردار میشوند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کسری خدمت شامل چه مواردی است؟

مدارک مورد نیاز برای دریافت کسری خدمت و دانستن لیست این مدارک برای مشمولان متقاضی دریافت کسری بسیار مهم است. زیرا با جمع آوری مدارک و ارائه ی به موقع آنها به سازمان مربوطه میتوان روند دریافت کسری را تسریع کرد.

قدم اول برای این کار دریافت دفترچه راهنمای خدمت سربازی از دفاتر پلیس +۱۰ است. این دفترچه شامل فرم هایی است که مشمول باید آنها را تکمیل کند. مدارکی همچون اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه و همچنین عکس پرسنلی از دیگر مدارک لازم است. البته افرادی که میخواهند از کسری متاهلین استفاده کنند باید مدارک شناسایی همسر را نیز ارائه دهند. مدارک مورد نیاز برای دریافت کسری خدمت برای متقاضیان دریافت کسری ایثارگری شامل گواهی جانبازی و رزمندگی و… است که مشمول باید این مدارک را از بنیاد شهید و دیگر ارگان های مربوطه اخذ کنند و در موعد مقرر به سازمان وظیفه تحویل دهند.

شرایط کسری خدمت سربازی چیست؟

مشمولین  کسری خدمت سربازی چه کسانی هستند؟

مشمولین  کسری خدمت سربازی چه کسانی هستند؟ شما نیز ممکن است با این پرسش مواجه شده باشید که آیا من نیز میتوانم از کسری خدمت های سربازی استفاده کنم یا خیر؟ در پاسخ باید گفت سازمان وظیفه این امکان را فراهم آورده است که تعداد زیادی از مشمولان بتوانند از طرح های کسری خدمت استفاده کنند. این افراد بر حسب نوع کسری ها به چند دسته تقسیم میشوند.

مشمولانی که دارای فرزند هستند یکی از این گروه ها میباشند. نخبگانی که تحت نظارت سازمان ملی نخبگان و سازمان وظیفه پروژه تحقیقاتی انجام دهند نیز مشمول کسر خدمت میباشند. فرزندان افراد جانباز و رزمنده و یا آزادگانی که در جنگ به اسارت گرفته شده اند نیز از دیگر مشمولین  کسری خدمت سربازی هستند. این افراد باید مدارکی که تایید کننده مشمولیتشان در طرح کسری خدمت است را به سازمان وظیفه ارائه دهند تا با انجام بررسی های لازم نتایج نهایی اعلام شود.

میزان کسری خدمت سربازی چقدر است؟

میزان کسری خدمت سربازی به عوامل مختلفی بستگی دارد یکی از این موارد نوع مدرک تحصیلی مشمولان میباشد. همچنین بنا به نوع کسری که مشمول میخواهد از آن استفاده کند میزان کسری در نظر گرفته شده متفاوت است. مثلا کسری متاهلین دارای فرزند برای هر فرزند سه ماه است. این در صورتی است که برای فرزندان ایثارگران به ازای هر ماه اسیری و رزمندگی و یا هر درصد جانبازی ۱۲ روز کسری در نظر گرفته شده است.

میزان کسری خدمت سربازی برای افرادی که سابقه بسیج دارند بین یک و نیم تا سه ماه میباشد. افرادی که به سبب پروژه از کسری خدمت برخوردار میشوند، با داشتن چند پروژه به مدت کسری آنها اضافه میشود. برای این افراد امکان کم شدن سربازی از یک تا یازده ماه وجود دارد. لذا مشمول ابتدا باید نوع کسری مورد نظر خود را تعیین کند و بعد بر اساس آن مدت کسری نیز مشخص میشود.

راه های کسری خدمت نظام وظیفه چیست؟

 • معافیت های خدمت وظیفه سربازی عمومی:

از انواع معافیت های پزشکی ، کفالت ، نخبگی ، تحصیلی و بخشودگی سنی ، مددجویی و غیره تشکیل شده است. که متقاضیان عزیز می توانند با دریافت یکی از این معافیت ها از رفتن به سربازی منصرف شده و از معافیت دائم بهره مند شوند.

 • معافیت های خدمت رزمی نظام وظیفه:

معافیت های خدمات رزمی بهترین راهی است که پسران ذکور می توانند از آن استفاده کنند. این مسئله باعث می شود جوانان از انجام کارهای سخت و رزمی در دوران کسری خدمت سربازی معاف شوند .

 • امریه های سربازی نظام وظیفه عمومی:

امریه ها از روش هایی است که با افراد تحصیل کرده تعلق می گیرد. در این نوع امریه های خدمت مشمول می تواند دوره ی خدمت سربازی خود را در پادگان نظامی نگذراند. یعنی به جای خدمت کردن به مراکز دولتی و ادارات فرستاده می شوند. در آنجا مانند سایر کارمندان سر کار رفته و در تایم اداری خدمت سربازی خود را خواهند گذراند. دقت داشته باشید که این امریه ها روشی است که مشمول می تواند در آن تجربه ی کاری کسب کرده و هم چنین از دانش و علم خود استفاده کند.

 • کسری های وظیفه خدمت سربازی:

یک روش موثر و کار آمد برای کوتاه کردن مدت خدمت دوره ی ضرورت می باشد. مهم تر از همه اینکه مشمولان با توجه به شرایط خود از انواع این کسرها استفاده کرده و به راحتی ۶ ماه تا یک سال از دوره ی خدمت خود را کاهش داده و زمان کمتری را به خدمت سربازی خواهند رفت. به همین منظور کسری های وظیفه سربازی یکی از راه های هیجان انگیز برای جوانان به شمار می رود.

امروزه  کسری خدمت سربازی وظیفه عمومی انواع مختلفی دارد که باید آن ها را کامل بشناسید. ما در اینجا آن ها را نام خواهیم برد و راجع به هر کدام از آن ها مفصل توضیح خواهیم داد . پس با ما تا انتهای مقاله همراه بوده و در صورت داشتن هرگونه سوال و دریافت راهنمایی های لازم می توانید با مشاورین مرکز آویژه تماس گرفته و اطلاعات لازم را بدست آورید.

کسری خدمت سربازی چه مراحلی دارد؟

کسری خدمت بسیج

کسری خدمت بسیج از مهم ترین انواع کسری های خدمت وظیفه عمومی به حساب می آید که مشمولین می توانند از آن به آسانی استفاده کنند . زیرا کسری خدمت بسیج راهی بسیار آسان به شمار می رود. جوانان اگر قصد دارند میزان خدمت دوره ضرورت خود را کاهش دهند باید قبل از رسیدن به سن مشمولیت به فکر باشند و در بسیج مساجد و دانشگاه ها عضو شوند و فعالیت داشته باشند. زیرا با فعالیت مستمر در پایگاه های بسیج مناطق شما می توانید از کسری های بسیج سربازی استفاده کنید. این افراد فعال در پایگاه ها به آسانی می توانند از کسری خدمت بسیج استفاده کنند .

گرفتن کسر خدمت بسیجیان

برای گرفتن کسر خدمت بسیجیان به میزان سابقه ی فعالیت در این ارگان ها مقدار مشخصی از خدمت سربازی مشمول کسر خواهد شد . این نوع کسری خدمت سربازی برای کسانی مورد استفاده قرار می گیرد که در بسیج مساجد و دانشگاه ها فعال بوده و کارت عضویت بسیج داشته باشند . این افراد به آسانی می توانند از ۶ ماه تا یک سال از کسری استفاده کنند . پس جوانان در نظر داشته باشند که برای استفاده از انواع کسری خدمت آن چنان که فکر می کنید نیاز به شرایط خاصی نخواهید داشت . فقط لازم است که فعالیت در بسیج و پایگاه های مساجد را فراموش نکنید. زیرا مهم ترین شرایط برای دریافت کسری های سربازی از طریق بسیج داشتن کارت فغالی این ارگان می باشد. پس متقاضیان دریافت کسری سربازی وظیفه عمومی باید قبل از هر چیز در یک پادگان ثبت نام کرده و شروع به فعالیت کنند.

کافی است با مرکز مشاوره آویژه در تماس باشید تا بتوانید از آخرین قوانین سازمان نظام وظیفه در زمینه کسری های خدمت و معافیت ها مطلع شوید .  کسر خدمت بسیجیان اگر چه روشی راحت و متداول برای کم کردن دوران خدمت می باشد . اما شرایط خاص خود را نیز دارد که باید از آن ها مطلع شوید .

کسری خدمت ایثارگران

کسری خدمت ایثارگران از دیگر انواع کسری های خدمت وظیفه محسوب می شود که جوانان زیادی می توانند از این کسر خدمت ایثارگری استفاده کرده و مدت کمتری به خدمت سربازی بروند . حتی در سال های اخیر تعداد زیادی از مشمولین در کشور به جای استفاده از کسری خدمت ایثارگران ، از معافیت بهره مند شده اند . برای بهره مندی از معافیت ایثارگری یا کسری خدمت ایثارگران ، تنها کافی است مشمولین اطلاعات خود را در این زمینه ها افزایش داده و از به روز ترین اخبار و قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا در این رابطه مطلع شوند .

بر اساس آخرین آمار بدست آمده هر ساله بیش از ۲۰ هزار نفر از مشمولین می توانند از امتیازات ایثارگری استفاده کرده و کسر خدمت ایثارگری بگیرند . درصدی از این افراد نیز با امتیازات ایثارگری ، جانبازی و رزمندگی توانسته اند مراحل معافیت را طی کرده و از معافیت خدمت سربازی بهره مند شوند . مدت و میزان این کسر خدمت جانبازان و ایثارگران همانطور که می دانید به عوامل زیادی وابسته است .

این عوامل عبارتند از :

 • زمان جبهه:

مدت زمان حضور در جبهه پدر مشمول یکی از عواملی است که به مشمولین کمک می کند تا سریع تر مراحل اقدام برای کسری سربازی را انجام دهند.

 • درصد جانبازی:

درصد جانبازی پدر مشمول از دیگر عامل های مهم به شمار می رود. بر اساس هر درصد جانبازی مقدار مشخصی از دوره ی خدمت ضرورت متقاضی کسر خواهد شد.

 • مدت زمان اسارت:

اسرا و آزادگان که به عنوان پدر مشمول شناخته می شوند. بر اساس ماه های مشخص در اسارت و جنگ می توانند برای کسر سربازی خدمت مشمولین اقدام کنند..

هر کدام از این موارد عامل مهمی است تا مشمولین بتوانند از کسری های خدمت چانبازی و ایثارگری بهره مند شوند . بر اساس آخرین گزارش های معاونت اجتماعی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا ، در ماده ۸۸ قانون توسعه حداکثر ۲۰ هزار فرزند ایثارگر با داشتن درصد جانبازی ، آزادگی و سابقه ی اسارت می توانند با بالاترین امتیاز از کسر خدمت آزاذگان و ایثارگران استفاده کنند . که این آمار بسیار زیاد بوده و بی شک کسانی که از شرایط این نوع کسری برخوردارند هر ساله در یک مدت بسیار اندک و سریع دوره ی خدمت خود را به پایان خواهند رساند.

چگونه کسری خدمت سربازی دریافت کنیم؟

کسری خدمت جبهه

کسری خدمت جبهه نیز مانند کسری های خدمت ایثارگری ، موقعیتی است که نظام وظیفه ی عمومی برای فرزندان رزمنده قرار داده است . در کسر خدمت جبهه مشمولین می توانند سوابق ایثارگری پدر یا سوابق ایثارگری پدر و مادر خود را با هم به سازمان نظام وظیفه ارائه داده و از کسری خدمات جبهه ی آن ها بهره مند شوند. اما دقت داشته باشید که برای دریافت این کسری های نظام وظیفه مشمولین باید مراحل اقدام را به طور منظم و سریع تر انجام دهند. زیرا هر گونه اهمال کاری منجر به ایجاد مشکل برای افراد ذکور خواهد شد. این مراحل را با دقت خوانده و آن ها را به ترتیب انجام دهید.

مراحل دریافت کسری های وظیفه خدمت برای جبهه پدر

 • مرحله ی اول مربوط به پدر مشمول می باشد. پدر مشمول باید در این مرحله به محل خدمت خود مراجعه کرده و در پادگان ها و ستادهای مربوطه درخواست دریافت سوابق جبهه ی خود را بدهد.

 • پدر مشمول در مرحله ی دوم باید مدارک مربوط به دوران جبهه ی خود را به طور کامل دریافت کند. سپس مشمول از طریق این مدارک سوابق پدر را دریافت کرده و نامه ی آن را از سازمان مربوطه دریافت کند.

 • مرحله سوم همان مرحله ای است که مشمول باید مدارک مورد نیاز خود را آماده کند تا برای تحویل آن با مشکل مواجه نشود.

 • مرحله ی چهارم مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ می باشد. که مشمول باید مدارک شناسایی خود را به همراه نامه ی مرتبط با مدت جضور پدر در جبهه را به این مرکز تحویل دهد.

 • مرحله ی اصلی یا گام پنجم دادن درخواست و ثبت آن از طریق سیستم دفاتر پلیس + ۱۰ می باشد. در این مرحله مشمول درخواست کسری سربازی وظیفه ی خود را اعلام کرده تا توسط سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا بررسی شود.

 • در این مرحله سازمان نظام وظیفه عمومی کشور باید مدارک مشمول و هم چنین مدارک جبهه ی پدر را بررسی کرده تا رای نهایی خود مبنی بر کسری های سربازی را صادر کند.

نکات مهم در مورد کسری خدمت جبهه پدر

یکی از نکات مهمی که می توان در مورد کسر خدمت جبهه والدین گفته شود این است که حتی کسانی که فرزند اول آن ها از سابقه ی ایثارگری و جبهه ی والدینشان استفاده می کند و معافیت می گیرد . فرزند دوم نیز می تواند از باقی مانده ی سابقه ی جبهه ی والدینش استفاده کرده و از کسری خدمت جبهه بهره مند شود . البته استفاده ی سوابق جبهه پدر مشمولین برای فرزند دوم ذکور بالای ۱۸ سال خانواده دارای قانون های خاص خود می باشد. که این قوانین توسط سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا اجرا می شود.

این نکته را نیز توجه داشته باشید که متقاضیان استفاده از مزایای سازمان نظام وظیفه عمومی کشور باید از اطلاعات و قوانین نظام وظیفه مطلع باشند. زیرا همانطور که می دانید برخی از مشمولین میزان سابقه ی جبهه ای برای پدرشان بیش از چند ماه می باشد. یعنی این مدت بین ۲۸ تا ۳۰ ماه است. برخی نمی دانند که این افراد با این سابقه های بلند مدت می توانند به جای کسری های سربازی، از معافیت ایثارگری بهره بگیرند. که به جای کاهش یافتن مدت خدمت دوره ی ضرورت، از معافیت استفاده کرده و به طور کلی از خدمت سربازی نظام وظیفه معاف شوند.

سابقه ی جبهه ی پدر

سوابق پدر در جبه در اردوگاه ها و مقرهای فرماندهی مشخص ثبت شده است. به همین منظور جوانان داوطلب برای دریافت کسری ها می توانند به این مکان ها و سازمان ها مراجعه کرده و سوابق پدر خود را دریافت کنند. اما این سوابق مشخص شده بر چه اساسی به مشمولین مختلف اجازه ی دریافت کسری های سربازی خدمت را می دهد؟ باید بدانید که سوابق برای ایثارگران میزان مشخصی داشته و بر حسب مدت آن به مشمول کسری داده می شود .

شما می توانید میزان کسری سربازی جبهه و سابقه جبهه ای که فرزندان از آن استفاده می کنند را بر اساس نوشته های زیر بدست آورده و از آن ها بهره بگیرید.

 • حضور در جبهه به میزان ۶ ماه تا ۸ ماه توسط پدر مشمولین برای فرزندان رزمندگان ۲ ماه کسر جبهه را به دنبال دارد.
 • ۳ ماه کسر خدمت مناطق جبهه و جنگ برای افرادی که سابقه ی ۹ ماهه تا ۱۱ ماه حضور در جبهه را دارند.
 • برای آن دسته از افرادی که پدرشان به میزان ۱۲ ماه تا ۱۴ ماه سابقه جبهه دارد مدت ۴ ماه کسری جبهه داده می شود.
 • سابقه ی ۱۵ ماه تا ۱۷ ماه حضور مستمر پدر در جبهه هاب جنگ حق علیه باطل به میزان ۵ ماه کسری سربازی به افراد داده می شود.
 • میزان ۱۸ ماه تا ۲۰ ماه حضور در جبهه توسط پدر مشمولین ۶ ماه کسری سربازی به جوانان اعطا می شود.
 • به فرزندان افرادی که ۲۳ ماه سابقه ی حضور در جبهه را دارند ۷ ماه کسر خدمت وظیفه تعلق می گیرد.
 • برای سابقه ی ۲۴ ماه تا ۲۶ ماه جبهه ی پدر مشمولین نیز ۸ ماه کسری سربازی در نظر گرفته شده است.
 • افراد متقاضی دریافت کسری سربازی با ۲۷ ماه تا ۲۹ ماه سابقه می توانند از ۹ ماه کسری های خدمت استفاده کنند.

نکات مهم برای فرزندان ایثارگر و شاهد

آن دسته از کسانی که در گروه فرزندان ایثارگر و جانبازان قرار می گیرند باید هر ساله بر اساس زمان بندی مشخص به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ مراجعه کرده و درخواست خود را به ثبت برسانند . کسانی که در این لیست در اولویت قرار دارند بر اساس قوانین کسری خدمت ایثارگران ، به ازای هر درصد جانبازی والدین یک ماه کسری به آنان تعلق می گیرد . البته این میزان هر ساله می تواند با کمی تغییر همراه باشد. که شما عزیزان باید هر چه سریع تر از تغییرات قوانین و شرایط نظام وظیفه مظلع شوید.

این دسته از مشمولین اگر سابقه ی کسر خدمت ایثارگری والدینشان به ۲۴ ماه برسد و در اولویت استفاده از کسری خدمت باشند می توانند کارت معافیت نیز دریافت کنند . هم چنین توجه داشته باشید که سردار سرتیپ دوم موسی کمالی اظهار داشته اند که قانون ۱۲ روز کسری خدمت به ازای هر درصد جانبازی یا هرماه جبهه تا سال ۱۴۰۱ برقرار خواهد بود . اما پس از آن احتمال زیاد این قانون متوقف می شود . بنابراین جوانان با توجه به این قوانین تصویب شده باید سریع تر اقدام خود را انجام داده و مسائل مربوط به خدمت سربازی خود را در اولویت قرار دهند.

برای استفاده از کسری خدمت بسیج به نکات زیر دقت نمایید :

 • افرادی می توانند از کسر خدمت بسیج فعال  استفاده کنند که سابقه ی بسیجی بودن آن ها قبل از شروع خدمت سربازی شان باشد . به طور واضح تر باید بگوییم سابقه بسیج هم زمان با دوره خدمت ضرورت قابل قبول نخواهد بود . پس مشمولین متقاضی دریافت کسری ها از طریق سابقه ی بسیج می توانند در طول دوران متوسطه و تحصیل در مدارس، از طریق پایگاه های بسیج فعالیت کرده و سوابق بسیجی فعال را بدست آورند.
 • مشمولین باید کارت بسیجی فعال داشته باشند تا بتوانند از این کسری های سربازی وظیفه عمومی استفاده کنند. کسانی که تنها کارت بسیجی داشته و فعالیت خاصی در پایگاه ندارند. نمی توانند از کسری های بسیج نظام وظیفه بهره ببرند.
 • هم چنین میزان کسری  بسیج بر اساس قوانین نظام وظیفه مشخص می شود . هر چقدر میزان سابقه ی بسیجی فعال برای مشمولین بیشتر باشد، مشمول از بیشترین کسر خدمت بهره مند خواهد شد. این مدت ممکن است از ۶ ماه تا یک سال باشد. که تصمیم گیری برای این کسری های سربازی وظیفه بر عهده ی خود سازمان نظام وظیفه عمومی کشور می باشد.

مدارک مورد نیاز برای استفاده از کسرهای جبهه پدر و مادر  :

 • مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) و گرفتن دفترچه ی راهنمای نظام وظیفه و مطالعه این دفترچه.
 • اصل شناسنامه ی مشمولین و تصویر تمام صفحات آن.
 • اصل کارت ملی شناسایی مشمولان به همراه تصویر آن.
 • عکس ۳*۴ رنگی به صورت پرسنلی و تمام رخ با زمینه ی سفید از مشمول .
 • شناسنامه ی پدر مشمول به همراه کپی از آن ها.
 • شناسنامه ی برادران مشمول که بالاتر از ۱۸ سال یا پایین تر از ۱۸ سال باشند.(در صورتی که مشمول دارای برادر باشد).
 • گواهی آخرین مدرک تحصیلی مشمولین به همراه کپی تایید شده ی آن از طرف سازمان سنجش.
 • تکمیل فرم واکسیناسیون مشمولین.
 • مراجعه به پزشک معتمد سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا برای انجام معاینات اولیه و تکمیل فرم معاینات توسط پزشک.
 • تکمیل فرم شماره ۱ وضعیت مشمولین خدمت وظیفه.
 • معرفی نامه از سوی سازمان مربوطه در مورد کسری خدمت جبهه پدر ( این معرفی نامه باید معتبر و دارای مهر و موم باشد ).

کامل بودن مدارک از اصلی ترین مسائل برای مشمولینی است که می خواهند با استفاده از کسری نظام وظیفه، مدت زمان خدمت سربازی خود را کاهش دهند. پس در نظر داشته باشید که مدارک و مستندات به ویژه نامه ی تایید شده ی سوابق جبهه برای پدر از اصلی ترین و مهم ترین مدارک است. شما می توانید در بخش های دیگر این سایت در مورد سایر کسری ها نیز اطلاعات بدست آورید.

انواع کسری های خدمت وظیفه سربازی برای مشمولینی که می خواهند از کسری خدمت سربازی نظام وظیفه بهره مند گردند :

 1. کسری های نظام وظیفه ی خدمت فرزندان ایثارگران و جانبازان.
 2. کسری های خدمت سربازی بسیجیان فعال در مساجد محلی و دانشگاه ها.
 3. کسری های سربازی وظیفه پروژه های ملی نخبگان.
 4. کسری های سربازی جبهه پدر یا مادر یا هر دوی آن ها.
 5. کسری های سربازی برای آن دسته از مشمولانی که دارای فرزند هستند .
 6. کسری سربازی خدمت وظیفه مشمولین متاهل دارای زن و فرزند.
 7. کسری های خدمت وظیفه برای مناطق عملیاتی.
 8. کسری سربازی خدمت وظیفه برای مناطق بد آب و هوا و محروم.

کسری خدمت جبهه و ایثارگری به سه صورت انجام می شود :

 • سابقه ی ایثارگری و رزمندگی .
 • سابقه ی رزمندگی و ایثارگری پدر و مادر باهم .
 • کسری سابقه جبهه.

همانطور که در این مقاله خواندید کسری های سربازی نظام وظیفه یک روش آسان برای جوانانی است که می خواهند مدت کمتری را در پادگان ها بگذرانند بسیار مفید است. از این طریق این جوانان می توانند با دریافت کسری سربازی به جای دو سال خدمت سربازی، یک سال به خدمت دوره ی ضرورت مشغول باشند.

کسری خدمت سربازی چقدر است؟

پروژه کسری خدمت سربازی چیست؟

پروژه کسری خدمت نیز یکی از راه های موجود برای فارغ التحصیلان می باشد تا بتوانند از طریق پروژه کسری خدمت ماه های کمتری را مشغول گذراندن دوران خدمت ضرورت خود باشند . این پروژه کسری خدمت دارای مراحلی است که باید مشمولین آن را طی کرده تا بتوانند یک پروژه را اخذ کرده و کسری خدمت بگیرند . یکی از نکات مهم در این نوع کسری خدمت این است که مشمول باید دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد یا مقاطع بالاتر باشد تا بنیاد نخبگان پروژه کسری خدمت به آن ها بدهد . هم چنین میزان کسر شدن از خدمت این افراد بستگی به نوع پروژه و میزان سختی و آسانی آن می باشد .

برای برخی این سوال پیش می آید که آیا دانشجویان در حین تحصیل نیز می توانند مراحل اخذ پروژه کسری خدمت را طی کرده و پروژه را در طول تحصیل انجام دهند ؟ باید اشاره کنیم که انجام پروژه کسری خدمت در طول تحصیل نیز امکان پذیر است . بنابراین دانشجویان و فارغ التحصیلان مقازع ارشد و دکترا می توانند بین ۲ تا ۶ ماه بنا بر نوع پروژه کسری خدمت بگیرند و میزان خدمت ضرورت خود را کاهش دهند . مشمولین باید این مسئله را نیز در نظر داشته باشند که عنوان پروژه باید توسط سازمان ملی نخبگان مورد تایید قرار گرفته باشد . در غیر این صورت به هیچ عنوان کسری خدمت برای آنان در نظر گرفته نخواهد شد .

انجام پروژه کسری در حین خدمت سربازی چگونه است؟

با توجه به این که یکی از دغدغه های اصلی و جدی فارغ التحصیلان دانشگاهی مبحث خدمت سربازی است , کسری خدمت سربازی یکی از مباحث جذاب برای مشمولین پروژه کسری خدمت سربازی می باشد . برای گرفتن پروژه های کسری خدمت کافیست دانشجو یا فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد و یا بالاتر باشید . در موضوع مشمولان نخبه و استعدادهای برتر تبصره ای وجود دارد و مشمولان دارای مدرک کارشناسی نیز در صورتی که امکان ارائه پروژه تحقیقاتی را داشته باشند می‌توانند از این امتیاز استفاده کرده و بهره ببرند . افراد می توانند در حین تحصیل در دانشگاه و پس از فارغ التحصیلی تا زمان اعزام به خدمت سربازی درخواست پروژه های علمی و تحقیقاتی کنند . متقاضیان با آماده سازی مدارک پروژه کسری خدمتپروژه کسری خدمت را  می توانند دریافت کنند . و با تکمیل پروژه مد نظر مدت زمان خدمت خود را کاهش دهند .

مشمولین خدمت سربازی می توانند در حین خدمت نیز از پروژه کسری خدمت استفاده نمایند. افرادی که خدمت سربازی آنها به پایان نرسیده برای گرفتن پروژه کسری حداقل باید یک ماه از مدت خدمت سربازی آنها باقی مانده باشد . نحوه گرفتن پروژه کسری خدمت به این شکل می باشد که ابتدا بایستی افراد مدارک و سوابق تحصیلی خود را به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح، به سازمان مربوط به حوزه کاری خود تحویل دهند. در ادامه باتوجه به علایق خود به یکی از سازمان ها و ارگان ها مراجعه کرده و پروژه کسری خدمت خود را دریافت کنند.

افراد حائز شرایط می توانند به هریک از مراکز تحقیقاتی نیروهای مسلح مانند جهاد خود کفایی ارتش، دانشگاه امام حسین (ع) سپاه، مراکز تحقیقاتی وزارت دفاع و … مراجعه  و پروژه های تحقیقاتی خود را دریافت کنند.

دریافت کسری خدمت سربازی

انواع پروژه های کسری خدمت

انواع پروژه های کسری خدمت بسیار زیاد بوده و همه ی آن ها توسط سازمان مربوطه به مشمولین ابلاغ خواهد شد. این پروژه ها بر اساس میزان کاری که باید بر روی آن ها انجام شود سنجیده شده و میزان کسری پس از آن اعلام میشود. این میزان کسری از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مشخص میشود. پس بر اساس قوانین سازمان مربوطه درمورد پروژه های کسری خدمت نظام وظیفه انواع این پروژه ها به دو صورت زیر اعلام میگردد.

انواع پروژه های کسری خدمت

 • پروزه های سخت و وقت گیر که بسیار طولانی بوده و داوران برای جلسه دفاع مشمولین از سازمان نخبگان در جلسه حضور پیدا خواهند کرد. با این پروژه ها از ۶ ماه تا یک سال کسری خدمت وظیفه به مشمول تعلق میگیرد.
 • پروژه ها در این گروه نسبت به گروه اول ساده تر بوده و تنها یک داور تصمیم گیرنده برای آن در روز دفاع خواهد بود. که میزان کسری برای این نوع پروژه ها از ۶ ماه نیز کمتر خواهد بود.
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه نحوه دریافت کسری خدمت سربازی و شرایط آن با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شرایط اخذ پروژه کسری خدمت چیست؟

شرایط اخذ پروژه کسری خدمت دارای قوانین و ویژگی هایی است که طبق معمول سازمان نظام وظیفه عمومی کشور آن ها را تصویب کرده و به عموم مشمولین ارائه میدهد. به همین منظور کسانی که میخواهند از این پروژه ها استفاده کنند باید شرایط خاص خود را داشته باشند. همانطور که مطلع هستید کسری های خدمت از طریق انجام پروژه از قوانین جدیدی است که سازمان نظام وظیفه آن ها را در چند سال گذاشته تصویب کرده است. این کسری های خدمت سربازی همانطور که از اسمش نیز پیداست از طریق انجام پروژه امکان پذیر است.

مشمولین متقاضی برای انجام این پروژه ها باید شرایط زیر را دارا باشند. این شرایط را مطالعه کرده و در صورت داشتن هرگونه ابهام با مشاوره نظام وظیفه در مرکز مشاوره آویژه در تماس باشید.

مهم ترین ضوابط و شرایط اخذ پروژه کسری خدمت

 • داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس
 • داشتن مدرک تحصیلی در مقطع دکتری یا بالاتر
 • نداشتن غیبت غیر موجه برای خدمت سربازی
 • انتخاب پروژه توسط بنیاد ملی نخبگان

این شرایط فرصت مناسبی است تا فارغ التحصیلان دانشگاه ها بتوانند هر چه سریع تر از مزایای این کسری های خدمت نظام وظیفه استفاده کنند. اما به این نکته دقت داشته باشید که انتخاب موضوع پروژه باید حتما قبل از انجام توسط سازمان بنیاد ملی نخبگان مورد تایید واقع شود. در غیر این صورت پروژه قابل قبول نخواهد بود و مشمولین نمیتوانند از کسری خدمت سربازی استفاده کنند.

نامه کسری خدمت چیست؟

کسری خدمت یکی از دغدغه های اصلی هر فرد مشمول خدمت سربازی است . افرادی که به خدمت اعزام می شوند به دنبال راه هایی برای گرفتن کسری خدمت هستند . برای گرفتن کسری خدمت همانطور که گفتیم راه های بسیاری وجود دارد . برای دریافت کسری خدمت شما باید یکسری شرایط را دارا باشید . تا بتوانید از این امتیاز برای گرفتن کسری خدمت سربازی استفاده نمایید . شما می توانید طبق شهری که در آن مشغول خدمت هستید . طبق شرایطی که دارید از این امتیاز برای گرفتن کسری خدمت استفاده کنید .

بعد از مراجعه به سازمان های مربوط به کسری خدمت و بررسی شرایط، مسئولین سازمان به شما نامه ای مبنی بر استفاده از کسری خدمت ارائه می دهند. شما باید این نامه کسری خدمت را به ارگان نظامی خود تحویل دهید. برای اطلاعات بیشتر و انتخاب ساده ترین راه دریافت پروژه کسری خدمت می توانید . با مشاوران متخصص مرکز مشاوره آویژه دانش تماس حاصل نمایید . مشاوران ما اطلاعات به روز شده ای در اختیار شما قرار می دهند . تا در کوتاه ترین زمان ، کسری خدمت دریافت نمایید .

برای دریافت کسری خدمت سربازی چیکار کنیم؟

راه های کسری خدمت سربازی

راه های کسری خدمت سربازی همان راه های قانونی هستند که  مشمولین می توانند بر اساس این راه ها با رعایت قوانین وضع شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مدت زمان دوره ضرورت خود را کاهش دهند .ما در اینجا راه های کسری خدمت موجودد را به طور خلاصه بیان کرده و در ادامه مقاله توضیح مفصلی راجع به هر کدام خواهیم داشت .

 • کسری خدمت مناطق
 • کسری خدمت فرزند
 • کسری خدمت ایثارگری
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت بسیجی

کسری خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب وهوا

این نوع کسری خدمت از انواع کسری خدمت می باشدکه افراد با توجه به محل خدمت خود می توانند از آن استفاده کنند . کسری خدمت مناطق امنیتی به آن دسته از مناطقی گفته می شود که مشمولین در مرزها و مناطق عملیاتی مجبور به انجام خدمت ضرورت خود هستند . همانطور که می دانید مدت خدمت ضرورت به طور عادی ۲۱ ماه است . اما افرادی که در مناطق عملیاتی مشغول به انجام خدمت وظیفه ی خود هستند به جای ۲۱ ماه می توانند ۱۸ ماه خدمت کنند . یعنی این ۳ ماه کسری خدمت آنان محسوب می شود . اما در مورد کسری مناطق محروم و بد آب و هوا باید مشمولین این نکته را در نظر داشته باشند که خدمت کردن در این مناطق محروم ۲۱ ماه خدمت ضرورت را به ۱۹ ماه کاهش می دهد . یعنی کسری خدمت برای مشمولین در این موارد ۲ ماه می باشد .

کسری نخبگان یا همان ارائه پروژه کسری خدمت 

این نوع کسری خدمت بر اساس حکم رهبر جمهوری اسلامی جزو قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی قرار گرفته است . این نکته ضروری است که این نوع کسری خدمت فقط شامل افرادی می شود که دارای مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر می باشند . این افراد تحصیل کرده برای افزایش سطح ارتقا علمی کشور با همکاری سازمان نحبگان می توانند پروژه های پژوهشی-تحققیقاتی انجام داده و مدت ۲ ماه تا ۶ ماه کسری خدمت بگیرند .

کسری خدمت فرزندان جانبازان ، ایثارگران و آزادگان

این نوع کسری خدمت یکی از پرمتقاضی ترین انواع کسری خدمت به حساب می آید که بسیاری از مشمولین بر طبق آخرین قوانین تصویب شده در این زمینه می توانند بر اساس میزان درصد جانبازی والدین ، میزان ایثارگری و حضور در جبهه والدین و هم چنین میزان اسارت از کسری خدمت برخوردار شوند . مدارک کسری خدمت ایثارگری باید از طریق بنیاد شهید و امور ایثارگران و هم چنین ادارات و سازمان های مربوطه جمع آوری شده تا سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا بتواند بر اساس مدارک موجود میزان کسری خدمت مشمولین را محاسبه کند . هم چنین محاسبه میزان کسری خدمت مشمولین به ازای هر درصد جانبازی ، هرماه اسارت و هرماه حضور در جبهه به مدت ۱۲ روز می باشد .

کسری خدمت فرزند

مشمولینی که متاهل هستند و دارای فرزند می باشند می توانند به ازای هر فرزند از ۳ ماه کسری خدمت استفاده کنند .

کسری خدمت بسیجیان فعال

این نوع کسری خدمت به افرادی تعلق می گیرد که دارای بسیجی فعال بوده و در رزمایش و رژه های سازمان بسیج فعالیت می کنند . میزان این نوع کسری خدمت بنابر نوع فعالیت بسیجیان بین ۲ تا ۶ ماه می باشد .

این ها انواع کسری خدمت می باشند که مشمولین میتوانند از آن ها استفاده کنند به شرطی که غیبت غیر موجه نداشته باشند .

شرایط کسری خدمت سربازی

سوالات متداول

انواع کسری خدمت سربازی کدامند؟

کسری ایثارگران، کسری مناطق محروم و بد آب و هوا، کسری بسیج فعال، کسری پروژه نخبگان و کسیر متاهلین

میزان کسری خدمت سربازی برای پروژه چقدر است؟

برای این افراد امکان کم شدن سربازی از یک تا یازده ماه وجود دارد.

کسری خدمت سربازی افراد متاهل چه مدت است؟

این افراد به ازای هر فرزند سه ماه کسری خدمت دارند. مثلا فردی که سه فرزند دارد به نسبت دیگر افراد؛ مدت ۹ ماه کمتر خدمت میکند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره کسری خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

نحوه دریافت کسری خدمت سربازی و شرایط آن

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه نحوه دریافت کسری خدمت سربازی و شرایط آن

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

نظرات
- 9 نظر:
 1. سلام شب تون بخیر ببخشید سوالی داشتم میخواستم بپرسم اینکه سردار کمالی فرمودند بابت کسر خدمت که تا سال ۱۴۰۱قانونش هستش ولی به بعد دیگه شایداحتمال داره قانونش نباشه وتعلق نمیره متوقف بشه یعنی چی دقیقا منظوره سردار وی هستش ممنون میشم راهنمایی کنید درضمن خبر ش تو سایت هستش خبرش برای برج ۴تیرماه هستش ممنونم منتظر پاسخ شما هستم؟؟

 2. سلام راجع به پروژه های کسرویا جایگزین خدمت حسابداری ن.م ((چگونگی و کم وکیف این پروژه ها را میخواستم بدانم؟؟؟))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

یکشنبه

1399/8/4

دوشنبه

1399/8/5

سه شنبه

1399/8/6

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید