غیبت سربازی و آنچه باید در مورد اضافه خدمت بدانید!

غیبت سربازی چه شرایطی دارد؟

مطابق قانون نظام وظیفه عمومی، تمام افراد ذکوری که تابعیت جمهوری اسلامی ایران را دارند، بلافاصله بعد از ورود به سن 18 سالگی به عنوان مشمول قانون خدمت وظیفه عمومی شناخته شده و موظف به گذراندن دوره سربازی می شوند.

با این حال برخی از این افراد ممکن است پس از 18 سالگی به دلیل ورود به دانشگاه اعزام به خدمت خود را به تعویق بیندازند، اما در این میان برخی از مشمولان نظام وظیفه هستند که به دلایلی از انجام اقدامات مورد نیاز برای اعزام به خدمت امتناع می ورزند که در این حالت فرد مشمول، غایب از خدمت سربازی شناخته می شود.

برای دریافت مشاوره های حرفه ای میتوانید با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

در ادامه به انواع غیبت سربازی پرداخته و نحوه محاسبه اضافه خدمت را توضیح می دهیم؛ لذا از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید.

غیبت سربازی چیست؟

غیبت سربازی، به دوره ای گفته می شود که فرد پس از رسیدن به 18 سالگی (سن مشمولیت خدمت سربازی)، در موعد مقرر، نسبت به معرفی و اعزام خود به خدمت اقدام نکند.

کسانی که از آنها به عنوان مشمولان غایب خدمت سربازی یاد می شوند، نمی توانند بسیاری از فعالیت های مربوط به ارگان های دولتی را انجام دهند و به نوعی از استفاده از این خدمات منع می شوند.

از جمله برخی از این محدودیت ها می توان به عدم امکان دریافت وام و یا کمک های کشاورزی و صنعتی و… از بانک ها، عدم امکان دریافت اصل مدرک دوره های تحصیلی و یا پایان نامه های مقاطع بالاتر، منع اشتغال در موسسات دولتی و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

غیبت اولیه سربازی چیست؟

همانگونه که قبل تر نیز اشاره شد، سن قانونی برای اعزام به خدمت، 18 سال تمام است که افراد غایب تا سن 50 سالگی می توانند مشمول محسوب شوند؛ به این معنی که افراد تا پیش از رسیدن به این سن در صورت نداشتن هر گونه معاذیر قانونی، در شمار غایبان خدمت سربازی قرار می گیرند. از این نوع غیبت به عنوان «غیبت اولیه سربازی» هم یاد می شود.

پونززمان محاسبه شروع غیبت با توجه به شرایط افراد به شش دسته زیر تقسیم می شود:

کلیه دانش آموزان و دانشجویان داخل و خارج از کشور که در طول مهلت یکساله از زمان فارغ‌التحصیلی اقدامی برای انجام خدمت سربازی نکرده اند.

افرادی که پیش از رسیدن به 18 سالگی از ادامه تحصیل انصراف داده اند و پس از ورود به سن قانونی، در مدت 6 ماه اقدامی برای اعزام به خدمت سربازی انجام نداده اند.

افرادی که مقدمات اولیه نسبت به اعزام خدمت سربازی را انجام داده، ولی به هر دلیلی در زمان و مکان مقرر شده از سوی سازمان خدمت وظیفه عمومی حاضر نشده اند.

افرادی که بنا به دلایلی اقدام به اخذ معافیت های قانونی موقت کرده و پس از پایان مدت معافیت سربازی خود، طی یک ماه برای انجام مقدمات اعزام خود اقدام نکرده اند.

افرادی با تابعیت خارجی که همزمان اقدام به دریافت تابعیت تحصیلی کرده اند، اما بعد از گذشت 6 ماه از دریافت تابعیت خود، اقدامات لازم برای اعزام به خدمت سربازی را انجام نداده اند.

افرادی که پروسه ادامه تحصیل آنها بیش از حد مجاز قانونی باشد، نیز به عنوان مشمولین غایب شناخته می شوند.

غیبت اولیه سربازی چیست؟

غیبت در حین انجام خدمت سربازی

این دسته سربازانی هستند که در حین انجام خدمت غیبت می کنند؛ از این افراد در میان عامه مردم با عنوان سرباز فراری یاد می شود و نظامیان نیز از این افراد تحت عنوان «نَهَست» نام می برند.

با این حال لازم به ذکر است که افرادی به عنوان سرباز فراری شناخته می شوند که بدون انجام هماهنگی های لازم از محل خدمت خود خارج شوند و دیگر برنگردند. همچنین افرادی که اقدام به اخذ مرخصی برای مدت معینی کرده و پس از اتمام مهلت مقرر، به یگان محل خدمت خود بازنگردند، سرباز فراری محسوب می شوند.

بنابراین افرادی که اقدامات اولیه برای اعزام به خدمت خود را انجام داده، ولی در زمان معین شده از حضور در محل معرفی امتناع کرده اند، سرباز فراری نبوده و صرفا در دسته غایبان مشمول جای می گیرند.

غیبت سربازی چگونه محاسبه می شود؟

نحوه محاسبه غیبت سربازی موضوع مهمی است که برای برخی از مشمولان خدمت سربازی ایجاد دغدغه می کند. همانطور که در مطالب فوق اشاره شد، در کل دو نوع غیبت در دوره سربازی وجود دارد که شامل غیبت سنواتی و غیبت در حین خدمت می شود.

همانگونه که مطلع هستید، سن مشمولیت قانونی برای گذراندن دوره ضرورت 18 سالگی است و کلیه افراد ذکوری که به این سن می رسند، موظف به تعیین وضعیت وظیفه عمومی خود هستند.

به عنوان مثال، فرد دانشجو یا محصل بایستی اقدام به دریافت معافیت تحصیلی موقت کند تا در جمع مشمولان غایب قرار نگیرد. افراد پس از رسیدن به سن مشمولیت، در صورتی که در زمان مقرر نسبت به اعزام یا دریافت معافیت های مختلف اقدامی انجام ندهند، از آنها با عنوان غایبین خدمت سربازی یاد می شود.

بنابراین ضروری است که مشمولان از مدت زمان غیبت سربازی اطلاع کافی داشته باشند؛ زیرا محدودیت ها و مجازات در نظر گرفته شده برای سربازان غایب متناسب با مدت زمان غیبت آنها تعیین می شود.

با این حال لازم به ذکر است که محاسبه غیبت سربازی به عوامل متعددی مانند وضعیت تحصیلی مشمول نیز بر می گردد.

پونزعوامل محاسبه غیبت سربازی مشمولان، بشرح زیر است:

فرد مشمولی که با گذراندن دوره متوسطه خود، به عنوان فارغ التحصیل شناخته می شود، تنها یک سال برای اعزام به خدمت خود مهلت دارد. در صورتی که در این مدت یکساله اقدامی برای اعزام به خدمت انجام ندهد، با پایان این مهلت وارد دوره غیبت از سربازی خواهد شد؛ اما چنانچه در این مدت یکساله موفق به پذیرش در یکی از مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها شود، می تواند برای ممانعت از ورود به دوره غیبت از معافیت تحصیلی موقت استفاده کند.

داوطلبان و طلبه های انصرافی، اخراجی و فارغ التحصیل نیز یک سال برای معرفی خود به نظام وظیفه مهلت دارند؛ پس از گذشت این مهلت و در صورت عدم انجام اقدامات اولیه برای اعزام به جمع مشمولان غایب خواهند پیوست.

شرایط محاسبه غیبت سربازی برای افرادی که پیش از رسیدن به سن قانونی سربازی، فارغ التحصیل شده یا اخراج می شوند و یا تصمیم به انصراف از ادامه تحصیل می گیرند، تا حدودی متفاوت است و این افراد شش ماه مهلت برای معرفی خود دارند، در غیر این صورت وارد دوره غیبت سربازی خواهند شد.

غیبت سربازی چگونه محاسبه می شود؟

اضافه خدمت غیبت سربازی چقدر است؟

حال این سوال پیش خواهد آمد که غیبت سربازی برای چه افرادی در نظر گرفته می شود و برای رفع غیبت سربازی باید چه کرد؟

مشمولان غایب خدمت سربازی به گروهی از افراد اطلاق می شود که بعد از رسیدن به سن مشمولیت که همان ۱۸ سالگی است از رفتن به خدمت سربازی امتناع می کنند.

غیبت سربازی این افراد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ اما تا زمانی که علت آن به تایید سازمان وظیفه نرسیده، مشمول باید مطابق قوانین جریمه غیبت سربازی، در انتظار جریمه باشند.

البته گاهی افرادی به دلیل عدم آگاهی و بدون اینکه بدانند باید بعد از رسیدن به سن مشمولیت چه اقداماتی را انجام دهند، وارد دوره ی غیبت خدمت سربازی می شوند. این موضوع اغلب درباره‌ی مشمولان محصل است که اطلاعی از قوانین نظام وظیفه ندارد.

توصیه می کنیم اگر محصل و یا دانشجو هستید، بلافاصله بعد از اتمام دوره ی تحصیل خود برای مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه برای استعلام غیبت سربازی اقدام کنید؛ به این ترتیب افرادی که قصد تحصیل در مقاطع بالاتر را داشته باشند، می توانند از معافیت های تحصیلی استفاده کنند.

اما چنانچه افرادی به عنوان مشمولان غایب خدمت سربازی شناخته شود، سازمان وظیفه با این افراد چگونه برخورد می کند و چه جریمه هایی برایشان در نظر گرفته شده است؟

قوانین غیبت سربازی را می دانید؟

در بعضی از کشورها انجام خدمت سربازی برای تمامی افراد اعم از پسر و دختر الزامیست؛ امّا با لحاظ برخی مسائل و محدودیت های جنسیتی، این مقوله در کشور ما ایران، فقط متوجّه پسران می باشد.

شروع سن قانونی انجام خدمت سربازی برای پسران 18 سال می باشد، که باید با رعایت مراحل اداری از سوی افراد مشمول، اقدامات اولیّه صورت گیرد.

سپس سازمان خدمت نظام وظیفه عمومی با توجّه به ظرفیت پایگاه های نظامی و غیرنظامی موجود در کشور و میزان نیاز هر یک از قوای نظامی، انتظامی و دستگاه های دولتی، ترتیب و تاریخ اعزام و همچنین یگان مورد نظر را به اطّلاع مشمولین می رساند.

امّا هستند افرادی که به هر دلیلی قبل از اعزام به خدمت یا حین انجام خدمت، غیبت کرده که با توجّه به قوانین رسمی کشور از برخی فعالیّت های اجتماعی محروم می شوند.

غیبت قبل از اعزام به خدمت سربازی

همانگونه که گذشت، سن قانونی برای اعزام افراد به این دوره سراسر تجربه 18 سال است که تا 50 سالگی نیز ادامه داشته و افراد تا قبل از رسیدن به این سن، بدون داشتن معاذیر قانونی، مشمول محسوب می گردند.

حال اگر باشند افرادی که به لحاظ قانونی شرایط انجام خدمت سربازی را دارا بوده و از روی عمد برای این تکلیف اقدام ننمایند، غیبت کرده و اصطلاحاً مشمولِ غایب محسوب می گردند. این نوع غیبت را «غیبت اولیه سربازی» نیز گویند.

زمان محاسبه شروع غیبت را با توجه به شرایط افراد می توان به شش دسته تقسیم نمود، که در ادامه توضیح خواهیم داد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

محاسبه غیبت خدمت سربازی

کلیه دانش آموزان و دانشجویان داخل و خارج از کشور که در مهلت یکسال از زمان فراغت از تحصیل برای خدمت سربازی اقدام نکنند مشمولِ غایب محسوب می شوند.

اگر فردی قبل از سن 18 سالگی از تحصیل انصراف دهد، و پس از رسیدن به سن قانونی، ظرف 6 ماه اقدامات لازم را جهت اعزام خدمت انجام ندهد، جزو غایبین از سربازی محسوب می گردد.

افرادی که اقدامات اولیّه برای اعزام به خدمت سربازی را انجام داده ولی به هر علّت در زمان و مکان تعیین شده توسط سازمان خدمت وظیفه عمومی حاضر نگردد، غیبت کرده و احکام فرد غایب بر او بار می گردد.

افرادی که به دلایلی برای معافیت های قانونی موقّت اقدام و از آن استفاده نموده اند، پس از پایان مدّت معافیت مدّنظر فقط یکماه فرصت دارند تا برای مقدّمات معرفی خود جهت خدمت سربازی اقدام کنند. در غیر اینصورت غیبت کرده و در دسته مشمولین غایب حساب می گردند.

افرادی که تابعیت خارجی داشته و همزمان تابعیت تحصیلی دریافت کنند ولی 6 ماه پس از دریافت تابعیت خود را جهت خدمت سربازی معرفی نکنند، درواقع غیبت کرده اند.

دسته آخر غایبین مشمول، افرادی هستند که بیش از حدّ مجازِ قانونی ادامه تحصیل داده باشند و در عین حال خود را برای خدمت سربازی معرفی نکرده باشند.

غیبت در حین انجام خدمت سربازی

سربازانی که در حین انجام خدمت، غیبت می کنند، در بین عامه مردم «سرباز فراری» خوانده می شود و در بین نظامیان با تعبیر «نَهَست» از آن یاد می شود.

البته توجّه به این نکته ضروری است که تنها افرادی سرباز فراری محسوب می شوند که بدون هماهنگی از محل خدمت خود خارج شده و دیگر باز نگردند.

همچنین افرادی که با اخذ مرخصی برای مدّت معین از محل خدمت خود خارج شده و پس از اتمام مدّت مذکور به یگان خود بازنگردند، تا زمانی مشخّص سرباز غایب و بعد از آن سرباز فراری محسوب می گردند.

لذا افرادی که مقدّمات اعزام خود را انجام داده، ولی در موعد مقرّر و در محل معرفی شده حاضر نشوند، سرباز فراری محسوب نشده و صرفاً جزو غایبین مشمول هستند.

نظام وظیفه

محرومیت های غیبت سربازی چیست؟

انجام اموراتی در مورد مشمولین وظیفه عمومی مستلزم ارائه مدرک دال بر رسیدگی به وضع مشمولیت آنان از اداره وظیفه عمومی می باشد و فتوکپی مدرک ارائه شده از جمله ضروریات پرونده متشکله می باشد.

پونزاین امورات بشرح زیر است:

 • شرکت در آزمایشات رانندگی و اخذ گواهینامه
 • دریافت هر گونه وام و کمک های کشاورزی و صنعتی و دامداری و مسکن از طریق وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادهای قانونی
 • کاندیدا شدن جهت انتخابات مجلس شورای اسلامی و سایر شورا و انجمن های قانونی
 • تحویل اصل گواهینامه یا پایان‌نامه دوره‌های تحصیلی دیپلم و بالاتر از وزارتخانه مربوطه
 • صدور پروانه کسب و اجازه اشتغال و عضویت در شرکتهای تعاونی
 • ثبت هر گونه نقل و انتقال غیر قهری اموال به طور مستقیم و غیر مستقیم در دفاتر اسناد رسمی
 • دریافت مستمری از سازمان های دولتی و وابسته و نهادهای قانونی
 • استخدام به هر صورت (‌رسمی، پیمانی، روزمزد و خرید خدمت) در وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادهای قانونی و شرکت های دولتی

نکته: بر اساس ماده 58 قانون نظام وظیفه عمومی، مشمولانی که مدت غیبت اولیه آنان تا 3 ماه باشد، سه ماه اضافه خدمت و چنانچه مدت غیبت اولیه آنان بیشتر از 3 ماه باشد به 6 ماه اضافه خدمت تنبیه می شوند. همچنین مشمولانی که مدت غیبت اولیه آنان بیش از یک سال باشد، علاوه بر 6 ماه اضافه خدمت، فراری نیز محسوب شده و به مراجع قضائی معرفی می شوند.

غیبت سربازی چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه غیبت سربازی مقوله مهمی است که گاهی مشمولان خدمت سربازی خواه ناخواه با آن درگیر می شوند. می توان به طور کلی به دو نوع غیبت از سربازی اشاره کرد که شامل غیبت سنواتی و غیبت در حین خدمت می باشد.

همانطور که میدانید سن مشمولیت 18 سالگی می باشد و همه ی افراد ذکور که به سن 18 سالگی می رسند، باید وضعیت وظیفه عمومی خود را مشخص کنند. مثلا فردی که محصل یا دانشجو است باید معافیت تحصیلی موقت بگیرد تا وارد دوره غیبت نشود.

افرادی که بعد از رسیدن به سن مشمولیت در زمان مقرر برای اعزام و یا دریافت معافیت های مختلف اقدام نکنند، به عنوان غایبین سربازی شناخته می شوند.

اطلاع از مدت زمان غیبت سربازی موضوع مهمی است که مشمول باید در نظر بگیرد؛ چرا که محدودیت ها و مجازات سربازان غایب متناسب با مدت زمان غیبتشان مشخص می شود.

پونزالبته محاسبه غیبت سربازی به عواملی همچون وضعیت تحصیلی مشمول نیز بستگی دارد که برخی از این موارد به شرح زیر است:

فرد مشمولی که دوره متوسطه خود را گذرانده و فارغ‌التحصیل شده برای اعزام به خدمت تنها یک سال مهلت دارد؛ در غیر این صورت و در پایان مهلت یک ساله وارد غیبت می شود. البته اگر در این مدت در یکی از مراکز آموزش عالی و دانشگاهی پذیرفته شود، می تواند از معافیت موقت استفاده کند.

درباره دانشجویان و طلبه های انصرافی، اخراجی و فارغ‌التحصیل نیز تنها یک سال مهلت وجود دارد و بعد از غیبت می خورند.

درباره افرادی که قبل از رسیدن به سن مشمولیت فارغ‌التحصیل یا اخراج می شوند و یا از تحصیل انصراف می دهند، شرایط محاسبه غیبت کمی متفاوت است و برای این افراد تنها شش ماه مهلت معرفی وجود دارد و بعد از آن به عنوان سرباز غایب شناخته می شوند.

غیبت سربازی چگونه محاسبه می شود؟

قوانین غیبت سربازی و کنکور چگونه است؟

قوانین غیبت سربازی و کنکور از مهم ترین مباحث نظام وظیفه است؛ چرا که تعداد زیادی از مشمولان خدمت وظیفه عمومی محصلان و فارغ‌التحصیلان دوره متوسطه هستند که باید برای ورود به دانشگاه در کنکور شرکت کنند.

همانطور که قبلا عنوان کردیم این افراد بین 6 ماه تا یک سال مهلت دارند تا در کنکور شرکت کنند و نتیجه را به سازمان وظیفه اعلام کنند و اگر فرد در این مهلت در دانشگاه پذیرفته شود، سازمان وظیفه به او معافیت تحصیلی می دهد.

طبق قوانین غیبت سربازی و کنکور فرد مشمولی که غیبت کرده باشد، نمی تواند ادامه تحصیل دهد و از معافیت تحصیلی استفاده کند.

از شرایطی که مشمولان با آن مواجه می شوند، این است که اگر تا زمان اعلام نتایج کنکور صبر کنند، مهلت یک ساله آنها پایان می آید. لذا این افراد باید برای تمدید مهلت اعزام خود اقدام کنند تا بعد از اعلام نتایج کنکور تکلیفشان مشخص شود.

همچنین آن دسته از مشمولان که در کنکور شرکت کرده اند، اما در موعد مقرر به خدمت میروند، بعد از اعلام نتایج و در صورت قبولی در دانشگاه می توانند دوره خدمت خود را متوقف کنند و بعد از ترخیص از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

این افراد بعد از پایان دوره تحصیلشان ادامه ی خدمت خود را به انجام می رسانند، به این ترتیب سربازی مانعی برای تحصیل مشمولان نمی باشد. البته نداشتن غیبت شرط اصلی می باشد که مشمولان خدمت وظیفه باید مد نظر داشته باشند.

شرایط نظام وظیفه برای ادامه تحصیل

غیبت سربازی و کنکور می تواند رابطه مستقیم با هم داشته باشد. در واقع زمانی که برخی مشمولین در کنکور سراسری و آزاد شرکت می کنند و هنوز جواب قطعی کنکور اعلام نشده است، آنها مشمول می شوند و باید برای رفتن به سربازی اقدام کنند.

اقدام نکردن و تعلل کردن در این کار تا اعلام نتایج برای این افراد غیبت غیر موجه محسوب شده و آنها نمی توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند و ادامه تحصیل دهند.

از طرف دیگر طبق قوانین نظام وظیفه عمومی افرادی که بعد از سن مشمولیت ترک تحصیل کرده یا از دانشگاه اخراج یا فارغ التحصیل می شوند، تا یک سال فرصت دارند تا نسبت به تعیین وضعیت خود اقدامات لازم را انجام دهند.

اگر مشمولین اقدامات لازم را در این یک سال انجام ندهند و مراحل اعزام خود به خدمت وظیفه عمومی را طی نکنند، وارد غیبت غیر موجه می شوند. مشمولین نظام وظیفه عمومی برای اینکه غیبت نداشته باشند، باید با توجه به شرایط خود برای مراحل اعزام به خدمت وظیفه عمومی اقدام کنند.

قوانین غیبت سربازی و کنکور چگونه است؟

ثبت نام دانشگاه با غیبت سربازی ممکن است؟

ثبت نام دانشگاه با غیبت سربازی ممکن است؟ این پرسشی است که بارها با آن مواجه شده ایم و سعی می کنیم در این قسمت به پاسخ درستی درباره آن برسیم.

سازمان وظیفه عمومی این اجازه را به دانشگاه ها نمی دهد که از بین مشمولان وظیفه عمومی دانشجو بگیرند و این موضوع ضوابط و قوانین خاصی دارد.

وقتی فرد مشمول موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی می شود، فرمی را دریافت می کند که باید با در دست داشتن آن به دفاتر پلیس +10 مراجعه کند و مجوز ثبت نام خود را دریافت کند.

در این بین مشمولانی که دارای غیبت باشند حتی در صورت قبولی در دانشگاه نیز شناسایی می شوند و اجازه ثبت نام و تحصیل در دانشگاه را نخواهند داشت و باید به خدمت اعزام شوند.

آن دسته از مشمولانی که مراحل اعزام را طی کرده اند، اما بعد در دانشگاه پذیرفته شده اند، باید برگه اعزام خود را که بدون غیبت است به سازمان وظیفه ارائه دهند تا از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.

نکته‌ی دیگری که مربوط به ثبت نام دانشگاه با غیبت سربازی است و باید به آن اشاره کنیم، این است که معافیت تحصیلی برای هر مقطع تنها یک بار صادر می شود پس مشمول نمی تواند در یک مقطع دوبار تحصیل کند.

همچنین افرادی که به خدمت اعزام می شوند، نمی توانند به طور همزمان در دانشگاه نیز تحصیل کنند و تمام تمرکزشان را باید روی خدمت بگذراند.

مجازات غیبت سربازی چیست؟

مجازات غیبت سربازی محدودیت ها و محرومیت هایی است که متناسب با میزان غیبت مشمول برایش در نظر گرفته شده است.

پونزبرخی از این محدودیت ها به قرار زیر است:

افرادی که غایب باشند، نمی توانند از وام ها و تسهیلات بانکی همچون وام های مسکن، کشاورزی و… استفاده کنند.

مشمولان غایب در هیچ یک از ادارات و سازمان های دولتی استخدام نمی شوند؛ در این مورد حتی افراد و کارفرمایانی که مشمولان غایب را به کار می گیرند مجازات و جریمه خواهند شد.

مشمولان غایب نمی توانند برای دریافت گواهینامه رانندگی اقدام کنند.

یکی از مهم ترین مجازات هایی که در انتظار مشمولان غایب است، اضافه خدمت می باشد که این افراد بعد از پایان دوره خدمتشان باید مدتی را اضافه بر آن به عنوان جریمه خدمت کنند. اضافه خدمت سربازان غایب بسته به میزان غیبتشان به شکل زیر است:

 • افرادی که تا سه ماه غیبت دارند به مدت سه ماه اضافه خدمت می خورند.
 • مشمولانی که غیبتشان بیش از سه ماه باشد به مدت 6 ماه اضافه خدمت دریافت می کنند.
 • افرادی که غیبتشان بیشتر از یک سال باشد علاوه بر این اضافه خدمت ها باید به مراجع قضایی ارجاع می شوند و ممکن است به حبس و زندان نیز محکوم شوند.

البته افرادی که بتوانند دلایل قانع کننده ای همچون بیماری و مرگ اعضای خانواده، خسارت مالی و جانی ناشی از بلایای طبیعی سیل، زلزله و… ارائه دهند، از مجازات غیبت سربازی عفو خواهند شد و مانند مشمولان فاقد غیبت به سربازی اعزام خواهند شد.

مجازات غیبت سربازی چیست؟

آیا سربازان غایب دستگیر می شوند؟

سربازان غایب به هر دلیلی که غیبت کرده باشند، موظف هستند خود را به سازمان وظیفه معرفی کنند و علت غیبت خود را توضیح دهند؛ لذا شناسایی این افراد همواره در دستور کار سازمان وظیفه وجود دارد.

یکی از وظایفی که بر عهده نیروی انتظامی است، شناسایی و دستگیری سربازان و مشمولان غایب می باشد. البته قبل از اینکه اقدامی برای دستگیری سربازان انجام شود، اخطاریه هایی برایشان ارسال می شود.

علاوه بر این ارگان های دولتی و غیر دولتی نیز با استخدام نکردن سربازان غایب و معرفی این افراد به سازمان وظیفه باید همکاری لازم را در این خصوص داشته باشند.

آن گروه از سربازانی که در زمان انجام خدمتشان غیبت می کنند، به عنوان سرباز فراری شناخته می شوند و معمولا باید دوره آموزشی خود را از سربگیرند.

توصیه می کنیم سربازان غایب قبل از دستگیری خودشان را به سازمان وظیفه معرفی کنند تا این سازمان در مجازاتشان تخفیف قائل شود.

قانون جریمه مشمولان غایب چه شرایطی دارد؟

قانون جریمه مشمولان غایب یکی از قوانینی است که ابهاماتی را برای مشمولان به دنبال دارد.

بسیاری تصور می کنند که این قانون برای تمامی غایبان است و باید به ازای غیبتی که داشته اند هزینه ای را پرداخت کنند. اما این قانون در سال های گذشته تحت شرایطی خاصی اجرا شد که برخی از این شرایط را مورد بررسی قرار می دهیم.

پونزاین شرایط بشرح زیر بود:

قانون جریمه مشمولان غایب، تنها برای آن دسته از مشمولان اجرا می شود که بیشتر از 8 سال غیبت داشته باشند.

میزان جریمه ای که مشمولین غایب باید پرداخت کنند، به مدرک تحصیلی آنها بستگی دارد. که در جدول زیر قابل مشاهده است:

نوع مدک تحصیلیمقدار جریمه
زیر دیپلم۱۰ میلیون تومان
دیپلم۱۵ میلیون تومان
فوق دیپلم۲۰ میلیون تومان
کارشناسی۲۵ میلیون تومان
کارشناسی ارشد۳۰ میلیون تومان
دکتری پزشکی۳۵ میلیون تومان
دکتری غیر پزشکی۴۰ میلیون تومان
پزشکان متخصص۵۰ میلیون تومان

سازمان وظیفه تخفیفاتی را برای مشمولان متاهل و صاحب فرزند در نظر گرفته است که این تخفیف به ازای همسر 5 درصد و همچنین برای هر فرزند 5 درصد می باشد. علاوه بر این مشمولان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی نیز 50 درصد تخفیف دارند.

نکته‌ی دیگری که مشمولان درباره این قانون باید بدانند، این است که هر چقدر میزان غیبت از 8 سال بیشتر شود، میزان جریمه ی پرداختی نیز بیشتر می شود و به ازای هر سال تاخیر 10 درصد به این مبالغ اضافه می شود.

در نظر داشته باشید که این قانون همیشه اجرا نمی شود و در حال حاضر لغو شده است؛ این دست قوانین معمولا زمانی که سازمان وظیفه به نیروی بیشتر نیاز ندارد، اجرایی می شوند.

قانون جریمه مشمولان غایب چه شرایطی دارد؟

استعلام غیبت سربازی به چه صورت است؟

استعلام غیبت سربازی و اطلاع از میزان غیبت، برای تمام مشمولان اهمیت دارد؛ چرا که فردی که می خواهد ادامه تحصیل دهد یا یکی از انواع معافیت ها را دریافت کند.

ابتدا باید وضعیت نظام وظیفه و غیبت خود را بداند و بعد برای این کار اقدام کند؛ لذا سازمان وظیفه دو راه را برای استعلام غیبت سربازی پیش روی مشمولان قرار می دهد.

پونزشرایط استعلام غیبت سربازی به شرح زیر می باشند:

استعلام غیبت از طریق مراجعه به دفاتر پلیس +10 یکی از آسان ترین راه های استعلام می باشد، که فرد مشمول با ارائه مدارکی همچون کارت ملی می تواند از وضعیت وظیفه عمومی خود مطلع شود. در این دفاتر اپراتورهایی برای انجام این امور خدمت می کنند.

یکی دیگر از راه های استعلام غیبت، استفاده از کد سخا می باشد. اما ممکن است این سوال مطرح شود که کد سخا چیست؟ در پاسخ باید گفت همه‌ی مشمولان وظیفه دارای کد سخا هستند که این کد اطلاعات زیادی را دربر دارد و نگه داشتن آن برای تمام مراحل اعزام، دریافت معافیت، اخذ مجوز خروج از کشور و… الزامی است. مشمولان می توانند این کد را از دفاتر پلیس الکترونیک دریافت کنند و بعد به سایت سازمان وظیفه وارد شود و اطلاعات خود همچون کد ملی و همین کد سخا را ثبت کند و از وضعیت غیبت و نظام وظیفه خود مطلع شوند.

علاوه بر موارد بالا امکان استعلام غیبت از طریق سامانه های پیامکی سازمان وظیفه نیز وجود دارد.

در پایان

همانطور که دانستیم مطابق قانون کشورمان، همه افرادی که تابعیت ایران را دارند، بعد از ورود به سن قانونی یعنی 18 سالگی به عنوان مشمول خدمت وظیفه عمومی شناخته شده و موظف به گذراندن دوره سربازی می شوند، در این مقاله با غیبت سربازی و اضافه خدمت بیشتر آشنا شدیم و جزئیات آن را مورد بررسی قرار دادیم؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر و شماوره های حرفه ای در این زمینه از طریق شماره زیر با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه در ارتباط باشید.

سوالات متداول

سوال علامتتمدید گذرنامه مشمولین غایب خارج از کشور چگونه است؟

مشمولان غایبی که در خارج از خارج هستند، برای تمدید گذرنامه باید سابقه حداقل سه سال اقامت در خارج از کشور داشته باشند تا بتوانند سالی دوبار و هر بار به مدت سه ماه به ایران بیایند. محل اقامت این افراد که در گذرنامه درج شده باید خارج از کشور باشد.

سوال علامترفع غیبت سربازی چطور ممکن است؟

مشمولان غایب می توانند با ارائه‌ی دلایل موجه همچون بیماری فرد مشمول و ارائه مدارک پزشکی، بیماری یا مرگ یکی از اعضای خانواده، حبس و زندان یا تبعید، وارد آمدن خسارت به دلیل بلایای طبیعی، اختلافات خانوادگی و طلاق و… غیبت خود را موجه کنند و رفع غیبت شوند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست، تا با اطلاعات کامل، گامی مهم بردارید. در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره غیبت خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه می دهد.

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات وبسایت مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید.

برای بهره مندی از خدمات مشاوره نظام وظیفهآویژه، می توانید از سراسر کشور بدون پیش شماره با 9099071985 تماس بگیرید و سوالات خود را در مورد سربازی و غیبت و اضافه خدمت بپرسید.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

غیبت سربازی و آنچه باید در مورد اضافه خدمت بدانید!

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 460 نظر:
 1. سلام وقتتون بخیر، بنده ارشد پردیس خودگردان قبول شدم و انصراف دادم و مجدد کنکور دادم و باز پردیس خودگردان قبول شدم و الان ترم 5 ارشد هستم و از سنوات مجازم (3سال) یک نیم سال مونده. میخواستم بدونم چون قبلا یکبار انصراف دادم، اگر الان مجدد انصراف بدم تا چه مدت مهلت دارم دفترچه رو ارسال کنم که وارد غیبت نشم؟ برخی سایتا نوشتن باید بالافاصله دفترچه پست کنی که تا یک ماه بعدش اعزام بشی و وارد غیبت نشی. بعضی سایتا هم نوشتن که در صورت انصراف دوم یا اخراج فقط از ادامه تحصیل محروم میشید و تا یک سال مهلت دارید که دفترچه رو پست کنید و بعد از یکسال وارد غیبت میشید. کدومش درسته؟

  1. با سلام خسروی هستم مدت زمان یک سال فرصت دارید

 2. سلام بنده شهریور امسال دیپلم گرفتم از مدرسه بزگسال و وقت معافیت تحصیلیم هم تا مهرماه بود وتمام شده وتاحالا برای ثبت نام دانشگاه آزاد اقدام نکردم.
  می خواستم بدونم من که معافیتم تموم شده می تون دانشگاه برم وبرای نیمسال دوم ثبت نام کنم یا غیبت سربازی خوردم.

  1. سلام شما بعد از فارغ التحصیلی 1 سال فرجه معرفی سربازی دارید و غیبت نمیخورید. در این 1 سال میتوانید برای ثبت نام دانشگاه اقدام کنید اما بعد از این 1 سال غیبت میخورید و دیگر امکان ثبت نام دانشگاه نخواهید داشت

 3. سلام من ۱۸ سال و شش ماه سن دارم
  اما هنوز دیپلم نگرفتم و باید دی ماه امتحان بدم
  و تاکنون به پلیس +۱۰مراجعه نکردم میخاستم بدونم مشکلی برای ثبت نام در مدرسه بزرگسالان دارم یا نه؟

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم بله باید حتما نامه ببرید برای دفاتر پلیس +۱۰ تا معافیت شما تمدید شود

 4. سلام من متولد ۷۶ هستم ۲سال دانشجو بودم الان ۵سال هست عیبت خوردم چقدر اضافه خدمت میخورم آیا شامل عفو رهبری میشم

  1. سلام وقت بخیر فردی هستم عفو رهبری برای متولیدن سنین بالا است ولی ا توجه به دلایل خود برای توجیه غیبت اقدام کنید

 5. سلام من 5 سال غیبت دارم اگه سربازی برم و حسن اخلاق نشون بدم غیبتم بخشیده میشه یا نه

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم توجیه غیبت کنید و دلایل بسیار موجه و منطقی بابت غیبت خود ارائه دهید

 6. سلام من ۱ماه از تموم شدن ۱۸ساله گیم گذشته آیا الان من اضافه خوردم و اینکه من قراره کفالت بگیرم امکانش هست

  1. خیر غیبت نخوردید تا ۱۹ سالگی دقت دارید در صورتی که مدرک دیپلم را 18 سالگی بگیرید اگه شرایط کفالت داشته باشد میتوانید بگیرید

 7. سلام من ورودی سال 94 کارشناسی ارشد هستم و بعد از یک سال دیگر ادامه ندادم تحصیل رو

  الان 33 سالم هست

  داخل سایت وظیفه قسمت پیامک این متن هست : “دانشجوي گرامي سنوات تحصيلي شما در مورخه 1397/06/31 به اتمام مي رسد پيگيري نماييد در صورتي که کميسيون دانشگاه شما را حائز شرايط ادامه تحصيل تشخيص داد حداکثر ظرف سه ماه درخواست خود را در دفتر پليس+10 ثبت نماييد. در غير اين صورت شما مجاز به ادامه تحصيل نخواهيد بود.

  من چقدر اضافه خدمت میخورم ؟

  کی دفترچه بفرستم ؟ بهمن ماه خوبه ؟

  عفو رهبری میخوره بهم ؟

  1. سلام بابت غیبت 6 ماه اضافه خدمت برای شما لحاظ میشود. عفو رهبری شامل متولدین 53 میشود

 8. سلام
  من اصلا نمیتونم غیبت سربازیم رو توجیه کنم اصلا نمیخواستم برم خدمت دانشگاهیم ک رفتم نیمه کاره موند،و باید با مدرک دیپلم برم نزدیک ۷ الی ۸سالم غیبت دارم متولد ۱۳۷۲ هستم دلیل همچون مواد مخدر سر راهم بود توجیهی ندارم،و ۳۰سالمه اصلا شامل بخشودگی میشم؟پول خریدنش هم ندارم.
  حالا فهمم رسیده ک سربازی برم همه گفتن میخریمش برات اینقدر نخریدن ک معتاد شدم یواش یواش حالا قسمت یا هرچی،
  بعدش عمل هیدروسل هم انجام دادم ورزشکار بودم و ورزش سنگین و حرفه ای باعث این جراحی شد و افسردگی های بعدشو اعتیاد،
  حالا چکار کنم میخوام برم پلیس +۱۰ اما میگم خیلی سخت شده برام،
  و اینکه دندان‌های پایین ۶عدد جلو و دندان های بالا ۴تا جلو دارم الباقی مصنوعیه چکار کنم موندم تو کار زندگیمم خراب کردم دگ لطفا پاسخ خیلی مناسب بدید یکباره شرایط مادیمون شد صفر

  1. سلام شما از طریق گرفتن معافیت پزشکی برای مشکلات پزشکی میتوانید برای معافیت اقدام کنید.

 9. سلام خسته نباشید من فروردین 1403 20 سالم میشه دیپلم امسال 1402دی ماه میگیرم یعنی میتونم تا کنکور بمونم یا باید از فروردین به بعد یه دانشگاه ازاد ثبت نام کنم؟🙏🙏🙏

  1. سلام بعد از 20 سالگی برای شما غیبت لحاظ میشود و اجازه ادامه تحصیل و کنکور دادن تا گرفتن مارت پایان خدمت یا معافیت به شما داده نخواهد شد.

 10. سلام من امسال فرهنگیان قبول شدم ولی بدلیل داشتن غیبت دفترچه ای نتونستم ثبت نام کنم با اینکه سر خدمتم و اضاف دفترچه را بخشودن ولی مجازات میماند خواستم بدون راه حلی هست یا ولش….

 11. سلام من ۱۳ ترم کارشناسیم رو تموم کردم سنوات هم گرفته بودم برای ترم ۱۳
  تا چه زمانی وقت دارم برای معرفی؟

  1. در صورت استفاده گردن از تمام سنوات ارفاقی شما 6 ماه فرصت دارید که برای سربازی اقدام کنید.

 12. سلام .
  بنده متولد 83/3/30 هستم و دیپلم رو در تاریخ 1401/3/31 دریافت کردم . به دانشگاه مراجعه نکردم متاسفانه .
  الان مشمول غایب هستم ؟
  دیگه نمیتونم برای معافیت کفالت اقدام کنم ؟

  1. سلام شما بعد از گرفتن مدرک دیپلم 1 سال فرصت دارید که برای ادامه تحصیل یا سربازی اقدام کنید و در این 1 سال غیبت برای شما لحاط نمیشود برای برسی وضعیت تحصیلی و سربازی از سامانه سخا اقدام کنید.

 13. سلام وقت بخیر
  من متولد اذر 82 هستم
  سال 1401 فارغ التحصیل شدم
  وکنکور 1402 هم رشته خوبی قبول نشدم برای نوبت اول
  میل دارم توی نوبت دوم در دی ماه ثبت نام کنکور بدون ازمون انجام بدم
  میخواستم بدونم توی این مدت غیبت میخورم ؟واگر بخوام غیبت نخورم باید چیکار کنم ؟

  1. درصورتی که بیست و بالای ۲۰ سال باشید غیبت میخورید میتوانید دفترچه پست کنید و درخواست ایست خدمت دهید

 14. باسلام بنده درترم10کارشناسی پیوسته تابستان 1402قارغ التحصیل شدم اللنم دنبال کارا معافیت هستم غیبت که نمیخورم؟

  1. تا 1 سال بعد از فارق التحصیلی فرجه دارید و غیبت نمیهخورید.

 15. سلام من متولد اواخر ۸۳ هستم و شهریور ۱۴۰۲ دیپلم گرفتم می خواستم بدونم تا کی وقت دارم برم خودمو معرفی کنم؟؟

  1. سلام از تاریخ دقیق فارق التحصیلی تا دقیقا ۱ سال بعد فرصت دارید که برای سربازی یا ادامه تحصیل اقدام کنید.

 16. سلام وقتتون بخیر. ببخشید من برای سوم مهر 1402 اعزام شدم برای خدمت سربازی. اما الان بنا به دلایل شخصی پشیمون شدم و دیگه کلا نمیخام به خدمت برم. و اضافه خدمت مهم نیست چون نمیخام دوباره اعزام بشم. میخاستم بدونم اگه نرم بجز اضافه خدمت دیگه هیچ اتفاقی نمیوفته؟ و جریمه نمیشم و مشکلی نداره؟ ممنون میشم جواب بدید.

  1. سلام در صورتی که غیبت بخورید اجازه خروج از کشور و ادامه تحصیل و یا گرفتن معافیت را نخواهید داشت.در صورت معرفی از 3 ماه تا 1 سال برای شما اضافه خدمت یا حبس یا جریمه نفدی در نظر گرفته میشود.

 17. سلام
  من فارغ التحصیل 1401 هستم و قبل از سن مشمولیت کارنامه فارغ التحصیلم رو گرفتم در کنکور 1401 رتبه دلخواهم رو نگرفتم ولی در کنکور 1402 از رشته و دانشگاهی که میخواستم قبول شدم تو پرونده فارغ التحصیلیم نوشته شده بود کسانی که قبل از سن مشمولیت فارغ التحصیل میشوند 6 ماه مهلت تعیین وضیعت نظام وظیفه رو دارند طبق چیزی که گفته من الان حدود 7 ماه غیبت دارم درسته(مهر قراره ثبتنام کنم)؟ این غیبت رو میتونم موجه کنم و اینکه آیا میتونم از طریق دانشگاه معافیت تحصیلی بگیرم؟

  1. شما میتوتنید نامه توجیه غیبت بنویسید تا غیبت شما بخشیده شود.دفترچه پست کرده و 2 ماه اموزشی خود را بگذرانید سپس ایست خدمت بزنید وبرای ادامه تحصیل اقدام کنید.

   1. سلام اگر دو روز دیر تر از موعد مقرر برای رفتن به آموزشی بریم و خودمون رو معرفی کنیم مشکلی پیش میاد برای دو روز غیبت !؟

    1. سلام بابت غیبت برای شما اضافه خدمت لحاظ میشود.

 18. سلام میخواستم بدونم با انجام دادان دو ماه اموزشی اگر خود را به یگان معرفی نکنیم غیبت میخوریم یا فراری محسوب میشیم؟

 19. سلام روز بخیر من تا تیرماه امسال معافیت بعد از فارغ التحصیلی داشتم دفترچه رو هنوز ارسال نکردم ایا میتوانم در مقطع بالاتر ادامه بدم و یا الان برم دفترچه پر کنم ممنون گروه پشتیبانی مشاورین آویژه

  1. شما باید برای پست کردن دفترچه اقدام کنند چون از تیرماه وارد دوره غیبت شده اید و نمی‌توانید برای دانشگاه اقدام کنید.

 20. سلام من دنبال کارای معافی پزشکی رفتم ولی منصرف شدم و میخام ادامه تحصیل بدم و فقط به پلیس+10 و دکتر برای چکاپ مراجعه کردم و پیش دکتر معتمد بیمارستان نرفتم و کمیسیون پزشکی تشکیل نشده آیا سرباز فراری محسوب میشم یا معافیت تحصیلی هنوز برام میخوره؟

 21. سلام وقت بخیر
  بنده در تاریخ ۱۴۰۲/۴/۳۱ مهلت یکساله پس از فارغ التحصیلی ام به پایان رسید ولی برای اعزام به خدمت در برج ۲ اقدام کردم و پزشک اولیه پرونده ام رو به کمیسیون ارجاع داد و جواب کمیسیون پزشکی در تاریخ ۴/۲۳ بدستم رسید و پلیس +۱۰ گفتن اگر اعتراضی نسبت به این رای نداشته باشی با توجه به اینکه مدرک تحصیلیت لیسانسه اول شهریور اعزام میشی ولی اگر اعتراض بذاری رو پروندت تاریخ اعزامت به تاخیر میوفته و میشه اول آبان حالا من می‌خواد بدونم غیبت شامل حالم میشه یا نه ؟

 22. سلام و درود
  من تو تابستان 1402 فارغ التحصیل خواهم شد من میخوام یک سال پشت کنکوری بمونم من تا تابستان 1403 مهلت دارم که خودم رو معرفی کنم؟ و اگر اینطور هست تو این دوران که غیبت نمیخورم؟
  و اینکه باید به پلیس +10 باید اعلام بکنم که میخوام پشت کنکور بمونم؟

  1. سلام.خیر نیازی به اعلام نیست شما 1 سال فرجه دارید ولی دقیقا از روز بعد این 1 سال غیبت میخورید و باید برای سربازی یا تحصیل اقدام کنید.

   1. سلام و عرض خسته نباشید من برگه سبز خدمت گرفتم و الان به دلایی برای ادامه تحصیل در دانشگاه برای رفتن به خدمت منصرف شدم و الان 10روز اضاف خوردم و دانشگاه نمیتونم ثبت نام کنم آیا راحی وجود داره که بتونم دانشگاه ثبت نام کنم؟

    1. نامه توجیه غیبت بنویسید و دلایل غیبت را بیان کنیددر صورت تایید نامه میتوانید برای گرفتن معافیت تحصیلی اقدام کنید.

 23. سلام من باید خودرا به یگان خدمتی معرفی کنم اگر یک روز با تاخیر به پادگان برم آیا اشکالی دارد؟

 24. سلام وقتتون بخیر
  بنده فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد هستم، تا تاریخ ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ معافیت تحصیلی دارم، برگه اعزام به خدمت رو برای تاریخ ۱۴۰۲/۰۶/۰۱ گرفتم، اما از اونجایی که برای مقطع دکتری در کشور خارجی دارم اقدام میکنم میخواستم تا دی ماه که نتایج دانشگاه میاد غیبت داشته باشم، میخواستم بدونم زمانی که پذیرش از دانشگاه خارجی بگیرم وضعیت غیبت من به چه صورت هست؟ نامه پذیرش مقطع دکتری رو قبول میکنند؟ و بعد از اون مجوز خروج از کشور به بنده میدهند؟
  اگر بعد از پذیرش بلافاصله دفترچه پست کنم، میتونم با نامه پذیرش ایست خدمت بزنم؟ و غیبتی که داشتم مشکل ساز نمیشه؟
  لطفاً بنده را راهنمایی بفرمایید. باتشکر

  1. سلام.شما در صورتی که غیبت داشته باشید اجازه ایست خدمت ندارید.ولی اگر قبل غیبت دفترچه پست کنید میتوانید با گرفتن پذیرش دانشگاه ایست خدمت بزنید.

 25. سلام، غیبت در صورتی که بیش از یک سال شه از روزی که فرد فارغ التحصیل شه حساب میشه یا یک سال بعدش که تایم فراغت از تحصیل هست؟ فرض کنیم شخصی تابستان 98 فارغ‌التحصیل شده و بعدش هیچ اقدامی انجام نداده، دقیقا تا به امروز چقدر غیبت داره؟ ممنون

  1. سلام – یکسال بعد از زمان فارغ التحصیلی یعنی از تابستان 99 حساب میشود.

 26. سلام من اقدامات لازم برای اعزام رو انجام دادم اما میخوام به آموزشی نرم و یکی دو ماه بعد دوباره دفترچه پست کنم حالا دوتا سوال داشتم. اول اینکه چقدر غیبت میخورم و دوم اینکه اگر تا قبل از مهر دوباره پست کنم عفو رهبری شامل حالم میشه یا نه؟

  1. سلام – بهتر است به پلیس +10 مراجعه کنید و نامه تاخیر اعزام پر کنید در غیر این صورت اگر به اموزشی نروید احتمال اینکه معایبی داشته باشه براتون زیاده-تا 1 مهر ماه چه غیبین چه سرباز فراری ها شامل عفو رهبری میشوند.

   1. سلام من 19سالمه از 19سالگیم چهار ماه گذشته الان من چقدر اضافه خدمت میخورم

    1. سلام شما اگه الان دفترچه پرکنید تا یکم مهر اضافه نمیخورید

 27. سلام
  اگر قبل از ١٨ سالگي از كشور خارج بشيم و يك ماه بعد از ١٨ سالگي برگرديم مشكلي هست؟

  1. در صورتی که مدرک دیپلم را گرفته باشید تا یک سال پس از اخذ دیپلم شامل معافیت تحصیلی خواهید شد

  2. سلام وقت بخیر اگر کسب ۸ سال غیبت داشته باشد چن ماه اضافه خدمت میگیرد ؟؟؟

 28. سلام من مشمول غایب هستم و لیسانس دارم میخواستم بدونم اعزام در ماه های زوج شامل حال من هم میشه چون شنیدم غایبین در اولین فرصت اعزام میشن

  1. تاریخ اعزام به خدمت برای افرادی که مدرک کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دارند؛ یکم هر ماه است. مشمولانی که دارای مدرک زیر دیپلم و دیپلم هستند در سوم هر ماه به پادگان معرفی می شوند

 29. من نزدیک به 5 سال غیبت دارم. آیا میتوانم برای اعزام اقدام کنم و پس از شروع دوره خدمت با تکمیل شرایط از بخشودگی غیبت استفاده کنم و پس از بخشیده شدن غیبت، درخواست معافیت تحصیلی برای ادامه تحصیل در ایران یا خارج از ایران کنم؟

 30. سلام من ۳۵ سال سن دارم دارای ۳ فرزند هستم ۳ ماه آموزشی رو رفتم دیگه نتونستم ادامه بدم آیا این طرح به من تعلق میگیرد خواهش می کنم جواب بدین لطفا

 31. سلام من متولد ۱۳۸۴.۳.۱۳ هستم تقریبا ۱۳ روز از ۱۸ سالگی گذشته تا کی مهلت دریافت معافیت تحصیلی دارم؟

  1. بعد از فارغ التحصیلی و اخذ مدرک دیپلم به مدت یکسال فرصت معافیت تحصیلی باقیست و در صورتی که زیر 18 سال ترک تحصیل کرده اید کمتر از یکسال معافیت تحصیلی دارید

 32. سلام من ۴۰روز غیبت دارم ک در مجموع میشود ضرب در سه ۱۲۰روز ایا حقوقم هم باید واریز شود تا موقعی که بخام تمام بشود خلع خدمتم و اینک قبلا بخاطر غیبت هام حقوقم کم شده است
  لطفا راهنمایی و اگه حقوقم را ندهند من باید چیکار کنم

  1. در خدمت 40 روز غیبت کردید؟ اگر به این شکل هست سرباز فراری هستید و به دادسرا منتقل می شوید و جریمه، حبس و اضافه خدمت دارد

   1. سلام خوب هستین من ۱۹ ساامه و دی ماه میرم تو سن ۲۰ سالگی ۱/۷/۱۴۰۱ معافیت تحصیلیم تموم شد اما یادم رفت تمدیدش کنم و داشم درس کنکور میخوندم الا غیبت خوردم

    1. سلام وقتتون بخیر میتونیدبرای توجیه غیبت اقدام کنیدیامعافیت برای دلایل توجیه غیبت وبررسی شرایط معافیت میتوانید با مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید وجویاشویدوراهنماییتون میکنیم

  2. سلام من متولد 1383-09_20هستم و هنوز دیپلم نگرفته ام تا کی فرصت دارم که دفترچه سربازی پر کنم که غیبت نخورم و الان که غیبت نخورده ام

 33. سلام من آموزشی تموم کردم، یگان افتادم مرزبانی خراسان رضوی، حضورم پنجم بود ولی من ششم رفتم معرفی، آیا اضافه خدمت میخورم؟! لطفا جواب بدید

  1. سلام بله. میتوانید به فرماده درخواست دهید که غیبت 1 روزه شما بخشیده شود

 34. سلام و وقت بخیر
  من بعد از مرخصی عید نوروز، چهار روز غیبت کردم. میخواستم ببینم جریمه غیبت در عید با غیبت در روزهای عادی تفاوت داره؟ و به ازای هر روز غیبت چند روز اضافه میخورم؟

  1. سلام تفاوتی ندارد به از ۱ روز تا ۳ ماه غیبت داشته باشید ۳ ماه اضافه خدمت میخورید مگر در صورتی که فرمانده پادگان غیبت شما را ببخشد

 35. سلام من۲۱ سالمه و تاحالا هیچ دفترچه پست نکردم و الان میخوام برم خدمت بخاطر مشکلات شغلی نتونستم تو سن ۱۸ سالگی برم ایا غیبت شامل حال بده میشه؟؟

  1. خیر تا یکسال معافیت تحصیلی بعد از مدرک دیپلم دارید

 36. سلام خسته نباشید
  من برای دانشگاه ثبت نام کردم
  قرار بود مهر ۹۹ برم دانشگاه
  اما به دلایلی نرفتم
  الان که رفتم انصراف از تحصیلیم رو بگیریم رو برگه زده بودن ۹۹/۱۱/۳۰ از دانشگاه انصراف دادم یه جورایی
  میخواستم بپرسم شرایطم چیه و چقدر باید سربازی برم؟

  1. سلام در صورتی که غیبت خورده باشید برای شما از 3 ماه تا 6 ماه اضافه خدمت میزنند.

 37. باسلام 6سال غیبت سربازی دارم واقدام نکردم پدروماردرم فوت شدن وخواهرم جزمن کسی راندارد ومجرداست ایامیتوانم کفالت خواهرم رابگیرم؟ پدرم سنش بالابودوقادربه حرکت نبودوبیماری الزایمرداشت ومن پرستار اوبودم ایامیتوانم معافیت بگیرم ویامیتوانم درشهرستان خودم خدمت کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. سلام شما باید اول نامه توجیه غیبت بنویسید در صورت تایید نامه و بخشودگی غیبت شما میتوانید برای کرفتن کفالت خواهر اقدام کنید.

 38. سلام. من سال ۹۹ دبیرستانم تموم شد معافیت تحصیلی گرفتم ولی دانشگاه نرفتم سربازی هم نرفتم من ۱۹ سالو ۱۱ ماه سن دارم
  آیا کل این زمان که معافیت تحصیلی داشتم دانشگاه و سربازی نرفتم غیب خوردم؟ و چقدر غیبت میخورم

  1. سلام شما از سن ۱۸ سالگی تا ۱ سال فرصت دارید و در این ۱ سال غیبت نمیخورید

 39. سلام دوستان..من سرباز بومی هستم..اگر در روز آماده باش،،بدون اجازه از یگان خارج شوم چه مجازاتی دارد؟؟ (در روز آماده باش)

 40. سلام
  در صورت گذشت چهار ماه از غیبتت چقدر اضافه خدمت میخوریم؟

 41. سلام وقت بخیر
  من دو ماه غیبت دارم دلیل غیبتمم عمل جراحی بوده الان مدارک پزشکی خودمو باید به کجا ارائه بدم تا توجیه غیبت کنم؟
  دوره آموزشی هم هنوز نرفتم

  1. سلام .توجیه غیبت نیاز به نوشتن نامه با نگارش خاص دارد.برای بررسی شرایط و توضیح نامه تماس بگیرید.

 42. سلام وقت بخیر
  من متولد ۷۲ هستم سال۹۲ از خارج برگشتم و سال ۹۳ رفتم خدمت ۹۴ فرار کردم
  به ی سری دلایل و تا الان غیبت دارم میخواستم بدونم راهی هست یا خیر🙏🏻🙏🏻

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستمبا وجود سرباز فراری بودن برای شما دادسرا تشکیل میشود و همچنین جریمه نقدی تعلق میگیرد و همچنین احتمال حبس وجود دارد با ارائه دلایل منطقی میتوانید از حبس خود جلوگیری کنید مگر اینکه مشکل پزشکی داشته باشید که بابت آن با وجود غیبت هم میتوانید اقدام کنید

 43. سلام خسته نباشید.
  من هشت ماه قبل از اینکه به سن ۱۸ برسم. در دبیرستان از راه دور ثبت نام کردم. الان ۴ ماه از مشمولیت من گذشته. آیا لازمه که برم درخواست معافیت تحصیلی بدم. یا مشکلی ایجاد نمیکنه و وارد غیبت نمیشم تا یک سال دیگه که دیپلم میگیرم. ممنون میشم پاسخ بدید.

   1. سلام من دانشجو بودم رفتم مرخصی دانشجویی گرفتم ۲ماه از مرخصیم گذشته باید چیکار کنم

   2. سلام من ۱۸ سالمه امسال ترک تحصیل کردم و پدر مادرم قصد طلاق گرفتن دارن ایا در صورتی که طلاق بگیرن و ۳۰ ماه بگذره من معاف میشم؟

    1. سلام اما نباید غیبت داشته باشید. بعد از طلاق برای گرفتن کفالت اقدام کنید تا زمانی که به 30 ماه برسد برای شما معافیت موقت میزنند.

  1. سلام خسته نباشد بنده متولد 1382.02.06 هستم
   تاریخ 1400.6.31 دیپلم گرفتم و معافیت تحصیلی برام صادر شد و الان میخوام برم دانشگاه قبلا به دلیل شرایطی نتونستم و 1401.11.01 میخوام برم ترم بهمن دانشگاه ازاد ثبت نام کردم همه کاراشم انجام شده ولی دانشگاه ثبت نام نهایی رو انجام نمیده میگه غیبت خوردی خواستم بپرسم راه حلی داره

  2. سلام خسته نباشید اگه ۷ سال غیب داشته باشی چقدر اضافه خدمت میخوره بهت؟

 44. سلام بنده ۴۲ سال سن دارم وصاحب ۵ فرزندم درحال تدریس هستن مشکل بیماری از سال ۷۸ دارم مثل تشنج سمت راستم میگرفت دکتر رفتم دستهام میلرزه وافسردگی سردردهم دارم سال ۸۱ پزشکی ثبت نام کردم گفتن معاف رزم هستی هرچی سنم بالاتر میره مریضی اعصاب بدتر میشه راهنمایم کنید عزیزان

  1. سلام وقتتون بخیر از طریق معافیت پزشکی اقدام فرمایید.

  2. سلام . بنده در سال ۹۸ ابان ماه رفتم خدمت وبعد از ۵ ماه از مرخصی بر نگشتم و ۲ بار هم رفتم دادسرای نظامی باز برنگشم اگه الان برم چقدر اضافه دارم

 45. سلام خسته نباشید من الان ۲۸ سالمه و خدمت نرفتم الان تصمیم گرفتم برم به نظر شما برم یا نه؟ یه راهنمایی میکنین؟ ممنون

  1. باسلام اگر غیبت داشته باشید باید توجیه غیبت کنید در غیر اینصورت اضافه خدمت میخورید

  2. من در حین سربازی جمعا ۸ روز مرخصی استعلاجی داشتم قبول نکردن والان پایان خدمت ۸روز عیبت زدند و۱۵ روز مرخصی طلب دارم ولی بهم مرخصی نمیدن میگن ۸ روز باید اضافه بکشی به کجا باید شکایت کنم حقم را بگیرم راهنمایی کنید

   1. سلام وقتتون بخیر از طریق سازمان نظام وظیفه پیگیری نمایید

 46. سلام خسته نباشيد من حين خدمت مرخصي گرفتم وديگه برنگشتم به يگان حدود دوسال ميخوام بدونم چقدر اضافه برام ميزنن و از نظر شما دادگاه نظام چه حكمي ميده برا دو سال غيبت البته بار اولمه

   1. سلام الان دفترچه خدمت روپست کردم اما الان باید اول ماه برم ولی میخام از ایثار گری معاف شم آلام جوابش نیومده اگه الان نرم گیر نمیدن واسه معافی

  1. دارن میرن از کشور امریکا هم تحریمشون کرده به خاطره مردم کف خیابون ها هستن

   1. سلام خسته نباشید من اعزامی سال 90برج 7بودم رفتم اموزشی پام شکست بعد فرار کردم پدرم تصادف کرد ازکارافتاده شد و5سال پیش فوت کرد من خرج خانواده میدم خاهر طلاقی دارم وعضو کمیته هستیم برادرم 43سالشه وجدا زندگی میکنه حالا بعده 11سال ابلاغ اومده ایا میتونم معاف بشم

    1. در صورتی که برادر بالای 18 سال داشته باشید امکان ندارد مگر اینکه طبق ماده 6 بهزیستی و یا ماده 9 و یا مشکل پزشکی خود عمل کنید

 47. سلام خسته نباشید من ۵ ماه خلا خدمتی دارم ایا خلا خدمتی بخسیده میشود؟

  1. سلام وقت بخیر برای اطلاع بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 48. سلام من امسال خرداد دیپلم گرفتم و شهریور امسال ۱۸ سال تمام شدم(متولد ۱۳۸۳/۶/۱۷) یعنی بعد فارق التحصیلی مشمول خدمت شدم امسال دانشگاه قبول نشدم میتونم یک سال پشت کنکور بمونم یا نه؟

  1. سلام وقتتون بخیر باشه از طریق سامانه سخا وضعیت خود را چک بفرمایید.

  2. سلام من 36سالمه ودارایه چهار فرزندم و یک برادر داشتم اونم فوت کرده ویک پدر مادر پیر دارم الان پدرم 75سالشه دو تا بجه های برادرم هم دارم هر دو تاشون دختر میتوانم برایه کفالت اقدام کنم لطفاً راهنماییم کنین

   1. سلام شما با داشتن 3 فرزند بدون محدودیت سنی معافیت دریافت میکنید همچنین اگر توجیه غیبت انجام دهید میتوانید برای گرفتن کفالت پدر هم اقدام کنید.

 49. سلام من جهشی دادم و دوسال پشت کنکور موندم
  الان از دانشگاه دراومدم ولی تو معافیت برام غیبت زده

 50. سلام من یکسال پشت کنکور بودم الانم از ۶/۳۱ گذشته و من ورودی بهمن قبول شدم الان این چند ماه برای معافیت باید چه کار کنم ؟ پلیس +۱۰ معافیت نمیده.

  1. سلام وقت بخیر
   برای اطلاع از شرایط به کارشناسان ما تماس بگیرید.

 51. سلام.کسی که غیبت بیشتر از یک سال داره از هیچ نوع معافیتی نمیتونه استفاده کنه؟اگر بیمار باشه چطور؟

 52. سلام خسته نباشید
  من معافیت تحصیلی گرفتم تا اول مهر
  خودم هم دانشگاه بدون کنکور ثبت نام کردم اما جواب پذیرش ها ۲۴ مهر ماه امسال میاد
  من باید چیکار بکنم، حتما باید واسه این چند روز برم مدارکمو بفرستم نظام وظیفه و یا میشه با برگه ثبت نام دانشگاه بتونم قبل این که مشخص بشه قبول شدم یا نه معافیت ادامه تحصیل دانشگاه رو بگیرم؟؟؟؟

 53. با سلام و خسته نباشید من 10 ساله که به دلایل اعتیاد و یسری مشکلات شخصی از مدت خدمتم گذشته و هیچ اقدامی نکردم خواستم بدونم اگه شرایط معافیتو داشته باشم معاف میشم یا بخاطر غیبتم شاملم نمیشه و اگه استعلام غیبت بگیرم اسمم تو لیست اعزامیا ثبت میشه یا نه ؟ ممنون میشم اگه پاسخ بدین

  1. سلام وقتتون بخیر باشه اگر مشکل پزشکی داشته باشید احتمالش میتواند وجود داشته باشد.

 54. سلام من اضافه خدمت سنواتی دارم ودر حال انجام خدمت سربازی میباشم می توانم در کنکور شرکت کنم

  1. سلام وقتتون بخیر باشه در صورت داشتن غیبت امکان ایست خدمت برای ادامه تحصیل وجود ندارد.

 55. سلام،من وقتی درخواست معافیت پزشکی دادم دو ماه کامل مانده بود به سقف مجاز مهلت معرفیم. و همچنان ۳۰ روز هم وقت دارم و در ماه آخر مهلتم هستم. تست تیلت دادم مثبت شد و احتمال معافیم زیاده ولی اگر معافم نکنن با توجه به این که در دوره کارهای کمیسیون پزشکی بودم و دخالتی در زمان صرف شده اش نداشتم، اضافه خدمت میخورم و اگه پاسخ مثبت هست امکان بخشیده شدن اضافه خدمت هست؟

  1. سلام وقتتون بخیر برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما صحبت کنید

 56. سلام خسته نباشین الان من ۱۸ سالمه و پایه دوازدهم هستم الان که ۱۸ سالمه برام غیب سربازی محسوب نمیش باید چه کار بکنم

  1. سلام پایان معافیت من آخر شهریور است. اگر من دفترچه رو شهریور ارسال کنم حتما یکی دوماه طول میکشه تا اعزام بشم . آیا غیبت حساب میشه . ؟

   1. سلام وقت بخیر
    خیر این پروسه جزو اعزام به خدمت بوده و شما غیبت نخواهید خورد

   2. سلام من ۳۷ سالمه سال ۹۳ دفترچه ارسال کردم ولی زمان اعزام نرفتم حالا دوباره باید دفترچه پرکنم

 57. سلام خسته نباشین الان من ۱۸ سالمه و پایه دوازدهم هستم الان که ۱۸ سالمه برام غیب سربازی محسوب نمیش باید چه کار بکنم

  1. سلام نخیرتایکسال معافیت تحصیلی داری ،دو ماه قبل ازاتمام مهلت باید وضعیت خودرامشخص کردیاادامه تحصیل،یااینکه خدمت سربازی راباید مشخص کنی. موفق باشی

  2. سلام
   من جهشی دادم دوسال پشت موندم دانشگاه قبول شدم
   والان غیبت خوردم چیکار کنم

 58. سلام خسته نباشین من ۱۸سالمه و الان پایه دوازدهم هستم دارم دوازدهم میخانم و الان که ۱۸ سالمه غیبت سربازی نمخورم باید چ‌ کار کنم .

   1. سلام .من متولد ۱۳۸۲/۲/۲۹اردیبهشت هستم دیپلم گرفتم معافیت تحصیلی دارم تا اول مهر آیا بعد یکم مهر غیبت میخورم یا ی ماه دوماه فرصت دارم .چون دارم مراحل پزشکی استخدامی نیرو انتظامی رو انجام میدم ..باید چیکار کنم

   2. سلام .من متولد ۱۳۸۲/۲/۲۹اردیبهشت هستم دیپلم گرفتم معافیت تحصیلی دارم تا اول مهر آیا بعد یکم مهر غیبت میخورم یا ی ماه دوماه فرصت دارم .

   3. س خسته نباشین من الان ۳ سال هست فراری هستم برای خدمت یگانم اهواز بوده

 59. سلام خسته نباشید ببخشید من معافیت تحصیلی دارم ولی هنوز دیپلوم نگرفتم خرداد تمام میشه 3.20. 1401.خرداد معافیت تمام میشه ولی دیپلوم نگرفتم خرداد هم دیپلوم میگرم ایا اگه از وقتش بگذره اضافه میخورم چون دارم دیپلوم پاس میکنم واسه خرداد پاس میکنم تمام میشه بعد معافیت چند روز وقت دارم که اعلام حضور در خدمت کنیم
  چون 15روز طول میکشد که دیپلم بیاد ایا اضافه میخورم

  1. سلام، ببخشید من پایه دوازدهم هستم و مدرسه ام امسال تموم شد و دی ماه 18 سالم شد … امسالم کنکور دادم… الان این 5 6 ماه که از تولدم میگذره، غیبت خوردم…؟ 🤦‍♂️🤦‍♂️😥😭

 60. سلام من اعزامی ۹۹.۱۰.۳هستم الان می‌
  کن ۲۱۲ روز خلع خدمتی داری و ۲۰روز اضافه خدمت چقدر من باید اضافه خدمت بکشم ایا بخشش در کار هست

 61. سلام خسته نباشید من سربازم برای من به مدت 12 ساعت خروج بدون هماهنگی ثبت شده میخواستم بدونم مجازات یا اضافه دارد
  در صورت امکان لطفاً سریع جواب بدین چون بنده خدمت قانونیم تموم شد و بدلیل عدم آگاهی بنده نه تسویه بهم میدن و نه جواب درستی میدن
  لطفا راهنماییم کنین

 62. سلام من الان مشغول به خدمت هستم ولی حدود 10روز غیبت کردمه حین خدمت آیا میتونم در دانشگاه ثبت نام کنم

 63. سلام من ارشدمیخوندم مهلت معافیت تحصیلیم واسه ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ هست ولی متاسفانه کارای فارغ التحصیلیم تا ۳ اسفند طول میکشه،اگه بعد ۳ اسفند دفترچه پرکنم واسه اعزام اونوقت منم غیبت میخورم؟

  1. سلام خدمت شما از تاریخ فارغ التحصیلی به مدت یکسال مهلت دارید وارد غیبت نشوید،بعد از تایم یکساله وارد غیبت میشوید.

 64. سلام من یکبار دفترچه پست کردم و اعزامم افتاد ۱۴۰۰.۹.۱ و چون دانشگاه قبول شده بودم رفتم دانشگاه و بعد انصراف دادم الان از دانشگاه نامه بردم و ۶ ماه فرصت دارم تا دوباره دفترچه پست کنم
  حالا اگه من دفترچه پست نکنم
  غیبت اولیه حساب میشه یا (بدلیل اینکه یک سری دفترچه پست کردم و رفتم دانشگاه) مورد پیگیری قرار میگیرم؟؟

 65. سلام من دو سال دانشگاه رفتم اما نتونستم فوق دپلممو بگیرم حالا اگر بروم خدمت این دو سال معافیت تحصیلی داشتم ولی مدرک نگرفتم غیبت حساب میشه اگر حساب بشه اضافه خدمت دوسال حدودا چقدر میشه

 66. سلام من دی ماه 99 فارغ التحصیل شدم
  امسال ترم بهمن دانشگاه ثبت نام کردم وانتخاب واحدم انجام دادم ولی سیستم نظام وظیفه دانشگاه دچار مشکل آیا غیبت میخورم برا استخدام ارتش که میخام برم.
  لطفا جواب بدید ممنون

 67. سلام من دی ماه 99 فارغ التحصیل شدم
  امسال ترم بهمن دانشگاه ثبت نام کردم وانتخاب واحدم انجام دادم ولی سیستم نظام وظیفه دانشگاه دچار مشکل آیا غیبت میخورم برا استخدام ارتش که میخام برم.
  لطفا جواب بدید ممنون

 68. سلام. من تا 1400/11/30 معافیت دارم. و به تازگی فارغ التحصیل شدم. آیا از زمان فارغ التحصیلی یک سال مهلت دارم تا خودم را معرفی کنم یا باید از اول اسفند خودم را معرفی کنم؟ بعد من برای کنکور ارشد 1401 هم ثبت نام کردم و میخواهم از مهر 1401 ارشد بخوانم. این بازه اول اسفند امسال تا اول مهر سال آینده جزو این یک سال بعد از فارغ التحصیلی حساب می شود یا خیر؟

 69. سلام.کسی که درحال خدمت است غیبتم هم دارد میتواند از کسری ایثارگری استفاده کند؟همچنین کسی که قبل دانشگاه سابقه خدمت داشته بعد دانشگاه واردغیبت شده ایا اون سابقه خدمت رومحاسبه میکنن؟

 70. سلام من آموزشیم تمام شد الا به خاطر مادرم نمی تونم برم تهران خدمت باید چیکار کنم اون نمی زار برم همدان نمی تونم بیام چون قرارگاه ندا ر باید چی کنم و چه اتفاقی می اوفت نرم

 71. سلام.وقت بخیر
  من ۲۶ سالمه. تا سال سوم دانشگاه خوندم و ادامه ندادم الان غیبت من از چه زمانی محاسبه میشه؟ از بعد از انصراف دانشگاه؟ اگه الان بخوام اقدام کنم برای سربازی چه مشکلاتی پیش میاد؛ چه جریمه‌ای داره این مدت غیبتم؟

 72. سلام، من تا ۳۱شهریور ۹۹ دانشجو بودم و پایان نامه م مونده الان قاعدتا ۱ سال بعد این تاریخ معافیت تحصیلی دارم ولی بنده امروز انصراف از تحصیل دادم. ایا با این تفاسیر بنده غیبت میخورم یا نه؟ یا اگه امکانش هست راهنماییم کنید که چیکار کنم. ممنون

 73. سلام خسته نباشید من قبل از اینکه مشمول بشم در سن پانزده سالگی از کشور خارج شدم الان باید به ایران برگردم و زندگی کنم میخواستم بدونم من غیبت خوردم ؟

   1. سلام ببخشید من ۲سال غیبت سربازی دارم چقدر اضافه خدمت میدن و جریمه نقدی چقدره

 74. سلام ، ببخشید من ورودی بهمن بودم و دیر درخواست معافیت رو دادم و حالا 4 ماه غیبت خوردم ، دانشگاه ثبت نام مقدماتی رو قبول کرده ولی نظام وظیفه هنوز جواب نهایی رو اعلام نکرده ، آیا امکان تایید معافیت هست یا نه ؟؟؟

  1. سلام اگر برای ترم بهمن ثبت نام شدید و در لیست دانشگاه ثبت شده بله برگه معافیت تحصیلی صادر میشود.

 75. سلام من متولد شهریور 82 هستم و خرداد 1400 دیپلم گرفتم. خواستم بدونم چطور میتونم برای با دوم کنکور بدم و غیبت نخورم؟

  1. سلام. میتوانید با مراجعه به دفاتر پلیس 10 برای تمدید معافیت تحصیلی جهت شرکت در کنکور اقدام کنید این زمان حداکثر تا ۲۰ سالگی قابل تمدید است.

  2. سلام خسته نباشید بنده اعزام بودم مرزبانی روز اعزام نرفتم میخوام برای برج بعدیش پست کنم ایا دوباره همون جا میوفتم یا جای دیگه؟

   1. در صورت پست دفترچه اگر به محل اعزام حاضر نشوید اضافه خدمت و غیبت رد میشود

 76. سلام من سرباز فرار هستم قبل از پست کردن دفترچه امکان خرید سربازی داشتم میخوام بدونم غیبتم از کی حساب میشه

 77. با درود بنده دچار درد شکم شدید سمت چپ دارم طوری هر روز روزی 6 الی 7 ساعت این درد دارم خواستم ببینم اقدام کنم دچار معافیت دائم میشم

 78. سلام من دیروز تسویم بوده ولی 65 روز از خدمت زندان بودم که برام خلا حساب کردن ولی الان از استان میگن که خلا حساب نمیشه وغیبت محاسبه میشه به نظر شما خلا باید حساب بشه یا غیبت لطفا راهنمایی کنین وگر نه باید 5 ماه دیگه الکی خدمت کنم زندان نظام نبودم

   1. سلام وقت بخیر من سربازم و برای من به مدت 12 ساعت خروج بدون هماهنگی از یگان ثبت شده میخواستم بدونم چقدر مجازات یا اضافه دارد
    درصورت امکان لطفاً سریع جواب بدین
    بدلیل عدم آگاهی بنده خدمتم قانونا تموم شده ولی بهم تسویه نمی‌دن لطفا راهنماییم کنین

 79. سلام من 19سال و 6ماهم معافیت تحصیلیم 1401/5/22تموم میشه ولی امروز رفتم گفتن احتمالن غیبت خوردی الان این راسته یا نه؟

 80. سلام وقتتون بخیر من دوسال پیش رفتم خدمت اونجا فرستادنمون بیمارستان بخش اعصاب روان بعد طی مراحل گفتن ۶ماه معاف موقت هستین و هر یک ماه باید برین پیش متخصص اما من دیگه نتونستم پیگیر بشم الان سرباز فراری حساب میشم؟ چکار باید انجام بدم

  1. سلام من متولد ۱۳۸۲/۶/۱۱هستم معافیت تحصیل نگرفتم پارسال کنکور شرکت کردم خواستم بدونم اضافه خدمت خوردم یا نه؟

   1. سلام. حداکثر تا تاریخ ۱۱ شهریور ۴۰۱ به دفاتر پلیس +10مراجعه کنید و برای تمدید معافیت تحصیلی یا اعزام به خدمت اقدامات لازم را انجام دهید.

    .

 81. سلام من دوم بهمن تاریخ اعزاممه به مرزبانی
  اگه نرم بعد برای ماه بعد اقدام کنم دوباره مرزبانی میفتم؟جریمه یک ماه غیبت چقدر اضافه خدمته؟

 82. سلام من دو سال پیش برا معافیت اعصاب و روان و اورولوژی اقدام کردم ولی معاف نشدم و ول کردم نرفتم الان 4 روز پیش برام احضاریه اومده 10 روز وقت دارم خودمو معرفی کنم دو تا سوال داشتم اگه اقدام نکنم دستگیر میشم یا خیر و سوال دوم میتونم مجدد درخواست معافیت پزشکی بگیرم برای بیمارهای قبلیم یا نه با تشکر و یک سوال دیگه اینکه دکتر من یک نامه نوشت که ایون اختلال استرس داره و دو سال و نیمه تحت درمانه و بهبودی چشمگیری نداشته ایا ممکن باوت نامه بتونم معافی بگیرم چند ساله دارو مصرف میکنم

  1. سلام. در صورت تداوم غیبت ممکن است مورد پیگرد و دستگیری قرار بگیرید.بله در صورت داشتن مشکلات پزشکی میتوانید مجددا برای دریافت معافیت پزشکی اقدام کنید.

   1. سلام خسته نباشید من الان ۱۳ساله فراری هستم،میتونم خدمتمو بخرم

 83. سلام وقتتون بخیر بنده شرایط معافیت را دارم و تا تاریخ99.06.31معافیت تحصیلی داشتم ولی به علت مشکل چشمی مادرم و واریس پایش مجبور به کار شدم تا هزینه دکتر و دارو مادرم را فراهم کنم و یکم کار معافیتم به تعویق افتاد بنده دوتا خواهر دارم و پدرم فوت شده ایا میتوانم کار های معافیتم رو دوباره به جریان بیاندازم ویا باید به خدمت سربازی اعزام شوم

  1. سلام اگر بتوانید مدارک مستند جهت توجیه غیبت فراهم کنید و نامه توجیه غیبت تکمیل کنید ، مجدد باید اقدام کنید برای معافیت.

 84. سلام
  من متولد اردیبهشت ۸۲ هستم .
  سال پیش فارغ التحصیل شدم ولی معافیت تحصیلی رو نگرفتم .
  یعنی آگاهی نداشتم از این موضوع .
  خواستم ببینم الان غیبت خوردم؟

   1. منی که متولد تیر ۸۲ هستم چی منم معافیت تحصیلی نگرفتم آیا مشکلی نداره؟

    1. سلام. سن مشمولیت ۱۸ سال تمام است پس از ۱۸ سالگی در صورت تخصیل چه در دانشگاه و چه در مقطع دیپلم باید برای دریافت معافیت تحصیلی اقدام کنید.

   2. سلام خسته نباشید من الن سربازم اعزامی برج ده سال نود نو هستم تاریخ تولد ۸۱ هستم یادم نمیاد اضاف روی برگه سبزم بود یان خواستم بدونم من اضاف سنوات دارم یان؟

 85. سلام وقت بخیر بنده آخر آذر معافیتم تموم شده میخواستم بدونم تا ۶ ماه یا یکسال غیبت نمیخورم یا الان دارم غیبت میخورم؟

  1. سلام تاریخ اتمام معافیت تحصیلی مصادف است با شروع مشمولیت بنابراین الان مشمول غایب هستید.

  1. سلام من متولد ۱۳۷۵ هستم و تا الان سربازی نرفتم و متاهل هستم الان بخوام باز خرید کنم چنده و اگه بخوام برم چقدر اضافه خدمت میخورم

 86. سلام ببخشید من برچ ۱۱ وارد غیبت میشم و اعزامم برچ ۱۲ هست یعنی برا غیبت مشگلی نداره؟

  1. سلام اگر دفترچه پست کردید و تاریخ اعزام و برگ سبز شما ارسال شده وارد غیبت نمیشوید.

 87. سلام من تقریبا سال ۸۹ رفتم خدمت و آموزشی را تمام کردم و به دلیل مشکلات زندگی نتونستم ادامه بدم و حالا ۵ فرزند دارم حالا چه جوری محاسبه میکنن که بخوام اقدام کنم

  1. در صورت نهایی شدن قانون جدید با توجه به تعداد فرزند و سن شما می توانید از معافیت رایگان استفاده کنید

  2. سلام خوب هستین شما چند سالتونه الان بهتون چی گفتن منم شرایط شمارو دارم

   1. سلام من فرزند جانباز و ایثارگر هستم غیب سربازی دارم خاستم ببینم بعد از اموزشی سربازی میتونم استخدامی نیروانتظامی شرکت کنم اگ پدرم بره فرماندهی نیرو انتظامی ممکن پذیرشم کنن؟ ممنون

    1. سلام وقت بخیر
     برای استخدام باید کارت پایان خدمت داشته باشید

 88. بنده تا 1400/11/29 معافیت تحصیلی دارم. آیا میتوانم 1400/12/01 اعزام رو بزنم؟ برای 1400/11/30 غیبت نمیخورم؟ تشکر

  1. شما باید پیش از تاریخ 29/11 دفترچه اعزام به خدمت را پست کنید ممکن است اعزام شما حداقل یک ماه بعد اتفاق بیفتد.

 89. سلام یه سوال داشتم
  اگر تاریخ اعزام به خدمت بعد از مهلت یک ساله از فراغت تحصیل باشه ، غیبت میخوریم ؟

  1. سلام. شما باید پیش از پایان یافتن زمان معافیت درخواست اعزام را ثبت کنید در صورت ثبت درخواست اعزام دیگر برای شما غیبت محاسبه نمیشود.

 90. با سلام تا آنجا که من میدانم دیپلمه ها برای ادامه تحصیل اجازه خروج از کشور ندارندوحتما باید لیسانس بگیرند . اگر مشمولی دیپلمی برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی که غالبا دکترا بوده و ازمقطع دیپلم میباشند بخواهد از کشور خارج شود چکار باید بکند

  1. سلام. طبق قانون پیش از ورود به غیبت میتواند به قید وثیقه برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروند.

 91. با سلام و عرض خسته نباشید .
  من بعد از گذروندن ۵ الی ۶ ماه از خدمتم به یگان دیگه ای منتقل شدم ولی الان حدود ۴ ماهه که خودمو معرفی نکردم و اگه برم خودمو بیگان جدید بدون مدرک معرفی کنم چه اتفاقی رح میده و یا اگه از یه پزشک متخصص یه گواهی استراحت ۴ ماهه ببرم بعلت ستون فقرات و دیسک کمر که این مشکل رو تا حدودی واقعیه یا ضرب لگن و فقط گواهی تنها باشه و بعد برای معرفی برم توی این طور موردی چی میشه و آیا تو معرفی بدون مدرک و با گواهی استراحت دادگاهی میشم و یا احتمال داره توی یگان مشکل حل شه و ادامه خدمت بدم و من فقط از دادگاه و حبس میترسم و غیر از این باشه همین الان میرم خودمو معرفی میکنم و برا دادگاهی نشدن باید با این مدت غیبت چه اقدامی کنم که فقط اضاف بخورم یا خلا مهم نیست وبتونم فقط ادامه خدمت رو تموم کنم .؟با تشکر از راهنمایی هاتون .

  1. سلام. اگر برای اولین بار ترک خدمت کرده آید مشمول حبس نمیشوید، بهتر است هر چه سریعتر خودتان را به یگان معرفی کنید توجه داشته باشید که اقدام به پرونده سازی درصورت کشف توسط قاضی اقدام به فریب تلقی می شود و ممکن است برای شما عواقب بدتری به دنبال داشته باشد.

 92. سلام خسته نباشید من متولد 81/8 ,هستم بنده پدرم۱۵ سال فوت کردن یه خواهر دارم مادرم ازدواج نکرده.سه سال ترک تحصیل کردم.رفتم.رفتم دنبال کاری معافیت گفتن ۶ ماه غیبت داری اگه غیبتت دلیلش ثبت نشه باید بری.میشه بگید باید چکار کنم

  1. سلام اگر بتوانید با مدارک مستند غیبت خودرا موجه کنید (و دلیل غیبت را مشکلات پزشوی یا معیشتی یا… عنوان کنید) و این موارد به تایید نظام وظیفه نیز برسد میتوانید برای کفالت اقدام کنید.

  2. سلام من سه ماهه که ۱۹ سالم شده و مشمول سربازی شدم ولی الان پایه یازدهم دارم میخونم میخواستم بدونم تا چقدر میتونم ادامه داده و دیپلم بگیرم؟ ؟؟ یعنی میخوام بدونم اگه مشمول‌ باشم و در حال تحصیل غایب محسوب میشوم؟؟

   1. سلام وقت بخیر خیر هنگامی که در حال تحصیل باشید از معافیت تحصیلی برخوردارید و شامل غیبت نمی شوید.

 93. سلام لطفا جواب بدی و منو راهنمایی کنید
  من سال 97 بعد از 5 ماه خدمت فرار کردم
  چندین و چندبار به فرماندهان گفتم که من بخاطر مادرم (سال 94 پدرم فوت شده)و شرایط مالی و اینکه باید حتما نزدیک باشم که بتونم از مادرم خبر بگیرم منو داخل شهر بذارن اما فرستاده شدم شهرستان و از اونجا به برجک مرزی،به دلیل بی خبری از وضعیت مادرم و شرایط مالی خودم و فشار روحی روانی مجبور شدم بعد از مرخصی و 5 ماه خدمت دیگه برنگردم
  خواستم بدونم اگر خودمو معرفی کنم چی انتظارمو میگشه؟
  و آیا دقیقا به همون برج مرزی فرستاده میشم؟
  و باید خودمو به ستاد یا هنگ مرزی معرفی کنم؟
  خیلی واسم مهمه که باید دوباره برم همون برجک مرزی ادامه خدمت یا جای دیگه میفرستن؟ به ستاد معرفی کنم یا هنگ؟
  خواهش میکنم جوابمو کامل و واضح بدید

  1. سلام بعد از معرفی به پادگان ،و ارجاع شما به دادسرای نظام همراه با مدارک پزشکی مادر و مواردی که حضور شما در خانه الزامی است میتوانید برای توجیه فرار اقدام کنید و درخواست انتقالی به شهر محل زندگی بدهید.

 94. سلام من بیست و پنج اذر معافیت تحصیلی ام تمام میشود ایا در دی ماه میتوانم دانشگاه ثبت نام کنم؟

  1. سلام‌ من‌ ۴ساله‌ پدرم‌ از‌ کارافتاده‌ دایمی‌ هس‌ و‌ ۴سال‌ هس‌ من‌ نان‌ آور‌ خانه‌ هستم‌ وسنم‌ هم‌ ۲۱‌هس‌ توجیه غیبت‌ فرستادم‌ میخوام‌ بدونم پاک میکنن‌ یا‌ نه‌ همه‌ مدارک‌ پزشکی‌ هم‌ هس‌

   1. سلام. بله در صورت تایید مستندات توجیه غیبت از شما پذیرفته میشود.

   2. س خسته نباشین من الان ۳ سال هست فراری هستم برای خدمت یگانم اهواز بوده

 95. سلام لطفا راهنمایی کنید من سه ماه دیگه به هجده سال تمام میرسم یعنی بهمن میخوام ببینم میتونم معاف بشم یاخیر چون مادرم به بیماری خاص مبتلا هستند.اونوقت اگر یک درصد معاف نشم بعدش میتونم دانشگاه بدون کنکورثبت نام کنم و معافیت موقت و تحصیلی بگیرم؟

 96. سلام وقت بخیر
  من 20 سالمه خرداد معافیت تحصیلیم تموم شده الان ۵ ۶ ما گذشته میخواستم بدونم اضاف میخورم یا یکسال مهلت دارم برم؟

  1. با سلام و عرض خسته نباشید .
   من بعد از گذروندن ۵ الی ۶ ماه از خدمتم به یگان دیگه ای منتقل شدم ولی الان حدود ۴ ماهه که خودمو معرفی نکردم و اگه برم خودمو بیگان جدید بدون مدرک معرفی کنم چه اتفاقی رح میده و یا اگه از یه پزشک متخصص یه گواهی استراحت ۴ ماهه ببرم بعلت ستون فقرات و دیسک کمر که این مشکل رو تا حدودی واقعیه یا ضرب لگن و فقط گواهی تنها باشه و بعد برای معرفی برم توی این طور موردی چی میشه و آیا تو معرفی بدون مدرک و با گواهی استراحت دادگاهی میشم و یا احتمال داره توی یگان مشکل حل شه و ادامه خدمت بدم و من فقط از دادگاه و حبس میترسم و غیر از این باشه همین الان میرم خودمو معرفی میکنم و برا دادگاهی نشدن باید با این مدت غیبت چه اقدامی کنم که فقط اضاف بخورم یا خلا مهم نیست وبتونم فقط ادامه خدمت رو تموم کنم .؟با تشکر از راهنمایی هاتون .

   1. سلام. اگر برای اولین بار ترک خدمت کرده آید مشمول حبس نمیشوید، بهتر است هر چه سریعتر خودتان را به یگان معرفی کنید توجه داشته باشید که اقدام به پرونده سازی درصورت کشف توسط قاضی اقدام به فریب تلقی می شود و ممکن است برای شما عواقب بدتری به دنبال داشته باشد.

 97. سلام خسته نباشید من 20 سالمه معافیت تحصیلیم تا خرداد بود الان ۶ ۷ ماه گذشته میخواستم بدونم اضاف میخورم یا تا یکسال فرصت دارم برم؟

  1. سلام آرمین داداش تونستی حل کنی ؟منم دقیقا مشکلم مثل تو هستش میتونی راهنماییم کنی

  2. سلام. معافیت شما به پایان رسیده و شما مشمول غیبت هستید

   1. سلام من الان هفت سال سربازی نرفتم وجز سرباز فراری حساب مبشم الان گفتن میشه از ارتش انتقالی گرفت به نیروی انتظامی میخواستم ببینم شامل من میشه؟بیام نزدیک تر خدمت کنم اخه متاهل شدم الان؟

    1. باسلام برای بررسی اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 98. من الان ۵سال از خدمت سربازیم میگذره نرفتم اصلا پدر ومادر از هم جدا شدن وهیچ سرپرستی نداشتم به خاطر خرج مخارج زندگیم مشغول کار شدم میخوام منو راهنمای کنید باید چکار کنم

 99. باسلام .بنده تا ۹۹/۱۱معافیت تحصیلی داشتم از تحصیل جا ماندم و به پدرم که بیمار هستن مراقبت میکردم میخواستم ببینم ایا میشه اضافه خدمتو حل کرد

 100. سلام دوستان من مدرک دیپلم رو سال 98-99 گرفتم هیچ اقدامی هم فعا نکردم بنظرتون غیبت خوردم؟

  1. با سلام و عرض خسته نباشید .
   من بعد از گذروندن ۵ الی ۶ ماه از خدمتم به یگان دیگه ای منتقل شدم ولی الان حدود ۴ ماهه که خودمو معرفی نکردم و اگه برم خودمو بیگان جدید بدون مدرک معرفی کنم چه اتفاقی رح میده و یا اگه از یه پزشک متخصص یه گواهی استراحت ۴ ماهه ببرم بعلت ستون فقرات و دیسک کمر که این مشکل رو تا حدودی واقعیه یا ضرب لگن و فقط گواهی تنها باشه و بعد برای معرفی برم توی این طور موردی چی میشه و آیا تو معرفی بدون مدرک و با گواهی استراحت دادگاهی میشم و یا احتمال داره توی یگان مشکل حل شه و ادامه خدمت بدم و من فقط از دادگاه و حبس میترسم و غیر از این باشه همین الان میرم خودمو معرفی میکنم و برا دادگاهی نشدن باید با این مدت غیبت چه اقدامی کنم که فقط اضاف بخورم یا خلا مهم نیست وبتونم فقط ادامه خدمت رو تموم کنم .؟با تشکر از راهنمایی هاتون .

   1. سلام. اگر برای اولین بار ترک خدمت کرده آید مشمول حبس نمیشوید، بهتر است هر چه سریعتر خودتان را به یگان معرفی کنید توجه داشته باشید که اقدام به پرونده سازی درصورت کشف توسط قاضی اقدام به فریب تلقی می شود و ممکن است برای شما عواقب بدتری به دنبال داشته باشد.

 101. سلام من ۱۸.۵سالمه دارم دیپلم رو تو امتحانات شهریور گرفتم میخواستم بدونم کی مشمول به خدمت میشم آیا میتونم برای کنکور ودانشگاه ثبت نام کنم

  1. سلام. بله می توانید ثبت نام کنید و شما پایان ۱۸ سالگی مشمول هستید

   1. در بعضی از کشورها انجام خدمت سربازی برای تمامی افراد اعم از پسر و دختر الزامیست
    منظور کشور های کمونیستی بخصوص کره شمالیِ
    بطور کلی90% کشورهای توسعه یافته چیزی بنام خدمت اجباری ندارند!

  1. سلام من متولد 76 هستم دو سال از معافیت تحصیلیم گذشته هنوز دفترچه پست نکردم اگر اون یک سال بعد از تحصیلو کم کنم یک سال میمونه الان غایب حساب میشم؟ اضافه میخورم؟ یا بعد از پست کردن دفترچه حساب میشه

   1. سلام بله بعد از تاریخ فارغ التحصیلی یکسال مهلت دارید که وارد غیبت نشوید، بعد از این مهلت وارد غیبت شده اید و اگر دلایل مستند برای توجیه غیبت نداشته باشید اضافه خدمت محاسبه میشود.

  2. سلام‌ من‌ ۴ساله‌ پدرم‌ از‌ کارافتاده‌ دایمی‌ هس‌ و‌ ۴سال‌ هس‌ من‌ نان‌ آور‌ خانه‌ هستم‌ وسنم‌ هم‌ ۲۱‌هس‌ توجیه غیبت‌ فرستادم‌ میخوام‌ بدونم پاک میکنن‌ یا‌ نه‌ همه‌ مدارک‌ پزشکی‌ هم‌ هس‌

   1. سلام. بله در صورت تایید مستندات توجیه غیبت از شما پذیرفته میشود.

 102. با سلام من پدر مادرم سال 93جدا شدند و تک پسرم هستم میتونم معافیت کفیل مادرم بشم تا آخر برج 6/1400معافیت تحصیلی داشتم الان میتونم برا معافیت کفالت اقدام کنم؟

  1. سلام درصورتیکه مادر مجددا ازدواج نکرده اند می توانید معافیت کفالت مادر را بگیرید

   1. با سلام و عرض خسته نباشید .
    من بعد از گذروندن ۵ الی ۶ ماه از خدمتم به یگان دیگه ای منتقل شدم ولی الان حدود ۴ ماهه که خودمو معرفی نکردم و اگه برم خودمو بیگان جدید بدون مدرک معرفی کنم چه اتفاقی رح میده و یا اگه از یه پزشک متخصص یه گواهی استراحت ۴ ماهه ببرم بعلت ستون فقرات و دیسک کمر که این مشکل رو تا حدودی واقعیه یا ضرب لگن و فقط گواهی تنها باشه و بعد برای معرفی برم توی این طور موردی چی میشه و آیا تو معرفی بدون مدرک و با گواهی استراحت دادگاهی میشم و یا احتمال داره توی یگان مشکل حل شه و ادامه خدمت بدم و من فقط از دادگاه و حبس میترسم و غیر از این باشه همین الان میرم خودمو معرفی میکنم و برا دادگاهی نشدن باید با این مدت غیبت چه اقدامی کنم که فقط اضاف بخورم یا خلا مهم نیست وبتونم فقط ادامه خدمت رو تموم کنم .؟با تشکر از راهنمایی هاتون .

    1. سلام. اگر برای اولین بار ترک خدمت کرده آید مشمول حبس نمیشوید، بهتر است هر چه سریعتر خودتان را به یگان معرفی کنید توجه داشته باشید که اقدام به پرونده سازی درصورت کشف توسط قاضی اقدام به فریب تلقی می شود و ممکن است برای شما عواقب بدتری به دنبال داشته باشد.

    2. سلام مهلت سنوات بنده تا تاریخ 31 شهریور 1402 بود. امروز 3 مهر 1402 یعنی 3 روز هست رفتم توی غیبت، آیا راهی داره توجیه غیبت کنم تا شامل کسر خدمت هام بشوم؟!

     1. بله امکان توجیه غیبت وجود دارد جهت تنظیم نامه توجیه غیبت با مشاوران اویزه تماس حاصل فرمایید

 103. سلام
  من به علت بیماری نتونستم آموزشی رو برم و متأسفانه هر چقدر تلاش کردم استعلاجی من رو درمانگاه ارتش قبول نداشت. حالا گفتن 3 ماه اضافه خدمت میخوری.
  خواستم ببینم این رو چه جوری میتونم بردارم و بخشش بخوره؟

  1. سلام در دیوان عالی کشور از نظام شکایت کنید و به نظر شون اعتراض کنید ولی پروسه طولانی دارد

 104. سلام خسته نباشید بنده سال ۹۸ دیپلم گرفتم سال ۹۹ کنکور قبول نشدم
  رفتم همون سال پیام نور نوشتم دو ترم مرخصی گرفتم الان فرهنگیان قبول شدم ایا غیبت خوردم یا ن؟؟؟

 105. سلام من در خرداد ۱۳۹۹ دیپلم گرفتم و برای کنکور ۱۴۰۰ درس خوندم ولی کنکور قبول نشدم و الان دوباره برای کنکور ۱۴۰۱ میخونم گفتم در این صورت که غیبت خوردم . و الان که شهریور ۱۴۰۰ هست برای پیام نور از طریق سنجش ثبت نام کردم و هنوز جوابش نیومده گفتم این غیبت من مشکلی ایجاد نمیکنه ?? اگه مشکلی هست چطور حلش کنم???????تورخدا کمکم کنید

 106. سلام من تا 31/6/1400 مهلت داشتم و 28/6 برای خدمت اقدام کردم. ولی کاراش تا 3مهر طول کشید. آیا من غیبت میخورم؟

 107. سلام ،من ورودی ۹۲ هستم تا ۹۶ مدرک هم نگرفتم کلا بیخیالش شدم ،الان بخوام ادامه بدم ،پلیس +۱۰ مجوزش رو میده؟

 108. سلام وقت بخیر من معافیت انصراف دادم از کنکور ۵ ماه‌دیگر مونده اگر تت بهمن نزم سربازی اضاف مخورم تا کنکور ۱۴۰۱ نرم بعد کنکور دادم‌پست کنم برم سربازی تا نتایج بیاد بعد متونم‌بر دانشگاه

  1. سلام خسته نباشید شما قبل از ورود به غیبت دفترچه ارسال کنید و پس از قبولی در دانشگاه برای ادامه تحصیل ایست خدمت بزنید

 109. سلام بنده پدرم فوت کره و ۵ ماه غیبت دارم ،دفترچمو پست کردم بعد از دوران غیبتم میتوانم معافیت بگیرم

 110. سلام وقت بخیر من ۱ سال غیبت دارم و برای معافیت اقدام کردم و معاف از رزم شدم ولی الان بخاطر شرایط نمیتوانم برم خدمت و پیامی از بانک سپه اومده برام حساب سرباز کارت باز کردن خواستم راهنمایی کنید اگه اقدامی برای اعزام نکنم مشکلی پیش میاد؟ممنون‌ اگه جواب بدین

  1. سلام. اگرمشمولی مراحل ثبت نام و معرفی را انجام داده باشد و در تاریخ تعیین شده برای اعزام حاضر نشود به عنوان غایب سربازی محسوب می شود.

  2. سلام وقت بخیر من معافیت انصراف دادم از کنکور ۵ ماه‌دیگر مونده اگر تت بهمن نزم سربازی اضاف مخورم تا کنکور ۱۴۰۱ نرم بعد کنکور دادم‌پست کنم برم سربازی تا نتایج بیاد بعد متونم‌بر دانشگاه

   1. سلام خسته نباشید شما قبل از ورود به غیبت دفترچه ارسال کنید و پس از قبولی در دانشگاه برای ادامه تحصیل ایست خدمت بزنید

 111. با سلام و خسته نباشید من سال90دانشگاه قبول شدم متولد70هستم و موفق به دریافت فوق دیپلم نشدم رشتم itپیوسته بود از زمان نرفتم مدرکم همون دیپلم هست شرایط من چیه.یعنی اگر تو مدت ثنوات تحصیلی موفق به افزایش مدرک نشدم مدت ثنوات برایم غیبت محصوب میشه؟؟؟

  1. سلام. دانشجویانی که از تحصیل انصراف داده باشند پس از یک سال باید مراحل اعزام را پیگیری کنند و از آن به بعد غایب محسوب می شوند.

 112. سلام ۲۰ سالمه پدرم ۱ سال هست که فوت شدن ارتشی بودن ۷۴ سال سن داشتن با ویلچر اینور اونور میبردم پدرمو مادرم هم مشکل شنوایی دارن برادر تنی ندارم میتونم معافی بگیرم اصلا نمیتونم از مادرم جدا شم کسیو ندارم

  1. سلام . معافیت از طریق کفالت مادر فاقد دارای شرایط مختلفی است مثل اینکه مادر باید 3 ماه و بیشتر بدون سرپرست بوده باشد فرد مشمول تنها پسر بالای 18 سال ایشان باشد.

 113. سلام من از 1 سال هست کار اداری معافیت پزشکی انجام میدهم بعد4 ماه شروع کردم برای معافیت ولی تا الان چند وقت از اون یک سال گذشته من پدرم ایثارگر هست از کسری پدرم میخوام استفاده کنم . ممکن هست غیبت بخورم و نتونم از سهمیه ایثارگری و جانبازی پدرم استفاده کنم ؟

  1. سلام. درصوتی که پیش از آغاز پروسه بررسی معافیت وارد غیبت سربازی نشده باشید مشکلی بررسی استفاده از کسر خدمت ایجاد نمیشود.

 114. سلام من برگه سبز اعزام به خدمت گرفتم هنوز هم جواب کنکور نیومده و اعزام 1/7/1400 ایا در صورت دیر امدن جواب کنکور حتی اگر پذیرفته شوم و مثلا 3/7/1400 در دانشگاه ثبت نام کنم باز هم غایب محسوب می شوم.

  1. سلام. در زمان اعزام خودتان را معرفی کنید هنگام اعلام نتایج اگر در دانشگاه پذیرفته میشود میتوتنید از ایست خدمت و معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 115. باسلام معافیت من 31 شهریور 1400 تموم میشه یعنی همان یکسال فراغت از تحصیل کارشناسی ارشد 1400 شرکت کردم چون ابان نتیجه میاد گفتند بایداعزام به خدمت رو انجام بدم من هم درخواست معافیت از رزم میخام کنم فقط سوال اینه چون پروسه ممکنه طول بکشه از تحصیل ارشد که نتیجه اش ابان میاد جلوگیری نمیکنن؟

  1. سلام . قبل از پایان یافتن زمان معافیت مراحل اعزام به خدمت یا معافیت رزم را انجام دهید تا بتوانید در صورت پذیرش در مقطع ارشد مجددا از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 116. سلام خسته نباشید ،من در کودکی یه حادثه ای برام رخ داد و ۱سال و نیم دیرتر از بقیه به مدرسه رفتم و الان ۱۸سالم تکمیل شده ومیخواستم ببینم برای تمام کردن دبیرستان باید معافیت تحصیلی بگیرم و اینکه من دیپلممو ۱ماه از ۲۰ سالگیم میگذره که میگیرم میخواستم ببینم اون یک ماه که تو کنکورم و ادامه تحصیل تو دانشگاه که تاثیر نداره و اگر اون یک ماهو غیبت میزنن باید چکار کنم که غیبت نزنن

  1. سلام ابتدا از مدرسه برای معافیت تحصیلی نامه بگیرید و آن را به پلیس به اضافه ده ببرید تا برای شما معافیت صادر شود.

 117. سلام
  من میخواستم چند روز آینده برم که دفترچه اعزام رو بگیرم ولی چندتا سوال داشتم.
  من ۲۸ سالم هست
  سال ۹۵ از دانشگاه اخراج شدم، ولی بنا به دلایلی نشد که برم خدمت.
  الان میخواستم بدونم که غایب بودنم از زمان اخراج از دانشگاه به حساب میاد یا زمان گرفتن دیپلم؟
  بعدش هم مدارکی که لازم هست مثل مدارک تحصیلی نیازه حتما؟

  1. سلام از زمان اخراج محاسبه می شود و مدارک حتما نیاز هست

 118. سلام بنده اضافه خدمت قبل صدور دفترچه دارم میخواستم دانشگاه ثبت نام کنم و از خارج و به تحصیل ادامه بدم. میخواستم بدونم غیبت صدور دفترچه ایا شرایط تحصیل بنده رو منع میکنه یا خیر؟

  1. سلام بله باید اول این اشکال رو پیگیری و رفع کنید.برای دریافت راهنمایی بیشتر با مشاورین ما درتماس باشید.

 119. من دانشگاه افسری قبول شدم برای دو هفته غیبت چیکار میشه کرد

 120. سلام ببخشید من متولد 81هستم و منتظر جواب دانشگاه افسری بودم الان دوران غیبت من با تاریخ تولدمه یا پایان سال تحصیلی و برای دو هفته غیبت چیکار میشه کرد

  1. سلام پایان ۱۸ سالگی غیبت شروع می شود و قبل از آن باید معافیت تحصیلی بکیرید. برای این ۲ هفته شما باید توجیه غیبت برای نظام وظیفه انجام داده سپس از طریق دانشگاه پیر معافیت تحصیلی شوید.

 121. سلام ببخشید من متولد 81هستم و منتظر جواب دانشگاه افسری بودم الان دوران غیبت من با تاریخ تولدمه یا پایان سال تحصیلی و برای دو هفته غیبت چیکار میشه کرد

  1. سلام پایان ۱۸ سالگی غیبت شروع می شود و قبل از آن باید معافیت تحصیلی بکیرید. برای این ۲ هفته شما باید توجیه غیبت برای نظام وظیفه انجام داده سپس از طریق دانشگاه پیر معافیت تحصیلی شوید.

 122. سلام خسته نباشید.من یک نوجوان هستم.چند ماه دیگر ۱۸ سالم میشه.فعلا شرایط جسمانی و مالی مناسبی برای خدمت ندارم و میخوام انشاالله ۲۰ سالگی به خدمت برم.میخواستم بدونم که آیا بعد از معرفی خودم باید حبس بکشم؟مدت جریمه اش چند ماه است
  و اینکه آیا گواهی نامه رانندگی میتونم بگیرم قبل از سربازی؟

  1. سلام. سن مشمولیت ۱۸ سال است تحت شرایط خاصی میتوانید تا ۲۰ سالگی از معافیت تحصیلی استفاده کنید.فعلا که اضافه خدمت ندارید برای استعلام وضعیت نظام وظیفه میتوانید به دفاتر پلیس +10مراجعه کنید.
   برای دریافت گواهینامه طبق قانون جدید نیاز به کارت پایان خدمت ندارید.

 123. سلام من اگه بخواهم است سربازی نرم چه مشکلاتی برام پیام میاد؟ آیا دستگیر میشم یا به زور میبرند؟

  1. سلام معمولاً بعد از گذشتن یک سال از مدت غیبت شما نظام وظیفه شما را به عنوان فراری می شناسد و میتواند با شما برخورد داشته باشد

 124. سلام.بنده تا 1399/06/31 معافیت داشتم و داخل پرتال استعلام گرفتم نوشته بود مشمول.اگه غیبت داشته باشم تو همون قسمت مینویسه؟الان منتظر جواب کنکور هستم که ثبت نام کنم.اگه از مهر ماه دانشجو بشم غیبت نمیخورم؟

  1. سلام شما یک سال غیبت داشتید اجازه ادامه تحصیل ندارید مگر اینکه طبق بند های توجیه غیبت بتونید غیبت خودتون رو توجیه کنید.

 125. سلام من در حین خدمت بار ها غیبت زیر ۱۵ روز داشتم آیا میتونم از شرایط معافی کفالت استفاده کنم؟؟؟

  1. سلام ابتدا شما غیبتتونو توجیه کنید وپس از آن به معافی کفالت بپردازید.برای دریافت اطلاعات بیشتر راجب معافیت با مشاوران ما تماس بگیرید.

 126. سلام داداشم خدمتش تمام شده میخواد بره واسه تصفیه چهار ماه اضافه خدمت داشته چقدر هزینه باید پرداخت کنه؟؟

  1. سلام وقت بخیر بستگی به نظر یگان دارد و در آنجا تعیین می شود که آیا می تواند جریمه نقدی پرداخت کند یا اینکه باید اضافه خدمت خود را بگذراند

 127. سلام من ۱۹ سالمه وهنوز برای سربازی ثبت نام نکردم چشمانمضیفه یکی از نمره چشم نیم و دیگر ۹ هستش و به نور خورشید حساسیت دارم وکف دست و پام خود به خود عرق میکنه و نام هاز بهزستی دارم ایا معاف میشم

 128. سلام من ۲۸.۴.۹۹ دیلپلم گرفتم و یک سال او ۱.۲ماه ازش میگذره بنظرتون اضاف خورده ام چون میخوام بنویسم دانشگاه یا برای ارگان نظامی ب مشکل میخورم

  1. سلام شما از تاریخ فراغت تحصیل تنها یک سال زمان دارید وضعیت تحصیلی خود را به نظام وظیفه معرفی کنید

 129. سلام بنده متولد ۱۱/۹/۸۱ام و امثال باید شهریور امتحان بدم معافیت تحصیلیم هنوز ثبت نشده آیا غیبت میخورم آیا غیبت موجه مشکلی برای کسری ایثارگر داره

  1. سلام شما میتوانید دردانشگاه های بدون کنکور ثبت نام نمایید دراین صورت غیبت نمیخورید

 130. با سلام . من اعزامی 1380.12.18 هستم چهار بار فرار کردم بعلت مشکلات خانوادگی چطور بفهمم چند ماه از خدمتم باقی مونده بعد سال 80خدمت هجده ماه بود الآنم همون 18 ماه حساب میکنن بعد چطور بدونم چقد از خدمتم باقی مونده . ممنون میشم جواب بدید واقعان الآنم تو شرایط سختی بسر میبرم .

  1. سلام باتوجه به فرارهای متوالی شما قطعاجریمه و اضافه خدمت می‌خورید بامشاوران ماتماس داشته باشید

   1. سلام،من متولد مرداد ۸۳ هستم خرداد ۱۴۰۱ دیپلم گرفتم،میخام ۱۴۰۲ هم کنکور ثبت نام کنم ،اما تو برگه معافیت تحصیلی زده پایان شهریور ۱۴۰۱،اگه برم کنکور اضافه میخورم؟؟

 131. قانون قشنگی دارید جمهوری اسلامی پدر بمیره طرف معاف بشه . اورین به جمهوری اسلامی

  1. من ۵ ماه غیبت دارم دفترچمو پست کردم بعد از غیبتم به دلیل اینکه پدرم فوت کرده میتوانم معاف شوم

 132. سلام. دانشجوی دکتری ام. تا بهمن 97 معافیت تحصیلی داشتم. سنوات ارفاقی تا بهمن 98 گرفتم و مهلت معرفی به نظام وظیفه بهمن 99 بود ولی بازم درسم تموم نشد و تا شهریور 1400 برای دفاع مهلت گرفتم البته با احتساب غیبت. متاهل و دارای دو فرزند و نیز سوابق بسیج دارم. آیا غیبتم روی کسری گرفتن تاثیر داره؟

  1. سلام بله درصورت داشتن غیبت کسری به شما تعلق نمیگیرد

 133. سلام من اعزامی ۵/۱هستم و بنا به دلایل خواص خودم نمیتونم برم ایا میتونم تاریخ اعزاممو تمدید کنم؟

  1. سلام خیر عوض نمی‌کنند میتوانید درخواست بدهید

  2. سلام خسته نباشین
   من معافیت تحصیلیم تا ۱۵ ابان ۱۴۰۰ بود من ۱ ابان اقدام کردم به من گفتن ۱ روز غیبت داری و سه ماه اضافه خوردی ایا این محاسبه میشه ؟ کسری هام چی ؟

 134. سلام من متولد 5 ۸۱ هستم و شهریور سال۹۹ فارغ التحصیل شدم امسال میتونم دانشگاه ثبت نام کنم؟!

  1. سلام شما از تاریخ فراغت تحصیل یک سال زمان دارید خود را به نظام وظیفه معرفی نمایید

 135. سلام اگر بخوایم دوباره دفترچه پست کنیم چن ماه اضافه خدمت داره؟ممنون

  1. باسلام بستگی به میزان دیرکردتون داره. اما اضافه خدمت حداکثر ۶ماه است.

  2. با سلام . من اعزامی 1380.12.18 هستم چهار بار فرار کردم بعلت مشکلات خانوادگی چطور بفهمم چند ماه از خدمتم باقی مونده بعد سال 80خدمت هجده ماه بود الآنم همون 18 ماه حساب میکنن بعد چطور بدونم چقد از خدمتم باقی مونده . ممنون میشم جواب بدید واقعان الآنم تو شرایط سختی بسر میبرم .

   1. سلام باتوجه به فرارهای متوالی شما قطعاجریمه و اضافه خدمت می‌خورید بامشاوران ماتماس داشته باشید

 136. سلام اگر بخوایم دوباره دفترچه پست کنیم چن ماه اضافه خدمت داره؟

  1. باسلام وقت بخیر
   بستگی به میزان دیرکردتون داره. اما اضافه خدمت حداکثر ۶ماه است.

   1. سلام. من متولد ۱۵ اسفند ۱۳۸۰ هستم دیپلم رو سال ۹۸-۹۹ گرفتم یک سال کنکور دادم . دوباره یکسال دیگه هم کنکور دادم دانشگاه قبول شدم میتونم بره دانشگاه یا نه؟

    1. سلام. اگر برای تمدید معافیت تحصیلی مراجعه کرده آید مشکلی از لحاظ نظام وظیفه ندارید در غیر اینصورت باید برای اعزام دفترچه را پست کنید برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 137. درود
  وقت بخیر
  بنده آذر ۹۹ فارغ تحصیل کارشناسی شدم و تا آذر ۱۴۰۰ مشمول هستم
  بنده قصد دارم علاوه بر کنکور ارشد ۱۴۰۰ ؛ در کنکور ۱۴۰۱ هم شرکت کنم و حدودا ۹ الی ۱۰ ماه غیبت کنم و ارشد بخونم
  راه حلی هست برای اینکه با وجود غیبت در دانشگاه ثبت نام کنم ؟

   1. با سلام
    منم موردی شبیه ایشون دارم
    میتونم پس از قبولی از دانشگاه موردنظر،برم سربازی و پس از اتمامش برگردم دانشگاه و رشته ی قبولیم رو ثبت نام کنم و ادامش بدم ؟
    یا باید مجدد کنکور بدم؟
    سپاسگذارم

    1. سلام شما زمانی که در دانشگاه قبول میشوید ایست خدمتی می‌خورید ومیتوانید ادامه تحصیل بدهید شما باید مجدد کنکور بدهید

 138. سلام. من سال ۹۸ دیپلم گرفتم. یه سال موندم پشت کنکور. ورودی سال ۹۹ کارشناسی ام. تا فروردین ۱۴۰۰ معافیت داشتم اما نرفتم. امروز رفتم پلیس+۱۰ یه نامه زد به دانشگاه که بعلت غیبت مجاز به تحصیل نیستم. چیکار باید بکنم؟ باید اخراج بشم؟

  1. سلام خسته نباشید بنده متولد ۸۰/۶/۲۴ هستم سال ۹۸ یک درس تجدیدی داشتم و این درس تا شهریور همین ماه ۱۴۰۰ طول کشید و امتحان رو همین ماه دادم و میدونم قبول میشم اما جوابش دو هفته دیگه میاد
   ۳ روز دیگه ۲۰ سالم تموم میشه و میرم توی دوره غیبت اما ۱۴ روزه دیگه دیپلمم میاد
   دیپلمم ک اومد پشتش میتونم دانشگاه ازاد ثبت نام کنم با وجود ۱۴ روز غیبتی ک میخورم
   چون این اخرین امتحانی بود ک میتونستم بدم

   1. سلام باید خودتان را به نظام وظیفه معرفی کنید. در غیر این صورت غیبت برای شما محاسبه میشود

 139. سلام من 21سالمه و غیبت غیر موجه دارم از خدمت و میخوام برم خدمت اونوقت باید حبس بکشم؟

  1. سلام یک مدتی رو به عنوان جریمه باید بیشتر خدمت کنید.

 140. سلام من شراط معافیت کفالت مادرم رو دارم ولی شیش ماه اضاف دارم و الان امدم خدمت امیدی هست معاف بشم یا ن ؟با تشکر

   1. سلام بنده سال ۹۸اومدم ۶ماه اضافه دفتر چه ی ندارم ولی بنده در طول خدمت غیبت کردم ۲۰روز ایا راهی وجود دارد بنده بخشیده شوم

    1. سلام شما میتوانید غیبت خود را موجه کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

 141. متولد ۱۰ تیر ۸۲ هستم و در پایه دوازدهم درس تجدیدی دارم و باید شهریور ماه امتحان بدم و هنوز معافیت تحصیلی نگرفتم تا چه زمانی وقت دارم که معافیت تحصیلی بگیرم
  تا الان امکانش هست غیبت خورده باشم

  1. سلام خیر به احتمال زیاد غیبت نخوردید به پلیس یه علاوه ده مراجعه و استعلام بگیرید

  2. سلام من متولد ۱۳۶۴ هستم متاهل هستم و دوتا فرزند دارم الان هم درحال خدمت هستم ایا اضافه خدمت من بخشیده میشه ممنون ازشما

   1. سلام درصورت رعایت یک سری از موارد خود فرمانده میتواند ۳ ماه رو ببخشد یا اگر بخشنامع عفو اضاف بیاد بله

 142. سلام من متولد1358هستم سال 1377به خدمت سربازی رفتم حدودا20ماه خدمت کردم ودیگه نرفتم الان حدودا23سال میگذره جلوی کدملی من گرفته شده نمیدونم چیکاربایدبکنم میترسم برم مشمول زندان وبازداشت بشم لطفا راهنمایی کنید

  1. با سلام متاسفانه چاره ای نیست .باید تکلیف سربازی شما معلوم شود .

  2. سلام خسته نباشید.من یک نوجوان ۱۷ ساله هستم و فعلا شرایط مالی و جسمی خوبی ندارم .میخوام انشاالله از ۲۰ سالگی خدمت برم.میخواستم بدونم که چند ماه اضافه خدمت دارم و اینکه آیا حبس باید برم؟
   و آیا میشه در این شرایط گواهی نامه گرفت؟

   1. سلام. سن مشمولیت ۱۸ سال است تحت شرایط خاصی میتوانید تا ۲۰ سالگی از معافیت تحصیلی استفاده کنید.فعلا که اضافه خدمت ندارید برای استعلام وضعیت نظام وظیفه میتوانید به دفاتر پلیس +10مراجعه کنید.
    برای دریافت گواهینامه طبق قانون جدید نیاز به کارت پایان خدمت ندارید.

   2. سلام من ۲۹ ۱۰ باید میرفتم دفترچه بگیرم بعد از چند ماه اضافه میخورم

    1. سلام اگر از ۱ روز تا ۳ ماه غیبت داشته باشید ۳ ماه اضافه خدمت و از ۳ ماه به بعد غیبت داشته باشید ۶ ماه اضافه خدمت میخورید

 143. من۴سال غیبت دارم..متاهل هستم و یک فرزند هم دارم..پدرم ۳۰ماه ایثارگری داره..آیا معافیت ایثارگری میتونم بگیرم؟

  1. سلام من دو سال دانشگاه رفتم اما نتونستم فوق دپلممو بگیرم حالا اگر بروم خدمت این دو سال معافیت تحصیلی داشتم ولی مدرک نگرفتم غیبت حساب میشه اگر حساب بشه اضافه خدمت دوسال حدودا چقدر میشه

 144. من ۴سال غیبت دارم..متاهل هستم و یک فرزند هم دارم..پدرم ۳۰ماه ایثارگری داره..آیا معافیت شامل حال من میشه؟

 145. سلام.من اعزامی یک مرداد ماه هستم و یک بار نیز تمدید کردم آیا میشه به علت شرکت در کنکور ارشد برای بار دوم اعزام رو تمدید کنم تا بتونم کنکور ارشد شرکت کنم؟

  1. باسلام برای اعزام اقدام کنید وقتی جواب بیادایست خدمت میخورید و ادامه تحصیل میدین.

   1. سلام خسته نباشین من متولد 1381/5/12 هستم سال 1399 از کنکور قبول نشدم ومجددا در سال 1400 امسال کنکور دادم وتابحال به نیروی انتظامی هم به دلیل عدم آ گاهی مراجعه نکردم آ یا مشمول غیبت هستم تکلیف چیست

    1. سلام تاریخ پایان تحصیل شما میتواند غیبت یا عدم غیبت شما را تعیین کند.

 146. سلام. من متولد 1380مرداد ماه هستم دوساله اصلا اقدام نکردم. الان میخوام اقدام کنم چی میشه ؟

   1. سلام من سه سال نرفتم بابام هم سنش 76هستش میتونم معافیت کفالت بگیرم

  1. سلام من مدت آموزشی را گذراندم و یگان بعد از آموزشی پایگاه هوایی چابهار است که 2000کیلومتر با شهرم فاصله دارد دو روز زودتر باید حرکت کنم که باید خودم را معرفی کنم و هنوز خود را معرفی نکردم و به بیماری کرونا مبتلا شدم و تحت درمان هستم چگونه می توانم مدارک پزشکی خود را ارائه کنم که مشمول قانون غیبت نشوم

 147. سلام من من برج 10 سال1400 بیست و دو ساله میشم. دانشجوی ورودی سال 1398 هستم ، بعد از پایان پیش دانشگاهی یک سال پشت کنکور بودم و به نظام وظیفه مراجعه نکردم، یعنی اطلاعی نداشتم. بعدش از اون مدت برای ثبت نام دانشگاه اقدام کردم، اونجا یک برگه به من دادن و گفتن باید ببری نظام وظیفه و استعلام بگیری اگه غیبت نداشته باشی میتونی ثبت نام کنی. وقتی برگه رو بردم توی سیستم نگاه کردن دیدن من مشمول غایب هستم و نمرات پیش دانشگاهیم ثبت نشده، نمرات پیش دانشگاهیم رو آوردم ثبت کردن، بعدش گفتن اشکالی نداره، میتونی ادامه بدی.
  میخواستم ببینم بعد از ثبت نمراتم غیبتم پاک شده؟

  1. سلام بله در واقع قبل از اون شما دیپلم ردی به حساب میومدید

  2. با سلام و خسته نباشید من سال90دانشگاه قبول شدم متولد70هستم و موفق به دریافت فوق دیپلم نشدم رشتم itپیوسته بود از زمان نرفتم مدرکم همون دیپلم هست شرایط من چیه.یعنی اگر تو مدت ثنوات تحصیلی موفق به افزایش مدرک نشدم مدت ثنوات برایم غیبت محصوب میشه؟؟؟

   1. سلام. دانشجویانی که از تحصیل انصراف داده باشند پس از یک سال باید مراحل اعزام را پیگیری کنند و از آن به بعد غایب محسوب می شوند.

 148. سلام من دفترچه ارسال کردم الان تاریخ اعزام رو زده یک مرداد در صورتی که من 8 مرداد کنکور ارشد دارم راهی هست اعزامم رو تمدید کنم خیلی ممنون

  1. سلام بله میتونید از طریق پلیس+10 اعزامتون رو تمدید کنید.

 149. با سلام
  من ورودی سال ۹۲ دانشگاه هستم تا سال ۹۶ در دانشگاه در س خواندم وای مدرک لیسانس رو نگرفتم و برای نظام وظیفه اقدامی نکردم و
  اینکه با استعلام گرفتن وضعیت خدمت امکان ابلاغ اعزام به خدمت است؟

 150. سلام
  متولد 11 اسفند 1378 در روستا زندگی می کنیم
  با موتور مجبور به کار با پدر ام بودم وضع مالی خیلی بدی داشتیم حدود 1 سال پیش پدرام تصادف کرد دستش و ریه هاش اسیب دید
  شرایط کرونا هم که بود ایا میتونیم از ایثارگری پدرام استفاده کنم بعد این غیبت چگونه حساب میشود افتادگی پلک و دوبینی هم دارم ایا پزشکی هم شامل غیب میشود

  1. سلام شما میتوانید از معافیت پزشکی استفاده کنید

  2. سلام من خدمتم تمام شده و حالا سه ماه غیبت دفترچه دارم چطور میتونم این ۳ ماه رو معاف بشم و تسویه کنم ؟

   1. سلام باید این دوره را بگذرانید .تنها راه عفو است که بعید است انجام شود .

 151. سلام خسته نباشید . من ورودی سال 96 دانشگاه هستم . هفته گذشته مدرک موقت لیسانس را دریافت کردم و داخل اون نوشته که پایان معافیت تحصیلی . همان طور که میدونید معافیت دانشگاه ها پنج ساله است و من تا سال 1401 معافیت داشتم اما داخل مدرک نوشته که پایان معافیت . من مرداد ازمون ارشد دارم . میخواستم بپرسم که اگر امسال قبول نشم و بخوام سال اینده امتحان بدم ایا این یک سال برام غیبت سربازی میخوره یا خیر

  1. سلام
   پس از اتمام تحصیل شما 1 سال معافیت تحصیلی همچنان دارید و تا 1 سال بعد میتونید کنکور ارشد شرکت کنید

 152. سلام خسته نباشید با کارت معافیت پزشکی میتونم واس نظام ثبت نام کرد

  1. سلام من غیبت داشتم ولی دانشگاه ازاد در حال تحصیلم چجوری پس منو ثبت نام کردن؟

 153. سلام خسته نباشید میخوام با کارت معافیت واس نظام ثبت نام کنم میشه آیا

  1. سلام همسر من بخاطر مشکلی ماه آخر سربازی به زندان پادگان افتاد و بعد دوماه بهش اضافه خدمت دادن بعد از اینکه به مرخصی امد دیگه برنگشت. الان ۱۵ سال گذشته . قانون چی میگه و چطور باید پایان خدمت بگیره

 154. سلام. متولد سال 70هستم و غیبت کردم و خدمت نرفتم. راهی نیست ک خدمت رو بخرم یا معافیت دائم بگیرم؟

  1. با سلام سایت خرید بسته است جهت مشاوره معافیت تماس بگیرید.

  2. با سلام و خسته نباشید من سال90دانشگاه قبول شدم متولد70هستم و موفق به دریافت فوق دیپلم نشدم رشتم itپیوسته بود از زمان نرفتم مدرکم همون دیپلم هست شرایط من چیه.یعنی اگر تو مدت ثنوات تحصیلی موفق به افزایش مدرک نشدم مدت ثنوات برایم غیبت محصوب میشه؟؟؟

   1. سلام. دانشجویانی که از تحصیل انصراف داده باشند پس از یک سال باید مراحل اعزام را پیگیری کنند و از آن به بعد غایب محسوب می شوند.

 155. سلام بنده تاریخ فراغت از تحصیلم ۱۳۹۹/۰۴/۰۳ بوده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۸ اقدام به پست کردن سربازی کردم و تاریخ اعزام ۱۴۰۰/۰۴/۰۱ است و میخواهم اقدام به پذیرش در سپاه بکنم ولی نیاز به مدت دوماه نامه نگاری و پیگیری است به خاطر همین میخواهم تاریخ اعزام را تمدید کنم آیا وارد غیبت می شوم؟

  1. با سلام هرگونه عدم اطلاع رسانی به نظام وظیفه و مشخص نبودن شرایط شما باعث غیبت میشود. لذا در اسرع وقت کار خود را پیگیری نمایید که در شرایط ثبت غیبت قرار نگیرید.

  2. سلام و وقت بخیر
   در سال ۱۴۰۱ ، اگر از دانشگاهی قبول شم ،میتونم برم خدمت و پس از پایان خدمت ،تو همون رشته و دانشگاه قبولیم ادامه تحصیل بدم؟
   یا اعتبارش از بین میره و باید دوباره کنکور بدم؟
   متشکرم از شما

   1. سلام شما زمانی که در دانشگاه قبول میشوید ایست خدمتی می‌خورید ومیتوانید ادامه تحصیل بدهید

 156. با عرض سلام وخسته نباشید،اگر فرد در دوران آموزشی غیبت کند تجدیددوره شود این غیبت باعث اضافه خدمت میشودیاخیر؟

 157. سلام متولد ۸۰/۸/۲۱هستم و خرداد ۹۹ قبول شدم الان من پیگیر استخدام انتظامی ام به من گفتن باید خرداد ۱۴۰۰ بری پست کنی بعد میگن ۳ ماه بخاطر کنکور میاد رو خرداد و میشه شهریور و باید شهریور پست کنی من کی برم پست کنم که اضاف خدمت سنواتی نخورم؟

  1. سلام شما میتوانید با برگه شرکت در کنکور، شهریور ماه به پلیس +10 مراجعه کنید.

  2. سلام من قرار بود برج 6برم خدمت به دلیل اینکه ارتش افتادم تمدیدش میخواستم بکنم نشد و الان رفتم براتمدید که تمدیدش کنم بیوفتم نیروانتظامی یا سپاه آیا امکان داره بیوفتم
   واینکه اضافه خدمت خوردم

 158. سلام.اگه 3 سال غیبت داشته باشیم و شرایط معافیت داشته باشیم ایا مشمول معافیت میشیم یا غیبت داشتن معافیت باطل میکنه؟

  1. سلام دوست عزیز
   فقط میتوانید از معافیت پزشکی اقدام کنید

 159. سلام یه سوالی داشتم من الان شش ماه اضافه خدمت دارم و الان سربازم آیا اجازه کار دارم؟آیا غیبتم مانع کار کردنم نمیشه؟خواهشا جواب بدید

  1. سلام دوست عزیز
   موضوع خود را دقیق تر شرح دهید یا با کارشناسان ما تماس بگیرید

   1. سلام من متولد ۳۰/ ۰۶ / ۸۱ هستم و قیل از هیجده سالگی در سال ۹۹ فارغ‌التحصیل شدم
    به دلیل بی اطلاعی فکر میکردم تا نوزده سالگی مهلت دارم اما معافیت تحصیلی نگرفتم
    امسال سال دوم کنکور دادم و رتبه خوبی اوردم اما الان بهم گفتن احتمالا غیبت میخوری و نمیتونی دانشگاه بری
    هنوز نوزده سالم نشده
    به نظر شما غیبت میخورم یا تا ۱۹ سالگی وقت دارم ؟
    اگر غیبت بخورم راهی هست که بتونم برم دانشگاه ؟ به شدت تحت فشارم لطفا جواب بدین

    1. سلام.شما بعد از اتمام تحصیل یک سال معافیت تحصیلی دارید.

     1. سلام من دقیقا ۵ ماه خدمت کردم وبه دلایلی به یگان دیگری منتقل شدم ولی الان ۳ ماه و ۱۲ روزه که خودم رو معرفی نکردم و میترسم از اینکه دادگاهی بشم و حبس بگیرم وغیبتم هم بعلت مشکلات شخصی بود که مدرکی ندارم و فقط یه گواهی پزشک متخصص دارم که ۳ ماه استراحت نوشته و اگه برم خودمو معرفی کنم به یگان جدید چه چیزی در انتظارمه و دادگاهی و حبس یا آیا امکان داره به دادگاه ارجاع نشم و توی یگان حل بشه ودادگاه نرم

     2. سلام با توجه به دلیل قانع کننده احتمالش کمه حبس بیشتر جریمه نقدی لحاظه

 160. سلام
  من بار دوم که دستگیر شدم سه ماه حبس برام در نظر گرفته شد با قرار عفو مشروط بعد از یکماه آزاد شدم
  ولی بعد از آزاد شدن خودم رو به یگان معرفی نکردم ، الان 7 ساله که از این موضوع گذشته ، اگر بخوام خودم رو معرفی کنم با توجه به اینکه مادرم مشکل اعصاب و روان داشته و خودم هم بیماری پوستی امکانش هست که بخشیده بشم ؟ نظر شما چیه جدای از اینکه قاضی تصمیم میگیره؟

  1. سلام دوست عزیز
   ممکن است قاضی در اجرای حکم مساعدت کند . باشرایط فعلی خود اقدام کنید نتیجه بهتری کسب میکنید

   1. سلام من متولد ۷۶ هستم و دو سال هم کنکور دادم شش ماه اضافه خدمت دارم اگه تحت پوشش کمیته امداد باشم اضافه خدمتم بخشیده میشه

    1. با سلام خدمت شما ببخشید مزاحم شدم یکی از دوستان بنده در حال گذراندن دوره آموزش سربازی هستند که تقریبا سه روز مانده خدمت دوره آموزشی تمام شود و معرفی به یگان شوند که تو این دوران مشمول پنج روز غیبت هستند آیا ایشان تجدید دوره خواهند شد و دوباره آموزش را به سر می برند یا نه فقط اضافه خدمت میگیرند

     1. سلام قانون تجدید دوره آموزشی برای دو دسته افراد تعریف شده است. دسته ی اول افرادی هستند که مدت زمان بیش از دو سال از غیبت و فرارشان میگذرد. این افراد باید دوباره مراحل اعزام و دوره اموزشی را سپری کنند. همچنین این افراد در دادگاه های قضایی نظامی مورد بازخواست قرار میگیرند.
      دسته ی دوم مربوط به کسانی است که زمان فرارشان کمتر از دو سال میباشد در چنین شرایطی فرد به یگان قبلی منتقل میشود و گذراندن دوباره دوره آموزشی ضروری نمیباشد و تنها موضوع فرار این افراد در دادگاه های نظامی مورد بررسی قرار میگیرد و جریمه های لازم برایشان در نظر گرفته میشود

     2. سلام خسته نباشید من 6/30/99فارغ تحصیل شدم الان هنوز به خدمت نرفتم و چند روز پیش تسویه کردم ایا اضاف میخورم

     3. سلام. مشمولانی که مدت غیبت اولیه آن ها تا سه ماه باشد سه ماه اضافه خدمت اعمال می شود

 161. سلام. من دیپلم سال ۹۸ دارم و برای دومین بار کنکور دادم. تا آخر شهریور فرصت داشتم خودم رو معرفی کنم ولی به دلایلی با تاخیر روز 10 مهرماه خودم رو معرفی کردم واسه معافیت پزشکی. الان اگه معاف نشم میتونم دانشگاه ثبت نام کنم؟

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز باید 10 روز رو توجیه کنید

   1. سلام من متولد ۷۶ هستم و دو سال هم کنکور دادم شش ماه اضافه خدمت دارم اگه تحت پوشش کمیته امداد باشم اضافه خدمتم بخشیده میشه

  2. سلام من علی هستم سال ۹۷ دیپلم گرفتم وسال سال ۹۸ دانشگاه ثبت نام کردم اما کلاسشو نرفتم مافعیتم تا آخر بهمن ۹۹ بوده متو لد ۱۳۷۸/۱۰/۱۴ هستم میخواستم بپرسم غیبت خوردم ؟

   1. سلام شما از تاریخ انصراف تنها یک سال زمان دارید وضعیت تحصیلی خود را به نظام وظیفه معرفی نمایید اگر انصراف نزدید به دانشگاه مراجعه و درخواست بازگشت به تحصیل بدهید

    1. سلام من در حال خدمت سربازی هستم اعزامی برج چهار ۱۴۰۰ هستم میگن به خدمت اضافه شده چهار ماه آیا برای ما محسوب میشود

     1. سلام. مدت زمان خدمت سربازی برای هر فرد با توجه به قوانین زمان اعزام تعیین میشود و پی از آن تغییر قانون روی مدت زمان خدمت سربازی تاثیر نمی‌گذارد.

    2. سلام ببخشید من ۱ بهمن باید اعزام شم.و ۶ ماه غیبت دارم.اگه ۱ بهمن به محل اعزام نرم و یکماه بعد برم باز اضافه خدمت میخورم؟

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید