انواع معافیت تحصیلی|نحوه تمدید،صدور و استعلام معافیت تحصیلی

معافیت تحصیلی چه شرایطی دارد؟

دریافت گواهی معافیت تحصیلی چگونه است؟

معافیت تحصیلی چیست؟ این نوع معافیت های تحصیلی به چه افرادی تعلق میگیرد؟ قبل از رسیدن به پاسخ این سوالات بهتر است با تعریف دقیق معافیت های خدمت وظیفه عمومی آشنا شوید. معافیت های خدمت سربازی یکی از مهم ترین مزایایی است که از سوی سازمان نظام وظیفه به مشمولین خدمت سربازی تعلق میگیرد. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که معافیت های نظام وظیفه به همه ی مشمولین داده نمیشود. این تسهیلات به افرادی اعطا میشود که دارای شرایط و ضوابط معافیت های مختلف بوده و سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا نیز آنان را تایید کند.

جوانان پس از نزدیک شدن به سن مشمولیت دغدغه ی رفتن به خدمت سربازی را به همراه خواهند داشت. به همین منظور به دنبال روش های مختلفی هستند تا بتوانند این مسیر را راحت تر دنبال کرده و یا با استفاده از معافیت های مختلف از رفتن به خدمت سربازی نظام وظیفه معاف شوند. اما دغدغه ی مهم تری که این روزها جوانان با آن درگیر هستند مشکل ادامه تحصیل میباشد.

جوانانی که برای خدمت سربازی اقدام کرده و برای اعزام به خدمت آماده میشوند دیگر قادر نخواهند بود که برای ادامه تحصیل تلاش کنند. این افراد موظف اند تا دوره ی دو ساله ی خدمت خود را در پادگان های نظامی به اتمام رسانده و کارت پایان خدمت دریافت کنند. بنابراین در این دوره ی دو ساله اجازه ی ادامه تحصیل و ورود به دانشگاه به آنان داده نمیشود. اما این افراد برای ادامه تحصیل و کسب مدارج بالای علمی چه مراحلی را باید طی کنند.

معافیت تحصیلی مهم ترین و بهترین روشی است که جوانان میتوانند برای ادامه تحصیل از آن استفاده کنند.


بیشتر بخوانید: استعلام معافیت تحصیلی برای مشمولان خدمت سربازی چگونه ممکن است؟


شرایط صدور معافیت تحصیلی و قوانین آن چگونه است؟

شرایط صدور معافیت تحصیلی  به مجموعه قوانینی اطلاق میشود که سازمان نظام وظیفه عمومی کشور آنان را تصویب کرده و جوانان نیز با توجه به این شرایط و قوانین میتوانند برای صدور معافیت های تحصیلی خود اقدام کنند. امروزه به دلیل تقاضای بالای جوانان برای ادامه تحصیل در دانشگاه های مختلف سراسر کشور، سازمان نظام وظیفه شرایط و قوانین مختلفی را برای مشمولین در نظر گرفته تا بتوانند در مقاطع مختلف تحصیلی به ادامه تحصیل مشغول شده و مدارج مختلف علمی و تحصیلی را بدست آورند. ماده قانون های زیادی برای جوانان در نظر گرفته شده است تا به راحتی وارد دانشگاه شده و از سنوات مجاز تحصیلی بهره مند شوند.

بر اساس ماده قانون ۳۱ از مجموعه قوانین نظام وظیفه، یکی از مهم ترین شرایط صدور معافیت تحصیلی این است که دانش آموزان محصل در مدارس تحت نظارت اداره ی آموزش و پرورش و دانشجویانی که در دانشگاه های مختلف معتبر و وابسته به وزارت علوم کشور در داخل ایران و خارج از ایران مشغول به تحصیل هستند میتوانند تا وقتی که به  تحصیل مشغول اند از رفتن به خدمت سربازی معاف شوند. این افراد به راحتی میتوانند از معافیت های تحصیلی بهره مند شوند. در این شرایط طلاب و سایر افرادی که در حوزه های علمیه ی سراسر کشور نیز درس میخوانند میتوانند از این معافیت ها استفاده کنند.


بیشتر بخوانید: شرایط معافیت تحصیلی برای پشت کنکورها چیست؟


معافیت تحصیلی چه مراحلی دارد؟

مدارک لازم برای معافیت تحصیلی دانش آموزی چیست؟

مدارک لازم برای معافیت تحصیلی دانش آموزی، به مجموعه مدارکی گفته میشود که دانش آموزان مشمول خدمت سربازی باید آن را به سازمان نظام وظیفه عمومی کشور ارائه داده تا بتوانند از مزایای معافیت های تحصیلی بهره مند شوند. دانش آموزان ذکور که در مدارس سراسر کشور مشغول به تحصیل هستند پس از پایان سن ۱۸ سالگی و ورود به سن ۱۹ سالگی مشمول خدمت وظیفه ی سربازی میباشند. این افراد تا سن ۲۰ سالگی میتوانند برای تکمیل دوران تحصیل خود درس بخوانند و از معافیت های تحصیلی استفاده کنند.

پس از پایان سن ۲۰ سالگی مشمولان خدمت وظیفه موظف خواهند بود که مراحل و اقدامات اعزام به خدمت را به ترتیب انجام داده و برای رفتن به خدمت سربازی آماده شوند. دانش آموزان باید بدانند که شرایط برای دریافت این معافیت تحصیلی برای همه ی افراد یکسان بوده و تفاوت رشته های تحصیلی هیچ تغییری در قوانین معافیت های تحصیلی ایجاد نخواهد کرد.

مهم ترین مدارک لازم برای معافیت تحصیلی دانش آموزان، برگه ی اشتغال به تحصیلی خواهد بود که ادارات آموزش و پرورش آن را صادر کرده و مشمول باید آن را به سازمان مربوطه تحویل دهد. پس از آن مشمولین میتوانند برگه ی معافیت خود را دریافت کرده و تا زمان مشخص شده از سنوات مجاز تحصیلی بهره مند شوند.


بیشتر بخوانید: شرایط دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی چیست؟


 

مدارک لازم برای دریافت معافیت های تحصیلی دانش آموزی

 • عکس دار کردن شناسنامه ی دانش آموز متقاضی دریافت معافیت
 • گذرنامه برای افرادی که پاسپورت دریافت کرده اند
 • کپی گذرنامه یا همان پاسپورت برای دارندگان آن
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مشمولین
 • عکس ۳*۴ رنگی با زمینه سفید به صورت تمام رخ از چهره ی مشمولین متقاضی
 • برگه ی گواهی اشتغال به تحصیل به همراه مهر و امضای مدیر مدرسه  ی دانش آموز

تکمیل فرم درخواست معافیت های تحصیلی در همه ی مقاطع

متقاضیان دریافت معافیت های دانش آموزی ضمن آماده کردن و دسته بندی مدارک بالا، میتوانند به نزدیک ترین دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و مراحل لازم را طی کنند تا بتوانند برای دریافت معافیت سریع تر به نتیجه برسند. مشمولین باید پس از شروع سن ۱۸ سالگی مدارک خود را به دفاتر پلیس + ۱۰ تحویل داده تا سازمان نظام وظیفه معافیت آنان را تا سن ۲۰ سالگی صادر کند. سپس مشمولین میتوانند برگه ی معافیت صادر شده را به مراکز آموزشی مورد نظر خود تحویل دهند.

مدارک لازم برای معافیت تحصیلی دانشجویی 

مدارک لازم برای معافیت تحصیلی دانشجویی توسط متقاضیان باید به دفاتر مربوطه تحویل داده شود. این مدارک توسط سازمان نظام وظیفه ی کشوری تعیین شده و به مشمولین ابلاغ میگردد. بنابراین تهیه مدارک و ارائه ی آن به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یکی از مهم ترین بخش هایی است که مشمولین برای دریافت معافیت های تحصیلی و هم چنین سایر معافیت ها باید به آن دقت لازم را داشته باشند. معافیت های تحصیلی دانشجویی امروزه بسیار پر متقاضی است. به همین منظور جوانان زیادی علاقه مند به کسب اطلاعات درباره ی این نوع معافیت و مدارک لازم برای آن هستند.

از آنجایی که جوانان در هنگام سربازی نمیتوانند به طور همزمان تحصیل خود را نیز ادامه دهند. متقاضیان دریافت معافیت برای ادامه تحصیل روز به روز افزایش میابد. برای دریافت این معافیت ها جوانان باید اول از همه اطلاعات لازم برای ثبت درخواست معافیت را دریافت کرده و سپس به  جمع آوری مدارک لازم خود بپردازند. این مدارک شامل برخی مدارک شناسایی و سایر فرم هایی است که سازمان نظام وظیفه آن را به اختیار مشمولین قرار میدهد.

مدارک لازم برای معافیت تحصیل دانشجویی

 • دو عدد عکس ۳*۴ به صورت تمام رخ و رنگی با زمینه ی سفید
 • اصل شناسنامه ی مشمولین متقاضی
 • کپی صفحات شناسنامه مشمول به طور کامل
 • اصل کارت ملی هوشمند مشمولین
 • کپی کارت ملی مشمولین
 • فرم درخواست معافیت مشمولین که باید از بخش آموزش دانشگاه دریافت شود.

مشمولین پس از تهیه این مدارک میتوانند مراحل دریافت معافیت را آغاز کنند. پس از آن نیز معافیت های تحصیلی را دریافت کرده و به راحتی میتوانند در مقاطع مختلف تحصیلی از کاردانی تا دکتری تخصصی و دیگر مقاطع ادامه تحصیل دهند.

معافیت تحصیلی چگونه است؟

 

استعلام معافیت تحصیلی چگونه انجام میشود؟

استعلام معافیت تحصیلی فرصت مناسبی برای جوانان است تا بتوانند از وضعیت معافیت های خود مطلع شوند. اما این استعلام چگونه امکان پذیر است؟

جوانان چگونه میتوانند از شرایط معافیت خود اطلاع پیدا کنند؟

به طور کلی بررسی و پیگیری وضعیت مشمولان و معافیت آنان به ویژه معافیت های تحصیلی زمانی امکان پذیر خواهد بود که مشمول کد سخا دریافت کند. کد سخا یک کد ۵ رقمی است که مشمولین برای دریافت آن اول باید به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و سپس از طریق  سامانه کد ۵ رقمی سخا را دریافت کنند.

مشمولین با داشتن این کد میتوانند از طریق سامانه وضعیت نظام وظیفه ی خود را چک کنند. استعلام معافیت های سربازی به جوانان از چند جهت آگاهی میبخشد. اول اینکه مشمولین میتوانند وضعیت خود را بررسی کرده و از تاریخ اتمام سنوات تحصیلی خود با خبر شوند.

از طرف دیگر مشمولین میتوانند وضعیت معافیت و دریافت کارت خود را نیز در آن محاسبه کنند. جوانانی که در مقاطع مختلف از سنوات مجاز تحصیلی بهره میگیرند اگر بخواهند در مقطع بعدی ادامه تحصیل دهند باید حتما از وضعیت معافیت خود اطلاع داشته باشند. زیرا اگر سنوات مجاز آنان تمام شود و تمدید نیز نشود. در غیر این صورت مشمول ممکن است وارد غیبت غیر موجه شده و دیگر قادر به ادامه تحصیل نخواهد بود.

معافیت تحصیلی دانشجویی به چه کسانی تعلق میگیرد؟

معافیت تحصیلی دانشجویی  از مهم ترین معافیت هایی است که جوانان زیادی متقاضی دریافت آن در این روزها هستند. زیرا ادامه تحصیل و دریافت مدارک عالی دانشگاهی به جوانان کمک میکند تا راحت تر در شغل های عالی استخدام شده و از شان اجتماعی بالایی برخوردار شوند. به همین سبب جوانان با آینده نگری تلاش میکنند تا در دوره ی متوسطه به خوبی درس خوانده و برای رفتن به دانشگاه آماده شوند.

معافیت دانشجویی شرایط و ضوابط خاص خود را دارد. این قوانین که یکی از مهم ترین بخش های ضوابط و قوانین نظام وظیفه ناجا به شمار میاید شرایطی را برای مشمولین در نظر گرفته که بر اساس این شرایط متقاضیان میتوانند از معافیت های تحصیلی دانشجویی استفاده کنند. با استفاده از این معافیت ها دانشجویان تا مادامی که به تحصیل مشغول هستند نیازی به اعزام به خدمت نداشته و میتوانند با خیال آسوده از خدمت سربازی معاف باشند. معافیت های تحصیلی در واقع نوعی معافیت موقت به حساب میاید. که داوطلبان بایستی گواهی اشتغال به تحصیل خود را برای سازمان نظام وظیفه تهیه کرده و به دفاتر مربوطه تحویل دهند.

دانشجویان برای ادامه تحصیل در هر مقطعی میتوانند از معافیت موقت استفاده کنند. اما در این مدت این معافیت ها بر اساس نوع مقطع تغییر خواهد کرد. کسانی که میخواهند در مقاطع دانشگاهی و دانشگاه های زیر نظر وزارت علوم ادامه تحصیل دهند به طور قانونی مجاز خواهند بود که از این معافیت استفاده کنند.

 

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه انواع معافیت تحصیلی|نحوه تمدید،صدور و استعلام معافیت تحصیلی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سنوات مجاز تحصیلی در دانشگاه ها در مقاطع مختلف تحصیلی

 1. مقطع کاردانی: به مدت ۲ سال و ۶ ماه
 2. مقطع کارشناسی پیوسته یا لیسانس: به مدت ۵ سال
 3. مقطع کارشناسی ناپیوسته: به مدت ۳ سال
 4. مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته یا فوق لیسانس: به مدت ۳ سال
 5. مقطع کارشناسی ارشد پیوسته: به مدت ۶ سال
 6. مقطع دکتری تخصصی: به مدت ۶ سال
 7. مقطع دکترای پزشکی: به مدت ۸ سال

آن دسته از متقاضیانی که در هر گروه از مقاطع تحصیلی مشغول به تحصیل بوده و یا قصد ادامه تحصیل دارند باید توجه داشته باشند که این میزان سنوات مشخص شده سنوات مجاز به حساب میاید که ما در این جا آن ها را نام برده ایم. اما سازمان نظام وظیفه تسهیلاتی در اختیار جوانان قرار داده است تا بتوانند از سنوات ارفاقی نیز علاوه بر این سنوات مجاز در همه ی مقطع های تحصیلی بهره مند شوند.

شرایط دریافت معافیت تحصیلی چیست؟

معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور چگونه است؟

معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور یکی از بخش های مهم معافیت های موقت به حساب میاید. زیرا تعداد ایرانیان مقیم خارج از کشور روز به روز افزایش پیدا کرده و ادامه تحصیل فرزندان آنان باید پس از سن مشمولیت با تایید سازمان نظام وظیفه صورت بگیرد. مشمولین دانشجو و محصل در کشورهای دیگر سراسر دنیا پس از رسیدن به سن مشمولیت مانند متقاضیان داخل کشور باید برای خدمت سربازی نظام وظیفه ی خود تعیین تکلیف کرده تا بتوانند از مزایای سازمان نظام وظیفه استفاده کنند.

شرایط و ضوابط برای دانش آموزان و دانشجویان در خارج از کشور آسان نخواهد بود.

اولین شروط مهم  برای ادامه تحصیل مشمولین در خارج از کشور برای دانش آموزان، درس خواندن در مدارس ایرانی و یا مدارس خارجی است که وزارت آموزش و پرورش آنان را تایید میکند. به همین منظور جوانان باید برای پس از رسیدن به مشمولیت به نمایندگی های ایران در کشور مبدا مراجعه کرده و نسبت به دریافت معافیت های تحصیلی اقدام کنند. دانش آموزان محصل در خارج از کشور مانند سایر دانش آموزان مجازند که دوره ی متوسطه ی خود را تا سن ۲۰ سالگی به اتمام برسانند.

دانشجویان نیز بر اساس سنوات مشخص شده میتوانند در خارج از کشور تحصیل کنند. سنوات دانشجویان در خارج از کشور مانند متقاضیان محصل در دانشگاه های ایرانی میباشد. که بر اساس این سنوات مشخص شده میتوانند در دانشگاه های معتبر سراسر دنیا و در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل شوند.

البته نکته ای که مشمولین باید در نظر داشته باشند این است که متقاضیان دانشجو در خارج از کشور در صورتی که نتوانند در مدت مجاز از سنوات تحصیلی استفاده کنند و واحد های درسی آنان برای ترم های اضافه تر بماند. با موافقت وزارت علوم یا وزارت بهداشت و درمان سنوات ارفاقی به این افراد تعلق میگیرد. این سنوات تا ۲ ترم نیز میتواند در نظر گرفته شود.

 

معافیت تحصیلی طلاب چه شرایطی دارد؟

معافیت تحصیلی طلاب و سایر دانش آموزان و دانشجویان بر اساس ماده قانون ۳۱ معافیت تحصیلی سازمان نظام وظیفه بررسی و تایید خواهد شد.

در واقع تمام طلاب و افرادی که حوزه های علمیه در سراسر کشور مشغول به تحصیل هستند میتوانند برای ادامه تحصیل از معافیت بهره مند شوند. در واقع طلابی که در زمان تحصیل در حوزه  های علمیه به سن مشمولیت میرستد با رعایت شرایط و قوانین سازمان نظام وظیفه میتوانند از معافیت استفاده کرده و مجوز آن را از سازمان نظام وظیفه دزیافت کنند. برای تحصیل در حوزه های علمیه نیز سنوات مشخصی از سوی نظام وظیفه ارائه شده که جوانان بر اساس این قوانین میتوانند به تحصیل خود ادامه دهند.

شرایط و قوانین برای انصراف

همانطور که گفته شد شرایط تحصیل و معافیت های تحصیلی برای طلاب علوم دینی مانند دانش آموزان و دانشجویان میباشد. اما اگر طلاب دینی از ادامه تحصیل انصراف داده یا از حوزه های علمیه اخراج شوند چه شرایطی خواهند داشت؟ برای پاسخ به این سوال متقاضیان باید دقت داشته باشند که شرایط و قوانین برای انصراف، ترک تحصیل و حتی اخراج از حوزه های علمیه برای طلاب علوم دینی مانند دانش آموزان مدارس و دانشجویان محصل در دانشگاه ها میباشد.

حوزه های علمیه موظف هستند که در صورت انصراف، اخراج و ترک تحصیل محصلین خود، اسامی این افراد را به سازمان نظام وظیفه اطلاع داده تا نسبت به وضعیت آنان رسیدگی های لازم بعمل آید. تا جوانان بتوانند به راحتی مراحل اعزام به خدمت را طی کنند. فرصت معرفی و انجام مراحل اعزام به خدمت برای طلاب علوم دینی پس از انصراف، اخراج و ترک تحصیل مدت یک سال از تاریخ اخراج و انصراف میباشد.

 1. مشمولین متقاضی تحصیل در حوزه های علمیه میتوانند قبل از رسیدن به سن مشمولیت و با مدرک زیر دیپلم در حوزه های علمیه سراسر کشور مشغول به تحصیل شوند.
 2. هم چنین آن دسته از افرادی که دارای مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی هستند چنانچه وارد غیبت سربازی نشده باشند میتوانند تحصیلات خود را در حوزه های علمیه شروع کنند.

شرایط تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزی چطور است؟

شرایط تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزی با شرایط دانشجویان کمی متفاوت خواهد بود. میدانید که جوانان ذکور پس از پایان سن ۱۸ سالگی به سن مشمولیت خواهند رسید. بنابر گزارشات سازمان نظام وظیفه عمومی کشور دانش آموزان مقطع متوسطه باید در مدت مجاز سنوات تحصیلی نسبت به دریافت مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود اقدام کنند.

 همه ی دانش آموزانی که به صورت حضوری و غیر حضوری مشغول درس خواندن هستند میتوانند تا سن ۲۰ سالگی از سنوات مچاز استفاده کنند. پس از آن تحصیل این افراد غیر مجاز خواهد بود. در واقع پس از دریافت مدرک دوره ی متوسطه پس از ۱۸ سال مشمولین یک سال وقت دارند که نسبت به اعزام به خدمت سربازی اقدام کنند. پس از آن مشمول میتواند تا جداکثر سن ۲۰ سالگی برای ورود به دانشگاه تلاش کند.

متقاضیانی که میخواهند از معافیت های تحصیلی دانش آموزی بهره بگیرند باید دقت داشته باشند که تمدید این معافیت تا سن ۲۰ سالگی بوده و پس از آن داوطلبان باید در دانشگاه ها مشغول به تحصیل شوند تا معافیت های تحصیلی ادامه دار باشد.

اما درمورد آن دسته از افرادی که در سن ۱۷ سالگی مدرک دیپلم خود را دریافت میکنند شرایط متفاوت خواهد بود. این افراد پس از ۱۸ سالگی تنها ۶ ماه فرصت تکمیل فرم اعزام به خدمت و تهیه مدارک خود را دارند.

این تمدید معافیت به طور کلی به این منظور به مشمولین داده میشود تا بتوانند برای ورود به دانشگاه و شرکت در آزمون کنکور آمادگی پیدا کنند.

 

شرایط تمدید معافیت تحصیلی دانشجویی چیست؟

شرایط تمدید معافیت تحصیلی دانشجویی از دیگر مزایا و تسهیلاتی است که جوانان میتوانند از آن بهره بگیرند. هر ساله تعداد زیادی از جوانان به منظور ادامه تحصیل در دانشگاه های مختلف از معافیت های موقت استفاده میکنند. مقاطع تحصیلی مختلف در دانشگاه ها و ادامه تحصیل در این مقاطع سنوات مجازی را به دانشجویان و مشمولین ارائه میدهد. پس بر اساس این سنوات مجاز متقاضیان میتوانند در دانشگاه به تحصیل ادامه دهند.

اما اگر برخی از دانشجویان به دلایل مختلف قادر به اتمام تحصیل خود در مدت سنوات مجاز نباشند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا داوطلبان باید برای اعزام به خدمت آماده شده و ادامه ی درس و دانشگاه را رها کنند؟ این یکی از سوالاتی است که در ذهن بسیاری از خوانندگان قرار گرفته است. آیا شرایط و امکان تمدید معافیت های تحصیلی وجود دارد یا خیر؟ تمدید معافیتهای تحصیلی و قرار دادن شرایط ویژه برای تمدید معافیت از بهترین مزایایی است که جوانان برای استفاده از آن پیگیر هستند.

بنابراین دانشجویان میتوانند پس از استفاده از سنوات مجاز تحصیلی خود، از مغافیت ارفاقی یکساله استفاده کنند. متقاضیان باید در نظر داشته باشند که استفاده از سنوات ارفاقی شرایط خاص خود را دارد. به طور مثال مشمول باید بتواند در مدت مشخص شده فارغ التحصیل شود. یعنی واحد های باقی مانده ی خود را در مدت یکسال به طور کلی پاس کنند.

هم چنین از طرف دیگر داشتن حداقل معدل بالای ۱۲ برای افرادی که قصد استفاده از سنوات ارفاقی را دارند مهم میباشد.

معافیت تحصیلی دانش آموزی با چه شرایطی امکان پذیر میباشد؟

معافیت تحصیلی دانش آموزی همانطور که از اسمش نیز پیداست به دانش آموزان در دوره ی متوسطه تعلق میگیرد. همه ی دانش آموزان متقاضی ادامه تحصیل در مدارس و دانشگاه میتوانند از معافیت های تحصیلی دانش آموزی استفاده کنند. در واقع دانش آموز مشمول به کسانی اطلاق میشود که سن ۱۸ سالگی را پشت سر گذاشته و وارد سن ۱۹ سالگی میشوند. این افراد اگر در مدارس تحت نظارت آموزش و پرورش به تحصیل مشغول باشتد دانش آموزان مشمول به شمار میایند.

این دانش آموزان پس از رسیدن به سن مشمولیت تا یک سال مهلت دارند تا مراحل اعزام به خدمت را انجام داده و به خدمت سربازی بروند. این دانش آموزان باید درخواست خود را پس از وارد شدن به سن مشمولیت نوشته و آن را به یکی از نزدیک ترین دفاتر خدمت الکترونیک  انتظامی تحویل دهند. در غیر اینصورت این افراد وارد غیبت های غیر موجه شده و نمیتوانند مثلا معافیت تحصیلی خود را تمدید کنند.

دانش آموزان برای تمدید معافیت تحصیلی خود باید مراحل زیر را طی کنند. تا بتوانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

 1. هر چه سریع تر و پس از شروع سن ۱۹ سالگی برای ثبت درخواست معافیت تحصیلی اقدام کنند.
 2. برای ثبت درخواست معافیت مشمولان باید به دفاتر پلیس + ۱۰ یا همان دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و مدارک ارائه دهند.
 3. سنوات مجاز تحصیلی برای دانش آموزان تا سن ۲۰ سالگی امکان پذیر است.
 4. تحویل برگه ی معافیت تحصیلی و ارائه ی آن به مدارس مختلف.
 5. تمدید معافیت دانش آموزان تا سن ۲۰ سالگی آنان از قوانین ماده ۳۳ قانون معافیت سربازی کشور میباشد. البته این نکته را توجه داشته باشید که تحصیل دانش آموزان باید به صورت پیوسته بوده باشد.

چگونه معافیت تحصیلی بگیریم؟

شرایط معافیت تحصیلی پشت کنکوری ها چطور است؟

شرایط معافیت تحصیلی پشت کنکوری ها فرصتی است که به متقاضیان داده میشود تا برای ادامه تحصیل و شرکت در آزمون سراسری و آزاد مهلت داشته باشند. آن دسته از افرادی که به سن مشمولیت میرسند باید برای اعزام به خدمت اقدام کنند.

 • اما اگر فردی پس از شرکت در کنکور قبول نشود چه اتفاقی برای فرد خواهد افتاد؟
 • آیا فرذ میتواند برای سال های متمادی پشت کنکور مانده و بی توجه به خدمت سربازی از شرایط معافیت های تحصیلی بهره مند شود؟
 • آیا پس از قبولی در دانشگاه همه ی مشمولین میتوانند مجوز لازم برای ثبت نام را از سازمان نظام وظیفه عمومی کشور دریافت کنند؟

مشمولین باید این نکته را بدانند که سنوات مجاز تحصیلی مهم ترین بخشی است که آنان میتوانند به تحصیل خود در مقاطع مختلف ادامه دهند.

اگر مشمول وارد غیبت سربازی شده باشد. حتی اگر با رتیه ی خوب در دانشگاه قبول شود قادر نخواهد بود که در دانشگاه های زیر نظر وزارت علوم به تحصیل مشغول شود. شرایط معافیت پشت کنکوری ها شرایط ویژه ای است که در اینجا توضیحاتی در اختیار شما عزیزان خواهیم گذاشت.

بر اساس آخرین اطلاعیه های سازمان نظام وظیفه عمومی کشور مشمولین و دانش آموزان میتوانند برای قبولی در کنکور تا سن ۲۰ سالگی از سنوات مجاز تحصیلی برخوردار شوند. اگر داوطلبان در سال اول در دانشگاهی قبول شوند از شرایط معافیت برخوردار بوده و میتوانند به راحتی برای دریافت مجوز ادامه تحصیل اقدام کنند.

اما افرادی که پشت کنکوری هستند نیز میتوانند برای دومین بار در کنکور شرکت کنند. این افراد میتوانند تا زمان اعلام نتایج از معافیت تحصیلی استفاده کنند. که این معافیت باید توسط سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا تایید شده و سپس مشمول پس از پذیرش میتواند برای ثبت نام در دانشگاه اقدام کند.

شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی و اخراجی ها چگونه است؟

شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی یکی از مهم ترین بخش های معافیت مشمولین به حساب میاید. میدانید که رفتن به دانشگاه یکی از مهم ترین روش هایی است که به مشمولان فرصت میدهد تا از معافیت تحصیلی بهره مند گردند. به همین منظور این فرصت مناسبی برای جوانان است تا بتوانند شرایط معافیت تحصیلی را پیدا کرده و به عنوان دانشجو به ادامه تحصیل مشغول شوند.

از مزایای این معافیت ها میتوان به دریافت مدارج بالای علمی اشاره کرد. کسانی که وارد دانشگاه ها در سراسر کشور میشوند میتوانند در مقاطع مختلف به ادامه تحصیل مشغول باشند. این افراد پس از قبولی در کنکور و ثبت نام در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی میتوانند برای دریافت معافیت های تحصیلی اقدام کنند. اما نکته اینجاست که تنها مجوز معافیت تحصیلی به کسانی ابلاغ میگردد که هیچ گونه غیبت غیر موجهی نداشته باشند. هم چنین در دانشگاه ها پذیرش شوند.

 

مجوز معافیت تحصیلی

اما برخی از جوانان که فرصت طلایی درس خواندن را پیش رو دارند و در دانشگاه ها مشغول به تحصیل میشوند، پس از گذشت مدتی قادر نخواهند بود که به تحصیل خود ادامه دهند. این افراد ممکن است از دانشگاه اخراج شده یا به خودی خود از رشته ی خود انصراف دهند.

در این بین پس از انصراف و اخراج متقاضیان از مراکز عالی، شرایط برای این افراد کاملا متفاوت میشود. اول از همه این که مشمولین دیگر سنوات مجاز تحصیلی نداشته و تنها یک سال فرصت دارند تا برای معرفی و اعزام به خدمت آماده شوند. دانشجویان انصرافی یا اخراجی از دانشگاه ها در شرایط سختی قرار خواهند گرفت. برخی از این افراد تصمیم به تغییر رشته گرفته و علاقه مند هستند که بتوانند رشته ی دانشگاهی خود را تغییر دهند. این تغییر رشته برای دانشجویان انصرافی یکبار مجاز مییاشد.

 • اولین کاری که دانشجویان پس از انصراف از تحصیل باید انجام دهند معرفی خود برای گذراندن خدمت دوره ی ضرورت میباشد.
 • حتی مسئولین آموزش در دانشگاه ها نیز باید خبر انصراف یا اخراج دانشجویان مشمول را به خدمت سازمان نظام وظیفه اعلام کرده تا در جریان روند کار این افراد قرار بگیرند.

سوالات متداول

مدارک لازم برای درخواست معافیت های تحصیلی چیست؟

آن دسته از افرادی که قصد دریافت معافیت های تحصیلی را دارند میتوانند با ارائه ی مدارک زیر از این معافیت ها بهره مند شده و به تحصیل در مقاطع مختلف ادامه دهند. مهم ترین این مدارک شامل عکس پرسنلی رنگی ۳*۴ با زمینه سفید، اصل شناسنامه مشمول به همراه کپی از صفحات آن، کارت ملی مشمول و فرم اشتغال به تحصیل میباشد.

سنوات مجاز تحصیلی برای مقطع لیسانس برای مشمولین چه میزان میباشد؟

مدت زمان معافیت تحصیلی برای مقطع کارشناسی پیوسته برای مشمولان ۵ سال مشخص شده است.

استعلام صدور معافیت های تحصیلی از چه طریقی امکان پذیر است؟

مشمولین میتوانند با دریافت کد ۵ رقمی سخا از وضعیت معافیت تحصیلی خود از طریقه سامانه سازمان نظام وظیفه مطلع شوند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه انواع معافیت های  تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

انواع معافیت تحصیلی|نحوه تمدید،صدور و استعلام معافیت تحصیلی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه انواع معافیت تحصیلی|نحوه تمدید،صدور و استعلام معافیت تحصیلی

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
در این مقاله بخوانید:
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

نظرات
- 32 نظر:
 1. سلام من دیپلمم رو در تاریخ ۳۱/۳/۹۹گرفتم اما نتونستم به موقه معافیت تحصیلیم رو بگیرم.الان قبول شدم واسه دانشگاه معلمی.آیا میتونم برم دانشگاه یا نه؟؟اگه نمیتونم برم دانشگاه چاره چیه باید چیکار کنم؟؟
  لطفا زودتر جواب بدین

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز کد سخارو پلیس۱۰ بگیرین و بعد با مرکز مشاوره تماس بگیرین

 2. سلام من دیپلمم رو در تاریخ ۳۱/۳/۹۹گرفتم اما نتونستم به موقه معافیت تحصیلیم رو بگیرم.الان قبول شدم واسه دانشگاه معلمی.آیا میتونم برم دانشگاه یا نه؟؟اگه نمیتونم برم دانشگاه چاره چیه باید چیکار کنم؟؟

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز کد سخارو پلیس۱۰ بگیرین و بعد با مرکز مشاوره تماس بگیرین

 3. سلام من برگه اشتغال به تحصیل که مدرسه بهم داد رو کاراش انجام ندادم و الان نمیدونم آیا من هم تا یک سال بعد از فارغ التحصیل شدن اجازه دارم کنکور بدم یا نه؟

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز شما هم کد سخا را دریافت نمایید و پرتال را چک کنید

 4. سلام خسته نباشید من پارسال پیام نور ثبت نام کردم و پنج سال معافیت تحصیلی بهم دادن امسال دوباره کنکور دادم و باید دوباره برگه معافیت تحصیلی ببرم ولی من پارسال دادم به پیام نور امسال باید چیکار کنم از کجا برگه معافیتمو باید گیر بیارم؟ خیلی ممنون

  1. با سلام شما از دانشگاه پیام نور باید انصراف بدین تا بتونین رشته جدید ثبت نام کنین. و نامه انصراف ارائه بدین

 5. When someone writes an article he/she keeps the plan of a user in his/her brain that how a user can be aware of
  it. Therefore that’s why this article is amazing. Thanks!

 6. When someone writes an article he/she keeps the plan of a user in his/her brain that how a user can be aware of it.
  Therefore that’s why this article is amazing.
  Thanks!

 7. سلام ببخشید من متولد ۱۳۷۹/۱۰/۲۸ هستم و ۳۱ شهریور ۹۸ دیپلمم رو گرفتم ولی نتونستم برم معافیت تحصیلی بگیرم الان هم واسه استخدامی نیروی انتظامی اسم نوشتم و میگن نباید غیبت داشته باشی خاستم ببینم من الان غیبت خوردم یا اینیکه تا ۳۱ امسال فراغت تحصیلی دارم و وارد غیبت نمیشم

  1. سلام
   بعد از تاریخ فراغت از تحصیل یک سال مهلت دارید تا برای اعزام اقدام کنید.

 8. سلام خسته نباشید.من ۱۵مرداد ۹۹ دیپلم گرفتم و الان رفتم برای پلیس و یک ورقه به من دادن که توش نوشته بود تا شهریور ۱۴۰۱ فرصت معافیت هست حالا من دو سوال دارم
  اول اینکه وقتی دو سال دادن یعنی دو سال دیگه باید تمدید بشه؟
  و سوال دوم اینکه یک سری از دوستانم همچین ورقه ای نگرفته اند از پلیس.آیا من مراحل را درست رفته ام؟

  1. سلام
   شما بعد از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال مهلت دارید که خودتان را برای اعزام آماده کنید.

 9. سلام من متولد۱۳۸۰/۳/۲۴هستم ودیپلمم رادررشته کارودانش در۱۳۹۸/۶/۳۱ گرفتم وبرای معافیت تحصیلی هیچ اقدامی نکردم درکنکورکاردانی ۹۹ ثبت نام کردم در صورت قبولی می توانم دانشگاه ثبت نام کنم

  1. سلام
   برای ثبت نام در دانشگاه باید برگه معافیت تحصیلی خود را به دانشگاه ارائه دهید. اگر غیبت داشته باشید امکان ادامه تحصیل وجود ندارد.

   1. سلام ببخشید من متولد ۱۳۷۹/۱۰/۲۸ هستم و ۳۱ شهریور ۹۸ دیپلمم رو گرفتم ولی نتونستم برم معافیت تحصیلی بگیرم الان هم واسه استخدامی نیروی انتظامی اسم نوشتم و میگن نباید غیبت داشته باشی خاستم ببینم من الان غیبت خوردم یا اینیکه تا ۳۱ امسال فراغت تحصیلی دارم و وارد غیبت نمیشم لطفا جواب بدید ممنون میشم خیلی مهمه

    1. سلام
     بعد از تاریخ فراغت از تحصیل یک سال مهلت دارید تا برای اعزام اقدام کنید.

 10. سلام و عرض خسته نباشید.من متولد:۷۹/۱/۶ تاریخ ۹۸/۱۱/۹ گواهی موقت دیپلم گرفتم‌.۱_در گواهی نوشته ۶ ماه اعتبار داره در صورتی که زمانی برای ثبت نام در دانشگاه اقدام کنم که مدت اعتبار آن برای ثبت نام تمام شده باشه اصل گواهی رو بهم میدن برای ثبت نام؟چطوری؟۲_من تا چه تاریخی فرصت برای ثبت نام در دانشگاه دارم و غیبت نخواهم خورد؟۳_از یک بار فرصت انصراف استفاده نکردم در صورت استفاده شرایط ادامه تحصیل دوباره رو دارم؟

  1. سلام
   بله شما میتوانید برای گرفتن اصل مدرک خود اقدام کیند. شما تا یک سال بعد از تاریخ دقیق فاغ التحصیلی مهلت دارید که در دانشگاه ثبت نام کنید بعد از این تاریخ غیبت میخورید. افرادی که انصراف میدهند یک سال مهلت دارند که خودشان را برای اعزام یا ورود به دانشگاه آماده کنند.

 11. سلام و عرض خسته نباشید.من متولد:۷۹/۱/۶
  تاریخ ۹۸/۱۱/۹ گواهی دیپلم موقت سه ساله گرفتم :۱٫توی گواهی نوشته شش ماه اعتبار داره تو این مدت باید برای ثبت نام دانشگاه اقدام کنم یا بعد از شش ماه هم مدرک اصلی رو بم میدن برا ثبت نام تو دانشگاه؟ ۲٫تا کی فرصت دارم دانشگاه ثبت نام کنم؟۳٫با توجه به شرایطی که من دارم در صورتی که دانشگاه ثبت نام کنم و انصراف از دانشگاه بدم می تونم دوباره ادامه تحصیل بدم؟تا حالا اون یک بار رو استفاده نکردم

  1. سلام
   بله شما میتوانید برای گرفتن اصل مدرک خود اقدام کیند. شما تا یک سال بعد از تاریخ دقیق فاغ التحصیلی مهلت دارید که در دانشگاه ثبت نام کنید بعد از این تاریخ غیبت میخورید. افرادی که انصراف میدهند یک سال مهلت دارند که خودشان را برای اعزام یا ورود به دانشگاه آماده کنند.

 12. سلام خسته نباشید
  بنده متولد /۷۹/۱۰/۷ هستم وسال ۹۸دیپلممو گرفتم الانم ترم دوم مهندسی مکانیک دولتی میخونم می‌خوام دوباره کنکور بدم امکانش هست بتونم کنکور بدم؟؟
  بخوام انصراف بدم شرایط معافیتم چی میشه؟؟
  لطفاً کمک کنید وقت ندارم
  باتشکر

  1. سلام
   شما در هر مقطع یک بار میتوانید انصراف دهید و دوباره از معافیت تحصیلی در آن مقطع استفاده کنید. بعد از انصراف از تحصیل یک سال مهلت دارید تا وضعیت نظام وظیفه خود رل مشخص کنید و یا برای ورود به دانشگاه و رشته جدید اقدام کنید.

  1. سلام وقت بخیر
   چنین چیزی ممکن نیست. تحصیل در تمام مقاطع برای مشمولان تنها برای زمان مشخصی امکان پذیر است مثلا مشمولان باید دوره کارشناسی را حداکثر تا ۱۰ ترم به پایان برسانند در غیر این صورت سنوات مجاز تحصیلی مشمول به پایان میرسد و غیبت میخورد بنابراین امکان پذیر نیست.

 13. با سلام من متولد تاریخ ۱۳۸۰/۱/۱۶ و در تاریخ ۱۳۹۸/۷/۱۵ دیپلم گرفتم ایا من میتونم بعد از ۱ سال به سربازی نروم تا تاریخ ۱۳۹۹/۷/۱۵ و یا نه تا پایان ۱۸ سالگی فرست دارم لطفا جواب بدین ممنون میشم خیلی خیلی حیاطیه

  1. سلام
   مشمولانی که مدرک تحصیلی خود را بعد از رسیدن به سن مشمولیت دریافت میکنند تنها شش ماه زمان دارند تا خود را برای اعزام به خدمت آماده کنند و یا اگر شرایط معافیت را دارند از خدمت معاف شوند در غیر این صورت به عنوان غایب در نظر گرفته میشوند.

 14. سلام من یکسال پشت کنکور موندم اما برای معافیت کاری انجام ندادم حالا دانشگاه قبول شدم اما نمیتونم معافیت تحصیلی دانشگاه را ندارم باید چیکار کنم لطفااا کمک کنید

  1. سلام
   شما میتوانید درخواست معافیت تحصیلی را به دفاتر پلیس +۱۰ ارائه دهید درصورت موافقت برگه معافیت شما صادر میشود که میتوانید به دانشگاه ارائه دهید.

 15. سلام
  بنده سال۹۰ در ازاد تبریز یک ترم درس خوندم سپس انصراف دادم سال۹۱ سراسری عمران قبول شدم تمام کردم سال ۹۶ ارشد ازاد سقز قبول شدم چند هفته رفتم وانصراف دادم سال ۹۷ ارشد ارومیه سراسری قبول شدم حالا می گویند دوبار انصراف دادید از صدور معافیت خوداری می کنند چه کار کنم

 16. کسی ک اول پیام نور ثبت نام کرده معافیت گرفته بعد انصراف داده یک رشته دیگه مقطع کاردانی خونده میتونه کارشناسی بخونه معافیت بگیره؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

یکشنبه

1399/8/11

دوشنبه

1399/8/12

سه شنبه

1399/8/13

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید