نحوه محاسبه کسری خدمت بسیج | میزان کسری بسیج دانشجویی

نحوه محاسبه کسری خدمت بسیج

کسری خدمت بسیج یکی از راه های آسان برای کوتاه کردن مدت زمان خدمت سربازی است. افرادی که به سن 18 سال می رسند باید خود را برای رفتن به خدمت آماده کنند. دوران سربازی برای بسیاری از جوانان دوران سخت و غیر قابل تحمل می باشد. به همین دلیل است که سربازان همیشه در تلاش برای دریافت کسری و کوتاه کردن زمان 2 ساله خدمت سربازی هستند.

انواع کسری خدمت برای سربازان وجود دارد که یکی از آن ها کسری خدمت بسیج می باشد. که سربازان تنها در صورت برخورداری از شرایط دریافت کسری خدمت در بسیج می توانند از آن استفاده کنند. در ادامه این مقاله به بررسی شرایط و نحوه دریافت کسری بسیج پرداخته ایم. اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که به دنبال دریافت این کسری می باشید بهتر است تا انتهای مقاله را با دقت مطالعه کنید.

 

انواع کسری خدمت بسیج

کسری خدمت در بسیج به افرادی که در بسیج سابقه فعالیت داشته و به صورت بسیج عادی و یا بسیج فعال در برنامه های روزانه و هفتگی این نهاد شرکت داشته باشند تعلق می گیرد. این کسری خدمت نیز همانند دیگر کسری ها انواعی دارد و به سه دسته تقسیم می شود. سربازان برای استفاده از هر کدام این کسری ها باید از شرایط و ضوابط خاصی برخوردار باشند. در ادامه به بررسی هر کدام از این کسری خدمت ها پرداخته ایم.

 

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

کسری خدمت بسیج پایگاه:

یکی از کسری خدمت هایی که اکثر افراد می توانند از آن استفاده کنند کسری خدمت به واسطه فعالیت در پایگاه ها می باشد. درواقع کسری خدمت پایگا ها به افرادی تعلق می گیرد که حضور فعال و سابقه فعالیت در پایگاه های محل زندگی خود را داشته باشند. این کسری به میزان حداکثر 6 ماه به سربازان واجد الشرایط تعلق می گیرد. افرادی که علاوه بر حضور فعال، شرکت در برنامه ها و کلاس های پایگاه در دوره تکمیلی این نهاد نیز شرکت کرده باشند. می توانند به صورت کامل 6 ماه کسری را دریافت کنند.

 

کسری خدمت بسیج دانش آموزی:

کسری خدمت بسیج دانش آموزی همانطور که از نامش پیداست به دانش آموزان تعلق می گیرد. حداکثر میزان دریافت این کسری 2 ماه می باشد. سربازان برای دریافت این کسری خدمت باید از شرایطی برخوردار باشند. برای مثال یکی از شرایط این است که دانش آموزان باید درس آمادگی دفاعی که در پایه نهم و دهم تدریس می شود را گذرانده باشند. علاوه بر این باید یک دوره 45 روزه تکمیلی در بسیج را نیز شرکت کرده باشند. دوره تکمیلی از جمله دوره های مهم در بسیج است که افراد عضو شده در این نهاد می توانند از آن برای آموزشهای تربیتی، سواد رسانه ای و… استفاده کنند.

کسری خدمت بسیج دانشجویی:

کسری خدمت سربازی بسیج دانشجویی تنها به دانشجویانی تعلق می گیرد که در نهاد بسیج دانشگاهی شرکت کرده و سابقه فعالیت در آن دارند. این کسری همانند کسری بسیج پایگاه ها حداکثر به میزان 6 ماه به سربازان بسیجی تعلق می گیرد. شرط استفاده از این کسری نیز به این صورت است که افراد عضو شده باید در برنامه ها، جلسات و… حضور فعالی داشته باشند.

تفاوت کسری خدمت بسیج فعال و عادی چیست؟

کسری خدمت بسیج یکی از قوانینی است که سالیان متمادی به کمک مشمولان خدمت سربازی آمده است و مشمولان نظام وظیفه از آن برای راحت تر کردن دوره سربازی خود استفاده کرده اند. مراکز بسیج در سراسر کشور همواره از داوطلبان برای انجام فعالیت های فرهنگی، نظامی و… دعوت به عمل میاورند.

پایگاه های بسیج دانش آموزی و پایگاه های بسیج دانشجویان از مهم ترین مراکزی است که مشمولان با مراجعه به آن ها و انجام خدمات و فعالیت، می توانند از سابقه ی بسیج برخوردار شوند. این سوابق بعدا برای اخذ کسری بسیج در خدمت سربازی به کمک مشمول می آید.

میزان کسری از خدمت مشمولان متناسب با مدت حضور در پایگاه و همچنین مسئولیتی که در پایگاه به عهده داشته اند، مشخص می شود. لازم به تذکر است که حداکثر میزان کسری خدمت بسیج شش ماه است.

اغلب مشمولانی که سابقه فعالیت در بسیج دارند، متقاضی گذراندن دوره سربازی در سپاه پاسداران هستند؛ چرا که یکی از شرایط لازم برای خدمت در این ارگان «داشتن سابقه بسیجی فعال» است.

یکی از نکاتی که مشمول باید درباره کسری خدمت بسیج بدانند این است که این کسری تنها به افرادی تعلق می گیرد که وارد دوره غیبت از سربازی نشده باشند یا در صورت غیبت بتوانند علتی بیاورند که غیبتشان موجه شود، که در این صورت نیز تنها سوابق بسیج مربوط به زمان پیش از غیبت در نظر گرفته می شود.

این نوع کسری انواع مختلفی دارد و اقشار مختلف می توانند از آن استفاده کنند. مثلا کسری خدمت بسیج مربوط به دانشجویان، کسری خدمت بسیج مناطق و… از آن جمله اند.

مزایای بسیج فعال دانشجویی (تاثیر بسیج فعال در سربازی) چیست؟

مزایای بسیج فعال دانشجویی (تاثیر بسیج فعال در سربازی) برای دانشجویانی در نظر گرفته شده است که در دوران دانشجویی خود در پایگاه های بسیجی که در دانشگاه ها وجود دارد عضو شده اند و برای انجام فعالیت های این پایگاه ها حضور مداوم داشته اند.

مهم ترین مزایایی که بسیج فعال برای مشمولان دارد به ترتیب زیر است:

 • دریافت کسری خدمت بین یک تا شش ماه یکی از این مهم ترین مزیت های آن است، با توجه به اینکه دوره سربازی برای مشمولان به عنوان یکی از سخت ترین دوره های زندگی تلقی می شود لذا کمتر شدن این دوران می تواند بسیار خوشایند باشد.
 • افرادی که کارت بسیج فعال دانشجویی دارند با توجه به حضورشان در اردوها و دوره های مختلف مربوط به آمادگی نظامی، بسیاری از مهارت ها و نکاتی را که در دوره سربازی به ویژه دوران آموزشی به سربازان آموزش می دهند، فرامی گیرند.
  بنابراین اغلب این افراد دیگر نیازی به گذراندن دوره آموزشی ندارند و ارائه ی مدارک (کارت سبز بسیج) مربوطه دوره آموزشی از خدمت آن ها حذف می شود. البته این مورد اغلب مربوط به یگان های خدمتی سپاه پاسداران است.
 • دارندگان کارت بسیج فعال دانشجویی از جمله کسانی هستند که شانس خدمت در سپاه پاسداران را دارند.

شرایط دریافت کسری خدمت بسیج

برای آنکه بتوانید از انواع کسری بسیج گفته شده در بالا استفاده کنید باید از شرایطی برخوردار باشید. در غیر این صورت و با نداشتن شرایط زیر شما نمی توانید کسری خدمت این نهاد را دریافت کنید.

شرایط لازم برای استفاده از کسری خدمت به واسطه سابقه فعالیت در بسیج عبارت است از:

نداشتن غیبت در سربازی، در صورتی که سربازان در موعد مقرر خود را برای اعزام به خدمت معرفی نکنند از مشمولین غیبت سربازی محسوب می شوند. در این صورت ن تنها نمی توانند از کسر خدمت در بسیج استفاده کنند. بلکه از هیچ کدام از کسری خدمت ها نیز بهره مند نخواهند شد.

 

مدت زمان فعالیت در بسیج، مدت زمان سابقه و فعالیت در بسیج بسیار مهم می باشد. اگر سربازان دوران قابل قبولی (به میزان 6 ساعت در هفته) را در بسیج و با انجام فعالیت ها و شرکت در برنامه ها سپری کرده باشند. می توانند از حداکثر میزان کسری بسیج استفاده کنند.

زمان فعالیت در بسیج تا قبل از اعزام، شرط محاسبه کسری خدمت بسیج به این صورت است که میزان فعالیت و سابقه در بسیج تا قبل از اعزام و شروع به خدمت تاثیر گذار است. در واقع هر گونه فعالیت و شرکت در بسیج تا زمانی که به خدمت اعزام نشده اید جزء سوابق محسوب خواهد شد.

مدارک لازم برای دریافت کسری خدمت بسیج

برای دریافت کسر خدمت از بسیج می بایست مدارکی را برای اخذ این کسری به مرکز پلیس 10+ تحویل داد و سپس باید دفترچه راهنمای سرباز و فرم های مربوط به دریافت کسری خدمت را برای تکمیل دریافت کرد. مدارک لازم برای دریافت کسری خدمت بسیج به شرح زیر است:

 

ارائه اصل شناسنامه فرد بسیجی به همراه کپی از صفحات آن

ارائه اصل کارت ملی فرد بسیجی به همراه کپی از پشت و روی آن

دریافت فرم مربوط به کسری خدمت و تکمیل آن به واسطه نیروی انسانی حوزه یا پایگاهی که در آن فعالیت داشته اید.

ارائه دو قطعه عک س4*3 از فرد بسیجی

ارائه اصل و کپی از آخرین مدرک تحصیلی فرد بسیجی

نحوه دریافت کسری خدمت بسیج چه شرایطی دارد؟

نحوه دریافت کسری خدمت بسیج مانند اخذ دیگر انواع معافیت ها نیاز به گذراندن مراحل خاصی دارد. بدیهی است مشمولانی که از این مراحل آگاه باشند خیلی راحت تر میتوانند کسری خدمت خود را دریافت کنند.

اولین اقدامی که مشمول باید انجام دهد دریافت دفترچه اعزام به خدمت از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی است. همچنین مدارک مورد نیاز برای اعزام باید جمع آوری شوند و تمامی فرم های این دفترچه باید تکمیل شوند.

مزایای بسیج فعال دانشجویی (تاثیر بسیج فعال در سربازی) چیست؟

که این فرم ها و مدارک شامل موارد ذکر شده در جدول زیر است زیر است:

فرم مربوط به وضعیت مشمولان (برگه ی شماره 1)
فرم واکسیناسیون
فرم معاینه اولیه مشمول
کپی و اصل کارت ملی و شناسنامه
کپی و اصل مدرک تحصیلی مشمول و…

بعد از جمع آوری مدارکی که در بالا عنوان کردیم مشمول باید مراحلی را برای دریافت سوابق بسیج خود طی کند که این مراحل نیز به ترتیب جدول زیر است:

در مرحله ی اول مشمول باید به پایگاه بسیج محل فعالیت خود مراجعه کند و درخواست کسری و دریافت سوابق بسیج خود را بدهد.
پرونده مشمول در مرحله ی بعد توسط نیروی انسانی بسیج مورد بررسی قرار می گیرد.
مرحله ی بعدی تکمیل فرم مربوط به کسری خدمت است که بعد به سپاه پاسداران استان ارسال می شود.
چنانچه پرونده مشمول مورد تایید باشد فرم تاییدیه کسری خدمت در اختیارش قرار می گیرد.

در پایان بایستی این تاییدیه سابقه بسیج و فرم شماره 6 به همراه مدارکی که عنوان کردیم به سازمان وظیفه ارائه شود تا این سازمان اقدامات لازم را انجام دهد.

میزان کسری خدمت بسیج حداکثر چه میزان است؟ (قانون کسری بسیج)

میزان کسری خدمت بسیج (قانون کسری بسیج) یکی از موضوعاتی است که معمولا مشمولان را با ابهاماتی مواجه می کند. مدت کسری که به افراد دارای سابقه بسیج تعلق می گیرد، معمولا سه ماه است. اما این کسری می تواند به شش ماه نیز برسد.

همچنین میزان کسری های بسیج با توجه به مدت حضور مشمول در پایگاه بسیج و نوع مسئولیت وی متغیر است.

نحوه دریافت کسری خدمت بسیج چه شرایطی دارد؟

که طبق قانون کسری بسیج در ادامه به بررسی آن میپردازیم:

 • کسری خدمتی که برای فرماندهان حوزه های بسیج به ازای هر سال فعالیت مستمر در نظر گرفته می شود، حداکثر مدت سه ماه است.
 • مشمولانی بسیجی که سابقه ی عضویت در شورای واحد مقاومت را دارند بابت هر سال فعالیت مستمر و بی وقفه، تا دو ماه کسری خدمت می گیرند.
 • مشمولان دارای سابقه ی فعالیت در رده مقاومت به ازای هر سال فعالیت مستمرشان تا 45 روز کسری می گیرند.

نکته ای که مشمولان باید توجه کنند این است که تنها سابقه ی بسیج فعال است که منجر به کسری خدمت می شود. همچنین این سابقه باید تایید کننده ی حضور مشمول به مدت حداقل 6 ساعت در هفته در پایگاه بسیج باشد. طبق قانون، سوابق بسیج مربوط به زمان سربازی برای کسری خدمت در نظر گرفته نمی شود.

قوانین کسری خدمت بسیج دانشجویی چیست؟

کسری خدمت بسیج دانشجویی از جمله کسری های خدمت مربوط به سوابق بسیج است؛ با توجه به برپایی پایگاه ها و حوزه های بسیج دانشجویی در دانشگاه های سراسر کشور این امکان برای دانشجویان فراهم آمده تا با حضور فعال در این حوزه ها بتوانند از مزیت های آن استفاده کنند. کسری خدمت بسیج دانشجویی برای دانشجویانی در نظر گرفته شده است که در رزمایش ها و دوره های بسیج دانشگاهشان حضور داشته اند.

مسئولیت دانشجویان در حوزه بسیج دانشگاهشان در میزان کسریشان تاثیر دارد. ارائه مدارک مبنی بر حضور مشمول در این دوره ها برای اخذ این نوع کسری لازم است که این مدارک را باید از حوزه بسیج دانشگاه دریافت کرد. نکته ی دیگر این است که متقاضیان اخذ کسری بسیج دانشجویی می توانند سوابق مربوط به قبل از دوره دانشگاه خود را نیز با سوابق این دوره تجمیع کنند.

چگونه می توان کارت بسیج فعال گرفت؟

چگونه می توان کارت بسیج فعال گرفت؟

کارت بسیج فعال و دریافت آن دارای شرایط و مقرراتی است و تنها به صرف حضور در پایگاه های بسیج نمی توانید آن را دریافت کنید. کارت فعال به افرادی تعلق می گیرد که حداقل زمان 6 ماه را به عنوان بسیج عادی در پایگاه های بسیج حضور داشته اند و سنشان بیشتر از 15 سال است.

همچنین حضور در جلسات عقیدتی و کسب مهارت های نظامی نیز از دیگر شرایط لازم برای به دست آوردن این کارت است. افرادی که بسیج فعال هستند می توانند از مزیت های متعدد کارت بسیج فعال خود بهره مند شوند.

برخی مزیت های کارت فعال بسیج استفاده از وام ها و تسهیلات بانکی، دریافت خدمات درمانی و… است. موضوع ما در اینجا کسری خدمتی است که به مشمولان دارای این کارت تعلق می گیرد. باید دقت کنید که تنها به صرف داشتن کارت بسیج فعال مجاز به دریافت کسری خدمت نمی شوید بلکه فعالیت مستمر در پایگاه نیز ملاک است.

افرادی که بسیج فعال هستند و به شکل مستمر و برای مدت مشخصی در فعالیت های بسیج حضور داشته اند، میتوانند از کسری خدمت بهره مند شوند. دریافت این کارت سختی چندان زیادی ندارد اما می تواند مدت زمانی را از دوره سربازی شما کم کند. همین امر موجب شده تا تعداد زیادی از جوانان در صدد دریافت آن برآیند.

نظام وظیفه

کسری بسیج عادی برای خدمت ممکن است؟

کسری بسیج عادی وجود دارد؟ این یکی از موضوعاتی است که برای مشمولان خدمت وظیفه عمومی همواره جای سوال دارد، در پاسخ به این سوال باید بگوییم که برای سابقه ی بسیج عادی هیچ گونه کسری در نظر گرفته نشده است.

علت آن هم تفاوت هایی است که بین بسیج عادی و فعال وجود دارد که در ادامه عنوان می شود:

 • افراد بسیج عادی به اختیار خودشان و در زمان های کوتاهی در پایگاه های بسیج حضور میابند.
 • آن دسته از مشمولان که می خواهند از کسری بسیج استفاده کنند حتما باید به عضویت فعال در آمده باشند. همانطور که قبلا هم عنوان کردیم داشتن سابقه ی حداقل شش ماه بسیج عادی برای ارتقا به بسیج فعال لازم است و در این صورت است که مشمولان کسری خدمت می گیرند.
 • لازم به تذکر است که حضور مداوم و در زمان مشخص برای ارتقا بسیج عادی به بسیج فعال الزامی است.
 • در دوره های مربوط به بسیج عادی آموزش هایی از جمله احکام و شناخت بسیج به افراد ارائه می شود که دانستن این موضوعات برای اعضای بسیج ضروری است.

کسری بسیج عادی برای خدمت ممکن است؟

شرایط دریافت کارت بسیج دانشجویی چیست؟

کارت بسیج دانشجویی برای افرادی صادر می شود که به عضویت بسیج دانشگاه محل تحصیل شان در میایند.

این کارت به دو شکل صادر می شود:

 • کارت بسیج دانشجویی مربوط به اعضای عادی: همه ی دانشجویانی که شرایط لازم برای عضویت در بسیج را داشته باشند میتوانند برای عضویت عادی بسیج اقدام کنند.
  این افراد بعد از ارائه ی مدارک شناسایی، کارت بسیج خود را دریافت می کنند. کارت بسیج دانشجویان از سوی مسئولین جذب و ساماندهی بسیج دانشجویی صادر می شود. دارندگان این کارت بایستی حداقل 6 ساعت در ماه را برای حضور فعالیت های بسیج تخصیص دهند.
 • کارت بسیج دانشجویی فعال: افرادی که مدت مشخصی از فعالیت عادی آن ها می گذرد و تمایل دارند به عضویت فعال در آیند بعد از انجام مراحل مختلف، کارت بسیج فعال خود را دریافت می کنند. دریافت این کارت برای استفاده از کسری های بسیج سازمان وظیفه عمومی ضروری است.

کاهش کسری خدمت بسیج اجرایی می شود؟

کاهش کسری خدمت بسیج یکی از موضوعاتی است که مدتی بر سر زبان ها افتاده بود و شایعاتی درباره امکان کاهش مدت زمان کسری بسیج وجود داشت. در سال های گذشته تغییراتی در قانون مربوط به کسری بسیج به وجود آمده است؛ در گذشته حداکثر کسری که برای مشمولان در نظر گرفته شده بود یک سال بود اما بعد از اعمال تغییراتی این مدت به شش ماه کاهش پیدا کرد و در حال حاضر نیز این قانون در حال اجراست.

یکی دیگر از تغییرات در روند کسری خدمت بسیج، اعطای این کسری ها به سربازان دارای مهارت است. یعنی مهارت هایی که مورد نیاز نیروهای مسلح است عنوان شده و افراد بسیجی که دارای این مهارت ها هستند، میتوانند از کسری خدمت استفاده کنند. بنابراین این کسری های در نظر گرفته شده، کماکان بین 45 روز تا 6 ماه است.

آیا با وجود غیبت می توان کسری خدمت از بسیج را دریافت کرد؟

یکی از قوانین کسری خدمت بسیج این است که فرد مشمول نباید به هیچ وجه غیبت در سربازی داشته باشد. غیبت از سربازی حتی مانع دریافت امریه برای سربازان تحصیل کرده خواهد بود. اما با این حال قوانینی در این باره وضع شده و سربازان با وجود غیبت می توانند از کسری استفاده کنند. میزان کسری خدمت تا زمانی که فرد وارد غیبت نشده است محاسبه خواهد شد و به او تعلق خواهد گرفت. اما به هرحال هیچ دلیلی برای توجیه غیبت از سربازی قابل قبول نیست و سربازان غایب اضاف خدمت دریافت می کنند.

کاهش کسری خدمت بسیج اجرایی می شود؟

نتیجه گیری

کسری از خدمت بسیج از جمله کسری خدمت های پر طرفدار بین سربازان می باشد. زیرا بسیاری از افراد به واسطه های مختلف عضو بسیج هستند. این عضویت ممکن است در دوران دانش آموزی یا دانشجویی بوده باشد و یا ممکن است فرد مشمول در پایگا های محل زندگی خود در بسیج عضو شده باشد. میزان فعالیت در بسیج و شرکت در کلاس ها و برنامه هایی که هر کدام از این نهاد ها تشکیل می دهند. جزء سابقه برای افراد مشمول حساب می شود. برای دریافت این کسری خدمت تنها عضویت کافی نبوده و سربازان باید از شرایط و ضوابط خاصی برخوردار باشند. یکی از دوره های مهم در دوران فعالیت بسیج شرکت در دوره تکمیلی می باشد. بهتر است افرادی که در بسیج فعالیت دارند در این دوره برای دریافت هر چه بهتر کسری خدمت بسیج شرکت کنند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید.

در این راستامرکز مشاوره نظام وظیفه آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره کسری خدمت سربازیبه شما هم میهنان عزیز ارائه می دهد.

سوالات متداول

مزایای بسیج دانشجویی چیست؟

گرفتن کسری خدمت بین یک تا شش ماه ، عدم نیاز به گذراندن دوره آموزشی، خدمت در یگان های خدمتی سپاه پاسداران

کسری خدمت بسیج چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟

کسری خدمت به واسطه بسیج یک راه آسان برای سربازانی است که می خواهند مدت زمان خدمت خود را کاهش دهند. این کسری تنها به کسانی تعلق می گیرد که در بسیج عضو بوده و علاوه بر آن سابقه فعالیت و شرکت در برنامه های این نهاد را داشته باشند.

شرایط دریافت کسری خدمت از بسیج چیست؟

برای دریافت کسری خدمت از بسیج باید از شرایط آن برخوردار بود. برای مثال سربازانی که مشمول غیبت از خدمت سربازی هستند به هیچ وجه نمی توانند از این کسری استفاده کنند و یا در صورت استفاده اضافه خدمت هم می خورند.

 

نحوه و مراحل دریافت کسری خدمت از بسیج چگونه است؟

برای دریافت کسری بسیج باید از طریق مراجعه به حوزه و یا نهادی که در آن عضو هستید اقدام کنید. برای این کار تنها کافی است که فرم مربوط به کسری خدمت را به بسیج تحویل داده و از طریق نیروی انسانی ناحیه مقاومت کسری خدمت خود را پیگیری کنید.

 

 


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

نحوه محاسبه کسری خدمت بسیج | میزان کسری بسیج دانشجویی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه نحوه محاسبه کسری خدمت بسیج | میزان کسری بسیج دانشجویی

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژهبا تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 59 نظر:
 1. سلام من یک سال به فعالیت ۱۶۷ ساعت دانش آموزی و ۵ سال به فعالیت حداقل ۱۷۰ ساعت و یکی از سال ها ۱۸۰ ساعت دانشجویی، فعالیت کردم چقدر کسری گیرم میاد؟

  1. سلام بابت هر 4 ساعت عالیت هفتگی در سال 1 تا 1ونیم ماه کسری دریافت میکنید.

 2. سلام.به من گفته شده که نمیشه با بسیج دانشجویی معافیت سربازی گرفت و فقط با حضور در پایگاه ها میشه معافیت سربازی بگیری. میخواستم بدونم آیا واقعا بسیج دانشجویی همچین امکانی رو فراهم نمیکنه ؟

  1. سلام خیر در صورتی که سابقه بسیج فعال داشته باشید امکان گرفتن کسری سربازی دارید و با سابقه بسیج برای معافیت نمیتوانید اقدام کنید.

 3. سلام. من حدود 4 5 سال بسیج فعال دارم و دوره تکمیلی رو هم همون سال اول رفتم. الان چند ماه کسری بغیر از اون دو ماه دوره تکمیلی به من تعلق میگیره؟ من شنیدم باید حتما حکم داشته باشیم تا کسری بسیج بدن. من حکم ندارم ولی فعالیت داشتم.

  1. سلام به ازای هر 4 ساعت فعالیت هفتگی در سال شما میتوانید 1 تا 1ونیم ماه کسری دریافت کنید.ازپایگاه بسیج مربوطه نامه بگیرید و برای لحاظ کسری ارائه دهید.

 4. اقا ب ازای ۴ سال فعالی. ساعت فعالیت سالانمو پایگا برام کامل زده ینی بالای۲۲۰ ساعت یا ۲۳۰ ساعت در سال. خواستم بدونم چقد کسری بهم میدن؟تکمیلی ندارم

  1. باسلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 5. سلام من الآن سربازم میخواستم بدونم اگه ایست خدمتی بزنم میتونم دوباره عضو بسیج بشم و از تسهیلات بسیج استفاده کنم؟

  1. سلام. بله با توجه به اینکه کسر از خدمت بسیج حین سربازی قابلیت بررسی و اعمال دارد میتوانید در طول مدت ایست خدمت به سوابق خود در این ارگان اضافه کرده و از مزایای آن استفاده کنید.

 6. سلام من سه سال و سه ماه طرح علم الهدی بوده ام
  به ازای هر سال سه ماه کسر میکنن ازم یعنی 9ماه سقف این طرح چقدر است همه جا میگن 19ماه ولی بعضی ها هم میگن 6ماه سقف داره. . توجه کنید که این یک طرح جدا از بسیج است

  1. سلام وقت بخیر میزان کسری سه ماهه است و اگر تا کارشناسی ارشد ادامه دهید معافیت دائم میگیرید .

 7. به من گفتن که از بسیج دانشجویی نمیشه کسری گرفت و فقط بسیج شهری منجر به گرفتن کسری میشه. این موضوع درسته؟

 8. سلام بنده 5 سال بسیج فعال داروم ولی کارت سبز بسیج ندارم حداکثر کسری که به من میدهند چقدر است

  1. سلام . حداکثر کسری قابل محاسبه برای شما ۵ ماه خواهد بود این عدد با توجه به آموزش هایی که دیده آید و نظر فرماندهی ممکن است کمتر باشد.

  2. سلام من یکسال تا پایان دانشگاهم مونده و بعد از آن میخان برم سربازی اگر الان بخوام برم بسیج بااحتساب اینکه شش ماه باید عادی باشم و بعد فعال میشم میتوانم در دوران خود سربازی فعالیت بسیج داشته باشم و در پایان سربازی تقریبا دوسال کارت فعال دارم و دوماه از خدمتم کسر بشه؟یا دیگه در دوران سربازی نمی‌شود فعالیت داشت و کارت فعال گرفت؟

   1. سلام. خیر شما نمیتوانید. حین اشتغال به خدمت سربازی پرونده فعال بسیج تشکیل دهید یا سابقه را ادامه دهید چون این امر مستلزم حضور فعال در پایگاه می‌باشد و عملا با اشتغال به خدمت امکان پذیر نیست.

    1. سلام
     من درحال حاضر سرباز هستم
     میخاستم بدونم اگ ایست خدمتی بزنم و دانشگاه برم و اونجا بسیج دانشجویی برم بازم کسری بسیج بهم تعلق میگیره؟

  3. رفیق کارای کسریتو انجام دادی.ب ازای اون۵ سال. چن ماه بهت کسری دادن؟

 9. سلام . من می تونم هم از کسر خدمت بسیج استفاده کنم هم از کسر خدمت ایثارگری ؟ ینی دوتاش باهم ؟

 10. سلام من پنج سال فعالیت بسیج مساجد و‌پایگاه دارم ولی چهارسال که دانشگاه بودم پروندمو انتقال ندادم
  ایا کسری برام رد میشه!؟
  لطفا جواب بدین با تشکر

  1. سلام. در صورتی که طول این سال ها کارت شما فعال باقی مانده باشد میتوانید از مزایای آن جهت کسر خدمت استفاده کنید.

  2. سلام آیا میشود هم کسری بسیج محلات و هم بسیج دانشجویی را استفاده کرد

   1. سلام من چند سال عضو فعال بسیج هستم و کارت فعال هم دارم . متاسفانه به دلیل فوت شهادت دوتا از عموم هام و پدربزرگم غیبت از سربازی خوردم . ایا کسری خدمت سربازی با داشتن کارت فعال بسیج. امکاپ پذیر هست

    1. سلام نامه توجیه غیبت بنویسید ودلایل غیبت را بیان کنید در صورت پذیرش نامه و بخشیدگی غیبت میتوانید در حین خدمت برای لحاظ کسری بسیج اقدام کنید.

 11. سلام خدمت شما
  من دو سال سابقه بسیج فعال دانش آموزی دارم و یک حکم امور شهدای دانش آموزی میخواستم بدونم میزان کسری که به من تعلق میگیره چه قدره ؟

 12. من الان ده ساله کارت بسیج فعال دارم و فعالیت میکنم یعنی ۱۵ ماه کسری میخورم؟!

  1. سلام نهایتا 6 ماه کسری میتوانید داشته باشید.

  2. سلام خدمت شما
   من دو سال سابقه بسیج دانش آموزی دارم و یک حکم امور شهدای دانش آموزی هم دارم
   میزان کسری برای من چند ماه حساب میشه؟

    1. سلام آیا به سربازانی که به عنوان پیام آور سلامت خدمت می کنن کسری بسیج تعلق خواهد گرفت؟

 13. سلام،ببخشید برای گرفتن کسری خدمت بسیج باید بعد آموزشی اقدام کنم یا قبل اموزشی?ممنون

 14. سلام خسته نباشی 1-اگه سربازی امریه باشه کسری خدمت بسیج نمیتونه بگیره؟؟؟2-حقوق سرباز امریه کمتر از سرباز عادیه ؟؟؟؟

 15. سلام
  اینکه میگن بعد عید نوروز۱۴۰۰ کسری بسیج لغو میشه صحت داره؟

  1. سلام دوست عزیز
   خیر خبر قطعی نداریم .اقدام کنید

 16. سلام خسته نباشید
  بنده از سال ورود به دانشگاه فعالی بنده تاریخ خورده ! به عبارتی از سال 95 شروع شده.
  دانشگاه بنده در استان کرمانشاه هست و شهر بنده در استان خوزستان هست. یعنی بنده در خارج از استان دانشجو هستم و هنوز 1 سال مونده از دانشگاه ام.
  حالا سوال بنده اینجاست:
  1- ایا این درست هست که بنده حتما باید پرونده ام رو منتقل بکنم به دانشگاه و موارد اداری رو طی بکنم و دوباره برش گردونم شهر خودم برای طی کردن و تکمیل کردن پرونده برای کسری و موارد دیگه؟!
  2- ایا این درست هست که چونکه از سال ورود به دانشگاه دقیقا همان موقع فعالی بنده تاریخ خورده (چندماه کم و بیش) به همین دلیل از شهر خودم هیچگونه کسری نمیتونم بگیرم ! حتی 3 الی 5 ماه تابستانهایی که خونه بودم؟!
  3- ایا این درست هست که هر سال دانشجویی فعال بسیج معادل 11 روز هست ؟ که سرجمع میشه نزدیک به 45 – 50 روز کسری یا نه ؟
  4- ایا از بسیج دانش آموزی چیزی میتونم کسری بگیرم ؟ چونکه سقف ش 3 سال هست و میخواستم بدونم اون چجوری محاسبه میشه ؟

  سوال آخر : اصلا چجوری میشه از خدمت سربازی در رفت ؟ میخوام معاف شم بدون اینکه معاف پزشکی بشم!!!! ؟؟؟؟

  1. 1.بله 2. شما می توانید در هرکجا که فعال بودین استفاده بکنین برای کسری 3. هر سال فعالی معادل 30 روز کسری است 4. بله 5. باید شرایط معافثیت را داشته باشین تماس بگیرید برای راهنمایی بیشتر

   1. سلام من پنج سال فعالیت بسیج مساجد و‌پایگاه دارم ولی چهارسال که دانشگاه بودم پروندمو انتقال ندادم
    ایا کسری برام رد میشه!؟
    لطفا جواب بدین با تشکر

    1. سلام. در صورتی که طول این سال ها کارت شما فعال باقی مانده باشد میتوانید از مزایای آن جهت کسر خدمت استفاده کنید.

     1. سلام آیا به سربازانی که به عنوان پیام آور سلامت خدمت می کنن کسری بسیج تعلق خواهد گرفت؟

    2. سلام آیا به سربازانی که به عنوان پیام آور سلامت خدمت می کنن کسری بسیج تعلق خواهد گرفت؟

 17. سلام من سرباز وظیفه متین لطف الله نصب هستم اهل سنندج استان کردستان در تبریز پاسگاه پل چوبی جلفا حدود ۶۰۰کیلومتر فاصله دارد دارای حکم مسولیت پایگاه امدادونجات وچندسال بسیج فعال اما پشت دفترچه خدمتم ۶ماه سنوات خدمتی دارم ایا این مانع ازبین بردن مزایا من میشود بخدا چندبار به نیرو انسانی محل سکونت خود مراجعه کردم میگن ۱سال بابت غیبت کم میشه بجز ان حکم مسولیت امدادونجات پایگاه ۱ماه داره میخاستم بدانم ایا این انصاف درست است

  1. سلام وقت بخیر
   بله غیبت از سربازی محدودیت ها و محرومیتهایی را به دنبال دارد.

    1. سلام من در طرح واکسیناسیون حاج قاسم سلیمانی ۶ماه فعالیت داشتم ، ایا این فعالیت کسری خدمت میتونه داشته باشه

 18. سلام آیا قبولی در کنکور ارشد ، مجوزی جهت اخذ پروژه کسری خدمت میباشد؟

  1. سلام
   بله این امکان برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد وجود دارد.

   1. بنده هنوز مقطع ارشد را رسما شروع وبه عبارتی ثبت نام برای دانشگاه نکرده ام،صرفا انتخاب رشته کرده ومنتظر اعلام نتیجه نهایی سازمان سنجش هستم،یعنی اکنون هم مجوز اخذ پروژه دارم؟

    1. سلام مسیح عزیز
     خیر مشمولانی که در مقطع ارشد مشغول به تحصیلند یا مدرک این دوره را دارند مجاز به انجام پروژه هستند.

     1. سلام
      بنده از سال ۹۶ عضو بسیج دانشجویی دانشگاه شدم و در خرداد ۱۴۰۰ فارغ‌التحصیل شدم و آذر۱۴۰۰ اومدم خدمت ،در این مدتی که در دانشگاه بودم کارتی ب بنده تحویل داده نشده ،الان میتونم برای گرفتن کارت فعال اقدام کنم ؟ و از کجا باید اقدام کنم ؟ و بنده کارت فعال از دوران دانش اموزی دارم که مونده و نمیدونم ب درد میخوره برای کسری خدمت یا نه !ممنون

     2. بله کارت بسیج دانش آموزی قابل پیگیری می باشد در صورت داشتن بسیج فعال می توانید از کسری خدمت آن استفاده کنید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1402/9/16

جمعه

1402/9/17

شنبه

1402/9/18

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید