برگه سبز سربازی چیست؟ شرایط و مدارک موردنیاز برای دریافت برگه سبز سربازی کدامند؟

برگه سبز سربازی چیست؟ شرایط و مدارک موردنیاز برای دریافت برگه سبز سربازی کدامند؟

دوره سربازی یکی از دوره هایی است که دارای قوانین و مفاهیم بسیار زیادی می باشد. بنابراین مشمولان خدمت نظام وظیفه باید قبل از اقدام به اعزام، تمامی مفاهیم و قوانین این دوره مهم از زندگیشان را بیاموزند.

یادگیری این قوانین به آنها کمک خواهد کرد که دوره سربازی خود را بدون دردسر، به راحتی و در کوتاه ترین زمان ممکن به پایان برسانند. یکی از مفاهیمی که در همان ابتدای کار، مشمول با آن روبرو می شود، برگه سبز سربازی است.

ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با این واژه به طور کامل آشنا کنیم. پس اگر چیزی به پایان سن 18 سالگی شما نمانده است و باید به طور جدی به سربازی فکر کنید، این مقاله را حتما بخوانید.

برگه سبز سربازی چیست؟

برگه سبز همان طور که از نامش پیداست، مجوزی برای ورود به دوره خدمت نظام وظیفه است؛ یعنی اینکه ثبت نام و یا معرفی سرباز به سازمان نظام وظیفه تکمیل شده است و می تواند در تاریخ درج شده به خدمت نظام وظیفه اعزام شود.

روش کار چنین است که زمانی که می خواهید خودتان را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنید، باید به یکی از دفاتر پلیس +10 مراجعه کنید. در دفتر پلیس +10 اطلاعات شما در سیستم ثبت خواهد شد و به شما یک برگه سبز خواهند داد.

برگه سبز نشان دهنده آمادگی فرد برای انجام خدمت نظام وظیفه است. در این برگه علاوه بر اطلاعات مشمول، تاریخ اعزام به خدمت نیز نوشته شده است. مشمولینی که به موقع اقدام به دریافت این برگه نکنند؛ وارد غیبت می شوند و محرومیت هایی برای آنها در نظر گرفته خواهد شد.

برگه سبز سربازی چیست؟

مراحل دریافت برگه سبز سربازی به چه صورت می باشد؟

مشمولان برای دریافت این برگه یا درخواست معافیت پزشکی، کفالت و… باید به پلیس +10 مراجعه کنند. شما نیز باید مدارک لازم را به پلیس +10 ارائه دهید. پلیس +10 دو فرم به شما خواهد داد.

 • فرم معاینه پزشکی

یکی از اولویت های اصلی نظام وظیفه، حفظ سلامت سربازان است. سازمان نظام وظیفه قبل از صدور برگه سبز باید از وضعیت سلامتی مشمول مطمئن شود. بنابراین یک برگه به شما ارائه خواهند کرد. در این برگه آدرس پزشکی که قرار است شما را معاینه کند، درج شده است.

شما باید این برگه را به پزشک معتمد سازمان نظام وظیفه تحویل دهید تا شما را معاینه کرده و این برگه را تکمیل کند. البته جواب معاینه به صورت سیستمی به پلیس +10 ارسال خواهد شد. جواب معاینه اولیه زمان زیادی نمی برد و در همان روز آماده خواهد شد؛ اما در صورتی که مشمول عارضه یا بیماری داشته باشد به معاینه های تخصصی تر نیاز خواهد داشت.

 • فرم واکسیناسیون سربازی

یکی از مواردی که در زمان خدمت از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ایمنی مشمول در برابر بیماری های همه گیر است. از آنجایی که در دوره خدمت، سربازان به صورت جمعی زندگی می کنند، باید در برابر بیماری های همه گیر واکسینه شوند. بنابراین قبل از اعزام، واکسیناسیون مشمولان ضروری است.

واکسن های مننژیت و دوگانه از واکسن های ضروری این دوره هستند، بنابراین باید واکسن های موردنظر را دریافت کنید و این برگه توسط مرکز واکسیناسیون معتبر مهر و امضا شود.

در مرحله بعد، مشمول باید این فرم های تکمیل شده را به پلیس +10 تحویل دهد. در صورتی که در معاینه پزشکی اول مشکلی نداشته باشید، با تحویل فرم های معاینه پزشکی و واکسیناسیون به همراه مدارک، برگه سبز به شما صادر خواهد شد.

در صورتی که پزشک بیماری یا عارضه ای را تشخیص دهد، وضعیت شما فرق خواهد کرد و باید مراحل دیگری را برای دریافت معافیت موقت یا دائم از خدمت طی کنید.

مراحل دریافت برگه سبز سربازی به چه صورت می باشد؟

مدارک لازم برای دریافت برگه سبز سربازی کدامند؟

در زمان مراجعه به پلیس +10 برای ارائه فرم های معاینه و واکسیناسیون، مدارک زیر را به همراه داشته باشید.

کپی شناسنامه یا کارت ملی

عکس 3*4

کپی آخرین مدرک تحصیلی (اصل مدرک تحصیلی برای این کار لازم نیست؛ معمولا اصل مدرک تحصیلی بعد از پایان خدمت به شما داده خواهد شد.)

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

چرا ارائه آخرین مدرک تحصیلی به دفتر پلیس +10 لازم است؟

یکی از مواردی که حتما به خوبی می دانید، این است که مشمولان خدمت سربازی با توجه به مدرک تحصیلی خود، درجه نظامی می گیرند. بنابراین هر چه مدرک بالاتری به سازمان نظام وظیفه ارائه دهید، درجه نظامی بالاتری خواهید داشت و خدمت شما راحت تر خواهد شد. بنابراین ارائه کپی آخرین مدرک تحصیلی به سازمان نظام وظیفه بسیار ضروری است.

همچنین در صورتی که مشمول دارای عارضه ای باشد و بخواهد برای معافیت پزشکی اقدام کند، نوع مدرک بسیار اهمیت پیدا می کند. یعنی معافیتی مانند معافیت نمره چشم از این نوع معافیت ها است که با مدرک تحصیلی فرد رابطه مستقیم دارد.

برخی از دانشجویان به دلیل بدهکاری به دانشگاه، وضعیت انصراف یا اتمام دانشگاه خود را مشخص نمی کنند؛ این افراد باید قبل از اقدام به سربازی وضعیت آخرین مدرک تحصیلی خود را مشخص کنند. یکی از دلایلی که سازمان نظام وظیفه آخرین مدرک تحصیلی را می خواهد، همین است.

ارسال برگه سبز سربازی به مشمولان در چه تاریخی خواهد بود؟

زمانی که فرم های معاینه پزشکی و واکسیناسیون را به مرکز پلیس +10 تحویل می دهید، مراحل صدور و ارسال برگه سبز شروع می شود. این برگه معمولا تا 10 روز قبل از تاریخ اعزام به خدمت به مشمول تحویل داده می شود. البته ممکن است که تاریخ تحویل زودتر هم باشد.

ارسال برگه سبز سربازی به مشمولان در چه تاریخی خواهد بود؟

سخن آخر

مشمولینی که برای اعزام به خدمت اقدام می کنند، برای اطلاع از زمان اعزام یک برگه سبز دریافت خواهند کرد. این برگه اولین نامه ای است که سرباز دریافت می کند و برای مشخص کردن تاریخ نهایی اعزام به خدمت است. مشمول برای دریافت این برگه، مشمول باید مراحل مختلفی را طی کند که در این مقاله به طور کامل به آن پرداخته شد.

چنان چه شما نیز یکی از مشمولان خدمت نظام وظیفه هستید، برای دریافت اطلاعات دقیق تر و مشاوره بیشتر در مورد قوانین خدمت سربازی می توانید با کارشناسان ما در آویژه در ارتباط باشید.

سوالات متداول

علامت سوالمنظور از کد چند رقمی که در برگه سبز نوشته می شود، چیست؟

کدی که در برگه سبز درج شده است، یک کد مبهم برای مشمولان است و در واقع دانستن یا ندانستن معنی آن کمکی به مشمول نخواهد کرد.

علامت سوالاگر برگه سبز مفقود شود، چه کار باید انجام دهیم؟

در صورتی که به هر علت برگه سبز شما مفقود شود، می توانید به یکی از دفاتر پلیس +10 مراجعه کنید و برای این برگه سبز المثنی دریافت کنید.

علامت سوالآیا امکان این وجود دارد که مشمول تاریخ اعزام خود را به تاخیر بیندازد؟

یکی از مواردی که بسیاری از مشمولان دغدغه آن را دارند، این است که آیا امکان به تاخیر انداختن زمان اعزام وجود دارد یا خیر؟ باید بگوییم در صورتی که مشمول دارای شرایط خاص باشد و بخواهد تاریخ مندرج در برگه سبز را به تعجیل یا تاخیر بیندازد، امکان این امر وجود دارد.

علامت سوالبرگه سفید سربازی چیست؟

مشمولان بعد از برگه سبز، برگه سفید را دریافت می کنند. در این برگه آدرس پادگان آموزشی، ساعت حضور، میزان کسری از خدمت و… درج شده است. داوطلبان اول برگه سبز را دریافت می کنند و بعد از آن باید در تاریخ تعیین شده به پلیس +10 مراجعه کنند تا برگه سفید را تحویل بگیرند.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

برگه سبز سربازی چیست؟ شرایط و مدارک موردنیاز برای دریافت برگه سبز سربازی کدامند؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 11 نظر:
 1. سلام من 30 آبان سربازی ثبت نام کردم متاسفانه بهم اعلام کردن که فرداش یعنی 1 آذر باید اعزام شم، ولی من آمادگیشو نداشتم و نمیدونستم قراره کجا آموزش ببینم نرفتم الان من چیکار باید بکنم که غیبت نخورم؟

  1. شما هرچه سریع تر باید خودتان را معرفی کنید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران مرکز آویژه تماس بگیرید

  1. سلام در صورت انصراف از دانشگاه این امکان را دارید اما در حین تحصیل برای سربازی نمیتوانید اقدام کنید.

 2. سلام من برگ سبز دارم و زمان اعزامم ۱ بهمن ۱۴۰۲ هست. آیا میتونم از کشور خارج بشم؟

 3. سلام من تازه میخوام دفترچه اعزامو بفرستم

  میخواستم بدونم، برگه سبز یا یه گواهی که نشون دهنده آماده خدمت باشه رو که هرچه زود تر بگیرم میشه

 4. سلام من متولد ۱۳۶۰ هستم متاهل دارای ۳ فرزند هستم از بچگی بیماری آسم دارم میتونم معافی بگیرم باید چیکار کنم

  1. سلام اگر درمراکز کلینیکی ثابت شود و دارای سوابق درمانی باشید و fev 1 کمتر از ۵۰ درصد باشد معافیت دائم است.

   1. با سلام من اموزشی ناجا کرمان افتادم میخوام تغیرش بدم بیوفتم ارتش باید چکار کنم ؟ در ضمن ثنوات هم دارم میتونم نرم و دوباره پست کنم ؟

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1402/9/17

شنبه

1402/9/18

یکشنبه

1402/9/19

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید