غیبت سربازی و آنچه باید در مورد اضافه خدمت بدانید

غیبت سربازی چه شرایطی دارد؟

اضافه خدمت غیبت سربازی چقدر است؟

غیبت سربازی یکی از شرایطی است که بسیاری از مشمولین خدمت وظیفه عمومی در آن به سر می برند. در واقع هر فرد ذکوری که به سن ۱۹ سالگی رسیده و ۱۸ سال آن تمام شده است مشمول خدمت وظیفه عمومی می شود . این افراد باید بر اساس شرایط و ضوابط برای رفتن به سربازی اقدام کنند . حال این سوال پیش خواهد آمد که غیبت سربازی برای چه افرادی در نظر گرفته می شود و برای رفع غیبت سربازی باید چه کرد؟

مشمولان غایب خدمت سربازی به گروهی از افراد اتلاق میشود که بعد از رسیدن به سن مشمولیت که همان ۱۸ سالگی است از رفتن به خدمت سربازی امتناع میکنند. غیبت سربازی این افراد میتواند دلایل مختلفی داشته باشد اما تا زمانی که علت آن به تایید سازمان وظیفه نرسیده مشمول باید مطابق قوانین جریمه غیبت سربازی در انتظار آنهاست.

البته گاهی افرادی به دلیل عدم آگاهی و بدون اینکه بدانند باید بعد از رسیدن به سن مشمولیت چه اقداماتی را انجام دهند وارد دوره ی غیبت خدمت سربازی میشوند. این موضوع اغلب درباره ی مشمولان محصل است که اطلاعی از قوانین نظام وظیفه ندراند. توصیه میکنیم اگر محصل و یا دانشجو هستید بلافاصله بعد از اتمام دوره ی تحصیل خود برای مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه برای استعلام غیبت سربازی اقدام کنید؛ به این ترتیب افرادی که قصد تحصیل در مقاطع بالاتر را داشته باشند، میتوانند از معافیت های تحصیلی استفاده کنند. اما چنانچه افرادی به عنوان مشمولان غایب خدمت سربازی شناخته شود، سازمان وظیفه با این افراد چگونه برخورد میکند و چه جریمه هایی برایشان در نظر گرفته شده است؟

قوانین غیبت سربازی را میدانید!

در بعضی از کشورها انجام خدمت سربازی برای تمامی افراد اعم از پسر و دختر الزامیست. امّا با لحاظ برخی مسائل و محدودیت های جنسیتی، این مقوله در کشور ما ایران، فقط متوجّه پسران می باشد. شروع سن قانونی انجام خدمت سربازی برای پسران ۱۸ سال می باشد که باید با رعایت مراحل اداری از سوی افراد مشمول، اقدامات اولیّه صورت گیرد. سپس سازمان خدمت نظام وظیفۀ عمومی با توجّه به ظرفیت پایگا های نظامی و غیرنظامی موجود در کشور و میزان نیاز هر یک از قوای نظامی، انتظامی و دستگاه های دولتی، ترتیب و تاریخ اعزام و همچنین یگان مورد نظر را به اطّلاع مشمولین می رساند. امّا هستند افرادی که به هر دلیلی قبل از اعزام به خدمت یا حین انجام خدمت، غیبت کرده که با توجّه به قوانین رسمی کشور از برخی فعالیّت های اجتماعی محروم می شوند.

غیبت قبل از اعزام به خدمت سربازی:

همانگونه که گذشت، سن قانونی برای اعزام افراد به این دورۀ سراسر تجربه ۱۸ سال است که تا ۵۰ سالگی نیز ادامه داشته و افراد تا قبل از رسیدن به این سن، بدون داشتن معاذیر قانونی، مشمول محسوب می گردند. حال اگر باشند افرادی که به لحاظ قانونی شرایط انجام خدمت سربازی را دارا بوده و از روی عمد برای این تکلیف اقدام ننمایند، غیبت کرده و اصطلاحاً مشمولِ غایب محسوب می گردند. این نوع غیبت را «غیبت اولیّۀ سربازی» نیز گویند. زمان محاسبه شروع غیبت را با توجه به شرایط افراد می توان به شش دسته تقسیم نمود که در ذیل به آن ها اشاره می کنیم:

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه غیبت سربازی و آنچه باید در مورد اضافه خدمت بدانید با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

محاسبه غیبت خدمت سربازی

۱) کلیّۀ دانش آموزان و دانشجویان داخل و خارج از کشور که در مهلت یکسال از زمان فراغت از تحصیل برای خدمت سربازی اقدام نکنند مشمولِ غایب محسوب می شوند.

۲) اگر فردی قبل از سن ۱۸ سالگی از تحصیل انصراف دهد، و پس از رسیدن به سن قانونی، ظرف ۶ ماه اقدامات لازم را جهت اعزام خدمت انجام ندهد، جزو غایبین از سربازی محسوب می گردد.

۳) افرادی که اقدامات اولیّه برای اعزام به خدمت سربازی را انجام داده ولی به هر علّت در زمان و مکان تعیین شده توسط سازمان خدمت وظیفۀ عمومی حاضر نگردد، غیبت کرده و احکام فرد غایب بر او بار می گردد.

۴) افرادی که به دلایلی برای معافیت های قانونی موقّت اقدام و از آن استفاده نموده اند، پس از پایان مدّت معافیت مدّنظر فقط یکماه فرصت دارند تا برای مقدّمات معرفی خود جهت خدمت سربازی اقدام کنند. در غیر اینصورت غیبت کرده و در دستۀ مشمولین غایب حساب می گردند.

۵) افرادی که تابعیت خارجی داشته و همزمان تابعیت تحصیلی دریافت کنند ولی ۶ ماه پس از دریافت تابعیت خود را جهت خدمت سربازی معرفی نکنند، درواقع غیبت کرده اند.

۶) و دستۀ آخر غایبین مشمول، افرادی هستند که بیش از حدّ مجازِ قانونی ادامه تحصیل داده باشند و در عین حال خود را برای خدمت سربازی معرفی نکرده باشند.

غیبت در حین انجام خدمت سربازی:

سربازانی که در حین انجام خدمت، غیبت می کنند، در بین عامّۀ مردم «سرباز فراری» خوانده می شود و در بین نظامیان با تعبیر «نَهَست» از آن یاد می شود. البته توجّه به این نکته ضروری است که تنها افرادی سرباز فراری محسوب می شوند که بدون هماهنگی از محل خدمت خود خارج شده و دیگر باز نگردند. همچنین افرادی که با اخذ مرخصی برای مدّت معین از محل خدمت خود خارج شده و پس از اتمام مدّت مذکور به یگان خود بازنگردند، تا زمانی مشخّص سرباز غایب و بعد از آن سرباز فراری محسوب می گردند. لذا افرادی که مقدّمات اعزام خود را انجام داده ولی در موعد مقرّر و در محل معرفی شده حاضر نشوند، سرباز فراری محسوب نشده و صرفاً جزو غایبین مشمول هستند.

نظام وظیفه

محرومیت های غیبت سربازی چیست؟

انجام امور زیر در مورد مشمولین وظیفه عمومی مستلزم ارائه مدرک دال بر رسیدگی به وضع مشمولیت آنان از اداره وظیفه عمومی‌می‌باشد و فتوکپی مدرک ارائه شده از جمله منضمات ضروری پرونده متشکله می‌باشد:

الف – شرکت در آزمایشات رانندگی و اخذ گواهینامه.

ب – دریافت هر گونه وام و کمکهای کشاورزی و صنعتی و دامداری و مسکن از طریق وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی و وابسته به دولت و‌ نهادهای قانونی.

ج – کاندیدا شدن جهت انتخابات مجلس شورای اسلامی و سایر شورا و انجمنهای قانونی.

‌د – تحویل اصل گواهینامه یا پایان‌نامه دوره‌های تحصیلی دیپلم و بالاتر از وزارتخانه مربوطه.

ه – صدور پروانه کسب و اجازه اشتغال و عضویت در شرکتهای تعاونی.

‌و – ثبت هر گونه نقل و انتقال غیر قهری اموال به طور مستقیم و غیر مستقیم در دفاتر اسناد رسمی.

‌ز – دریافت مستمری از سازمانهای دولتی و وابسته و نهادهای قانونی.

ح – استخدام به هر صورت (‌رسمی، پیمانی، روزمزد و خرید خدمت) در وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادهای قانونی و‌شرکتهای دولتی.

براساس ماده ۵۸ قانون نظام وظیفه عمومی، مشمولانی که مدت غیبت اولیه آنان تا ۳ ماه باشد، سه ماه اضافه خدمت و چنانچه مدت غیبت اولیه آنان بیشتر از ۳ ماه باشد به ۶ ماه اضافه خدمت تنبیه می شوند. همچنین مشمولانی که مدت غیبت اولیه آنان بیش از یک سال باشد، علاوه بر ۶ ماه اضافه خدمت، فراری نیز محسوب شده و به مراجع قضائی معرفی می شوند.

غیبت سربازی چگونه محاسبه میشود؟

محاسبه غیبت سربازی مقوله ی مهمی است که گاهی مشمولان خدمت سربازی خواه ناخواه با آن درگیر میشوند. میتوان به طور کلی به دو نوع غیبت از سربازی اشاره کرد که شامل غیبت سنواتی و غیبت در حین خدمت میباشد. همانطور که میدانید سن مشمولیت ۱۸ سالگی میباشد و همه ی افراد ذکور که به سن ۱۸ سالگی میرسند باید وضعیت وظیفه عمومی خود را مشخص کنند مثلا فردی که محصل یا دانشجو است باید معافیت تحصیلی موقت بگیرد تا وارد دوره غیبت نشود. افرادی که بعد از رسیدن به سن مشمولیت در زمان مقرر برای اعزام و یا دریافت معافیت های مختلف اقدام نکنند به عنوان غایبین سربازی شناحته میشوند. اطلاع از مدت زمان غیبت سربازی موضوع مهمی است که مشمول باید در نظر بگیرد چرا که محدودیت ها و مجازات سربازان غایب متناسب با مدت زمان غیبتشان مشخص میشود.

البته محاسبه غیبت سربازی به عواملی همچون وضعیت تحصیلی مشمول نیز بستگی دارد که برخی از این موارد به شرح زیر است:

 • فرد مشمولی که دوره متوسطه خود را گذرانده و فارغ التحصیل شده برای اعزام به خدمت تنها یک سال مهلت دارد، در غیر این صورت و در پایان مهلت یک ساله وارد غیبت میشود. البته اگر در این مدت در یکی از مراکز آموزش عالی و دانشگاهی پذیرفته شود میتواند از معافیت موقت استفاده کند.
 • درباره دانشجویان و طلبه های انصرافی، اخراجی و فارغ التحصیل نیز تنها یک سال مهلت وجود دارد و بعد از غیبت میخورند.
 • درباره افرادی که قبل از رسیدن به سن مشمولیت فارغ التحصیل یا اخراج میشوند و یا از تحصیل انصراف میدهند شرایط مخاسبه غیبت کمی متفاوت است و برای این افراد تنها شش ماه مهلت معرفی وجود دارد و بعد از آن به عنوان سرباز غایب شناخته میشوند.

قوانین غیبت سربازی و کنکور چگونه است؟

قوانین غیبت سربازی و کنکور از مهم ترین مباحث نظام وظیفه است چرا که تعداد زیادی از مشمولان خدمت وظیفه عمومی محصلان و فارغ التحصیلان دوره متوسطه هستند که باید برای ورود به دانشگاه در کنکور شرکت کنند. همانطور که قبلا عنوان کردیم این افراد بین ۶ ماه تا یک سال مهلت دارند تا در کنکور شرکت کنند و نتیجه را به سازمان وظیفه اعلام کنند و اگر فرد در این مهلت در دانشگاه پذیرفته شود، سازمان وظیفه به او معافیت تحصیلی میدهد. طبق قوانین غیبت سربازی و کنکور فرد مشمولی که غیبت کرده باشد، نمیتواند ادامه تحصیل دهد و از معافیت تحصیلی استفاده کند. از شرایطی که مشمولان با آن مواجه میشوند این است که اگر تا زمان اعلام نتایج کنکور صبر کنند مهلت یک ساله آنها پایان میابد. لذا این افراد باید برای تمدید مهلت اعزام خود اقدام کنند تا بعد از اعلام نتایج کنکور تکلیفشان مشخص شود.

همچنین آن دسته از مشمولان که در کنکور شرکت کرده اند اما در موعد مقرر به خدمت میروند، بعد از اعلام نتایج و در صورت قبولی در دانشگاه میتوانند دوره خدمت خود را متوقف کنند و بعد از ترخیص از معافیت تحصیلی استفاده کنند. این افراد بعد از پایان دوره تحصیلشان ادامه ی خدمت خود را به انجام میرسانند به این ترتیب سربازی مانعی برای تحصیل مشمولان نمیباشد. البته نداشتن غیبت شرط اصلی میباشد که مشمولان خدمت وظیفه باید مد نظر داشته باشند.

شرایط نظام وظیفه برای ادامه تحصیل

غیبت سربازی و کنکور می تواند رابطه ی مستقیم با هم داشته باشد . در واقع زمانی که برخی مشمولین در کنکور سراسری و آزاد شرکت می کنند و هنوز جواب قطعی کنکور اعلام نشده است آن ها مشمول می شوند و باید برای رفتن به سربازی اقدام کنند . اقدام نکردن و تعلل کردن در این کار تا اعلام نتایج برای این افراد غیبت غیر موجه محسوب شده و آن ها نمی توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند و ادامه تحصیل دهند .

از طرف دیگر طبق قوانین نظام وظیفه عمومی افرادی که بعد از سن مشمولیت ترک تحصیل کرده یا از دانشگاه اخراج یا فارغ التحصیل می شوند، تا یک سال فرصت دارند تا نسبت به تعیین وضعیت خود اقدامات لازم را انجام دهند . اگر مشمولین اقدامات لازم را در این یک سال انجام ندهند و مراحل اعزام خود به خدمت وظیفه عمومی را طی نکنند وارد غیبت غیر موجه می شوند . مشمولین نظام وظیفه عمومی برای اینکه غیبت نداشته باشند باید با توجه به شرایط خود برای مراحل اعزام به خدمت وظیفه عمومی اقدام کنند

ثبت نام دانشگاه با غیبت سربازی ممکن است ؟

ثبت نام دانشگاه با غیبت سربازی ممکن است؟ این پرسشی است که بارها با آن مواجه شده ایم و سعی میکنیم در این قسمت به پاسخ درستی درباره آن برسیم. سازمان وظیفه عمومی این اجازه را به دانشگاه ها نمیدهد که از بین مشمولان وظیفه عمومی دانشجو بگیرند و این موضوع ضوابط و قوانین خاصی دارد. وقتی فرد مشمول موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی میشود فرمی را دریافت میکند که باید با در دست داشتن آن به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کند و مجوز ثبت نام خود را دریافت کند. در این بین مشمولانی که دارای غیبت باشند حتی در صورت قبولی در دانشگاه نیز شناسایی میشوند و اجازه ثبت نام و تحصیل در دانشگاه را نخواهند داشت و باید به خدمت اعزام شوند.

آن دسته از مشمولانی که مراحل اعزام را طی کرده اند اما بعد در دانشگاه پذیرفته شده اند، باید برگه ی اعزام خود را که بدون غیبت است به سازمان وظیفه ارائه دهند تا از معافیت تحصیلی بهره مند شوند. نکته ی دیگری که مربوط به ثبت نام دانشگاه با غیبت سربازی است و باید به آن اشاره کنیم این است که معافیت تحصیلی برای هر مقطع تنها یک بار صادر میشود پس مشمول نمیتواند در یک مقطع دوبار تحصیل کند. همچنین افرادی که به خدمت اعزام میشوند نمیتوانند به طور همزمان در دانشگاه نیز تحصیل کنند و تمام تمرکزشان را باید روی خدمت بگذراند.

چگونه غیبت سربازی را موجه کنیم؟

مجازات غیبت سربازی چیست ؟

مجازات غیبت سربازی محدودیت ها و محرومیت هایی است که متناسب با میزان غیبت مشمول برایش در نظر گرفته شده است. برخی از این محدودیت ها به قرار زیر است:

 • افرادی که غایب باشند نمیتوانند از وام ها و تسهیلات بانکی همچون وام های مسکن، کشاورزی و… استفاده کنند.
 • مشمولان غایب در هیچ یک از ادارات و سازمان های دولتی استخدام نمیشوند در این مورد حتی افراد و کارفرمایانی که مشمولان غایب را به کار میگیرند مجازات و جریمه خواهند شد.
 • مشمولان غایب نمیتوانند برای دریافت گواهینامه رانندگی اقدام کنند.
 • یکی از مهم ترین مجازات هایی که در انتظار مشمولان غایب است، اضافه خدمت میباشد که این افراد بعد از پایان دوره خدمتشان باید مدتی را اضافه بر آن به عنوان جریمه خدمت کنند. اضافه خدمت سربازان غایب بسته به میزان غیبتشان به شکل زیر است:
 • افرادی که تا سه ماه غیبت دارند به مدت سه ماه اضافه خدمت میخورند.
 • مشمولانی که غیبتشان بیش از سه ماه باشد به مدت ۶ ماه اضافه خدمت دریافت میکنند.
 • افرادی که غیبتشان بیشتر از یک سال باشد علاوه بر این اضافه خدمت ها باید به مراجع قضایی ارجاع میشوند و ممکن است به حبس و زندان نیز محکوم شوند.

البته افرادی که بتوانند دلایل قانع کننده ای همچون بیماری و مرگ اعضای خانواده، خسارت مالی و جانی ناشی از بلایای طبیعی سیل، زلزله و… ارائه دهند، از مجازات غیبت سربازی عفو خواهند شد و مانند مشمولان فاقد غیبت به سربازی اعزام خواهند شد.

آیا سربازان غایب دستگیر میشوند ؟

سربازان غایب به هر دلیلی که غیبت کرده باشند موظف هستند خود را به سازمان وظیفه معرفی کنند و علت غیبت خود را توضیح دهند. لذا شناسایی این افراد همواره در دستور کار سازمان وظیفه وجود دارد. یکی از وظایفی که بر عهده نیروی انتظامی است شناسایی و دستگیری سربازان و مشمولان غایب میباشد. البته قبل از اینکه اقدامی برای دستگیری سربازان انجام شود اخطاریه هایی برایشان ارسال میشود.

علاوه بر این ارگان های دولتی و غیر دولتی نیز با استخدام نکردن سربازان غایب و معرفی این افراد به سازمان وظیفه باید همکاری لازم را در این خصوص داشته باشند. آن گروه از سربازانی که در زمان انجام خدمتشان غیبت میکنند به عنوان سرباز فراری شناخته میشوند و معمولا باید دوره آموزشی خود را از سربگیرند. توصیه میکنیم سربازان غایب قبل از دستگیری خودشان را به سازمان وظیفه معرفی کنند تا این سازمان در مجازاتشان تخفیف قائل شود.

قانون جریمه مشمولان غایب چه شرایطی دارد؟

قانون جریمه مشمولان غایب یکی از قوانینی است که ابهاماتی را برای مشمولان به دنبال دارد. بسیاری تصور میکنند که این قانون برای تمامی غایبان است و باید به ازای غیبتی که داشته اند هزینه ای را پرداخت کنند. اما این قانون در سال های گذشته تحت شرایطی خاصی اجرا شد که برخی از این شرایط را مورد بررسی قرار میدهیم:

 • قانون جریمه مشمولان غایب تنها برای آن دسته از مشمولان اجرا میشود که بیشتر از ۸ سال غیبت داشته باشند.
 • میزان جریمه ای که مشمولین غایب باید پرداخت کنند به مدرک تحصیلی آنها بستگی دارد. مثلا افرادی که مدرک تحصیلی زیر دیپلم دارند مبلغ ۱۰ میلیون تومان، مشمولان با مدرک دیپلم ۱۵ میلیون تومان برای مدرک فوق دیپلم ۲۰ میلیون تومان و برای لیسانس ۲۵ میلیون تومان میباشد به همین ترتیب با بالاتر رفتن مدرک تحصیلی میزان جریمه نیز افزایش میابد.
 • سازمان وظیفه تخفیفاتی را برای مشمولان متاهل و صاحب فرزند در نظر گرفته است که این تخفیف به ازای همسر ۵ درصد و همچنین برای هر فرزند ۵ درصد میباشد. علاوه بر این مشمولان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی نیز ۵۰ درصد تخفیف دارند.

نکته ی دیگری که مشمولان درباره این قانون باید بدانند این است که هر چقدر میزان غیبت از ۸ سال بیشتر شود میزان جریمه ی پرداختی نیز بیشتر میشود و به ازای هر سال تاخیر ۱۰ درصد به این مبالغ اضافه میشود. در نظر داشته باشید که این قانون همیشه اجرا نمیشود و در حال حاضر لغو شده است این دست قوانین معمولا زمانی که سازمان وظیفه به نیروی بیشتر نیاز ندارد اجرایی میشوند.

استعلام غیبت سربازی به چه صورت است؟

استعلام غیبت سربازی و اطلاع از میزان غیبت برای تمام مشمولان اهمیت دارد چرا که فردی که میخواهد ادامه تحصیل دهد یا یکی از انواع معافیت ها را دریافت کند ابتدا باید وضعیت نظام وظیفه و غیبت خود را بداند و بعد برای این کار اقدام کند. لذا سازمان وظیفه دو راه را برای استعلام غیبت سربازی پیش روی مشمولان قرار میدهد که به شرح زیر میباشند:

 • استعلام غیبت از طریق مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ یکی از آسان ترین راه های استعلام میباشد که فرد مشمول با ارائه مدارکی همچون کارت ملی میتواند از وضعیت وظیفه عمومی خود مطلع شود در این دفاتر اپراتورهایی برای انجام این امور خدمت میکنند.
 • یکی دیگر از راه های استعلام غیبت استفاده از کد سخا میباشد. اما ممکن است این سوال مطرح شود که کد سخا چیست؟ در پاسخ باید گفت همه ی مشمولان وظیفه دارای کد سخا هستند که این کد اطلاعات زیادی را دربر دارد و نگه داشتن آن برای تمام مراحل اعزام، دریافت معافیت، اخذ مجحوز خروج از کشور و… الزامی است. مشمولان میتوانند این کد را از دفاتر پلیس الکترونیک دریافت کنند و بعد به سایت سازمان وظیفه وارد شود و اطلاعات خود همچون کد ملی و همین کد سخا را ثبت کند و از وضعیت غیبت و نظام وظیفه خود مطلع شوند.
 • علاوه بر موارد بالا امکان استعلام غیبت از طریق سامانه های پیامکی سازمان وظیفه نیز وجود دارد.

سوالات متداول

شرایط بخشش غیبت سربازی چطور است؟

برخی شرایط لازم برای بخشش غیبت سربازی به شرح زیر است:خدمت در مناطق بد آب و هوا به مدت حداقل ۹ ماه، یک تا دوماه بخشش اضافه خدمت را به دنبال دارد.خدمت در مناطق عملیاتی به مدت ۶ ماه، موجب سه ماه بخشش اضافه خدمت میشود.داشتن شجاعت و حسن خلق در زمان انجام خدمت سربازی با یک ماه بخشش اضافه خدمت همراه است.خدمت در پست های سخت که باعث یک ماه بخشش اضافه خدمت میشود.

تمدید گذرنامه مشمولین غایب خارج از کشور چگونه است؟

مشمولان غایبی که در خارج از خارج هستند برای تمدید گذرنامه باید سابقه حداقل سه سال اقامت در خارج از کشور داشته باشند تا بتوانند سالی دوبار و هر بار به مدت سه ماه به ایران بیایند. محل اقامت این افراد که در گذرنامه درج شده باید خارج از کشور باشد.

رفع غیبت سربازی چطور ممکن است؟

مشمولان غایب میتوانند با ارائه ی دلایل موجه همچون: بیماری فرد مشمول و ارائه مدارک پزشکی. بیماری یا مرگ یکی از اعضای خانواده. حبس و زندان یا تبعید. وارد آمدن خسارت به دلیل بلایای طبیعی. اختلافات خانوادگی و طلاق و… غیبت خود را موجه کنند و رفع غیبت شوند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره غیبت خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

غیبت سربازی و آنچه باید در مورد اضافه خدمت بدانید

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه غیبت سربازی و آنچه باید در مورد اضافه خدمت بدانید

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 126 نظر:
 1. سلام
  من به علت بیماری نتونستم آموزشی رو برم و متأسفانه هر چقدر تلاش کردم استعلاجی من رو درمانگاه ارتش قبول نداشت. حالا گفتن ۳ ماه اضافه خدمت میخوری.
  خواستم ببینم این رو چه جوری میتونم بردارم و بخشش بخوره؟

  1. سلام در دیوان عالی کشور از نظام شکایت کنید و به نظر شون اعتراض کنید ولی پروسه طولانی دارد

 2. سلام ،من ورودی ۹۲ هستم تا ۹۶ مدرک هم نگرفتم کلا بیخیالش شدم ،الان بخوام ادامه بدم ،پلیس +۱۰ مجوزش رو میده؟

 3. سلام وقت بخیر من معافیت انصراف دادم از کنکور ۵ ماه‌دیگر مونده اگر تت بهمن نزم سربازی اضاف مخورم تا کنکور ۱۴۰۱ نرم بعد کنکور دادم‌پست کنم برم سربازی تا نتایج بیاد بعد متونم‌بر دانشگاه

  1. سلام خسته نباشید شما قبل از ورود به غیبت دفترچه ارسال کنید و پس از قبولی در دانشگاه برای ادامه تحصیل ایست خدمت بزنید

 4. سلام وقت بخیر من ۱ سال غیبت دارم و برای معافیت اقدام کردم و معاف از رزم شدم ولی الان بخاطر شرایط نمیتوانم برم خدمت و پیامی از بانک سپه اومده برام حساب سرباز کارت باز کردن خواستم راهنمایی کنید اگه اقدامی برای اعزام نکنم مشکلی پیش میاد؟ممنون‌ اگه جواب بدین

  1. سلام. اگرمشمولی مراحل ثبت نام و معرفی را انجام داده باشد و در تاریخ تعیین شده برای اعزام حاضر نشود به عنوان غایب سربازی محسوب می شود.

  2. سلام وقت بخیر من معافیت انصراف دادم از کنکور ۵ ماه‌دیگر مونده اگر تت بهمن نزم سربازی اضاف مخورم تا کنکور ۱۴۰۱ نرم بعد کنکور دادم‌پست کنم برم سربازی تا نتایج بیاد بعد متونم‌بر دانشگاه

   1. سلام خسته نباشید شما قبل از ورود به غیبت دفترچه ارسال کنید و پس از قبولی در دانشگاه برای ادامه تحصیل ایست خدمت بزنید

 5. با سلام و خسته نباشید من سال۹۰دانشگاه قبول شدم متولد۷۰هستم و موفق به دریافت فوق دیپلم نشدم رشتم itپیوسته بود از زمان نرفتم مدرکم همون دیپلم هست شرایط من چیه.یعنی اگر تو مدت ثنوات تحصیلی موفق به افزایش مدرک نشدم مدت ثنوات برایم غیبت محصوب میشه؟؟؟

  1. سلام. دانشجویانی که از تحصیل انصراف داده باشند پس از یک سال باید مراحل اعزام را پیگیری کنند و از آن به بعد غایب محسوب می شوند.

 6. سلام ۲۰ سالمه پدرم ۱ سال هست که فوت شدن ارتشی بودن ۷۴ سال سن داشتن با ویلچر اینور اونور میبردم پدرمو مادرم هم مشکل شنوایی دارن برادر تنی ندارم میتونم معافی بگیرم اصلا نمیتونم از مادرم جدا شم کسیو ندارم

  1. سلام . معافیت از طریق کفالت مادر فاقد دارای شرایط مختلفی است مثل اینکه مادر باید ۳ ماه و بیشتر بدون سرپرست بوده باشد فرد مشمول تنها پسر بالای ۱۸ سال ایشان باشد.

 7. سلام من از ۱ سال هست کار اداری معافیت پزشکی انجام میدهم بعد۴ ماه شروع کردم برای معافیت ولی تا الان چند وقت از اون یک سال گذشته من پدرم ایثارگر هست از کسری پدرم میخوام استفاده کنم . ممکن هست غیبت بخورم و نتونم از سهمیه ایثارگری و جانبازی پدرم استفاده کنم ؟

  1. سلام. درصوتی که پیش از آغاز پروسه بررسی معافیت وارد غیبت سربازی نشده باشید مشکلی بررسی استفاده از کسر خدمت ایجاد نمیشود.

 8. سلام من برگه سبز اعزام به خدمت گرفتم هنوز هم جواب کنکور نیومده و اعزام ۱/۷/۱۴۰۰ ایا در صورت دیر امدن جواب کنکور حتی اگر پذیرفته شوم و مثلا ۳/۷/۱۴۰۰ در دانشگاه ثبت نام کنم باز هم غایب محسوب می شوم.

  1. سلام. در زمان اعزام خودتان را معرفی کنید هنگام اعلام نتایج اگر در دانشگاه پذیرفته میشود میتوتنید از ایست خدمت و معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 9. باسلام معافیت من ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ تموم میشه یعنی همان یکسال فراغت از تحصیل کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ شرکت کردم چون ابان نتیجه میاد گفتند بایداعزام به خدمت رو انجام بدم من هم درخواست معافیت از رزم میخام کنم فقط سوال اینه چون پروسه ممکنه طول بکشه از تحصیل ارشد که نتیجه اش ابان میاد جلوگیری نمیکنن؟

  1. سلام . قبل از پایان یافتن زمان معافیت مراحل اعزام به خدمت یا معافیت رزم را انجام دهید تا بتوانید در صورت پذیرش در مقطع ارشد مجددا از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 10. سلام خسته نباشید.من یک نوجوان هستم.چند ماه دیگر ۱۸ سالم میشه.فعلا شرایط جسمانی و مالی مناسبی برای خدمت ندارم و میخوام انشاالله ۲۰ سالگی به خدمت برم.میخواستم بدونم که آیا بعد از معرفی خودم باید حبس بکشم؟مدت جریمه اش چند ماه است
  و اینکه آیا گواهی نامه رانندگی میتونم بگیرم قبل از سربازی؟

  1. سلام. سن مشمولیت ۱۸ سال است تحت شرایط خاصی میتوانید تا ۲۰ سالگی از معافیت تحصیلی استفاده کنید.فعلا که اضافه خدمت ندارید برای استعلام وضعیت نظام وظیفه میتوانید به دفاتر پلیس +۱۰مراجعه کنید.
   برای دریافت گواهینامه طبق قانون جدید نیاز به کارت پایان خدمت ندارید.

 11. سلام من ۱۹ سالمه وهنوز برای سربازی ثبت نام نکردم چشمانمضیفه یکی از نمره چشم نیم و دیگر ۹ هستش و به نور خورشید حساسیت دارم وکف دست و پام خود به خود عرق میکنه و نام هاز بهزستی دارم ایا معاف میشم

 12. سلام من ۲۸.۴.۹۹ دیلپلم گرفتم و یک سال او ۱.۲ماه ازش میگذره بنظرتون اضاف خورده ام چون میخوام بنویسم دانشگاه یا برای ارگان نظامی ب مشکل میخورم

  1. سلام شما از تاریخ فراغت تحصیل تنها یک سال زمان دارید وضعیت تحصیلی خود را به نظام وظیفه معرفی کنید

 13. سلام بنده متولد ۱۱/۹/۸۱ام و امثال باید شهریور امتحان بدم معافیت تحصیلیم هنوز ثبت نشده آیا غیبت میخورم آیا غیبت موجه مشکلی برای کسری ایثارگر داره

  1. سلام شما میتوانید دردانشگاه های بدون کنکور ثبت نام نمایید دراین صورت غیبت نمیخورید

 14. با سلام . من اعزامی ۱۳۸۰٫۱۲٫۱۸ هستم چهار بار فرار کردم بعلت مشکلات خانوادگی چطور بفهمم چند ماه از خدمتم باقی مونده بعد سال ۸۰خدمت هجده ماه بود الآنم همون ۱۸ ماه حساب میکنن بعد چطور بدونم چقد از خدمتم باقی مونده . ممنون میشم جواب بدید واقعان الآنم تو شرایط سختی بسر میبرم .

  1. سلام باتوجه به فرارهای متوالی شما قطعاجریمه و اضافه خدمت می‌خورید بامشاوران ماتماس داشته باشید

 15. سلام. دانشجوی دکتری ام. تا بهمن ۹۷ معافیت تحصیلی داشتم. سنوات ارفاقی تا بهمن ۹۸ گرفتم و مهلت معرفی به نظام وظیفه بهمن ۹۹ بود ولی بازم درسم تموم نشد و تا شهریور ۱۴۰۰ برای دفاع مهلت گرفتم البته با احتساب غیبت. متاهل و دارای دو فرزند و نیز سوابق بسیج دارم. آیا غیبتم روی کسری گرفتن تاثیر داره؟

 16. سلام من اعزامی ۵/۱هستم و بنا به دلایل خواص خودم نمیتونم برم ایا میتونم تاریخ اعزاممو تمدید کنم؟

 17. سلام من متولد ۵ ۸۱ هستم و شهریور سال۹۹ فارغ التحصیل شدم امسال میتونم دانشگاه ثبت نام کنم؟!

  1. سلام شما از تاریخ فراغت تحصیل یک سال زمان دارید خود را به نظام وظیفه معرفی نمایید

  1. باسلام بستگی به میزان دیرکردتون داره. اما اضافه خدمت حداکثر ۶ماه است.

  2. با سلام . من اعزامی ۱۳۸۰٫۱۲٫۱۸ هستم چهار بار فرار کردم بعلت مشکلات خانوادگی چطور بفهمم چند ماه از خدمتم باقی مونده بعد سال ۸۰خدمت هجده ماه بود الآنم همون ۱۸ ماه حساب میکنن بعد چطور بدونم چقد از خدمتم باقی مونده . ممنون میشم جواب بدید واقعان الآنم تو شرایط سختی بسر میبرم .

   1. سلام باتوجه به فرارهای متوالی شما قطعاجریمه و اضافه خدمت می‌خورید بامشاوران ماتماس داشته باشید

  1. باسلام وقت بخیر
   بستگی به میزان دیرکردتون داره. اما اضافه خدمت حداکثر ۶ماه است.

 18. درود
  وقت بخیر
  بنده آذر ۹۹ فارغ تحصیل کارشناسی شدم و تا آذر ۱۴۰۰ مشمول هستم
  بنده قصد دارم علاوه بر کنکور ارشد ۱۴۰۰ ؛ در کنکور ۱۴۰۱ هم شرکت کنم و حدودا ۹ الی ۱۰ ماه غیبت کنم و ارشد بخونم
  راه حلی هست برای اینکه با وجود غیبت در دانشگاه ثبت نام کنم ؟

   1. با سلام
    منم موردی شبیه ایشون دارم
    میتونم پس از قبولی از دانشگاه موردنظر،برم سربازی و پس از اتمامش برگردم دانشگاه و رشته ی قبولیم رو ثبت نام کنم و ادامش بدم ؟
    یا باید مجدد کنکور بدم؟
    سپاسگذارم

    1. سلام شما زمانی که در دانشگاه قبول میشوید ایست خدمتی می‌خورید ومیتوانید ادامه تحصیل بدهید شما باید مجدد کنکور بدهید

 19. سلام. من سال ۹۸ دیپلم گرفتم. یه سال موندم پشت کنکور. ورودی سال ۹۹ کارشناسی ام. تا فروردین ۱۴۰۰ معافیت داشتم اما نرفتم. امروز رفتم پلیس+۱۰ یه نامه زد به دانشگاه که بعلت غیبت مجاز به تحصیل نیستم. چیکار باید بکنم؟ باید اخراج بشم؟

 20. سلام من ۲۱سالمه و غیبت غیر موجه دارم از خدمت و میخوام برم خدمت اونوقت باید حبس بکشم؟

 21. سلام من شراط معافیت کفالت مادرم رو دارم ولی شیش ماه اضاف دارم و الان امدم خدمت امیدی هست معاف بشم یا ن ؟با تشکر

   1. سلام بنده سال ۹۸اومدم ۶ماه اضافه دفتر چه ی ندارم ولی بنده در طول خدمت غیبت کردم ۲۰روز ایا راهی وجود دارد بنده بخشیده شوم

    1. سلام شما میتوانید غیبت خود را موجه کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

 22. متولد ۱۰ تیر ۸۲ هستم و در پایه دوازدهم درس تجدیدی دارم و باید شهریور ماه امتحان بدم و هنوز معافیت تحصیلی نگرفتم تا چه زمانی وقت دارم که معافیت تحصیلی بگیرم
  تا الان امکانش هست غیبت خورده باشم

  1. سلام خیر به احتمال زیاد غیبت نخوردید به پلیس یه علاوه ده مراجعه و استعلام بگیرید

 23. سلام من متولد۱۳۵۸هستم سال ۱۳۷۷به خدمت سربازی رفتم حدودا۲۰ماه خدمت کردم ودیگه نرفتم الان حدودا۲۳سال میگذره جلوی کدملی من گرفته شده نمیدونم چیکاربایدبکنم میترسم برم مشمول زندان وبازداشت بشم لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام خسته نباشید.من یک نوجوان ۱۷ ساله هستم و فعلا شرایط مالی و جسمی خوبی ندارم .میخوام انشاالله از ۲۰ سالگی خدمت برم.میخواستم بدونم که چند ماه اضافه خدمت دارم و اینکه آیا حبس باید برم؟
   و آیا میشه در این شرایط گواهی نامه گرفت؟

   1. سلام. سن مشمولیت ۱۸ سال است تحت شرایط خاصی میتوانید تا ۲۰ سالگی از معافیت تحصیلی استفاده کنید.فعلا که اضافه خدمت ندارید برای استعلام وضعیت نظام وظیفه میتوانید به دفاتر پلیس +۱۰مراجعه کنید.
    برای دریافت گواهینامه طبق قانون جدید نیاز به کارت پایان خدمت ندارید.

 24. من۴سال غیبت دارم..متاهل هستم و یک فرزند هم دارم..پدرم ۳۰ماه ایثارگری داره..آیا معافیت ایثارگری میتونم بگیرم؟

 25. من ۴سال غیبت دارم..متاهل هستم و یک فرزند هم دارم..پدرم ۳۰ماه ایثارگری داره..آیا معافیت شامل حال من میشه؟

 26. سلام.من اعزامی یک مرداد ماه هستم و یک بار نیز تمدید کردم آیا میشه به علت شرکت در کنکور ارشد برای بار دوم اعزام رو تمدید کنم تا بتونم کنکور ارشد شرکت کنم؟

  1. باسلام برای اعزام اقدام کنید وقتی جواب بیادایست خدمت میخورید و ادامه تحصیل میدین.

   1. سلام خسته نباشین من متولد ۱۳۸۱/۵/۱۲ هستم سال ۱۳۹۹ از کنکور قبول نشدم ومجددا در سال ۱۴۰۰ امسال کنکور دادم وتابحال به نیروی انتظامی هم به دلیل عدم آ گاهی مراجعه نکردم آ یا مشمول غیبت هستم تکلیف چیست

    1. سلام تاریخ پایان تحصیل شما میتواند غیبت یا عدم غیبت شما را تعیین کند.

 27. سلام. من متولد ۱۳۸۰مرداد ماه هستم دوساله اصلا اقدام نکردم. الان میخوام اقدام کنم چی میشه ؟

 28. سلام من من برج ۱۰ سال۱۴۰۰ بیست و دو ساله میشم. دانشجوی ورودی سال ۱۳۹۸ هستم ، بعد از پایان پیش دانشگاهی یک سال پشت کنکور بودم و به نظام وظیفه مراجعه نکردم، یعنی اطلاعی نداشتم. بعدش از اون مدت برای ثبت نام دانشگاه اقدام کردم، اونجا یک برگه به من دادن و گفتن باید ببری نظام وظیفه و استعلام بگیری اگه غیبت نداشته باشی میتونی ثبت نام کنی. وقتی برگه رو بردم توی سیستم نگاه کردن دیدن من مشمول غایب هستم و نمرات پیش دانشگاهیم ثبت نشده، نمرات پیش دانشگاهیم رو آوردم ثبت کردن، بعدش گفتن اشکالی نداره، میتونی ادامه بدی.
  میخواستم ببینم بعد از ثبت نمراتم غیبتم پاک شده؟

  1. با سلام و خسته نباشید من سال۹۰دانشگاه قبول شدم متولد۷۰هستم و موفق به دریافت فوق دیپلم نشدم رشتم itپیوسته بود از زمان نرفتم مدرکم همون دیپلم هست شرایط من چیه.یعنی اگر تو مدت ثنوات تحصیلی موفق به افزایش مدرک نشدم مدت ثنوات برایم غیبت محصوب میشه؟؟؟

   1. سلام. دانشجویانی که از تحصیل انصراف داده باشند پس از یک سال باید مراحل اعزام را پیگیری کنند و از آن به بعد غایب محسوب می شوند.

 29. سلام من دفترچه ارسال کردم الان تاریخ اعزام رو زده یک مرداد در صورتی که من ۸ مرداد کنکور ارشد دارم راهی هست اعزامم رو تمدید کنم خیلی ممنون

 30. با سلام
  من ورودی سال ۹۲ دانشگاه هستم تا سال ۹۶ در دانشگاه در س خواندم وای مدرک لیسانس رو نگرفتم و برای نظام وظیفه اقدامی نکردم و
  اینکه با استعلام گرفتن وضعیت خدمت امکان ابلاغ اعزام به خدمت است؟

 31. سلام
  متولد ۱۱ اسفند ۱۳۷۸ در روستا زندگی می کنیم
  با موتور مجبور به کار با پدر ام بودم وضع مالی خیلی بدی داشتیم حدود ۱ سال پیش پدرام تصادف کرد دستش و ریه هاش اسیب دید
  شرایط کرونا هم که بود ایا میتونیم از ایثارگری پدرام استفاده کنم بعد این غیبت چگونه حساب میشود افتادگی پلک و دوبینی هم دارم ایا پزشکی هم شامل غیب میشود

  1. سلام من خدمتم تمام شده و حالا سه ماه غیبت دفترچه دارم چطور میتونم این ۳ ماه رو معاف بشم و تسویه کنم ؟

   1. سلام باید این دوره را بگذرانید .تنها راه عفو است که بعید است انجام شود .

 32. سلام خسته نباشید . من ورودی سال ۹۶ دانشگاه هستم . هفته گذشته مدرک موقت لیسانس را دریافت کردم و داخل اون نوشته که پایان معافیت تحصیلی . همان طور که میدونید معافیت دانشگاه ها پنج ساله است و من تا سال ۱۴۰۱ معافیت داشتم اما داخل مدرک نوشته که پایان معافیت . من مرداد ازمون ارشد دارم . میخواستم بپرسم که اگر امسال قبول نشم و بخوام سال اینده امتحان بدم ایا این یک سال برام غیبت سربازی میخوره یا خیر

  1. سلام
   پس از اتمام تحصیل شما ۱ سال معافیت تحصیلی همچنان دارید و تا ۱ سال بعد میتونید کنکور ارشد شرکت کنید

  1. سلام همسر من بخاطر مشکلی ماه آخر سربازی به زندان پادگان افتاد و بعد دوماه بهش اضافه خدمت دادن بعد از اینکه به مرخصی امد دیگه برنگشت. الان ۱۵ سال گذشته . قانون چی میگه و چطور باید پایان خدمت بگیره

 33. سلام. متولد سال ۷۰هستم و غیبت کردم و خدمت نرفتم. راهی نیست ک خدمت رو بخرم یا معافیت دائم بگیرم؟

  1. با سلام و خسته نباشید من سال۹۰دانشگاه قبول شدم متولد۷۰هستم و موفق به دریافت فوق دیپلم نشدم رشتم itپیوسته بود از زمان نرفتم مدرکم همون دیپلم هست شرایط من چیه.یعنی اگر تو مدت ثنوات تحصیلی موفق به افزایش مدرک نشدم مدت ثنوات برایم غیبت محصوب میشه؟؟؟

   1. سلام. دانشجویانی که از تحصیل انصراف داده باشند پس از یک سال باید مراحل اعزام را پیگیری کنند و از آن به بعد غایب محسوب می شوند.

