نحوه محاسبه کسری خدمت بسیج | میزان کسری بسیج دانشجویی

کسری خدمت بسیج
به اشتراک بگذارید

کسری خدمت بسیج

کسری خدمت بسیج یکی از جدیدترین نوع کسری های خدمت به حساب می آید . این نوع کسری خدمت بسیج سربازی همراه با کسری های دیگر از سوی سازمان نظام وظیفه برای جوانان در نظر گرفته شده است . می بینید که جوانان باید در اوایل سن ۱۹ سالگی خود را برای گذراندن دوره ی خدمت ضرورت آماده کنند . برخی از جوانان با کسب اطلاعات می توانند راه های جایگزین را نیز امتحان کنند . این راه های جایگزین چه کمکی به مشمولین می کند ؟ این راه ها ، بهترین روش هایی  است که جوانان با توجه به شرایط خود از آن ها بهره مند می شوند . این روش ها عبارتند از :

 • استفاده از معافیت های دائم
 • استفاده از کسری های خدمت به ویژه کسری خدمت بسیج
 • بهره مندی از معافیت سربازی موقت
 • انواع معافیت های خدمات رزمی
 • امریه های سربازی و استخدام در سازمان های دولتی

این روش ها کمک بسیاری به جوانان می کند تا به راحتی کارت معافیت خود را بگیرند . زیرا در وضعیت عادی یک مشمول خدمت وظیفه ی عمومی باید در یک منطقه ی معمولی به مدت ۲۱ ماه خدمت کند . اما از طریق روش های بالا و داشتن شرایط مناسب جوانان ذکور می توانند از این تسهیلات خوب بهره مند شده و کارت معافیت و کارت پایان خدمت را هر چه سریع تر بگیرند .

بهترین راه برای نرفتن به خدمت استفاده از معافیت دائم است . زیرا مشمول درخواست معافیت خود را ثبت کرده و پس از بررسی های لازم کارت معافیت برای او پست خواهد شد . اما تکلیف مشمولینی که شرایط معافیت را ندارند چه می شود ؟ این افراد چکونه می توانند از سختی دوره ی خدمت گذر کنند ؟ مشاوره نظام وظیفه ، جوانان را در این زمینه راهنمایی خواهد کرد .


بیشتر بخوانید: چگونه کسری خدمت سربازی بگیریم؟


شرایط کسری خدمت بسیج

شرایط کسری خدمت بسیج

شرایط کسری خدمت بسیج چیست ؟ چه کسانی از شرایط کسری خدمت بسیج بهره مند خواهند شد ؟ برای بهره مندی از راه های کم شدن دوره ی خدمت ، استفاده از کسری های خدمت سربازی بهترین و قانونی ترین گزینه است . اما برای استفاده از این کسری ها و به ویژه شرایط کسری خدمت بسیج باید چه کارهایی انجام داد ؟ کسری های خدمت انواع مختلفی دارند . این کسری ها شامل :

 • کسری خدمت بسیج
 • کسری خدمت سربازی ایثارگران
 • کسری خدمت جبهه
 • کسر خدمت بنیاد ملی نخبگان ایران
 • کسری های خدمت مشمولین دارای فرزند
 • کسری خدمت سربازی مشمولین متاهل بدون فرزند
 • کسری های خدمت بسیج دانشجویان
 • کسری خدمت بسیجیان فعال
 • کسری خدمت اسارت والدین

برای استفاده از هریک از این کسری ها مشمولین باید دارای شرایط خاصی باشند . شرایط کسری خدمت بسیج برای جوانان به شرح زیر می باشد .

شرایط و ضوابط کسری خدمت بسیج 

 1. غیبت نداشتن : اولین و مهم ترین شروط استفاده از هر نوع کسری خدمت نداشتن غیبت می باشد .
 2. فعالیت در بسیج و پایگاه ها :  داشتن کارت بسیجی فعال از دیگر الزامات استفاده از کسری های خدمت بسیجیان می باشد . زیرا میزان فعالیت در پایگاه ها در مقدار و میزان کسری خدمت تاثیر به سزایی خواهد داشت .
 3. استفاده از سابقه ی بسیج قبل از مشمولیت : مشمولین باید دقت داشته باشند که پس از شروع سربازی و اعزام به خدمت فعالیت در بسیج جزو سابقه ی کسری خدمت محاسبه نخواهد شد . بنابراین جوانان در نظر داشته باشند که باید زودتر از اعزام به خدمت و سن مشمولیت در پایگاه های بسیج فعالیت داشته باشند .

پس از بررسی این شرایط ، شما عزیزان می توانید برای راهنمایی های بیشتر در زمینه کسری های خدمت سربازی با مرکز مشاوره آویژه در تماس باشید .

انواع کسری خدمت بسیج

 


بیشتر بخوانید: نحوه دریافت کسری خدمت سربازی و شرایط آن


انواع کسری خدمت بسیج

انواع کسری خدمت بسیج می تواند به مشمولین کمک کند تا مدت خدمت سربازی خود را کاهش دهند . بر اساس قوانین جدید نظام وظیفه مشمولین می توانند با سابقه ی بسیجی فعال بین ۲ تا ۶ ماه از کسری خدمت نظام وظیفه استفاده کنند . این میزان کسری خدمت سربازی بسیج با توجه به نوع فعالیت مشمولین متغیر خواهد بود . زیرا انواع کسری خدمت بسیج برای افرادی کاربرد دارد که عضویت فعال در بسیج دارند .

انواع کسری خدمت بسیج مشمولین :

 • کسری خدمت دانشجویان بسیجی :  دانشجویان می توانند در پایگاه های مستقر در داشنگاه ها عضو شده و فعالیت خود  را شروع کنند . زیرا پس از اتمام تحصیل باید مراحل اعزام به خدمت خود را انجام دهند .
 • کسری خدمت بسیج مناطق : مشمولینی که به سن مشمولیت می رسند می توانند از این کسری ها استفاده کنند . این افراد باید قبل از رسیدن به مشمولیت عضویت فعال خود را در بسیج شروع کرده باشند .

  بیشتر بخوانید: جزئیات کسری خدمت جبهه پدر


دریافت کسری خدمت بسیج

دریافت کسری خدمت بسیج مانند سایر کسری های دیگر مراحل ویژه ای دارد . آشنایی با این مراحل به مشمولین کمک می کند تا راحت تر درخواست کسری خدمت خود را ثبت و از آن استفاده کنند . مشمولین عزیز برای استفاده ازکسری های خدمت بسیج باید مراحل زیر را انجام دهند .

مراحل اعزام به خدمت و مدارک لازم برای اعزام و کسری خدمت :

 1. دریافت دفترچه ی نظام وظیفه از یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا پلیس + ۱۰
 2. تکمیل فرم وضعیت مشمولان
 3. تکمیل فرم واکسیناسیون مشمول
 4. نکمیل فرم معاینه اولیه پزشکی مشمولین
 5. عکس پرسنلی ۳*۴ مشمولین به صورت رنگی و با پشت زمینه سفید و تمام رخ
 6. شناسنامه و کپی از صفحات آن ها
 7. کارت ملی و کپی از آن ها .
 8. گواهی مدرک تحصیلی و کپی تایید شده آن
 9. درخواست سابقه ی بسیج از حوزه ی مقاومتی
 10. بررسی پرونده مشمول بسیجی توسط بخش نیروی انسانی
 11. تکمیل فرمشماره ۶ سوابق بسیج
 12. گرفتن تاییدیه از پایگاه مقاومت بسیج
 13. تایید سابقه بسیج توسط سپاه پاسداران استان محل زندگی مشمول
 14. گرفتن تاییدیه سوابق و ارائه به سازمان وظیفه عمومی

  بیشتر بخوانید: شرایط پروژه کسری خدمت سربازی ۹۸


کسری خدمت بسیج دانشجویی

کسری خدمت بسیج دانشجویی نیز مانند سایر کسری های خدمت بسیج است . در این نوع کسری های خدمت جوانان می توانند با ارائه ی مدارک و مستندات فعالیت در بسیج از این کسری های خدمت استفاده کنند . زیرا سابقه ی فعالیت مشمولین در بسیج به طور کامل در سیستم سراسری ثبت خواهد شد .

بر اساس آخرین گزارشات از سوی اداره منابع انسانی نیروهای مسلح ، بسیجیان فعال می توانند از مزایای بسیار خوب کسری خدمت بهره مند شوند . این میزان کسری خدمت با توجه به نوع فعالیت فرد ، میزان فعالیت در بسیج و شرکت در رزمایش ها و برنامه های بسیج برای افراد متقاضی محاسبه خواهد شد . بنابراین جوانان برای استفاده از بهترین و راحت ترین روش کسری خدمت سربازی بسیج بهتر است قبل از سن مشمولیت فعالیت خود را در پایگاه های مدرسه و محل شروع کنند .

کسری خدمت بسیج دانشجویی

کسری خدمت دانشجویی بسیج چگونه است؟

دانشجویان بسیجی نیز می توانند از مزایای کسری خدمت استفاده کنند . این دانشجویان باید در فعالیت ها و رزمایش های برگزار شده شرکت کرده و در بسیج فعالیت داشته باشند . اگر دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه نیز در پایگاه های بسیج منطقه خود مشغول به فعالیت باشند . می توانند آن سوابق را نیز به سازمان نظام وظیفه ارائه دهند .

کسری بسیج فعال چیست؟

کسری بسیجی فعال به نوعی کسری گفته می شود که به بسیجیان مشمول تعلق می گیرد . این مشمولین باید کارت بسیجی فعال و سابقه ی بسیج خود را از طریق پایگاه حوزه ی مقاومت منطقه مربوطه استعلام کرده و همراه مدارک خود به سازمان نظام وظیفه اطلاع دهند .

بسیج عادی کسری خدمت دارد؟

مشمولین برای استفاده از کسری های خدمت بسیجیان باید در پایگاه های بسیج فعالیت داشته باشند . این مشمولین برای بهره مندی از کسری های خدمت باید عضویت فعال داشته باشند . عضویت عادی نمی تواند ملاک استفاده از کسری های خدمت در نظر گرفته بشود .

نحوه محاسبه کسری خدمت بسیج | میزان کسری بسیج دانشجویی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه نحوه محاسبه کسری خدمت بسیج | میزان کسری بسیج دانشجویی

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068