انواع معافیت تحصیلی | نحوه تمدید، صدور و استعلام معافیت تحصیلی

انواع معافیت تحصیلی | نحوه تمدید، صدور و استعلام معافیت تحصیلی

دریافت گواهی معافیت تحصیلی چگونه است؟

معافیت تحصیلی چیست؟ معافیت های تحصیلی به چه افرادی تعلق می گیرد؟ قبل از رسیدن به پاسخ این سوالات بهتر است با تعریف دقیق معافیت های خدمت وظیفه عمومی آشنا شوید. معافیت های خدمت سربازی یکی از مهم ترین مزایایی است که از سوی سازمان نظام وظیفه به مشمولین خدمت سربازی تعلق می گیرد.

البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که معافیت های نظام وظیفه به همه ی مشمولین داده نمی شود. این تسهیلات به افرادی اعطا می شود که دارای شرایط و ضوابط معافیت های مختلف بوده و سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا نیز آنان را تایید کند.

جوانان پس از نزدیک شدن به سن مشمولیت دغدغه ی رفتن به خدمت سربازی را به همراه خواهند داشت. به همین منظور به دنبال روش های مختلفی هستند تا بتوانند این مسیر را راحت تر طی کرده یا با استفاده از معافیت های مختلف از رفتن به خدمت سربازی نظام وظیفه معاف شوند. اما دغدغه ی مهم تری که این روزها جوانان با آن درگیر هستند مشکل ادامه تحصیل است.

جوانانی که برای خدمت سربازی اقدام کرده و برای اعزام به خدمت آماده می شوند دیگر قادر نخواهند بود که برای ادامه تحصیل تلاش کنند. این افراد موظف اند تا دوره ی دو ساله ی خدمت خود را در پادگان های نظامی به اتمام رسانده و کارت پایان خدمت دریافت کنند.

بنابراین در این دوره ی دو ساله اجازه ی ادامه تحصیل و ورود به دانشگاه به آنان داده نمی شود. اما این افراد برای ادامه تحصیل و کسب مدارج بالای علمی چه مراحلی را باید طی کنند.

معافیت تحصیلی مهم ترین و بهترین روشی است که جوانان می توانند برای ادامه تحصیل از آن استفاده کنند.


بیشتر بخوانید: استعلام معافیت تحصیلی برای مشمولان خدمت سربازی چگونه ممکن است؟


شرایط صدور معافیت تحصیلی و قوانین آن چگونه است؟

شرایط صدور معافیت تحصیلی  به مجموعه قوانینی اطلاق می شود که سازمان نظام وظیفه عمومی کشور آنان را تصویب کرده و جوانان نیز با توجه به این شرایط و قوانین میتوانند برای صدور معافیت های تحصیلی خود اقدام کنند.

امروزه به دلیل تقاضای بالای جوانان برای ادامه تحصیل در دانشگاه های مختلف سراسر کشور، سازمان نظام وظیفه شرایط و قوانین مختلفی را برای مشمولین در نظر گرفته تا بتوانند در مقاطع مختلف تحصیلی به ادامه تحصیل مشغول شده و مدارج مختلف علمی و تحصیلی را بدست آورند. ماده قانون های زیادی برای جوانان در نظر گرفته شده است تا به راحتی وارد دانشگاه شده و از سنوات مجاز تحصیلی بهره مند شوند.

بر اساس ماده قانون ۳۱ از مجموعه قوانین نظام وظیفه، یکی از مهم ترین شرایط صدور معافیت تحصیلی این است که دانش آموزان محصل در مدارس تحت نظارت اداره ی آموزش و پرورش و دانشجویانی که در دانشگاه های مختلف معتبر و وابسته به وزارت علوم کشور در داخل ایران و خارج از ایران مشغول به تحصیل هستند میتوانند تا وقتی که به تحصیل مشغول اند از رفتن به خدمت سربازی معاف شوند.

این افراد به راحتی میتوانند از معافیت های تحصیلی بهره مند شوند. در این شرایط طلاب و سایر افرادی که در حوزه های علمیه ی سراسر کشور نیز درس میخوانند می توانند از این معافیت ها استفاده کنند.

مدارک لازم برای معافیت تحصیلی دانش آموزی چیست؟

مدارک لازم برای معافیت تحصیلی دانش آموزی، به مجموعه مدارکی گفته می شود که دانش آموزان مشمول خدمت سربازی باید آن را به سازمان نظام وظیفه عمومی کشور ارائه داده تا بتوانند از مزایای معافیت های تحصیلی بهره مند شوند.

دانش آموزان ذکور که در مدارس سراسر کشور مشغول به تحصیل هستند پس از پایان سن ۱۸ سالگی و ورود به سن ۱۹ سالگی مشمول خدمت وظیفه ی سربازی هستند. این افراد تا سن ۲۰ سالگی می توانند برای تکمیل دوران تحصیل خود درس بخوانند و از معافیت های تحصیلی استفاده کنند.

پس از پایان سن ۲۰ سالگی مشمولان خدمت وظیفه موظف خواهند بود که مراحل و اقدامات اعزام به خدمت را به ترتیب انجام داده و برای رفتن به خدمت سربازی آماده شوند. دانش آموزان باید بدانند که شرایط برای دریافت این معافیت تحصیلی برای همه ی افراد یکسان بوده و تفاوت رشته های تحصیلی هیچ تغییری در قوانین معافیت های تحصیلی ایجاد نخواهد کرد.

مهم ترین مدارک لازم برای معافیت تحصیلی دانش آموزان، برگه ی اشتغال به تحصیلی خواهد بود که ادارات آموزش و پرورش آن را صادر کرده و مشمول باید آن را به سازمان مربوطه تحویل دهد. پس از آن مشمولین می توانند برگه ی معافیت خود را دریافت کرده و تا زمان مشخص شده از سنوات مجاز تحصیلی بهره مند شوند.

مدارک لازم برای دریافت معافیت های تحصیلی دانش آموزی:

عکس دار کردن شناسنامه ی دانش آموز متقاضی دریافت معافیت
گذرنامه برای افرادی که پاسپورت دریافت کرده اند
کپی گذرنامه یا همان پاسپورت برای دارندگان آن
کپی شناسنامه و کارت ملی مشمولین
عکس ۳*۴ رنگی با زمینه سفید به صورت تمام رخ از چهره ی مشمولین متقاضی
برگه ی گواهی اشتغال به تحصیل به همراه مهر و امضای مدیر مدرسه  ی دانش آموز

تکمیل فرم درخواست معافیت های تحصیلی در همه ی مقاطع:

متقاضیان دریافت معافیت های دانش آموزی ضمن آماده کردن و دسته بندی مدارک بالا، می توانند به نزدیک ترین دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و مراحل لازم را طی کنند تا بتوانند برای دریافت معافیت سریع تر به نتیجه برسند.

مشمولین باید پس از شروع سن ۱۸ سالگی مدارک خود را به دفاتر پلیس + ۱۰ تحویل داده تا سازمان نظام وظیفه معافیت آنان را تا سن ۲۰ سالگی صادر کند. سپس مشمولین می توانند برگه ی معافیت صادر شده را به مراکز آموزشی مورد نظر خود تحویل دهند.

مدارک لازم برای معافیت تحصیلی دانشجویی

مدارک لازم برای معافیت تحصیلی دانشجویی توسط متقاضیان باید به دفاتر مربوطه تحویل داده شود. این مدارک توسط سازمان نظام وظیفه ی کشوری تعیین شده و به مشمولین ابلاغ می گردد.

بنابراین تهیه مدارک و ارائه ی آن به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یکی از مهم ترین بخش هایی است که مشمولین برای دریافت معافیت های تحصیلی و هم چنین سایر معافیت ها باید به آن دقت لازم را داشته باشند.

معافیت های تحصیلی دانشجویی امروزه بسیار پر متقاضی است. به همین منظور جوانان زیادی علاقه مند به کسب اطلاعات درباره ی این نوع معافیت و مدارک لازم برای آن هستند.

از آنجایی که جوانان در هنگام سربازی نمی توانند به طور همزمان تحصیل خود را نیز ادامه دهند. متقاضیان دریافت معافیت برای ادامه تحصیل روز به روز افزایش میابد. برای دریافت این معافیت ها جوانان باید اول از همه اطلاعات لازم برای ثبت درخواست معافیت را دریافت کرده و سپس به  جمع آوری مدارک لازم خود بپردازند.

این مدارک شامل برخی مدارک شناسایی و سایر فرم هایی است که سازمان نظام وظیفه آن را به اختیار مشمولین قرار می دهد.

شرایط صدور معافیت تحصیلی و قوانین آن چگونه است؟

مدارک لازم برای معافیت تحصیل دانشجویی:

 • دو عدد عکس ۳*۴ به صورت تمام رخ و رنگی با زمینه ی سفید
 • اصل شناسنامه ی مشمولین متقاضی
 • کپی صفحات شناسنامه مشمول به طور کامل
 • اصل کارت ملی هوشمند مشمولین
 • کپی کارت ملی مشمولین
 • فرم درخواست معافیت مشمولین که باید از بخش آموزش دانشگاه دریافت شود.

مشمولین پس از تهیه این مدارک می توانند مراحل دریافت معافیت را آغاز کنند. پس از آن نیز معافیت های تحصیلی را دریافت کرده و به راحتی می توانند در مقاطع مختلف تحصیلی از کاردانی تا دکتری تخصصی و دیگر مقاطع ادامه تحصیل دهند.

استعلام معافیت تحصیلی چگونه انجام میشود؟

استعلام معافیت تحصیلی فرصت مناسبی برای جوانان است تا بتوانند از وضعیت معافیت های خود مطلع شوند. اما این استعلام چگونه امکان پذیر است؟

جوانان چگونه میتوانند از شرایط معافیت خود اطلاع پیدا کنند؟

به طور کلی بررسی و پیگیری وضعیت مشمولان و معافیت آنان به ویژه معافیت های تحصیلی زمانی امکان پذیر خواهد بود که مشمول کد سخا دریافت کند. کد سخا یک کد ۵ رقمی است که مشمولین برای دریافت آن اول باید به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و سپس از طریق  سامانه کد ۵ رقمی سخا را دریافت کنند.

مشمولین با داشتن این کد می توانند از طریق سامانه وضعیت نظام وظیفه ی خود را چک کنند. استعلام معافیت های سربازی به جوانان از چند جهت آگاهی می بخشد. اول اینکه مشمولین می توانند وضعیت خود را بررسی کرده و از تاریخ اتمام سنوات تحصیلی خود با خبر شوند.

از طرف دیگر مشمولین میتوانند وضعیت معافیت و دریافت کارت خود را نیز در آن محاسبه کنند. جوانانی که در مقاطع مختلف از سنوات مجاز تحصیلی بهره می گیرند اگر بخواهند در مقطع بعدی ادامه تحصیل دهند باید حتما از وضعیت معافیت خود اطلاع داشته باشند.

زیرا اگر سنوات مجاز آنان تمام شود و تمدید نیز نشود در غیر این صورت مشمول ممکن است وارد غیبت غیر موجه شده و دیگر قادر به ادامه تحصیل نخواهد بود.

معافیت تحصیلی دانشجویی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

معافیت تحصیلی دانشجویی  از مهم ترین معافیت هایی است که جوانان زیادی متقاضی دریافت آن در این روزها هستند. زیرا ادامه تحصیل و دریافت مدارک عالی دانشگاهی به جوانان کمک می کند تا راحت تر در شغل های عالی استخدام شده و از شان اجتماعی بالایی برخوردار شوند. به همین سبب جوانان با آینده نگری تلاش می کنند تا در دوره ی متوسطه به خوبی درس خوانده و برای رفتن به دانشگاه آماده شوند.

معافیت دانشجویی شرایط و ضوابط خاص خود را دارد. این قوانین که یکی از مهم ترین بخش های ضوابط و قوانین نظام وظیفه ناجا به شمار میاید شرایطی را برای مشمولین در نظر گرفته که بر اساس این شرایط متقاضیان می توانند از معافیت های تحصیلی دانشجویی استفاده کنند.

با استفاده از این معافیت ها دانشجویان تا مادامی که به تحصیل مشغول هستند نیازی به اعزام به خدمت نداشته و می توانند با خیال آسوده از خدمت سربازی معاف باشند. معافیت های تحصیلی در واقع نوعی معافیت موقت به حساب میاید که داوطلبان بایستی گواهی اشتغال به تحصیل خود را برای سازمان نظام وظیفه تهیه کرده و به دفاتر مربوطه تحویل دهند.

دانشجویان برای ادامه تحصیل در هر مقطعی می توانند از معافیت موقت استفاده کنند. اما در این مدت این معافیت ها بر اساس نوع مقطع تغییر خواهد کرد. کسانی که می خواهند در مقاطع دانشگاهی و دانشگاه های زیر نظر وزارت علوم ادامه تحصیل دهند به طور قانونی مجاز خواهند بود که از این معافیت استفاده کنند.

مدارک لازم برای معافیت تحصیلی دانشجویی

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه انواع معافیت تحصیلی | نحوه تمدید، صدور و استعلام معافیت تحصیلی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سنوات مجاز تحصیلی در دانشگاه ها در مقاطع مختلف تحصیلی

 1. مقطع کاردانی: به مدت ۲ سال و ۶ ماه
 2. مقطع کارشناسی پیوسته یا لیسانس: به مدت ۵ سال
 3. مقطع کارشناسی ناپیوسته: به مدت ۳ سال
 4. مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته یا فوق لیسانس: به مدت ۳ سال
 5. مقطع کارشناسی ارشد پیوسته: به مدت ۶ سال
 6. مقطع دکتری تخصصی: به مدت ۶ سال
 7. مقطع دکترای پزشکی: به مدت ۸ سال

آن دسته از متقاضیانی که در هر گروه از مقاطع تحصیلی مشغول به تحصیل بوده و یا قصد ادامه تحصیل دارند باید توجه داشته باشند که این میزان سنوات مشخص شده سنوات مجاز به حساب میاید که ما در این جا آن ها را نام برده ایم.

اما سازمان نظام وظیفه تسهیلاتی در اختیار جوانان قرار داده است تا بتوانند از سنوات ارفاقی نیز علاوه بر این سنوات مجاز در همه ی مقطع های تحصیلی بهره مند شوند.

معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور چگونه است؟

معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور یکی از بخش های مهم معافیت های موقت به حساب میاید. زیرا تعداد ایرانیان مقیم خارج از کشور روز به روز افزایش پیدا کرده و ادامه تحصیل فرزندان آنان باید پس از سن مشمولیت با تایید سازمان نظام وظیفه صورت بگیرد.

مشمولین دانشجو و محصل در کشورهای دیگر سراسر دنیا پس از رسیدن به سن مشمولیت مانند متقاضیان داخل کشور باید برای خدمت سربازی نظام وظیفه ی خود تعیین تکلیف کرده تا بتوانند از مزایای سازمان نظام وظیفه استفاده کنند.

شرایط و ضوابط برای دانش آموزان و دانشجویان در خارج از کشور آسان نخواهد بود.

اولین شروط مهم برای ادامه تحصیل مشمولین در خارج از کشور برای دانش آموزان، درس خواندن در مدارس ایرانی و یا مدارس خارجی است که وزارت آموزش و پرورش آنها را تایید می کند.

به همین منظور جوانان باید برای پس از رسیدن به مشمولیت به نمایندگی های ایران در کشور مبدا مراجعه کرده و نسبت به دریافت معافیت های تحصیلی اقدام کنند. دانش آموزان محصل در خارج از کشور مانند سایر دانش آموزان مجازند که دوره ی متوسطه ی خود را تا سن ۲۰ سالگی به اتمام برسانند.

دانشجویان نیز بر اساس سنوات مشخص شده می توانند در خارج از کشور تحصیل کنند. سنوات دانشجویان در خارج از کشور مانند متقاضیان محصل در دانشگاه های ایرانی است که بر اساس این سنوات مشخص شده می توانند در دانشگاه های معتبر سراسر دنیا و در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل شوند.

البته نکته ای که مشمولین باید در نظر داشته باشند این است که متقاضیان دانشجو در خارج از کشور در صورتی که نتوانند در مدت مجاز از سنوات تحصیلی استفاده کنند و واحد های درسی آنان برای ترم های اضافه تر بماند. با موافقت وزارت علوم یا وزارت بهداشت و درمان سنوات ارفاقی به این افراد تعلق میذگیرد. این سنوات تا ۲ ترم نیز میتواند در نظر گرفته شود.

معافیت تحصیلی طلاب چه شرایطی دارد؟

معافیت تحصیلی طلاب و سایر دانش آموزان و دانشجویان بر اساس ماده قانون ۳۱ معافیت تحصیلی سازمان نظام وظیفه بررسی و تایید خواهد شد. در واقع تمام طلاب و افرادی که حوزه های علمیه در سراسر کشور مشغول به تحصیل هستند می توانند برای ادامه تحصیل از معافیت بهره مند شوند.

در واقع طلابی که در زمان تحصیل در حوزه  های علمیه به سن مشمولیت می رسند با رعایت شرایط و قوانین سازمان نظام وظیفه می توانند از معافیت استفاده کرده و مجوز آن را از سازمان نظام وظیفه دزیافت کنند.

برای تحصیل در حوزه های علمیه نیز سنوات مشخصی از سوی نظام وظیفه ارائه شده که جوانان بر اساس این قوانین میتوانند به تحصیل خود ادامه دهند.

معافیت تحصیلی دانشجویی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

شرایط و قوانین برای انصراف

همانطور که گفته شد شرایط تحصیل و معافیت های تحصیلی برای طلاب علوم دینی مانند دانش آموزان و دانشجویان است.

اما اگر طلاب دینی از ادامه تحصیل انصراف داده یا از حوزه های علمیه اخراج شوند چه شرایطی خواهند داشت؟ برای پاسخ به این سوال متقاضیان باید دقت داشته باشند که شرایط و قوانین برای انصراف، ترک تحصیل و حتی اخراج از حوزه های علمیه برای طلاب علوم دینی مانند دانش آموزان مدارس و دانشجویان محصل در دانشگاه ها است.

حوزه های علمیه موظف هستند که در صورت انصراف، اخراج و ترک تحصیل محصلین خود، اسامی این افراد را به سازمان نظام وظیفه اطلاع داده تا نسبت به وضعیت آنان رسیدگی های لازم بعمل آید. تا جوانان بتوانند به راحتی مراحل اعزام به خدمت را طی کنند.

فرصت معرفی و انجام مراحل اعزام به خدمت برای طلاب علوم دینی پس از انصراف، اخراج و ترک تحصیل مدت یک سال از تاریخ اخراج و انصراف است.

 1. مشمولین متقاضی تحصیل در حوزه های علمیه می توانند قبل از رسیدن به سن مشمولیت و با مدرک زیر دیپلم در حوزه های علمیه سراسر کشور مشغول به تحصیل شوند.
 2. هم چنین آن دسته از افرادی که دارای مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی هستند چنانچه وارد غیبت سربازی نشده باشند میتوانند تحصیلات خود را در حوزه های علمیه شروع کنند.

شرایط تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزی چطور است؟

شرایط تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزی با شرایط دانشجویان کمی متفاوت خواهد بود. می دانید که جوانان ذکور پس از پایان سن ۱۸ سالگی به سن مشمولیت خواهند رسید. بنابر گزارش های سازمان نظام وظیفه عمومی کشور دانش آموزان مقطع متوسطه باید در مدت مجاز سنوات تحصیلی نسبت به دریافت مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود اقدام کنند.

همه ی دانش آموزانی که به صورت حضوری و غیر حضوری مشغول درس خواندن هستند می توانند تا سن ۲۰ سالگی از سنوات مچاز استفاده کنند؛ پس از آن تحصیل این افراد غیر مجاز خواهد بود. در واقع پس از دریافت مدرک دوره ی متوسطه پس از ۱۸ سال مشمولین یک سال وقت دارند که نسبت به اعزام به خدمت سربازی اقدام کنند. پس از آن مشمول می تواند تا حداکثر سن ۲۰ سالگی برای ورود به دانشگاه تلاش کند.

متقاضیانی که می خواهند از معافیت های تحصیلی دانش آموزی بهره بگیرند باید دقت داشته باشند که تمدید این معافیت تا سن ۲۰ سالگی بوده و پس از آن داوطلبان باید در دانشگاه ها مشغول به تحصیل شوند تا معافیت های تحصیلی ادامه دار باشد.

اما درمورد آن دسته از افرادی که در سن ۱۷ سالگی مدرک دیپلم خود را دریافت می کنند شرایط متفاوت خواهد بود. این افراد پس از ۱۸ سالگی تنها ۶ ماه فرصت تکمیل فرم اعزام به خدمت و تهیه مدارک خود را دارند.

این تمدید معافیت به طور کلی به این منظور به مشمولین داده می شود تا بتوانند برای ورود به دانشگاه و شرکت در آزمون کنکور آمادگی پیدا کنند.

شرایط تمدید معافیت تحصیلی دانشجویی چیست؟

شرایط تمدید معافیت تحصیلی دانشجویی از دیگر مزایا و تسهیلاتی است که جوانان می توانند از آن بهره بگیرند. هر ساله تعداد زیادی از جوانان به منظور ادامه تحصیل در دانشگاه های مختلف از معافیت های موقت استفاده می کنند.

مقاطع تحصیلی مختلف در دانشگاه ها و ادامه تحصیل در این مقاطع سنوات مجازی را به دانشجویان و مشمولین ارائه می دهد. پس بر اساس این سنوات مجاز متقاضیان میتوانند در دانشگاه به تحصیل ادامه دهند.

اما اگر برخی از دانشجویان به دلایل مختلف قادر به اتمام تحصیل خود در مدت سنوات مجاز نباشند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا داوطلبان باید برای اعزام به خدمت آماده شده و ادامه ی درس و دانشگاه را رها کنند؟ این یکی از سوالاتی است که در ذهن بسیاری از خوانندگان قرار گرفته است.

آیا شرایط و امکان تمدید معافیت های تحصیلی وجود دارد یا خیر؟ تمدید معافیتهای تحصیلی و قرار دادن شرایط ویژه برای تمدید معافیت از بهترین مزایایی است که جوانان برای استفاده از آن پیگیر هستند.

بنابراین دانشجویان می توانند پس از استفاده از سنوات مجاز تحصیلی خود، از معافیت ارفاقی یکساله استفاده کنند. متقاضیان باید در نظر داشته باشند که استفاده از سنوات ارفاقی شرایط خاص خود را دارد. به طور مثال مشمول باید بتواند در مدت مشخص شده فارغ التحصیل شود. یعنی واحد های باقی مانده ی خود را در مدت یکسال به طور کلی پاس کنند.

هم چنین از طرف دیگر داشتن حداقل معدل بالای ۱۲ برای افرادی که قصد استفاده از سنوات ارفاقی را دارند مهم است.

معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور چگونه است؟

معافیت تحصیلی دانش آموزی با چه شرایطی امکان پذیر است؟

معافیت تحصیلی دانش آموزی همانطور که از اسمش نیز پیداست به دانش آموزان در دوره ی متوسطه تعلق می گیرد. همه ی دانش آموزان متقاضی ادامه تحصیل در مدارس و دانشگاه می توانند از معافیت های تحصیلی دانش آموزی استفاده کنند.

در واقع دانش آموز مشمول به کسانی اطلاق می شود که سن ۱۸ سالگی را پشت سر گذاشته و وارد سن ۱۹ سالگی می شوند. این افراد اگر در مدارس تحت نظارت آموزش و پرورش به تحصیل مشغول باشتد دانش آموزان مشمول به شمار میایند.

این دانش آموزان پس از رسیدن به سن مشمولیت تا یک سال مهلت دارند تا مراحل اعزام به خدمت را انجام داده و به خدمت سربازی بروند. این دانش آموزان باید درخواست خود را پس از وارد شدن به سن مشمولیت نوشته و آن را به یکی از نزدیک ترین دفاتر خدمت الکترونیک  انتظامی تحویل دهند.

در غیر این صورت این افراد وارد غیبت های غیر موجه شده و نمی توانند مثلا معافیت تحصیلی خود را تمدید کنند.

دانش آموزان برای تمدید معافیت تحصیلی خود باید مراحل زیر را طی کنند تا بتوانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند:

 1. هر چه سریع تر و پس از شروع سن ۱۹ سالگی برای ثبت درخواست معافیت تحصیلی اقدام کنند.
 2. برای ثبت درخواست معافیت مشمولان باید به دفاتر پلیس + ۱۰ یا همان دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و مدارک ارائه دهند.
 3. سنوات مجاز تحصیلی برای دانش آموزان تا سن ۲۰ سالگی امکان پذیر است.
 4. تحویل برگه ی معافیت تحصیلی و ارائه ی آن به مدارس مختلف.
 5. تمدید معافیت دانش آموزان تا سن ۲۰ سالگی آنان از قوانین ماده ۳۳ قانون معافیت سربازی کشور است. البته این نکته را توجه داشته باشید که تحصیل دانش آموزان باید به صورت پیوسته بوده باشد.

شرایط معافیت تحصیلی پشت کنکوری ها چطور است؟

شرایط معافیت تحصیلی پشت کنکوری ها فرصتی است که به متقاضیان داده می شود تا برای ادامه تحصیل و شرکت در آزمون سراسری و آزاد مهلت داشته باشند. آن دسته از افرادی که به سن مشمولیت می رسند باید برای اعزام به خدمت اقدام کنند.

 • اما اگر فردی پس از شرکت در کنکور قبول نشود چه اتفاقی برای فرد خواهد افتاد؟
 • آیا فرذ میتواند برای سال های متمادی پشت کنکور مانده و بی توجه به خدمت سربازی از شرایط معافیت های تحصیلی بهره مند شود؟
 • آیا پس از قبولی در دانشگاه همه ی مشمولین می توانند مجوز لازم برای ثبت نام را از سازمان نظام وظیفه عمومی کشور دریافت کنند؟

مشمولین باید این نکته را بدانند که سنوات مجاز تحصیلی مهم ترین بخشی است که آنان میتوانند به تحصیل خود در مقاطع مختلف ادامه دهند.

اگر مشمول وارد غیبت سربازی شده باشد. حتی اگر با رتیه ی خوب در دانشگاه قبول شود قادر نخواهد بود که در دانشگاه های زیر نظر وزارت علوم به تحصیل مشغول شود. شرایط معافیت پشت کنکوری ها شرایط ویژه ای است که در اینجا توضیحاتی در اختیار شما عزیزان خواهیم گذاشت.

بر اساس آخرین اطلاعیه های سازمان نظام وظیفه عمومی کشور مشمولین و دانش آموزان می توانند برای قبولی در کنکور تا سن ۲۰ سالگی از سنوات مجاز تحصیلی برخوردار شوند. اگر داوطلبان در سال اول در دانشگاهی قبول شوند از شرایط معافیت برخوردار بوده و می توانند به راحتی برای دریافت مجوز ادامه تحصیل اقدام کنند.

اما افرادی که پشت کنکوری هستند نیز می توانند برای دومین بار در کنکور شرکت کنند. این افراد می توانند تا زمان اعلام نتایج از معافیت تحصیلی استفاده کنند. که این معافیت باید توسط سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا تایید شده و سپس مشمول پس از پذیرش می تواند برای ثبت نام در دانشگاه اقدام کند.

شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی و اخراجی ها چگونه است؟

شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی و اخراجی ها چگونه است؟

شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی یکی از مهم ترین بخش های معافیت مشمولین به حساب میاید. می دانید که رفتن به دانشگاه یکی از مهم ترین روش هایی است که به مشمولان فرصت می دهد تا از معافیت تحصیلی بهره مند گردند.

به همین منظور این فرصت مناسبی برای جوانان است تا بتوانند شرایط معافیت تحصیلی را پیدا کرده و به عنوان دانشجو به ادامه تحصیل مشغول شوند.

از مزایای این معافیت ها می توان به دریافت مدارج بالای علمی اشاره کرد. کسانی که وارد دانشگاه ها در سراسر کشور می شوند میتوانند در مقاطع مختلف به ادامه تحصیل مشغول باشند.

این افراد پس از قبولی در کنکور و ثبت نام در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی می توانند برای دریافت معافیت های تحصیلی اقدام کنند. اما نکته اینجاست که تنها مجوز معافیت تحصیلی به کسانی ابلاغ میگردد که هیچ گونه غیبت غیر موجهی نداشته باشند. هم چنین در دانشگاه ها پذیرش شوند.

مجوز معافیت تحصیلی

اما برخی از جوانان که فرصت طلایی درس خواندن را پیش رو دارند و در دانشگاه ها مشغول به تحصیل می شوند، پس از گذشت مدتی قادر نخواهند بود که به تحصیل خود ادامه دهند. این افراد ممکن است از دانشگاه اخراج شده یا به خودی خود از رشته ی خود انصراف دهند.

در این بین پس از انصراف و اخراج متقاضیان از مراکز عالی، شرایط برای این افراد کاملا متفاوت می شود. اول از همه این که مشمولین دیگر سنوات مجاز تحصیلی نداشته و تنها یک سال فرصت دارند تا برای معرفی و اعزام به خدمت آماده شوند.

دانشجویان انصرافی یا اخراجی از دانشگاه ها در شرایط سختی قرار خواهند گرفت. برخی از این افراد تصمیم به تغییر رشته گرفته و علاقه مند هستند که بتوانند رشته ی دانشگاهی خود را تغییر دهند. این تغییر رشته برای دانشجویان انصرافی یکبار مجاز است.

 • اولین کاری که دانشجویان پس از انصراف از تحصیل باید انجام دهند معرفی خود برای گذراندن خدمت دوره ی ضرورت است.
 • حتی مسئولین آموزش در دانشگاه ها نیز باید خبر انصراف یا اخراج دانشجویان مشمول را به خدمت سازمان نظام وظیفه اعلام کرده تا در جریان روند کار این افراد قرار بگیرند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه انواع معافیت های  تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

سوالات متداول

مدارک لازم برای درخواست معافیت های تحصیلی چیست؟

آن دسته از افرادی که قصد دریافت معافیت های تحصیلی را دارند می توانند با ارائه ی مدارک زیر از این معافیت ها بهره مند شده و به تحصیل در مقاطع مختلف ادامه دهند. مهم ترین این مدارک شامل عکس پرسنلی رنگی ۳*۴ با زمینه سفید، اصل شناسنامه مشمول به همراه کپی از صفحات آن، کارت ملی مشمول و فرم اشتغال به تحصیل است.

سنوات مجاز تحصیلی برای مقطع لیسانس برای مشمولین چه میزان است؟

مدت زمان معافیت تحصیلی برای مقطع کارشناسی پیوسته برای مشمولان ۵ سال تعیین شده است.

استعلام صدور معافیت های تحصیلی از چه طریقی امکان پذیر است؟

مشمولین میتوانند با دریافت کد ۵ رقمی سخا از وضعیت معافیت تحصیلی خود از طریقه سامانه سازمان نظام وظیفه مطلع شوند.

4.2/5 - (19 امتیاز)

انواع معافیت تحصیلی | نحوه تمدید، صدور و استعلام معافیت تحصیلی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه انواع معافیت تحصیلی | نحوه تمدید، صدور و استعلام معافیت تحصیلی

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
در این مقاله بخوانید:
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 164 نظر:
 1. سلام‌من تاریخ تولدم ۱۳۸۲/۶/۵ ودرتاریخ۱۴۰۰/۴/۲۸مدرک دیپلمم گرفتم.درکنکور۱۴۰۰شرکت کردم ولی دانشگاه فرهنگیان قبول نشدم.میگم میشه درکنکور۱۴۰۱شرکت کنم.آیامجازبه انتخاب رشته هستم.معافیت تحصیلی پشت کنکورچطوردریافت کنم

 2. سلام من سال پیش یعنی سال ۹۹ درخواست معافیت تحصیلی دادم ،الان مشغول تحصیل تو دانشگاه هستم و از پلیس +۱۰ هم برگه معافیت تحصیلیم رو گرفتم و اونجا نوشته بود که نظام وظیفه تا ۴ سال با معافیت من موافقت کرده ،آیا الان لازمه که تو سامانه سخا ثبت نام کنم ؟این موضوع سامانه سخا شامل من میشه؟؟

 3. سلام خسته نباشید. من مهرماه فارغ تحصیل کارشناسی شدم. الان هم میخوام برای کنکور ارشد امتحان بدم. آیا یک سال معافیت تحصیلی خود به خود دارم یا باید به پلیس+۱۰مراجعه کنم و معافیت تحصیلی بگیرم؟

  1. دانشگاه به شما برگه ابطال معافیت تحصیلی داده که از زمان ابطال ۱ سال زمان دارید که باید به پلیس ۱۰+ارئه دهید
   خود به خود در سیستم پلیس +۱۰ثبت نمیشود

 4. سلام و خسته نباشید.
  من درس کاراموزیو انداختم ترم اخرم که معافیت تحصیلیم بیفته برج ۱۱ اینا.
  و دانشگاه نامه معافیت تحصیلی بهم نداد چون ک فقط یه درس رو دارم.
  ینی من تا برج ۶ سال اینده وخت دارم برم خدمت یا برج ۱۱؟
  میگم من هنوز یه درس دیگ برا فارغ التحصیلی دارم.

  1. از زمان فارغ التحصیلی یکسال زمان دارید که وارد غیبت نشوید، بعد از آن باید دفترچه پست کنید.

 5. سلام من متولد دی ماه ۱۳۸۰ هستم و الان ۱۹ سالمه و کلاس دوازدهم هستم و تا دی ماه امسال هم معافیت گرفتم و سال ۱۴۰۱ اولین کنکورمه آیا سوال ۱۴۰۲ هم میتونم کنکور بدم؟

  1. سلام با توجه به اینکه تا دی ماه معافیت دارید، فقط می توانید یکبار در کنکور شرکت کنید .

 6. سلام

  وقتی از پلیس بعلاوه ۱۰ رسید میگیریم که با معافیتمون موافقت شده،وتا ۱۴۰۵معافیت داریم
  یعنی همه چی تمومه و کارمون درست شده،

  یا باید منتظر بمونیم برسی شه و احتمالش هست که موافقت نشه؟؟؟

 7. سلام
  با آرزوی سلامتی
  من الان همزمان دانشجوی ورودی ۹۸ کارشناسی مهندسی عمران پیام نور (رشته اول)هستم و دانشجو ورودی ۹۹ کارشناسی مهندسی کامپیوتر آزاد(رشته دوم) هستم
  که معافیت تحصیلی من بر اساس پیام نور هست(از رشته اول انصراف بدهم)
  اگه من از پیام نور انصراف بدهم مشکلی برای معافیت تحصیلیم به وجود نمیاد!؟؟

 8. سلام من الان ذرسم تموم شده اما نتوستم دیپلم رو بگیرم چن ماه دیگه هم امتحان دارم برا دیپلم ی چند روزی هم غیبت دارم الان من میتونم مغاف تحصیلی بگیرم

  1. سلام. برای توجیه غیبت اقدام کنید و در صورت موجه شدن غیبت درخواست تمدید معافیت تحصیلی را مطرح کنید.
   در غیر اینصورت مشمول هستید و باید به خدمت سربازی بروید.

  2. سلام،پسر،از،دانیشگاه،رازی،قبل،از سربازی،قبول،شده،،نظام،وظیفه،سربازی،بروی،غیبت،خوردی

 9. سلام وقت به خیر . ببخشید برای معافیت تحصیلی در مقطع کارشناسی ناپیوسته باید حتما گواهی فارغ التحصیلی داشت ؟ چون شماره نامه و تاریخ نامه اتمام تحصیل میخوان . دانشگاه قبلی به ما گفته حدود سه هفته دیگه گواهی اماده میشه. میخواستم بدونم مشکلی پیش نمیاد اگه تا سه هفته دیگه صبر کنم؟ در ضمن برای مقطع کاردانی تا برج ۱۴۰۰/۱۱ معافیت دارم.

 10. عرض سلام و خسته نباشید من فارغ التحصیل کارشناسی هستم و امسال کنکور ارشد دادم و قبول شدم از طرفی من از دوره کارشناسی معافیت تحصیلیم یک سال مهلت داره (یعنی تا شهریور ۱۴۰۰۱)سوالم از شما بزرگوار اینه که ایا الان باید نسبت به تمدید معافیت تحصیلی اقدام کنم یا سال دیگه ؟

  1. سلام. شما برای ثبت نام دانشگاه باید معافیت تحصیلی بگیرید و به پلیس +۱۰ مراجعه کنید

 11. سلام من دانشجو هستم دارن فوق دیپلم معافیت تحصیلی من ۲۰ .۷ .۱۴۰۰ تموم شد میخوام تمدیدش کنم چطور لطفا اطلاع بدید

 12. سلام مشکل خاصی برای سامانه معافیت تحصیلی پیش اومده که بعد از ۶ روز هنوز جواب رو صادر نکرده ؟ یا پرونده من مشکل داره
  تاریخ پایان معافیت تحصیلی قبلیم ۹۹/۶/۳۱ بوده الانم ۱۴۰۰/۶/۳۱ دانشجو دکترا شدم و برای معافیت تحصیلی اقدام کردم یعنی دقیقا یک سال از معافیت قبلیم گذشته
  اگه مشکلی وجود داره خب چرا جواب منفیش نمیاد چرا هیچ جوابی نمیاد
  الان زدن تایید اولیه معافیت تحصیلی مشمول همینو می تونم ببرم دانشگاه ؟ اصلا قرار جوابی بیاد یا نهاییش همینه

  1. سلام. برگه تایید معافیت تحصیلی برای‌ جلوگیری از به وجود آمدن اختلال در روند تحصیل به دانشگاه تحویل دهید ، اگر سنوات مجاز تحصیلی شما تمام نشده باشد مشکل خاصی در روند تایید معافیت تحصیلی به وجود نمی‌آید و پس از طی روند معمول تاییده آن ثبت خواهد شد.

 13. سلام داخل گواهی معافیت تحصیلی من زده تا تاریخ ۱۴۰۱ معاف از سربازی هستم من خودم متولد ۸۱ هستم آیا این تاریخ درسته؟!!

 14. سلام من برای معافیت تحصیلی دانشجویی داخلی در پلیس +۱۰ ثبت نام کردم ولی بعد از گذشت ۵ روز هنوز وقتی به سامانه مراجعه می کنم فقط(( تایید شرایط اولیه مشمول )) درقسمت فهرست درخواستها درج شده و خبری از صدور یا تایید نیست . لطفا راهنمایی بفرمایید

 15. سلام خواهشا به این سوال بطور دقیق و واضح پاسخ بدین . من متولد۲۷ ۱۰ ۷۹ هستم دیپلممو خرداد۹۸گرفتم برای اولین بار کنکور شرکت کردم و رشته ی ادبیات فارسی روزانه قبول شدم دو ماه بعد انصراف دادم و سال ۹۹از کنکور محروم شدم اومدم برای اینکه سال ۱۴۰۰تو کنکور شرکت کنم رشته ی حقوق پیام نور بر اساس سوابق تحصیلی زدم و دو ترم مرخصی گرفتم الان رشته ی تربیت معلمی قبول شدم اما پلیس ۱۰میگه معافیت تحصیلی برای بیش از دوبار تعلق نمگیره حالا راه حل چیه ؟مگه برای فرهنگیان هم معافیت لازمه؟؟؟

  1. سلام. شما درصورت معافیت پزشکی یا معافیت کفالت یا گرفتن کارت پایان خدمت می توانید به تحصیل خود ادامه دهید

 16. سلام من متولد ۸۲/۸/۴ نیمه دومی هستم یه ماه دیگ ۱۸ سالم تکمیل میشه ولی تازه پایه دوازدهمم ایا معافیت تحصلی یه سال لحاظ میشه یا دوسال
  خرداد ماه هم دیپلممو میگیرم
  چون میخوام وارد نیروهای مصلح بشم بر همین خاطر یه سال زمان میبره بعد از گرفتن دیپلم

 17. سلام خسته نباشید
  من ۱۷ سالمه و فارغ‌التحصیل شدم و امسال وارد دانشگاه میشم، میخواستم بدونم که در حال حاضر باید برای معافیت تحصیلی اقدام بکنم؟ اگه کاری نباید بکنم، وقتی ۱۸ سالم شد، باید چکار کنم؟

  1. سلام. سن مشمولیت ۱۸ سالگی است در این سن با گواهی اشتغال به تحصیل به دفاتر پلیس+۱۰مراجعه کنید و در خواست تمدید معافیت تحصیلی بدهید.

 18. سام من درخواست معافیت تحصیلی برای مقطع کارشناسی ناپیوسته دادم ولی وضعیت درخواست نقص اطلاعات اعلام کرد.الان مهلت ثبت نام دانشگاه داره تموم میشه.سازمان نظام وظیفه هم اجازه درخواست دوباره نمیده.چطوری میتونم درخواست قبلی روحذف یامعافیت تحصیلی بگیرم؟

 19. سلام من متولد ۱۳۸۰/۰۸/۱۳ سال ۹۹ کنکور دادم قبول نشدم سال ۴۰۰ مجددا کنکور دادم. دانشگاه پیام نور قبول شدم میتونم الان دانشگاه ثبت نام کنم دوباره کنکور بدم رشته بهتر قبول شدم از پیام نور انصراف بدم اون رشته و دانشگاه جدید ثبت نام کنم

  1. سلام میتونید ولی شما حتما به یاد داشته باشید که باید هم ترم یک انتخاب واحد کنید و شهریه هارو پرداخت کنید و ترم ۲ هم باید ثبت نام کنید و انتخاب واحد تا زمانی که نتیجه انتخاب رشته کنکور اعلام شد بعد اگر رشته مورد نظر تون قبول شدید از این دانشگاه انصراف بدید تا دوباره بتونید سنوات تحصیلی بگیرید در رشته جدید

 20. سلام.وقت بخیر
  من اعزامم اول ابانه و دانشگاه فرهنگیان قبول شدم میخاستم بدونم چطوری معافیت بگیرم؟ایا میشه بدون مراجعه به دانشگاه قبول شده و فقط با پرینت قبولی معافیت گرفت؟

 21. سلام من برگه معافیت تحصیلی رو گم کردم و میخوام مجدد چاپ کنم آیا باید به پلیس +۱۰ مراجعه کنم

 22. سلام وقت بخیر من ورودی ۹۵ کارشناسی بودم،اخرین نمراتم برای ترم ۹ یعنی بهمن ۹۹ هست، من اکنون درخواست فارغ التحصیلی دادم، میخواستم ببینم تاریخ فارغ التحصیلی برای من چه زمانی میخورد؟ شهریور ۱۴۰۰ میخورد یا همان بهمن ۹۹؟ و اینکه هرتاریخی که بخورد یکسال فرصت دارم برای معافیت؟

 23. سلام و درود، بنده متولد ۸۲ و ورودی ۹۹ دانشگاه مقطع کارشناسی (پیوسته) هستم.
  ۱٫ مهلت اقدام برای اخذ معافیت تحصیلی تا چند روز/هفته/ماه بعد از تاریخ تولد یا فارغ التحصیلی (قبل از شروع بازه غیبت) است؟
  ۲٫ با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ به بنده گفته شد که برای کسب معافیت تحصیلی باید از سوی دانشگاه نامه صادر و ارائه گردد، آیا صدور نامه معافیت از سوی دانشگاه برای اخذ معافیت تحصیلی لازم است؟
  ۳٫ چنانچه نسبت به کسب معافیت تحصیلی از طریق فرایند فوق ناتوان باشم، آیا برای اخذ معافیت تحصیلی باید مجدداً به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کرده و لیکن متقاضی دریافت کد سخا، به منظور انجام و تکمیل پروسه با استفاده از سامانه نظام وظیفه باشم؟
  (شایان ذکر است که دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه شده، گواهی اشتغال به تحصیل را نافذ ندانسته و بر نامه معافیت تأکید داشتند.)

  1. سلام. تا یک روز مانده به شروع غیبت میتوانید دفترچه اعزام را تکمیل کنید
   بله برای صدور معافیت تحصیلی ارایه گواهی اشتغال به تحصیل الزامی است.

   بله چنانچه نتوانید مراحل لازم برای دریافت معافیت تحصیلی را انجام دهید باید برای اعزام آماده شوید.
   برای کسب اطلاعات تکمیلی با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 24. با سلام بنده فارغ تحصیل کاردانی هستم با شرایطی که پیش آمد هشت ترمه تموم کردم و فارغ‌التحصیل شدم
  سه ترم سنوات ارفاقی گرفتم چند درصد قبولی معافیت تحصیلی از نظام وظیفه هست واسه کارشناسی ناپیوسته دانشگاه ازاد

 25. سلام. من امسال سال دوازدهمم بود و دیپلم گرفتم و کنکور دادم. برای ثبتنام دانشگاه آزاد بدون کنکور یه قسمت هست که نوشته وضعیت نظام وظیفه. این قسمتو باید چی بزنم؟

  1. با سلام
   من خرداد ۹۹ دیپلم گرفتم متولد ۱۳۸۱ هستم امسال ۱۴۰۰ ترم بهمن قبول شدم پلیس میگوید تا بهمن باید برگ اعزام بگیرم تا غیبت نخورم از طرفی دانشگاه برگ معافیت تحصیلی میخواهد طبق مقررات عمل کنم در ثبت نام بهمن در دانشگاه دچار مشکل نمیشم؟ آخه الان ثبت نام کردم در دانشگاه ولی معافیت را به دانشگاه ندادم. میتوانم دیماه موقع حضور آنرا تحویل دهم.؟

   1. سلام اگر دانشگاه ثبت نام کرده و تا دیماه به شما مهلت میدهد اشکالی ندارد ولی اگر ثبت نام شما با اشکال مواجه شده برگ اعزام بگیرید و وقتی دانشجو شدید میتوانید برای معافیت تحصیلی اقدام کنید

 26. سلام.
  سال ۹۵ درخواست معافیت پزشکی داده بودم اما نهایتا معاف از رزم شدم. اما قبل از تاریخ اعزام، دانشگاه مقطع کارشناسی قبول شدم(ورودی بهمن ۹۵) و این ترم (۹ ترمه) فارغ التحصیل شدم. آیا مهلت یک ساله ی پس از فارغ التحصیلی دارم؟

 27. سلام ، من متولد مهر ۱۳۷۹ هست و ورودی ۹۸ دانشگاه مقطع کارشناسی هست الان بعد از دو سال تحصیل میخواد تغییر رشته بدهد آیا میتواند و درچه سالی معافیت تحصیلیش به پایان میرسه در صورتی که می خواهد بعد از کارشناسی ، ادامه تحصیل بدهد از پاسخگوییتون متشکرم

 28. سلام خسته نباشید .سوال اول:من فارغ التحصیل خرداد ماه ۱۴۰۰ هستم.۵تیرماه۱۴۰۰ بیست سالگیم کامل میشه.ایا میتونم یک سال معافیت بگیرم یا نه؟؟؟سوال دوم:ایا میتونم کنکوری که ۹تیرماه۱۴۰۱ برگزار میشه شرکت کنم؟مشکلی پیش نمیاد؟؟؟؟ممنون میشم پاسخ بدین.خسته نباشید

   1. سلام من کارشناسی مدیریت بازرگانی گرفتم بهمن ۱۳۹۹ توی کنکور سراسری ۱۴۰۰ شرکت کردم و دانشگاه فرهنگیان قبول شدم الان نظام وظیفه برای من معافیت تحصیلی صادر نمیکنه میگن نمیتونی دوبار توی کارشناسی تحصیل کنی باید بری خدمت برای حل مشکل چیکار کنم؟

    1. سلام درسته ولی شما باید به دیوان عالی کشور شکایت کنید که پروسه رسیدگی یکسال طول میکشه و معمولا رای به نفع شما صادر میشه و طی این مدت معافیت تحصیلی شامل شما میشود

  1. سلام من ۱۷ سالمه سال۱۴۰۱ کنکور دارم اگر قبول نشم دوباره سال بعد که ۱۸ سال میشم ۱۴۰۲ کنکور بدم واگر قبول نشم میتوانم برای سال بعد کنکور بدم یا نه …. و یک چیز دیگر ایا ایثارگران و بسیج تو خدمت تاثیر دارد

   1. سلام شما تا پایان ۱۸ سالگی اگر قبول نشید باید اعزام به خدمت شوید.بله سابقه ایثارگری و بسیج تاثیر دارن.برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید

 29. سلام من دانشجوی انصرافی مقطع لیسانس در رشته ی مدیریت دولتی پیام نور هستم تا ۳۰ شهریور هم فرصت دارم که وارد غیبت نشم. سوالم اینه ایا من میتونم در رشته ی مهندسی کامپیوتر دانشگاه ازاد که پذیرشش بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی هستش قبول شم و مجددا از معافیت تحصیلی استفاده کنم؟؟ ممنون میشم پاسخ بدید . واقعا مهمه و این وسط گیر افتادم

  1. سلام سوابق تحصیلی رو مطرح نکردید !ولی امکان پذیرش بدون کنکور مهیا است .

  2. سلام من فارق التحصیل خرداد ۱۴۰۰ هستم و متولد ۲۶مهر ۱۳۸۱تو اولین کنکورم نتونستم قبول بشم چجوری میتونم برای ۱۴۰۱ کنکور بدم معافیت تحصیلی رو به من ندادن گفتن ۱۸ سال شما تمام شده ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. سلام اگر سن شما نزدیک به مشمولیت است میتوانید دردانشگاه های بدون کنکور آزاد پیام نور علمی کاربردی ثبت نام نماییدوبعد برای کنکور سال آینده ثبت نام کنید

  3. سلام من دانشجو فرهنگیان هستم الان گرفتن معافیت با سایت epolice شده ولی اسم دانشگاه نمینویسه تا بتونم معافیت بگیرم . چطور میشه معافیت گرفت ؟

   1. سلام. گواهی اشتغال به تحصیل را از مسئول مربوطه در دانشگاه بگیرید و برای ثبت به دفتر پلیس +۱۰مراجعه کنید.

 30. سلام خسته نباشید .سوال اول:من فارغ التحصیل خرداد ماه ۱۴۰۰ هستم.من متولد۵تیر ماه۱۳۸۰ هستم.۵تیرماه۱۴۰۰ بیست سالگیم کامل میشه.ایا میتونم یک سال معافیت بگیرم یا نه؟؟؟سوال دوم:اگر بگیرم ایا میتونم کنکوری که ۹تیرماه۱۴۰۱ برگزار میشه شرکت کنم؟مشکلی پیش نمیاد؟؟؟؟ممنون میشم پاسخ بدین.خسته نباشید

  1. سلام
   جواب سوال اول . خیر معافیت تعلق نمیگیرد
   جواب سوال دوم . اگر بتوانید معافیت بگیرید بعله که بعید است مگر اینکه بدون کنکور دانشگاه ثبت‌نام کنید و از معافیت تحصیلی دانشگاه استفاده کنید

 31. سلام وقتتون بخیر ببخشید من متولد ۸۱ هستم برگه معافیت تحصیلیم تا ۱۴۰۱/۴/۲۰هستش میخواستم ببینم میتونم کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم یا نه؟! ممنون میشم جواب بدین

 32. سلام، بنده سال ۹۹ دیپلم گرفتم و کنکور هم شرکت کردم ولی خوب نبود
  آیا امسال (١۴٠٠) تا مرداد ماه معاف هستم که بخوام دانشگاه بدون کنکور ثبت نام کنم ؟

  1. با سلام تاریخ فارغ التحصیلی شما مهم است بعید است تا مرداد زمان نداشته باشید اما از خود پلیس +۱۰استعلام بگیرید.

   1. سلام خسته نباشید.من متولد۸۰/۳/۱۰هستم و دیلپم گرفتم معافیت تحصیلیم۳ماه تمام کرده چجور باید تمیدیش کنم.؟میشه دانشگاه ثبت نام کنم و از طریق دانشگاه تمدیدش کنم؟ممنون میشم جواب بدین

 33. سلام من دانش آموز پایه یازدهم هست ودارم وارد دوازدهم میشم .همین یکم شهربور وارد ۱۹سالگی میشم الان معافیت تحصیلی گرفتم زده حداکثر تا ۱۴۰۱.۶.۱ آیا باید سال دوازدهم دوباره باید تمدید کنم .وبرای برای کنکور سال ۴۰۱ وقبولی دانشگاه فرهنگیان مشکل ایجاد نمی کنه؟

  1. با سلام تا برج شیش وقت دارید شما قبل اتمام دفترچه پست کنید به محض امدن نتایج قبولی ایست میخورید و به تحصیل میپردازید .فرهنگیان که پذیرفته شوید عنوان سرباز معلم میگیرید.

 34. سلام . من متولد ۸۱ هستم اردیبهشت وارد ۱۹ سالگی شدم . من دارم برا کنکور برا سال دوم میخونم الان من باید معافیت تحصیلی بگیرم ؟ اگه بخوام برا بار سوم تو کنکور شرکت کنم چطور ؟

  1. با سلام به صورت کل شما تا زمانی که معافیت دازید حضور در کنکور مشکلی ندارد اما به محض اتمام معافیت باید دفترچه پست کنید و از قانون ایست خدمت استفاده کنید

 35. سلام. من دانشجوی فرهنگیان هستم و میخواستم بدونم اگر بعد از فارغ التحصیلی بلافاصله کنکور شرکت کنم و پزشکی قبول بشم و از اموزش پرورش انصراف بدم معافیت تحصیلی برای پزشکی به من تعلق میگیره؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت رفع منع تعهد خدمتی و تحصیلی از سنجش میتوانید

  1. سلام دوست عزیز
   چیزی به اسم شماره معافیت نداریم برای تمدید سنوات مربوطه به پلیس +۱۰ رجوع کنید

   1. سلام جناب ،
    من الآن در دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز مقطع کارشناسی ناپیوسته مشغول هستم ، مقطع کاردانیم رو در یک دانشگاه دیگه ای بودم ،
    زمانی که رفتم مدرک موقت کاردانیم رو بگیرم مسئول اونجا بمن گفت که شما برای گرفتن مدرک موقت کاردانیتون باید یک نامه بگیرید از دانشگاه آزاد بگیرید حاوی اطلاعات زیر باشه :
    « ارائه گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه محل تحصیل با ذکر شماره و تاریخ معافیت تحصیلی جهت گواهی موقت فارغ‌التحصیلی »

    حالا این شماره چیه اصلا از کجا میشه پیداش کرد ؟!

    1. سلام دوست عزیز
     خود دانشگاه باید کارتان را انجام دهد به دانشگاه مراجعه کنید

 36. سلام من معافیت دانش اموزی دارم تا خرداد ۱۴۰۱
  میتونم کنکور ۱۴۰۰ برم حقوق دانشگاه آزاد معافیت لیسانس بگیرم
  بعد کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم در صورت قبولی انصراف بدم از آزاد و دوباره معافیت بگیرم؟

  تروخدا تروخدا راهنماییم کنین

 37. سلام دانشگاه ازم تاییدیه معافیت تحصیلی میخواد من کد سخا هم دارم حالا چطور واسشون بگیرم

 38. سلام من شهریور ۹۸ دیپلم گرفتم و باید تا ۳۱ شهریور۹۹ خودمو معرفی میکردم ولی به دلیل تعویق کنکور خودمو در موعد مقرر معرفی نکردم و آبان ۹۹ از پلیس +۱۰معافیت تحصیلی دانشجویی گرفتم مبخواستم بدونم آیا; من غیبت خوردم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت تایید معافیت از سوی نظام وظیفه موردی وجود ندارد

 39. سلام خدا قوت ببخشید یه سوال داشتم پسرم در مقطع ارشد از یکی از دانشگاههای کانادا پذیرش گرفت ودر شهریور ۹۸ به کانادا رفت . البته پس از طی مراحل معافیت تحصیلی . اکنون مقطع تحصیلش عوض شده و phd میخواند و میخواهد تابستان سال ۱۴۰۰ برای حدود یکماه به ایران بیاید آیا نیاز هست مجددا معافیت تحصیلی بگیرد؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله مراحل را مجدد از کنسولگری حافظ منافع ایران اقدام و پیگیری کنید

 40. سلام من ۳۱/۶/۹۹ دیپلم خودرا گرفتم
  وسال ۹۸ کنکور قبول بخاطر درس هایی که پاس نکرده بودم نرفتم ولی ۳۱/۶/۹۹ دیپلم گرفتم الان دانشگاه ورودی بهمن قبول شدم میتونم معافیت تحصیلی بگیرم متولد ۷/۶/۸۰
  هستم برم دانشگاه

   1. سلام خسته نباشید . من امسال لیسانسم را گرفتم و مرداد ماه امتحان ارشد دارم . اگر امسال ارشدم را قبول نشم میتونم سال اینده هم امتحان بدم یا برایم غیبت میخورد . وردوی سال ۹۶ هستم

 41. سلام برای در خواست معافیت تحصیلی کاردانی به کارشناسی حتما باید گواهی موقت پایان دوره تحصیلات داشته باشم ؟ یا اینکه لزومی نداره و ربطی به نظام وظیفه نداره

  1. سلام دوست عزیز
   بستگی به مدت زمان سنوات شما دارد. با مشاورین تماس بگیرید

 42. سلام ببخشید من سال ۹۶ تصمیم به اعزام به خدمت سربازی نمودم(ینی تمام مراحل اعزام رو انجام دادم معاینه و دفترچه آماده به خدمت و همه چیز) ولی یک ماه بعدش رفتم پلیس +۱۰ معافیت گرفتم واسه کارشناسی ،الان بعد از پایان کارشناسی من دوباره باید برم این مراحل رو بگذرونم یا چی لطفا توضیح بدین.ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   درصورت داشتن مدارک قبلی و عدم تغییر وضعیت جسمانی احتیاج نیست

 43. سلام من ۳روزه برگه معافیت دانشجویی گرفتم ولی تو سایت نظام وظیفه معافیتم نیومده ، مشکلی داره طول میکشه دانشگاه باید کاری کنه؟

 44. سلام من ۱۹ سالمه و توی یکی از درسام مردود شدم و نتونستم تو امتحانات دی ماه هم شرکت کنم میخواستم بدونم میتونم تو خرداد شرکت کنم و امتحان نهاییمو پاس کنم معافیت تحصیلیمم تا آبان ۱۴۰۰ است و کنکورم شرکت کنم

 45. سلام خسته نباشید
  من برگه معافیت تحصیلیم تو خونه گم شده
  میتونم برم از تو سایتی چیزی دوباره کپی بگیرم یا باید همون برگه رو میداشتم؟

 46. سلام ببخشید در تاریخ ۲۵ آذر سال ۹۸ در ترم ۹ از کارشناسی انصراف دادم امسال کنکور شرکت کردم و کاردانی قبول شدم واسه معافیت تحصیلی اقدام کردم پلیس +۱۰ یه برگه بهم داد روش نوشته بود مجوز ثبت نام موقت و با ثبت نام شما تا تاریخ۱۴۰۱ موافقت شد اما تو سایت نظام وظیفه که با کد سخا هنوز این معافیته رو نداره فقط معافیت رشته قبلی وجود داره که اونم دیگه نوشته اتمام مدت معافیت.خواستم ببینم اشکال نداره هنوز تو سیستم ثبت نشده؟همین که اون برگه رو پلیس +۱۰ بهم داده یعنی با معافیتم موافقت شده؟ بعد چه مدت تو سیستم ثبت میشه ؟من هنوز این برگه رو به دانشگاه تحویل ندادم چون اول مدارک رو پست کردم بعد این برگه رو گرفتم دانشگاه گفت موقع حضوری شد کلاسا با خودت بیار.

  1. سلام منم دقیقا همین مشکلو دارم ارشد پیام نور میخوندم انصراف دادن و امسال ارشد دوباره قبول شدم همه کارا رو انجام دادم نامه پلیس ۱۰ هم گرفتم ولی ت سیستم که میرم همون قبلی رو میزنه

 47. با عرض سلام .

  بنده در سال ۱۳۹۹ در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات در مقطع دکتری ثبت نام کرده و مشغول به تحصیل هستم و به مدت ۵ سال معافیت تحصیلی اخذ نمودم . حال می خواستم اطلاع یابم که آیا می توانم در کنکور سال ۱۴۰۰ در مقطع دکتری مجددا شرکت نموده و پس از قبولی در دانشگاه دولتی از دانشگاه آزاد انصراف دهم و در دانشگاه جدید مشغول به تحصیل شوم و معافیت تحصیلی دریافت نمایم ؟ بنده تمامی مقاطع کارشناسی و ارشد را بدون وقفه گذرانده ام و تا به حال از تحصیل انصراف نداده و اعزام به خدمت نیز نشده ام .

  با تشکر و احترام

 48. با سلام من متولد مرداد ۸۱ هستم امسال کنکور دادم و قبول شدم قبل از ثبت نام توی دانشگاه حتما باید برای معافیت تحصیلی اقدام کنم؟

   1. چشتون بی بلا.
    من توی هیژده سالگی توی مدرسه اون کارای پلیس+۱۰ رو انجام دادم الان یک ماه دیگه میرم توی بیس سالگی الان سوالم اینکه میتونم برای بار سوم ینی کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم یا الان دیگه غیبت خوردم. و کلاچیکار کنم بتونم کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم

    1. سلام خیر وارد دوره غیبت خواهید شد شما باید دانشگاه شهریه پرداز ثبت نام کنید و دو ترم مرخصی بگیرید

 49. سلام من متولد ۲۸ ۹ ۱۳۷۹ هستم و یه ماه دیگه بیست سالم میشه. من امسال سال دومم بود توی کنکور که قبول نشدم و در ضمن سال دریافت دیپلمم هم سال ۹۹ هستش. میخاستم بدونم میتونم کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم یا مانعی برام هست. یا الان باید برم پلیس+۱۰? ممنون میشم زاهنماییم کنید

 50. سلام خسته نباشید یک سوال کوچیک داشتم.
  من برای تحصیل در یک دانشگاه غیر انتفاهی اقدام کردم اما هنوز در اولین مرحله هستم و نه به پلیس +۱۰ برای معافیت تحصیلی مراجعه کردم و نه شهریه ای رو پرداخت کردم.
  الان منصرف شدم و میخوام یک سال دیگه هم بخونم.
  آیا امکانش هست که برگه اشتغال به تحصیل بگیرم و برای کنکور سال دیگه بخونم؟

 51. سلام من دیپلمم رو در تاریخ ۳۱/۳/۹۹گرفتم اما نتونستم به موقه معافیت تحصیلیم رو بگیرم.الان قبول شدم واسه دانشگاه معلمی.آیا میتونم برم دانشگاه یا نه؟؟اگه نمیتونم برم دانشگاه چاره چیه باید چیکار کنم؟؟
  لطفا زودتر جواب بدین

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز کد سخارو پلیس۱۰ بگیرین و بعد با مرکز مشاوره تماس بگیرین

 52. سلام من دیپلمم رو در تاریخ ۳۱/۳/۹۹گرفتم اما نتونستم به موقه معافیت تحصیلیم رو بگیرم.الان قبول شدم واسه دانشگاه معلمی.آیا میتونم برم دانشگاه یا نه؟؟اگه نمیتونم برم دانشگاه چاره چیه باید چیکار کنم؟؟

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز کد سخارو پلیس۱۰ بگیرین و بعد با مرکز مشاوره تماس بگیرین

 53. سلام من برگه اشتغال به تحصیل که مدرسه بهم داد رو کاراش انجام ندادم و الان نمیدونم آیا من هم تا یک سال بعد از فارغ التحصیل شدن اجازه دارم کنکور بدم یا نه؟

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز شما هم کد سخا را دریافت نمایید و پرتال را چک کنید

 54. سلام خسته نباشید من پارسال پیام نور ثبت نام کردم و پنج سال معافیت تحصیلی بهم دادن امسال دوباره کنکور دادم و باید دوباره برگه معافیت تحصیلی ببرم ولی من پارسال دادم به پیام نور امسال باید چیکار کنم از کجا برگه معافیتمو باید گیر بیارم؟ خیلی ممنون

  1. با سلام شما از دانشگاه پیام نور باید انصراف بدین تا بتونین رشته جدید ثبت نام کنین. و نامه انصراف ارائه بدین

 55. When someone writes an article he/she keeps the plan of a user in his/her brain that how a user can be aware of
  it. Therefore that’s why this article is amazing. Thanks!

 56. When someone writes an article he/she keeps the plan of a user in his/her brain that how a user can be aware of it.
  Therefore that’s why this article is amazing.
  Thanks!

 57. سلام ببخشید من متولد ۱۳۷۹/۱۰/۲۸ هستم و ۳۱ شهریور ۹۸ دیپلمم رو گرفتم ولی نتونستم برم معافیت تحصیلی بگیرم الان هم واسه استخدامی نیروی انتظامی اسم نوشتم و میگن نباید غیبت داشته باشی خاستم ببینم من الان غیبت خوردم یا اینیکه تا ۳۱ امسال فراغت تحصیلی دارم و وارد غیبت نمیشم

  1. سلام
   بعد از تاریخ فراغت از تحصیل یک سال مهلت دارید تا برای اعزام اقدام کنید.

   1. سلام ببخشی یعنی بدون معافیت تعصیلی بعدازتاریغ فارق التعصیلی یک سال فهرست داریم الان من متولد۱۳۸۱برج ۲هستم غیت که طی این یه سال نمی خورم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

    1. سلام دوست عزیز
     از تاریخ اتمام تحصیل و فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارید

 58. سلام خسته نباشید.من ۱۵مرداد ۹۹ دیپلم گرفتم و الان رفتم برای پلیس و یک ورقه به من دادن که توش نوشته بود تا شهریور ۱۴۰۱ فرصت معافیت هست حالا من دو سوال دارم
  اول اینکه وقتی دو سال دادن یعنی دو سال دیگه باید تمدید بشه؟
  و سوال دوم اینکه یک سری از دوستانم همچین ورقه ای نگرفته اند از پلیس.آیا من مراحل را درست رفته ام؟

  1. سلام
   شما بعد از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال مهلت دارید که خودتان را برای اعزام آماده کنید.

 59. سلام من متولد۱۳۸۰/۳/۲۴هستم ودیپلمم رادررشته کارودانش در۱۳۹۸/۶/۳۱ گرفتم وبرای معافیت تحصیلی هیچ اقدامی نکردم درکنکورکاردانی ۹۹ ثبت نام کردم در صورت قبولی می توانم دانشگاه ثبت نام کنم

  1. سلام
   برای ثبت نام در دانشگاه باید برگه معافیت تحصیلی خود را به دانشگاه ارائه دهید. اگر غیبت داشته باشید امکان ادامه تحصیل وجود ندارد.

   1. سلام ببخشید من متولد ۱۳۷۹/۱۰/۲۸ هستم و ۳۱ شهریور ۹۸ دیپلمم رو گرفتم ولی نتونستم برم معافیت تحصیلی بگیرم الان هم واسه استخدامی نیروی انتظامی اسم نوشتم و میگن نباید غیبت داشته باشی خاستم ببینم من الان غیبت خوردم یا اینیکه تا ۳۱ امسال فراغت تحصیلی دارم و وارد غیبت نمیشم لطفا جواب بدید ممنون میشم خیلی مهمه

    1. سلام
     بعد از تاریخ فراغت از تحصیل یک سال مهلت دارید تا برای اعزام اقدام کنید.

     1. سلام من تا اسفند معافیت تحصیلی دارم برای کارشناسی ولی می خوام ککنکور ارشد شرکت کنم چطوری معافیت تحصیلی اضافه کنم تو پیام نور میشه ثبت نام کرد؟

     2. سلام. در صورت عدم اتمام پایان دروس میتوانید یک ترم از طریق کمسیون دانشگاه و با تأیید دانشگاه به سنوات تحصیلی مجاز اضافه کنید.

 60. سلام و عرض خسته نباشید.من متولد:۷۹/۱/۶ تاریخ ۹۸/۱۱/۹ گواهی موقت دیپلم گرفتم‌.۱_در گواهی نوشته ۶ ماه اعتبار داره در صورتی که زمانی برای ثبت نام در دانشگاه اقدام کنم که مدت اعتبار آن برای ثبت نام تمام شده باشه اصل گواهی رو بهم میدن برای ثبت نام؟چطوری؟۲_من تا چه تاریخی فرصت برای ثبت نام در دانشگاه دارم و غیبت نخواهم خورد؟۳_از یک بار فرصت انصراف استفاده نکردم در صورت استفاده شرایط ادامه تحصیل دوباره رو دارم؟

  1. سلام
   بله شما میتوانید برای گرفتن اصل مدرک خود اقدام کیند. شما تا یک سال بعد از تاریخ دقیق فاغ التحصیلی مهلت دارید که در دانشگاه ثبت نام کنید بعد از این تاریخ غیبت میخورید. افرادی که انصراف میدهند یک سال مهلت دارند که خودشان را برای اعزام یا ورود به دانشگاه آماده کنند.

 61. سلام و عرض خسته نباشید.من متولد:۷۹/۱/۶
  تاریخ ۹۸/۱۱/۹ گواهی دیپلم موقت سه ساله گرفتم :۱٫توی گواهی نوشته شش ماه اعتبار داره تو این مدت باید برای ثبت نام دانشگاه اقدام کنم یا بعد از شش ماه هم مدرک اصلی رو بم میدن برا ثبت نام تو دانشگاه؟ ۲٫تا کی فرصت دارم دانشگاه ثبت نام کنم؟۳٫با توجه به شرایطی که من دارم در صورتی که دانشگاه ثبت نام کنم و انصراف از دانشگاه بدم می تونم دوباره ادامه تحصیل بدم؟تا حالا اون یک بار رو استفاده نکردم

  1. سلام
   بله شما میتوانید برای گرفتن اصل مدرک خود اقدام کیند. شما تا یک سال بعد از تاریخ دقیق فاغ التحصیلی مهلت دارید که در دانشگاه ثبت نام کنید بعد از این تاریخ غیبت میخورید. افرادی که انصراف میدهند یک سال مهلت دارند که خودشان را برای اعزام یا ورود به دانشگاه آماده کنند.

 62. سلام خسته نباشید
  بنده متولد /۷۹/۱۰/۷ هستم وسال ۹۸دیپلممو گرفتم الانم ترم دوم مهندسی مکانیک دولتی میخونم می‌خوام دوباره کنکور بدم امکانش هست بتونم کنکور بدم؟؟
  بخوام انصراف بدم شرایط معافیتم چی میشه؟؟
  لطفاً کمک کنید وقت ندارم
  باتشکر

  1. سلام
   شما در هر مقطع یک بار میتوانید انصراف دهید و دوباره از معافیت تحصیلی در آن مقطع استفاده کنید. بعد از انصراف از تحصیل یک سال مهلت دارید تا وضعیت نظام وظیفه خود رل مشخص کنید و یا برای ورود به دانشگاه و رشته جدید اقدام کنید.

  2. سلام وقت بخیر من پسرم خارج ازکشور اقامت داره برای کاراونجاست دانشجو هم نیست اقامت دارند برای معافی باید چکارکنند ۲۵ سالشه

   1. سلام. متاسفانه تبصره یا ماده ای برای معافیت از طریق کار کردن در خارج از کشور وجود ندارد.

  1. سلام وقت بخیر
   چنین چیزی ممکن نیست. تحصیل در تمام مقاطع برای مشمولان تنها برای زمان مشخصی امکان پذیر است مثلا مشمولان باید دوره کارشناسی را حداکثر تا ۱۰ ترم به پایان برسانند در غیر این صورت سنوات مجاز تحصیلی مشمول به پایان میرسد و غیبت میخورد بنابراین امکان پذیر نیست.

 63. با سلام من متولد تاریخ ۱۳۸۰/۱/۱۶ و در تاریخ ۱۳۹۸/۷/۱۵ دیپلم گرفتم ایا من میتونم بعد از ۱ سال به سربازی نروم تا تاریخ ۱۳۹۹/۷/۱۵ و یا نه تا پایان ۱۸ سالگی فرست دارم لطفا جواب بدین ممنون میشم خیلی خیلی حیاطیه

  1. سلام
   مشمولانی که مدرک تحصیلی خود را بعد از رسیدن به سن مشمولیت دریافت میکنند تنها شش ماه زمان دارند تا خود را برای اعزام به خدمت آماده کنند و یا اگر شرایط معافیت را دارند از خدمت معاف شوند در غیر این صورت به عنوان غایب در نظر گرفته میشوند.

 64. سلام من یکسال پشت کنکور موندم اما برای معافیت کاری انجام ندادم حالا دانشگاه قبول شدم اما نمیتونم معافیت تحصیلی دانشگاه را ندارم باید چیکار کنم لطفااا کمک کنید

  1. سلام
   شما میتوانید درخواست معافیت تحصیلی را به دفاتر پلیس +۱۰ ارائه دهید درصورت موافقت برگه معافیت شما صادر میشود که میتوانید به دانشگاه ارائه دهید.

 65. سلام
  بنده سال۹۰ در ازاد تبریز یک ترم درس خوندم سپس انصراف دادم سال۹۱ سراسری عمران قبول شدم تمام کردم سال ۹۶ ارشد ازاد سقز قبول شدم چند هفته رفتم وانصراف دادم سال ۹۷ ارشد ارومیه سراسری قبول شدم حالا می گویند دوبار انصراف دادید از صدور معافیت خوداری می کنند چه کار کنم

 66. کسی ک اول پیام نور ثبت نام کرده معافیت گرفته بعد انصراف داده یک رشته دیگه مقطع کاردانی خونده میتونه کارشناسی بخونه معافیت بگیره؟؟

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1400/11/1

شنبه

1400/11/2

یکشنبه

1400/11/3

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید