صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم

تمدید معافیت تحصیلی چه شرایطی دارد؟
به اشتراک بگذارید

تمدید معافیت تحصیلی چه شرایطی دارد؟

تمدید معافیت تحصیلی یکی از موضوعات خیلی مهم برای دانش آموزان و دانشجویان مرد می باشد. اگر بخواهیم تعریفی از معافیت تحصیلی بیاوریم باید به این اشاره کنیم که تمامی افراد هنگامی که سن آن ها به سن قانونی ۱۸ سال تمام می رسد ، از نخستین ماه تولد آن ها مشمول قانون وظیفه عمومی می شوند . اگر دانش آموز در رشته های مختلف پیش دانشگاهی در حال تحصیل باشد تا سن ۲۴ سال و اگر دانش آموز در رشته های کاردانی و فنی حرفه ای باشد حداکثر تا سن ۲۲ سالگی می تواند به تحصیل ادامه داده و به تحصیل مشغول باشد. گفتنی است بعد از گذشت از این سن وارد دوره مشمولیت سربازی شده و برای فرد غیبت سربازی رد می شود.

چه کسانی شامل معافیت تحصیلی می شوند؟

کلیه افراد زیر تا زمانی که در حال تحصیل باشند و به تحصیلات خود می پردازند مشمول تمدید معافیت تحصیلی شده و از اعزام به خدمت سربازی معاف می شوند :

۱) دانش آموز های مدارس کشور و مرکز های آموزش عالی کشور که فعالیت آن های زیر نظر وزارت آموزش و پرورش است

۲) دانشجو های مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری و مقاطع بالاتر دانشگاه های ملی (دولتی) و غیر دولتی که شامل دانشگاه های پیام نور ، دانشگاه های آزاد ، دانشگاه های پردیس ، دانشگاه های غیر انتفاعی و . . . که فعالیت کلیه این دانشگاه ها زیر نظر وزارت علوم است.

۳) طلاب و طلبه هایی که در حوزه های علمیه مشغول تحصیلات خود هستند.

صدور تمدید معافیت تحصیلی تمامی افرادی که در بالا به آن ها اشاره شد که شامل تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان، تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد و تمدید معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علوم دین وابسته به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل از آموزشگاه یا دانشگاه محل تحصیل بوده و بایستی اشاره کنیم که مدت زمان این گواهی معافیت تحصیلی تا یک سال پس از تاریخ پایان تحصیلات در هر مقطع می باشد .


بیشتر بخوانید: مشاوره معافیت تحصیلی


تمدید معافیت تحصیلی چه مراحلی دارد؟

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان به راحتی امکان پذیر نخواهد بود. به موجب قوانین سازمان نظام وظیفه ناجا، تمدید معافیت برای تحصیل دانشجویان در شرایط خاص امکان پذیر خواهد شد. مشمولین عزیز باید دقت داشته باشند که سنوات معافیت تحصیلی آن ها در مقطع ها، متفاوت خواهد بود.

مثلا کسانی که در مقطع کاردانی درس می خوانند با افرادی که در مقطع ارشد ادامه تحصیل می دهند یک مدت مشخصی می توانند از سنوات تحصیلی استفاده کرده و درس خود را بخوانند. این تمدید معافیت به شکل زیر برای مقاطع مختلف در نظر گرفته شده است. آن ها را بادقت خوانده و به خاطر بسپارید.

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و سنوات مشخص شده معافیت تحصیلی در مقاطع مختلف

 1. برای مقطع دیپلم و استفاده از معافیت تحصیلی تا سن ۲۰ سالگی به مشمول ارفاق خواهد شد.
 2. برای مقاطع کاردانی مدت سنوات تحصیلی و تمدید معافیت آن ها تا دوسال و نیم امکان پذیر است.
 3. مشمولین محصل در مقاطع کارشناسی ناپیوسته مدت ۳ سال زمان دارند تا از معافیت تحصیلی استفاده کنند.
 4. استفاده از معافیت های تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد ناپیوسته نیز به مدت ۳ سال می باشد.
 5. سنوات تحصیلی و تمدید مهلت معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی یا لیسانس ۵ سال است.
 6. مشمولین دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته می توانند از ۶ سال سنوات معافیت تحصیلی بهره مند شوند.
 7. مهلت استفاده از سنوات تحصیلی برای مشمولین در حال تحصیل در مقطع دکترای پزشکی پیوسته ۸ سال می باشد.
 8. سنوات معافیت تحصیلی برای دانشجویان دکتری تخصصی به مدت ۶ سال است

 


بیشتر بخوانید: آخرین اخبار معافیت تحصیلی


تمدید معافیت تحصیلی چگونه انجام می شود؟

درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان

برای درخواست معافیت تحصیلی شرایط و قوانین خاصی وجود دارد. زیرا دانشگاه ها قبل از ثبت نام دانشجویان پسر خود، باید از وضعیت خدمت وظیفه ی سربازی آن ها مطلع شوند. به همین منظور مشمولین باید برای درخواست معافیت تحصیلی مراحل زیر را طی کرده تا بدون دردسر بتوانند در دانشگاه ها ثبت نام کرده و به تحصبل خود ادامه دهند.

مراحل ثبت درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان

 1. دانشجویان باید به همراه گواهی پایان دوره ی مقطع قبلی خود به دانشگاه رفته و برگه معافیت تحصیلی خود را از دانشگاه دریافت کنند.
 2. مشمول باید در این مرحله به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و برگه معافیت خود را به همراه مدارک شناسایی تحویل دهد.
 3. ثبت درخواست معافیت تحصیلی مشمول توسط دفاتر پلیس + ۱۰ صورت خواهد گرفت.
 4. بررسی شرایط مشمول توسط سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا.
 5. صدور مجوز ثبت نام دانشحو در دانشگاه مورد نظر توسط دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی


بیشتر بخوانید: اطلاعیه های معافیت تحصیلی


تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد

کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد برای تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد بایستی توجه کنند که مبحث معافیت تحصیلی بحث مهمی بوده و برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد ۳ سال و برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پیوسته حداکثر تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد ۶ سال می باشد.

اگر دانشجویان در بازه مشخص شده نتوانند تحصیل خود را به پایان برسانند مشمول قانون سنوات تحصیلی شده و این مورد بایستی توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوط بررسی و در صورت تایید مدت زمان مشخصی به دوره تحصیلی فرد اضافه می شود تا بتواند بدون غیبت سربازی به تحصیل بپردازد . در خصوص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوطه ۱ نیمسال می باشد که در صورت تصویب این کمیسیون دانشجو حداکثر به مدت ۱ سال می تواند از سنوات ارفاقی استفاده بنماید. برای دانشجویان کارشناسی ارشد پیوسته نیز سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوطه ۲ نیمسال تحصیلی می باشد.

 

تمدید معافیت تحصیلی سایر مقاطع

برای تمدید معافیت های مربوط به ادامه تحصیل سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا قوانینی به دانشگاه ها ابلاغ کرده است. که بر اساس آن مشمولین خدمت وظیفه می توانند از معافیت و سنوات ارفاقی بهره ببرند. برای هر دوره این میزان سنوات متفاوت اعلام شده است. ما در اینجا برای سایر مقاطع نیز حداکثر سال مجاز برای تحصیل و سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه را برای شما عزیزان آورده ایم تا با توجه به شرایط و مقطع تحصیلی شما بتوانید در خصوص این مورد تصمیم گیری کنید. پس در نظر داشته باشید که تصمیم شما باید بر اساس شرایط اعلام شده از سوی نظام وظیفه صورت بگیرد. در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهید شد.

ردیفمقطع تحصیلیحداکثر سال مجاز برای تحصیلسقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه
۱دوره ی ۲ ساله ی کاردانی۲٫۵۱ نیمسال
۲دوره ی ۲ ساله کارشناسی ناپیوسته۳۱ نیمسال
۳دوره ی ۲ ساله کارشناسی ارشد ناپیوسته۳۱ نیمسال
۴دوره ی ۴ ساله ی کارشناسی پیوسته۵۲ نیمسال
۵دوره ی ۵ ساله ی کارشناسی ارشد پیوسته۶۲ نیمسال
۶دوره ی ۷ ساله ی دکتری پزشکی پیوسته۸۲ نیمسال
۷دوره ی ۵ ساله ی دکتری تخصصی ناپیوسته۶۲ نیمسال

شرایط تمدید معافیت تحصیلی چیست؟

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

باید به اطلاع آن دسته از عزیزانی که دانشجو و مشمول انصرافی محسوب می شوند برسانیم سازمان نظام وظیفه ناجا تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی شروط مهمی را عنوان کرده است که این شرایط عبارت هستند از :

۱-      کمیسیون موارد خاص استان یا دانشگاه محل تحصیل آنان با اعاده تحصیل آنها موافقت نموده باشد .

۲-      این متقاضیان و در واقع داوطلبان انصرافی از تحصیل در دانشگاه ها نیاید به خدمت دوره ضرورت اعزام شده باشند .(یعنی مشغول به انجام خدمت سربازی نباشد ).

۳-      عدم قرار گرفتن در سنوات ارفاقی به عبارتی در سنوات اولیه انصراف ، اخراج ، ترک تحصیل شده باشند .

۴-      نباید بیش از یکسال از تاریخ انصراف، اخراج و ترک تحصیل این افراد گذشته باشد. در غیر اینصورت نمی توانند برای انصراف اقدام کنند.

۵-      امکان فراغت از تحصیل در سنوات مجاز تحصیلی وجود داشته باشد.

کلیه مشمولان تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی بایستی این شرایط را بررسی کنند. زیرا همانطور که می دانید نظام وظیفه هر ساله تغییراتی در قوانین و شرایط مشمولین در معافیت های گوناگون در نظر خواهد گرفت. پس کسانی که می خواهند از معافیت های سربازی برای ادامه تحصیل استفاده کنند آخرین اخبار این سازمان را مطالعه کنند. باید جهت کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی و مشاوره معافیت سربازی و مشاوره معافیت های تحصیلی با مشاوره تلفنی آویژه در تماس باشید تا بهترین راه ممکن را برگزینید.

 

تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور 

دانشجویان ایرانی که خارج از کشور اقامت می کنند باید توجه داشته باشند فقط اگر هنگام ورود به سن مشمولیت در مدارس ایرانی که در آن کشور وجود دارند یا مدارس کشور مذکور که مورد تایید وزارت آموزش و پرورش هستند مشغول تحصیل باشند باید حداکثر ظرف مدت ۶ ماه پس از ورود به سنی که فرد مشمول به حساب می آید ، باید به یکی از نمایندگی های دولت جمهوری اسلامی ایران مراجعه کرده و نسبت به تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور  اقدام بنمایند. باید خاطر نشان کنیم که تا ۲۰ سالگی مجاز به تحصیل در مقطع متوسطه مشمول می باشد. اما آیا همه ی جوانان میتوانند برای تمدید این نوع معافیت اقدام کنند؟ چه راه هایی وجود دارد تا جوانان از طریق آن بتوانند در خارج از کشور تحصیل کنند؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.

دانشجویان ایرانی که خارج از کشور اقامت می کنند با در دست داشتن تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور  از مقطع متوسطه فارغ التحصیل شده اند در صورتی که در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم پذیرفته شوند با شرط اینکه بیشتر از یک سال از فارغ التحصیلی آن ها نگذشته باشد می توانند با مراجعه به یکی از نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشور مذکور نسبت به اخذ معافیت خود اقدام کنند. شرایط برای این نوع دانشجویان اینگونه است. اما باید دقت داشته باشید که سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا هز ساله قوانین تصویب شده را تغییر میدهد. به همین منظور دانشجویان محصل در دانشگاه های خارج از کشور باید برای تمدید معافیت خود از آخرین اطلاعیه ها و اخبارهای سازمان نظام وظیفه مطلع شوند. زیرا ممکن است با مشکل مواجه شده و توانند برای تمدید معافیت خود اقدام کنند.

نحوه تمدید معافیت تحصیلی

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان

معافیت تحصیلی دانش آموزان برای افرادی است که مشغول به تحصیل در دوره ی راهنمایی یا دبیرستان می باشند . پسرانی که تابعیت ایرانی دارند پس از اتمام سن ۱۸ سالگی و ورود به سن ۱۹ سالگی مشمول به حساب می آیند . برطبق قانون وضع شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی کشور دانش آموزان مقطع  سه ساله که در بیرستان ها و هنرستان های فنی و حرفه ای مشغول به تحصیل هستند . اگر در هنگام تحصیل مشمول شوند باید برای ادامه تحصیل از معافیت تحصیلی دانش آموزان استفاده کنند .

مشمولین برای استفاده از معافیت تحصیلی دانش آموزان باید فرآیندی را طی کنند . تمامی دانش آموزان ذکور وقتی وارد سال اول دبیرستان می شوند مشمول قوانین نظام وظیفه می شوند . بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل دارند باید به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ مراجعه کرده و فرم معافیت تحصیلی را دریافت کنند .

ر اینجا ما قصد داریم مراحل اخذ معافیت تحصیلی دانش آموزان را به طور کامل شرح دهیم :

 • اولین کاری که دانش آموزان و مشمولین باید انجام دهند این است که درخواست معافیت تحصیلی خود را به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی ارائه دهند . مشمولین باید این کار را در اولین ماه ورود به سن ۱۹ سالگی یعنی اتمام ۱۸ سالگی شان انجام دهند .
 • معافیت تحصیلی برای دانش آموزان با سنوات تحصیلی حداکثر ۲ سال می باشد یعنی تا ۲۰ سالگی معافیت تحصیلی دارند .
 • در مرحله ی آخر مشمولین باید معافیت تحصیلی خود را به واحد آموزشی مربوطه ارائه دهند .

اگر مشمولی قصد انتقالی گرفتن به واحد تحصیلی و آموزشی دیگر را داشته باشند باید درخواست انتقال به واحد آموزشی جدید را در مراکز الکترونیک خدمات انتظامی ثبت کنند . سپس برای آن ها معافیت تحصیلی جدید صادر می شود . مشمولین می توانند مدارک معافیت تحصیلی جدید خود را به محل جدید ارائه دهند.

شرایط دریافت و تمدید معافیت تحصیلی

چگونگی تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان

هر دانش آموز پسر بعد از ورود به سن ۱۹ سالگی همان طور که در بالا اشاره کردیم ۱۸ سال وی تمام شده باشد اگر به صورت حضوری و متوالی و پیوسته در حال تحصیل باشد به وی دانش آموز مشمول گفته می شود.

اگر بخواهیم به صورت کامل به نحوه تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان بپردازیم به صورت مرحله ای و کامل باید به موارد ذیل اشاره بنماییم :

 • بایستی دانش آموز پس از ورود به اولین ماه ۱۹ سالگی وی به مراکز خدمات الکترونیک نیروی انتظامی (مراکز پلیس ۱۰+) مراجعه بنماید و در آن مرکز درخواست معافیت تحصیلی بکند.
 • برای تمامی دانش آموزان محترم با سقف سنوات تحصیل معافیت تحصیلی صادر می شود که این معافیت تحصیلی تا ۲۰ سالگی تمام می باشد.
 • دانش آموز بایستی درخواست معافیت تحصیلی خود را به واحد آموزشی که در نظر دارد تحویل بدهد.

حال اگر مشمول بخواهد انتقالی بگیرد و به واحد آموزشی دیگری منتقل به شود بایستی کار های زیر را انجام دهد :

 • باید واحد آموزشی که فرد میخواهد به آن واحد آموزشی انتقالی بگیرد در خواست ثبت انتقال معافیت تحصیلی را به مرکز خدمات الکترونیک انتظامی (مرکز های پلیس +۱۰) ارائه کند.
 • حال معافیت تحصیلی جدیدی برای مشمول صادر شده که مشمول بایستی آن را به واحد آموزشی مورد نظر تحویل بدهد.

در صورتی که مشمول فارغ التحصیل شود یا ترک تحصیل کند یا اخراج شود یا از تحصیل انصراف دهد بایستی :

 • باید فرم آخرین وضعیت مشمولان را مشمول تکمیل کرده و به یکی از مراکز خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) تحویل بدهد.

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری به این صورت خواهد بود که اگر آن ها به سن ۱۸ سال تمام رسیده باشند و اعزام به خدمت آن ها قبل از اعلام قبولی و یا پذیرش در دانشگاه ها باشد باید طبق ضوابط و قوانین تسبت به تمدید موعد اعزام اقدام کنند . از طرف دیگر مشمولین باید برای رفتن به خدمت سربازی مراحل مربوطه را انجام دهند و به خدمت سربازی اعزام شوند . یعنی باید به پادگان آموزشی رفته و منتظر بمانند تا جواب قبولی کنکور بیاید . در صورت پذیرش در مقطع کارشناسی و بالاتر آن ها می توانند از خدمت سربازی مرخص شوند .

اگر مشمولین پشت کنکور بمانند معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکور قبل از اعزام به خدمت حداکثر یکسال پس از فراغت از تحصیل فرصت دارند دوباره برای آزمون ورودی دانشگاه ها و کنکور ها شرکت کنند و منتظر قبولی بمانند . هم چنین افرادی که به خدمت اعزام شده اند در صورت نداشتن غیبت و پذیرفته شدن در مقطع  کارشناسی می توانند از خدمت مرخصی گرفته و از معافیت تحصیلی استفاده کنند . 

میزان سنوات معافیت تحصیلی دانش آموزان به صورت زیر خواهد بود .

 • دانش آموزانی که در مدارس کارو دانش و فنی حرفه ای تحصیل می کنند و قصد ادامه تحصیل در آموزشکده های فنی و حرفه ای را دارند حداکثر تا پایان سن ۲۲ سالگی معافیت تحصیلی داشته و مجاز به ادامه تحصیل هستند .
 • داوطلبان رشته های نظری و فنی که در دبیرستان ها تحصیل می کنند و دارای مدرک پیش دانشگاهی هستند حداکثر تا سن ۲۴ سالگی معافیت تحصیلی داشته و مجاز به ادامه تحصیل هستند .

تمدید معافیت تحصیلی چگونه است؟

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان نیز برای آن دسته از افرادی است که به سن ۱۹ سال تمام رسیده اند متفاوت خواهد بود . اینجا درباره شرایط و چگونگی دریافت معافیت تحصیلی با عزیزان سخن خواهیم گفت .

 • یکی از اولین و مهم ترین شروط معافیت تحصیلی این است که دوره ی تحصیلی باید به طور پیوسته و پشت سرهم باشد . یعنی وقفه ای در آن صورت نگیرد .
 • اگر دانش آموزان و محصلین ترک تحصیل کنند یا فارغ التحصیل شوند باید ظرف ۴ ماه مراحل اعزام خود را پیگیری کنند . در غیر این صورت به عنوان مشمولین غایب شناخته می شوند .
 • اگز محصلین بنا بر در خواست خود ترک تحصیل کنند ۲ ماه پس از ترک تحصیل مهلت دارند باز به تحصیل بازگردند .
 • دانش آموزان مشمول اگز ترک تحصیل کرده اند یا به صورت غیر حضوری درس می خوانند باید تا تمام نشدن سن ۱۸ سالگی  به مدرسه برگردند و یا به تحصیل حضوری مشغول شوند . در این صورت آن ها می توانند از شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان بهره مند شوند .

این نکته را باید در نظر داشت که دانش آموزان و مشمولانی که غیبت دارند مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند . در واقع آن ها قبل از اینکه وارد غیبت غیر مجاز شوند باید تکلیف خدمت وظیفه ی خود را مشخص کنند . از طرف دیگر دانشجویانی که از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اخراج شده باشند تا پایان خدمت ضرورت یا گرفتن معافیت دائم نمی توانند ادامه تحصیل دهند و هم چنین قادر نیستند از معافیت تحصیلی استفاده کنند . دانش آموزان هم چنین در نظر داشته باشند که معافیت تحصیلی برای هر مقطع فقط یک بار صادر خواهد شد.

تمدید معافیت تحصیلی

سوالات متداول

آیا سربازان خدمت وظیفه عمومی پس از رفتن به خدمت می توانند در کنکور شرکت کرده و پس از قبولی از مرخصی استفاده کنند؟

بله. مشمولین می توانند برای ادامه تحصیل اقدام کنند.

 آیا مشمولین می توانند به طور همزمان به خدمت سربازی رفته و ادامه تحصیل نیز بدهند؟

خیر مشمول نمی تواند هم زمان این دو کار را با هم انجام دهد. این کار از نظر قانونی صحیح نیست.

 افرادی که از ادامه تحصیل خود انصراف می دهند می توانند در همان مقطع در رشته ی دیگر درس بخوانند؟

خیر. مشمولین پس از انصراف باید برای اعزام به خدمت آماده شده و مراحل اقدام آن را پشت سر بگذارند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

نظرات

- 37 نظر:

 1. من سال ۹۳ کنکور دادم و انتخاب رشته نکردم سال ۹۴ کنکور دادم و رفتم یه رشته شبانهو دوباره سال ۹۵ کنکور دادم و از دانشگاه معافیت تحصیلی گرفتم و الان دانشگاه فرهنگیان(تربیت معلم) درس میخونم میخام بدونم درچه صورتی دوباره میتونم کنکور بدم… خدمت سربازی را چکار کنم؟؟ ایا راهی داره که یه بار دیگه کنکور بدم؟

  1. سلام امیر جان
   طبق قانون این امر امکان پذیر نیست ولی میتونید از طریق نامه نگاری در ملاقت مردمی سرداران نظام وظیفه پیگیر این کار بشید.

 2. سلام . من کارشناسی ناپیوسته خوندم(هنرستانی بودم) شش ترمه فارغ و التحصیل میشم.برج شش امسال . و نامه ای که پلیس+۱۰ داد به دانشگاه تا اخر برج شش امساله .
  آیا من بعد تسویه از دانشگاه یکسال معافیت رو دارم . ؟
  اگر دارم چه اقدامی بکنم.

 3. با سلام
  من کنکور سال ۹۵ شرکت کردم و رفتم رشته مدیریت بازرگانی دوره روزانه اما بعد از یک ماه انصراف دادم و در تکمیلی ظرفیت همون سال رفتم رشته علوم تربیتی دوره روزانه.
  حالا خواستم بپرسم میتونم با توجه به ابطال قانون معافیت تحصیلی، از رشته علوم تربیتی انصراف بدم و کنکور ۹۹ شرکت کنم؟و معافیت تحصیلی صادر می شود یا خیر؟

  1. سلام
   خیر برای مشمولان خدمت سربازی تنها یک بار امکان انصراف از تحصیل وجود دارد چنانچه دوباره انصراف دهید معافیت تحصیلی برایتان صادر نمیشود.

 4. سلام ..بنده سال ۹۵ کنکور دادم و دانشگاه پیام نور قبول شدم..کلا دو ترمش مرخصی گرفتم و چهار ترم ۵۳ واحد پاس کردم الان کنکور ۹۸ قبول شدم فرهنگیان..بنده ۲۴ شهریور ۹۸ انصراف دادم از دانشگاه..وقتی رفتم دفتر پلیس+۱۰جهت گرفتن معافیت تحصلیی به من گرفتن شما سربازی وسع سال غیبت خوردی مگ بعد انصراف یک سال مهلت معرفی به نطام نداریم حالا چطور سع سال غیبت خوردم

  1. سلام
   ممکن است روند معافیت تحصیلی شما در زمان قبولی در دانشگاه پیام نور دچار مشکل شده باشد و این مدت برای شما به عنوان غیبت در نظر گرفته شده باشد.

 5. سلام . بنده متولد ۱۲ مرداد ۸۰ هستم و در خرداد ماه ۹۸ فارغ التحصیل شدم. شندیم کسانی که بعد از فارغ التحصیلی مشمول میشوند شش ماه فرصت دارند تا خودشونو معرفی کنند اما من میخوام سال آینده در کنکور شرکت کنم تکلیف من چیه بین این همه قانون و تبصره؟ با تشکر

  1. سلام
   شما میتوانید تاریخ اعزام خود را به تعویق بیندازید تا در کنکور شرکت کنید و در صورت قبولی از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 6. سلام من سال ۹۸ کنکور دادم و رفتم معافیت تحصیلی گرفتم . اگر کنکور ۹۹ ک میرم تو ۱۹ سالگی قبول نشدم امکانش هس معافیت تحصیلی رو تمدید کنم؟؟؟اگه میشه چجوری؟؟ جواب بدین ممنون میشم

  1. خیر بعد از رسیدن به سن مشمولیت و فارغ التحصیلی تنها یک سال مهلت باقیست تا فرد در دانشگاه پذیرفته شود و بعد از آن باید به خدمت ازعام شود.

 7. با عرض سلام و ادب
  من فارغ التحصیل مقطع کاردانی رشته ی حسابداری هستم و از معافیت تحصیلی استفاده میکنم میخواستم بدونم میتونم امسال تو کنکور ۹۹ شرکت کنم و در صورت قبول در رشته ی پزشکی ادامه تحصیل بدم، چون تو دفترچه نوشته کسانی که کاردانی دارند نمیتوانند در دکتری پیوسته ادامه تحصیل بدند و اشاره ای به دکتری پیوسته ی پزشکی نشده ،،چون دکتری پیوسته با دکتری پیوسته پزشکی فرق میکنه

  1. سلام
   پزشکی از رشته های مربوط به گروه آزمایشی علوم تجربی میباشد این رشته به شکل با آزمون میباشد. داوطلبان برای پذیرش در این رشته میبایست مدرک تحصیلی دوره دیپلم نظام ت قدیم یا جدید یا مدرک کاردانی یا فوق دیپلم ( برای داوطلبان دوره های فنی و کاردانش) داشته باشند.

 8. سلام
  وقتتون بخیر
  من اگر مقطع کارشناسیم رو هفت ترمه تمام کنم و دی ماه فارغ التحصیل بشم و تو کنکور ارشد بهداشت که تیر ماه برگزار میشه نتونم نتیجه مطلوب رو کسب کنم، ایا میتونم برای کنکور تیرماه سال بعدش هم شرکت کنم یا چون یک سال از فارغ التحصیلیم گذشته باید برم سربازی؟؟
  ممنون

  1. سلام
   افراد مشمولی که از دانشگاه ها فارغ التحصیل میشوند تنها یک سال زمان دارند تا برای مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه خود اقدام کند. اگر این مدت یک ساله بگذرد و شما وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص نکرده باشید به عنوان سرباز غایب تلقی میشوید.

 9. سلام فرزندم در متولد آذر۷۳ بوده در سال ۹۲ در دانشگاه قبول شد و هنوز تعداد ۸ واحد درسی از درسهایش مانده تا فارغ التحصیل بشه و دانشگاه این ترم برای ثبت نام تعهد ارائه معافیت داده . چگونه می تواند یک ترم دیگر معافیت بگیرد .
  درضمن خودم حدود ۲۷ ماه جبهه دارم و درخواست جانبازی کرده ام که در کمیسیون بدوی تایید شده و به کمیسیون عالی ارجاء شده ولی هنوز نتیجه کمیسیون عالی اعلام نشده آیا راهی است که تا زمان تعیین تکلیف کمیسیون پزشکی معافیت بگیرد و این ترم از دانشگاه واحد هایش را اخذ نماید تا فارغ التحصیل گردد. باتشکر

  1. سلام
   چنانچه فرزند شما مایل به گذراندن واحد های باقی مانده باشد میتواند با ارائه درخواست به کمیسیون شرایط خاص دانشگاه از مهلت سنوات ارفاقی استفاده کند. همچنین میتوان با استفاده از امکان تمدید مهلت اعزام به خدمت، تاریخ اعزام به خدمت سربازی را چند ماه به تاخیر انداخت.

 10. سلام فرزندم در متولد آذر۷۳ بوده در سال ۹۲ در دانشگاه قبول شد و هنوز تعداد ۸ واحد درسی از درسهایش مانده تا فارغ التحصیل بشه و دانشگاه این ترم برای ثبت نام تعهد ارائه معافیت داده . چگونه می تواند یک ترم دیگر معافیت بگیرد .
  درضمن خودم حدود ۲۷ ماه جبهه دارم و درخواست جانبازی کرده ام که در کمیسیون بدوی تایید شده و به کمیسیون عالی ارجاء شده ولی هنوز نتیجه کمیسیون عالی اعلام نشده آیا راهی است که تا زمان تعیین تکلیف کمیسیون پزشکی معافیت بگیرد و این ترم از دانشگاه واحد هایش را اخذ نماید تا فارغ التحصیل گردد. باتشکر ۰۹۳۹۱۶۷۶۲۴۴

  1. سلام
   چنانچه فرزند شما مایل به گذراندن واحد های باقی مانده باشد میتواند با ارائه درخواست به کمیسیون شرایط خاص دانشگاه از مهلت سنوات ارفاقی استفاده کند. همچنین میتوان با استفاده از امکان تمدید مهلت اعزام به خدمت، تاریخ اعزام به خدمت سربازی را چند ماه به تاخیر انداخت.

 11. من متولد ۱۳۷۹/۴/۱۸هستم دوسال کنکوردادم قبول نشدم دی امسال بزرگسالان تجدیدی داشتم معافیت گرفتم تا ۱۳۹۹/۴/۱۸ اگه کنکور بدم جواب کنکور که مرداد میاد و ثبت نام دانشگاه من کنه معافیم تموم شده چیکار کنم؟

  1. سلام
   شما میتوانید زمان اعزام به خدمت خود را به تعویق بیندازید تا پاسخ آزمون اعلام شود و در صورت قبولی از معافیت تحصیلی استفاده کنید. همچنین اگر به خدمت اعزام شوید و در دانشگاه قبول شوید امکان توقف در خدمت وجود دارد که بعد از پایان دوره تحصیل میتوانید به خدمت بروید.

 12. من متولد ۱۳۷۹/۴/۱۸هستم دوسال کنکوردادم قبول نشدم دی امسال بزرگسالان تجدیدی داشتم معافیت گرفتم تا ۱۳۹۹/۴/۱۸ اگه کنکور بدم جواب کنکور که مرداد میاد و ثبت نام دانشگاه من کنه معافیم تموم شده چیکار کنم؟

  1. سلام
   شما میتوانید زمان اعزام به خدمت خود را به تعویق بیندازید تا پاسخ آزمون اعلام شود و در صورت قبولی از معافیت تحصیلی استفاده کنید. همچنین اگر به خدمت اعزام شوید و در دانشگاه قبول شوید امکان توقف در خدمت وجود دارد که بعد از پایان دوره تحصیل میتوانید به خدمت بروید.

 13. سلام
  من ترم اخر دانشگاه بودم از دانشگاه گفتن معافیت تحصیلیتو از دفاتر پلیس+۱۰ بگیر رفتم اونجا بهم گفتن کلا معافیت تحصیلی دانشجویی برات صادر نشده ممنون میشم منو راهنمایی کنین چیکار کنم

  1. سلام
   شما باید در زمان قبولی و قبل از ورود به دانشگاه برگه معافیت را دریافت میکردید این برگه در زمان ثبت نام لازم است اما الان میتوانید با مراجعه به سازمان وظیفه و ارائه ی مدارک مربوط به تحصیل موضوع را پیگیری کنید.

 14. سلام
  من دانشجوی ورودی ۹۷پیام نور هستم
  الان در ترم چهارم مشغول به تحصیل هستم
  من در پایان این ترم در مجموع۷۸واحد پاس شده خواهم داشت.خواستم بپرسم که اگر من همزمان که ترم چهارم تحصیل می کنم در کنکور ۹۹شرکت کنم ایا می توانم پس از قبولی در دانشگاه ،از پیام نور انصراف دهم و دوباره معافیت تحصیلی ۵ساله دریافت کنم؟؟

  چون احتمالا با ۷۸واحد پاس شده ای که خواهم داشت مشمول دریافت مدرک معادل کاردانی میشوم که شنیدم اگه این مدرک را دریافت کنم نمی توانم دوباره از دانشگاه جدیدمعافیت تحصیلی بگیرم ایا می توانم این مدرک را دریافت نکنم و پس از قبولی در کنکور ۹۹از دانشگاه جدید معافیت بگیرم یعنی این مدرک معادل کادانی گرفتنش اختیاریه؟
  ممنون میشوم به سوالم پاسخ واضح دهید
  باتشکر.

  1. سلام
   بله شما میتوانید با انصراف از دانشگاه محل تحصیل خود و عدم درخواست دریافت مدرک معادل برای ورود به دانشگاه جدید اقدام کنید و از سنوات مجاز تحصیلی ۵ ساله استفاده کنید.

 15. سلام
  اگر دانشجویان انصرافی در مدت یک سال پس از انصراف موفق به ثبت نام در دانشگاه جدیدی
  نشوند آیا میتوانند این مدت یک سال را تمدید کنند؟؟

  1. مشمولانی که فاقد غیبت باشند در صورت داشتن شرایط خاصی از جمله قبولی در دانشگاه و… میتوانند درخواست تمدید مهلت اعزام به خدمت بدهند اما توجه داشته باشید که تنها یکبار میتوان از تمدید تاریخ اعزام استفاده کرد و این درخواست ۴۰ روز زودتر از تاریخ اعزام ارائه شود.

 16. سلام خسته نباشید من متولد ۷۸م من دانشگاه ۹۸/۶/۲۷ فارق تحصیل شده ام امسال کنکور قبول نشدم کاردانی به کارشناسی میخوام دوباره امتحان بدم
  میتونم بدم

  1. سلام
   بله شما از زمان فارغ التحصیل شدن یک سال مهلت دارید که خود را برای اعزام به خدمت به سازمان وظیفه معرفی کنید در این مهلت یکساله نیز میتوانید برای ورود به دانشگاه در کنکور سراسری شرکت کنید و در صورت قبولی از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 17. سلام خوبید ببخشید من متولد۷۸ام من در سال ۹۸/۶/۲۷فارق التحصیل شدم میخوام کنکور کاردانی به کارشناسی قبول نشدم میخوام دوباره بدم میتونم از این قانون مشمول یک سال استفاده کنم در چه صورتی نمی تونم

  1. سلام
   بله شما از زمان فارغ التحصیل شدن یک سال مهلت دارید که خود را برای اعزام به خدمت به سازمان وظیفه معرفی کنید در این مهلت یکساله نیز میتوانید برای ورود به دانشگاه در کنکور سراسری شرکت کنید و در صورت قبولی از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 18. سلام خوبید من متولد هفتادو هشتم آذر تاریخ نه
  من امسان سال ۱۳۹۸/۶/۲۷فازغ تحصیل شدم و کنکور کاردانی به کارشناسی دادم قبول نشدم میخوام دوباره کنکور بدم میتونم دو باره کنکور بدم

  1. سلام
   بله شما از زمان فارغ التحصیل شدن یک سال مهلت دارید که خود را برای اعزام به خدمت به سازمان وظیفه معرفی کنید در این مهلت یکساله نیز میتوانید برای ورود به دانشگاه در کنکور سراسری شرکت کنید و در صورت قبولی از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 19. سلام ,من دانشجوی ترم ۶ دانشگاه روزانه هستم .میخواستم بدونم میتونم بعداز اتمام لیسانس دوباره کنکور تحریف بدم ؟یا از لحاظ نظام وظیفه مشکل میشه ,؟ ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   سازمان وظیفه عمومی برای مشمولان در هر مقطع تحصیلی تنها یک بار معافیت تحصیلی صادر میکند از این رو امکان تحصیل مجدد در همان مقطع وجود نخواهد داشت مگر اینکه مشمول کارت معافیت از سربازی و یا کارت پایان خدمت خود را ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068