صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم

تمدید معافیت تحصیلی چه شرایطی دارد؟

تمدید معافیت تحصیلی چه شرایطی دارد؟

تمدید معافیت تحصیلی یکی از موضوعات خیلی مهم برای دانش آموزان و دانشجویان مرد می باشد. اگر بخواهیم تعریفی از معافیت تحصیلی بیاوریم باید به این اشاره کنیم که تمامی افراد هنگامی که سن آن ها به سن قانونی ۱۸ سال تمام می رسد ، از نخستین ماه تولد آن ها مشمول قانون وظیفه عمومی می شوند . اگر دانش آموز در رشته های مختلف پیش دانشگاهی در حال تحصیل باشد تا سن ۲۴ سال و اگر دانش آموز در رشته های کاردانی و فنی حرفه ای باشد حداکثر تا سن ۲۲ سالگی می تواند به تحصیل ادامه داده و به تحصیل مشغول باشد. گفتنی است بعد از گذشت از این سن وارد دوره مشمولیت سربازی شده و برای فرد غیبت سربازی رد می شود.

چه کسانی شامل معافیت تحصیلی می شوند؟

کلیه افراد زیر تا زمانی که در حال تحصیل باشند و به تحصیلات خود می پردازند مشمول تمدید معافیت تحصیلی شده و از اعزام به خدمت سربازی معاف می شوند :

۱) دانش آموز های مدارس کشور و مرکز های آموزش عالی کشور که فعالیت آن های زیر نظر وزارت آموزش و پرورش است

۲) دانشجو های مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری و مقاطع بالاتر دانشگاه های ملی (دولتی) و غیر دولتی که شامل دانشگاه های پیام نور ، دانشگاه های آزاد ، دانشگاه های پردیس ، دانشگاه های غیر انتفاعی و . . . که فعالیت کلیه این دانشگاه ها زیر نظر وزارت علوم است.

۳) طلاب و طلبه هایی که در حوزه های علمیه مشغول تحصیلات خود هستند.

صدور تمدید معافیت تحصیلی تمامی افرادی که در بالا به آن ها اشاره شد که شامل تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان، تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد و تمدید معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علوم دین وابسته به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل از آموزشگاه یا دانشگاه محل تحصیل بوده و بایستی اشاره کنیم که مدت زمان این گواهی معافیت تحصیلی تا یک سال پس از تاریخ پایان تحصیلات در هر مقطع می باشد .


بیشتر بخوانید: مشاوره معافیت تحصیلی


تمدید معافیت تحصیلی چه مراحلی دارد؟

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان به راحتی امکان پذیر نخواهد بود. به موجب قوانین سازمان نظام وظیفه ناجا، تمدید معافیت برای تحصیل دانشجویان در شرایط خاص امکان پذیر خواهد شد. مشمولین عزیز باید دقت داشته باشند که سنوات معافیت تحصیلی آن ها در مقطع ها، متفاوت خواهد بود.

مثلا کسانی که در مقطع کاردانی درس می خوانند با افرادی که در مقطع ارشد ادامه تحصیل می دهند یک مدت مشخصی می توانند از سنوات تحصیلی استفاده کرده و درس خود را بخوانند. این تمدید معافیت به شکل زیر برای مقاطع مختلف در نظر گرفته شده است. آن ها را بادقت خوانده و به خاطر بسپارید.

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و سنوات مشخص شده معافیت تحصیلی در مقاطع مختلف

 1. برای مقطع دیپلم و استفاده از معافیت تحصیلی تا سن ۲۰ سالگی به مشمول ارفاق خواهد شد.
 2. برای مقاطع کاردانی مدت سنوات تحصیلی و تمدید معافیت آن ها تا دوسال و نیم امکان پذیر است.
 3. مشمولین محصل در مقاطع کارشناسی ناپیوسته مدت ۳ سال زمان دارند تا از معافیت تحصیلی استفاده کنند.
 4. استفاده از معافیت های تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد ناپیوسته نیز به مدت ۳ سال می باشد.
 5. سنوات تحصیلی و تمدید مهلت معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی یا لیسانس ۵ سال است.
 6. مشمولین دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته می توانند از ۶ سال سنوات معافیت تحصیلی بهره مند شوند.
 7. مهلت استفاده از سنوات تحصیلی برای مشمولین در حال تحصیل در مقطع دکترای پزشکی پیوسته ۸ سال می باشد.
 8. سنوات معافیت تحصیلی برای دانشجویان دکتری تخصصی به مدت ۶ سال است

 


بیشتر بخوانید: آخرین اخبار معافیت تحصیلی


تمدید معافیت تحصیلی چگونه انجام می شود؟

درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان

برای درخواست معافیت تحصیلی شرایط و قوانین خاصی وجود دارد. زیرا دانشگاه ها قبل از ثبت نام دانشجویان پسر خود، باید از وضعیت خدمت وظیفه ی سربازی آن ها مطلع شوند. به همین منظور مشمولین باید برای درخواست معافیت تحصیلی مراحل زیر را طی کرده تا بدون دردسر بتوانند در دانشگاه ها ثبت نام کرده و به تحصبل خود ادامه دهند.

مراحل ثبت درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان

 1. دانشجویان باید به همراه گواهی پایان دوره ی مقطع قبلی خود به دانشگاه رفته و برگه معافیت تحصیلی خود را از دانشگاه دریافت کنند.
 2. مشمول باید در این مرحله به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و برگه معافیت خود را به همراه مدارک شناسایی تحویل دهد.
 3. ثبت درخواست معافیت تحصیلی مشمول توسط دفاتر پلیس + ۱۰ صورت خواهد گرفت.
 4. بررسی شرایط مشمول توسط سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا.
 5. صدور مجوز ثبت نام دانشحو در دانشگاه مورد نظر توسط دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی


بیشتر بخوانید: اطلاعیه های معافیت تحصیلی


تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد

کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد برای تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد بایستی توجه کنند که مبحث معافیت تحصیلی بحث مهمی بوده و برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد ۳ سال و برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پیوسته حداکثر تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد ۶ سال می باشد.

اگر دانشجویان در بازه مشخص شده نتوانند تحصیل خود را به پایان برسانند مشمول قانون سنوات تحصیلی شده و این مورد بایستی توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوط بررسی و در صورت تایید مدت زمان مشخصی به دوره تحصیلی فرد اضافه می شود تا بتواند بدون غیبت سربازی به تحصیل بپردازد . در خصوص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوطه ۱ نیمسال می باشد که در صورت تصویب این کمیسیون دانشجو حداکثر به مدت ۱ سال می تواند از سنوات ارفاقی استفاده بنماید. برای دانشجویان کارشناسی ارشد پیوسته نیز سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوطه ۲ نیمسال تحصیلی می باشد.

 

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

تمدید معافیت تحصیلی سایر مقاطع

برای تمدید معافیت های مربوط به ادامه تحصیل سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا قوانینی به دانشگاه ها ابلاغ کرده است. که بر اساس آن مشمولین خدمت وظیفه می توانند از معافیت و سنوات ارفاقی بهره ببرند. برای هر دوره این میزان سنوات متفاوت اعلام شده است. ما در اینجا برای سایر مقاطع نیز حداکثر سال مجاز برای تحصیل و سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه را برای شما عزیزان آورده ایم تا با توجه به شرایط و مقطع تحصیلی شما بتوانید در خصوص این مورد تصمیم گیری کنید. پس در نظر داشته باشید که تصمیم شما باید بر اساس شرایط اعلام شده از سوی نظام وظیفه صورت بگیرد. در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهید شد.

ردیف مقطع تحصیلی حداکثر سال مجاز برای تحصیل سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه
۱ دوره ی ۲ ساله ی کاردانی ۲٫۵ ۱ نیمسال
۲ دوره ی ۲ ساله کارشناسی ناپیوسته ۳ ۱ نیمسال
۳ دوره ی ۲ ساله کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳ ۱ نیمسال
۴ دوره ی ۴ ساله ی کارشناسی پیوسته ۵ ۲ نیمسال
۵ دوره ی ۵ ساله ی کارشناسی ارشد پیوسته ۶ ۲ نیمسال
۶ دوره ی ۷ ساله ی دکتری پزشکی پیوسته ۸ ۲ نیمسال
۷ دوره ی ۵ ساله ی دکتری تخصصی ناپیوسته ۶ ۲ نیمسال

شرایط تمدید معافیت تحصیلی چیست؟

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

باید به اطلاع آن دسته از عزیزانی که دانشجو و مشمول انصرافی محسوب می شوند برسانیم سازمان نظام وظیفه ناجا تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی شروط مهمی را عنوان کرده است که این شرایط عبارت هستند از :

۱-      کمیسیون موارد خاص استان یا دانشگاه محل تحصیل آنان با اعاده تحصیل آنها موافقت نموده باشد .

۲-      این متقاضیان و در واقع داوطلبان انصرافی از تحصیل در دانشگاه ها نیاید به خدمت دوره ضرورت اعزام شده باشند .(یعنی مشغول به انجام خدمت سربازی نباشد ).

۳-      عدم قرار گرفتن در سنوات ارفاقی به عبارتی در سنوات اولیه انصراف ، اخراج ، ترک تحصیل شده باشند .

۴-      نباید بیش از یکسال از تاریخ انصراف، اخراج و ترک تحصیل این افراد گذشته باشد. در غیر اینصورت نمی توانند برای انصراف اقدام کنند.

۵-      امکان فراغت از تحصیل در سنوات مجاز تحصیلی وجود داشته باشد.

کلیه مشمولان تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی بایستی این شرایط را بررسی کنند. زیرا همانطور که می دانید نظام وظیفه هر ساله تغییراتی در قوانین و شرایط مشمولین در معافیت های گوناگون در نظر خواهد گرفت. پس کسانی که می خواهند از معافیت های سربازی برای ادامه تحصیل استفاده کنند آخرین اخبار این سازمان را مطالعه کنند. باید جهت کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی و مشاوره معافیت سربازی و مشاوره معافیت های تحصیلی با مشاوره تلفنی آویژه در تماس باشید تا بهترین راه ممکن را برگزینید.

 

تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور 

دانشجویان ایرانی که خارج از کشور اقامت می کنند باید توجه داشته باشند فقط اگر هنگام ورود به سن مشمولیت در مدارس ایرانی که در آن کشور وجود دارند یا مدارس کشور مذکور که مورد تایید وزارت آموزش و پرورش هستند مشغول تحصیل باشند باید حداکثر ظرف مدت ۶ ماه پس از ورود به سنی که فرد مشمول به حساب می آید ، باید به یکی از نمایندگی های دولت جمهوری اسلامی ایران مراجعه کرده و نسبت به تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور  اقدام بنمایند. باید خاطر نشان کنیم که تا ۲۰ سالگی مجاز به تحصیل در مقطع متوسطه مشمول می باشد. اما آیا همه ی جوانان میتوانند برای تمدید این نوع معافیت اقدام کنند؟ چه راه هایی وجود دارد تا جوانان از طریق آن بتوانند در خارج از کشور تحصیل کنند؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.

دانشجویان ایرانی که خارج از کشور اقامت می کنند با در دست داشتن تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور  از مقطع متوسطه فارغ التحصیل شده اند در صورتی که در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم پذیرفته شوند با شرط اینکه بیشتر از یک سال از فارغ التحصیلی آن ها نگذشته باشد می توانند با مراجعه به یکی از نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشور مذکور نسبت به اخذ معافیت خود اقدام کنند. شرایط برای این نوع دانشجویان اینگونه است. اما باید دقت داشته باشید که سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا هز ساله قوانین تصویب شده را تغییر میدهد. به همین منظور دانشجویان محصل در دانشگاه های خارج از کشور باید برای تمدید معافیت خود از آخرین اطلاعیه ها و اخبارهای سازمان نظام وظیفه مطلع شوند. زیرا ممکن است با مشکل مواجه شده و توانند برای تمدید معافیت خود اقدام کنند.

نحوه تمدید معافیت تحصیلی

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان

معافیت تحصیلی دانش آموزان برای افرادی است که مشغول به تحصیل در دوره ی راهنمایی یا دبیرستان می باشند . پسرانی که تابعیت ایرانی دارند پس از اتمام سن ۱۸ سالگی و ورود به سن ۱۹ سالگی مشمول به حساب می آیند . برطبق قانون وضع شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی کشور دانش آموزان مقطع  سه ساله که در بیرستان ها و هنرستان های فنی و حرفه ای مشغول به تحصیل هستند . اگر در هنگام تحصیل مشمول شوند باید برای ادامه تحصیل از معافیت تحصیلی دانش آموزان استفاده کنند .

مشمولین برای استفاده از معافیت تحصیلی دانش آموزان باید فرآیندی را طی کنند . تمامی دانش آموزان ذکور وقتی وارد سال اول دبیرستان می شوند مشمول قوانین نظام وظیفه می شوند . بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل دارند باید به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ مراجعه کرده و فرم معافیت تحصیلی را دریافت کنند .

ر اینجا ما قصد داریم مراحل اخذ معافیت تحصیلی دانش آموزان را به طور کامل شرح دهیم :

 • اولین کاری که دانش آموزان و مشمولین باید انجام دهند این است که درخواست معافیت تحصیلی خود را به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی ارائه دهند . مشمولین باید این کار را در اولین ماه ورود به سن ۱۹ سالگی یعنی اتمام ۱۸ سالگی شان انجام دهند .
 • معافیت تحصیلی برای دانش آموزان با سنوات تحصیلی حداکثر ۲ سال می باشد یعنی تا ۲۰ سالگی معافیت تحصیلی دارند .
 • در مرحله ی آخر مشمولین باید معافیت تحصیلی خود را به واحد آموزشی مربوطه ارائه دهند .

اگر مشمولی قصد انتقالی گرفتن به واحد تحصیلی و آموزشی دیگر را داشته باشند باید درخواست انتقال به واحد آموزشی جدید را در مراکز الکترونیک خدمات انتظامی ثبت کنند . سپس برای آن ها معافیت تحصیلی جدید صادر می شود . مشمولین می توانند مدارک معافیت تحصیلی جدید خود را به محل جدید ارائه دهند.

شرایط دریافت و تمدید معافیت تحصیلی

چگونگی تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان

هر دانش آموز پسر بعد از ورود به سن ۱۹ سالگی همان طور که در بالا اشاره کردیم ۱۸ سال وی تمام شده باشد اگر به صورت حضوری و متوالی و پیوسته در حال تحصیل باشد به وی دانش آموز مشمول گفته می شود.

اگر بخواهیم به صورت کامل به نحوه تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان بپردازیم به صورت مرحله ای و کامل باید به موارد ذیل اشاره بنماییم :

 • بایستی دانش آموز پس از ورود به اولین ماه ۱۹ سالگی وی به مراکز خدمات الکترونیک نیروی انتظامی (مراکز پلیس ۱۰+) مراجعه بنماید و در آن مرکز درخواست معافیت تحصیلی بکند.
 • برای تمامی دانش آموزان محترم با سقف سنوات تحصیل معافیت تحصیلی صادر می شود که این معافیت تحصیلی تا ۲۰ سالگی تمام می باشد.
 • دانش آموز بایستی درخواست معافیت تحصیلی خود را به واحد آموزشی که در نظر دارد تحویل بدهد.

حال اگر مشمول بخواهد انتقالی بگیرد و به واحد آموزشی دیگری منتقل به شود بایستی کار های زیر را انجام دهد :

 • باید واحد آموزشی که فرد میخواهد به آن واحد آموزشی انتقالی بگیرد در خواست ثبت انتقال معافیت تحصیلی را به مرکز خدمات الکترونیک انتظامی (مرکز های پلیس +۱۰) ارائه کند.
 • حال معافیت تحصیلی جدیدی برای مشمول صادر شده که مشمول بایستی آن را به واحد آموزشی مورد نظر تحویل بدهد.

در صورتی که مشمول فارغ التحصیل شود یا ترک تحصیل کند یا اخراج شود یا از تحصیل انصراف دهد بایستی :

 • باید فرم آخرین وضعیت مشمولان را مشمول تکمیل کرده و به یکی از مراکز خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) تحویل بدهد.

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری به این صورت خواهد بود که اگر آن ها به سن ۱۸ سال تمام رسیده باشند و اعزام به خدمت آن ها قبل از اعلام قبولی و یا پذیرش در دانشگاه ها باشد باید طبق ضوابط و قوانین تسبت به تمدید موعد اعزام اقدام کنند . از طرف دیگر مشمولین باید برای رفتن به خدمت سربازی مراحل مربوطه را انجام دهند و به خدمت سربازی اعزام شوند . یعنی باید به پادگان آموزشی رفته و منتظر بمانند تا جواب قبولی کنکور بیاید . در صورت پذیرش در مقطع کارشناسی و بالاتر آن ها می توانند از خدمت سربازی مرخص شوند .

اگر مشمولین پشت کنکور بمانند معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکور قبل از اعزام به خدمت حداکثر یکسال پس از فراغت از تحصیل فرصت دارند دوباره برای آزمون ورودی دانشگاه ها و کنکور ها شرکت کنند و منتظر قبولی بمانند . هم چنین افرادی که به خدمت اعزام شده اند در صورت نداشتن غیبت و پذیرفته شدن در مقطع  کارشناسی می توانند از خدمت مرخصی گرفته و از معافیت تحصیلی استفاده کنند . 

میزان سنوات معافیت تحصیلی دانش آموزان به صورت زیر خواهد بود .

 • دانش آموزانی که در مدارس کارو دانش و فنی حرفه ای تحصیل می کنند و قصد ادامه تحصیل در آموزشکده های فنی و حرفه ای را دارند حداکثر تا پایان سن ۲۲ سالگی معافیت تحصیلی داشته و مجاز به ادامه تحصیل هستند .
 • داوطلبان رشته های نظری و فنی که در دبیرستان ها تحصیل می کنند و دارای مدرک پیش دانشگاهی هستند حداکثر تا سن ۲۴ سالگی معافیت تحصیلی داشته و مجاز به ادامه تحصیل هستند .

تمدید معافیت تحصیلی چگونه است؟

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان نیز برای آن دسته از افرادی است که به سن ۱۹ سال تمام رسیده اند متفاوت خواهد بود . اینجا درباره شرایط و چگونگی دریافت معافیت تحصیلی با عزیزان سخن خواهیم گفت .

 • یکی از اولین و مهم ترین شروط معافیت تحصیلی این است که دوره ی تحصیلی باید به طور پیوسته و پشت سرهم باشد . یعنی وقفه ای در آن صورت نگیرد .
 • اگر دانش آموزان و محصلین ترک تحصیل کنند یا فارغ التحصیل شوند باید ظرف ۴ ماه مراحل اعزام خود را پیگیری کنند . در غیر این صورت به عنوان مشمولین غایب شناخته می شوند .
 • اگز محصلین بنا بر در خواست خود ترک تحصیل کنند ۲ ماه پس از ترک تحصیل مهلت دارند باز به تحصیل بازگردند .
 • دانش آموزان مشمول اگز ترک تحصیل کرده اند یا به صورت غیر حضوری درس می خوانند باید تا تمام نشدن سن ۱۸ سالگی  به مدرسه برگردند و یا به تحصیل حضوری مشغول شوند . در این صورت آن ها می توانند از شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان بهره مند شوند .

این نکته را باید در نظر داشت که دانش آموزان و مشمولانی که غیبت دارند مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند . در واقع آن ها قبل از اینکه وارد غیبت غیر مجاز شوند باید تکلیف خدمت وظیفه ی خود را مشخص کنند . از طرف دیگر دانشجویانی که از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اخراج شده باشند تا پایان خدمت ضرورت یا گرفتن معافیت دائم نمی توانند ادامه تحصیل دهند و هم چنین قادر نیستند از معافیت تحصیلی استفاده کنند . دانش آموزان هم چنین در نظر داشته باشند که معافیت تحصیلی برای هر مقطع فقط یک بار صادر خواهد شد.

تمدید معافیت تحصیلی

سوالات متداول

آیا سربازان خدمت وظیفه عمومی پس از رفتن به خدمت می توانند در کنکور شرکت کرده و پس از قبولی از مرخصی استفاده کنند؟

بله. مشمولین می توانند برای ادامه تحصیل اقدام کنند.

 آیا مشمولین می توانند به طور همزمان به خدمت سربازی رفته و ادامه تحصیل نیز بدهند؟

خیر مشمول نمی تواند هم زمان این دو کار را با هم انجام دهد. این کار از نظر قانونی صحیح نیست.

 افرادی که از ادامه تحصیل خود انصراف می دهند می توانند در همان مقطع در رشته ی دیگر درس بخوانند؟

خیر. مشمولین پس از انصراف باید برای اعزام به خدمت آماده شده و مراحل اقدام آن را پشت سر بگذارند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

نظرات
- 411 نظر:
 1. سلام
  من سال ۹۶ وارد دانشگاه پیام نور پردیس شدم و سال ۹۷ انصراف دادم و پیام نور تهران ثبت نام کردم و تا الان مشغول به تحصیل هستم. چون یکبار انصراف دادم قاعدتا نمیتونم دوباره انصراف بدم و گواهی برام صادر بشه. الان من اگر در کنکور کارشناسی ۱۴۰۰ شرکت کنم و قبول بشم معافیت تحصیلی برای من صادر میشه؟ اگر صادر نشه و من همینطوری ۶ سال تا آخر ارشدم غیبت بخورم چه مشکلی برام پیش میاد؟ البته فکر کنم قانونی هست که اگر ۸ سال غیبت بخوریم امکان خرید سربازی هست.

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت وارد شدن به مرحله غیبت امکان ادامه تحصیل ندارید . جهت بررسی دقیق شرایط خود با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 2. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته هستم
  دانشگاه مقطع قبلیم ینی کاردانی مدرک منو بخاطر مشمول بودنم بهم نداد و گفتند فقط با کارت پایان خدمت مقدوره
  میخواستم بدونم الان من فارغ التحصیل میشم بدون مدرک مقطع قبلی یا خیر؟

  1. سلام امیرحسین عزیز
   در صورت نداشتن غیبت مدرک شما با نامه به دانشگاه جدید منتقل خواهد شد.

 3. ببخشید من گواهی معافیت تحصیلم رو گم کردم و امسال میخواهم دوباره کنکور بدم ایا دوباره میشه برام همون گواهی را صادر بکنند؟

  1. سلام.من دو بار از دانشگاه در مقطع کارشناسی انصراف دادم.و الان سرباز هستم.ایا حین سربازی میتوانم در کنکور شرکت کنم و بعد از قبولی ایست خدمت بزنم؟

 4. سلام وقتتون بخیر
  من ورودی مهر ۹۵ کارشناسی پیوسته هستم و ترم ده فارغ التحصیل میشم
  میخواستم بدونم ایا فرصت دارم یک سال بخونم و در کنکور ارشد ١۴٠١ شرکت کنم یا اگر ۱۴۰۰ قبول نشم باید برم خدمت؟

 5. سلام و خسته نباشید.
  من ورودی ۹۶ ارشد بودم که اردیبهشت ۹۹ فارغ التحصیل شدم. من تا شهریور ۹۹ با حساب ۳ سال برای کارشناسی ارشد معافیت تحصیلی داشتم. من تا الان که آذر ماه است تسویه حساب نکردم و تازه میخوام تسویه حساب کنم میخواستم بدونم برای تسویه حساب هم مهلتی است؟ چون شنیدم یه مهلتی داریم. اینکه معافیت تحصیلی ۳ ساله ام شهریور تمام شد و هنوز تسویه حساب نکردم غیبت میخوره آدم؟

  1. سلام
   از تاریخ فارغ التحصیلی که دانشگاه برای شما ثبت کند یک سال فرصت دارید

 6. سلام . من اول آذر ۹۹ تاریخ اعزام به خدمتم هست. اگر در ورودی کارشناسی پیوسته بهمن ۹۹ در دانشگاه پیام نور شرکت کنم و ایست خدمت بگیرم، امکانش هست که در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم ودر مقطع کارشناسی یا دکتری قبول بشم و در دانشگاه جدید ثبت نام کنم؟

 7. سلام
  من کارشناسی رو ۹ ترمه تموم کردم و تاریخ فارغ التحصیلیم ۳۰ بهمن ۹۸ بود.
  الان برای کارشناسی ارشد قبول شدم ولی وقتی برای معافیت تحصیلی به پلیس +۱۰ مراجعه کردم میگه نظام وظیفه برام ۹۰ روز غیبت ثبت کرده و داخل استعلام نظام وظیفه مهلت معافیت تحصیلی من تا ۳۱ شهریور ۹۹ بوده.
  مگه اصولا تا یکسال بعد از فارغ التحصیلی برای قبولی در مقطع بالاتر فرصت نباید باشه؟
  من الان باید چیکار کنم؟
  ممنون

  1. سلام
   با برگه فارغ التحصیلی و آخرین اشتغال به تحصیل به نظام وظیفه مراجعه کنید

 8. سلامم من سال ۹۸ کنکور قبول شدم ولی چون شبانه بود دو ترم مرخصی گرفتم تا روزانه قبول بشم والان دانشگاه دیگه روزانه قبول شدم می تونم انصراف بدم و برم دانشگاه و رشته دیگه؟یا مشمول هستم و معافیت دوباره صادر نمیشه؟

 9. سلام وقت بخیر. من مهر ۹۶ وارد مقطع ارشد شدم و بهمن ۹۹ (بعد از ۵ ترم) این دوره رو تموم کردم.
  برگه معافیت تحصیلی که از زمان لیسانس برای دوره ارشد بهم داده بودن، تا شهریور ۹۹ معافی داشتم. خواستم بدونم الان اگر بخوام مجدد اقدام به تحصیل کنم، میتونم؟ و تا کی وقت دارم که اقدام کنم؟ شهریور ۱۴۰۰ یا بهمن ۹۹(یکسال بعد از تاریخ فارغ التحصیلی) و اینکه توی مقطع ارشد مجددا میتونم درس بخونم؟

 10. سلام وقت بخیر
  بنده مهر ماه ۹۶ وارد دوره ارشد شدم و بهمن ۹۸ از این مقطع فارغ التحصیل شدم.
  معافیت تحصیلی من آخر شهریور ۹۹ بود.
  برای معافیتِ سربازی اقدام کردم اما به دلیل مشکلاتی که پیش اومد، قبل از حضور به کمیسیون عودت پرونده بلاتکلیف(یه همچین چیزی) خوردم.
  خواستم بدونم این اقدامی که کردم برای معافیت سربازی، اگر نرم سربازی من رو در وضعیت سرباز فراری قرار میده یا همان غیبت؟
  اگر جواب سوال اول غیبت محسوب می شود، سوال دوم اینکه من تا شهریور ۱۴۰۰ (دوره یکساله بعد از فارغ التحصیلی) فرصت مراجعه مجدد به دانشگاه دارم یا بهمن ۹۹ یا کلا مشمول شدم الان؟

  ممنون از شما

 11. سلام من میخاستم بدونم چند ماه بعد از صدور دیپلم وقت داریم که وارد دانشگاه بشیم ایا دوازده ماه یا شش ماه؟ بعد من الان دی ماه نودوهشت دیپلمم صادر شده ایا میتونم کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم یا دیگه الان باید برم دانشگاه ازاد یا اینکه غیبت سربازی خوردم؟ لطفا جواب بدین

 12. بنام خداوند بخشنده مهربان
  سلام علیکم راستش من متولد ۱۳۷۸/۱۱/۲۲هستم و در سال ۹۷ یعنی پایه کلاس یازدهم کارهای معافیت تحصیلی مو رو انجام دادم بعدش این مهر دانشگاه ثبت نام کردم در رشته اموزش ابتدایی کاردانی ناپوسته بعد از چند هفته به دانشگاه مراجعه نبودم دانشگاه بهم هیچ فرمی ندا رفتم پلیس+۱۰دیگه شهر گفت سن شما بالا هست شما نمیتونی دانشگاه ثبتنام کنید یعنی پلیس +۱۰شهر قبلی که کار های معافیت خوب کردم میشه اعتبارش بالا کرد برای ادامه تحصیل در دانشگاه بعدش پسر جانبازان هستم ممنون میشم راهنمایی نمایید تا نطلع شوم

 13. سلام خسته نباشید من دانشجو ورودی ۹۵ از رشته شیمی دارویی بودم و کارشناسی ۹۹ تمام کردم متولدم ۷۴ ومن هم زمان کنکور ارشد دادم از وزارت علوم رشته شیمی معدنی روزانه قبول شدم میخام در کنار این رشته وزارت بهداشت کنکور بدم معافیت تحصیلم که از دانشگاه دوره کارشناسی گرفتم تا ۴٫۳۰ هست ایا اگه قبل از شرکت در کنکور انصراف بدم بعدا به مشکل نخورم ایا معافیتم بعدش تمدید میشه مننون

 14. سلام خسته نباشید من دانشجو ورودی ۹۵ از رشته شیمی دارویی بودم و کارشناسی ۹۹ تمام کردم متولدم ۷۴ ومن هم زمان کنکور ارشد دادم از وزارت علوم رشته شیمی معدنی روزانه قبول شدم میخام در کنار این رشته وزارت بهداشت کنکور بدم معافیت تحصیلم که از دانشگاه دوره کارشناسی گرفتم تا ۴٫۳۰ هست ایا اگه قبل از شرکت در کنکور انصراف بدم بعدا به مشکل نخورم ایا معافیتم بعدش تمدید میشه مننون

  1. سلام شما تا پایان معافیت دوره کارشناسی زمان دارید و اگر در مقطع بعدی شرکت نکنید باید دفترچه اعزام به خدمت پر کنید

   1. سلام….من در در کنکور کاردانی به کارشناسی ۹۸ در دوره روزانه ترم بهمن پذیرفته شدم اما نتوانستم ثبت نام کنم…و مجدادا در کنکور ۹۹ در دوره روزانه همان دانشگاه طبق کارنامه پذیرش قبول شدم……میخاستم بدون ایا من میتوانم معافیت تحصیلی برای ادامه تحصیل دریافت کنم یا به مشکل میخورم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 15. سلام خسته نباشید من دانشجو ورودی ۹۵ از رشته شیمی دارویی بودم و کارشناسی ۹۹ تمام کردم متولدم ۷۴ ومن هم زمان کنکور ارشد دادم از وزارت علوم رشته شیمی معدنی روزانه قبول شدم میخام در کنار این رشته وزارت بهداشت کنکور بدم معافیت تحصیلم که از دانشگاه دوره کارشناسی گرفتم تا ۴٫۳۰ هست ایا اگه قبل از شرکت در کنکور انصراف بدم بعدا به مشکل نخورم ایا معافیتم بعدش تمدید میشه مننون

  1. سلام شما تا پایان معافیت دوره کارشناسی زمان دارید و اگر در مقطع بعدی شرکت نکنید باید دفترچه اعزام به خدمت پر کنید

 16. سلام خسته نباشید من دانشجو ورودی ۹۵ از رشته شیمی دارویی بودم و کارشناسی ۹۹ تمام کردم متولدم ۷۴ ومن هم زمان کنکور ارشد دادم از وزارت علوم رشته شیمی معدنی روزانه قبول شدم میخام در کنار این رشته وزارت بهداشت کنکور بدم معافیت تحصیلم که از دانشگاه دوره کارشناسی گرفتم تا ۴٫۳۰ هست ایا اگه قبل از شرکت در کنکور انصراف بدم بعدا به مشکل نخورم ایا معافیتم بعدش تمدید میشه

  1. سلام شما تا پایان معافیت دوره کارشناسی زمان دارید و اگر در مقطع بعدی شرکت نکنید باید دفترچه اعزام به خدمت پر کنید

 17. من متولد ۱ دی ۷۹هستم سال۹۸ اولین کنکورم رو دادم و الان هم میخوام سال۱۴۰۰ توی کنکور شرکت کنم من توی کنکور ۹۹ یه دانشگاه پیام نور قبول شدم که معافیت بگیرم ولی وقتی رفتم از مدرسه گواهی موقت دیپلم بگیرم گفتن که چون یک امتحان غایب بودی گواهی صادر نمیشه به نظرتون من باید چیکار کنم ایا راه دیگه ای هم هست؟؟؟

  1. سلام شما باید امتحان را پاس کنید و مدرک دیپلم را به دانشگاه ارائه دهید و از معافیت تحصیلی استفاده کنید

  2. باسلام
   من دانشجوی سال آخر کارشناسی هستم.تیر ۱۴۰۰درسم تموم میشه.
   میتونم کنکور سراسری تجربی ۱۴۰۰ بدم واسه دکتری پیوسته پزشکی؟

 18. سلام من اصل دانشنامه کارشناسی رو دارم. برای دریافت معافیت تحصیلی در مقطع ارشد حتما باید از دانشگاه نامه بگیرم یا با دانشنامه میتونم پلیس+۱۰ اقدام کنم؟
  چون دانشگاهم شهرستان هست و بخش اموزشش خیلی بد خدمات میدن .

 19. سلام
  من یکبار از پیام نور انصراف دادم والان در رشته دامپزشکی قبول شدم و برام ومعافیت تحصیلی مجددا صادر کردن.اگه من با کارنامه سبز در همان رشته بخوام فقط دانشگاه را عوض کنم در همان سال برای ترم بهمن آیا مشکلی برام پیش میآید؟

  1. سلام فقط می توانید از شرایط انتقالی و مهمانی استفاده کنید و حق انصراف ندارید

 20. سلام.
  من به تازگی از مقطع کاردانی فارغ التحصیل شدم ،اصل مدرک یا گواهی پایان دوره ندارم ،فقط یه فرم شماره ۷ دادن بهم ،با این فرم میتونم کارای معافیت تحصیلی رو انجام بدم؟دانشگاه قبول میکنه؟

  1. سلام بله شما می توانید با همان برگه به پلیس+۱۰ مراجعه کنید و معافیت تحصیلی بگیرید

 21. سلام.
  من به تازگی از مقطع کاردانی فارغ التحصیل شدم ،اصل مدرک یا گواهی پایان دوره ندارم ،فقط یه فرم شماره ۷ دادن بهم ،با این فرم میتونم کارای معافیت تحصیلی رو انجام بدم؟دانشگاه قبول میکنه؟

  1. سلام بله شما می توانید با همان برگه به پلیس+۱۰ مراجعه کنید و معافیت تحصیلی بگیرید

 22. سلام عرض شد . بنده میخوام به صورت اینترنتی درخواست معافیت تحصیلی دانشجویی بدم . فیلد هایی تو صفحه ثبت درخواست هستش که من متوجه نمیشم . فیلد اول : شماره نامه اتمام تحصیل . فیلد دوم : تاریخ نامه اتمام تحصیل . ممنون میشم بفرمایید این کدها تو کدوم مدرک نوشته شدن ؟ محل دقیقش رو لطف بفرمایید

 23. سلام
  من کنکوریه ۹۹ ام . متولد ۱۰مهر ۸۰
  امسال دانشگاه فرهنگیان قبول شدم .
  ثبت نام غیر حضوری انجام دادم
  حضوری هنوز مونده
  رفتم پلیس+۱۰ که معافیت تحصیلی بگیرم
  گفتن باید بری همون دانشگاه نامه بهت بدن ببری همون پلیس +۱۰ محل تحصیلت . اونجا باید بهت معافیت تحصیلی بدن

  الان نمیدونم ،واسه ثبت نام‌ مشکلی پیش نمیاد یعنی؟؟؟

 24. سلام قانون یک سال استفاده از فراغت تحصیلی مهم نیست که چند ترمه کارشناسی ارشد رو تموم کردیم اگه ۸ ترمه هم تموم کردیم بازم بعد از فارع التحصیلی یک سال فرصت داریم؟

 25. سلام.
  من تاریخ فارغ التحصیلی کارشناسی ام ۳۰ اردیبهشت ۹۹ است. که انگار از این تاریخ تا یک سال معاف هستم وباید تا تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ اقدام کنم.درسته؟
  میخوام ارشد ۱۴۰۰ شرکت کنم. ولی جواب ارشد ۱۴۰۰ معمولا اواخر تابستان میاد.اگر قبول بشم نمیتونم ثبت نام بکنم چون فراری محسوب میشم. میخوام تمدید کنم.میشه؟

  1. سلام بله یک سال مهلت دارید شما باید دفترچه اعزام به خدمت پر کنید و پس از قبولی در ارشد از ایست خدمت سربازی استفاده کنید

 26. سلام و خسته نباشید
  میشه به سوالم جواب بدید

  من امسال دانشگاه فرهنگیان قبول شدم.
  و متولد ۸۱ هم هستم و مثل همه بچه های سال آخری معافیت تحصیلی برای سال ۱۲ ام گرفتم. و معافیت تحصیلی هم تا اردیبهشت سال بعد معتبره.

  حالا آیا این معافیت تحصیلیم برای دانشگاه هم معتبره یا نیازه که معافیت تحصیلی برای دانشگاه جداگانه بگیرم؟

  یا اصلا نیاز نیست چون دانشگاه فرهنگیانه؟؟؟

  با تشکر

  1. سلام شما باید فرم از دانشگاه دریافت کنید و بعد به پلیس +۱۰ مراجعه کنید و معافیت مقطع کارشناسی را بگیرید

 27. با سلام
  متاسفانه در ارسال دفترچه دچار تاخیر شدم و سه روز غیبت خوردم از طرفی هم در دانشگاه پذیرفته شدم آیا امکان بخشش این سه روز وجود دارد؟

 28. سلام من مدرک دی÷لم رو خرداد امسال گرفتم و متولد خرداد ۸۱ هستم الان برای ثبت نام دانشگاه باید معافیت بگیرم

   1. ببخشید من امسال برای بار اول کنکور دادم و دانشگاه آزاد ثبت نام کردم معافیت تحصیلی هم گرفتم اگه بخوام سال بعد هم کنکور بدم باید دوباره معافیت تحصیلی بگیرم؟(چون در نامه معافیت تحصیلیم رشته امسالم ذکر شده)

 29. سلام من فارغ التحصیل سال ۹۸ هستم و امسال برای دومین سال کنکور دادم و دانشگاه ترم بهمن قبول شدم در حالی که تاریخ اعزام من آذر ماه هستش
  به پلیس +۱۰ مراجعه کردم ولی گفتن ما نمیتونیم به شما معافی تحصیلی بدیم
  الان باید برم سربازی؟
  لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام خسته نباشید شما باید دفترچه اعزام به خدمت پر کنید و اعزام شوید و سپس از شرایط ایست خدمت سربازی استفاده بکنید و به ادامه تحصیل بپردازید

  2. سلام من دو روز بعد از اعلام نتایج کنکور دفترچه پست کردم الان تصمیم به خوندن دارم تاریخ اعزامم یکم دی هست
   میتونم ادامه بدم؟

   1. سلام شما می توانید در کنکور سراسری شرکت کنید و در صورت قبولی در دانشگاه می توانید از ایست خدمت سربازی استفاده کنید

 30. سلام
  من باید سال۹۸ فارغ التحصیل میشدم ولی به علت داشتن یک درس افتاده خرداد۹۹فارغ شدم،۲۹آبانم میرم تو بیست سالگی،الان من اون معافیت یک ساله بعد از فارغ التحصیلی رو دارم یا باید دانشگاه شهریه پرداز ثبت نام کنم؟
  ممنون

 31. سلام من امسال از مدرسه فارغ التحصیل شدم میخواستم بدونم برای ثبت نام در دانشگاه به معافیت نیاز دارم یا نه؟
  ممنون

   1. سلام، من دانشگاه فرهنگیان قبول شدم ولی سال پیش دانشگاه آزاد بودم الان انصراف دادم رفتم دانشگاه فرهنگیان بهم نامه دادن بردم پلیس +۱۰بهم برگه معافیت تحصیلی رو داد ولی توی سایت نظام وظیفه که میرم کدسخا رو وارد میکنم معافیت جدیدم ثبت نشده همون انصرافیه آزاد هستش خواهشاً راهنمایی کنید

  1. سلام. من فارغ التحصیل ۹۸هستم امسال کنکور دادم و قبول شدم درخواست معافیت تحصیلی دادم الان نوشته عدم مجوز ثبت نام مشمول غایب است. من باید چکار کنم چطور دانشگاه ثبت نام کنم لطفا یه راهی بگید

   1. سلام متاسفانه شما وارد دوره غیبت شده اید و باید دفترچه اعزام به خدمت پر کنید

    1. من هم این مشکل و دارم و فرهنگیان قبول شدم ، آیا میشه دانشگاه ازاد منو ورودیه ۹۹/۷/۱ بزنه و بعد انصراف بدم و بدون غیبت برم دانشگاه فرهنگیان(اینو مسئول معافیت تحصیلی نظام وظیفه گفت) ولی میخوام بدونم مشکلی پیش نمیاد چون باید ۲ میلیون و ۵۰۰ خرج کنم.

 32. سلام خسته نباشبد من دانشجوی ترم ۶ کارشناسی هستم معافیت تحصیلی من تا ۹۹/۶/۳۱ بوده من الان دارم ترم ۶ رو میخونم حدود دو ماه هست که تاریخ معافیت تحصیلیم به پایان رسیده میخواستم بدونم برام دردسر میشه چون دنبالش نرفتم که تمدید کنم
  به دلیل مسائل کرونا آیا غیبت خوردم.

 33. سلام وقتتون بخیر
  من کنکور امسال(۹۹) اولین کنکورم بود اما اون نتیجه ای که مدنظرم بودو نیاوردم و میخوام کنکور ۱۴۰۰ برای بار دوم کنکور بدم
  حالا از هر کی میپرسم یه جواب بهم میدن
  یکی میگه معافیت تحصیلی بگیر یکی میگه چند روز قبل از تاریخی ک دیپلم گرفتی تاریخ اعزام بزن.
  واقعا گیج شدم!!میشه راهنمایی کنین که چه کاری باید انجام بدم؟

 34. سلام وقت بخیر.من سال ۹۵ کنکور دادم و اون سال قبول شدم و دو ترم درس خوندم ولی بنا‌به دلایلی انصراف دادم. سال ۹۶ دوباره کنکور دادم و تو شهرخودمون قبول شدم و این ترم از رشته کارشناسی حسابداری فارغ التحصیل میشم.میخواستم بپرسم من میتونم دوباره تو کنکور۱۴۰۰ شرکت کنم برا دانشگاه فرهنگیان؟؟ هدفم هم فقط دانشگاه فرهنگیانه .موقع ثبت نام مشکل سربازی برام پیش نمیاد؟

 35. سلام من در سال اول ( همین سال ۹۹ )کنکور دادم و پذیرفته شدم و الان وقتی درخواست معافیت دانشجویی میفرستم رد میشه سریع و عدم صدور معافیت میده به علت سابقه تحصیل غیر حضوری ولی من اصلا تحصیل غیر حضوری نداشتم ممنون میشم کمک کنید.

 36. سلام
  من سال ۹۹ کنکور ریاضی دادم قبول شدم
  متولد ۸۰ هستم و معافیت تحصیلی دانش اموزی گرفتم. الان برای ثبت نام دانشگاه باز باید برم معافیت تحصیلی جدید بگیرم؟ یعنی باید برم پلیس +۱۰؟ لطفا راهنمایی کنید.

  1. سلام بله شما زمانی که در دانشگاه ثبت نام کنید معافیت تحصیلی مقطع دیپلم شما باطل می گردد و باید با دریافت نامه از دانشگاه به پلیس +۱۰ مراجعه کنید و با توجه به مقطعی که در آن قبول شدید معافیت تحصیلی بگیرید

   1. سلام لطفا پاسخ بدین،من دانشجوی پیام نور بودم کارشناسی پیوسته ک از معافیت تحصیلی استفاده میکردم من۸ترم رو کامل رفتم ولی بنا ب دلایلی کلا ۲۳واحد پاس کردم،بعد انصراف دادم،و حالا با بوچه ب فرصت یک ساله دارم واسه کنکور ۱۴۰۰میخونم ولی من اسفند ماه باید دفترچه سربازی رو پست کنم ک غیبت نخورم،ب نظر شما اگ ب سربازی برم و بعد موقع کنکور مرخصی بگیرم و امتحان بدم و اسمم بیاد بهم ایست خدمت میدن؟

 37. سلام وقتتون بخیر .
  من تا خرداد ماه سال۱۴۰۰معافیت تحصیلی دارم، الان میخوام ثبتنام دانشگاه انجام بدم،باید دوباره برم پلیس+۱۰ برای معافیت تحصیلی یا همون برگه معافیت تحصیلی که داخل پرونده دبیرستانم هست رو برای ثبتنام ببرم.؟؟

  1. سلام وقت بخیر. شما باید به دانشگاه ابتدا مراجعه کنید سپس با فرمی که دانشگاه به شما می دهد باید به پلیس +۱۰ مراجعه کنید و معافیت تحصیلی متناسب با مقطع تحصیلی خودتان را اخذ کنید

 38. باسلام.من کارشناسی ناپیوسته میخونم(هنرستانی بودم)و مدرک کادانی را گرفتم.خواستم بدونم اگه کنکور سراسری بدم ودانشگاه فرهنگیان بیارم ایا میتونم دوباره از معافیت تحصیلی استفاده کنم؟؟
  البته میخوام در دانشگاه خود تغییرگرایش بدم ومجبور به انصراف میشم.ایا انصراف بدم یا فقط یکبار میشه انصراف داد؟
  با این شرایط میتونم دانشگاه فرهنگیان ثبت نام کنم سال بعد.
  با تشکر

  1. سلام وقت بخیر. شما در هر مقطع تحصیلی مجاز هستید که یک بار انصراف بدهید و در همان مقطع دوباره وارد دانشگاه شوید. بله امکان دارد

 39. سلام – من شهرستان قبول شدم و ساکن تهرانم – رفتم پلیس+۱۰ میگه معافیت تحصیلی باید بری شهرستان دانشگاه یا سایت – کدوم سایت باد برم؟

  1. سلام برای معافیت تحصیلی شما تنها باید با به همراه داشتن نامه دانشگاه به مرکز پلیس +۱۰ محل تحصیل خود بروید

 40. سلام من امسال هم میخوام پشت کنکور بمونم و امسال سومین سال کنکور میشه من متولد تیر ماه هستم خواستم بگم که اصلا به پلیس به علاوه ۱۰ مراجعه نکردم و واقعا از معافیت تحصیلیم بی خبر بودم به نظر شما از همین حالا میتونم معافیت تحصیلی بگیرم؟

  1. سلام شما باید در یک دانشگاه شهریه دار ثبت نام کنید و از معافیت تحصیلی دانشگاهی استفاده کنید. برای اطلاع دقیق از فرآیند تماس بگیرید

 41. سلام.من امسال برای بار دوم کنکور دادم و پیام نور زدم قبول نشدم میخوام برای سال اینده نیز کنکور بدم اما تاریخ اعزامم ۳/۹/۹۹هستش تازه فهمیدم ثبت نام دانشگاه های پیام نور بر اساس سوابق تحصیلی هم تموم شده راهی وجود داره که سال دیگه هم کنکور بدم؟

 42. سلام خسته نباشید
  بنده زمان تحصیل در مدرسه رفتم پلیس۱۰+ و معافیت تحصیلی دانش‌آموزی گرفتم که تا سال ۱۴۰۱اعتبار داره
  الان دانشگاه قبول شدم لازمه درخواست معافیت تحصیلی دانشجوی داخلی رو بدم؟

  1. سلام بله شما باید از دانشگاه فرم دریافت کنید و سپس به پلیس +۱۰ مراجعه کنید

 43. سلام و خسته نباشید .
  من کارشناسیم رو در ۹ ترم تموم کردم و بهمن امسال (۹۹) مشمول میشم ولی امسال کنکور ارشد دادم و از نتیجه راضی نیستم . آیا این امکان وجود داره من یک ترم موسسه غیرانتفایی ثبت نام کنم و بعد یک ترم یا قبلش انصراف بدم و کنکور امسال رو که خرداد هست و ۴ ماه بعد از مشمول شدن من هست شرکت کنم؟ یا مثلا فقط با قبولی در دانشگاه غیر انتفایی معافیت تحصیلی رو نمیشه تمدید کرد ؟ لطفا اگر خودتون هم راهکاری دارین بدین ممنون میشم

 44. سلام من متولد شهریور سال ۸۰ و فارغ التحصیل خرداد سال۹۸ هستم ی سال هم پشت کنکور موندم ینی سال۹۹هم کنکور دادم ولی نتیجه خوبی نگرفتم
  خواستم بدونم ی سال هم میشه معاف شد و کنکور داد؟

  1. سلام خیر شما باید برای پشت کنکور ماندن در دانشگاه ثبت نام کنید و سپس انصراف دهید

 45. سلام.وقت به خیر
  من در مقطع ارشد قبول شدم و میخوام برای معافیت اقدام کنم.از دانشگاه مقطع لیسانس یک نامه ای دادن که معدل هم روش قید شده. میخواستم بدونم نامه ی اصل مقطع کارشناسی رو باید به دانشگاه مقطع ارشد تحویل بدم یا پلیس +۱۰ .
  منظئرم اینه که یعنی اگه من اون نامه ی اصلی رو که در مقطع لیسانس گرفتم باید بدم به دانشگاه محل تحصیل جدید یا پلیس +۱۰؟؟؟
  ممنون میشم پاسخ بدید.
  با تشکر

 46. با سلام من در تاریخ تیرماه سال نودوهشت فارغ التحصیل شدم وامور مشمولین دانشگاه گفت تا یک سال فرصت داری یا ارشد قبول شی یا بری خدمت که من سال نودو نه کنکور ارشد دادم وقبول شدم الان چون بخاطر کرونا کنکور به عقب افتاد از یک سال بیشتر گذشته فارغ التحصیلیم خواستم بدونم من غیبت خوردم یا اجازه میدن دانشگاه جدیدم ثبت نام کنم؟یه سوال دیگه برای دانشگاهی که قبول شدم باید دوباره نامه معافیت تحصیلی ببرم یا نمیخواد؟

 47. سلام وقت بخیر
  من تا ۳۱ شهریور ۹۹ معافیت تحصیلی داشتم.. اما الان چون نتایج دیرتر از سال های قبلی اعلام شده من متوجه شدم غیبت خوردم ( حدود ۱ ماه) و پلیس +۱۰ گفت باید برم سربازی!

  من کنکور ارشد شرکت کردم و قبول هم شدم دانشگاه، الان راهی نیست من ادامه تحصیل بدم؟ به نظرتون برم نظام وظیفه چشم پوشی می کنن از این مدت زمان غیبت؟

 48. سلام من دانشجوی ترم سوم ارشد آزاد هستم. امسال دوباره امتحان ارشد دادم و دولتی قبول شدم. الان آیا امکانش هست همزمان در دو رشته تحصیل کنم؟

 49. سلام من دانشجوی کارشناسی دانشگاه دولتی هستم واقعیتش من تا ترم ۱۰ نزدیک به ۱۲۰ واحد پاس میکنم میخواستم ببینم میتونم ترم ۱۱ هم بخونم درسمو تموم کنم دانشگاه چنین اجازه ای رو میده؟
  سنوات ارفاقی همون ترم های ۱۱ و ۱۲ هستن؟
  بعد این که میتونم برای مقاطع بالاتر اقدام کنم؟

 50. اگر یکسال از زمان فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد بگذرد. آیا می توان معافیت یکساله پس از فراغت از تحصیل را تمدید نمود یا خیر؟ اگر می شود از چه طریقی و این تمدید برای چه مدت خواهد بود؟

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز خیر نمیشود مگر اینکه دفترچه پست کنید و بعد عذر موجه بیاورید که با توجه به دلیلی که برای تعویق خدمت ارائه میدین چند ماه تمدید میکنن

 51. سلام
  من دیپلمم رو ۹۸/۶/۳۱گرفتم کنکور ۹۹شرکت کردم دانشگاه فرهنگیان مجاز شدم
  ولی من باید تا ۹۹/۶/۳۱میرفتم خودمو به پلیس +۱۰ معرفی میکردم ولی نشد
  دو روز از تاریخ زده شده دیر تر رفتم غیبت خوردم
  الانم تاریخ اعزامم ۹۹/۹/۳است . آیا میتونم دانشگاه برم؟

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز غیبت مانع از ثبت نام است ولی چون ۲ روز فقط واردغیبت شدین احتمالا چشم پوشی کنن در غیر اینصورت حضورا تشریف ببرین نطام وظیفه جهت توجیه

  2. ضمن عرض سلام و ادب و احترام محضر شما مشاور عزیز سوالی ازتون داشتم و اونم اینکه بنده خرداد امسال۹۹ دیپلم گرفتم و در کنکور سراسری شرکت کردم متاسفانه نتیجه مطلوبی که مد نظرم بود حاصل نشد حالا بنا دارم برای کنکور ۱۴۰۰ مجدد بخونم به نظرتون اگر سال آینده رشته ای که میخوام قبول بشم از این جهت مشکلی برام پیش میاد یا خیر؟ و اگر مراحل قانونی هم داره ممنون میشم ارائه بدید! باتشکر

 52. سلام خسته نباشید من سه سال کنکور دادم
  البته سال آخرش دانشجوی پیام نور بودم بعدش انصراف دادم رفتم علمی کاربردی
  کاردانیم تموم شده الان میتونم کارشناسی هم بخونم و اگه میشه بگید بهم که تا چه مقطعی میتونم درس بخونم یعنی بعد کارشناسی حتما باید برم خدمت یا میتونم ارشد هم بخونم متولد ۷۷ هستم

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز مشکلی برای ادامه تحصیل وجود ندارد. شما یکبار اجازه انصراف قبل از اعزام بخدمت دارید

 53. سلام من ورودی بهمن ۹۳ هستم و تا بهمن ۹۸ معافیت تحصیلی داشتم و ۳۰ واحد از مقطع کارشناسیم مونده میتونم معافیت تحصیلیم رو تمدید کنم؟

 54. سلام بنده دانشجوی دکتری وزارت بهداشت هستم برای یک فرصت مطالعاتی یک ساله مجوز خروج از کشور رو گرفتم و الان در کانادا هستم و توانستم برای مقطع ارشد اینجا پذیرش جدید بگیرم. با توجه به اینکه من در ایران مدرک ارشد داشته ام آیا دوباره برای من معافیت تحصیلی صادر می گردد؟

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز خیر برایتان در همان مقطع مجدد معافیت صادر نمیگردد

   1. سلام دوباره
    تشکر از پاسختون.
    طبق این خبر که موجود هست دیوان عدالت اداری بخشنامه ممنوعیت تحصیل مجدد مشمولان فارغ‌التحصیل در یک مقطع تحصیلی را باطل کرده است. و دوستانی بودند که بعد از کارشناسی کنکور شرکت کرده اند و پزشکی قبول شده اند. مگر غیره این است دوست گرامی؟

 55. سلام… من کنکوری ۹۵ بودم که وقتی کنکور را دادم ولی قبول نشدم بعدش از مهلت یکساله معرفی به خدمت سربازی استفاده کردم و کنکور ۹۶ را با قبولی در رشته کارشناسی پیوسته حسابداری به دانشگاه وارد شدم … الان من ترم ۷ هستم و میخوام برای کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم … ایا میتونم برای ارشد ۱۴۰۱ بخونم؟؟؟ در ضمن درون سایت الکترونیک صفحه شخصیه خودم در دانشگام، تاریخ فراغت از تحصیل را ۳۱ شهریور ماه سال ۱۴۰۰ ثبت کرده اند … لطفا راهنمایم کنید.
  با تشکر

 56. ببخشید من وورودی۹۵کاردانی هستم و تا ۹۹/۱۱/۳۰سنوات دارم من امسال کنکور دادم صد درصد قبول میشم بم اجازه اینکه باز معافیت بدن هست ینی معافیت تحصیلی میدن ک بتونم ثبت نام کنمو درس بخونم؟

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز یعنی تا ترم ۸ دانشجو کاردانی بودین؟؟ اگر وارد سنوات ارفاقی شده باشین برای ادانه تحصیل بمشکل میخورین

 57. ببخشید من وورودی۹۵کاردانی هستم و تا ۹۹/۱۱/۳۰سنوات دارم من امسال کنکور دادم صد درصد قبول میشم بم اجازه اینکه باز معافیت بدن هست ینی معافیت تحصیلی میدن ک بتونم ثبت نام کنمو درس بخونم؟

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز یعنی تا ترم ۸ دانشجو کاردانی بودین؟؟ اگر وارد سنوات ارفاقی شده باشین برای ادانه تحصیل بمشکل میخورین

 58. با سلام من این ترم یعنی ترم نیمسال اول ۱۳۹۹-۱۴۰۰ از کارشناسی ناپیوسته رشته علوم آزمایشگاهی دامپزشکی فارغ التحصیل میشم و مدرک کاردانی هم دارم.آیا میتوانم دوباره در کنکور سراسری شرکت کنم و در رشته ی پزشکی دندان دارو اگر قبول شدم برام معافیت تحصیلی صادر میشه؟

 59. سلام.من ترم دو از دانشگاه انصراف دادم .ی دانشگاه دیگه همون رشتع قبلی ثبت نام و دروسم رو معادل سازی کردم .الان ترم. ۱۰ هستم میخواستم بدونم با توجه ب انصراف میشه معافیت گرفت واسه ترم ۱۱ یعنی سنوات ارفاقی بهم میدن یا نه چون تا الان ۲بار معافیت گرفتم یکی دانشگاه اولی یکی هم برای دانشگاه دومی

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز اینکه ترم ارفاقی به شما دهند بستگی به تعداد واحد هایی که پاس کردین داره

 60. سلام،
  خواستم بپرسم امکان خوندن ارشد مجدد در خارج از کشور توی همون رشته قبلی وجود داره؟

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز بستگی دارد به دانشگاهی که تحصیل کردید و دانشگاهی که میخواهید انتخاب کنید

 61. سلام
  من برای جلوگیری از غیبت خوردن دفترچه پست کردم و تا قبل از اعزام در مقطع ارشد ثبت نام میکنم و معافیت تحصیلی میگیرم، میخواستم ببینم بعد از اتمام دوره ارشد من بازم یک سال فرجه رو دارم یا باید برم خدمت بلافاصله؟ اگه بدون وقفه دکتری قبول شم چطور؟ ممنون

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز بعد از هر مقطع شما تنفس دارین . برای دانستن زمان دقیق کد سخا را از پلیس۱۰ دریافت و پرتال نظام وظیفه را چک کنید

 62. سلام، ببخشید من شهریور درسم تموم شد، ولی هنوز مدرکمو از دانشگاه نگرفتم، با توجه به اینکه شنیدم تا یه سال بعد فارغ التحصیلی وقت دارم، آیا باید حتما مدرکو بگیرم تا غیبت نخورم یا نه؟

 63. سلام من متولد شهریور ۷۷ هستم و لیسانسمو سه ساله تموم کردم. الان ترم سوم کارشناسی ارشد (ورودی ۹۸) هستم اما امسال دوباره در آزمون ارشد شرکت کردم و رتبه خیلی بهتری آوردم. خواستم بپرسم اگه امسال دانشگاه بهتری قبول بشم، از نظر معافیت تحصیلیم مشکلی پیش نمیاد که از دانشگاه فعلی انصراف بدم و در دانشگاه جدید ثبت نام کنم؟
  ممنون

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز خیر اگر قبلا انصراف نداده باشید مشکلی به وجود نمیاید

 64. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی پیوسته برق ورودی ۹۶ هستم مهر امسال میشم ترم هفت (البته یه ترم مرخصی گرفتم)
  میخواستم بدونم میتونم این ترم مدرکمو معادل کنم فوق دیپلم بگیرم
  بعد تو یه رشته ی دیگه کاردانی به کارشناسی بخونم؟
  راهی هست که خدمت نرم؟

  1. باسلام بستگی دارد چند واحد گذرانده باشید. و بله میتونین کاردانی به کارشناسی بخونین

  2. سلام من دانشجوی دوره ی کارشناسی پیوسته ورودی مهر ۹۳ هستم در ترم ۱۰(تیر ۹۹) انصراف(اولین انصراف) دادم و تا ۱۵ تیر ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم.
   میخواستم دو سوال بپرسم؟
   ۱.اگر در کنکور۱۴۰۰ رشته ی پزشکی قبول بشم میتونم بخونم؟
   ۲. از ۱۵ تیر ۱۴۰۰ باید برم سربازی یا اینکه تا ۳۱ شهریور معافیتم از سوی نظام وظیفه تمدید میشه ؟(بدون ورود به خدمت)

   1. با سلام خدمت شما دوست عزیز شما کد سخا رو از پلیس۱۰ بگیرین تا از اخرین روز معافیت اگاه شوید
    ضمنا اگر مدرک مادل گرفته باشین اجازه شرکت در کنکور رو ندارین

 65. با سلام من سال ۹۸ فارغ التحیل شدم…بنا ب دلایلی میخوام برای ۱۴۰۰ کنکورو بخونم… و فقط مشکل سربازی رو پیش روم دارم ..میخواستم بدونم من که الان انتخاب رشته هم نکردم..میتونم دانشگاهی ثبت نام کنم که به من معافیت تحصیلی بده؟؟؟؟

  1. با سلام سوالتون واضح نیست. یعنی شما یکبار از دانشگاه فارغ التحصیل شدین؟؟

 66. سلام
  من ارشد بدون کنکور با سهمیه استعداد درخشان قبول شدم .
  و بعد می خواستم بدونم اگر پذیرش از یک دانشگاه خارجی در مقطع ارشد گرفتم
  می تونم از ارشد اینجا انصراف بدم و ادامه ارشد در خارج بخونم ؟؟
  می خواستم بدونم امکانش هست و مشکلی پیش نمیاد ؟ (کارشناسی ۸ ترمه تموم کردم)

  1. با سلام اصولا دانشگاه معتبر خارجی اجازه نمیدهند که شما ادامه این رشته را در انجا بخوانید. هر دانشگاهی شرایط خاص برای ورود دارد.

 67. سلام خسته نباشید من ورودی ۹۵ کارشناسی پیوسته هستم میخواستم بدونم اگر ۱۰ ترمه مدرک کارشناسیم رو بگیرم بعد از ترم ۱۰ بازم یک سال وقت دارم برای پست کردن دفترچه یا خیر همان سال باید بروم؟

  1. باسلام اصولا بله زمان دارین ولی بهتره پرتال الکترونیکیتون رو چک کنید تا دقیق از روز اتمام معافیتتون مطلع بشین

 68. سلام عذرخواهی میکنم من یه سوال داشتم
  من دانشجوی کارشناسی بودم که از یکسال سنوات ارفاقی بهره بردم و فارغ التحصیل هم شدم ( سنوات با نامه دانشگاه و مجوز پلیس +۱۰ بود که خودم میرفتم موافقت و تاییدش رو میگرفتم ) طبق قانون نظام وظیفه نوشته شده هر دانشجویی که با استفاده از سنوات ارفاقی فارغ التحصیل بشه مثل سایر دانشجویان هم ۱ سال مهلت معرفی داره هم در صورت پذیرش در مقطع بالاتر میتونه از معافیت تحصیلی بهره ببره … من با نظام وظیفه تماس گرفتم و پرسیدم این مورد رو و گفتن درسته و مشکلی وجود نداره چون شما در سنوات ارفاقی تونستی فارغ التحصیل بشی هم یکسال فرجه داری هم مقطع بالاتر میتونی تحصیل کنی . ایا به نظر شما درسته ؟

 69. سلام من دانشجوی سال اخر لیسانسم،میخوام ارشد شرکت کنم،اگه امسال قبول نشم، میتونم یکبار دیگه هم شرکت کنم؟نیازی به تمدید معافیت تحصیلی هست؟

  1. سلام محمد جان
   شما تا یک سال بعد از تاریخ فارغ التحصیلی مهلت دارید برای قبولی در دانشگاه اقدام کنید بعد از آن تاریخ به عنوان سرباز غایب شناخته میشوید.

 70. من به تازگی در مقطع کارشناسی ناپیوسته فارق التحصیل شدم.
  اگر مجدد بخوام در رشته دیگری در مقطع کارشناسی تحصیل کنم,شامل معافیت تحصیلی ۵ ساله مجدد میشم یا خیر?

  1. سلام آرش جان
   خیر مشمولان وظیفه در هر مقطع تحصیلی تنها یک بار میتوانند از معافیت استفاده کنند.

 71. سلام من ۲۲ مهر ماه به سن ۲۰ سالگی می رسم ثبت نام هم کردم در دانشگاه ولی میگن که جواب ثبت نام نیمه‌ی اول ابان معلوم میشه بعد سوال من این بود که من میتونم در ابان ماه برم دانشگاه و معافیت تحصیلی بگیرم ؟ دانشگاه من رو قبول میکنه ؟ مشکلی برای ادامه‌ی تحصیل من پیش نمیاد ؟

  1. سلام حسن جان
   مشمولان وظیفه بعد از تاریخ دقیق فارغ التحصیلی یک سال مهلت معرفی و اعزام به خدمت دارند اگر در طول این این یک سال در دانشگاه قبول شوید مشکلی پیش نخواهد آمد.

 72. سلام سن دقیقی که دانش آموزان مشمول میشن چه سنی میشه یعنی تاریخ تولد رو به اضافه ۱۸ کنیم یا ۱۹ ??,,, من خودم متولد ۱۳۸۰/۱۰/۲۶ ام الان چه زمانی وارد سن مشمولیت شدم ???و اینکه تابستان ۹۹ فارغ التحصیل شدم و ارسال کنکور اولم بود ایا میتونم یک سال هشت کومور بمانم و کنکور ۱۴۰۰ رو شرکت کنم ?

  1. سلام مهدی جان
   هر فرد ذکور ایرانی از اول سالی که وارد ۱۹ سالگی میشوند به عنوان مشمول شناخته میشوند. بعد از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال مهلت دارید تا در کنکور شرکت کنید یا برای اعزام به خدمت اقدام کنید.

 73. سلام
  بنده تا تاریخ ۹۹/۶/۳۱ معافیت تحصیلی داشتم و فارغ التحصیل شدم،الان میخاستم برای افزایش معدل درس های دفاع مقدس و کارآفرینی را در ترم بعد بردارم میخاستم بدونم دانشگاه و نظام وظیفه با درخواست من موافقت میکنند یا نه،ممنون میشوم پاسخ بنده را بدهید🙏🙏

   1. خیلی ممنون ؛از مسئول آموزش دانشگاه سوال کردم گفتند چون واحد نداری نمیشه!به نظر شما الان بنده چکار کنم؟خیلی ممنون از پاسخگویی شما

    1. سلام حسن جان
     خیر اگر واحدهای درسی شما به پایان رسیده باشد امکانتمدید معافیت تحصیلی وجود ندارد.

 74. سلام و عرض ادب
  من دانشجوی ترم ۷ کارشناسی پیوسته روزانه هستم و نیم سال اول ۱۴۰۰ فارغ التحصیل میشم معافیت تحصیلی ام که تا نیم سال اول ۱۴۰۱ دارم من تو این یه سال معافیت تحصیلی قصد شرکت در کنکور تجربی رو دارم اونم تو مقطع دکترای پیوسته “پزشکی_دندان_دارو” میخواستم بدونم که این امر امکان پذیر هست یا نه؟؟
  با تشکر

  1. سلام وقت بخیر
   بله میتوانید در کنکور شرکت کنید و در صورت پذیرش در رشته های پزشکی از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 75. عرض سلام و خسته نباشید دارم

  من دانشجوی دوره کارشناسی هستم و در حین تحصیل اقدام کردم به دریافت معافیت از رزم اما درخواستم رد شد به این دلیل که بعد از دوره تحصیل بایست اقدام به معافیت کنم. حال سوال بنده اینکه بعد از اتمام دوره کارشناسی باید اقدام به معافیت از رزم را انجام دهم یا بعد از دوره کارشناسی ارشد ؟ (چون خودم خواهان ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد هستم)

  1. سلام
   با توجه به اینکه امکان اخذ معافیت در حین تحصیل تنها برای برخی بیماریها وجود دارد، لذا باید بعد از پایان دوره کارشناسی ارشد اقدام کنید.

 76. سلام من مقطع کارشناسیم ترم مهر امسال به اتمام میرسه و امروز متوجه شدم که دانشگاه فرهنگیان برا کنکور سراسری سال بعد افزایش و ارتقا سن داشته یعنی با توجه به سنم میتونم تو آزمونش شرکت کنم میخواستم بدونم آیا نظام وظیفه دوباره برام.تو مقطع کارشناسی معافیت تحصیلی صادر میکنه(توی دانشگاه فرهنگیان سربازی بصورت طرحه ) ممنون

  1. سلام
   خیر شما برای هر مقطع تحصیلی تنها یکبار امکان استفاده از معافیت تحصیلی دارید.

   1. سلام وقت بخیر من دانشجو کارشناسی بودم تا ۷/۱۴۰۰ معافیت داشتم ولی ۱۱/۹۸ درسم تموم شد فارغ التحصیل شدم کنکور ارشد دادم اگ امسال قبول نشم باید برم خدمت حتما یا میتونم کنکور ارشد سال بعدم شرکت کنم؟؟؟؟ منکه ۹۸/۱۱ درسم تموم شده آیا اون معافیت تا ۷/۱۴۰۰ باطل میشه؟؟؟

    1. سلام محمد جان
     بله بعد از تاریخ دقیق فارغ التحصیلی تنها یک سال مهلت دارید تا برای اعزام به خدمت یا قبولی در مقطع بالاتر اقدام کنید.

 77. سلام من ورودی سال ۹۵ دانشگاه پیام نور کارشناسی پیوسته هستم و تا سال ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم
  میخواستم ازتون بپرسم میتونم از الان دانشگاه انصراف بدم و برای کنکور سراسری سال ۱۴۰۰ شرکت کنم؟
  با توجه به این که من ۷۸ واحد پاس کردم در سال ۱۴۰۰ نیز فارغ التحصیل نمیشم و برای من کمیسیون در شرایط خاص در نظر میگیرن تا بتونم یک ترم دیگه اضافه بخونم . از چند نفر پرسیدم :گفتن نمیشه در همون مقطع بهم معافیت بدن ودر صورتی معافیت میدن که مقطع بالاتر یعنی ارشد کنکور بدم…ممنون میشم جوابمو بدین….ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام
   معافیت تحصیلی در هر مقطع تنها یکبار به مشمول تعلق میگیرد. همچنین هر فردمیتواند در طول دوره تحصیل یکبار انصراف دهد.

 78. سلام روی ورقه ی معافیت بنده نوشته شده تا ۱۴۰۱/۵/۲۲ معافم میخواستم بدونم میتونم کنکور ۱۴۰۱ رو بدهم

 79. سلام .من معافیت تحصیلیم ۹۹/۰۶/۳۱ تمام میشه ولی تاریخ فارغ تحصیلیم ۹۸/۱۱/۲۰ بوده حالا میخواستم تا کی من معافیت دارم

 80. با عرض و سلام و وقت بخیر
  ورودی مهر ۹۷ ارشد تجارت الکترونیک هستم.
  برای ارشد، ۹ واحد پیش‌نیاز خوردم.
  و در ۴ ترم تمامی دروس رو پاس شدم (پایان تیر ۹۹)
  سوال:
  ۱- آیا با توجه به این که من ۹ واحد پیش‌نیاز خورده بودم، همچنان سقف سنوات من ۶ ترمه؟
  چون شنیده بودم اگر تعداد پیش‌نیاز ها به اندازه یک ترم بشه، یک ترم به سنوات مجاز اضافه میشه.

  ۲- در کل بیشترین حدی که می‌تونم طول سنوات ارشد رو ادامه بدم، چقدره؟
  چون می‌خوام مهاجرت تحصیلی در سال ۱۴۰۱ داشته باشم که از مرداد ۱۴۰۱ شروع میشه.

  با تشکر از شما

  1. سلام
   بله امکان اخذ سنوات ارفاقی وجود دارد. سنوات تحصیلی مجاز دوره کارشناسی ارشد سه سال است.

 81. سلام ببخشید یک سوال داشتم
  من ورودی ۹۴ هستم؛ مهلت معافیت من در دوره کارشناسی تا ۳۱ شهریور ۹۹ است . الان ترم ۱۰ هستم ،منتظر نتایج کنکور ارشد هستیم. ما برای قضییه سربازی برای اینکه غیبت نخوریم و برای کنکور ارشدمان مشکلی پیش نیاید چه اقدامی باید بکنیم؟ به پلیس +۱۰ مراجعه کردیم میگویند باید مدرک فارغ التحصیلی ارائه بدهید ، در صورتی که بعضی درسهایمان هنوز در دانشگاهمان برگزار نشده؛ از اون طرف سازمان سنجش مهلت فارغ التحصیلی را تا ۳۰ مهر تمدید کرده . ما به کلی گیج شدیم .
  با سپاس و تشکر

  1. سلام
   شما تا یکسال برای اعزام مهلت داریداگردر دانشگاه قبول شوید مشکلی پیش نخواهد آمد.

   1. منم مشکل عبدالخالقی رو دارم منتها یه سوال
    مسئولین دانشگاه ام به خصوص مسئول نظام وظیفه میگه من الان باید تمدید سنوات تحصیلی انجام بدم (مهر ۹۹) چون میگه تا اخر شهریور سنوات نظام وظیفه داریم و این تمدید یه ماهه ی دانشگاه ها فقط شامل تمدید سنوات اموزشی است نه تمدید سنوات نظام وظیفه !!!!!!!!!!!!!!!
    من الان موندم چیکار کنم لطفا راهنمایی ام کنید
    من هیچ واحدی برای انتخاب ندارم در این ترم اما میگن باید تمدید سنوات کنم
    اخه چرا ؟؟؟
    مسئول اموزش میگه چون ورودی ۹۴ کارشناسی برق هستم باید تا ۳۱ یازده ۱۳۹۸ فارغ میشدم که نشدم لذا باید برای این ترم ۱۰ تمدید سنوات میگرفتم
    اما من از رئیس کل اموزش دانشگاممون پرسیدم که من همه ی درسام رو ترم ۹ یعنی مهر ۹۸ برداشتم فقط درس پروژه ادامه دار شده به ترم ۱۰ ولی شنیدم نیاز به انتخاب واحد مجدد نداره و پروژه خودکار تا یه سال قابل تمدیده و نیاز به انتخاب مجدد نداره
    لطفا یکی راهنمایی کنه من چیکار کنم که به مشکل نخورم و بیخودی شهریه ی یه ترم رو ندم با اینکه کرونا بوده و حتی من دانشگاه رو ندیم چرا باید به خاظر یه درس ۳ واحدی پروژه که همشو تو خونم انجام دادم باید شهریه بدم؟؟؟
    خواهش میکنم یکی راهنمایی کنه من تا اخر مهر باید کارای فارغ التحصیلیمو انجام بدم ولی هنوز نمیدونم باید تمدید سنوات ترم ۱۰ رو انجام بدم یا نه؟؟؟

   2. منم مشکل عبدالخالقی رو دارم منتها یه سوال
    مسئولین دانشگاه ام به خصوص مسئول نظام وظیفه میگه من الان باید تمدید سنوات تحصیلی انجام بدم (مهر ۹۹) چون میگه تا اخر شهریور سنوات نظام وظیفه داریم و این تمدید یه ماهه ی دانشگاه ها فقط شامل تمدید سنوات اموزشی است نه تمدید سنوات نظام وظیفه !!!!!!!!!!!!!!!
    من الان موندم چیکار کنم لطفا راهنمایی ام کنید
    من هیچ واحدی برای انتخاب ندارم در این ترم اما میگن باید تمدید سنوات کنم
    اخه چرا ؟؟؟
    مسئول اموزش میگه چون ورودی ۹۴ کارشناسی برق هستم باید تا ۳۱ یازده ۱۳۹۸ فارغ میشدم که نشدم لذا باید برای این ترم ۱۰ تمدید سنوات میگرفتم
    اما من از رئیس کل اموزش دانشگاممون پرسیدم که من همه ی درسام رو ترم ۹ یعنی مهر ۹۸ برداشتم فقط درس پروژه ادامه دار شده به ترم ۱۰ ولی شنیدم نیاز به انتخاب واحد مجدد نداره و پروژه خودکار تا یه سال قابل تمدیده و نیاز به انتخاب مجدد نداره
    لطفا یکی راهنمایی کنه من چیکار کنم که به مشکل نخورم و بیخودی شهریه ی یه ترم رو ندم با اینکه کرونا بوده و حتی من دانشگاه رو ندیم چرا باید به خاظر یه درس ۳ واحدی پروژه که همشو تو خونم انجام دادم باید شهریه بدم؟؟؟
    خواهش میکنم یکی راهنمایی کنه من تا اخر مهر باید کارای فارغ التحصیلیمو انجام بدم ولی هنوز نمیدونم باید تمدید سنوات ترم ۱۰ رو انجام بدم یا نه؟؟؟

 82. سلام
  ورودی مهر ۹۷ ارشد تجارت الکترونیک هستم.
  برای ارشد، ۹ واحد پیش‌نیاز خوردم.
  و در ۴ ترم تمامی دروس رو پاس شدم (پایان تیر ۹۹)
  سوال:
  ۱- آیا با توجه به این که من ۹ واحد پیش‌نیاز خورده بودم، همچنان سقف سنوات من ۶ ترمه؟
  چون شنیده بودم اگر تعداد پیش‌نیاز ها به اندازه یک ترم بشه، یک ترم به سنوات مجاز اضافه میشه.

  ۲- در کل بیشترین حدی که می‌تونم طول سنوات ارشد رو ادامه بدم، چقدره؟
  چون می‌خوام مهاجرت تحصیلی در سال ۱۴۰۱ داشته باشم که از مرداد ۱۴۰۱ شروع میشه.

  با تشکر از شما

  1. سلام وقت بخیر
   بله امکان اخذ سنوات ارفاقی وجود دارد. سنوات تحصیلی مجاز دوره کارشناسی ارشد سه سال است.

 83. ورودی کارشناسی ناپیوسته هستم و معافیتم تا سه روز بعد تموم میشه و پنچ واحد از درسام مونده ایا میتونم از سنوات استفاده کنم و اونارو تموم کنم برم سربازی یا نمیتونم

  1. سلام وقت بخیر
   بله میتوانیدبا نظر کمیسیون موارد خاص دانشگاه از سنوات ارفاقی استفاده کنید.

 84. سلام وقت تون بخیر
  من شهریور ۹۹ معافیت تحصیلی ام تموم میشه (میخوام از فرجه یکساله معرفی استفاده کنم البته) سوالم اینه نامه ابطال معافیت تحصیلی رو باید کی ببرم نظام وظیفه؟؟؟
  فورا بعد از اینکه گرفتم ببرم یا وقتی که از فرجه یکساله استفاده کردم مثلا شهریور سال دیگه؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   بعد از پایان دوره معافیت تحصیلی برای تعین وضعیت نظام وظیفه خود اقدام کنید.

 85. سلام ، خسته نباشید . بنده دانشجوی ارشد هستم ترم ۶ . پایان نامه هنوز دفاع نکردم و درخواست تمدید سنوات به دانشگاه دادم . معافیت تحصیلیم تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۹ اعتبار داره . ممکنه کمیسیون دانشگاه تا بعد از ۳۱ ام طول بکشه . آیا اگر بعد از این تاریخ به پلیس +۱۰ مراجعه کنم برای تمدید معافیت مشکلی پیش میاد ؟یعنی حتما باید تا قبل از ۳۱ شهریور تمدید کنم؟

  1. سلام
   بله قبل از اینکه به عنوان سرباز غایب شناخته شوید برای تمدید معافیت اقدام کنید.

 86. سلام بنده دانشجوی ارشد هستم و تا ۳۱ شهریور ۹۹ مهلت تحصیلی دارم. پایاننامه را دفاع کرده ام و فقط تسویه مانده. آیا اگر چند روز دیرتر از مهلتم تسویه کنم اضافه خدمت می خورم ؟ ممنون میشم پاسخ بدین چون این شرایط رو کسی نمی دونه

  1. سلام
   شما بعد از تاریخ دقیق فارغ التحصیلی یک سال مهلت دارید تا وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید.

 87. سلام
  بنده در طول تحصیل خود از تمام سنوات ارفاقی استفاده کردم. ورودی پزشکی عمومی مهر ۹۰ و فارغ التحصیل در بهار ۹۹٫ آیا باز هم یک سال مهلت معرفی را دارم؟

  1. سلام
   بله بعد از فارغ التحصیلی یک سال مهلت دارید تا وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید.

 88. سلام من ورودی ۹۷ دانشگاه پیام نور هستم دو ترم مرخصی گرفته بودم سال بعدش ۱۲ واحد رو گذروندم برای ترم بعدی واحد برداشتم و در امتحان شرکت نکردم اگه بخوام برای سومین سال دانشجوی پیام نور بمونم و در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم و پس از قبولی در دانشگاه جدید از پیام نور انصراف بدم آیا بهم معافیت مجدد تعلق میگیره؟؟؟؟
  با تشکر

  1. سلام
   مشمولان میتوانند در طول دوره تحصیل خود یک بار انصراف دهند و مجددا در دانشگاه پذیرش بگیرند.

 89. سلام من ورودی ۹۷ دانشگاه پیام نور هستم دو ترم مرخصی گرفته بودم سال بعدش ۱۲ واحد رو گذروندم برای ترم بعدی واحد برداشتم و در امتحان شرکت نکردم اگه بخوام برای سومین سال دانشجوی پیام نور بمونم و در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم و پس از قبولی در دانشگاه جدید از پیام نور انصراف بدم آیا بهم معافیت مجدد تعلق میگیره؟؟؟
  با تشکر

  1. سلام
   مشمولان میتوانند در طول دوره تحصیل خود یک بار انصراف دهند و مجددا در دانشگاه پذیرش بگیرند.

 90. سلام
  من ورودی ۹۶ کارشناسی ارشد بودم و شهریور ۹۹ هم فارغ التحصیل شدم‌(۶ ترمه ارشد تمام شد). میخواستم بیبینم استفاده از مهلت یکساله برای کسانی هست که ۲ ساله ارشد را تمام می‌کنند یا من هم که ۳ ساله تمام کردم می‌توانم استفاده کنم؟؟؟ آیا هر مقطع امکان استفاده از فرصت یکساله وجود دارد چون برای مقطع لیسانس هم استفاده کردم.

  با تشکر از شما

  1. سلام
   بعد از هر مقطع تحصیلی و از تاریخ دقیق فارغ التحصیلی یک سال مهلت معرفی و اعزام به خدمت سربازی وجود دارد.

 91. سلام خسته نباشید . برگ اعزام ۷/۳ دارم برای دانشگاه بدون آزمون ثبت نام کردم امکانش هست که از یک مهر معافی تحصیلی بدن ؟
  ممنون.

  1. سلام
   از زمان پذیرش شما در دانشگاه امکان استفاده از معافیت تحصیلی وجود دارد.

 92. سلام من میخواستم بدونم فرصت معرفی به نظام وظیفه پس از فارغ التحصیل شدن از هر مقطعی یک سال است یا فقط یک سال؟
  من یک سال پس از دیپلم رفتم دانشگاه و امسال فارغ التحصیل کارشناسی میشم میخواستم بدونم بازم یک سال وقت برای معرفی به نظام وظیفه دارم یا نه؟ممنون

  1. سلام
   بله بعد ازتاریخ فارغ التحصیلی میتوانید از مهلت یک ساله استفاده کنید.

 93. سلام من متولد ۷۹٫۰۸٫۲۴هستم شهریور ۹۹دیپلمم را قراره بگیرم وتا حالا هم معافیت تحصیلی نگرفتم
  چیکار کنم آیا غیبت میخورم

  1. سلام
   بعد از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال مهلت دارید تا برای اعزام به خدمت یا قبولی در دانشگاه اقدام کنید.

   1. سلام و عرض ادب..
    من که کنکور ۹۸ اولین کنورم بودم ودر سال ۹۹ دومین کنورم رو دادم.. ولی معافیت تحصیلی نگرفتم چیکار کنم میتونم برم دانشگاه یا نه

    1. سلام
     خیربعد از تاریخ دقیق فارغ التحصیلی یک سال مهلت داریدتا در دانشگاه قبول شوید در غیر این صورت باید به خدمت اعزام شوید.

 94. سلام
  سال ۹۷ روزانه قبول شدم وثبت نام دانشگاه کردم وبعد از۲۵ روز تاریخ ۲۱مهر ۹۷ انصراف دادم. وثبت نام دانشگاه پیام نوربدون آزمون کردم.۷۹ واحد پاس کردم رشته ی روان شناسی.امسال کنکور ۹۹شرکت کردم
  اگه فرهنگیان قبول بشم مشکلی برام ازلحاظ معافیت ایجاد نمیشه؟ البته درحال حاضرمعافیت پیام نور برام فعال هست. قبلا هم به هنگام ثبت نام روزانه معافیت برام توپلیس +۱۰ثبت شده (شنیده ام که می گویند چون کمترازیه ماه حساب نمیشه) ممنون میشم جوابم بدهید .

  1. سلام
   شما تنها یک بار امکان انصراف و اخذ معافیت تحصیلی مجدد برای دوره کارشناسی را دارید.

 95. سلام

  من ورودی سال ۱۳۹۱ مهندسی دانشگاه ازاد هستم ، سال ۹۶ انصراف دادم و رفتم یه رشته دیگه مهندسی الان تا ۱۴۰۰ فقط وقت دارم یا بیشتر؟ یا کلا مشمول هستم الان؟

 96. سلام من سال قبل رفتم برای کارشناسی پیوسته دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم روی برگه معافیت تحصیلی نوشته تا ۱۴۰۳ معافیت تحصیلی دارم خودمم دارم کنکور میدم این معافیت تا کی میتونه تمدید بشه ؟

  1. سلام
   سنوات مجاز تحصیل شما ۵ سال است. اگر در این مدت انصراف دهید و در دانشگاه دیگری پذیرفته شوید، دوباره میتوانید از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 97. سلام خسته نباشید
  من الان دانشجو هستم و متاسفانه برگه گواهی پایان دوره متوسطه را دیر ارسال کردم. میخواستم بدونم راهی هست که ادامه تحصیل بدهم؟؟

 98. سلام.خسته نباشید.من متولد ۷۶/۶/۲۳ هستم و بعد دوبار کنکور، از مهر ۹۵ رشته لیسانس زبان پیام نور(بر اساس سوابق تحصیلی) ثبت نام کردم و معافیت تحصیلی گرفتم.دو ترم اولشو مرخصی گرفتم و تا الان فقط ۴۰ واحد پاس کردم.من میخوام کنکور سراسری ۱۴۰۰ شرکت کنم و در صورت قبولی، پزشکی روزانه ثبت نام کنم.۱)من که تا الان ۴ سال تو پیام نور بودم باید کی ازش انصراف بدم که برا ثبت نام دانشگاه جدید مشکلی پیش نیاد و دوباره معافیت تحصیلی بگیرم؟میتونم تا پایان سال پنجم تو پیام نور باشم و سال بعد موقع قطعی شدن قبولی انصراف بدم یا باید همین الان انصراف بدم و از فرصت یک ساله بعد انصراف استفاده کنم؟ ۲)من اگه پنج سال سنوات لیسانس رو تو پیام نور استفاده کنم، در صورت قبولی در پزشکی که سنواتش ۱۰ ساله، اون ۵ سال پیام نور رو ازش کم میکنن؟ در کل من هدفم اینه برم رشته پزشکی روزانه.بهترین پیشنهاد چی هست؟ ممنون

  1. سلام
   شما باید بعد از انصراف از دانشگاه در مهلت یک ساله در دانشگاه جدید پذیرش شوید تا مجددا امکان استفاده از معافیت تحصلی را داشته باشید.

 99. سلام . من دانشجوی ارشد ورودی مهرماه ۹۶ هستم .
  مهر ۹۹ وارد ترم هفتم میشم . در واقع سنوات موارد مربوط ب کمیسیون رو‌هم انجام دادم . حالا سوالم اینه اگر من تو همین ترم هفتم از پایان نامم دفاع کنم و فارغ التحصیل بشم آیا تا یکسال بعدش (تا اواخر سال ۱۴۰۰) فرصت دارم برای خدمت سربازی اقدام کنم ؟
  یا ب محض فارغ التحصیلی باید اقدام کنم و اون یکسال فرجه رو‌ ندارم ؟ (با توجه به اینکه در مقطع ارشد هستم و ۷ ترمه شدم)

  1. سلام
   بعد از تاریخ فراغت از تحصیل یک سال مهلت دارید تا برای اعزام به خدمت اقدام کنید. یا در مقطع بالاتر پذیرش بگیرید و از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 100. سلام خسته نباشید
  من تاریخ۲شهریور ۹۸ گواهی پایان تحصیلات را گرفتم ولی به دلایلی تاریخ ۱۰شهریور ۹۹ برای تعیین تکلیف اقدام کردم.
  دانشجوی مشغول به تحصیل در ترم۳ هستم و میخواستم بدونم به خاطر این وقفه در ارایه باز هم میتونم به تحصیل ادامه بدهم؟

  1. سلام
   بعد از پایان دوره تحصیل یک سال مهلت دارید تا برای تعیین وضعیت نظام وظیفه اقدام کنید.

 101. سلام……. لطفا راهنمایی کنید……. من متولد ۲۰ دی ۱۳۷۹ هستم و خرداد ۹۸ دیپلم را اخذ کردم با توجه به اینکه نظام وظیفه گفته بود هفته اول شهریور ۱۳۹۹ خودتون رو به پلیس۱۰+ معرفی کنید و من ترسیدم غیبت بخورم و دفترچه خدمت را ۴ شهریور ۱۳۹۹ پست کردم و زمان اعزام به خدمت ۳ مهر ۱۳۹۹ می باشد…….. من ۶ شهریور ۱۳۹۹ اقدام کردم برای ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی، حالا سوالم اینه که معافیت تحصیلی برام صادر میشه دفترچه ای که پست کردم لغو میشه؟ چند روز قبل از ۳ مهر باید گواهی اشتغال به تحصیل رو به پلیس۱۰+ بدم؟ خیلی ممنونم اگر راهنمایی کنید

  1. سلام
   بله حتی در صورت اعزام به خدمت نیز میتوانید ایست خدمت بزنید و ادامه تحصیل بدهید.

  2. سلام و عرض ادب..
   من که کنکور ۹۸ اولین کنورم بودم ودر سال ۹۹ دومین کنورم رو دادم.. ولی معافیت تحصیلی نگرفتم چیکار کنم میتونم برم دانشگاه یا نه

   1. سلام
    خیربعد از تاریخ دقیق فارغ التحصیلی یک سال مهلت داریدتا در دانشگاه قبول شوید در غیر این صورت باید به خدمت اعزام شوید.

 102. سلام – وقتتون بخیر .

  من ورودی ۹۴ سراسری هستم(ترم۱۱) و تا شهریور ۹۹ معافیت تحصیلی دارم کلا ۲۰ واحد مونده که تموم کنم درخواست افزایش سنوات دانشگاه موافقت کرده و روندش داره طی میشه .
  سوالی که داشتم این بود که من درحال اپلای برای ارشد هستم و مهر ۱۴۰۰ درسم خارج از ایران شروع میشه . اگر با معافیت تحصیلیم تا پایان ترم ۱۲ موافت بشه یعنی من تا دی ۹۹ معافیت خواهم داشت . از دی ۹۹ یکسال مهلت تعیین وضعیت دارم یا از اون یکسالم استفاده کردم؟ چون کارشناسی ۴ ساله بود معافیت تحصیلی ۵ ساله دادند.

  اگر از مهلت یک ساله استفاده کردم می تونم برای ترم بهمن ۹۹ دانشگاه ازاد ثبت نام کنم صرفا این که معافیت تحصیلی بگیرم بعد که دعوت نامه دانشگام اومد انصراف از تحصیل از دانشگاه ازاد بدم و مجدد برای دانشگاه خارج معافیت تحصیلی از ایران بگیرم ؟ ممنون از راهنماییتون.

  1. سلام
   سنوات مجاز تحصیلی در دوره کارشناسی پیوسته ۵ سال است و بعد از آن امکان اخذ سنوات ارفاقی وجود دارد. بعد از پایان معافیت تحصیلی یک سال مهلت دارید تا برای اعزام یا پذیرش در دانشگاه اقدام کنید.

 103. با سلام
  بنده مقطع دکتری تخصصی خود را به پایان رسیده و هم اکنون قصد دارم جهت اخذ دکتری مجدد به خارج از کشور بروم . ایا اگر بنده بصورت امریه در سازمانی مشغول شده و در حین مدت سربازی امریه پذیرش از دانشگاهی از خارج از کشور بگیرم . آیا با قرار دادن وثیقه می توانم از کشور خارج شوم. جهت تحصیل در مقطع ذکر شده؟

 104. سلام، بنده ورودی ۹۶ کارشناسی ارشد هستم، الان ترم ۶ هستم و فقط پایان نامه برام مونده، آیا امکان افزایش یکی دو ماهه به معافیت تحصیلی وجود داره تا من تا آخر آبان ۹۹ دفاع کنم؟ فرآیندش چی هست و من باید چکار کنم؟
  اگه تا آخر آبان معافیت تمدید بشه، بعد از زمان فارغ التحصیلی، چه مدت برای ارسال دفترچه زمان دارم؟

  بنده متولد بهمن سال ۷۱ هستم

  1. سلام
   بله شما میتوانید با مراجعه به کمیسیون موارد خاص دانشگاه درخواست خود را ثبت کنید و از سنوات ارفاقی استفاده کنید.

 105. سلام
  خسته نباشید .
  ممنون از سایتتون.
  واقعا مفید بوده برای ما
  من یه سوالی داشتم و اونم اینه که:
  من متولد دی ۷۹ هستم و سال ۹۸ فارغ التحصیل شدم ولی در کنکور ۹۸ اون رشته ای که می خواستم. قبول نشدم.و کنکور ۹۹ هم به دلایلی فکر نمی کنم بتونم اون رشته رو قبول بشم.می خواستم بدونم که میتونم بعد از کنکور در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم و بعد انصراف بدم و برای کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم . و اگر قبول شدم بدون مشکل سربازی برای دانشگاه ثبت نام کنم.
  و اگرم جایی از سوالم مشکل داشت لطفا جوری اصلاح و راهنماییم کنین که بتونم سال ۱۴۰۰ دوباره کنکور بدم.سپاس
  واقعا ممنون میشم که مثل بقیه سوالات با حوصله و معرفتی که خرج دادین و پاسخ گو سوالات مردم شدین این سوال منم پاسخ بدین.واقعا با این کارتون بار سنگینی رو از روی دوش مردم بر میدارین.

  1. سلام
   بله شما بعد از انصراف از دانشگاه یک سال مهلت دارید تا دوباره در کنکور شرکت کنید یا برای اعزام به خدمت اقدام کنید.

 106. سلام
  خسته نباشید .
  ممنون از سایتتون.
  واقعا مفید بوده برای ما
  من یه سوالی داشتم و اونم اینه که:
  من متولد دی ۷۹ هستم و سال ۹۸ فارغ التحصیل شدم ولی در کنکور ۹۸ اون رشته ای که می خواستم. قبول نشدم.و کنکور ۹۹ هم به دلایلی فکر نمی کنم بتونم اون رشته رو قبول بشم.می خواستم بدونم ک میتونم بعد از کنکور در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم و بعد انصراف بدم و برای کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم . و اگر قبول شدم بدون مشکل سربازی برای دانشگاه ثبت نام کنم.
  و اگرم جایی از سوالم مشکل داشت لطفا جوری اصلاح و راهنماییم کنین که بتونم سال ۱۴۰۰ دوباره کنکور بدم.سپاس
  واقعا ممنون میشم که مثل بقیه سوالات با حوصله و معرفتی که خرج دادین و پاسخ گو سوالات مردم شدین این سوال منم پاسخ بدین.واقعا با این کارتون بار سنگینی رو از روی دوش مردم بر میدارین.
  این واقعا سوال خیلی از بچه ها هستش ممنون میشم که پاسخ بدین

  1. سلام
   بله شما بعد از انصراف از دانشگاه یک سال مهلت دارید تا دوباره در کنکور شرکت کنید یا برای اعزام به خدمت اقدام کنید.

 107. سلام
  خسته نباشید .
  ممنون از سایتتون.
  واقعا مفید بوده برای ما
  من یه سوالی داشتم و اونم اینه که:
  من متولد دی ۷۹ هستم و سال ۹۸ فارغ التحصیل شدم ولی در کنکور ۹۸ اون رشته ای که می خواستم. قبول نشدم.و کنکور ۹۹ هم به دلایلی فکر نمی کنم بتونم اون رشته رو قبول بشم.می خواستم بدونم ک میتونم بعد از کنکور در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم و بعد انصراف بدم و برای کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم . و اگر قبول شدم بدون مشکل سربازی برای دانشگاه ثبت نام کنم.
  و اگرم جایی از سوالم مشکل داشت لطفا جوری اصلاح و راهنماییم کنین که بتونم سال ۱۴۰۰ دوباره کنکور بدم.سپاس
  واقعا ممنون میشم که مثل بقیه سوالات با حوصله و معرفتی که خرج دادین و پاسخ گو سوالات مردم شدین این سوال منم پاسخ بدین.واقعا با این کارتون بار سنگینی رو از روی دوش مردم بر میدارین.

  1. سلام
   بله شما بعد از انصراف از دانشگاه یک سال مهلت دارید تا دوباره در کنکور شرکت کنید یا برای اعزام به خدمت اقدام کنید.

 108. سلام وقت شما بخیر…خسته نباشید
  بنده متولد ۹ خرداد ۱۳۸۰ هستم و معافیت تحصیلی بنده تا ۱۹ شهریور ۹۹ هستش
  و برای دی ماه ۹۹چند امتحان دارم که تا دیپلم رو بگیرم…
  آیا معافیت تحصیلی بنده رو میشه تمدید کرد؟؟
  بسیار ممنونم اگه پاسخ گو باشید!!

  1. سلام
   بله شما میتوانید تا زماان پاس کردن دروس‌دوره دبیرستان ازمعافیت تحصیلی استفاده کنید

 109. با سلام من الان مشمول خدمت هستم هنوز دانشگامو تموم نکردم چون از معاف تحصیلی استفاده میکردم و الان معاف تحصیلی مهلتش داره تموم میشه و میتونم تمدیدش کنم
  و برای تمدیدش باید چه کنم.

  1. سلام
   شما میتوانید با نظر کمیسیون موارد خاص دانشگاه، سنوات ارفاقی بگیرید و معافیت تحصیلی خود را تمدید کنید.

   1. سلام من متولد ۷۱/۵/۲ هستم و ورودی دی ماه ۹۴ در مقطع کارشناسی ارشد هستم و در تاریخ ۹۸/۱۱/۲۱ از پایان نامه دفاع کردم و از ارفاقی سنوات هم استفاده کردم ولی تا امروز کار فارغ التحصیلی رو انجام ندادم خواستم بپرسم من از روز دفاع تا ۲۱ بهمن ۹۹ وقت دارم تا دفترچه بفرستم یا از زمان فارغالتحصیل شدن از دانشگاه؟
    ممنونم

    1. سلام
     تاریخ فارغ التحصیلی همان تاریخ ثبت آخرین نمره شما است که از آن تاریخ به مدت یک سال برای تعیین تکلیف وضعیت نظام وظیفه مهلت دارید.

 110. سلام و تشکر از سایت خوبتون. من متولد سال ۷۵ هستم ،من ورودی سال ۹۴ مقطع کارشناسی هستم (سال ۹۳ کنکور دادم و پشت کنکور موندم و سال ۹۴ هم کنکور دادم) بعد اسفند ۹۹ فارق التحصیل میشم . شایدم تیر ۱۴۰۰ (اگه واحدام تداخل داشته باشه ۳ واحد میمونه واسه معرفی به استاد و ترم ۱۲ هم عملا دانشجو هستم) با این تفاسیر میخام ببینم واسه کنکور کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰(که اگر کرونا اذیت نکنه اردیبهشت ۱۴۰۰ برگزار میشه) به مشکل نظام وظیفه بر میخورم یا نه؟

  1. سلام
   سنوات مجاز تحصیل در دوره کارشناسی پیوسته شش سال است. علاوه بر این امکان اخذ سنوات ارفاقی برای واحدهای باقیمانده وجود دارد که شما میتوانید از آن استفاده کنید. توجه کنید که از تاریخ دقیق فارغ التحصیلی تنها یک سال برای تعیین وضعیت نظام وظیفه مهلت دارید.

   1. سلام وقت بخیر من الان دانشجوی ترم دوم کارشناسی ناپیوسته هستم و دو ترم دیگه فارغ التحصیل میشم، متولد آبان ۷۷ هستم، میخاستم مجدد کنکور انسانی بدم و در دوره کارشناسی پیوسته تحصیل کنم آیا سازمان نظام وظیفه بهم معافیت میده؟

 111. من سال ۹۴ کنکور شرکت کردم و یک سال پشت کنکور موندم و  سال ۹۵ در رشته حسابداری پیام نور ثبت نام کردم
  در این ۴ سال هم فقط ۳۵ واحد پاس کردم حالا میخوام در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم، راسته که میگن بعد از ۴ سال تحصیلم تموم میشه و باید برم سربازی ؟ من تا سال ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم و میخوام کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم ، اگه رشته دندانپزشکی قبول شم میتونم از پیام نور انصراف بدم و در این رشته ثبت نام کنم؟ ممنون جواب بدین

  1. سلام
   سنوات مجاز برای تحصیل در دوره کارشناسی پیوسته شش سال است. بله در صورت قبولی میتوانید انصراف دهید.

   1. سلام.من هم دقیقا این شرایط رو دارم.من تا الان ۴ سال پیام نور بودم و میخوام کنکور سراسری ۱۴۰۰ بدم.اگه مثلا پزشکی قبول بشم این ۴-۵ سالی که تو پیام نور بودم رو از سنوات رشته جدید کم میکنن؟ یعنی مثلا برا پزشکی من ۳ سال سنوات خواهم داشت؟ بخاطر همین مشکل موندم که همین الان در پایان ترم هشتم از پیام نور انصراف بدم و از فرصت یکساله بعد انصراف استفاده کنم یا اینکه ترم نهم هم تو پیام نور بمونمو و بعد انصراف بدم چون اگه سال بعد ورودی بهمن باشم و الان انصراف بدم بیش از یک سال زمان لازمه.ممنون میشم بهترین پیشنهاد رو بدین در این مورد خاص.

    1. سلام
     شما باید بعد از انصراف از دانشگاه در مهلت یک ساله در دانشگاه جدید پذیرش شوید تا مجددا امکان استفاده از معافیت تحصلی را داشته باشید.

   2. سلام من تاکنکور۱۴۰۰میشه سه سال پیام نوربودم تااون موقع ۵۷واحدپامیکنم آیا مدرک معادل فوق دیپلم برام صادرمیشه؟چون اگه بشه نمیتونم کنکورشرکت کنم

 112. سلام خسته نباشید
  کسی که بعداز اخذ دیپلم و همان سال اول کنکور قبول شود و دانشگاه ثبت نام کند . نیازه که گواهی اشتغال به تحصیل به نظام وظیفه ببره ؟

 113. سلام روزتون خوش من ۱۹ سال سن دارم و امسال پشت کنکور بودم ولی یه سری مشکلات خانوادگی داشتم نتونستم درست و حسابی درس بخونم و تا حالا معافیت سربازی نداشتم میشه لطفا منو راهنمایی بفرمایید که چه جوری میتونم فقط یه ساله دیگه برای سربازی مهلت بگیرم واسه خودم که بتونم کنکور بدم برای سال بعد بدون اینکه به سربازی برم

  1. سلام
   بعد از تاریخ فارغ التحصیلی تنها یک سال مهلت دارید تا برای ورود به دانشگاه اقدام کنید در غیر این صورت باید به خدمت اعزام شوید.

   1. سلام ببخشید من در حوزه قبول شدم دوتا حوزه رو قبول شدم الان من از حوزه علمیه خراسان رضوی اقدام به معافیت کردم و از حوزه قم هم قبول شدم الان من میتونم معافیت که از خراسان گرفتم رو به حوزه قم تغییر بدم خودم هم سرباز بودم وسط سربازی قبول شدم ایست خدمت خوردم الان چیکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

 114. سلام من ۱۹ سال سن دارم و امسال پشت کنکور بودم ولی به دلایلی نتونستم برای کنکور آماده شم و درسارو نرسوندم و الان یه ماهه دیگه کنکوره من میخواستم بدونم شرایط تمدید مهلت سربازی برای من در صورتی که در یک رشته ی دیگه از آزمون سراری در بیام و یا در آزاد. ثبت نام کنم و یا در رشته های بدون آزمون ثبت نام کنم که یک سال دیگه فرصت تمدید سربازی داشته باشم و بتونم در کنکور سراسری سال دیگه در رشته مورد نظرم قبول بشم چیه؟ تفاوت تمدید مهلت سربازی در رشته های بدون آزمون و با آزمون (سراسری یا آزاد یا پیام نور) چیه؟ لطفا منو راهنمایی بفرمایید

  1. سلام
   بعد از تاریخ فارغ التحصیلی تنها یک سال مهلت دارید تا برای ورود به دانشگاه اقدام کنید در غیر این صورت باید به خدمت اعزام شوید.

   1. سلام من متولد مرداد ٧٣هستم و همون سال اول دانشگاه قبول شدم و سال ٩۵ فارغ التحصیل شدم و همون سال ارشد امتحان دادم و ولی به دلایلی انتخاب رشته نکردم ولی یک سال بعد ارشد قبول شدم و رفتم و دو سال ارشد رو ترم بهمن ٩٨ تمام کردم امسال قصد شرکت در کنکور دکترا رو دارم یعنی سال ١۴٠٠با توجه به اینکه بهمن امسال یک سال از فارغ التحصیلیم میگذره ایا میتونم معافیت بگیرم

    1. سلام
     خیر بعد از تاریخ فارغ التحصیلی تنها یک سال مهلت دارید تا برای ورود به دانشگاه یا اعزام به خدمت اقدام گنید و بعد از این تاریخ غیبت میخورید.

 115. درود وقتتون بخیر
  بنده متولد ۷۸نیمه اول هستم و ورودی ۹۷ کارشناسی هستم.
  قصدم‌ گرفتن پذیرش هستش و سوالم اینه که
  من اگر کارشناسی رو ۶ ترمه یعنی ۳ ساله تموم کنم. آیا سال بعدش مشمول میشم؟
  و فقط یک سال فرصت دارم که پذیرش بگیرم یا اینکه دو سال فرصت خواهم داشت؟
  یعنی اینکه آیا این معافیت تحصیلی کارشناسی با فارغ تحصیل شدن تموم میشه؟ یا مدتش هم مهمه؟

  1. سلام
   خیر شما فقط یک سال از تاریخ فارغ التحصیلی مهلت دارید تا وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید.

 116. سلام من دیپلم ۹۸ قبولی خرداد دارم متولد فروردین ۸۰ امسال دوباره داوطلب کنکورم با توجه به اینکه اعلام کردن باید اعزام بشیم تا زمان اعلام نتایج کنکور امسال ایا میشه از معافیت تحصیلی تا ۲۰ سالگی استفاده کنم که تاخیر بخوره اعزامم اصلا ایا امکان تعویق هست که تا اعلام نتایج سربازی نرم خیلی ممنون لطفا کمک کنید بسیار استرس گرفتم .

 117. سلام خسته نباشید؛من یک بار از دانشگاه آزاد انصراف داده و بعد ایست خدمت زدن به دانشگاه دولتی پرستاری رفته ام،اما باز هم(بعد از ۲ ترم) میخوام انصراف بدم و کنکور شرکت کنم و پزشکی قبول شم؛آیا بلافاصله بعد از انصراف حتما باید اول خدمت خود را تمام کنم؟ یا میتوانم از یک سال معافیت تحصیلی استفاده کنم؟در ضمن مشکل غیبت هم نداشته ام

 118. سلام و احترام . وقت بخیر. توروخدا جواب سوالمو بدید.
  بنده در حین خدمت بودم که ارشد قبول شدم و ایست خدمتی برام زدن.
  من الان ترم دوم ارشد روزانه هستم(ورودی مهر ۹۸) و معافیت تحصیلی دارم.
  اگر در مهر ماه ۹۹ ( یعنی ترم سوم) از دانشگاه انصراف بدم، میتونم کنکور ارشد ۱۴۰۰ شرکت کنم؟؟ و دوباره برام معافیت تحصیلی ۳ ساله صادر میکنن؟؟ یعنی قبل از اتمام مهلت یکساله منظورم هست.

  1. سلام
   بله بعد از انصراف از تحصیل یک سال مهلت دارید که در دانشگاه پذیرش شوید. در غیر این صورت باید به خدمت اعزام شوید.

 119. سلام وقتتون بخیر یه سوال داشتم
  بنده الان ترم دوم ارشد دانشگاه روزانه هستم(ورودی مهر ۹۸) و معافیت تحصیلی دارم.
  اگر در مهر ماه ۹۹ ( یعنی ترم سوم) از دانشگاه انصراف بدم، میتونم کنکور ارشد ۱۴۰۰ شرکت کنم؟؟ و دوباره برام معافیت تحصیلی ۳ ساله صادر میکنن؟؟ چون نتایج در شهریور ماه میاد. و قبل مهلت یکساله ام هست. اینو هم بگم که من در حین خدمت بودم که برام ایست خدمت زدن. از بابت این که مشکلی نیست؟؟ توروخدا جواب بدین.

  1. سلام
   بله بعد از انصراف از تحصیل یک سال مهلت دارید که در دانشگاه پذیرش شوید. در غیر این صورت باید به خدمت اعزام شوید.

 120. سلام،
  من دانشجوی کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد هستم. قصد داشتم برای ترم آینده انصراف بدم و در سراسری هزار و چهارصد شرکت کنم اما با توجه به مشکلات پیش آمده به علت همه‌گیری کرونا هم ترم آینده زودتر و در نیمه اول شهریور ماه شروع میشه و هم امکان داره سال آینده هم پذیرش دانشجویان جدیدالورود دیرتر صورت بگیره مثل امسال که گفته شد پذیرش برخی رشته ها حتی تا بهمن ماه هم انجام نمیشه. حالا اگر من نیمه اول شهریور امسال انصراف بدم بر فرض قبولی، پذیرش در بهمن ماه سال آینده صورت بگیره تا قبل از اون در شهریور برای غیبت نخوردن باید دفترچه پر کنم و احتمالا به خدمت اعزام بشم . خواستم ببینم در صورت اعزام به خدمت دیگه امکان پذیرش در دانشگاه رو ندارم و امکان ترخیص از خدمت وجود نداره یا خیر؟

  1. سلام
   چنانچه بعد از اعزام به خدمت در دانشگاه پذیرش شوید برای رفتن به دانشگاه باید ایست خدمت بزنید.

 121. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی ارشد روزانه ورودی ۹۶ هستم و تا آخر شهریور معافیت تحصیلی دارم
  با توجه ب شرایط کرونایی دانشگاه امکان مرخصی برای این ترم فراهم کرده منتهی ذکر کرده موافقت ارگان های دیگر مثل نظام وظیفه بر عهده شخص دانشجو میباشد سوالم اینه اگر این ترم مرخصی بگیرم از دانشگاه آیا نظام وظیفه موافقت میکنه با تمدید سنوات و چیکار باید انجام دهم ؟
  در ضمن فقط پایان نامه باقی مانده از واحد های درسی
  با تشکر

  1. سلام
   در این شرایط یک نیمسال به سنوات تحصیلی دانشجویان اضافه میشود و ترم حذف شده به عنوان سنوات تحصیلی محاسبه نمیشود.

 122. سلام،من داوطلب کنکور سراسری ۹۹هستم و در سال ۹۸ دیپلم گرفتم،اگر امسال پزشکی دانشگاه دولتی قبول نشوم،آیا میتوانم در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم و یکسال مرخصی تحصیلی بگیرم و در کنکور سراسری ۱۴۰۰ شرکت کنم و در صورت قبولی در رشته پزشکی دانشگاه روزانه،از پیام نور انصراف بدهم و در دانشگاه جدید ثبت نام کنم؟آیا با انجام این کار برای سنوات تحصیلی ام مشکلی پیش نخواهد آمد و معافیت تحصیلی مجدد به من داده میشود؟

  1. سلام
   این امکان وجود دارد اما توجه کنید شما قبل از شرکت در کنکور سراسری باید از دانشگاه محل تحصیلتان انصراف دهید و در هر مقطع تحصیلی تنها یک بار امکان استفاده از مهلت یک ساله معرفی را دارید.

 123. سلام. وقتتون بخیر.
  من سال قبل ، ۱۴ مهر ماه ۹۸، از دانشگاه دولتی روزانه انصراف دادم والان ۳۰ مرداد می خوام در کنکور سراسری شرکت کنم.
  حالا با توجه به تعویق کنکور، زمان ثبت نام دانشگاه ها افتاده اواخر مهر. حالا من مهلت یکساله ی انصرافم که ۱۴ مهر تموم میشه، باید چکار کنم؟

  1. سلام
   شما میتوانید برای اعزام به خدمت اقدام کنید و در صورت قبولی در دانشگاه ایست خدمت بزنید و بعد از پایان دوره تحصیل مجددا به خدمت اعزام شوید.

 124. سلام مم ورودب ۹۶ ترم مهر بودم و در کنکور کاردتنی به کارشناسی ناپیوسته شرکت کردم و روزانه قبول شدم ولی چون درس هام مونده بود و وارد ترم ۵ و ۶ شدم ثبت نام نکردم و تا ۳۱/۶۹۹معافیت دارم در صورت قبولی در کنکور ۹۹ ترم بهمن ایا معافیت تحصیلی صادر میشود و غیبت نمیخورم ؟

  1. سلام
   شما بعد از تاریخ فارغ التحصیلی فقط یک سال مهلت دارید که در دانشگاه و مقطع جدید پذیرش شوید در غیر این صورت غیبت میخورید.

 125. سلام
  میشه از معافیت تحصلی دوبتر در یک مقطع استفاده کرد؟
  یعنی من تو دوره کارشناسی پیوسته فارغ التحصیل شدم. الان میخوام دوباره کنکور بدم. دوباره بهم معافیت تحصیلی میدن؟(اخه یه جا خواندم که این قانون رو برداشته اند)

   1. سلام
    من متولد مهر ۷۶ هستم.ورودی ۹۵ هستم و تا ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم و دو ترم مرخصی تحصیلی گرفتم ۷۰ واحد پاس کردم نمیتونم تا ۱۴۰۰ واحدهای باقی ماندمو پاس کنم و فارغ التحصیل بشم ، الان میتونم انصراف بدم مدرک معادلش یعنی فوق دیپلم رو بگیرم و دوباره برا ادامه تحصیل و گرفتن لیسانس معافیت بگیرم؟

    1. سلام
     مشمولان وظیفه ای که معافیت تحصیلی گرفته اند یکبار میتوانند انصراف دهند اما بعد از تاریخ انصراف از دانشگاه تنها یک سال مهلت دارند که دوباره در دانشگاه پذیرفته شوند یا باید به خدمت اعزام شووند.

 126. سلام
  آیا میشه در یک مقطع دوبار از معافیت تحصیلی استفاده کرد؟مثلا دوباره کنکور سراسری بدم برم تو دوره کارشناسی که قبلا در یک رشته دیگه فارغ التحصیل شدم شرکت کنم. ایا میشه؟

 127. سلام
  من متولد دی ۷۵ هستم و ۱ سال فرجه برای کنکور کارشناسی رو استفاده کردم.ورودی ۹۵ هستم
  اگر بهمن ۹۹ فارغ التحصیل بشم مجدد ۱ سال زمان دارم برای قبولی در ارشد یا مشمول به حساب میام؟

  1. سلام
   شما بعد از فارغ التحصیلی در هر مقطع تحصیلی میتوانید از مهلت یک ساله اعزام استفاده کنید که اگر در مقطع بالاتر پذیرش شوید باز هم برایتان معافیت تحصیلی صادر میشود.

   1. سلام
    من متولد مهر ۷۶ هستم.ورودی ۹۵ هستم و تا ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم و دو ترم مرخصی تحصیلی گرفتم ۷۰ واحد پاس کردم نمیتونم تا ۱۴۰۰ واحدهای باقی ماندمو پاس کنم و فارغ التحصیل بشم ، الان میتونم انصراف بدم مدرک معادلش یعنی فوق دیپلم رو بگیرم و دوباره برا ادامه تحصیل و گرفتن لیسانس معافیت بگیرم؟

    1. سلام
     مشمولان وظیفه ای که معافیت تحصیلی گرفته اند یکبار میتوانند انصراف دهند اما بعد از تاریخ انصراف از دانشگاه تنها یک سال مهلت دارند که دوباره در دانشگاه پذیرفته شوند یا باید به خدمت اعزام شووند.

 128. سلام . بنده متولد ۷۶ام.سال ۹۵ رشته کارشناسی حقوق پیام نور قبول شدم.تا۱۴۰۰به هم معافیت دادن.در تاریخ۹۸/۱۱/۲۶ فارغ‌التحصیل وتسویه حساب کردم.به خاطر شرکت در سرباز معلمی اعزام رو ۹۹/۴/۱زدم الآن قبول نشدم.چگونه می تونم دوباره معافیت بگیرم تا کارشناسی رشته دیگه یا ارشد بخونم.

  1. سلام
   شما از مهلت یک ساله اعزام خود استفاده کرده اید و تنها با ارسال دفترچه و تعویق تاریخ اعزام میتوانید در کنکور شرکت کرده و در صورت قبولی در دانشگاه از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 129. سلام.بنده متولد۷۶هستم.سال۹۵پیام نور کار شناسی حقوق قبول شدم وتا ۱۴۰۰ معافیت بهم دادن.۹۸/۱۱/۲۶فارغ التحصیل شدم.به خاطر شرکت در سرباز معلمی دفترچه اعزام به خدمتم رو برا ۹۹/۴/۱ پست کردم.الان سرباز معلمی قبول نشدم.چطوری میتونم دوباره معافیت بگیرم و کارشناسی یه رشته ی دیگه ویا ارشد بخونم
  ممنون میشم زود تر راهنماییم کنید

  1. سلام
   شما از مهلت یک ساله اعزام خود استفاده کرده اید و تنها با ارسال دفترچه و تعویق تاریخ اعزام میتوانید در کنکور شرکت کرده و در صورت قبولی در دانشگاه از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 130. سلام من فارغالتحصیل نظام جدید و پشت کنکور ۹۹ هستم و متولد ۸۰/۰۱/۲۵ هستم و هنوز معافیت تحصیلی نگرفتم آیا لازمه بگیرم و وارد غیبت نشدم.

  1. سلام
   شما بعد از فارغ التحصیلی از دوره متوسطه یک سال مهلت دارید که وضعیت وظیفه عمومی خود را مشخص کنید به این معنی که برای اعزام، اخذ معافیت و… اقدام کنید. اگر در این مهلت یک ساله در دانشگاه پذیرش شوید میتوانید معافیت تحصیلی خود را تمدید کنید.

 131. سلام من فارغالتحصیل نظام جدید و پشت کنکور ۹۹ هستم و متولد۲۵/ ۸۰/۰۱ هستم و تا امروز معافیت تحصیلی نگرفتم باید بگیرم یا نه و آیا وارد غیبت نشدم

  1. سلام
   شما بعد از فارغ التحصیلی از دوره متوسطه یک سال مهلت دارید که وضعیت وظیفه عمومی خود را مشخص کنید به این معنی که برای اعزام، اخذ معافیت و… اقدام کنید. اگر در این مهلت یک ساله در دانشگاه پذیرش شوید میتوانید معافیت تحصیلی خود را تمدید کنید.

 132. سلام. بنده ورودی ۹۴ هستم و معافیت تحصیلی من تا ۹۹/۶/۳۱ است. بعد از این تاریخ باید به سربازی برم؟ یا اینکه یکسال فرصت دارم؟

  1. سلام
   شما بعد از تاریخ فارغ التحصیلی، انصراف و یا اخراج از دانشگاه یک سال مهلت دارید تا وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید و یا در مقطع بالاتر پذیرش شوید.

 133. سلام. من دانشجوی دکتری وزارت علوم ورودی ۱۳۹۳ هستم و قانونی تا ۱۳۹۹/۶/۳۱ معافیت تحصیلی دارم. الان در حال انجام رساله هستم و ممکن است زمان دفاع به بعد از مهلت معافیت تحصیلی بیوفتد. همزمان در حال اقدام برای انجام تحقیق برای کسری خدمت هستم. برای اینکه که بتونم هر دو کار رو انجام بدم (دفاع از رساله و تحقیق کسری خدمت) به زمان نیاز دارم، چجوری میتونم زمان معافیت تحصیلی رو افزایش بدم؟ طبق قانون انگار میشه ۱ سال افزایش داد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام
   بله شما میتوانید دوره معافیت تحصیلی خود را به مدت یک سال افزایش دهید. البته تصمیم گیری در این مورد بر عهده کمیسیون موارد خاص دانشگاه است، اگر واحدهای درسی شما در سنوات ارفاقی به پایان برسد، این سنوات به شما تعلق خواهد گرفت.

 134. سلام
  من به تازگی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد شدم و به دنبال ادامه تحصیل در مقطع بالاتر در خارج هستم.
  میخواستم بدونم امکان خروج از کشور به مدت بیشتر از یک ماه به صورت پیوسته حداکثر ۶ ماه برای انجام کارای مربوط به پذیرش از دانشگاههای خارج دارم ؟

  1. سلام
   شما باید نوع سفر خود را مشخص کنید و وثیقه ی لازم را نزد سازمان وظیفه بگذارید، در صورتیکه غیبت نداشته باشید بر اساس نوع سفر، مدت خروج از کشور شما مشخص خواهد شد.

 135. سلام من متولد تیر۷۹ هستم و تیر۹۹ هم بیست سالم تموم میشه من دی ۹۸ پیش دانشگاهیمو گرفتم و اون چیزی که من میدونم اینه که تا دی ۹۹ فرصت پذیرش تو دانشگاه رو دارم یعنی یک سال بعد از فراغت از تحصیل اما من شنیدم که تیر ۹۹ بیست سالم تموم میشه بعدش من غیبت میخورم یعنی از تیر حالا من نمیدونم دقیقا کدومش درسته میشه کمکم کنید مرسی ممنون

  1. سلام
   سنوات مجاز برای تحصیل مشمولان در مدارس و در دوره متوسطه تا سن بیست سالگی میباشد. افرادی که به سن بیست سالگی برسند دیگر باید برای اعزام اقدام کنند تا وارد دوره غیبت نشوند و مجاز به ادامه تحصیل نمیباشند.

 136. عرض سلام و قبولی طاعات و عبادات. بنده سال ۹۶ دانشگاه دولتی قبول شدم و یکبار اونجا برام معافیت تحصیلی صادر شد، سال ۹۸ انصراف دادم تا بخونم برا کنکور، متاسفانه چون اطلاعاتم کم بود رفتم و دانشگاه آزاد ثبت نام کردم تا بشینم بخونم برا کنکور که نظام وظیفه گیر نده… یک بار هم اونجا برام معافیت تحصیلی صادر شد… هفته پیش پرسیدم گفتن اگه کنکور بدین و دانشگاه قبول هم بشین، نمیتونین ثبت نام کنین چون معافیت تحصیلی صادر نمیشه… خواستم بدونم راه حلی سراغ دارین بتونم کنکور بدم و ثبت نام کنم دانشگاه؟

  1. سلام
   خیر دانشجویان انصرافی تنها یک بار میتوانند از معافیت تحصیلی در همان مقطع تحصیلی استفاده کنند و بعد از آن مجاز به تحصیل نیستند و باید برای رفتن به خدمت اقدام کنند.

 137. سلام
  من متولد خرداد ۸۰ هستم و خرداد ۹۸ هم فارق و تحصیل شدم من معافیت تحصیلی یه ساله گرفتم و میخوام امسال یعنی کنکور ۹۹ رو شرکت کنم طبق گفته های شما تاریخ معافیت من خرداد تموم میشه و من باید برم برای اعزام میخواستم بدونم آیا راه دیگه ای هستش که من دفترچه پست نکنم و بتونم کنکور رو هم بدم و مشکلی پیش نیاد یا حتما باید دفترچه بفرستم و مرخصی بگیرم؟ ممنون از پاسخگویی شما

  1. سلام
   شما باید دفترچه اعزام به خدمت خود را ارسال کنید و چنانچه در دانشگاه قبول شوید خدمت شما متوقف میشود و میتوانید بعد از پایان تحصیل برای خدمت اقدام کنید.

 138. سلام بنده متولد ۷۴ و ورودی۹۴ مقطع کارشناسی پیام نور هستم با توجه به اینکه ترم ۱۰ هستم و ۳۸ واحد پاس کردم اگر الان انصراف بدم برای تحصیل مجدد از مهرماه ایا معافیت تحصیلی پنج ساله برام صادر میشه؟؟؟؟؟ خیلییی ممنون میشم پاسخمو زودتر بدید

  1. سلام
   بله شما میتوانید بعد از انصراف از تحصیل یک بار دیگر از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 139. سلام خسته نباشین
  بنده متولد ۷۴ هستم دوره ی پیش دانشگاهی را در ۹۴ تموم کردم و ورودی کارشناسی پیوسته پیام نور در سال ۹۴ ام تنها ۳۴ واند پاس کردم و الان ترم ۱۰ هستم اگر الان انصراف بدم باتوجه به اینکه مدرک معادلی بهم تعلق نمیگیره برای تحصیل مجدد در دوره ی کارشناسی معافیت تحصیلی جدیدی بهم داده میشه؟ خیلییی ممنون میشم پاسخمو بدین

  1. سلام
   بله شما میتوانید بعد از انصراف از تحصیل یک بار دیگر از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 140. سلام وقتتون بخیر ،نماز و روزتون قبول
  ببخشید من متولد دی ۷۹ و فارغ تحصیل خرداد ۹۸
  سوالی که ذهنم رو مشغول کرده اینه:
  کنکور۹۹ دومین کنکورم هست،و توی برگ معافیت تحصیلی ام نوشته تا یکسال از زمان فارغ تحصیلی ، یعنی من باید آخر خرداد دفترچه اعزام پست کنم که غیبت نخورم یا آخر شهریور؟ بعضی جاها ( ص ۲۲ دفترچه کنکور بند ۹) نوشته یعنی تا آخر شهریور سر در گم شدم .نظام وظیفه شهرمون هم یه بار گفت تا ۳۱ خرداد و یه بار گفت شهریور
  من به امید خدا امسال حتما قبول میشم .ولی اگر خرداد دفترچه بگیرم احتمال داره با وضعیت تعویق کنکور تاریخ اعزام ها بشه قبل کنکور .و از اون طرف هم میترسم پست نکنم و قبول بشم بگن غیبت داری و ثبت نام نشم.

  1. سلام
   شما بعد از تاریخ دقیق فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارید تا در کنکور و دانشگاه قبول شوید. شما میتوانید بعد از به پایان رسیدن دوره یکساله معافیت، برای اعزام اقدام کنید و بعد اعزام خود را به تعویق بیندازید و یا به سربازی اعزام شوید در صورت قبولی در دانشگاه سربازی شما توقف میخورد و بعد از پایان دستان میتوانید ادامه سربازی خود را انجام دهید.

 141. سلام
  من متولد تیر ماه ۷۹ هستم
  دی ماه ۹۸ فارغ التحصیل شدم
  آیا امسال میتونم کنکور بدم و بدون غیبت ثبت نام کنم دانشگاه؟

  1. سلام
   شما بعد از تاریخ فارغ التحصیلیتان تا یک سال مهلت دارید که در کنکور شرکت کنید و در دانشگاه پذیرش بگیرید. توجه کنید بعد از این مدت یکساله وارد دوره غیبت از سربازی خواهید شد.

   1. منم متولد تیر ۷۹ هستم و دی ۹۸ فارغ التحصیل شدم دوبارم دوسال اخیر کنکور دادم من که تیر ۹۹بیست سالم میشه معافیتم تموم میشه یا اون فرصت یکساله یعنی تا دی ۹۹ رو دارم

    1. سلام
     سنوات مجاز برای تحصیل مشمولان در مدارس و در دوره متوسطه تا سن بیست سالگی میباشد. افرادی که به سن بیست سالگی برسند دیگر باید برای اعزام اقدام کنند تا وارد دوره غیبت نشوند و مجاز به ادامه تحصیل نمیباشند.

 142. سلام بنده دانشجوی کارشناسی ناپیوسته هستم در کاردانی نامه معافیت تحصیلی داشته ام و در کارشناسی در ترم سوم کارشناسی متوجه شدم که برای کارشناسی معافیت تحصیلی صادر نشده. ایا معافیت تحصیلی برای کارشناسی من صادر میشود؟

  1. سلام
   با ارائه مدارک تایید کننده اشتغال شما به تحصیل و همچنین بروز مشکل در روند صادر شدن برگه معافیت، امکان برطرف شدن این مشکل وجود دارد.

 143. سلام خدمت شما …من ورودی مهر ۹۶ دانشگاه هستم … وتاخیری در ورود به دانشگاه نداشتم …. من تا چند سال معافیت دارم ؟ ایا اگر دانشگاه رو تا ۱۰ ترم طول بدم ؟ برای شرکت در ازمون ارشد به مشکل بر نمیخورم ؟ ایا برای ازمون ارشد باز معافیت داده میشه ؟
  اخه شنیدم اگر از سنوات اضافه استفاده کنی .نمیتونی ازمون ارشد بدیم .

  1. سلام
   سنوات مجاز تحصیلی برای دوره کارشناسی ۶ سال است که با نظر کمیسیون موارد خاص امکان اضافه شدن تا دو نیمسال نیز وجود دارد. تا زمانی که به عنوان غایب شناخته نشوید مشکلی برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد ندارید بعد از قبولی در مقطع ارشد معافیت تحصیلی ۳ ساله به شما تعلق میگیرد.

 144. با سلام
  من تاریخ ۲ مهر ۹۸ از دانشگاه انصراف دادم و برای معافیت پزشکی اقدام کردم اما فرآیند پزشکی من تا الان طول کشیده . جلسه شورای پزشکی من اردیبهشت ۹۹ هست ولی من بهمن ماه ثبت نام مشروط پیام نور انجام دادم . اگر توی جلسه شورا من معاف نشم میتونم با ثبت نام قطعی دانشگاه ، که ورودی بهمن به حساب میاد ، از معافیت تحصیلی استفاده کنم ؟

  1. سلام
   بله بعد از انصراف از تحصیل به مدت یک سال مهلت دارید تا دوباره در دانشگاه پذیرفته شوید. بعد از پایان این مهلت یکساله باید به خدمت اعزام شوید.

 145. سلام وقت بخیر من سال ۹۴ برای کارشناسی ثبت نام کردم و الان تیر ماه ۹۹ دیگه درسم تموم میشه حالا بعد از این یک سال فرصت دارم برای ارشد یا دیگه اون یکسالم استفاده کردم ؟

  1. سلام.وقت بخیر
   خیر شما بعد از تاریخ فارغ التحصیلی که تیر ماه است به مدت یک سال مهلت دارید تا در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنید و دریکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم پذیرش بگیرید. اما چنانچه در این مهلت یکساله از هیچ دانشگاهی پذیرش نگیرید باید برای رفتن به خدمت سربازی اقدام کنید.

 146. با سلام
  بنده دانشجوی کارشناسی ارشد روزانه بودم و در ترم سوم انصراف داده و مجددا در کنکور ارشد روزانه قبول شدم، خواستم بدونم که آیا فرصت یکساله بعد از اتمام تحصیل شامل حالم میشود یا خیر؟

  1. سلام وقت بخیر
   بله بعد از فارغ التحصیلی شما یک سال مهلت دارید که برای تعیین وضعیت وظیفه عمومی خود اقدام کنید.

 147. سلام ,من دانشجوی ترم ۶ دانشگاه روزانه هستم .میخواستم بدونم میتونم بعداز اتمام لیسانس دوباره کنکور تحریف بدم ؟یا از لحاظ نظام وظیفه مشکل میشه ,؟ ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   سازمان وظیفه عمومی برای مشمولان در هر مقطع تحصیلی تنها یک بار معافیت تحصیلی صادر میکند از این رو امکان تحصیل مجدد در همان مقطع وجود نخواهد داشت مگر اینکه مشمول کارت معافیت از سربازی و یا کارت پایان خدمت خود را ارائه دهد.

 148. سلام خوبید من متولد هفتادو هشتم آذر تاریخ نه
  من امسان سال ۱۳۹۸/۶/۲۷فازغ تحصیل شدم و کنکور کاردانی به کارشناسی دادم قبول نشدم میخوام دوباره کنکور بدم میتونم دو باره کنکور بدم

  1. سلام
   بله شما از زمان فارغ التحصیل شدن یک سال مهلت دارید که خود را برای اعزام به خدمت به سازمان وظیفه معرفی کنید در این مهلت یکساله نیز میتوانید برای ورود به دانشگاه در کنکور سراسری شرکت کنید و در صورت قبولی از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

   1. سلام
    من خرداد امسال پس از ۵ سال لیسانس می گیریم ،
    من تا خرداد سال بعد معافیت دارم یا تا شهریور ؟
    میخوام بدونم که اگه سال بعد کنکور بدم ، اگه تا خرداد معافیت داشته باشم ، حتما سرباز می شوم و بعد مرخصی می گیرم و دانشگاه می روم؟

    1. سلام وقت بخیر
     بعد از تاریخ فارغ التحصیلی یعنی خرداد ماه به مدت یک سال به شما مهلت داده میشود تا در دانشگاه پذیرفته شوید در غیر این صورت باید قبل از پایان دوره یک ساله به خدمت بروید تا غیبت نخورید. شما میتوانید بعد از این مهلت یک ساله به خدمت بروید و در صورت قبولی در دانشگاه خدمت شما متوقف میشود تا به تحصیل ادامه دهید و بعد از پایان دوره فوق لیسانس دوباره به خدمت اعزام میشوید.

     1. عذر میخوام اونوقت در شرایطی که مهلت یک ساله رو به اتمام باشه و بریم سربازی یا حالا به تلویق بندازیم یکم تا جواب ارشدمون بیاد، اونوقت قبول بشیم و سربازی متوقف بشه برای دانشگاه، اونوقت بعد از دوره ارشد باز میشه برای دکترا کنکور داد و همینطوری سربازی رو عقب انداخت؟ یا چون قبل ارشد دفترچه اعزام کردیم حتما بعد از ارشد مجبوریم بریم سربازیو

     2. سلام
      بله شما بعد از هر دوره تحصیل یک سال مهلت دارید تا وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید.

 149. سلام خوبید ببخشید من متولد۷۸ام من در سال ۹۸/۶/۲۷فارق التحصیل شدم میخوام کنکور کاردانی به کارشناسی قبول نشدم میخوام دوباره بدم میتونم از این قانون مشمول یک سال استفاده کنم در چه صورتی نمی تونم

  1. سلام
   بله شما از زمان فارغ التحصیل شدن یک سال مهلت دارید که خود را برای اعزام به خدمت به سازمان وظیفه معرفی کنید در این مهلت یکساله نیز میتوانید برای ورود به دانشگاه در کنکور سراسری شرکت کنید و در صورت قبولی از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 150. سلام خسته نباشید من متولد ۷۸م من دانشگاه ۹۸/۶/۲۷ فارق تحصیل شده ام امسال کنکور قبول نشدم کاردانی به کارشناسی میخوام دوباره امتحان بدم
  میتونم بدم

  1. سلام
   بله شما از زمان فارغ التحصیل شدن یک سال مهلت دارید که خود را برای اعزام به خدمت به سازمان وظیفه معرفی کنید در این مهلت یکساله نیز میتوانید برای ورود به دانشگاه در کنکور سراسری شرکت کنید و در صورت قبولی از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

   1. سلام ببخشید من ورودی مهر ۹۸دانشگاه آزاد هستم به دلیل بیماری و سایر مشکلات دوترم یعنی یک سال مرخصی گرفتم میخواستم بپرسم من میتونم مهر ۹۹از دانشگاه انصراف بدم؟ و کنکور ۱۴۰۰شرکت کنم؟ و یا مهر ۹۹ که نیمسال اول است باز مرخصی بگیرم و بهمن ۹۹انصراف بدم؟ برای کنکور۱۴۰۰؟
    و تا حالا انصراف ندادم ممنون میشم راهنمایی کنید.

    1. سلام
     بله با توجه به دانشگاه محل تحصیل شما که دانشگاه آزاد است شما میتوانید بعد از انصراف از دانشگاه دوباره در کنکور سراسری شرکت کنید.

     1. سلام ببخشید من سال ۹۴ کنکور اولم رو دادم ۹۵ هم کنکور دومم رو چون جوابا دیر اومد مجبور شدم دفترچه آماده به خدمت پست کنم همون سال ۹۵ کارشناسی قبول شدم رفتم ثبت نام کردم دیگه پیگیر دفترچه ای که پست کردم نشدم الان یکی از دوستامم همین کارو کرده ولی ۳ ما اضافه خدمت نوشتن براش امکانش هست برا منم همچین اتفاقی بیفته؟

     2. سلام وقت بخیر
      افرادی که از معافیت تحصیلی استفاده میکنند با چنین مشکلی مواجه نمیشوند.

 151. سلام
  اگر دانشجویان انصرافی در مدت یک سال پس از انصراف موفق به ثبت نام در دانشگاه جدیدی
  نشوند آیا میتوانند این مدت یک سال را تمدید کنند؟؟

  1. مشمولانی که فاقد غیبت باشند در صورت داشتن شرایط خاصی از جمله قبولی در دانشگاه و… میتوانند درخواست تمدید مهلت اعزام به خدمت بدهند اما توجه داشته باشید که تنها یکبار میتوان از تمدید تاریخ اعزام استفاده کرد و این درخواست ۴۰ روز زودتر از تاریخ اعزام ارائه شود.

  2. سلام من دانشجوی ورودی ۹۴ هستم و۴۷واحد پاس شدم ومعافیت تحصیلی من تاسال ۱۴۰۰است برای تمام کردن بقیه واحد ها میتوانم معافیت تحصیلی خود را در سال ۱۴۰۰ تمدید کنم ولیسانس بگیرم

   1. سلام
    تمدید زمان معافیت تحصیلی تنها تحت شرایط خاصی و با نظر شورای موارد خاص دانشگاه امکان پذیر است که طی آن نهایتا تا دو نیمسال تحصیلی به سنوات مجاز تحصیلی فرد اضافه میشود. البته در صورتی این سنوات ارفاقی به فرد تعلق میگیرد که واحدهای باقیمانده، در این نیمسالها به پایان برسد.

 152. سلام
  من دانشجوی ورودی ۹۷پیام نور هستم
  الان در ترم چهارم مشغول به تحصیل هستم
  من در پایان این ترم در مجموع۷۸واحد پاس شده خواهم داشت.خواستم بپرسم که اگر من همزمان که ترم چهارم تحصیل می کنم در کنکور ۹۹شرکت کنم ایا می توانم پس از قبولی در دانشگاه ،از پیام نور انصراف دهم و دوباره معافیت تحصیلی ۵ساله دریافت کنم؟؟

  چون احتمالا با ۷۸واحد پاس شده ای که خواهم داشت مشمول دریافت مدرک معادل کاردانی میشوم که شنیدم اگه این مدرک را دریافت کنم نمی توانم دوباره از دانشگاه جدیدمعافیت تحصیلی بگیرم ایا می توانم این مدرک را دریافت نکنم و پس از قبولی در کنکور ۹۹از دانشگاه جدید معافیت بگیرم یعنی این مدرک معادل کادانی گرفتنش اختیاریه؟
  ممنون میشوم به سوالم پاسخ واضح دهید
  باتشکر.

  1. سلام
   بله شما میتوانید با انصراف از دانشگاه محل تحصیل خود و عدم درخواست دریافت مدرک معادل برای ورود به دانشگاه جدید اقدام کنید و از سنوات مجاز تحصیلی ۵ ساله استفاده کنید.

 153. سلام
  من ترم اخر دانشگاه بودم از دانشگاه گفتن معافیت تحصیلیتو از دفاتر پلیس+۱۰ بگیر رفتم اونجا بهم گفتن کلا معافیت تحصیلی دانشجویی برات صادر نشده ممنون میشم منو راهنمایی کنین چیکار کنم

  1. سلام
   شما باید در زمان قبولی و قبل از ورود به دانشگاه برگه معافیت را دریافت میکردید این برگه در زمان ثبت نام لازم است اما الان میتوانید با مراجعه به سازمان وظیفه و ارائه ی مدارک مربوط به تحصیل موضوع را پیگیری کنید.

  2. سلام
   من سال ۹۸اولین کنکورمو دادم وبنظرم سال ۹۹ هم رشته ایی که میخوام قبول نشم
   اگه میتونم برای گرفتن معافیت تحصیلی دانشگاه پیام نور شرکت کن و بعد انصراف بدم؟
   اگه میشه
   چه زمانی باید انصراف بدم؟

   1. سلام
    بله شما بعد از قبولی در دانشگاه یک بار مهلت انصراف و بعد استفاده از مهلت یک ساله برای قبولی مجدد در دانشگاه یا اعزام به خدمت دارید. انصراف از هر دانشگاه باید طبق قوانین آن دانشگاه انجام شود.

 154. من متولد ۱۳۷۹/۴/۱۸هستم دوسال کنکوردادم قبول نشدم دی امسال بزرگسالان تجدیدی داشتم معافیت گرفتم تا ۱۳۹۹/۴/۱۸ اگه کنکور بدم جواب کنکور که مرداد میاد و ثبت نام دانشگاه من کنه معافیم تموم شده چیکار کنم؟

  1. سلام
   شما میتوانید زمان اعزام به خدمت خود را به تعویق بیندازید تا پاسخ آزمون اعلام شود و در صورت قبولی از معافیت تحصیلی استفاده کنید. همچنین اگر به خدمت اعزام شوید و در دانشگاه قبول شوید امکان توقف در خدمت وجود دارد که بعد از پایان دوره تحصیل میتوانید به خدمت بروید.

  2. سلام ببخشید من سال ۹۴ کنکور اولم رو دادم ۹۵ هم کنکور دومم رو چون جوابا دیر اومد مجبور شدم دفترچه آماده به خدمت پست کنم همون سال ۹۵ کارشناسی قبول شدم رفتم ثبت نام کردم دیگه پیگیر دفترچه ای که پست کردم نشدم الان یکی از دوستامم همین کارو کرده ولی ۳ ما اضافه خدمت نوشتن براش امکانش هست برا منم همچین اتفاقی بیفته؟

   1. سلام وقت بخیر
    افرادی که از معافیت تحصیلی استفاده میکنند با چنین مشکلی مواجه نمیشوند.

 155. من متولد ۱۳۷۹/۴/۱۸هستم دوسال کنکوردادم قبول نشدم دی امسال بزرگسالان تجدیدی داشتم معافیت گرفتم تا ۱۳۹۹/۴/۱۸ اگه کنکور بدم جواب کنکور که مرداد میاد و ثبت نام دانشگاه من کنه معافیم تموم شده چیکار کنم؟

  1. سلام
   شما میتوانید زمان اعزام به خدمت خود را به تعویق بیندازید تا پاسخ آزمون اعلام شود و در صورت قبولی از معافیت تحصیلی استفاده کنید. همچنین اگر به خدمت اعزام شوید و در دانشگاه قبول شوید امکان توقف در خدمت وجود دارد که بعد از پایان دوره تحصیل میتوانید به خدمت بروید.

 156. سلام فرزندم در متولد آذر۷۳ بوده در سال ۹۲ در دانشگاه قبول شد و هنوز تعداد ۸ واحد درسی از درسهایش مانده تا فارغ التحصیل بشه و دانشگاه این ترم برای ثبت نام تعهد ارائه معافیت داده . چگونه می تواند یک ترم دیگر معافیت بگیرد .
  درضمن خودم حدود ۲۷ ماه جبهه دارم و درخواست جانبازی کرده ام که در کمیسیون بدوی تایید شده و به کمیسیون عالی ارجاء شده ولی هنوز نتیجه کمیسیون عالی اعلام نشده آیا راهی است که تا زمان تعیین تکلیف کمیسیون پزشکی معافیت بگیرد و این ترم از دانشگاه واحد هایش را اخذ نماید تا فارغ التحصیل گردد. باتشکر ۰۹۳۹۱۶۷۶۲۴۴

  1. سلام
   چنانچه فرزند شما مایل به گذراندن واحد های باقی مانده باشد میتواند با ارائه درخواست به کمیسیون شرایط خاص دانشگاه از مهلت سنوات ارفاقی استفاده کند. همچنین میتوان با استفاده از امکان تمدید مهلت اعزام به خدمت، تاریخ اعزام به خدمت سربازی را چند ماه به تاخیر انداخت.

 157. سلام فرزندم در متولد آذر۷۳ بوده در سال ۹۲ در دانشگاه قبول شد و هنوز تعداد ۸ واحد درسی از درسهایش مانده تا فارغ التحصیل بشه و دانشگاه این ترم برای ثبت نام تعهد ارائه معافیت داده . چگونه می تواند یک ترم دیگر معافیت بگیرد .
  درضمن خودم حدود ۲۷ ماه جبهه دارم و درخواست جانبازی کرده ام که در کمیسیون بدوی تایید شده و به کمیسیون عالی ارجاء شده ولی هنوز نتیجه کمیسیون عالی اعلام نشده آیا راهی است که تا زمان تعیین تکلیف کمیسیون پزشکی معافیت بگیرد و این ترم از دانشگاه واحد هایش را اخذ نماید تا فارغ التحصیل گردد. باتشکر

  1. سلام
   چنانچه فرزند شما مایل به گذراندن واحد های باقی مانده باشد میتواند با ارائه درخواست به کمیسیون شرایط خاص دانشگاه از مهلت سنوات ارفاقی استفاده کند. همچنین میتوان با استفاده از امکان تمدید مهلت اعزام به خدمت، تاریخ اعزام به خدمت سربازی را چند ماه به تاخیر انداخت.

   1. سلام خسته نباشید :من رشته مدیریت دولتی دانشگاه آزاد ثبتنام کردم و یک ترم رو شرکت کردم و یک ترم نرفتم سوالی که داشتم اینه من جزو انصرافی ها هستم میتونم از مهر ۱۳۹۹ باز ادامه تحصیل بدم چون با پرسشایی که داشتم ۱ سال فرصت معافیت تحصیل و برگشت دارم با دادن جریمه ممنون میشم راهنمایی کنیین

    1. سلام
     بله شما بعد از انصراف از تحصیل یک سال مهلت دارید که در دانشگاه مشغول به ادامه تحصیل شوید.

 158. سلام
  وقتتون بخیر
  من اگر مقطع کارشناسیم رو هفت ترمه تمام کنم و دی ماه فارغ التحصیل بشم و تو کنکور ارشد بهداشت که تیر ماه برگزار میشه نتونم نتیجه مطلوب رو کسب کنم، ایا میتونم برای کنکور تیرماه سال بعدش هم شرکت کنم یا چون یک سال از فارغ التحصیلیم گذشته باید برم سربازی؟؟
  ممنون

  1. سلام
   افراد مشمولی که از دانشگاه ها فارغ التحصیل میشوند تنها یک سال زمان دارند تا برای مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه خود اقدام کند. اگر این مدت یک ساله بگذرد و شما وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص نکرده باشید به عنوان سرباز غایب تلقی میشوید.

 159. با عرض سلام و ادب
  من فارغ التحصیل مقطع کاردانی رشته ی حسابداری هستم و از معافیت تحصیلی استفاده میکنم میخواستم بدونم میتونم امسال تو کنکور ۹۹ شرکت کنم و در صورت قبول در رشته ی پزشکی ادامه تحصیل بدم، چون تو دفترچه نوشته کسانی که کاردانی دارند نمیتوانند در دکتری پیوسته ادامه تحصیل بدند و اشاره ای به دکتری پیوسته ی پزشکی نشده ،،چون دکتری پیوسته با دکتری پیوسته پزشکی فرق میکنه

  1. سلام
   پزشکی از رشته های مربوط به گروه آزمایشی علوم تجربی میباشد این رشته به شکل با آزمون میباشد. داوطلبان برای پذیرش در این رشته میبایست مدرک تحصیلی دوره دیپلم نظام ت قدیم یا جدید یا مدرک کاردانی یا فوق دیپلم ( برای داوطلبان دوره های فنی و کاردانش) داشته باشند.

 160. سلام من سال ۹۸ کنکور دادم و رفتم معافیت تحصیلی گرفتم . اگر کنکور ۹۹ ک میرم تو ۱۹ سالگی قبول نشدم امکانش هس معافیت تحصیلی رو تمدید کنم؟؟؟اگه میشه چجوری؟؟ جواب بدین ممنون میشم

  1. خیر بعد از رسیدن به سن مشمولیت و فارغ التحصیلی تنها یک سال مهلت باقیست تا فرد در دانشگاه پذیرفته شود و بعد از آن باید به خدمت ازعام شود.

 161. سلام . بنده متولد ۱۲ مرداد ۸۰ هستم و در خرداد ماه ۹۸ فارغ التحصیل شدم. شندیم کسانی که بعد از فارغ التحصیلی مشمول میشوند شش ماه فرصت دارند تا خودشونو معرفی کنند اما من میخوام سال آینده در کنکور شرکت کنم تکلیف من چیه بین این همه قانون و تبصره؟ با تشکر

  1. سلام
   شما میتوانید تاریخ اعزام خود را به تعویق بیندازید تا در کنکور شرکت کنید و در صورت قبولی از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 162. سلام ..بنده سال ۹۵ کنکور دادم و دانشگاه پیام نور قبول شدم..کلا دو ترمش مرخصی گرفتم و چهار ترم ۵۳ واحد پاس کردم الان کنکور ۹۸ قبول شدم فرهنگیان..بنده ۲۴ شهریور ۹۸ انصراف دادم از دانشگاه..وقتی رفتم دفتر پلیس+۱۰جهت گرفتن معافیت تحصلیی به من گرفتن شما سربازی وسع سال غیبت خوردی مگ بعد انصراف یک سال مهلت معرفی به نطام نداریم حالا چطور سع سال غیبت خوردم

  1. سلام
   ممکن است روند معافیت تحصیلی شما در زمان قبولی در دانشگاه پیام نور دچار مشکل شده باشد و این مدت برای شما به عنوان غیبت در نظر گرفته شده باشد.

 163. با سلام
  من کنکور سال ۹۵ شرکت کردم و رفتم رشته مدیریت بازرگانی دوره روزانه اما بعد از یک ماه انصراف دادم و در تکمیلی ظرفیت همون سال رفتم رشته علوم تربیتی دوره روزانه.
  حالا خواستم بپرسم میتونم با توجه به ابطال قانون معافیت تحصیلی، از رشته علوم تربیتی انصراف بدم و کنکور ۹۹ شرکت کنم؟و معافیت تحصیلی صادر می شود یا خیر؟

  1. سلام
   خیر برای مشمولان خدمت سربازی تنها یک بار امکان انصراف از تحصیل وجود دارد چنانچه دوباره انصراف دهید معافیت تحصیلی برایتان صادر نمیشود.

 164. سلام . من کارشناسی ناپیوسته خوندم(هنرستانی بودم) شش ترمه فارغ و التحصیل میشم.برج شش امسال . و نامه ای که پلیس+۱۰ داد به دانشگاه تا اخر برج شش امساله .
  آیا من بعد تسویه از دانشگاه یکسال معافیت رو دارم . ؟
  اگر دارم چه اقدامی بکنم.

 165. من سال ۹۳ کنکور دادم و انتخاب رشته نکردم سال ۹۴ کنکور دادم و رفتم یه رشته شبانهو دوباره سال ۹۵ کنکور دادم و از دانشگاه معافیت تحصیلی گرفتم و الان دانشگاه فرهنگیان(تربیت معلم) درس میخونم میخام بدونم درچه صورتی دوباره میتونم کنکور بدم… خدمت سربازی را چکار کنم؟؟ ایا راهی داره که یه بار دیگه کنکور بدم؟

  1. سلام امیر جان
   طبق قانون این امر امکان پذیر نیست ولی میتونید از طریق نامه نگاری در ملاقت مردمی سرداران نظام وظیفه پیگیر این کار بشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

دوشنبه

1399/9/10

سه شنبه

1399/9/11

چهارشنبه

1399/9/12

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید