شرایط دریافت کسری خدمت سرباز ماهر

شرایط دریافت کسری خدمت سرباز ماهر

مبحث کسری خدمت سرباز ماهر طرح نسبتا جدیدی است که بیشتر مشمولان آگاهی کمی از آن دارند. هدف از این طرح طبق آنچه از سوی ستاد کل نیروهای مسلح عنوان شده است خوشایندسازی دوران سربازی و همچنین استفاده از مهارت و توانایی سربازان حین خدمت است. درکنار این ها مشمولان نیز با توجه به مهارت به دست آمده می توانند از قانون کسری خدمت سرباز ماهر نیز بهره ببرند.

🟠مشاوره نظام وظیفه آویژه در این مقاله اطلاعات لازم را به واجدین شرایط سربازان ماهر ارائه داده اند تا مراحل لازم برای ثبت نام و بارگذاری مدارک مربوط به مهارت خود را به درستی انجام داده و منتظر نهایی شدن کسری خدمت خود باشند.

طرح سرباز ماهر چیست؟

سازمان نظام وظیفه برای رفاه حال مشمولان و اینکه آن ها با رغبت بیشتری وارد دوران خدمت سربازی شوند و همچنین برای جلوگیری از هدر رفت توانایی و پتانسیل های نیروی انسانی خود به ارائه طرح های مختلفی روی آورده است.

طرح جدیدی که این روزها مصوب شده و به قوانین سازمان وظیفه افزوده شده است طرحی است موسوم به طرح سرباز ماهر.

هدف از راه اندازی چنین طرحی استفاده بهینه از توان تخصصی و مهارت سرباز در مواقع مورد نیاز و تلاش برای نشان دادن اهمیت کسب مهارت به افراد است.

در این طرح با شناسایی استعداد و زمینه فعالیتی سربازان، شرایطی فراهم می شود که هر کدام از مشمولین متناسب با توانمندی های خود در یگان های نظامی تقسیم بندی شوند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

دستورالعمل طرح سرباز ماهر

دستورالعمل طرح سرباز ماهر با تکیه بر مهارت های آموخته شده توسط مشمولین، زمینه ورود مطمئن آن ها به بازار کار را با در دست داشتن گواهی کسب مهارت فراهم می کند.

چرا که مشمولان پس از اتمام دوره سربازی از آینده شغلی خود نگران نبوده و می توانند با استفاده از مهارت خود مشغول به کار شده و نسبت به آن تصویر روشنی در ذهن خود داشته باشند.

سربازان ماهر پس از اتمام خدمت وظیفه خود هدف مشخصی برای اشتغال خواهند داشت که با اعتماد به نفس بیشتر و بدون سردرگمی وارد بازار کار می شوند.

مهارت های کسب شده توسط مشمولان اعتماد به نفس بیشتری برای ورود به بازار کار به او می دهد و همین امر باعث شده است تا سرباز پس از اتمام خدمت وظیفه دچار سردرگمی در مورد شغل خود نگردد.

با توجه به اهمیت طرح سرباز ماهر سازمان نظام وظیفه دستور العمل هایی را در اختیار ارگان ها قرار داده است تا برای اجرای این طرح قدم بردارد.

طرح سرباز ماهر متشکل از سه دوره مجزا از یکدیگر می باشد، که به شرح زیر است:

🟠 دوره قبل از خدمت سربازی: سنجش و ارزیابی توانایی ها و زمینه علاقمندی مشمولان

🟠 دوره حین خدمت سربازی: ارتقا دادن سطح توانایی کسب شده برای ورود مطمئن تر به بازار کار

🟠 دوره بعد از خدمت سربازی: کمک به شروع کار مشمول و فراهم کردن امکاناتی که لازمه اشتغال در حرفه جدید است.

طرح سرباز ماهر چیست؟

کسری خدمت مهارت آموزی سرباز ماهر

بنا بر قانون کسر خدمت مهارت آموزی، آن دسته از مشمولانی که تا پیش از آغاز خدمت نظام وظیفه یکی از مهارت های در نظر گرفته شده ارگان های نظامی و نیروی مسلح را آموخته باشند به عنوان سرباز ماهر شناخته شده و از مدت خدمت سربازی آنها کسر می گردد.

با توجه به طرح سرباز ماهر مشمولان به ازای آموختن مهارت تخصصی فنی حرفه ای مورد نیاز دو ماه کسری خدمت می گیرند.

با احتساب علاقه مشمولین برای مهارت آموزی 70 درصد آن ها وارد دوره های آموزشی تخصصی فنی و حرفه ای می شوند. که این مهارت ها شامل مهارت های عمومی و تخصصی می شود. مهارت های عمومی محدودتر بوده و مهارت های تخصصی در سال جدید بالغ بر 600 مهارت می شود که در اینجا به معرفی تعدادی از آن ها می پردازیم.

مهارت های لازم در طرح کسر خدمت سرباز ماهر

🟢مهارت های عمومی:

سواد رسانه، امور مالی، مهارت های سبک زندگی، کسب و کار و همچنین امداد و نجات است.

🟢مهارت های تخصصی:

مسئول آموزش این مهارت ها بر عهده سازمان فنی حرفه ای است شامل موارد زیر می شود:

 • تعمیر موتور خودرو
 • جوشکاری فلزات
 • برشکاری فلزات
 • کاربر ICDL
 • برقکاری ساختمان
 • لوله کشی ساختمان
 • تعمیر سیستم انژکتور موتور سیکلت
 • برقکار صنعتی
 • تعمیرکار یخچال و فریزر
 • برنامه نویسی
 • برق خودرو
 • درودگری
 • ریخته گری

بخش دیگری از مهارت های تخصصی وجود دارد که مسئولیت آموزش آن ها را هر کدام از سازمان ها به طور جداگانه بر عهده گرفته اند. در ادامه به تفکیک سازمان به این مهارت ها اشاره شده است.

مسئول آموزشمهارت تخصصی
وزارت ارشادمجموعه مهارت های هنری
وزارت کشاورزیمجموعه مهارت های کشاورزی
وزارت صنعت معدن و تجارتمجموعه مهارت های صنعتی
وزارت کارکسب و کار و کار آفرینی
وزارت امور خارجه و وزارت علوممترجمی زبان های خارجی
وزارت کشاورزیدامپروری

شرایط شرکت در طرح کسری خدمت مهارت آموزی

☑️ رعایت شرط سنی 15 سال تمام

☑️ دریافت مدرک مرتبط با مهارت کسب شده از طریق شرکت در آزمون های مهارتی

☑️ رعایت شرط تبعه ایرانی بودن

نحوه ثبت نام در طرح سرباز ماهر برای دریافت کسری خدمت مهارت آموزی

ثبت نام طرح سرباز ماهر از طریق smaher.ir انجام می شود و واجدین شرایط با مراجعه به این سایت و انجام مراحل زیر می توانند درخواست خود را ثبت نمایند.

با ورود به سامانه سرباز ماهر اولین قدم این است که شما با ثبت شماره تلفن و رمز شخصی، یک صقحه کاربردی برای خود ایجاد نمایید.

با ورود این اطلاعات سامانه به شماره تلفن ارائه شده کد رهگیری ارسال می کند که تنها اختصاص به همان فرد خواهد داشت . پس لازم است تا شماره ای که در سیستم وارد می شود صحیح و در دسترس بوده تا کد به آن ارسال شود و قابل روئیت گردد.

در این مرحله شما به پنل اصلی سامانه وارد شده و از قسمت ثبت نام می توانید اطلاعات درخواستی را به طور دقیق وارد نمایید.

در قدم بعدی مشمولان باید مهارت هایی را که به آنها علاقه دارند و می خواهند گواهی آن را دریافت کنند، ثبت نمایند.

پس از آن هر کدام از مشمولان متقاضی طرح سرباز ماهر باید مهارت هایی را در آن تخصص دارند را ذکر نمایند. معرفی آنها باعث بکارگیری مشمول دارای مهارت خاص در حین خدمت می شود.

گزینه نهایی مربوط به انتخاب مشوق های دوران سربازی است. در صفحه آخر امکان ثبت هر یک از این مشوق ها بر اساس علایق مشمول وجود دارد.

نکته مهم

مشوق های در نظر گرفته شده برای مشمولان علاقمند به شرکت در طرح سرباز ماهر شامل 34 طرح به طور کلی می باشد. 22 طرح از این 34 طرح برای مشمولان قبل و در حین خدمت در نظر گرفته شده است. 12 طرح باقی مانده را مشمولان می توانند بعد از اتمام دوران سربازی در یک دوره دو ساله مورد استفاده قرار بدهند.

از جمله طرح های تشویقی می توان به انتخاب شهر محل خدمت توسط مشمول، ارتقا یافتن درجه نظامی، تقسیم شدن در یگان مهارت آموزی نیروهای مسلح و موارد دیگر که روی پنل کاربری قابل مشاهده است اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط و نحوه محاسبه کسری خدمت بسیج عادی ، فعال و دانشجویی مقاله کسری خدمت بسیج را حتما بخوانید.

روش ثبت نام و پیگیری وام طرح سرباز ماهر

مشمولانی که قادر به ارائه گواهی رسمی کسب مهارت خاص باشند، طبق شیوه نامه های ارگان های نظامی و ستاد کل نیروهای مسلح می توانند درخواست وام خود اشتغالی نمایند.

این درخواست برای بعد از دوره خدمت سربازی انجام می شود که مشمول به دنبال راه اندازی کسب و کار مرتبط با مهارت به دست آمده باشد. همه سربازانی که موفق به سپری کردن دوره های مهارت آموزی شده اند تا دو سال بعد از اتمام خدمت فرصت استفاده از این وام را خواهند داشت.

برای دریافت این وام خوداشتغالی هیچ محدودیتی به جهت مرکز ارائه کننده گواهی کسب مهارت وجود ندارد. در اینصورت مشمول می تواند با کسب گواهی پایان دوره چه از سازمان فنی و حرفه ای و چه سایر سازمان های داخلی و خارجی و مراجعه به سایت سرباز ماهر به دریافت وام اقدام کند.

مراحل ثبت نام برای دریافت وام بعد از دوران سربازی

مراجعه به آدرس سامانه سرباز ماهر smaher.ir

ورود و ثبت نام اولیه

درج اطلاعات و دریافت کد رهگیری

بارگذاری کارت پایان خدمت بعد از اتمام دوران سربازی

انجام نوبت دهی و اولویت گذاری برای دریافت وام

معرفی به یکی از بانک های عامل

معرفی ضامن رسمی و دریافت وام

روش ثبت نام و پیگیری وام طرح سرباز ماهر

کدام سازمان های دولتی با طرح سرباز ماهر مشارکت دارند؟

برای اجرای طرح کسری خدمت سرباز ماهر حدود 27 دستگاه دولتی همکاری خود را به سازمان نظام وظیفه و نیرو های مسلح اعلام نموده اند که در ادامه به ذکر نام برخی از آنها پرداخته ایم.

✳️ سازمان فنی و حرفه‌ای / وزارت میراث فرهنگی

✳️ دانشگاه آزاد / دانشگاه جامع علمی و کاربردی

✳️ وزارت کار / وزارت دفاع / وزارت کشور

✳️ وزارت آموزش و پرورش / شرکت ایرانسل

✳️ سازمان بسیج مستضعفین

✳️ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

✳️ وزارت ورزش و جوانان / وزارت فرهنگ و ارشاد

✳️ سازمان تبلیغات/ سازمان صدا و سیما

✳️ هلال احمر/ کمیته امداد خمینی

✳️ کانون وکلا / جهاد دانشگاهی

✳️ بانک سپه و بانک قرض الحسنه رسالت

✳️ مرکز بیمه ایران

سخنی از مشاوران آویژه

طرح کسر خدمت سرباز ماهر فرصتی است که مشمولان را به کسب مهارت های مرتبط با زمینه های شغلی مورد علاقه با هدف کم کردن دوران سربازی ترغیب و تشویق می کند. افراد در دوره های مختلف منتهی به آغاز سربازی، حین سربازی و بعد از آن آمادگی کافی را برای یافتن شغل مناسب و نجات یافتن از ایام بیکاری پیدا می کنند.

پویایی و اشتغال قشر سرباز چه حین خدمت و چه بعد از آن می تواند در کاهش آمار بیکاری ها به دلیل عدم مهارت های لازم موثر واقع شده و از طرفی به رشد و توسعه بنیان های اقتصادی کشور کمک کند.

وجود چنین طرح هایی علاوه بر جذاب تر کردن محیط های نظامی برای مشمولین، موجبات هدفمند شدن حضور آن ها در پادگان ها را فراهم می کند.

لازم به ذکر است مشمولانی که به دنبال کسب اطلاع از جزئیات پروژه کسری خدمت هستند می توانند مقاله پروژه کسری خدمت را مطالعه نمایند.

سوالات متداول

شرط سنی برای طرح کسر خدمت سرباز ماهر در نظر گرفته شده است؟

تنها شرط سنی که برای شرکت در این طرح در نظر گرفته شده است رسیدن به سن 15 سال تمام است.

مشمولین فارغ التحصیل از مراکز فنی و حرفه ای نیاز به گذراندن دوره تخصصی دارند؟

خیر. مشمولانی که از رشته های وابسته به فنی و حرفه ای فارغ شده اند و دارای مدرک فنی حرفه ای هستند نیازی به شرکت در دوره های تعیین شده برای کسب مهارت ندارند.

نحوه ثبت نام در طرح کسر خدمت سرباز ماهر چگونه خواهد بود؟

طبق آنچه در متن مقاله اشاره شد با مراجعه به سامانه تعریف شده و داشتن 15 سال سن می توان برای طرح سرباز ماهر ثبت نام انجام داد.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

شرایط دریافت کسری خدمت سرباز ماهر

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/4/29

شنبه

1403/4/30

یکشنبه

1403/4/31

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید