صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم

صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان

تمدید معافیت تحصیلی یکی از موضوعات خیلی مهم برای دانش آموزان و دانشجویان مرد می باشد. اگر بخواهیم تعریفی از معافیت تحصیلی بیاوریم باید به این اشاره کنیم که تمامی افراد هنگامی که سن آن ها به سن قانونی ۱۸ سال تمام می رسد، از نخستین ماه تولد آن ها مشمول قانون وظیفه عمومی می شوند.

اگر دانش آموز در رشته های مختلف پیش دانشگاهی در حال تحصیل باشد تا سن ۲۴ سال و اگر دانش آموز در رشته های کاردانی و فنی حرفه ای باشد حداکثر تا سن ۲۲ سالگی می تواند به تحصیل ادامه داده و به تحصیل مشغول باشد. گفتنی است بعد از گذشت از این سن وارد دوره مشمولیت سربازی شده و برای فرد غیبت سربازی رد می شود.

چه کسانی شامل معافیت تحصیلی می شوند؟

کلیه افراد زیر تا زمانی که در حال تحصیل باشند و به تحصیلات خود می پردازند مشمول تمدید معافیت تحصیلی شده و از اعزام به خدمت سربازی معاف می شوند:

دانش آموز های مدارس کشور و مرکز های آموزش عالی کشور که فعالیت آن های زیر نظر وزارت آموزش و پرورش است.

دانشجو های مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و مقاطع بالاتر دانشگاه های ملی (دولتی) و غیر دولتی که شامل دانشگاه های پیام نور، دانشگاه های آزاد، دانشگاه های پردیس، دانشگاه های غیر انتفاعی و … که فعالیت کلیه این دانشگاه ها زیر نظر وزارت علوم است.

طلاب و طلبه هایی که در حوزه های علمیه مشغول تحصیلات خود هستند.

صدور تمدید معافیت تحصیلی تمامی افرادی که در بالا به آن ها اشاره شد که شامل تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان، تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد و تمدید معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علوم دین وابسته به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل از آموزشگاه یا دانشگاه محل تحصیل بوده و بایستی اشاره کنیم که مدت زمان این گواهی معافیت تحصیلی تا یک سال پس از تاریخ پایان تحصیلات در هر مقطع است.


بیشتر بخوانید: مشاوره معافیت تحصیلی


تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان به راحتی امکان پذیر نخواهد بود. به موجب قوانین سازمان نظام وظیفه ناجا، تمدید معافیت برای تحصیل دانشجویان در شرایط خاص امکان پذیر خواهد شد. مشمولین عزیز باید دقت داشته باشند که سنوات معافیت تحصیلی آن ها در مقطع ها، متفاوت خواهد بود.

مثلا کسانی که در مقطع کاردانی درس می خوانند با افرادی که در مقطع ارشد ادامه تحصیل می دهند یک مدت مشخصی می توانند از سنوات تحصیلی استفاده کرده و درس خود را بخوانند. این تمدید معافیت به شکل زیر برای مقاطع مختلف در نظر گرفته شده است. آن ها را بادقت خوانده و به خاطر بسپارید.

مهاجرت تحصیلیتمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و سنوات مشخص شده معافیت تحصیلی در مقاطع مختلف:

 1. برای مقطع دیپلم و استفاده از معافیت تحصیلی تا سن ۲۰ سالگی به مشمول ارفاق خواهد شد.
 2. برای مقاطع کاردانی مدت سنوات تحصیلی و تمدید معافیت آن ها تا دوسال و نیم امکان پذیر است.
 3. مشمولین محصل در مقاطع کارشناسی ناپیوسته مدت ۳ سال زمان دارند تا از معافیت تحصیلی استفاده کنند.
 4. استفاده از معافیت های تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد ناپیوسته نیز به مدت ۳ سال است.
 5. سنوات تحصیلی و تمدید مهلت معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی یا لیسانس ۵ سال است.
 6. مشمولین دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته می توانند از ۶ سال سنوات معافیت تحصیلی بهره مند شوند.
 7. مهلت استفاده از سنوات تحصیلی برای مشمولین در حال تحصیل در مقطع دکترای پزشکی پیوسته ۸ سال است.
 8. سنوات معافیت تحصیلی برای دانشجویان دکتری تخصصی به مدت ۶ سال است.

بیشتر بخوانید: انواع معافیت تحصیلی


درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان

درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان

برای درخواست معافیت تحصیلی شرایط و قوانین خاصی وجود دارد. زیرا دانشگاه ها قبل از ثبت نام دانشجویان پسر خود، باید از وضعیت خدمت وظیفه ی سربازی آن ها مطلع شوند. به همین منظور مشمولین باید برای درخواست معافیت تحصیلی مراحل زیر را طی کرده تا بدون دردسر بتوانند در دانشگاه ها ثبت نام کرده و به تحصبل خود ادامه دهند.

مهاجرت تحصیلیمراحل ثبت درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان:

 1. دانشجویان باید به همراه گواهی پایان دوره ی مقطع قبلی خود به دانشگاه رفته و برگه معافیت تحصیلی خود را از دانشگاه دریافت کنند.
 2. مشمول باید در این مرحله به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و برگه معافیت خود را به همراه مدارک شناسایی تحویل دهد.
 3. ثبت درخواست معافیت تحصیلی مشمول توسط دفاتر پلیس + ۱۰ صورت خواهد گرفت.
 4. بررسی شرایط مشمول توسط سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا.
 5. صدور مجوز ثبت نام دانشحو در دانشگاه مورد نظر توسط دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی.

بیشتر بخوانید: معافیت کفالت پدر


تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد

کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد برای تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد بایستی توجه کنند که مبحث معافیت تحصیلی بحث مهمی بوده و برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد ۳ سال و برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پیوسته حداکثر تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد ۶ سال است.

اگر دانشجویان در بازه مشخص شده نتوانند تحصیل خود را به پایان برسانند مشمول قانون سنوات تحصیلی شده و این مورد بایستی توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوط بررسی و در صورت تایید مدت زمان مشخصی به دوره تحصیلی فرد اضافه می شود تا بتواند بدون غیبت سربازی به تحصیل بپردازد.

در خصوص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوطه ۱ نیم سال است که در صورت تصویب این کمیسیون دانشجو حداکثر به مدت ۱ سال می تواند از سنوات ارفاقی استفاده بنماید. برای دانشجویان کارشناسی ارشد پیوسته نیز سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوطه ۲ نیم سال تحصیلی است.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

تمدید معافیت تحصیلی سایر مقاطع

برای تمدید معافیت های مربوط به ادامه تحصیل سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا قوانینی به دانشگاه ها ابلاغ کرده است. که بر اساس آن مشمولین خدمت وظیفه می توانند از معافیت و سنوات ارفاقی بهره ببرند.

برای هر دوره این میزان سنوات متفاوت اعلام شده است. ما در اینجا برای سایر مقاطع نیز حداکثر سال مجاز برای تحصیل و سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه را برای شما عزیزان آورده ایم تا با توجه به شرایط و مقطع تحصیلی شما بتوانید در خصوص این مورد تصمیم گیری کنید.

پس در نظر داشته باشید که تصمیم شما باید بر اساس شرایط اعلام شده از سوی نظام وظیفه صورت بگیرد. در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهید شد.

ردیف مقطع تحصیلی حداکثر سال مجاز برای تحصیل سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه
۱ دوره ی ۲ ساله ی کاردانی ۲٫۵ ۱ نیمسال
۲ دوره ی ۲ ساله کارشناسی ناپیوسته ۳ ۱ نیمسال
۳ دوره ی ۲ ساله کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳ ۱ نیمسال
۴ دوره ی ۴ ساله ی کارشناسی پیوسته ۵ ۲ نیمسال
۵ دوره ی ۵ ساله ی کارشناسی ارشد پیوسته ۶ ۲ نیمسال
۶ دوره ی ۷ ساله ی دکتری پزشکی پیوسته ۸ ۲ نیمسال
۷ دوره ی ۵ ساله ی دکتری تخصصی ناپیوسته ۶ ۲ نیمسال

شرایط تمدید معافیت تحصیلی چیست؟

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

باید به اطلاع آن دسته از عزیزانی که دانشجو و مشمول انصرافی محسوب می شوند برسانیم سازمان نظام وظیفه ناجا تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی شروط مهمی را عنوان کرده است.

مهاجرت تحصیلیکه این شرایط عبارت هستند از:

کمیسیون موارد خاص استان یا دانشگاه محل تحصیل آنان با اعاده تحصیل آنها موافقت نموده باشد.

این متقاضیان و در واقع داوطلبان انصرافی از تحصیل در دانشگاه ها نیاید به خدمت دوره ضرورت اعزام شده باشند. (یعنی مشغول به انجام خدمت سربازی نباشد).

عدم قرار گرفتن در سنوات ارفاقی به عبارتی در سنوات اولیه انصراف، اخراج، ترک تحصیل شده باشند.

نباید بیش از یکسال از تاریخ انصراف، اخراج و ترک تحصیل این افراد گذشته باشد. در غیر اینصورت نمی توانند برای انصراف اقدام کنند.

امکان فراغت از تحصیل در سنوات مجاز تحصیلی وجود داشته باشد.

کلیه مشمولان تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی بایستی این شرایط را بررسی کنند. زیرا همانطور که می دانید نظام وظیفه هر ساله تغییراتی در قوانین و شرایط مشمولین در معافیت های گوناگون در نظر خواهد گرفت.

پس کسانی که می خواهند از معافیت های سربازی برای ادامه تحصیل استفاده کنند آخرین اخبار این سازمان را مطالعه کنند. باید جهت کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی و مشاوره معافیت سربازی و مشاوره معافیت های تحصیلی با مشاوره تلفنی آویژه در تماس باشید تا بهترین راه ممکن را برگزینید.

تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور

دانشجویان ایرانی که خارج از کشور اقامت می کنند باید توجه داشته باشند فقط اگر هنگام ورود به سن مشمولیت در مدارس ایرانی که در آن کشور وجود دارند یا مدارس کشور مذکور که مورد تایید وزارت آموزش و پرورش هستند مشغول تحصیل باشند باید حداکثر ظرف مدت ۶ ماه پس از ورود به سنی که فرد مشمول به حساب می آید، باید به یکی از نمایندگی های دولت جمهوری اسلامی ایران مراجعه کرده و نسبت به تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور  اقدام بنمایند.

باید خاطر نشان کنیم که تا ۲۰ سالگی مجاز به تحصیل در مقطع متوسطه مشمول است. اما آیا همه ی جوانان می توانند برای تمدید این نوع معافیت اقدام کنند؟ چه راه هایی وجود دارد تا جوانان از طریق آن بتوانند در خارج از کشور تحصیل کنند؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.

دانشجویان ایرانی که خارج از کشور اقامت می کنند با در دست داشتن تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور از مقطع متوسطه فارغ التحصیل شده اند در صورتی که در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم پذیرفته شوند با شرط اینکه بیشتر از یک سال از فارغ التحصیلی آن ها نگذشته باشد می توانند با مراجعه به یکی از نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشور مذکور نسبت به اخذ معافیت خود اقدام کنند.

شرایط برای این نوع دانشجویان اینگونه است. اما باید دقت داشته باشید که سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا هز ساله قوانین تصویب شده را تغییر می دهد. به همین منظور دانشجویان محصل در دانشگاه های خارج از کشور باید برای تمدید معافیت خود از آخرین اطلاعیه ها و اخبارهای سازمان نظام وظیفه مطلع شوند. زیرا ممکن است با مشکل مواجه شده و توانند برای تمدید معافیت خود اقدام کنند.

نحوه تمدید معافیت تحصیلی

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان

معافیت تحصیلی دانش آموزان برای افرادی است که مشغول به تحصیل در دوره ی راهنمایی یا دبیرستان هستند. پسرانی که تابعیت ایرانی دارند پس از اتمام سن ۱۸ سالگی و ورود به سن ۱۹ سالگی مشمول به حساب می آیند.

برطبق قانون وضع شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی کشور دانش آموزان مقطع سه ساله که در بیرستان ها و هنرستان های فنی و حرفه ای مشغول به تحصیل هستند. اگر در هنگام تحصیل مشمول شوند باید برای ادامه تحصیل از معافیت تحصیلی دانش آموزان استفاده کنند.

مشمولین برای استفاده از معافیت تحصیلی دانش آموزان باید فرآیندی را طی کنند. تمامی دانش آموزان پسر وقتی وارد سال اول دبیرستان می شوند مشمول قوانین نظام وظیفه می شوند. بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل دارند باید به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ مراجعه کرده و فرم معافیت تحصیلی را دریافت کنند.

مهاجرت تحصیلیدر اینجا ما قصد داریم مراحل اخذ معافیت تحصیلی دانش آموزان را به طور کامل شرح دهیم:

 • اولین کاری که دانش آموزان و مشمولین باید انجام دهند این است که درخواست معافیت تحصیلی خود را به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی ارائه دهند. مشمولین باید این کار را در اولین ماه ورود به سن ۱۹ سالگی یعنی اتمام ۱۸ سالگی شان انجام دهند.
 • معافیت تحصیلی برای دانش آموزان با سنوات تحصیلی حداکثر ۲ سال می باشد یعنی تا ۲۰ سالگی معافیت تحصیلی دارند.
 • در مرحله ی آخر مشمولین باید معافیت تحصیلی خود را به واحد آموزشی مربوطه ارائه دهند.

اگر مشمولی قصد انتقالی گرفتن به واحد تحصیلی و آموزشی دیگر را داشته باشند باید درخواست انتقال به واحد آموزشی جدید را در مراکز الکترونیک خدمات انتظامی ثبت کنند، سپس برای آن ها معافیت تحصیلی جدید صادر می شود. مشمولین می توانند مدارک معافیت تحصیلی جدید خود را به محل جدید ارائه دهند.

شرایط دریافت و تمدید معافیت تحصیلی

چگونگی تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان

هر دانش آموز پسر بعد از ورود به سن ۱۹ سالگی همان طور که در بالا اشاره کردیم ۱۸ سال وی تمام شده باشد اگر به صورت حضوری و متوالی و پیوسته در حال تحصیل باشد به وی دانش آموز مشمول گفته می شود.

مهاجرت تحصیلیاگر بخواهیم به صورت کامل به نحوه تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان بپردازیم به صورت مرحله ای و کامل باید به موارد ذیل اشاره بنمایید:

 • بایستی دانش آموز پس از ورود به اولین ماه ۱۹ سالگی وی به مراکز خدمات الکترونیک نیروی انتظامی (مراکز پلیس ۱۰+) مراجعه بنماید و در آن مرکز درخواست معافیت تحصیلی بکند.
 • برای تمامی دانش آموزان محترم با سقف سنوات تحصیل معافیت تحصیلی صادر می شود که این معافیت تحصیلی تا ۲۰ سالگی تمام است.
 • دانش آموز بایستی درخواست معافیت تحصیلی خود را به واحد آموزشی که در نظر دارد تحویل بدهد.

مهاجرت تحصیلیحال اگر مشمول بخواهد انتقالی بگیرد و به واحد آموزشی دیگری منتقل به شود بایستی کار های زیر را انجام دهد:

 • باید واحد آموزشی که فرد میخواهد به آن واحد آموزشی انتقالی بگیرد در خواست ثبت انتقال معافیت تحصیلی را به مرکز خدمات الکترونیک انتظامی (مرکز های پلیس +۱۰) ارائه کند.
 • حال معافیت تحصیلی جدیدی برای مشمول صادر شده که مشمول بایستی آن را به واحد آموزشی مورد نظر تحویل بدهد.

مهاجرت تحصیلیدر صورتی که مشمول فارغ التحصیل شود یا ترک تحصیل کند یا اخراج شود یا از تحصیل انصراف دهد بایستی:

 • باید فرم آخرین وضعیت مشمولان را مشمول تکمیل کرده و به یکی از مراکز خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) تحویل بدهد.

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری به این صورت خواهد بود که اگر آن ها به سن ۱۸ سال تمام رسیده باشند و اعزام به خدمت آن ها قبل از اعلام قبولی و یا پذیرش در دانشگاه ها باشد باید طبق ضوابط و قوانین تسبت به تمدید موعد اعزام اقدام کنند.

از طرف دیگر مشمولین باید برای رفتن به خدمت سربازی مراحل مربوطه را انجام دهند و به خدمت سربازی اعزام شوند. یعنی باید به پادگان آموزشی رفته و منتظر بمانند تا جواب قبولی کنکور بیاید. در صورت پذیرش در مقطع کارشناسی و بالاتر آن ها می توانند از خدمت سربازی مرخص شوند.

اگر مشمولین پشت کنکور بمانند معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکور قبل از اعزام به خدمت حداکثر یکسال پس از فراغت از تحصیل فرصت دارند دوباره برای آزمون ورودی دانشگاه ها و کنکور ها شرکت کنند و منتظر قبولی بمانند.

هم چنین افرادی که به خدمت اعزام شده اند در صورت نداشتن غیبت و پذیرفته شدن در مقطع  کارشناسی می توانند از خدمت مرخصی گرفته و از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

مهاجرت تحصیلیمیزان سنوات معافیت تحصیلی دانش آموزان به صورت زیر خواهد بود:

 • دانش آموزانی که در مدارس کارو دانش و فنی حرفه ای تحصیل می کنند و قصد ادامه تحصیل در آموزشکده های فنی و حرفه ای را دارند حداکثر تا پایان سن ۲۲ سالگی معافیت تحصیلی داشته و مجاز به ادامه تحصیل هستند.
 • داوطلبان رشته های نظری و فنی که در دبیرستان ها تحصیل می کنند و دارای مدرک پیش دانشگاهی هستند حداکثر تا سن ۲۴ سالگی معافیت تحصیلی داشته و مجاز به ادامه تحصیل هستند.

تمدید معافیت تحصیلی چگونه است؟

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان نیز برای آن دسته از افرادی است که به سن ۱۹ سال تمام رسیده اند متفاوت خواهد بود.

اینجا درباره شرایط و چگونگی دریافت معافیت تحصیلی با عزیزان سخن خواهیم گفت:

 • یکی از اولین و مهم ترین شروط معافیت تحصیلی این است که دوره ی تحصیلی باید به طور پیوسته و پشت سرهم باشد. یعنی وقفه ای در آن صورت نگیرد.
 • اگر دانش آموزان و محصلین ترک تحصیل کنند یا فارغ التحصیل شوند باید ظرف ۴ ماه مراحل اعزام خود را پیگیری کنند. در غیر این صورت به عنوان مشمولین غایب شناخته می شوند.
 • اگز محصلین بنا بر در خواست خود ترک تحصیل کنند ۲ ماه پس از ترک تحصیل مهلت دارند باز به تحصیل بازگردند.
 • دانش آموزان مشمول اگز ترک تحصیل کرده اند یا به صورت غیر حضوری درس می خوانند باید تا تمام نشدن سن ۱۸ سالگی به مدرسه برگردند و یا به تحصیل حضوری مشغول شوند. در این صورت آن ها می توانند از شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان بهره مند شوند.

این نکته را باید در نظر داشت که دانش آموزان و مشمولانی که غیبت دارند مجاز به ادامه تحصیل نیستند. در واقع آنها قبل از اینکه وارد غیبت غیر مجاز شوند باید تکلیف خدمت وظیفه ی خود را مشخص کنند.

از طرف دیگر دانشجویانی که از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اخراج شده باشند تا پایان خدمت ضرورت یا گرفتن معافیت دائم نمی توانند ادامه تحصیل دهند و هم چنین قادر نیستند از معافیت تحصیلی استفاده کنند. دانش آموزان هم چنین در نظر داشته باشند که معافیت تحصیلی برای هر مقطع فقط یک بار صادر خواهد شد.

تمدید معافیت تحصیلی

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

سوالات متداول

آیا سربازان خدمت وظیفه عمومی پس از رفتن به خدمت می توانند در کنکور شرکت کرده و پس از قبولی از مرخصی استفاده کنند؟

بله. مشمولین می توانند برای ادامه تحصیل اقدام کنند.

 آیا مشمولین می توانند به طور همزمان به خدمت سربازی رفته و ادامه تحصیل نیز بدهند؟

خیر. مشمول نمی تواند هم زمان این دو کار را با هم انجام دهد. این کار از نظر قانونی صحیح نیست.

 افرادی که از ادامه تحصیل خود انصراف می دهند می توانند در همان مقطع در رشته ی دیگر درس بخوانند؟

خیر. مشمولین پس از انصراف باید برای اعزام به خدمت آماده شده و مراحل اقدام آن را پشت سر بگذارند.

صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 2,107 نظر:
 1. سلام خسته نباشین
  من متولد۱۳٨۱/۹/۲۹هستم و یه درس مونده از امتحان نهایی۱۲ دارم رفتم مدرسه بزرگسالان برا ثبت نام یک درس موندم معافیتمم دی تموم یک هفته دیگه باید چیکارکنم؟

 2. سلام ببخشین من ۱۴۰۱/۱۱/۱ معافیت تحصیلیم تمام میشود آیا میتونم یک ماه یا دوماه دیگر تمدید کنم؟

 3. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی رشته عمران ترم۵ کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد هستم
  می خواستم مدرک معادل کاردانی رشته خودمو بگیرم و در کنکور کاردانی به کارشناسی شرکت کنم.
  بعد اینکه مدرک کاردانی بگیرم
  معافیت تحصیلی بهم میدن تا تو کنکور کاردانی به کارشناسی شرکت کنم؟!
  چیکار میتونم بکنم؟!

  1. سلام وقت بخیر
   اگر جنس مذکر هستید ،امکان این اقدام برای شما نمی باشد

 4. سلام
  من ۲ اردیبهشت ۴۰۱ معافیت تحصیلی گرفتم و تا مهر۴۰۱ مهلت داشت و الان تقریباً یه ماه و نیم از زمانش گذشته
  آیا من اضافه خوردم؟
  برای تمدید چیکار کنم؟

   1. سلام من متول۱۳۸۳/۹/۵هستم و خرداد ۱۴۰۱ دیپلم گرفتم میخواستم بدونم تا سال بعد معافیت دارم یا خیر

    1. سلام وقت بخیر
     برای اطلاعات بیشتر در زمینه ی موضوع شما با کارشناسان ما تماس بگیرید

 5. سلام و درود
  معافیت ۵ ساله من تو تاریخ ۱۴۰۲/۰۶/۳۱ تمام میشود آیا من یک سال بعد این تاریخ وقت دارم توکنکور شرکت کنم و اگه قبول شدم میتونم ادامه تحصیل بدم مثلا در رشته پزشکی

  1. سلام وقت بخیر
   بعد از فارغ التحصیلی به مدت یک سال معافیت تحصیلی شامل حال شما می شود

 6. سلام وقت بخیر من از سال ۹۹ مشغول به تحصیل درمقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه پیام نور هستم مهلت معافیتم تا ۱۴۰۴/۶/۳۱ میباشد هنوز مدرک کارشناسی را هم نگرفتم میخواستم بدانم آیا میشود برای کنکور سال۱۴۰۲ شرکت کنم و درصورت قبولی میتوانم معافیت تحصیلی خود را تمدید کنم؟

  1. سلام
   در صورت قبولی از دانشگاه انصراف بدهید و مجدد در همان مقطع برای شما معافیت تحصیلی صادر میشود

 7. سلام وقت بخیر من الان دانشجوی ترم دوم دانشگاه آزاد هستم کارت معاف از خدمت هم دارم آیا امکان داره مجدد در کنکور سراسری شرکت کنم یا از نظر سازمان سنجش بازگشت به عقب حساب میشه و نمی توان در کنکور سراسری شرکت کرد؟

 8. من امسال فارق التحصیل شدم مرداد گواهی دیپلمم صادر شده حدود ۲ ۳ ماه پیش الان ۱۸ سالمه معافیت تحصیلی نگرفتم الان که فارق التحصیل شدم میت.نم معافیت تحصیلی بگیرم

 9. دوست عزیز سلام لطفا من راهنمایی کنید
  من متولد برج ۵ سال ۸۲ هستمو خرداد ۱۴۰۰ موفق شدم دیپلم بگیرم و کنکور ۱۴۰۰ موفق نشدم رفتم برای گرفتن معافیت تحصیلی دانش آموزی گفتند که ۱ سال فرصت دارم و در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کردم ورودی بهمن ماه پذیرفته شدم و برای اینکه مشکل به وجود نیاد مهرماه امسال ۱۴۰۱ دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و مرخصی ترم گرفتم ولی الان ۱۷ روز از ثبت نام من میگذره ولی وضعیت من در سایت سخا همچنان مشمول هست و درخواستم در مرحله ارسال به کارتابل دانشگاه باقی مونده خواستم بدونم مشکل چیه ؟ و اینکه من میتونم انصراف بدم و بهمن ماه بدون مشکل ثبت نام کنم ؟

 10. سلام
  من هنوز دیپلم نگرفتم و وقت معافیتم تمام شده و مدرسه بزرگسالان برای اینکه ثبت نام بشم برای گرفتن دیپلم گفته باید تمدید معافیت کنی
  آیا با توجه به این شرایط میتونم تمدید معافیت کنم؟

 11. سلام من کارشناسی پیوسته میخونم .در دانشگاه پیام نور رشتم فقه ومبانی حقوق بود بعد یک ترم تغییر رشته دادم به حقوق معافیت تحصیلیم که به دانشگاه دادم فقه ومبانی حقوق بود الان که رفتم برگه اعزام گرفتم تو قسمت رشته تحصیلی فقه ومبانی حقوق ثبت شده

  میخواستم بدونم الان که رشتم عوض شده کار خاصی باید کنم ؟

 12. با سلام
  فارغ التحصیل دکتری هستم در ۱۲ ترم تمومش کردم
  آیا تا یک سال بعد از فارغ التحصیلی میتوانم اقدام به سربازی کنم؟

 13. سلام
  دانشجوی کارشناسی ترم پنج هستم.(مهندسی کامپیوتر)
  ورودی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ مهر ماه
  داخل سایت دانشگاه تاریخ آخرین مهلت پایان تحصیل من رو زده : ۱۴۰۵/۰۷/۳۰
  میخواستم بدونم بعد این تاریخ یک سال فرصت اقدام برای سربازی رو دارم؟یا اینکه فورا باید اقدام کنم؟
  اگه فرصتشو دارم یعنی میتونم ۱۲ ترم بخونم بعدشم یک سال فرصت دارم؟یا اینکه ۱۰ ترمه بخونم یک سال فرصت دارم؟(چون فرصت تحصیل رو سایت زده پنج سال میپرسم)

 14. سلام
  من امسال معافیت تحصیلی و یعنی تاریخ ۱۱/۳۰
  تموم میشه بایدمیتونم بعد این تاریخ پست کنم یا باید قبلش پست کرده باشم و اگه بعد این تاریخ پست کنم اضافه نمیخورم؟

 15. سلام
  فرزندم دو سال ترک تحصیل کرده وبعد ادامه تحصیل داده متولد ۱۳۸۱/۰۷/۲۰می باشد وخرداد۱۴۰۲درسش تمام میشه دو سال معافیت تحصیلی خودرااستفاده کرده چون طبق قانون تابیست سالگی باید دیپلم رابگیرد.می خواهد ادامه تحصیل بدهد لطفا من راراهنمایی کنید چکارکنم ممنون

  1. سلام
   باید دفترچه ابتدا پست شود و چون شرایط خاصی دارید برای بررسی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 16. سلام ببخشید من ورودی بهمن ماه هستم ۱۴۰۱ والی معافیت تحصیلیم از مهر ماه هستش خواستم بدونم چیکار کنم تا اصلاح بشه

 17. سلام بنده دانشجوی فیزیو تراپی هستم
  من تا ۱۴۰۶/۶/۳۱ معافیت تحصیلی دارم در حالی که تا تاریخ۱۴۰۵/۰۶/۳۱ بنده فارغ التحصیل می شوم
  آیا در این مدت ۱ ساله ممکن هست که بنده دوباره در کنکور سراسری شرکت کنم و در مقطع دکتری تحصیل کنم؟؟
  یعنی از نظر نظام وظیفه مشکل نمی شو ؟؟
  برای بنده معافیت جدید صادر می کنند؟؟

 18. سلام داخل برگه معافیت تحصیلی دانش اموزی من زده تا ۱۷/۶/۱۴۰۲ میتونم ادامه تحصیل بدم سال ۱۴۰۰ هم دیپلم گرفتم
  ایا میتونم ورودی بهمن ماه۱۴۰۱ دانشگاه اقدام کنم

 19. سلام داخل برگه معافیت تحصیلی دانش اموزی من زده تا ۱۷/۶/۱۴۰۲ میتونم ادامه تحصیل بدم سال ۱۴۰۰ هم دیپلم گرفتم
  ایا میتونم ورودی بهمن ماه۱۴۰۱ دانشگاه اقدام کنم

 20. سلام علیکم ،یه شخص چند تا معافیت می تونه بگیره ،بغیر از معافیت های دانش آموزی وتمدید اونها،،واینکه بنده آموزش ابتدایی کاردانی آزاد هستم،الان کارشناسی آموزش ابتدایی فرهنگیان قبول شدم وانصراف دادم ،موردی نداره که اینجا هم آموزش ابتدایی ام

 21. سلام
  من یه ترم دیگه از کارشناسیم مونده ، بعدشم یه سال معافیت تحصیلی دارم
  آیا میشه تو این زمان من دوباره کنکور کارشناسی شرکت کنم و کارشناسی یه رشته دیگه رو بگیرم؟
  ممنونم

 22. سلام خسته نباشید ببخشید من تو سامانه نظام وظیفه رفتم برای درخواست معافیت تحصیلی و من دانشجوی انصرافی پرستاری بودم الان پزشکی قبول شدم نیمسال دوم و تا اخرین مرحله رفتم و بعد از ثبت و آمدن پیامک بدلیل اینکه یک جا اشتباه در مشخصات وارد کردم ابطال درخواست کردم خواستم بدونم مشکلی بوجود نمیاد و با توجه به لنکه انصرافی هستم یکسال مهلت دارم ممنون اگه جواب بدید و این ابطال درخواست مشکلسی بوجود نمیاره با وجود آمدن پیامک ثبت درخواست

 23. بچه ها ورودی ۹۶ ترم‌۱۰ هستم معافیتم ۳۱ شهریور تموم شد احتمالأ سنوات ندن چون واحد نگذروندم باید انصراف بدهم حضوری در ایران شهر ؟مشمول که نمیشم ؟ و میتونم دوباره فوق دیپلم ادامه بدهم ؟
  چون معافیت ۵ ساله داشتم
  دانشگاه ظاهراً چند وقت باید بگذره تو اخراج بزنه

 24. سلام وقت به خیر، بنده ورودی جدید کارشناسی ارشد هستم و شهریور ۱۴۰۱ از کارشناسی فارغ التحصیل شدم. نامه ابطال معافیت تحصیلی را از دانشگاه کارشناسی گرفته ام و حالا میخواهم در سامانه سخا، درخواست معافیت تحصیلی داخلی بدهم. در قسمت آخرین سابقه تحصیلی که مربوط به دوره کارشناسی بنده هست؛ بخش وضعیت تحصیل دو مورد دارد: دانش آموز عادی – داوطلب آزاد . اولا ما که دانش آموز نبوده ایم در طول دوره کارشناسی و دانشجو بودیم آیا منظور همان دانشجوست و دوم این که این دو چه فرقی میکند و باید کدام را انتخاب کنم؟ لطفا توضیح دهید.
  با تشکر فراوان

 25. سلام ، وقت بخیر ، من امسال پشت کنکوری بودم و تا ۱۴۰۱/۶/۳۱ معافیت دارم و الان که دانشگاه آزاد پیش ثبت نام رو کرده ام ولی هنوز نگفتن کی جلوی انتخاب واحد کی باز میشه ؟
  من از یک مهر به بعد غیبت میخورم ؟

 26. سلام وقتتون بخیر
  من تا ۳۱ شهریور امسال معافیت تحصیلی دارم و ارشد ترم شش هستم و در ترم هفت فارق التحصیل میشم اگه برای تمدیدش اقدام نکنم مشکلی پیش می اید یا خیر؟
  دکترا قبول شدم استادم لج کرده میگه دفاع نمیتونی بکنی چون با خودش دکترا برنداشتم
  الانم دانشکده گفته که تا مهرماه بمونی میتونی دفاع کنی ولی ترم جدید نگیر

  حالا اصلا اینا به کنار من نه فارق التحصیل میشم نه تمدید معافیت میشم تا چند هفته
  آیا من اضاف میخورم ؟؟
  یا ملاک اینه یکسال بعد از معافیت تحصیلی وقت دارم تعیین تکلیف کنم وضعیت خودمو چون اخراج هم نشدم ؟
  اگه میشه راهنمایی کنید خیلی ضروریه

 27. سلام وقت بخیر دانشجوی ترم ۴ ارشد هستم – در ارائه پروپوزال و پایان نامه گیرکردم، تا شهریور ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم میخوام بدونم اگر تا اون تاریخ نتونم دفاع کنم میتونم برم سربازی ؟ ممنون میشم از سر در گمی نجاتم بدید

 28. سلام و عرض خسته نباشید خواهش میکنم این سوال منو جواب میدید من متولد۱۳۸۱/۹/۲۷هستم به دلیل اینکه چند تا درسام مونده بود نتونستم دیپلم بگیرم ولی همشو پاس کردم به جز یکیش و معافیت تحصیلیم تا۱۴۰۱/۹/۲۷یک ماه برای امتحانات دی ماه کم میارم و اجازه تحصیل بهم نمیدن میخاستم بدونم ۱ماه به معافیتم اضافه میکنن از پلیس+۱۰تا بتونم دیپلم بگیرم با دیپلم برم خدمت؟؟؟

 29. سلام و عرض خسته نباشید خواهش میکنم این سوال منو جواب میدید من متولد۱۳۸۱/۹/۲۷هستم به دلیل اینکه چند تا درسام مونده بود نتونستم دیپلم بگیرم ولی همشو پاس کردم به جز یکیش و معافیت تحصیلیم تا۱۴۰۱/۹/۲۷یک ماه برای امتحانات دی ماه کم میارم و اجازه تحصیل بهم نمیدن میخاستم بدونم ۱ماه به معافیتم اضافه میکنن از پلیس+۱۰تا بتونم دیپلم بگیرم با دیپلم برم خدمت؟؟

 30. سلام،
  من مقطع لیسانس را در ۵ سال گذرانده و برای ارشد ثبت نام کرده ام. به دلیل پذیرش در دانشگاه های خارج از کشور باید از ارشد انصراف دهم. آیا در این صورت میتوانم معافیت تحصیلی داشته باشم؟

 31. با برگه سبز تا ۱۵ روز قبل خدمت میشه مجوز خروج گرفت چون تو سایت نظام وظیفه نوشته متقاضیان خروج از کشور دارای برگه اعزام بدون خدمت تا ۱۵ روز قبل می‌توانند درخواست مجوز خروج کنند ؟
  یا تو مهلت یکساله معرفی میشه!؟

 32. با سلام
  من کارشناسی پیوسته هستم و شهریور ۱۳۹۶ معافیت تحصیلی شروع و ۳۱ شهریور چند روز دیگه ۱۴۰۱ تموم میشه و من فقط شهریه میریختم انتخاب واحد میکردم از این به بعد یکسال وقت دارم و تو این یکسال میتونم از کشور خارج بشم و یا باید برگه سبز بگیریم ؟ کلا با برگه سبز تا ۱۵ روز قبل خدمت میشه مجوز خروج گرفت چون تو سایت نظام وظیفه نوشته متقاضیان خروج از کشور دارای برگه اعزام بدون خدمت تا ۱۵ روز قبل می‌توانند درخواست مجوز خروج کنند ؟
  باید برم دانشگاه حتماً انصراف بدهم ؟

 33. سلام وقتتون بخیر
  من فارغ التحصیل فرهنگیان هستم دوسال خدمت کردم
  ایا بعد از قبولی در کنکور و مجوز ادامه تحصیل آموزش پرورش امکان تحصیل در این رشته را دارم؟
  یعنی مشکل نظام وظیقه ندارم؟
  چون ما معافیت زیر پرچم رو دارا هستیم و متعهد به اموزش و پرورش

 34. سلام خسته نباشین من سال ۱۴۰۰ فارغ‌التحصیل شدم و کنکور ۱۴۰۱ دانشگاه دولتی قبول شدم و برج ۸ یعنی دوماه دیگ ۲۰ سالم میشه و امسال کنکور دادم برای ورود به دانشگاه دولتی مشکلی دارم ؟؟؟

  1. سلام من بعد از دوسال معافیت شش ماه معافیت دیگه هم گرفتم از نظام وظیفه و یه درس باقی مونده رو پاس کردم و الان بیست سالو شش ماه دارم و تا اخر شهریور معافیت دارم میخواستم ببینم میتونم برم دانشگاه یا نه؟
   اخه کنکور دادم و مجاز شدم

  2. سلام وقتتون بخیر
   ببخشید من دانشجوی دوره کاردانی فوریت پزشکیم و برام تاریخ معافیت زده تا ۳۰ بهمن
   متولد ۷۷م و از دانشگاه قبلی دوره کارشناسی تو پیام نور انصراف زده بودم
   یکی گفت تا ۶ ماه بعد فارغ التحصیلی فرصت ارسال دفترچه دارم
   الان تاریخ پایان معافیتمو دیدم برام سوال شده
   چون هدفم این بوده برای پیام آوری وزارت بهداشت اقدام کنم و میگن تا ۱ ماه قبل تاریخ اعزام وقت دارم ثبت نام کنم،به مشکل بر نمیخورم؟میشه راهنمایی بفرمایید

   1. سلام وقت بخیر
    در صورت مشمول وظیفه بودن،میتوان از ایست خدمت استفاده کرده و ادامه تحصیل داد

 35. سلام آیا بعد از مهلت معافیت تحصیلی باید قدامات رفتن به سربازی را انجام دهیم یا تا یکسال مهلت داریم؟؟

 36. سلام من ۴,۱۰,۱۴۰۰ معافیت تحصیلی ام تموم شده و بیست و مرداد هزار چهارصد و یک وارد بیست و چهار سال شدم و دانشگاه تهران ارشد قبول شدم و ثبت نام غیر حضوری رو انجام دادم آیا برای انجام ثبت نام نهایی به مشکل برمی‌خوریم یا خیر ؟

 37. سلام من متولد ۱۷/۱/۱۳۸۳ هستم،امسال درسم تموم شده اما یک سری از دروس رو تو شهریور هم نتونستم پاس کنم،تاریخ پایان معافیت تحصیلیم اول مهر امساله.آیا بعد از امتحانات دی هم میتونم تمدیدش کنم و برم مدرسه بزرگسالان یا باید برم سربازی؟

 38. سلام من کارشناسی علوم سیاسی رو از پیام نور گرفتم، حالا برای ارشد دانشگاه شهر دیگه قبول شدم اما میخوام تو شهر خودم باشم، پیام نور و ازاد شهر خودم هم ارشد علوم سیاسی رو ندارن. حالا من میتونم تو همون پیام نور یک رشته دیگه رو برای کارشناسی بخونم و همچنان از معافیت تحصیلی استفاده کنم یا نه؟

 39. با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده کارشناسی را تمام کردم و فارغ التحصیل شدم و بعد از فارغ التحصیلی،یک نامه از تحصیلات تکمیلی برای نظام وظیفه گرفتم که گفته شده من در این تاریخ با این معدل فارغ التحصیل شدم.الان ارشد قبول شدم.برای ثبت نام در دانشگاه ارشد،این نامه را چکار کنم؟حتما باید به نظام وظیفه تحویل دهم تا معافیت تحصیلیم برای ارشد تمدید شود؟

 40. سلام وقت به خیر من بهمن ماه سال گذشته طی سنوات مجاز فارغ التحصیل شدم و الان ارشد ناپیوسته قبول شدم( مهلت یک ساله ام تموم نشده ) سوالم اینه چون تمام مراحل ثبت نام غیر حضوریه (نباید به دانشگاه مراجعه کرد) ، چطور باید گواهی اشتغال به تحصیل رو بگیرم و به مراکز پلیس +۱۰ ببرم ؟ چون یکی از شرایط ثبت نام ارسال مدرک نظام وظیفه به دانشگاهه.
  ممنون میشم پاسخ بدید ثبت نام نزدیکه

 41. سلام من ۱۴۰۱ دومین کنکورم بود و میخوام دانشگاه ازاد برم ولی دانشگاه ازاد جوابش مهر میاد و ممکنه چند روز غیبت بخورم ؛برای اون چند روز باید چیکار کنم که برای ثبت نام دانشگاه مشکلی پیش نیاد؟؟؟؟

 42. سلام طبقه گفته دانشگاه به من، تاریخ فارغ‌التحصیلی کارشناسی من ۱۴۰۱/۴/۳۱ هس. از طرفی من میخوام ارشد ۱۴۰۲ شرکت کنم که به طبع نتایج ارشد تا شهریور ۱۴۰۲ مشخص نمیشه که من ارشد رو ثبت نام کنم و دوباره معافیت تحصیلی بگیرم. از طرفی هم مهلت یک سالم تیر ۱۴۰۲ به اتمام میرسه. این چطوری خواهد بود؟ برام مشکل میشه؟

 43. سلام ، بنده متولد۱۳۷۶هستم و سال ۹۵دانشگاه روزانه قبول شدم، و ۱۰۶واحد پاس کردم و دوتا سنوات گرفتم و معافیت تحصیلی تا ۳۱شهریور دارم،و فک نکنم دیگه معافیت تحصیلی بهم بدن، الان میخام برم خدمت، چکار باید انجام بدم که با مدرک بالاتر از دیپلم برم خدمت؟؟ کجا مراجعه کنم؟

 44. سلام وقتتون به خیر
  بنده ورودی ۹۵ هستم و سوم شهریور سال ۱۴۰۰ تاریخ فارغ التحصیلی من در نامه ارسالی از سوی دانشگاه ثبت شده و کنکور ۱۴۰۱ رو شرکت کردم منتهی منتظر نتیجه هستم، با توجه به گذشتن از سوم شهریور ماه ۱۴۰۱، الان مشمول و در غیبت هستم یا تا نتایج کنکور، یعنی پایان شهریور وقت دارم؟ با تشکر از پاسختون

 45. سلام، پایان شهریور امسال معافیت تحصیلی من به پایان میرسد اما من دو نیم سال دیگر برای پایان ۲۴ واحد مانده درسم نیاز دارم. آیا میتوان بدون معافیت تحصیلی این دو نیم سال را گذراند و پس از ان به سربازی رفت؟ یا باید حتما درخواست تمدید معافیت بدم؟ چون بعد از پایان معافیت یکسال زمان داریم بعد غیبت میخوریم.

 46. سلام من پشت کنکوریم یک سال معافیت دارم
  اگه دانشگاه ازاد برم میتونم معافیتمو تمدید کنم یا باید دولتی قبول بشم؟

 47. سلام ببخشید اگر کسی دانشگاه نیمسال دوم قبول بشه اونموقع سربازیش چجوری میشه؟دوباره باید معافیت گرفت؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای بررسی معافیت تحصیلی باید سامانه ی نظام وظیفه ی شما چک شود

 48. من تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم ودر کنکور ۱۴۰۱ شرکت کرده ام اگه در رشته های ورودی بهمن ها قبول بشم میتوانم از معافیت تحصیلی مجدد استفاده کنم.ممنون از پاسخ شما

  1. سلام وقت بخیر امکان معافیت تحصیلی شما در این خصوص با رای نظام وظیفه می باشد.

 49. سلام
  من الان ۱۹ سالمه و در فروردین سال بعد یعنی سال ۱۴۰۲ بلافیت تحصیلیم تموم میشه
  ولی امسال قراره کنکور در ماه برگزار بشه یعنی من میتونم در دی ماه کنکور بدم و هنوز ۲۰ سالم نشده
  ولی در هنگام انتخاب رشته ۲۰ سالم شده و معافیت تحصیلیم تموم شده من خواستم رسم که
  میتونم امسال در دی ماه کنکور بدم و بعد از پست کردن دفترچه ‌ی اعزام به خدمتم اون رو تا بعد از اعلام نتایج ایست بدم؟
  ممنون که جواب میدین .
  راهی هست که امسال دوباره بتونم کنکور بدم؟
  لطفاً کمکم کنید

 50. سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم
  تا ۲۰ سالگی معاغیت تحصیلی میدن درسته
  برامن ۴ الی ۵ ماه قبل از ۲۰ سالکی معافیت زدن
  میشه اون ۴ الی ۵ ماه دیگه که ۲۰ سالم میشه رو معافیت بگیرم

 51. سلام من پشت کنکوری هستم و متولد ۲۵ خرداد ۱۳۸۳ هستم امروز برای معافیت تحصیلی اقدام کردم و با یه همچین متنی مواجه شدم:
  «از تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۰۱ موافقت میگردد و حداکثر مدت تحصیل وی برای فراغت تا اول مهر یک هزار و چهارصد و یک می‌باشد و چنانچه مشمول به تحصیل پس از آن تمایل داشته باشد از مهلت یک ساله پس از اتمام تحصیل وی کسر میگردد.»
  الان من دیگه فرصتی برای دوباره کنکور دادن ندارم و اول مهر باید برم سربازی یا یک سال زمان رو دارم؟ لطفاً راهنمایی کنید

  1. سلام وقت بخیر
   اگر یک سری شرایط را داشته باشید ممکن است جزو موارد خاص کمیسیون نظام وظیفه شوید.

 52. سلام ، بنده متولد ۱۳۸۳/۶/۲۷ هستم ، امسال فارغ‌التحصیل شدم ، میخواستم کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنم ، الان لزومی داره که پیام نور ثبت نام کنم یا تا هنگام ورود به دانشگاه معافیت دارم ؟

 53. سلام من مهلت یکساله ام ۱۷ شهریور ۱۴۰۱ تمام میشه من کنکور دکترا دادم ایا اگر مثلا ۱۵ ام اعلام نتایج بیاد و من قبول شده باشم از نظام وظیفه مشکلی خواهم داشت؟

 54. سلام روز خوش
  امسال بنده وارد ۲۰ سال میشوم برای شرکت در کنکور دی ماه اگر انتخاب رشته امسال دانشگاه های پیام نور رو بزنم و دی ماه انصراف بدهم برای سربازی مشکل ایجاد میشود؟

 55. ،سلام خسته نباشید بنده متولد۲۹,مرداد۱۳۸۰هستم و دانشجوی مقطع کاردانی ناپیوسته ورودی مهرسال۹۹ دانشگاه آزاد هستم معافیت تحصیلی من تا۳۰بهمن۱۴۰۱ هستش منتهی من در ماه شهریور۱۴۰۱ فارغ التحصیل میشم یعنی چند ماه زودتر فارغ التحصیل میشم و میخواستم بدونم اول اینکه مهلت یکساله بعد از فارغ التحصیلی شامل من میشه؟؟؟و دوم اینکه در مدت مهلت یکسالع بعد از فارغ التحصیلی من میتونم برای کنکورسراسری۱۴۰۲ شرکت کنم و درصورت قبولی (در رشته های کارشناسی یا دکترای عمومی مثل پزشکی داروسازی )معافیت تحصیلی بگیرم یا اگر این امکان و.جود نداشته باش من میتونم کارشناسی ناپیوسته دانشگاه ازاد ادامه تحصیل بدم و در کنکورسراسری ۱۴۰۲شرکت کنم و درصورت قبولی میتونم انصراف بدم ؟؟؟؟ ممنون میشم جواب بدید

 56. با سلام وقتتون بخیر و شادی من متولد ۱۳۸۲٫۶٫۳۱ هستم من الان ۱۸‌ سن دارم تو شهر ماه آینده میشم تو ۳۱ شهریور ۱۹ ساله و در کلاس دوازدهم ترک تحصیل کردم و دیپلم هم نگرفته ام هنوز و من می خوام برم تجدید هایم را بدهم قبول بشم و دیپلم ام رو بگیرم بعد برم به دانشگاه باید چیکار کنم لطفا جواب دهید

  1. سلام وقت بخیر
   برای راهنمایی بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 57. سلام ،ببخشید من به نظام وظیفه مراجعه کردم گفتند که مهلت معافیت تحصیلیم ۳۱/۶/۱۴۰۱ هستش،الانم فارغ التحصیل شدم اینماه ،حالا تا ۳۱/۶معاف هستم یا تا یکسال بعد از تاریخ فارغ التحصیلیم،خواهشا جواب بدین؟؟

 58. سلام ببخشید من دیپلمم رو مهر پارسال گرفتم ولی معافیت تحصیلی ایم ۱۷ مرداد تموم میشه من تا مهر وقت دارم یا چون تموم میشه ۱۷ مرداد معافیت تحصیلیم نمیتونم ثبته نام کنم

 59. سلام وقت بخیر من دوره کارشناسی رو تموم کردم و از معافیت تحصیلیم یکسال باقی مونده من اکه بخوام پزشکی بخونم بازم معافیت بهم میدن البته اگه پرسکی بخونم معافیت دکترا میدن اینبارملی خب سوالم اینه میشه این کار یا بایدسربازی برم؟

  1. باسلام برای هر مقطع تحصیلی فقط یک بار معافیت تحصیلی صادر میشود مگر در مقاطع بالاتر شرکت کنید

 60. سلام من متولد ۱۳۸۲/۳/۱۵ هستم و خرداد ۱۴۰۰ دیپلم گرفتم و تاکنون هیچ نامه ای به نظام وظیفه نبردم چون گفتن که تا شهریور ۱۴۰۱ مهلت دارم اما می‌ترسم بدلیل اینکه هیچ نامه ای تا حالا نبردم اضافه بخورم و غیبت لطفا راهنماییم کنید

 61. سلام علیکم ببخشید یه سوال داشتم که سوال خیلی ها هست؛اگر کسی حین تحصیل دانشگاه دنبال معافیت بره؛و معاف نشه؛آیا میتونه تحصیلش رو در همون دانشگاه و رشتش ادامه بده؟؟؟؟؟؟

 62. سلام
  من تاریخ فارغ التحصیلی ام ۱۴۰۰/۴/۳۱ هست و زودتر از چهارسال تموم شده.اگر یکسال معافیت تحصیلی داشته باشم میشه تا ۱۴۰۱/۴/۳۱
  اما وقتی در سایت نظام وظیفه چک کردم معافیت تحصیلیم رو زده بود تا ۱۴۰۱/۶/۳۱
  میخواستم بپرسم کدوم رو باید ملاک قرار داد؟

 63. سلام من فارغ التحصیل مقطع ارشدم شهریور امسال مهلت یکساله ام تموم میشه فقط از کنکور دکتری وزارت علوم قبول شده ام ولی کنکور دکتری وزارت بهداشت هم شرکت کرده ام ولی باتوجه به اینکه جواب دکتری وزارت بهداشت مهر ماه احتمالا بیاد اگر من دانشگاه وزارت علوم ثبت نام کنم و معافیت تحصیلی بگیرم بعد از اینکه نتایج دکتری وزارت بهداشت بیاد و من قبول شده باشم آیا می توانم از دانشگاه روزانه وزارت علوم انصراف داده و به دانشگاه دکتری وزارت بهداشت ثبت نام کنم و دوباره معافیت تحصیلی درخواست کنم؟ ممنون میشوم اگر جواب بدهید

  1. سلام وقت بخیر
   دفترچه رو پست کنید که غیبت نخورید و قبولی شما از بین نرود بعد از ان برای ایست خدمت اقدام کنید

   1. سلام ببخشید اگر کسی دانشگاه نیمسال دوم قبول بشه اونموقع سربازیش چجوری میشه؟دوباره باید معافیت گرفت؟؟

    1. سلام وقت بخیر
     برای بررسی معافیت تحصیلی باید سامانه ی نظام وظیفه ی شما چک شود

   2. سلام ، بنده متولد۱۳۷۶هستم و سال ۹۵دانشگاه روزانه قبول شدم، و ۱۰۶واحد پاس کردم و دوتا سنوات گرفتم و معافیت تحصیلی تا ۳۱شهریور دارم،و فک نکنم دیگه معافیت تحصیلی بهم بدن، الان میخام برم خدمت، چکار باید انجام بدم که با مدرک بالاتر از دیپلم برم خدمت؟؟ کجا مراجعه کنم؟

 64. سلام, من متولد ۱۳۸۲ هستم معافت تحصیلی من در زمان ۱۴۰۱/۲/۳ تمام میشود و اینکه میخواهم در کنکور سال بعد کاردانی فنی حرفه ای(شهریور) شرکت کنیم ایا میشود با مارجع به دفتر پلیس +۱۰ معافت تحصیلی تمدید کرد؟

 65. سلام ببخشید من تیر ماه ‌۱۴۰۰ فارغ التحصیل شدم و کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کردم و جوابش شهریور میاد.. میخواستم بدونم تا شهریور از یک سال فرجه خارج نمیشم؟ چون شنیدم که همه اونایی که تیر مرداد و شهریور ۱۴۰۰ فارغ التحصیل شدن تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت دارن از طرف نظام وظیفه برای شرکت تو کنکور…
  ممنون میشم جواب بدید🙏🙏

 66. سلام من هنوز دیپلمم رو نگرفتم به دلیلی اینکه نیمه دومم ولی باید برج۸سال۱۴۰۰معافیت تحصیلیم رو میگرفتم ولی متاسفانه دیر اقدام کردم
  و حدودا یک هفته پیش که رفتم نظام وظیفه گفتن که به بنده معافیت تعلق نمیگیره و نمیتونم برای دانشگاه شرکت کنم گفتم ببینم درسته ایا یا چیزی غیر از اینه

 67. سلام وقت بخیر ،اینجانب دانشجوی ورودی ۹۷ دکتری پیوسته دامپزشکی دانشگاه آزاد هستم و تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۵ معافیت تحصیلی دارم ،قصد انصراف دارم برای شرکت در کنکور ۱۴۰۲ آیا در صورت قبولی در رشته پزشکی یا دندانپزشکی یا پرستاری مجدد به من معافیت تحصیلی تعلق میگیرد؟ و بهترین زمان انصراف چه زمانی میباشد؟ قبلا هم هیچ انصرافی نداده ام. باتشکر

 68. سلام من کارشناسی ام رو الان فارغ التحصیل شدم و ورودی مهر ۹۵ هستم . من تو ۱۲ ترم گذروندم و فارغ التحصیل میخوام بدونم ایا من یکسال معافیت رو دارم که بخونم واسه کنکور ارشد سال اینده یا خیر ؟

  1. باسلام با توجه به شرایط و گذراندن ترم های سنوات ارفاقی به شما معافیت تحصیلی بعد فراغت از تحصیل داده میشود

 69. سلام من متولد دی ۸۲ هستم و میخواستم ببینم میتونم بدون سرربازی رفتن کنکور ۴۰۲ رو شرکت کنم
  ؟

 70. سلام وقتتون بخیر
  من ورودیه مهر سال ۹۵ کارشناسی پیوسته هستم و الان با توجه به یک ترم مرخصی بدون سنوات ترم ۱۱ حساب میشم میخواستم بدونم اگر تا شهریور ۱۴۰۱ فارق التحصیل بشم ایا مهلت یک ساله رو دارم یا نه؟

 71. سلام. . ورودی مهر سال ۹۷ دوره کارشناسی هستم و مرداد۱۴۰۰ فارغ التحصیل میشم یعنی کمی بیشتر از ۱سال از سنوات قانونیم مونده .میتونم برای ارشد پشت بمونم؟ شرایطش چیه؟

  1. سلام وقتتون بخیر تا آخر فرجه فراغت از تحصیل میتوانید مقطع بالاتر پذیرش بگیرید

 72. سلام دانشگاه پنج سال کشیده امسال هم کنکور ارشد دادم ولی قبول نشدم ببخشید میخواهم دوباره سال ۱۴۰۲شرکت کنم می تونم شرکت کنم یا باید برم سربازی خواهش مکنم جواب بدید

  1. سلام وقتتون بخیر شما تا ۱ سال بعد از مدرک کارشناسیتون فرجه فراغت دارید
   اگر تا قبل از ۱ سال پذیرش کارشناسی ارشد بگیرید مشکلی برای قبولی پیش نمیاد

 73. سلام بنده متولد ۸۳/۰۳/۱۸ هستم و خرداد امسال هجده سال تموم شد و برای معافیت تحصیلی اقدام کردم ولی معاونین مدرسه گفتن در ماه خرداد معافیت تحصیلی نمیدهند و متولدین خرداد میتوانند یک تیر اقدام کنند
  میخواستم ببینم مشکلی پیش نمیاد

 74. سلام وقت بخیر . بنده سال ۹۸ اعزام به خدمت زدم و برگه سبز گرفتم ولی یک هفته بعد دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم . حالا اگر من در کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنم و دانشگاه قبول بشم میتونم از دانشگاه پیام نور انصراف بدم و وارد دانشگاه جدید بشم ؟ (تا حالا هم انصراف ندادم ) اگه جواب مثبته سنوات جدید در دانشگاه جدید بهم تعلق میگیره ؟

 75. سلام خسته نباشید.بنده دانشجوی سال آخر دانشگاه فرهنگیان هستم کارشناسی پیوسته.در صورت انصراف میتوانم در رشته داروسازی که دکترای پیوسته است ادامه تحصیل دهم؟؟؟؟چون یک بار از معافیت تحصیلی دوره کارشناسی استفاده کرده ام آیا مشکلی بابت استفاده از معافیت دکترای پیوسته دارم یا خیر؟؟؟

 76. سلام وقتتون بخیر ، متولد فروردین ۸۱ هستم و در مرداد ۹۹ دیپلم گرفتم ، کنکور ۹۹ انتخاب رشته نکردم کنکور ۴۰۰ پزشکی تعهدی قبول شدم می‌خوام انصراف بدم تیر امسال و برای کنکور ۴۰۲ بخونم تا روزانه قبول شم ، آیا نظام وظیفه دوباره در مقطع دکترای عمومی بهم معافیت تحصیلی میده؟ ایا دوباره در کنکور میتونم شرکت کنم و سنجش مشکلی درست نمیکنه؟لطفا پاسخ بدین هر کسی یه چیزی میگه ، ممنون از شما

  1. باسلام طبق قوانین فقط یکبار حق انصراف در تمام مقاطع را دارید اگر به دومین انصراف برسد حق ادامه تحصیل تا بعد از خدمت را ندارید

 77. سلام وقت بخیر من دوازدهم هستم
  دیروز رفتم معافیت تحصیلی بگیرم اما با درخواستم موفقت نشد و گفت مهلت درخواست سپری شده و کارمند گفت ۲۴ ساعت دیگه بیا برات اعتراض بزنم آیا شما میدونید سایتی که باید اعتراض رو ثبت کنیم چیه و آیا اعتراض رو قبول میکنن

 78. سلام.
  من مقطع کاردانی و ترم ۵ و آخرین ترم اصلی که معافیت تحصیلی دارم هستم (یعنی هنوز به سنوات ارفاقی نرسیدم) و ۳۹ واحد پاس کردم و با پاس کردن ۸۴ واحد فارغ تحصیل میشم. و فکر نمیکنم با اتمام این ترم بتونم به ۵۰ واحد پاس شده برسم ( که یکی از شرایط گرفتن سنوات ارفاقی هست). و باید ترم تابستان هم پاس کنم که برسم به ۵۰ واحد ولی شنیدم تابستان رو جزو ترم اصلی حساب نمیکنن برای همین قبول نمیکنن. میخواستم ببینم یه راهی هست که من بتونم ادامه تحصیل بدم چون به دلیل مشکلات شخصی و مجازی شدن به فکر نبودم و فکر نمیکردم اینجوری بشه. تصمیم دارم همین رشته فعلی خودم رو مدرکشو بگیرم و ادامه بدم میشه انصراف بدم (چون شنیدم که یکبار مجاز به انصراف و تحصیل مجدد هستن مشمولین) و دوباره مهر ماه وارد همین رشته بشم و واحد هایی که پاس کردم رو تطبیق بزنم. و اینکه میشه در مدت یکسال معرفی فارغ تحصیل بشم یا مجاز نیست در اون مدت درس خوند؟ کلا راهی هست برای ادامه تحصیل من در همین رشته؟

 79. سلام وقتتون بخیر
  بنده ۱۲ آبان ۱۴۰۰ لیسانسم رو گرفتم و امسال هم کنکور ندادم
  میخاستم بپرسم ایا امکان گرفتن معافیت مجدد کارشناسی در یکی از دانشگاه های جهاد دانشگاهی یا پیام نور یا دانشگاه آزاد رو دارم؟؟

  لطفا جواب بدین
  خیلی ممنونم

 80. سلام من متولد ۷۶ هستم سال ۹۶ سنواتم تا تاریخ یک مهر ۱۴۰۱ صادر شد .. من دانشگاهم رو تا اون تاریخ تموم نمیکنمو حدود ۳۰ واحد برام باقی میمونه .. ایا ممکنه ۶ ماه یا یکسال سنوات مازاد بگیرم؟؟

 81. سلام آیا یک فرد مشمول سربازی میتواند پس کسب مجوز معافیت دانش آموزی چندین مرتبه اقدام به خروج از کشور نماید

  1. سلام من یکسال پشت کنکوری بودم معافیت تحصیلیم شهریور تمام شد ازمهر مجدد تمدید کردم و ورودی بهمن قبول شدم الان بعداز طی روزهای تحصیل فصل امتحانات دانشگاه اجازه رفتن به جلسه امتحان را نمیدهد علت میگوید معافیت تحصیلی من باید از بهمن ماه صادرمیشد نظام وظیفه هم میگوید درآن صورت مشمول سربازی میشدم چکارکنم لطفا راهنمایی کنید

  2. سلام من یدونه از امتحانهایی که از کلاس یازدهم افتادم دی ماه باید امتحان بدم و بعد دیپلمم میاد رشتمم فنی حرفه ای هستش خواستم بدونم که من زمانی که دیپلم بیاد دستم به مدت یکسال معافیت دارم یا نه چون احتمال داره بره دانشگاه و کنکور هم ندارم

  3. سلام وقت بخیر من امسال مدرسه رو تموم کردم تاریخ ۱۴۰۱/۵/۱٫ویکسال مردود شدم من میشه بگین تا کی معافیت دارم .متولد ۱۳۸۲/۲/۲۹هستم .

 82. سلام من سال ۹۶ رشته روان شناسی دانشگاه آزاد قبول شدم ولی کلا سه یا چهارم ترم بیشتر نرفتم و الان ترم نهم و تا مهر سال ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم
  می خواستم بپرسم که می تونم انصراف بدم و یک رشته ی بدون کنکور بخونم و آیا دوباره بهم معافیت تحصیلی می دن

  1. باسلام فقط یک بار حق انصراف در کل مقاطع تحصیلی دارید اگر دوبار شود اعزام به خدمت میشوید

 83. سلام من بعد دوازدهم کنکور دادم و رد شدم و سال بعدش کنکور ندادم و امسال ۱۹ سال کامل میشوم میتوانم تا ۲۰ سالگی معافیت تحصیلی بگیرم؟

  1. سلام بسته به تاریخ تولد شما ممکن است فرصتی برای شرکت مجدد در کنکور داشته باشید برای گرفتن تابیده معافیت تحصیلی باید به دفاتر پلیس ۱۰ مراجعه کنید.

   1. سلام وقتتون بخیر
    من ورودیه مهر سال ۹۵ کارشناسی پیوسته هستم و الان با توجه به یک ترم مرخصی بدون سنوات ترم ۱۱ حساب میشم میخواستم بدونم اگر تا شهریور ۱۴۰۱ فارق التحصیل بشم ایا مهلت یک ساله رو دارم یا نه؟

   2. سلام ، بنده متولد۱۳۷۶هستم و سال ۹۵دانشگاه روزانه قبول شدم، و ۱۰۶واحد پاس کردم و دوتا سنوات گرفتم و معافیت تحصیلی تا ۳۱شهریور دارم،و فک نکنم دیگه معافیت تحصیلی بهم بدن، الان میخام برم خدمت، چکار باید انجام بدم که با مدرک بالاتر از دیپلم برم خدمت؟؟ کجا مراجعه کنم؟

  2. سلام خسته نباشین من پشت کنکوریم و هنوز دارم امتحانات نهایی میدم برای گرفتن دیپلمی متولد خرداد۸۳هستم الان تا چند وقت میتونم خودمو معرفی نکنم یا حتما باید معرفی کنم خودمو؟

 84. سلام بنده یه بار در دانشگاه پیام نور انصراف دادم الان دانجشو روزانه هستم میخواستم تغییر رشته بدم الان برای نظام وظیفه مشکلی دارم یا نه؟

 85. سلام کسایی قبل ۱۸ سالگی ترک تحصیل کردن بعد ۱۸ سالگی تمام چقدر مهلت دارن که خودشونو معرفی کننند

  1. سلام آیا دانشجوی مشروط در بازه زمانی یک سال مهلت اعزام به خدمت ، در صورت قبولی در دانشگاه دیگر ، یا حوزه‌ علمیه می‌تواند ازمعافیت تحصیلی استفاده کند

 86. سلام وقتتون بخیر من قبل ۱۷ سالگی ترک تحصیل کردم و سوالم اینه که بعد رسیدن ۱۸ سال تمام چقدر مهلت دارم که خودمو معرفی کنم

 87. سلام فارق التحصیلی یعنی چی دقیقا ببینید من تا تاریخ ۱۴۰۱/۶/۳۱ سنوات دارم اما خرداد ماه واحد های درسیم تموم میشه میخوام بدونم من از چه تاریخی فارغ التحصیل میشم و این که من برای کنکور ارشد ۱۴۰۲ میخوام شرکت کنم میخوام بدونم فراغت تحصیلی من تا چه تاریخی ایا میتونم تو مقطع بالاتر قبول بشم

   1. باسلام خدمت دوستان عزیز. من امسال درسم خیلی ضعیفه اگه نتونم دیپلم انسانی روبگیرم میشه بدون اینکه برم سربازی تغییر رشته بدم. دیپلم فنی روبگیرم هر دوستی اطلاعی داره بده ممنون میشم

 88. سلام ببخشید یه سوال دارم من خرداد ماه امسال دروسم تموم میشه اولین سوال من این من تا پایان شهریو سنوات دارم اما خردادماه واحد های درسیم تموم میشه در واقع سوال من این من چه تاریخ فارق التحصیل محسوب میشم و دوم این که من میخوام برای کنکور ارشد ۱۴۰۲ شرکت کنم ایا منمیتونم شرکت کنم برای کنکور ارشد ۱۴۰۲ یا نه باید کار بخصکصی انجام بدم لطفا راهنمایی کنید. این که اصلا من از چه تاریخی فارق التحصیل محسوب میشم و این که مدت زمان یک ساله از چه تاریخی شروع میشه

  1. سلام وقت بخیر فارغ التحصیلی شما همان خرداد ثبت خواهد شد. برای راهنمایی بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

   1. سلام من فارغ التحصیل خرداد۱۴۰۰ هستم. و تو برگه معافیت تحصیلیم ذکر شده که تا ۱۴۰۲/۰۵/۲۵ معافیت دارم،خواستم بدونم من اگر کنکور ۱۴۰۲ قبول بشم ولی نتایج شهریور ماه(یعنی بعد از تاریخ معافیت تحصیلیم) بیاد برام مشکلی توی پذیرش دانشگاه پیش نمیاد؟؟؟؟؟
    کمکم کنید مدیونتون میشم

   2. سلام وقتتون بخیر.من برای کنکور ۱۴۰۲ میخوام اقدام کنم از طرفی خرداد ۱۴۰۲ معافیت تحصیلیم تموم میشه میخواستم ببینم سه ما تاخیر تا زمانی ک نتایج نهایی کنکورم میاد میتونم صبر کنم یا ب محض تموم شدن معافیتم باید برای سربازی اقدام کنم؟

 89. سلام من پشت کنکوریم معافیت تحصیلیم نهم تیر امسال تمومه،باید دفترچه پست کنم بعد اگه قبول شم مخرصی میتونم بگیرم یا تا اخر شهریور معافیتم تمدید میشه؟یا اصلا نمیتونم کاری کنم؟

 90. سلام وقت بخیر
  من متولد ۱۳۸۱/۵/۱۹ هستم.
  سال ۹۹ فارغ‌التحصیل شدم و معافیت دانش آموزی گرفتم.ولی سال ۱۴۰۰ پیام نور ثبت نام کردم و معافیت کارشناسی پیوسته ۵ساله دریافت کردم.الان اگه در کنکور ۱۴۰۲ قبولی رشته تجربی بشم میتونم از پیام نور انصراف بدم و برم سراسری؟
  مثلاً اگه پرستاری قبول شدم معافیت جدید صادر میشه؟

 91. سلام

  اگر پذیرش دکتری از دانشگاهی در خارج داشته باشیم، برای معافیت تحصیلی اقدام نکرده باشیم و موقت در داخل کشور دوره دکتری رو شروع کنیم (تا زمان آمدن ویزا)، بعدش امکان انصراف از مقطع دکتری در ایران و رفتن به خارج رو خواهیم داشت یا خیر؟ ممنون

   1. سلام من ۶/۳۱ تاریخ معافیت تحصیلم تموم میشه…میخواستم بدونم سیستم اجازه میده ۱۰/۱ اعزامم بزنم؟

   2. سلام من از دانشگاه انصراف دادم برای کنکور ودر کنکور قبول نشدم دباره به دانشگاه برکشتم تا آخر شهریورمعافیت داشتم در ۶ مهر ازدانشگاه نامه بردم به نظام وظیفه کفتند غیبت کردی چکار کنم

  1. سلام وقت بخیر ببخشید به سوال داشتم معافیت تحصیلی من تا ۱۴۰۱/۷/۳
   و دو تا درس پاس نشده دارم میخواستم بدونم میتونم شهریور امتحان بدم و برای دانشگاه اقدام کنم چون امکان داره پذیرش ها دیر بیاد من معافیت تموم بشه باید چی کار کنم
   ممنون میشم جوابم رو بدید♥️🙏🏻

 92. سلام
  تکلیف حذف ترم بدون احتساب در سنوات چی میشه؟
  چجور میتونیم ترم های حذف شده بدون احتساب را به مدت معافیت تحصیلیمون در نظام وظیفه اضافه اش بکنیم؟

   1. سلام
    اگه یه فردی امسال کنکور ارشد بده ولی دانشگاه نره و بخواد از یکسال تنفسش استفاده کنه ایا سال دیگه میتونه دوباره کنکور بده یا سرباز هستش ؟ حد تنفسش ۱۴۰۱/۱۱/۳۰ هستش

    نظر شما بعد از تائید نمایش داده میشود

    1. باسلام فقط یکبار حق انصراف در هر مقطعی دارید در غیر اینصورت اعزام به خدمت میشوید

 93. سلام برای کسی که دوره کارشناسی رو ۵ ترمه تموم کرده و تاریخ فارق التحصیلیش شهریور امسال میشه این امکان وجود داره که تا شهریور سال بعد فراغت یک ساله رو استفاده کنه و برای کنکور ارشد سال بعد اقدام بکنه؟

 94. سلام من کنکور ۱۴۰۰ دانشگاه روزانه قبول شدم ولی دانشگاه نرفتم و معافیت تحصیلی من بهمن ماه ۱۴۰۰ تموم شده آیا معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی شامل من هم میشه. لطفا راهنمایی ام کنید برای پذیرفته شدن در دانشگاه باید چیکار کنم؟

  1. اگر ثبت نام کرده باشید و انصراف دهید یکسال معافیت تحصیلی دارید اگر ثبت نام نکرده باشید خیر

 95. سلام امسال دانشگاه روزانه قبول شدم ولی تو ترم یک انصراف دادم وبرای گرفتن معافیت تحصیلی هم به دانشگاه مراجعه نکردم میخوام بدونم آیا معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی شامل من هم میشه لطفا جواب بدین

  1. سلام آیا دانشجوی مشروط در بازه زمانی یک سال مهلت اعزام به خدمت ، در صورت قبولی در دانشگاه دیگر ، یا حوزه‌ علمیه می‌تواند ازمعافیت تحصیلی استفاده کند

 96. با سلام وقتتون بخیر من متولد ۱۳۸۲/۳/۱۱ هستم دیپلمم رو خرداد ۱۴۰۰ گرفتم و ۲۴ خرداد در خواست معافیتم ثبت شده یکسال معافیت دارم نمیخوام برم خدمت دانشگاهم نمیشه بنویسم چون وسط ترمه و ثبت. نامم نمیکنن چطور میتونم یک سال دیگه معافیت تحصیلی بگیرم یعنی مثلا خرداد ۱۴۰۱ مشمول بشم؟

  1. سلام. پیش از اتمام معافیت دفترچه اعزام به خدمت را پست کنید و برای ورودی مهر دانشگاه ها ثبت نام کنید از این طریق میتوانید حین خدمت سربازی ایست خدمت لحاظ کرده و به دانشگاه بروید.

 97. من دوستی دارم که وقتی میره پلیس +۱۰، واسه گرفتن معافیت دانشجویی ، می نویسه غیر مجاز بدلیل فارغ‌التحصیلی بعد۲۰سال،الان این دوستم چه باید کنه که بتونه معافیت دانشجویی بگیره؟خواهشا بگید

  1. سلام . در صورتی که فرد دیپلم را در ۲۰ سالگی اخذ کند ابتدا باید خدمت وظیفه را انجام دهد و بعد برای تحصیل در دانشگاه اقدام کند متاسفانه قبل از گذراندن دوره سربازی امکان دریافت معافیت تحصیلی وجود ندارد.

 98. سلام من متولد ۷۶ و وردی ۹۶ در مقطع کارشناسی پیوسته هستم و این مقطع در ۵ سال به اتمام رسوندم یعنی خرداد ۱۴۰۱ می خواستم بدونم بنده یک سال معافیت تحصیلی دارم تا در کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنم
  ( بنده یک سال برای کنکور کارشناسی از معافیت تحصیلی استفاده کرده ام)

  1. سلام. پس از اخذ مدرک کارشناسی ( طبق تاریخ فارق التحصیلی) یکسال وقت دارید تا برای اعزام به خدمت اقدام کرده با در مقطع بالاتر در دانشگاه پذیرش بگیرید

 99. سلام وقت بخیر، من تاریخ ۲۳تیر۱۴۰۰ از کارشناسی فارغ التحصیل شدم،الان برای شرکت در ازمون ارشد ک تیر برگزار میشه و جواباش شهریور میاد،۳ماه از فرصت یکسالم میگذرع،الان باید برا حل این مشکل چیکار کنم؟راهی هست یا نمیتونم اصلا ارشد شرکت کنم

 100. سلام وقت بخیر، من تاریخ ۲۳تیر۱۴۰۰ از کارشناسی فارغ التحصیل شدم،الان برای شرکت در ازمون ارشد ک تیر برگزار میشه و جواباش شهریور میاد،۳ماه از فرصت یکسالم میگذرع،الان باید برا حل این مشکل چیکار کنم؟راهی هست یا نمیتونم اصلا ارشد شرکت کنم

 101. سلام وقت بخیر من امسال فارغ‌التحصیل می‌شوم و اگه بخوام سال بعد کنکور بدم تقریبا یک ماه قبل آزمون کنکور سنم به ۲۰ سال تمام میرسه میخواستم بدونم تا زمان اعلام نتایج و انتخاب رشته شامل معافیت میشیم یا نه ؟

   1. سلام ، بنده متولد۱۳۷۶هستم و سال ۹۵دانشگاه روزانه قبول شدم، و ۱۰۶واحد پاس کردم و دوتا سنوات گرفتم و معافیت تحصیلی تا ۳۱شهریور دارم،و فک نکنم دیگه معافیت تحصیلی بهم بدن، الان میخام برم خدمت، چکار باید انجام بدم که با مدرک بالاتر از دیپلم برم خدمت؟؟ کجا مراجعه کنم؟

  1. سلام من دانشجوی کارشناسی پیوسته پیام نور هستم و تا ۳۱ ۶ ۱۴۰۲معافیت تحصیلی دارم ، و من بخاطر پذیرفته شدن در دانشگاه روزانه واحد زیادی را پاس نکرده ام، اگر من بخوام برای کنکور ۱۴۰۲آماده شوم مشکلی از نظر نظام وظیفه پیش نمیاد و دانشگاه روزانه بعد از قبولی به من اجازه تحصیل و تمدید معافیت تحصیلی میدهند ، ممنون میشم راهنمایی کنید.

   1. سلام. در صورتی که تا کنون از رشته تحصیلی خود انصراف نداده آید باید پیش از اتمام ترم ۸ انصراف از دانشگاه را ثبت کنید تا مجددا برای شما معافیت تحصیلی صادر شود.

 102. سلام
  من پارسال از دانشگاه انصراف دادم و از معافیت یک ساله استفاده میکنم. اگر امسال دوباره دانشگاه ثبت نام کنم و از معافیت تحصیلی استفاده کنم، میتونم دوباره در کنکور شرکت کنم؟ و در صورت قبولی مشکلی برای ثبت نام در دانشگاه جدید پیش نمیاد؟
  با تشکر

  1. باسلام باتوجه به اینکه شما یکبار انصراف دادید دیگر نمیتوانید انصراف دهید پس امکان پذیر نمیباشد

   1. سلام وقت بخیر
    بنده کارشناسی ارشد هستم سال ۹۷ وارد دانشگاه شدم، و سی ویک شهریور ۱۴۰۰ فارغ التحصیل شدم ، میخواستم بدونم الان تا کی وقت دارم دفترچه پست کنم یا برای من تا الان غیبت ثبت شده؟

    1. اسلام وقت بخیر من دانش اموز هنرستان منتونستم دیپلم بگیرم پارسال امسال شبانه دپلم گرفتم متولد ۸۱ م کاردانی فنی بهمن ماه قبول شدم میخاستم بدونم وضعیت نظام وظیفهم چطوره؟؟ میتونم برم دانشگاه یا باید برم سربازی؟؟

 103. سلام، من دانشجوی مهندسی شیمی هستم ، حدودا ۲ ترم اصلا نخوندم، یعنی واحدی پاس نکردم،میخواستم بدونم اگر درسم طی ترم های باقی مانده تمام نشود چی می‌شود؟؟

 104. سلام ببخشید من ۳۱شهریور ۱۴۰۰ دیپلم گرفتم و پشت کنکوری هستم معافیت تحصیلی هم از مدرسه نگرفتم رفتم نظام وظیفه گفتن که بعد از فارغ التحصیلی ۱سال وقت داری .اگه من نوبت شبانه در کنکور۱۴۰۱ قبول شم چه جوری میشه . باید سربازی برم یا معافیت میتونم بگیرم

  1. سلام خدمت شما،درصورتی که نتایج انتخاب رشته قبل از شهریور ۱۴۰۱ منتشر شود میتوانید با برگه قبولی دانشگاه به پلیس+۱۰مراجعه کنید و درخواست معافیت تحصیلی بدهید.

   1. سلام ، بنده متولد۱۳۷۶هستم و سال ۹۵دانشگاه روزانه قبول شدم، و ۱۰۶واحد پاس کردم و دوتا سنوات گرفتم و معافیت تحصیلی تا ۳۱شهریور دارم،و فک نکنم دیگه معافیت تحصیلی بهم بدن، الان میخام برم خدمت، چکار باید انجام بدم که با مدرک بالاتر از دیپلم برم خدمت؟؟ کجا مراجعه کنم؟

 105. سلام من یه بار از پیام نور انصراف دادم و امسال فرهنگیان قبول شدم و الان تحصیل می کنم و تا سال ۱۴۰۴فارغالتحصیل خواهم شد و تا ۱۴۰۵ معافیت تحصیلی دارم ایا بعد از فارغ التحصیلی می توانم کنکور سراسری شرکت کنم ودر صورت قبولی پزشکی بخوانم

 106. با سلام من از یک ترم سنوات ارفاقی در ارشد استفاده کردم سقف تا اخر شهریور بود ولی من یه نیمسال تمدید کردم و دد تاریخ ۲۱ بهمن فارق التحصیل شدم خواستم بدونم من وارد فاز غیبت که نشدم ؟

  1. سلامم من متولد ۱۳۸۱/۴/۱۲ هستم من دیپلم رو ۱۴۰۰ دی ماه چند ماه پیش گرفتم بعد معافیت تحصیلی هم نبردم آیا تا الان اظاف خوردم

 107. با سلام، می‌خواستم بپرسم من در مقطع کارشناسی در ترم ۱۲ فارغ‌التحصیل می‌شوم می‌توانم در کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم و در پاییز آتی در مقطع ارشد را شروع کنم؟ با تشکر.

 108. سلام وقت بخیر من متولد۱۳۸۰/۱۰/۲۳ هستم و دی ماه دیپلمم رو گرفتم الان میتونم دانشگاه ثبت نام کنم؟یا باید برای سربازی اقدام کنم؟

 109. سلام من معافیت تحصیلیم آخربرج۶تموم شده یک ترم بدون معافیت تحصیلی درس خوندم میتونم الان برم معافیت بگیرم ؟

  1. سلام من یه بار از پیام نور انصراف دادم و امسال فرهنگیان قبول شدم و الان تحصیل می کنم و تا سال ۱۴۰۴فارغالتحصیل خواهم شد و تا ۱۴۰۵ معافیت تحصیلی دارم ایا بعد از فارغ التحصیلی می توانم کنکور سراسری شرکت کنم ودر صورت قبولی پزشکی بخوانم

    1. اسلام وقت بخیر من دانش اموز هنرستان منتونستم دیپلم بگیرم پارسال امسال شبانه دپلم گرفتم متولد ۸۱ م کاردانی فنی بهمن ماه قبول شدم میخاستم بدونم وضعیت نظام وظیفهم چطوره؟؟ میتونم برم دانشگاه یا باید برم سربازی؟؟

 110. سلام من ترم ۱۲کارشناسی پیوسته هستم این ترم درسم تموم میشه موقع انتخاب واحدتعدادسنوات باقیماندم یک بود ومشکلی نداشتم الان ازسایت سخام دیدم که معافیتم تا آخربرج ۶بود یه ترم بدون معافیت خوندم این ترمم انتخاب واحدموکردم بدون این که معافیت بگیرم فکرمیکردم اتومات برام زدن الان میتونم برم معافیت بگیرم بهم میدن؟

 111. سلام وقت بخیر بنده تا سال ۱۴۰۱ تیر ماه مهلت استفاده از سنوات یکساله بعد فارغ التحصیلی دارم مقطع کارشناسی تموم کردم و برای ارشد تیر ماه کنکور دارم اگه قبول بشم و برم ارشد بخونم رشته حقوق خصوصی چند سال معافیت تحصیلی بهم میدن ؟؟

 112. سلام من متولد ۷۶ هستم و ورودی سال ۹۴ کارشناسی پیوسته ولی درسم توی ۴ سال تموم نشد و شهریور ۱۴۰۱ فارغ التحصیل میشم و وضعیتمو که استعلام کردم نوشته بود معافیت تحصیلی دارم ایا میتونم شهریور ۱۴۰۱ که فارق التحصیل شدم یکسال برای کنکور بخونم و کنکور ارشد ۱۴۰۲ رو شرکت کنم یا خیر

  1. سلام وقت بخیر ببخشید من قبلا از مهندسی شیمی دانشگاه دولتی انصراف زدم بعد دوباره کنکور دادم رفتم فرهنگیان امسال لیسانس میگیرم و فارغ التحصیل میشم و تا شهریور ۱۴۰۲ معافیت دارم اگه کنکور بدم و پزشکی یا دندونپزشکی قبول شم چون مقطع دکتراس مشکلی از بابت معافیت ایجاد نمیشه؟

 113. سلام من متولد۱۳۸۲/۱/۱۴ هستم در خرداد ۱۴۰۰دیپلم گرفتم آیا در تیر۱۴۰۱ می توانم مجدد کنکور بدهم

 114. سلام وقتتون بخیر من کلاس دوازدهم هست الان در ترکیه هستم و از طریق سامانه شاد درس رو پیگیری میکنم معاف از خدمت هستم به واسطه کفالت مادرم آیا میتونم به یک وکیل وکالت تام بدم تا ایشون غیر حضوری برای معافیت تحصیلی بگیره امکانش هست غیر حضوری معافیت تحصیلی بدن بهم از طریق وکیل؟

 115. سلام من یک بار درخواست افزایش سنوات دادم ولی نتوانستم درسم را تمام کنم این ترم هم درخواست دادم ولی چون ۲۶ واحد برایم مانده .معافیت تحصیلی برایم صادر نشد و آموزش دانشگاه گفتن که باید برم سربازی حالا میخواستم بپرسم آیا میشود یک معافیت تحصیلی به اندازه ۲۰ واحد بگیرم فقط بخاطر اینکه سربازیم را عقب بندازم؟ یا اینکه بعد از اتمام سنوات چقد فرصت دارم تا برای خدمت اقدام کنم ؟اگر ۳ ماه بعد اتمام معافیت اقدام کنم مشمول اضافه خدمت میشوم؟

  1. سلام باتوجه به اینکه آموزش دانشکده مجوز تمدید سنوات را صادر نکرده ، بعد از پایان سنوات باید برای پست دفترچه اقدام کنید.

 116. سلام من فارق التحصیل لیسانس در بهمن ١۴٠٠ هستم خواستم ببینم با توجه به مهلت یک ساله بعد از فراغت من تا بهمن سال ١۴٠١ فرصت دارم ایا میتونم برای ارشد اردیبهشت سال ١۴٠١ شرکت کنم قابل ذکره معافیت تحصیلی من تا ١۴٠٢ بوده و از هـیچ سنواتی استفاده نکردم و لیسانسو ٣ ساله گرفتم و سنمم مرداد سال ١۴٠١ میشه ٢۴

 117. من دانشجوی کارشناسی هستم و سال آینده بهمن ماه فارغ التحصیل میشوم.به خاطر مرخصی که گرفتم، پایان تحصیلم میفته نیم سال اول سال پنجم.برای سربازی باید چه کار کنم؟چون میخواهم برای ارشد شرکت کنم.معافیت کارشناسی هم ۵ ساله هست.ایا بعد از این ۵ سال ۱ سال دیگر برای کنکور دادن فرصت دارم یا باید در همان سال قبول شوم؟

  1. سلام اگر در سنوات مجاز پنج ساله فارغ التحصیل شوید بعد از اتمام تحصیل یکسال مهلت دارید وارد غیبت نشوید و ادامه تحصیل دهید.

 118. سلام ، وقت بخیر
  سوالی داشتم مبنی بر اینکه ؛ اگر تا به حال از تحصیل در دانشگاه انصراف نداده باشم و ضمن اینکه در مقطع کارشناسی پیوسته هستم ، تاریخ ورودم به دانشگاه سال ۹۸ بوده و طبق تاریخی که نظام وظیفه برام در سایت برای معافیت تحصیلی لحاظ کرده تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۳ هستش ، میخواستم بدونم که من اگر از رشتم انصراف بدم و یک رشته ی دیگه بخوام بخونم بهم معافیت تحصیلی مجدد داده میشه ؟؟ ضمن اینکه انصرافم در همین سنوات مجاز باشه ،،، اما مطلبی که هست اینه که من بیشتر از ۱۰۰ واحد پاس کردم تا اون موقع که بخوام انصراف بدم و فقط چند واحد تا پایان لیسانس مونده ، دراین شرایط اگر انصراف بدم ، برای تحصیل در رشته جدید بهم معافیت تحصیلی مجدد ، داده میشه ؟؟؟ ممنونم اگر پاسخگو باشید.

  1. سلام من دانشجوی کارشناسی هستم و چهار ترم رو خوندم و فقط ۱۰ واحد از درسم مونده و نتونستم به علت یک سری مشکلات به دانشگاه رفته و اون ۱۰ واحد رو پاس کنم و الان دانشگاه من رو دانشجوی اخراجی زده سوالم اینه که بعد از تعصفه با دانشگاه با مدرک لیسانس اخراجی به خدمت اعزام میشم یا باید مدرک فوق دیپلم رو به پلیس +۱۰ برای اعزام بدم.

   1. باسلام باتوجه به ده واحد باقی مانده شما فارغ التحصیل لیسانس نشده اید پس مدرک قبلی ارائه داده میشود

  2. ببخشید من قبلا از مهندسی شیمی دانشگاه دولتی انصراف زدم بعد دوباره کنکور دادم رفتم فرهنگیان امسال لیسانس میگیرم و فارغ التحصیل میشم و تا شهریور ۱۴۰۲ معافیت دارم اگه کنکور بدم و پزشکی یا دندونپزشکی قبول شم چون مقطع دکتراس مشکلی از بابت معافیت ایجاد نمیشه؟

   1. با سلام من برج ۷ ۱۴۰۱ ۲۰ سالم میشه و دانشگاه دولتی قبول شدم کنکور ۱۴۰۱ ولی معافیت ندارم بنظرتون میتونم وارد دانشگاه بشم چون ۲۰ سالم نشده

 119. سلام من متولد ۱۳۸۱/۲/۱۱ و دیپلم رو برج چهار نود و نه گرفتم و معافیتم تا برج دو ۱۴۰۱ هستش.الان رفتم دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و دانشجو محسوب میشم.واسه معافیتم چیکار باید کنم؟

 120. سلام
  من سال ۹۹ کارشناسی قبول شدم و نظام وظیفه ۵ سال معافیت تحصیلی داده، الان بعد دو سال میخوام از رشته قبلی انصراف بدم و کنکور شرکت کنم برای یه رشته دیگه و فقط ۳ سال از معافیت تحصیلی من مونده. اگه دانشگاه قبول بشم، نظام وظیفه و دانشگاه قبول میکنن که یک سال بیشتر معافیت تحصیلی داشته باشم که ۴ سال برای کارشناسی درس بخونم؟ یا در صورت قبولی کنکور اجازه ثبت نام دانشگاه رو دارم؟
  ممنون

 121. سلام من متولد ۷۰هستم. سال ۹۵ کارشناسی ارشد مکانیک تبدیل انرژی دانشگاه علم و صنعت قبول شدم. تمام واحد های تئوری را پاس کردم و فقط پایان نامه ام باقی مانده متاسفانه اقدام نکردم و الان میخوام پایان نامه دفاع کنم نیاز به راهنمایی دارم. معافیت تا ۹۸ داشتم الان چجوری میتونم دفاع از پایان نامه انجام دهم؟ ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

 122. سلام من کارشناسی پیوسته میخونم .
  بعد سه ترم تغییر رشته دادم توی همون دانشگاه (انصراف نه)
  توی برگه ای که همون شروع دانشجویی به پلیس + ۱۰ تحویل دادم رشته قبلیم زده و تا۱۴۰۳ اعتبار داره
  میخواستم بدونم الان که رشتم عوض شده کار خاصی باید کنم؟

 123. سلام.
  بنده دانشجوی کارشناسی دانشگاه دولتی ورودی مهر ۹۸ هستم. بنده در ۸ ترم لیسانسم را میگیرم. یعنی تا خرداد ۱۴۰۲ مدرکم را میگیرم. من میتوانم بعد از گرفتن مدرک, یکسال بمونم و دوباره برای کنکور کارشناسی سال ۱۴۰۳ شرکت کنم و بعد از اومدن رتبه دوباره در دانشگاه ثبت نام کنم؟
  اگر یکسال معافیت دارم و میتوانم این کار را بکنم یعنی دقیقا تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۳ معافیت دارم؟
  اگر ثبت نام دانشگاه تاخیر خورد و ثبت نام داخل مهر ۱۴۰۳ صورت گرفت من باید برم سربازی و نمیتوانم دانشگاه ثبت نام کنم؟
  خیلی ممنون از سایت شما

 124. سلام وقتتو بخیر من زمانی که ۱۸سالم بود معافیت تحصیلی دیپلم گرفتم،یکسال اقدام نکردم برای ثبت نام برای دانشگاه،ولی ازمدت معافیتم تا ۶ماه دیگه باقی مونده،الان میخوام اقدام کنم برای ثبت نام برای دانشگاهم،میتونم معافیت بگیرم،ممنون میشم راهنماییم کنید

 125. سلام من دانشجوی کارشناسی برق سال ۹۵ هستم و دوباره کنکور سال ۹۶ رو شرکت کردم و دانشجوی معماری فردوسی مشهد هستم میخواستم بپرسم من میتونم از دانشگاهم انصراف بدم و ادامه کارشناسی ام رو در دانشگاه آزاد بگذرونم ؟ متولد خرداد ۷۷ هستم

  1. سلام درکل مقاطع تحصیلی فقط یکبار حق انصراف و تحصیل مجدد را دارید، به دلیل استفاده از انصراف خود ،اگر باردوم انصراف دهید امکان ادامه تحصیل ندارید.

   1. سلام من یه بار از پیام نور انصراف دادم و امسال فرهنگیان قبول شدم و الان تحصیل می کنم و تا سال ۱۴۰۴فارغالتحصیل خواهم شد و تا ۱۴۰۵ معافیت تحصیلی دارم ایا بعد از فارغ التحصیلی می توانم کنکور سراسری شرکت کنم ودر صورت قبولی پزشکی بخوانم

 126. سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم برا اینکه ایست خدمتی بگیرم بعد فرستادن دفترچه میتونم تودانشگاه بدون کنکورپیام نور ثبت نام کنم
  خودم دیپلم انسانی دارم

  1. بله بعد از پست دفترچه میتوانید در دانشگاه با سوابق تحصیلی ثبت نام کرده و با برگه قبولی به نیروی انسانی پادگان مراجعه کرده و درخواست ایست خدمت و معافیت تحصیلی دهید.

   1. اسلام وقت بخیر من دانش اموز هنرستان منتونستم دیپلم بگیرم پارسال امسال شبانه دپلم گرفتم متولد ۸۱ م کاردانی فنی بهمن ماه قبول شدم میخاستم بدونم وضعیت نظام وظیفهم چطوره؟؟ میتونم برم دانشگاه یا باید برم سربازی؟؟

  2. سلام من دانشگاه آزاد بودم کارشناسی پیوسته معافیت ۵ ساله نتونستم تموم کنم ۳۱ شهریور معافیت تموم شد رفتم کلی امضا و… انصراف دادم
   چجوری فرجه یکساله رو فعال کنم برا خروج کشور
   چون تو سایت سخا رپ شروع و پایان مونده ۱۳۹۶ و ۱۴۰۱
   باید برم پلیس +۱۰ یا چی ؟

 127. سلام وقت بخیر
  من امسال دوازدهم هستم در رشته علوم انسانی، و میخوام امسال کنکور ۱۴۰۱ را ندم وپشت کنکور بمونم ومعافیت تحصیلی هم گرفتم آیا میتونم کنکور ۱۴۰۲رابدم یا باید امسال هم بدم تا بتونم سال بعدی شرکت کنم
  ممنون میشم جواب بدید

 128. سلام
  من متولد ۷۶ هستم و ورودی مهر ۹۵ .. این بهمن ما ترم ۱۲ ام هستم که سنوات رو تمدید کردن. من برای ارشد باید مهر ۱۴۰۱ حتما ثبت نام کنم یا آیا فرصت دارم؟ دانشگاه پرسیدم گفتن که بعد ترم ۱۲ باز ۱ سال فرصت داریم که کنکور بخونیم سال بعدش ارشد شرکت کنیم. این درسته؟

 129. سلام من دیپلممو خرداد۱۴۰۰گرفتم ومعافیتم تا ۱اردیبهشت۱۴۰۱اعتبارداره الان من چیکارکنم تابتونم کنکور۱۴۰۱شرکت کنم

 130. سلام من معافیت تحصیلی ۳ماه که تموم شده ولی یه تجدید دارم میتونم به مدت ۶ماه معافیت بگیرم؟؟

 131. سلام ببخشید من الان ۷ روز دیگه ۱۸ سال تمام میشه و کلا بلا تکلیف موندم از مدرسه احتمالا پرونده روبگیرم اما خودم میخوام درس بخونم کلاس دوازدهم هستم متاسفانه به علت بی احترامی به معلم کردم و مدرسه نمی‌پذیرد منو آیا باید برم سربازی؟ نمیشه باشم اول مهر برم مدارس بزرگ سالان ادامه بدم

  1. سلام دوست عزیز درصورتی که مدرسه بزرگسالان ثبت نام کنی تا ۲۰ سال تمام مهلت خواهی داشت

 132. سلام خسته نباشید من در سال ۹۹ معافیت تحصیلی در مقطع کارشناسی پیوسته در دانشگاه آزاد رو گرفتم سوالم اینه که اگر در کنکور۱۴۰۱ قبول بشم آیا میتونم در مقطع کارشناسی معافیت جدید بگیرم یا باید با همون معافیت قبلی ادامه بدم؟

  1. سلام درصورت قبولی در کنکور ۱۴۰۱، از دانشگاه کنونی انصراف داده و با برگه قبولی در پلیس+۱۰ درخواست معافیت تحصیلی جدید میدهید،البته در تمام مقاطع تحصیلی فقط یکبار امکان انصراف هست.

 133. سلام خسته نباشید. من تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۳۰ فراغ التحصیل مقطع کارشناسی شدم و از دانشگاه یک نامه گرفتم گفتند اینو ببر پلیس +۱۰٫ ولی مسئول پلیس +۱۰ گفت که نیازی به این نامه نیست شما ۱ سال وقت دارید اعزام شید. میخواستم بدونم نیازی به ثبت تاریخ فارغ التحصیلی داخل سایت نیست؟ مشکلی پیش نمیاد؟

  1. سلام. خیر تاریخ فارغ‌التحصیلی با توجه به مدرک تحصیلی قابل دسترسی می‌باشد و نیازی به ثبت آن در سامانه نیست.

 134. سلام ببخشید من کاردانی فوریت میخونم بعد دارم برا کنکور دوباره میخونم قبلا هم پیام نور بودم انصراف دادم رفتم فوریت آیا میتونم بعد از گرفتن کاردانی و قبولی در کنکور دوباره برم دانشگاه یا باید برم سربازی
  خدا قوت به تیم مشاورهاتون خیلی ممنون از زحماتتون

  1. سلام. شما در طول تحصیل صرفاً یکبار. میتوانید از تحصیل انصراف داده و مجددا برای تحصیل در همان مقطع معافیت تحصیلی دریافت کنید بنابراین پس از. فارق التحصیلی یا انصراف از کاردانی فوریت یکسال وقت دارید برای اعزام به خدمت دفترچه را پست کنید و تا سپری نشدن دوره خدمت نمیتوانید ادامه تحصیل دهید.

 135. سلام
  متولد سال ۷۹هستم نظام قدیم رشته تجربی_
  سال ۹۸از رشته ی کارشناسی پیوسته مهندسی پزشکی انصراف دادم و وارد رشته کاردانی ناپیوسته برق و فارغ‌التحصیل شدم بعد امسال در مقطع کارشناسی ناپیوسته برق در حال تحصیل هستم
  اگر برای کنکور تجربی۱۴۰۱با استفاده از مدرک دیپلم ثبت نام کنم در صورت قبولی در رشته دکترای پیوسته امکان صادر شدن معافی تحصیلی هست یا نه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام. خیر متاسفانه شما یکبار از دانشگاه انصراف داده آید و مجاز به دریافت مجدد معافیت تحصیلی نیستید.

 136. سلام من رشته زیست شناسی درس میخونم و به دلیل پرداخت نکردن شهریه از دانشگاه اخراج شدم و معافیت تحصیلی دانشگاهم تا ۱۴۰۵هستش،خواستم بدونم الان من بخوام مرداد دوباره یه دانشگاه دیگه ثبت نام کنم و قبول شم مشکلی پیش نمیاد؟تکلیف معافیت دانشگاه قبلیم چی میشه؟

  1. سلام وقت بخیر خیری موردی پیش نخواهد امد فقط باید برای معافیت جدید اقدام کنید تا صادر شود .

 137. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی ترم ۳ علوم آزمایشگاهی سراسری هستم و تا آخر شهریور ۱۴۰۴ معافیت تحصیلی دارم و می خوام به رشته پزشکی همان دانشگاه تغییر رشته بدم ولی قبلا یه بار از دانشگاه پیام نور برا رفتن به دانشگاه سراسری انصراف دادم .
  الان اگه تغییر رشته بدم مشکلی در معافیت تحصیلی ام پیش میاد؟ ( معافیت تحصیلی ام برای لیسانس پزشکی پیوسته رشته علوم آزمایشگاهی صادر شده )

  1. سلام وقت بخیر شما میتوانید اقدام کنید و پس از اینکه مشغول به تحصیل شدید مورد معافیت تحصیلی را پیگیری و برای پزشکی تغییر دهید .

   1. سلام وقت بخیر ببخشید من یکبار از دانشگاه دولتی انصراف زدم و الان فرهنگیان درس میخونم آیا میشود بعد از فارغ التحصیل شدنم دوباره کنکور تجربی بدم واسه پیراپزشکی تا شهریور ۱۴۰۲ هم معافیت تحصیلی دارم آیا دوباره معافیت تحصیلی میدن اگه دانشگاه دولتی قبول شم؟

   2. سلام مشاور عزیز
    من دانشجوی مهندسی معماری بودم ۱۳۶ واحد را پاس کردم فقط پایان نامه را ارائه ندادم ورودی سال ۸۸ بودم.

    کلا نرفتم الان تکلیفم چیست؟ ایا دانشگاه پیام نور به من اجازه میدهد برم دفاعم را بکنم؟

    1. سلام وقت بخیر اگر مشکل نظام وظیفه نداشته باشید بله . برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس حاصل فرمائید .

 138. سلام
  من فارغ تحصیل کارشناسی ناپیوستم
  تا برج ۱۱ امسال معافیت داشتم الانم کنکور ثبت نام کردم ولی کنکور سال دیگس اگه کنکور بدمک قبول بشم سال دیگه خواستم ببینم عیبت میخورم؟؟؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر خیر در فرجه هستید و بعد هنگام دریافت معافیت تحصیلی این مدت را باید موجه کنید

 139. سلام
  من دانشجوی ترم ۱۰ هستم و خرداد یا اردیبهشت ۱۴۰۱ فارغ التحصیل میشم
  خواستم بدونم آیا میتونم در کنکور ارشد ۱۴۰۲ شرکت کنم؟؟
  آیا تا یک سال پس از فارغ التحصیلی مهلت داریم که بریم دانشگاه؟
  ممنون

   1. سلام من متولد شهریور ۸۲هستم و خرداد ۱۴۰۰فارغ شدم و معافی تحصیلی نگرفتم و الان امسال تیر ۱۴۰۱کنکور قبول شدم…آیا غایب محسوب میشم

 140. خسته نباشید؛ من درمقطع کارشناسی پیوسته درحال حاضر دنبال کارهای فارغ التحصیلی هستم ودرسم رو در۱۳ ترم تمام کردم یعنی از۳ ترم سنوات ارفاقی استفاده کردم و الان هم تا آخر بهمن ماه سنوات تحصیلی دارم، میخوام بدونم چه مدت زمان فرصت دارم تا خودم رو به نظام وظیفه معرفی کنم آیا اون یک سال مدت زمان بعد اتمام تحصیل شامل من هم میشه؟ ممنون میشم پاسخ بدید باتشکر.

  1. سلام وقت بخیر خیر
   شما میتوانید در سایت وظیفه پلیس تاریخ انقضا معافیت تحصیلی خود را ببینید

   1. سلام خسته نباشید. من تغییر رشته دانش‌گاه آیا باید کار خاصی انجامبدم واسه معافیتم؟چون چنتا واحد از رشته جدیدم عفبم، و اینکه چجوری وضعیت معافیتم مطلع بش

 141. سلام من ۵روزدیگه مدرک فوق دیپلم رومیگیرم رشته تحصیلی ام حسابداریه، من ازکنکور جاموندم برای ورود به کارشناسی حالا اساتید میگن باید توی کنکور۱۴۰۱ شرکت کنی ودرصورت قبولی وارد دانشگاه شوی حالا میخواستم بدونم میتونم ازمعافیت ۱ساله استفاده کنم که ازمهر۱۴۰۱ وارددانشگاه شوم یاخیر

  1. سلام اگر در سنوات مجاز فارغ التحصیل شده اید، از تاریخ آخرین امتحان به مدت یکسال مهلت دارید وارد غیبت نشوید و ادامه تحصیل دهید.

 142. سلام من دانشجوهستم والان فوق دیپلم رو۴روزدیگه میگیرم، و رشته تحصیلی من حسابداری است ، حالا به علت مشکل هایی نتونستم درکنکور شرکت کنم وترم بهمن روبرای کارشناسی بخونم حالایکی ازاساتید گفت که دفتر چه سال ۱۴۰۱ روبگیر ودرکنکور شرکت کن ودرصورت قبولی ازمهر به دانشگاه برم برای کارشناسی بخونم، حالا میخواستم بدونم توی این مدت یعنی ازبهمن ۱۴۰۰ تاشهریور ۱۴۰۱غیبت سربازی نمیخورم، اخه شنیدم میگن اززمانی که مدرک فوق دیپلم رومیگیرم تا۱سال معافیت دارم یعنی من الان بهمن فوق دیپلم روگرفتم یا بهمن سال۱۴۰۱ معافیت دارم؟
  سپاسگذارمیشم راهنماییم کنید

  1. سلام اگر در سنوات مجاز فارغ التحصیل شده اید، از تاریخ آخرین امتحان به مدت یکسال مهلت دارید وارد غیبت نشوید و ادامه تحصیل دهید.

 143. سلام وقت بخیر.
  بنده در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ از دانشگاه پیام نور برای بار اول انصراف داده و قصد شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۱ را دارم، با توجه به اینکه اگه کنکور قبول بشم تاریخ شروع به تحصیل از ۱۴۰۱/۰۷/۰۱ خواهد بود و یه جورایی لب مرزی میشه، وارد غیبت یا مشکلی پیش میاد؟
  و این را هم اضافه کنم که یک بار در سال۹۹ بخاطر تعویغ و کرونا برگ آماده به خدمت آذر دریافت کردم ولی به دلیل قبولی دانشگاه پیام نور لغو شد، نمیدونم این همون ایست خدمت حساب میشه؟ اگه ایست خدمت حساب بشه الآن تکلیفم چیه، آیا مهلت یکساله سر جاشه یا نه؟
  ببخشید که طولانی شد خیلی ممنونم میشم لطفا جواب بدید اصلا برای درس خوندن تمرکز ندارم!!!

  1. سلام وقت بخیر. بله برای شما ایست خدمتی لحاظ شده به دلیل آنکه برگه اعزام را داشته اید و خیر یکسال فرجه شما دیگر وجود ندارد بلافاصله پس از قبولی باید درخواست معافیت تحصیلی مجدد را کرده تا بتوانید ادامه تحصیل دهید و تا آن زمان از دانشگاه قبلی خود خارج نشوید تا مشمول و غیبت بخورید .

 144. با سلام
  من ترم ۱۱ کارشناسی مهندسی متالورژی هستم و ان شاالله این ترم تموم میشه درسم. میخواستم بدونم که آیا بعد از گرفتن لیسانس از یک سال معافیت تحصیلی برخوردار هستم یا خیر؟
  لطفا کمکم کنید که بدونم باید چیکار کنم

  1. سلام بله بعد از آخرین امتحان شامل یک سال مهلت برای ادامه تحصیل یا آمادگی سربازی میشوید.

 145. سلام وقتتون بخیر
  من تاریخ فارغ‌التحصیلی کارشناسی ام ۲۹ بهمن ۹۹ خورده ارشد قبول شدم ولی هنوز درخواست معافیت ندادم
  می خواستم بدونم الان غیبت خوردم؟

  1. سلام اگر برگه قبولی ارشد قبل از تاریخ ۲۹ بهمن ۱۴۰۰ است ، با برگه به پلیس+۱۰ مراجعه کرده و درخواست معافیت تحصیلی دهید.

 146. سلام خسته نباشید من متولد ۷۹ و مهر ۹۸ برای دریافت معافیت دانشگاه ازاد ثبت نام کردم و تا ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ معافیت دارم. میتونم کنکور ۱۴۰۱ ثبت نام کنم؟

  1. سلام. پس از دریافت یک مدرک تحصیلی به عنوان مثال مدرک کاردانی مجددا برای لیسانس پیوسته یا مقطع کاردانی برای شما معافیت تحصیلی صادر نمی‌شود شما تنها میتوانید برای دریافت معافیت تحصیلی در مقطع کاردانی به کارشناسی اقدام کنید.

   1. سلام ، اگر قبولی در مقطع بالاتر باشه ، مثلا دکتری پیوسته پزشکی چطوردر اون صورت ؟

    1. سلام وقت بخیر
     اولین شرطی که دانشجویان باید از آن برخوردار باشند، این است که فرد بتواند در مدت زمان سنوات ارفاقی فارغ التحصیل شود. یعنی میزان واحدهای وی به اندازه ای باشد که فرد بتواند در مدت زمان معینی آن ها را به اتمام برساند.
     اگر دانشجو یا دانش آموز دارای شرایط تمدید معافیت تحصیلی باشد، می تواند از تسهیلات تمدید مهلت سنوات تحصیلی برای ادامه تحصیل خود استفاده کند. مدت زمان تمدید معافیت تحصیلی در هر مقطع تحصیلی یک سال می باشد .

 147. سلام وقتتون بخیر ، امیدوارم ایام به کام باشه !
  من تا ١٨ سالگیم نتونستم دیپلم بگیرم و بهم گفتن تا قبل از بیست سالگی میتونی دیپلم بگیری و بهم دو سال معافیت تحصیلی دادن و باز هم نتونستم دیپلم بگیرم ! من متولد ۴ بهمنه سال ٨٠ هستم و ۴ بهمن که دیروز بود ببست سالم تکمیل شد و وارده بیست و یک سالگی شدم ، میخواستم ببینم الان تا کی میتونم برای دفترچه سربازی اقدام کنم که غیبت نخورم ؟
  و سوال دومم اینکه اگر قبل از اعزام به سربازی دیپلم بگیرم و غیبت نداشته باشم در صورته قبولی در دانشگه دولتی درحین خدمت میتونم ایست خدمت بزنم ؟

  1. باسلام باتوجه به شرایط سنی بعد از ۲۰سال تمام شما فقط ۶ ماه فرصت تعیین وتکلیف خواهید داشت بله درصورت نداشتن غیبت میتوانید درحین خدمت ایست بزنید

 148. سلام خسته نباشید من متولد ۱۳۸۱/۳/۱ هستم دانش آموزان هنرستان فنی

  برای من در سال ۱۳۹۹/۳/۲۱ از مدرسه ابلاغ کردند که به پلیس +۱۰ مراجعه کنم جهت کسب معافیت تحصیلی

  اکنون من ۱۹ سال و ۸ ماه سن دارم و مدرک دیپلم من دو روز دیگر داده میشود ولی به من اطلاعی ندادند که دوباره برای معافیت تحصیلیم به پلیس +۱۰ برم و اقدام کنم میخواستم بدونم ایا من ممکنه غیبت بخورم؟ چون به من اطلاعی ندادند از طرف مدرسه ایا من تا ۲۰ سالگی وقت دارم یا غیبت میخورم چون من قرار است برای معافیت دائم اقدام کنم غیبت خورن من مشکل میشود ممنون اگر راهنمایی بکنید

 149. من دانشجوی ارشد ناپیوسته هستم که تا پایان بهمن امسال سنوات قانونی(۳ سال) دارم و در حال انجام پایان نامه‌ام. از طرفی پذیرش دانشگاه از خارج کشور تو مقطع ارشد رو هم دارم و می‌خوام در خارج ارز کشور در مقطع ارشد مجددا تحصیل کنم. با توجه به توضیحات باید انصراف بدم اما راهی هست که هم مدرک دانشگاه ایرانم رو بگیرم و هم درسم رو در خارج از کشور شروع کنم؟

   1. سلام‌خسته نباشید من بهمن ۹۶ وارد دانشگاه شدم و ۳بار سنوات گرفتم یعنی من ۱بار دستم‌شکست واسه امتحانات نتونستم برم..دوبار من معافیت تحصیلی گرفته بودم بعدا که من باید ۴۰۰مراد فارغ میشدم بع علت۱۱واحد موندن تا ۴۰۰/۱۱/۳۰بار سوم‌ نعافیت تحصیلی داد بدون اینکه بگه نمیتونی بجز۲بار معافیت تحصیلی بگیری..الان‌من چیکار کنم‌ ممنون‌میشم کمکم‌کنید

  1. سلام من معافیت تحصیلیم آخربرج۶تموم شده یک ترم بدون معافیت تحصیلی درس خوندم میتونم الان برم معافیت بگیرم ؟

  2. سلام من متولدمرداد ۱۳۸۲هستم وخرداد۱۴۰۰دیپلم گرفتم کنکور۱۴۰۱پزشکی قبول شدم ونیمسال دوم باید برم دانشگاه الان چکار کنم تا بهمن معافیت دارم

 150. سلام
  من ۲۴ سالمه و تا پایان ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی تو مقطع لیسانس دارم
  اما تو این بازه نمیتونم درسمو تموم کنمو نیاز دارم یک الی دو ترم سنوات مازاد بگیرم
  ایا ممکنه این اتفاق برام بیفتهو سنوات مازاد بگیرم؟؟
  چون بعد از دوسال مصدومیت دارم برمیگردم به فوتبال به شدت نیاز به این دارم که سربازیم حداقل یکسال عقب بیفته وگرنه هم فوتبالم هم تمام زندگیم بهم میریزه خواهش میکنم راهنماییم کنید ..

  1. برای مقطع کارشناسی حداکثر ده ترم وقت دارید برای بیشتر از آن با توافق در دانشگاه و نظام وظیفه سنوات ارفاقی به شما تعلق خواهد گرفت

 151. سلام
  سوال داشتم اینکه معافیت تحصیلی من برای کارشناسی ۵ سال است اگر در طی ۵ سال نتوانم کارشناسی تمام کنم میتونم معافیت تحصیلیم تمدید کنم؟

  1. سلام درصورت تشکیل کمیسیون و موافقت نظام وظیفه ارفاقی ترم بعد به شما اعطا میشود

   1. سلام ، من دانشجوی کارشناسی پیوسته هستم.تا الان ۴ بار معافیت تحصیلیمو تمدید کردم.آیا قانونا راهی داره برای بار پنجم هم تمدیدش کنم ؟ نظام وظیفه ی شهر من اصلا جواب درستی بهم نمیده

   2. سلام من متولد ۱۳/۲/۱۳۸۲.۳ماهه دیگه ۱۹ سالم میشه و الان حوزه علمیه درس میخونم میخواستم بدونم که اگه الان از حوزه انصراف بدم و برم یه رشته دیگه که یه ساله بهم دیپلم بدن یعنی با بزرگسالان شرکت کنم باید اول برم سربازی

  2. سلام، من فروردین ۱۴۰۰ ۱۸ساله شدم و مشغول تحصیل بودم، دیپلم رو دی ماه ۱۴۰۰ گرفتم و برای بهمن ۱۴۰۰دانشگاه قبول شدم، پلیس +۱۰ بهم معافیت تحصیلی نداد گفت باید بری نظام وظیفه. حالا من میتونم برم دانشگاه و بهم معافیت تحصیلی میدن؟

 152. سلام خسته نباشین من متولد هفت چهار هشتادم تا شهریور هزارچهارصد من موفق به دیپلم گرفتن شدم که بیستو هفت مهر دیپلمو دادم ثبت نام کردم دانشگاه قبول شدم الان که ورودی بهمن شدم معافیت تحصیلی نمیدن بهم باید چیکار کنم پلیس +۱۰هم رفتم بازم نمیدن

 153. سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی ارشد ناپیوسته هستم که تا پایان بهمن امسال سنوات قانونی(۳ سال) دارم و در حال انجام پایان نامه‌ام. از طرفی پذیرش دانشگاه از خارج کشور تو مقطع ارشد رو هم دارم و می‌خوام در خارج ارز کشور در مقطع ارشد مجددا تحصیل کنم. با توجه به توضیحات باید انصراف بدم اما راهی هست که هم مدرک دانشگاه ایرانم رو بگیرم و هم درسم رو در خارج از کشور شروع کنم؟

   1. سلام روز بخیر بنده تا بهمن سال ١۴٠٢ معافیت تحصیلی دارم ولی بهمن سال ١۴٠١ فارق التحصیل لیسانس میشم از هیچ سنواتیم استفاده نکردم خواستم ببینم با توجه به مهلت یک ساله بعد از فارق شدن من تا بهمن سال دیگه مهلت دارم میتونم سال دیگه کنکور ارشد شرکت کنم

    1. سلام خدمت شما ، دقیقا تا یکسال بعد از تاریخ فارغ التحصیلی مهلت دارید یا برای ادامه تحصیل اقدام کنید یا پست دفترچه.

 154. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی ارشد دانشگاه غیر انتفاعی هستم و الان به خارج از کشور سفر کردم
  میخواستم بدونم بعد از چند ترم که انتخاب واحد نکنم معافیت تحصیلی من باطل میشه؟
  و آیا بعد از باطل شدنش میتونم به عنوان مشمول به کشور سفر کنم و باز خارج بشم؟

  1. درهنگام خروج از کشور بازه زمانی مسافرت شما مشخص شده است قبل از به اتمام رسیدن ان باید برگردید

 155. درود من یک بار از رشته خود انصراف دادم و دوباره کنکور کارشناسی ثبت نام کردم و ورودی ۹۶ هستم و مهلت معافیت تحصیلی بنده تا برج ۶ سال ۱۴۰۱ هست.میخواستم بدونم که ایا میتونم برای کنکور ۱۴۰۲ بخونم یا اینکه باید برم سربازی ؟
  سپاسگزارم

  1. سلام. بله میتوانید در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنید و در صورت قبول شدن در دانشگاه معافیت تحصیلی خود را تمدید کنید.

   1. باسلام بنده فارغ التحصیل پرستاری روزانه ام امسال میخواستم کنکور شرکت کنم اگه دندون پزشکی قبول بشم دوباره بهم معافیت تحصیلی میدن؟

 156. سلام وقت شما بخیر
  من معافیتم تا ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ هست خواستم بدونم که یکسال پس از فراغت مهلت دارم به خدمت برم یا غیبت می خورم در ضمن یکسال هم پشت کنکور بودم

  1. سلام. خیر تاریخ قید شده در معافیت تحصیلی همان تاریخ اتمام و شروع مشمولیت است اگر پیش از ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ در دانشگاه ثبت نام نکنید مشمول غایب شناخته میشوید و باید برای اعزام به خدمت آماده شوید.

  2. سلام
   من خرداد امسال یعنی خرداد۱۴۰۰و
   ۶تیرماه۱۸سالم تمام شده ولی در کنکور پذیرفته نشدم.به جایی هم تا الان برای وضعیت معافیت تحصیلی مراجعه نکردم.تا چه مدت وقت دارم؟آیا میتوانم در کنکور۱۴۰۱ثبت نام کنم؟

   1. سلام. به دفاتر پلیس ۱۰ مراجعه کنید و معافیت تحصیلی را برای شرکت در کنکور تمدید کنید.

 157. با سلام
  بنده دیپلمم رو در تاریخ دوازدهم مهر ۱۴۰۰ دریافت کردم
  میخواستم بدونم که میتونم مهر ۱۴۰۱ برای داشنگاه ثبت نام کنم ؟
  و برگه معافیت تحصیلی رو چه زمانی باید بگیرم ؟
  و چه گونه وضعیت نظام وظیفه رو مشخص کنم ؟

  1. سلام. با مدرک تحصیلی خود برای تمدید معافیت تحصیلی به دفاتر پلیس+۱۰مراجعه کنید. در صورت تمدید میتوانید مهر ۴۰۱ در دانشگاه ثبت نام کنید.

 158. سلام خسته نباشید من پایه یازدهم تجربی هستم میخاستم تغییر رشته بدم. میشه مرخصی تحصیلی گرفت چون رشته ای ک میخام برم باید کار عملی هم داشته باشیم و نمره بگیریم برای همین میتونم۶ یا ۳ماه مرحصی تحصیلی بگیرم؟

 159. سلام خسته نباشید من دانشجو پیام نورهستم میخوان این ترم منو اخراج کنن حالا من میگم قبل اخراج انصراف بدم اگر من این دیماه از دانشگاه انصراف بدم و میخوام کنکورسراسری ۱۴۰۱ شرکت کنم اگر رشته خوب قبول نشدم وایمیستم برای کنکور۱۴۰۲ و با توجه به اینکه دیماه۱۴۰۱ مهلت یکساله برای معرفی به سربازیم تموم میشه و دیماه ۱۴۰۱باید برم سربازی حالا من نمیشه مثلا تاریخ اعزامم را یکمی بیشتر عقبتر بندازم مثلا تا نزدیک کنکور۱۴۰۲؟و اگر هم نمیشه عقبتر بندازم و مجبورشدم من دیماه ۱۴۰۱ رفتم سربازی آیا میشه کنکور۱۴۰۲شرکت کنم و اگردولتی خوب قبول شدم ایست خدمت بزنم ؟(چون میگن اگر اخراج بشم نمیتونم ایست خدمت بزنم حالا انصراف هم همینه یا ن؟)لطفا همه سوالهام را جواب بدین

 160. سلام خسته نباشید
  من تا اسفند ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم برای کنکور و این بحثا و خرداد ۱۴۰۰ فارق التحصیل از دبیرستان شدم ولی پشت کنکور موندم
  میخواستم بدونم مثلا برای مرداد ۱۴۰۱ بعد از کنکورم میتونم با وثیقه سفر خارجی مثل ترکیه برم؟

 161. سلام من الان ۱۸سالمه۷ ماه هس وارد۱۸سال شدم والان کلاس دوازدهم هستم وامسال دیگه دیپلمم رومیگیرم آیالازمه معافیت تحصیلی بگیرم؟؟

 162. سلام خسته نباشین، من حدودا ۳ سال ترک تحصیل داشتم، بعد از ۳ سال برگشتم ادامه تحصیل دادم، متولد بهمن ماه ۱۳۸۰ و الان سال دوازدهمم و معافیت تحصیلی هم گرفتم ک تاریخش ۲۳ بهمن ماه امسال تموم میشه و ۵ حدودا ۶ ماه تا دیپلم فاصله دارم، الان ینی باید همینجا درسم و تموم کنم برم خدمت؟! یا میتونم معافیت چن ماهه ای بگیرم و تا وقتی دیپلم رو بگیرم و اینکه اگه توی کنکور و ۱۴۰۱ شرکت کنم و قبل اون کارهای اعزام ب خدمت رو انجام بدم اگه دانشگاه قبول شم میتونم توی سربازی مرخصی بگیرم یا از معافیت تحصیلی استفاده کنم ب برای دانشگاه و ادامه تحصیل آماده شم یا هیچ راهی نداره و اول باید خدمت سربازی رو تموم کنم؟!

 163. سلام خسته نباشید من الان درحال تحصیل هستم کلاس دوازدهم و ۱۸سالمه ۷ماه هس رفتم داخل ۱۸سال لازمه معافیت تحصیلی بگیرم یان؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید‌.

 164. سلام.
  من سال دیگه دیپلم میگیرم و ۱۸رسالم تموم می‌شود چند سال میتونم پشت کنکور بمونم آیا باید معافیت تحصیلی بگیرم ؟ممنون میشم اگه پاسخگو باشین🙏

   1. من متولد ۲۵ اسفند سال۸۰ هستم و خرداد ۱۴۰۰ دیپلم گرفتم الان پشت کنکوری هستم و کنکور ۱۴۰۱ ثبت نام کردم و آیا نیاز هست معافیت تحصیلی بگیرم

 165. سلام.
  من سال دیگه دیپلم میگیرم و ۱۸ سالم تموم می شود تا چند سال دیگه میتونم پشت کنکور بمونم؟آیا باید معافیت تحصیلی بگیرم؟ممنونم اگه پاسخ بدین

  1. سلام خسته نباشین من متولد هفت چهار هشتادم تا شهریور هزارچهارصد من موفق به دیپلم گرفتن شدم که بیستو هفت مهر دیپلمو دادم ثبت نام کردم دانشگاه قبول شدم الان که ورودی بهمن شدم معافیت تحصیلی نمیدن بهم باید چیکار کنم پلیس +۱۰هم رفتم بازم نمیدن

 166. من میخام معافیت تحصیلیمو کش بیارم چجوری میتونم اینکارو کنم الان دارم واسه لیسانس میخونم این لیسانسم تموم شه نمیتونم یه لیسانس دیگه بگیرم؟ باید حتما قبلش انصراف بدم؟ اگه انصراف بدم ممکنه نذارن دوبتره برم یه رشته دیگه؟ من تا ۲۴ سالگی معافم مثلا میتونم تو ۲۳ سالگی انصراف بدم برم یه رشته دیگه و بعد دوباره ۶ سال تا ۲۹ معافی بگیرم ؟ بعد چند بار میشه اینکارو کرد ؟

  1. سلام و خسته نباشید
   بنده۲۷دی ماه از پیام نور انصراف دادم
   حالا میخواستیم بدونم اگه رشته ای که کنکور۱۴۰۱قبول میشم ورودی بهمن باشه از نظر نظام وظیفه به مشکل نمیخورم؟
   ممنونم

 167. سلام من یکسال تجدیدی دارم امسال درسم تازه تموم شد تا چه موقع میتونم برم دانشگاه یا کنکور بدم دیپلمم هنوز نیومده

  1. سلام خسته نباشید
   بنده در خرداد ماه و شهریور دیپلم نگرفته ام میتونم دی ماه همین سال دوباره امتحان بدم یا نمیتوانم ؟!

 168. سلام
  من دانشجوی ورودی۹۶روزانه هستم وکارشناسی پیوسته خوندم بنا ب دلایلی بعد۴سال تحصیل نتونستم کارشناسی بگیرم و مدرک کاردانی برام صادر میشه میخواستم بدون میتونم ۲سال دانشگاه دیگری بخونم و کارشناسی بگیرم؟

  1. سلام. بله با داشتن مدرک کاردانی میتوانید در دوره کاردانی به کارشناسی شرکت کنید.

 169. سلام خسته نباشید من سال ۱۴۰۰کنکور دادم و قصد دارم در کنکور ۱۴۰۱ دوباره شرکت کنم، و فارغ تحصیلی من قبل از قبل از ۱۸ سالگی بوده و۶ماه با توجه به سن فرصت داشتم برا معافیت تحصیلی اقدام کنم، حالا که برای معافیت تحیلی اقدام کردم پلیس +۱۰گفته که ۹ روز هست مشمول خدمت میشی و باید به سازمان نظام وظیفه مراجعه کنی و درحال حاضر ۱۸سال و۶ ماه دارم می خواستم ببینم در صورت مراجعه به سازمان نظام وظیفه می تونم در کنکور ۱۴۰۱ ثبت نام کنم 🤦‍♂️😢

  1. سلام. در صورت تمدید معافیت تحصیلی توسط سازمان وظیفه میتوانید در کنکور آتی شرکت کنید.

 170. سلام
  برای ثبت نام خدمت برای کسی که از مدرسه انصراف داده هم باید نامه انصراف از تحصیل بگیره؟ دوره راهنمایی ترک تحصیل کرده باشه و الانم ۵ ساله غیبت سربازی داره

  1. سلام. خیر بعد از سن مشمولیت یعنی ۱۸ سالگی میتوانید برای اعزام به خدمت بدون مردم اقدام کنید.

 171. سلام،لطفا پاسخ بدید.من متولد سال ۷۷ هستم و سال ۹۷ مهندسی مکانیک دانشگاه فردوسی قبول شدم،بعد پنج ترم درسال ۹۹ از دانشگاه انصراف قطعی دادم تا بتونم در کنکور ۱۴۰۰شرکت کنم،رتبه مد نظر برای رشته پزشکی دولتی رو نیاوردم و طبیعتا مهلت یکساله بعد انصراف دیگه تموم شد برای من، اما در همین بازه زمانی برادر بزرگترم به سربازی اعزام شد و من معافیت عدم سربازی دو برادر همزمان گرفتم و الان تا زمان پایان سربازی برادر بزرگترم معافیت دارم میخواستم بپرسم آیا میتونم در کنکور سال ۱۴۰۱ شرکت کنم ودر رشته ی دلخواهم ادامه تحصیل بدم ، اینم بگم من به معاون وظیفه عمومی رفتم و گفتن مشکلی نیست ولی من استرس گرفتم وسط درس خوندن میشه منو راهنمایی کنید.

  1. سلام بله میتوانید کنکور دهید درصورت قبولی بامراجعه به پلیس+۱۰ معافیت تحصیلی بگیرید.

 172. سلام وقت بخیر
  من حدود چهار ماه هست که میرم سربازی
  یک بار هم از معافیت تحصیلی کارشناسی استفاده کردم
  آیا میتونم برای ترم بهمن توی رشته های بدون کنکور آزاد یا پیام نور یا غیر انتفاعی
  چه کارشناسی و چه کارشناسی ارشد ثبت نام کنم؟
  و این معافیت شامل من بشه و از سربازی اجباری کنونیم بیرون بیام ؟؟؟
  ممنون میشم پاسخگو باشین
  و آیا هم اکنون امکان ثبت نام در دانشگاه وجود داره ؟؟

  1. سلام اگر مقطع کارشناسی مدنظر هست خیر تکرار مقطع مجاز نیست اما برای ارشد میتوانید درصورت قبولی در دانشگاه ایست خدمتی بزنید.

 173. سلام
  من دانشجوی ارشدم
  معافیت تحصیلی من تا پایان شهریور ۱۴۰۰ بود
  بعد برای ترم هفتم تونستم تا پایان بهمن ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی بگیرم
  الان فرصت یکساله بعد از فارغ‌التحصیلی برای من از بهمن ۱۴۰۰ که فارغ‌التحصیل می‌شم حساب می‌شه یا چون از سنوات ارفاقی استفاده کردم فقط ۶ ماه وقت دارم؟(تا پایان شهریور ۱۴۰۱)ممنونم

 174. سلام من امسال پزشکی تعهدی نیمسال دوم قبول شدم و مهر رفتم معافیت تحصیلی گرفتم(دانشگاه گفت بگم ورودی نیمسال اولم) الان می‌خوام انصراف بدم آیا میتونم مجدد برای مقطع دکتری (پزشکی) معافیت بگیرم؟

  1. سلام اگر در مقاطع قبلی انصراف نداده اید بله میتوانید انصراف داده و مجددا برای تحصیل اقدام کنید.

 175. سلام من ۲۱سالمه و دو ساله دانشگاه آزاد میخونم و معافیت تحصیلی گرفتم و امسال می‌خوام کنکور بدم اگه پزشکی یا پرستاری قبول بشم و برم چهار یا شیش سال اون دانشگاه همچنان معافیت شاملم میشه ؟

  1. بله درصورت انصراف میتوانید مجدد تحصیل کنید و براتون معافیت تحصیلی لحاظ میشود

 176. سلام من مدرک ارشد دارم،اگر بخوام برای ارشد مجدد خارج از کشور اقدام کنم نظام وظیفه موافقت میکنه؟

 177. سلام من تا اسفند ۲۲ ساله میشم از مهلت یکساله پشت کنکوری استفاده کردم و ۴ ترم هم تو تو دانشگاه کارشناسی پیوسته خوندم و این ترم و نیمسال دوم مرخصی تحصیلی گرفتم می خواستم بدونم با توجه به این قوانین در کنکور سراسری ریاضی ۱۴۰۱ شرکت کنم و ادامه تحصیل بدم ،آیا تا ۲۶ سالگی از معافیت تحصیلی میتونم استفاده کنم؟

  1. بله
   اگر در سنوات مجاز تحصیلی انصراف بدین باز یکسال فرصت دارین،ربطی به سن نداره.
   و در صورتی که انصراف بدین باز هم میتونین همون مقطع رو تکرار کنید.

 178. سلام من حدود یکسال و نیمه که کلاسای دانشگاهو شرکت نکردم
  الان میتونم دوباره برگردم دانشگاه؟یا مشمول هستم؟

  1. اگر دانشگاه شما را اخراج نکرده باشد میتوانید ادامه دهید در غیر اینصورت مشمول هستید

 179. با سلام و عرض خسته نباشید.
  در مقطع کارشناسی ارشد بهمن ۹۹ فارق التحصیل شده ام
  تا کی وقت دارم تا برای معافیت یا ادامه تحصیل اقدام کنم؟

  1. سلام بعد از فارغ التحصیلی یکسال مهلت دارید وارد غیبت نشوید و برای ادامه تحصیل یا پست دفترچه اقدام کنید،یعنی بهمن ۱۴۰۰.

 180. سلام خسته نباشید بنده تا تاریخ ۱۸ دی ۱۴۰۰ فرجه یکساله دارم الان برای بهمن دانشگاه قبول شدم چکار باید انجام بدم ؟ایا باید برگه اماده به خدمت بگیرم ییا خیر ؟و سوال بعدیم این هست که اگه اینترنتی درخواست معافیت تحصیلی بدم دیگه نیازی به رفتن به پلیس به اضافه ده نداره؟یعنی منظورم اینه که معافی صاره شده یا نه یا باید بعدا دوباره نامه از دانشگاه ببرم پلیس به اضافه ده لطفا راهنمایی کنید.

  1. باسلام درصورتی که تا دی وقت داشتید دفترچه خود را باید پست میکردید لطفا به پلیس +۱۰ مراجعه کنید و از نداشتن عیبت خود اطمینان حاصل کنید

 181. سلام ورودی بهمن ۹۳ هستم
  از سنوات هم استفاده کردم تا شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی صادر شد برام
  خرداد ۱۴۰۰ درسم رو تموم کردم
  الان وارد غیبت شدم یا یکسال مهلت معافیت بعد از فارغ التحصیلی حساب میشه برام؟؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

 182. سلام وقت بخیر
  من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته هستم و سربازی نرفتم و طبق روال تایین شده دوساله یعنی ترم آینده فارغ‌التحصیل میشم و قصد ادامه تحصیل برای ارشد رو دارم ،میخواستم بدونم که اگر نخوام در کنکور کارشناسی ارشد امسال شرکت کنم و در کنکور سال بعد یعنی ۱۴۰۲ شرکت کنم آیا میتونم این کارو کنم(اگر میشه آیا شرایط خاصی داره؟)یا مشمول سربازی میشم و باید در گنکور امسال‌ شرکت کنمو بلافاصله در مهر ۱۴۰۱ ارشد بخونم؟

  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام شما بعد از آخرین امتحان دقیقا یک سال مهلت دارید وارد غیبت نشوید اگر در آن بازه در کنکور ۱۴۰۲شرکت کنید و نتایج قبل مشمول شدن بیاید بله درغیر اینصورت خیر.

 183. با سلام و عرض خسته نباشید بنده سال ۹۶ وارد دانشگاه پیام نور شدم الان میخواستم بدونم امکان اینکه تغییر رشته بدم و در دانشگاه ازاد ادامه تحصیل بدم وجود داره؟
  و اینکه معافیت تحصیلی هم مجدد برام تمدید میشه? چون فک کنم بزودی تموم بشه ممنون میشم راهنمایی کنید.

 184. سلام
  بنده دانشجو کارشناسی ناپیوسته کامپیوتر ، ورودی بهمن ۹۸ هستم و تا بهمن ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم
  و آزمون ارشد رو باید اردیبهشت ۱۴۰۱ بدم.
  میخواستم بدونم میشه آزمون ارشد رو اردیبهشت ۱۴۰۲ بدم؟
  معافیت تحصیلیم قابل تمدید هست یا خیر
  تشکر

  1. سلام اگر دانشگاه به شما سنوات ارفاقی دهد می توانید تا دو ترم سنوات ارفاقی بگیرید و اگر از این مورد نتوانستید اقدام کنید به صورت کلی شما دارای یک سال فرجه برای ما معرفی خود به نظام وظیفه برای سربازی هستید در نتیجه شما می توانید تا یک سال دیگر برای آزمون ارشد دیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ صبر بفرمایید و بعد از آن در آزمون شرکت و اقدام برای معافیت تحصیلی ارشد کنید

 185. سلام
  من دانشجوی ترم ۳ کارشناسی پیوسته زیست سلولی هستم متولد ۱۱/۷۹
  میخواستم در کنکور ۱۴۰۱ فقط برای رشته های پزشکی دانشگاه ازاد و پردیس شرکت کنم
  (۱)آیا باید حتما انصراف بدم ؟ چون اگر قبول نشدم میخوام ادامه بدم همین درسو

  (۲)اگر پزشکی قبول شدم ایا دوسال از معافیت تحصیلی کسر میشود؟

  1. سلام. خیر نیازی به ثبت انصراف پیش از کنکور نیست. پس از قبول شدن از رشته اولیه انصراف دهید و سپس مجددا برای دریافت معافیت تحصیلی اقدام کنید توجه کنید که امکان انصراف از تحصیل و دریافت مجدد معافیت تحصیلی تنها یکبار برای شما وجود دارد.

 186. سلام
  من یکسال پشت کنکور موندم و بعد قبولی رفتم دانشگاه امسال، همین امروز برای من پیامک اومده که محل پذیرش معافیت تحصیلی رو تایید نکرده ، ولی معافیت ۵ ساله ام بدون هیچ مشکلی صادر شده ، دانشگاه هم زنگ زدم گفتن ما تایید کردیم سایت نظام وظیه هم عدم تایید نوشته مشکل چیه ایا من باید برم سربازی ؟

  1. سلام. برای رفع مشکل سیستمی به دفاتر پلیس+۱۰مراجعه کنید در صورت تایید ۵ ساله معافیت تحصیلی در مراجعه اولیه ممکن پیامک ارسال شده حاصل خطای سیستم باشد.

 187. سلام من ۹ شهریور امسال برای اولین بار از دانشگاه انصراف دادم حالا میتونم کنکور شرکت کنم و دانشگاه قبول بشم؟ بعد چکار کنم وارد غیبت نشم چون بعد ۹ شهریور وارد غیبت میشم با توجه به اینکه نتایج اخر شهریور میاد؟ ممنون

  1. جهت غیبت نخوردن باید دفترچه را دریافت و یگانش مشخص شود و هنگامی که نتایج کنکور مشخص شد در صورت قبولی از ایست خدمت استفاده کند، درخواست معافیت تحصیلی دهد جهت شرکت کنکور هم مانعی وجود ندارد.

 188. سلام من تا ۴۰۳ معافیت تحصیلی دارم میخواستم بدونم میتونم ۴۰۲ کنکور تجربی بدم قبول شم میتونم برم یا نه ؟؟

  1. سلام وقت بخیر در صورتی که تا به حال از مقطع تحصیلی خود انصراف نداده باشید می توانید کنکور بدهید

 189. سلام میخواستم بدونم بعد از قبولی دردانشگاه و کنکور برای تحصیل درخارج ایا معاف میشم یا نه

  1. سلام. بله شما میتوانید برای ادامه تحصیل به کشور های دیگر بروید و تا پایان تحصیلات معافیت تحصیلی بگیرید.

   1. سلام وقتتون بخیر ببخشید اگه یک هفته از ۱ سال معافیت از خدمت بگذره امکان ثبت نام دانشگاه وجود دارد یا خیر؟؟؟

 190. سلام من آبان ۱۴۰۰ وارد ۱۸ سال شدم میخواهم ادام تحصیل ندهم اگر اسمم برای ترک تحصیل رد بشود باید به سربازی بروم ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام. پس از ۱۸ سالگی مشمول خدمت سربازی هستید و چنانچه برای گرفتن معافیت تحصیلی اقدام نکنید برای اعزام به خدمت دفترچه را پست کنید.

  1. با سلا و وقت بخیر
   بنده متولد ٧٠ ورودی ٩۵کارشناسی ارشد وفارغ التحصیلی سال ٩٩/١٠/١ میباشم واز سنوات تحصیلی نیز استفاده کرده ام،ایا هنوز یک سال فرصت برای اعزام به خدمت دارم

  2. سلام خوبین من تو برگه ک از پلیس+۱۰گرفتم زده تاشهریور۱۴۰۱ معافیت دارم و ورودی ۹۶ هستم و تا تیر ماه ۱۴۰۱ درسم‌تموم میشع من ک تا الان یا اونموقع مشمول نیستم ؟؟

  3. سلام
   برای ثبت نام خدمت برای کسی که از مدرسه انصراف داده هم باید نامه انصراف از تحصیل بگیره؟ دوره راهنمایی ترک تحصیل کرده باشه و الانم ۵ ساله غیبت سربازی داره

   1. سلام. خیر بعد از سن مشمولیت یعنی ۱۸ سالگی میتوانید برای اعزام به خدمت بدون مردم اقدام کنید.

  4. سلام
   من ورودی ۹۲ کارشناسی پیوسته بودم و و ۹۶ فارغ التحصیل شدم
   بعد از گذشتن یک سال سال ۹۷ ارشد قبول شدم. با توجه به دروس پیشنیازی که داشتم و درخواست افزایش سنواتی که برای دوران کرونا برامون تایید کردن سنوات آموزشی تا اردیبهشت سال ۱۴۰۱ دارم…
   میخواستم ببینم بعد از فارغ شدن اون مهلت یک ساله برام لحاظ میشه یا باید سریعا به خدمت برم….ممنون

  1. سلام من یک ماه از زمان اتمام معافیت تحصیلی می گذره آیا می توانم برای پذیرش بهمن ماه دانشگاه ثبت نام کنم

   1. سلام. خیر در صورتی که غیبت سربازی داشته باشید برای شما معافیت تحصیلی جهت ادامه تحصیل صادر نمی‌شود.

  2. سلام من دوازدهم هستم سه ماه هست ۱۸ سالم شده ایا باید برای گرفتن معافیت اقدام بکنم قصد ترک تحصیل ندارم

 191. سلام ببخشید من امسال در دانشگاه ازاد قبول شدم و معافیت تحصیلی دانشجویی گرفتم ولی میخوام امسال کنکور بدم و اگر دانشگاه دولتی قبول شدم و از دانشگاه ازاد انصراف بدم و دانشگاه دولتی ثبت نام کنم دوباره باید معافیت تحصیلی بگیرم یا با همون معافیت تحصیلی که هنگام دانشجو دانشگاه ازاد بودم میتونم ادامه بدم؟

  1. سلام. پس از قبول شدن در دانشگاه دولتی مجددا برای شما معافیت تحصیلی صادر میشود.

  2. سلام
   من قبولی خرداد ماه ۱۴۰۰ هستم و در شهریور ۱۴۰۰ هیجده ساله شدم
   میدونم تا اسفند فرصت برای گرفتن معافیت دارم. خواستم. بدونم ایا با گرفتن معافیت که تا خرداد ۱۴۰۱ میشه میتونم برای کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و به مشکل نخورم یا تنها راهم ثبت نام در دانشگاه است. با تشکر

 192. سلام من متولد ۱۳۸۰/۱۰/۰۵ هستم و در دی ماه ۹۹ دیپلم گرفتم الان دانشگاه ازاد ورودی بهمن ماه می‌خوام ثبت نام کنم وتا ۵ دی ماه ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم .ایا از دی تا بهمن ماه که ورودی جدید هست غیبت میخورم .اصلا ماندم چگونه ثبت نام کنم.

  1. سلام. باید در دی ماه دفترچه را پست کنید و بعد از نهایی شدن ثبت نام در بهمن میتوانید درخواست ایست خدمت بدهید.

 193. سلام میخواستم بدونم مدرک دیپلم رو میشه بدون خدمت سربازی اخذ کرد؟
  برای مهاجرت در مقطع لیسانس منظورمه

  1. سلام. طبق قوانین نظام وظیفه شما تا سن ۲۰ سالگی زمان دارید تا تحصیلات دیپلم خود را به پایان برسانید.

 194. سلام. من متولد دی ماه ۱۳۷۷ هستم.دانشجوی ورودی مهر ۹۶ مقطع کارشناسی پیوسته هستم.در حال حاضر ترم ۹ هستم و تا ۱۴۰۱/۰۶/۳۱ معافیت تحصیلیم اعتبار داره. احتمالا من نتونم ۱۰ ترمه فارغ التحصیل بشم! آیا کمیسیون موارد خاص دانشگاه به من یکسال دیگه هم سنوات میده که من ۱۲ ترمه تموم کنم یا خیر؟
  اگر سنوات اضافی میدن آیا بعد از ۱۲ ترم که فارغ التحصیل میشم یکسال دیگه هم فرصت خواهم داشت برای اینکه خودمو برای خدمت معرفی کنم؟
  ممنون میشم اگه هر چه سرعتر پاسخ بدید…

  1. سلام. بررسی کمسیون موارد خاص بستگی به دانشگاه دارد اگر دانشگاه تشخیص دهد که در موعد مقرری میتوانید دروس را به اتمام برسانید با درخواست شما و تمدید سنوات موافقت میکند . خیر پس از پایان معافیت تحصیلی یعنی در صورت تایید دانشگاه و اتمام دروس در ۱۲ ترم مستقیما و بدون هیچ قرابتی مشمول خدمت سربازی خواهید بود.

 195. با سلام من متولد ۷۵ هستم و ورودی ۹۵هستم که در ترم ۱۱ فارغ التحصیل میشم و در دبیرستان با یک سال تاخیر فارغ التحصیل شدم و میخواستم برای کنکور ارشد شرکت کنم با توجه به اینکه بهمن فارغ التحصیل میشم میتوانم برای کنکور و ثبت نام ارشد که ابان ۱۴۰۱هستش شرکت کنم و به مشکل نظام وظیفه نخورم ؟

  1. سلام ‌ با توجه به اتمام معافیت تحصیلی و استفاده از سنوات اضافی برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر برای شما معافیت تحصیلی صادر نمی‌شود.

 196. سلام وقت بخیر
  من متولد۱۳۸۰/۱۰/۲۳هستم و هنوز دیپلمم رو نگرفتم وقصد دارم برای بهمن ماه دانشگاه ازاد ثبت نام کنم
  باتوجه به اینکه هنوز۲۰سالم نشده میتونم برای دیپلم امتحان بدم و معافیت تحصیلی بگیرم؟
  تو این مدت هم برای کنکور هم دیپلم امتحان دادم

  1. سلام. متاسفانه بدون ارائه دیپلم هیچ دانشگاهی با ثبت نام شما موافقت نمیکند و اینکه اگر دیپلم را در ۲۰ یک‌سالگی اخذ کنید نظام وظیفه برای شما معافیت تحصیلی. جهت ادامه تحصیل در دانشگاه صادر نمی‌کند و ابتدا باید به خدمت سربازی بروید.

  2. من متولد ۲۵ اسفند سال۸۱ هستم و خرداد ۱۴۰۰ دیپلم گرفتم الان پشت کنکوری هستم و کنکور ۱۴۰۱ ثبت نام کردم و آیا نیاز هست معافیت تحصیلی بگیرم

 197. سلام سوال خیلی واجب دارم
  بنده متولد ۱۳۸۱/۰۴/۰۸(تیر) هستم برای من معافیت سال۱۴۰۱ همین ماه و سال درج شده حالا اگر من خرداد ۱۴۰۱
  موفق به کسب دیپلم بشوم یعنی حدود یک هفته قبل ۲۰ سالگی
  حالا میتوانم کنکور شرکت کنم و در نیمسال اول و دوم پذیرش بگیرم یعنی مهلت یکساله معرفی دارم
  در ضمن دوستانم در خرداد۹۹ قبول شدند دیپلم را

  1. سلام. خیر زمان یکساله برای معرفی خود به نظام وظیفه ندارید اما اگر قبل از ۲۰ سالگی دیپلم بگیرید و حین خدمت در دانشگاه پذیرفته شوید میتوانید ایست خدمت بزنید و به دانشگاه بروید.

 198. سلام سوال خیلی واجب دارم
  بنده متولد ۱۳۸۱/۰۴/۰۸(تیر) هستم برای من معافیت سال۱۴۰۱ همین ماه و سال درج شده حالا اگر من خرداد ۱۴۰۱
  موفق به کسب دیپلم بشوم یعنی حدود یک هفته قبل ۲۰ سالگی
  حالا میتوانم کنکور شرکت کنم و در نیمسال اول و دوم پذیرش بگیرم یعنی مهلت یکساله معرفی دارم
  در ضمن دوستانم در خرداد۹۹ قبول شدند دیپلم را

  1. سلام. خیر زمان یکساله برای معرفی خود به نظام وظیفه ندارید اما اگر قبل از ۲۰ سالگی دیپلم بگیرید و حین خدمت در دانشگاه پذیرفته شوید میتوانید ایست خدمت بزنید و به دانشگاه بروید.

 199. سلام خسته نباشید، من دانشجوی ارشد ورودی مهر ۹۷ میباشم که معافیت تحصیلی من در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ تموم شد و درخواست تمدید سنوات به مدت یک ترم دادم و تا تاریخ ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ معافیت دارم
  سوالم اینجاست که بعد از فارغ التحصیلی باز هم از مدت معرفی یک ساله برخوردار خواهم بود؟

  1. سلام. خیر شما از تمام سنوات خود استفاده کرده آید و از ۳۰ بهمن ۴۰۰ مشمول خدمت سربازی هستید و باید دفترچه اعزام به خدمت را پست کنید.

 200. سلام خسته نباشید…من متولد اردیبهشت ۱۳۸۱ هستم…من امسال دومین سال کنکورم بود و قبول نشدم و گفته بودن که تا اخر برج هفت باید دانشگاتون روثبتنام کنید وگرنه غیبت میخورید…من برج هفت برای دانشگاه های پیام نور و علمی کاربردی اقدام کردم ولی سایت برای ثبتنام بسته بود و گفتند که تو ابان سایت باز میشه و میتونیم ثبتت کنیم واسه ماه مهر که غیبت نخوری ولی سایت باز نشد…الان باید چیکار کنم واسه غیبتی که خوردم؟میخوام کنکور سال بعد رو شرکت کنم ولی نظام وظیفه جلومو میگیره درسته؟هنوز ۲۰ سالم نشده و اردیبهشت سال بعد بیست سالم میشه چون نوشته بودید تو کامنتا که تا بیست سالگی میتونم سربازیمو تمدید کنم درسته؟الان همچین شرایطی دارم ایا؟باید چیکار کنم؟

  1. سلام. اگر تا اردیبهشت ماه سال آینده وقت دارید برای ورودی بهمن دانشگاه ها در یک دانشگاه ثبت نام کنید و معافیت تحصیلی بگیرید .

 201. سلام من یک ماه اضفه خدمت دارم میتونم تکمیل ظرفیت ازاد که اومد ثبت نام کنم تا به سربازی نرم ؟؟

  1. سلام. خیر در صورت داشتن غیبت سربازی حتی یک هفته مشمول نمیتواند معافیت تحصیلی دریافت کند.

 202. سلام . مهلت یکساله انصراف از تحصیل از تاریخ انصراف شروع میشود یا از تاریخ امتحانات آخرین ترم شروع میشود ؟
  برای مثال کسی که شهریور ماه امسال انصراف داده، تا شهریور سال بعد مهلت دارد یا تا تیر ماه سال بعد؟؟

   1. سلام من تا اسفند ۲۲ ساله میشم از مهلت یکساله پشت کنکوری استفاده کردم و ۴ ترم هم تو تو دانشگاه کارشناسی پیوسته خوندم و این ترم و نیمسال دوم مرخصی تحصیلی گرفتم می خواستم بدونم با توجه به این قوانین در کنکور سراسری ریاضی ۱۴۰۱ شرکت کنم و ادامه تحصیل بدم ،آیا تا ۲۶ سالگی از معافیت تحصیلی میتونم استفاده کنم؟

    1. بله
     اگر در سنوات مجاز تحصیلی انصراف بدین باز یکسال فرصت دارین،ربطی به سن نداره.
     و در صورتی که انصراف بدین باز هم میتونین همون مقطع رو تکرار کنید.

 203. با سلام.من دانشجوی ورودی مهر ۹۷ دانشگاه فرهنگیان هستم و سال بعد فارغ التحصیل میشم و تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم.می خواستم بدونم که اگر در کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ رتبه مطلوب بیارم و از رشته پزشکی قبول بشم ، علاوه بر اینکه جریمه مربوط به عدم ایفای تعهد رو به آموزش و پرورش پرداخت کردم ، برای تحصیل پزشکی ، معافیت تحصیلی ۸ ساله برام صادر میشه یا نه؟؟ با تشکر

  1. سلام خیر به دلیل داشتن مدرک تحصیلی لیسانس معافیت تحصیلی فقط برای مقاطع بالاتر یعنی ارشد ناپیوسته و دکتری تخصصی صادرمیشود

   1. سلام خسته نباشید من الان ۱۸سالمه کلاس دوازدهم هستم درحال تحصیل الان ۷هس رفتم داخل ۱۸سال معافیت تحصیل باید بگیرم یالازم نیس؟

   2. خسته نباشید
    منم مدرک کاردانی دارم،ولی فنی خوندم دبیرستان و مدرک کاردانیم ب جای مدرک پیش دانشگاهیه

    من اگ از کارشناسی انصراف بدم نمیتونم کارشناسی ناپیوسته شرو کنم؟
    با توجه به نیازم برای کاردانی واسه کنکور

    1. سلام خدمت شما اگر کارت پایان خدمت ندارید خیر امکان انصراف و تحصیل در مقطع پایینتر ندارید، اما اگر وضعیت نظام وظیفه مشخص است بله میتوانید در کارشناسی ناپیوسته ثبت نام کنید.

 204. سلام
  من دی ماه ۹۹ فارغ‌التحصیل شدم و دیپلمم رو گرفتم
  حالا می‌خوام بدونم این فرصت یک ساله فراغت تا ۱ دی هست یا تا آخر دی یعنی ۳۰ام وقت دارم برای پست کردن دفترچه سربازی؟

 205. سلام و عرض خسته نباشید من ترم هفت رشته بدون کنکور حقوق در دانشگاه ازاد هستم و کلا۵ واحد برای ترم هشتم باقی مانده/دیپلمم تجربی هست و میخاهم یک ترم مرخصی بگیرم برای نیم سال دومم تا کنکور سراسری بدم و تا قبل از شرو ترم هشت در مهر ماه اعلام نتایج که شد اگر رشته ای مثل پرستاری قبول شدم از حقوق انصراف بدم /ایا ۴سال برای رشته جدیدم معافیت صادر میشود؟در ضمن از دوترم مرخصی استفاده نکردم تا الان/ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی سردرگم هستم

 206. ‌با سلام
  ورودی ۹۹ ارشد ترم سوم هستم و ترم بعدی می‌خوام پایان نامه بردارم که فارغ التحصیلیم میوفته برای تابستون ۱۴۰۱ احتمالا
  من یعنی دوبار می‌تونم کنکور دکتری شرکت کنم؟
  یکی امسال یکی سال آینده؟

 207. سلام من در مقطع دکتری روزانه از دانشگاه اخراج شدم (نامه مرداد ماه صادر شده)و تا ۱۴۰۳ معافیت داشتم قبل از اخراجی آیا امکان ثبت نام مجدد در آزمون دکتری یا ارشد مجدد امسال رو دارم؟

 208. سلام خسته نباشید من دانشجوی کاردانی بودم ۱۴۰۰/۸/۲۵ از دانشگاه ازاد انصراف دادم حالا میخوام کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم خواستم بپرسم اگه ورودی بهمن سال ۱۴۰۱قبول شم چون معافیت تحصیلی من تا ابان ۱۴۰۱هست باید ابان تا بهمن رو برم حتما سربازی؟؟

 209. سلام من ۲۰ سالم تکمیل شده و قبل از اتمام معافیتم دانشگاه ازاد ثبت نام کردم و فرم تاییدیه رو از پلیس+۱۰ گرفتم و تحویل دانشگاه ازاد دادم ولی انتخاب واحد نکردم .پشت کنکورم والبته مقدور نبود واسم بخام هزینه دانشگاه رو بدم الان تو سایت سازمان وظیفه نگاه کردم معافیت تحصیلیم تا زمان تولدم بود یعنی ۲۰ ابان ۱۴۰۰ و هنوزم همون ثبت شده و معافیت جدید ثبت نشده که تا ۱۴۰۲ تایید شده بود داخل فرمی که از پلیس +۱۰تحویل دانشگاه دادم؟؟

 210. سلام من امسال ارشد ازاد مهندسی کامپیوتر ثبت نام کرده بودم بعد همون ترم اول انصراف دادم.میتونم امسال برای مهندسی آی تی شرکت کنم یا باید حتما مهندسی کامپیوتر شرکت کنم؟

 211. سلام بنده ورودی ۹۶ هستم و تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم که میشه ترم ۱۰ و ۵ سال میشه می خواستم بپرسم بعد از شهریور ۱۴۰۱ که ۵ سال درس خوندم باز هم یک سال به من معافیت میدن ؟

 212. سلام من با کارنامه سبز دانشگاه قبول شدم چگونه باید مدارک قبولی را ارائه بدهم کارنامه سبز را نمی پذیرند

  1. سلام ببخشید خردادسال ۱۴۰۱ فارغ التحصیل بعد به مدت یک سال فرصت دارم وضعیت خودمو مشخص کنم اما خب من کنکور ۱۴۰۲ شرکت میکنم ولی مهلت یه ساله من خرداد ماه به اتمام میرسه میخواستم بدونم در صورت قبولی منعی وجود نداره برای رفت به مقطع بالاتر

   1. سلام. درصورت تاخیر نتایج باید در زمان مشمول شدن برای اعزام اقدام کنید اگر حین خدمت در دانشگاه پذیرفته شوید میتوانید ایست خدمت بزنید و برای تحصیل به دانشگاه بروید.

 213. سلام وقت بخیر
  من دانشجو ارشد ورودی۹۸ علم و صنعت م. الان در واقع تو سال سوم ارشدم هستم و اگه تا اخر ابان دفاع کنم ۴ترمه ارشد تموم کرده محسوب میشم(به خاطر کرونا شهریور به آبان تبدیل شد) و تا تاریخ ۳۱/۶/۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم.
  میخواستم بدونم تو چه بازه ای دفاع کنم تا ۳۱/۶/۱۴۰۲ معافیت تحصیلی میتونم داشته باشم؟؟؟

  1. از زمان ثبت فارغ التحصیلی یک سال فرجه دارید .یعنی اگر ۳۱ شهریور ۱۴۰۱فارغ التحصیل شوید تا یکسال بعد مهلت دارید وارد غیبت نشوید.

 214. سلام میبخشید…من دانشگاه قبول شدم ولی ترم بهمنی(نوبت دوم)هستم…تاریخ اعزامم۹/۱ هستش…امکان اینکه با تمدید مهلت اعزامم موافقت شه چقدره؟

  1. سلام معمولا تمدید مدت اعزام بعداز کرونا ۱ ماهه است ،اگر موافقت نشد در حین خدمت با برگه قبولی و ثبت نام دانشگاه ایست خدمتی بزنید.

 215. سلام من دانشجوی ترم آخر کارشناسی ناپیوسته هستم خواستم بدونم بعد فار التحصیلی میتونم کنکور سراری شرکت کنم و لیسانس یه رشته دیگه رو هم بگیرم یا نظام وظیفه اجازه نمیده؟

  1. سلام طبق قوانین برای هرمقطع و مدرک تحصیلی فقط یکبار حق تحصیل دارید و تکرارمقطع مجاز نیست.

 216. سلام من دانشجوی ترم آخر کارشناسی ناپیوسته هستم خواستم بدونم آیا من میتونم بعد فارق التحصیلی کنکور سراسری شرکت کنم و لیسانس یه رشته دیگه هم بگیرم یا نظام وظیفه بهم اجازه نمیده؟

  1. سلام طبق قوانین برای هرمقطع و مدرک تحصیلی فقط یکبار حق تحصیل دارید و تکرارمقطع مجاز نیست.

 217. سلام من ورودی ۹۸ دانگاه آزاد هستم ۴ ترم رو فقط ۲۰ واحد پاس کردم ، میخواستم بدونم میتونم از دانشگاه انصراف بدم و بعدش ترم بعد همون دانشگاه رشته ای که دوست دارم رو ادامه بدم ؟ واینکه معافیت تحصیلی من دوباره بعد از ثبت نام برای ۵ سال تمدید میشه ؟

  1. سلام بله درتمام مدت تحصیل فقط یکبار اجازه ی انصراف و ادامخ تحصیل دارید، بعداز انصراف و ثبت نام در رشته موردنظر برای گرفتن معافیت تحصیلی مجدد اقدام کنید.

 218. سلام. من متولد مرداد ۱۳۸۰ هستم. در سال ۱۳۹۸ فارغ التحصیل شدم و در سال ۹۹ رشته هوشبری قبول شدم. و معافیت تحصیلی هم تا شهریور ۱۴۰۴ گرفتم. ولی بعد از دو ترم هوشبری، من به رشته پرستاری تغییر رشته دادم. یعنی الان ترم یک پرستاری همون دانشگاه هستم. ایا باید دوباره معافیت تحصیلی بگیرم با رشته جدید؟ چطور باید بگیرم.

  1. سلام خیر برای تغییر رشته در همان دانشگاه نیاز به معافیت دوباره نیست ولی می توانید درس های مشترک رشته هارا تطبیق واحد بزنید.

   1. سلام
    من ۲۱ سال هستم
    دانشگاه پیام نور من را اخراج کردند
    و حالا گفتند که باید بروید خدمت من هم اماده هستم که خدمت بروم می توانم در کنکور سال اول و دوم در دوران خدمت بدهم ؟ و اگر قبول شوم می توانم وارد دانشگا بشوم ؟

 219. با سلام. ورودی مهر ۹۶ کارسناسی ارشد هستم و بعد از استفاده از دو ترم تمدید از سنوات، تابستان ۱۴۰۰ فارغ التحصیل شدم. میخواستم بدونم آیا بعد از این تاریخ (شهریور ۱۴۰۰، تاریخ فارغ التحصیلی) مهلت یکساله ی معرفی رو به نظام وظیفه مشمول من میشه یا باید بلافاصله اقدام به فرستادن دفترچه کنم؟

  1. سلام. خیر پس از پایان تاریخ تمدید سنوات تحصیلی باید برای اعزام به خدمت اقدام کنید و دیگر سنوات ارفاقی یکساله ندارید.

 220. با طلام و احترام
  بنده دانشجوی ترم ۸دانشگاه دولتی هستم و یکبار هم از مقطع کارشناسی انصراف دادم.اگر بنده در کنکور سال آینده شرکت کنم و در یک رشته کارشناسی ارشد پیوسته پذیرفته شوم آیا مشکل نظام وظیفه خواهم داشت؟

  1. سلام. خیر مادامی که غیبت سربازی نخورده باشید میتوانید برای دریافت معافیت تحصیلی در مقاطع تحصیلی بالاتر اقدام کنید

 221. سلام وقت بخیر بنده سال ۹۹ دیپلم گریتم یک سال پشت کنکور موندم و مهر ماه ۱۴۰۰ دانشگاه ثبت نام کردم، بنده وضعیت خدمتم رو دیروز از نظام وظیفه گرفتم دیدم تا ۱۴۰۰/۷/۳۰وقت داشتم به یکی از دانشگاه ها ثبت نام کنم، الان که من اول مهر ثبت نام کردم یلنی قبل از اون تاریخ ولی برگه معافیت تحصیلی دانشگاه رو به پلیس +۱۰ندادم غیبت میخورم؟ اگه الان ببرم حل میشه؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. سلام. هر چه سریعتر با مدارک ثبت نامی و گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه برای دریافت معافیت تحصیلی به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنید.

 222. سلام. من در تاریخ ۱۴۰۰/۷/۱۰ از پیام نور انصراف دادم(بار اول) میخواهم برای در کنکور۱۴۰۱ شرکت کنم.آیا از نظر نظام وظیفه مشکلی دارم؟ واینکه آیا فرصت کافی برای ثبت نام و صدور معافیت مجدد را برای سال آینده دارم؟

  1. سلام. تا یکسال پس از انصراف معافیت دارید و در این زمان میتوانید برای کنکور آماده شوید ، برای شرکت مجدد در کنکور تنها دانشجویان دانشگاههای دولتی ملزم به ثبت انصراف پیش از آزمون هستند دانشجویان در سایر دانشگاهها می‌توانند بدون انصراف در کنکور شرکت کنند.

 223. با سلام و خسته نباشید؛
  جناب من در سنه ۱۸ سالگی موفق به دریاف دیپلوم نشدم؛ و در سنه ۱۹ سالگی دیپلومم رو خریدم و دیپلومه من دو ماه بعد از پایان بیست سالگی دستم میاد؛ به من گفتند که چه با دیپلوم چه بی دیپلوم باید بعد از بیست سالگی به سربازی بروم؛ دیپلومه من بهمن سال ۱۴۰۰ میاد و من متولد ۱۴ ابان ۸۰ هستم؛ میخواستم بدونم بعد از دریاف دیپلوم راهی هست که به دانشگاه بروم و معاف بشم؟

  1. سلام. خیر متاسفانه برای دریافت دیپلم تا ۲۰ سالگی وقت دارید افرادی که در سن ۲۰ سالگی موفق به اخذ دیپلم میشوند اجازه ادامه تحصیل قبل از گذراندن دوره خدمت سربازی را ندارند.

 224. سلام خسته نباشین. کسانی که حین خدمت دیپلم خودشونو تکمیل میکنن و کنکور قبول میشن میتونن ایست خدمت تحصیلی بگیرن؟

 225. سلام عرض شد من ورودی بهمن رشته پرستاری هستم و امسال سال دومی بود که کنکور دادم
  رفتم پلیس به اضافه ۱۰ میگن واسه معافیت باید صبر کنی تا بهمن وقتی که مشغول به تحصیل شدی اقدام کنی به نظر شما الان باید چیکار کنم ؟؟ چون الان اون معافیت هم که از دوران دبیرستان داشتم تاریخش تموم شده

   1. سلام من تازه دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و فعلا انتخاب واحد نکردم میتونم معافیت تحصیلی بگیرم

    1. سلام با برگه قبولی به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنید، اگر غییت نداشته باشید میتوانید معافیت تحصیلی بگیرید.

 226. سلام من دیپلممو درسن ۱۹و۷ماه بودم از مدرسه غیرحضوری نیمه دولتی گرفتم ایا من باید گواهی اشتغال ب تحصیل میبردم؟الان نبردم غیبت خوردم؟

   1. سلام وقت بخیر من متولد۱۳۸۰/۱۰/۲۳ هستم و هنوز دیپلمم رو نگرفتم وقصد دارم برای بهمن ماه دانشگاه ازاد ثبت نام کنم باتوجه به اینکه هنوز ۲۰سالم نشده ودیپلمم رو نگرفتم باید دفترچه پست کنم یا میتونم معافیت تحصیلی بگیرم؟

    1. سلام. متاسفانه بدون ارائه دیپلم هیچ دانشگاهی با ثبت نام شما موافقت نمیکند و اینکه اگر دیپلم را در ۲۰ یک‌سالگی اخذ کنید نظام وظیفه برای شما معافیت تحصیلی. جهت ادامه تحصیل در دانشگاه صادر نمی‌کند و ابتدا باید به خدمت سربازی بروید.

 227. من ورودی ۹۷ مقطع کارشناسی دانشگاه شهید بهشتی هستم. اگر بعد از ترم جاری و رسیدن کل واحد های قبولی خودم به مقطع کاردانی از دانشگاه انصراف بدم آیا میتوانم در صورت قبولی مجدد در مقطع کارشناسی دانشگاه های غیردولتی و یا دولتی از معافیت تحصیلی کامل این مقطع استفاده کنم. ممنون می شوم مرا راهنمایی کنید

  1. سلام. خیر فقط در صورت انصراف یکبار دیگر برای شما در مقطع کارشناسی معافیت تحصیلی صادر می‌شود
   اما اگر مدرک معادل کاردانی ذر دریافت کنید مجددا برای شما معافیت تحصیلی صادر نمی‌شود.

   1. کاردانی به کارشناسی چطور می تواند با مدرک معادل کاردانی خود در پذیرش سوابق تحصیلی یا کنکور کاردانی به کارشناسی شرکت کند؟؟

    1. سلام وقت بخیر. کلیه افراد زیر تا زمانی که در حال تحصیل باشند و به تحصیلات خود می پردازند مشمول تمدید معافیت تحصیلی شده و از اعزام به خدمت سربازی معاف می شوند:
     دانش آموز های مدارس کشور و مرکز های آموزش عالی کشور که فعالیت آن های زیر نظر وزارت آموزش و پرورش است.
     دانشجو های مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و مقاطع بالاتر دانشگاه های ملی (دولتی) و غیر دولتی که شامل دانشگاه های پیام نور، دانشگاه های آزاد، دانشگاه های پردیس، دانشگاه های غیر انتفاعی و … که فعالیت کلیه این دانشگاه ها زیر نظر وزارت علوم است.
     طلاب و طلبه هایی که در حوزه های علمیه مشغول تحصیلات خود هستند.
     صدور تمدید معافیت تحصیلی تمامی افرادی که در بالا به آن ها اشاره شد که شامل تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان، تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد و تمدید معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علوم دین وابسته به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل از آموزشگاه یا دانشگاه محل تحصیل بوده و بایستی اشاره کنیم که مدت زمان این گواهی معافیت تحصیلی تا یک سال پس از تاریخ پایان تحصیلات در هر مقطع است.

   2. ببخشید گرفتن مدرک کاردانی اختیاریه دیگه؟ مثلا میشه بالای ۶۸ واحد پاس کرد ولی موقع انصراف مدرک نگرفت( برا معافیت تحصیلی مجدد)

    1. برای استفاده از معافیت تحصیلی مجدد باید انصراف در سنوات مجاز تحصیلی ثبت شده باشد در غیر اینصورت مجددا برای یک مقطع برای شما معافیت تحصیلی صادر نمی‌شود.

  2. سلام وقت بخیر
   من برای معافیت پزشکی اقدام کردم و موافقت نشد باهاش حالا اتومات برام دفترچه پست شده.میخواستم ببینم میشه انصراف داد و توی رشته بدون ازمون دانشگاه شرکت کنم؟

   1. سلام بعد از قبولی در دانشگاه با برگه ثبت نام ایست خدمتی بزنید و ادامه تحصیل دهید.

 228. سلام من در خواست دادم نوشته با توجه به مقطع تحصیلی اعلام شده مجاز به دریافت معافیت تحصیلی نمی باشید. منظورش چیه باید چیکار کنم لطا جواب بدید؟

  1. سلام . با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا پلیس+۱۰ وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید.
   برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 229. سلام خسته نباشید ، من متولد ۱۳۸۱/۰۵/۱۰، و دیپلمم رو ۱۴۰۰/۱۰/۳۰، گرفتم ، و داخل برگه معافیت من نوشته حداکثر مدت تحصیل وی برای فراغت تا ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ، می باشد ، میخواستم بدون که چقد وقت دارم تا برم واسه سربازی ثبت نام کنم ، آیا الان باید برم یا فعلا وقت دارم ، ؟

  1. سلام. با توجه به تاریخ اتمام معافیت تحصیلی تا تاریخ ۱۰ /۵/۱۴۰۱ وقت دارید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید.

 230. سلام ترومپت جواب بدین دارم میمیرم از استرس
  من حقوق پدر فوت شده ام رو میگیرم و متولد سال ۱۳۸۱,۸,۱ هستم زمان مدرسه یادم رفت معافیت تحصیلی بگیرم آیا الان بهم میدن یا نه اگه ندن نتونم درس بخونم حقوقم قطع میشه

  1. سلام . با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید در صورت نیاز جهت توجیه غیبت اقدام کنید .

 231. سلام و وقت بخیر
  من دانشجو مقطع کارشناسی بودم تا ۱۴۰۴ معافیت داشتم.و متولد ۱۳۸۰ ام و امسال برای اولین بار انصراف دادم
  خواستم بدونم اگه کنکور ۱۴۰۱ مقطع دکترای پیوسته قبول شم(دندونپزشکی)، برای ادامه تحصیل به مشکل بر نمی خورم؟ و اینکه تاریخ معافیتم تا ۸ سال بعد از کنکور ۱۴۰۱ (یعنی تا ۱۴۰۹) به من معافیت تحصیلی داده میشه؟
  یا اینکه برای تحصیلم تو مقطع کارشناسی از اون ۸ سال کسر میشه؟

  1. سلام. هر فرد مشمول در حال تحصیل میتواند یکبار از رشته ی تحصیلی خود انصراف داده و مجددا برای او معافیت تحصیلی صادر میشود مشروط به اینکه غیبت نداشته باشد . شما از تاریخ انصراف دانشگاه تا یکسال وقت دارید که وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید . چنانچه در مقطع دکترای تخصصی پزشکی یا دندان پزشکی پذیرفته شوید مجددا ۸ سال معافیت تحصیلی خواهید داشت.

   1. سلام وقت بخیر
    اسفند ۱۳۹۹ مقطع ارشد فارغ التحصیل شدم و تا شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی داشتم
    الان به نظرتون تا اسفند ۱۴۰۰ فرصت دارم یعنی یک سال بعد از فارغ التحصیلیم تا دفترچه پست کنم
    یا اضافه میخورم.
    ممنون

    1. سلام . اگر در مقطع کارشناسی ارشد ورودی مهر ماه بوده آید تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ زمان معافیت تحصیلی شما به پایان رسیده و پس از آن مشمول خدمت سربازی هستید و در صورت عدم مراجعه برای شما غیبت و اضافه خدمت محاسبه میشود.

  2. باسلام دفاع من رد شد وترم هشت ارشدم یک ترم سنوات با احتساب استفاده کردم به نظر شما راهکارچیه وچی پیش میاد ،دولتی میخونم ، تمدید سنواتی ندارم دیگه ،

 232. سلام وقت بخیر
  ببخشید من‌ یک ترم ارشد خوندم ولی اگه از دانشگاه انصراف بدم تا چه زمانی فرصت دارم برای سربازی که غیبت نخورم؟ مدتش یکسال از زمان انصراف هست؟

  1. سلام. بله از تاریخ انصراف یکسال وقت دارید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید یا مجدد در دانشگاه پذیرش بگیرید یا برای انجام خدمت سربازی اقدامات لازم را انجام دهید.

 233. سلام من متولد خرداد ۱۳۸۱ هستم ، دیپلم بنده خرداد ۱۴۰۱ صادر میشه در صورتی که ۲۰ سال تمام دارن اونموقع میخواستم بدونم یک سال فرصت بعد از دیپلم برای من هم هست یا خیر ؟

 234. سلام من امسال ارشد قبول شدم. اما تا اخر شهریور ۱۴۰۱ معاف هستم. میخواستم ببینم باید برگه معافیت رو بگیرم برای دانشگاه مقصد؟

  1. سلام. بله باید به پلیس +۱۰ مراجعه نمایید و برگه معافیت تحصیلی برای ثبت نام بگیرید.

 235. سلام خسته نباشید من ورودی ۹۴ مقطع کارشناسی هستم و دو ترم سنوات ارفاقی گرفتم و درسم تموم شد. الان با توجه به اینکه سنوات ارفاقی گرفتم بعد از فارغ التحصیلی باز هم یکسال معافیت به من تعلق میگیره؟(متولد ۷۶ هستم)

   1. سلام من ۲۰ سالم تکمیل شده و قبل از اتمام معافیتم دانشگاه ازاد ثبت نام کردم و فرم تاییدیه رو از پلیس+۱۰ گرفتم و تحویل دانشگاه ازاد دادم ولی انتخاب واحد نکردم .پشت کنکورم والبته مقدور نبود واسم بخام هزینه دانشگاه رو بدم الان تو سایت سازمان وظیفه نگاه کردم معافیت تحصیلیم تا زمان تولدم بود یعنی ۲۰ ابان ۱۴۰۰ چرا ثبت نشده دلیل چیه نکنه تایید نشدهه ؟؟

 236. سلام
  من قبلا دانشجوی ازاد بودم واز معافیت تحصیلی لیسانس استفاده کردم بعد انصراف دادم.
  الان در رشته پزشکی مشهد ثبتنام کردم و معافیت تحصیلی هشتساله گرفتم.
  الان سوالم اینه که درصورت گرفتن انتقالی به دانشگاه دیگه در همون رشته وضعیت معافیت تحصیلی من به چه صورت خواهد بود؟منظورم اینه که برای تحصیل در دانشگاه انتقالی به مشکلی برمیخورم؟

   1. سلام وقت بخیر
    فردی که متولد بهمن ۸۵ می باشد
    واز یک سال معافیت بخواهد استفاده
    کند چند ماه از ۲۰ سالگی او بیشتر می شود

   2. سلام وقت بخیر
    فردی که متولد بهمن ۸۵ می باشد
    واز یک سال معافیت بخواهد استفاده
    کند چند ماه از ۲۰ سالگی او بیشتر می تا کنکور بر گزار شود بعد خود را معرفی کند برای سربازی مشکلی پیش نمی آید ؟ با تشکر از شما

 237. سلام وقت بخیر
  من دانشجو مهندسی عمران ترم ۵هستم ؛می خواستم بدونم امکانش هست که الان برم سربازی وبعد بیام برای ادامه تحصیل تو رشته خودم ؟؟

 238. سلام من دانشگاه ازاد میخواستم برم واسه همین معافیت تحصیلی گرفتم ..حالا نظرم عوض شده نمیخوام برم میشه درستش کرد و نظام وظیفه قبول میکنه باطلش کنه ..ممنون

 239. سلام من معافیت تحصیلی ازکافینت گرفتم الان که جوابش اومد دیدم زده کاردانی باید کارشناسی می زد الان که جوابش اومده به نظرتون میشه توسط نظاموظیفه باطل بشه

  1. سلام. برای اطلاع کامل زمان معافیت تحصیلی به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا پلیس +۱۰مراجعه کنید. و برگه معافیت خود را دریافت کنید

   1. سلام من دیپلممو درسن ۱۹و۷ماه بودم از مدرسه غیرحضوری نیمه دولتی گرفتم ایا من باید گواهی اشتغال ب تحصیل میبردم؟الان نبردم غیبت خوردم؟

  2. سلام من دیپلممو درسن ۱۹و۷ماه بودم از مدرسه غیرحضوری نیمه دولتی گرفتم ایا من باید گواهی اشتغال ب تحصیل میبردم؟الان نبردم غیبت خوردم؟

   1. سلام . از سن ۱۸ سالگی مشمول شناخته میشوید و باید اقدامات لازم برای روشن شدن وضعیت نظام وظیفه خود را انجام دهید در صورت عدم دریافت معافیت تحصیلی برای شما غیبت لحاظ میشود . با توجه به شرایط بیان شده پیشنهاد میشود جهت توجیه غیبت اقدام کنید. برای دریافت اطلاعات کامل درباره شرایط و مراحل توجیه غیبت با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 240. سلام. خسته نباشید
  من ۱۵ شهریور ۹۹ از مقطع کارشناسی پیوسته معماری فارغ التحصیل شدم. بنده سال ۹۹ برای کنکور ۱۴۰۰ ثبت نام کردم کنکور مرداد ۱۴۰۰ برگذار شد و بنده قبول شدم و برای شرکت در آزمون عملی که مهر بود اونم شرکت کردم. الان منتظر نتایجم که هفته آخر مهر یا اول آبان میاد.
  با توجه به اینکه فرصت یکساله من ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ به پایان می رسید از نظام وظیفه جویا شدم که وضعیت چیه و به من گفتن که برای کسایی که قبول شدن تا ۳۰ مهر فرصت هست وضعیت خودشونو مشخص کنن.
  خواستم بدونم که من کار خاصی باید انجام بدم؟ و اینکه خب اگر نتایج ابان اومد تکلیف ما چیه که فقط تا ۳۰ مهر فرصت داریم؟! من باید چکار کنم. ممنون میشم راهنمایی کنین.

  1. سلام. در صورت تاخیر مجدد در اعلام نتایج برای اعزام به خدمت دفترچه را پست کنید اگر بعد از این اقدام نتایج نهایی نشان دهنده قبولی شما بود میتوانید ایست خدمت بزنید اما اگر غیبت داشته باشید امکان استفاده از ایست خدمت وجود ندارد.

 241. با سلام
  دانشجو دانشگاه آزاد هستم و تا بهمن ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم اگر در اردیبهشت ۱۴۰۱ انصراف بدهم ودر کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم رشته ای مثل پرستاری روزانه قبول شوم معافیت مجدد برایم صادر میشود؟

  1. سلام. اگر انصراف در سنوات ارفاقی ثبت شود برای تحصیل دوباره در همان مقطع معافیت تحصیلی مجدد صادر نمی‌شود.

 242. سلام خسته نباشید
  من متولد ۲۶مهر۸۱هستم امسال خرداد از مدرسه فارغ‌التحصیل شدم و برای ادامه تحصیل پارسال یه معافیت یک ساله گرفتم که امسال اواخر مهر مهلتش تموم میشه الانم هیچ دانشگاهی ثبت نام نکردم و پشت کنکوری هستم چطور میتونم برای یک سال دیگه معافیت بگیرم؟؟؟؟

  1. سلام. تا سن ۲۰ سالگی میتوانید تمدید کنید پی از آن مشمول هستید و باید به خدمت سربازی بروید.

 243. سلام خسته نباشید
  من متولد ۲۶مهر۸۱هستم من امسال از مدرسه فارغ‌التحصیل شدم برای ادامه تحصیل پارسال یه معافیت یک ساله گرفتم که امسال اواخر مهر مهلتش تموم میشه الانم هیچ دانشگاهی ثبت نام نکردم و پشت کنکور موندم میخواستم بدونم میشه یه بار دیگه هم معافیت بگیرم؟؟؟؟؟

  1. سلام. تا سن ۲۰ سالگی میتوانید تمدید کنید پی از آن مشمول هستید و باید به خدمت سربازی بروید.

 244. سلام
  من کنکوری ۹۹ بودم و همین امسال مهر۱۴۰۰ دانشگاه آزاد نوشتم و معافیت تحصیلی گرفتم ولی انتخاب واحد نکردم و برای ترم اول مرخصی هم نگرفتم ولی میخام در آخر ترم مرخصی بگیرم و ترم دوم هم مرخصی بگیرم، مشکلی از نظر نظام وظیفه پیش نمیاد؟!دانشگاه تا پایان ترم اول به عنوان دانشجوی انصرافی ارسال نمیکنه؟؟

 245. سلام خسته نباشید من در برگه معافیت تحصیلی ام نام دانشگاهی میخواستم بزنم نام دانشگاهی دیگر رو زدم بعدا چاره ای جز ابطال معافیت تحصیلی نداشتم تا اون دانشگاه مورد نظرم رو توی معافیت تحصیلی جدیدم بزنم الان چند روز است ابطال رو زدم ولی ابطال نمیشه لطفا راهنمایی ام کنید متشکرم

  1. سلام شبتون بخیر خواهش میکنم جواب بدین.
   من ورودی سال ۹۶ هستم و تا الان فقط ۹ واحد پاس کردم و با توجه به سنوات تحصیلی ، تابستان ۱۴۰۱ اخراج میشم. میخواستم بدونم اگه در کنکور سراسری ۱۴۰۱ شرکت کنم ، و قبول شم ، میتونم در دانشگاهی که قبول شدم ادامه تحصیل بدم ؟ از نظر بحث نظام‌وظیفه مشکل پیش نمیاد؟