صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم

صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان

تمدید معافیت تحصیلی یکی از موضوعات خیلی مهم برای دانش آموزان و دانشجویان مرد می باشد. اگر بخواهیم تعریفی از معافیت تحصیلی بیاوریم باید به این اشاره کنیم که تمامی افراد هنگامی که سن آن ها به سن قانونی ۱۸ سال تمام می رسد، از نخستین ماه تولد آن ها مشمول قانون وظیفه عمومی می شوند.

اگر دانش آموز در رشته های مختلف پیش دانشگاهی در حال تحصیل باشد تا سن ۲۴ سال و اگر دانش آموز در رشته های کاردانی و فنی حرفه ای باشد حداکثر تا سن ۲۲ سالگی می تواند به تحصیل ادامه داده و به تحصیل مشغول باشد. گفتنی است بعد از گذشت از این سن وارد دوره مشمولیت سربازی شده و برای فرد غیبت سربازی رد می شود.

چه کسانی شامل معافیت تحصیلی می شوند؟

کلیه افراد زیر تا زمانی که در حال تحصیل باشند و به تحصیلات خود می پردازند مشمول تمدید معافیت تحصیلی شده و از اعزام به خدمت سربازی معاف می شوند:

دانش آموز های مدارس کشور و مرکز های آموزش عالی کشور که فعالیت آن های زیر نظر وزارت آموزش و پرورش است.

دانشجو های مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و مقاطع بالاتر دانشگاه های ملی (دولتی) و غیر دولتی که شامل دانشگاه های پیام نور، دانشگاه های آزاد، دانشگاه های پردیس، دانشگاه های غیر انتفاعی و … که فعالیت کلیه این دانشگاه ها زیر نظر وزارت علوم است.

طلاب و طلبه هایی که در حوزه های علمیه مشغول تحصیلات خود هستند.

صدور تمدید معافیت تحصیلی تمامی افرادی که در بالا به آن ها اشاره شد که شامل تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان، تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد و تمدید معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علوم دین وابسته به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل از آموزشگاه یا دانشگاه محل تحصیل بوده و بایستی اشاره کنیم که مدت زمان این گواهی معافیت تحصیلی تا یک سال پس از تاریخ پایان تحصیلات در هر مقطع است.


بیشتر بخوانید: مشاوره معافیت تحصیلی


تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان به راحتی امکان پذیر نخواهد بود. به موجب قوانین سازمان نظام وظیفه ناجا، تمدید معافیت برای تحصیل دانشجویان در شرایط خاص امکان پذیر خواهد شد. مشمولین عزیز باید دقت داشته باشند که سنوات معافیت تحصیلی آن ها در مقطع ها، متفاوت خواهد بود.

مثلا کسانی که در مقطع کاردانی درس می خوانند با افرادی که در مقطع ارشد ادامه تحصیل می دهند یک مدت مشخصی می توانند از سنوات تحصیلی استفاده کرده و درس خود را بخوانند. این تمدید معافیت به شکل زیر برای مقاطع مختلف در نظر گرفته شده است. آن ها را بادقت خوانده و به خاطر بسپارید.

مهاجرت تحصیلیتمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و سنوات مشخص شده معافیت تحصیلی در مقاطع مختلف:

 1. برای مقطع دیپلم و استفاده از معافیت تحصیلی تا سن ۲۰ سالگی به مشمول ارفاق خواهد شد.
 2. برای مقاطع کاردانی مدت سنوات تحصیلی و تمدید معافیت آن ها تا دوسال و نیم امکان پذیر است.
 3. مشمولین محصل در مقاطع کارشناسی ناپیوسته مدت ۳ سال زمان دارند تا از معافیت تحصیلی استفاده کنند.
 4. استفاده از معافیت های تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد ناپیوسته نیز به مدت ۳ سال است.
 5. سنوات تحصیلی و تمدید مهلت معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی یا لیسانس ۵ سال است.
 6. مشمولین دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته می توانند از ۶ سال سنوات معافیت تحصیلی بهره مند شوند.
 7. مهلت استفاده از سنوات تحصیلی برای مشمولین در حال تحصیل در مقطع دکترای پزشکی پیوسته ۸ سال است.
 8. سنوات معافیت تحصیلی برای دانشجویان دکتری تخصصی به مدت ۶ سال است.

بیشتر بخوانید: انواع معافیت تحصیلی


درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان

درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان

برای درخواست معافیت تحصیلی شرایط و قوانین خاصی وجود دارد. زیرا دانشگاه ها قبل از ثبت نام دانشجویان پسر خود، باید از وضعیت خدمت وظیفه ی سربازی آن ها مطلع شوند. به همین منظور مشمولین باید برای درخواست معافیت تحصیلی مراحل زیر را طی کرده تا بدون دردسر بتوانند در دانشگاه ها ثبت نام کرده و به تحصبل خود ادامه دهند.

مهاجرت تحصیلیمراحل ثبت درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان:

 1. دانشجویان باید به همراه گواهی پایان دوره ی مقطع قبلی خود به دانشگاه رفته و برگه معافیت تحصیلی خود را از دانشگاه دریافت کنند.
 2. مشمول باید در این مرحله به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و برگه معافیت خود را به همراه مدارک شناسایی تحویل دهد.
 3. ثبت درخواست معافیت تحصیلی مشمول توسط دفاتر پلیس + ۱۰ صورت خواهد گرفت.
 4. بررسی شرایط مشمول توسط سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا.
 5. صدور مجوز ثبت نام دانشحو در دانشگاه مورد نظر توسط دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی.

بیشتر بخوانید: معافیت کفالت پدر


تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد

کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد برای تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد بایستی توجه کنند که مبحث معافیت تحصیلی بحث مهمی بوده و برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد ۳ سال و برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پیوسته حداکثر تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد ۶ سال است.

اگر دانشجویان در بازه مشخص شده نتوانند تحصیل خود را به پایان برسانند مشمول قانون سنوات تحصیلی شده و این مورد بایستی توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوط بررسی و در صورت تایید مدت زمان مشخصی به دوره تحصیلی فرد اضافه می شود تا بتواند بدون غیبت سربازی به تحصیل بپردازد.

در خصوص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوطه ۱ نیم سال است که در صورت تصویب این کمیسیون دانشجو حداکثر به مدت ۱ سال می تواند از سنوات ارفاقی استفاده بنماید. برای دانشجویان کارشناسی ارشد پیوسته نیز سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوطه ۲ نیم سال تحصیلی است.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

تمدید معافیت تحصیلی سایر مقاطع

برای تمدید معافیت های مربوط به ادامه تحصیل سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا قوانینی به دانشگاه ها ابلاغ کرده است. که بر اساس آن مشمولین خدمت وظیفه می توانند از معافیت و سنوات ارفاقی بهره ببرند.

برای هر دوره این میزان سنوات متفاوت اعلام شده است. ما در اینجا برای سایر مقاطع نیز حداکثر سال مجاز برای تحصیل و سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه را برای شما عزیزان آورده ایم تا با توجه به شرایط و مقطع تحصیلی شما بتوانید در خصوص این مورد تصمیم گیری کنید.

پس در نظر داشته باشید که تصمیم شما باید بر اساس شرایط اعلام شده از سوی نظام وظیفه صورت بگیرد. در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهید شد.

ردیف مقطع تحصیلی حداکثر سال مجاز برای تحصیل سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه
۱ دوره ی ۲ ساله ی کاردانی ۲٫۵ ۱ نیمسال
۲ دوره ی ۲ ساله کارشناسی ناپیوسته ۳ ۱ نیمسال
۳ دوره ی ۲ ساله کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳ ۱ نیمسال
۴ دوره ی ۴ ساله ی کارشناسی پیوسته ۵ ۲ نیمسال
۵ دوره ی ۵ ساله ی کارشناسی ارشد پیوسته ۶ ۲ نیمسال
۶ دوره ی ۷ ساله ی دکتری پزشکی پیوسته ۸ ۲ نیمسال
۷ دوره ی ۵ ساله ی دکتری تخصصی ناپیوسته ۶ ۲ نیمسال

شرایط تمدید معافیت تحصیلی چیست؟

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

باید به اطلاع آن دسته از عزیزانی که دانشجو و مشمول انصرافی محسوب می شوند برسانیم سازمان نظام وظیفه ناجا تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی شروط مهمی را عنوان کرده است.

مهاجرت تحصیلیکه این شرایط عبارت هستند از:

کمیسیون موارد خاص استان یا دانشگاه محل تحصیل آنان با اعاده تحصیل آنها موافقت نموده باشد.

این متقاضیان و در واقع داوطلبان انصرافی از تحصیل در دانشگاه ها نیاید به خدمت دوره ضرورت اعزام شده باشند. (یعنی مشغول به انجام خدمت سربازی نباشد).

عدم قرار گرفتن در سنوات ارفاقی به عبارتی در سنوات اولیه انصراف، اخراج، ترک تحصیل شده باشند.

نباید بیش از یکسال از تاریخ انصراف، اخراج و ترک تحصیل این افراد گذشته باشد. در غیر اینصورت نمی توانند برای انصراف اقدام کنند.

امکان فراغت از تحصیل در سنوات مجاز تحصیلی وجود داشته باشد.

کلیه مشمولان تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی بایستی این شرایط را بررسی کنند. زیرا همانطور که می دانید نظام وظیفه هر ساله تغییراتی در قوانین و شرایط مشمولین در معافیت های گوناگون در نظر خواهد گرفت.

پس کسانی که می خواهند از معافیت های سربازی برای ادامه تحصیل استفاده کنند آخرین اخبار این سازمان را مطالعه کنند. باید جهت کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی و مشاوره معافیت سربازی و مشاوره معافیت های تحصیلی با مشاوره تلفنی آویژه در تماس باشید تا بهترین راه ممکن را برگزینید.

تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور

دانشجویان ایرانی که خارج از کشور اقامت می کنند باید توجه داشته باشند فقط اگر هنگام ورود به سن مشمولیت در مدارس ایرانی که در آن کشور وجود دارند یا مدارس کشور مذکور که مورد تایید وزارت آموزش و پرورش هستند مشغول تحصیل باشند باید حداکثر ظرف مدت ۶ ماه پس از ورود به سنی که فرد مشمول به حساب می آید، باید به یکی از نمایندگی های دولت جمهوری اسلامی ایران مراجعه کرده و نسبت به تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور  اقدام بنمایند.

باید خاطر نشان کنیم که تا ۲۰ سالگی مجاز به تحصیل در مقطع متوسطه مشمول است. اما آیا همه ی جوانان می توانند برای تمدید این نوع معافیت اقدام کنند؟ چه راه هایی وجود دارد تا جوانان از طریق آن بتوانند در خارج از کشور تحصیل کنند؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.

دانشجویان ایرانی که خارج از کشور اقامت می کنند با در دست داشتن تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور از مقطع متوسطه فارغ التحصیل شده اند در صورتی که در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم پذیرفته شوند با شرط اینکه بیشتر از یک سال از فارغ التحصیلی آن ها نگذشته باشد می توانند با مراجعه به یکی از نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشور مذکور نسبت به اخذ معافیت خود اقدام کنند.

شرایط برای این نوع دانشجویان اینگونه است. اما باید دقت داشته باشید که سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا هز ساله قوانین تصویب شده را تغییر می دهد. به همین منظور دانشجویان محصل در دانشگاه های خارج از کشور باید برای تمدید معافیت خود از آخرین اطلاعیه ها و اخبارهای سازمان نظام وظیفه مطلع شوند. زیرا ممکن است با مشکل مواجه شده و توانند برای تمدید معافیت خود اقدام کنند.

نحوه تمدید معافیت تحصیلی

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان

معافیت تحصیلی دانش آموزان برای افرادی است که مشغول به تحصیل در دوره ی راهنمایی یا دبیرستان هستند. پسرانی که تابعیت ایرانی دارند پس از اتمام سن ۱۸ سالگی و ورود به سن ۱۹ سالگی مشمول به حساب می آیند.

برطبق قانون وضع شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی کشور دانش آموزان مقطع سه ساله که در بیرستان ها و هنرستان های فنی و حرفه ای مشغول به تحصیل هستند. اگر در هنگام تحصیل مشمول شوند باید برای ادامه تحصیل از معافیت تحصیلی دانش آموزان استفاده کنند.

مشمولین برای استفاده از معافیت تحصیلی دانش آموزان باید فرآیندی را طی کنند. تمامی دانش آموزان پسر وقتی وارد سال اول دبیرستان می شوند مشمول قوانین نظام وظیفه می شوند. بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل دارند باید به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ مراجعه کرده و فرم معافیت تحصیلی را دریافت کنند.

مهاجرت تحصیلیدر اینجا ما قصد داریم مراحل اخذ معافیت تحصیلی دانش آموزان را به طور کامل شرح دهیم:

 • اولین کاری که دانش آموزان و مشمولین باید انجام دهند این است که درخواست معافیت تحصیلی خود را به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی ارائه دهند. مشمولین باید این کار را در اولین ماه ورود به سن ۱۹ سالگی یعنی اتمام ۱۸ سالگی شان انجام دهند.
 • معافیت تحصیلی برای دانش آموزان با سنوات تحصیلی حداکثر ۲ سال می باشد یعنی تا ۲۰ سالگی معافیت تحصیلی دارند.
 • در مرحله ی آخر مشمولین باید معافیت تحصیلی خود را به واحد آموزشی مربوطه ارائه دهند.

اگر مشمولی قصد انتقالی گرفتن به واحد تحصیلی و آموزشی دیگر را داشته باشند باید درخواست انتقال به واحد آموزشی جدید را در مراکز الکترونیک خدمات انتظامی ثبت کنند، سپس برای آن ها معافیت تحصیلی جدید صادر می شود. مشمولین می توانند مدارک معافیت تحصیلی جدید خود را به محل جدید ارائه دهند.

شرایط دریافت و تمدید معافیت تحصیلی

چگونگی تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان

هر دانش آموز پسر بعد از ورود به سن ۱۹ سالگی همان طور که در بالا اشاره کردیم ۱۸ سال وی تمام شده باشد اگر به صورت حضوری و متوالی و پیوسته در حال تحصیل باشد به وی دانش آموز مشمول گفته می شود.

مهاجرت تحصیلیاگر بخواهیم به صورت کامل به نحوه تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان بپردازیم به صورت مرحله ای و کامل باید به موارد ذیل اشاره بنمایید:

 • بایستی دانش آموز پس از ورود به اولین ماه ۱۹ سالگی وی به مراکز خدمات الکترونیک نیروی انتظامی (مراکز پلیس ۱۰+) مراجعه بنماید و در آن مرکز درخواست معافیت تحصیلی بکند.
 • برای تمامی دانش آموزان محترم با سقف سنوات تحصیل معافیت تحصیلی صادر می شود که این معافیت تحصیلی تا ۲۰ سالگی تمام است.
 • دانش آموز بایستی درخواست معافیت تحصیلی خود را به واحد آموزشی که در نظر دارد تحویل بدهد.

مهاجرت تحصیلیحال اگر مشمول بخواهد انتقالی بگیرد و به واحد آموزشی دیگری منتقل به شود بایستی کار های زیر را انجام دهد:

 • باید واحد آموزشی که فرد میخواهد به آن واحد آموزشی انتقالی بگیرد در خواست ثبت انتقال معافیت تحصیلی را به مرکز خدمات الکترونیک انتظامی (مرکز های پلیس +۱۰) ارائه کند.
 • حال معافیت تحصیلی جدیدی برای مشمول صادر شده که مشمول بایستی آن را به واحد آموزشی مورد نظر تحویل بدهد.

مهاجرت تحصیلیدر صورتی که مشمول فارغ التحصیل شود یا ترک تحصیل کند یا اخراج شود یا از تحصیل انصراف دهد بایستی:

 • باید فرم آخرین وضعیت مشمولان را مشمول تکمیل کرده و به یکی از مراکز خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) تحویل بدهد.

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری به این صورت خواهد بود که اگر آن ها به سن ۱۸ سال تمام رسیده باشند و اعزام به خدمت آن ها قبل از اعلام قبولی و یا پذیرش در دانشگاه ها باشد باید طبق ضوابط و قوانین تسبت به تمدید موعد اعزام اقدام کنند.

از طرف دیگر مشمولین باید برای رفتن به خدمت سربازی مراحل مربوطه را انجام دهند و به خدمت سربازی اعزام شوند. یعنی باید به پادگان آموزشی رفته و منتظر بمانند تا جواب قبولی کنکور بیاید. در صورت پذیرش در مقطع کارشناسی و بالاتر آن ها می توانند از خدمت سربازی مرخص شوند.

اگر مشمولین پشت کنکور بمانند معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکور قبل از اعزام به خدمت حداکثر یکسال پس از فراغت از تحصیل فرصت دارند دوباره برای آزمون ورودی دانشگاه ها و کنکور ها شرکت کنند و منتظر قبولی بمانند.

هم چنین افرادی که به خدمت اعزام شده اند در صورت نداشتن غیبت و پذیرفته شدن در مقطع  کارشناسی می توانند از خدمت مرخصی گرفته و از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

مهاجرت تحصیلیمیزان سنوات معافیت تحصیلی دانش آموزان به صورت زیر خواهد بود:

 • دانش آموزانی که در مدارس کارو دانش و فنی حرفه ای تحصیل می کنند و قصد ادامه تحصیل در آموزشکده های فنی و حرفه ای را دارند حداکثر تا پایان سن ۲۲ سالگی معافیت تحصیلی داشته و مجاز به ادامه تحصیل هستند.
 • داوطلبان رشته های نظری و فنی که در دبیرستان ها تحصیل می کنند و دارای مدرک پیش دانشگاهی هستند حداکثر تا سن ۲۴ سالگی معافیت تحصیلی داشته و مجاز به ادامه تحصیل هستند.

تمدید معافیت تحصیلی چگونه است؟

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان نیز برای آن دسته از افرادی است که به سن ۱۹ سال تمام رسیده اند متفاوت خواهد بود.

اینجا درباره شرایط و چگونگی دریافت معافیت تحصیلی با عزیزان سخن خواهیم گفت:

 • یکی از اولین و مهم ترین شروط معافیت تحصیلی این است که دوره ی تحصیلی باید به طور پیوسته و پشت سرهم باشد. یعنی وقفه ای در آن صورت نگیرد.
 • اگر دانش آموزان و محصلین ترک تحصیل کنند یا فارغ التحصیل شوند باید ظرف ۴ ماه مراحل اعزام خود را پیگیری کنند. در غیر این صورت به عنوان مشمولین غایب شناخته می شوند.
 • اگز محصلین بنا بر در خواست خود ترک تحصیل کنند ۲ ماه پس از ترک تحصیل مهلت دارند باز به تحصیل بازگردند.
 • دانش آموزان مشمول اگز ترک تحصیل کرده اند یا به صورت غیر حضوری درس می خوانند باید تا تمام نشدن سن ۱۸ سالگی به مدرسه برگردند و یا به تحصیل حضوری مشغول شوند. در این صورت آن ها می توانند از شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان بهره مند شوند.

این نکته را باید در نظر داشت که دانش آموزان و مشمولانی که غیبت دارند مجاز به ادامه تحصیل نیستند. در واقع آنها قبل از اینکه وارد غیبت غیر مجاز شوند باید تکلیف خدمت وظیفه ی خود را مشخص کنند.

از طرف دیگر دانشجویانی که از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اخراج شده باشند تا پایان خدمت ضرورت یا گرفتن معافیت دائم نمی توانند ادامه تحصیل دهند و هم چنین قادر نیستند از معافیت تحصیلی استفاده کنند. دانش آموزان هم چنین در نظر داشته باشند که معافیت تحصیلی برای هر مقطع فقط یک بار صادر خواهد شد.

تمدید معافیت تحصیلی

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

سوالات متداول

آیا سربازان خدمت وظیفه عمومی پس از رفتن به خدمت می توانند در کنکور شرکت کرده و پس از قبولی از مرخصی استفاده کنند؟

بله. مشمولین می توانند برای ادامه تحصیل اقدام کنند.

 آیا مشمولین می توانند به طور همزمان به خدمت سربازی رفته و ادامه تحصیل نیز بدهند؟

خیر. مشمول نمی تواند هم زمان این دو کار را با هم انجام دهد. این کار از نظر قانونی صحیح نیست.

 افرادی که از ادامه تحصیل خود انصراف می دهند می توانند در همان مقطع در رشته ی دیگر درس بخوانند؟

خیر. مشمولین پس از انصراف باید برای اعزام به خدمت آماده شده و مراحل اقدام آن را پشت سر بگذارند.

صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 1,089 نظر:
 1. سلام وقتتون بخیر من در برگه نظام وظیفه که به دانشگاه بردم از تاریخ۹۷/۶/۱۵تا تاریخ۴۰۰/۶/۳۱موافقت اشتغال به تحصیل شدم و در تاربخ ۳۱برج ۴سال ۹۹ فارغ التحصیل شدم آیا تا۶/۳۱معاف تحصیلیم ؟واینکه حداکثر تا کی کنکور ارشد نتایجش میاد؟

 2. سلام وقتتون بخیر من در ۱برج ۷ سال ۹۷برگه معافیت تحصیلی رو گرفتم و در تاریخ ۳۱ برج ۴ سال ۹۹فارغ تحصیل شدم آیا تا ۳۱ برج هفت معافیت تحصیلی دارم یابا پایان برج ۴ معافیت تحصیلیم تموم میشه چون پابان سه سال معافیت میشه برج ۷ ممنون میشم پاسخگو باشید ؟

 3. سلام من سال ۹۹ یپلم تجربی گرفتم و سال ۹۹ و ۱۴۰۰ کنکور شرکت کردم آیا میتوانم سال ۱۴۰۱ برای کنکور شرکت کنم آیا غیبت نحساب نمیشه

  1. باسلام اگر قبول نشده باشید وبرای ثبت نام دانشگاه اقدام نکردید بله غیبت محسوب میشه.

 4. باسلام وادب، آیاقبولی در کنکور از طریق سوابق تحصیلی در دانشگاه پیام نور و مرخصی یک ساله گرفتن از این دانشگاه(پیام نور)جهت مطالعه برای کنکور سراسری ۱۴۰۱ منعی ند ارد و اگر در کنکور ۱۴۰۱ قبولی در دانشگاه (فرهنگیان) تحقق پیدا کند تکلیف انصراف از دانشگاه پیام نور چگونه است؟ ممنون میشم پاسخ بدهید

 5. سلام وقت بخیر
  من ورودی مهر ۹۷ کارشناسی ارشد هستم و تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ مهلت ۳ ساله معافیت تحصیلی ای که پلیس به علاوه ۱۰ صادر کرده تموم میشه. حالا اگه تا آخر شهریورماه دفاع کنم و نمره پایان نامم تو سیستم ثبت شه ولی کارهای تسویه حساب و فارغ التحصیلیم بیفته یکی دوماه بعدش ینی حدودای آبان یا آذر ۱۴۰۰، آیا اینکار طبیعیه و خود به خودتو سیستم نظام وظیفه تا شهریور ۱۴۰۱(یکسال بعد از تاریخ دفاعم) برای اعزام فرصت دارم یا اینکه باید تو همین ماه شهریور بلافاصله بعد دفاع نامه ای از طرف دانشگاه ببرم پلیس به علاوه ۱۰ با اینکه هنوز امور تسویه حساب دانشگاهم انجام نشده؟

 6. با سلام
  من الان ترم ۱۰ کارشناسی هستم و تا شهریور درسم تموم میشه.اما چند واحد میمونه که میخام بصورت معرفی به استاد بردارم .یعنی ترمی تشکیل نمیشه اما احتمالا تا اواخر مهر طول میکشه.ولی تاریخ فارغ التحصیلی همون پایان شهریوره و ۱ سال معافیت دارم.آیا برای اون چند هفته یا یکماه غیبت میخورم ؟ نیاز به اقدام خاصی هست یا خیر؟
  تشکر

 7. سلام ، ،من بهمن ۹۹ از دانشگاه آزاد کار آنی انصراف دادم تا می معافیت تحصیلی دارم. آیا می توانم برای کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم.

 8. سلام من متولد ۲۰ بهمن ۸۱ هستم امسال دوازدهمم دیپلمو نتونستم بکیرم باید شهریور امتحان بدم ..مدرسه میگه تا خرداد برگه معافیت تحصیلی میدادن الان چطوری معافیت تحصیلی بگیرم

 9. سلام من متولد ۱۰تیر ۸۲ هستم پایه دوازدهم درس افتاده دارم باید شهریور ماه امتحان بدم تا چه زمانی وقت دارم که معافیت تحصیلی رو دریافت کنم از مدرسه

 10. سلام بنده متولد ۱۳۷۸/۰۳/۰۱هستم.مهر ۹۷دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم،و در همون ورود دانشگاه دو ترم مرخصی گرفتم و یک بار هم تغییر رشته دادم از مدیریت به حسابداری.(انصراف ندادم)میخواستم بدونم که من تا کی معافیت دارم؟
  بخش اداری دانشگاه میگه به شما چهار سال معافیت داده شده نه پنج سال
  در صورتی که بیش از صد واحد پاس کنید و کمبود واحد داشته باشید آنگاه به شما به میزان نیاز واحد معافیت داده خواهد شد حالا ممکنه یه ترم باشه یا دو ترم

 11. با سلام
  من مرداد سال ۹۹ فارغ التحصیل کارشناسی شدم و یک سال پشت کنکور موندم
  امسال برای ورود به ارشد چون تا مرداد معافیت دارم شهریور مشمول هستم؟باید دفترچه اعزام به خدمت پر کنم برای این یک ماه؟

  1. باسلام اعزام شویدجواب کنکور بیاد ایست خدمت میخوریدوبعد ادامه تحصیل میدهید.

 12. سلام من ۲۱سالمه تو دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم که کنکور بدم سال قبل.
  کنکور دادم قبول نشدم دو واحد مرخصی گرفتم وتا الان هیچ واحدی انتخاب نکردم .
  الان میخوام دفترچه خدمت بفرستم خواستم بدونم من اضافه خدمت خواهم خورد یا نه ممنون

  1. سلام بله مشکلی وجود ندارد بعید میدانم غیبت خورده باشید چون سنوات تحصیلی به شما خورده بود برای اطمینان استعلام دقیق از پلیس+۱۰بگیرید.

 13. باسلام و خسته نباشید ویژه
  ببخشید من کارشناسی خودم رو بهمن ۹۹ ترم هفت تموم کردم چند روز پیش برای پیگیری مدرک کارشناسی رفتم گفتندکه باید برای نظام وظیفه نامه ببرید این نامه چی هست درضمن من میخوام کنکور ارشد شرکت کنم حالا چیکار کنم؟ و قضیه این نامه چی هست؟

 14. سلام
  من ورودی ۹۶ دانشگاه آزاد هستم و بهمن ۹۹ در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم.درسایت نظام وظیفه نوشته شده که تا ۱۴۰۱/۶/۳۱ معافیت تحصیلی دارم.خواستم بپرسم آیا میتونم در کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم یا چون بهمن فارغ التحصیل شدم تا بهمن ۱۴۰۰ بیشتر معافیت ندارم؟

 15. با سلام
  آیا بعد از تاریخ دفاع ارشد ۱ سال وقت برای معرفی سربازی داریم؟ یا اگر ۷ ترمه شویم این قانون صادق نیست؟ من شنیدم که میگن اخرین مهلت برای معرفی ۱ سال بعد از ترم ۶ ارشد هست و ۷ ترمه دفاع کنیم باید۶ ماه بعد معرفی کنیم.

 16. سلام من اگر ترم ۹ از دانشگاه دولتی انصراف بدم و در کنکور شرکت کنم و تربیت معلم قبول شم از نظر خدمت سربازی مشکلی برام پیش نمیاد؟

 17. من یه سال از معافیت تحصیلی م زمان باقی مونده (ارشدم)
  این یک سال رو میتونم تو دانشگاه ازاد ثبت نام کنم دو ترم کارشناسی بخونم بعد سال بعد این موقع انصرف بدم برم خدمت ؟
  یا موقع ثبت نام گیر میدن

  1. سلام خیر .مادامی که سربازی نرفتید تحصیل در یک مقطع امکان پذیر نمیباشد

 18. سلام و عرض ادب
  متولد ۱۳۸۲/۴/۱۱ هستم در شهریور ۱۴۰۰ فارغ التحصیل می شوم آیا بعد از فارغ التحصیلی امکان معافیت تحصیلی هست یا باید حین تحصیل بگیرم؟ باید از همین الان به معافیت تحصیلی اقدام کنم و یا بعد از فارغ التحصیلی اقدام کنم؟ بهتر نیست بعد فارغ التحصیلی اقدام کنم تا یکسال معافیت التحصیلی مدتش طولانی تر باشد؟

 19. سلام من متولد۱۳۸۰/۱۲/۶ و تا ۱۴۰۰/۱۲/۶ معافیت تحصیلی دارم. و دو درس افتاده دارم اگه دی ماه ۱۴۰۰ دیپلم بگیرم میتونم کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟؟

 20. باسلام آیا درحین خدمت آموزشی سربازی نتیجه کنکور بیاد و قبول بشم به من مرخصی میدهند برای انجام مصاحبه و مراحل دیگر ثبت نام؟ممنون

 21. باسلام من متولد .۸.۸.۸۱ هستم برگه اعزام به خدمتم ۱.۶.۱۴۰۰ هست امسال در کنکور۱۴۰۰ هم شرکت کردم ولی نتایج کنکور هفته آخر شهریور زده میشه میخواستم چگونه تاریخ اعزام را یک ماه دیگه تمدید کنم

 22. سلام من ورودی ۹۵ هستم و امسال ینی ۱۴۰۰ در ترم ۱۰ فارغ التحصیل میشم و میخوام واس ارشد شرکت کنم سوالم اینه اگر ارشد قبول نشم میتونم سال دیگ شرکت کنم یا حتما باید برم سربازی؟ یکسال فراغت تحصیل دارم یا نه؟

 23. سلام
  من کارشناسی فارغ التحصیل شدم
  و تا شهریور معافیت تحصیلی دارم
  در حالیکه کنکور ارشد بع تعویق افتاده و احتمالا نتایج بعد شهریور میان ینی مهر ماه
  اگ مهر بیاد غیبت میخورم

 24. با سلام
  من دانشجوی کاردانی هستم و الان ترم اخرم هست و با سنوات ارفاقی تا اخر شهریور ۱۴۰۰ معافیت دارم و کنکور امسال شرکت کردم ایا در صورت قبولی در دانشگاه فرهنگیان با توجه به این که لیسانس پیوسته هست میتونم ثبت نام کنم یا فقط در لیسانس نا پیوسته میتونم ادامه تحصیل بدم؟

 25. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته هستم ورودی مهر ۹۸ طبق قانون باید برای من ۳ سال معافیت تحصیلی باید رد بشه ولی داخل پورتال دانشجویی تاریخ مهلت پایان تحصیل رو زده ۱۴۰۰/۶/۳۱ این درسته بنظر شما؟
  یه سوال دیگه با این تفاسیر میتونم کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 26. سلام من مرداد یا شهریور ۱۴۰۰ در مقطع ارشد فارق التحصیل میشم میتونم در دکتری ۱۴۰۱ شرکت کنم ؟؟

 27. سلام,ببخشید من متولد ۱۳۸۱ آذر ماه هستم و سال ۱۳۹۹ معافیت تحصیلی گرفتم و اولین سال کنکورم سال ۱۴۰۰ بود.اگر تمایل داشته باشم سال ۱۴۰۱ کنکور بدم امکان معافیت مجدد هست یا باید برای خدمت آماده بشم؟

  1. سلام از نظام وظیفه استعلام بگیرید و اگر تایم شما رو به اتمام است دفترچه پست کنید و منتظر قبولی بمانید تا ایست بخورید .

 28. سلام
  من دانشجوی مقطع کارشناسی پیام نور هستم ورودی مهرماه ۹۹
  ، در مهرماه ۹۹ معافیت تحصیلی ۵ساله رو از نظام وظیفه گرفتم ،
  می‌خوام در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم ، من می‌خوام بعد از قبولی در کنکور ۱۴۰۱ دوباره کارشناسی بخونم
  باید کی از دانشگاه انصراف بدم
  تا مشکل نظام وظیفه برای من پیش نیاد لطفاً راهنمایی کنید

 29. سلام خسته نباشید.
  میخواستم بپرسم دانشجویی که در مقطه کارشناسی پیام نور درس میخونه
  و معافیت ۵ ساله داره.

  اگر در کنکور شرکت کنه و رشته های پزشکی و دندون پزشکی و… قبول بشه
  میتونه برای اون مقطع هم معافیت بگیره؟
  و بره پزشکی بخونه؟

 30. سلام
  من متولد سال ۸۱ هستم.دو سال کنکور دادم.سال ۹۹ و ۱۴۰۰٫ برای تمدید معافیت تحصیلی برای یک سال دیگه میتونم وارد رشته های بدون کنکور بشم؟مثلا غیر انتفاعی و پیام نور و از اون طریق معافیت بگیرم؟یا نه حتما باید از طریق قبولی کنکور اقدام کنم؟خیلی برام مهمه خواهشا جواب بدید…خیلی ممنون

 31. سلام خسته نباشید
  من امسال کنکور ۱۴۰۰ دادم ولی مطمئن نیستم به نتیجه مطلوبم برسم
  تاریخ تولدم تیر ۱۳۸۱ هست
  ولی من شروع مدرسه رفتنم یه سال دیرتر از بقیه بود یعنی از ۸ سالگی
  وقتی برای درخواست معافیت تحصیلی اقدام کردم
  تا تیر ۱۴۰۱ بهم معافیت تحصیلی دادن یعنی۳ قبل از پذیرش دانشگاه ها
  میخواستم بدونم میتونم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم با این اوصاف

 32. سلام
  من پاییز ۹۵ دفترچه سربازی ام رو فرستاده بودم اما قبل از اعزام دانشگاه ترم بهمن قبول شدم. همون زمان موقع ثبت نام معافیت تحصیلی گرفتم اما یک ترم مرخصی تحصیلی بهم دادن ( بدون احتساب سنوات تحصیلی بابت این یک ترم) تا همراه ورودی های مهر۹۶ مشغول به تحصیل بشم
  مرداد ۱۴۰۰ قراره فارغ التحصیل بشم. آیا در صورت عدم قبولی در کنکور ارشد ۱۴۰۰، میتونم از یک سال معافیت تحصیلی استفاده کنم تا در کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 33. سلام
  من پاییز ۹۵ دفترچه سربازی ام رو فرستاده بودم اما قبل از اعزام دانشگاه ترم بهمن قبول شدم. همون زمان موقع ثبت نام معافیت تحصیلی گرفتم اما یک ترم مرخصی تحصیلی بهم دادن ( بدون احتساب سنوات تحصیلی بابت این یک ترم) تا همراه ورودی های مهر۹۶ مشغول به تحصیل بشم
  مرداد ۱۴۰۰ قراره فارغ التحصیل بشم. آیا در صورت عدم قبولی در کنکور ارشد ۱۴۰۰، میتونم در کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 34. با سلام
  من متولد ۷۷ ام این ترم کارشناسیم از دانشگاه ازاد تموم میشه و تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ معافیت دارم میخواستم بدونم ایا میتونم کنکور سراسری تجربی شرکت کنم اگر هم راهی هست ممنون میشم بگید بهم

 35. سلام من متولد۲۹ /۵/ ۱۳۷۹ می باشم و دوسال از کلاس مردود شدم. و بعدش اویل سال ۱۳۹۹ مدرک دیبلم گرفتم و مردادماه ۱۳۹۹ وارد ۲۰ سال شد. و به خاطر کرونا نمی دونستم که باید معافیت تحصیلی می‌گرفتم که برم دانشگاه و ۲ ترم دانشگاه تا سال ۱۴۰۰ مجازی خوندم. میخواستم بدونم که الان اقدام کن معافیت تحصیلی بهم تحلق میگیره؟ و غیب خوردم؟

 36. سلام من متولد۲۹ /۵/ ۱۳۷۹ می باشم و دوسال از کلاس مردود شدم. و بعدش اویل سال ۱۳۹۹ مدرک دیبلم گرفتم و مردادماه ۱۳۹۹ وارد ۲۰ سال شد. و به خاطر کرونا نمی دونستم که باید معافیت تحصیلی می‌گرفتم که برم دانشگاه و ۲ ترم دانشگاه تا سال ۱۴۰۰ مجازی خوندم. میخواستم بدونم که الان اقدام کنم معافیت تحصیلی بهم تحلق میگیره؟ و غیب خوردم؟

  1. سلام وقت بخیر
   احتمال اینکه معافیت تحصیلی به شما تعلق بگیرد وجود دارد.

 37. سلام . من ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ بیست سالم کامل میشه تو همین خرداد من فارغ التحصیل میشم ایا معافیت ۱ساله که گفتین بعد از فارغ تحصیل شامل من میشه ؟

 38. سلام من پشت کنکوری هستم میخوام پیام نور ثبت نام کنم که بتونم دوباره کنکور بدم. برا ثبت نام پیام نور باید ثلت نام با آزمون انجام بدم یا بدون آزمون
  تو رو خدا کمکم کنید

 39. با سلام
  اگر در ترم ۹ (سال۵) از دوره کارشناسی انصراف دهیم میشه دوباره در دوره کارشناسی تحصیل کنیم و از معافیت تحصیلی استفاده کرد؟

 40. سلام من برای معافیت تحیصل به اداره اموزش و پرورش و پلیس ‌۱۰+مراجعه کردم و تکمیل کردم و به من گفت باید نظام وظیفه مراجعه کنه اما معافیت تحیصل قبول نکرد گفت دیر اوردی و الان باید چیکار کنم

 41. سلام
  بنده متولد ۲۲ بهمن ماه ۱۳۷۶هستم رشته تجربی بودم
  سال ۹۶در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم
  میخواستم بدونم در سال ۱۴۰۱میتونم کنکور سراسری شرکت کنم ؟؟
  و اینکه ۵سال معافیتی که دارم برای کارشناسی تا چه سالی هست
  چون من بهمن۱۴۰۰
  ۲۴ساله میشم مشکلی نداره ۱۴۰۱ کنکور بدم؟؟؟

 42. سلام ، من امروز فارغ التحصیل شدم و میخوام برای معافیت پزشکی اقدام کنم اگر به هر دلیلی معافیت من رد بشه میخواستم بدونم که مدت زمان یک ساله من بعد از فارغ التحصیلی از بین میره؟ یعنی من بلافاصله بعد از رد شدن باید برم سربازی؟

   1. سلام من سه بارمعافیت تحصیلی تمدیدکردم هربارتمدید۵ماه یا۷ماه زدند الان به سن بیست سالگی رسیدم البته دیپلم رواین سال گرفتم آیامیتوان بازهم ادامه تحصیل بدم من علاقه شدیدی به ادامه تحصیل دارم آیامیتوان تمدیدشود

 43. سلام
  من ورود ۹۵ کارشناسی هستم و شهریور ۱۴۰۰ (در ترم ۱۰) فارغ التحصیل می شوم
  آیا باید به سربازی برم یا مجاز هستم در کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 44. سلام وقت بخیر بنده تا سال ۱۴۰۴ معافیت تحصیلی دارم میخواستم بدونم اگر زودتر از این سال مثلا ۱۴۰۲ درسم رو تموم کنم بازهم تا ۱۴۰۴ معافم یا باید برم سربازی؟

 45. سلام من ۲۵ سالمه در دانشگاه پیام نور مقطع کارشناسی رشته ی مدیریت دولتی برای استفاده از معافیت تحصیلی ثبت نام کردم اما هیچگونه واحدی پاس نکردم و بمن سنوات ارفاقی تعلق نگرفت و پنج سال فرصتم تمام شد اما دانشگاه بنا به خواسته و اصرار خودم در برگه اخراج نزدن بلکه انصراف نوشتن. تا ۳۰ شهریور هم فرصت دارم برای غیبت نخوردن. سوالم اینه ایا من میتوانم تا ۳۰ شهریور در مقطع کارشناسی رشته ی مهندسی کامپیوتر دانشگاه ازاد بدون کنکور ثبت نام کنم؟؟؟ اگر نمیتونم لطفا راهنمایی بفرمایید من حداقل یکسال دیگه نمیتونم رم خدمت. لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  1. سلام بعید است چون شرایط شما یکم پیچیده است .البته چون انصراف زدید مجدد امکان تحصیل هست اما چون هیچ واحدی پاس نکردید شاید نظام قبول نکند .تماس بگیرید

 46. سلام در صورت انصراف از تحصیل در مقطع کارشناسی برای شرکت دوباره در کنکور سراسری، یک سال زمان برای تعیین وضع خدمت از چه تایمی شروع میشه؟ از لحظه انصراف یا از پایان اون ترم؟ (برای مثال در ترم زوج انصراف بدم برای شرکت در کنکور سال بعدش، یک سال از ۳۱ شهریور حساب میشه یا از موقع انصراف؟)

 47. سلام من دانشجوی کارشناسی بیوسته بیام نور هستم و از دو نیمسال مرخصی تحصیلی استفاده کردم . اگه بخوام برای کنکور ۴۰۱ مطالعه کنم و در صورت قبولی دندون روزانه از بیام نور انصراف بدم . چیکار کنم که هم وقت برای مطالعه برای کنکور داشته باشم و هم بعدا موقع انصراف و ثبت نام در دوره روزانه مشکلی برام بیش نیاد ؟

  1. سلام
   نیمسال تحصیلی دوم کمتر واحد اخذ کنید و برای کنکور مطالعه کنید

 48. سلام
  من متولد دی ۱۳۷۷ هستم.امسال در مردادماه در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل میشوم و قصد دارم برای کنکور ارشد سال اینده درس بخوانم.
  ایا بعد از فارغ التحصیلی مشمول معافیت تا سال اینده هستم یا باید برای سربازی اقدام کنم

 49. سلام خسته نباشید
  من ورودی ۹۵ کارشناسی پیوسته دانشگاه غیرانتفاعی هستم. ترم ۱۰ هستم و تا شهریور ۱۴۰۰ فارغ التحصیل میشم
  میخواستم بدونم فرصت یک ساله شامل حال من میشه و میتونم کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 50. سلام
  من برای ثبت نام کارشناسی ارشد نامه از دانشگاه گرفتم و به پلیس +۱۰ و بعد از احراز هویت به مدت ۲ سال معافیت تایید شد و تحویل دانشگاه دادم
  آیا باید خودم تو سیستم vazifeh.police.ir و از طریق کد سخا درخواست معافیتم ثبت کنم چون یک روز گذشته و هنوز چیزی ثبت نشده و یا اینکه طول میکشه ؟
  و اینکه شماره معافیت تحصیلی چیه و چند رقمه؟

  1. سلام دوست عزیز
   نیازی به اقدامات اداری نیست . نظام وظیفه انجام میدهد

 51. با سلام
  من برای ثبت نام کارشناسی ارشد نامه از دانشگاه گرفتم و به پلیس +۱۰ و بعد از احراز هویت به مدت ۲ سال معافیت تایید شد و تحویل دانشگاه دادم
  آیا باید خودم تو سیستم vazifeh.police.ir و از طریق کد سخا درخواست معافیتم ثبت کنم چون هنوز تو سامانه چیزی ثبت نشده یا اینکه دانشگاه یا نظام وظیفه خودشون انجام میدن؟
  و اینکه شماره معافیت تحصیلی چیه و چند رقمه؟

 52. سلام

  من کارشناسی ناپیوسته م ، ترم آخرمه و تا شهریور معافیت دارم ، خواستم بپرسم اگه تیر درسم تموم بشه و فارغ التحصیلی بخورم

  برای کنکور ارشد که مرداد و شهریوره مشکلی پیش نمیاد؟
  شنیدم که اگه تاخیری بخوریم اگه ارسدم قبول شیم مردود میشیم

 53. سلام. وقت بخیر
  من در حال گرفتن کارشناسی حسابداری هستم قبلا هم یکسال پشت کنکور موندم، اگر بخواهم این رشته را تمام کنم و دوباره کنکور بدهم در صورت قبولی در رشته مورد نظر مشکلی برای نظام وظیفه پیش می اید؟

 54. سلام خواهش میکنم جوابو منو بدین
  من ورودی مهر ۹۷ پیام نورم و تا به الان ۵۷ واحد پاس کردم قصد دارم در پایان ترم نهم ( بهمن ماه۱۴۰۰) انصراف بدم و‌کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم.آیا اجازه ثبت نام تو دانشگاه جدید رو دارم( با توجه به بحث سقف سنوات و‌نظام وظیفه)

  1. سلام. سنوات شما استفاده شده است و دلیل انصراف مشخص نیست. تماس بگیرید.

 55. سلام متولد ۱۳۸۰/۶/۱۵ هستم در دبیرستان موفق به کسب دیپلم نشدم برای همین معافیت تحصیلی گرفتم تا ۱۴۰۰/۶/۱۵ یعنی شهریور
  سوال من اینه میتونم شهریور هم در امتحانات شرکت کنم برای دیپلم؟
  غیبت میخورم اگه شرکت کنم؟
  و اینکه اگر نمیخورم تا کی فرصت معرفی دارم
  از پلیس +۱۰ پرسیدم گفتن نمیدونیم برو میدون سپاه

  1. با سلام ترجیحا حضوری مراجعه کنید .اما باید تا اون تاریخ امتحان داده باشید وگرنه غیبت برای شما محاسبه میشود.

   1. سلام دوباره
    خب نمیشه تا اون تاریخ امتحان داده باشم، چون امتحانات حداقل تا ۲۰ ام طول میکشه و جوابشم ۱۰ ۱۵ روز بعد میاد
    راهی هست شرکت کنم غیبت نخورم؟
    مدرسه گفته میتونی شرکت کنی ولی درباره غیبت و اینا باید بپرسی

 56. سلام من ورودی ارشد ۹۶ دانشگاه سراسری هستم.ازپایان نامه دفاع نکردم خب طبیعا اخراج شدم.مدت زمان معافیت تحصیلیم تا شهریور ۹۹ بود.که اون رو تا آخر بهمن ۹۹ تمدید کردم. تاریخ اخراج از دانشگاه هم ۱ آذر ۹۹ هست. میخواستم بدونم الان برای خدمت سربازی توی غیبت هستم یا نه؟ ممنون

 57. سلام.خسته نباشید.من متولد ۸۱/۳/۲۳ هستم و پس از مراجعه به پلیس +۱۰ بع علت تاخیر نتونستم معافیت تحصیلی بگیرم. و کنکور ۹۹ شرکت کردم آیا میتونم در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم و در صورت قبولی در دانشگاه مشکلی پیش نخواهد آمد؟سپاس

 58. سلام .من ورودی سال ۹۴بودم و بهمن ۹۹فارغ اتحصیل شدم یعنی یک ترم سنوات ارفاقی دارم .برای این ترم ارفاقی باید نامه برای نظام وظیفه داشته باشم یا نیازی نیست .

 59. سلام
  بنده متولد ۱۳۷۵ هستم و سال ۹۴ رفتم دانشگاه و دی ۹۹ فارغ التحصیل شدم . میخواستم بدومنم در کنکور ارشد ۱۴۰۱ میتونم شرکت کنم

 60. با سلام من متولد سال ۱۳۸۰ نیمه اول هستم و بیست سال دارم و برای گرفتن معافیت پزشکی از دانشگاه انصراف دادم و چون معاف نشدم فردا برگه سبزم میاد و احتمال صدرصد برج پنج اعزام میخورم ولی میخام ببینم میشه دوباره برگشت ب دانشگاه با وجود برگه سبز؟!(هنوز پنح شده از دانشگاه انصراف دادم)

 61. سلام خسته نباشید من متولد ۱۲/۲۰ سال ۱۳۸۰ هستم و دیپلم تجربی دارم پارسالم کنکور دادم داخل برگه نوشته فارغ تحصیل خرداد ماه تا کی من معافیت تحصیلی دارم با تشکر

 62. سلام من واسه معافیت کفالت اقدام کردم ولی موافقت نشده
  و الان در حال تحصیلم میتونم از اون فرجه یکساله بعد تحصیل استفاده کنم؟

  1. سلام متولد۸٠/۸/۱۸هستم دو درس افتاد دارم از دبیرستان که دارم میخونم ایا میتونم معافیت تحصیلی بگیرم

 63. سلام بنده متولد ابان ۱۳۸۰ هستم و اوایل کلاس دوازدهم ۱۸ سالگیم تموم شد و معافیت تحصیلی گرفتم و در ان نوشت تا ابان ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی خاهید داشت آیا الان هنوز معافیت دارم؟

 64. سلام
  اولین ساله که پشت کنکور موندم امسال .
  ولی در معافیت تحصیلی من نوشته تا اول مرداد۱۴۰۱
  فرصت داری .
  تاریخ تولد من ۱۳۸۱.۴.۳۱.هستش .
  یعنی الان من امسال قبول نشم .می تونم سال بعد بدون اینکه پیام نور ثبت نام کنم . پشم کنکور بمونم و بخونم.

 65. سلام خسته نباشید بنده از۱۲ترم سنوات مقطع ارشد استفاده کردم و هنگامی که معافیت ترم۱۲برایم صادر شد تا تاریخ۳۱شهریور ۱۴۰۰معافیت دارم نمره آخرین واحدم هم در تاریخ۱۵خرداد ثبت شده و درخواست فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی دادم آیا فرصت یکسال بعد از فارغ التحصیلی شامل بنده میشود؟در صورت قبولی در ارشد به من اجازه تحصیل می دهند؟!اگر تا آخر برج۶دفترچه پست کنم و در برج۷قبولی دانشگاه بیاید امکان تمید خدمت دارم؟!و در صورت تمدید مثل ایست سربازی بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی در ارشد باید به سربازی بروم یا مهلت دارم؟!

 66. سلام ببخشید من دانشجوی ورودی ۹۸ دانشگاه آزاد مقطع کاردانی ام. زمان ثبت نام تو برگه معافیت تحصیلی نوشته بود تا اسفند ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم. سوالم اینه میتونم توکنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟ ضمنا الان ترم ۴ هستم و ۱۳ واحد مونده دارم

 67. سلام،من متولد ۱۳۸۰/۸/۱۳ . معافیت تحصیلی که گرفتم مهلت حداکثرش همین تاریخ تولدمه و تاریخ دیگه معافیت ۷/۱ مهر هست برا دانشگاه . من هنوز دیپلم نگرفتم یه درس افتاده دارم، میتونم شهریور امتحان بدم؟؟؟ تاریخ اصلی برام همون مهلت حداکثر حساب میشه ؟ اگه دیپلمم اخر شهریور صادر بشه قبلش میشه دانشگاهی ثبت نام کرد یا باید دفترچه پست کنم که به مشکل نخورم ؟ لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام من متولد ۸۰/۱۲/۱۸ متولد شدم اولین کنکورم سال ۱۳۹۹ بود که دادم الان هم دارم برای ۱۴۰۰ میخونم اگه قبول نشم
   میتونم برای کنکور ۱۴۰۱ هم شرکت بکنم؟

 68. سلام وقتتون بخیر
  من متولد ۱۳۸۱٫۶٫۱۱ هستم و کنکور ۹۹ رو دادم کنکور ۱۴۰۰ هم احتمالا میدم اما خوب نخوندم قصد شرکت در کنکور ۱۴۰۱ رو دارم من تا ۱۴۰۱٫۶٫۱۱ معافیت تحصیلی دارم و فارغ التحصیل هنوز نشدم یعنی دیپلم نگرفتم
  رفتم اداره آموزش و پرورش گفت باید شهریور و دی ۱۴۰۰ رو ۸ واحد ثبت نام کن که مشمول نشی بعد خرداد ۱۴۰۱ امتحان نهایی رو پاس کن و بعد رفتم پلیس به‌علاوه ۱۰ گفت میتونی کنکور ۱۴۰۱ رو بدی یعنی برای بار سوم خواهش میکنم بگین چکار کنم الان میخوام کنکور ۱۴۰۱ رو بدم

   1. بعدش باید کاری کنم چون اگر کنکور در بیام نتایج مرداد ماه میاد من تا ۱۴۰۱٫۶٫۱۱ معافیت تحصیلی دارم بعد از کنکور باید دفترچه پست یا کار دیگه ای انجام بدم؟؟؟؟

    لطفا جواب بدین ممنون میشم🙏🙏

    1. اگر تایم معافیت تحصیلی تمام میشود دفترچه را قبل از اتمام پست نمایید و بعد از قبولی بالافاصله ایست میخورید و مجدد به نحصیل میپردازید.

 69. سلام بنده ۱ سال پشت کنکور ماندم و بعد وارد دانشگاه افسری شدم حالا قبل از اینکه ۱ سال از ورودم بگذرد می خوذهم انصراف بدهم حالا من اگر الان انصراف بدهم برذی کنکور سال اینده می توانم شرکت کنم و همچنین اگر زمان کنکور دادنم و پذیرفته شدنم با زمان کنکورم یکی شود یعنی اعزام شوم می شود از ایست خدمت استفاده کنم ؟

 70. باسلام ، من ورودی ۹۶ کارشناسی ارشد هستم . و در دی ماه ۹۹ دفاع کردم ( ترم ۷ ) ، که یک ترم مرخصی بدون احتساب در سنوات برام رد شد.
  الان مشغول انجام کارای فارغ التحصیلی هستم .

  میخواستم بپرسم فرجه یکساله برای معرفی به پلیس +۱۰ از چه تاریخی حساب میشه ؟

  از تاریخی که نمره دفاعم ثبت شده ، یا از تاریخی که مسئول امور فارغ التحصیلان بهم نامه میده ؟

 71. سلام وقت بخیر. من ترم ۱۰ کارشناسی این ماه تموم میکنم و از ۵ سال کارشناسی استفاده کردم خواستم بدونم از زمان فارغ تحصیلی که طبق قانون دانشگاه شهریور ۱۴۰۰ هستش تا چند ماه بعدش فرصت دارم که خودمو برای اعزام به خدمت معرفی کنم؟

 72. با سلام بنده ورودی سال ۹۸ کارشناسی ارشد ناپیوسته هستم. قصد انصراف از تحصیل و شرکت در کنکور کارشناسی برای رشته های پزشکی را دارم. میخواستم بدونم از نظر معافیت تحصیلی مشکلی نداره شهریور امسال ۲ سال ارشد به پایان میرسه

  1. با سلام شما دیگر نمیتوانید در مقطع کارشناسی تحصیل کنید. مگر به شرایط ویژه .تماس بگیرید .

  2. سلام من ورودی ارشد ۹۶ دانشگاه سراسری هستم.ازپایان نامه دفاع نکردم خب طبیعا اخراج شدم.مدت زمان معافیت تحصیلیم تا شهریور ۹۹ بود.که اون رو تا آخر بهمن ۹۹ تمدید کردم. تاریخ اخراج از دانشگاه هم ۱ آذر ۹۹ هست. میخواستم بدونم الان برای خدمت سربازی توی غیبت هستم یا نه؟ ممنون

 73. سلام بنده متولد خرداد ۸۱ هستم وامسال سال دوم کنکور دادن ام است ایا میتوانم سال دیگه هم کنکور بدم یا معافیتم تموم میشه؟؟

 74. من متولد ۱۸شهریور ۸۱هستم سال ۹۹کنکور دادم و قبول نشدم و میدونم امسالم یعنی توی کنکور ۱۴۰۰هم قبول نمیشم میخواستم بدونم چجوری میتونم سال ۱۴۰۱هم کنکور بدم؟

 75. سلام
  تاریخ دقیق فراغت از تحصیل برای یک دانش آموز عادی کی هست؟
  فارغ‌التحصیل شدن از دبیرستان
  برای من تو فرم نظام وظیفه زده ۳۱ شهریور درسته؟!

 76. سلام خسته نباشید
  ترم ۸ ارشد هستم و شهریور بعد از اتمام ترم ۸ فارغ التحصیل می شوم
  آیا فرصت یک ساله تا اعزام به خدمت را بعد از فارغ التحصیلی دارم؟؟
  هم برای کارشناسی و هم ارشد از فرصت یک ساله استفاده کردم.

 77. با عرض سلام وخسته نباشید فارغ التحصیل پیش دانشگاهی سال ۹۵ هستم‌ و با استفاده از یک سال معافیت فارغ از تحصیل در سال ۹۶ در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم در سایت نظام وظیفه تا تاریخ ۱۴۰۱/۶/۳۱ معافیت تحصیلی ثبت شده آیا با انصراف قبل از این تاریخ معافیت فارغ از تحصیل مجدد خواهم داشت؟
  با تشکر

 78. سلام خسته نباشید من متولد ۱۳۸۱/۴/۲۸هستم الان دومین سالیست که کنکور می خوام بدم می خواستم ببینم اگه قبول نشدم برای سال بعد هم میتونم تو کنکور شرکت کنم؟ با درنظرگیری اینکه هنوز دیپلم نگرفتم و پارسال برای همین تا ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی گرفتم میشه این معافیت رو یک سال دیگه تمدیدکرد؟ ممنون بابت پاسخگویی تون.

  1. با سلام به پلیس +۱۰ بروید و استعلام مدت باقی مانده از سنوات مجازتان را بگیرید تا نگرانی غیبت را نداشته باشید

 79. سلام،من در سال ۹۹دبیرستانم تموم شد واون سال به ما گفتن که برید معافیت تحصیلی بگیرید،تو برگه ای که به مادادند،مهلت یکساله تا تیر ۱۴۰۰معافیت خورده،خواستم بدونم اگه من بخوام برای ۱۴۰۱دوباره کنکور بدم باید برای تمدید معافیت تحصیلی چه اقدامی کنم تا یک سالی که دارم برای کنکور میخونم ،مشکلی از طرف سربازی پیش نیاد.ممنون

  1. با سلام راهی برای تندید وجود ندارد. برای غیبت نخوردن باید دفترچه پست کنید و در صورت قبولی ایست بخورید. ترجیحا زودتر یک دانشگاه ثبت نام میکردید و انصراف میزدید تا یکسال معافیت بگیرید

 80. سلام
  مقطع کاردانی هستم
  هنوز نصف واحد پاس کردم اگر زمان مجاز تحصیل تمام شود برای معافیت تحصیلی چکاری انجام بدم؟

 81. سلام
  متولد ۷۸ هستم در مقطع کاردانی
  اگر زمان مجاز اتمام دوره تمام شود چکار باید کنم برای ادامه تحصیل.

  ایا برای معافیت تحصیلی باید از دانشگاه انصراف و مجدد ثبت نام کنم؟
  اینجوری دوباره باید از اول شروع کرد یا راهی برای معافیت تحصیلی اضافه دارم الان؟

  1. با سلام اگر منظور این است که در دو سال نتوانستید درس را تمام کنید مجددا به کمیسیون میروید و مهلت مجدد به شما داده میشود .

 82. با عرض سلام خسته نباشید.بنده متولد ۷/۴/۱۳۷۴ هستم و فارغ التحصیل سطح یک حوزه علمیه هستم که معادل فوق دیپلم است.برای ادامه تحصیل در دانشگاه آیا میتوانم از معافیت تحصیلی استفاده کنم و به ادامه تحصیل در دانشگاه بپردازم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. با سلام هرگونه تطبیق واحد و معادل باید با نظر خود دانشگاه و مذیرش انها صورت بگیرد اما به صورت کلی بله میشود

 83. سلام و درود بر شما ممنون میشم به سوال من جواب بدین من متولد ۱۳۸۱.۵‌.۱۴ هستم یعنی ۱۸ سالمه و مرداد میشم ۱۹ ساله من نتونستم دیپلم بگیرم و توی بزرگسالان هستم اگر توی این خرداد ماه نتونم دیپلم بگیرم میمونه شهریور ماه و توی مرداد مافیت تحصیلی من که مرداد پارسال گرفتم تموم میشه میتونم بازم مافیت تحصیلی بگیرم و شهریور امتحان بدم قبول شم و برم دانشگاه ؟؟

 84. با سلام و خسته نباشید فارغ التحصیل ارشد هستم، ۲۰ شهریور ماه، یکسال فارغ الاحصیلی ام هم تمام می شود. لذا باید قبل از ۲۰ شهریور ماه دفترچه اعزام بفرستم، به من در یک پیام گفته بودید که می توانم پس از ارسال و مشخص شدن زمان، ۴۰-۴۵ روز قبل از اعزام، تاریخ اعزام خود را به تعویق بیاندازم … منظور چه هست و چه روالی دارد ؟ باید چکار کنم که بتوانم اعزامم را به تعویق بیاندازم؟؟

  1. سلام برای پاسخ به سوال شما نیاز به اطلاعات بیشتری داریم. جهت دریافت پاسخ درست با مشاورین اویژه در ارتباط باشید

  2. درمورد تمدید اعزام که گفته شده باید ۴۰ الی ۴۵ روز قبل از اعزام اقدام‌شود… سوالم این است که روالش ابتدا ارسال دفترچه هست، بعد درخواست تمدید اعزام؟ یا برعکس؟
   چون من میخواهم ارسال دفترچه ام را به چند روز پایانی به تاخیر بیاندازم، بگذارید با مثال بگویم. ۲۵ شهریور من مشمول می شوم، من میخواهم ۱۵ شهریور اقدام‌به مراجعه به پلیس + ۱۰ کنم که حدودا آنها می گویند که اعزامم دوم آبان ماه است. حالا برای تمدید اعزامم این ۴۵ روز قبل از اعزام یعنی دوم آبان است؟ که می شود ۱۶ شهریور ماه آیا باید قبل از ۱۶ /۶ اقدام کنم؟ یا این ۴۵ روز قبل از تاریخ مشمول شدنم یعنی ۲۵ شهریور است؟ (۱۰ مرداددماه؟ ) ممنونم

 85. سلام وقتتون بخیر باشه

  من تا ۱۲ خرداد معافیت دارم برای ارشد ثبت نام کردم از طرفی دوماه ارشد افتاد عقب الان باید دفترچه ارسال کنم بعد چون غیبت ندارم میتونم متوقف کنم تاریخ اعزامم رو؟
  و اینکهمن به احتمال زیاد نامه معافیتم هفته اینده صادر میشه و فقط میمونه که مدارک تحویل بدم به پلیس به علاوه ۱۰ ولی خب میترسم بیشتر طول بکشه

  الان بهترین کار اینه که برم پلیس به علاوه ده دفترچه بفرسته بعد ایست بدم که تا اون موقع معافیتم هم ارسال شه یا نه؟

  1. سلام برای پاسخ به سوال شما باید اطلاعات بیشتری در دست داشته باشیم. لطفا جهت دریافت پاسخ درست و کامل با مشاورین اویژه در ارتباط باشید.

 86. سلام من متولد ۸۰/۱۱/۳۰هستم و یکی از دروس دبیرستان را پاس نکروم وقتی رفتم برای ثبت نام مدارس بزرگسال سایت بسته بود و نتونستم ثبت نام کنم کنکور ثبت نام کردم و معافیتم تا ۱۴۰۰/۱۲/۱هست ایا من به مشکل نمیخورم

  1. سلام. برای پاسخ به سوال شما نیاز به اطلاعات بیشتری هست. برای دریافت پاسخ دقیقتر با مشاورین اویژه در تماس باشید.

 87. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم رای ابطال دیوان عدالت برای تحصیل مجدد اجرا میشه یانه اگر نه امیدی به اجرا شدنش هشت

  1. سلام برای پاسخ به سوال شما نیاز به اطلاعات بیشتری هست. لطفا تماس بگیرید

 88. سلام خسته نباشید ببخشید من فارغ از تحصیل پرستاری هستم و الان در حال گذراندن خدمت سربازی هستم و برای کنکور ۱۴۰۰ ثبت نام کردم میخواستم بدونم اگه تو کنکور پزشکی قبول شم میتونم ایست خدمت بزنم و بعد تموم شدن پزشکی خدمت برم یا نه

 89. سلام ممنون میشم به جواب من پاسخ بدهید من متولد ۱۶/۰۴/۷۹ هستم و الان محصل دانشگاه ملی هستم و معافیت تحصیلی گرفته ام و الان می خواهم از دانشگاه ملی انصراف بدهم و در کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ شرکت کنم آیا دوباره معافیت تحصیلی در دانشگاه آیند شامل من می شود؟؟

  1. سلام بنده درحاله حاضر دانش آموز سال آخری هستم. و امروز رفتم برای معافیت تحصیلی و بهم گفتم فرصت ۶ماهه برای گرفتن این نوع معافیت رو از دست دادم یعنی ۱ماه در کل دیر کردم برای گرفتن معافیت تخصیلی . حالا من باید چیکار کنم؟ به خاطره ۱ماه دیر کردن درسو کنکور رو ول کنم برم سربلزی بدبخت بشم؟

 90. سلام ممنون میشم به جواب من پاسخ دهید من متولد ۱۶/۰۴/۷۹هستم و الان محصل دانشگاه ملی هستم و معافیت تحصیلی گرفته ام و الان می خواهم از دانشگاه ملی انصراف بدهم و در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم آیا دوباره معافیت تحصیلی در دانشگاه آیند شامل من می شود؟؟

 91. سلام وقتتون بخیر
  من متولد ۱۳۸۱٫۶٫۱۱ هستم و کنکور ۹۹ رو دادم کنکور ۱۴۰۰ هم احتمالا میدم اما خوب نخوندم قصد شرکت در کنکور ۱۴۰۱ رو دارم من تا ۱۴۰۱٫۶٫۱۱ معافیت تحصیلی دارم و فارغ التحصیل هنوز نشدم یعنی دیپلم نگرفتم میتونم کنکور بدم و وارد دانشگاه بشم؟؟
  ۱۱واحد درسی دارم که پاس نشده رفتم اداره گفت باید بری مدرسه بزرگسالان و باید خرداد ۱۴۰۱ فارغ‌التحصیل بشی تا بتونی کنکور ۱۴۰۱ رو بدی

   1. گفتن باید تا خرداد سال دیگه ۸ واحد بزاری که مشمول نشی بعد رفتم پلیس +۱۰ گفت میتونی کنکور ۱۴۰۱ رو بدی الان دوباره برم پلیس +۱۰ چون استرس گرفتم گفتن شهریور و دی ۱۴۰۰ رو ۸ واحد ثبت نام کن بعد خرداد ۱۴۰۱ امتحان نهایی رو پاس کن و کنکور ۱۴۰۱ رو بده یعنی برای بار سوم کنکور بدم
    به نظرتون باید چه کنم که کنکور ۱۴۰۱ رو بدم خواهش میکنم جواب بدین🙏🙏🙏🙏🙏

   2. سلام اداره آموزش و پرورش گفت باید شهریور و دی ۱۴۰۰ رو ۸ واحد ثبت نام کن که مشمول نشی بعد خرداد ۱۴۰۱ امتحان نهایی رو پاس کن و بعد رفتم پلیس به‌علاوه ۱۰ گفت میتونی کنکور ۱۴۰۱ رو بدی یعنی برای بار سوم خواهش میکنم بگین چکار کنم الان میخوام کنکور ۱۴۰۱ رو بدم

 92. سلام
  این امکان وجود داره تا سن ۵۰سالگی که معافیت سنی تعلق میگیره از معافیت تحصیلی استفاده کرد؟(تا غیبت نخوریم)

 93. با سلام بند ۳۱ تیر ماه ۹۹ فارغ التحصیل کارشناسی شدم و مسلما تا ۳۱ تیر ۱۴۰۰ فرصت دارم
  اما داخل سایت نظام وظیفه پایان تاریخ معافیت رو برای من ۳۱ شهریور نوشته
  بالاخره کدومش درسته؟

 94. سلام و عرض ادب

  من متولد ۱۳۸۰/۱/۱۹ هستم
  و کلاس یازدهم هستم مافیت تحصیلی من ۱۴۰۰/۱/۱۹ تموم میشه یعنی روزی که من کلاس دوازدهم میشم یک یا دو ماه به امتحانات نوبت دوم می مونه
  سوال من اینه که
  ۱. ایا مافیت من تمدید میشه؟
  ۲. ایا میتونم تو کنکور شرکت کنم؟
  ۳. من چند سال میتونم کنکور بدم برای دانشگاه فرهنگیان؟
  لطفا سریع جواب بدید

  1. سلام شما تا انتهای تحصیل مشکلی نخواهبد دداشت شرایط شما بعید میدانم درست ذکر شده باشد تماس بگیرید

 95. سلام وقت بخیر من ترم دوم رشته نفت هستم
  برای کنکور ۹۹معافیت تحصیلی گرفتم ولی برای دانشگاه معافیت ۵ساله رو‌ نگرفتم بنده متولد بهمن ماه سال ۱۳۸۰هستم میشه بگین باید چیکار کنم؟

 96. سلام روز خوش
  من سال ۹۸ اولین کنکور و سال ۹۹ دومین کنکورم بود.برای معافیت از سربازی رشته ای رو در دانشگاه ازاد و مقطع لیسانس ثبت نام کردم. این امکان رو دارم که کنکور ۱۴۰۰ رو شرکت کنم و بعد از قبولی از دانشگاه فعلی انصراف بدم؟مشکلی برای سربازی من ایجاد نمیشه؟این رو هم بگم الان ترم دوم دانشگاه هستم و مرخصی نگرفتم یعنی ترم اول و دوم رو گذروندم.از این جهت هیچ مشکلی پیش نمیاد اگر بخوام بعد از قبولی از دانشگاه انصراف بدم و توی دانشگاه جدید ثبت نام کنم؟

 97. سلام.من ۳۱ تیر سال۹۹ از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم و کنکور ارشد ثبت نام کردم.با توجه به این که کنکور ارشد از اوایل خرداد به اوایل مرداد منتقل شده، راهی هست که تاریخ اعزام رو تمدید کنم و قبل از کنکور اعزام نشم؟

  1. سلام دوست عزیز
   باید دفترچه پر کنید که غیبت نخورید و بعدا ایست خدمت بزنید .

 98. با سلام
  در صورتیکه سال ۶ دکتری ایران باشیم و بخواهیم انصراف بدیم، آیا معافیت تحصیلی دیگری برای ادامه تحصیل در خارج از کشور صادر میشود در صورتیکه پذیرش از دانشگاه خارج داشته باشیم؟

 99. سلام من دیپلم شهریور ۹۹هستم آیا ۱۴۰۰میتونم کنکور شرکت کنم درضمن متولد ۸۱,۶,۳۰هستم ممنون میشم اگه جواب بدید

  1. سلام جنسیت گفته نشده در صورت مذکر بودن باید کارهای سربازیتون پیگیری شوید ابتدا

 100. سلام من دیپلم شهریور ۹۹هستم آیا ۱۴۰۰میتونم کنکور شرکت کنم درضمن متولد ۸۱,۶,۳۰هستم ممنون میشم اگه جواب بدید

  1. سلام جنسیت گفته نشده در صورت مذکر بودن باید کارهای سربازیتون پیگیری شو ابتدا

 101. با سلام من متولد سال ۷۸ هستم تیر و خرداد کارشناسی را تمام میکنم و اخرای شهریور برای ثبت دفترچه ارشد آزاد اقدام میکنم سوال من این است که اگر در شهریور همین سال قصد خروج از کشور به مدت ۱ الی ۲ هفته داشته باشم آیا امکان گرفتن گذر موقت هست ؟ دقیقا باید چیکار کنم مرسی بابت پاسخ گویی

  1. سلام شرایط شما باید بیشتر بررسی شود اما با گذاشتن وصیقه احتمالا میتوانید

   برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

 102. سلام من ورودی ۹۵کارشناسی غیر روزانه هستم، اگر شهریور ۱۴۰۰ انصراف بدم از دانشگاه، میتونم کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ رو شرکت کنم که در تیر ماه برگزار میشه رو شرکت کنم؟!و در رشته دکتری حرفه ای تحصیل کنم؟!

  1. سلام اگر اقا هستید باید تعیین تکلیف سربازی بشید
   سلام شرایط شما باید بیشتر بررسی شود

   برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

 103. سلام خسته نباشید
  من یک سال پشت کنکور بودم و دانشگاه قبول شدم،خاستم بدونم اگه کارشناسی رو چهار ساله تموم کنم،میتونم یک سال پشت کنکور بمونم واسه ارشد؟
  ممنوم

  1. سلام شما میتوانید از سنوات خود استفاده کنید اما شرایط شما باید بیشتر بررسی شود برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

 104. سلام.من دانشجوی ترم ۳ کاردانی هستم و تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم.میخوام انصراف بدم و برای کاردانی یک رشته دیگه اقدام کنم.میخواستم بدونم که اگه دوباره کاردانی رو از اول شروع کنم تمدید معافیت تحصیلی به من تعلق میگیره؟

 105. سلام
  من دانشجوی مقطع کارشناسی ناپیوسته بودم
  درسال ۹۷من به دلایل خاصی نتونستم دیگرادامه تحصیل بدم وفقط ۳واحدازدرسام موند
  الان من دوباره میتونم ادامه تحصیل بدم
  درهمان رشته یانه؟

 106. با سلام و خسته نباشید. من فارغ التحصیل ارشد می باشم، که با دو نیمسال من در کمیسیون موافقت شد، تاریخ فارغ التحصیلی ام ۲۰ شهریور ۹۹ بود، قاعدتا یکسال فرصت دارم، یعنی تا ۲۰ شهریور ۱۴۰۰. سوال من این است که ۱) آیا مهلت من همین تاریخ روز دفاعم(۲۰ شهریور هست یا ۳۱ شهریور ماه)؟.
  ۲) برای ادامه دادن به نرفتن به سربازی با توجه به وضعیت کرونا آیا می توانم در مقطع دکتری دانشگاه آزاد یا پیام نور (به صورت بدون آزمون و غیره) شرکت کنم؟ ۳) در صورت پذیرش در دانشگاه آزاد یا پیام نور آیا بعد از این دوره کرونا می توانم از دانشگاه آزاد/پیام نور در حین تحصیل انصراف بدهم و در کنکور دانشگاه دولتی در مقطع دکتری شرکت کنم؟ آیا از نظر نطام وظیفه مشکلی ندارم؟
  ۴) چند روز قبل از پایان مهلت معرفی خود می توانم مراجعه به پلیس +۱۰ را به تاخیر بیندازم؟ ممنون ببخشید زیاد شد

  1. سلام دوست عزیز
   بله ۲۰ شهریور
   اگه تو سنوات مجاز فارغ التحصیل شده باشید اره میتونید سنوات مجاز ارشد سه ساله ۶ ترم
   اگه قبلا انصراف نداده باشید بله میتونید
   تو سنوات ارفاقی هم فارغ التحصیل شوید میتونید ادامه بدید ولی باید دفترچه پست بشه تا ۲۰ شهریور
   برای تمدید تاریخ اعزام باید ۴۰ تا ۴۵ روز قبل از اعزام اقدام کنید

   1. ممنونم از توضیحات… فقط اینکه منظور از تمدید تاریخ اعزام که فرمودید چی هست دقیقا؟ ممنون میشم کمی توضیح دهید.

     1. فرموده بودید: تو سنوات ارفاقی هم فارغ التحصیل شوید میتونید ادامه بدید ولی باید دفترچه پست بشه تا ۲۰ شهریور (که تاربخ فارغ التحصیلی من بعد از یک سال فرصتم هست)
      برای تمدید تاریخ اعزام باید ۴۰ تا ۴۵ روز قبل از اعزام اقدام کنید”
      منظور از تمدید تاریخ اعزام که فرمودید چی هست دقیقا؟ ممنون میشم کمی توضیح دهید.

     2. در واقع شما میتوانید تاریخ اعزام خود را به تعویق بیندازید.

 107. سلام.
  من یک واحد درسی پاس نکرده دارم و میخوام در دی ماه ۱۴۰۰ پاسش کنم و اینکه در دی ما ۱۴۰۰ سن من ۱۹سال و ۷ماه خواهد بود. اگه دیپلم بگیرم میتوانم از مهلت یکسال معرفی استفاده کنم. در ضمن معافیت تحصیلی من در تاریخ ۱۴۰۱/۲/۸ به اتمام میرسد.

  1. سلام شرایط شما باید بیشتر بررسی شود برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

 108. سلام من متولد ۲۸ آبان ۸۰ هستم و مدرک دیپلممو خرداد ۹۹ گرفتم تا چند وقت معافیت تحصیلی دارم ؟

  و در ضمن میشه معافیتو تمدید کرد؟ چون من دارم مرحل گزینش نیرو انتظامی رو طی میکنم و احتمالا تا شهریور طول میکشه مراحلش

  1. سلام.تا یک سال بعد گرفتن مدرک معافیت تحصیلی دارید اما بعدش باید تعیین تکلیف سربازی بشید
   بله با داشتن شرایط میشود

 109. سلام وقت بخیر من دانشجوی کارشناسی دانشگاه دولتی هستم. بهمن۱۴۰۰ کارشناسی رو ۸ ترمه تموم میکنم می خواستم ببینم میتونم کنکور۱۴۰۱ شرکت کنم با توجه به اینکه بخشنامه منع تحصیل مجدد در یک مقطع توسط دیوان عدالت ابطال شده؟

  1. سلام در صورت اقا بودن باید تعیین تکلیف سربازی بشید
   ولی به طورکلی باتوجه به قوانین جدید سنجیده میشود برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

 110. سلام وقتتون بخیر .
  من ورودی مهر ۹۵ کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد تهران مرکز هستم .
  اگر اشتباه نکنم تا ۵ سال معافیت تحصیلی دارم که فکر کنم تا شهریور امسال .
  اما شرایط من کمی خاص هست و کاملا سردرگم هستم .
  مهر ۹۵ ترم رو کامل رفتم . بهمن ۹۵ و دو ترم ۹۶ رو مرخصی گرفتم . مهر ۹۷ یک ترم کامل رفتم . بهمن ۹۷ ترم رو ثبت نام کردم و نصفه رفتم و هیچ امتحانی رو شرکت نکردم و میدونم که تمام درسهای اون ترم رو حذف شدم . همچنین بدهی هم از اون ترم دارم .
  حالا از اون روز تا الان به خاطر مشکلات شخصی ، اصلا مراجعه ای به دانشگاه نداشتم .
  میخواستم کمکم کنید که میتونم مثلا تا قبل شهریور که تاریخ معافیتم تموم میشه انصراف بدم و دوباره ثبت نام کنم ؟
  یا کلا اخراج شدم و خبر ندارم ؟ چون تا اونجایی که میدونم فقط میشه ۴ ترم مرخصی گرفت …
  ممنون میشم راهنماییم کنید .

  1. سلام باید از دانشگاه محصل تحصیل پرس و جو کنید اما به طور کلی احتمالا سنوات شما به پایان رسیده
   شرایط شما باید بیشتر بررسی شود برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

 111. سلام من رشته مهندسی پلیمر دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم تا مشکل سربازی نداشته باشم و بتونم کنکور بدم…سال اول دانشگاه رو مرخصی گرفتم و سال دوم و سوم انتخاب واحد کردم و نرفتم سرکلاس و مشکل سربازی هم پیش نیومد وراحت تونستم کنکور بدم..حالا سوال من اینه که آیا امسال یعنی سال چهارم آیا من میتونم مثل سال دوم و سوم دانشگاه انتخاب واحد کنم و نرم سرکلاس و مشکل دانشگاه یا مشکل سربازی پیش نمیاد؟؟؟میتونم دوباره در کنکور شرکت کنم؟؟؟

 112. سلام ، یک سوال داشتم ، این مهلت یک ساله چه طوریه؟
  برای هر مقطع تحصیلی ۱ ساله یعنی کاردانی ۱ سال بعد از فارغ التحصیلی ، کارشناسی هم تا ۱ سال بعد از فارغ التحصیلی ، ارشد هم ۱ سال بعد از فارغ از تحصیلی مهلت داریم تعین تکلیف کنیم ؟
  یا در مجموع کلا ۱ سال هستش ؟

 113. با سلام. من قبل از ثبت نام در دانشگاه برگه ی آماده به خدمت گرفته بودم تا غیبت سربازی نخورم. اکنون دانشجوی پیام نورم ترم ۸ و واحد های خیلی کمی رو پاس کردم میخواستم امسال انصراف بدم و در دانشگاه جدید ثبت نام کنم. میتونم بدون مشکل انصراف بدم و دوباره در دانشگاه جدید تحصیل کنم؟؟ از نظر نظام وظیفه مشکلی دارم؟؟

 114. با سلام و عرض ادب. من دانشجوی پیام نورم ورودی سال ۹۶و تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم. اکنون ترم ۸ هستم و واحدهای خیلی کمی رو پاس کردم. من میتونم وقتی ترم ۸ رو تموم کردم انصراف بدم و در دانشگاه جدیدی ثبت نام کنم؟؟

 115. برای ترم ۹و۱۰ در کارشناسی پیوسته ام باید درخواست سنوات ارفاقی؟یا برای ۱۱و۱۲

  1. سلام و عرض ادب

   من متولد ۱۳۸۰/۱/۱۹ هستم و کلاس یازدهم هم هستم و اعتبار مافیت تحصیلی من ۱۴۰۱/۱/۱۹میباشد یعنی روزی که من کلاس دوازدهم میشم یک یا دو ماه به امتحانات نوبت دوم کلاس دوازدهم میمونه‌.
   ۱. ایا مافیت تحصیلی من تمدید میشه؟
   ۲. و اگر مافیت تحصیلی من تمدید بشه من تا چند کنکور میتونم شرکت کنم؟
   ۳. ایا من در دانشگاه فرهنگیان پذیرش میشم؟
   لطفا سریع جواب بدید.

   1. سلام شما تا انتهای تحصیل مشکلی نخواهبد دداشت شرایط شما بعید میدانم درست ذکر شده باشد تماس بگیرید

 116. سلام
  من ۳۱ تیر ۹۹ فارغ التحصیل دوره کارشناسی ناپیوسته شدم و از فرصت یک ساله معافیت استفاده کردم. امسال که کنکور ارشد ۶ خرداد هست طبیعتا نتایج کنکور بعد از تیر ماه اعلام میشه. خواستم بدونم وظعیت نظام وظیفه من به چه صورت هست و باید برای گرفتن دفترچه اعزام به خدمت اقدام کنم؟ در این صورت آیا امکان به تاخیر انداختن اعزام به خدمت ممکن هست یا خیر؟ در ضمن دانشگاه بعد از فارغ التحصیلی در دوره کارشناسی یک نامه ابطال معافیت به من داده که در اون بیان شده من در تیر ماه سال ۹۹ فارغ التحصیل شدم و به من گفته شد این رو به پلیس به اضافه ۱۰ ببرم در حالی که هنوز اینکارو نکردم. در این باره هم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چه زمانی باید این کار رو انجام بدم. ممنون از شما

  1. سلام با برگه شرکت در کنکور میتوانید زمان اعزام را به تعویق بیندازید.

 117. سلام. من ورودی ۹۷ ارشد ناپیوسته هستم. اسفند ۹۹ دفاع کردم و الان در حال گرفتن فارغ التحصیلیم هستم. کنکور دکتری قبول نشدم. می خواستم بپرسم که من تا کی معافیت تحصیلی دارم؟ و آیا باید براش اقدام خاصی انجام بدم؟

  1. سلام دوست عزیز
   شما تا یکسال بعد از فارغ التحصیلی مهلت پست کردن دفترچه را دارید .

 118. سلام وقت بخیر ، اگر مقطع کارشناسی پیوسته رو با سنوات در ۱۰ ترم تموم کنیم ، آیا بعد از ۱۰ ترم هم باز یکسال فرصت برای تیین تکلیف بهمون میدن ؟ و اینکه اگر بخوایم ارشد بخونیم اون ۱۰ ترم بودن توی روند ارشد تاثیر منفی نمیزاره از نظر مدت زمان معافیت تحصیلی برای ارشد ؟

  1. سلام. باسلام شما از سنواتی یک ساله خود استفاده کردید اما همان سال اگر مشمول اعزام بودید دفترچه پست کنید و از قانون ایست خدمت استفاده کنید پاسخ سوال دوم خیر است.

 119. سلام. من متولد ۲۰/۹/۸۰ هستم. سال ۹۹ دبیرستانم تموم شد ولی هنوز یک درس را پاس نکردم. اگر خرداد ۱۴۰۰ این درس را پاس کنم ایا تا خرداد ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم؟؟؟؟

 120. سلام و خسته نباشید
  من متولد ۷۶ هستم و سال ۹۴ کنکور دادم و قبول نشدم. بهمن ۹۴ در دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و در سال های ۹۵ و ۹۶ کنکور دادم. در مهر ۹۶ وارد رشته پرشکی شدم و معافیت برای دومین بار برای من صادر شد. در صورتیکه تحصیل من در این مدت تمام نشه، میشه برای سنوات ارفاقی اقدام کنم یا چون برای دومین بار معافیت تحصیلی برای من صادر شده دیگه حق استفاده از سنوات ارفاقی رو ندارم؟
  ممنون میشم جواب من بدین خیلی اضطراریه

  1. سلام.حق استفاده ندارید و به شرطی حق استفاده دارید که کمیسیون تایید کند.

 121. سلام
  من دانشجوی مقطع کارشناسی هستم و پیش از قبولی در دانشگاه یک سال پشت کنکور ماندم و درواقع از معافیت یک ساله پس از پیش دانشگاهی استفاده کردم الآن پس از فارغ التحصیلی می تونم دوباره کنکور بدم؟ نه کنکور ارشد، کنکور برای قبولی پزشکی

 122. سلام وقتتون بخیر
  من تا تابستان ۱۴۰۰ فارغ التحصیل میشم میخواستم برای اینکه مشکل سربازی برنخورم ادامه تحصیل بدم و ارشد شرکت کنم. ۱ سال فرصت دارم از زمانی که فارغ التحصیل شدم. حالا سوالم اینجاست که اگه فارغ التحصیلی من تیر یا مرداد ۱۴۰۰ ثبت شه وضعیت چی میشه؟ چون کنکور ارشد معمولا خرداد برگزار میشه نتیجشم شهریور میاد اما من تا تیز یا مرداد ۱۴۰۱ وقت دارم تکلیف چی میشه تو این وضعیت؟ اگه تیر یا مرداد باشه فارغ التحصیلی میشه کنکور ۱۴۰۱ رو هم شرکت کرد؟

  1. سلام
   شما بعد از اتمام فرصت مطالعه یکسال باید دفترچه خود را ارسال کنید و در صورت قبولی در دانشگاه میتوانید ایست خدمتی بگیرید و مجدد از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 123. فرجه فارغ التحصیلی دقیقا از چه تایمی شروع میشه؟ اتمام پروسه تسویه حساب و فارغ التحصیلی یا زمان وارد کردن اخرین نمره؟

  1. با توجه به تاریخ پایان تحصیل که بر روی گواهی تحصیلی شما درج شده است محاسبه خواهد شد.

 124. سلام.من دانشجو کارشناسی پیوسته ام که زمان ۵سال معافیت تحصیلی رو تموم کردم(ترم ۱۰ ام).اگه الان نسبت به معافیت سربازی اقدام کنم ولی معاف نشم باید برم سربازی یا میتونم ادامه تحصیل بدم؟
  ممنون

  1. سلام
   در صورت عدم تایید معافیت باید خدمت کنید و البته برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر ایست خدمتی بگیرید.

 125. سلام خسته نباشید
  من متولد ۷/۱۲/۸۰ هستم وخرداد۹۹دیپلم گرفتم و وقتی ۱۸ سالم شد دبیرستان درس میخوندم و اون موقع دنبال معافیت تحصیلی نرفتم.
  میخواستم ببینم الان غایب حساب میشم یا نه و اگر هنوز غیبت نخوردم تا کی وقت دارم برم سربازی
  ممنون میشم جواب بدید

 126. سلام خسته نباشید
  من متولد ۷/۱۲/۸۰ هستم وخرداد۹۹دیپلم گرفتم و وقتی ۱۸ سالم شد دبیرستان درس میخوندم و اون موقع دنبال معافیت تحصیلی نرفتم.
  میخواستم ببینم الان غایب حساب میشم یا نه و اگر هنوز غیبت نخوردم تا کی وقت دارم برم سربازی
  ممنون میشم جواب بدید

 127. سلام.روزتون بخیر.من ورودی ۹۵ مقطع کارشناسی بودم و فارغالتحصیل شدم و تا ۱۴۰۰/۶/۳۱معافیت دارم.همچنین برای کنکور ارشد هم شرکت کردم که خرداد ماه برگزار میشه.خواستم بدونم اگه کنکور ارشد رتبه مناسبی نیارم میتونم دوباره سال بعد کنکور ارشد بدم یا ن؟

 128. سلام خسته نباشید من تاریخ معافیت تحصیلیم تا۳۱شهریور ۹۹بود که بعد درخواست کمیسیون موارد خاص دادم که با افزایش سنوات ترم۱۱و۱۲بنده موافقت شد که البته هم بنده دیر درخواست دادم هم دانشگاه تمدید سنوات بنده رو برای پلیس+۱۰ نفرستادن و الآن که خودم متوجه شدم و یکی از دوستانم پیگیر شدن پلیس گفته از مهلتش گذشته و باید خودش به نظام وظیفه مراجعه کنه من چون استان دیگه محل تحصیلمه هفته اینده میرم فقط میخواستم بدونم ممکنه موافقت نشه فقط۲واحد پروژه مونده و مدرک بهم ندن؟!

 129. سلام
  باتشکر از سایت خوبتون
  بنده متولد شهریور ۸۰ هستم
  تیر ۹۸مدرک دیپلم را تحویل گرفتم.
  سال ۹۹ دانشگاه آزاد قبول شدم
  بعدشم ثبت نام کردم الان هم ترم دوم هستم.
  حالا دانشگاهدرخواست برگه معافیت تحصیلی به پلیس +۱۰داده.
  جواب اومده مهلت درخواست سپری شده و با ادامه تحصیل موافقت نمی گردد.
  درصورت امکان راهنمایی کنید.ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   باید از نظام وظیفه پیگیری کنید.متاسفانه زمان اقدام برای شما سپری شده است

  2. سلام خسته نباشید بنده متولد ۱۳۷۹/۸/۲۲ هستم و الان سنم ۲۰سال شد
   ولی سال ۹۹پارسال به دلیل بیماری کرونا در امتحانات نهایی حضور نداشتم غایب موجهه بودم و بعداً درخواست کردم معافیت تحصیلی فقط یک سال فرصت دادند والان قبول شدم دیپلم گرفتم ولی تاسال ۱۴۰۰/۸/۲۲ فرصت دارم وبعدا از اون وارد غیبت می شم ومی خوام ادامه تصیل بدم چکارکنم

 130. سلام. ورودی سال ۹۴ دانشگاه ازاد هستم. کارشناسی پیوسته طبق فرمایش شما تا ۵ سال وقت تحصیل داره و بعد از اون تا دو ترم میتونه سنوات ارفاقی بگیره. من در ترم دوم سنوات ارفاقی هستم و احتمالا ۴۰ واحد دیگه اضافه بیارم. سوالم این هست ایا میتونم یک سال دیگه از دانشگاه مجوز بگیرم برای دو ترم دیگه? یعنی ایا از مهلت معرفی میتونم استفاده کنم? یا این که مهلت معرفی همون دو ترم سنوات ارفاقی بود و دیگه بعد از اتمام ترم دو ارفاقی فرصتی نیست? ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   بعد از دریافت دو ترم ارفاقی میتوانید از یک سال مهلت معرفی اقدام کنید

 131. سلام وقت شما بخیر . من تا همین در تابستون برج ۵ معافیت تحصیلی دارم . نتونستم ۸ ترمه تموم کنم و الان ده ترمه تموم میکنم و مهلت پنج سالم تمام شده ایا باید برای سربازی اقدام کنم یا یک سال مهلت هستش و ایا غیبت نمیخورم؟

 132. سلام . من در مقطع کارشناسی بعد از فارغ التحصیلی از یک سال معافیت استفاده کردم و در کنکور ارشد قبول شدم . میخواستم بدونم که این یکسال معافیت بعد از فارغ التحصیلی از مقطع ارشد هم وجود دارد یا خیر؟

 133. سلام،من دیپلمم رو شهریور ۹۸ گرفتم و تا پایان شهریور ۹۹ فرصت معرفی داشتم ولی خودم رو معرفی نکردم ولی آبان ۹۹ رفتم پلیس +۱۰ و برای ثبت نام دانشگاه معافیت تحصیلی دانشجویی گرفتم ولی میترسم برام غیبت زده باشن و نتونم از دانشگاه انصراف بدم و برم دانشگاه دیگه ای ثبت نام کنم خواهش میکنم راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت تایید معافیت تحصیلی در مقطع جدی مشکلی نخواهید داشت

 134. سلام من ترم ۱۰هستم خواستم بدونم این ترم که فارغ التحصیل میشم( معافیت پنج سالم تا آخر تابستانه )خواستم بدونم میشه میشه سال بعد کنکور بدم

 135. سلام من معلم متعهد ب خدمت هستم فارغ التحصیل از دانشگاه فرهنگیان با مدرک کارشناسی،تعهدم هنوز تموم نشده،آیا میتونم برای سال آینده کنکور کارشناسی شرکت کنم و در صورت قبول شدن تو رشته دلخواه اگر از معلمی انصراف بدم و جریمشو بدم میتونم تو رشته دلخواهم تحصیل کنم(یعنی نظام وظیفه مانع نمیشه؟ و ب محض انصراف مشمول خدمت نمیشم؟)

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت پرداخت جریمه بازگشت به عقب نداریم و منع نظام وظیفه خواهید داشت

 136. سلام خسته نباشید.من رشته تجربی هستم ودرسال۹۶رشته اتاق عمل قبول شدم ورفتم ثبت نام کردم وفقط انتخاب واحد مونده بود که من به علت شرایطی دیگه نتونستم برم واینجا مهندسی پزشکی رو ازسال ۹۶سه ساله تموم کردم آیا میشه من دوباره برم ودرس اتاق عمل رو ادامه بدم خود دانشگاه رشته اتاق عمل مشکل نداره فقط بابت نظام وظیفه میخوام بدونم.ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   یک بار فرصت انصراف از تحصیل دارید. از تاریخ انصراف یک سال فرصت معرفی دارید

  2. سلام خسته نباشید کنکور ۱۴۰۰ شرکت کردم متولد سال ۸۰ هستم گفتن موقع اخذ دیپلم سنت از ۲۰ بگذره میگن نمیتونی فرهنگیان بری این حرف صحت داره

 137. سلام
  من ورودی ۹۵ هستم.۲۴ سالمه.۵سال سنوات مجاز معافیت دانشگاهم۳۱شهریور ۱۴۰۰ تموم میشه.صرفا پیام نور رو برای معافیت تحصیلی ثبت نام کردم و کلاسا رو هم نرفتم…حدودا ۳۰ واحد پاس شده…
  ۱-اگه۱۴۰۰ کنکور بدم میتونم دانشگاه/رشته دیگه ای برم؟
  ۲-اصلا معافیت برای یه دوره کارشناسی دیگه برام تمدید میشه؟
  ۳-اگه اعلام نتایج/ثبت نام دانشگاه بعد از ۳۱ شهریور بیفته غیبت میخورم؟

    1. سلام دوست عزیز
     برای بررسی دقیق تر موضوع خود با کارشناسان تماس بگیرید شاید مواردی باشد که لازم به انجام آن باشید

 138. سلام. من دانشجوی ورودی مهر ۹۵ هستم و نامه معافیت تحصیلیم تا شهریور ۱۴۰۰ مهلت خورده. من توی تابستون ده ترمه فارغ التحصیل میشم. میخواستم بدونم بعد از فارغ التحصیلی در تابستان ۱۴۰۰ تا تابستان ۱۴۰۱ مهلت بهم میدن واسه شرکت توی کنکور ارشد ۱۴۰۱؟ متولد شهریور ۷۵ هستم.

  1. سلام دوست عزیز
   از تاریخ فارغ التحصیلی در سنوات مجاز یک سال فرصت دارید

 139. سلام وقت بخیر. بنده ۱۸سالمه و از خدمت معاف شدم. اگر دانشگاه فرهنگیان قبول بشم در آنجا هم باید به دولت خدمت کنم؟

 140. با سلام
  من ورودی ۹۳ مقطع کارشناسی هستم و بجز ۲ ترم سنوات ارفاقی (ترم ۱۱ و ۱۲) ، یک نیمسال دیگه هم سنوات گرفتم ولی بازم ۴ واحد از درسام موند و ۴ واحد رو دانشگاه نامه داد برای پلیس +۱۰ ولی موافقت نشد و نظام وظیفه موافقت نکرد. حالا سوالی که پیش میاد اینه که من که دانشجوی اخراجی هستم، تا یکسال مهلت معرفی دارم یا از ۳۰ بهمن که انتهای ترم ۱۳ هست غیبت میخورم؟

 141. سلام من از معافیت تحصیلی استفاده میکنم و دانشجوی مقطع ارشد هستم
  آیا میتوانم پس از دریافت مدرکم در سنوات مجاز دوباره برای کنکور ارشد امتحان بدهم؟

 142. سلام من معافیت تحصیلی دارم و دانشجوی مقطع ارشد هستم آیا پس از فارغ التحصیلی در سنوات مجاز می تونم دوباره در کنکور ارشد یک رشته دیگر شرکت کنم از نظر نظام وظیفه منعی ندارد؟

 143. سلام من متولد۷۹/۶/۱۳ام من یکبار از دانشگاه پیام نور انصراف دادم ومجدد در مقطع کاردانی دانشگاه ازاد رشته اموزش ابتدایی مشغول به تحطیل شدم ایا می توانم بعد از فارغ التحصیلی مجدد کنکور شرکت کنم ودر رشته دیگر در دانشگاه دولتی تحصیل کنم

 144. با سلام.من معافیت تحصیلی کارشناسی ارشدم تا ۳۰ بهمن بود ولی در تاریخ ۱۲ اسفند دفاع کردم.آیا غیبت می خورم؟

 145. سلام وقت بخیر.من ورودی بهمن ۹۸ کارشناسی ارشدم الانم ترم سوم هستم و واحدام بجز پایان نام تموم شده.بخاطر شرایط کرونا نشد برم دنبال کارای معافیت تحصیلیم قبل کنکور ارشدم من غیبت نداشتم و واحدامم برمیداشتم مشکلی نداشتم الان من معافیت تحصیلی میتونم بگیرم یا سرباز حساب میشم؟چیکار باید بکنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   از تاریخ فارغ التحصیلی در شرایط مجاز یک سال فرصت دارید

 146. سلام من دانشجوی دوره کارشناسی پیوسته ام ورودی ۹۹ دارم برای کنکور ۱۴۰۰ میخونم کد نظام وظیفه رو انصرافی زدم ولی هنوز انصراف ندادم میخوام مهر انصراف بدم.با توجه به اینکه بعد انصراف یکسال مهلت دارم برا شرکت در کنکور ۱۴۰۱ باز میتونم کد نظام وظیفه رو مربوط به انصرافی بزنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   کد انصرافی برای کسانی که انصراف انها ثبت شده باشد تعیین شده است .نسبت به ویرایش آن اقدام کنید.

 147. سلام من در تاریخ ۹۶/۱۲/۲۱به ۱۸ سال تمام رسیدم ولی درحال تحصیل دوره پیش دانشگاهی بودم و برای کنکور ۹۷ میخوندم رو حساب این جمله ایی که : کسانی که بعد از سن مشمولیت فارغ التحصیل میشوند از زمان فراغت یک سال مهلت معرفی دارند. نرفتم معافیت دانش اموزی بگیرم چون نمیدونستم و مدرسه به ما اطلاع نداد . در شهریور ۹۷ فارغ التحصیل شدم و تاریخ ثبت گواهی پیش دانشگاهیم ۹۷/۷/۳خورده. رو همون حساب که یکسال از زمان فارغ التحصیلی وقت دارم برا کنکور ۹۸ خوندم و یک مهر ۹۸ معافیت تحصیلی کارشناسی پیوسته گرفتم . میخواستم بدونم به خاطر اون موقع که معافیت دانش اموزی نگرفتم غیبت خوردم؟ یا نه چون اگر غیبت خورده بودم مگر معافیت تحصیلی برام صاد میکردن برا دانشگاه؟

 148. سلام من ورودی ۹۸ کارشناسی پیوسته ازاد هستم چهار ترم مرخصی گرفتم میخواستم بدونم اگر مهر ماه انصراف بدم میتونم برا کنکور ۱۴۰۱ بخونم وشرکت کنم؟ معافیت ۵ ساله دوباره بهم میدن؟

 149. با سلام، بنده تاریخ ۱۵ بهمن از رساله دکتری ناپیوسته خود دفاع کردم ولی هنوز کارهای فارغ التحصیلی ام تمام نشده است. از آنجایی که از ۱ و نیم سال سنوات ارفاقی خود استفاده کرده ام (۶ سال + ۱٫۵ سال سنوات ارفاقی). آیا مهلتی برای ارسال دفترچه پس از فارغ التحصیلی دارم؟
  با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   سنوات مجاز ارفاقی یک سال میباشد و نیم سال بعدی منوط به ارسال بلافاصله دفترچه از زمان فارغ التحصیلی میباشد

 150. با سلام و تشکر از پاسخگویی خوبتون
  من دانشجوی کارشناسی پیوسته هستم و تا پایان این ترم که ترم هشتم من میشه تمام دروسم رو پاس میکنم میخواستم بدونم که میتونم هم کنکور ۱۴۰۰ رو شرکت کنم و هم ۱۴۰۱ ؟ با توجه به فعایت یک سال پس از تحصیل از نظر زمانی فارق تحصیلی من تقریبا تیر ماه ۱۴۰۰ میشه تا زمان برگزاری کنکور ۱۴۰۱ آیا من مشمول میشم یا خیر؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام دوست عزیز
   از زمان فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارید در مقطع بالاتر و یا تعیین و تکلیف خدمت کنید

 151. سلام وقت بخیر
  دانشجوی ترم ۶ کارشناسی پیوسته هستم . میخواستم بدونم در صورت فارغ التحصیلی و گرفتن لیسانس میتونم در اداره ای مشغول به کار بشم و در کنارش برای ارشد هم اقدام کنم و ادامه تحصیل بدم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت نداشتن منع نظام وظیفه و قوانین اداره مربوطه بله میتوانید

 152. سلام من در حال حاضر سربازم و آذر ۱۴۰۰ خدمتم تموم میشه میخواستم بدونم اگه من کنکور ۱۴۰۰ نیمسال دوم دانشگاهها قبول بشم بازم باید ایست خدمتی بگیرم آخه خیلی ظلمه ۲۰ ماه خدمت ایست بزنم مثلا من اگه پزشکی نیمسال دوم قبول شم چون شهریور نیمسال اول و دوم رو ثبتنام میکنن من باید مهر ایست بزنم بعد چهارماه بخوابم خونه تا دانشگاهم شروع شه خوب همون تایم خدمتمو تموم میکنم لطفا راهنماییم کنید

 153. سلام خسته نباشید
  بنده دانشجو مقطع کاردانی پیوسته هستم
  ۵ ترم سنوات عادی گرفتم ۲ ترم سنوات ارفاقی
  من در تاریخ ۳۰ بهمن ۹۹ همه واحدهامو پاس کردم
  میخواستم بدونم ایا من میتونم ۳۰ مهر ۱۴۰۰که میشه ۸ ماه دیگه کارشناسی ناپیوسته ثبت نام کنم؟

 154. سلام خسته نباشید
  بنده دانشجو مقطع کاردانی بودم
  ۵ ترم سنوات عادی گرفتم
  ۲ ترم هم سنوات ارفاقی
  الان در سنوات ارفاقی که دانشگاه بهم داد فارغ التحصیل شدم در تاریخ ۳۰ بهمن ۹۹
  ایا من تا ۳۰ مهر ۱۴۰۰که میشه ۸ ماه دیگه میتونم دانشگاه در مقطع کارشناسی ثبت نام کنم؟

 155. سلام متولد ۲۶ _۳ _ ۱۳۸۱ هستم
  ۳۱ خرداد ۹۹ فارغ التحصیل شدم ۲۶ _۳_۹۹ هم مشمول شدم الان ۱ سال مهلت دارم یا ۶ ماه؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت فارغ التحصیلی قبل از ۱۸ سالگی شش ماه وقت دارید

 156. سلام وقت بخیر من متولد ۲۶_۳_۱۳۸۱ هستم
  دیپلممو ۳۱_۳_۱۳۹۹ گرفتم میخواستم برای معرفی سربازی ۱ سال مهلت دارم یا ۶ ماه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت فارغ التحصیلی قبل از ۱۸ سالگی شش ماه وقت دارید

 157. سلام وقت بخیر
  من تا ۳۰٫۱۱٫۱۴۰۰ معافیت دارم ، مقطع کارشناسی ام تموم شده ، سوابق تحصیلی شرکت کردم دانشگاه خوبی قبول نشدم…به همین خاطر ثبت نام نکردم
  کنکور ارشد ۱۴۰۰ رو ثبت نام کردم
  سوالم اینه من قبلا دو ترم کارشناسی خوندم و انصراف دادم
  وبعد ثبت نام کردم دانشگاه ازاد و الانم که حدا رو شکر درس کارشناسیمو تموم کردم
  و تا ۳۰٫۱۱٫۱۴۰۰ معافیت دارم
  الان برای من محدودیتی وجود نداره که کنکور شرکت کنم برای دانشگاه جدیدیی که قبول میشم؟

  1. سلام دوست عزیز
   از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارید اقدام کنید

 158. سلام من فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد هستم و ضمنا طلبه حوزه علمیه هم میباشم میخواستم برای رشته زبان مجددا کنکور سراسری شرکت کنم اما با وجود اینکه معافیت تحصیلی حوزه را دارم . کدیدر دفترچه ۱۴۰۰ نمیبینم که به شرایط من بخورد و آن را انتخاب کنم. باید چکار کنم؟؟ ممنون میشم زود جوابمو بدین تا از ثبت نام جا نمونم

 159. سلام بنده ورودی ۹۳ هستم سنوات ارفاقی را تمام کردم دو واحدم مونده تمام بشم آیا بمن واحد میدن
  درضمن در حذف اضافه واحد را بردارم غیبت میخورم

 160. سلام بنده ورودی ۹۳ هستم سنوات ارفاقی را تمام کردم دو واحدم مونده تمام بشم در حذف اضافه این دو واحد را برداشتم آیا باید دوباره معافیت تحصیلی بگیرم ومعرفی استاد شوم

  1. سلام دوست عزیز
   ۲ واحد را بصورت معرفی به استاد تمام کنید احتیاج به ترم جدید نیست

 161. سلام
  بنده در پیش دانشگاهی یک درس افتادم و یک سال طول کشید تا آن درس در مدرسه شبانه پاس کنم ، الان دوره کارشناسی بنده تمام شده و اخرین امتحانم ده روز پیش بود ، میخاستم بدانم بعد از فارغ التحصیلی و گرفتن مدرک موقت ، چند وقت معافیت دارم ؟
  ممنون میشم اگر جواب بدید

 162. سلام، بنده معاف از خدمت میشم هنوز اقدام نکردم، دانشجوی کارشناسی پیوسته هستم. میخواستم بدونم من هم فقط میتونم تا ۱۲ ترم بخونم یا شرایطم فرق داره اگه معاف بشم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت نداشتن معافیت ،فقط میتوانید تا سقف ۱۲ ترم با تایید کمیسیون بخوانید

 163. سلام من دانشجوی دکتری هستم و شهریور ماه ۶ سال سنواتم به پایان رسیده ایا محدودیت زمانی برای تحویل نامه کمسیون تمدید سنوات به نظام وظیفه دارم نامه ام اسفند ماه اماده نشده توی کمسیون بعد عید بهم میدن ولی سقف سنواتم مهر تموم شده ۶ سالم

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت تایید کمیسیون دانشگاه مهلت تمدید ثبت میشود

 164. باسلام
  بنده ۱۰روزازوقت معافیت تحصیلیم میگذره وفرزندایثارگر( رزمنده جنگ۱۹ماه) هستمآیااضافه خدمت دارم؟چطورمیتونم اضافه خدمت نخورم وهمزمان هم ازکسرخدمت ایثارگری استفاده کنم؟؟

 165. سلام من در ترم ۱۳ ام کارشناسی فارغ التحصیل شدم. آیا امکان تحصیل برای مقطع ارشد وجود داره؟ اگر برای خدمت اقدام کنم و بعدش ارشد قبول شم امکانش هست؟

 166. سلام خسته نباشید.

  من فارغ التحصیل کارشناسی ارشد هستم که شهریور ۹۸ معافیت تحصیلیم به اتمام رسید. شهریور ۱۴۰۰ سن پدرم به ۷۰ سال کامل می رسه. با توجه به تک فرزند بودن بنده، آیا با وجود دو سال غیبت معافیت کفالت به من تعلق می گیره؟

 167. سلام بنده سال تحصیلی ۹۸-۹۹ دوازدهم بودم ریاضی رو نتونستم پاس کنم که در دی ماه ۹۹ تو مدرسه بزرگسالان دیپلمم رو گرفتم ، آیا کسی که تو مدرسه بزرگسالان دیپلم گرفته معافیت تحصیلیش باطل میشه و وارد مشمولیت میشه ؟ در ضمن زیر بیست سال هستم متولد ۸۱

 168. سلام
  من در بهمن ۹۸ در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم و در اردیبهشت ۹۹ در کنکور ارشد شرکت کردم و مهر ۹۹ وارد مقطع کارشناسی ارشد شدم ایا بعد از فارغ التحصیلی در مقطع ارشد باز هم فرصت یکساله به من میدهند؟

 169. سلام و وقت بخیر
  من متولد ١٣٨١/٣/٢ میباشم و باید در تاریخ خرداد ٩٩ مدرک دیپلم رو اخذ میکردم، اما به دلیل مشکلاتی نتونستم امتحانات رو پاس کنم (٢ کتاب پاس نشده) مردادماه هم امتحان دادم (بزرگسالان) باز قبول نشدم و الان برای خردادماه ١۴٠٠ باز نام نویسی کردم، میخواستم بدونم برای گرفتن مدرک دیپلم تا چندسالگی از سربازی معاف هستم!؟ ممنون اگر پاسخ دهید

 170. سلام وقت شما بخیر. بنده ورودی مهر ۹۵ دانشگاه دولتی شبانه هستم و تا اخر ترم ۸ ، ۷۷ واحد پاس کرده ام. معافیت بنده اخر شهریور ۱۴۰۰ تمام می شود. ایا بنده می توانم معافیت تحصیلی خود را تمدید کنم ؟؟
  ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت تایید کمیسیون داشنگاه مبنی بر تعداد واحد های اضافی امکان دارد

 171. سلام من ۱۸ سالگی کنکور قبول شدم رشته مهندسی الان درسم تموم شده ( ۱۰ ترمه تموم کردم )- آیا یک سال برای رفتن به سربازی فرصت دارم یا خیر ؟ میخوام کنکور بدم برای رشته ی مدیریت بازرگانی مقطع لیسانس – آیا امکانش هست ؟؟ دوباره اشتغال به تحصیل میدن؟

 172. سلام من دیپلمم رو شهریور ۹۸ گرفتم و تا پایان شهریور ۹۹ مهلت معرفی داشتم ولی به دلیل کرونا و تعویق کنکور خودمو در موعد مقرر معرفی نکردم ولی در آبان ۹۹ برای ثبت نام دانشگاه آزاد از پلیس ۱۰+ معافیت تحصیلی دانشجویی گرفتم  آیا من با این شرایط میتونم در کنکور۱۴۰۰ شرکت کنم و وقتی دانشگاه جدید قبول شدم از دانشگاه آزاد انصراف بدم و برای دانشگاه جدیدم درخواست معافیت تحصیلی بدم؟

 173. سلام من دیپلمم رو شهریور ۹۸ گرفتم و تا پایان شهریور ۹۹ مهلت معرفی داشتم ولی به دلیل کرونا و تعویق کنکور خودمو در موعد مقرر معرفی نکردم ولی در آبان ۹۹ برای ثبت نام دانشگاه آزاد از پلیس ۱۰+ معافیت تحصیلی دانشجویی گرفتم. آیا من با این شرایط میتونم در کنکور۱۴۰۰ شرکت کنم و وقتی دانشگاه جدید قبول شدم از دانشگاه آزاد انصراف بدم و برای دانشگاه جدیدم درخواست معافیت تحصیلی بدم؟

 174. سلام من ۱۸ سالمه معافیت گرفتم برای کنکور اگه قبول نشم بازم میتونم معافیت بگیرم رشته تجربی هستم

  1. سلام دوست عزیز
   بستگی به شرایط سنی شما دارد.از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال وقت دارید

 175. سلام خسته نباشید ، بنده دانشجوی ترم ۶ کامپیوتر دانشگاه آزاد هستم میخواستم بدونم میتونم برای کنکور سراسری ۱۴۰۱ ، یا اگر طول تحصیلم بیشتر از ۸ ترم بشه و وقتی فارغ التحصیل شدم ، کنکور سراسری بدم د به رشته های پزشکی برم؟

 176. سلام خسته نباشید من متولد مرداد ۸۱ هستم و خرداد ۹۹ دیپلم گرفتم و کنکور ۹۹ شرکت کردم ولی قبول نشدم الان میخوام کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم برای سربازی مشکلی ندارم دیگه تا یکسال فرصت دارم؟
  چون به یکی از دوستام گفته بودم چون تولدت بعد از خرداده ۶ ماه وقت داری
  ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام دوست عزیز
   در صورتی که قبل از ۱۸ سالگی فارغ التحصیل شوید بله ۶ ماه وقت دارید

 177. سلام خسته نباشید من متولد مرداد ۱۳۸۱ هستم و امسال دیپلم گرفتم و کنکور ۹۹ شرکت کردم ولی قبول نشدم الان میخوام ببینم میتونم کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم دیگه؟ و تا شهریور ۱۴۰۰ مهلت یکساله دارم ؟چون به یکی از دوستام گفته بودن چون تولدت مرداده و بعد از خرداد بوده ۶ ماه فرصت داری برای سربازی ؟ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت فارغ التحصیلی قبل از ۱۸ سالگی ۶ ماه فرصت دارید

 178. سلام خسته نباشید من متولد ۷۸ هستم من ورودی سال ۹۷ دانشگاه ازاد هستم و مهر ۱۴۰۰ درسم تموم میشع میخواستم بدونم برای کارشناسی ارشد من در چ سال هایی میتونم کنکور بدم فقط ۱۴۰۱ رو میتوتم یا ۱۴۰۲ هم میتونم؟!

  1. سلام دوست عزیز
   بعد از فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارید تا تعیین وضعیت کنید

 179. سلام
  امکان اخذ سنوات ارفاقی برای ارشد دانشگاه ازاد (بدون ازمون استعداد درخشان) وجود دارد؟؟
  داخل راهنما پذیرفته شدگان نوشته فقط ۳ سال و قابل افزایش نیست
  با توجه به شرایط کرونا امکانش هست یه ترم سنوات اضافی بدهند فقط پایان نامه مانده
  ممنون

 180. سلام من متولد ۸۰/۸/۱۳هستم.تک پسرم و پدرم۶۳سالشه میتونم از معافیت کلی استفاده کنم؟ (۲)الان معافیت تحصیلی گرفتم تا ۱۴۰۰/۷/۱ وقتشه و حداکثر وقت معافیت، تاریخ تولدم در سال ۱۴۰۰ هست. هنوز دیپلم نگرفتم، پشت کنکوریم، ۲تا درس افتاده دارم برای خرداد ۱۴۰۰٫ اگر خرداد قبول شم و یه رشته کنکور هم همینطور، چه کارایی باید برای سربازی انجام بدم؟چون جواب انتخاب رشته دیر میاد ، چه مراحلی باید طی کنم مربوط به سربازی؟و از چه زمانی؟ ممنون میشم راهنمایی کنید (:

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به موضوع شما باید بصورت تخصصی بررسی شوید.با مشاورین تماس بگیرید

 181. سلام
  متولد تیر ماه ۷۹ هستم . اول بهمن از دانشگاه پیام نور انصراف دادم . و میخوام کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم
  اگه مثل دوستم که فرهنگیان پذیرفته شد و به دلیل اینکه در مصاحبه رد شده بود به اعتراض زد و اعتراض پذیرفته شد قرار اسفندماه برند ثبت نام کنند. منم به عنوان مثال با اون شرایط مواجهه شدم باید چه کار کرد؟

  1. سلام دوست عزیز
   بستگی به شرایط دارد.برای برسی دقیق موضوع خود با مشاورین تماس بگیرید

 182. با سلام در ترم هفتم مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته فارغ التحصیل شده ام(برای ترم هفتم تمدید سنوات سه ماهه گرفته بودم.) الان بنده مشمول مهلت معرفی یکساله و نیز ادامه تحصیل در مقطع دکتری هستم یا نه؟

  1. سلام دوست عزیز
   بعد از تاییدیه دانشگاه نامه فارغ التحصیلی شما ثبت خواهد شد

 183. سلام من دانشجوی ورودی۹۸روزانه هستم و آبان ۹۹درخواست انصراف دادم دانشگاه با انصرافم موافقت کرد و تعیین خسارت شد و خسارت هم پرداختم
  برای معافیت تحصیلی باید چکار کنم ؟
  میخوام کنکور۴۰۰شرکت کنم.

  1. سلام دوست عزیز
   از تاریخ فارغ التحصیلی و یا انصراف یک سال وقت دارید

  2. سلام من دیپلمم رو شهریور ۹۸ گرفتم و تا پایان شهریور ۹۹ مهلت معرفی داشتم ولی به دلیل کرونا و تعویق کنکور خودمو در موعد مقرر معرفی نکردم ولی در آبان ۹۹ برای ثبت نام دانشگاه آزاد از پلیس ۱۰+ معافیت تحصیلی دانشجویی گرفتم  آیا من با این شرایط میتونم در کنکور۱۴۰۰ شرکت کنم و وقتی دانشگاه جدید قبول شدم از دانشگاه آزاد انصراف بدم و برای دانشگاه جدیدم درخواست معافیت تحصیلی بدم؟

 184. سلام من متولد سال ۸۰ هستم دوبار کنکور دادم سال ۹۸و۹۹سال ۹۹ کارشناسی روزانه قبول شدم حالا سوال من این است که اگر بعد از گذشت کامل دو ترم انصراف دهم برای کنکور ۱۴۰۱می توانم شرکت کنم(قبولی روزانه) یعنی برای بحث نظام وظیفه مشکلی پیش نمی آید؟

  1. سلام دوست عزیز
   ذر صورت انصراف و تعیین تعهد میتوانید از فرصت یک ساله بهرمند شوید

 185. سلام خسته نباشید
  من ورودی ۹۸ روازنه کاردانی برق ترم ۴ هستم دانشگاه فنی حرفه ای میخواستم بدونم کسی که بخواهد بره از اول کنکور ریاضی فیزیک سال ۱۴۰۰ بده و قبول بشه تا از اول کارشناسی پیوسته بخونه میتونه دوباره معافیت تحصیلی صادر کنه
  غیبت سربازی هم ندارم
  ممنون میشم جواب منو بدید

 186. سلام خسته نباشید
  من ورودی مهر ۹۸و الان ترم ۴ کاردانی برق دانشگاه فنی حرفه ای روزانه هستم و برای کاردانی ام ۲.۵ سال معافیت تحصیلی گرفتم و قصد دارم برم از اول کنکور ریاضی بدم برای کارشناسی پیوسته
  ایا موقع قبول شدن کنکور سراسری ریاضی ۱۴۰۰ و موقع ثبت نام دانشگاه ایا معافیت تحصیلی برام صادر میشه و درضمن دیپلم من نظام جدید است و غیبت سربازی هم ندارم
  ممنون میشم جواب منو بدید

 187. با سلام
  ضمن سپاس از توضیحات ارزشمندتون

  در مورد معافیت تحصیلی دوره پسا دکتری (فوق دکتری)، لطفا توضیح فرمایید که باید چگونه اقدام کرد؟

  مخصوصا در مورد دانشگاه های خارج از کشور
  همچنین در مورد دوره های پسا دکتری خارج از کشور (بصورت غیرحضوری به دلیل ویروس کرونا)
  هیچ سایتی توضیح دقیقی در مورد پسا دکتری نداده است.

  ممنون.

  1. سلام دوست عزیز
   مورد شما تخصصی میباشد برای بررسی دقیق تر با مشاورید تماس بگیرید

 188. سلام خسته نباشید
  من ورودی مهر ۹۶ هستم در مقطع کاردانی دانشگاه آزاد سما
  تا الان همه ی واحد هامو پاس کردم فقط یک درس معرفی به استاد ۳ واحدی دارم که بخاطر دیر کردن فقط ۳،۴ روز دیگه نمیتونم امتحانشو بدم واسه همین بهم گفتن باید بری دوباره معافیت تحصیلی بگیری تا الان ۲ سال و نیم و دو ترم معافیت گرفتم به نظر شما برای ۳ واحد باقی مونده معرفی به استاد یک ترم دیگه بهم معافیت میدن از سمت نظام وظیفه؟ و اگه ندادن آخرش چی میشه؟ اخراج میشم از دانشگاه بدون مدرک؟

  1. سلام دوست عزیز
   معافیت تعلق میگیرد ولی امکان ادامه تحصیل وجود ندارد

 189. سلام
  من ورودی ۹۷ ارشد دانشگاه ازاد بدون ازمون (استعداد درخشان) هستم
  ایا سنوات ارفاقی شرایطش فرق داره برای بدون ازمون ها با باازمون ها؟؟ چون تو دفترچه نوشته بود بدون ازمون ها فقط و فقط ۳ سال و قابل افزایش نیست سنواتشون.
  یعنی من میتونم یه نیم سال ارفاقی بگیرم؟؟
  فقط پایان نامه مانده و شهریور۱۴۰۰ سنوات مجازم تموم میشود
  ممنون

 190. سلام.
  من ۱۹ سال و دو ماه سن دارم.سال گذشته بهم گفتن باید معافیت تحصیلی بگیری و گرفتم. ۱۹ بهمن ۹۹ مهلت یک ساله معافیت تموم شد. الان می‌خوام دانشگاه آزاد ثبت نام کنم و تو مدارک مورد نیازش مدرک معافیت میخواد. میخواستم ببینم الان باید تمدید کنم معافیت رو؟

  1. سلام دوست عزیز
   خیر مهلت معافیت شما تمام شده و وراد غیبت شده اید برای بررسی با مشاورین تماس بگیرید

 191. سلام خسته نباشید من متولد ۲۰ دی ۸۰ هستم و بخاطر این که دو سال از تحصیل باز ماندم الان کلاس یازدهم هستم و ۱۹ سال سن دارم و در سال ۱۴۰۱ اولین کنکورم را میدهم آیا میشود در کنور ۱۴۰۲ هم شرکت کنم اگه میشه راهنمایی ام کنید ممنونم .

  1. سلام دوست عزیز
   در صورتی که قبل از ۲۰ سالگی دیپلم خود را دریافت کنید بله

 192. سلام خسته نباشید
  من متولد ۷۵ هستم
  سال ۹۴ وارد دانشگاه دولتی کارشناسی پیوسته شدم
  پس از ۴ ترم انصراف دادم اومدم دانشگاه ازاد الان دقیقا دو ترم دیگه تموم میکنم ینی دقیق بهمن ۱۴۰۰
  ایا به مشکل میخورم برا نظام وظیفه

  1. سلام دوست عزیز
   خیر سنوات جدید برای شما ثبت شده است برای برسی از پلیس +۱۰ اقدام کنید

 193. سلام خسته نباشید
  من متولد ۷۵ هستم
  سال ۹۴ وارد دانشگاه دولتی کارشناسی پیوسته شدم
  پس از ۴ ترم انصراف دادم اومدم دانشگاه ازاد الان دقیقا دو ترم دیگه تموم میکنم ینی دقیق بهمن ۱۴۰۰
  ایا به مشکل میخورم برا نظام وظیفه

  1. سلام دوست عزیز
   خیر سنوات جدید برای شما ثبت شده است برای برسی از پلیس +۱۰ اقدام کنید

 194. سلام. ببخشید. اگر کسی در ترم ۷ دوره کاردانی انصراف بدهد و فقط دو ترم سنوات ارفاقی گرفته باشد ترم ۶ را پاس کند ولی ترم ۷ را بدون پاس کردن انصراف بدهد ازمهلت معرفی یک ساله برای خدمت برخوردار می شه؟

 195. سلام
  من متولد ۱۳۸۰/۵/۱۴ هستم، من سال ۹۸ کنکور دادم و قبول نشدم و دوباره سال ۹۹ کنکور دادم و خوشبختانه در رشته‌ی هوشبری قبول شدم و در سن ۱۹ سالگی وارد دانشگاه شدم و معافیت دانشجویی هم دارم. ولی سوال اصلی اینجاست. من قصد دارم بعد از اینکه کارشناسیم رو در ۴ سال آینده گرفتم دو باره کنکور بدم. خواستم بینم آیا از اون نظر درمود نظام وظیفه مشکلی برایم ایجاد میشه یا خیر؟
  یعنی من در سال ۱۴۰۳ فارغ میشم ولی نمیخوام فورا در کنکور ۱۴۰۳ شرکت کنم. قصد دارم یکسال درس بخونم و بعد در کنکور ۱۴۰۴ شرکت کنم. تکلیف چیست؟ مشکلی برایم ایجاد میشه یا نه؟ طرح هم دارم ولی طرحم اختیاریه!

 196. سلام .طبق رای دیوان عدالت که در سال۹۷صادر شده ایا امکانش هست کسی که مدرک کارشناسی ناپیوسته داره در کنکور سراسری دانشگاه فرهنگیان شرکت کنه و درصورت قبولی از معافیت تحصیلی استفاده کنه؟؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

 197. با سلام بنده متولد ۷۲ هستم ورودی ۹۳ میباشم از سنوات ارفاقی یک سال هم استفاده کردم الان من ۶ واحدم مونده دوباره میتونم از سنوات ارفاقی معرفی ب استاد استفاده کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت تایید رای کمیسیون نظام وظیفه و دانشگاه بله. پس از اتمام باید سریعا برای خدمت آماده شوید

 198. سلام- اولین کنکور من سال ۹۸ بود که انتخاب رشته نکردم و ماندم پشت کنکور – سال ۹۹ هم قصد بر انتخاب دانشگاه پیام نور داشتم که به اشتباه رشته ی روزانه ای زده بودم و مجبور به رفتن به همان رشته شدم – بعد ، از اون رشته روزانه انصراف دادم و فرم مجوز در کنکور ۱۴۰۰ و عدم محرومیت رو هم از سازمان سنجش گرفتم و میخوام ۱۴۰۰ یعنی ۵ ماه دیگه کنکور بدم – سوالم اینه که توی با توجه به اینکه مجوز انتخاب دوره های روزانه و شرکت در کنکور ۱۴۰۰ رو با وجود انصراف دارم توی ثبت نام کنکور ۱۴۰۰ که شروع شده کد نظام وظیفه ی دانشجویان انصرافی رو بزنم ؟ منظورم اینه که چون مجوز شرکت در کنکور ۱۴۰۰ رو دارم میترسم کد انصرافی رو که بزنم مجوزم ترتیب اثر واقع نشه . همچنین وضعیت آموزش در بخش عالی رو توی ثبت نام کنکور بزنم دانشجوی دوره روزانه یا دانشجوی انصرافی ؟ کدوم گزینه رو انتخاب کنم ؟
  ممنون از راهنمایی تون با تشکر

 199. باسلام وقتتون بخیر من درسال۹۷دانشجوی رشته برق بودم وکاردانی گرفتم الانم ک تموم شدم تغیرر رشته دادم ودانشگاه پیام نور رشته حقوق ثبت نام کردم وامروز برامعافیت تحصیلی رفتم وگفتن اینکه معافیت تحصیلی براکارشناسی پیوسته نمیتونیم صادر کنیم قانون جدیدی هست ک اومده من واقعا به مشکل خوردم ایاراهی هست بتونم انجام بدم ک معافیت بگیرم خواهش میکنم راهنمیاییم کنید.

  1. سلام دوست عزیز
   قانون جدید نیست. خیر متاسفانه بازگشت به عقب محسوب میشود و امکان ندارد.

 200. سلام من دانشجوی ورودی سال ۹۳ هستم در مقطع ارشد، تمام دروس رو پاس کردم و فقط پایان نامه مونده.به دلیل مشکلاتی نتونستم پایان نامه م رو هنوز تموم کنم. امروز پلیس +۱۰ رفتم و گفتند هنوز در پرونده ی شما دانشجو خورده. الان رفتم دانشگاه و به من میگن سنوات شما ۱۰ ترم بیشتر نیست و احتمالا اخراج میشید. از طرفی من سه سالی هست که خرج مادر طلاق گرفته ام رو میدم و میخوام برای معافیت کفالت اقدام کنم. ایا با توجه به اینکه پلیس من رو دانشجو میشناسه اما دانشگاه مدام حرف از اتمام سنوات میزنه و میخوان اخراجم کنن برای معافیت مشکلی ندارم؟ غیبت نخوردم؟

 201. سلام خسته نباشید
  ببخشید من سه سال توی دانشگاه پیام نور مقطع کارشناسی انتخاب واحد کردم ولی هیچی پاس نکردم ، اگه امسال کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم و باز مقطع کارشناسی یه رشته دیگه قبول بشم مشکلی از لحاظ سقف سنوات و معافیت تحصیلی برام پیش نمیاد؟
  دوباره به من معافیت تحصیلی میدن؟

 202. سلام.
  بنده متولد اردیبهشت ۷۷ هستم سال ۹۵ بدون اینکه پشت کنکوری باشم قبول شدم و کارشناسی پیوسته رو ۱۰ ترمه یعنی ۵ ساله تموم کردم.
  حالا سوال من اینه امسال که سال پنجمه کارشناسیمه و فارغ میشم میتونم یه سال پشت کنکوری بشینم و برای کنکور ارشد ۱۴۰۱ ثبت نام کنم؟

 203. سلام خسته نباشید من ورودی ۹۷ مقطع کارشناسی پیام نور هستم ینی ثبت نام کردم واسه معافیت ثبت نام کردم و اینکه ۵ سال معافیت دارم اگر انتخاب واحد نکنم آیا امکانش هست معافیتم باطل بشه یا هر کاری بکنم این ۵,سال معافیت دارم و,اینکه تو کنکور ۱۴۰۱ میتونم ثبت نام کنم یا ن

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت اینکه تعداد واحد مشخصی را پاس نکنید احتمال اخراجی از سوی دانشگاه وجود دارد

 204. باسلام و خسته نباشید
  بنده دانشجوی ترم یک کارشناسی ناپیوسته آموزش ابتدایی دانشگاه آزاد هستم و مدرک کاردانی همین رشته رو هم گرفتم . خواستم بپرسم میتونم تو کنکور امسال در صورت قبولی در فرهنگیان ثبت نام کنم و با توجه به اینکه معافیت تحصیلی برای کارشناسی صادر شده آیا از نظر نظام وظیفه مشکلی ندارم ؟

  1. سلام دوست عزیز
   خیر مقدور نیست.از جهت نظام وظیفه به مشکل خواهید خورد

 205. باسلام ووقت بخیرببخشید یک سوال داشتم بنده ورودی مهر۹۳ مقطع کارشناسی پیام نور هستم واز۲ترم سنوات ارفاقی ویک ترم درمهلت یکساله ی معرفی استفاده کردم و۱۳واحدباقی مانده دارم میخواستم بدونم راهی هست که بتونم ۱۳واحدباقی مانده رو در نیمسال دوم مهلت معرفی بگذرانم؟چون دانشگاه گفت درمهلت یکساله ی معرفی فقط نیمسال اول روسنوات میدهند وبرای نیمسال دوم مهلت معرفی سنوات نمیدهند

  1. سلام دوست عزیز
   تایم کارشناسی ۵ سال به علاوه یک سال ارفاقی است درصورت ادامه تا یک نیم سال مقدور خواهد بود.وگرنه منع تحصیلی خواهید شد

 206. سلام خسته نباشید. بنده سال ۹۹ فارغ التحصیل شدم. کنکور ۹۹ قبول نشدم. و معافیت تحصیلی رد دیر اقدام کردم. ۱۹سال و دوماه ین دارم. الان برای ورود به نیروی انتظامی به مشکل بر میخورم؟ چون معافیت با موفیقتیت اون زمان ثبت نشد چون دیر اقدام کردم. ممنون از پاسختون ❤️

 207. سلام من دیپلم را سال ۹۹ گرفتم و در کنکور ۹۹ شرکت کردم و ۱۸ سالم تموم شده،برای شرکت در کنکور ۱۴۰۰ باید معافیت تحصیلی داشته باشم؟

 208. سلام من سال ۹۹ دیپلم گرفتم و در کنکور ۹۹ شرکت کردم و ۱۸ سالم تموم شده، الان برای شرکت در کنکور ۱۴۰۰ باید معافیت تحصیلی داشته باشم؟

 209. سلام وقت بخیر
  من ورودی مهر ۹۷ پیام نور مقطع کارشناسی هستم میخواستم بدونم با توجه به سنوات پنج ساله دوره کارشناسی مقدوره که من در کنکور سراسری ۱۴۰۱ یعنی سال بعد شرکت کنم و از دانشگاه انصراف بدم یا به مشکل میخورم؟؟لطفا راهنماییم کنید خیلی ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت عدم گرفتن مدرک معادل کاردانی مقدور خواهد بود

 210. سلام من تا ۳۰ بهمن۹۹ معافیت تحصیلی دارم و برای ارشد ناپیوسته فراگیر پیام نور شرکت کردم اما جواب آزمون نیمه ی دوم اسفند میاد میخواستم بدونم آیا میشه معافیت تحصیلی رو تمدید کنم؟

 211. سلام وقتتون بخیر
  من متولد خرداد۸۰هستم سال ۹۸دیپلم گرفتم کنکور قبول نشدم سال۹۹ کنکور شرکت کردم قبول شدم ولی ورودی بهمن هستم و از اونجایی که نمی دونستم باید برای برگ اعزام یا معافیت تحصیلی اقدام کنم الان دانشگاه ثبت نام من را لغو کرده و نظام وظیفه می گه باید برم سربازی .هیچ کاری نمی تونم انجام بدم؟ من دانشگاه سراسری قبول شدم

  1. سلام دوست عزیز
   با برگه قبولی به نظام وظیفه استان مراجعه کنید. تنها راه است

 212. سلام.بنده دانشجو ترم آخر کارشناسی هستم و تا تاریخ ۹۹٫۱۱٫۳۰ معافیت تحصیلی دارم. در نیمسال اول ۹۹ درس پروژه داشتم که هنوز تاریخ ارائه اعلام نشده است و همچنین یک درس برای معرفی به استاد دارم که تاریخ آن هم هنوز معلوم نیست. حالا بنده باید برای تمدید معافیت تحصیلی اقدام کنم یا خیر؟ ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت عدم اتمام و نیاز به ترم اضافه اقدام کنید. از اموزش و سپس نظام وظیفه پیگیر باشید

 213. سلام من دانشجوی پیام نور ترم ۶ هستم خواستم بدونم اگه کنکور بدم وفرهنگیان قبول بشم دوباره معافیت تحصیلی بهم تعلق میگره یا نه ؟
  تو دفترچه ثبت نام هم گفته مقطع کاردانی نمیتواند دوباره ازاول کارشناسی رو ادامه دهد

  ممنون میشم کمکم کنید

 214. سلام. من متولد ۳۰ دی ۷۵ هستم. سال ۹۵ یکی از رشته های پیام نور قبول شدم ولی با گذشت یک سال و نیم به رشته دیگر در همان دانشگاه تغییر رشته دادم و تا الان دانشجو هستم. الان ترم ۴ هستم و دو سال دیگر فارغ التحصیل می‌شوم. با اینکه معافیت تحصیلی دارم، آیا امکان شرکت در کنکورهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ وجود دارد ؟ البته قصد قبولی در رشته های دکتری (مثل پزشکی و دندانپزشکی) دارم و نمی‌خواهم رشته کارشناسی دیگری بخوانم. لطفا به من بگید در چه دوره کنکورهایی می‌توانم شرکت کنم ؟ ممنونم.

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت اینکه در زمان مجاز انصراف دهید و سابقه انصراف در پرونده شما ثبت نباشد میتوانید

 215. در صورتی که معافیت تحصیلی داشته باشیم و انصراف بدیم از دانشگاه میتوانیم اعزام بزنیم؟

 216. سلام من کارشناسی پیوسته بودم و از دانشگاه مدرک فوق گرفتم و انصراف دادم ولی معافیت تحصیلیم تا سال ۱۴۰۲ وجود داره میخوام ببینم میتونم دفترچه پست کنم با وجود اینکه هنوز سه سال تا پایان معافیت تحصیلیم مونده

 217. سلام و عرض ادب
  بنده دانشجوی کارشناسی ناپیوسته هستم و تا تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ معافیت تحصیلی دارم. و اکنون در تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۰۸ فارغ التحصیل شدم . تا چه زمانی مهلت دارم برای سربازی اقدام نکنم؟؟؟
  در ضمن بنده کارشناسی را در ۵ ترم به پایان رساندم . ۱ ترم مرخصی ۴ ترم هم بصورت عادی

  1. سلام دوست عزیز
   بعد از فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارید تا اقدام کنید

 218. سلام
  من مقطع کاردانی پیوسته هستم و دو ترم خوندم
  میشه برم خدمت و برگردم از ترم ۳ بخونم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت موافقت دانشگاه پس از خدمت واحد های شما مقبول خواهد شد

 219. سلام من یه سوال درباره ادامه تحصیل در مقطع ارشد دارم
  من آذر امسال از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم. الان بر اساس سوابق تحصیلی، کارشناسی ارشد قبول شدم دانشگاه آزاد و ثبت نام کردم اما قصد انصراف دارم که سال آینده کنکور ارشد بدم. آیا بعد از انصراف امکان کنکور دادن دارم؟

  1. سلام دوست عزیز
   تاکنون از انصراف استفاده نکرده باشید میتوانید پس از انصراف یک سال تعیین وضعیت کنید و شرکت کنید

  2. سلام من تا ۳۰ بهمن۹۹ معافیت تحصیلی دارم و برای ارشد ناپیوسته فراگیر پیام نور شرکت کردم اما جواب آزمون نیمه ی دوم اسفند میاد میخواستم بدونم آیا میشه معافیت تحصیلی رو تمدید کنم؟

 220. سلام من متولد ۸۰٫۱۲٫۲۸ هستم و در سال ۹۹ باید دیپلم میگرفتم ولی سه تا واحد مانده دارم و در شهریور و دی ماه هم رد شدم
  و معافیت تحصیلی هم گرفتم در سال ۹۸ سوال من اینه که من میتون در خرداد ۱۴۰۰ هم امتحان بدم یا باید تا ۱۹ تمام نشدم برم خودمو معرفی کنم ؟

 221. سلام
  من نظام قدیم تجربیم هم دیپلم و هم پیش دانشگاهیم تجربیه
  کاردانی برق صنعتی دارم
  دارم کارشناسی مدیریت دولتی میخونم
  ینی درکل دوبار معافیت از تحصیلی گرفتم
  میخام کنکور۱۴۰۰شرکت کنم پزشکی بخونم
  ایا میتونم
  از لحاظ نظام وظیفه مشکل نمیخورم
  ممنون میشم کمکم کنید

   1. سلام من تا ۹۹.۲۹.۶معافیت داشتم و در همین تایم لیسانس گرفتم آیابرای اینکه ارشد ادامه بدم تا یک سال معافیت دارم یا خیر

   2. سلام .طبق رای دیوان عدالت معافیت تحصیلی باید بدن دلیلش چیه که نمیتونه معافیت تحصیلی بگیره؟؟؟

 222. سلام. من متولد ۷۲ هستم. سال ۹۱ دانشگاه سراسری قبول شدم، سال ۹۲ تغییر رشته دادم و سال ۹۶ فارغ التحصیل شدم. سال ۹۷ ارشد سراسری قبول شدم و الان درحال تحصیلم. معافیت من تا شهریور ۱۴۰۰ هستش و تا اون تاریخ فارغ التحصیل خواهم شد. سوال من این هستش که با وجود اینکه من دو سال پشت کنکوری بودم (یک سال قبل قبولی کارشناسی و یک سال قبل قبولی ارشد) آیا باز هم فرصت ۱ ساله بعد از فارغ التحصیلی ارشد رو دارم؟

 223. سلام من مهر ۹۸ دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و یک سال مرخصی گرفتم.
  بعد از مرخصی ترم جدید رو خوندم و الان قصد تغییر رشته توی همین دانشگاه پیام نور دارم
  مشکلی بابت نظام وظیفه برام پیش نمیاد؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورتی که بدون انصراف این کار را بکنید ممکن است در آینده زمان کم بیاورید

 224. سلام. من مقطع کاردانی تحصیل میکنم و این ترم هم سنوات گرفتم برای ادامه تحصیلم و دیگه بعد این مشمول سربازی هستم. و تا الان یک ترم مشروط شدم. سوالم اینه اگه این ترم نتونم همه ی واحدام پاس کنم باید بعد سربازی از اول این مقطع رو بخونم؟ یا قانونی وجود داره که بعد سربازی فقط واحد های پاس نشده رو امتحان بدم و مدرک بگیرم؟

 225. سلام،من ورودی ۱۳۹۵ و سه واحد معرفیمو در تاریخ ۳۰/۱۰/۱۳۹۹ و تمام دروس کارشناسیمو تمام کردم،طبق گفته شما از زمان فارغ التحصیلی تا یکسال معاف هستم یعنی تا ۳۰/۱۰/۱۴۰۰، کنکور سال بعد در ۲۴/۴/۱۴۰۱ برگزار میشود یعنی چند ماه بعد از تمام شدن فرجه یکساله، ایا این چندماه تا کنکور ۱۴۰۱ غیبت از سربازی محسوب میشود؟؟؟ باید چکار کنم تا این چند ماه به خیرو خوشی بگذره و به کنکور برسم؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله غیبت لحاظ میشود باید با توجه به شرایط تمدید کنید .برای بررسی دقیق با مشاورین تماس حاصل فرمایید

 226. سلام خسته نباشید

  من دانشجوی کارشناسی ترم ۱۱ هستم و این ترم درسم تموم میشه میخاستم ببینم فرصت دارم که در کنکور ارشد امسال شرکت کنم ؟

  البته این نکته رو هم بگم که قبل از دانشگاه یکسال هم پشت کنکور سراسری موندم.

  1. سلام دوست عزیز
   بله مشکلی نیست از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارید

 227. سلام ، وقت بخیر
  من دانشجو نیمسال دوم هستم و این ماه فارغ التحصیل میشم ، آیا قانون یک ساله برای نیمسال دوم هم برقراره یا کمتره ؟!

 228. سلام. من الآن دانشجوی کارشناسی هستم و تیر ماه دوره کارشناسی رو تموم میکنم
  ایا میتونم دوباره در کنکور شرکت کنم. و یک رشته دیگه تو همون مقطع کارشناسی بخونم؟

 229. سلام، بنده از سال ۱۳۹۶ معافیت تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد رو داشتم و الان دارم کارهای مربوط به پایانامه و دفاع رو انجام میدم. معافیت تحصیلی بصورت قانونی در تاریخ ۹۹/۱۱/۳۰ تمام می شود.
  سوال یک) آیا می توان مجدد در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه و رشته دیگری ثبت نام کنم و مجددأ معافیت تحصیلی بگیرم؟
  سوال دو) از تاریخ ۹۹/۱۱/۳۰ که معافیت تحصیلی تمام می شود،چه مدت زمان دارم تا برای ارسال دفترچه اقدام کنم؟ یکسال زمان دارم؟؟
  سوال سوم) آیا بعد از اتمام زمان معافیت تحصیلی، از چه مدت به بعد پشت دفترچه لحاظ می گردد؟

  1. سلام دوست عزیز
   از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارید . امکان تحصیل پایه قبلی وجود ندارد

 230. سلام خسته نباشید.
  من دانشجوی کارشناسی ارشد ترم ۵ هستم و تا آخر شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم. میخواستم بدونم بعد از اتمام معافیت تحصیلی، آیا فرصت دارم تا در کنکور دکترای سال بعد (اسفند ۱۴۰۰) شرکت کنم؟ در واقع بعد از اتمام معافیت تحصیلی یک سال تایم برای ما وجود داره؟

 231. با سلام بنده ترم ۷ دانشگاه هستم و ترم بعدی درسم تمام خواهد شد برگه معافی که برای من صادر شد در سال ۹۶ تا تاریخ ۱۴۰۱ زده که معافی تحصیلی دارم و قصد دارم که برای ارشد به خارج از کشور مهاجرت کنم و برگردم.
  چطوری باید برای ارشد خوندن در دانشگاهای خارجی معافی بگیرم باید نامه پذیرش داشنگاه خارج ببرم نظام وظیفه؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت قبولی در دانشگاه مورد نظر به سازمان وظیفه عمومی مراجعه کنید

 232. سلام و خسته نباشین
  من متولد ۸/۲/ ۷۸ هستم سال ۹۶ من دیپلم گرفتم پیش دانشگاهیم یدونه درس رو افتادم نتونستم پاس کنم از دبیرستان معافیت گرفتم و معافیت تحصیلیم از ۹۷/۱۱/۱ تا ۹۸/۸/۲ خورد و تو معافیت تحصیلیم نوشته شد ترک تحصیل
  نظام وظیفه رفتم گفت دانشگاه نمیتونی بری ثبت نام کنی چون یدونه درس افتاده داری
  و درصورتی میتونی بری اونم علمی کاربردی ک فقط کاردانیشو بگذرونی بعد بری سربازی اونم به شرطی ک قبل از تاریخ اتمام معافی سربازیت ثبت نام کنی ینی قبل ۹۸/۸/۲ و من تاریخ ۹۸/۷/۱ ثبت نام کردم قبل اتمام (به ظاهر من میتونم معافیت تحصیلی کاردانیمو از دانشگاه بگیرم)
  الانم برای معافیت دانشگاه برای کاردانیش اقدام کردم میگن تو یک سال غیبت داری و تو سیستم نوشته فارغ التحصیل ینی پیش دانشگاهیم ثبت شده اون یدونه درس افتاده رو هم من پاس کردم تو زمانی ک معافی دبیرستان تموم شده بود و من دانشجو بودم مدرسه گفت بیا اینو پاس کن
  چطوری ممکنه؟ ممکنه پیش دانشگاهیمو حذف کنن از سیستم؟
  من الان ترم ۳ هستم ورودی ۹۸ و اینکه به دلیل کرونا و کم کاری دانشگاه به من نگفتن اعلام نکردن پسرجان برو معافی بگیر خودمم شخصا درگیر مشکلات بیماری مادرم بودم و غافل شدم
  بهم معافیت تحصیلی تا اتمام کاردانی تعلق میگیره؟ خواهش میکنم راهنماییم کنید چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   شرایط شما باید بررسی دقیق تری را سپری کند با کارشناسان تماس بگیرید

 233. سلام و عرض ادب
  یک سوالی از حضورتون داشتم، من الان دانشجوی ترم ۷ کارشناسی دانشگاه خوارزمی هستم و میخوام ببینم اگر ۹ یا ۱۰ ترمه درس رو تموم کنم برای معافیت چه کاری باید انجام بدم چون الان نمیدونم برای ترم ۹ و ۱۰ باید مجددا اقدام کنم یا نه (تاریخ پایان معافیت رو ندارم – ورودی مهر ۹۶ هستم)
  چون من پیش از اینکه وارد مقطع کارشناسی بشم ۲ بار کنکور کارشناسی دادم و در دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و انصراف دادم تا دوباره بتونم کنکور بدم (جمعا ۳ بار) این مورد یه مقدارم گیجم کرده
  و سوال بعدی اینکه الان اگر بنده ۹ یا ۱۰ ترم درس رو تموم کنم از مهلت ۱ ساله تا کنکور ارشد برخوردار هستم یا خیر؟

  1. سلام دوست عزیز
   بعد از فارغ التحصیلی یک سال زمان معرفی دارید. سنوات کارشناسی ۵ سال به علاوه دو ترم ارفاقی میباشد

 234. سلام وقت بخیر من امسال با سنوال مقطع کارشناسی رو تموم میکنم ( ۵سال معافیت + ۲ ترم سنوات) آیا امکانش هست دوباره توی یک رشته دیگه تو مقطع کارشناسی تحصیل کنم و معافیت بهم تعلق بگیره ؟
  خیلی ممنون

 235. سلام، من کارشناسی ۱۰ ترمه تموم کردم و بلافاصله وارد ارشد شدم و ارشد رو الان ۵ ترمه دارم تموم میکنم یعنی حدود بهمن یا اسفند دفاع میکنم. آیا میرسم سال بعد کنکور دکتری رو بدم یا مشکلی پیش میاد؟ در صورتی که نیاز هست که از ایست سربازی استفاده کنم، آیا در حین تحصیل دکتری بازم میتونم از پروژه کسری خدمت برای کاهش دوران خدمت و رسوندنش به تنها ۳ ماه آموزشی استفاده کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارید
   پروژه کسری بعد از اتمام تحصیل باید ارائه شود

 236. سلام وقت بخیر من تو فرصت یکساله هستم
  و امتیازات تسهیلات نظام وظیفه فناور کسب کردم فقط واسه اظهارنامه وقت نمونده امکان تمدید یک ماه فرصت یکساله هست تا من اظهار نامه رو آپلود کنم و درخواستم بفرستم؟

 237. من متولد ۱۳۷۹ هستم اردیبهشت امسال به دلیل پولیپ رده اقدام به معافیت پزشکی کردم اما پیگیری نکردم و برای دانشگاه ثبت نام کردم . الان تماس گرفتن که چون پرونده پزشکی بار مونده غیبت محسوب شده و امکان تحصیل برای شما نیست آیا راهی هست بتوانم دانشگاه بروم؟

  1. سلام دوست عزیز
   با تعیین کردن وضعیت پرونده و توجیه غیبت میتوانید ایست خدمتی بزنید

 238. سلام.
  من متولد مرداد ۷۷ هستم و ورودی کارشناسی مهر ۹۵٫ تا شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم و همان تاریخ فارغ‌التحصیل می‌شم. قانون مهلت یک‌ساله تعیین وضعیت سربازی برای من برقراره؟ یعنی تا شهریور ۱۴۰۱ مشمول نیستم؟

 239. با سلام و خسته نباشید
  من ی سوال داشتم ک اگر پاسخ بدبد ممنون میشم
  من بعد از فارغ التحصیلی از مقطع متوسطه یکسال پشت کنکور بودم ولی از اونجایی ک قبل از ۱۸ سالگی فارغ التحصیل شده بودم فقط ۶ماه فرصت داشتم و برای همین دانشگاه ازاد ثبت نام کردم و انصراف دادم همون ترم و اوکی شد. دوره کارشناسی پیوسته رو هم ۴ ساله تموم کردم و بعد از اون یک سال پشت کنکور ارشد بودم و ارشد قبول شدم و مشکلی نداشتم. الان هم سال سوم دوره ارشد هستم و امسال تموم میشم. سوالم اینه ک بعد از ارشد ایا بازم اون فاصله یکسال رو دارم یعنی میتونم بین ارشد و دکتری اون یکسال رو باز هم استفاده کنم؟
  ممنون

   1. من ورودی مهر ۹۵ لیسانس پیام نورم و تا الان حدود ۴۰ واحد پاس کردم و ترم نهمم. تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم.من قصد ادامه این رشته رو ندارم و انصراف خواهم داد و هدفم دندانپزشکی روزانه هست.من کنکور سراسری ۱۴۰۰ رو شرکت میکنم که اگه دندان روزانه قبول شدم، از مهر یا بهمن ۱۴۰۰ برم دانشگاه جدید و اگه امسال قبول نشدم، کنکور ۱۴۰۱ هم شرکت کنم تا نهایتا مهر ۱۴۰۱ برم رشته جدید.برا همین میخوام اگه امکانش باشه بعد ترم دهم و چند روز مانده به پایان معافیت تحصیلی ۵ ساله ام، از پیام نور انصراف بدم و از شهریور ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ از مهلت یکساله بعد انصراف استفاده کنم.اگه مهر ۱۴۰۰ رفتم دانشگاه جدید که هیچ.اگه نشد و موندم برا ۱۴۰۱ مشکلی پیش نمیاد و معافیت تحصیلی رشته های پزشکی،دوباره برا من صادر میشه؟ ممنون میشم راهنمایی کاملی بکنید.🌹

     1. بله این موضوع رو اطلاع دارم.میخواستم بدونم اون اون یکسال مهلت و صدور مجدد معافیت تحصیلی رو حتی برا کسی که چند روز مانده به پایان معافیت تحصیلی ۵ ساله فعلی،انصراف بده هم هست؟ چون یکم فاصله زیادی افتاده از ورودیم.

     2. سلام دوست عزیز
      بعد از ترم دهم امکان کنکور مجدد مقدور نیست.

     3. من که تو ۹ ترم کلا ۴۰ واحد پاس کردم و نمیتونم تو یک ترم باقی مونده واحد هارو تموم کنم ، مشکلی تو انصراف از رشته فعلی و صدور مجدد معافیت تحصیلی برای رشته های دکتری پیوسته پزشکی ندارم؟

     4. سلام دوست عزیز
      بعد از ترم دهم امکان کنکور مجدد مقدور نیست.

     5. این یکسال فرصت فقط برا رفتن به سربازیه یا میشه تو این یکسال دوباره کنکور سراسری(کارشناسی) شرکت کرد و دوباره از نو یه رشته جدید مثل رشته های دکتری پیوسته علوم پزشکی ثبت نام کرد با معافیت تحصیلی مجدد؟

     6. سلام دوست عزیز
      بعد از ترم دهم امکان کنکور مجدد مقدور نیست.

  1. سلام من ترم ۹کارشناسی هستم و تا ترم ۱۱تموم میکنم میتونم برای ارشد برم یا باید برم سربازی هیچ راهی وجود داره بتونم ارشد بخونم؟؟

   1. سلام دوست عزیز
    تا ترم ۱۲ مجاز هستید. بعد از فارغ التحصیلی یک سال فرصت معرفی دارید

 240. سلام خسته نباشید من دانشجوی پیام نور بودم بعد ۳ ترم انصراف دادم الان ۲۴ سالمه تا ۱۴۰۱معافیت تحصیلی دارم و الان ترم اخرم فارغ التحصیل میشم میخوام بدونم بعد فارغ التحصیلی چقد مرخصی دارم برا خدمت ؟؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال زمان برای تعیین وضعیت دارید

 241. باسلام، آیا در صورت موافقت با درخواست تمدید معافیت تحصیلی دوره دکتری، فرصت یکساله برای معرفی به نظام وظیفه نیز همچنان وجود دارد؟ باتشکر

 242. سلام دوست عزیز لطفا راهنماییم کنید خیلی برام مهمه من متولد ۷۸ هستم و دانشجوی کاردانی دانشگاه علمی کاربردی هستم ورودی بهمن سال ۹۷ معافیتی ک گرفتم یادمه نوشته بود تا ۱۴۰۰ اگه تا قبل اون کاردانیمو نگیرم میتونم بازم معافیت بگیرم یا باید برم خدمت لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   مدت زمان کاردانی دوسال و نیم به علاوه دو ترم تمدید است

 243. با سلام
  بنده در حال حاضر در ترم هفتم کارشناسی ارشد هستم. یعنی ترم اول سنوات ارفاقی. پایان معافیت تحصیلی بنده ۳۰ بهمن ۹۹ هست. و فقط دفاع از پایان نامه مانده. ایا امکان تمدید سنوات ارفاقی برای ترم هشتم هست؟ یا اسنفاده از مهلت ۱ ساله معرفی جهت دفاع از پایان نامه؟

 244. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم متعهدین خدمت آموزش و پرورش که در حال خدمت هستن برای ادامه تحصیل باید از کجا مدرک نظام وظیفه بگیرن؟ باید به پلیس+۱۰ مراجعه کنن یا از اداره محل خدمت باید مدرکی بگیرن؟

 245. سلام و وقت بخیر
  خواهش میکنم راهنمایی کنید خیلی حیاتیه برام
  بنده متولد نیمه دوم ۷۶ هستم یکسال برای کارشناسی پشت کنکور موندم و خرداد۱۴۰۰ دیگه دانشجو نیستم آیا این فرصت رو دارم که ۱۴۰۱ کنکور ارشد شرکت کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   به شرط اینکه در زمان مجاز فارغ التحصیل شده باشید یک سال فرصت معرفی دارید

 246. سلام وقتتون به خیر.
  من الان در حال تحصیل مقطع ارشد هستم.
  کارشناسی رو ۵ ساله تموم کردم و ۱ سال بعد از اون (جمعا ۶ سال) رفتم به مقطع ارشد و موقع ثبت نام ارشد هم برگه سبز داشتم که با معافیت تحصیلی ارشد تونستم باطلش کنم فعلا.
  سوالم این هستش که بعد از دوره ارشد باید مستقیم برم سربازی و یا باز هم یکسال معافیت خواهم داشت؟
  ممنون.

 247. سلام من برای کنکور کارشناسی یکسال پشت کنکور موندم و متولد دی ماه ۷۶ هستم، من خرداد ۱۴۰۰فارغ التحصیل میشم آیا میتونم باز هم یکسال پشت کنکور بمونم؟

 248. سلام من دانشجوی کارشناسی ارشد بودم که تاریخ دفاع از پایان نامه ام ۹۸/۱۰/۱۲ بوده و مدت یکاله در تاریخ ۹۹/۱۰/۱۲ تموم میشه که با وجه به شرایط کرونایی مراحل دانشگاهی طول کشید میخواستم ببینم راهی برای تمدید مهلت ارسال دفترچه اعزم به خدمت هست یا خیر

  1. سلام دوست عزیز
   برای بررسی شرایط تخصص خود با مشاورین مربوطه تماس بگیرید

 249. باعرض سلام و ادب خدمت شما.بنده دانشجوی دانشگاه پیام نور هستم و معافیت دانشجویی این دانشگاه را دارم ومیخوام در کنکور شرکت کنم. خواستم بدونم در صورت قبولی در دانشگاه روزانه معافیت تحصیلی دانشگاه جدید را چطور باید دریافت کنم که غیبت نخورم؟؟؟خواهش میکنم به سوالم پاسخ بدین چون ذهنمو واقعا درگیر خودش کرده. از لطف شما سپاسگزارم

 250. با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما
  من تاریخ معافیت تحصیلیم تا تاریخ اسفند ماه ۹۹ است اما نیاز به تمدید دارم و از طرفی میخوام به دانشگاه دیگری میهمان بگیرم، لازم به ذکر است که دانشگاه آزاد تحصیل میکنم. ممنون میشم به سوالاتم پاسخ بدید:
  سوال اول: برای ثبت درخواست تمدید معافیت تحصلیم باید به دانشگاه اول خودم مراجعه کنم یا به دانشگاهی که در آن میهمان هستم باید مراجعه کنم؟
  سوال دوم: برای اقدام به تمدید معافیت تحصیلی حداقل چند واحد باید پاس کنم یا معدل کل حداقل باید چند باشد؟
  سپاس فراوان

  1. دوست عزیز
   از دانشگاه مبدا باید اقدام کنید.برای تمدید سنوات اضفی باید بالای ۷۰ واحد در مقطع لیسانس داشته باشید

 251. سلام خسته نباشید
  من در تاریخ۹۹/۱۰/۱۸ آخرین معافیت تحصیلیم به پایان می‌رسد و میشم ۲۰ سال تمام ولی چون تو ی درس واحد مانده دارم ک نهایی است و ب دلیل شرایط کرونا امتحانم در ۲۴ دی ماه برگزار می‌شود
  من در تکمیل ظرفیت پیام نور در بهمن ماه ثبت نام کردم می خواستم بدونم می تونم از معافیت تحصیلی در دانشگاه استفاده کنم؟؟
  خواهشمندم ب دلیل حساسیت موضوع جوابم را دقیق بفرماید.
  با تشکر…

  1. دوست عزیز
   پس از بیست سالگی در صورت عدم فارغ التحصیلی امکان تحصیل ندارید

 252. سلام و خسته نباشین
  بنده امسال ارشد امیر کبیر قبول شدم .برای معافیت تحصیلی که رفتم پلیس +۱۰ گفتن چون تهران قبول شدی اینجا ما فقط احراز هویت رو انجام میدیم و بقیه مراحل رو برو کافی نت .چندتا کافی نت رفتم نمیدونستن باید چیکار کنن .میشه لطفا راهنمایی کنین

   1. سلام من متولد ۱۳۸۲/۵/۱۹ هستم فنی حرفه ای کلاس ۱۲ هستم چه زمانی باید برای اخذ معافیت تحصیلی
    ورفتن به آموزشکده ی فنی حرفه ای
    چه زمانی و با چه مدارکی باید به پلیس+۱۰بروم

   2. سلام خسته نباشید من دیماه ۹۸ معافیت تحصیلیمو گرفتم
    ولی. متاسفانه چندتا امتحان رد شدم و شهریور هم نتونتم پاس کنم ،الان مدرسه بزرگسالان ثبت نام کردم
    ایا میتونم کنکور۱۴۰۰ رو بدم
    ؟؟

    1. سلام دوست عزیز
     تا قبل از سن ۲۰ سالگی فارغ التحصیل شوید بله مقدور است

 253. سلام
  من خرداد ۹۹ دیپلم گرفتم و ورودی مهر هستم ولی معافیت تحصیلی رو ورودی بهمن گرفتم مشکلی پیش نمیاد لطفا جواب بدین

  1. سلام / باید به دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه کنید و در جهت رفع مشکل اقدام کنید.

 254. سلام
  سربازان در حین خدمت اگه از دانشگاه های خارج از کشور پذیرش شوند می توانند از خدمت ترخصیص شوند و معافیت تحصیلی بگیرند؟ یا فقط برای دانشگاه های داخل این قانون برقراره؟

  1. سلام. برای دانشگاه های داخل کشور فقط این قانون صدق میکند و به آن ایست خدمتی میگویند.

 255. سلام ، بنده امسال با سوابق دانشگاه پیام نور رفتم و معافییت تحصیلی گرفتم، و قصد دارم تو کنکور سراسری ۱۴۰۰ شرکت کنم و برای فرهنگییان انتخاب رشته کنم ولی بنده قبلا دانشگاه روزانه بودم و انصراف دادم و طبق قانون از ۱ بار حق انصراف کارشناسی استفاده کردم ، اگه دانشگاه فرهنگییان قبولی بیارم برای ثبت نام باید از پیام نور انصراف بدم و اینم میدونم که اگه انصراف بدم مشمول خدمت میشم ، آیا راه حلی برای من هست ؟ اگه تو تکمیل ظرفییت ۱۴۰۰ فرهنگییان شرکت کنم چطور ؟ اون وقت انتقالی لحاظ میشه ؟

  1. سلام. اگر شما ۱بار قبلا انصراف دادین دیگرنمی توانید انصراف بزنید و تحصیل مجدد داشته باشید چون در صورت انصراف باید خود را به نظام وظیفه معرفی کنید.

 256. سلام وقت بخیر،من امسال ارشد قبول شدم(غیر روزانه) و به دلایلی از دانشگاه انصراف دادم(اولین انصرافم بود) ممنون میشم به سوالای من جواب بدین:
  ۱)اگه برای کنکور ارشد سال بعد(۱۴۰۰) بخونم و قبول شم برای صدور معافیت تحصیلی مجدد باید نامه ای که دانشگاه انصرافیم بهم داده و همچنین نامه دانشگاهی که تو اون قبول میشم هر دو رو ببرم پلیس ۱۰ یا اینکه فقط نامه ای که دانشگاهی که تو اون قبول میشم کافیه؟
  ۲)اول باید انصرافی من ثبت بشه و معافیت تحصیلی جدید برام صادر بشه یا اینکه اهمیت نداره؟
  چون من هنوز نامه انصرافی دانشگاه قبلیم رو به پلیس ۱۰ تحویل ندادم و از فرصت یک سالش استفاده میکنم و در سایت سخا برای من معافیت تحصیلی تا سال ۱۴۰۲ صادر شده
  تشکر.

  1. سلام دوست عزیز
   با دانشگاه قبلی تسویه کنید و از تاریخ یک ساله بهرمند شوید بعد از قبولی از دانشگاه جدی برگه ببرید و تمدید کنید

 257. سلام وقتتون بخیر بنده متولد آذر ۱۳۸۰ هستم
  میتونم برای سال ۱۴۰۰ کارشناسی پیام نور شرکت کنم و سال ۱۴۰۱ هم در دانشگاه دولتی کاردانی قبول شم ؟ مشکلی برای معافیت ام پیش نمیاد ؟؟

 258. سلام من ترم ۷اتاق عمل هستم تیر امسال فارغ تحصیل میشم، میتونم کنکور ۱۴۰۱شرکت کنم و پزشکی قبول بشم؟ نظام وظیفه برام مشکلی پیش نمیاد

  1. سلام دوست عزیز
   از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال زمان دارید. در صورتی که مقطع شما فوق دیپلم باشد مشکلی نیست

 259. سلام
  من دانشجوی مقطع کارشناسی ناپیوسته هستم فقط یک واحد پایان نامه داشتم ولی به خاطر کرونا به دانشگاه مراجعه نکردم سنوات تمام شده امکان تمدید سنوات به مدت یک ترم امکان پذیر می باشد؟

 260. سلام . من متولد ۷۵ هستم. من سال ۹۳ پیش دانشگاهیم رو تموم کردم و همون سال کنکور دادم و رشته مورد نظرم رو قبول نشدم . مجدد یک سال خوندم و سال ۹۴ کنکور دادم و رشته برق دانشگاه گرگان قبول شدم. معافیت تحصیلی من تا ۹۹/۰۶/۳۱ بود ولی تعداد کمی واحد مونده بود که معافیت تحصیلیم رو تا ۹۹/۱۱/۳۰ تمدید کردم . الان در بهمن ماه من فارغ التحصیل میشم . می خواستم بدونم بعد از فارغ التحصیلیم ۱ سال فرصت برای معرفی خودم دارم؟ با توجه به اینکه من ۱ سال پشت کنکور بودم و معافیت تحصیلیم رو هم ۱ ترم تمدید کردم فر