صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان دانشگاه و مشمولان سربازی

معافیت تحصیلی
به اشتراک بگذارید

تمدید معافیت تحصیلی چیست؟ چند سال برای فارغ التحصیلی در مقطع کاردانی ٬ کارشناسی ٬ ارشد و دکتری فرصت دارید؟ اگر در این زمان تحصیل شما به اتمام نرسد چه می شود؟ دانشجویان جدیدالورود قبل از ثبت نام در دانشگاه برای معافیت تحصیلی چه باید بکنند؟ در ادامه بخوانید .

معافیت تحصیلی چیست

تمدید معافیت تحصیلی یکی از موضوعات خیلی مهم برای دانش آموزان و دانشجویان مرد می باشد. اگر بخواهیم تعریفی از معافیت تحصیلی بیاوریم باید به این اشاره کنیم که تمامی افراد هنگامی که سن آن ها به سن قانونی ۱۸ سال تمام می رسد ، از نخستین ماه تولد آن ها مشمول قانون وظیفه عمومی می شوند . اگر دانش آموز در رشته های مختلف پیش دانشگاهی در حال تحصیل باشد تا سن ۲۴ سال و اگر دانش آموز در رشته های کاردانی و فنی حرفه ای باشد حداکثر تا سن ۲۲ سالگی می تواند به تحصیل ادامه داده و به تحصیل مشغول باشد. گفتنی است بعد از گذشت از این سن وارد دوره مشمولیت سربازی شده و برای فرد غیبت سربازی رد می شود.

آخرین اخبار معافیت تحصیلی ، که توسط مراجع رسمی و سازمان نظام وظیفه عمومی منتشر شده است ، حاوی اطلاعات مهمی است که دانستن آن برای همه ی مشمولان الزامی است . چرا که یکی از مهم ترین راه های به تعویق انداختن زمان اعزام به خدمت سربازی ، استفاده از معافیت های تحصیلی است .

معاون مشمولان و امور معافیت‌های سازمان وظیفه عمومی ناجا در مورد روند دریافت معافیت دانشجویان مشمول و مدت این معافیت‌ برای مقاطع تحصیلی مختلف توضیحاتی را ارائه داد.

شما عزیزان می توانید برای اطلاع از جزئیات این اخبار ، تا انتهای مطلب همراه ما باشید !


بیشتر بخوانید: مشاوره معافیت تحصیلی


چه کسانی شامل معافیت تحصیلی می شوند؟

کلیه افراد زیر تا زمانی که در حال تحصیل باشند و به تحصیلات خود می پردازند مشمول تمدید معافیت تحصیلی شده و از اعزام به خدمت سربازی معاف می شوند :

۱) دانش آموز های مدارس کشور و مرکز های آموزش عالی کشور که فعالیت آن های زیر نظر وزارت آموزش و پرورش است

۲) دانشجو های مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری و مقاطع بالاتر دانشگاه های ملی (دولتی) و غیر دولتی که شامل دانشگاه های پیام نور ، دانشگاه های آزاد ، دانشگاه های پردیس ، دانشگاه های غیر انتفاعی و . . . که فعالیت کلیه این دانشگاه ها زیر نظر وزارت علوم است.

۳) طلاب و طلبه هایی که در حوزه های علمیه مشغول تحصیلات خود هستند.

صدور تمدید معافیت تحصیلی تمامی افرادی که در بالا به آن ها اشاره شد که تمدید معافیت تحصیلی ، تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد ، تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان و تمدید معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علوم دین وابسته به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل از آموزشگاه یا دانشگاه محل تحصیل بوده و بایستی اشاره کنیم که مدت زمان این گواهی معافیت تحصیلی تا یک سال پس از تاریخ پایان تحصیلات در هر مقطع می باشد .

 

تمدید معافیت تحصیلی

بیشتر بخوانید: قوانین معافیت تحصیلی سازمان نظام وظیفه چیست؟

فرایند اقدام

سرهنگ نجف حمیدزاده که در یک برنامه رادیویی سخن می‌گفت، در مورد معافیت افرادی که قصد ورود به دانشگاه دارند اظهار کرد: پس از اینکه نتایج اعلام شد، دانشجویانی که پذیرفته شدند باید با مراجعه به دانشگاهی که از آن پذیرش گرفتند، فرم درخواست معافیت را دریافت کنند و به نزدیکترین دفتر پلیس +۱۰ یا دفاتر خدمات الکترونیک ناجا مراجعه کنند. در این دفاتر دوستان کاملا توجیه هستند و درخواست معافیت مشمولان را در سامانه ثبت می‌کنند و مجوز اولیه به صورت اتوماتیک صادر می‌شود و سپس می‌توانند برای تکمیل ثبت‌نام به دانشگاه مراجعه کنند.

وی افزود: برای افرادی که شرایط لازم را داشته باشند در مدت کمتر از یک ماه معافیت صادر می‌شود و این معافیت تا موعد انقضا اعتبار دارد.


بیشتر بخوانید: آخرین اخبار معافیت تحصیلی


آخرین خبر های معافیت تحصیلی,معافیت,خدمت,سربازی,معافیت تحصیلی,معافیت دانشجویی

معافیت تحصیلی دانشجویان

معاون مشمولان و امور معافیت‌های سازمان وظیفه عمومی ناجا با اشاره به مدت زمان معافیت برای هر یک از مقاطع تحصیلی گفت: دانشجویان توجه داشته باشند که فرصت اولیه معافیت مقاطع مختلف مشخص است و دانشجویان باید در این مدت تحصیل خود را به پایان برسانند.

بر اساس آخرین اخبار ، میزان و مدت معافیتهر مقطع تحصیلی ، به این شرح است :

 • برای دانش آموزان : تا سن ۲۰ سالگی تمام
 • برای دانشجویان کاردانی : دو سال و نیم
 • برای دانشجویان کارشناسی ناپیوسته : سه سال
 • برای دانشجویان کارشناسی پیوسته : پنج سال
 • کارشناسی ارشد پیوسته : شش سال
 • کارشناسی ارشد ناپیوسته : سه سال
 • دکترای پزشکی پیوسته : هشت سال
 • دکترای تخصصی : شش سال آخرین اخبار معافیت تحصیلی 

باید توجه کنید که در ابتدای هر مقطع ، نیاز به ارائه درخواست برای معافیتوجود دارد . بدین ترتیب که با گرفتن نامه معافیتاز دانشگاه یا موسسه آموزش عالی محل تحصیل ، به پلیس + ۱۰ مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت می کنید . کار شما همین جا به اتمام می رسد ، و نیازی به پیگیری وجود ندارد . سازمان نظام وظیفه ، نامه معافیت شما را ، خود به دانشگاه ارسال می کند .

آخرین خبر های معافیت تحصیلی,معافیت,خدمت,سربازی,معافیت تحصیلی,معافیت دانشجویی


بیشتر بخوانید: اطلاعیه های معافیت تحصیلی


تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد

کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد برای تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد بایستی توجه کنند که مبحث معافیت تحصیلی بحث مهمی بوده و برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد ۳ سال و برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پیوسته حداکثر تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد ۶ سال می باشد.

اگر دانشجویان در بازه مشخص شده نتوانند تحصیل خود را به پایان برسانند مشمول قانون سنوات تحصیلی شده و این مورد بایستی توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوط بررسی و در صورت تایید مدت زمان مشخصی به دوره تحصیلی فرد اضافه می شود تا بتواند بدون غیبت سربازی به تحصیل بپردازد . در خصوص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوطه ۱ نیمسال می باشد که در صورت تصویب این کمیسیون دانشجو حداکثر به مدت ۱ سال می تواند از سنوات ارفاقی استفاده بنماید. برای دانشجویان کارشناسی ارشد پیوسته نیز سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوطه ۲ نیمسال تحصیلی می باشد.

 

 تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد

 

تمدید معافیت تحصیلی سایر مقاطع

برای سایر مقاطع نیز ما حداکثر سال مجاز برای تحصیل و سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه را برای شما عزیزان آورده ایم تا با توجه به شرایط و مقطع تحصیلی شما بتوانید در خصوص این مورد تصمیم گیری کنید .

ردیف مقطع تحصیلی حداکثر سال مجاز برای تحصیل سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه
۱ کاردانی ۲٫۵ ۱ نیمسال
۲ کارشناسی ناپیوسته ۳ ۱ نیمسال
۳ کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳ ۱ نیمسال
۴ کارشناسی پیوسته ۵ ۲ نیمسال
۵ کارشناسی ارشد پیوسته ۶ ۲ نیمسال
۶ دکتری پزشکی پیوسته ۸ ۲ نیمسال
۷ دکتری تخصصی ناپیوسته ۶ ۲ نیمسال

 

توصیه ما به شما عزیزان و محترمان این است که با مشاوره تلفنی آویژه در ارتباط و تماس باشید تا در خصوص مشاوره معافیت سربازی و مشاوره معافیت تحصیلی با توجه به تجربه عظیمی که در این خصوص طی سال ها کسب کرده ایم به شما عزیزان کمک بزرگی در خصوص این مورد کرده باشیم پس با ما در ارتباط باشید .

 

بیشتر بدانید:  جذب معلمان وظیفه به چه صورتی است؟

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

باید به اطلاع آن دسته از عزیزانی که دانشجو و مشمول انصرافی محسوب می شوند برسانیم سازمان نظام وظیفه ناجا تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی شروط مهمی را عنوان کرده است که این شرایط عبارت هستند از :

۱-      کمیسیون موارد خاص استان یا دانشگاه با اعاده تحصیل آنها موافقت نموده باشد .

۲-      به خدمت دوره ضرورت اعزام نشده باشد .(مشغول به انجام خدمت سربازی نباشد ).

۳-      عدم قرار گرفتن در سنوات ارفاقی به عبارتی در سنوات اولیه انصراف ، اخراج ، ترک تحصیل شده باشند .

۴-      عدم گذشت بیش از یکسال از تاریخ انصراف، اخراج ، ترک تحصیل

۵-      امکان فراغت از تحصیل در سنوات مجاز تحصیلی وجود داشته باشد.

کلیه مشمولان تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی بایستی این شرایط را بررسی کرده و جهت کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی و مشاوره معافیت سربازی و مشاوره معافیت تحصیلی با مشاوره تلفنی آویژه در تماس باشید تا بهترین راه ممکن را برگزینید.

 

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

 

بیشتر بدانید: آیا خرید اقساطی سربازی امکان پذیر است؟

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان

هر دانش آموز پسر بعد از ورود به سن ۱۹ سالگی همان طور که در بالا اشاره کردیم ۱۸ سال وی تمام شده باشد اگر به صورت حضوری و متوالی و پیوسته در حال تحصیل باشد به وی دانش آموز مشمول گفته می شود.

اگر بخواهیم به صورت کامل به نحوه تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان بپردازیم به صورت مرحله ای و کامل باید به موارد ذیل اشاره بنماییم :

 • بایستی دانش آموز پس از ورود به اولین ماه ۱۹ سالگی وی به مراکز خدمات الکترونیک نیروی انتظامی (مراکز پلیس ۱۰+) مراجعه بنماید و در آن مرکز درخواست معافیت تحصیلی بکند.
 • برای تمامی دانش آموزان محترم با سقف سنوات تحصیل معافیت تحصیلی صادر می شود که این معافیت تحصیلی تا ۲۰ سالگی تمام می باشد.
 • دانش آموز بایستی درخواست معافیت تحصیلی خود را به واحد آموزشی که در نظر دارد تحویل بدهد.

حال اگر مشمول بخواهد انتقالی بگیرد و به واحد آموزشی دیگری منتقل به شود بایستی کار های زیر را انجام دهد :

 • باید واحد آموزشی که فرد میخواهد به آن واحد آموزشی انتقالی بگیرد در خواست ثبت انتقال معافیت تحصیلی را به مرکز خدمات الکترونیک انتظامی (مرکز های پلیس +۱۰) ارائه کند.
 • حال معافیت تحصیلی جدیدی برای مشمول صادر شده که مشمول بایستی آن را به واحد آموزشی مورد نظر تحویل بدهد.

در صورتی که مشمول فارغ التحصیل شود یا ترک تحصیل کند یا اخراج شود یا از تحصیل انصراف دهد بایستی :

 • باید فرم آخرین وضعیت مشمولان را مشمول تکمیل کرده و به یکی از مراکز خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) تحویل بدهد.

بیشتر بدانید: تمام نکات معافیت تحصیلی دانش آموزان را بدانید.

تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور 

دانشجویان ایرانی که خارج از کشور اقامت می کنند باید توجه داشته باشند فقط اگر هنگام ورود به سن مشمولیت در مدارس ایرانی که در آن کشور وجود دارند یا مدارس کشور مذکور که مورد تایید وزارت آموزش و پرورش هستند مشغول تحصیل باشند باید حداکثر ظرف مدت ۶ ماه پس از ورود به سنی که فرد مشمول به حساب می آید ، باید به یکی از نمایندگی های دولت جمهوری اسلامی ایران مراجعه کرده و نسبت به تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور  اقدام بنمایند. باید خاطر نشان کنیم که تا ۲۰ سالگی مجاز به تحصیل در مقطع متوسطه مشمول می باشد.

دانشجویان ایرانی که خارج از کشور اقامت می کنند با در دست داشتن تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور  از مقطع متوسطه فارغ التحصیل شده اند در صورتی که در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم پذیرفته شوند با شرط اینکه بیشتر از یک سال از فارغ التحصیلی آن ها نگذشته باشد می توانند با مراجعه به یکی از نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشور مذکور نسبت به اخذ معافیت تحصیلی اقدام کنند.

 

تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور

بیشتر بدانید: مشاوره شرایط خروج از کشور برای مشمولین سربازی

شرایط تمدید معافیت تحصیلی

وی در مورد اینکه در صورتی که دانشجویان در این مدت تحصیلات خود را به پایان نرسانند چه اتفاقی رخ خواهد داد اظهار کرد: اگر دانشجویان از این زمان به نحو احسن استفاده نکنند و به موقع فارغ التحصیل نشوند، یکسال سنوات ارفاغی خواهند داشت که در این مدت باید فارغ‌التحصیل شوند. در غیر این صورت وارد مهلت معرفی می‌شوند که در این شرایط برابر ماده ۱۳ آیین‌نامه اجرایی ادامه تحصیل آنها ممنوع خواهد بود. اگر دانشجویان در صرفت معرفی فارغ‌التحصیل نشوند وارد غیبت می‌شوند.

اما مشمولینی که پس از سن ۱۸ سالگی ، فارغ التحصیل یا اخراج شده ، یا از تحصیل انصراف می دهند ، از تاریخ فارغ التحصیلی یا انصراف یا اخراج ، یک سال فرصت دارند که برای خدمتسربازی خود تعیین تکلیف کنند . البته لازم به ذکر است که افراد بالای ۱۸ سال ، فقط تا انتهای سن ۲۰ سالگی ، امکان برخورداری از معافیت تحصیلی برای گرفتن مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی را دارند . و پس از این سن ، به خدمت سربازی اعزام می شوند .


بیشتر بخوانید: معافیت تحصیلی چیست


آخرین خبر های معافیت تحصیلی,معافیت,خدمت,سربازی,معافیت تحصیلی,معافیت دانشجویی

نکات تکمیلی

همانطور که قبلا اشاره کردیم ، دانشجویان مشغول به تحصیل در موسسات آموزش عالی مورد تایید وزارت علوم ، می توانند به میزان مدت های یاد شده ، از معافیت های تحصیلی استفاده کنند . اما در این خصوص ، توجه به چند نکته ضروری است :

 1. دانشجویان ، حداکثر یک سال پس از تاریخ فارغ التحصیلی ، انصراف یا اخراج ، باید خود را جهت اعزام به خدمت ، به سازمان نظام وظیفه عمومی معرفی کنند . آخرین اخبار معافیت تحصیلی 
 2. در مواقع ضروری ، دانشجویان می توانند یک سال ، به مدت زمان معافیت خود اضافه کنند .
 3. معافیت دانشجویان انصرافی ، فقط یک بار در طول مدت تحصیل قابل تمدید است .
 4. سربازان مشغول به خدمت ، در صورت قبولی در دانشگاه ، می توانند از معافیت های تحصیلی استفاده کنند .
 5. استفاده از ایست خدمت ، برای تحصیل در دوره کاردانی مجاز نیست . آخرین اخبار معافیت تحصیلی 
 6. میزان مرخصی های تحصیلی ، در شمار سنوات مجاز تحصیل قرار می گیرد .
 7. دانشجویانی که در سنوات ارفاقی فارغ التحصیل می شوند ، می توانند از مهلت یک ساله استفاده کنند .

بدین ترتیب ، میتوان گفت که گرفتن معافیت تحصیلی ، یکی از ساده ترین راه های معافیت موقت است . و شما می توانید سال های زیادی را با استفاده از این معافیت ، خدمت نظام وظیفه عمومی را به تعویق بیندازید . به این منظور ، می توانید با مشاوران مرکز مشاوره آویژه دانش تماس گرفته و از خدمات ما در زمینه معافیت های تحصیلی استفاده کنید .


برای مشاوره در زمینه معافیت تحصیلی

می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی در ایام تعطیل

با مشاوران متخصصمرکز مشاوره تلفنیآویژه دانشتماس بگیرید :

تهران ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ و سایراستانها ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸


خدمات مشاوره تلفنی آویژه دانش در زمینه مشاوره نظام وظیفه


بیشتر بخوانید: ضوابط و مقررات معافیت تحصیلی


 

برای مشاوره در زمینه صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان دانشگاه و مشمولان سربازی

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068