نحوه دریافت کسری خدمت سربازی و شرایط آن

کسری خدمت
به اشتراک بگذارید

کسری خدمت سربازی چیست ؟ انواع کسری خدمت کدام اند ؟ چه مشمولینی می توانند از کسری خدمت سربازی استفاده کنند ؟ کسری خدمت سربازی برای مشمولین غایب محاسبه می شود یا خیر ؟ مدت زمان کسری خدمت سربازی و شرایط و مدارک مورد نیاز کسری خدمت سربازی کدام است ؟ این ها تماما سوالاتی است که امروزه ذهن بسیاری از مشمولین را به خود درگیر کرده است . در این مقاله سعی کرده ایم به تمامی سوال های شما پاسخ دهیم. تا انتها با ما همراه باشید.

همانطور که می دانید جوانان باید بعد از اتمام سن ۱۸ سالگی و شروع سن ۱۹ سالگی برای اعزام به خدمت آماده شوند . برخی از جوانان که می خواهند ادامه تحصیل دهند می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند . برخی دیگر نیز شرایط معافیت را داشته و می توانند از طریق پزشکی ، کفالت ، ایثارگران ، مددجویان ، معافیت سنی و از طریق موارد دیگر معافیت دائم خود را دریافت کنند . اما امروزه رفتن به خدمت سربازی برای بسیاری از جوانان کاری سخت و بس دشوار به نظر می رسد .

بنابراین جوانان به دنبال راهی می گردند تا حداقل بتوانند از کسری خدمت سربازی استفاده کرده و مدت ۲۱ ماه خدمت سربازی خود را کاهش دهند . اما این کسری خدمت سربازی چگونه امکان پذیر خواهد بود ؟ مشمولین با داشتن چه شرایطی می توانند از کسری خدمت بهره مند شوند ؟ مدارک کسری خدمت این افراد باید به چه سازمانی تحویل داده شود ؟

نحوه دریافت کسری خدمت سربازی چیست؟

دریافت کسری خدمت یکی از مهم ترین قوانین نظام وظیفه است که طرفداران زیادی دارد. سازمان وظیفه با بررسی شرایط تمام مشمولان به این نتیجه رسیده است که برای پیشگیری از بروز مشکلات عدیده ای که در طی خدمت سربازی وضعیت خانوادگی و اجتماعی مشمولان را تهدید میکند بایستی امکاناتی را فراهم آورد. کسری خدمت یکی از همین موارد است که سازمان وظیفه پیش روی مشمولان قرار داده است تا دوره ی سربازی راحت تری داشته باشند. مثلا فردی که صاحب فرزند و همسر است و وظیفه ی تامین معاش خانواده را بر عهده دارد با رفتن به سربازی و گذراندن این دوره ی نسبتا طولانی با مشکلاتی رو به رو خواهد شد، به همین دلیل این فرد میتواند واجد شرایط کسری در نظر گرفته شود. کسری های سربازی انواع مختلفی دارد مثل کسری متاهلین، کسری ایثارگران، کسری بسیج و… که به تناسب وضعیت و شرایط مشمولان مقرر شده است.

لازم به ذکر است که سازمان وظیفه برای دریافت کسری خدمت شرایط خاصی مقرر کرده است که تنها افراد واجد شرایط میتوانند از آن بهره مند شوند که در ادامه به تفضیل به شرح این موارد میپردازیم. گاهی ممکن است مشمولانی که قصد دریافت کسری دارند با ابهامات و مشکلات زیادی مواجه شوند. توصیه ای که ما برای یافتن پاسخ سوالات و ابهامات به شما ارائه میدهیم، استفاده از مشاوره های تخصصی نظام وظیفه است. شما میتوانید طی مشاوره نظام وظیفه با مشاوران خبره که از جدیدترین و به روز ترین اخبار و قوانین نظام وظیفه مطلع هستند، ارتباط بگیرید و به راحتی بسیاری از ابهامات خود را برطرف کنید. موضوع کسری های سربازی برای بسیاری از مشمولان امری مهم است به دلیل اهمیت این موضوع، در این مقاله سعی کرده ایم به پاسخ برخی سوالات همچون ممشولان این طرح، اقدامات لازم برای دریافت کسری و مدارک موردنیاز و… بپردازیم.

شرایط دریافت کسری خدمت چگونه است؟

شرایط دریافت کسری خدمت هر ساله توسط سازمان وظیفه اعلام میشود. افرادی که تمامی شرایط اعلام شده را داشته باشند، مشمول این طرح میشوند و میتوانند مدت زمان سربازی خود را کمتر کنند. اما باید به این نکته اشاره کنیم که این شرایط برحسب نوع کسری که مورد نظر مشمول است، متفاوت میباشند. آن دسته از شرایط دریافت کسری خدمت که برای تمام انواع کسری ها وجود دارد. یکی از اصلی ترین شرایطی که برای  برخی کسری های خدمت در نظر گرفته شده است نداشتن غیبت از خدمت میباشد. البته در چنین شرایطی فردی که به دلایل موجه غیبت کرده باشد در صورت توجیه غیبت میتواند از کسری استفاده کند.

اما هر نوع کسری شرایط خاصی میطلبد که برخی از این موارد به قرار زیر میباشد:

 • برای سربازانی که دارای فرزند هستند کسری خدمتی تحت عنوان کسری فرزند در نظر گرفته شده است که به ازای هر فرزند سه ماه کسری به مشمول تعلق میگیرد.
 • یکی دیگر از شرایط اخذ کسری مربوط به کسانی است که به واسطه ی سابقه ی بسیج میخواهند کسری دریافت کنند. این افراد باید دارای کارت فعال باشند و همچنین سابقه ی بسیجشان به حد نصاب رسیده باشد.
 • کسری خدمتی که برای فارغ التحصیلان دانشگاه ها در نظر گرفته شده است با ارائه ی پروژه و کار تحقیقاتی امکان پذیر است. مشمولانی که فارغ التحصیل میشوند، تنها یک سال وقت دارند تا برای دریافت این کسری اقدام کنند.
 • شرایطی که سازمان وظیفه برای دریافت کسری ایثارگری در نظر گرفته است ارائه سوابق مربوط به جانبازی و یا حضور در جبهه و … است.

به این ترتیب با توجه به اینکه مشمول متقاضی دریافت کدام کسری خدمت باشد باید شرایط خاصی داشته باشد. بعد از ارائه مدارک مربوطه و بررسی آنها توسط سازمان وظیفه نتیجه دریافت یا عدم دریافت کسری اعلام میشود.

کسری

انواع  کسری خدمت سربازی کدام است؟

انواع  کسری خدمت سربازی را کم و بیش در خلال پاراگراف قبل شرح داده ایم اما در این قسمت این موضوع را کاملتر بررسی میکینم. انواع  کسری خدمت سربازی شامل موارد زیر میباشد:

 • کسری ایثارگران:

این نوع کسری برای فرزندان جانبازان، رزمندگان و آزادگان جنگ تحمیلی در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است استفاده از این کسری فقط برای یکی از فرزندان ذکور ایثارگران امکان پذیر است. البته برای دو قلوها این امکان وجود دارد که مدت کسری را بین دو نفر تقسیم کنند. سوالی که درباره ی این نوع کسری مطرح است مدت کسری در نظر گرفته شده برای مشمولان این طرح است؛ به طور کلی برای هر ماه اسارت یا رزمندگی و یا برای هر درصد جانبازی ۱۲ روز از خدمت مشمول کم میشود.

 • کسری خدمت افراد متاهل و دارای فرزند:

این افراد به ازای هر فرزند سه ماه کسری خدمت دارند. مثلا فردی که سه فرزند دارد به نسبت دیگر افراد؛ مدت ۹ ماه کمتر خدمت میکند.

 • کسری خدمت مناطق بد آب و هوا:

افرادی که محل خدمتشان دور افتاده و بد آب و هوا است مدت زمان کمتری خدمت میکنند. مدت خدمت این افراد بین ۱۸ تا ۱۹ ماه است.

 • کسری خدمت برای پروژه نخبگان:

همانطور که از نامش پیداست مشمولان نخبه و فارغ التحصیلان به ازای انجام یک پروژه ی تحقیقاتی از کسری خدمت برخوردار میشوند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کسری خدمت شامل چه مواردی است؟

مدارک مورد نیاز برای دریافت کسری خدمت و دانستن لیست این مدارک برای مشمولان متقاضی دریافت کسری بسیار مهم است. زیرا با جمع آوری مدارک و ارائه ی به موقع آنها به سازمان مربوطه میتوان روند دریافت کسری را تسریع کرد.

قدم اول برای این کار دریافت دفترچه راهنمای خدمت سربازی از دفاتر پلیس +۱۰ است. این دفترچه شامل فرم هایی است که مشمول باید آنها را تکمیل کند. مدارکی همچون اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه و همچنین عکس پرسنلی از دیگر مدارک لازم است. البته افرادی که میخواهند از کسری متاهلین استفاده کنند باید مدارک شناسایی همسر را نیز ارائه دهند. مدارک مورد نیاز برای دریافت کسری خدمت برای متقاضیان دریافت کسری ایثارگری شامل گواهی جانبازی و رزمندگی و… است که مشمول باید این مدارک را از بنیاد شهید و دیگر ارگان های مربوطه اخذ کنند و در موعد مقرر به سازمان وظیفه تحویل دهند.

مشمولین  کسری خدمت سربازی چه کسانی هستند؟

مشمولین  کسری خدمت سربازی چه کسانی هستند؟ شما نیز ممکن است با این پرسش مواجه شده باشید که آیا من نیز میتوانم از کسری خدمت های سربازی استفاده کنم یا خیر؟ در پاسخ باید گفت سازمان وظیفه این امکان را فراهم آورده است که تعداد زیادی از مشمولان بتوانند از طرح های کسری خدمت استفاده کنند. این افراد بر حسب نوع کسری ها به چند دسته تقسیم میشوند.

مشمولانی که دارای فرزند هستند یکی از این گروه ها میباشند. نخبگانی که تحت نظارت سازمان ملی نخبگان و سازمان وظیفه پروژه تحقیقاتی انجام دهند نیز مشمول کسر خدمت میباشند. فرزندان افراد جانباز و رزمنده و یا آزادگانی که در جنگ به اسارت گرفته شده اند نیز از دیگر مشمولین  کسری خدمت سربازی هستند. این افراد باید مدارکی که تایید کننده مشمولیتشان در طرح کسری خدمت است را به سازمان وظیفه ارائه دهند تا با انجام بررسی های لازم نتایج نهایی اعلام شود.

میزان کسری خدمت سربازی چقدر است؟

میزان کسری خدمت سربازی به عوامل مختلفی بستگی دارد یکی از این موارد نوع مدرک تحصیلی مشمولان میباشد. همچنین بنا به نوع کسری که مشمول میخواهد از آن استفاده کند میزان کسری در نظر گرفته شده متفاوت است. مثلا کسری متاهلین دارای فرزند برای هر فرزند سه ماه است. این در صورتی است که برای فرزندان ایثارگران به ازای هر ماه اسیری و رزمندگی و یا هر درصد جانبازی ۱۲ روز کسری در نظر گرفته شده است.

میزان کسری خدمت سربازی برای افرادی که سابقه بسیج دارند بین یک و نیم تا سه ماه میباشد. افرادی که به سبب پروژه از کسری خدمت برخوردار میشوند، با داشتن چند پروژه به مدت کسری آنها اضافه میشود. برای این افراد امکان کم شدن سربازی از یک تا یازده ماه وجود دارد. لذا مشمول ابتدا باید نوع کسری مورد نظر خود را تعیین کند و بعد بر اساس آن مدت کسری نیز مشخص میشود.

راه های کسری خدمت نظام وظیفه چیست؟

 • معافیت های خدمت وظیفه سربازی عمومی:

از انواع معافیت های پزشکی ، کفالت ، نخبگی ، تحصیلی و بخشودگی سنی ، مددجویی و غیره تشکیل شده است. که متقاضیان عزیز می توانند با دریافت یکی از این معافیت ها از رفتن به سربازی منصرف شده و از معافیت دائم بهره مند شوند.

 • معافیت های خدمت رزمی نظام وظیفه:

معافیت های خدمات رزمی بهترین راهی است که پسران ذکور می توانند از آن استفاده کنند. این مسئله باعث می شود جوانان از انجام کارهای سخت و رزمی در دوران کسری خدمت سربازی معاف شوند .

 • امریه های سربازی نظام وظیفه عمومی:

امریه ها از روش هایی است که با افراد تحصیل کرده تعلق می گیرد. در این نوع امریه های خدمت مشمول می تواند دوره ی خدمت سربازی خود را در پادگان نظامی نگذراند. یعنی به جای خدمت کردن به مراکز دولتی و ادارات فرستاده می شوند. در آنجا مانند سایر کارمندان سر کار رفته و در تایم اداری خدمت سربازی خود را خواهند گذراند. دقت داشته باشید که این امریه ها روشی است که مشمول می تواند در آن تجربه ی کاری کسب کرده و هم چنین از دانش و علم خود استفاده کند.

 • کسری های وظیفه خدمت سربازی:

یک روش موثر و کار آمد برای کوتاه کردن مدت خدمت دوره ی ضرورت می باشد. مهم تر از همه اینکه مشمولان با توجه به شرایط خود از انواع این کسرها استفاده کرده و به راحتی ۶ ماه تا یک سال از دوره ی خدمت خود را کاهش داده و زمان کمتری را به خدمت سربازی خواهند رفت. به همین منظور کسری های وظیفه سربازی یکی از راه های هیجان انگیز برای جوانان به شمار می رود.

امروزه  کسری خدمت سربازی وظیفه عمومی انواع مختلفی دارد که باید آن ها را کامل بشناسید. ما در اینجا آن ها را نام خواهیم برد و راجع به هر کدام از آن ها مفصل توضیح خواهیم داد . پس با ما تا انتهای مقاله همراه بوده و در صورت داشتن هرگونه سوال و دریافت راهنمایی های لازم می توانید با مشاورین مرکز آویژه تماس گرفته و اطلاعات لازم را بدست آورید.

سربازی

کسری خدمت بسیج

کسری خدمت بسیج از مهم ترین انواع کسری های خدمت وظیفه عمومی به حساب می آید که مشمولین می توانند از آن به آسانی استفاده کنند . زیرا کسری خدمت بسیج راهی بسیار آسان به شمار می رود. جوانان اگر قصد دارند میزان خدمت دوره ضرورت خود را کاهش دهند باید قبل از رسیدن به سن مشمولیت به فکر باشند و در بسیج مساجد و دانشگاه ها عضو شوند و فعالیت داشته باشند. زیرا با فعالیت مستمر در پایگاه های بسیج مناطق شما می توانید از کسری های بسیج سربازی استفاده کنید. این افراد فعال در پایگاه ها به آسانی می توانند از کسری خدمت بسیج استفاده کنند .

گرفتن کسر خدمت بسیجیان

برای گرفتن کسر خدمت بسیجیان به میزان سابقه ی فعالیت در این ارگان ها مقدار مشخصی از خدمت سربازی مشمول کسر خواهد شد . این نوع کسری خدمت سربازی برای کسانی مورد استفاده قرار می گیرد که در بسیج مساجد و دانشگاه ها فعال بوده و کارت عضویت بسیج داشته باشند . این افراد به آسانی می توانند از ۶ ماه تا یک سال از کسری استفاده کنند . پس جوانان در نظر داشته باشند که برای استفاده از انواع کسری خدمت آن چنان که فکر می کنید نیاز به شرایط خاصی نخواهید داشت . فقط لازم است که فعالیت در بسیج و پایگاه های مساجد را فراموش نکنید. زیرا مهم ترین شرایط برای دریافت کسری های سربازی از طریق بسیج داشتن کارت فغالی این ارگان می باشد. پس متقاضیان دریافت کسری سربازی وظیفه عمومی باید قبل از هر چیز در یک پادگان ثبت نام کرده و شروع به فعالیت کنند.

کافی است با مرکز مشاوره آویژه در تماس باشید تا بتوانید از آخرین قوانین سازمان نظام وظیفه در زمینه کسری های خدمت و معافیت ها مطلع شوید .  کسر خدمت بسیجیان اگر چه روشی راحت و متداول برای کم کردن دوران خدمت می باشد . اما شرایط خاص خود را نیز دارد که باید از آن ها مطلع شوید .

کسری خدمت ایثارگران

کسری خدمت ایثارگران از دیگر انواع کسری های خدمت وظیفه محسوب می شود که جوانان زیادی می توانند از این کسر خدمت ایثارگری استفاده کرده و مدت کمتری به خدمت سربازی بروند . حتی در سال های اخیر تعداد زیادی از مشمولین در کشور به جای استفاده از کسری خدمت ایثارگران ، از معافیت بهره مند شده اند . برای بهره مندی از معافیت ایثارگری یا کسری خدمت ایثارگران ، تنها کافی است مشمولین اطلاعات خود را در این زمینه ها افزایش داده و از به روز ترین اخبار و قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا در این رابطه مطلع شوند .

بر اساس آخرین آمار بدست آمده هر ساله بیش از ۲۰ هزار نفر از مشمولین می توانند از امتیازات ایثارگری استفاده کرده و کسر خدمت ایثارگری بگیرند . درصدی از این افراد نیز با امتیازات ایثارگری ، جانبازی و رزمندگی توانسته اند مراحل معافیت را طی کرده و از معافیت خدمت سربازی بهره مند شوند . مدت و میزان این کسر خدمت جانبازان و ایثارگران همانطور که می دانید به عوامل زیادی وابسته است .

این عوامل عبارتند از :

 • زمان جبهه:

مدت زمان حضور در جبهه پدر مشمول یکی از عواملی است که به مشمولین کمک می کند تا سریع تر مراحل اقدام برای کسری سربازی را انجام دهند.

 • درصد جانبازی:

درصد جانبازی پدر مشمول از دیگر عامل های مهم به شمار می رود. بر اساس هر درصد جانبازی مقدار مشخصی از دوره ی خدمت ضرورت متقاضی کسر خواهد شد.

 • مدت زمان اسارت:

اسرا و آزادگان که به عنوان پدر مشمول شناخته می شوند. بر اساس ماه های مشخص در اسارت و جنگ می توانند برای کسر سربازی خدمت مشمولین اقدام کنند..

هر کدام از این موارد عامل مهمی است تا مشمولین بتوانند از کسری های خدمت چانبازی و ایثارگری بهره مند شوند . بر اساس آخرین گزارش های معاونت اجتماعی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا ، در ماده ۸۸ قانون توسعه حداکثر ۲۰ هزار فرزند ایثارگر با داشتن درصد جانبازی ، آزادگی و سابقه ی اسارت می توانند با بالاترین امتیاز از کسر خدمت آزاذگان و ایثارگران استفاده کنند . که این آمار بسیار زیاد بوده و بی شک کسانی که از شرایط این نوع کسری برخوردارند هر ساله در یک مدت بسیار اندک و سریع دوره ی خدمت خود را به پایان خواهند رساند.

کسری خدمت جبهه

کسری خدمت جبهه نیز مانند کسری های خدمت ایثارگری ، موقعیتی است که نظام وظیفه ی عمومی برای فرزندان رزمنده قرار داده است . در کسر خدمت جبهه مشمولین می توانند سوابق ایثارگری پدر یا سوابق ایثارگری پدر و مادر خود را با هم به سازمان نظام وظیفه ارائه داده و از کسری خدمات جبهه ی آن ها بهره مند شوند. اما دقت داشته باشید که برای دریافت این کسری های نظام وظیفه مشمولین باید مراحل اقدام را به طور منظم و سریع تر انجام دهند. زیرا هر گونه اهمال کاری منجر به ایجاد مشکل برای افراد ذکور خواهد شد. این مراحل را با دقت خوانده و آن ها را به ترتیب انجام دهید.

مراحل دریافت کسری های وظیفه خدمت برای جبهه پدر

 • مرحله ی اول مربوط به پدر مشمول می باشد. پدر مشمول باید در این مرحله به محل خدمت خود مراجعه کرده و در پادگان ها و ستادهای مربوطه درخواست دریافت سوابق جبهه ی خود را بدهد.
 • پدر مشمول در مرحله ی دوم باید مدارک مربوط به دوران جبهه ی خود را به طور کامل دریافت کند. سپس مشمول از طریق این مدارک سوابق پدر را دریافت کرده و نامه ی آن را از سازمان مربوطه دریافت کند.
 • مرحله سوم همان مرحله ای است که مشمول باید مدارک مورد نیاز خود را آماده کند تا برای تحویل آن با مشکل مواجه نشود.
 • مرحله ی چهارم مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ می باشد. که مشمول باید مدارک شناسایی خود را به همراه نامه ی مرتبط با مدت جضور پدر در جبهه را به این مرکز تحویل دهد.
 • مرحله ی اصلی یا گام پنجم دادن درخواست و ثبت آن از طریق سیستم دفاتر پلیس + ۱۰ می باشد. در این مرحله مشمول درخواست کسری سربازی وظیفه ی خود را اعلام کرده تا توسط سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا بررسی شود.
 • در این مرحله سازمان نظام وظیفه عمومی کشور باید مدارک مشمول و هم چنین مدارک جبهه ی پدر را بررسی کرده تا رای نهایی خود مبنی بر کسری های سربازی را صادر کند.

کسری خدمت بسیج

نکات مهم در مورد کسری خدمت جبهه پدر

یکی از نکات مهمی که می توان در مورد کسر خدمت جبهه والدین گفته شود این است که حتی کسانی که فرزند اول آن ها از سابقه ی ایثارگری و جبهه ی والدینشان استفاده می کند و معافیت می گیرد . فرزند دوم نیز می تواند از باقی مانده ی سابقه ی جبهه ی والدینش استفاده کرده و از کسری خدمت جبهه بهره مند شود . البته استفاده ی سوابق جبهه پدر مشمولین برای فرزند دوم ذکور بالای ۱۸ سال خانواده دارای قانون های خاص خود می باشد. که این قوانین توسط سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا اجرا می شود.

این نکته را نیز توجه داشته باشید که متقاضیان استفاده از مزایای سازمان نظام وظیفه عمومی کشور باید از اطلاعات و قوانین نظام وظیفه مطلع باشند. زیرا همانطور که می دانید برخی از مشمولین میزان سابقه ی جبهه ای برای پدرشان بیش از چند ماه می باشد. یعنی این مدت بین ۲۸ تا ۳۰ ماه است. برخی نمی دانند که این افراد با این سابقه های بلند مدت می توانند به جای کسری های سربازی، از معافیت ایثارگری بهره بگیرند. که به جای کاهش یافتن مدت خدمت دوره ی ضرورت، از معافیت استفاده کرده و به طور کلی از خدمت سربازی نظام وظیفه معاف شوند.

سابقه ی جبهه ی پدر

سوابق پدر در جبه در اردوگاه ها و مقرهای فرماندهی مشخص ثبت شده است. به همین منظور جوانان داوطلب برای دریافت کسری ها می توانند به این مکان ها و سازمان ها مراجعه کرده و سوابق پدر خود را دریافت کنند. اما این سوابق مشخص شده بر چه اساسی به مشمولین مختلف اجازه ی دریافت کسری های سربازی خدمت را می دهد؟ باید بدانید که سوابق برای ایثارگران میزان مشخصی داشته و بر حسب مدت آن به مشمول کسری داده می شود .

شما می توانید میزان کسری سربازی جبهه و سابقه ی جبهه ای که فرزندان از آن استفاده می کنند را بر اساس نوشته های زیر بدست آورده و از آن ها بهره بگیرید.

 • حضور در جبهه به میزان ۶ ماه تا ۸ ماه توسط پدر مشمولین برای فرزندان رزمندگان ۲ ماه کسر جبهه را به دنبال دارد.
 • ۳ ماه کسر خدمت مناطق جبهه و جنگ برای افرادی که سابقه ی ۹ ماهه تا ۱۱ ماه حضور در جبهه را دارند.
 • برای آن دسته از افرادی که پدرشان به میزان ۱۲ ماه تا ۱۴ ماه سابقه جبهه دارد مدت ۴ ماه کسری جبهه داده می شود.
 • سابقه ی ۱۵ ماه تا ۱۷ ماه حضور مستمر پدر در جبهه هاب جنگ حق علیه باطل به میزان ۵ ماه کسری سربازی به افراد داده می شود.
 • میزان ۱۸ ماه تا ۲۰ ماه حضور در جبهه توسط پدر مشمولین ۶ ماه کسری سربازی به جوانان اعطا می شود.
 • به فرزندان افرادی که ۲۳ ماه سابقه ی حضور در جبهه را دارند ۷ ماه کسر خدمت وظیفه تعلق می گیرد.
 • برای سابقه ی ۲۴ ماه تا ۲۶ ماه جبهه ی پدر مشمولین نیز ۸ ماه کسری سربازی در نظر گرفته شده است.
 • افراد متقاضی دریافت کسری سربازی با ۲۷ ماه تا ۲۹ ماه سابقه می توانند از ۹ ماه کسری های خدمت استفاده کنند.

نکات مهم برای فرزندان ایثارگر و شاهد

آن دسته از کسانی که در گروه فرزندان ایثارگر و جانبازان قرار می گیرند باید هر ساله بر اساس زمان بندی مشخص به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ مراجعه کرده و درخواست خود را به ثبت برسانند . کسانی که در این لیست در اولویت قرار دارند بر اساس قوانین کسری خدمت ایثارگران ، به ازای هر درصد جانبازی والدین یک ماه کسری به آنان تعلق می گیرد . البته این میزان هر ساله می تواند با کمی تغییر همراه باشد. که شما عزیزان باید هر چه سریع تر از تغییرات قوانین و شرایط نظام وظیفه مظلع شوید.

این دسته از مشمولین اگر سابقه ی کسر خدمت ایثارگری والدینشان به ۲۴ ماه برسد و در اولویت استفاده از کسری خدمت باشند می توانند کارت معافیت نیز دریافت کنند . هم چنین توجه داشته باشید که سردار سرتیپ دوم موسی کمالی اظهار داشته اند که قانون ۱۲ روز کسری خدمت به ازای هر درصد جانبازی یا هرماه جبهه تا سال ۱۴۰۱ برقرار خواهد بود . اما پس از آن احتمال زیاد این قانون متوقف می شود . بنابراین جوانان با توجه به این قوانین تصویب شده باید سریع تر اقدام خود را انجام داده و مسائل مربوط به خدمت سربازی خود را در اولویت قرار دهند.

برای استفاده از کسری خدمت بسیج به نکات زیر دقت نمایید :

 • افرادی می توانند از کسر خدمت بسیج فعال  استفاده کنند که سابقه ی بسیجی بودن آن ها قبل از شروع خدمت سربازی شان باشد . به طور واضح تر باید بگوییم سابقه بسیج هم زمان با دوره خدمت ضرورت قابل قبول نخواهد بود . پس مشمولین متقاضی دریافت کسری ها از طریق سابقه ی بسیج می توانند در طول دوران متوسطه و تحصیل در مدارس، از طریق پایگاه های بسیج فعالیت کرده و سوابق بسیجی فعال را بدست آورند.
 • مشمولین باید کارت بسیجی فعال داشته باشند تا بتوانند از این کسری های سربازی وظیفه عمومی استفاده کنند. کسانی که تنها کارت بسیجی داشته و فعالیت خاصی در پایگاه ندارند. نمی توانند از کسری های بسیج نظام وظیفه بهره ببرند.
 • هم چنین میزان کسری  بسیج بر اساس قوانین نظام وظیفه مشخص می شود . هر چقدر میزان سابقه ی بسیجی فعال برای مشمولین بیشتر باشد، مشمول از بیشترین کسر خدمت بهره مند خواهد شد. این مدت ممکن است از ۶ ماه تا یک سال باشد. که تصمیم گیری برای این کسری های سربازی وظیفه بر عهده ی خود سازمان نظام وظیفه عمومی کشور می باشد.

مدارک مورد نیاز برای استفاده از کسرهای جبهه پدر و مادر  :

 • مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) و گرفتن دفترچه ی راهنمای نظام وظیفه و مطالعه این دفترچه.
 • اصل شناسنامه ی مشمولین و تصویر تمام صفحات آن.
 • اصل کارت ملی شناسایی مشمولان به همراه تصویر آن.
 • عکس ۳*۴ رنگی به صورت پرسنلی و تمام رخ با زمینه ی سفید از مشمول .
 • شناسنامه ی پدر مشمول به همراه کپی از آن ها.
 • شناسنامه ی برادران مشمول که بالاتر از ۱۸ سال یا پایین تر از ۱۸ سال باشند.(در صورتی که مشمول دارای برادر باشد).
 • گواهی آخرین مدرک تحصیلی مشمولین به همراه کپی تایید شده ی آن از طرف سازمان سنجش.
 • تکمیل فرم واکسیناسیون مشمولین.
 • مراجعه به پزشک معتمد سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا برای انجام معاینات اولیه و تکمیل فرم معاینات توسط پزشک.
 • تکمیل فرم شماره ۱ وضعیت مشمولین خدمت وظیفه.
 • معرفی نامه از سوی سازمان مربوطه در مورد کسری خدمت جبهه پدر ( این معرفی نامه باید معتبر و دارای مهر و موم باشد ).

کامل بودن مدارک از اصلی ترین مسائل برای مشمولینی است که می خواهند با استفاده از کسری نظام وظیفه، مدت زمان خدمت سربازی خود را کاهش دهند. پس در نظر داشته باشید که مدارک و مستندات به ویژه نامه ی تایید شده ی سوابق جبهه برای پدر از اصلی ترین و مهم ترین مدارک است. شما می توانید در بخش های دیگر این سایت در مورد سایر کسری ها نیز اطلاعات بدست آورید.

انواع کسری های خدمت وظیفه سربازی برای مشمولینی که می خواهند از کسری خدمت سربازی نظام وظیفه بهره مند گردند :

 1. کسری های نظام وظیفه ی خدمت فرزندان ایثارگران و جانبازان.
 2. کسری های خدمت سربازی بسیجیان فعال در مساجد محلی و دانشگاه ها.
 3. کسری های سربازی وظیفه پروژه های ملی نخبگان.
 4. کسری های سربازی جبهه پدر یا مادر یا هر دوی آن ها.
 5. کسری های سربازی برای آن دسته از مشمولانی که دارای فرزند هستند .
 6. کسری سربازی خدمت وظیفه مشمولین متاهل دارای زن و فرزند.
 7. کسری های خدمت وظیفه برای مناطق عملیاتی.
 8. کسری سربازی خدمت وظیفه برای مناطق بد آب و هوا و محروم.

کسری خدمت جبهه و ایثارگری به سه صورت انجام می شود :

 • سابقه ی ایثارگری و رزمندگی .
 • سابقه ی رزمندگی و ایثارگری پدر و مادر باهم .
 • کسری سابقه جبهه.

همانطور که در این مقاله خواندید کسری های سربازی نظام وظیفه یک روش آسان برای جوانانی است که می خواهند مدت کمتری را در پادگان ها بگذرانند بسیار مفید است. از این طریق این جوانان می توانند با دریافت کسری سربازی به جای دو سال خدمت سربازی، یک سال به خدمت دوره ی ضرورت مشغول باشند.

پروژه کسری خدمت

پروژه کسری خدمت

پروژه کسری خدمت نیز یکی از راه های موجود برای فارغ التحصیلان می باشد تا بتوانند از طریق پروژه کسری خدمت ماه های کمتری را مشغول گذراندن دوران خدمت ضرورت خود باشند . این پروژه کسری خدمت دارای مراحلی است که باید مشمولین آن را طی کرده تا بتوانند یک پروژه را اخذ کرده و کسری خدمت بگیرند . یکی از نکات مهم در این نوع کسری خدمت این است که مشمول باید دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد یا مقاطع بالاتر باشد تا بنیاد نخبگان پروژه کسری خدمت به آن ها بدهد . هم چنین میزان کسر شدن از خدمت این افراد بستگی به نوع پروژه و میزان سختی و آسانی آن می باشد .

برای برخی این سوال پیش می آید که آیا دانشجویان در حین تحصیل نیز می توانند مراحل اخذ پروژه کسری خدمت را طی کرده و پروژه را در طول تحصیل انجام دهند ؟ باید اشاره کنیم که انجام پروژه کسری خدمت در طول تحصیل نیز امکان پذیر است . بنابراین دانشجویان و فارغ التحصیلان مقازع ارشد و دکترا می توانند بین ۲ تا ۶ ماه بنا بر نوع پروژه کسری خدمت بگیرند و میزان خدمت ضرورت خود را کاهش دهند . مشمولین باید این مسئله را نیز در نظر داشته باشند که عنوان پروژه باید توسط سازمان ملی نخبگان مورد تایید قرار گرفته باشد . در غیر این صورت به هیچ عنوان کسری خدمت برای آنان در نظر گرفته نخواهد شد .

راه های کسری خدمت سربازی

راه های کسری خدمت سربازی همان راه های قانونی هستند که  مشمولین می توانند بر اساس این راه ها با رعایت قوانین وضع شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مدت زمان دوره ضرورت خود را کاهش دهند .ما در اینجا راه های کسری خدمت موجودد را به طور خلاصه بیان کرده و در ادامه مقاله توضیح مفصلی راجع به هر کدام خواهیم داشت .

 • کسری خدمت مناطق
 • کسری خدمت فرزند
 • کسری خدمت ایثارگری
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت بسیجی

مراحل گرفتن کسری خدمت

مراحل گرفتن کسری خدمت آن زمانی امکان پذیر خواهد بود که مشمولین به سن ۱۹ سالگی رسیده باشند . بنابراین سن مشمولیت سنی است که مشمول می تواند برای انواع راه های کسری خدمت اقدام کرده و مراحل گرفتن کسری خدمت را طی کند . همچنین اولین مرحله برای درخواست کسری خدمت این است که مشمولین باید درخواست خود را از طریق دفاتر الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ ثبت کنند . این نکته را نیز مشمولین باید در نظر داشته باشند که قبل از ارسال دفترچه به هیچ عنوان نمی توانند برای گرفتن کسری خدمت اقدام کنند . این افراد باید برای اقدام برای کسری خدمت خود برگه اعزام به خدمت را داشته باشند . در واقع آن دسته از افرادی که در حال گذراندن خدمت خود نیز هستند می توانند برای کسری خدمت از طریق دفاتر الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ اقدامات لازم را انجام دهند .

کسری خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب وهوا

این نوع کسری خدمت از انواع کسری خدمت می باشدکه افراد با توجه به محل خدمت خود می توانند از آن استفاده کنند . کسری خدمت مناطق امنیتی به آن دسته از مناطقی گفته می شود که مشمولین در مرزها و مناطق عملیاتی مجبور به انجام خدمت ضرورت خود هستند . همانطور که می دانید مدت خدمت ضرورت به طور عادی ۲۱ ماه است . اما افرادی که در مناطق عملیاتی مشغول به انجام خدمت وظیفه ی خود هستند به جای ۲۱ ماه می توانند ۱۸ ماه خدمت کنند . یعنی این ۳ ماه کسری خدمت آنان محسوب می شود . اما در مورد کسری مناطق محروم و بد آب و هوا باید مشمولین این نکته را در نظر داشته باشند که خدمت کردن در این مناطق محروم ۲۱ ماه خدمت ضرورت را به ۱۹ ماه کاهش می دهد . یعنی کسری خدمت برای مشمولین در این موارد ۲ ماه می باشد .

کسری نخبگان یا همان ارائه پروژه کسری خدمت 

این نوع کسری خدمت بر اساس حکم رهبر جمهوری اسلامی جزو قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی قرار گرفته است . این نکته ضروری است که این نوع کسری خدمت فقط شامل افرادی می شود که دارای مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر می باشند . این افراد تحصیل کرده برای افزایش سطح ارتقا علمی کشور با همکاری سازمان نحبگان می توانند پروژه های پژوهشی-تحققیقاتی انجام داده و مدت ۲ ماه تا ۶ ماه کسری خدمت بگیرند .

کسری خدمت فرزندان جانبازان ، ایثارگران و آزادگان

این نوع کسری خدمت یکی از پرمتقاضی ترین انواع کسری خدمت به حساب می آید که بسیاری از مشمولین بر طبق آخرین قوانین تصویب شده در این زمینه می توانند بر اساس میزان درصد جانبازی والدین ، میزان ایثارگری و حضور در جبهه والدین و هم چنین میزان اسارت از کسری خدمت برخوردار شوند . مدارک کسری خدمت ایثارگری باید از طریق بنیاد شهید و امور ایثارگران و هم چنین ادارات و سازمان های مربوطه جمع آوری شده تا سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا بتواند بر اساس مدارک موجود میزان کسری خدمت مشمولین را محاسبه کند . هم چنین محاسبه میزان کسری خدمت مشمولین به ازای هر درصد جانبازی ، هرماه اسارت و هرماه حضور در جبهه به مدت ۱۲ روز می باشد .

خدمت

کسری خدمت فرزند

مشمولینی که متاهل هستند و دارای فرزند می باشند می توانند به ازای هر فرزند از ۳ ماه کسری خدمت استفاده کنند .

کسری خدمت بسیجیان فعال

این نوع کسری خدمت به افرادی تعلق می گیرد که دارای بسیجی فعال بوده و در رزمایش و رژه های سازمان بسیج فعالیت می کنند . میزان این نوع کسری خدمت بنابر نوع فعالیت بسیجیان بین ۲ تا ۶ ماه می باشد .

این ها انواع کسری خدمت می باشند که مشمولین میتوانند از آن ها استفاده کنند به شرطی که غیبت غیر موجه نداشته باشند .

سوالات متداول

انواع کسری خدمت سربازی کدامند؟

کسری ایثارگران، کسری مناطق محروم و بد آب و هوا، کسری بسیج فعال، کسری پروژه نخبگان و کسیر متاهلین

میزان کسری خدمت سربازی برای پروژه چقدر است؟

برای این افراد امکان کم شدن سربازی از یک تا یازده ماه وجود دارد.

کسری خدمت سربازی افراد متاهل چه مدت است؟

این افراد به ازای هر فرزند سه ماه کسری خدمت دارند. مثلا فردی که سه فرزند دارد به نسبت دیگر افراد؛ مدت ۹ ماه کمتر خدمت میکند.

نحوه دریافت کسری خدمت سربازی و شرایط آن

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه نحوه دریافت کسری خدمت سربازی و شرایط آن

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

در این مقاله بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068