صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم

صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان

تمدید معافیت تحصیلی یکی از موضوعات خیلی مهم برای دانش آموزان و دانشجویان مرد می باشد. اگر بخواهیم تعریفی از معافیت تحصیلی بیاوریم باید به این اشاره کنیم که تمامی افراد هنگامی که سن آن ها به سن قانونی ۱۸ سال تمام می رسد، از نخستین ماه تولد آن ها مشمول قانون وظیفه عمومی می شوند.

اگر دانش آموز در رشته های مختلف پیش دانشگاهی در حال تحصیل باشد تا سن ۲۴ سال و اگر دانش آموز در رشته های کاردانی و فنی حرفه ای باشد حداکثر تا سن ۲۲ سالگی می تواند به تحصیل ادامه داده و به تحصیل مشغول باشد. گفتنی است بعد از گذشت از این سن وارد دوره مشمولیت سربازی شده و برای فرد غیبت سربازی رد می شود.

چه کسانی شامل معافیت تحصیلی می شوند؟

کلیه افراد زیر تا زمانی که در حال تحصیل باشند و به تحصیلات خود می پردازند مشمول تمدید معافیت تحصیلی شده و از اعزام به خدمت سربازی معاف می شوند:

دانش آموز های مدارس کشور و مرکز های آموزش عالی کشور که فعالیت آن های زیر نظر وزارت آموزش و پرورش است.

دانشجو های مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و مقاطع بالاتر دانشگاه های ملی (دولتی) و غیر دولتی که شامل دانشگاه های پیام نور، دانشگاه های آزاد، دانشگاه های پردیس، دانشگاه های غیر انتفاعی و … که فعالیت کلیه این دانشگاه ها زیر نظر وزارت علوم است.

طلاب و طلبه هایی که در حوزه های علمیه مشغول تحصیلات خود هستند.

صدور تمدید معافیت تحصیلی تمامی افرادی که در بالا به آن ها اشاره شد که شامل تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان، تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد و تمدید معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علوم دین وابسته به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل از آموزشگاه یا دانشگاه محل تحصیل بوده و بایستی اشاره کنیم که مدت زمان این گواهی معافیت تحصیلی تا یک سال پس از تاریخ پایان تحصیلات در هر مقطع است.


بیشتر بخوانید: مشاوره معافیت تحصیلی


تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان به راحتی امکان پذیر نخواهد بود. به موجب قوانین سازمان نظام وظیفه ناجا، تمدید معافیت برای تحصیل دانشجویان در شرایط خاص امکان پذیر خواهد شد. مشمولین عزیز باید دقت داشته باشند که سنوات معافیت تحصیلی آن ها در مقطع ها، متفاوت خواهد بود.

مثلا کسانی که در مقطع کاردانی درس می خوانند با افرادی که در مقطع ارشد ادامه تحصیل می دهند یک مدت مشخصی می توانند از سنوات تحصیلی استفاده کرده و درس خود را بخوانند. این تمدید معافیت به شکل زیر برای مقاطع مختلف در نظر گرفته شده است. آن ها را بادقت خوانده و به خاطر بسپارید.

مهاجرت تحصیلیتمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و سنوات مشخص شده معافیت تحصیلی در مقاطع مختلف:

 1. برای مقطع دیپلم و استفاده از معافیت تحصیلی تا سن ۲۰ سالگی به مشمول ارفاق خواهد شد.
 2. برای مقاطع کاردانی مدت سنوات تحصیلی و تمدید معافیت آن ها تا دوسال و نیم امکان پذیر است.
 3. مشمولین محصل در مقاطع کارشناسی ناپیوسته مدت ۳ سال زمان دارند تا از معافیت تحصیلی استفاده کنند.
 4. استفاده از معافیت های تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد ناپیوسته نیز به مدت ۳ سال است.
 5. سنوات تحصیلی و تمدید مهلت معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی یا لیسانس ۵ سال است.
 6. مشمولین دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته می توانند از ۶ سال سنوات معافیت تحصیلی بهره مند شوند.
 7. مهلت استفاده از سنوات تحصیلی برای مشمولین در حال تحصیل در مقطع دکترای پزشکی پیوسته ۸ سال است.
 8. سنوات معافیت تحصیلی برای دانشجویان دکتری تخصصی به مدت ۶ سال است.

بیشتر بخوانید: انواع معافیت تحصیلی


درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان

درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان

برای درخواست معافیت تحصیلی شرایط و قوانین خاصی وجود دارد. زیرا دانشگاه ها قبل از ثبت نام دانشجویان پسر خود، باید از وضعیت خدمت وظیفه ی سربازی آن ها مطلع شوند. به همین منظور مشمولین باید برای درخواست معافیت تحصیلی مراحل زیر را طی کرده تا بدون دردسر بتوانند در دانشگاه ها ثبت نام کرده و به تحصبل خود ادامه دهند.

مهاجرت تحصیلیمراحل ثبت درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان:

 1. دانشجویان باید به همراه گواهی پایان دوره ی مقطع قبلی خود به دانشگاه رفته و برگه معافیت تحصیلی خود را از دانشگاه دریافت کنند.
 2. مشمول باید در این مرحله به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و برگه معافیت خود را به همراه مدارک شناسایی تحویل دهد.
 3. ثبت درخواست معافیت تحصیلی مشمول توسط دفاتر پلیس + ۱۰ صورت خواهد گرفت.
 4. بررسی شرایط مشمول توسط سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا.
 5. صدور مجوز ثبت نام دانشحو در دانشگاه مورد نظر توسط دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی.

بیشتر بخوانید: معافیت کفالت پدر


تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد

کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد برای تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد بایستی توجه کنند که مبحث معافیت تحصیلی بحث مهمی بوده و برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد ۳ سال و برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پیوسته حداکثر تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد ۶ سال است.

اگر دانشجویان در بازه مشخص شده نتوانند تحصیل خود را به پایان برسانند مشمول قانون سنوات تحصیلی شده و این مورد بایستی توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوط بررسی و در صورت تایید مدت زمان مشخصی به دوره تحصیلی فرد اضافه می شود تا بتواند بدون غیبت سربازی به تحصیل بپردازد.

در خصوص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوطه ۱ نیم سال است که در صورت تصویب این کمیسیون دانشجو حداکثر به مدت ۱ سال می تواند از سنوات ارفاقی استفاده بنماید. برای دانشجویان کارشناسی ارشد پیوسته نیز سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوطه ۲ نیم سال تحصیلی است.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

تمدید معافیت تحصیلی سایر مقاطع

برای تمدید معافیت های مربوط به ادامه تحصیل سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا قوانینی به دانشگاه ها ابلاغ کرده است. که بر اساس آن مشمولین خدمت وظیفه می توانند از معافیت و سنوات ارفاقی بهره ببرند.

برای هر دوره این میزان سنوات متفاوت اعلام شده است. ما در اینجا برای سایر مقاطع نیز حداکثر سال مجاز برای تحصیل و سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه را برای شما عزیزان آورده ایم تا با توجه به شرایط و مقطع تحصیلی شما بتوانید در خصوص این مورد تصمیم گیری کنید.

پس در نظر داشته باشید که تصمیم شما باید بر اساس شرایط اعلام شده از سوی نظام وظیفه صورت بگیرد. در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهید شد.

ردیف مقطع تحصیلی حداکثر سال مجاز برای تحصیل سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه
۱ دوره ی ۲ ساله ی کاردانی ۲٫۵ ۱ نیمسال
۲ دوره ی ۲ ساله کارشناسی ناپیوسته ۳ ۱ نیمسال
۳ دوره ی ۲ ساله کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳ ۱ نیمسال
۴ دوره ی ۴ ساله ی کارشناسی پیوسته ۵ ۲ نیمسال
۵ دوره ی ۵ ساله ی کارشناسی ارشد پیوسته ۶ ۲ نیمسال
۶ دوره ی ۷ ساله ی دکتری پزشکی پیوسته ۸ ۲ نیمسال
۷ دوره ی ۵ ساله ی دکتری تخصصی ناپیوسته ۶ ۲ نیمسال

شرایط تمدید معافیت تحصیلی چیست؟

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

باید به اطلاع آن دسته از عزیزانی که دانشجو و مشمول انصرافی محسوب می شوند برسانیم سازمان نظام وظیفه ناجا تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی شروط مهمی را عنوان کرده است.

مهاجرت تحصیلیکه این شرایط عبارت هستند از:

کمیسیون موارد خاص استان یا دانشگاه محل تحصیل آنان با اعاده تحصیل آنها موافقت نموده باشد.

این متقاضیان و در واقع داوطلبان انصرافی از تحصیل در دانشگاه ها نیاید به خدمت دوره ضرورت اعزام شده باشند. (یعنی مشغول به انجام خدمت سربازی نباشد).

عدم قرار گرفتن در سنوات ارفاقی به عبارتی در سنوات اولیه انصراف، اخراج، ترک تحصیل شده باشند.

نباید بیش از یکسال از تاریخ انصراف، اخراج و ترک تحصیل این افراد گذشته باشد. در غیر اینصورت نمی توانند برای انصراف اقدام کنند.

امکان فراغت از تحصیل در سنوات مجاز تحصیلی وجود داشته باشد.

کلیه مشمولان تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی بایستی این شرایط را بررسی کنند. زیرا همانطور که می دانید نظام وظیفه هر ساله تغییراتی در قوانین و شرایط مشمولین در معافیت های گوناگون در نظر خواهد گرفت.

پس کسانی که می خواهند از معافیت های سربازی برای ادامه تحصیل استفاده کنند آخرین اخبار این سازمان را مطالعه کنند. باید جهت کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی و مشاوره معافیت سربازی و مشاوره معافیت های تحصیلی با مشاوره تلفنی آویژه در تماس باشید تا بهترین راه ممکن را برگزینید.

تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور

دانشجویان ایرانی که خارج از کشور اقامت می کنند باید توجه داشته باشند فقط اگر هنگام ورود به سن مشمولیت در مدارس ایرانی که در آن کشور وجود دارند یا مدارس کشور مذکور که مورد تایید وزارت آموزش و پرورش هستند مشغول تحصیل باشند باید حداکثر ظرف مدت ۶ ماه پس از ورود به سنی که فرد مشمول به حساب می آید، باید به یکی از نمایندگی های دولت جمهوری اسلامی ایران مراجعه کرده و نسبت به تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور  اقدام بنمایند.

باید خاطر نشان کنیم که تا ۲۰ سالگی مجاز به تحصیل در مقطع متوسطه مشمول است. اما آیا همه ی جوانان می توانند برای تمدید این نوع معافیت اقدام کنند؟ چه راه هایی وجود دارد تا جوانان از طریق آن بتوانند در خارج از کشور تحصیل کنند؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.

دانشجویان ایرانی که خارج از کشور اقامت می کنند با در دست داشتن تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور از مقطع متوسطه فارغ التحصیل شده اند در صورتی که در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم پذیرفته شوند با شرط اینکه بیشتر از یک سال از فارغ التحصیلی آن ها نگذشته باشد می توانند با مراجعه به یکی از نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشور مذکور نسبت به اخذ معافیت خود اقدام کنند.

شرایط برای این نوع دانشجویان اینگونه است. اما باید دقت داشته باشید که سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا هز ساله قوانین تصویب شده را تغییر می دهد. به همین منظور دانشجویان محصل در دانشگاه های خارج از کشور باید برای تمدید معافیت خود از آخرین اطلاعیه ها و اخبارهای سازمان نظام وظیفه مطلع شوند. زیرا ممکن است با مشکل مواجه شده و توانند برای تمدید معافیت خود اقدام کنند.

نحوه تمدید معافیت تحصیلی

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان

معافیت تحصیلی دانش آموزان برای افرادی است که مشغول به تحصیل در دوره ی راهنمایی یا دبیرستان هستند. پسرانی که تابعیت ایرانی دارند پس از اتمام سن ۱۸ سالگی و ورود به سن ۱۹ سالگی مشمول به حساب می آیند.

برطبق قانون وضع شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی کشور دانش آموزان مقطع سه ساله که در بیرستان ها و هنرستان های فنی و حرفه ای مشغول به تحصیل هستند. اگر در هنگام تحصیل مشمول شوند باید برای ادامه تحصیل از معافیت تحصیلی دانش آموزان استفاده کنند.

مشمولین برای استفاده از معافیت تحصیلی دانش آموزان باید فرآیندی را طی کنند. تمامی دانش آموزان پسر وقتی وارد سال اول دبیرستان می شوند مشمول قوانین نظام وظیفه می شوند. بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل دارند باید به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ مراجعه کرده و فرم معافیت تحصیلی را دریافت کنند.

مهاجرت تحصیلیدر اینجا ما قصد داریم مراحل اخذ معافیت تحصیلی دانش آموزان را به طور کامل شرح دهیم:

 • اولین کاری که دانش آموزان و مشمولین باید انجام دهند این است که درخواست معافیت تحصیلی خود را به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی ارائه دهند. مشمولین باید این کار را در اولین ماه ورود به سن ۱۹ سالگی یعنی اتمام ۱۸ سالگی شان انجام دهند.
 • معافیت تحصیلی برای دانش آموزان با سنوات تحصیلی حداکثر ۲ سال می باشد یعنی تا ۲۰ سالگی معافیت تحصیلی دارند.
 • در مرحله ی آخر مشمولین باید معافیت تحصیلی خود را به واحد آموزشی مربوطه ارائه دهند.

اگر مشمولی قصد انتقالی گرفتن به واحد تحصیلی و آموزشی دیگر را داشته باشند باید درخواست انتقال به واحد آموزشی جدید را در مراکز الکترونیک خدمات انتظامی ثبت کنند، سپس برای آن ها معافیت تحصیلی جدید صادر می شود. مشمولین می توانند مدارک معافیت تحصیلی جدید خود را به محل جدید ارائه دهند.

شرایط دریافت و تمدید معافیت تحصیلی

چگونگی تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان

هر دانش آموز پسر بعد از ورود به سن ۱۹ سالگی همان طور که در بالا اشاره کردیم ۱۸ سال وی تمام شده باشد اگر به صورت حضوری و متوالی و پیوسته در حال تحصیل باشد به وی دانش آموز مشمول گفته می شود.

مهاجرت تحصیلیاگر بخواهیم به صورت کامل به نحوه تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان بپردازیم به صورت مرحله ای و کامل باید به موارد ذیل اشاره بنمایید:

 • بایستی دانش آموز پس از ورود به اولین ماه ۱۹ سالگی وی به مراکز خدمات الکترونیک نیروی انتظامی (مراکز پلیس ۱۰+) مراجعه بنماید و در آن مرکز درخواست معافیت تحصیلی بکند.
 • برای تمامی دانش آموزان محترم با سقف سنوات تحصیل معافیت تحصیلی صادر می شود که این معافیت تحصیلی تا ۲۰ سالگی تمام است.
 • دانش آموز بایستی درخواست معافیت تحصیلی خود را به واحد آموزشی که در نظر دارد تحویل بدهد.

مهاجرت تحصیلیحال اگر مشمول بخواهد انتقالی بگیرد و به واحد آموزشی دیگری منتقل به شود بایستی کار های زیر را انجام دهد:

 • باید واحد آموزشی که فرد میخواهد به آن واحد آموزشی انتقالی بگیرد در خواست ثبت انتقال معافیت تحصیلی را به مرکز خدمات الکترونیک انتظامی (مرکز های پلیس +۱۰) ارائه کند.
 • حال معافیت تحصیلی جدیدی برای مشمول صادر شده که مشمول بایستی آن را به واحد آموزشی مورد نظر تحویل بدهد.

مهاجرت تحصیلیدر صورتی که مشمول فارغ التحصیل شود یا ترک تحصیل کند یا اخراج شود یا از تحصیل انصراف دهد بایستی:

 • باید فرم آخرین وضعیت مشمولان را مشمول تکمیل کرده و به یکی از مراکز خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) تحویل بدهد.

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری به این صورت خواهد بود که اگر آن ها به سن ۱۸ سال تمام رسیده باشند و اعزام به خدمت آن ها قبل از اعلام قبولی و یا پذیرش در دانشگاه ها باشد باید طبق ضوابط و قوانین تسبت به تمدید موعد اعزام اقدام کنند.

از طرف دیگر مشمولین باید برای رفتن به خدمت سربازی مراحل مربوطه را انجام دهند و به خدمت سربازی اعزام شوند. یعنی باید به پادگان آموزشی رفته و منتظر بمانند تا جواب قبولی کنکور بیاید. در صورت پذیرش در مقطع کارشناسی و بالاتر آن ها می توانند از خدمت سربازی مرخص شوند.

اگر مشمولین پشت کنکور بمانند معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکور قبل از اعزام به خدمت حداکثر یکسال پس از فراغت از تحصیل فرصت دارند دوباره برای آزمون ورودی دانشگاه ها و کنکور ها شرکت کنند و منتظر قبولی بمانند.

هم چنین افرادی که به خدمت اعزام شده اند در صورت نداشتن غیبت و پذیرفته شدن در مقطع  کارشناسی می توانند از خدمت مرخصی گرفته و از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

مهاجرت تحصیلیمیزان سنوات معافیت تحصیلی دانش آموزان به صورت زیر خواهد بود:

 • دانش آموزانی که در مدارس کارو دانش و فنی حرفه ای تحصیل می کنند و قصد ادامه تحصیل در آموزشکده های فنی و حرفه ای را دارند حداکثر تا پایان سن ۲۲ سالگی معافیت تحصیلی داشته و مجاز به ادامه تحصیل هستند.
 • داوطلبان رشته های نظری و فنی که در دبیرستان ها تحصیل می کنند و دارای مدرک پیش دانشگاهی هستند حداکثر تا سن ۲۴ سالگی معافیت تحصیلی داشته و مجاز به ادامه تحصیل هستند.

تمدید معافیت تحصیلی چگونه است؟

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان نیز برای آن دسته از افرادی است که به سن ۱۹ سال تمام رسیده اند متفاوت خواهد بود.

اینجا درباره شرایط و چگونگی دریافت معافیت تحصیلی با عزیزان سخن خواهیم گفت:

 • یکی از اولین و مهم ترین شروط معافیت تحصیلی این است که دوره ی تحصیلی باید به طور پیوسته و پشت سرهم باشد. یعنی وقفه ای در آن صورت نگیرد.
 • اگر دانش آموزان و محصلین ترک تحصیل کنند یا فارغ التحصیل شوند باید ظرف ۴ ماه مراحل اعزام خود را پیگیری کنند. در غیر این صورت به عنوان مشمولین غایب شناخته می شوند.
 • اگز محصلین بنا بر در خواست خود ترک تحصیل کنند ۲ ماه پس از ترک تحصیل مهلت دارند باز به تحصیل بازگردند.
 • دانش آموزان مشمول اگز ترک تحصیل کرده اند یا به صورت غیر حضوری درس می خوانند باید تا تمام نشدن سن ۱۸ سالگی به مدرسه برگردند و یا به تحصیل حضوری مشغول شوند. در این صورت آن ها می توانند از شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان بهره مند شوند.

این نکته را باید در نظر داشت که دانش آموزان و مشمولانی که غیبت دارند مجاز به ادامه تحصیل نیستند. در واقع آنها قبل از اینکه وارد غیبت غیر مجاز شوند باید تکلیف خدمت وظیفه ی خود را مشخص کنند.

از طرف دیگر دانشجویانی که از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اخراج شده باشند تا پایان خدمت ضرورت یا گرفتن معافیت دائم نمی توانند ادامه تحصیل دهند و هم چنین قادر نیستند از معافیت تحصیلی استفاده کنند. دانش آموزان هم چنین در نظر داشته باشند که معافیت تحصیلی برای هر مقطع فقط یک بار صادر خواهد شد.

تمدید معافیت تحصیلی

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

سوالات متداول

آیا سربازان خدمت وظیفه عمومی پس از رفتن به خدمت می توانند در کنکور شرکت کرده و پس از قبولی از مرخصی استفاده کنند؟

بله. مشمولین می توانند برای ادامه تحصیل اقدام کنند.

 آیا مشمولین می توانند به طور همزمان به خدمت سربازی رفته و ادامه تحصیل نیز بدهند؟

خیر. مشمول نمی تواند هم زمان این دو کار را با هم انجام دهد. این کار از نظر قانونی صحیح نیست.

 افرادی که از ادامه تحصیل خود انصراف می دهند می توانند در همان مقطع در رشته ی دیگر درس بخوانند؟

خیر. مشمولین پس از انصراف باید برای اعزام به خدمت آماده شده و مراحل اقدام آن را پشت سر بگذارند.

صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 1,278 نظر:
 1. سلام من کنکور سراسری امتحان سال ۹۷ و قبول نشدم و پیام‌نور ثبت‌نام کردم در تاریخ ۹۹/۸/۲۰ از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و دوباره میخوام برای کنکور ۱۴۰۱ بخونم آیا راهی برای تمدید معافیت تحصیلی هست ؟؟

  1. سلام شما تا یکسال بعد از تاریخ انصراف فرصت دارید خودتون رو معرفی کنید ولی بعد از اون مشمول هستید و برای کنکور ۱۴۰۱نمیتونید شرکت کنید

 2. سلام بنده متولد ۸۲ _۲۴ مرداد هستم شهریور یه درسی رو پاس کردم مهر ماه رفتم یرا گواهی اشتغال به تحصیل خاستم ببینم میتونم گواهی اشتغال بگیرم که یکسال دیگ برا کنکور بخونم اخه مدرسه گفته دیگ دانش اموز ما نیستی نمیتونیم بهت گواهی بدیم؟

  1. سلام تا یکسال وقت دارید خودتون رو معرفی کنید به نظام تا اون زمان برا کنکور درس بخونید بعد انتخاب رشته کنید بعدش اقدام کنید برا خدمت که اگر قبول شدید ایست خدمت بگیرید

 3. سلام
  دانشجوی دکتری تخصصی رشته برق ورودی ۹۶ هستم و پرونده ای داشتم و در کمیسیون موارد خاص بررسی شد و یک ترم بدون احتساب دارم، اگر ممکنه بفرمایید زمان معمول پایان معافیت تحصیلی بنده چه زمانی خواهد بود؟

 4. سلام وقت بخیر
  ببخشید من خرداد امسال از پایان نامه کارشانسی ارشدم دفاع کردم آیا بنده تا شهریور سال بعد یعنی ۱۴۰۱ معافیت دارم؟

  1. سلام و وقت بخیر.
   شما از زمان تاریخ صدور گواهی موقت پایان تحصیلات به مدت یکسال معافیت تحصیلی دارید

 5. سلام خسته نباشید. من امسال از پیام نور انصراف دادم و دانشگاه ازاد اومدم ثبت نام کردم اگه سال بعد کنکور بدم و مثلا فرهنگیان قبول شم میتونم دوباره از ازاد انصراف بدم و برم دانشگاه فرهنگیان. ایا برای سربازی و معافیت تحصیلی به من گیر میدن که دوبار انصراف دادم یا نه؟

  1. سلام. سپاس. شما مجاز به یک بار انصراف در مقطع تحصیلی خود می باشید. با انصراف دوم نمی توانید مجددا معافیت تحصیلی بگیرید و در دانشگاه ثبت نام کنید

 6. با عرض سلام و احترام خدمت شما بنده دانشجو مهندسی صنایع کارشناسی روزانه هستم ببخشید بنده خرداد ۱۴۰۱ به صورت هشت ترمه فارغ التحصیل میشم و اونطور که میدونم تا شهریور ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم.
  آیا من میتونم کنکور سراسری ۱۴۰۲ شرکت کنم و در رشته‌های روزانه به ویژه فرهنگیان و تربیت دبیر انتخاب رشته و پذیرفته بشم (یعنی قبل از رفتن به سربازی)؟ آیا میشه از معافیت تحصیلی استفاده کرد برای تحصیل مجدد در دوره کارشناسی؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. باسلام. در صورت قبولی مانعی برای معافیت تحصیلی وجود ندارد و میتوانید به تحصیل خود در رشته دلخواه ادامه دهید

 7. سلام وقت بخیر من امسال دانشگاه قبول شدم و برای معافیت تحصیلی از طریق اینترنت اقدام کردم و یه برگه تحت عنوان تایید شرایط اولیه مشمول به من داد خواسصتم بپرسم معافیت من دیگه صادر شده یا باید به پلیس به علاوه ده مراجعه کنم ؟

  1. سلام. از دانشگاه گواهی اشتغال به تحصیل دریافت کنید و با سایر مدارک به دفاتر پلیس +۱۰مراجعه کنید و درخواست تمدید معافیت تحصیلی خود را ثبت کنید.

 8. سلام من امسال خرداد ماه ۱۸ سالم شد و کنکور هم دادم و پذیرش دانشگاه رو هم گرفتم الان برای معافیت تحصیلی باید به دانشگاه مراجعه کنم ؟ چون مدرسه گفت چون پذیرش گرفتی دیگه به ما مربوط نمیشه
  اگر باید به دانشگاه مراجعه کنم مثل مدرسه برم ازشون معافیت تحصیلی بگیرم و ببرم پلیس +۱۰ دیگه اوکی میشه ؟ غیبت هم نمیخورم ؟

  1. سلام. از دانشگاه گواهی اشتغال به تحصیل دریافت کنید و با سایر مدارک به دفاتر پلیس+۱۰مراجعه کنید و درخواست معافیت تحصیلی خود را ثبت کنید.

 9. با سلام من متولد ۲/۷/۱۳۷۹ هستم و یک بار تغییر رشته دادم برج ۶ همین ۱۴۰۰دیپلم گرفتم حالا دانشگاه ثبت نام کردم نظام وظیفه میگه نمیشه با اینکه من تا برج۳ معاف بودم برج ۳ رفتم تمدید کنم گفتن چون جواب کنکور ها دیر میاد تا آخر برج مهر وقت دارید و تمدید نکردم الان چیکار کنم؟

  1. سلام. با توجه به اینکه سن شما از ۲۰ سال فراتر رفته و وارد غیبت دوره سربازی شده آید معافیت تحصیلی مجددا صادر نمی‌شود.

 10. سلام
  من تو سیستم نظام وظیفه و پلیس بعلاوه ۱۰ تا ۱۴۰۱/۰۶/۳۱ برایم معافیت زده شده

  من میخواستم برای سربازی و در اصل امریه سربازی اقدام کنم یه قول های دادن و صحبت ها شده از طرف اون نهادی که صحبت کردم مدارک دادم بهشون تا بررسی کنن
  چند روز قبل رفتم دانشگاه کارام انجام بدم به من نامه لغو معافیت تحصیلی رو دادن
  زده به تا۱۴۰۰/۰۴/۳۱ فارغ التحصیل شده با فلان معدل و فلان واحد و…
  بعد سوالم اینجاس این برگه رو باید به پلیس بعلاوه ۱۰ یا نظام وظیفه ببرم درسته؟ بعد از لغو معافیت ، چه مدت فرصت دارم دفترچه را پست کنم ایا بازم یکسال زمان دارم بعد از لغو معافیت تحصیلی؟

  1. سلام. تا تاریخ ۳۱/۰۶/۱۴۰۱ زمان دارید که وضعیت خدمت سربازی خود مشخص کنید .تا آن تااریخ میتوانید با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰برای اعزام به خدمت اعلام آمادگی کنید یا مراحل گرفتن امریه سربازی را سپری کنید.

 11. با سلام، ورودی ۹۶ کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد می‌باشم. دو ترم سنوات معافیت تحصیلی گرفتم که ملهتش ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ بود. من ۵ روز قبل از اتمام مهلت سنوات یعنی ۲۴ شهریور ماه دفاع کردم از پایان نامه. اما هنوز کارهای تسویه حساب و فارغ التحصیلی را انجام ندادم. میخواستم بپرسم مهلت یک ساله را دارم؟ باید برم تسویه کنم و نامه ببرم که غیبت نخورم؟ چطوریه اوضاع من

 12. سلام اگر لیسانس باشیم و مشمول باشیم و بدلیل سربازی برادر، سربازی خود را عقب بندازیم و در این فاصله در مقطع ارشد قبول شویم آیا معافیت تحصیلی صادر می شود؟

  1. سلام . بله شما میتوانید از معافیت همزمان دو برادر استفاده کنید و اگر دانشگاه پذیرفته شدید از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 13. با سلام، بنده متولد فروردین ۸۱ هستم و خرداد ۹۹ دیپلم تجربی گرفتم.سال ۹۹ کنکور دادم در دانشگاه قبول نشدم.سال ۱۴۰۰ یعنی امسال در پرستاری روزانه پذیرفته شدم.اما قصد ثبت نام ندارم. می‌خواهم در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم تا معافیت تحصیلی بگیرم برای کنکور سال بعد.اگر سال ۱۴۰۱ در دانشگاه آزادپذیرفته شوم باید از دانشگاه پیام نور انصراف بدهم. آیا می توانم معافیت تحصیلی(به عنوان دانشجو دانشگاه آزاد) بگیرم با توجه به اینکه پرستاری ثبت نام نکردم و قرار است سال آینده از پیام نور به عنوان دانشجو انصراف بدهم؟ سپاس.

  1. سلام . شما در طول تحصیلات دانشگاهی اجازه دارید صرفا یکبار انصراف داده و با پذیرش در رشته دیگری امجددا از معافیت تحصیلی استفاده کنید

 14. با سلام و درود
  من ورودی ۹۷ کارشناسی هستم بعد تیر ۱۴۰۱ احتمالا فارغ التحصیل بشم میخواستم بدونم اگه من کنکور ارشد امسالم رو که حالا چه بهداشت باشه برای روانشناسی و چه وزارت علوم باشه یعنی دو تا کنکور رو امسال نتونستم نتیجه بگیرم میتونم برای کنکور ارشد ۱۴۰۲ اقدام کنم ، یعنی شامل معافیت یک ساله برای شرکت دوباره توی ارشد میتونم باشم ؟
  با تشکر

  1. سلام . بعد از پایان تحصیلات یک سال فرصت دارید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید پیش از به اتمام رسیدن دوره یکساله یا باید در مقاطع بالاتر پذیرفته شوید یه خودتان را برای اعزام به خدمت معرفی کنید.

 15. سلام خرداد ۹۹دیپلم گرفته ام و در برگه معافیت دانش آموزی تاریخ پایان معافیت ۱۴۰۰/۹ (طبق تاریخ تولد ثبت شده ). کنکور ۱۴۰۰ ورودی بهمن قبول شده ام .آیا باید درخواست اعزام به خدمت بدهم (چه زمانی در خواست اعزام بدهم ؟) یا با توجه به تاریخ قبولی مشمول معافیت تحصیلی می شوم ؟دانشگاه می گوید تا بهمن دانشجوی ما نیستی و صرفا ثبت نام مشروط کرده ای ؟

  1. سلام. با کارنامه پذیرش دانشگاه و سایر مدارک به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنید و درخواست تمدید معافیت تحصیلی خود را ثبت کنید

 16. سلام تشکر میکنم از محتوای مفیدتان
  بنده سال ۹۹ بعد از فارغ الاتحصیل شدن از مدرسه معافیت دانش اموزی گرفتم که تاریخ اتمام آن ۲۵مرداد۱۴۰۱٫ هست و الان قصد ثبت نام در دانشگاه ازاد رشته بدون ازمون مقطع کاردانی ناپیوسته دارم میخواستم بدونم ایا نیازه که با مراجعه به پلیس +۱۰ درخواست معافیت دانشجویی بدم? و اینکارو قبل ثبت نام باید انجام بدم?

  پیشاپیش تشکر میکنم از راهنمایی شما

  1. سلام . الان با برکه معافیت تحصیلی میتوانید در دانشگاه ثبت نام کنید و بعد با گرفتن گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه و مراجعه به دفاتر خدمات انتظامی (پلیس +۱۰) معافیت تحصیلی خود را تمدید کنید .

 17. سلام وقت بخیر

  من فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته (۱۴۰۰/۶/۳۱) هستم. متولد ۷۶/۳/۳۰ ، آغار دوره کارشناسی مهر ۹۵ و آخرین نمره مقطع کارشناسی مرداد ۱۴۰۰ ثبت شده است.
  خواستم بدونم آیا در صورت قبولی در کنکور کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ ،معافیت تحصیلی به من تعلق خواهد گرفت یا خیر ؟

  سپاسگزارم، موفق باشید.

  1. سلام شما به مدت یکسال بعد از اتمام دوره کارشناسی معافیت تحصیلی دارید و تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت شامل تون میشه ولی تا نتایج قطعی انتخاب رشته ارشد تو شهریور صادر شد دوباره میتونید از معافیت تحصیلی استفاده کنید و مدت زمان معافیت تحصیلی ارشد ۳ سال هست

 18. سلام وقت به خیر
  بنده سال ۹۴ وارد دوره کارشناسی شدم و ۸ ترمه تموم کردم بلافاصله سال ۹۸ وارد مقطع ارشد شدم
  اگر من بعد از ۶ ترم و در شهریور ۱۴۰۱ فارغ التحصیل بشم تا چه زمانی معافیت دارم ؟؟
  یک سال بعد از تحصیل (شهریور ۱۴۰۲) یا اینکه معافیت من در شهریور ۱۴۰۱ به پایان میرسه؟
  با تشکر

  1. سلام در شهریور سال ۱۴۰۲ تمام میشه چون ارشد ۲ سال هست شما می تونید ۳ سال از معافیت تحصیلی استفاده کنید

 19. سلام تعداد دفعات صدور معافیت تحصیلی برای یک شخص چه تعداد هستش؟ و اینک بنده مقطع ارشدم تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۵ تموم میش اگر بخوام برای دکترا خارج از کشور برای دو سال دیگ اغدام کنم چون تازه از تاریخ ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ اشتغال به تحصیلم شروع میشه و بین این دو مقطع یک و نیم سال فاصله نیاز دارم. برای رفع مشکل سربازی در این فاصله چ پیشنهادی میدهید؟ ( بنده تا حالا در در دو مقطع قبلی انصراف از تحصیل نداشتم)

  1. سلام بعد از یکسال می تونید یک دانشگاه ثبت نام کنید برای دکترا و با معافیت از ایران برید

  2. با سلام و خسته نباشید.
   من دانشجوی پیام نور بودم و امسال فرهنگیان قبول شدم و متوجه شدم که باید از پیام نور انصراف میدادم که دادم اکنون برای گرفتن معافیت تحصیلی برای من مشکلی در صدور معافیت پیش خواهد آمد؟

   1. سلام . در صورت ثبت انصراف از دانشگاه مجددا معافیت تحصیلی صادر میشود توجه داشته باشید که امکان استفاده از انصراف تنها یکبار در طول تحصیل وجود دارد.

  1. سلام هر چقدر که مشغول به تحصیل باشند
   برای یک مقطع نهایتا دو بار معافیت تحصیلی صادر می شود به شرط اینکه از آن مقطع فارغ التحصیل نشده باشید.

 20. سلام ببخشید درسته میگن کسی که مثلا خرداد فارغ التحصیل بشه دانشگاه تا شهریور سال بعدش معافه یعنی یه سال و سه ماه تا وضعیت کنکورش مشخص بشه ؟

 21. با عرض سلام و احترام خدمت شما بنده دانشجو مهندسی کامپیوتر آزاد کارشماسی هستم ببخشید بنده خرداد ۱۴۰۱ هشت ترمه انشالله اگه خدا بخواد فارغ التحصیل میشم یه سوال داشتم آیا من میتوانم کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ شرکت کنم ؟ بدین علت میپرسم که بنده پس از فارغ شدن تا خرداد ۱۴۰۲ معافیت دارم (یک سال) و نتایج کنکور شهریور می آید یعنی موقعی که من دو ماه از فارغ تحصیل شدنم میگذرد ممنون میشم پاسخ سوالم را بدهید و یک سوال دیگه بنده ایا میتوانم در کنکور اردیبهشت ۱۴۰۱ (ترم ۸ که مشغول تحصیل هستم) که هنوز فارغ نشدم هم کنکور بدم و در کل مشکلی نیست در کنکور شرکت کردن ؟چه در سال ۱۴۰۱ چه در سال ۱۴۰۲ با تشکر از شما

  1. سلام مشکلی ندارید برای ۱۴۰۱ باید تا شهریور فارغ التحصیل بشید
   برای ۱۴۰۲ هم مشکلی ندارید

 22. سلام
  ورودی ۹۵ کارشناسی پیوسته ام
  نیمسال اول ۱۴۰۰_۱۴۰۱ را از کمسیون سنوات ارفاقی گرفتم
  اگر فارغ التحصیل بشم(۱۱ ترمه)؛ از مهلت یکساله معرفی برخوردارم؟
  میتونم کنکور ارشد ۱۴۰۱ را شرکت کنم؟

  1. سلام خیر شما امکان استفاده از مهلت یکساله ندارید برای اطمینان می توانید از پلیس +۱۰ کد سخا دریافت کنید و از طریق سایت services.epolice.ir وضعیت معایت خود را چک بکنید.

 23. سلام من متولد ۸۱م سال۹۹ دیپلم گرفتم ولی نتونستم قبل دیپلم برگه معافیت بگیرم خواستم بدونم معافیت یکساله شامل من میشه؟!
  بدون برگه معافیت میتونم دانشگاه ثبت نام کنم یا نه؟!

  1. به طور قانونی شما شامل معافیت تحصیلی دانش آموزی می شوید از مدرسه نامه اشتغال به تحصیل بگیرید و به پلیس +۱۰ مراجعه کنید تا برگه معافیت برای شما صادر شود. کد سخا برای مراجعات بعدی بگیرید.

 24. سلام وقتتون بخیر باش
  یه سوال داشتم من ۲۲ مهر معافیتم تموم میشه و تقریبا آخرای مهر هم نتیجه دانشگاه ارشدم میاد میخواستم بدونم که میتونم زمانی که نتایج اومد درخواست معافیت تحصیلی بدم؟؟

  1. سلام شما ب۲۳ مهر دفترچه رو پست کنید خود به خود روند جواب دادن به دفترچه و برگ سبز یک ماه طول میکشه بعد اگر قبول شدید دیگه معافیت تحصیلی شامل تون میشه

  2. سلام من متولد ۷۹ و میخوام دانشگاه ثبت نام کنم کارشناسی پیوسته یعنی ورودی مهر بعد دیپلم نقشه برداریمم شهریور اومده بخاطر کرونا همه چیش عقب افتاد الانم قصد ندارم برم خدمت واسه ثبت نام به مشکل میخورم یا نه

   1. سلام. با توجه به اینکه سن شما بالای ۲۰ سال است ابتدا باید هر چه سریعتر وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید برای اطلاع از وضعیت نظام وظیفه به دفاتر پلیس +۱۰مراجعه کنید.

  3. سلام من متولد ۷۹ و میخوام دانشگاه ثبت نام کنم کارشناسی پیوسته یعنی ورودی مهر بعد دیپلم نقشه برداریمم شهریور اومده بخاطر کرونا همه چیش عقب افتاد الانم قصد ندارم برم خدمت واسه ثبت نام به مشکل میخورم یا نه
   در ضمن کارای ثبت نام اولیه دانشگاهو انجام دادم

   1. سلام. با توجه به اینکه سن شما بالای ۲۰ سال است ابتدا باید هر چه سریعتر وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید برای اطلاع از وضعیت نظام وظیفه به دفاتر پلیس +۱۰مراجعه کنید.

 25. سلام من ورودی ۹۷ کارشناس ارشد هستم برای دفاع در مهر ۱۴۰۰ آیا معافیعت تحصیلی من تمدید می شود؟

  1. سلام معافیت تخصیلی شما تمدید میشود به شرطی که دانشجو فعال باشید یعنی درس پایان نامه رو در ترم مهر برداشته باشید

 26. سلام وقت بخیر
  بنده دوره کارشناسی را در ده ترم تموم میکنم.آیا میتونم یک سال پشت کنکور بمونم برا ارشد؟

 27. سلام.خدا قوت من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته ورودی مهر ۹۷ هستم و مهلت معافیت تحصیلی من تا۳۱/۶/۱۴۰۰ است. دانشگاه محل تحصیل من به علت شرایط قرمزکرونایی و تعطیلی های مکرر؛ ارائه مدرک من را تا الان عقب انداخته و من هنوز فارغ التحصیل نشدم من اسفند ماه سال ۱۳۹۹ تمامی واحد های تحصیلی خود را پاس کردم و اگر فقط فارغ التحصیلی من چند روز وارد مهر ماه شود من شامل غیبت سربازی میشوم یا نه؟ آیا میتوانم در مقطع ارشد که پذیرفته شده ام ثبت نام کنم که هنوز فقط پیش ثبت نام را انجام دادم و برای ثبت نام حضوری فراخوان داده نشده؟!چه کار باید بکنم؟کاملا گیج شدم.

  1. سلام . با توجه به پایان یافتن زمان معافیت تحصیلی باید خودتان را به نظام وطیفه معرفی کنید. در صورت پذیرفته شدن در مقطع ارشد اگر تا آن زمان غیبت نداشته باشید میتوانید از ایست خدمت استفاده کنید و برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر به دانشگاه بروید.

 28. سلام و عرض ادب
  من دانشجوی ورودی مهر۹۷ کارشناسی پیوسته پیام نور هستم و برای ترم ۷ مهر۱۴۰۰ انتخاب واحد کردم
  بنده میخوام در کنکور ۱۴۰۱تجربی شرکت کنم،اگر رشته های کارشناسی پیوسته(پرستاری و فیزیوتراپی و…)و یا دکترای پیوسته(پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی)قبول بشم ایا مشکلی برام پیش میاد؟
  معافیت تحصیلی که در دوران کارشناسی پیام نور استفاده کردم در صورت انصراف ایا از صفر برام معافیت در رشته و مقطع جدید صادر میشه؟منظورم اینه اگر پزشکی قبول بشم چون دکترای پیوسته ۸سال معافیت داره من در این حالت ۳/۵الی۴سال از معافیت تحصیلیم رو از اون ۸ سال کسر میکنن؟ممنون میشم جواب بدید
  در ضمن ۲۲سالمه و قبلا انصراف ندادم

  1. سلام. در صورت پذیرفته شدن در رشته های کارشناسی امکان استفاده مجدد از معافیت تحصیلی وجود ندارد.
   سلام. معافیت تحصیلی در همان مقطع در رشته جدید به شرطی صادر می شود که شما فارغ التحصیل نشده باشید. یعنی شما باید از رشته ای که الان هستید انصراف بدهید و در دانشگاه جدید ثبت نام کنید در این صورت می توانید از معافیت تحصیلی در همان مقطع دوباره استفاده کنید.

  1. سلام. می-توانید از طریق سایت نظام وظیفه به آدرس vazifeh.police.ir اطلاعات مربوط به معافیت تحصیلی خود راپیگیری کنید.

 29. سلام وقت بخیر – مهر ۹۷ پیام نور کارشناسی ثبت نام کردم ( جهت معافیت تحصیلی) و تو این سالها انتخاب واحد کردم اما مراجعه ای نکردم البته بهمن ماه رفته بودم دانشگاه ببینم اوضاع چطور
  کنکور سراسری ۱۴۰۰ رتبه ۴۵۰۰ شدم و حالا میخوام برای کنکور ۱۴۰۱ بمونم با توجه به اینکه از پلیس بعلاوه ده استعلام گرفتم و شهریور ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم
  به نظر شما می توانم پشت کنکور بمونم ؟ یا برم دفترچه پست کنم متاسفانه انتخاب رشته برا کنکور سراسری هم نکردم ک ی رشته ای برم ممنون میشم جواب بدید !!!!

  1. سلام. برای استفاده مجدد از معافیت تحصیلی یا باد در مقطع بالاتر پذیرفته شوید یا پیش از رسیدن به زمان ارفاق معافیت از دانشگاه انصراف داده و در همان مقطع در رشته یا دانشگاه دیگری مشغول شوید.

 30. سلام من ۹ مهر ۹۹ فارغ التحصیل شدم و تا ۹ مهر ۱۴۰۰ معافیت دارم . کنکور ارشد شرکت کردم و قطعا میرم دانشگاه. الان باید اعزام به خدمت بگیرم تا غیبت نخورم و اگر تا اومدن نتایج قطعی موعد اعزام به خدمتم هم برسه باید تمدید بزنم درسته ؟ مشکل من اینه که دانشگاهی که احتمالا قبول میشم پذیرشش از بهمنه. حالا تا پذیرش بهمن باید برم خدمت و دیگه تمدید نمیکنن چون نهایتا دوماه تمدید میشه یا اینکه تمدید میکنن با توجه به اینکه قطعی قبول‌میشم ؟

  1. سلام. اگر تا قبل از اعلام نتایج موعد معافیت شما به پایان می‌رسد باید مراحل اعزام به خدمت را انجام دهید اما اگر پیش از به پایان امدن معافیت نتاژج دانشگاه اعلام شود و شما پذیرفته شده باشد (حتی برای ورودی بهمن ماه) میتوانید برای تمدید معافیت تحصیلی اقدام کنید توجه داشته باشید که برای دریافت معافیت تحصیلی باید فاقد غیبت سربازی باشید.

 31. با سلام
  بنده متولد خرداد ۱۳۸۰ هستم و در سال ۱۳۹۸ دیپلم گرفتم و اولین کنکورم رو شرکت کردم
  سال ۱۳۹۹ دومین کنکوری بود که دادم و نتیجه ای حاصل نشد برای اینکه بتونم در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم در رشته برق دانشگاه آزاد (ورودی ۹۹) ثبت نام کردم و دوترم مرخصی گرفتم و تاکنون هیچ انتخاب واحدی نداشتم!
  دوسوال داشتم لطف کنید راهنماییم کنید؟
  اول اینکه آیا راهی هست که من بتوتم بدون شرکت در دانشگاه و انتخاب واحد برای کنکور۱۴۰۱ بخونم؟

  دوم اینکه اگر بخوام از رشته برق به رشته حسابداری تغییر رشته بدم این موضوع شامل انصراف میشه؟
  تشکر

  1. سلام. برای تمدید معافیت تحصیلی نیاز به گواهی اشتغال به تحصیل دارید و این گواهی تنها در صورت انتخاب واحد به شما داده میشود .
   تغییر رشته شامل انصراف از تحصیل نمیشود و شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی تنها میتوانید ۵ سال از معافیت استفاده کنید.

 32. سلام
  ببخشید من مهر سال ۹۷ کارشناسی ارشد قبول شدم. الان زمان دفاعمه و فارغ التحصیل میشم.
  دانشگاه گفته باید برین نظام وظیفه و اونجا تمدید کنید معافیتتون رو. میخواستم بدونم اگر تمدید نشه باید بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی درخواست اعزام بدم؟؟
  و اگر تمدید کنم آیا به طور کامل تا یکسال فرصت خواهم داشت یا اینکه باید پس از اتمام درس سریعتر به سربازی برم؟

  1. سلام. چنانچه معافیت تحصیلی شما تمدید نشود مشمول شناخته میشوید و باید هر چه سریع تر برای تعیین تکلیف وضعیت نظام وظیفه خود اقدامات لازم را انجام دهید.

 33. سلام
  ببخشید من مهر سال ۹۷ کارشناسی ارشد قبول شدم. الان زمان دفاعمه و فارغ التحصیل میشم.
  دانشگاه گفته باید برین نظام وظیفه و اونجا تمدید کنید معافیتتون رو. میخواستم بدونم اگر تمدید نشه باید بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی درخواست اعزام بدم؟؟
  و اگر تمدید کنم آیا به طور کامل تا یکسال فرصت خواهم داشت یا اینکه باید پس از اتمام درس سریعتر به سربازی برم؟

  1. سلام. چنانچه معافیت تحصیلی شما تمدید نشود مشمول شناخته میشوید و باید هر چه سریع تر برای تعیین تکلیف وضعیت نظام وظیفه خود اقدامات لازم را انجام دهید.

 34. سلام
  خسته نباشید
  ترم ۸ ارشد ( ترم دوم سنوات ارفاقی) تاریخ فراغت از تحصیلش کی میشه؟ ۳۰ خرداد یا ۳۰ شهریور ؟

 35. سلام وقت بخیر من در حال حاظر سرباز هستم و تا یک آبان کارت پایان خدمتم به دستم میرسه ایا امکان ثبت نام در دانشگاه ازاد برای من وجود داره؟یعنی اینکه کارت پایان خدمت رو با تاخیر یک ماهه ارائه بدم؟ خیلی ممنون از توجه شما

 36. سلام من دوسال پیام نور بودم واحدی پاس نکرده بودم و انصراف دادم مهلتم تا ۳۱شهریوره پیام نور انتخاب رشته کردم اگ اخر شهریور اومد میتونم برم؟ توضیح میدید لطفا

  1. سلام . بله در صورتی که وارد دوره غیبت نمی شوید می توانید در دانشگاه جدید ثبت نام کنید.

 37. سلام من دانشجوی انصرافی هستم اولین انصرافم و مهلتم تا ۳۱شهریوره انتخاب رشته کردم براساس سوابق پیام نور اگ قبول شدم میتونم برم دانشگا نتایج آخر شهریور میاد اگه دیرتر اومر چی باز تمدید میکنن؟

  1. سلام . دانشجویان مشمول خدمت وظیفه یکبار در طول تحصیل مجاز به انصراف بوده و می‌توانند پس از انصراف و پذیرفته شدن در دانشگاه به شرطی که وارد غیبت دوره سربازی نشده باشند مجدداً از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

 38. سلام. من سال ۹۶ دانشگاه پیام نور رفتم.
  و پنج سال گفتن که معافیت تحصیلی بهم دادن.
  یک ترم مرخصی گرفتم و واحدهایی رو هم پاس کردم.
  ولی هنوز لیسانس نگرفتم.
  خواستم بپرسم اینکه بتونم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم باید چیکار کنم؟

 39. سلام وقتتون به خیر
  من دانشجوی دانشگاه فرهنگیان هستم . سال بعد دانشگاهم تموم میشه می خواستم بدونم اگه کنکور سال بعد ثبت نام کنم و در یکی از سه رشته پزشکی,دندانپزشکی یا دارو سازی قبول بشم و از آموزش و پرورش انصراف بدم مشکلی از لحاظ سربازی خواهم داشت یا نه؟
  قبلا از یک نفر پرسیدم ایشون گفتن اگر توی رشته های دکتری(دندان یا پزشکی) قبول بشی میتونی بازم از معافیت سربازی استفاده کنی می خواستم بدونم نظر شما چیه؟
  ممنون میشم جواب بدین

 40. سلام وقت بخیر ممنون میشم جواب بدید
  من دانش اموز نظام جدیدم سال۹۸_۱۳۹۹درسم تموم شد اما یه درسم پاس نشد رفتم بزرگسالان و تازه خرداد۱۴۰۰دیپلمم گرفتم سال ۹۹هم کنکور شرکت کردم کنکور ۱۴۰۰هم شرکت کردم
  و معافیت تحصیلیم تو برگه معافیت تا ۱۴۰۰/۰۷/۰۴ است باتوجه به اینکه نتایج ازمون اخر شهریور من باید چیکار بکنم؟ میشه راهنمایی بکنید ممنون

  1. سلام. حتما مراجعه کنید به پلیس +۱۰ تا مشمول غیبت نشوید و تمدید معافیت تحصیلی را درخواست کنید. درصورت عدم موافقت باید دفترچه اعزام به خدمت را پست کنید و بعد از قبولی دانشگاه از ایست خدمت سربازی استفاده بکنید.

 41. سلام من متولد ۴/۴/۸۱ هستم سال ۹۹ دیپلم گرفتم کنکور ندادم امسال کنکور شرکت کردم اگر در دانشگاه پیام نور ویا آزاد یا غیرانتفاعی قبول بشم میتونم مرخصی از دانشگاه بگیرم میتونم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم مشکل سربازی پیش نمیاد

  1. سلام. مرخصی ترم اول دانشگاه آزاد و پیام نور امکان پذیر نیست (مگر در شرایط خاص ) و از ترم دوم به بعد می توانید مرخصی دریافت کنید. همچنین پس از یکسال در صورت انصراف از دانشگاه باید جریمه بپردازید . جزئیات بیشتر را لطفا از طریق تماس با مشاوران ما پیگیری کنید

 42. سلام، خسته نباشید
  من متولد مرداد ۸۱ هستم، شهریور ۹۹ دیپیلم گرفتم، سال ۹۹ و ۱۴۰۰ هم کنکور دادم، امسال میخوام برم دانشگاه، آیا غیبت خوردم یا تا شهریور ۱۴۰۰ معاف هستم؟ و برای اینکه بعدش غیبت نخوردم باید دفترچه پست بعد برای دانشگاه ایست بزنم ؟در ضمن معافیت تحصیلی هم از مدرسه نگرفتم

 43. سلام.من متولد۱۳۸۱/۴/۱۲هستم.سال ۹۹دیپلمم روگرفتم .بدون افتادن در درسی.درکنکورهای ۹۹و۱۴۰۰شرکت کردم وبه دلایلی نتونستم قبول شم.الان برای سال ۱۴۰۱میخونم .معافیت تحصیلی گرفتم ودر اون نوشته تا۱۴۰۱/۴/۱۲معافیت داری ودر این تاریخ هم من ۲۰ساله میشم. .میخواستم بپرسم من برای این که سربازی مشکلی ایجاد نکنه برای کنکورم چه اقدامی باید انجام دهم؟ ممنون میشم جواب بدین.

  1. سلام تاریخ بهمن ماه امسال توی یکی از کد رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور یا ازاد ثبت نام بکنید تا معافیت تحصیلی بگیرید بعد برا کنکور مطالعه کنید این شرایط راحت تره

  2. دوست عزیز تا قبل از پایان مهر ماه ۱۴۰۰ حتما به پلیس ۱۰ مراجعه کن.اون معافیت تا ۱۴۰۱ معنی دیگه داره اشتباه نکن.

 44. سلام خسته نباشید من سال ۹۹ فارغ التحصیل شدم و معافیت به دلیل کرونا و بسته شدن مراکز نتوانستم بگیرم.و پشت کنکور بودم الان میتوانم دانشگاه برم؟

   1. از طریق پلیس +۱۰اقدام کنید و یا اینکه می توانید وارد سایت services.epolice.ir بشوید. البته باید قبل از آن کد سخا خود را از پلیس+۱۰ دریافت کنید

 45. سلام یک جای متن اشکال داره گفتین در صورت انصراف نمیشه وارد رشته دیگه شد که دقیقا میشه و یکبار هر فرد فرصت انصراف از رشته مد نظر و ثبت نام در رشته جدید رو داره البته نباید فاصله انصراف و ثبت نام جدید بیشتر از یکسال باشه
  لطفا اصلاح نمایید

 46. سلام من کنکوری ۱۴۰۰هستم اگر امسال نروم دانشگاه و سال دیگ کنکور بدم معافیت تحصلی تمدید میشود یا خیر

  1. سلام اگر سن شما نزدیک به مشمولیت است میتوانید دردانشگاه های بدون کنکور آزاد پیام نور علمی کاربردی ثبت نام نماییدوبعد برای کنکور سال آینده ثبت نام کنید

 47. سلام. من ۱۳۹۹/۶/۲۹ مقطع ارشد دفاع کردم و تا ۱۴۰۰/۶/۲۹مهلت دارم که اقدام کنم برای اعزام به خدمت، امکانش هست تاریخ اعزام من رو برای بعد از تاریخ ۱۴۰۰/۶/۲۹ بزنن؟ یعنی مثلا ۱ آبان.

 48. سلام وقت بخیر.من بهمن۹۹از دانشگاه انصراف دادم و کنکور شرکت کردم و نتیجه دلخواه بدست نیاوردم.ایا راهی هست که این یک سال وقتی که برای تعیین تکلیف کردن وقت دارمو برای مدتی تمدید کنم تا تو کنکور۱۴۰۱شرکت کنم لطف جوابمو بدید .ممنونم

  1. سلام شما از تاریخ انصراف خود به مدت یک سال زمان دارید وضعیت خود را به نظام وظیفه معرفی کنید شما تا بهمن ۱۴۰۱زمان دارید.

 49. وقت عالی بخیر
  من اگر تو رشته ای قبول شم میتونم برم خدمت سربازی و بعد از اتمام سربازی (کمتر از دو سال) دوباره برگردم و در همون رشته ی قبولیم تحصیل کنم ؟ یا مجددا باید کنکور بدم؟
  متشکرم از پاسختون

  1. سلام بله درطول خدمت سربازی ایست خدمتی می‌خورید ومیتوانید ادامه تحصیل بدهید

 50. سلام خسته نباشید من دانشجوی مقطع کارشناسی نیمه پیوسته رشته عمران ورودی سال ۹۶ هستم ۸ترم از تحصیل من گذشته و من قصد انصراف و تغییر رشته دارم خواستم بدونم مهلت معافیت تحصیلی من تموم شده و یا میتونم انصراف بدم؟ممنون میشم اگه جواب بدید!

  1. سلام
   شما درصورتی که تاریخ معافیت تحصیلی پایان نیابد میتوانید تنها یک بار درطول دوران تحصیلی انصراف دهید

 51. سلام وقتتون بخیر.
  من تازه لیسانس زیست شناسی گرفتم میخواستم ارشدم رو مدیریت بخونم ، خواستم ببینم بعد تموم کردن ارشد من تو استخدامی ها دیگه نمیتونم از مدرک کارشناسیم استفاده کنم؟ یا میتونم هم از مدرک لیسانسم استفاده کنم هم مال ارشد؟

 52. سلام وقت بخیر
  معافیت من تو آبان تموم میشه اگه من دی برم دانشگاه ثبت نام کنم میتونم معافیت بگیرم یا باید چیکار کنم

  1. سلام نتایج کنکور که منتشر شد میتوانید از دانشگاه برگه معافیت را بگیرید و در نیم سال دوم پذیرش شوید

 53. سلام خسته نباشید بنده متولد ۷۵ و ورودی ۹۴ هستم و در تاریخ ۹۹/۱۱/۳۰ فارغ التحصیل کارشناسی شدم اگر بخوام در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم میتونم بعد از پست دفترچه چند ماهی از اعزام رو به تعویق بندازم از سنوات ارفاقی فقط یک ترم استفاده کردم ممنون میشم پاسخ بدید باتشکر

  1. سلام شما بعد از فراغت از تحصیل تنهایک سال زمان دارید وضعیت خودرا برای نظام وظیفه مشخص کنید اگر درحین خدمت میخواهیدادامه تحصیل دهید میتوانید از دانشگاه های بدون کنکور استفاده نمایید

 54. سلام من سال۹۹ سال دوازدهم بودم و در امتحانات خرداد شرکت کردم و در اونجا دو تا تجدید داشتم و واسه تجدید ها که ثبت نام کردم و خرداد ۱۴۰۰ امسال قبول شدم و به واسطه تجدید ها تا سال دیگه ۱۶/۲/۱۴۰۱ معافم الان خواستم ببینم میتونم سال دیگه کنکور شرکت کنم و اینم بگم دو بار کنکور شرکت کردم می‌خوام بدونم تا زمان کنکور که تقریبا میشه تیر ۱۴۰۱ میتونم شرکت کنم برای بار سوم؟با تشکر از سایت خوبتون.

 55. سلام و وقت به خیر
  بنده ورودی مهر ۹۸ در مقطع ارشد هستم و در حال حاظر در حال تحصیل هستم
  اگر بهمن ۱۴۰۰ فارغ التحصیل بشم تا یک سال بعد یعنی بهمن ۱۴۰۱ معافیت دارم یا تا شهریور ۱۴۰۱؟؟

 56. سلام. من امسال کارشناسی در شهریور فارغ التحصیل میشم . آیا میتونم ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم؟ اگر مهلت یک ساله من قبل از اعلام نتایج و ثبت نام دانشگاه تموم بشه چه کاری باید انجام بدم ؟

  1. سلام در صورتی که کارشناسی خود را در زمان مقرر تمام کرده باشید بله میتونید.

 57. سلام خسته نباشید،بنده دانشجوی دانشگاه پیام نورم ورودی ۹۶ دو ترم اول مرخصی گرفتم بعد اون تو ۶ ترم عادی و یک ترم تابستانی ۱۲۰ واحد از ۱۴۰ واحد رو پاس کردم من الان سنوات معافیت ۵ ساله ام تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ هستش خواستم بدونم من میتونم انصراف بدم و مدرک معادل نگیرم؟ و در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟؟اگه جواب مثبته بنظرتون بهترین زمان واسه انصراف بنده چه زمانیه؟؟

  1. سلام اگر شما در مهلت سنوات ارفاقی درستون رو تموم کنین اره، یکسال مهلت معرفی رو دارین
   ولی اگر سنوات ارفاقی شما تموم بشه و نتونین فارغ التحصیل بشین ، وارد مهلت یکساله معرفی میشین
   در طول دوران معافیت تحصیلی تنها یک بار مجاز به انصراف دادن هستید

 58. سلام،
  ببخشید من دانشجوی دکتری دامپزشکی ورودی ۹۹ هستم، یعنی تازه ترم دومم تموم شده،
  من قصد دارم انصراف بدم و توی کنکور سراسری ۱۴۰۱ شرکت کنم و قصدم اینه که رشته دندانپزشکی رو انتخاب کنم.
  سوالی که دارم اینه که آیا می تونم سال آینده برای دندانپزشکی هم معافیت تحصیلی بگیرم، چون هم دامپزشکی مقطعش دکتری س و هم دندان پزشکی ؟

 59. سلام بنده متولد مهر ۱۳۸۰ هستم سال ۹۹ کنکور دادم و قبول نشدم امسال یعنی سال ۱۴۰۰ بعلت بیماری نتوانستم سر جلسه کنکور حاضر شوم و قصد دارم یک سال دیگه یعنی ۱۴۰۱ هم در کنکور شرکت کنم یعنی سومین کنکور خود را بدهم . برای معافیت چه اقدامی باید انجام بدم که بتوانم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟ خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام شما بعداز فراغت تحصیل تنها یک سال زمان دارید وضعیت تحصیلی خود را به نظام وظیفه معرفی نمایید

 60. سلام وقت بخیر
  من ٢۶/٣/١۴٠٠ فارغ التحصیل کارشناسی شدم
  میخواستم برم خدمت، فرمهارو پر کردم واکسنم زدم ولی پروندم پزشکی شده( نهایتا معاف از رزم بشم) ولی دفترچه رو پست نکردم، میخوام بدونم معافیت تحصیلیمو هنوز دارم یا سوخت شده؟
  یا میتونم هرموقع که خواستم دفترچمو پست کنم؟

  1. شما بعداز فراغت تحصیل تنها یک سال زمان دارید وضعیت تحصیلی خود را به نظام وظیفه مشخص نمایید

 61. با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده متولد ۷۵ و ورودی سال ۹۴ دانشگاه ازاد هستم و در بهمن ۹۹ فارغ التحصیل شدم میخواستم بپرسم اگر در ارشد ۱۴۰۰ قبول نشم میتونم ارشد ۱۴۰۱ مجدد شرکت کنم ممنون میشم پاسخ بدید باتشکر

  1. سلام شما بعداز فراغت تحصیل تنها یک سال زمان دارید وضعیت تحصیلی خود را به نظام وظیفه معرفی نمایید بله میتوانید

 62. سلام ورودی دانشگاه ۹۶بودم
  ۲۰تیر ۱۴۰۰ مدرک معادل کاردانی گرفتم.
  میتونم کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد شرکت کنم؟
  آیا نظام وظیفه معافیت تحصیلی رو صادر میکنه؟

  1. سلام بله میتوانید شرکت کنید ونظام وظیفه برای شما معافیت صادر می‌کند

 63. با سلام من سال ۹۹ فارغ التحصیل دیپلم شدم و متولد ۸۱٫۳ هستم . سال ۹۹ کنکور دادم ولی ثبت نام نکردم. معافیت تحصیلی هم نگرفتم. آیا متیونم امسال در ورودی مهر در دانشگاه ثبت نام کنم و از معافیت تحصیلی دانشگاه استفاده کنم؟

  1. سلام شما بعداز فراغت تحصیل تنها یک سال زمان دارید وضعیت تحصیلی خود را به نظام وظیفه مشخص کنید بهتراست به پلیس به اضافه ده مراجعه نمایید وزمان دقیق خدمت رامشخص کنید

 64. سلام خسته نباشید ببخشید من۹۹/۵/۳۱ فارغ التحصیل کارشناسی عمران شدم حالا۱۴۰۰/۵/۸ کنکور کارشناسی ارشد دارم میخواستم بدونم: ۲۲ روز دیگه که غیبت میخورم واسه سربازی به علت اینکه یک سالم میشه.
  من چیکار کنم الان تا وقتی که نتیجه های کنکور بیاد؟
  شاید هم اصلا دانشگاه قبول نشدم خواستم برم خدمت آیا معافیت ای زمینه داره که برم دنبالش و یا اینکه
  آیا اول برج ۶ ثبت نام کنم و معرفی کنم خودمو اما در حال خدمت نباشم فقط ثبت نام کنم برای خدمت بازم غیبت شامل میشه اون دو ماه بعد واسه اعزام به اموزشی

  1. سلام شما باید سر تاریخ معین دفترچه راپست کنید که غیبت نخورید اگر قبول نشدید که باید به سربازی بروید ولی اگر قبول شدید ایست خدمتی می‌خورید وادامه تحصیل میپردازید.

 65. سلام وقت بخیر و خسته نباشید.
  بنده فارغ التحصیل کارشناسی هستم که در تاریخ ۹۹/۱۱/۳۰ فارغ التحصیل شدم و معافیت تحصیلی من تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ هستش. من کنکور کارشناسی ارشد میخام شرکت کنم خواستم بدونم اگه جواب کنکور دیر بیاد و من اصلا نتونم توی این مدت دانشگاه برای کارشناسی ارشد ثبت نام کنم. چه اتفاقی رخ میده و مشمول به خدمت میشم یا خیر ؟

  1. سلام اگر نتایج را زدند وقبول شدید ایست خدمتی می‌خورید و ادامه تحصیل می‌دهید درغیر این صورت باید به سربازی بروید.

 66. سلام خسته نباشید . من دانشجوی پیام نور هستم و تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم .و میخوام سال ۱۴۰۱ کنکور سراسری رشته تجربی شرکت کنم . آیا در صورت قبولی میتونم دوباره تحصیل کنم ؟؟ ممنون از راهنماییتون 🌷

  1. سلام اگر شما خدمت سربازی نرفته باشید، در صورتی که مدرک کارشناسی خود را دریافت کنید، مجاز به شرکت مجدد در کنکور سراسری نمی باشید و معمولا فقط می توانید برای مقطع بالاتر (کارشناسی ارشد)، اقدام به ثبت نام نمایید

  2. سلام من سال دوممه که پشت کنکورم . ۲۰ سالم پرشده . دوتا تجدیدی دارم یعنی موفق به اخذ دیپلم نشدم هنوز . دانشگاه پیام نور گفتن بدون دیپلم ثبت نامم نمیکنن . راهی نداره الان من خدمت نرم؟ دانشگاه ازاد بدون دیپلم ثبت نامم میکنه چون میخام خدمت نرم و بمونم واسه کنکور ۴۰۱. چکار باید کنم؟

   1. سلام. خیر سنوات تحصیلی مجاز شما به پایان رسیده و امکان استفاده مجدد از معافیت تحصیلی را ندارید .
    برای ثبت نام در دانشگاه ارایه مدرک دیپلم الزامی است.

 67. سلام خسته نباشید
  میخواستم بپرسم معافیت فارغ التحصیلی از دبیرستان (که تا یک سال بعد از پایان تحصیل در دبیرستان هست) ربطی به معافیت فارغ التحصیلی در مقطع لیسانس داره ؟
  ینی من که یک سال پشت کنکور موندم و بعد وارد دانشگاه شدم ، بعد از فارغ التحصیلی از مقطع لیسانس ، هنوز یک سال فرصت دارم ؟ (در زمان مقرر ینی ۸ ترمه تموم کردم دانشگاه رو)
  ممنون

  1. سلام بعداز هر فارغ التحصیلی شما یک سال مهلت دارید تا وضعیت خودتون رو مشخص کنید.

 68. سلام وقت بخیر
  من ۳۰ بهمن ۹۹ فارغ التحصیل شدم
  خواستم بدونم میشه ۱۴۰۱ کنکور ارشد شرکت کنم؟
  شرایطش چیه چجوری میشه؟تکلیف خدمت چی میشه
  ممنون میشم جواب بدین.

  1. سلام بعداز فارغ التحصیلی شما یک سال زمان دارید تا وضعیت خود را مشخص کنید

 69. سلام خسته نباشید متولد ۷۵ و ورودی ۹۵ هستم در مقطع کارشناسی. الان ترم ده هستم و شهریور دفاعم هست ینی شهریور ۱۴۰۰ در ترم ۱۰ فارق التحصیل میشم. ایا بعدش یکسال معافیت دارم؟و میتونم کنکور ۱۴۰۱ رو شرکت کنم؟ ایا باید اقدامی انجام بدم برای دریافت این معافیت ؟ ممنون

  1. سلام شما میتوانید تا تاریخ اتمام صبر کنید بعد دفترچه روپست کنید که غیبت نخورید وکنکور بدهید و درصورت قبولی ایست خدمت می‌خورید وبه ادامه تحصیل میپردازید.

 70. با سلام
  من دانشجوی دکتری ترم ۱۲ هستم و یک ترم مرخصی بدون احتساب سنوات دارم، اگر الان از ادامه تحصیل انصراف بدم و از یک دانشگاه خارجی پذیرش داشته باشم میتوانم معافیت تحصیلی بگیرم و اگر شامل معافیت تحصیلی بشوم چند سال تعلق میگیره؟ و اینکه مرخصی بدون احتساب سنوات از تعداد ترم های مجاز تحصیلی کم میکنه؟

  1. سلام شما میتوانید با گذاشتن وثیقه درصورت نداشتن غیبت وتعیین وتکلیف معافیت تحصیلی برای ادامه تحصیل ازکشور خارج شوید برای بررسی بیشتر با مشاوران ماتماس بگیرید

   1. سلام
    بنده.دربهمن ماه ۹۹ در مدرسه آموزش از راه دور دیپلم گرفتم
    اکنون چند سال فرصت دارم برای کنکور وسربازی

 71. باسلام و عرض ادب خسته نباشید
  بنده ورودی ۹۴ هستم و بهمن ۹۹ با تمدید سنوات فارغ التحصیل شدم میخواستم بدونم اگر در کنکور ارشد ۱۴۰۰ قبول نشم میتونم برای ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم؟ یا غیبت میخورم؟ سپاس

  1. سلام شما از بعد از فارغ التحصیلی یک سال زمان دارید وضعیت تحصیلی خود را مشخص کنید درغیر این صورت غیبت میخوریدمیتوانید دردانشگاه های پیام نورادامه تحصیل دهید وانتخاب رشته داشته باشید

 72. سلام
  من تیر ۱۴۰۰ از مقطع کارشناسی فترغ التحصیل شدم میخواستم بدونم میتونم کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 73. سلام وقتتون بخیر من در برگه نظام وظیفه که به دانشگاه بردم از تاریخ۹۷/۶/۱۵تا تاریخ۴۰۰/۶/۳۱موافقت اشتغال به تحصیل شدم و در تاربخ ۳۱برج ۴سال ۹۹ فارغ التحصیل شدم آیا تا۶/۳۱معاف تحصیلیم ؟واینکه حداکثر تا کی کنکور ارشد نتایجش میاد؟

   1. سلام من سال۹۸ دیپلم تجربی(نظام جدید)گرفتم و سال ۹۸ و ۹۹ کنکور شرکت کردم ولی نتیجه لازمو نگرفتم بعد همون سال۹۹ پیام نور کارشناسی سوابق تحصیلی ثبت نام کردم و دو ترم مرخصی گرفتم ولی بازم ۱۴۰۰ نتیجه نگرفتم..الان میخوام تو پیام نور انتخاب واحد کنم تا برای بار چهارم بمونم پشت و کنکور۱۴۰۱ شرکت کنم..مشکلی نداره؟در صورت قبولی چه در مقطع دکترا مثل پزشکی چه مقطع کارشناسی مثل پرستاری و فرهنگیان و…مشکلی از بابت انتخاب رشته ندارم؟ یعنی اگه انصراف اولم باشه و قبل ترم ۱۰ یعنی تو سنوات مجاز باشه و مدرک معادل هم نگرفته باشم میتونم تو هر رشته ای از مقطع دکترا و کارشناسی ثبت نام کنم ؟

  1. سلام وقت بخیر من نامه اعزام دارم برای ۱ آبان ۱۴۰۰ اما مبخوام کنکور ارشد بدم که همون حوالی نتیجه نهایی میاد میخواستم بدونم با وجود برگه سبز اگر قبول بشم میتونم ادامه تحصیل بدم ؟ و اینکه امکان عقب انداختن خدمت ۱ ماه هست ؟

   1. سلام شما میتوانیددفترچه راست کنید که غیبت نخورید وبه محض دریافت نتیجه نهایی کنکور ایست خدمتی بزنید وادامه تحصیل دهید.

 74. سلام وقتتون بخیر من در ۱برج ۷ سال ۹۷برگه معافیت تحصیلی رو گرفتم و در تاریخ ۳۱ برج ۴ سال ۹۹فارغ تحصیل شدم آیا تا ۳۱ برج هفت معافیت تحصیلی دارم یابا پایان برج ۴ معافیت تحصیلیم تموم میشه چون پابان سه سال معافیت میشه برج ۷ ممنون میشم پاسخگو باشید ؟

 75. سلام من سال ۹۹ یپلم تجربی گرفتم و سال ۹۹ و ۱۴۰۰ کنکور شرکت کردم آیا میتوانم سال ۱۴۰۱ برای کنکور شرکت کنم آیا غیبت نحساب نمیشه

  1. باسلام اگر قبول نشده باشید وبرای ثبت نام دانشگاه اقدام نکردید بله غیبت محسوب میشه.

 76. باسلام وادب، آیاقبولی در کنکور از طریق سوابق تحصیلی در دانشگاه پیام نور و مرخصی یک ساله گرفتن از این دانشگاه(پیام نور)جهت مطالعه برای کنکور سراسری ۱۴۰۱ منعی ند ارد و اگر در کنکور ۱۴۰۱ قبولی در دانشگاه (فرهنگیان) تحقق پیدا کند تکلیف انصراف از دانشگاه پیام نور چگونه است؟ ممنون میشم پاسخ بدهید

 77. سلام وقت بخیر
  من ورودی مهر ۹۷ کارشناسی ارشد هستم و تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ مهلت ۳ ساله معافیت تحصیلی ای که پلیس به علاوه ۱۰ صادر کرده تموم میشه. حالا اگه تا آخر شهریورماه دفاع کنم و نمره پایان نامم تو سیستم ثبت شه ولی کارهای تسویه حساب و فارغ التحصیلیم بیفته یکی دوماه بعدش ینی حدودای آبان یا آذر ۱۴۰۰، آیا اینکار طبیعیه و خود به خودتو سیستم نظام وظیفه تا شهریور ۱۴۰۱(یکسال بعد از تاریخ دفاعم) برای اعزام فرصت دارم یا اینکه باید تو همین ماه شهریور بلافاصله بعد دفاع نامه ای از طرف دانشگاه ببرم پلیس به علاوه ۱۰ با اینکه هنوز امور تسویه حساب دانشگاهم انجام نشده؟

 78. با سلام
  من الان ترم ۱۰ کارشناسی هستم و تا شهریور درسم تموم میشه.اما چند واحد میمونه که میخام بصورت معرفی به استاد بردارم .یعنی ترمی تشکیل نمیشه اما احتمالا تا اواخر مهر طول میکشه.ولی تاریخ فارغ التحصیلی همون پایان شهریوره و ۱ سال معافیت دارم.آیا برای اون چند هفته یا یکماه غیبت میخورم ؟ نیاز به اقدام خاصی هست یا خیر؟
  تشکر

 79. سلام ، ،من بهمن ۹۹ از دانشگاه آزاد کار آنی انصراف دادم تا می معافیت تحصیلی دارم. آیا می توانم برای کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم.

  1. You با سلام
   من ۳۱تیر ۱۳۹۹ فارغ التحصیل شدم
   و الان یکسال از اون تاریخ گذشته
   معافیت تحصیلی من تا ۳۱شهریور ۱۴۰۰هست
   میخواستم بدونم من که مرداد کنکور ارشد دارم و یکسال از تاریخ فارغالتحصیلیم گذشته غیبت نمیخورم؟

   1. سلام شما قبل از اتمام تاریخ دفترچه را پست کنید که غیبت نخورید وکنکور بدهید اما ب محض آمدن نتیجه ایست خدمتی می‌خورید و به ادامه تحصیل می پردازید .

 80. سلام من متولد ۲۰ بهمن ۸۱ هستم امسال دوازدهمم دیپلمو نتونستم بکیرم باید شهریور امتحان بدم ..مدرسه میگه تا خرداد برگه معافیت تحصیلی میدادن الان چطوری معافیت تحصیلی بگیرم

 81. سلام من متولد ۱۰تیر ۸۲ هستم پایه دوازدهم درس افتاده دارم باید شهریور ماه امتحان بدم تا چه زمانی وقت دارم که معافیت تحصیلی رو دریافت کنم از مدرسه

 82. سلام بنده متولد ۱۳۷۸/۰۳/۰۱هستم.مهر ۹۷دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم،و در همون ورود دانشگاه دو ترم مرخصی گرفتم و یک بار هم تغییر رشته دادم از مدیریت به حسابداری.(انصراف ندادم)میخواستم بدونم که من تا کی معافیت دارم؟
  بخش اداری دانشگاه میگه به شما چهار سال معافیت داده شده نه پنج سال
  در صورتی که بیش از صد واحد پاس کنید و کمبود واحد داشته باشید آنگاه به شما به میزان نیاز واحد معافیت داده خواهد شد حالا ممکنه یه ترم باشه یا دو ترم

 83. با سلام
  من مرداد سال ۹۹ فارغ التحصیل کارشناسی شدم و یک سال پشت کنکور موندم
  امسال برای ورود به ارشد چون تا مرداد معافیت دارم شهریور مشمول هستم؟باید دفترچه اعزام به خدمت پر کنم برای این یک ماه؟

  1. باسلام اعزام شویدجواب کنکور بیاد ایست خدمت میخوریدوبعد ادامه تحصیل میدهید.

   1. سللم خسته نباشید .
    متولد ابان ۷۵ هستم و ورودی ۹۵ دوره کارشناسی. شهریور ۱۴۰۰ یعنی در ترم ۱۰ فارغالتحصل میشم. آیا بعدش باید برم خدمت؟ چطوری میشه کلا ایا از یک سال معافیت برخوردار میشم؟که بتونم کنکور ۱۴۰۱ رو شرکت کنم؟ ایا باید کاری بکنم برای دریافت اون یک سال معافیت؟

    1. سلام اگر شما در مهلت سنوات ارفاقی درستون رو تموم کنین اره، یکسال مهلت معرفی رو دارین
     ولی اگر سنوات ارفاقی شما تموم بشه و نتونین فارغ التحصیل بشین ، وارد مهلت یکساله معرفی میشین

 84. سلام من ۲۱سالمه تو دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم که کنکور بدم سال قبل.
  کنکور دادم قبول نشدم دو واحد مرخصی گرفتم وتا الان هیچ واحدی انتخاب نکردم .
  الان میخوام دفترچه خدمت بفرستم خواستم بدونم من اضافه خدمت خواهم خورد یا نه ممنون

  1. سلام بله مشکلی وجود ندارد بعید میدانم غیبت خورده باشید چون سنوات تحصیلی به شما خورده بود برای اطمینان استعلام دقیق از پلیس+۱۰بگیرید.

 85. باسلام و خسته نباشید ویژه
  ببخشید من کارشناسی خودم رو بهمن ۹۹ ترم هفت تموم کردم چند روز پیش برای پیگیری مدرک کارشناسی رفتم گفتندکه باید برای نظام وظیفه نامه ببرید این نامه چی هست درضمن من میخوام کنکور ارشد شرکت کنم حالا چیکار کنم؟ و قضیه این نامه چی هست؟

 86. سلام
  من ورودی ۹۶ دانشگاه آزاد هستم و بهمن ۹۹ در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم.درسایت نظام وظیفه نوشته شده که تا ۱۴۰۱/۶/۳۱ معافیت تحصیلی دارم.خواستم بپرسم آیا میتونم در کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم یا چون بهمن فارغ التحصیل شدم تا بهمن ۱۴۰۰ بیشتر معافیت ندارم؟

 87. با سلام
  آیا بعد از تاریخ دفاع ارشد ۱ سال وقت برای معرفی سربازی داریم؟ یا اگر ۷ ترمه شویم این قانون صادق نیست؟ من شنیدم که میگن اخرین مهلت برای معرفی ۱ سال بعد از ترم ۶ ارشد هست و ۷ ترمه دفاع کنیم باید۶ ماه بعد معرفی کنیم.

 88. سلام من اگر ترم ۹ از دانشگاه دولتی انصراف بدم و در کنکور شرکت کنم و تربیت معلم قبول شم از نظر خدمت سربازی مشکلی برام پیش نمیاد؟

 89. من یه سال از معافیت تحصیلی م زمان باقی مونده (ارشدم)
  این یک سال رو میتونم تو دانشگاه ازاد ثبت نام کنم دو ترم کارشناسی بخونم بعد سال بعد این موقع انصرف بدم برم خدمت ؟
  یا موقع ثبت نام گیر میدن

  1. سلام خیر .مادامی که سربازی نرفتید تحصیل در یک مقطع امکان پذیر نمیباشد

 90. سلام و عرض ادب
  متولد ۱۳۸۲/۴/۱۱ هستم در شهریور ۱۴۰۰ فارغ التحصیل می شوم آیا بعد از فارغ التحصیلی امکان معافیت تحصیلی هست یا باید حین تحصیل بگیرم؟ باید از همین الان به معافیت تحصیلی اقدام کنم و یا بعد از فارغ التحصیلی اقدام کنم؟ بهتر نیست بعد فارغ التحصیلی اقدام کنم تا یکسال معافیت التحصیلی مدتش طولانی تر باشد؟

 91. سلام من متولد۱۳۸۰/۱۲/۶ و تا ۱۴۰۰/۱۲/۶ معافیت تحصیلی دارم. و دو درس افتاده دارم اگه دی ماه ۱۴۰۰ دیپلم بگیرم میتونم کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟؟

   1. سلام. می-توانید از طریق سایت نظام وظیفه به آدرس vazifeh.police.ir اطلاعات مربوط به معافیت تحصیلی خود راپیگیری کنید.

 92. باسلام آیا درحین خدمت آموزشی سربازی نتیجه کنکور بیاد و قبول بشم به من مرخصی میدهند برای انجام مصاحبه و مراحل دیگر ثبت نام؟ممنون

 93. باسلام من متولد .۸.۸.۸۱ هستم برگه اعزام به خدمتم ۱.۶.۱۴۰۰ هست امسال در کنکور۱۴۰۰ هم شرکت کردم ولی نتایج کنکور هفته آخر شهریور زده میشه میخواستم چگونه تاریخ اعزام را یک ماه دیگه تمدید کنم

 94. سلام من ورودی ۹۵ هستم و امسال ینی ۱۴۰۰ در ترم ۱۰ فارغ التحصیل میشم و میخوام واس ارشد شرکت کنم سوالم اینه اگر ارشد قبول نشم میتونم سال دیگ شرکت کنم یا حتما باید برم سربازی؟ یکسال فراغت تحصیل دارم یا نه؟

 95. سلام
  من کارشناسی فارغ التحصیل شدم
  و تا شهریور معافیت تحصیلی دارم
  در حالیکه کنکور ارشد بع تعویق افتاده و احتمالا نتایج بعد شهریور میان ینی مهر ماه
  اگ مهر بیاد غیبت میخورم

 96. با سلام
  من دانشجوی کاردانی هستم و الان ترم اخرم هست و با سنوات ارفاقی تا اخر شهریور ۱۴۰۰ معافیت دارم و کنکور امسال شرکت کردم ایا در صورت قبولی در دانشگاه فرهنگیان با توجه به این که لیسانس پیوسته هست میتونم ثبت نام کنم یا فقط در لیسانس نا پیوسته میتونم ادامه تحصیل بدم؟

 97. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته هستم ورودی مهر ۹۸ طبق قانون باید برای من ۳ سال معافیت تحصیلی باید رد بشه ولی داخل پورتال دانشجویی تاریخ مهلت پایان تحصیل رو زده ۱۴۰۰/۶/۳۱ این درسته بنظر شما؟
  یه سوال دیگه با این تفاسیر میتونم کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 98. سلام من مرداد یا شهریور ۱۴۰۰ در مقطع ارشد فارق التحصیل میشم میتونم در دکتری ۱۴۰۱ شرکت کنم ؟؟

 99. سلام,ببخشید من متولد ۱۳۸۱ آذر ماه هستم و سال ۱۳۹۹ معافیت تحصیلی گرفتم و اولین سال کنکورم سال ۱۴۰۰ بود.اگر تمایل داشته باشم سال ۱۴۰۱ کنکور بدم امکان معافیت مجدد هست یا باید برای خدمت آماده بشم؟

  1. سلام از نظام وظیفه استعلام بگیرید و اگر تایم شما رو به اتمام است دفترچه پست کنید و منتظر قبولی بمانید تا ایست بخورید .

 100. سلام
  من دانشجوی مقطع کارشناسی پیام نور هستم ورودی مهرماه ۹۹
  ، در مهرماه ۹۹ معافیت تحصیلی ۵ساله رو از نظام وظیفه گرفتم ،
  می‌خوام در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم ، من می‌خوام بعد از قبولی در کنکور ۱۴۰۱ دوباره کارشناسی بخونم
  باید کی از دانشگاه انصراف بدم
  تا مشکل نظام وظیفه برای من پیش نیاد لطفاً راهنمایی کنید

 101. سلام خسته نباشید.
  میخواستم بپرسم دانشجویی که در مقطه کارشناسی پیام نور درس میخونه
  و معافیت ۵ ساله داره.

  اگر در کنکور شرکت کنه و رشته های پزشکی و دندون پزشکی و… قبول بشه
  میتونه برای اون مقطع هم معافیت بگیره؟
  و بره پزشکی بخونه؟

 102. سلام
  من متولد سال ۸۱ هستم.دو سال کنکور دادم.سال ۹۹ و ۱۴۰۰٫ برای تمدید معافیت تحصیلی برای یک سال دیگه میتونم وارد رشته های بدون کنکور بشم؟مثلا غیر انتفاعی و پیام نور و از اون طریق معافیت بگیرم؟یا نه حتما باید از طریق قبولی کنکور اقدام کنم؟خیلی برام مهمه خواهشا جواب بدید…خیلی ممنون

 103. سلام خسته نباشید
  من امسال کنکور ۱۴۰۰ دادم ولی مطمئن نیستم به نتیجه مطلوبم برسم
  تاریخ تولدم تیر ۱۳۸۱ هست
  ولی من شروع مدرسه رفتنم یه سال دیرتر از بقیه بود یعنی از ۸ سالگی
  وقتی برای درخواست معافیت تحصیلی اقدام کردم
  تا تیر ۱۴۰۱ بهم معافیت تحصیلی دادن یعنی۳ قبل از پذیرش دانشگاه ها
  میخواستم بدونم میتونم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم با این اوصاف

 104. سلام
  من پاییز ۹۵ دفترچه سربازی ام رو فرستاده بودم اما قبل از اعزام دانشگاه ترم بهمن قبول شدم. همون زمان موقع ثبت نام معافیت تحصیلی گرفتم اما یک ترم مرخصی تحصیلی بهم دادن ( بدون احتساب سنوات تحصیلی بابت این یک ترم) تا همراه ورودی های مهر۹۶ مشغول به تحصیل بشم
  مرداد ۱۴۰۰ قراره فارغ التحصیل بشم. آیا در صورت عدم قبولی در کنکور ارشد ۱۴۰۰، میتونم از یک سال معافیت تحصیلی استفاده کنم تا در کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 105. سلام
  من پاییز ۹۵ دفترچه سربازی ام رو فرستاده بودم اما قبل از اعزام دانشگاه ترم بهمن قبول شدم. همون زمان موقع ثبت نام معافیت تحصیلی گرفتم اما یک ترم مرخصی تحصیلی بهم دادن ( بدون احتساب سنوات تحصیلی بابت این یک ترم) تا همراه ورودی های مهر۹۶ مشغول به تحصیل بشم
  مرداد ۱۴۰۰ قراره فارغ التحصیل بشم. آیا در صورت عدم قبولی در کنکور ارشد ۱۴۰۰، میتونم در کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 106. با سلام
  من متولد ۷۷ ام این ترم کارشناسیم از دانشگاه ازاد تموم میشه و تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ معافیت دارم میخواستم بدونم ایا میتونم کنکور سراسری تجربی شرکت کنم اگر هم راهی هست ممنون میشم بگید بهم

 107. سلام من متولد۲۹ /۵/ ۱۳۷۹ می باشم و دوسال از کلاس مردود شدم. و بعدش اویل سال ۱۳۹۹ مدرک دیبلم گرفتم و مردادماه ۱۳۹۹ وارد ۲۰ سال شد. و به خاطر کرونا نمی دونستم که باید معافیت تحصیلی می‌گرفتم که برم دانشگاه و ۲ ترم دانشگاه تا سال ۱۴۰۰ مجازی خوندم. میخواستم بدونم که الان اقدام کن معافیت تحصیلی بهم تحلق میگیره؟ و غیب خوردم؟

 108. سلام من متولد۲۹ /۵/ ۱۳۷۹ می باشم و دوسال از کلاس مردود شدم. و بعدش اویل سال ۱۳۹۹ مدرک دیبلم گرفتم و مردادماه ۱۳۹۹ وارد ۲۰ سال شد. و به خاطر کرونا نمی دونستم که باید معافیت تحصیلی می‌گرفتم که برم دانشگاه و ۲ ترم دانشگاه تا سال ۱۴۰۰ مجازی خوندم. میخواستم بدونم که الان اقدام کنم معافیت تحصیلی بهم تحلق میگیره؟ و غیب خوردم؟

  1. سلام وقت بخیر
   احتمال اینکه معافیت تحصیلی به شما تعلق بگیرد وجود دارد.

  2. سلام من ۲۰ روز اضاف خوردم از خدمت ولی از دانشگاه نامه بردم پلیس +۱۰ به نظر شما میتونم ادامه تحصیل بدم

   1. سلام. در صورت غیبت غیر موجه نمیتوانید از معافیت تحصیلی استفاده کنید و مجاز به ادامه تحصیل نمی‌باشید.

 109. سلام . من ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ بیست سالم کامل میشه تو همین خرداد من فارغ التحصیل میشم ایا معافیت ۱ساله که گفتین بعد از فارغ تحصیل شامل من میشه ؟

 110. سلام من پشت کنکوری هستم میخوام پیام نور ثبت نام کنم که بتونم دوباره کنکور بدم. برا ثبت نام پیام نور باید ثلت نام با آزمون انجام بدم یا بدون آزمون
  تو رو خدا کمکم کنید

 111. با سلام
  اگر در ترم ۹ (سال۵) از دوره کارشناسی انصراف دهیم میشه دوباره در دوره کارشناسی تحصیل کنیم و از معافیت تحصیلی استفاده کرد؟

 112. سلام من برای معافیت تحیصل به اداره اموزش و پرورش و پلیس ‌۱۰+مراجعه کردم و تکمیل کردم و به من گفت باید نظام وظیفه مراجعه کنه اما معافیت تحیصل قبول نکرد گفت دیر اوردی و الان باید چیکار کنم

 113. سلام
  بنده متولد ۲۲ بهمن ماه ۱۳۷۶هستم رشته تجربی بودم
  سال ۹۶در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم
  میخواستم بدونم در سال ۱۴۰۱میتونم کنکور سراسری شرکت کنم ؟؟
  و اینکه ۵سال معافیتی که دارم برای کارشناسی تا چه سالی هست
  چون من بهمن۱۴۰۰
  ۲۴ساله میشم مشکلی نداره ۱۴۰۱ کنکور بدم؟؟؟

  1. سلام من ۲۰ روز اضاف خوردم از خدمت ولی از دانشگاه نامه بردم پلیس +۱۰ به نظر شما میتونم ادامه تحصیل بدم

   1. سلام. در صورت غیبت غیر موجه نمیتوانید از معافیت تحصیلی استفاده کنید و مجاز به ادامه تحصیل نمی‌باشید.

 114. سلام ، من امروز فارغ التحصیل شدم و میخوام برای معافیت پزشکی اقدام کنم اگر به هر دلیلی معافیت من رد بشه میخواستم بدونم که مدت زمان یک ساله من بعد از فارغ التحصیلی از بین میره؟ یعنی من بلافاصله بعد از رد شدن باید برم سربازی؟

   1. سلام من سه بارمعافیت تحصیلی تمدیدکردم هربارتمدید۵ماه یا۷ماه زدند الان به سن بیست سالگی رسیدم البته دیپلم رواین سال گرفتم آیامیتوان بازهم ادامه تحصیل بدم من علاقه شدیدی به ادامه تحصیل دارم آیامیتوان تمدیدشود

 115. سلام
  من ورود ۹۵ کارشناسی هستم و شهریور ۱۴۰۰ (در ترم ۱۰) فارغ التحصیل می شوم
  آیا باید به سربازی برم یا مجاز هستم در کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 116. سلام وقت بخیر بنده تا سال ۱۴۰۴ معافیت تحصیلی دارم میخواستم بدونم اگر زودتر از این سال مثلا ۱۴۰۲ درسم رو تموم کنم بازهم تا ۱۴۰۴ معافم یا باید برم سربازی؟

 117. سلام من ۲۵ سالمه در دانشگاه پیام نور مقطع کارشناسی رشته ی مدیریت دولتی برای استفاده از معافیت تحصیلی ثبت نام کردم اما هیچگونه واحدی پاس نکردم و بمن سنوات ارفاقی تعلق نگرفت و پنج سال فرصتم تمام شد اما دانشگاه بنا به خواسته و اصرار خودم در برگه اخراج نزدن بلکه انصراف نوشتن. تا ۳۰ شهریور هم فرصت دارم برای غیبت نخوردن. سوالم اینه ایا من میتوانم تا ۳۰ شهریور در مقطع کارشناسی رشته ی مهندسی کامپیوتر دانشگاه ازاد بدون کنکور ثبت نام کنم؟؟؟ اگر نمیتونم لطفا راهنمایی بفرمایید من حداقل یکسال دیگه نمیتونم رم خدمت. لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  1. سلام بعید است چون شرایط شما یکم پیچیده است .البته چون انصراف زدید مجدد امکان تحصیل هست اما چون هیچ واحدی پاس نکردید شاید نظام قبول نکند .تماس بگیرید

 118. سلام در صورت انصراف از تحصیل در مقطع کارشناسی برای شرکت دوباره در کنکور سراسری، یک سال زمان برای تعیین وضع خدمت از چه تایمی شروع میشه؟ از لحظه انصراف یا از پایان اون ترم؟ (برای مثال در ترم زوج انصراف بدم برای شرکت در کنکور سال بعدش، یک سال از ۳۱ شهریور حساب میشه یا از موقع انصراف؟)

 119. سلام من دانشجوی کارشناسی بیوسته بیام نور هستم و از دو نیمسال مرخصی تحصیلی استفاده کردم . اگه بخوام برای کنکور ۴۰۱ مطالعه کنم و در صورت قبولی دندون روزانه از بیام نور انصراف بدم . چیکار کنم که هم وقت برای مطالعه برای کنکور داشته باشم و هم بعدا موقع انصراف و ثبت نام در دوره روزانه مشکلی برام بیش نیاد ؟

  1. سلام
   نیمسال تحصیلی دوم کمتر واحد اخذ کنید و برای کنکور مطالعه کنید

 120. سلام
  من متولد دی ۱۳۷۷ هستم.امسال در مردادماه در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل میشوم و قصد دارم برای کنکور ارشد سال اینده درس بخوانم.
  ایا بعد از فارغ التحصیلی مشمول معافیت تا سال اینده هستم یا باید برای سربازی اقدام کنم

 121. سلام خسته نباشید
  من ورودی ۹۵ کارشناسی پیوسته دانشگاه غیرانتفاعی هستم. ترم ۱۰ هستم و تا شهریور ۱۴۰۰ فارغ التحصیل میشم
  میخواستم بدونم فرصت یک ساله شامل حال من میشه و میتونم کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 122. سلام
  من برای ثبت نام کارشناسی ارشد نامه از دانشگاه گرفتم و به پلیس +۱۰ و بعد از احراز هویت به مدت ۲ سال معافیت تایید شد و تحویل دانشگاه دادم
  آیا باید خودم تو سیستم vazifeh.police.ir و از طریق کد سخا درخواست معافیتم ثبت کنم چون یک روز گذشته و هنوز چیزی ثبت نشده و یا اینکه طول میکشه ؟
  و اینکه شماره معافیت تحصیلی چیه و چند رقمه؟

  1. سلام دوست عزیز
   نیازی به اقدامات اداری نیست . نظام وظیفه انجام میدهد

 123. با سلام
  من برای ثبت نام کارشناسی ارشد نامه از دانشگاه گرفتم و به پلیس +۱۰ و بعد از احراز هویت به مدت ۲ سال معافیت تایید شد و تحویل دانشگاه دادم
  آیا باید خودم تو سیستم vazifeh.police.ir و از طریق کد سخا درخواست معافیتم ثبت کنم چون هنوز تو سامانه چیزی ثبت نشده یا اینکه دانشگاه یا نظام وظیفه خودشون انجام میدن؟
  و اینکه شماره معافیت تحصیلی چیه و چند رقمه؟

 124. سلام

  من کارشناسی ناپیوسته م ، ترم آخرمه و تا شهریور معافیت دارم ، خواستم بپرسم اگه تیر درسم تموم بشه و فارغ التحصیلی بخورم

  برای کنکور ارشد که مرداد و شهریوره مشکلی پیش نمیاد؟
  شنیدم که اگه تاخیری بخوریم اگه ارسدم قبول شیم مردود میشیم

 125. سلام. وقت بخیر
  من در حال گرفتن کارشناسی حسابداری هستم قبلا هم یکسال پشت کنکور موندم، اگر بخواهم این رشته را تمام کنم و دوباره کنکور بدهم در صورت قبولی در رشته مورد نظر مشکلی برای نظام وظیفه پیش می اید؟

 126. سلام خواهش میکنم جوابو منو بدین
  من ورودی مهر ۹۷ پیام نورم و تا به الان ۵۷ واحد پاس کردم قصد دارم در پایان ترم نهم ( بهمن ماه۱۴۰۰) انصراف بدم و‌کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم.آیا اجازه ثبت نام تو دانشگاه جدید رو دارم( با توجه به بحث سقف سنوات و‌نظام وظیفه)

  1. سلام. سنوات شما استفاده شده است و دلیل انصراف مشخص نیست. تماس بگیرید.

 127. سلام متولد ۱۳۸۰/۶/۱۵ هستم در دبیرستان موفق به کسب دیپلم نشدم برای همین معافیت تحصیلی گرفتم تا ۱۴۰۰/۶/۱۵ یعنی شهریور
  سوال من اینه میتونم شهریور هم در امتحانات شرکت کنم برای دیپلم؟
  غیبت میخورم اگه شرکت کنم؟
  و اینکه اگر نمیخورم تا کی فرصت معرفی دارم
  از پلیس +۱۰ پرسیدم گفتن نمیدونیم برو میدون سپاه

  1. با سلام ترجیحا حضوری مراجعه کنید .اما باید تا اون تاریخ امتحان داده باشید وگرنه غیبت برای شما محاسبه میشود.

   1. سلام دوباره
    خب نمیشه تا اون تاریخ امتحان داده باشم، چون امتحانات حداقل تا ۲۰ ام طول میکشه و جوابشم ۱۰ ۱۵ روز بعد میاد
    راهی هست شرکت کنم غیبت نخورم؟
    مدرسه گفته میتونی شرکت کنی ولی درباره غیبت و اینا باید بپرسی

 128. سلام من ورودی ارشد ۹۶ دانشگاه سراسری هستم.ازپایان نامه دفاع نکردم خب طبیعا اخراج شدم.مدت زمان معافیت تحصیلیم تا شهریور ۹۹ بود.که اون رو تا آخر بهمن ۹۹ تمدید کردم. تاریخ اخراج از دانشگاه هم ۱ آذر ۹۹ هست. میخواستم بدونم الان برای خدمت سربازی توی غیبت هستم یا نه؟ ممنون

 129. سلام.خسته نباشید.من متولد ۸۱/۳/۲۳ هستم و پس از مراجعه به پلیس +۱۰ بع علت تاخیر نتونستم معافیت تحصیلی بگیرم. و کنکور ۹۹ شرکت کردم آیا میتونم در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم و در صورت قبولی در دانشگاه مشکلی پیش نخواهد آمد؟سپاس

 130. سلام .من ورودی سال ۹۴بودم و بهمن ۹۹فارغ اتحصیل شدم یعنی یک ترم سنوات ارفاقی دارم .برای این ترم ارفاقی باید نامه برای نظام وظیفه داشته باشم یا نیازی نیست .

 131. سلام
  بنده متولد ۱۳۷۵ هستم و سال ۹۴ رفتم دانشگاه و دی ۹۹ فارغ التحصیل شدم . میخواستم بدومنم در کنکور ارشد ۱۴۰۱ میتونم شرکت کنم

 132. با سلام من متولد سال ۱۳۸۰ نیمه اول هستم و بیست سال دارم و برای گرفتن معافیت پزشکی از دانشگاه انصراف دادم و چون معاف نشدم فردا برگه سبزم میاد و احتمال صدرصد برج پنج اعزام میخورم ولی میخام ببینم میشه دوباره برگشت ب دانشگاه با وجود برگه سبز؟!(هنوز پنح شده از دانشگاه انصراف دادم)

 133. سلام خسته نباشید من متولد ۱۲/۲۰ سال ۱۳۸۰ هستم و دیپلم تجربی دارم پارسالم کنکور دادم داخل برگه نوشته فارغ تحصیل خرداد ماه تا کی من معافیت تحصیلی دارم با تشکر

 134. سلام من واسه معافیت کفالت اقدام کردم ولی موافقت نشده
  و الان در حال تحصیلم میتونم از اون فرجه یکساله بعد تحصیل استفاده کنم؟

  1. سلام متولد۸٠/۸/۱۸هستم دو درس افتاد دارم از دبیرستان که دارم میخونم ایا میتونم معافیت تحصیلی بگیرم

 135. سلام بنده متولد ابان ۱۳۸۰ هستم و اوایل کلاس دوازدهم ۱۸ سالگیم تموم شد و معافیت تحصیلی گرفتم و در ان نوشت تا ابان ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی خاهید داشت آیا الان هنوز معافیت دارم؟

 136. سلام
  اولین ساله که پشت کنکور موندم امسال .
  ولی در معافیت تحصیلی من نوشته تا اول مرداد۱۴۰۱
  فرصت داری .
  تاریخ تولد من ۱۳۸۱.۴.۳۱.هستش .
  یعنی الان من امسال قبول نشم .می تونم سال بعد بدون اینکه پیام نور ثبت نام کنم . پشم کنکور بمونم و بخونم.

 137. سلام خسته نباشید بنده از۱۲ترم سنوات مقطع ارشد استفاده کردم و هنگامی که معافیت ترم۱۲برایم صادر شد تا تاریخ۳۱شهریور ۱۴۰۰معافیت دارم نمره آخرین واحدم هم در تاریخ۱۵خرداد ثبت شده و درخواست فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی دادم آیا فرصت یکسال بعد از فارغ التحصیلی شامل بنده میشود؟در صورت قبولی در ارشد به من اجازه تحصیل می دهند؟!اگر تا آخر برج۶دفترچه پست کنم و در برج۷قبولی دانشگاه بیاید امکان تمید خدمت دارم؟!و در صورت تمدید مثل ایست سربازی بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی در ارشد باید به سربازی بروم یا مهلت دارم؟!

 138. سلام ببخشید من دانشجوی ورودی ۹۸ دانشگاه آزاد مقطع کاردانی ام. زمان ثبت نام تو برگه معافیت تحصیلی نوشته بود تا اسفند ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم. سوالم اینه میتونم توکنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟ ضمنا الان ترم ۴ هستم و ۱۳ واحد مونده دارم

 139. سلام،من متولد ۱۳۸۰/۸/۱۳ . معافیت تحصیلی که گرفتم مهلت حداکثرش همین تاریخ تولدمه و تاریخ دیگه معافیت ۷/۱ مهر هست برا دانشگاه . من هنوز دیپلم نگرفتم یه درس افتاده دارم، میتونم شهریور امتحان بدم؟؟؟ تاریخ اصلی برام همون مهلت حداکثر حساب میشه ؟ اگه دیپلمم اخر شهریور صادر بشه قبلش میشه دانشگاهی ثبت نام کرد یا باید دفترچه پست کنم که به مشکل نخورم ؟ لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام من متولد ۸۰/۱۲/۱۸ متولد شدم اولین کنکورم سال ۱۳۹۹ بود که دادم الان هم دارم برای ۱۴۰۰ میخونم اگه قبول نشم
   میتونم برای کنکور ۱۴۰۱ هم شرکت بکنم؟

 140. سلام وقتتون بخیر
  من متولد ۱۳۸۱٫۶٫۱۱ هستم و کنکور ۹۹ رو دادم کنکور ۱۴۰۰ هم احتمالا میدم اما خوب نخوندم قصد شرکت در کنکور ۱۴۰۱ رو دارم من تا ۱۴۰۱٫۶٫۱۱ معافیت تحصیلی دارم و فارغ التحصیل هنوز نشدم یعنی دیپلم نگرفتم
  رفتم اداره آموزش و پرورش گفت باید شهریور و دی ۱۴۰۰ رو ۸ واحد ثبت نام کن که مشمول نشی بعد خرداد ۱۴۰۱ امتحان نهایی رو پاس کن و بعد رفتم پلیس به‌علاوه ۱۰ گفت میتونی کنکور ۱۴۰۱ رو بدی یعنی برای بار سوم خواهش میکنم بگین چکار کنم الان میخوام کنکور ۱۴۰۱ رو بدم

   1. بعدش باید کاری کنم چون اگر کنکور در بیام نتایج مرداد ماه میاد من تا ۱۴۰۱٫۶٫۱۱ معافیت تحصیلی دارم بعد از کنکور باید دفترچه پست یا کار دیگه ای انجام بدم؟؟؟؟

    لطفا جواب بدین ممنون میشم🙏🙏

    1. اگر تایم معافیت تحصیلی تمام میشود دفترچه را قبل از اتمام پست نمایید و بعد از قبولی بالافاصله ایست میخورید و مجدد به نحصیل میپردازید.

 141. سلام بنده ۱ سال پشت کنکور ماندم و بعد وارد دانشگاه افسری شدم حالا قبل از اینکه ۱ سال از ورودم بگذرد می خوذهم انصراف بدهم حالا من اگر الان انصراف بدهم برذی کنکور سال اینده می توانم شرکت کنم و همچنین اگر زمان کنکور دادنم و پذیرفته شدنم با زمان کنکورم یکی شود یعنی اعزام شوم می شود از ایست خدمت استفاده کنم ؟

 142. باسلام ، من ورودی ۹۶ کارشناسی ارشد هستم . و در دی ماه ۹۹ دفاع کردم ( ترم ۷ ) ، که یک ترم مرخصی بدون احتساب در سنوات برام رد شد.
  الان مشغول انجام کارای فارغ التحصیلی هستم .

  میخواستم بپرسم فرجه یکساله برای معرفی به پلیس +۱۰ از چه تاریخی حساب میشه ؟

  از تاریخی که نمره دفاعم ثبت شده ، یا از تاریخی که مسئول امور فارغ التحصیلان بهم نامه میده ؟

 143. سلام وقت بخیر. من ترم ۱۰ کارشناسی این ماه تموم میکنم و از ۵ سال کارشناسی استفاده کردم خواستم بدونم از زمان فارغ تحصیلی که طبق قانون دانشگاه شهریور ۱۴۰۰ هستش تا چند ماه بعدش فرصت دارم که خودمو برای اعزام به خدمت معرفی کنم؟

 144. با سلام بنده ورودی سال ۹۸ کارشناسی ارشد ناپیوسته هستم. قصد انصراف از تحصیل و شرکت در کنکور کارشناسی برای رشته های پزشکی را دارم. میخواستم بدونم از نظر معافیت تحصیلی مشکلی نداره شهریور امسال ۲ سال ارشد به پایان میرسه

  1. با سلام شما دیگر نمیتوانید در مقطع کارشناسی تحصیل کنید. مگر به شرایط ویژه .تماس بگیرید .

  2. سلام من ورودی ارشد ۹۶ دانشگاه سراسری هستم.ازپایان نامه دفاع نکردم خب طبیعا اخراج شدم.مدت زمان معافیت تحصیلیم تا شهریور ۹۹ بود.که اون رو تا آخر بهمن ۹۹ تمدید کردم. تاریخ اخراج از دانشگاه هم ۱ آذر ۹۹ هست. میخواستم بدونم الان برای خدمت سربازی توی غیبت هستم یا نه؟ ممنون

 145. سلام بنده متولد خرداد ۸۱ هستم وامسال سال دوم کنکور دادن ام است ایا میتوانم سال دیگه هم کنکور بدم یا معافیتم تموم میشه؟؟

 146. من متولد ۱۸شهریور ۸۱هستم سال ۹۹کنکور دادم و قبول نشدم و میدونم امسالم یعنی توی کنکور ۱۴۰۰هم قبول نمیشم میخواستم بدونم چجوری میتونم سال ۱۴۰۱هم کنکور بدم؟

 147. سلام
  تاریخ دقیق فراغت از تحصیل برای یک دانش آموز عادی کی هست؟
  فارغ‌التحصیل شدن از دبیرستان
  برای من تو فرم نظام وظیفه زده ۳۱ شهریور درسته؟!

 148. سلام خسته نباشید
  ترم ۸ ارشد هستم و شهریور بعد از اتمام ترم ۸ فارغ التحصیل می شوم
  آیا فرصت یک ساله تا اعزام به خدمت را بعد از فارغ التحصیلی دارم؟؟
  هم برای کارشناسی و هم ارشد از فرصت یک ساله استفاده کردم.

 149. با عرض سلام وخسته نباشید فارغ التحصیل پیش دانشگاهی سال ۹۵ هستم‌ و با استفاده از یک سال معافیت فارغ از تحصیل در سال ۹۶ در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم در سایت نظام وظیفه تا تاریخ ۱۴۰۱/۶/۳۱ معافیت تحصیلی ثبت شده آیا با انصراف قبل از این تاریخ معافیت فارغ از تحصیل مجدد خواهم داشت؟
  با تشکر

 150. سلام خسته نباشید من متولد ۱۳۸۱/۴/۲۸هستم الان دومین سالیست که کنکور می خوام بدم می خواستم ببینم اگه قبول نشدم برای سال بعد هم میتونم تو کنکور شرکت کنم؟ با درنظرگیری اینکه هنوز دیپلم نگرفتم و پارسال برای همین تا ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی گرفتم میشه این معافیت رو یک سال دیگه تمدیدکرد؟ ممنون بابت پاسخگویی تون.

  1. با سلام به پلیس +۱۰ بروید و استعلام مدت باقی مانده از سنوات مجازتان را بگیرید تا نگرانی غیبت را نداشته باشید

 151. سلام،من در سال ۹۹دبیرستانم تموم شد واون سال به ما گفتن که برید معافیت تحصیلی بگیرید،تو برگه ای که به مادادند،مهلت یکساله تا تیر ۱۴۰۰معافیت خورده،خواستم بدونم اگه من بخوام برای ۱۴۰۱دوباره کنکور بدم باید برای تمدید معافیت تحصیلی چه اقدامی کنم تا یک سالی که دارم برای کنکور میخونم ،مشکلی از طرف سربازی پیش نیاد.ممنون

  1. با سلام راهی برای تندید وجود ندارد. برای غیبت نخوردن باید دفترچه پست کنید و در صورت قبولی ایست بخورید. ترجیحا زودتر یک دانشگاه ثبت نام میکردید و انصراف میزدید تا یکسال معافیت بگیرید

 152. سلام
  مقطع کاردانی هستم
  هنوز نصف واحد پاس کردم اگر زمان مجاز تحصیل تمام شود برای معافیت تحصیلی چکاری انجام بدم؟

 153. سلام
  متولد ۷۸ هستم در مقطع کاردانی
  اگر زمان مجاز اتمام دوره تمام شود چکار باید کنم برای ادامه تحصیل.

  ایا برای معافیت تحصیلی باید از دانشگاه انصراف و مجدد ثبت نام کنم؟
  اینجوری دوباره باید از اول شروع کرد یا راهی برای معافیت تحصیلی اضافه دارم الان؟

  1. با سلام اگر منظور این است که در دو سال نتوانستید درس را تمام کنید مجددا به کمیسیون میروید و مهلت مجدد به شما داده میشود .

 154. با عرض سلام خسته نباشید.بنده متولد ۷/۴/۱۳۷۴ هستم و فارغ التحصیل سطح یک حوزه علمیه هستم که معادل فوق دیپلم است.برای ادامه تحصیل در دانشگاه آیا میتوانم از معافیت تحصیلی استفاده کنم و به ادامه تحصیل در دانشگاه بپردازم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. با سلام هرگونه تطبیق واحد و معادل باید با نظر خود دانشگاه و مذیرش انها صورت بگیرد اما به صورت کلی بله میشود

 155. سلام و درود بر شما ممنون میشم به سوال من جواب بدین من متولد ۱۳۸۱.۵‌.۱۴ هستم یعنی ۱۸ سالمه و مرداد میشم ۱۹ ساله من نتونستم دیپلم بگیرم و توی بزرگسالان هستم اگر توی این خرداد ماه نتونم دیپلم بگیرم میمونه شهریور ماه و توی مرداد مافیت تحصیلی من که مرداد پارسال گرفتم تموم میشه میتونم بازم مافیت تحصیلی بگیرم و شهریور امتحان بدم قبول شم و برم دانشگاه ؟؟

 156. با سلام و خسته نباشید فارغ التحصیل ارشد هستم، ۲۰ شهریور ماه، یکسال فارغ الاحصیلی ام هم تمام می شود. لذا باید قبل از ۲۰ شهریور ماه دفترچه اعزام بفرستم، به من در یک پیام گفته بودید که می توانم پس از ارسال و مشخص شدن زمان، ۴۰-۴۵ روز قبل از اعزام، تاریخ اعزام خود را به تعویق بیاندازم … منظور چه هست و چه روالی دارد ؟ باید چکار کنم که بتوانم اعزامم را به تعویق بیاندازم؟؟

  1. سلام برای پاسخ به سوال شما نیاز به اطلاعات بیشتری داریم. جهت دریافت پاسخ درست با مشاورین اویژه در ارتباط باشید

  2. درمورد تمدید اعزام که گفته شده باید ۴۰ الی ۴۵ روز قبل از اعزام اقدام‌شود… سوالم این است که روالش ابتدا ارسال دفترچه هست، بعد درخواست تمدید اعزام؟ یا برعکس؟
   چون من میخواهم ارسال دفترچه ام را به چند روز پایانی به تاخیر بیاندازم، بگذارید با مثال بگویم. ۲۵ شهریور من مشمول می شوم، من میخواهم ۱۵ شهریور اقدام‌به مراجعه به پلیس + ۱۰ کنم که حدودا آنها می گویند که اعزامم دوم آبان ماه است. حالا برای تمدید اعزامم این ۴۵ روز قبل از اعزام یعنی دوم آبان است؟ که می شود ۱۶ شهریور ماه آیا باید قبل از ۱۶ /۶ اقدام کنم؟ یا این ۴۵ روز قبل از تاریخ مشمول شدنم یعنی ۲۵ شهریور است؟ (۱۰ مرداددماه؟ ) ممنونم

 157. سلام وقتتون بخیر باشه

  من تا ۱۲ خرداد معافیت دارم برای ارشد ثبت نام کردم از طرفی دوماه ارشد افتاد عقب الان باید دفترچه ارسال کنم بعد چون غیبت ندارم میتونم متوقف کنم تاریخ اعزامم رو؟
  و اینکهمن به احتمال زیاد نامه معافیتم هفته اینده صادر میشه و فقط میمونه که مدارک تحویل بدم به پلیس به علاوه ۱۰ ولی خب میترسم بیشتر طول بکشه

  الان بهترین کار اینه که برم پلیس به علاوه ده دفترچه بفرسته بعد ایست بدم که تا اون موقع معافیتم هم ارسال شه یا نه؟

  1. سلام برای پاسخ به سوال شما باید اطلاعات بیشتری در دست داشته باشیم. لطفا جهت دریافت پاسخ درست و کامل با مشاورین اویژه در ارتباط باشید.

 158. سلام من متولد ۸۰/۱۱/۳۰هستم و یکی از دروس دبیرستان را پاس نکروم وقتی رفتم برای ثبت نام مدارس بزرگسال سایت بسته بود و نتونستم ثبت نام کنم کنکور ثبت نام کردم و معافیتم تا ۱۴۰۰/۱۲/۱هست ایا من به مشکل نمیخورم

  1. سلام. برای پاسخ به سوال شما نیاز به اطلاعات بیشتری هست. برای دریافت پاسخ دقیقتر با مشاورین اویژه در تماس باشید.

 159. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم رای ابطال دیوان عدالت برای تحصیل مجدد اجرا میشه یانه اگر نه امیدی به اجرا شدنش هشت

  1. سلام برای پاسخ به سوال شما نیاز به اطلاعات بیشتری هست. لطفا تماس بگیرید

 160. سلام خسته نباشید ببخشید من فارغ از تحصیل پرستاری هستم و الان در حال گذراندن خدمت سربازی هستم و برای کنکور ۱۴۰۰ ثبت نام کردم میخواستم بدونم اگه تو کنکور پزشکی قبول شم میتونم ایست خدمت بزنم و بعد تموم شدن پزشکی خدمت برم یا نه

 161. سلام ممنون میشم به جواب من پاسخ بدهید من متولد ۱۶/۰۴/۷۹ هستم و الان محصل دانشگاه ملی هستم و معافیت تحصیلی گرفته ام و الان می خواهم از دانشگاه ملی انصراف بدهم و در کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ شرکت کنم آیا دوباره معافیت تحصیلی در دانشگاه آیند شامل من می شود؟؟

  1. سلام بنده درحاله حاضر دانش آموز سال آخری هستم. و امروز رفتم برای معافیت تحصیلی و بهم گفتم فرصت ۶ماهه برای گرفتن این نوع معافیت رو از دست دادم یعنی ۱ماه در کل دیر کردم برای گرفتن معافیت تخصیلی . حالا من باید چیکار کنم؟ به خاطره ۱ماه دیر کردن درسو کنکور رو ول کنم برم سربلزی بدبخت بشم؟

    1. سلام من ایست خدمتی زدم ودارم کارشناسی نا پیوسته میخونم اگر کنکور ارشد قبول شم میتونم نیمه دوم سال ثبت نام کنم چون درسهای مونده ارایه نشده ومن در بهمن فارغ التحصیل میشم

     1. سلام شمابعداز فارغ التحصیلی یک سال زمان دارید که وضعیت خودرا مشخص کنید پس همان زمان دوباره ایست خدمتی بزنید ودوباره ادامه تحصیل دهید.

 162. سلام ممنون میشم به جواب من پاسخ دهید من متولد ۱۶/۰۴/۷۹هستم و الان محصل دانشگاه ملی هستم و معافیت تحصیلی گرفته ام و الان می خواهم از دانشگاه ملی انصراف بدهم و در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم آیا دوباره معافیت تحصیلی در دانشگاه آیند شامل من می شود؟؟

 163. سلام وقتتون بخیر
  من متولد ۱۳۸۱٫۶٫۱۱ هستم و کنکور ۹۹ رو دادم کنکور ۱۴۰۰ هم احتمالا میدم اما خوب نخوندم قصد شرکت در کنکور ۱۴۰۱ رو دارم من تا ۱۴۰۱٫۶٫۱۱ معافیت تحصیلی دارم و فارغ التحصیل هنوز نشدم یعنی دیپلم نگرفتم میتونم کنکور بدم و وارد دانشگاه بشم؟؟
  ۱۱واحد درسی دارم که پاس نشده رفتم اداره گفت باید بری مدرسه بزرگسالان و باید خرداد ۱۴۰۱ فارغ‌التحصیل بشی تا بتونی کنکور ۱۴۰۱ رو بدی

   1. گفتن باید تا خرداد سال دیگه ۸ واحد بزاری که مشمول نشی بعد رفتم پلیس +۱۰ گفت میتونی کنکور ۱۴۰۱ رو بدی الان دوباره برم پلیس +۱۰ چون استرس گرفتم گفتن شهریور و دی ۱۴۰۰ رو ۸ واحد ثبت نام کن بعد خرداد ۱۴۰۱ امتحان نهایی رو پاس کن و کنکور ۱۴۰۱ رو بده یعنی برای بار سوم کنکور بدم
    به نظرتون باید چه کنم که کنکور ۱۴۰۱ رو بدم خواهش میکنم جواب بدین🙏🙏🙏🙏🙏

   2. سلام اداره آموزش و پرورش گفت باید شهریور و دی ۱۴۰۰ رو ۸ واحد ثبت نام کن که مشمول نشی بعد خرداد ۱۴۰۱ امتحان نهایی رو پاس کن و بعد رفتم پلیس به‌علاوه ۱۰ گفت میتونی کنکور ۱۴۰۱ رو بدی یعنی برای بار سوم خواهش میکنم بگین چکار کنم الان میخوام کنکور ۱۴۰۱ رو بدم

 164. سلام
  این امکان وجود داره تا سن ۵۰سالگی که معافیت سنی تعلق میگیره از معافیت تحصیلی استفاده کرد؟(تا غیبت نخوریم)

 165. با سلام بند ۳۱ تیر ماه ۹۹ فارغ التحصیل کارشناسی شدم و مسلما تا ۳۱ تیر ۱۴۰۰ فرصت دارم
  اما داخل سایت نظام وظیفه پایان تاریخ معافیت رو برای من ۳۱ شهریور نوشته
  بالاخره کدومش درسته؟

 166. سلام و عرض ادب

  من متولد ۱۳۸۰/۱/۱۹ هستم
  و کلاس یازدهم هستم مافیت تحصیلی من ۱۴۰۰/۱/۱۹ تموم میشه یعنی روزی که من کلاس دوازدهم میشم یک یا دو ماه به امتحانات نوبت دوم می مونه
  سوال من اینه که
  ۱. ایا مافیت من تمدید میشه؟
  ۲. ایا میتونم تو کنکور شرکت کنم؟
  ۳. من چند سال میتونم کنکور بدم برای دانشگاه فرهنگیان؟
  لطفا سریع جواب بدید

  1. سلام شما تا انتهای تحصیل مشکلی نخواهبد دداشت شرایط شما بعید میدانم درست ذکر شده باشد تماس بگیرید

 167. سلام وقت بخیر من ترم دوم رشته نفت هستم
  برای کنکور ۹۹معافیت تحصیلی گرفتم ولی برای دانشگاه معافیت ۵ساله رو‌ نگرفتم بنده متولد بهمن ماه سال ۱۳۸۰هستم میشه بگین باید چیکار کنم؟

 168. سلام روز خوش
  من سال ۹۸ اولین کنکور و سال ۹۹ دومین کنکورم بود.برای معافیت از سربازی رشته ای رو در دانشگاه ازاد و مقطع لیسانس ثبت نام کردم. این امکان رو دارم که کنکور ۱۴۰۰ رو شرکت کنم و بعد از قبولی از دانشگاه فعلی انصراف بدم؟مشکلی برای سربازی من ایجاد نمیشه؟این رو هم بگم الان ترم دوم دانشگاه هستم و مرخصی نگرفتم یعنی ترم اول و دوم رو گذروندم.از این جهت هیچ مشکلی پیش نمیاد اگر بخوام بعد از قبولی از دانشگاه انصراف بدم و توی دانشگاه جدید ثبت نام کنم؟

 169. سلام.من ۳۱ تیر سال۹۹ از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم و کنکور ارشد ثبت نام کردم.با توجه به این که کنکور ارشد از اوایل خرداد به اوایل مرداد منتقل شده، راهی هست که تاریخ اعزام رو تمدید کنم و قبل از کنکور اعزام نشم؟

  1. سلام دوست عزیز
   باید دفترچه پر کنید که غیبت نخورید و بعدا ایست خدمت بزنید .

 170. با سلام
  در صورتیکه سال ۶ دکتری ایران باشیم و بخواهیم انصراف بدیم، آیا معافیت تحصیلی دیگری برای ادامه تحصیل در خارج از کشور صادر میشود در صورتیکه پذیرش از دانشگاه خارج داشته باشیم؟

 171. سلام من دیپلم شهریور ۹۹هستم آیا ۱۴۰۰میتونم کنکور شرکت کنم درضمن متولد ۸۱,۶,۳۰هستم ممنون میشم اگه جواب بدید

  1. سلام جنسیت گفته نشده در صورت مذکر بودن باید کارهای سربازیتون پیگیری شوید ابتدا

 172. سلام من دیپلم شهریور ۹۹هستم آیا ۱۴۰۰میتونم کنکور شرکت کنم درضمن متولد ۸۱,۶,۳۰هستم ممنون میشم اگه جواب بدید

  1. سلام جنسیت گفته نشده در صورت مذکر بودن باید کارهای سربازیتون پیگیری شو ابتدا

 173. با سلام من متولد سال ۷۸ هستم تیر و خرداد کارشناسی را تمام میکنم و اخرای شهریور برای ثبت دفترچه ارشد آزاد اقدام میکنم سوال من این است که اگر در شهریور همین سال قصد خروج از کشور به مدت ۱ الی ۲ هفته داشته باشم آیا امکان گرفتن گذر موقت هست ؟ دقیقا باید چیکار کنم مرسی بابت پاسخ گویی

  1. سلام شرایط شما باید بیشتر بررسی شود اما با گذاشتن وصیقه احتمالا میتوانید

   برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

 174. سلام من ورودی ۹۵کارشناسی غیر روزانه هستم، اگر شهریور ۱۴۰۰ انصراف بدم از دانشگاه، میتونم کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ رو شرکت کنم که در تیر ماه برگزار میشه رو شرکت کنم؟!و در رشته دکتری حرفه ای تحصیل کنم؟!

  1. سلام اگر اقا هستید باید تعیین تکلیف سربازی بشید
   سلام شرایط شما باید بیشتر بررسی شود

   برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

 175. سلام خسته نباشید
  من یک سال پشت کنکور بودم و دانشگاه قبول شدم،خاستم بدونم اگه کارشناسی رو چهار ساله تموم کنم،میتونم یک سال پشت کنکور بمونم واسه ارشد؟
  ممنوم

  1. سلام شما میتوانید از سنوات خود استفاده کنید اما شرایط شما باید بیشتر بررسی شود برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

 176. سلام.من دانشجوی ترم ۳ کاردانی هستم و تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم.میخوام انصراف بدم و برای کاردانی یک رشته دیگه اقدام کنم.میخواستم بدونم که اگه دوباره کاردانی رو از اول شروع کنم تمدید معافیت تحصیلی به من تعلق میگیره؟

 177. سلام
  من دانشجوی مقطع کارشناسی ناپیوسته بودم
  درسال ۹۷من به دلایل خاصی نتونستم دیگرادامه تحصیل بدم وفقط ۳واحدازدرسام موند
  الان من دوباره میتونم ادامه تحصیل بدم
  درهمان رشته یانه؟

 178. با سلام و خسته نباشید. من فارغ التحصیل ارشد می باشم، که با دو نیمسال من در کمیسیون موافقت شد، تاریخ فارغ التحصیلی ام ۲۰ شهریور ۹۹ بود، قاعدتا یکسال فرصت دارم، یعنی تا ۲۰ شهریور ۱۴۰۰. سوال من این است که ۱) آیا مهلت من همین تاریخ روز دفاعم(۲۰ شهریور هست یا ۳۱ شهریور ماه)؟.
  ۲) برای ادامه دادن به نرفتن به سربازی با توجه به وضعیت کرونا آیا می توانم در مقطع دکتری دانشگاه آزاد یا پیام نور (به صورت بدون آزمون و غیره) شرکت کنم؟ ۳) در صورت پذیرش در دانشگاه آزاد یا پیام نور آیا بعد از این دوره کرونا می توانم از دانشگاه آزاد/پیام نور در حین تحصیل انصراف بدهم و در کنکور دانشگاه دولتی در مقطع دکتری شرکت کنم؟ آیا از نظر نطام وظیفه مشکلی ندارم؟
  ۴) چند روز قبل از پایان مهلت معرفی خود می توانم مراجعه به پلیس +۱۰ را به تاخیر بیندازم؟ ممنون ببخشید زیاد شد

  1. سلام دوست عزیز
   بله ۲۰ شهریور
   اگه تو سنوات مجاز فارغ التحصیل شده باشید اره میتونید سنوات مجاز ارشد سه ساله ۶ ترم
   اگه قبلا انصراف نداده باشید بله میتونید
   تو سنوات ارفاقی هم فارغ التحصیل شوید میتونید ادامه بدید ولی باید دفترچه پست بشه تا ۲۰ شهریور
   برای تمدید تاریخ اعزام باید ۴۰ تا ۴۵ روز قبل از اعزام اقدام کنید

   1. ممنونم از توضیحات… فقط اینکه منظور از تمدید تاریخ اعزام که فرمودید چی هست دقیقا؟ ممنون میشم کمی توضیح دهید.

     1. فرموده بودید: تو سنوات ارفاقی هم فارغ التحصیل شوید میتونید ادامه بدید ولی باید دفترچه پست بشه تا ۲۰ شهریور (که تاربخ فارغ التحصیلی من بعد از یک سال فرصتم هست)
      برای تمدید تاریخ اعزام باید ۴۰ تا ۴۵ روز قبل از اعزام اقدام کنید”
      منظور از تمدید تاریخ اعزام که فرمودید چی هست دقیقا؟ ممنون میشم کمی توضیح دهید.

     2. در واقع شما میتوانید تاریخ اعزام خود را به تعویق بیندازید.

 179. سلام.
  من یک واحد درسی پاس نکرده دارم و میخوام در دی ماه ۱۴۰۰ پاسش کنم و اینکه در دی ما ۱۴۰۰ سن من ۱۹سال و ۷ماه خواهد بود. اگه دیپلم بگیرم میتوانم از مهلت یکسال معرفی استفاده کنم. در ضمن معافیت تحصیلی من در تاریخ ۱۴۰۱/۲/۸ به اتمام میرسد.

  1. سلام شرایط شما باید بیشتر بررسی شود برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

 180. سلام من متولد ۲۸ آبان ۸۰ هستم و مدرک دیپلممو خرداد ۹۹ گرفتم تا چند وقت معافیت تحصیلی دارم ؟

  و در ضمن میشه معافیتو تمدید کرد؟ چون من دارم مرحل گزینش نیرو انتظامی رو طی میکنم و احتمالا تا شهریور طول میکشه مراحلش

  1. سلام.تا یک سال بعد گرفتن مدرک معافیت تحصیلی دارید اما بعدش باید تعیین تکلیف سربازی بشید
   بله با داشتن شرایط میشود

 181. سلام وقت بخیر من دانشجوی کارشناسی دانشگاه دولتی هستم. بهمن۱۴۰۰ کارشناسی رو ۸ ترمه تموم میکنم می خواستم ببینم میتونم کنکور۱۴۰۱ شرکت کنم با توجه به اینکه بخشنامه منع تحصیل مجدد در یک مقطع توسط دیوان عدالت ابطال شده؟

  1. سلام در صورت اقا بودن باید تعیین تکلیف سربازی بشید
   ولی به طورکلی باتوجه به قوانین جدید سنجیده میشود برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

 182. سلام وقتتون بخیر .
  من ورودی مهر ۹۵ کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد تهران مرکز هستم .
  اگر اشتباه نکنم تا ۵ سال معافیت تحصیلی دارم که فکر کنم تا شهریور امسال .
  اما شرایط من کمی خاص هست و کاملا سردرگم هستم .
  مهر ۹۵ ترم رو کامل رفتم . بهمن ۹۵ و دو ترم ۹۶ رو مرخصی گرفتم . مهر ۹۷ یک ترم کامل رفتم . بهمن ۹۷ ترم رو ثبت نام کردم و نصفه رفتم و هیچ امتحانی رو شرکت نکردم و میدونم که تمام درسهای اون ترم رو حذف شدم . همچنین بدهی هم از اون ترم دارم .
  حالا از اون روز تا الان به خاطر مشکلات شخصی ، اصلا مراجعه ای به دانشگاه نداشتم .
  میخواستم کمکم کنید که میتونم مثلا تا قبل شهریور که تاریخ معافیتم تموم میشه انصراف بدم و دوباره ثبت نام کنم ؟
  یا کلا اخراج شدم و خبر ندارم ؟ چون تا اونجایی که میدونم فقط میشه ۴ ترم مرخصی گرفت …
  ممنون میشم راهنماییم کنید .

  1. سلام باید از دانشگاه محصل تحصیل پرس و جو کنید اما به طور کلی احتمالا سنوات شما به پایان رسیده
   شرایط شما باید بیشتر بررسی شود برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

 183. سلام من رشته مهندسی پلیمر دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم تا مشکل سربازی نداشته باشم و بتونم کنکور بدم…سال اول دانشگاه رو مرخصی گرفتم و سال دوم و سوم انتخاب واحد کردم و نرفتم سرکلاس و مشکل سربازی هم پیش نیومد وراحت تونستم کنکور بدم..حالا سوال من اینه که آیا امسال یعنی سال چهارم آیا من میتونم مثل سال دوم و سوم دانشگاه انتخاب واحد کنم و نرم سرکلاس و مشکل دانشگاه یا مشکل سربازی پیش نمیاد؟؟؟میتونم دوباره در کنکور شرکت کنم؟؟؟

 184. سلام ، یک سوال داشتم ، این مهلت یک ساله چه طوریه؟
  برای هر مقطع تحصیلی ۱ ساله یعنی کاردانی ۱ سال بعد از فارغ التحصیلی ، کارشناسی هم تا ۱ سال بعد از فارغ التحصیلی ، ارشد هم ۱ سال بعد از فارغ از تحصیلی مهلت داریم تعین تکلیف کنیم ؟
  یا در مجموع کلا ۱ سال هستش ؟

 185. با سلام. من قبل از ثبت نام در دانشگاه برگه ی آماده به خدمت گرفته بودم تا غیبت سربازی نخورم. اکنون دانشجوی پیام نورم ترم ۸ و واحد های خیلی کمی رو پاس کردم میخواستم امسال انصراف بدم و در دانشگاه جدید ثبت نام کنم. میتونم بدون مشکل انصراف بدم و دوباره در دانشگاه جدید تحصیل کنم؟؟ از نظر نظام وظیفه مشکلی دارم؟؟

 186. با سلام و عرض ادب. من دانشجوی پیام نورم ورودی سال ۹۶و تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم. اکنون ترم ۸ هستم و واحدهای خیلی کمی رو پاس کردم. من میتونم وقتی ترم ۸ رو تموم کردم انصراف بدم و در دانشگاه جدیدی ثبت نام کنم؟؟

 187. برای ترم ۹و۱۰ در کارشناسی پیوسته ام باید درخواست سنوات ارفاقی؟یا برای ۱۱و۱۲

  1. سلام و عرض ادب

   من متولد ۱۳۸۰/۱/۱۹ هستم و کلاس یازدهم هم هستم و اعتبار مافیت تحصیلی من ۱۴۰۱/۱/۱۹میباشد یعنی روزی که من کلاس دوازدهم میشم یک یا دو ماه به امتحانات نوبت دوم کلاس دوازدهم میمونه‌.
   ۱. ایا مافیت تحصیلی من تمدید میشه؟
   ۲. و اگر مافیت تحصیلی من تمدید بشه من تا چند کنکور میتونم شرکت کنم؟
   ۳. ایا من در دانشگاه فرهنگیان پذیرش میشم؟
   لطفا سریع جواب بدید.

   1. سلام شما تا انتهای تحصیل مشکلی نخواهبد دداشت شرایط شما بعید میدانم درست ذکر شده باشد تماس بگیرید

 188. سلام
  من ۳۱ تیر ۹۹ فارغ التحصیل دوره کارشناسی ناپیوسته شدم و از فرصت یک ساله معافیت استفاده کردم. امسال که کنکور ارشد ۶ خرداد هست طبیعتا نتایج کنکور بعد از تیر ماه اعلام میشه. خواستم بدونم وظعیت نظام وظیفه من به چه صورت هست و باید برای گرفتن دفترچه اعزام به خدمت اقدام کنم؟ در این صورت آیا امکان به تاخیر انداختن اعزام به خدمت ممکن هست یا خیر؟ در ضمن دانشگاه بعد از فارغ التحصیلی در دوره کارشناسی یک نامه ابطال معافیت به من داده که در اون بیان شده من در تیر ماه سال ۹۹ فارغ التحصیل شدم و به من گفته شد این رو به پلیس به اضافه ۱۰ ببرم در حالی که هنوز اینکارو نکردم. در این باره هم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چه زمانی باید این کار رو انجام بدم. ممنون از شما

  1. سلام با برگه شرکت در کنکور میتوانید زمان اعزام را به تعویق بیندازید.

 189. سلام. من ورودی ۹۷ ارشد ناپیوسته هستم. اسفند ۹۹ دفاع کردم و الان در حال گرفتن فارغ التحصیلیم هستم. کنکور دکتری قبول نشدم. می خواستم بپرسم که من تا کی معافیت تحصیلی دارم؟ و آیا باید براش اقدام خاصی انجام بدم؟

  1. سلام دوست عزیز
   شما تا یکسال بعد از فارغ التحصیلی مهلت پست کردن دفترچه را دارید .

 190. سلام وقت بخیر ، اگر مقطع کارشناسی پیوسته رو با سنوات در ۱۰ ترم تموم کنیم ، آیا بعد از ۱۰ ترم هم باز یکسال فرصت برای تیین تکلیف بهمون میدن ؟ و اینکه اگر بخوایم ارشد بخونیم اون ۱۰ ترم بودن توی روند ارشد تاثیر منفی نمیزاره از نظر مدت زمان معافیت تحصیلی برای ارشد ؟

  1. سلام. باسلام شما از سنواتی یک ساله خود استفاده کردید اما همان سال اگر مشمول اعزام بودید دفترچه پست کنید و از قانون ایست خدمت استفاده کنید پاسخ سوال دوم خیر است.

 191. سلام. من متولد ۲۰/۹/۸۰ هستم. سال ۹۹ دبیرستانم تموم شد ولی هنوز یک درس را پاس نکردم. اگر خرداد ۱۴۰۰ این درس را پاس کنم ایا تا خرداد ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم؟؟؟؟

 192. سلام و خسته نباشید
  من متولد ۷۶ هستم و سال ۹۴ کنکور دادم و قبول نشدم. بهمن ۹۴ در دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و در سال های ۹۵ و ۹۶ کنکور دادم. در مهر ۹۶ وارد رشته پرشکی شدم و معافیت برای دومین بار برای من صادر شد. در صورتیکه تحصیل من در این مدت تمام نشه، میشه برای سنوات ارفاقی اقدام کنم یا چون برای دومین بار معافیت تحصیلی برای من صادر شده دیگه حق استفاده از سنوات ارفاقی رو ندارم؟
  ممنون میشم جواب من بدین خیلی اضطراریه

  1. سلام.حق استفاده ندارید و به شرطی حق استفاده دارید که کمیسیون تایید کند.

 193. سلام
  من دانشجوی مقطع کارشناسی هستم و پیش از قبولی در دانشگاه یک سال پشت کنکور ماندم و درواقع از معافیت یک ساله پس از پیش دانشگاهی استفاده کردم الآن پس از فارغ التحصیلی می تونم دوباره کنکور بدم؟ نه کنکور ارشد، کنکور برای قبولی پزشکی

 194. سلام وقتتون بخیر
  من تا تابستان ۱۴۰۰ فارغ التحصیل میشم میخواستم برای اینکه مشکل سربازی برنخورم ادامه تحصیل بدم و ارشد شرکت کنم. ۱ سال فرصت دارم از زمانی که فارغ التحصیل شدم. حالا سوالم اینجاست که اگه فارغ التحصیلی من تیر یا مرداد ۱۴۰۰ ثبت شه وضعیت چی میشه؟ چون کنکور ارشد معمولا خرداد برگزار میشه نتیجشم شهریور میاد اما من تا تیز یا مرداد ۱۴۰۱ وقت دارم تکلیف چی میشه تو این وضعیت؟ اگه تیر یا مرداد باشه فارغ التحصیلی میشه کنکور ۱۴۰۱ رو هم شرکت کرد؟

  1. سلام
   شما بعد از اتمام فرصت مطالعه یکسال باید دفترچه خود را ارسال کنید و در صورت قبولی در دانشگاه میتوانید ایست خدمتی بگیرید و مجدد از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 195. فرجه فارغ التحصیلی دقیقا از چه تایمی شروع میشه؟ اتمام پروسه تسویه حساب و فارغ التحصیلی یا زمان وارد کردن اخرین نمره؟

  1. با توجه به تاریخ پایان تحصیل که بر روی گواهی تحصیلی شما درج شده است محاسبه خواهد شد.

 196. سلام.من دانشجو کارشناسی پیوسته ام که زمان ۵سال معافیت تحصیلی رو تموم کردم(ترم ۱۰ ام).اگه الان نسبت به معافیت سربازی اقدام کنم ولی معاف نشم باید برم سربازی یا میتونم ادامه تحصیل بدم؟
  ممنون

  1. سلام
   در صورت عدم تایید معافیت باید خدمت کنید و البته برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر ایست خدمتی بگیرید.

 197. سلام خسته نباشید
  من متولد ۷/۱۲/۸۰ هستم وخرداد۹۹دیپلم گرفتم و وقتی ۱۸ سالم شد دبیرستان درس میخوندم و اون موقع دنبال معافیت تحصیلی نرفتم.
  میخواستم ببینم الان غایب حساب میشم یا نه و اگر هنوز غیبت نخوردم تا کی وقت دارم برم سربازی
  ممنون میشم جواب بدید

 198. سلام خسته نباشید
  من متولد ۷/۱۲/۸۰ هستم وخرداد۹۹دیپلم گرفتم و وقتی ۱۸ سالم شد دبیرستان درس میخوندم و اون موقع دنبال معافیت تحصیلی نرفتم.
  میخواستم ببینم الان غایب حساب میشم یا نه و اگر هنوز غیبت نخوردم تا کی وقت دارم برم سربازی
  ممنون میشم جواب بدید

 199. سلام.روزتون بخیر.من ورودی ۹۵ مقطع کارشناسی بودم و فارغالتحصیل شدم و تا ۱۴۰۰/۶/۳۱معافیت دارم.همچنین برای کنکور ارشد هم شرکت کردم که خرداد ماه برگزار میشه.خواستم بدونم اگه کنکور ارشد رتبه مناسبی نیارم میتونم دوباره سال بعد کنکور ارشد بدم یا ن؟

 200. سلام خسته نباشید من تاریخ معافیت تحصیلیم تا۳۱شهریور ۹۹بود که بعد درخواست کمیسیون موارد خاص دادم که با افزایش سنوات ترم۱۱و۱۲بنده موافقت شد که البته هم بنده دیر درخواست دادم هم دانشگاه تمدید سنوات بنده رو برای پلیس+۱۰ نفرستادن و الآن که خودم متوجه شدم و یکی از دوستانم پیگیر شدن پلیس گفته از مهلتش گذشته و باید خودش به نظام وظیفه مراجعه کنه من چون استان دیگه محل تحصیلمه هفته اینده میرم فقط میخواستم بدونم ممکنه موافقت نشه فقط۲واحد پروژه مونده و مدرک بهم ندن؟!

 201. سلام
  باتشکر از سایت خوبتون
  بنده متولد شهریور ۸۰ هستم
  تیر ۹۸مدرک دیپلم را تحویل گرفتم.
  سال ۹۹ دانشگاه آزاد قبول شدم
  بعدشم ثبت نام کردم الان هم ترم دوم هستم.
  حالا دانشگاهدرخواست برگه معافیت تحصیلی به پلیس +۱۰داده.
  جواب اومده مهلت درخواست سپری شده و با ادامه تحصیل موافقت نمی گردد.
  درصورت امکان راهنمایی کنید.ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   باید از نظام وظیفه پیگیری کنید.متاسفانه زمان اقدام برای شما سپری شده است

  2. سلام خسته نباشید بنده متولد ۱۳۷۹/۸/۲۲ هستم و الان سنم ۲۰سال شد
   ولی سال ۹۹پارسال به دلیل بیماری کرونا در امتحانات نهایی حضور نداشتم غایب موجهه بودم و بعداً درخواست کردم معافیت تحصیلی فقط یک سال فرصت دادند والان قبول شدم دیپلم گرفتم ولی تاسال ۱۴۰۰/۸/۲۲ فرصت دارم وبعدا از اون وارد غیبت می شم ومی خوام ادامه تصیل بدم چکارکنم

 202. سلام. ورودی سال ۹۴ دانشگاه ازاد هستم. کارشناسی پیوسته طبق فرمایش شما تا ۵ سال وقت تحصیل داره و بعد از اون تا دو ترم میتونه سنوات ارفاقی بگیره. من در ترم دوم سنوات ارفاقی هستم و احتمالا ۴۰ واحد دیگه اضافه بیارم. سوالم این هست ایا میتونم یک سال دیگه از دانشگاه مجوز بگیرم برای دو ترم دیگه? یعنی ایا از مهلت معرفی میتونم استفاده کنم? یا این که مهلت معرفی همون دو ترم سنوات ارفاقی بود و دیگه بعد از اتمام ترم دو ارفاقی فرصتی نیست? ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   بعد از دریافت دو ترم ارفاقی میتوانید از یک سال مهلت معرفی اقدام کنید

 203. سلام وقت شما بخیر . من تا همین در تابستون برج ۵ معافیت تحصیلی دارم . نتونستم ۸ ترمه تموم کنم و الان ده ترمه تموم میکنم و مهلت پنج سالم تمام شده ایا باید برای سربازی اقدام کنم یا یک سال مهلت هستش و ایا غیبت نمیخورم؟

 204. سلام . من در مقطع کارشناسی بعد از فارغ التحصیلی از یک سال معافیت استفاده کردم و در کنکور ارشد قبول شدم . میخواستم بدونم که این یکسال معافیت بعد از فارغ التحصیلی از مقطع ارشد هم وجود دارد یا خیر؟

 205. سلام،من دیپلمم رو شهریور ۹۸ گرفتم و تا پایان شهریور ۹۹ فرصت معرفی داشتم ولی خودم رو معرفی نکردم ولی آبان ۹۹ رفتم پلیس +۱۰ و برای ثبت نام دانشگاه معافیت تحصیلی دانشجویی گرفتم ولی میترسم برام غیبت زده باشن و نتونم از دانشگاه انصراف بدم و برم دانشگاه دیگه ای ثبت نام کنم خواهش میکنم راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت تایید معافیت تحصیلی در مقطع جدی مشکلی نخواهید داشت

 206. سلام من ترم ۱۰هستم خواستم بدونم این ترم که فارغ التحصیل میشم( معافیت پنج سالم تا آخر تابستانه )خواستم بدونم میشه میشه سال بعد کنکور بدم

 207. سلام من معلم متعهد ب خدمت هستم فارغ التحصیل از دانشگاه فرهنگیان با مدرک کارشناسی،تعهدم هنوز تموم نشده،آیا میتونم برای سال آینده کنکور کارشناسی شرکت کنم و در صورت قبول شدن تو رشته دلخواه اگر از معلمی انصراف بدم و جریمشو بدم میتونم تو رشته دلخواهم تحصیل کنم(یعنی نظام وظیفه مانع نمیشه؟ و ب محض انصراف مشمول خدمت نمیشم؟)

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت پرداخت جریمه بازگشت به عقب نداریم و منع نظام وظیفه خواهید داشت

 208. سلام خسته نباشید.من رشته تجربی هستم ودرسال۹۶رشته اتاق عمل قبول شدم ورفتم ثبت نام کردم وفقط انتخاب واحد مونده بود که من به علت شرایطی دیگه نتونستم برم واینجا مهندسی پزشکی رو ازسال ۹۶سه ساله تموم کردم آیا میشه من دوباره برم ودرس اتاق عمل رو ادامه بدم خود دانشگاه رشته اتاق عمل مشکل نداره فقط بابت نظام وظیفه میخوام بدونم.ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   یک بار فرصت انصراف از تحصیل دارید. از تاریخ انصراف یک سال فرصت معرفی دارید

  2. سلام خسته نباشید کنکور ۱۴۰۰ شرکت کردم متولد سال ۸۰ هستم گفتن موقع اخذ دیپلم سنت از ۲۰ بگذره میگن نمیتونی فرهنگیان بری این حرف صحت داره

 209. سلام
  من ورودی ۹۵ هستم.۲۴ سالمه.۵سال سنوات مجاز معافیت دانشگاهم۳۱شهریور ۱۴۰۰ تموم میشه.صرفا پیام نور رو برای معافیت تحصیلی ثبت نام کردم و کلاسا رو هم نرفتم…حدودا ۳۰ واحد پاس شده…
  ۱-اگه۱۴۰۰ کنکور بدم میتونم دانشگاه/رشته دیگه ای برم؟
  ۲-اصلا معافیت برای یه دوره کارشناسی دیگه برام تمدید میشه؟
  ۳-اگه اعلام نتایج/ثبت نام دانشگاه بعد از ۳۱ شهریور بیفته غیبت میخورم؟

    1. سلام دوست عزیز
     برای بررسی دقیق تر موضوع خود با کارشناسان تماس بگیرید شاید مواردی باشد که لازم به انجام آن باشید

 210. سلام. من دانشجوی ورودی مهر ۹۵ هستم و نامه معافیت تحصیلیم تا شهریور ۱۴۰۰ مهلت خورده. من توی تابستون ده ترمه فارغ التحصیل میشم. میخواستم بدونم بعد از فارغ التحصیلی در تابستان ۱۴۰۰ تا تابستان ۱۴۰۱ مهلت بهم میدن واسه شرکت توی کنکور ارشد ۱۴۰۱؟ متولد شهریور ۷۵ هستم.

  1. سلام دوست عزیز
   از تاریخ فارغ التحصیلی در سنوات مجاز یک سال فرصت دارید

 211. سلام وقت بخیر. بنده ۱۸سالمه و از خدمت معاف شدم. اگر دانشگاه فرهنگیان قبول بشم در آنجا هم باید به دولت خدمت کنم؟

 212. با سلام
  من ورودی ۹۳ مقطع کارشناسی هستم و بجز ۲ ترم سنوات ارفاقی (ترم ۱۱ و ۱۲) ، یک نیمسال دیگه هم سنوات گرفتم ولی بازم ۴ واحد از درسام موند و ۴ واحد رو دانشگاه نامه داد برای پلیس +۱۰ ولی موافقت نشد و نظام وظیفه موافقت نکرد. حالا سوالی که پیش میاد اینه که من که دانشجوی اخراجی هستم، تا یکسال مهلت معرفی دارم یا از ۳۰ بهمن که انتهای ترم ۱۳ هست غیبت میخورم؟

 213. سلام من از معافیت تحصیلی استفاده میکنم و دانشجوی مقطع ارشد هستم
  آیا میتوانم پس از دریافت مدرکم در سنوات مجاز دوباره برای کنکور ارشد امتحان بدهم؟

 214. سلام من معافیت تحصیلی دارم و دانشجوی مقطع ارشد هستم آیا پس از فارغ التحصیلی در سنوات مجاز می تونم دوباره در کنکور ارشد یک رشته دیگر شرکت کنم از نظر نظام وظیفه منعی ندارد؟

 215. سلام من متولد۷۹/۶/۱۳ام من یکبار از دانشگاه پیام نور انصراف دادم ومجدد در مقطع کاردانی دانشگاه ازاد رشته اموزش ابتدایی مشغول به تحطیل شدم ایا می توانم بعد از فارغ التحصیلی مجدد کنکور شرکت کنم ودر رشته دیگر در دانشگاه دولتی تحصیل کنم

 216. با سلام.من معافیت تحصیلی کارشناسی ارشدم تا ۳۰ بهمن بود ولی در تاریخ ۱۲ اسفند دفاع کردم.آیا غیبت می خورم؟

 217. سلام وقت بخیر.من ورودی بهمن ۹۸ کارشناسی ارشدم الانم ترم سوم هستم و واحدام بجز پایان نام تموم شده.بخاطر شرایط کرونا نشد برم دنبال کارای معافیت تحصیلیم قبل کنکور ارشدم من غیبت نداشتم و واحدامم برمیداشتم مشکلی نداشتم الان من معافیت تحصیلی میتونم بگیرم یا سرباز حساب میشم؟چیکار باید بکنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   از تاریخ فارغ التحصیلی در شرایط مجاز یک سال فرصت دارید

 218. سلام من دانشجوی دوره کارشناسی پیوسته ام ورودی ۹۹ دارم برای کنکور ۱۴۰۰ میخونم کد نظام وظیفه رو انصرافی زدم ولی هنوز انصراف ندادم میخوام مهر انصراف بدم.با توجه به اینکه بعد انصراف یکسال مهلت دارم برا شرکت در کنکور ۱۴۰۱ باز میتونم کد نظام وظیفه رو مربوط به انصرافی بزنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   کد انصرافی برای کسانی که انصراف انها ثبت شده باشد تعیین شده است .نسبت به ویرایش آن اقدام کنید.

 219. سلام من در تاریخ ۹۶/۱۲/۲۱به ۱۸ سال تمام رسیدم ولی درحال تحصیل دوره پیش دانشگاهی بودم و برای کنکور ۹۷ میخوندم رو حساب این جمله ایی که : کسانی که بعد از سن مشمولیت فارغ التحصیل میشوند از زمان فراغت یک سال مهلت معرفی دارند. نرفتم معافیت دانش اموزی بگیرم چون نمیدونستم و مدرسه به ما اطلاع نداد . در شهریور ۹۷ فارغ التحصیل شدم و تاریخ ثبت گواهی پیش دانشگاهیم ۹۷/۷/۳خورده. رو همون حساب که یکسال از زمان فارغ التحصیلی وقت دارم برا کنکور ۹۸ خوندم و یک مهر ۹۸ معافیت تحصیلی کارشناسی پیوسته گرفتم . میخواستم بدونم به خاطر اون موقع که معافیت دانش اموزی نگرفتم غیبت خوردم؟ یا نه چون اگر غیبت خورده بودم مگر معافیت تحصیلی برام صاد میکردن برا دانشگاه؟

 220. سلام من ورودی ۹۸ کارشناسی پیوسته ازاد هستم چهار ترم مرخصی گرفتم میخواستم بدونم اگر مهر ماه انصراف بدم میتونم برا کنکور ۱۴۰۱ بخونم وشرکت کنم؟ معافیت ۵ ساله دوباره بهم میدن؟

 221. با سلام، بنده تاریخ ۱۵ بهمن از رساله دکتری ناپیوسته خود دفاع کردم ولی هنوز کارهای فارغ التحصیلی ام تمام نشده است. از آنجایی که از ۱ و نیم سال سنوات ارفاقی خود استفاده کرده ام (۶ سال + ۱٫۵ سال سنوات ارفاقی). آیا مهلتی برای ارسال دفترچه پس از فارغ التحصیلی دارم؟
  با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   سنوات مجاز ارفاقی یک سال میباشد و نیم سال بعدی منوط به ارسال بلافاصله دفترچه از زمان فارغ التحصیلی میباشد

 222. با سلام و تشکر از پاسخگویی خوبتون
  من دانشجوی کارشناسی پیوسته هستم و تا پایان این ترم که ترم هشتم من میشه تمام دروسم رو پاس میکنم میخواستم بدونم که میتونم هم کنکور ۱۴۰۰ رو شرکت کنم و هم ۱۴۰۱ ؟ با توجه به فعایت یک سال پس از تحصیل از نظر زمانی فارق تحصیلی من تقریبا تیر ماه ۱۴۰۰ میشه تا زمان برگزاری کنکور ۱۴۰۱ آیا من مشمول میشم یا خیر؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام دوست عزیز
   از زمان فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارید در مقطع بالاتر و یا تعیین و تکلیف خدمت کنید

 223. سلام وقت بخیر
  دانشجوی ترم ۶ کارشناسی پیوسته هستم . میخواستم بدونم در صورت فارغ التحصیلی و گرفتن لیسانس میتونم در اداره ای مشغول به کار بشم و در کنارش برای ارشد هم اقدام کنم و ادامه تحصیل بدم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت نداشتن منع نظام وظیفه و قوانین اداره مربوطه بله میتوانید

 224. سلام من در حال حاضر سربازم و آذر ۱۴۰۰ خدمتم تموم میشه میخواستم بدونم اگه من کنکور ۱۴۰۰ نیمسال دوم دانشگاهها قبول بشم بازم باید ایست خدمتی بگیرم آخه خیلی ظلمه ۲۰ ماه خدمت ایست بزنم مثلا من اگه پزشکی نیمسال دوم قبول شم چون شهریور نیمسال اول و دوم رو ثبتنام میکنن من باید مهر ایست بزنم بعد چهارماه بخوابم خونه تا دانشگاهم شروع شه خوب همون تایم خدمتمو تموم میکنم لطفا راهنماییم کنید

 225. سلام خسته نباشید
  بنده دانشجو مقطع کاردانی پیوسته هستم
  ۵ ترم سنوات عادی گرفتم ۲ ترم سنوات ارفاقی
  من در تاریخ ۳۰ بهمن ۹۹ همه واحدهامو پاس کردم
  میخواستم بدونم ایا من میتونم ۳۰ مهر ۱۴۰۰که میشه ۸ ماه دیگه کارشناسی ناپیوسته ثبت نام کنم؟

 226. سلام خسته نباشید
  بنده دانشجو مقطع کاردانی بودم
  ۵ ترم سنوات عادی گرفتم
  ۲ ترم هم سنوات ارفاقی
  الان در سنوات ارفاقی که دانشگاه بهم داد فارغ التحصیل شدم در تاریخ ۳۰ بهمن ۹۹
  ایا من تا ۳۰ مهر ۱۴۰۰که میشه ۸ ماه دیگه میتونم دانشگاه در مقطع کارشناسی ثبت نام کنم؟

 227. سلام متولد ۲۶ _۳ _ ۱۳۸۱ هستم
  ۳۱ خرداد ۹۹ فارغ التحصیل شدم ۲۶ _۳_۹۹ هم مشمول شدم الان ۱ سال مهلت دارم یا ۶ ماه؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت فارغ التحصیلی قبل از ۱۸ سالگی شش ماه وقت دارید

 228. سلام وقت بخیر من متولد ۲۶_۳_۱۳۸۱ هستم
  دیپلممو ۳۱_۳_۱۳۹۹ گرفتم میخواستم برای معرفی سربازی ۱ سال مهلت دارم یا ۶ ماه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت فارغ التحصیلی قبل از ۱۸ سالگی شش ماه وقت دارید

 229. سلام وقت بخیر
  من تا ۳۰٫۱۱٫۱۴۰۰ معافیت دارم ، مقطع کارشناسی ام تموم شده ، سوابق تحصیلی شرکت کردم دانشگاه خوبی قبول نشدم…به همین خاطر ثبت نام نکردم
  کنکور ارشد ۱۴۰۰ رو ثبت نام کردم
  سوالم اینه من قبلا دو ترم کارشناسی خوندم و انصراف دادم
  وبعد ثبت نام کردم دانشگاه ازاد و الانم که حدا رو شکر درس کارشناسیمو تموم کردم
  و تا ۳۰٫۱۱٫۱۴۰۰ معافیت دارم
  الان برای من محدودیتی وجود نداره که کنکور شرکت کنم برای دانشگاه جدیدیی که قبول میشم؟

  1. سلام دوست عزیز
   از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارید اقدام کنید

 230. سلام من فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد هستم و ضمنا طلبه حوزه علمیه هم میباشم میخواستم برای رشته زبان مجددا کنکور سراسری شرکت کنم اما با وجود اینکه معافیت تحصیلی حوزه را دارم . کدیدر دفترچه ۱۴۰۰ نمیبینم که به شرایط من بخورد و آن را انتخاب کنم. باید چکار کنم؟؟ ممنون میشم زود جوابمو بدین تا از ثبت نام جا نمونم

 231. سلام بنده ورودی ۹۳ هستم سنوات ارفاقی را تمام کردم دو واحدم مونده تمام بشم آیا بمن واحد میدن
  درضمن در حذف اضافه واحد را بردارم غیبت میخورم

 232. سلام بنده ورودی ۹۳ هستم سنوات ارفاقی را تمام کردم دو واحدم مونده تمام بشم در حذف اضافه این دو واحد را برداشتم آیا باید دوباره معافیت تحصیلی بگیرم ومعرفی استاد شوم

  1. سلام دوست عزیز
   ۲ واحد را بصورت معرفی به استاد تمام کنید احتیاج به ترم جدید نیست

 233. سلام
  بنده در پیش دانشگاهی یک درس افتادم و یک سال طول کشید تا آن درس در مدرسه شبانه پاس کنم ، الان دوره کارشناسی بنده تمام شده و اخرین امتحانم ده روز پیش بود ، میخاستم بدانم بعد از فارغ التحصیلی و گرفتن مدرک موقت ، چند وقت معافیت دارم ؟
  ممنون میشم اگر جواب بدید

 234. سلام، بنده معاف از خدمت میشم هنوز اقدام نکردم، دانشجوی کارشناسی پیوسته هستم. میخواستم بدونم من هم فقط میتونم تا ۱۲ ترم بخونم یا شرایطم فرق داره اگه معاف بشم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت نداشتن معافیت ،فقط میتوانید تا سقف ۱۲ ترم با تایید کمیسیون بخوانید

 235. سلام من دانشجوی دکتری هستم و شهریور ماه ۶ سال سنواتم به پایان رسیده ایا محدودیت زمانی برای تحویل نامه کمسیون تمدید سنوات به نظام وظیفه دارم نامه ام اسفند ماه اماده نشده توی کمسیون بعد عید بهم میدن ولی سقف سنواتم مهر تموم شده ۶ سالم

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت تایید کمیسیون دانشگاه مهلت تمدید ثبت میشود

 236. باسلام
  بنده ۱۰روزازوقت معافیت تحصیلیم میگذره وفرزندایثارگر( رزمنده جنگ۱۹ماه) هستمآیااضافه خدمت دارم؟چطورمیتونم اضافه خدمت نخورم وهمزمان هم ازکسرخدمت ایثارگری استفاده کنم؟؟

 237. سلام من در ترم ۱۳ ام کارشناسی فارغ التحصیل شدم. آیا امکان تحصیل برای مقطع ارشد وجود داره؟ اگر برای خدمت اقدام کنم و بعدش ارشد قبول شم امکانش هست؟

 238. سلام خسته نباشید.

  من فارغ التحصیل کارشناسی ارشد هستم که شهریور ۹۸ معافیت تحصیلیم به اتمام رسید. شهریور ۱۴۰۰ سن پدرم به ۷۰ سال کامل می رسه. با توجه به تک فرزند بودن بنده، آیا با وجود دو سال غیبت معافیت کفالت به من تعلق می گیره؟

 239. سلام بنده سال تحصیلی ۹۸-۹۹ دوازدهم بودم ریاضی رو نتونستم پاس کنم که در دی ماه ۹۹ تو مدرسه بزرگسالان دیپلمم رو گرفتم ، آیا کسی که تو مدرسه بزرگسالان دیپلم گرفته معافیت تحصیلیش باطل میشه و وارد مشمولیت میشه ؟ در ضمن زیر بیست سال هستم متولد ۸۱

   1. سلام . بنده هم مثل ایشون هستم
    متولد ۱۳۸۱ /۵ / ۱ هستم و در دی ماه ۹۹ تونستم مردودی هارو پاس کنم و دیپلم قبول بشم .
    توی سایت معافیت تحصیلی من رو زده تا ۱/۵/۱۳۸۱
    فعلا دانشگاهی ثبت نام نکردم
    دقیقا تا کی معافیت دارم ؟
    تا همون تاریخ تو سایت یا از زمان فارغ التحصیلی که دی ماه ۹۹ هست ؟

 240. سلام
  من در بهمن ۹۸ در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم و در اردیبهشت ۹۹ در کنکور ارشد شرکت کردم و مهر ۹۹ وارد مقطع کارشناسی ارشد شدم ایا بعد از فارغ التحصیلی در مقطع ارشد باز هم فرصت یکساله به من میدهند؟

 241. سلام و وقت بخیر
  من متولد ١٣٨١/٣/٢ میباشم و باید در تاریخ خرداد ٩٩ مدرک دیپلم رو اخذ میکردم، اما به دلیل مشکلاتی نتونستم امتحانات رو پاس کنم (٢ کتاب پاس نشده) مردادماه هم امتحان دادم (بزرگسالان) باز قبول نشدم و الان برای خردادماه ١۴٠٠ باز نام نویسی کردم، میخواستم بدونم برای گرفتن مدرک دیپلم تا چندسالگی از سربازی معاف هستم!؟ ممنون اگر پاسخ دهید

 242. سلام وقت شما بخیر. بنده ورودی مهر ۹۵ دانشگاه دولتی شبانه هستم و تا اخر ترم ۸ ، ۷۷ واحد پاس کرده ام. معافیت بنده اخر شهریور ۱۴۰۰ تمام می شود. ایا بنده می توانم معافیت تحصیلی خود را تمدید کنم ؟؟
  ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت تایید کمیسیون داشنگاه مبنی بر تعداد واحد های اضافی امکان دارد

 243. سلام من ۱۸ سالگی کنکور قبول شدم رشته مهندسی الان درسم تموم شده ( ۱۰ ترمه تموم کردم )- آیا یک سال برای رفتن به سربازی فرصت دارم یا خیر ؟ میخوام کنکور بدم برای رشته ی مدیریت بازرگانی مقطع لیسانس – آیا امکانش هست ؟؟ دوباره اشتغال به تحصیل میدن؟

 244. سلام من دیپلمم رو شهریور ۹۸ گرفتم و تا پایان شهریور ۹۹ مهلت معرفی داشتم ولی به دلیل کرونا و تعویق کنکور خودمو در موعد مقرر معرفی نکردم ولی در آبان ۹۹ برای ثبت نام دانشگاه آزاد از پلیس ۱۰+ معافیت تحصیلی دانشجویی گرفتم  آیا من با این شرایط میتونم در کنکور۱۴۰۰ شرکت کنم و وقتی دانشگاه جدید قبول شدم از دانشگاه آزاد انصراف بدم و برای دانشگاه جدیدم درخواست معافیت تحصیلی بدم؟

 245. سلام من دیپلمم رو شهریور ۹۸ گرفتم و تا پایان شهریور ۹۹ مهلت معرفی داشتم ولی به دلیل کرونا و تعویق کنکور خودمو در موعد مقرر معرفی نکردم ولی در آبان ۹۹ برای ثبت نام دانشگاه آزاد از پلیس ۱۰+ معافیت تحصیلی دانشجویی گرفتم. آیا من با این شرایط میتونم در کنکور۱۴۰۰ شرکت کنم و وقتی دانشگاه جدید قبول شدم از دانشگاه آزاد انصراف بدم و برای دانشگاه جدیدم درخواست معافیت تحصیلی بدم؟

   1. سلام وقت بخیر
    معافیت من تو آبان تموم میشه اگه من دی برم دانشگاه ثبت نام کنم میتونم معافیت بگیرم یا باید چیکار کنم

    1. سلام نتایج کنکور که منتشر شد میتوانید از دانشگاه برگه معافیت را بگیرید و در نیم سال دوم پذیرش شوید

 246. سلام من ۱۸ سالمه معافیت گرفتم برای کنکور اگه قبول نشم بازم میتونم معافیت بگیرم رشته تجربی هستم

  1. سلام دوست عزیز
   بستگی به شرایط سنی شما دارد.از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال وقت دارید

 247. سلام خسته نباشید ، بنده دانشجوی ترم ۶ کامپیوتر دانشگاه آزاد هستم میخواستم بدونم میتونم برای کنکور سراسری ۱۴۰۱ ، یا اگر طول تحصیلم بیشتر از ۸ ترم بشه و وقتی فارغ التحصیل شدم ، کنکور سراسری بدم د به رشته های پزشکی برم؟

 248. سلام خسته نباشید من متولد مرداد ۸۱ هستم و خرداد ۹۹ دیپلم گرفتم و کنکور ۹۹ شرکت کردم ولی قبول نشدم الان میخوام کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم برای سربازی مشکلی ندارم دیگه تا یکسال فرصت دارم؟
  چون به یکی از دوستام گفته بودم چون تولدت بعد از خرداده ۶ ماه وقت داری
  ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام دوست عزیز
   در صورتی که قبل از ۱۸ سالگی فارغ التحصیل شوید بله ۶ ماه وقت دارید

 249. سلام خسته نباشید من متولد مرداد ۱۳۸۱ هستم و امسال دیپلم گرفتم و کنکور ۹۹ شرکت کردم ولی قبول نشدم الان میخوام ببینم میتونم کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم دیگه؟ و تا شهریور ۱۴۰۰ مهلت یکساله دارم ؟چون به یکی از دوستام گفته بودن چون تولدت مرداده و بعد از خرداد بوده ۶ ماه فرصت داری برای سربازی ؟ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت فارغ التحصیلی قبل از ۱۸ سالگی ۶ ماه فرصت دارید

 250. سلام خسته نباشید من متولد ۷۸ هستم من ورودی سال ۹۷ دانشگاه ازاد هستم و مهر ۱۴۰۰ درسم تموم میشع میخواستم بدونم برای کارشناسی ارشد من در چ سال هایی میتونم کنکور بدم فقط ۱۴۰۱ رو میتوتم یا ۱۴۰۲ هم میتونم؟!

  1. سلام دوست عزیز
   بعد از فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارید تا تعیین وضعیت کنید

 251. سلام
  امکان اخذ سنوات ارفاقی برای ارشد دانشگاه ازاد (بدون ازمون استعداد درخشان) وجود دارد؟؟
  داخل راهنما پذیرفته شدگان نوشته فقط ۳ سال و قابل افزایش نیست
  با توجه به شرایط کرونا امکانش هست یه ترم سنوات اضافی بدهند فقط پایان نامه مانده
  ممنون

 252. سلام من متولد ۸۰/۸/۱۳هستم.تک پسرم و پدرم۶۳سالشه میتونم از معافیت کلی استفاده کنم؟ (۲)الان معافیت تحصیلی گرفتم تا ۱۴۰۰/۷/۱ وقتشه و حداکثر وقت معافیت، تاریخ تولدم در سال ۱۴۰۰ هست. هنوز دیپلم نگرفتم، پشت کنکوریم، ۲تا درس افتاده دارم برای خرداد ۱۴۰۰٫ اگر خرداد قبول شم و یه رشته کنکور هم همینطور، چه کارایی باید برای سربازی انجام بدم؟چون جواب انتخاب رشته دیر میاد ، چه مراحلی باید طی کنم مربوط به سربازی؟و از چه زمانی؟ ممنون میشم راهنمایی کنید (:

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به موضوع شما باید بصورت تخصصی بررسی شوید.با مشاور