اضافه خدمت سربازی + ضوابط بخشودگی اضافه خدمت

شرایط اضافه خدمت سربازی

اضافه خدمت سربازی نوعی تنبیه است که به دلایل مختلف برای مشمولان خدمت سربازی در نظر گرفته می شود. برای مشمولان خدمت، به دلایل مختلفی از جمله غیبت ناموجه سربازی، مرتکب شدن جرمی حین خدمت و یا نافرمانی ممکن است اضافه خدمت لحاظ شود.

اضافه خدمت انواع مختلفی اعم از اضافه خدمت غیبت ناموجه سربازی، اضافه خدمت دفترچه ای، اضافه خدمت انضباطی و اضافه خدمت سنواتی دارد. معمولا اضافه خدمت سربازان بخشیده می شود. بخشیده شدن اضافه خدمت ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد و یا عفو خدمتی به سرباز تعلق بگیرد.

میزان اضافه خدمتی که برای مشمولان خدمت سربازی در نظر گرفته می شود، با توجه به علت لحاظ شدن اضافه خدمت، گوناگون است. مثلا اضافه خدمت سنواتی 180 روزه و اضافه خدمت 90 روزه دفترچه ای از رایج ترین اضافه خدمت ها هستند.

دوره خدمت سربازی برای پسران بالای 18 سال کشور ما 2 سال در نظر گرفته شده است. مشمولان خدمت با داشتن معافیت های گوناگون می توانند خدمت سربازی خود را به تعویق بیندازند.

در غیر این صورت مشمولان خدمت سربازی به واسطه اضافه خدمت مجازات شده و دوره خدمت آن ها از دو سال بیشتر خواهد شد. شما برای آشنایی با نحوه استعلام غیبت سربازی می توانید مقاله استعلام غیبت سربازی را مطالعه کنید.

مشمولان خدمت سربازی با داشتن آگاهی کافی در رابطه با ضوابط بخشودگی اضافه خدمت سربازان می توانند عملکری هوشمندانه در این راستا داشته باشند. ما مشاوران آویژه با هدف ارائه اطلاعات به روز در رابطه با نظام وظیفه و تشریح فرایند اضافه خدمت سربازی در این مقاله سعی کردیم شما را یاری کنیم.

اگر در رابطه با اضافه خدمت سربازی سوالی دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

انواع اضافه خدمت سربازی و چگونگی لحاظ شدن آن

همانطور که گفتیم برای مشمولان خدمت سربازی مجازات اضافه خدمت در صورت نافرمانی در نظر گرفته شده است. این نافرمانی ها می تواند شامل سهل انگاری برای پست کردن دفترچه نظام وظیفه و یا نادیده گرفتن قوانین پادگان هنگام خدمت باشد.

توجه داشته باشید اضافه خدمت سنواتی مربوط به قبل از اعزام شدن می باشد. اما اضافه خدمت انضباطی و غیبت ناموجه بعد از اعزام مربوط به دوره خدمت مشمولان می باشد. در ادامه به تشریح و ارائه مطالب مفیدی در رابطه با هر کدام از این موارد پرداخته ایم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

اضافه خدمت سنواتی

اگر فردی به سن 18 سالگی رسیده باشد و معافیت دائم یا موقت به او تعلق نگیرد هرچه سریع تر باید اقدام به پست کردن دفترچه نظام وظیفه کند. در غیر این صورت غیبت ناموجه و در پی آن اضافه خدمت سربازی برای فرد مشمول در نظر گرفته می شود.

پسران کشور ما به محض پایان 18 سالگی، مشمولان خدمت سربازی قلمداد می شوند. به همین دلیل با مراجعه به دفاتر پلیس +10 باید نسبت به اعزام و یا دریافت معافیت خدمت سربازی اقدام کنند.

باید در نظر داشته باشید که با توجه به مدت زمانی که فرد غایب بوده است، برایش اضافه خدمت سربازی در نظر گرفته می شود. اما تشویقی های مناسبتی زیادی برای مشمولانی که اقدام به پست کردن دفترچه خدمت سربازی می کنند در نظر گرفته شده است.

معمولا اضافه خدمت سنواتی افرادی که به خدمت اعزام شده اند در روز هایی مانند 22 بهمن، عیدها، دهه های مبارک یا مقدس بخشیده می شود. بنابراین اگر برای شما نیز اضافه خدمت سنواتی ثبت شده است نگران نباشید، زیرا راه های کم کردن اضافه خدمت سربازی و بخشش آن وجود دارند.

ارتکاب به جرم حین خدمت

مشمولان پس از پست کردن دفترچه نظام وظیفه سرباز کشور محسوب می شوند و باید مقررات خاصی را رعایت کنند. افرادی که حین خدمت سربازی از قوانین پادگان سرپیچی کنند بسته به نوع تخلف به شکل های گوناگونی مجازات می شوند.

اضافه خدمت سربازی رایج ترین تنبیه و یا مجازاتی است که برای سربازان در نظر گرفته می شود. اضافه خدمت ها حین خدمت سربازی شامل دو دسته اساسی اعم از خودداری حضور به موقع در پادگان و بی نظمی در محل خدمت می شود.

اضافه خدمت انضباطی

همانطور که مستحضرید سربازان موظف به انجام برخی امور و همچنین خودداری از انجام امور دیگری هستند. اگر سربازی با نادیده گرفتن مقررات نظام وظیفه و پادگان محل اعزام اقدام به انجام عملی کرد، با ثبت اضافه خدمت سربازی در پرونده اش مجازات می شود.

در ادامه لیستی از انواع سرپیچی های سربازان را شاهد هستیم.

سهل انگاری در انجام امور محوطهعدم احترام به مسئولان پایه بالاترخودداری از انجام دستورات مافوق
داشتن موی سر بلند یا مدل موی نامناسبخودداری از شرکت در کلاس های عقیدتینداشتن پوشش مناسب در پادگان
بحث و دعوا با مسئولان یا دیگر سربازانپست ندادن در پاسداریتاخیر در حضور بعد از مرخصی
به همراه داشتن وسایل غیر مجاز

 

هر مسئول با توجه به سمت و پایه ای که دارد می تواند بخشی از اضافه خدمت سرباز را ببخشد. توجه داشته باشید برای همه بی نظمی ها میزان مشترکی اضافه خدمت در نظر گرفته نشده است. در ادامه این مقاله در مورد مدت زمان در نظر گرفته شده برای اضافه خدمت توضیح خواهیم داد.

غیبت ناموجه

اگر فردی به خدمت سربازی اعزام شود و پس از آن از رفتن به پادگان خودداری نماید، برایش غیبت غیر مجاز و در پی آن اضافه خدمت نهست اعمال می شود. لفظ نهست برای سربازانی به کار می رود که از مراجعه حضوری پرهیز می کنند.

در اضافه خدمت نهست نیز راه بخشودگی اضافه خدمت مشمولان غایب موجود است. مشمولان غایب باید به فرمانده یگان خود مراجعه کنند و به ارائه مدارک و دلایل قانع کننده ای برای غیبت خود بپردازند.

در این صورت مسئولان و فرماندهان در صورت مقبول بودن موقعیت و مدارک فرد غایب می توانند بخش قابل توجهی از اضافه خدمت غایبین را مورد عفو قرار دهند.

مدت اضافه خدمت سربازی

همانطور که گفته شد، مدت زمان اضافه خدمت برای افراد با شرایط مختلف یکسان نیست. در واقع مدت اضافه خدمت ثبت شده در پرونده سربازان متخلف فرق دارد. در ادامه از زمان در نظر گرفته شده برای اضافه خدمت های گوناگون مطلع خواهیم شد.

مدت زمان اضافه خدمت سنواتی

معمولا اضافه خدمت سنواتی نظام وظیفه مورد بخشش قرار می گیرد و سربازان مجبور به گذراندن این اضافه خدمت نمی شود. در ادامه شاهد جدولی از بازه های زمانی این اضافه خدمت هستیم.

میزان اضافه خدمتمیزان غیبت
سه ماه اضافه خدمتتا سه ماه غیبت ناموجه
شش ماه اضافه خدمتبیش از سه ماه غیبت ناموجه
اضافه خدمت+ سرباز فراری و معرفی به مراجع قضاییبیش از یک سال غیبت ناموجه

مدت زمان اضافه خدمت انضباطی

طبق قوانین جدید نظام وظیفه و بیانات غلامرضا رحیمی پور، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح، اضافه خدمت انضباطی دیگر مانند گذشته نیست. در واقع بر اساس قانون جدید اضافه خدمت سربازی، اضافه خدمت انضباطی از بین قوانین نظام وظیفه حذف شده است.

اضافه خدمت نهست

هر سرباز نظام وظیفه باید در موعد مقرر در پادگان مربوطه حضور پیدا کند. در غیر این صورت به ازای هر روز غیبت دو روز اضافه خدمت غیبت سربازی برایش لحاظ می شود.

توجه داشته باشید سربازانی که به تعداد زیادی غیبت می کنند و یا مدت زمان غیبت آن ها بیش از دو ماه شود، سرباز فراری به حساب می آیند و پرونده آن ها به دادسرا ارجاع داده می شود.

ضوابط بخشودگی اضافه خدمت سربازان

🟩 سازمان نظام وظیفه هر ساله به منظور فراهم آوردن تسهیلات برای سربازانی که دارای اضافه خدمت غیبت سربازی هستند، اطلاعیه هایی منتشر می کند. در این اطلاعیه ها شرایط بخشودگی اضافه خدمت مشمولان غایب درج می شود.

🟩 معمولا روش هایی که برای کم کردن اضافه خدمت سربازی در نظر گرفته می شوند؛ مستلزم مراجعه در موعد مقرر و پست کردن دفترچه نظام وظیفه می باشد. برای مثال هرساله اضافه خدمت های 90 روزه و حتی 180 روزه پس از اعزام شدن به خدمت سربازی بخشیده می شوند.

🟩 از جمله ضوابط بخشودگی اضافه خدمت سربازان می توان به بخشش های مناسبتی اشاره کرد. سازمان نظام وظیفه شرایط بخشش اضافه خدمت غیبت سربازی حین خدمت را در اعیادی مانند عید غدیر فراهم آورده است.

🟩 افراد دارای امتیازات ویژه و موقعیت های مستثنی شرایط بخشودگی راحت تری دارند. در ادامه شاهد مهم ترین امتیازاتی که برخی مشمولان دارند هستیم.

سربازانی که حداقل حافظ یک جزء از قرآن کریم هستند.

سربازانی که در مناطق بد آب و هوا حداقل به مدت یک سال خدمت کرده اند.

نفرات برتر هر گردان یا گروهبان در دوره آموزشی

افراد برتر مسابقات فرهنگی، ورزشی و… سازمان نیروهای مسلح

افرادی که در مناطق دور افتاده و دور از محل سکونت خود خدمت می کنند.

مدارک لازم برای بخشودگی غیبت سربازی

توجه داشته باشید که اضافه خدمت سربازی به دلایل متعددی به مشمولان خدمت تعلق می گیرد. به همین دلیل مدارکی که برای بخشیدن این اضافه خدمت ها لازم است، بسیار متفاوت می باشند. اما در ادامه شاهد لیستی از اصلی ترین مدارک مورد نیاز برای بخشیدن اضافه خدمت غیبت سربازی هستیم.

اصل و کپی شناسنامه

اصل و کپی کارت ملی

گواهی فرماندهان و مسئولان نیروهای مسلح

گواهی و تایید معاونان نیروی انسانی یگان مربوطه

گواهی و تایید عقیدتی سیاسی یگان مربوطه

بخشش انواع اضافه خدمت های سربازی

✍️✍️ سخنی از مشاوران آویژه

هر ارگانی با توجه به قوانین خاص خود ضوابطی را دارا می باشد که مشمولان مستلزم به رعایت این مقررات هستند. اگر مشمولان خدمت سربازی نسبت به مقررات ارگان مربوطه و پادگان محل اعزام بی توجهی کنند، مجازات اضافه خدمت برایشان لحاظ خواهد شد.

از طرفی شرایط بخشش اضافه خدمت نظام وظیفه نیز فراهم شده است. اما سربازان باید از جزئیات و نحوه بهره مندی از بخشش اضافه خدمت غیبت سربازی مطلع باشند تا بتوانند هوشمندانه ترین عملکردها را در راستای بخشودگی غیبت سربازی انجام دهند.

مشاوره نظام وظیفه همواره جامع ترین و معتبرترین اطلاعات را در اختیار کاربران قرار می دهد. اگر شما نیز جزء آن دسته از مشمولانی هستید که آگاهی کافی در رابطه با چگونگی بخشش اضافه خدمت سربازان ندارید می توانید با مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

اضافه خدمت سربازی + ضوابط بخشودگی اضافه خدمت

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/1/9

جمعه

1403/1/10

شنبه

1403/1/11

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید