صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم

صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان

تمدید معافیت تحصیلی یکی از موضوعات خیلی مهم برای دانش آموزان و دانشجویان مرد می باشد. اگر بخواهیم تعریفی از معافیت تحصیلی بیاوریم باید به این اشاره کنیم که تمامی افراد هنگامی که سن آن ها به سن قانونی ۱۸ سال تمام می رسد، از نخستین ماه تولد آن ها مشمول قانون وظیفه عمومی می شوند.

اگر دانش آموز در رشته های مختلف پیش دانشگاهی در حال تحصیل باشد تا سن ۲۴ سال و اگر دانش آموز در رشته های کاردانی و فنی حرفه ای باشد حداکثر تا سن ۲۲ سالگی می تواند به تحصیل ادامه داده و به تحصیل مشغول باشد. گفتنی است بعد از گذشت از این سن وارد دوره مشمولیت سربازی شده و برای فرد غیبت سربازی رد می شود.

چه کسانی شامل معافیت تحصیلی می شوند؟

کلیه افراد زیر تا زمانی که در حال تحصیل باشند و به تحصیلات خود می پردازند مشمول تمدید معافیت تحصیلی شده و از اعزام به خدمت سربازی معاف می شوند:

دانش آموز های مدارس کشور و مرکز های آموزش عالی کشور که فعالیت آن های زیر نظر وزارت آموزش و پرورش است.

دانشجو های مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و مقاطع بالاتر دانشگاه های ملی (دولتی) و غیر دولتی که شامل دانشگاه های پیام نور، دانشگاه های آزاد، دانشگاه های پردیس، دانشگاه های غیر انتفاعی و … که فعالیت کلیه این دانشگاه ها زیر نظر وزارت علوم است.

طلاب و طلبه هایی که در حوزه های علمیه مشغول تحصیلات خود هستند.

صدور تمدید معافیت تحصیلی تمامی افرادی که در بالا به آن ها اشاره شد که شامل تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان، تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد و تمدید معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علوم دین وابسته به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل از آموزشگاه یا دانشگاه محل تحصیل بوده و بایستی اشاره کنیم که مدت زمان این گواهی معافیت تحصیلی تا یک سال پس از تاریخ پایان تحصیلات در هر مقطع است.


بیشتر بخوانید: مشاوره معافیت تحصیلی


تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان به راحتی امکان پذیر نخواهد بود. به موجب قوانین سازمان نظام وظیفه ناجا، تمدید معافیت برای تحصیل دانشجویان در شرایط خاص امکان پذیر خواهد شد. مشمولین عزیز باید دقت داشته باشند که سنوات معافیت تحصیلی آن ها در مقطع ها، متفاوت خواهد بود.

مثلا کسانی که در مقطع کاردانی درس می خوانند با افرادی که در مقطع ارشد ادامه تحصیل می دهند یک مدت مشخصی می توانند از سنوات تحصیلی استفاده کرده و درس خود را بخوانند. این تمدید معافیت به شکل زیر برای مقاطع مختلف در نظر گرفته شده است. آن ها را بادقت خوانده و به خاطر بسپارید.

مهاجرت تحصیلیتمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و سنوات مشخص شده معافیت تحصیلی در مقاطع مختلف:

 1. برای مقطع دیپلم و استفاده از معافیت تحصیلی تا سن ۲۰ سالگی به مشمول ارفاق خواهد شد.
 2. برای مقاطع کاردانی مدت سنوات تحصیلی و تمدید معافیت آن ها تا دوسال و نیم امکان پذیر است.
 3. مشمولین محصل در مقاطع کارشناسی ناپیوسته مدت ۳ سال زمان دارند تا از معافیت تحصیلی استفاده کنند.
 4. استفاده از معافیت های تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد ناپیوسته نیز به مدت ۳ سال است.
 5. سنوات تحصیلی و تمدید مهلت معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی یا لیسانس ۵ سال است.
 6. مشمولین دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته می توانند از ۶ سال سنوات معافیت تحصیلی بهره مند شوند.
 7. مهلت استفاده از سنوات تحصیلی برای مشمولین در حال تحصیل در مقطع دکترای پزشکی پیوسته ۸ سال است.
 8. سنوات معافیت تحصیلی برای دانشجویان دکتری تخصصی به مدت ۶ سال است.

بیشتر بخوانید: انواع معافیت تحصیلی


درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان

درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان

برای درخواست معافیت تحصیلی شرایط و قوانین خاصی وجود دارد. زیرا دانشگاه ها قبل از ثبت نام دانشجویان پسر خود، باید از وضعیت خدمت وظیفه ی سربازی آن ها مطلع شوند. به همین منظور مشمولین باید برای درخواست معافیت تحصیلی مراحل زیر را طی کرده تا بدون دردسر بتوانند در دانشگاه ها ثبت نام کرده و به تحصبل خود ادامه دهند.

مهاجرت تحصیلیمراحل ثبت درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان:

 1. دانشجویان باید به همراه گواهی پایان دوره ی مقطع قبلی خود به دانشگاه رفته و برگه معافیت تحصیلی خود را از دانشگاه دریافت کنند.
 2. مشمول باید در این مرحله به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و برگه معافیت خود را به همراه مدارک شناسایی تحویل دهد.
 3. ثبت درخواست معافیت تحصیلی مشمول توسط دفاتر پلیس + ۱۰ صورت خواهد گرفت.
 4. بررسی شرایط مشمول توسط سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا.
 5. صدور مجوز ثبت نام دانشحو در دانشگاه مورد نظر توسط دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی.

بیشتر بخوانید: معافیت کفالت پدر


تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد

کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد برای تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد بایستی توجه کنند که مبحث معافیت تحصیلی بحث مهمی بوده و برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد ۳ سال و برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پیوسته حداکثر تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد ۶ سال است.

اگر دانشجویان در بازه مشخص شده نتوانند تحصیل خود را به پایان برسانند مشمول قانون سنوات تحصیلی شده و این مورد بایستی توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوط بررسی و در صورت تایید مدت زمان مشخصی به دوره تحصیلی فرد اضافه می شود تا بتواند بدون غیبت سربازی به تحصیل بپردازد.

در خصوص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوطه ۱ نیم سال است که در صورت تصویب این کمیسیون دانشجو حداکثر به مدت ۱ سال می تواند از سنوات ارفاقی استفاده بنماید. برای دانشجویان کارشناسی ارشد پیوسته نیز سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوطه ۲ نیم سال تحصیلی است.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

تمدید معافیت تحصیلی سایر مقاطع

برای تمدید معافیت های مربوط به ادامه تحصیل سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا قوانینی به دانشگاه ها ابلاغ کرده است. که بر اساس آن مشمولین خدمت وظیفه می توانند از معافیت و سنوات ارفاقی بهره ببرند.

برای هر دوره این میزان سنوات متفاوت اعلام شده است. ما در اینجا برای سایر مقاطع نیز حداکثر سال مجاز برای تحصیل و سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه را برای شما عزیزان آورده ایم تا با توجه به شرایط و مقطع تحصیلی شما بتوانید در خصوص این مورد تصمیم گیری کنید.

پس در نظر داشته باشید که تصمیم شما باید بر اساس شرایط اعلام شده از سوی نظام وظیفه صورت بگیرد. در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهید شد.

ردیف مقطع تحصیلی حداکثر سال مجاز برای تحصیل سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه
۱ دوره ی ۲ ساله ی کاردانی ۲٫۵ ۱ نیمسال
۲ دوره ی ۲ ساله کارشناسی ناپیوسته ۳ ۱ نیمسال
۳ دوره ی ۲ ساله کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳ ۱ نیمسال
۴ دوره ی ۴ ساله ی کارشناسی پیوسته ۵ ۲ نیمسال
۵ دوره ی ۵ ساله ی کارشناسی ارشد پیوسته ۶ ۲ نیمسال
۶ دوره ی ۷ ساله ی دکتری پزشکی پیوسته ۸ ۲ نیمسال
۷ دوره ی ۵ ساله ی دکتری تخصصی ناپیوسته ۶ ۲ نیمسال

شرایط تمدید معافیت تحصیلی چیست؟

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

باید به اطلاع آن دسته از عزیزانی که دانشجو و مشمول انصرافی محسوب می شوند برسانیم سازمان نظام وظیفه ناجا تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی شروط مهمی را عنوان کرده است.

مهاجرت تحصیلیکه این شرایط عبارت هستند از:

کمیسیون موارد خاص استان یا دانشگاه محل تحصیل آنان با اعاده تحصیل آنها موافقت نموده باشد.

این متقاضیان و در واقع داوطلبان انصرافی از تحصیل در دانشگاه ها نیاید به خدمت دوره ضرورت اعزام شده باشند. (یعنی مشغول به انجام خدمت سربازی نباشد).

عدم قرار گرفتن در سنوات ارفاقی به عبارتی در سنوات اولیه انصراف، اخراج، ترک تحصیل شده باشند.

نباید بیش از یکسال از تاریخ انصراف، اخراج و ترک تحصیل این افراد گذشته باشد. در غیر اینصورت نمی توانند برای انصراف اقدام کنند.

امکان فراغت از تحصیل در سنوات مجاز تحصیلی وجود داشته باشد.

کلیه مشمولان تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی بایستی این شرایط را بررسی کنند. زیرا همانطور که می دانید نظام وظیفه هر ساله تغییراتی در قوانین و شرایط مشمولین در معافیت های گوناگون در نظر خواهد گرفت.

پس کسانی که می خواهند از معافیت های سربازی برای ادامه تحصیل استفاده کنند آخرین اخبار این سازمان را مطالعه کنند. باید جهت کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی و مشاوره معافیت سربازی و مشاوره معافیت های تحصیلی با مشاوره تلفنی آویژه در تماس باشید تا بهترین راه ممکن را برگزینید.

تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور

دانشجویان ایرانی که خارج از کشور اقامت می کنند باید توجه داشته باشند فقط اگر هنگام ورود به سن مشمولیت در مدارس ایرانی که در آن کشور وجود دارند یا مدارس کشور مذکور که مورد تایید وزارت آموزش و پرورش هستند مشغول تحصیل باشند باید حداکثر ظرف مدت ۶ ماه پس از ورود به سنی که فرد مشمول به حساب می آید، باید به یکی از نمایندگی های دولت جمهوری اسلامی ایران مراجعه کرده و نسبت به تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور  اقدام بنمایند.

باید خاطر نشان کنیم که تا ۲۰ سالگی مجاز به تحصیل در مقطع متوسطه مشمول است. اما آیا همه ی جوانان می توانند برای تمدید این نوع معافیت اقدام کنند؟ چه راه هایی وجود دارد تا جوانان از طریق آن بتوانند در خارج از کشور تحصیل کنند؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.

دانشجویان ایرانی که خارج از کشور اقامت می کنند با در دست داشتن تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور از مقطع متوسطه فارغ التحصیل شده اند در صورتی که در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم پذیرفته شوند با شرط اینکه بیشتر از یک سال از فارغ التحصیلی آن ها نگذشته باشد می توانند با مراجعه به یکی از نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشور مذکور نسبت به اخذ معافیت خود اقدام کنند.

شرایط برای این نوع دانشجویان اینگونه است. اما باید دقت داشته باشید که سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا هز ساله قوانین تصویب شده را تغییر می دهد. به همین منظور دانشجویان محصل در دانشگاه های خارج از کشور باید برای تمدید معافیت خود از آخرین اطلاعیه ها و اخبارهای سازمان نظام وظیفه مطلع شوند. زیرا ممکن است با مشکل مواجه شده و توانند برای تمدید معافیت خود اقدام کنند.

نحوه تمدید معافیت تحصیلی

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان

معافیت تحصیلی دانش آموزان برای افرادی است که مشغول به تحصیل در دوره ی راهنمایی یا دبیرستان هستند. پسرانی که تابعیت ایرانی دارند پس از اتمام سن ۱۸ سالگی و ورود به سن ۱۹ سالگی مشمول به حساب می آیند.

برطبق قانون وضع شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی کشور دانش آموزان مقطع سه ساله که در بیرستان ها و هنرستان های فنی و حرفه ای مشغول به تحصیل هستند. اگر در هنگام تحصیل مشمول شوند باید برای ادامه تحصیل از معافیت تحصیلی دانش آموزان استفاده کنند.

مشمولین برای استفاده از معافیت تحصیلی دانش آموزان باید فرآیندی را طی کنند. تمامی دانش آموزان پسر وقتی وارد سال اول دبیرستان می شوند مشمول قوانین نظام وظیفه می شوند. بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل دارند باید به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ مراجعه کرده و فرم معافیت تحصیلی را دریافت کنند.

مهاجرت تحصیلیدر اینجا ما قصد داریم مراحل اخذ معافیت تحصیلی دانش آموزان را به طور کامل شرح دهیم:

 • اولین کاری که دانش آموزان و مشمولین باید انجام دهند این است که درخواست معافیت تحصیلی خود را به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی ارائه دهند. مشمولین باید این کار را در اولین ماه ورود به سن ۱۹ سالگی یعنی اتمام ۱۸ سالگی شان انجام دهند.
 • معافیت تحصیلی برای دانش آموزان با سنوات تحصیلی حداکثر ۲ سال می باشد یعنی تا ۲۰ سالگی معافیت تحصیلی دارند.
 • در مرحله ی آخر مشمولین باید معافیت تحصیلی خود را به واحد آموزشی مربوطه ارائه دهند.

اگر مشمولی قصد انتقالی گرفتن به واحد تحصیلی و آموزشی دیگر را داشته باشند باید درخواست انتقال به واحد آموزشی جدید را در مراکز الکترونیک خدمات انتظامی ثبت کنند، سپس برای آن ها معافیت تحصیلی جدید صادر می شود. مشمولین می توانند مدارک معافیت تحصیلی جدید خود را به محل جدید ارائه دهند.

شرایط دریافت و تمدید معافیت تحصیلی

چگونگی تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان

هر دانش آموز پسر بعد از ورود به سن ۱۹ سالگی همان طور که در بالا اشاره کردیم ۱۸ سال وی تمام شده باشد اگر به صورت حضوری و متوالی و پیوسته در حال تحصیل باشد به وی دانش آموز مشمول گفته می شود.

مهاجرت تحصیلیاگر بخواهیم به صورت کامل به نحوه تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان بپردازیم به صورت مرحله ای و کامل باید به موارد ذیل اشاره بنمایید:

 • بایستی دانش آموز پس از ورود به اولین ماه ۱۹ سالگی وی به مراکز خدمات الکترونیک نیروی انتظامی (مراکز پلیس ۱۰+) مراجعه بنماید و در آن مرکز درخواست معافیت تحصیلی بکند.
 • برای تمامی دانش آموزان محترم با سقف سنوات تحصیل معافیت تحصیلی صادر می شود که این معافیت تحصیلی تا ۲۰ سالگی تمام است.
 • دانش آموز بایستی درخواست معافیت تحصیلی خود را به واحد آموزشی که در نظر دارد تحویل بدهد.

مهاجرت تحصیلیحال اگر مشمول بخواهد انتقالی بگیرد و به واحد آموزشی دیگری منتقل به شود بایستی کار های زیر را انجام دهد:

 • باید واحد آموزشی که فرد میخواهد به آن واحد آموزشی انتقالی بگیرد در خواست ثبت انتقال معافیت تحصیلی را به مرکز خدمات الکترونیک انتظامی (مرکز های پلیس +۱۰) ارائه کند.
 • حال معافیت تحصیلی جدیدی برای مشمول صادر شده که مشمول بایستی آن را به واحد آموزشی مورد نظر تحویل بدهد.

مهاجرت تحصیلیدر صورتی که مشمول فارغ التحصیل شود یا ترک تحصیل کند یا اخراج شود یا از تحصیل انصراف دهد بایستی:

 • باید فرم آخرین وضعیت مشمولان را مشمول تکمیل کرده و به یکی از مراکز خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) تحویل بدهد.

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری به این صورت خواهد بود که اگر آن ها به سن ۱۸ سال تمام رسیده باشند و اعزام به خدمت آن ها قبل از اعلام قبولی و یا پذیرش در دانشگاه ها باشد باید طبق ضوابط و قوانین تسبت به تمدید موعد اعزام اقدام کنند.

از طرف دیگر مشمولین باید برای رفتن به خدمت سربازی مراحل مربوطه را انجام دهند و به خدمت سربازی اعزام شوند. یعنی باید به پادگان آموزشی رفته و منتظر بمانند تا جواب قبولی کنکور بیاید. در صورت پذیرش در مقطع کارشناسی و بالاتر آن ها می توانند از خدمت سربازی مرخص شوند.

اگر مشمولین پشت کنکور بمانند معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکور قبل از اعزام به خدمت حداکثر یکسال پس از فراغت از تحصیل فرصت دارند دوباره برای آزمون ورودی دانشگاه ها و کنکور ها شرکت کنند و منتظر قبولی بمانند.

هم چنین افرادی که به خدمت اعزام شده اند در صورت نداشتن غیبت و پذیرفته شدن در مقطع  کارشناسی می توانند از خدمت مرخصی گرفته و از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

مهاجرت تحصیلیمیزان سنوات معافیت تحصیلی دانش آموزان به صورت زیر خواهد بود:

 • دانش آموزانی که در مدارس کارو دانش و فنی حرفه ای تحصیل می کنند و قصد ادامه تحصیل در آموزشکده های فنی و حرفه ای را دارند حداکثر تا پایان سن ۲۲ سالگی معافیت تحصیلی داشته و مجاز به ادامه تحصیل هستند.
 • داوطلبان رشته های نظری و فنی که در دبیرستان ها تحصیل می کنند و دارای مدرک پیش دانشگاهی هستند حداکثر تا سن ۲۴ سالگی معافیت تحصیلی داشته و مجاز به ادامه تحصیل هستند.

تمدید معافیت تحصیلی چگونه است؟

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان نیز برای آن دسته از افرادی است که به سن ۱۹ سال تمام رسیده اند متفاوت خواهد بود.

اینجا درباره شرایط و چگونگی دریافت معافیت تحصیلی با عزیزان سخن خواهیم گفت:

 • یکی از اولین و مهم ترین شروط معافیت تحصیلی این است که دوره ی تحصیلی باید به طور پیوسته و پشت سرهم باشد. یعنی وقفه ای در آن صورت نگیرد.
 • اگر دانش آموزان و محصلین ترک تحصیل کنند یا فارغ التحصیل شوند باید ظرف ۴ ماه مراحل اعزام خود را پیگیری کنند. در غیر این صورت به عنوان مشمولین غایب شناخته می شوند.
 • اگز محصلین بنا بر در خواست خود ترک تحصیل کنند ۲ ماه پس از ترک تحصیل مهلت دارند باز به تحصیل بازگردند.
 • دانش آموزان مشمول اگز ترک تحصیل کرده اند یا به صورت غیر حضوری درس می خوانند باید تا تمام نشدن سن ۱۸ سالگی به مدرسه برگردند و یا به تحصیل حضوری مشغول شوند. در این صورت آن ها می توانند از شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان بهره مند شوند.

این نکته را باید در نظر داشت که دانش آموزان و مشمولانی که غیبت دارند مجاز به ادامه تحصیل نیستند. در واقع آنها قبل از اینکه وارد غیبت غیر مجاز شوند باید تکلیف خدمت وظیفه ی خود را مشخص کنند.

از طرف دیگر دانشجویانی که از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اخراج شده باشند تا پایان خدمت ضرورت یا گرفتن معافیت دائم نمی توانند ادامه تحصیل دهند و هم چنین قادر نیستند از معافیت تحصیلی استفاده کنند. دانش آموزان هم چنین در نظر داشته باشند که معافیت تحصیلی برای هر مقطع فقط یک بار صادر خواهد شد.

تمدید معافیت تحصیلی

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

سوالات متداول

آیا سربازان خدمت وظیفه عمومی پس از رفتن به خدمت می توانند در کنکور شرکت کرده و پس از قبولی از مرخصی استفاده کنند؟

بله. مشمولین می توانند برای ادامه تحصیل اقدام کنند.

 آیا مشمولین می توانند به طور همزمان به خدمت سربازی رفته و ادامه تحصیل نیز بدهند؟

خیر. مشمول نمی تواند هم زمان این دو کار را با هم انجام دهد. این کار از نظر قانونی صحیح نیست.

 افرادی که از ادامه تحصیل خود انصراف می دهند می توانند در همان مقطع در رشته ی دیگر درس بخوانند؟

خیر. مشمولین پس از انصراف باید برای اعزام به خدمت آماده شده و مراحل اقدام آن را پشت سر بگذارند.

صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 1,912 نظر:
 1. سلام من فارغ التحصیل مقطع ارشدم شهریور امسال مهلت یکساله ام تموم میشه فقط از کنکور دکتری وزارت علوم قبول شده ام ولی کنکور دکتری وزارت بهداشت هم شرکت کرده ام ولی باتوجه به اینکه جواب دکتری وزارت بهداشت مهر ماه احتمالا بیاد اگر من دانشگاه وزارت علوم ثبت نام کنم و معافیت تحصیلی بگیرم بعد از اینکه نتایج دکتری وزارت بهداشت بیاد و من قبول شده باشم آیا می توانم از دانشگاه روزانه وزارت علوم انصراف داده و به دانشگاه دکتری وزارت بهداشت ثبت نام کنم و دوباره معافیت تحصیلی درخواست کنم؟ ممنون میشوم اگر جواب بدهید

  1. سلام وقت بخیر
   دفترچه رو پست کنید که غیبت نخورید و قبولی شما از بین نرود بعد از ان برای ایست خدمت اقدام کنید

 2. سلام آیا یک فرد مشمول سربازی میتواند پس کسب مجوز معافیت دانش آموزی چندین مرتبه اقدام به خروج از کشور نماید

 3. سلام من بعد دوازدهم کنکور دادم و رد شدم و سال بعدش کنکور ندادم و امسال ۱۹ سال کامل میشوم میتوانم تا ۲۰ سالگی معافیت تحصیلی بگیرم؟

  1. سلام بسته به تاریخ تولد شما ممکن است فرصتی برای شرکت مجدد در کنکور داشته باشید برای گرفتن تابیده معافیت تحصیلی باید به دفاتر پلیس ۱۰ مراجعه کنید.

 4. سلام بنده یه بار در دانشگاه پیام نور انصراف دادم الان دانجشو روزانه هستم میخواستم تغییر رشته بدم الان برای نظام وظیفه مشکلی دارم یا نه؟

 5. سلام کسایی قبل ۱۸ سالگی ترک تحصیل کردن بعد ۱۸ سالگی تمام چقدر مهلت دارن که خودشونو معرفی کننند

 6. سلام وقتتون بخیر من قبل ۱۷ سالگی ترک تحصیل کردم و سوالم اینه که بعد رسیدن ۱۸ سال تمام چقدر مهلت دارم که خودمو معرفی کنم

 7. سلام فارق التحصیلی یعنی چی دقیقا ببینید من تا تاریخ ۱۴۰۱/۶/۳۱ سنوات دارم اما خرداد ماه واحد های درسیم تموم میشه میخوام بدونم من از چه تاریخی فارغ التحصیل میشم و این که من برای کنکور ارشد ۱۴۰۲ میخوام شرکت کنم میخوام بدونم فراغت تحصیلی من تا چه تاریخی ایا میتونم تو مقطع بالاتر قبول بشم

 8. سلام ببخشید یه سوال دارم من خرداد ماه امسال دروسم تموم میشه اولین سوال من این من تا پایان شهریو سنوات دارم اما خردادماه واحد های درسیم تموم میشه در واقع سوال من این من چه تاریخ فارق التحصیل محسوب میشم و دوم این که من میخوام برای کنکور ارشد ۱۴۰۲ شرکت کنم ایا منمیتونم شرکت کنم برای کنکور ارشد ۱۴۰۲ یا نه باید کار بخصکصی انجام بدم لطفا راهنمایی کنید. این که اصلا من از چه تاریخی فارق التحصیل محسوب میشم و این که مدت زمان یک ساله از چه تاریخی شروع میشه

  1. سلام وقت بخیر فارغ التحصیلی شما همان خرداد ثبت خواهد شد. برای راهنمایی بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 9. سلام من پشت کنکوریم معافیت تحصیلیم نهم تیر امسال تمومه،باید دفترچه پست کنم بعد اگه قبول شم مخرصی میتونم بگیرم یا تا اخر شهریور معافیتم تمدید میشه؟یا اصلا نمیتونم کاری کنم؟

 10. سلام وقت بخیر
  من متولد ۱۳۸۱/۵/۱۹ هستم.
  سال ۹۹ فارغ‌التحصیل شدم و معافیت دانش آموزی گرفتم.ولی سال ۱۴۰۰ پیام نور ثبت نام کردم و معافیت کارشناسی پیوسته ۵ساله دریافت کردم.الان اگه در کنکور ۱۴۰۲ قبولی رشته تجربی بشم میتونم از پیام نور انصراف بدم و برم سراسری؟
  مثلاً اگه پرستاری قبول شدم معافیت جدید صادر میشه؟

 11. سلام

  اگر پذیرش دکتری از دانشگاهی در خارج داشته باشیم، برای معافیت تحصیلی اقدام نکرده باشیم و موقت در داخل کشور دوره دکتری رو شروع کنیم (تا زمان آمدن ویزا)، بعدش امکان انصراف از مقطع دکتری در ایران و رفتن به خارج رو خواهیم داشت یا خیر؟ ممنون

 12. سلام
  تکلیف حذف ترم بدون احتساب در سنوات چی میشه؟
  چجور میتونیم ترم های حذف شده بدون احتساب را به مدت معافیت تحصیلیمون در نظام وظیفه اضافه اش بکنیم؟

 13. سلام برای کسی که دوره کارشناسی رو ۵ ترمه تموم کرده و تاریخ فارق التحصیلیش شهریور امسال میشه این امکان وجود داره که تا شهریور سال بعد فراغت یک ساله رو استفاده کنه و برای کنکور ارشد سال بعد اقدام بکنه؟

 14. سلام من کنکور ۱۴۰۰ دانشگاه روزانه قبول شدم ولی دانشگاه نرفتم و معافیت تحصیلی من بهمن ماه ۱۴۰۰ تموم شده آیا معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی شامل من هم میشه. لطفا راهنمایی ام کنید برای پذیرفته شدن در دانشگاه باید چیکار کنم؟

  1. اگر ثبت نام کرده باشید و انصراف دهید یکسال معافیت تحصیلی دارید اگر ثبت نام نکرده باشید خیر

 15. سلام امسال دانشگاه روزانه قبول شدم ولی تو ترم یک انصراف دادم وبرای گرفتن معافیت تحصیلی هم به دانشگاه مراجعه نکردم میخوام بدونم آیا معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی شامل من هم میشه لطفا جواب بدین

 16. با سلام وقتتون بخیر من متولد ۱۳۸۲/۳/۱۱ هستم دیپلمم رو خرداد ۱۴۰۰ گرفتم و ۲۴ خرداد در خواست معافیتم ثبت شده یکسال معافیت دارم نمیخوام برم خدمت دانشگاهم نمیشه بنویسم چون وسط ترمه و ثبت. نامم نمیکنن چطور میتونم یک سال دیگه معافیت تحصیلی بگیرم یعنی مثلا خرداد ۱۴۰۱ مشمول بشم؟

  1. سلام. پیش از اتمام معافیت دفترچه اعزام به خدمت را پست کنید و برای ورودی مهر دانشگاه ها ثبت نام کنید از این طریق میتوانید حین خدمت سربازی ایست خدمت لحاظ کرده و به دانشگاه بروید.

 17. من دوستی دارم که وقتی میره پلیس +۱۰، واسه گرفتن معافیت دانشجویی ، می نویسه غیر مجاز بدلیل فارغ‌التحصیلی بعد۲۰سال،الان این دوستم چه باید کنه که بتونه معافیت دانشجویی بگیره؟خواهشا بگید

  1. سلام . در صورتی که فرد دیپلم را در ۲۰ سالگی اخذ کند ابتدا باید خدمت وظیفه را انجام دهد و بعد برای تحصیل در دانشگاه اقدام کند متاسفانه قبل از گذراندن دوره سربازی امکان دریافت معافیت تحصیلی وجود ندارد.

 18. سلام من متولد ۷۶ و وردی ۹۶ در مقطع کارشناسی پیوسته هستم و این مقطع در ۵ سال به اتمام رسوندم یعنی خرداد ۱۴۰۱ می خواستم بدونم بنده یک سال معافیت تحصیلی دارم تا در کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنم
  ( بنده یک سال برای کنکور کارشناسی از معافیت تحصیلی استفاده کرده ام)

  1. سلام. پس از اخذ مدرک کارشناسی ( طبق تاریخ فارق التحصیلی) یکسال وقت دارید تا برای اعزام به خدمت اقدام کرده با در مقطع بالاتر در دانشگاه پذیرش بگیرید

 19. سلام وقت بخیر، من تاریخ ۲۳تیر۱۴۰۰ از کارشناسی فارغ التحصیل شدم،الان برای شرکت در ازمون ارشد ک تیر برگزار میشه و جواباش شهریور میاد،۳ماه از فرصت یکسالم میگذرع،الان باید برا حل این مشکل چیکار کنم؟راهی هست یا نمیتونم اصلا ارشد شرکت کنم

 20. سلام وقت بخیر، من تاریخ ۲۳تیر۱۴۰۰ از کارشناسی فارغ التحصیل شدم،الان برای شرکت در ازمون ارشد ک تیر برگزار میشه و جواباش شهریور میاد،۳ماه از فرصت یکسالم میگذرع،الان باید برا حل این مشکل چیکار کنم؟راهی هست یا نمیتونم اصلا ارشد شرکت کنم

 21. سلام وقت بخیر من امسال فارغ‌التحصیل می‌شوم و اگه بخوام سال بعد کنکور بدم تقریبا یک ماه قبل آزمون کنکور سنم به ۲۰ سال تمام میرسه میخواستم بدونم تا زمان اعلام نتایج و انتخاب رشته شامل معافیت میشیم یا نه ؟

  1. سلام من دانشجوی کارشناسی پیوسته پیام نور هستم و تا ۳۱ ۶ ۱۴۰۲معافیت تحصیلی دارم ، و من بخاطر پذیرفته شدن در دانشگاه روزانه واحد زیادی را پاس نکرده ام، اگر من بخوام برای کنکور ۱۴۰۲آماده شوم مشکلی از نظر نظام وظیفه پیش نمیاد و دانشگاه روزانه بعد از قبولی به من اجازه تحصیل و تمدید معافیت تحصیلی میدهند ، ممنون میشم راهنمایی کنید.

   1. سلام. در صورتی که تا کنون از رشته تحصیلی خود انصراف نداده آید باید پیش از اتمام ترم ۸ انصراف از دانشگاه را ثبت کنید تا مجددا برای شما معافیت تحصیلی صادر شود.

 22. سلام
  من پارسال از دانشگاه انصراف دادم و از معافیت یک ساله استفاده میکنم. اگر امسال دوباره دانشگاه ثبت نام کنم و از معافیت تحصیلی استفاده کنم، میتونم دوباره در کنکور شرکت کنم؟ و در صورت قبولی مشکلی برای ثبت نام در دانشگاه جدید پیش نمیاد؟
  با تشکر

  1. باسلام باتوجه به اینکه شما یکبار انصراف دادید دیگر نمیتوانید انصراف دهید پس امکان پذیر نمیباشد

   1. سلام وقت بخیر
    بنده کارشناسی ارشد هستم سال ۹۷ وارد دانشگاه شدم، و سی ویک شهریور ۱۴۰۰ فارغ التحصیل شدم ، میخواستم بدونم الان تا کی وقت دارم دفترچه پست کنم یا برای من تا الان غیبت ثبت شده؟

 23. سلام، من دانشجوی مهندسی شیمی هستم ، حدودا ۲ ترم اصلا نخوندم، یعنی واحدی پاس نکردم،میخواستم بدونم اگر درسم طی ترم های باقی مانده تمام نشود چی می‌شود؟؟

 24. سلام ببخشید من ۳۱شهریور ۱۴۰۰ دیپلم گرفتم و پشت کنکوری هستم معافیت تحصیلی هم از مدرسه نگرفتم رفتم نظام وظیفه گفتن که بعد از فارغ التحصیلی ۱سال وقت داری .اگه من نوبت شبانه در کنکور۱۴۰۱ قبول شم چه جوری میشه . باید سربازی برم یا معافیت میتونم بگیرم

  1. سلام خدمت شما،درصورتی که نتایج انتخاب رشته قبل از شهریور ۱۴۰۱ منتشر شود میتوانید با برگه قبولی دانشگاه به پلیس+۱۰مراجعه کنید و درخواست معافیت تحصیلی بدهید.

 25. سلام من یه بار از پیام نور انصراف دادم و امسال فرهنگیان قبول شدم و الان تحصیل می کنم و تا سال ۱۴۰۴فارغالتحصیل خواهم شد و تا ۱۴۰۵ معافیت تحصیلی دارم ایا بعد از فارغ التحصیلی می توانم کنکور سراسری شرکت کنم ودر صورت قبولی پزشکی بخوانم

 26. با سلام من از یک ترم سنوات ارفاقی در ارشد استفاده کردم سقف تا اخر شهریور بود ولی من یه نیمسال تمدید کردم و دد تاریخ ۲۱ بهمن فارق التحصیل شدم خواستم بدونم من وارد فاز غیبت که نشدم ؟

  1. سلامم من متولد ۱۳۸۱/۴/۱۲ هستم من دیپلم رو ۱۴۰۰ دی ماه چند ماه پیش گرفتم بعد معافیت تحصیلی هم نبردم آیا تا الان اظاف خوردم

 27. با سلام، می‌خواستم بپرسم من در مقطع کارشناسی در ترم ۱۲ فارغ‌التحصیل می‌شوم می‌توانم در کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم و در پاییز آتی در مقطع ارشد را شروع کنم؟ با تشکر.

 28. سلام وقت بخیر من متولد۱۳۸۰/۱۰/۲۳ هستم و دی ماه دیپلمم رو گرفتم الان میتونم دانشگاه ثبت نام کنم؟یا باید برای سربازی اقدام کنم؟

 29. سلام من معافیت تحصیلیم آخربرج۶تموم شده یک ترم بدون معافیت تحصیلی درس خوندم میتونم الان برم معافیت بگیرم ؟

  1. سلام من یه بار از پیام نور انصراف دادم و امسال فرهنگیان قبول شدم و الان تحصیل می کنم و تا سال ۱۴۰۴فارغالتحصیل خواهم شد و تا ۱۴۰۵ معافیت تحصیلی دارم ایا بعد از فارغ التحصیلی می توانم کنکور سراسری شرکت کنم ودر صورت قبولی پزشکی بخوانم

 30. سلام من ترم ۱۲کارشناسی پیوسته هستم این ترم درسم تموم میشه موقع انتخاب واحدتعدادسنوات باقیماندم یک بود ومشکلی نداشتم الان ازسایت سخام دیدم که معافیتم تا آخربرج ۶بود یه ترم بدون معافیت خوندم این ترمم انتخاب واحدموکردم بدون این که معافیت بگیرم فکرمیکردم اتومات برام زدن الان میتونم برم معافیت بگیرم بهم میدن؟

 31. سلام وقت بخیر بنده تا سال ۱۴۰۱ تیر ماه مهلت استفاده از سنوات یکساله بعد فارغ التحصیلی دارم مقطع کارشناسی تموم کردم و برای ارشد تیر ماه کنکور دارم اگه قبول بشم و برم ارشد بخونم رشته حقوق خصوصی چند سال معافیت تحصیلی بهم میدن ؟؟

 32. سلام من متولد ۷۶ هستم و ورودی سال ۹۴ کارشناسی پیوسته ولی درسم توی ۴ سال تموم نشد و شهریور ۱۴۰۱ فارغ التحصیل میشم و وضعیتمو که استعلام کردم نوشته بود معافیت تحصیلی دارم ایا میتونم شهریور ۱۴۰۱ که فارق التحصیل شدم یکسال برای کنکور بخونم و کنکور ارشد ۱۴۰۲ رو شرکت کنم یا خیر

  1. سلام وقت بخیر ببخشید من قبلا از مهندسی شیمی دانشگاه دولتی انصراف زدم بعد دوباره کنکور دادم رفتم فرهنگیان امسال لیسانس میگیرم و فارغ التحصیل میشم و تا شهریور ۱۴۰۲ معافیت دارم اگه کنکور بدم و پزشکی یا دندونپزشکی قبول شم چون مقطع دکتراس مشکلی از بابت معافیت ایجاد نمیشه؟

 33. سلام من متولد۱۳۸۲/۱/۱۴ هستم در خرداد ۱۴۰۰دیپلم گرفتم آیا در تیر۱۴۰۱ می توانم مجدد کنکور بدهم

 34. سلام وقتتون بخیر من کلاس دوازدهم هست الان در ترکیه هستم و از طریق سامانه شاد درس رو پیگیری میکنم معاف از خدمت هستم به واسطه کفالت مادرم آیا میتونم به یک وکیل وکالت تام بدم تا ایشون غیر حضوری برای معافیت تحصیلی بگیره امکانش هست غیر حضوری معافیت تحصیلی بدن بهم از طریق وکیل؟

 35. سلام من یک بار درخواست افزایش سنوات دادم ولی نتوانستم درسم را تمام کنم این ترم هم درخواست دادم ولی چون ۲۶ واحد برایم مانده .معافیت تحصیلی برایم صادر نشد و آموزش دانشگاه گفتن که باید برم سربازی حالا میخواستم بپرسم آیا میشود یک معافیت تحصیلی به اندازه ۲۰ واحد بگیرم فقط بخاطر اینکه سربازیم را عقب بندازم؟ یا اینکه بعد از اتمام سنوات چقد فرصت دارم تا برای خدمت اقدام کنم ؟اگر ۳ ماه بعد اتمام معافیت اقدام کنم مشمول اضافه خدمت میشوم؟

  1. سلام باتوجه به اینکه آموزش دانشکده مجوز تمدید سنوات را صادر نکرده ، بعد از پایان سنوات باید برای پست دفترچه اقدام کنید.

 36. سلام من فارق التحصیل لیسانس در بهمن ١۴٠٠ هستم خواستم ببینم با توجه به مهلت یک ساله بعد از فراغت من تا بهمن سال ١۴٠١ فرصت دارم ایا میتونم برای ارشد اردیبهشت سال ١۴٠١ شرکت کنم قابل ذکره معافیت تحصیلی من تا ١۴٠٢ بوده و از هـیچ سنواتی استفاده نکردم و لیسانسو ٣ ساله گرفتم و سنمم مرداد سال ١۴٠١ میشه ٢۴

 37. من دانشجوی کارشناسی هستم و سال آینده بهمن ماه فارغ التحصیل میشوم.به خاطر مرخصی که گرفتم، پایان تحصیلم میفته نیم سال اول سال پنجم.برای سربازی باید چه کار کنم؟چون میخواهم برای ارشد شرکت کنم.معافیت کارشناسی هم ۵ ساله هست.ایا بعد از این ۵ سال ۱ سال دیگر برای کنکور دادن فرصت دارم یا باید در همان سال قبول شوم؟

  1. سلام اگر در سنوات مجاز پنج ساله فارغ التحصیل شوید بعد از اتمام تحصیل یکسال مهلت دارید وارد غیبت نشوید و ادامه تحصیل دهید.

 38. سلام ، وقت بخیر
  سوالی داشتم مبنی بر اینکه ؛ اگر تا به حال از تحصیل در دانشگاه انصراف نداده باشم و ضمن اینکه در مقطع کارشناسی پیوسته هستم ، تاریخ ورودم به دانشگاه سال ۹۸ بوده و طبق تاریخی که نظام وظیفه برام در سایت برای معافیت تحصیلی لحاظ کرده تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۳ هستش ، میخواستم بدونم که من اگر از رشتم انصراف بدم و یک رشته ی دیگه بخوام بخونم بهم معافیت تحصیلی مجدد داده میشه ؟؟ ضمن اینکه انصرافم در همین سنوات مجاز باشه ،،، اما مطلبی که هست اینه که من بیشتر از ۱۰۰ واحد پاس کردم تا اون موقع که بخوام انصراف بدم و فقط چند واحد تا پایان لیسانس مونده ، دراین شرایط اگر انصراف بدم ، برای تحصیل در رشته جدید بهم معافیت تحصیلی مجدد ، داده میشه ؟؟؟ ممنونم اگر پاسخگو باشید.

  1. سلام من دانشجوی کارشناسی هستم و چهار ترم رو خوندم و فقط ۱۰ واحد از درسم مونده و نتونستم به علت یک سری مشکلات به دانشگاه رفته و اون ۱۰ واحد رو پاس کنم و الان دانشگاه من رو دانشجوی اخراجی زده سوالم اینه که بعد از تعصفه با دانشگاه با مدرک لیسانس اخراجی به خدمت اعزام میشم یا باید مدرک فوق دیپلم رو به پلیس +۱۰ برای اعزام بدم.

   1. باسلام باتوجه به ده واحد باقی مانده شما فارغ التحصیل لیسانس نشده اید پس مدرک قبلی ارائه داده میشود

  2. ببخشید من قبلا از مهندسی شیمی دانشگاه دولتی انصراف زدم بعد دوباره کنکور دادم رفتم فرهنگیان امسال لیسانس میگیرم و فارغ التحصیل میشم و تا شهریور ۱۴۰۲ معافیت دارم اگه کنکور بدم و پزشکی یا دندونپزشکی قبول شم چون مقطع دکتراس مشکلی از بابت معافیت ایجاد نمیشه؟

 39. سلام من متولد ۱۳۸۱/۲/۱۱ و دیپلم رو برج چهار نود و نه گرفتم و معافیتم تا برج دو ۱۴۰۱ هستش.الان رفتم دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و دانشجو محسوب میشم.واسه معافیتم چیکار باید کنم؟

 40. سلام
  من سال ۹۹ کارشناسی قبول شدم و نظام وظیفه ۵ سال معافیت تحصیلی داده، الان بعد دو سال میخوام از رشته قبلی انصراف بدم و کنکور شرکت کنم برای یه رشته دیگه و فقط ۳ سال از معافیت تحصیلی من مونده. اگه دانشگاه قبول بشم، نظام وظیفه و دانشگاه قبول میکنن که یک سال بیشتر معافیت تحصیلی داشته باشم که ۴ سال برای کارشناسی درس بخونم؟ یا در صورت قبولی کنکور اجازه ثبت نام دانشگاه رو دارم؟
  ممنون

 41. سلام من متولد ۷۰هستم. سال ۹۵ کارشناسی ارشد مکانیک تبدیل انرژی دانشگاه علم و صنعت قبول شدم. تمام واحد های تئوری را پاس کردم و فقط پایان نامه ام باقی مانده متاسفانه اقدام نکردم و الان میخوام پایان نامه دفاع کنم نیاز به راهنمایی دارم. معافیت تا ۹۸ داشتم الان چجوری میتونم دفاع از پایان نامه انجام دهم؟ ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

 42. سلام من کارشناسی پیوسته میخونم .
  بعد سه ترم تغییر رشته دادم توی همون دانشگاه (انصراف نه)
  توی برگه ای که همون شروع دانشجویی به پلیس + ۱۰ تحویل دادم رشته قبلیم زده و تا۱۴۰۳ اعتبار داره
  میخواستم بدونم الان که رشتم عوض شده کار خاصی باید کنم؟

 43. سلام.
  بنده دانشجوی کارشناسی دانشگاه دولتی ورودی مهر ۹۸ هستم. بنده در ۸ ترم لیسانسم را میگیرم. یعنی تا خرداد ۱۴۰۲ مدرکم را میگیرم. من میتوانم بعد از گرفتن مدرک, یکسال بمونم و دوباره برای کنکور کارشناسی سال ۱۴۰۳ شرکت کنم و بعد از اومدن رتبه دوباره در دانشگاه ثبت نام کنم؟
  اگر یکسال معافیت دارم و میتوانم این کار را بکنم یعنی دقیقا تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۳ معافیت دارم؟
  اگر ثبت نام دانشگاه تاخیر خورد و ثبت نام داخل مهر ۱۴۰۳ صورت گرفت من باید برم سربازی و نمیتوانم دانشگاه ثبت نام کنم؟
  خیلی ممنون از سایت شما

 44. سلام وقتتو بخیر من زمانی که ۱۸سالم بود معافیت تحصیلی دیپلم گرفتم،یکسال اقدام نکردم برای ثبت نام برای دانشگاه،ولی ازمدت معافیتم تا ۶ماه دیگه باقی مونده،الان میخوام اقدام کنم برای ثبت نام برای دانشگاهم،میتونم معافیت بگیرم،ممنون میشم راهنماییم کنید

 45. سلام من دانشجوی کارشناسی برق سال ۹۵ هستم و دوباره کنکور سال ۹۶ رو شرکت کردم و دانشجوی معماری فردوسی مشهد هستم میخواستم بپرسم من میتونم از دانشگاهم انصراف بدم و ادامه کارشناسی ام رو در دانشگاه آزاد بگذرونم ؟ متولد خرداد ۷۷ هستم

  1. سلام درکل مقاطع تحصیلی فقط یکبار حق انصراف و تحصیل مجدد را دارید، به دلیل استفاده از انصراف خود ،اگر باردوم انصراف دهید امکان ادامه تحصیل ندارید.

   1. سلام من یه بار از پیام نور انصراف دادم و امسال فرهنگیان قبول شدم و الان تحصیل می کنم و تا سال ۱۴۰۴فارغالتحصیل خواهم شد و تا ۱۴۰۵ معافیت تحصیلی دارم ایا بعد از فارغ التحصیلی می توانم کنکور سراسری شرکت کنم ودر صورت قبولی پزشکی بخوانم

 46. سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم برا اینکه ایست خدمتی بگیرم بعد فرستادن دفترچه میتونم تودانشگاه بدون کنکورپیام نور ثبت نام کنم
  خودم دیپلم انسانی دارم

  1. بله بعد از پست دفترچه میتوانید در دانشگاه با سوابق تحصیلی ثبت نام کرده و با برگه قبولی به نیروی انسانی پادگان مراجعه کرده و درخواست ایست خدمت و معافیت تحصیلی دهید.

 47. سلام وقت بخیر
  من امسال دوازدهم هستم در رشته علوم انسانی، و میخوام امسال کنکور ۱۴۰۱ را ندم وپشت کنکور بمونم ومعافیت تحصیلی هم گرفتم آیا میتونم کنکور ۱۴۰۲رابدم یا باید امسال هم بدم تا بتونم سال بعدی شرکت کنم
  ممنون میشم جواب بدید

 48. سلام
  من متولد ۷۶ هستم و ورودی مهر ۹۵ .. این بهمن ما ترم ۱۲ ام هستم که سنوات رو تمدید کردن. من برای ارشد باید مهر ۱۴۰۱ حتما ثبت نام کنم یا آیا فرصت دارم؟ دانشگاه پرسیدم گفتن که بعد ترم ۱۲ باز ۱ سال فرصت داریم که کنکور بخونیم سال بعدش ارشد شرکت کنیم. این درسته؟

 49. سلام من دیپلممو خرداد۱۴۰۰گرفتم ومعافیتم تا ۱اردیبهشت۱۴۰۱اعتبارداره الان من چیکارکنم تابتونم کنکور۱۴۰۱شرکت کنم

 50. سلام من معافیت تحصیلی ۳ماه که تموم شده ولی یه تجدید دارم میتونم به مدت ۶ماه معافیت بگیرم؟؟

 51. سلام ببخشید من الان ۷ روز دیگه ۱۸ سال تمام میشه و کلا بلا تکلیف موندم از مدرسه احتمالا پرونده روبگیرم اما خودم میخوام درس بخونم کلاس دوازدهم هستم متاسفانه به علت بی احترامی به معلم کردم و مدرسه نمی‌پذیرد منو آیا باید برم سربازی؟ نمیشه باشم اول مهر برم مدارس بزرگ سالان ادامه بدم

  1. سلام دوست عزیز درصورتی که مدرسه بزرگسالان ثبت نام کنی تا ۲۰ سال تمام مهلت خواهی داشت

 52. سلام خسته نباشید من در سال ۹۹ معافیت تحصیلی در مقطع کارشناسی پیوسته در دانشگاه آزاد رو گرفتم سوالم اینه که اگر در کنکور۱۴۰۱ قبول بشم آیا میتونم در مقطع کارشناسی معافیت جدید بگیرم یا باید با همون معافیت قبلی ادامه بدم؟

  1. سلام درصورت قبولی در کنکور ۱۴۰۱، از دانشگاه کنونی انصراف داده و با برگه قبولی در پلیس+۱۰ درخواست معافیت تحصیلی جدید میدهید،البته در تمام مقاطع تحصیلی فقط یکبار امکان انصراف هست.

 53. سلام خسته نباشید. من تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۳۰ فراغ التحصیل مقطع کارشناسی شدم و از دانشگاه یک نامه گرفتم گفتند اینو ببر پلیس +۱۰٫ ولی مسئول پلیس +۱۰ گفت که نیازی به این نامه نیست شما ۱ سال وقت دارید اعزام شید. میخواستم بدونم نیازی به ثبت تاریخ فارغ التحصیلی داخل سایت نیست؟ مشکلی پیش نمیاد؟

  1. سلام. خیر تاریخ فارغ‌التحصیلی با توجه به مدرک تحصیلی قابل دسترسی می‌باشد و نیازی به ثبت آن در سامانه نیست.

 54. سلام ببخشید من کاردانی فوریت میخونم بعد دارم برا کنکور دوباره میخونم قبلا هم پیام نور بودم انصراف دادم رفتم فوریت آیا میتونم بعد از گرفتن کاردانی و قبولی در کنکور دوباره برم دانشگاه یا باید برم سربازی
  خدا قوت به تیم مشاورهاتون خیلی ممنون از زحماتتون

  1. سلام. شما در طول تحصیل صرفاً یکبار. میتوانید از تحصیل انصراف داده و مجددا برای تحصیل در همان مقطع معافیت تحصیلی دریافت کنید بنابراین پس از. فارق التحصیلی یا انصراف از کاردانی فوریت یکسال وقت دارید برای اعزام به خدمت دفترچه را پست کنید و تا سپری نشدن دوره خدمت نمیتوانید ادامه تحصیل دهید.

 55. سلام
  متولد سال ۷۹هستم نظام قدیم رشته تجربی_
  سال ۹۸از رشته ی کارشناسی پیوسته مهندسی پزشکی انصراف دادم و وارد رشته کاردانی ناپیوسته برق و فارغ‌التحصیل شدم بعد امسال در مقطع کارشناسی ناپیوسته برق در حال تحصیل هستم
  اگر برای کنکور تجربی۱۴۰۱با استفاده از مدرک دیپلم ثبت نام کنم در صورت قبولی در رشته دکترای پیوسته امکان صادر شدن معافی تحصیلی هست یا نه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام. خیر متاسفانه شما یکبار از دانشگاه انصراف داده آید و مجاز به دریافت مجدد معافیت تحصیلی نیستید.

 56. سلام من رشته زیست شناسی درس میخونم و به دلیل پرداخت نکردن شهریه از دانشگاه اخراج شدم و معافیت تحصیلی دانشگاهم تا ۱۴۰۵هستش،خواستم بدونم الان من بخوام مرداد دوباره یه دانشگاه دیگه ثبت نام کنم و قبول شم مشکلی پیش نمیاد؟تکلیف معافیت دانشگاه قبلیم چی میشه؟

  1. سلام وقت بخیر خیری موردی پیش نخواهد امد فقط باید برای معافیت جدید اقدام کنید تا صادر شود .

 57. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی ترم ۳ علوم آزمایشگاهی سراسری هستم و تا آخر شهریور ۱۴۰۴ معافیت تحصیلی دارم و می خوام به رشته پزشکی همان دانشگاه تغییر رشته بدم ولی قبلا یه بار از دانشگاه پیام نور برا رفتن به دانشگاه سراسری انصراف دادم .
  الان اگه تغییر رشته بدم مشکلی در معافیت تحصیلی ام پیش میاد؟ ( معافیت تحصیلی ام برای لیسانس پزشکی پیوسته رشته علوم آزمایشگاهی صادر شده )

  1. سلام وقت بخیر شما میتوانید اقدام کنید و پس از اینکه مشغول به تحصیل شدید مورد معافیت تحصیلی را پیگیری و برای پزشکی تغییر دهید .

   1. سلام وقت بخیر ببخشید من یکبار از دانشگاه دولتی انصراف زدم و الان فرهنگیان درس میخونم آیا میشود بعد از فارغ التحصیل شدنم دوباره کنکور تجربی بدم واسه پیراپزشکی تا شهریور ۱۴۰۲ هم معافیت تحصیلی دارم آیا دوباره معافیت تحصیلی میدن اگه دانشگاه دولتی قبول شم؟

   2. سلام مشاور عزیز
    من دانشجوی مهندسی معماری بودم ۱۳۶ واحد را پاس کردم فقط پایان نامه را ارائه ندادم ورودی سال ۸۸ بودم.

    کلا نرفتم الان تکلیفم چیست؟ ایا دانشگاه پیام نور به من اجازه میدهد برم دفاعم را بکنم؟

    1. سلام وقت بخیر اگر مشکل نظام وظیفه نداشته باشید بله . برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس حاصل فرمائید .

 58. سلام
  من فارغ تحصیل کارشناسی ناپیوستم
  تا برج ۱۱ امسال معافیت داشتم الانم کنکور ثبت نام کردم ولی کنکور سال دیگس اگه کنکور بدمک قبول بشم سال دیگه خواستم ببینم عیبت میخورم؟؟؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر خیر در فرجه هستید و بعد هنگام دریافت معافیت تحصیلی این مدت را باید موجه کنید

 59. سلام
  من دانشجوی ترم ۱۰ هستم و خرداد یا اردیبهشت ۱۴۰۱ فارغ التحصیل میشم
  خواستم بدونم آیا میتونم در کنکور ارشد ۱۴۰۲ شرکت کنم؟؟
  آیا تا یک سال پس از فارغ التحصیلی مهلت داریم که بریم دانشگاه؟
  ممنون

 60. خسته نباشید؛ من درمقطع کارشناسی پیوسته درحال حاضر دنبال کارهای فارغ التحصیلی هستم ودرسم رو در۱۳ ترم تمام کردم یعنی از۳ ترم سنوات ارفاقی استفاده کردم و الان هم تا آخر بهمن ماه سنوات تحصیلی دارم، میخوام بدونم چه مدت زمان فرصت دارم تا خودم رو به نظام وظیفه معرفی کنم آیا اون یک سال مدت زمان بعد اتمام تحصیل شامل من هم میشه؟ ممنون میشم پاسخ بدید باتشکر.

  1. سلام وقت بخیر خیر
   شما میتوانید در سایت وظیفه پلیس تاریخ انقضا معافیت تحصیلی خود را ببینید

   1. سلام خسته نباشید. من تغییر رشته دانش‌گاه آیا باید کار خاصی انجامبدم واسه معافیتم؟چون چنتا واحد از رشته جدیدم عفبم، و اینکه چجوری وضعیت معافیتم مطلع بش

 61. سلام من ۵روزدیگه مدرک فوق دیپلم رومیگیرم رشته تحصیلی ام حسابداریه، من ازکنکور جاموندم برای ورود به کارشناسی حالا اساتید میگن باید توی کنکور۱۴۰۱ شرکت کنی ودرصورت قبولی وارد دانشگاه شوی حالا میخواستم بدونم میتونم ازمعافیت ۱ساله استفاده کنم که ازمهر۱۴۰۱ وارددانشگاه شوم یاخیر

  1. سلام اگر در سنوات مجاز فارغ التحصیل شده اید، از تاریخ آخرین امتحان به مدت یکسال مهلت دارید وارد غیبت نشوید و ادامه تحصیل دهید.

 62. سلام من دانشجوهستم والان فوق دیپلم رو۴روزدیگه میگیرم، و رشته تحصیلی من حسابداری است ، حالا به علت مشکل هایی نتونستم درکنکور شرکت کنم وترم بهمن روبرای کارشناسی بخونم حالایکی ازاساتید گفت که دفتر چه سال ۱۴۰۱ روبگیر ودرکنکور شرکت کن ودرصورت قبولی ازمهر به دانشگاه برم برای کارشناسی بخونم، حالا میخواستم بدونم توی این مدت یعنی ازبهمن ۱۴۰۰ تاشهریور ۱۴۰۱غیبت سربازی نمیخورم، اخه شنیدم میگن اززمانی که مدرک فوق دیپلم رومیگیرم تا۱سال معافیت دارم یعنی من الان بهمن فوق دیپلم روگرفتم یا بهمن سال۱۴۰۱ معافیت دارم؟
  سپاسگذارمیشم راهنماییم کنید

  1. سلام اگر در سنوات مجاز فارغ التحصیل شده اید، از تاریخ آخرین امتحان به مدت یکسال مهلت دارید وارد غیبت نشوید و ادامه تحصیل دهید.

 63. سلام وقت بخیر.
  بنده در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ از دانشگاه پیام نور برای بار اول انصراف داده و قصد شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۱ را دارم، با توجه به اینکه اگه کنکور قبول بشم تاریخ شروع به تحصیل از ۱۴۰۱/۰۷/۰۱ خواهد بود و یه جورایی لب مرزی میشه، وارد غیبت یا مشکلی پیش میاد؟
  و این را هم اضافه کنم که یک بار در سال۹۹ بخاطر تعویغ و کرونا برگ آماده به خدمت آذر دریافت کردم ولی به دلیل قبولی دانشگاه پیام نور لغو شد، نمیدونم این همون ایست خدمت حساب میشه؟ اگه ایست خدمت حساب بشه الآن تکلیفم چیه، آیا مهلت یکساله سر جاشه یا نه؟
  ببخشید که طولانی شد خیلی ممنونم میشم لطفا جواب بدید اصلا برای درس خوندن تمرکز ندارم!!!

  1. سلام وقت بخیر. بله برای شما ایست خدمتی لحاظ شده به دلیل آنکه برگه اعزام را داشته اید و خیر یکسال فرجه شما دیگر وجود ندارد بلافاصله پس از قبولی باید درخواست معافیت تحصیلی مجدد را کرده تا بتوانید ادامه تحصیل دهید و تا آن زمان از دانشگاه قبلی خود خارج نشوید تا مشمول و غیبت بخورید .

 64. با سلام
  من ترم ۱۱ کارشناسی مهندسی متالورژی هستم و ان شاالله این ترم تموم میشه درسم. میخواستم بدونم که آیا بعد از گرفتن لیسانس از یک سال معافیت تحصیلی برخوردار هستم یا خیر؟
  لطفا کمکم کنید که بدونم باید چیکار کنم

  1. سلام بله بعد از آخرین امتحان شامل یک سال مهلت برای ادامه تحصیل یا آمادگی سربازی میشوید.

 65. سلام وقتتون بخیر
  من تاریخ فارغ‌التحصیلی کارشناسی ام ۲۹ بهمن ۹۹ خورده ارشد قبول شدم ولی هنوز درخواست معافیت ندادم
  می خواستم بدونم الان غیبت خوردم؟

  1. سلام اگر برگه قبولی ارشد قبل از تاریخ ۲۹ بهمن ۱۴۰۰ است ، با برگه به پلیس+۱۰ مراجعه کرده و درخواست معافیت تحصیلی دهید.

 66. سلام خسته نباشید من متولد ۷۹ و مهر ۹۸ برای دریافت معافیت دانشگاه ازاد ثبت نام کردم و تا ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ معافیت دارم. میتونم کنکور ۱۴۰۱ ثبت نام کنم؟

  1. سلام. پس از دریافت یک مدرک تحصیلی به عنوان مثال مدرک کاردانی مجددا برای لیسانس پیوسته یا مقطع کاردانی برای شما معافیت تحصیلی صادر نمی‌شود شما تنها میتوانید برای دریافت معافیت تحصیلی در مقطع کاردانی به کارشناسی اقدام کنید.

   1. سلام ، اگر قبولی در مقطع بالاتر باشه ، مثلا دکتری پیوسته پزشکی چطوردر اون صورت ؟

    1. سلام وقت بخیر
     اولین شرطی که دانشجویان باید از آن برخوردار باشند، این است که فرد بتواند در مدت زمان سنوات ارفاقی فارغ التحصیل شود. یعنی میزان واحدهای وی به اندازه ای باشد که فرد بتواند در مدت زمان معینی آن ها را به اتمام برساند.
     اگر دانشجو یا دانش آموز دارای شرایط تمدید معافیت تحصیلی باشد، می تواند از تسهیلات تمدید مهلت سنوات تحصیلی برای ادامه تحصیل خود استفاده کند. مدت زمان تمدید معافیت تحصیلی در هر مقطع تحصیلی یک سال می باشد .

 67. سلام وقتتون بخیر ، امیدوارم ایام به کام باشه !
  من تا ١٨ سالگیم نتونستم دیپلم بگیرم و بهم گفتن تا قبل از بیست سالگی میتونی دیپلم بگیری و بهم دو سال معافیت تحصیلی دادن و باز هم نتونستم دیپلم بگیرم ! من متولد ۴ بهمنه سال ٨٠ هستم و ۴ بهمن که دیروز بود ببست سالم تکمیل شد و وارده بیست و یک سالگی شدم ، میخواستم ببینم الان تا کی میتونم برای دفترچه سربازی اقدام کنم که غیبت نخورم ؟
  و سوال دومم اینکه اگر قبل از اعزام به سربازی دیپلم بگیرم و غیبت نداشته باشم در صورته قبولی در دانشگه دولتی درحین خدمت میتونم ایست خدمت بزنم ؟

  1. باسلام باتوجه به شرایط سنی بعد از ۲۰سال تمام شما فقط ۶ ماه فرصت تعیین وتکلیف خواهید داشت بله درصورت نداشتن غیبت میتوانید درحین خدمت ایست بزنید

 68. سلام خسته نباشید من متولد ۱۳۸۱/۳/۱ هستم دانش آموزان هنرستان فنی

  برای من در سال ۱۳۹۹/۳/۲۱ از مدرسه ابلاغ کردند که به پلیس +۱۰ مراجعه کنم جهت کسب معافیت تحصیلی

  اکنون من ۱۹ سال و ۸ ماه سن دارم و مدرک دیپلم من دو روز دیگر داده میشود ولی به من اطلاعی ندادند که دوباره برای معافیت تحصیلیم به پلیس +۱۰ برم و اقدام کنم میخواستم بدونم ایا من ممکنه غیبت بخورم؟ چون به من اطلاعی ندادند از طرف مدرسه ایا من تا ۲۰ سالگی وقت دارم یا غیبت میخورم چون من قرار است برای معافیت دائم اقدام کنم غیبت خورن من مشکل میشود ممنون اگر راهنمایی بکنید

 69. من دانشجوی ارشد ناپیوسته هستم که تا پایان بهمن امسال سنوات قانونی(۳ سال) دارم و در حال انجام پایان نامه‌ام. از طرفی پذیرش دانشگاه از خارج کشور تو مقطع ارشد رو هم دارم و می‌خوام در خارج ارز کشور در مقطع ارشد مجددا تحصیل کنم. با توجه به توضیحات باید انصراف بدم اما راهی هست که هم مدرک دانشگاه ایرانم رو بگیرم و هم درسم رو در خارج از کشور شروع کنم؟

   1. سلام‌خسته نباشید من بهمن ۹۶ وارد دانشگاه شدم و ۳بار سنوات گرفتم یعنی من ۱بار دستم‌شکست واسه امتحانات نتونستم برم..دوبار من معافیت تحصیلی گرفته بودم بعدا که من باید ۴۰۰مراد فارغ میشدم بع علت۱۱واحد موندن تا ۴۰۰/۱۱/۳۰بار سوم‌ نعافیت تحصیلی داد بدون اینکه بگه نمیتونی بجز۲بار معافیت تحصیلی بگیری..الان‌من چیکار کنم‌ ممنون‌میشم کمکم‌کنید

  1. سلام من معافیت تحصیلیم آخربرج۶تموم شده یک ترم بدون معافیت تحصیلی درس خوندم میتونم الان برم معافیت بگیرم ؟

 70. سلام
  من ۲۴ سالمه و تا پایان ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی تو مقطع لیسانس دارم
  اما تو این بازه نمیتونم درسمو تموم کنمو نیاز دارم یک الی دو ترم سنوات مازاد بگیرم
  ایا ممکنه این اتفاق برام بیفتهو سنوات مازاد بگیرم؟؟
  چون بعد از دوسال مصدومیت دارم برمیگردم به فوتبال به شدت نیاز به این دارم که سربازیم حداقل یکسال عقب بیفته وگرنه هم فوتبالم هم تمام زندگیم بهم میریزه خواهش میکنم راهنماییم کنید ..

  1. برای مقطع کارشناسی حداکثر ده ترم وقت دارید برای بیشتر از آن با توافق در دانشگاه و نظام وظیفه سنوات ارفاقی به شما تعلق خواهد گرفت

 71. سلام
  سوال داشتم اینکه معافیت تحصیلی من برای کارشناسی ۵ سال است اگر در طی ۵ سال نتوانم کارشناسی تمام کنم میتونم معافیت تحصیلیم تمدید کنم؟

  1. سلام درصورت تشکیل کمیسیون و موافقت نظام وظیفه ارفاقی ترم بعد به شما اعطا میشود

   1. سلام ، من دانشجوی کارشناسی پیوسته هستم.تا الان ۴ بار معافیت تحصیلیمو تمدید کردم.آیا قانونا راهی داره برای بار پنجم هم تمدیدش کنم ؟ نظام وظیفه ی شهر من اصلا جواب درستی بهم نمیده

   2. سلام من متولد ۱۳/۲/۱۳۸۲.۳ماهه دیگه ۱۹ سالم میشه و الان حوزه علمیه درس میخونم میخواستم بدونم که اگه الان از حوزه انصراف بدم و برم یه رشته دیگه که یه ساله بهم دیپلم بدن یعنی با بزرگسالان شرکت کنم باید اول برم سربازی

  2. سلام، من فروردین ۱۴۰۰ ۱۸ساله شدم و مشغول تحصیل بودم، دیپلم رو دی ماه ۱۴۰۰ گرفتم و برای بهمن ۱۴۰۰دانشگاه قبول شدم، پلیس +۱۰ بهم معافیت تحصیلی نداد گفت باید بری نظام وظیفه. حالا من میتونم برم دانشگاه و بهم معافیت تحصیلی میدن؟

 72. سلام خسته نباشین من متولد هفت چهار هشتادم تا شهریور هزارچهارصد من موفق به دیپلم گرفتن شدم که بیستو هفت مهر دیپلمو دادم ثبت نام کردم دانشگاه قبول شدم الان که ورودی بهمن شدم معافیت تحصیلی نمیدن بهم باید چیکار کنم پلیس +۱۰هم رفتم بازم نمیدن

 73. سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی ارشد ناپیوسته هستم که تا پایان بهمن امسال سنوات قانونی(۳ سال) دارم و در حال انجام پایان نامه‌ام. از طرفی پذیرش دانشگاه از خارج کشور تو مقطع ارشد رو هم دارم و می‌خوام در خارج ارز کشور در مقطع ارشد مجددا تحصیل کنم. با توجه به توضیحات باید انصراف بدم اما راهی هست که هم مدرک دانشگاه ایرانم رو بگیرم و هم درسم رو در خارج از کشور شروع کنم؟

   1. سلام روز بخیر بنده تا بهمن سال ١۴٠٢ معافیت تحصیلی دارم ولی بهمن سال ١۴٠١ فارق التحصیل لیسانس میشم از هیچ سنواتیم استفاده نکردم خواستم ببینم با توجه به مهلت یک ساله بعد از فارق شدن من تا بهمن سال دیگه مهلت دارم میتونم سال دیگه کنکور ارشد شرکت کنم

    1. سلام خدمت شما ، دقیقا تا یکسال بعد از تاریخ فارغ التحصیلی مهلت دارید یا برای ادامه تحصیل اقدام کنید یا پست دفترچه.

 74. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی ارشد دانشگاه غیر انتفاعی هستم و الان به خارج از کشور سفر کردم
  میخواستم بدونم بعد از چند ترم که انتخاب واحد نکنم معافیت تحصیلی من باطل میشه؟
  و آیا بعد از باطل شدنش میتونم به عنوان مشمول به کشور سفر کنم و باز خارج بشم؟

  1. درهنگام خروج از کشور بازه زمانی مسافرت شما مشخص شده است قبل از به اتمام رسیدن ان باید برگردید

 75. درود من یک بار از رشته خود انصراف دادم و دوباره کنکور کارشناسی ثبت نام کردم و ورودی ۹۶ هستم و مهلت معافیت تحصیلی بنده تا برج ۶ سال ۱۴۰۱ هست.میخواستم بدونم که ایا میتونم برای کنکور ۱۴۰۲ بخونم یا اینکه باید برم سربازی ؟
  سپاسگزارم

  1. سلام. بله میتوانید در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنید و در صورت قبول شدن در دانشگاه معافیت تحصیلی خود را تمدید کنید.

   1. باسلام بنده فارغ التحصیل پرستاری روزانه ام امسال میخواستم کنکور شرکت کنم اگه دندون پزشکی قبول بشم دوباره بهم معافیت تحصیلی میدن؟

 76. سلام وقت شما بخیر
  من معافیتم تا ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ هست خواستم بدونم که یکسال پس از فراغت مهلت دارم به خدمت برم یا غیبت می خورم در ضمن یکسال هم پشت کنکور بودم

  1. سلام. خیر تاریخ قید شده در معافیت تحصیلی همان تاریخ اتمام و شروع مشمولیت است اگر پیش از ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ در دانشگاه ثبت نام نکنید مشمول غایب شناخته میشوید و باید برای اعزام به خدمت آماده شوید.

  2. سلام
   من خرداد امسال یعنی خرداد۱۴۰۰و
   ۶تیرماه۱۸سالم تمام شده ولی در کنکور پذیرفته نشدم.به جایی هم تا الان برای وضعیت معافیت تحصیلی مراجعه نکردم.تا چه مدت وقت دارم؟آیا میتوانم در کنکور۱۴۰۱ثبت نام کنم؟

   1. سلام. به دفاتر پلیس ۱۰ مراجعه کنید و معافیت تحصیلی را برای شرکت در کنکور تمدید کنید.

 77. با سلام
  بنده دیپلمم رو در تاریخ دوازدهم مهر ۱۴۰۰ دریافت کردم
  میخواستم بدونم که میتونم مهر ۱۴۰۱ برای داشنگاه ثبت نام کنم ؟
  و برگه معافیت تحصیلی رو چه زمانی باید بگیرم ؟
  و چه گونه وضعیت نظام وظیفه رو مشخص کنم ؟

  1. سلام. با مدرک تحصیلی خود برای تمدید معافیت تحصیلی به دفاتر پلیس+۱۰مراجعه کنید. در صورت تمدید میتوانید مهر ۴۰۱ در دانشگاه ثبت نام کنید.

 78. سلام خسته نباشید من پایه یازدهم تجربی هستم میخاستم تغییر رشته بدم. میشه مرخصی تحصیلی گرفت چون رشته ای ک میخام برم باید کار عملی هم داشته باشیم و نمره بگیریم برای همین میتونم۶ یا ۳ماه مرحصی تحصیلی بگیرم؟

 79. سلام خسته نباشید من دانشجو پیام نورهستم میخوان این ترم منو اخراج کنن حالا من میگم قبل اخراج انصراف بدم اگر من این دیماه از دانشگاه انصراف بدم و میخوام کنکورسراسری ۱۴۰۱ شرکت کنم اگر رشته خوب قبول نشدم وایمیستم برای کنکور۱۴۰۲ و با توجه به اینکه دیماه۱۴۰۱ مهلت یکساله برای معرفی به سربازیم تموم میشه و دیماه ۱۴۰۱باید برم سربازی حالا من نمیشه مثلا تاریخ اعزامم را یکمی بیشتر عقبتر بندازم مثلا تا نزدیک کنکور۱۴۰۲؟و اگر هم نمیشه عقبتر بندازم و مجبورشدم من دیماه ۱۴۰۱ رفتم سربازی آیا میشه کنکور۱۴۰۲شرکت کنم و اگردولتی خوب قبول شدم ایست خدمت بزنم ؟(چون میگن اگر اخراج بشم نمیتونم ایست خدمت بزنم حالا انصراف هم همینه یا ن؟)لطفا همه سوالهام را جواب بدین

 80. سلام خسته نباشید
  من تا اسفند ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم برای کنکور و این بحثا و خرداد ۱۴۰۰ فارق التحصیل از دبیرستان شدم ولی پشت کنکور موندم
  میخواستم بدونم مثلا برای مرداد ۱۴۰۱ بعد از کنکورم میتونم با وثیقه سفر خارجی مثل ترکیه برم؟

 81. سلام من الان ۱۸سالمه۷ ماه هس وارد۱۸سال شدم والان کلاس دوازدهم هستم وامسال دیگه دیپلمم رومیگیرم آیالازمه معافیت تحصیلی بگیرم؟؟

 82. سلام خسته نباشین، من حدودا ۳ سال ترک تحصیل داشتم، بعد از ۳ سال برگشتم ادامه تحصیل دادم، متولد بهمن ماه ۱۳۸۰ و الان سال دوازدهمم و معافیت تحصیلی هم گرفتم ک تاریخش ۲۳ بهمن ماه امسال تموم میشه و ۵ حدودا ۶ ماه تا دیپلم فاصله دارم، الان ینی باید همینجا درسم و تموم کنم برم خدمت؟! یا میتونم معافیت چن ماهه ای بگیرم و تا وقتی دیپلم رو بگیرم و اینکه اگه توی کنکور و ۱۴۰۱ شرکت کنم و قبل اون کارهای اعزام ب خدمت رو انجام بدم اگه دانشگاه قبول شم میتونم توی سربازی مرخصی بگیرم یا از معافیت تحصیلی استفاده کنم ب برای دانشگاه و ادامه تحصیل آماده شم یا هیچ راهی نداره و اول باید خدمت سربازی رو تموم کنم؟!

 83. سلام خسته نباشید من الان درحال تحصیل هستم کلاس دوازدهم و ۱۸سالمه ۷ماه هس رفتم داخل ۱۸سال لازمه معافیت تحصیلی بگیرم یان؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید‌.

 84. سلام.
  من سال دیگه دیپلم میگیرم و ۱۸رسالم تموم می‌شود چند سال میتونم پشت کنکور بمونم آیا باید معافیت تحصیلی بگیرم ؟ممنون میشم اگه پاسخگو باشین🙏

   1. من متولد ۲۵ اسفند سال۸۰ هستم و خرداد ۱۴۰۰ دیپلم گرفتم الان پشت کنکوری هستم و کنکور ۱۴۰۱ ثبت نام کردم و آیا نیاز هست معافیت تحصیلی بگیرم

 85. سلام.
  من سال دیگه دیپلم میگیرم و ۱۸ سالم تموم می شود تا چند سال دیگه میتونم پشت کنکور بمونم؟آیا باید معافیت تحصیلی بگیرم؟ممنونم اگه پاسخ بدین

  1. سلام خسته نباشین من متولد هفت چهار هشتادم تا شهریور هزارچهارصد من موفق به دیپلم گرفتن شدم که بیستو هفت مهر دیپلمو دادم ثبت نام کردم دانشگاه قبول شدم الان که ورودی بهمن شدم معافیت تحصیلی نمیدن بهم باید چیکار کنم پلیس +۱۰هم رفتم بازم نمیدن

 86. من میخام معافیت تحصیلیمو کش بیارم چجوری میتونم اینکارو کنم الان دارم واسه لیسانس میخونم این لیسانسم تموم شه نمیتونم یه لیسانس دیگه بگیرم؟ باید حتما قبلش انصراف بدم؟ اگه انصراف بدم ممکنه نذارن دوبتره برم یه رشته دیگه؟ من تا ۲۴ سالگی معافم مثلا میتونم تو ۲۳ سالگی انصراف بدم برم یه رشته دیگه و بعد دوباره ۶ سال تا ۲۹ معافی بگیرم ؟ بعد چند بار میشه اینکارو کرد ؟

  1. سلام و خسته نباشید
   بنده۲۷دی ماه از پیام نور انصراف دادم
   حالا میخواستیم بدونم اگه رشته ای که کنکور۱۴۰۱قبول میشم ورودی بهمن باشه از نظر نظام وظیفه به مشکل نمیخورم؟
   ممنونم

 87. سلام من یکسال تجدیدی دارم امسال درسم تازه تموم شد تا چه موقع میتونم برم دانشگاه یا کنکور بدم دیپلمم هنوز نیومده

 88. سلام
  من دانشجوی ورودی۹۶روزانه هستم وکارشناسی پیوسته خوندم بنا ب دلایلی بعد۴سال تحصیل نتونستم کارشناسی بگیرم و مدرک کاردانی برام صادر میشه میخواستم بدون میتونم ۲سال دانشگاه دیگری بخونم و کارشناسی بگیرم؟

  1. سلام. بله با داشتن مدرک کاردانی میتوانید در دوره کاردانی به کارشناسی شرکت کنید.

 89. سلام خسته نباشید من سال ۱۴۰۰کنکور دادم و قصد دارم در کنکور ۱۴۰۱ دوباره شرکت کنم، و فارغ تحصیلی من قبل از قبل از ۱۸ سالگی بوده و۶ماه با توجه به سن فرصت داشتم برا معافیت تحصیلی اقدام کنم، حالا که برای معافیت تحیلی اقدام کردم پلیس +۱۰گفته که ۹ روز هست مشمول خدمت میشی و باید به سازمان نظام وظیفه مراجعه کنی و درحال حاضر ۱۸سال و۶ ماه دارم می خواستم ببینم در صورت مراجعه به سازمان نظام وظیفه می تونم در کنکور ۱۴۰۱ ثبت نام کنم 🤦‍♂️😢

  1. سلام. در صورت تمدید معافیت تحصیلی توسط سازمان وظیفه میتوانید در کنکور آتی شرکت کنید.

 90. سلام
  برای ثبت نام خدمت برای کسی که از مدرسه انصراف داده هم باید نامه انصراف از تحصیل بگیره؟ دوره راهنمایی ترک تحصیل کرده باشه و الانم ۵ ساله غیبت سربازی داره

  1. سلام. خیر بعد از سن مشمولیت یعنی ۱۸ سالگی میتوانید برای اعزام به خدمت بدون مردم اقدام کنید.

 91. سلام،لطفا پاسخ بدید.من متولد سال ۷۷ هستم و سال ۹۷ مهندسی مکانیک دانشگاه فردوسی قبول شدم،بعد پنج ترم درسال ۹۹ از دانشگاه انصراف قطعی دادم تا بتونم در کنکور ۱۴۰۰شرکت کنم،رتبه مد نظر برای رشته پزشکی دولتی رو نیاوردم و طبیعتا مهلت یکساله بعد انصراف دیگه تموم شد برای من، اما در همین بازه زمانی برادر بزرگترم به سربازی اعزام شد و من معافیت عدم سربازی دو برادر همزمان گرفتم و الان تا زمان پایان سربازی برادر بزرگترم معافیت دارم میخواستم بپرسم آیا میتونم در کنکور سال ۱۴۰۱ شرکت کنم ودر رشته ی دلخواهم ادامه تحصیل بدم ، اینم بگم من به معاون وظیفه عمومی رفتم و گفتن مشکلی نیست ولی من استرس گرفتم وسط درس خوندن میشه منو راهنمایی کنید.

  1. سلام بله میتوانید کنکور دهید درصورت قبولی بامراجعه به پلیس+۱۰ معافیت تحصیلی بگیرید.

 92. سلام وقت بخیر
  من حدود چهار ماه هست که میرم سربازی
  یک بار هم از معافیت تحصیلی کارشناسی استفاده کردم
  آیا میتونم برای ترم بهمن توی رشته های بدون کنکور آزاد یا پیام نور یا غیر انتفاعی
  چه کارشناسی و چه کارشناسی ارشد ثبت نام کنم؟
  و این معافیت شامل من بشه و از سربازی اجباری کنونیم بیرون بیام ؟؟؟
  ممنون میشم پاسخگو باشین
  و آیا هم اکنون امکان ثبت نام در دانشگاه وجود داره ؟؟

  1. سلام اگر مقطع کارشناسی مدنظر هست خیر تکرار مقطع مجاز نیست اما برای ارشد میتوانید درصورت قبولی در دانشگاه ایست خدمتی بزنید.

 93. سلام
  من دانشجوی ارشدم
  معافیت تحصیلی من تا پایان شهریور ۱۴۰۰ بود
  بعد برای ترم هفتم تونستم تا پایان بهمن ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی بگیرم
  الان فرصت یکساله بعد از فارغ‌التحصیلی برای من از بهمن ۱۴۰۰ که فارغ‌التحصیل می‌شم حساب می‌شه یا چون از سنوات ارفاقی استفاده کردم فقط ۶ ماه وقت دارم؟(تا پایان شهریور ۱۴۰۱)ممنونم

 94. سلام من امسال پزشکی تعهدی نیمسال دوم قبول شدم و مهر رفتم معافیت تحصیلی گرفتم(دانشگاه گفت بگم ورودی نیمسال اولم) الان می‌خوام انصراف بدم آیا میتونم مجدد برای مقطع دکتری (پزشکی) معافیت بگیرم؟

  1. سلام اگر در مقاطع قبلی انصراف نداده اید بله میتوانید انصراف داده و مجددا برای تحصیل اقدام کنید.

 95. سلام من ۲۱سالمه و دو ساله دانشگاه آزاد میخونم و معافیت تحصیلی گرفتم و امسال می‌خوام کنکور بدم اگه پزشکی یا پرستاری قبول بشم و برم چهار یا شیش سال اون دانشگاه همچنان معافیت شاملم میشه ؟

  1. بله درصورت انصراف میتوانید مجدد تحصیل کنید و براتون معافیت تحصیلی لحاظ میشود

 96. سلام من مدرک ارشد دارم،اگر بخوام برای ارشد مجدد خارج از کشور اقدام کنم نظام وظیفه موافقت میکنه؟

 97. سلام من تا اسفند ۲۲ ساله میشم از مهلت یکساله پشت کنکوری استفاده کردم و ۴ ترم هم تو تو دانشگاه کارشناسی پیوسته خوندم و این ترم و نیمسال دوم مرخصی تحصیلی گرفتم می خواستم بدونم با توجه به این قوانین در کنکور سراسری ریاضی ۱۴۰۱ شرکت کنم و ادامه تحصیل بدم ،آیا تا ۲۶ سالگی از معافیت تحصیلی میتونم استفاده کنم؟

  1. بله
   اگر در سنوات مجاز تحصیلی انصراف بدین باز یکسال فرصت دارین،ربطی به سن نداره.
   و در صورتی که انصراف بدین باز هم میتونین همون مقطع رو تکرار کنید.

 98. سلام من حدود یکسال و نیمه که کلاسای دانشگاهو شرکت نکردم
  الان میتونم دوباره برگردم دانشگاه؟یا مشمول هستم؟

  1. اگر دانشگاه شما را اخراج نکرده باشد میتوانید ادامه دهید در غیر اینصورت مشمول هستید

 99. با سلام و عرض خسته نباشید.
  در مقطع کارشناسی ارشد بهمن ۹۹ فارق التحصیل شده ام
  تا کی وقت دارم تا برای معافیت یا ادامه تحصیل اقدام کنم؟

  1. سلام بعد از فارغ التحصیلی یکسال مهلت دارید وارد غیبت نشوید و برای ادامه تحصیل یا پست دفترچه اقدام کنید،یعنی بهمن ۱۴۰۰.

 100. سلام خسته نباشید بنده تا تاریخ ۱۸ دی ۱۴۰۰ فرجه یکساله دارم الان برای بهمن دانشگاه قبول شدم چکار باید انجام بدم ؟ایا باید برگه اماده به خدمت بگیرم ییا خیر ؟و سوال بعدیم این هست که اگه اینترنتی درخواست معافیت تحصیلی بدم دیگه نیازی به رفتن به پلیس به اضافه ده نداره؟یعنی منظورم اینه که معافی صاره شده یا نه یا باید بعدا دوباره نامه از دانشگاه ببرم پلیس به اضافه ده لطفا راهنمایی کنید.

  1. باسلام درصورتی که تا دی وقت داشتید دفترچه خود را باید پست میکردید لطفا به پلیس +۱۰ مراجعه کنید و از نداشتن عیبت خود اطمینان حاصل کنید

 101. سلام ورودی بهمن ۹۳ هستم
  از سنوات هم استفاده کردم تا شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی صادر شد برام
  خرداد ۱۴۰۰ درسم رو تموم کردم
  الان وارد غیبت شدم یا یکسال مهلت معافیت بعد از فارغ التحصیلی حساب میشه برام؟؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

 102. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته هستم و سربازی نرفتم و طبق روال تایین شده دوساله یعنی ترم آینده فارغ‌التحصیل میشم و قصد ادامه تحصیل برای ارشد رو دارم ،میخواستم بدونم که اگر نخوام در کنکور کارشناسی ارشد امسال شرکت کنم و در کنکور سال بعد یعنی ۱۴۰۲ شرکت کنم آیا میتونم این کارو کنم(اگر میشه آیا شرایط خاصی داره؟)یا مشمول سربازی میشم و باید در گنکور امسال‌ شرکت کنمو بلافاصله در مهر ۱۴۰۱ ارشد بخونم؟

  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام شما بعد از آخرین امتحان دقیقا یک سال مهلت دارید وارد غیبت نشوید اگر در آن بازه در کنکور ۱۴۰۲شرکت کنید و نتایج قبل مشمول شدن بیاید بله درغیر اینصورت خیر.

 103. با سلام و عرض خسته نباشید بنده سال ۹۶ وارد دانشگاه پیام نور شدم الان میخواستم بدونم امکان اینکه تغییر رشته بدم و در دانشگاه ازاد ادامه تحصیل بدم وجود داره؟
  و اینکه معافیت تحصیلی هم مجدد برام تمدید میشه? چون فک کنم بزودی تموم بشه ممنون میشم راهنمایی کنید.

 104. سلام
  بنده دانشجو کارشناسی ناپیوسته کامپیوتر ، ورودی بهمن ۹۸ هستم و تا بهمن ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم
  و آزمون ارشد رو باید اردیبهشت ۱۴۰۱ بدم.
  میخواستم بدونم میشه آزمون ارشد رو اردیبهشت ۱۴۰۲ بدم؟
  معافیت تحصیلیم قابل تمدید هست یا خیر
  تشکر

  1. سلام اگر دانشگاه به شما سنوات ارفاقی دهد می توانید تا دو ترم سنوات ارفاقی بگیرید و اگر از این مورد نتوانستید اقدام کنید به صورت کلی شما دارای یک سال فرجه برای ما معرفی خود به نظام وظیفه برای سربازی هستید در نتیجه شما می توانید تا یک سال دیگر برای آزمون ارشد دیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ صبر بفرمایید و بعد از آن در آزمون شرکت و اقدام برای معافیت تحصیلی ارشد کنید

 105. سلام
  من دانشجوی ترم ۳ کارشناسی پیوسته زیست سلولی هستم متولد ۱۱/۷۹
  میخواستم در کنکور ۱۴۰۱ فقط برای رشته های پزشکی دانشگاه ازاد و پردیس شرکت کنم
  (۱)آیا باید حتما انصراف بدم ؟ چون اگر قبول نشدم میخوام ادامه بدم همین درسو

  (۲)اگر پزشکی قبول شدم ایا دوسال از معافیت تحصیلی کسر میشود؟

  1. سلام. خیر نیازی به ثبت انصراف پیش از کنکور نیست. پس از قبول شدن از رشته اولیه انصراف دهید و سپس مجددا برای دریافت معافیت تحصیلی اقدام کنید توجه کنید که امکان انصراف از تحصیل و دریافت مجدد معافیت تحصیلی تنها یکبار برای شما وجود دارد.

 106. سلام
  من یکسال پشت کنکور موندم و بعد قبولی رفتم دانشگاه امسال، همین امروز برای من پیامک اومده که محل پذیرش معافیت تحصیلی رو تایید نکرده ، ولی معافیت ۵ ساله ام بدون هیچ مشکلی صادر شده ، دانشگاه هم زنگ زدم گفتن ما تایید کردیم سایت نظام وظیه هم عدم تایید نوشته مشکل چیه ایا من باید برم سربازی ؟

  1. سلام. برای رفع مشکل سیستمی به دفاتر پلیس+۱۰مراجعه کنید در صورت تایید ۵ ساله معافیت تحصیلی در مراجعه اولیه ممکن پیامک ارسال شده حاصل خطای سیستم باشد.

 107. سلام من ۹ شهریور امسال برای اولین بار از دانشگاه انصراف دادم حالا میتونم کنکور شرکت کنم و دانشگاه قبول بشم؟ بعد چکار کنم وارد غیبت نشم چون بعد ۹ شهریور وارد غیبت میشم با توجه به اینکه نتایج اخر شهریور میاد؟ ممنون

  1. جهت غیبت نخوردن باید دفترچه را دریافت و یگانش مشخص شود و هنگامی که نتایج کنکور مشخص شد در صورت قبولی از ایست خدمت استفاده کند، درخواست معافیت تحصیلی دهد جهت شرکت کنکور هم مانعی وجود ندارد.

 108. سلام من تا ۴۰۳ معافیت تحصیلی دارم میخواستم بدونم میتونم ۴۰۲ کنکور تجربی بدم قبول شم میتونم برم یا نه ؟؟

  1. سلام وقت بخیر در صورتی که تا به حال از مقطع تحصیلی خود انصراف نداده باشید می توانید کنکور بدهید

 109. سلام میخواستم بدونم بعد از قبولی دردانشگاه و کنکور برای تحصیل درخارج ایا معاف میشم یا نه

  1. سلام. بله شما میتوانید برای ادامه تحصیل به کشور های دیگر بروید و تا پایان تحصیلات معافیت تحصیلی بگیرید.

   1. سلام وقتتون بخیر ببخشید اگه یک هفته از ۱ سال معافیت از خدمت بگذره امکان ثبت نام دانشگاه وجود دارد یا خیر؟؟؟

 110. سلام من آبان ۱۴۰۰ وارد ۱۸ سال شدم میخواهم ادام تحصیل ندهم اگر اسمم برای ترک تحصیل رد بشود باید به سربازی بروم ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام. پس از ۱۸ سالگی مشمول خدمت سربازی هستید و چنانچه برای گرفتن معافیت تحصیلی اقدام نکنید برای اعزام به خدمت دفترچه را پست کنید.

  1. با سلا و وقت بخیر
   بنده متولد ٧٠ ورودی ٩۵کارشناسی ارشد وفارغ التحصیلی سال ٩٩/١٠/١ میباشم واز سنوات تحصیلی نیز استفاده کرده ام،ایا هنوز یک سال فرصت برای اعزام به خدمت دارم

  2. سلام خوبین من تو برگه ک از پلیس+۱۰گرفتم زده تاشهریور۱۴۰۱ معافیت دارم و ورودی ۹۶ هستم و تا تیر ماه ۱۴۰۱ درسم‌تموم میشع من ک تا الان یا اونموقع مشمول نیستم ؟؟

  3. سلام
   برای ثبت نام خدمت برای کسی که از مدرسه انصراف داده هم باید نامه انصراف از تحصیل بگیره؟ دوره راهنمایی ترک تحصیل کرده باشه و الانم ۵ ساله غیبت سربازی داره

   1. سلام. خیر بعد از سن مشمولیت یعنی ۱۸ سالگی میتوانید برای اعزام به خدمت بدون مردم اقدام کنید.

  4. سلام
   من ورودی ۹۲ کارشناسی پیوسته بودم و و ۹۶ فارغ التحصیل شدم
   بعد از گذشتن یک سال سال ۹۷ ارشد قبول شدم. با توجه به دروس پیشنیازی که داشتم و درخواست افزایش سنواتی که برای دوران کرونا برامون تایید کردن سنوات آموزشی تا اردیبهشت سال ۱۴۰۱ دارم…
   میخواستم ببینم بعد از فارغ شدن اون مهلت یک ساله برام لحاظ میشه یا باید سریعا به خدمت برم….ممنون

  1. سلام من یک ماه از زمان اتمام معافیت تحصیلی می گذره آیا می توانم برای پذیرش بهمن ماه دانشگاه ثبت نام کنم

   1. سلام. خیر در صورتی که غیبت سربازی داشته باشید برای شما معافیت تحصیلی جهت ادامه تحصیل صادر نمی‌شود.

  2. سلام من دوازدهم هستم سه ماه هست ۱۸ سالم شده ایا باید برای گرفتن معافیت اقدام بکنم قصد ترک تحصیل ندارم

 111. سلام ببخشید من امسال در دانشگاه ازاد قبول شدم و معافیت تحصیلی دانشجویی گرفتم ولی میخوام امسال کنکور بدم و اگر دانشگاه دولتی قبول شدم و از دانشگاه ازاد انصراف بدم و دانشگاه دولتی ثبت نام کنم دوباره باید معافیت تحصیلی بگیرم یا با همون معافیت تحصیلی که هنگام دانشجو دانشگاه ازاد بودم میتونم ادامه بدم؟

  1. سلام. پس از قبول شدن در دانشگاه دولتی مجددا برای شما معافیت تحصیلی صادر میشود.

  2. سلام
   من قبولی خرداد ماه ۱۴۰۰ هستم و در شهریور ۱۴۰۰ هیجده ساله شدم
   میدونم تا اسفند فرصت برای گرفتن معافیت دارم. خواستم. بدونم ایا با گرفتن معافیت که تا خرداد ۱۴۰۱ میشه میتونم برای کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و به مشکل نخورم یا تنها راهم ثبت نام در دانشگاه است. با تشکر

 112. سلام من متولد ۱۳۸۰/۱۰/۰۵ هستم و در دی ماه ۹۹ دیپلم گرفتم الان دانشگاه ازاد ورودی بهمن ماه می‌خوام ثبت نام کنم وتا ۵ دی ماه ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم .ایا از دی تا بهمن ماه که ورودی جدید هست غیبت میخورم .اصلا ماندم چگونه ثبت نام کنم.

  1. سلام. باید در دی ماه دفترچه را پست کنید و بعد از نهایی شدن ثبت نام در بهمن میتوانید درخواست ایست خدمت بدهید.

 113. سلام میخواستم بدونم مدرک دیپلم رو میشه بدون خدمت سربازی اخذ کرد؟
  برای مهاجرت در مقطع لیسانس منظورمه

  1. سلام. طبق قوانین نظام وظیفه شما تا سن ۲۰ سالگی زمان دارید تا تحصیلات دیپلم خود را به پایان برسانید.

 114. سلام. من متولد دی ماه ۱۳۷۷ هستم.دانشجوی ورودی مهر ۹۶ مقطع کارشناسی پیوسته هستم.در حال حاضر ترم ۹ هستم و تا ۱۴۰۱/۰۶/۳۱ معافیت تحصیلیم اعتبار داره. احتمالا من نتونم ۱۰ ترمه فارغ التحصیل بشم! آیا کمیسیون موارد خاص دانشگاه به من یکسال دیگه هم سنوات میده که من ۱۲ ترمه تموم کنم یا خیر؟
  اگر سنوات اضافی میدن آیا بعد از ۱۲ ترم که فارغ التحصیل میشم یکسال دیگه هم فرصت خواهم داشت برای اینکه خودمو برای خدمت معرفی کنم؟
  ممنون میشم اگه هر چه سرعتر پاسخ بدید…

  1. سلام. بررسی کمسیون موارد خاص بستگی به دانشگاه دارد اگر دانشگاه تشخیص دهد که در موعد مقرری میتوانید دروس را به اتمام برسانید با درخواست شما و تمدید سنوات موافقت میکند . خیر پس از پایان معافیت تحصیلی یعنی در صورت تایید دانشگاه و اتمام دروس در ۱۲ ترم مستقیما و بدون هیچ قرابتی مشمول خدمت سربازی خواهید بود.

 115. با سلام من متولد ۷۵ هستم و ورودی ۹۵هستم که در ترم ۱۱ فارغ التحصیل میشم و در دبیرستان با یک سال تاخیر فارغ التحصیل شدم و میخواستم برای کنکور ارشد شرکت کنم با توجه به اینکه بهمن فارغ التحصیل میشم میتوانم برای کنکور و ثبت نام ارشد که ابان ۱۴۰۱هستش شرکت کنم و به مشکل نظام وظیفه نخورم ؟

  1. سلام ‌ با توجه به اتمام معافیت تحصیلی و استفاده از سنوات اضافی برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر برای شما معافیت تحصیلی صادر نمی‌شود.

 116. سلام وقت بخیر
  من متولد۱۳۸۰/۱۰/۲۳هستم و هنوز دیپلمم رو نگرفتم وقصد دارم برای بهمن ماه دانشگاه ازاد ثبت نام کنم
  باتوجه به اینکه هنوز۲۰سالم نشده میتونم برای دیپلم امتحان بدم و معافیت تحصیلی بگیرم؟
  تو این مدت هم برای کنکور هم دیپلم امتحان دادم

  1. سلام. متاسفانه بدون ارائه دیپلم هیچ دانشگاهی با ثبت نام شما موافقت نمیکند و اینکه اگر دیپلم را در ۲۰ یک‌سالگی اخذ کنید نظام وظیفه برای شما معافیت تحصیلی. جهت ادامه تحصیل در دانشگاه صادر نمی‌کند و ابتدا باید به خدمت سربازی بروید.

  2. من متولد ۲۵ اسفند سال۸۱ هستم و خرداد ۱۴۰۰ دیپلم گرفتم الان پشت کنکوری هستم و کنکور ۱۴۰۱ ثبت نام کردم و آیا نیاز هست معافیت تحصیلی بگیرم

 117. سلام سوال خیلی واجب دارم
  بنده متولد ۱۳۸۱/۰۴/۰۸(تیر) هستم برای من معافیت سال۱۴۰۱ همین ماه و سال درج شده حالا اگر من خرداد ۱۴۰۱
  موفق به کسب دیپلم بشوم یعنی حدود یک هفته قبل ۲۰ سالگی
  حالا میتوانم کنکور شرکت کنم و در نیمسال اول و دوم پذیرش بگیرم یعنی مهلت یکساله معرفی دارم
  در ضمن دوستانم در خرداد۹۹ قبول شدند دیپلم را

  1. سلام. خیر زمان یکساله برای معرفی خود به نظام وظیفه ندارید اما اگر قبل از ۲۰ سالگی دیپلم بگیرید و حین خدمت در دانشگاه پذیرفته شوید میتوانید ایست خدمت بزنید و به دانشگاه بروید.

 118. سلام سوال خیلی واجب دارم
  بنده متولد ۱۳۸۱/۰۴/۰۸(تیر) هستم برای من معافیت سال۱۴۰۱ همین ماه و سال درج شده حالا اگر من خرداد ۱۴۰۱
  موفق به کسب دیپلم بشوم یعنی حدود یک هفته قبل ۲۰ سالگی
  حالا میتوانم کنکور شرکت کنم و در نیمسال اول و دوم پذیرش بگیرم یعنی مهلت یکساله معرفی دارم
  در ضمن دوستانم در خرداد۹۹ قبول شدند دیپلم را

  1. سلام. خیر زمان یکساله برای معرفی خود به نظام وظیفه ندارید اما اگر قبل از ۲۰ سالگی دیپلم بگیرید و حین خدمت در دانشگاه پذیرفته شوید میتوانید ایست خدمت بزنید و به دانشگاه بروید.

 119. سلام خسته نباشید، من دانشجوی ارشد ورودی مهر ۹۷ میباشم که معافیت تحصیلی من در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ تموم شد و درخواست تمدید سنوات به مدت یک ترم دادم و تا تاریخ ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ معافیت دارم
  سوالم اینجاست که بعد از فارغ التحصیلی باز هم از مدت معرفی یک ساله برخوردار خواهم بود؟

  1. سلام. خیر شما از تمام سنوات خود استفاده کرده آید و از ۳۰ بهمن ۴۰۰ مشمول خدمت سربازی هستید و باید دفترچه اعزام به خدمت را پست کنید.

 120. سلام خسته نباشید…من متولد اردیبهشت ۱۳۸۱ هستم…من امسال دومین سال کنکورم بود و قبول نشدم و گفته بودن که تا اخر برج هفت باید دانشگاتون روثبتنام کنید وگرنه غیبت میخورید…من برج هفت برای دانشگاه های پیام نور و علمی کاربردی اقدام کردم ولی سایت برای ثبتنام بسته بود و گفتند که تو ابان سایت باز میشه و میتونیم ثبتت کنیم واسه ماه مهر که غیبت نخوری ولی سایت باز نشد…الان باید چیکار کنم واسه غیبتی که خوردم؟میخوام کنکور سال بعد رو شرکت کنم ولی نظام وظیفه جلومو میگیره درسته؟هنوز ۲۰ سالم نشده و اردیبهشت سال بعد بیست سالم میشه چون نوشته بودید تو کامنتا که تا بیست سالگی میتونم سربازیمو تمدید کنم درسته؟الان همچین شرایطی دارم ایا؟باید چیکار کنم؟

  1. سلام. اگر تا اردیبهشت ماه سال آینده وقت دارید برای ورودی بهمن دانشگاه ها در یک دانشگاه ثبت نام کنید و معافیت تحصیلی بگیرید .

 121. سلام من یک ماه اضفه خدمت دارم میتونم تکمیل ظرفیت ازاد که اومد ثبت نام کنم تا به سربازی نرم ؟؟

  1. سلام. خیر در صورت داشتن غیبت سربازی حتی یک هفته مشمول نمیتواند معافیت تحصیلی دریافت کند.

 122. سلام . مهلت یکساله انصراف از تحصیل از تاریخ انصراف شروع میشود یا از تاریخ امتحانات آخرین ترم شروع میشود ؟
  برای مثال کسی که شهریور ماه امسال انصراف داده، تا شهریور سال بعد مهلت دارد یا تا تیر ماه سال بعد؟؟

   1. سلام من تا اسفند ۲۲ ساله میشم از مهلت یکساله پشت کنکوری استفاده کردم و ۴ ترم هم تو تو دانشگاه کارشناسی پیوسته خوندم و این ترم و نیمسال دوم مرخصی تحصیلی گرفتم می خواستم بدونم با توجه به این قوانین در کنکور سراسری ریاضی ۱۴۰۱ شرکت کنم و ادامه تحصیل بدم ،آیا تا ۲۶ سالگی از معافیت تحصیلی میتونم استفاده کنم؟

    1. بله
     اگر در سنوات مجاز تحصیلی انصراف بدین باز یکسال فرصت دارین،ربطی به سن نداره.
     و در صورتی که انصراف بدین باز هم میتونین همون مقطع رو تکرار کنید.

 123. با سلام.من دانشجوی ورودی مهر ۹۷ دانشگاه فرهنگیان هستم و سال بعد فارغ التحصیل میشم و تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم.می خواستم بدونم که اگر در کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ رتبه مطلوب بیارم و از رشته پزشکی قبول بشم ، علاوه بر اینکه جریمه مربوط به عدم ایفای تعهد رو به آموزش و پرورش پرداخت کردم ، برای تحصیل پزشکی ، معافیت تحصیلی ۸ ساله برام صادر میشه یا نه؟؟ با تشکر

  1. سلام خیر به دلیل داشتن مدرک تحصیلی لیسانس معافیت تحصیلی فقط برای مقاطع بالاتر یعنی ارشد ناپیوسته و دکتری تخصصی صادرمیشود

   1. سلام خسته نباشید من الان ۱۸سالمه کلاس دوازدهم هستم درحال تحصیل الان ۷هس رفتم داخل ۱۸سال معافیت تحصیل باید بگیرم یالازم نیس؟

   2. خسته نباشید
    منم مدرک کاردانی دارم،ولی فنی خوندم دبیرستان و مدرک کاردانیم ب جای مدرک پیش دانشگاهیه

    من اگ از کارشناسی انصراف بدم نمیتونم کارشناسی ناپیوسته شرو کنم؟
    با توجه به نیازم برای کاردانی واسه کنکور

    1. سلام خدمت شما اگر کارت پایان خدمت ندارید خیر امکان انصراف و تحصیل در مقطع پایینتر ندارید، اما اگر وضعیت نظام وظیفه مشخص است بله میتوانید در کارشناسی ناپیوسته ثبت نام کنید.

 124. سلام
  من دی ماه ۹۹ فارغ‌التحصیل شدم و دیپلمم رو گرفتم
  حالا می‌خوام بدونم این فرصت یک ساله فراغت تا ۱ دی هست یا تا آخر دی یعنی ۳۰ام وقت دارم برای پست کردن دفترچه سربازی؟

 125. سلام و عرض خسته نباشید من ترم هفت رشته بدون کنکور حقوق در دانشگاه ازاد هستم و کلا۵ واحد برای ترم هشتم باقی مانده/دیپلمم تجربی هست و میخاهم یک ترم مرخصی بگیرم برای نیم سال دومم تا کنکور سراسری بدم و تا قبل از شرو ترم هشت در مهر ماه اعلام نتایج که شد اگر رشته ای مثل پرستاری قبول شدم از حقوق انصراف بدم /ایا ۴سال برای رشته جدیدم معافیت صادر میشود؟در ضمن از دوترم مرخصی استفاده نکردم تا الان/ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی سردرگم هستم

 126. ‌با سلام
  ورودی ۹۹ ارشد ترم سوم هستم و ترم بعدی می‌خوام پایان نامه بردارم که فارغ التحصیلیم میوفته برای تابستون ۱۴۰۱ احتمالا
  من یعنی دوبار می‌تونم کنکور دکتری شرکت کنم؟
  یکی امسال یکی سال آینده؟

 127. سلام من در مقطع دکتری روزانه از دانشگاه اخراج شدم (نامه مرداد ماه صادر شده)و تا ۱۴۰۳ معافیت داشتم قبل از اخراجی آیا امکان ثبت نام مجدد در آزمون دکتری یا ارشد مجدد امسال رو دارم؟

 128. سلام خسته نباشید من دانشجوی کاردانی بودم ۱۴۰۰/۸/۲۵ از دانشگاه ازاد انصراف دادم حالا میخوام کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم خواستم بپرسم اگه ورودی بهمن سال ۱۴۰۱قبول شم چون معافیت تحصیلی من تا ابان ۱۴۰۱هست باید ابان تا بهمن رو برم حتما سربازی؟؟

 129. سلام من ۲۰ سالم تکمیل شده و قبل از اتمام معافیتم دانشگاه ازاد ثبت نام کردم و فرم تاییدیه رو از پلیس+۱۰ گرفتم و تحویل دانشگاه ازاد دادم ولی انتخاب واحد نکردم .پشت کنکورم والبته مقدور نبود واسم بخام هزینه دانشگاه رو بدم الان تو سایت سازمان وظیفه نگاه کردم معافیت تحصیلیم تا زمان تولدم بود یعنی ۲۰ ابان ۱۴۰۰ و هنوزم همون ثبت شده و معافیت جدید ثبت نشده که تا ۱۴۰۲ تایید شده بود داخل فرمی که از پلیس +۱۰تحویل دانشگاه دادم؟؟

 130. سلام من امسال ارشد ازاد مهندسی کامپیوتر ثبت نام کرده بودم بعد همون ترم اول انصراف دادم.میتونم امسال برای مهندسی آی تی شرکت کنم یا باید حتما مهندسی کامپیوتر شرکت کنم؟

 131. سلام بنده ورودی ۹۶ هستم و تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم که میشه ترم ۱۰ و ۵ سال میشه می خواستم بپرسم بعد از شهریور ۱۴۰۱ که ۵ سال درس خوندم باز هم یک سال به من معافیت میدن ؟

 132. سلام من با کارنامه سبز دانشگاه قبول شدم چگونه باید مدارک قبولی را ارائه بدهم کارنامه سبز را نمی پذیرند

  1. سلام ببخشید خردادسال ۱۴۰۱ فارغ التحصیل بعد به مدت یک سال فرصت دارم وضعیت خودمو مشخص کنم اما خب من کنکور ۱۴۰۲ شرکت میکنم ولی مهلت یه ساله من خرداد ماه به اتمام میرسه میخواستم بدونم در صورت قبولی منعی وجود نداره برای رفت به مقطع بالاتر

   1. سلام. درصورت تاخیر نتایج باید در زمان مشمول شدن برای اعزام اقدام کنید اگر حین خدمت در دانشگاه پذیرفته شوید میتوانید ایست خدمت بزنید و برای تحصیل به دانشگاه بروید.

 133. سلام وقت بخیر
  من دانشجو ارشد ورودی۹۸ علم و صنعت م. الان در واقع تو سال سوم ارشدم هستم و اگه تا اخر ابان دفاع کنم ۴ترمه ارشد تموم کرده محسوب میشم(به خاطر کرونا شهریور به آبان تبدیل شد) و تا تاریخ ۳۱/۶/۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم.
  میخواستم بدونم تو چه بازه ای دفاع کنم تا ۳۱/۶/۱۴۰۲ معافیت تحصیلی میتونم داشته باشم؟؟؟

  1. از زمان ثبت فارغ التحصیلی یک سال فرجه دارید .یعنی اگر ۳۱ شهریور ۱۴۰۱فارغ التحصیل شوید تا یکسال بعد مهلت دارید وارد غیبت نشوید.

 134. سلام میبخشید…من دانشگاه قبول شدم ولی ترم بهمنی(نوبت دوم)هستم…تاریخ اعزامم۹/۱ هستش…امکان اینکه با تمدید مهلت اعزامم موافقت شه چقدره؟

  1. سلام معمولا تمدید مدت اعزام بعداز کرونا ۱ ماهه است ،اگر موافقت نشد در حین خدمت با برگه قبولی و ثبت نام دانشگاه ایست خدمتی بزنید.

 135. سلام من دانشجوی ترم آخر کارشناسی ناپیوسته هستم خواستم بدونم بعد فار التحصیلی میتونم کنکور سراری شرکت کنم و لیسانس یه رشته دیگه رو هم بگیرم یا نظام وظیفه اجازه نمیده؟

  1. سلام طبق قوانین برای هرمقطع و مدرک تحصیلی فقط یکبار حق تحصیل دارید و تکرارمقطع مجاز نیست.

 136. سلام من دانشجوی ترم آخر کارشناسی ناپیوسته هستم خواستم بدونم آیا من میتونم بعد فارق التحصیلی کنکور سراسری شرکت کنم و لیسانس یه رشته دیگه هم بگیرم یا نظام وظیفه بهم اجازه نمیده؟

  1. سلام طبق قوانین برای هرمقطع و مدرک تحصیلی فقط یکبار حق تحصیل دارید و تکرارمقطع مجاز نیست.

 137. سلام من ورودی ۹۸ دانگاه آزاد هستم ۴ ترم رو فقط ۲۰ واحد پاس کردم ، میخواستم بدونم میتونم از دانشگاه انصراف بدم و بعدش ترم بعد همون دانشگاه رشته ای که دوست دارم رو ادامه بدم ؟ واینکه معافیت تحصیلی من دوباره بعد از ثبت نام برای ۵ سال تمدید میشه ؟

  1. سلام بله درتمام مدت تحصیل فقط یکبار اجازه ی انصراف و ادامخ تحصیل دارید، بعداز انصراف و ثبت نام در رشته موردنظر برای گرفتن معافیت تحصیلی مجدد اقدام کنید.

 138. سلام. من متولد مرداد ۱۳۸۰ هستم. در سال ۱۳۹۸ فارغ التحصیل شدم و در سال ۹۹ رشته هوشبری قبول شدم. و معافیت تحصیلی هم تا شهریور ۱۴۰۴ گرفتم. ولی بعد از دو ترم هوشبری، من به رشته پرستاری تغییر رشته دادم. یعنی الان ترم یک پرستاری همون دانشگاه هستم. ایا باید دوباره معافیت تحصیلی بگیرم با رشته جدید؟ چطور باید بگیرم.

  1. سلام خیر برای تغییر رشته در همان دانشگاه نیاز به معافیت دوباره نیست ولی می توانید درس های مشترک رشته هارا تطبیق واحد بزنید.

   1. سلام
    من ۲۱ سال هستم
    دانشگاه پیام نور من را اخراج کردند
    و حالا گفتند که باید بروید خدمت من هم اماده هستم که خدمت بروم می توانم در کنکور سال اول و دوم در دوران خدمت بدهم ؟ و اگر قبول شوم می توانم وارد دانشگا بشوم ؟

 139. با سلام. ورودی مهر ۹۶ کارسناسی ارشد هستم و بعد از استفاده از دو ترم تمدید از سنوات، تابستان ۱۴۰۰ فارغ التحصیل شدم. میخواستم بدونم آیا بعد از این تاریخ (شهریور ۱۴۰۰، تاریخ فارغ التحصیلی) مهلت یکساله ی معرفی رو به نظام وظیفه مشمول من میشه یا باید بلافاصله اقدام به فرستادن دفترچه کنم؟

  1. سلام. خیر پس از پایان تاریخ تمدید سنوات تحصیلی باید برای اعزام به خدمت اقدام کنید و دیگر سنوات ارفاقی یکساله ندارید.

 140. با طلام و احترام
  بنده دانشجوی ترم ۸دانشگاه دولتی هستم و یکبار هم از مقطع کارشناسی انصراف دادم.اگر بنده در کنکور سال آینده شرکت کنم و در یک رشته کارشناسی ارشد پیوسته پذیرفته شوم آیا مشکل نظام وظیفه خواهم داشت؟

  1. سلام. خیر مادامی که غیبت سربازی نخورده باشید میتوانید برای دریافت معافیت تحصیلی در مقاطع تحصیلی بالاتر اقدام کنید

 141. سلام وقت بخیر بنده سال ۹۹ دیپلم گریتم یک سال پشت کنکور موندم و مهر ماه ۱۴۰۰ دانشگاه ثبت نام کردم، بنده وضعیت خدمتم رو دیروز از نظام وظیفه گرفتم دیدم تا ۱۴۰۰/۷/۳۰وقت داشتم به یکی از دانشگاه ها ثبت نام کنم، الان که من اول مهر ثبت نام کردم یلنی قبل از اون تاریخ ولی برگه معافیت تحصیلی دانشگاه رو به پلیس +۱۰ندادم غیبت میخورم؟ اگه الان ببرم حل میشه؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. سلام. هر چه سریعتر با مدارک ثبت نامی و گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه برای دریافت معافیت تحصیلی به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنید.

 142. سلام. من در تاریخ ۱۴۰۰/۷/۱۰ از پیام نور انصراف دادم(بار اول) میخواهم برای در کنکور۱۴۰۱ شرکت کنم.آیا از نظر نظام وظیفه مشکلی دارم؟ واینکه آیا فرصت کافی برای ثبت نام و صدور معافیت مجدد را برای سال آینده دارم؟

  1. سلام. تا یکسال پس از انصراف معافیت دارید و در این زمان میتوانید برای کنکور آماده شوید ، برای شرکت مجدد در کنکور تنها دانشجویان دانشگاههای دولتی ملزم به ثبت انصراف پیش از آزمون هستند دانشجویان در سایر دانشگاهها می‌توانند بدون انصراف در کنکور شرکت کنند.

 143. با سلام و خسته نباشید؛
  جناب من در سنه ۱۸ سالگی موفق به دریاف دیپلوم نشدم؛ و در سنه ۱۹ سالگی دیپلومم رو خریدم و دیپلومه من دو ماه بعد از پایان بیست سالگی دستم میاد؛ به من گفتند که چه با دیپلوم چه بی دیپلوم باید بعد از بیست سالگی به سربازی بروم؛ دیپلومه من بهمن سال ۱۴۰۰ میاد و من متولد ۱۴ ابان ۸۰ هستم؛ میخواستم بدونم بعد از دریاف دیپلوم راهی هست که به دانشگاه بروم و معاف بشم؟

  1. سلام. خیر متاسفانه برای دریافت دیپلم تا ۲۰ سالگی وقت دارید افرادی که در سن ۲۰ سالگی موفق به اخذ دیپلم میشوند اجازه ادامه تحصیل قبل از گذراندن دوره خدمت سربازی را ندارند.

 144. سلام خسته نباشین. کسانی که حین خدمت دیپلم خودشونو تکمیل میکنن و کنکور قبول میشن میتونن ایست خدمت تحصیلی بگیرن؟

 145. سلام عرض شد من ورودی بهمن رشته پرستاری هستم و امسال سال دومی بود که کنکور دادم
  رفتم پلیس به اضافه ۱۰ میگن واسه معافیت باید صبر کنی تا بهمن وقتی که مشغول به تحصیل شدی اقدام کنی به نظر شما الان باید چیکار کنم ؟؟ چون الان اون معافیت هم که از دوران دبیرستان داشتم تاریخش تموم شده

   1. سلام من تازه دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و فعلا انتخاب واحد نکردم میتونم معافیت تحصیلی بگیرم

    1. سلام با برگه قبولی به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنید، اگر غییت نداشته باشید میتوانید معافیت تحصیلی بگیرید.

 146. سلام من دیپلممو درسن ۱۹و۷ماه بودم از مدرسه غیرحضوری نیمه دولتی گرفتم ایا من باید گواهی اشتغال ب تحصیل میبردم؟الان نبردم غیبت خوردم؟

   1. سلام وقت بخیر من متولد۱۳۸۰/۱۰/۲۳ هستم و هنوز دیپلمم رو نگرفتم وقصد دارم برای بهمن ماه دانشگاه ازاد ثبت نام کنم باتوجه به اینکه هنوز ۲۰سالم نشده ودیپلمم رو نگرفتم باید دفترچه پست کنم یا میتونم معافیت تحصیلی بگیرم؟

    1. سلام. متاسفانه بدون ارائه دیپلم هیچ دانشگاهی با ثبت نام شما موافقت نمیکند و اینکه اگر دیپلم را در ۲۰ یک‌سالگی اخذ کنید نظام وظیفه برای شما معافیت تحصیلی. جهت ادامه تحصیل در دانشگاه صادر نمی‌کند و ابتدا باید به خدمت سربازی بروید.

 147. من ورودی ۹۷ مقطع کارشناسی دانشگاه شهید بهشتی هستم. اگر بعد از ترم جاری و رسیدن کل واحد های قبولی خودم به مقطع کاردانی از دانشگاه انصراف بدم آیا میتوانم در صورت قبولی مجدد در مقطع کارشناسی دانشگاه های غیردولتی و یا دولتی از معافیت تحصیلی کامل این مقطع استفاده کنم. ممنون می شوم مرا راهنمایی کنید

  1. سلام. خیر فقط در صورت انصراف یکبار دیگر برای شما در مقطع کارشناسی معافیت تحصیلی صادر می‌شود
   اما اگر مدرک معادل کاردانی ذر دریافت کنید مجددا برای شما معافیت تحصیلی صادر نمی‌شود.

   1. کاردانی به کارشناسی چطور می تواند با مدرک معادل کاردانی خود در پذیرش سوابق تحصیلی یا کنکور کاردانی به کارشناسی شرکت کند؟؟

    1. سلام وقت بخیر. کلیه افراد زیر تا زمانی که در حال تحصیل باشند و به تحصیلات خود می پردازند مشمول تمدید معافیت تحصیلی شده و از اعزام به خدمت سربازی معاف می شوند:
     دانش آموز های مدارس کشور و مرکز های آموزش عالی کشور که فعالیت آن های زیر نظر وزارت آموزش و پرورش است.
     دانشجو های مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و مقاطع بالاتر دانشگاه های ملی (دولتی) و غیر دولتی که شامل دانشگاه های پیام نور، دانشگاه های آزاد، دانشگاه های پردیس، دانشگاه های غیر انتفاعی و … که فعالیت کلیه این دانشگاه ها زیر نظر وزارت علوم است.
     طلاب و طلبه هایی که در حوزه های علمیه مشغول تحصیلات خود هستند.
     صدور تمدید معافیت تحصیلی تمامی افرادی که در بالا به آن ها اشاره شد که شامل تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان، تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد و تمدید معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علوم دین وابسته به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل از آموزشگاه یا دانشگاه محل تحصیل بوده و بایستی اشاره کنیم که مدت زمان این گواهی معافیت تحصیلی تا یک سال پس از تاریخ پایان تحصیلات در هر مقطع است.

   2. ببخشید گرفتن مدرک کاردانی اختیاریه دیگه؟ مثلا میشه بالای ۶۸ واحد پاس کرد ولی موقع انصراف مدرک نگرفت( برا معافیت تحصیلی مجدد)

    1. برای استفاده از معافیت تحصیلی مجدد باید انصراف در سنوات مجاز تحصیلی ثبت شده باشد در غیر اینصورت مجددا برای یک مقطع برای شما معافیت تحصیلی صادر نمی‌شود.

  2. سلام وقت بخیر
   من برای معافیت پزشکی اقدام کردم و موافقت نشد باهاش حالا اتومات برام دفترچه پست شده.میخواستم ببینم میشه انصراف داد و توی رشته بدون ازمون دانشگاه شرکت کنم؟

   1. سلام بعد از قبولی در دانشگاه با برگه ثبت نام ایست خدمتی بزنید و ادامه تحصیل دهید.

 148. سلام من در خواست دادم نوشته با توجه به مقطع تحصیلی اعلام شده مجاز به دریافت معافیت تحصیلی نمی باشید. منظورش چیه باید چیکار کنم لطا جواب بدید؟

  1. سلام . با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا پلیس+۱۰ وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید.
   برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 149. سلام خسته نباشید ، من متولد ۱۳۸۱/۰۵/۱۰، و دیپلمم رو ۱۴۰۰/۱۰/۳۰، گرفتم ، و داخل برگه معافیت من نوشته حداکثر مدت تحصیل وی برای فراغت تا ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ، می باشد ، میخواستم بدون که چقد وقت دارم تا برم واسه سربازی ثبت نام کنم ، آیا الان باید برم یا فعلا وقت دارم ، ؟

  1. سلام. با توجه به تاریخ اتمام معافیت تحصیلی تا تاریخ ۱۰ /۵/۱۴۰۱ وقت دارید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید.

 150. سلام ترومپت جواب بدین دارم میمیرم از استرس
  من حقوق پدر فوت شده ام رو میگیرم و متولد سال ۱۳۸۱,۸,۱ هستم زمان مدرسه یادم رفت معافیت تحصیلی بگیرم آیا الان بهم میدن یا نه اگه ندن نتونم درس بخونم حقوقم قطع میشه

  1. سلام . با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید در صورت نیاز جهت توجیه غیبت اقدام کنید .

 151. سلام و وقت بخیر
  من دانشجو مقطع کارشناسی بودم تا ۱۴۰۴ معافیت داشتم.و متولد ۱۳۸۰ ام و امسال برای اولین بار انصراف دادم
  خواستم بدونم اگه کنکور ۱۴۰۱ مقطع دکترای پیوسته قبول شم(دندونپزشکی)، برای ادامه تحصیل به مشکل بر نمی خورم؟ و اینکه تاریخ معافیتم تا ۸ سال بعد از کنکور ۱۴۰۱ (یعنی تا ۱۴۰۹) به من معافیت تحصیلی داده میشه؟
  یا اینکه برای تحصیلم تو مقطع کارشناسی از اون ۸ سال کسر میشه؟

  1. سلام. هر فرد مشمول در حال تحصیل میتواند یکبار از رشته ی تحصیلی خود انصراف داده و مجددا برای او معافیت تحصیلی صادر میشود مشروط به اینکه غیبت نداشته باشد . شما از تاریخ انصراف دانشگاه تا یکسال وقت دارید که وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید . چنانچه در مقطع دکترای تخصصی پزشکی یا دندان پزشکی پذیرفته شوید مجددا ۸ سال معافیت تحصیلی خواهید داشت.

   1. سلام وقت بخیر
    اسفند ۱۳۹۹ مقطع ارشد فارغ التحصیل شدم و تا شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی داشتم
    الان به نظرتون تا اسفند ۱۴۰۰ فرصت دارم یعنی یک سال بعد از فارغ التحصیلیم تا دفترچه پست کنم
    یا اضافه میخورم.
    ممنون

    1. سلام . اگر در مقطع کارشناسی ارشد ورودی مهر ماه بوده آید تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ زمان معافیت تحصیلی شما به پایان رسیده و پس از آن مشمول خدمت سربازی هستید و در صورت عدم مراجعه برای شما غیبت و اضافه خدمت محاسبه میشود.

  2. باسلام دفاع من رد شد وترم هشت ارشدم یک ترم سنوات با احتساب استفاده کردم به نظر شما راهکارچیه وچی پیش میاد ،دولتی میخونم ، تمدید سنواتی ندارم دیگه ،

 152. سلام وقت بخیر
  ببخشید من‌ یک ترم ارشد خوندم ولی اگه از دانشگاه انصراف بدم تا چه زمانی فرصت دارم برای سربازی که غیبت نخورم؟ مدتش یکسال از زمان انصراف هست؟

  1. سلام. بله از تاریخ انصراف یکسال وقت دارید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید یا مجدد در دانشگاه پذیرش بگیرید یا برای انجام خدمت سربازی اقدامات لازم را انجام دهید.

 153. سلام من متولد خرداد ۱۳۸۱ هستم ، دیپلم بنده خرداد ۱۴۰۱ صادر میشه در صورتی که ۲۰ سال تمام دارن اونموقع میخواستم بدونم یک سال فرصت بعد از دیپلم برای من هم هست یا خیر ؟

 154. سلام من امسال ارشد قبول شدم. اما تا اخر شهریور ۱۴۰۱ معاف هستم. میخواستم ببینم باید برگه معافیت رو بگیرم برای دانشگاه مقصد؟

  1. سلام. بله باید به پلیس +۱۰ مراجعه نمایید و برگه معافیت تحصیلی برای ثبت نام بگیرید.

 155. سلام خسته نباشید من ورودی ۹۴ مقطع کارشناسی هستم و دو ترم سنوات ارفاقی گرفتم و درسم تموم شد. الان با توجه به اینکه سنوات ارفاقی گرفتم بعد از فارغ التحصیلی باز هم یکسال معافیت به من تعلق میگیره؟(متولد ۷۶ هستم)

   1. سلام من ۲۰ سالم تکمیل شده و قبل از اتمام معافیتم دانشگاه ازاد ثبت نام کردم و فرم تاییدیه رو از پلیس+۱۰ گرفتم و تحویل دانشگاه ازاد دادم ولی انتخاب واحد نکردم .پشت کنکورم والبته مقدور نبود واسم بخام هزینه دانشگاه رو بدم الان تو سایت سازمان وظیفه نگاه کردم معافیت تحصیلیم تا زمان تولدم بود یعنی ۲۰ ابان ۱۴۰۰ چرا ثبت نشده دلیل چیه نکنه تایید نشدهه ؟؟

 156. سلام
  من قبلا دانشجوی ازاد بودم واز معافیت تحصیلی لیسانس استفاده کردم بعد انصراف دادم.
  الان در رشته پزشکی مشهد ثبتنام کردم و معافیت تحصیلی هشتساله گرفتم.
  الان سوالم اینه که درصورت گرفتن انتقالی به دانشگاه دیگه در همون رشته وضعیت معافیت تحصیلی من به چه صورت خواهد بود؟منظورم اینه که برای تحصیل در دانشگاه انتقالی به مشکلی برمیخورم؟

   1. سلام وقت بخیر
    فردی که متولد بهمن ۸۵ می باشد
    واز یک سال معافیت بخواهد استفاده
    کند چند ماه از ۲۰ سالگی او بیشتر می شود

   2. سلام وقت بخیر
    فردی که متولد بهمن ۸۵ می باشد
    واز یک سال معافیت بخواهد استفاده
    کند چند ماه از ۲۰ سالگی او بیشتر می تا کنکور بر گزار شود بعد خود را معرفی کند برای سربازی مشکلی پیش نمی آید ؟ با تشکر از شما

 157. سلام وقت بخیر
  من دانشجو مهندسی عمران ترم ۵هستم ؛می خواستم بدونم امکانش هست که الان برم سربازی وبعد بیام برای ادامه تحصیل تو رشته خودم ؟؟

 158. سلام من دانشگاه ازاد میخواستم برم واسه همین معافیت تحصیلی گرفتم ..حالا نظرم عوض شده نمیخوام برم میشه درستش کرد و نظام وظیفه قبول میکنه باطلش کنه ..ممنون

 159. سلام من معافیت تحصیلی ازکافینت گرفتم الان که جوابش اومد دیدم زده کاردانی باید کارشناسی می زد الان که جوابش اومده به نظرتون میشه توسط نظاموظیفه باطل بشه

  1. سلام. برای اطلاع کامل زمان معافیت تحصیلی به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا پلیس +۱۰مراجعه کنید. و برگه معافیت خود را دریافت کنید

   1. سلام من دیپلممو درسن ۱۹و۷ماه بودم از مدرسه غیرحضوری نیمه دولتی گرفتم ایا من باید گواهی اشتغال ب تحصیل میبردم؟الان نبردم غیبت خوردم؟

  2. سلام من دیپلممو درسن ۱۹و۷ماه بودم از مدرسه غیرحضوری نیمه دولتی گرفتم ایا من باید گواهی اشتغال ب تحصیل میبردم؟الان نبردم غیبت خوردم؟

   1. سلام . از سن ۱۸ سالگی مشمول شناخته میشوید و باید اقدامات لازم برای روشن شدن وضعیت نظام وظیفه خود را انجام دهید در صورت عدم دریافت معافیت تحصیلی برای شما غیبت لحاظ میشود . با توجه به شرایط بیان شده پیشنهاد میشود جهت توجیه غیبت اقدام کنید. برای دریافت اطلاعات کامل درباره شرایط و مراحل توجیه غیبت با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 160. سلام. خسته نباشید
  من ۱۵ شهریور ۹۹ از مقطع کارشناسی پیوسته معماری فارغ التحصیل شدم. بنده سال ۹۹ برای کنکور ۱۴۰۰ ثبت نام کردم کنکور مرداد ۱۴۰۰ برگذار شد و بنده قبول شدم و برای شرکت در آزمون عملی که مهر بود اونم شرکت کردم. الان منتظر نتایجم که هفته آخر مهر یا اول آبان میاد.
  با توجه به اینکه فرصت یکساله من ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ به پایان می رسید از نظام وظیفه جویا شدم که وضعیت چیه و به من گفتن که برای کسایی که قبول شدن تا ۳۰ مهر فرصت هست وضعیت خودشونو مشخص کنن.
  خواستم بدونم که من کار خاصی باید انجام بدم؟ و اینکه خب اگر نتایج ابان اومد تکلیف ما چیه که فقط تا ۳۰ مهر فرصت داریم؟! من باید چکار کنم. ممنون میشم راهنمایی کنین.

  1. سلام. در صورت تاخیر مجدد در اعلام نتایج برای اعزام به خدمت دفترچه را پست کنید اگر بعد از این اقدام نتایج نهایی نشان دهنده قبولی شما بود میتوانید ایست خدمت بزنید اما اگر غیبت داشته باشید امکان استفاده از ایست خدمت وجود ندارد.

 161. با سلام
  دانشجو دانشگاه آزاد هستم و تا بهمن ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم اگر در اردیبهشت ۱۴۰۱ انصراف بدهم ودر کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم رشته ای مثل پرستاری روزانه قبول شوم معافیت مجدد برایم صادر میشود؟

  1. سلام. اگر انصراف در سنوات ارفاقی ثبت شود برای تحصیل دوباره در همان مقطع معافیت تحصیلی مجدد صادر نمی‌شود.

 162. سلام خسته نباشید
  من متولد ۲۶مهر۸۱هستم امسال خرداد از مدرسه فارغ‌التحصیل شدم و برای ادامه تحصیل پارسال یه معافیت یک ساله گرفتم که امسال اواخر مهر مهلتش تموم میشه الانم هیچ دانشگاهی ثبت نام نکردم و پشت کنکوری هستم چطور میتونم برای یک سال دیگه معافیت بگیرم؟؟؟؟

  1. سلام. تا سن ۲۰ سالگی میتوانید تمدید کنید پی از آن مشمول هستید و باید به خدمت سربازی بروید.

 163. سلام خسته نباشید
  من متولد ۲۶مهر۸۱هستم من امسال از مدرسه فارغ‌التحصیل شدم برای ادامه تحصیل پارسال یه معافیت یک ساله گرفتم که امسال اواخر مهر مهلتش تموم میشه الانم هیچ دانشگاهی ثبت نام نکردم و پشت کنکور موندم میخواستم بدونم میشه یه بار دیگه هم معافیت بگیرم؟؟؟؟؟

  1. سلام. تا سن ۲۰ سالگی میتوانید تمدید کنید پی از آن مشمول هستید و باید به خدمت سربازی بروید.

 164. سلام
  من کنکوری ۹۹ بودم و همین امسال مهر۱۴۰۰ دانشگاه آزاد نوشتم و معافیت تحصیلی گرفتم ولی انتخاب واحد نکردم و برای ترم اول مرخصی هم نگرفتم ولی میخام در آخر ترم مرخصی بگیرم و ترم دوم هم مرخصی بگیرم، مشکلی از نظر نظام وظیفه پیش نمیاد؟!دانشگاه تا پایان ترم اول به عنوان دانشجوی انصرافی ارسال نمیکنه؟؟

 165. سلام خسته نباشید من در برگه معافیت تحصیلی ام نام دانشگاهی میخواستم بزنم نام دانشگاهی دیگر رو زدم بعدا چاره ای جز ابطال معافیت تحصیلی نداشتم تا اون دانشگاه مورد نظرم رو توی معافیت تحصیلی جدیدم بزنم الان چند روز است ابطال رو زدم ولی ابطال نمیشه لطفا راهنمایی ام کنید متشکرم

  1. سلام شبتون بخیر خواهش میکنم جواب بدین.
   من ورودی سال ۹۶ هستم و تا الان فقط ۹ واحد پاس کردم و با توجه به سنوات تحصیلی ، تابستان ۱۴۰۱ اخراج میشم. میخواستم بدونم اگه در کنکور سراسری ۱۴۰۱ شرکت کنم ، و قبول شم ، میتونم در دانشگاهی که قبول شدم ادامه تحصیل بدم ؟ از نظر بحث نظام‌وظیفه مشکل پیش نمیاد؟

   1. سلام اگر از دانشگاه اخراج شوید ، خیر .باید قبل از اتمام سنوات مجاز انصراف داده و در کنکور شرکت کنید.

 166. سلام وقت بخیر من دانشجوی کارشناسی سال ۹۵ هستم ده ترمه شدم و در تاریخ ۲۳شهریور ۱۴۰۰فارغ التحصیل شدم و تاریخ معافیت دانشگاه تا ۳۱شهریور ۱۴۰۰بود و هنوز مدرک گواهی موقت دانشگاه برام صادر نشده بنظرتون غیبت خوردم یا خیر؟

 167. سلام وقت بخیر من متولد اذر ماه ۱۳۸۰ هستم و شهریور ماه امسال مدرک دیپلم را از دبیرستان بزرگسالان گرفتم میخواستم بدانم معافیت تحصیلیم برای دی ماه دانشگاه تمدید می شود متشکرم .

 168. با سلام من ارشد دارم میخونم غیر انتفاعی ترم ۲ هستم
  باید معافیت تحصیلی بگیرم؟
  تو دوره کارشناسی گرفته بودم
  و اینکه این دوره بگیرم چقد اعتبار داره؟

 169. اگر از دانشگاه اخراج شویم ولی معافیت تحصیلیمان اعتبار داشته باشد سرباز میشویم؟
  اگر بلافاصله بعد از اخراج دانشگاه آزاد ثبت نام کنیم چی؟
  ممنون میشم جوابمو بدین

  1. اگر تا پایان سنوات مجاز و یا سنوات ارفاقی درستان را تمام کنید یک سال فرجه برای اعزام دارید. اگر تمام نکنید باید به خدمت اعزام شوید

 170. سلام من کنکور سراسری امتحان سال ۹۷ و قبول نشدم و پیام‌نور ثبت‌نام کردم در تاریخ ۹۹/۸/۲۰ از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و دوباره میخوام برای کنکور ۱۴۰۱ بخونم آیا راهی برای تمدید معافیت تحصیلی هست ؟؟

  1. سلام شما تا یکسال بعد از تاریخ انصراف فرصت دارید خودتون رو معرفی کنید ولی بعد از اون مشمول هستید و برای کنکور ۱۴۰۱نمیتونید شرکت کنید

  2. سلام من دیپلممو درسن ۱۹و۷ماه بودم از مدرسه غیرحضوری نیمه دولتی گرفتم ایا من باید گواهی اشتغال ب تحصیل میبردم؟الان نبردم غیبت خوردم؟

 171. سلام بنده متولد ۸۲ _۲۴ مرداد هستم شهریور یه درسی رو پاس کردم مهر ماه رفتم یرا گواهی اشتغال به تحصیل خاستم ببینم میتونم گواهی اشتغال بگیرم که یکسال دیگ برا کنکور بخونم اخه مدرسه گفته دیگ دانش اموز ما نیستی نمیتونیم بهت گواهی بدیم؟

  1. سلام تا یکسال وقت دارید خودتون رو معرفی کنید به نظام تا اون زمان برا کنکور درس بخونید بعد انتخاب رشته کنید بعدش اقدام کنید برا خدمت که اگر قبول شدید ایست خدمت بگیرید

   1. سلام من اخرایی دی ماه دیپلم گرفتم ۱۹سالم بود دیپلم گرفتم ۱۹وچن ماه بودم و میخاستم بدونم۱سال وقت دارم خودمو پس ازدیپلم معرفی کنم دیگ درسته ؟مدرسع غیرحضوری نیمه دولتی درس خوندم الان دی ماه امسال میشه ۱سال هیچ برگه ای هم نبردم اخه نظام وظیفه یکی از کادرا گفت نمیخاد چیزی درست گفت؟

    1. سلام. از سن ۱۸ سالگی مطابق قوانین نظام وظیفه مشمول شناخته میشوید و باید هر چه سریع تر مراحل مربوط به نظام وظیفه را انجام دهید.

 172. سلام
  دانشجوی دکتری تخصصی رشته برق ورودی ۹۶ هستم و پرونده ای داشتم و در کمیسیون موارد خاص بررسی شد و یک ترم بدون احتساب دارم، اگر ممکنه بفرمایید زمان معمول پایان معافیت تحصیلی بنده چه زمانی خواهد بود؟

  1. سلام
   من ۳۰ بهمن سال ۹۹ فارغ التحصیل شدم و ۹ ترمه تموم کردم. تا کی برای سربازی فرصت دارم؟

 173. سلام وقت بخیر
  ببخشید من خرداد امسال از پایان نامه کارشانسی ارشدم دفاع کردم آیا بنده تا شهریور سال بعد یعنی ۱۴۰۱ معافیت دارم؟

  1. سلام و وقت بخیر.
   شما از زمان تاریخ صدور گواهی موقت پایان تحصیلات به مدت یکسال معافیت تحصیلی دارید

   1. سلام وقت بخیر من دانشجوی کارشناسی سال ۹۵ هستم ده ترمه شدم و در تاریخ ۲۳شهریور ۱۴۰۰فارغ التحصیل شدم و تاریخ معافیت دانشگاه تا ۳۱شهریور ۱۴۰۰بود و هنوز مدرک گواهی موقت دانشگاه برام صادر نشده بنظرتون غیبت خوردم یا خیر؟

     1. سلام خسته نباشید من دانشجو پیام نورهستم میخوان این ترم منو اخراج کنن حالا من میگم قبل اخراج انصراف بدم اگر من این دیماه از دانشگاه انصراف بدم و میخوام کنکورسراسری ۱۴۰۱ شرکت کنم اگر رشته خوب قبول نشدم وایمیستم برای کنکور۱۴۰۲ و با توجه به اینکه دیماه۱۴۰۱ مهلت یکساله برای معرفی به سربازیم تموم میشه و دیماه ۱۴۰۱باید برم سربازی حالا من نمیشه مثلا تاریخ اعزامم را یکمی بیشتر عقبتر بندازم مثلا تا نزدیک کنکور۱۴۰۲؟و اگر هم نمیشه عقبتر بندازم و مجبورشدم من دیماه ۱۴۰۱ رفتم سربازی آیا یشه کنکور۱۴۰۲شرکت کنم و اگردولتی خوب قبول شدم ایست خدمت بزنم ؟(چون میگن اگر اخراج بشم نمیتونم ایست خدمت بزنم حالا انصراف هم همینه یا ن؟)لطفا همه سوالهام را جواب بدین

     2. سنوات ارفاقی باید با نظام وظیفه درخواست بدهید
      ایست خدمت برای تحصیل امکان دارد

  2. سلام
   متولد مرداد ۱۳۸۱ و فارغ التحصیل خرداد ۱۳۹۹ هستم سال ۹۹ کنکور دادم نشد سال ۱۴۰۰ در نیم سال دوم پذیرفته شده ام آخرین معافیت تحصیلی دانش اموزیم در پلیس ۱۰ تا مرداد ۱۴۰۱ بوده در مهر ماه بنا به گفته پلیس۱۰ برگه اعزام به تاریخ ا/۹ گرفتم دو تا سوال غیبت که ندارم؟ و اینکه تا اسفند میتوانم تمدید کنم؟ بهمن ادامه تحصیل و معافیت تحصیلی بگیرم.

   1. سلام خیر مشمول غیبت نیستید و می توانید در ورودی بهمن ثبت نام کنید و معافیت تحصیلی مجدد بگیرید.

 174. سلام خسته نباشید. من امسال از پیام نور انصراف دادم و دانشگاه ازاد اومدم ثبت نام کردم اگه سال بعد کنکور بدم و مثلا فرهنگیان قبول شم میتونم دوباره از ازاد انصراف بدم و برم دانشگاه فرهنگیان. ایا برای سربازی و معافیت تحصیلی به من گیر میدن که دوبار انصراف دادم یا نه؟

  1. سلام. سپاس. شما مجاز به یک بار انصراف در مقطع تحصیلی خود می باشید. با انصراف دوم نمی توانید مجددا معافیت تحصیلی بگیرید و در دانشگاه ثبت نام کنید

   1. با سلام و عرض خسته نباشید بنده ۲۰سال و ۵ماه سنم هستذو دانشجوی مقطع کاردانی آزادم اگر کنکور سال ۱۴۰۱ شرکت کنم و دولتی قبول بشم میشه تغییر رشته بدم و اونجا تحصیل کنم و از معافیت تحصیلی میشه استفاده کرد؟؟

    1. سلام من متولد ۱۳۷۵ هستم. و در شهریور ۱۴۰۰ یعنی امسال کارشناسی پیوسته فارغ التحصیل شدم. سنوات معافیت تحصیلی ام تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ بوده
     الان من غیبت میخورم یا یکسال وقت دارم؟؟؟؟
     در اصل من دانشگاهو ۵ ساله تموم کردم. فقط میخوام بدونم تا شهریور ۱۴۰۱ وقت دارم یا وارد غیبت شدم؟؟؟

     1. سلام بعد از اتمام تحصیل در سنوات مجاز دقیقا یکسال مهلت دارید که وارد غیبت نشوید.

   2. گارشناسی پیوسته هستم
    از دانشگاه خاوران اخراج شدم ترم یک
    سریع رفتم دانشگاه ازاد
    حالا رسیدم به واحد های کاردانی میخام با کاردانی تموم کنم
    اول که اخراج شدم حالا میخام انصراف بدم که مدرک کاردانی بگیرم
    میتونم مجوز خروج از کشور تحصیلی بگیرم؟

    1. سلام خیر درطول تمام مدت تحصیلی فقط یکبار اجازه ی اخراج یا انصراف و بعد ادامه تحصیل دارید،بعد از انصراف یکسال مهلت دارید تا وارد غیبت نشوید و بعد از آن تاریخ مشمول میشوید.

 175. با عرض سلام و احترام خدمت شما بنده دانشجو مهندسی صنایع کارشناسی روزانه هستم ببخشید بنده خرداد ۱۴۰۱ به صورت هشت ترمه فارغ التحصیل میشم و اونطور که میدونم تا شهریور ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم.
  آیا من میتونم کنکور سراسری ۱۴۰۲ شرکت کنم و در رشته‌های روزانه به ویژه فرهنگیان و تربیت دبیر انتخاب رشته و پذیرفته بشم (یعنی قبل از رفتن به سربازی)؟ آیا میشه از معافیت تحصیلی استفاده کرد برای تحصیل مجدد در دوره کارشناسی؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. باسلام. در صورت قبولی مانعی برای معافیت تحصیلی وجود ندارد و میتوانید به تحصیل خود در رشته دلخواه ادامه دهید

  2. سلام داوطلبان پسر فقط یک بار مجاز به تحصیل در مقطع هستند و برای بار دوم باید به خدمت برن یا معافیت داشته باشند . ولی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر منعی نیست

 176. سلام من دانش اموز سال دوازدهم فنی وحرفی هستم ایابرای دریافت دیپلم مجدد دررشته ادبیات می توان معافیت تحصیلی گرفت

  1. سلام بله برای تکرار دوباره مقطع معافیت تحصیلی صادر نمیشود اما می توانید در دانشگاه های آزاد یا جامع علمی کاربردی در رشته های زیر مجموعه ادبیات و علوم انسانی ادامه تحصیل دهید و معافیت تحصیلی بگیرید.

 177. سلام من دانش اموز سال دوازدهم فنی وحرفی هستم
  ایا برای گرفتن دیپلم مجدد دررشته ادبیات حتما باید اول سربازی رفت

  1. سلام بله برای تکرار دوباره مقطع معافیت تحصیلی صادر نمیشود اما می توانید در دانشگاه های آزاد یا جامع علمی کاربردی در رشته های زیر مجموعه ادبیات و علوم انسانی ادامه تحصیل دهید و معافیت تحصیلی بگیرید.

 178. سلام وقت بخیر من امسال دانشگاه قبول شدم و برای معافیت تحصیلی از طریق اینترنت اقدام کردم و یه برگه تحت عنوان تایید شرایط اولیه مشمول به من داد خواسصتم بپرسم معافیت من دیگه صادر شده یا باید به پلیس به علاوه ده مراجعه کنم ؟

  1. سلام. از دانشگاه گواهی اشتغال به تحصیل دریافت کنید و با سایر مدارک به دفاتر پلیس +۱۰مراجعه کنید و درخواست تمدید معافیت تحصیلی خود را ثبت کنید.

 179. سلام من امسال خرداد ماه ۱۸ سالم شد و کنکور هم دادم و پذیرش دانشگاه رو هم گرفتم الان برای معافیت تحصیلی باید به دانشگاه مراجعه کنم ؟ چون مدرسه گفت چون پذیرش گرفتی دیگه به ما مربوط نمیشه
  اگر باید به دانشگاه مراجعه کنم مثل مدرسه برم ازشون معافیت تحصیلی بگیرم و ببرم پلیس +۱۰ دیگه اوکی میشه ؟ غیبت هم نمیخورم ؟

  1. سلام. از دانشگاه گواهی اشتغال به تحصیل دریافت کنید و با سایر مدارک به دفاتر پلیس+۱۰مراجعه کنید و درخواست معافیت تحصیلی خود را ثبت کنید.

 180. با سلام من متولد ۲/۷/۱۳۷۹ هستم و یک بار تغییر رشته دادم برج ۶ همین ۱۴۰۰دیپلم گرفتم حالا دانشگاه ثبت نام کردم نظام وظیفه میگه نمیشه با اینکه من تا برج۳ معاف بودم برج ۳ رفتم تمدید کنم گفتن چون جواب کنکور ها دیر میاد تا آخر برج مهر وقت دارید و تمدید نکردم الان چیکار کنم؟

  1. سلام. با توجه به اینکه سن شما از ۲۰ سال فراتر رفته و وارد غیبت دوره سربازی شده آید معافیت تحصیلی مجددا صادر نمی‌شود.

  2. سلام من متولد دهم دی ماه ۱۳۸۰هستم سال دوازهم هستم میخام ادامه تحصیل بدم و کنکور بدم برای تحصیل مشکل پیش نمیاد معافیت تحصیلیم تمدید میشه

 181. سلام
  من تو سیستم نظام وظیفه و پلیس بعلاوه ۱۰ تا ۱۴۰۱/۰۶/۳۱ برایم معافیت زده شده

  من میخواستم برای سربازی و در اصل امریه سربازی اقدام کنم یه قول های دادن و صحبت ها شده از طرف اون نهادی که صحبت کردم مدارک دادم بهشون تا بررسی کنن
  چند روز قبل رفتم دانشگاه کارام انجام بدم به من نامه لغو معافیت تحصیلی رو دادن
  زده به تا۱۴۰۰/۰۴/۳۱ فارغ التحصیل شده با فلان معدل و فلان واحد و…
  بعد سوالم اینجاس این برگه رو باید به پلیس بعلاوه ۱۰ یا نظام وظیفه ببرم درسته؟ بعد از لغو معافیت ، چه مدت فرصت دارم دفترچه را پست کنم ایا بازم یکسال زمان دارم بعد از لغو معافیت تحصیلی؟

  1. سلام. تا تاریخ ۳۱/۰۶/۱۴۰۱ زمان دارید که وضعیت خدمت سربازی خود مشخص کنید .تا آن تااریخ میتوانید با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰برای اعزام به خدمت اعلام آمادگی کنید یا مراحل گرفتن امریه سربازی را سپری کنید.

 182. با سلام، ورودی ۹۶ کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد می‌باشم. دو ترم سنوات معافیت تحصیلی گرفتم که ملهتش ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ بود. من ۵ روز قبل از اتمام مهلت سنوات یعنی ۲۴ شهریور ماه دفاع کردم از پایان نامه. اما هنوز کارهای تسویه حساب و فارغ التحصیلی را انجام ندادم. میخواستم بپرسم مهلت یک ساله را دارم؟ باید برم تسویه کنم و نامه ببرم که غیبت نخورم؟ چطوریه اوضاع من

 183. سلام اگر لیسانس باشیم و مشمول باشیم و بدلیل سربازی برادر، سربازی خود را عقب بندازیم و در این فاصله در مقطع ارشد قبول شویم آیا معافیت تحصیلی صادر می شود؟

  1. سلام . بله شما میتوانید از معافیت همزمان دو برادر استفاده کنید و اگر دانشگاه پذیرفته شدید از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 184. با سلام، بنده متولد فروردین ۸۱ هستم و خرداد ۹۹ دیپلم تجربی گرفتم.سال ۹۹ کنکور دادم در دانشگاه قبول نشدم.سال ۱۴۰۰ یعنی امسال در پرستاری روزانه پذیرفته شدم.اما قصد ثبت نام ندارم. می‌خواهم در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم تا معافیت تحصیلی بگیرم برای کنکور سال بعد.اگر سال ۱۴۰۱ در دانشگاه آزادپذیرفته شوم باید از دانشگاه پیام نور انصراف بدهم. آیا می توانم معافیت تحصیلی(به عنوان دانشجو دانشگاه آزاد) بگیرم با توجه به اینکه پرستاری ثبت نام نکردم و قرار است سال آینده از پیام نور به عنوان دانشجو انصراف بدهم؟ سپاس.

  1. سلام . شما در طول تحصیلات دانشگاهی اجازه دارید صرفا یکبار انصراف داده و با پذیرش در رشته دیگری امجددا از معافیت تحصیلی استفاده کنید

 185. با سلام و درود
  من ورودی ۹۷ کارشناسی هستم بعد تیر ۱۴۰۱ احتمالا فارغ التحصیل بشم میخواستم بدونم اگه من کنکور ارشد امسالم رو که حالا چه بهداشت باشه برای روانشناسی و چه وزارت علوم باشه یعنی دو تا کنکور رو امسال نتونستم نتیجه بگیرم میتونم برای کنکور ارشد ۱۴۰۲ اقدام کنم ، یعنی شامل معافیت یک ساله برای شرکت دوباره توی ارشد میتونم باشم ؟
  با تشکر

  1. سلام . بعد از پایان تحصیلات یک سال فرصت دارید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید پیش از به اتمام رسیدن دوره یکساله یا باید در مقاطع بالاتر پذیرفته شوید یه خودتان را برای اعزام به خدمت معرفی کنید.

 186. سلام خرداد ۹۹دیپلم گرفته ام و در برگه معافیت دانش آموزی تاریخ پایان معافیت ۱۴۰۰/۹ (طبق تاریخ تولد ثبت شده ). کنکور ۱۴۰۰ ورودی بهمن قبول شده ام .آیا باید درخواست اعزام به خدمت بدهم (چه زمانی در خواست اعزام بدهم ؟) یا با توجه به تاریخ قبولی مشمول معافیت تحصیلی می شوم ؟دانشگاه می گوید تا بهمن دانشجوی ما نیستی و صرفا ثبت نام مشروط کرده ای ؟

  1. سلام. با کارنامه پذیرش دانشگاه و سایر مدارک به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنید و درخواست تمدید معافیت تحصیلی خود را ثبت کنید

 187. سلام تشکر میکنم از محتوای مفیدتان
  بنده سال ۹۹ بعد از فارغ الاتحصیل شدن از مدرسه معافیت دانش اموزی گرفتم که تاریخ اتمام آن ۲۵مرداد۱۴۰۱٫ هست و الان قصد ثبت نام در دانشگاه ازاد رشته بدون ازمون مقطع کاردانی ناپیوسته دارم میخواستم بدونم ایا نیازه که با مراجعه به پلیس +۱۰ درخواست معافیت دانشجویی بدم? و اینکارو قبل ثبت نام باید انجام بدم?

  پیشاپیش تشکر میکنم از راهنمایی شما

  1. سلام . الان با برکه معافیت تحصیلی میتوانید در دانشگاه ثبت نام کنید و بعد با گرفتن گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه و مراجعه به دفاتر خدمات انتظامی (پلیس +۱۰) معافیت تحصیلی خود را تمدید کنید .

 188. سلام خسته نباشید.می خواستم بپرسم از چه سایتی می توانیم جهت انتقال درخواست معافیت تحصیلی به کارتابل دانشگاه پول پرداخت کنیم؟

  1. سلا اصلا نیازی به پرداخت هزینه از دانشگاه نیست شما فقط یک نامه اشتغال به تحصیل از دانشگاه بگیرید و به پلیس+۱۰ مراجعه کنید.

 189. سلام من سال ۹۹دانشگاه آزاد قبول شدم معافیت تحصیلی گرفتم در کنکور سال۱۴۰۰ دانشگاه دولتی قبول شدم حال بعد از ثبت نام در دانشگاه دولتی میتوانم از همان معافیت تحصیلی قبلی استفاده کنم ؟

 190. سلام خسته نباشید من یک سال پشت کنکور موندم و به طبع برای سربازی معافیت تحصیلی گرفتم که تا ۱۴۰۱ مهلت داره الان برای منی که میخوام دانشگاه ثبت نام کنم چه کار باید بکنم؟

  1. سلام شما در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنید اگر قبل از اعلام نتایج مدت معافیت تحصیلیتان تمام می شود در یک دانشگاه بدون کنکور ثبت نام کنید تا معافیت تحصیلی تمدید شود و پس از قبولی از دانشگاه قبلی انصراف دهید

 191. سلام وقت بخیر

  من فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته (۱۴۰۰/۶/۳۱) هستم. متولد ۷۶/۳/۳۰ ، آغار دوره کارشناسی مهر ۹۵ و آخرین نمره مقطع کارشناسی مرداد ۱۴۰۰ ثبت شده است.
  خواستم بدونم آیا در صورت قبولی در کنکور کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ ،معافیت تحصیلی به من تعلق خواهد گرفت یا خیر ؟

  سپاسگزارم، موفق باشید.

  1. سلام شما به مدت یکسال بعد از اتمام دوره کارشناسی معافیت تحصیلی دارید و تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت شامل تون میشه ولی تا نتایج قطعی انتخاب رشته ارشد تو شهریور صادر شد دوباره میتونید از معافیت تحصیلی استفاده کنید و مدت زمان معافیت تحصیلی ارشد ۳ سال هست

 192. سلام من اسفند ۹۹ از دانشگاه انصراف دادم و انصرافم رو داخل نظام وظیفه ثبت کردم و الان داخل کنکور ۱۴۰۰ قبول شدم میتونم دوباره معافیت تحصیلی بگیرم؟

 193. سلام
  من متولد نیمه اول سال ۸۰و ورودی ۹۹ دانشگاه پیام نور هستم و دو ترم بخاطر کنکور مجدد ( سومین کنکور) مرخصی گرفتم و در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کردم و از نیمسال دوم دانشگاه روزانه قبول شدم آیا انصراف من از پیام نور وثبت نام مجدد در دانشگاه جدید از لحاظ نظام وظیفه مشکلی نداره با توجه به اینکه قبولی نیمسال دومم. باتشکر

 194. سلام کلا این https://services.epolice.ir سایت مشکل داره میتونید کمکی بکنید

  توی بخش معافیت تحصیلی دانشجویی هر کاری میکنم مقطع تحصیلی رو نمیاره اصن نمیشه مقطع تحصیلی رو انتخاب کرد من باید به کجا بگم تا درستش کنن یا راه حلی داره میشه بگید ؟

 195. سلام من متولد ۱۳۸۲٫۲٫۲۱هستم و امسال برای اولین بار در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کردم و رشته مهندسی مواد ومتالوژی دانشگاه صنعتی سهند تبریز بصورت مجازی قبول شدم و نمیخوام این رشته رو برم میخوام امسال کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم ومعافیت تحصیلی نگرفتم آیا سازمان نظام وظیفه فرصت یکساله به من میدهد که کنکور امتحان بدم یانه

 196. سلام کنکور ۱۴۰۰ شرکت کردم و رشته مهندسی مواد ومتالوژی دانشگاه صنعتی سهند تبریز بصورت مجازی قبول شدم و نمیخوام این رشته رو برم میخوام امسال کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم ومعافیت تحصیلی نگرفتم آیا سازمان نظام وظیفه فرصت یکساله به من میدهد که کنکور امتحان بدم یانه

 197. سلام من دانشجوی دبیری فرهنگیانم و سال ۱۴۰۲ فارغ التحصیل میشم باتوجه به اینکه ما فرهنگیان معافیت زیر پرچم داریم آیا میتونم بعد فارغ التحصیلی کنکور تجربی بدم و دکتری پیوسته پزشکی یا دندون پزشکی بخونم ممنون میشم راهنماییم کنین (اگه نمیشه راهشو بگین که باید چیکار کنم) با تشکر

  1. سلام به دلیل اینکه شما بعد از فارغ التحصیلی تعهد به خدمت دارید نمی توانید این کار رو انجام بدید

 198. امکان لغو معافیت تحصیلی ۵ ساله پیام نور در صورت نرفتن به دانشگاه هست (اما انتخاب واحد کردم ترم ۷ رو ) میخوام ۱۴۰۱ کنکور بدم ؟ امکان داره معافیت لغو بشه – رفتم پلیس بعلاوه ده میگه تا شهریور ۱۴۰۲ ! میتونم ۱۴۰۱ کنکور بدم ؟؟؟؟؟؟

 199. با سلام بنده انصرافی پیام نوردر تاریخ ۳۰ بهمن ۹۹ هستم وامسال دانشگاه روزانه بیهمن ماه اوردم ایا برای بنده مشکلی وجود داره

 200. سلام من سال ۹۹ دیپلم گرفتم و متولد نیمه اردیبهشت ۸۱ هستم ام برای معافیت تحصیلی دیر اقدام کردم و یک سال پشت کنکور موندم من که معافیت رو نگرفتم آیا نمیتونم امسال دانشگاه برم؟

 201. من فارغ التحصیل خرداد ۱۳۹۹ و متولد آبان ۱۳۸۱ امسال ۱۴۰۰ نیم سال دوم قبول شده ام معافیت تحصیلی من چگونه است؟
  عنوان میشود تا شروع ترم بنده باید دفترچه اعزام به خدمت بگیرم زیرا قبولی نیم سال دوم هستم. !!!!!!!
  لطف میکنید تشریح کنید چگونه است؟
  من تازه ۱۹ سالم تمام شده است.

 202. سلام خسته نباشید
  من متولد ۸۲/۶/۲۹ هستم فارغ التحصیل شدم اما برگه معافیتی ندارم برای کنکور سال اینده ک میشه ۴۰۱ باید پیام نور ثبت نام کنم؟

 203. سلام خدمت شما . من متولد ۱ مهر سال ۱۳۸۲ هستم و در دانشگاه فرهنگیان هم قبول شدم . برای ثبت نام دانشگاه در سامانه گلستان یک گزینه هست که نوشته تعیین وضعیت نظام وظیفه ، من باید کدوم گزینه رو وارد سامانه بکنم ؟ مشمول، معافیت موقت ، معافیت دوره قبلی یا ….؟ لطفا من رو راهنمایی کنید. من قبل از اینکه ۱۸ سالم بشه دیپلم رو به خاطر تاریخ تولدم دریافت کردم .

 204. سلام من متولد ۱۳۸۲/۳/۲۰ هستم سال امسال خرداد ماه در زمان امتحانات رفتم معافیت تحصیلی تا سال ۱۴۰۲ بهم دادن قبل از اینکه فارق التحصیل بشم از هنرستان گرفتم معافیت رو میخوام ببینم پشت کنکور برای ۱۴۰۱ موندم مشکلی پیش نمیاد و مدت معافیتم بعد از فارق التحصیلی کم نمیشه؟ اگه کم بشه به یک سال برسه قبل از ورود به دانشگاه مشمول میشم چیکار باید کرد

 205. سلام
  من ۱۹سالمه و معافیت تحصیلی نگرفتم
  پارسال خاستم بگیرم گفتن لازم نیست
  الان میخام پشت کنکور بمونم
  بهم معافیت می‌دهند؟

 206. سلام وقت بخیر بنده ۳۱شهزچریور پارسال از دانشگاه انصراف دادم کنکور دادم امسال نتایج دیر اومدن،میزم دانشگاه ثبت نام کنم باید شروع تحصیلیم رو ۱مهر بزنه تا نظام وظیفه قبول کنه؟؟؟

 207. با سلام
  پس از وروذ به سایت به جهت صذور معافیت تحصیلی سایت شماره نامه اتمام تحصیل میخواهد
  اینو باید از کجا دریافت کرد؟

 208. سلا وقت بخیر
  دانشگاه انصراف داده خب الان سربازی هس در حین سربازی کنکور بده متونه دانشگاه قبول شد بره دانشگاه و خدمت مرخصی میدن بعد مدرک فقط دیپلم داره

 209. سلام
  وقتتون بخیر
  بنده کنکورارشد ۱۴۰۱ شرکت خواهم کرد(مدیریت).میخواستم بدونم ک بعد از ۲سال ارشد میتونم دوباره کنکور ارشد رشته دیگه‌ای(مهندسی) بدم و دولتی روزانه برم؟

 210. سلام میخواستم ببینم اگر در دانشگاه دولتی ثبت نام کنیم برای معافیت تحصیلی ولی ترم اول رو پاس نکنیم و اخراج شویم معافیت تحصیلی ادامه دارد یا خیر ایا کنکور ۱۴۰۱ رو میشه دوباره بشینیم

 211. سلام ایا درسته که کسایی که فارغ التحصیل خردادن هم میتونن ته کنکوری که حین ترم ۸ دادن شرکت کن هم کنکور سال بعد؟

 212. سلام خسته نباشید بنده دارای مدرک کاردانی میباشم و تا تاریخ ۱۸ دی ۱۴۰۰ مهلت یکساله دارم بنده در کنکور کاردانی به کارشناسی در نیمسال دوم یعنی بهمن قبول شدم.دانشگاه اعلام کرده ثبت نام نیم سال اول و دوم از مهر با هم انجام میشود و برای معافی وارد سامانه نظام وظیفه شوید و درخواست معافی دهید در صورتی که بنده تا ۱۸ دی ۱۴۰۰ معافی دارم باید چکار کنم لطفا راهنمایی فرمائید؟

 213. سلام وقت بخیر ، من دانشجوی ترم اخر ارشد در دانشگاه امیرکبیر هستم، ایا امکانش هست بعد از فارغ التحصیلی دفترچه خدمتو بفرستم و بعدش کنکور کارشناسی تجربی بدم و اگر قبول شدم از ایست خدمت استفاده کنم ؟ یا باید حتما کارت پایان خدمت داشت برای کنکور مجدد ؟ حتی برای دانشگاه ازاد یا پردیس هم همینطوره ؟

 214. سلام وقت به خیر
  بنده سال ۹۴ وارد دوره کارشناسی شدم و ۸ ترمه تموم کردم بلافاصله سال ۹۸ وارد مقطع ارشد شدم
  اگر من بعد از ۶ ترم و در شهریور ۱۴۰۱ فارغ التحصیل بشم تا چه زمانی معافیت دارم ؟؟
  یک سال بعد از تحصیل (شهریور ۱۴۰۲) یا اینکه معافیت من در شهریور ۱۴۰۱ به پایان میرسه؟
  با تشکر

  1. سلام در شهریور سال ۱۴۰۲ تمام میشه چون ارشد ۲ سال هست شما می تونید ۳ سال از معافیت تحصیلی استفاده کنید

   1. سلام خسته نباشید من الان درحال تحصیل هستم کلاس دوازدهم و ۱۸سالمه ۷ماه هس رفتم داخل ۱۸سال لازمه معافیت تحصیلی بگیرم یان؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید‌.

 215. سلام تعداد دفعات صدور معافیت تحصیلی برای یک شخص چه تعداد هستش؟ و اینک بنده مقطع ارشدم تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۵ تموم میش اگر بخوام برای دکترا خارج از کشور برای دو سال دیگ اغدام کنم چون تازه از تاریخ ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ اشتغال به تحصیلم شروع میشه و بین این دو مقطع یک و نیم سال فاصله نیاز دارم. برای رفع مشکل سربازی در این فاصله چ پیشنهادی میدهید؟ ( بنده تا حالا در در دو مقطع قبلی انصراف از تحصیل نداشتم)

  1. سلام بعد از یکسال می تونید یک دانشگاه ثبت نام کنید برای دکترا و با معافیت از ایران برید

  2. با سلام و خسته نباشید.
   من دانشجوی پیام نور بودم و امسال فرهنگیان قبول شدم و متوجه شدم که باید از پیام نور انصراف میدادم که دادم اکنون برای گرفتن معافیت تحصیلی برای من مشکلی در صدور معافیت پیش خواهد آمد؟

   1. سلام . در صورت ثبت انصراف از دانشگاه مجددا معافیت تحصیلی صادر میشود توجه داشته باشید که امکان استفاده از انصراف تنها یکبار در طول تحصیل وجود دارد.

  1. سلام هر چقدر که مشغول به تحصیل باشند
   برای یک مقطع نهایتا دو بار معافیت تحصیلی صادر می شود به شرط اینکه از آن مقطع فارغ التحصیل نشده باشید.

 216. سلام ببخشید درسته میگن کسی که مثلا خرداد فارغ التحصیل بشه دانشگاه تا شهریور سال بعدش معافه یعنی یه سال و سه ماه تا وضعیت کنکورش مشخص بشه ؟

 217. با عرض سلام و احترام خدمت شما بنده دانشجو مهندسی کامپیوتر آزاد کارشماسی هستم ببخشید بنده خرداد ۱۴۰۱ هشت ترمه انشالله اگه خدا بخواد فارغ التحصیل میشم یه سوال داشتم آیا من میتوانم کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ شرکت کنم ؟ بدین علت میپرسم که بنده پس از فارغ شدن تا خرداد ۱۴۰۲ معافیت دارم (یک سال) و نتایج کنکور شهریور می آید یعنی موقعی که من دو ماه از فارغ تحصیل شدنم میگذرد ممنون میشم پاسخ سوالم را بدهید و یک سوال دیگه بنده ایا میتوانم در کنکور اردیبهشت ۱۴۰۱ (ترم ۸ که مشغول تحصیل هستم) که هنوز فارغ نشدم هم کنکور بدم و در کل مشکلی نیست در کنکور شرکت کردن ؟چه در سال ۱۴۰۱ چه در سال ۱۴۰۲ با تشکر از شما

  1. سلام مشکلی ندارید برای ۱۴۰۱ باید تا شهریور فارغ التحصیل بشید
   برای ۱۴۰۲ هم مشکلی ندارید

  2. سلام من دیروز رفتم پلیس به علاوه ده برا معافیت تحصیلی میخواستم دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم اما یهو سایت تغیر کرد اون ۴ سال معافیت به ما نداد سربازیم غیبت نخورده گفتم اگه شنبه درست شد خوب اگه نشد باید بری سربازی چی کار کنم

   1. سلام اگر غیبت ندارید و قبل از ثبت نام پیام نور ممکن است وارد غیبت شوید باید دفترچه پست کنید ، دانشگاه ثبت نام کنید و درصورت قبولی ایست خدمتی بزنید و مشغول تحصیل شوید ، اما اگر مطمئن هستید غیبت ندارید و طبق مشکلات سیستمی برای شما غیبت وارد شده در صورت تایید مشکل از طرف پلیس+۱۰ نامه ی توجیه غیبت آماده میکنید همراه با مدارک مستند از طرف پلیس+۱۰و غیبت خودرا موجه اعلام میکنید بعد از پاک شدن غیبت میتوان ادامه تحصیل داد.

 218. سلام
  ورودی ۹۵ کارشناسی پیوسته ام
  نیمسال اول ۱۴۰۰_۱۴۰۱ را از کمسیون سنوات ارفاقی گرفتم
  اگر فارغ التحصیل بشم(۱۱ ترمه)؛ از مهلت یکساله معرفی برخوردارم؟
  میتونم کنکور ارشد ۱۴۰۱ را شرکت کنم؟

  1. سلام خیر شما امکان استفاده از مهلت یکساله ندارید برای اطمینان می توانید از پلیس +۱۰ کد سخا دریافت کنید و از طریق سایت services.epolice.ir وضعیت معایت خود را چک بکنید.

 219. سلام من متولد ۸۱م سال۹۹ دیپلم گرفتم ولی نتونستم قبل دیپلم برگه معافیت بگیرم خواستم بدونم معافیت یکساله شامل من میشه؟!
  بدون برگه معافیت میتونم دانشگاه ثبت نام کنم یا نه؟!

  1. به طور قانونی شما شامل معافیت تحصیلی دانش آموزی می شوید از مدرسه نامه اشتغال به تحصیل بگیرید و به پلیس +۱۰ مراجعه کنید تا برگه معافیت برای شما صادر شود. کد سخا برای مراجعات بعدی بگیرید.

 220. سلام وقتتون بخیر باش
  یه سوال داشتم من ۲۲ مهر معافیتم تموم میشه و تقریبا آخرای مهر هم نتیجه دانشگاه ارشدم میاد میخواستم بدونم که میتونم زمانی که نتایج اومد درخواست معافیت تحصیلی بدم؟؟

  1. سلام شما ب۲۳ مهر دفترچه رو پست کنید خود به خود روند جواب دادن به دفترچه و برگ سبز یک ماه طول میکشه بعد اگر قبول شدید دیگه معافیت تحصیلی شامل تون میشه

  2. سلام
   من فارغ التحصیل سال۹۹هستم
   برای کنکور ۱۴۰۰هم هیچ معافیت تحصیلی نگرفتم
   الان یکساله دیگه دانش آموز شامل نمیشم
   سنمم ۱۹ هستش خواستم بدونم میشه از مدرسه معافیت تحصیلی گرفت یا ن🙏

   1. سلام چنانچه قصد ادامه تحصیل دانشگاهی ندارید نمی توانید معافیت تحصیلی بگیرید وباید به خدمت اعزام شوید

    1. سلام من ورودی ۹۷هستم . متولد مهر ۷۷هستم تونستم هفت ترمه درسمو کنم یعنی دی ماه ۱۴۰۰فارغ التحضیل میشم و تا یک سال معافیت تحصیلی دارم،میخواستم بدونم من میتونم استخدامی آموزش و پرورش یا دستگاه های اجرایی امتحان بدم یا باید برم سربازی لطفاً جواب بدین مرسی

  3. سلام من متولد ۷۹ و میخوام دانشگاه ثبت نام کنم کارشناسی پیوسته یعنی ورودی مهر بعد دیپلم نقشه برداریمم شهریور اومده بخاطر کرونا همه چیش عقب افتاد الانم قصد ندارم برم خدمت واسه ثبت نام به مشکل میخورم یا نه

   1. سلام. با توجه به اینکه سن شما بالای ۲۰ سال است ابتدا باید هر چه سریعتر وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید برای اطلاع از وضعیت نظام وظیفه به دفاتر پلیس +۱۰مراجعه کنید.

  4. سلام من متولد ۷۹ و میخوام دانشگاه ثبت نام کنم کارشناسی پیوسته یعنی ورودی مهر بعد دیپلم نقشه برداریمم شهریور اومده بخاطر کرونا همه چیش عقب افتاد الانم قصد ندارم برم خدمت واسه ثبت نام به مشکل میخورم یا نه
   در ضمن کارای ثبت نام اولیه دانشگاهو انجام دادم

   1. سلام. با توجه به اینکه سن شما بالای ۲۰ سال است ابتدا باید هر چه سریعتر وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید برای اطلاع از وضعیت نظام وظیفه به دفاتر پلیس +۱۰مراجعه کنید.

 221. سلام من ورودی ۹۷ کارشناس ارشد هستم برای دفاع در مهر ۱۴۰۰ آیا معافیعت تحصیلی من تمدید می شود؟

  1. سلام معافیت تخصیلی شما تمدید میشود به شرطی که دانشجو فعال باشید یعنی درس پایان نامه رو در ترم مهر برداشته باشید

 222. سلام وقت بخیر بنده ورودی سال ۹۴ ارشد هستم و سه ترم اول مرخصی بودم که ار نیمسال دوم بهمن ۹۵ شروع به تحصیل کردم ولی متاسفانه حوزه از نیمسال اول ۹۵ سنوات بنده را محاسبه کرده. الان تاریخ دفاع به من داده شده است و تا ده مهر اجازه دارم که دفاع کنم ولی حوزه نظام وظیفه گفته که دیگه مجوز بهت نمیدیم. الان میخواستم بدونم که چه کاری میتونم انجام بدهم آیا قانونی برای کسانی که فقط دفاع دارن وجود نداره؟

  1. سلام. اگرتا پایان سنوات مجاز و یا سنوات ارفاقی درستان را تمام کنید یک سال فرجه برای اعزام دارید اگر تمام نکنید باید به خدمت اعزام شوید

 223. سلام
  من دانشجوی دکترای دامپزشکی ترم ۷ هستم میخوام در زمان تحصیل اگر تونستم برام آلمان تحصیل کنم .
  یکبار دانشگاه آزاد برای ۳ ترم همین رشته بودم انصراف دادم و حالا دانشگاه دولتی دارم همین رشته را میخونم میخواستم بدونم میتونم بازم از معافیت تحصیلی برای رفتن به آلمان استفاده کنم یا باید خدمت برم.
  ۲۶ سال دارم
  ممنون

  1. سلام. مشمولان در طول تحصیل فقط یکبار می‌توانند از تحصیل انصراف دهند و مجددا برای تحصیل در همان مقطع معافیت تحصیلی دریافت کنند این قانون هم برای دانشگاه ها ی ایران و هم دانشگاه های خارج از ایران اجرا میشود.

 224. سلام . معافیت تحصیلی بنده از تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ تموم میشه و من هنوز دانشگاه برای ارشد ثبت نام نکردم چون جواب انتخاب رشته ها نیومده منتهی قصد ثبت نام رودارم و آزاد میخوام برم.میخواستم بدونم که تو این بازه زمانی که قانونا من مشمول میشم ولی منتظر جواب انتخاب رشتم هستم پلیس+۱۰ برای دادن برگ معافیت تحصیلی به گیر میده یا ن ؟ ممنونم

  1. سلام. در این بازده به دفاتر پلیس +۱۰مراجعه کنید و درخواست تمدید یک‌ماهه را مطرح کنید در صورت عدم پذیرش برای جلوگیری از عواقب غیبت دفترچه را پست کنید و در صورت قبول نهایی در آزمون کارشناسی ارشد میتوانید درخواست ایست خدمت بدهید.

 225. سلام من سه سال حوزه درس خوندم و الان قصد دارم انصراف بدم و دیپلم خودم رو بگیرم،آیا راهی هست که سربازی من به تعویق بیوفته؟
  متولد ۸۲

  1. سلام. در صورتی که تمایل دارید در رشته دیگری دیپلم بگیرید میتوانید با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰جهت تمدید معافیت تحصیلی اقدام کنید.

 226. سلام. من الان دانشجوی دکترا دانشگاه سراسری هستم سال سوم . اگر از امریکا مقطع دکترا پذیرش گرفته باشم میتونم انصراف بدم و برم از ایران؟ برای سربازی میتونم معافیت بگیرم؟

 227. سلام من متولد ۱۳۷۵هستم ودر دانشگاه مقطع کارشناسی پذیرفته شدم و در تاریخ ۱۳۹۶/۷/۱ ثبت نام کرده ومشغول به تحصیل شدم ودر حال حاضر در تاریخ ۱۴۰۰/۵/۳۱فارغ التحصیل شده ام…….میخواهم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم آیا معافیت تحصیلی دارم یانه؟واینکه آیا میشود فردی هم زمان ۲ نوع معافیت داشته باشد یعنی هم تحصیلی وهم معافیت موقت کفالت مادر؟

  1. سلام. بله شما یک سال بعد ار اتمام تحصیل معافیت تحصیلی دارید .
   زمانی که معافیت موقت داده شود دیگر معافیت تحصیلی محاسبه نمی شود.

 228. سلام
  من متولد ۷۷ ام و ورودی ۹۵ کارشناسی پیوسته ترم ۱۱ را سنوات اضافه بگیرم و در اینترم فارغ التحصیل بشم؛ باز هم یکسال مهلت تعیین وضعیت خدمت را دارم؟ و میتونم کنکور ارشد ۱۴۰۱ را شرکت کنم؟
  قانون تغییر نکرده؟
  ممنونم

 229. سلام وقت بخیر
  بنده دوره کارشناسی را در ده ترم تموم میکنم.آیا میتونم یک سال پشت کنکور بمونم برا ارشد؟

   1. سلام وقت بخیر من دانشجو انصرافی دانشگاه ملی ام من بهمن ۹۹انصراف دادم تا بهمن۱۴۰۰ هس اگر پست کنم برم سربازی من‌متونم در حین سربازی کنکور داد و دانشگاه رفت دانشگاه فرهنگیان یا و .

  1. سلام،پسر من متولد ۱۸ مهر ۱۳۸۰ است ودر کنکور سال ۹۹ و۱۴۰۰ شرکت کرده وقبول نشد،برگه معافیت یکساله داشته،الان همون تاریخ ۱۸مهر مشمول میشه،واگه بخواد معافیت بگیره واسه کنکور وتا تاریخ ۱۸ مهر نتوه پذیرش رشته های بدون کنکور رو بگیره وثبت نام کنه،باید خودش رو معرفی کنه

 230. سلام ببخشید الان زمان اعلام نتایج کنکور تا هفته اول مهر به تعویق افتاد بعد بنده الان مشمول به خدمت هستم و تا ۳۱ شهریور فرصت دارم آیا مشکلی از نظر غیبت سربازی برام پیش نمیاد؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام. با توجه به تعویق برگزاری و اعلام نتایج کنکور نظام وظیفه عمومی تاریخ اتمام معافیت تحصیلی را تا پایان مهر ماه تمدید کرده است.

 231. سلام من شهریور میشم ۱۸ سال دیبلم گرفتم و فارغ التحصیل شدم الان می تونم معافیت تحصیلی بگیرم و یکسال پشت کنکور بمونم

 232. سلام خسته نباشید من یک بار در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و معافیت گرفتم دو ترم مرخصی گرفتم بعداً انصراف دادم و رفتم دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و تا تاریخ ۱۱/۱۴۰۱ معافیت دارم الان کنکور شرکت کردم فرهنگیان مجاز شدم اگه رشته بیارم میتونم دوباره معافیت بگیرم

 233. سلام.خدا قوت من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته ورودی مهر ۹۷ هستم و مهلت معافیت تحصیلی من تا۳۱/۶/۱۴۰۰ است. دانشگاه محل تحصیل من به علت شرایط قرمزکرونایی و تعطیلی های مکرر؛ ارائه مدرک من را تا الان عقب انداخته و من هنوز فارغ التحصیل نشدم من اسفند ماه سال ۱۳۹۹ تمامی واحد های تحصیلی خود را پاس کردم و اگر فقط فارغ التحصیلی من چند روز وارد مهر ماه شود من شامل غیبت سربازی میشوم یا نه؟ آیا میتوانم در مقطع ارشد که پذیرفته شده ام ثبت نام کنم که هنوز فقط پیش ثبت نام را انجام دادم و برای ثبت نام حضوری فراخوان داده نشده؟!چه کار باید بکنم؟کاملا گیج شدم.

  1. سلام . با توجه به پایان یافتن زمان معافیت تحصیلی باید خودتان را به نظام وطیفه معرفی کنید. در صورت پذیرفته شدن در مقطع ارشد اگر تا آن زمان غیبت نداشته باشید میتوانید از ایست خدمت استفاده کنید و برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر به دانشگاه بروید.

 234. سلام و عرض ادب
  من دانشجوی ورودی مهر۹۷ کارشناسی پیوسته پیام نور هستم و برای ترم ۷ مهر۱۴۰۰ انتخاب واحد کردم
  بنده میخوام در کنکور ۱۴۰۱تجربی شرکت کنم،اگر رشته های کارشناسی پیوسته(پرستاری و فیزیوتراپی و…)و یا دکترای پیوسته(پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی)قبول بشم ایا مشکلی برام پیش میاد؟
  معافیت تحصیلی که در دوران کارشناسی پیام نور استفاده کردم در صورت انصراف ایا از صفر برام معافیت در رشته و مقطع جدید صادر میشه؟منظورم اینه اگر پزشکی قبول بشم چون دکترای پیوسته ۸سال معافیت داره من در این حالت ۳/۵الی۴سال از معافیت تحصیلیم رو از اون ۸ سال کسر میکنن؟ممنون میشم جواب بدید
  در ضمن ۲۲سالمه و قبلا انصراف ندادم

  1. سلام. در صورت پذیرفته شدن در رشته های کارشناسی امکان استفاده مجدد از معافیت تحصیلی وجود ندارد.
   سلام. معافیت تحصیلی در همان مقطع در رشته جدید به شرطی صادر می شود که شما فارغ التحصیل نشده باشید. یعنی شما باید از رشته ای که الان هستید انصراف بدهید و در دانشگاه جدید ثبت نام کنید در این صورت می توانید از معافیت تحصیلی در همان مقطع دوباره استفاده کنید.

  1. سلام. می-توانید از طریق سایت نظام وظیفه به آدرس vazifeh.police.ir اطلاعات مربوط به معافیت تحصیلی خود راپیگیری کنید.

 235. سلام وقت بخیر – مهر ۹۷ پیام نور کارشناسی ثبت نام کردم ( جهت معافیت تحصیلی) و تو این سالها انتخاب واحد کردم اما مراجعه ای نکردم البته بهمن ماه رفته بودم دانشگاه ببینم اوضاع چطور
  کنکور سراسری ۱۴۰۰ رتبه ۴۵۰۰ شدم و حالا میخوام برای کنکور ۱۴۰۱ بمونم با توجه به اینکه از پلیس بعلاوه ده استعلام گرفتم و شهریور ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم
  به نظر شما می توانم پشت کنکور بمونم ؟ یا برم دفترچه پست کنم متاسفانه انتخاب رشته برا کنکور سراسری هم نکردم ک ی رشته ای برم ممنون میشم جواب بدید !!!!

  1. سلام. برای استفاده مجدد از معافیت تحصیلی یا باد در مقطع بالاتر پذیرفته شوید یا پیش از رسیدن به زمان ارفاق معافیت از دانشگاه انصراف داده و در همان مقطع در رشته یا دانشگاه دیگری مشغول شوید.

 236. سلام ، من در حال حاضر در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستم و تا چند ماه دیگه فارغ التحصیل میشم ، میخواستم بدونم در صورتی که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور بخوام مجددا برای مقطع ارشد اقدام کنم آیا می تونم معافیت تحصیلی بگیرم؟

  1. سلام برای خارج شدن از کشور فقط رشته های پزشکی –دندان داروسازی میتوانند از کشور خارج بشوند.در غیر این صورت خیر

 237. سلام من دانشجوی مقطع کاردانی ام و یه ترم تا فارغ التحصیل شدنم مونده. بعد از فارغ التحصیل شدن میتونم تو کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟ اگه تو رشته ای مثل پزشکی قبول بشم معافیت تحصیلی میدن؟

 238. سلام من امسال فارغ التحصیل دوره ی کارشناسی روزانه هستم و تا سال دیگه معافیت تحصیلی دوره کارشناسی دارم. اگه سال دیگه تو کنکور سراسری رشته ی دکترای پزشکی قبول بشم دوباره ب من معافیت تحصیلی داده میشه یا ن. چون چنین چیزی توی دفترچه شماره۱ کنکور نوشته:
  فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی مشمول، مجاز به شروع به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری پیوسته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی نیستند.

 239. سلام. من ۳۱ شهریور ۹۹ در مقطع کارشناسی پیوسته فارغ التحصیل شدم. تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ مهلت یکساله معافیت تحصیلی دارم. اما نتایج کنکور اواخر مهر و آبان ۱۴۰۰ مشخص میشه. میخوام بدونم که من باید در راستای تمدیدش کار خاصی انجام بدم؟ یا اینکه چون شرایط کروناس خود به خود این مهلت وجود داره تا زمان مشخص شدن نتایج کنکور و ثبت نام. ممنونم

  1. سلام باید بعد مشخص شدن نتایج اگر قبول شدید توجیه غیبت برای نظام وظیفه انجام دهید و تمدید معافیت تحصیلی

 240. باعرض سلام
  من ورودی ۹۵ کارشناسی هستم و دروسم ۸ ترمه به پایان رسید ولی در مراحل فارغ التحصیلی من تا ابتدای شهریور امسال به مشکل برخورده بود و امسال هم کارشناسی ارشد قبول شدم
  در مورد نظام وظیفه باید چه کاری را انجام بدهم؟

  1. سلام شما از روز فارغ التحصیلی تا ۱ سال زمان دارید برای اقدام به پست دفترچه و اگر قبل اتمام اون یک سال قبول شدید میتونید برای تمدید معافیت تحصیلی اقدام کنید.

 241. سلام
  من در حال تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر هستم میخواستم بدونم که اگه از این رشته فارغ‌التحصیل بشم میتونم باز معافیت بگیرم تا رشته دیگری رو هم بخونم یا نه ؟

 242. سلام وقت بخیر
  من از سنواتم به طور کامل استفاده کردم و هنوز مشغول تحصیل هستم خواستم بدونم بعد از فارق التحصیل شدن و با توجه به اینکه از سنواتم کاملا استفاده کردم هیچ مهلت دیگه ای ندارم و بلافاصله باید برای اعزام به خدمت اقدام کنم؟

  1. سلام حتما ۲ الی ۳ ماه قبل از فارغ التحصیلی برای دفترچه اقدام کنید که تا زمان فراغت از تحصیل بلافاصله اعزام شوید و غیبت نخورید

 243. سلام
  من شهریور امسال ۱۸ساله میشم
  و الان هم فارغ‌التحصیل شدم حالا چگونه معافیت تحصیلی بگیرم؟

  1. سلام شما تا پایان ۱۸ سالگی فرصت دارید دانشگاه قبول بشبد و معافیت تحصیلی شامل شما میشود در غیر اینصورت مشمول خدمت به حساب می آیید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید

 244. سلام
  من شهریور امسال ۱۸ سالم کامل میشه و الان هم فارغ‌التحصیل شدم حالا چگونه معافیت تحصیلی بگیرم؟

 245. سلام معافیت تحصیلیم ۶ اذر امسال تموم میشه من میخوام کنکور سال بعد شرکت کنم برای همین چون فرصت ترم مهر پیام نور تموم شده مجبورم براساس سوابق تحصیلی برای ترم بهمن ثبت نام کنم من الان میخوام برم دفترچه خدمت رو بفرستم واحتمالا اعزامم ۱۸ دی باشه من میتونم اگر در پیام نور قبول شدم ایست خدمت بزنم

 246. سلام . من تا بهمن ماه معافیت تحصیلی دارم ولی الان فارغ التحصیل شدم. سوالم اینه که الان با وجود داشتن معافیت تحصیلی میتونم دفترچه سربازی پر کنم یا باید تا اخر معافیت تحصیلی صبر کنم؟