 34. سلام بنده تاریخ فراغت از تحصیلم ۱۳۹۹/۰۴/۰۳ بوده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۸ اقدام به پست کردن سربازی کردم و تاریخ اعزام ۱۴۰۰/۰۴/۰۱ است و میخواهم اقدام به پذیرش در سپاه بکنم ولی نیاز به مدت دوماه نامه نگاری و پیگیری است به خاطر همین میخواهم تاریخ اعزام را تمدید کنم آیا وارد غیبت می شوم؟

  1. با سلام هرگونه عدم اطلاع رسانی به نظام وظیفه و مشخص نبودن شرایط شما باعث غیبت میشود. لذا در اسرع وقت کار خود را پیگیری نمایید که در شرایط ثبت غیبت قرار نگیرید.

  2. سلام و وقت بخیر
   در سال ۱۴۰۱ ، اگر از دانشگاهی قبول شم ،میتونم برم خدمت و پس از پایان خدمت ،تو همون رشته و دانشگاه قبولیم ادامه تحصیل بدم؟
   یا اعتبارش از بین میره و باید دوباره کنکور بدم؟
   متشکرم از شما

   1. سلام شما زمانی که در دانشگاه قبول میشوید ایست خدمتی می‌خورید ومیتوانید ادامه تحصیل بدهید

 35. با عرض سلام وخسته نباشید،اگر فرد در دوران آموزشی غیبت کند تجدیددوره شود این غیبت باعث اضافه خدمت میشودیاخیر؟

 36. سلام متولد ۸۰/۸/۲۱هستم و خرداد ۹۹ قبول شدم الان من پیگیر استخدام انتظامی ام به من گفتن باید خرداد ۱۴۰۰ بری پست کنی بعد میگن ۳ ماه بخاطر کنکور میاد رو خرداد و میشه شهریور و باید شهریور پست کنی من کی برم پست کنم که اضاف خدمت سنواتی نخورم؟

  1. سلام شما میتوانید با برگه شرکت در کنکور، شهریور ماه به پلیس +۱۰ مراجعه کنید.

 37. سلام.اگه ۳ سال غیبت داشته باشیم و شرایط معافیت داشته باشیم ایا مشمول معافیت میشیم یا غیبت داشتن معافیت باطل میکنه؟

 38. سلام یه سوالی داشتم من الان شش ماه اضافه خدمت دارم و الان سربازم آیا اجازه کار دارم؟آیا غیبتم مانع کار کردنم نمیشه؟خواهشا جواب بدید

  1. سلام دوست عزیز
   موضوع خود را دقیق تر شرح دهید یا با کارشناسان ما تماس بگیرید

   1. سلام من متولد ۳۰/ ۰۶ / ۸۱ هستم و قیل از هیجده سالگی در سال ۹۹ فارغ‌التحصیل شدم
    به دلیل بی اطلاعی فکر میکردم تا نوزده سالگی مهلت دارم اما معافیت تحصیلی نگرفتم
    امسال سال دوم کنکور دادم و رتبه خوبی اوردم اما الان بهم گفتن احتمالا غیبت میخوری و نمیتونی دانشگاه بری
    هنوز نوزده سالم نشده
    به نظر شما غیبت میخورم یا تا ۱۹ سالگی وقت دارم ؟
    اگر غیبت بخورم راهی هست که بتونم برم دانشگاه ؟ به شدت تحت فشارم لطفا جواب بدین

 39. سلام
  من بار دوم که دستگیر شدم سه ماه حبس برام در نظر گرفته شد با قرار عفو مشروط بعد از یکماه آزاد شدم
  ولی بعد از آزاد شدن خودم رو به یگان معرفی نکردم ، الان ۷ ساله که از این موضوع گذشته ، اگر بخوام خودم رو معرفی کنم با توجه به اینکه مادرم مشکل اعصاب و روان داشته و خودم هم بیماری پوستی امکانش هست که بخشیده بشم ؟ نظر شما چیه جدای از اینکه قاضی تصمیم میگیره؟

  1. سلام دوست عزیز
   ممکن است قاضی در اجرای حکم مساعدت کند . باشرایط فعلی خود اقدام کنید نتیجه بهتری کسب میکنید

   1. سلام من متولد ۷۶ هستم و دو سال هم کنکور دادم شش ماه اضافه خدمت دارم اگه تحت پوشش کمیته امداد باشم اضافه خدمتم بخشیده میشه

    1. با سلام خدمت شما ببخشید مزاحم شدم یکی از دوستان بنده در حال گذراندن دوره آموزش سربازی هستند که تقریبا سه روز مانده خدمت دوره آموزشی تمام شود و معرفی به یگان شوند که تو این دوران مشمول پنج روز غیبت هستند آیا ایشان تجدید دوره خواهند شد و دوباره آموزش را به سر می برند یا نه فقط اضافه خدمت میگیرند

     1. سلام قانون تجدید دوره آموزشی برای دو دسته افراد تعریف شده است. دسته ی اول افرادی هستند که مدت زمان بیش از دو سال از غیبت و فرارشان میگذرد. این افراد باید دوباره مراحل اعزام و دوره اموزشی را سپری کنند. همچنین این افراد در دادگاه های قضایی نظامی مورد بازخواست قرار میگیرند.
      دسته ی دوم مربوط به کسانی است که زمان فرارشان کمتر از دو سال میباشد در چنین شرایطی فرد به یگان قبلی منتقل میشود و گذراندن دوباره دوره آموزشی ضروری نمیباشد و تنها موضوع فرار این افراد در دادگاه های نظامی مورد بررسی قرار میگیرد و جریمه های لازم برایشان در نظر گرفته میشود

 40. سلام. من دیپلم سال ۹۸ دارم و برای دومین بار کنکور دادم. تا آخر شهریور فرصت داشتم خودم رو معرفی کنم ولی به دلایلی با تاخیر روز ۱۰ مهرماه خودم رو معرفی کردم واسه معافیت پزشکی. الان اگه معاف نشم میتونم دانشگاه ثبت نام کنم؟

   1. سلام من متولد ۷۶ هستم و دو سال هم کنکور دادم شش ماه اضافه خدمت دارم اگه تحت پوشش کمیته امداد باشم اضافه خدمتم بخشیده میشه

  1. سلام من علی هستم سال ۹۷ دیپلم گرفتم وسال سال ۹۸ دانشگاه ثبت نام کردم اما کلاسشو نرفتم مافعیتم تا آخر بهمن ۹۹ بوده متو لد ۱۳۷۸/۱۰/۱۴ هستم میخواستم بپرسم غیبت خوردم ؟

   1. سلام شما از تاریخ انصراف تنها یک سال زمان دارید وضعیت تحصیلی خود را به نظام وظیفه معرفی نمایید اگر انصراف نزدید به دانشگاه مراجعه و درخواست بازگشت به تحصیل بدهید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1400/8/1

یکشنبه

1400/8/2

دوشنبه

1400/8/3

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید