معافیت تحصیلی دانشجویی چیست؟ سیر تا پیاز معافیت تحصیلی دانشجویی

چگونه معافیت تحصیلی دانشجویی دریافت کنیم؟

رفتن به خدمت سربازی برای تمامی آقایانی که به سن 18 سالگی تمام رسیده اند امری واجب و ضروری است.

برخی از مشمولان خدمت سربازی که تصمیم می گیرند ادامه تحصیل بدهند، خدمت سربازی خود را به تعویق انداخته و به دنبال راهی هستند تا غیبت سربازی برای آنها لحاظ نشود.

یکی از راه هایی که با استفاده از آن برای مشمولان غیبت سربازی لحاظ نمی شود، دریافت و ثبت معافیت تحصیلی دانشجویی است.

معافیت تحصیلی دانشجویی برای آن دسته از مشمولانی است که به سن مجاز خدمت سربازی رسیده اند اما در نظر دارند تحصیلات خود را در دانشگاه ادامه دهند.

شرایط دریافت و صدور معافیت تحصیلی برای تمامی مشمولان یکسان نمی باشد و به مقطع تحصیلی افراد نیز بستگی دارد.

مشمولانی که به دنبال دریافت معافیت تحصیلی دانشجویی هستند، باید در زمان تعیین شده به دریافت معافیت تحصیلی دانشجویی پرداخته تا غیبت برای آنها لحاظ نشود.

استعلام معافیت تحصیلی دانشجویی برای مشمولان بسیار مهم می باشد؛ چرا که معافیت تحصیلی یکی اقداماتی است که آنها می توانند به طور موقت از خدمت سربازی معاف شوند.

سازمان نظام وظیفه برای آن دسته از مشمولانی که در زمان تعیین شده نتوانستند معافیت خود را دریافت و ثبت نمایند، شرایطی جهت تمدید معافیت تحصیلی دانشجویی در نظر گرفته است.

دانشجویانی که مشمول خدمت سربازی هستند، می توانند با ارائه مدارک لازم و مراجعه به مرکز مربوطه نسبت به دریافت معافیت تحصیلی خود اقدام نمایند.

معافیت تحصیلی دانشجویی دارای مدت زمان تعیین شده ای می باشد؛ چنانچه دانشجویان نتوانند در این زمان معافیت تحصیلی خود را دریافت نمایند باید به خدمت سربازی بروند و در صورت عدم حضور، غیبت برای آنها لحاظ خواهد شد.

مشاوران مرکز مشاوره آویژه برای مشمولان خدمت سربازی که قصد ادامه تحصیل دارند و به دنبال کسب اطلاعاتی در مورد جزئیات این نوع از معافیت هستند، مطالب کاربردی و مفیدی را در این مقاله نگارش کرده اند.

در این مقاله اطلاعات کاملی از اخذ معافیت تحصیلی دانشجویی برای تمامی دانشجویان اعم از اخراجی و انصرافی که مشمول خدمت سربازی هستند قرار داده شده است. توصیه می کنیم مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

معافیت تحصیلی دانشجویی چیست؟

تمامی پسرانی که به سن 18 سالگی رسیده اند، ملزم هستند تا در زمان تعیین شده نسبت به ارسال دفترچه خدمت سربازی اقدام نمایند.

اما در این میان برخی از افراد می توانند با استفاده از قوانین خاص وضع شده در نظام وظیفه، از خدمت سربازی معاف شده و یا رفتن به سربازی را به زمان دیگری موکول کنند.

یکی از انواع معافیت های موقت خدمت سربازی که افراد با استفاده از آن می توانند اعزام به خدمت سربازی را به تعویق بیاندازند، معافیت تحصیلی است.

معافیت تحصیلی برای مشمولانی درنظر گرفته می شود که به دنبال ادامه تحصیل و کسب مدرک دانشگاهی هستند.

معافیت تحصیلی برای دو گروه از مشمولان قابل استفاده می باشد که عبارتند از:

معافیت تحصیلی دانش آموزی

معافیت تحصیلی دانشجویی

مشمولانی که قصد دارند تحصیلات دانشگاهی خود را ادامه دهند و در یکی از مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل شوند، لازم است تا اقدامات لازم را برای دریافت معافیت تحصیلی دانشجویی انجام دهند.

مدت زمان مجاز برای استفاده از معافیت تحصیلی دانشجویی

کلیه مشمولانی که قصد دارند تا در یکی از دانشگاه های سراسر کشور تحصیلات خود را ادامه دهند، لازم است تا از سازمان نظام وظیفه گواهی با عنوان معافیت تحصیلی دانشجویی دریافت نمایند.

مشمولان خدمت سربازی برای ثبت نام در دانشگاه می بایست مدارکی را ارائه دهند تا نشان دهند از خدمت سربازی معاف شده اند و بتوانند در آن دانشگاه مشغول به تحصیل شوند.

مدت زمان معافیت تحصیلی با توجه به مقطع تحصیلی دانشجویان از کاردانی تا دکترا متفاوت می باشد. اعتبار معافیت تحصیلی برای هر دوره تعیین شده و متناسب با آن افراد می توانند از معافیت تحصیلی دانشجویی بهره ببرند.

از آن جایی که معافیت تحصیلی برای هر مقطع تحصیلی در دانشگاه مدت زمان مشخصی دارد، بنابراین دانشجویان برای هر دوره باید به طور جداگانه برگه معافیت تحصیلی دانشجویی را دریافت نمایند.

دانشجویان این نکته را در نظر داشته باشند که باید دوره های تحصیلی خود را در زمان های تعیین شده به پایان برسانند؛ در غیر این صورت موظف هستند تا نسبت به ارسال دفترچه خدمت سربازی اقدام نمایند.

چنانچه فردی ثبت نام خدمت سربازی را در زمان مناسب انجام ندهد، برای او غیبت لحاظ خواهد شد و مجبور است تا دوره سربازی خود را طی مدت زمان بیشتری به پایان برساند.

دانشجویانی که نتوانستند در زمان معین تحصیلات خود را به پایان برسانند نگران نباشند. چرا که سازمان نظام وظیفه با وضع قوانینی، یک سال را به عنوان ارفاق برای آنها در نظر گرفته است.

به طور مثال اگر یکی از دانشجویان آقا نتواند در زمان 4 سال تحصیلات مقطع کارشناسی پیوسته را به پایان برساند با توجه به رای و تشخیص کمسیون های دانشگاه، یک سال دیگر فرصت دارد تا دوره تحصیلی خود را بدون ثبت غیبت سربازی تمام کند.

دانشجویان برای دریافت اطلاعات کامل در مورد مدت زمان مجاز استفاده از معافیت تحصیلی می توانند به جدول زیر مراجعه نمایند.

 

مقطع تحصیلی در دانشگاهمیزان سنوات تعیین شده برای هر مقطع تحصیلی
دوره کاردانی2سال و نیم
دوره کارشناسی ناپیوستهسه سال
دوره کارشناسی پیوستهپنج سال
دوره کارشناسی ارشد نا پیوستهسه سال
دوره کارشناسی ارشد پیوستهشش سال
دوره دکتری تخصصی نا پیوستههشت سال
دوره دکتری پزشکی پیوستهشش سال

 

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مهلت دریافت مجدد معافیت تحصیلی دانشجویی

برخی از دانشجویان ممکن است در شرایطی قرار بگیرند که ادامه تحصیل برای آنها مشکل بوده و نتوانند در مدت زمان تعیین شده برای سنوات معافیت دانشجویی، تحصیلات خود را به پایان برسانند.

تمامی دانشجویانی که نتوانستند در مدت زمان تعیین شده، دوره تحصیلی خود را به پایان برسانند؛ باید در عرض سه ماه برای دریافت سنوات ارفاقی اقدام نمایند.

دانشجویان در این مدت زمان سه ماه مشخص شده باید به مراکز پلیس+10 مراجعه نموده و درخواست خود، در مورد دریافت سنوات ارفاقی را ثبت نمایند.

مشمولان با چه شرایطی می توانند از معافیت تحصیلی دانشجویی استفاده نمایند؟

مشمولان خدمت سربازی که می خواهند تحصیلات خود را ادامه داده و به کسب مدرک علمی بالایی دست یابند به دنبالی راهی هستند تا از خدمت سربازی در طول دوران تحصیلی خود معاف شوند.

از شناخته شده ترین مسیرها که با استفاده از آن می توان دوره سربازی را بدون اینکه غیبتی برای مشمولان ثبت گردد به زمان دیگری موکول کرد، دریافت معافیت تحصیلی دانشجویی می باشد.

 آن دسته از دانشجویان که می خواهند از معافیت تحصیلی دانشجویی استفاده نمایند؛ لازم است شرایطی را که برای این نوع از معافیت در نظر گرفته شده است، مطالعه نمایند.

یکی از شروط بسیار مهم برای دریافت معافیت تحصیلی دانشجویی این است که در پرونده مشمولان، غیبت سربازی ثبت نشده باشد.

معافیت تحصیلی برای دانشجویانی لحاظ می شود که گواهی اشتغال به تحصیل را از دانشگاه مورد نظر خود دریافت نمایند.

دانشجویان اخراجی نمی توانند از معافیت تحصیلی دانشجویی مجددا استفاده نمایند.

نکات مهمی که در مورد معافیت تحصیلی بهتر است بدانید

برخی از مشمولان خدمت سربازی که به دنبال ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر دانشگاهی هستند به دلیل نداشتن اطلاعات مناسب از قوانین و مقررات و همچنین نکات مهم استفاده از معافیت تحصیلی دانشجویی، راه را اشتباه رفته و نمی توانند در زمان تعیین شده معافیت تحصیلی خود را دریافت کنند.

در نتیجه برای آنها غیبت سربازی ثبت شده و در نهایت باید جریمه غیبت سربازی که می تواند اضافه خدمت و یا موارد دیگر باشد را تقبل نمایند.

از جمله نکات مهمی که مشمولان خدمت سربازی باید بدانند شامل موارد زیر می باشد:

معافیت تحصیلی به تمامی دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات است، تعلق خواهد گرفت.

تمامی مشمولانی که قصد ادامه تحصیل دارند و می خواهند در مقاطع تحصیلی بالاتری مشغول شوند، می توانند از معافیت تحصیلی دانشجویی استفاده نمایند.

چنانچه مشمولان در حین خدمت سربازی در مقاطع کارشناسی و بالاتر در دانشگاه قبول شوند، می توانند مدت زمان باقی مانده از خدمت سربازی خود را پس از فارغ التحصیلی به پایان برسانند و از ترخیص خدمت استفاده نمایند.

🟢 ترخیص خدمت در دو صورت برای مشمولان قابل اجرا است:

در طول دوره خدمت سربازی، غیبت برای آنها ثبت نشده باشد.

ترخیص خدمت برای مشمولانی قابل اجرا می باشد که مقطع تحصیلی آنها کارشناسی و بالاتر باشد، به افرادی که دوره کاردانی در دانشگاه قبول شده اند ترخیص خدمت تعلق نمی گیرد.

دانشجویانی که از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند یا به هر دلیلی جزء دانشجویان انصرافی و اخراجی هستند، باید اقدامات لازم را برای ثبت نام خدمت سربازی انجام دهند.

مهلت نام نویسی خدمت سربازی برای دانشجویان انصرافی یا اخراجی و فارغ التحصیلان یک سال می باشد، چنانچه هر کدام از مشمولان نسبت به ارسال دفترچه کوتاهی کنند غیبت سربازی برای آنها ثبت خواهد شد.

آیا دانشجویان انصرافی از دانشگاه می توانند معافیت تحصیلی مجدد دریافت نمایند ؟

ممکن است برخی از دانشجویان رشته یا دانشگاه محل تحصیل خود را دوست نداشته باشند یا به هر دلیلی نتوانند در مقطع پذیرفته شده، ادامه تحصیل دهند. بنابراین تصمیم می گیرند تا انصراف خود را به دانشگاه اعلام نمایند.

🟢 دانشجویانی که از تحصیل در دانشگاه منصرف شده اند را می توان به دو گروه دسته بندی کرد:

گروهی از دانشجویان که بعد از انصراف از دانشگاه برای اعزام به خدمت سربازی اقدام می کنند.

همانطور که گفته شد این گروه از مشمولان برای اینکه غیبت سربازی برایشان ثبت نشود باید در عرض یک سال، دفترچه اعزام به خدمت خود را پست نمایند.

گروه دیگری از دانشجویان انصرافی که برای اولین بار از دانشگاه انصراف داده اند و هنوز در سن مشمولیت به سر می برند، با توجه به شرایطی که در ادامه بیان می شود می توانند معافیت تحصیلی را دریافت نموده و بدون غیبت سربازی در دانشگاه مورد نظر خود به ادامه تحصیل بپردازند.

شرایط دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

دانشجویان انصرافی که می خواهند مجدد به دانشگاه وارد شده و آمادگی لازم را برای اعزام به خدمت سربازی ندارند لازم است تا معافیت تحصیلی دانشجویی را دریافت نمایند.

دانشجویان انصرافی در صورت بهره مند بودن از شرایط زیر می توانند معافیت تحصیلی را اخذ نمایند:

دانشجویانی که برای اولین بار از دانشگاه انصراف داده اند.

 اگر دانشجویی از دانشگاه اخراج شده باشد نمی تواند از معافیت تحصیلی استفاده نماید.

دانشجویی که در زمان سنوات تعیین شده در هر مقطع تحصیلی انصراف خود را ثبت نموده باشد.

معافیت تحصیلی برای دانشجویان انصرافی در صورتی ثبت خواهد شد که از زمان انصراف آنها از دانشگاه یکسال نگذشته باشد.

شرایط تمدید معافیت تحصیلی دانشجویی

دانشجویانی که در زمان تعیین شده نمی توانند تحصیلات خود را به پایان برسانند تلاش می کنند تا معافیت تحصیلی خود را تمدید نمایند.

معافیت تحصیلی دانشجویی پس از تایید از سوی کمسیون های مربوطه دانشگاه به مدت یکسال برای دانشجویان قابل تمدید خواهد بود.

به یاد داشته باشید که برخی از دانشگاه های سراسر کشور تعداد واحدهای مشخصی را در نظر می گیرند که دانشجویان هر مقطع تحصیلی در صورت پاس نمودن آنها می توانند معافیت تحصیلی خود را تمدید نمایند.

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویی به صورت ترمی انجام می شود. یعنی دانشجویان برای دریافت معافیت تحصیلی پس از گذراندن ترم جاری مجددا می توانند معافیت تحصیلی خود را تمدید نمایند.

روش دریافت معافیت تحصیلی دانشجویی

چگونگی دریافت معافیت تحصیلی دانشجویی برای آن دسته از مشمولانی که قصد دارند در دانشگاه ادامه تحصیل دهند بسیار مهم می باشد که در ادامه برای شما بیان می شود.

اولین گامی که در جهت دریافت معافیت تحصیلی دانشجویی باید برداشته شود مراجعه به دانشگاه پذیرفته شده و دریافت گواهی اشتغال به تحصیل می باشد.

دانشجویان با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل در دفاتر پلیس+10 در خواست خود را ثبت می نمایند.

در پایان دانشجویان نامه ای از مرکز پلیس +10 دریافت کرده که نیاز است آن را به بخش آموزش دانشگاه تحویل داده تا معافیت تحصیلی دانشجویی برای آنها ثبت شود.

برای دریافت معافیت تحصیلی چه مدارکی لازم داریم؟

چنانچه هر کدام از آقایانی که به سن مجاز برای اعزام به خدمت سربازی رسیده اند، قصد دارند تا ادامه تحصیل دهند باید با ارائه مدارک لازم به دفاتر پلیس+10 معافیت تحصیلی دانشجویی خود را دریافت نمایند.

از جمله مهم ترین مدرکی که مشمولان باید برای دریافت معافیت تحصیلی خود ارائه دهند، گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه مورد نظر می باشد.

مشمولان در کنار گواهی اشتغال به تحصیل، باید مدارک شناسایی خود را نیز به همراه داشته باشند.

شرایط معافیت تحصیلی دانشجویی

سخنی از مشاوران آویژه

⭐ آن دسته از مشمولانی که قصد دارند تحصیلات خود را در دانشگاه ادامه دهند، به دنبال راهی هستند تا به گونه ای خدمت سربازی خود را به تعویق انداخته و مدرک دانشگاهی خود را بدون هیچ وقفه ای دریافت نمایند.

⭐ سازمان نظام وظیفه برای پسرانی که به سن خدمت سربازی رسیده و می خواهند بدون نگرانی از غیبت سربازی مشغول به تحصیل شوند، معافیت موقتی به نام معافیت تحصیلی دانشجویی در نظر گرفته است.

⭐ مشمولانی که در تلاش هستند تا از شرایط معافیت تحصیلی مطلع شده و برای دریافت و ثبت معافیت تحصیلی اقدام نمایند بهتر است از شرایط این نوع معافیت اطلاعات کافی را جمع آوری نمایند.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

معافیت تحصیلی دانشجویی چیست؟ سیر تا پیاز معافیت تحصیلی دانشجویی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/1/9

جمعه

1403/1/10

شنبه

1403/1/11

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید