صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم

صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان

تمدید معافیت تحصیلی یکی از موضوعات خیلی مهم برای دانش آموزان و دانشجویان مرد می باشد. اگر بخواهیم تعریفی از معافیت تحصیلی بیاوریم باید به این اشاره کنیم که تمامی افراد هنگامی که سن آن ها به سن قانونی ۱۸ سال تمام می رسد، از نخستین ماه تولد آن ها مشمول قانون وظیفه عمومی می شوند.

اگر دانش آموز در رشته های مختلف پیش دانشگاهی در حال تحصیل باشد تا سن ۲۴ سال و اگر دانش آموز در رشته های کاردانی و فنی حرفه ای باشد حداکثر تا سن ۲۲ سالگی می تواند به تحصیل ادامه داده و به تحصیل مشغول باشد. گفتنی است بعد از گذشت از این سن وارد دوره مشمولیت سربازی شده و برای فرد غیبت سربازی رد می شود.

چه کسانی شامل معافیت تحصیلی می شوند؟

کلیه افراد زیر تا زمانی که در حال تحصیل باشند و به تحصیلات خود می پردازند مشمول تمدید معافیت تحصیلی شده و از اعزام به خدمت سربازی معاف می شوند:

دانش آموز های مدارس کشور و مرکز های آموزش عالی کشور که فعالیت آن های زیر نظر وزارت آموزش و پرورش است.

دانشجو های مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و مقاطع بالاتر دانشگاه های ملی (دولتی) و غیر دولتی که شامل دانشگاه های پیام نور، دانشگاه های آزاد، دانشگاه های پردیس، دانشگاه های غیر انتفاعی و … که فعالیت کلیه این دانشگاه ها زیر نظر وزارت علوم است.

طلاب و طلبه هایی که در حوزه های علمیه مشغول تحصیلات خود هستند.

صدور تمدید معافیت تحصیلی تمامی افرادی که در بالا به آن ها اشاره شد که شامل تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان، تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد و تمدید معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علوم دین وابسته به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل از آموزشگاه یا دانشگاه محل تحصیل بوده و بایستی اشاره کنیم که مدت زمان این گواهی معافیت تحصیلی تا یک سال پس از تاریخ پایان تحصیلات در هر مقطع است.


بیشتر بخوانید: مشاوره معافیت تحصیلی


تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان به راحتی امکان پذیر نخواهد بود. به موجب قوانین سازمان نظام وظیفه ناجا، تمدید معافیت برای تحصیل دانشجویان در شرایط خاص امکان پذیر خواهد شد. مشمولین عزیز باید دقت داشته باشند که سنوات معافیت تحصیلی آن ها در مقطع ها، متفاوت خواهد بود.

مثلا کسانی که در مقطع کاردانی درس می خوانند با افرادی که در مقطع ارشد ادامه تحصیل می دهند یک مدت مشخصی می توانند از سنوات تحصیلی استفاده کرده و درس خود را بخوانند. این تمدید معافیت به شکل زیر برای مقاطع مختلف در نظر گرفته شده است. آن ها را بادقت خوانده و به خاطر بسپارید.

مهاجرت تحصیلیتمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و سنوات مشخص شده معافیت تحصیلی در مقاطع مختلف:

 1. برای مقطع دیپلم و استفاده از معافیت تحصیلی تا سن ۲۰ سالگی به مشمول ارفاق خواهد شد.
 2. برای مقاطع کاردانی مدت سنوات تحصیلی و تمدید معافیت آن ها تا دوسال و نیم امکان پذیر است.
 3. مشمولین محصل در مقاطع کارشناسی ناپیوسته مدت ۳ سال زمان دارند تا از معافیت تحصیلی استفاده کنند.
 4. استفاده از معافیت های تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد ناپیوسته نیز به مدت ۳ سال است.
 5. سنوات تحصیلی و تمدید مهلت معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی یا لیسانس ۵ سال است.
 6. مشمولین دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته می توانند از ۶ سال سنوات معافیت تحصیلی بهره مند شوند.
 7. مهلت استفاده از سنوات تحصیلی برای مشمولین در حال تحصیل در مقطع دکترای پزشکی پیوسته ۸ سال است.
 8. سنوات معافیت تحصیلی برای دانشجویان دکتری تخصصی به مدت ۶ سال است.

بیشتر بخوانید: انواع معافیت تحصیلی


درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان

درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان

برای درخواست معافیت تحصیلی شرایط و قوانین خاصی وجود دارد. زیرا دانشگاه ها قبل از ثبت نام دانشجویان پسر خود، باید از وضعیت خدمت وظیفه ی سربازی آن ها مطلع شوند. به همین منظور مشمولین باید برای درخواست معافیت تحصیلی مراحل زیر را طی کرده تا بدون دردسر بتوانند در دانشگاه ها ثبت نام کرده و به تحصبل خود ادامه دهند.

مهاجرت تحصیلیمراحل ثبت درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان:

 1. دانشجویان باید به همراه گواهی پایان دوره ی مقطع قبلی خود به دانشگاه رفته و برگه معافیت تحصیلی خود را از دانشگاه دریافت کنند.
 2. مشمول باید در این مرحله به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و برگه معافیت خود را به همراه مدارک شناسایی تحویل دهد.
 3. ثبت درخواست معافیت تحصیلی مشمول توسط دفاتر پلیس + ۱۰ صورت خواهد گرفت.
 4. بررسی شرایط مشمول توسط سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا.
 5. صدور مجوز ثبت نام دانشحو در دانشگاه مورد نظر توسط دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی.

بیشتر بخوانید: معافیت کفالت پدر


تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد

کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد برای تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد بایستی توجه کنند که مبحث معافیت تحصیلی بحث مهمی بوده و برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد ۳ سال و برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پیوسته حداکثر تمدید معافیت تحصیلی کارشناسی ارشد ۶ سال است.

اگر دانشجویان در بازه مشخص شده نتوانند تحصیل خود را به پایان برسانند مشمول قانون سنوات تحصیلی شده و این مورد بایستی توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوط بررسی و در صورت تایید مدت زمان مشخصی به دوره تحصیلی فرد اضافه می شود تا بتواند بدون غیبت سربازی به تحصیل بپردازد.

در خصوص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوطه ۱ نیم سال است که در صورت تصویب این کمیسیون دانشجو حداکثر به مدت ۱ سال می تواند از سنوات ارفاقی استفاده بنماید. برای دانشجویان کارشناسی ارشد پیوسته نیز سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مربوطه ۲ نیم سال تحصیلی است.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

تمدید معافیت تحصیلی سایر مقاطع

برای تمدید معافیت های مربوط به ادامه تحصیل سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا قوانینی به دانشگاه ها ابلاغ کرده است. که بر اساس آن مشمولین خدمت وظیفه می توانند از معافیت و سنوات ارفاقی بهره ببرند.

برای هر دوره این میزان سنوات متفاوت اعلام شده است. ما در اینجا برای سایر مقاطع نیز حداکثر سال مجاز برای تحصیل و سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه را برای شما عزیزان آورده ایم تا با توجه به شرایط و مقطع تحصیلی شما بتوانید در خصوص این مورد تصمیم گیری کنید.

پس در نظر داشته باشید که تصمیم شما باید بر اساس شرایط اعلام شده از سوی نظام وظیفه صورت بگیرد. در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهید شد.

ردیف مقطع تحصیلی حداکثر سال مجاز برای تحصیل سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه
۱ دوره ی ۲ ساله ی کاردانی ۲٫۵ ۱ نیمسال
۲ دوره ی ۲ ساله کارشناسی ناپیوسته ۳ ۱ نیمسال
۳ دوره ی ۲ ساله کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳ ۱ نیمسال
۴ دوره ی ۴ ساله ی کارشناسی پیوسته ۵ ۲ نیمسال
۵ دوره ی ۵ ساله ی کارشناسی ارشد پیوسته ۶ ۲ نیمسال
۶ دوره ی ۷ ساله ی دکتری پزشکی پیوسته ۸ ۲ نیمسال
۷ دوره ی ۵ ساله ی دکتری تخصصی ناپیوسته ۶ ۲ نیمسال

شرایط تمدید معافیت تحصیلی چیست؟

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی

باید به اطلاع آن دسته از عزیزانی که دانشجو و مشمول انصرافی محسوب می شوند برسانیم سازمان نظام وظیفه ناجا تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی شروط مهمی را عنوان کرده است.

مهاجرت تحصیلیکه این شرایط عبارت هستند از:

کمیسیون موارد خاص استان یا دانشگاه محل تحصیل آنان با اعاده تحصیل آنها موافقت نموده باشد.

این متقاضیان و در واقع داوطلبان انصرافی از تحصیل در دانشگاه ها نیاید به خدمت دوره ضرورت اعزام شده باشند. (یعنی مشغول به انجام خدمت سربازی نباشد).

عدم قرار گرفتن در سنوات ارفاقی به عبارتی در سنوات اولیه انصراف، اخراج، ترک تحصیل شده باشند.

نباید بیش از یکسال از تاریخ انصراف، اخراج و ترک تحصیل این افراد گذشته باشد. در غیر اینصورت نمی توانند برای انصراف اقدام کنند.

امکان فراغت از تحصیل در سنوات مجاز تحصیلی وجود داشته باشد.

کلیه مشمولان تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی بایستی این شرایط را بررسی کنند. زیرا همانطور که می دانید نظام وظیفه هر ساله تغییراتی در قوانین و شرایط مشمولین در معافیت های گوناگون در نظر خواهد گرفت.

پس کسانی که می خواهند از معافیت های سربازی برای ادامه تحصیل استفاده کنند آخرین اخبار این سازمان را مطالعه کنند. باید جهت کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی و مشاوره معافیت سربازی و مشاوره معافیت های تحصیلی با مشاوره تلفنی آویژه در تماس باشید تا بهترین راه ممکن را برگزینید.

تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور

دانشجویان ایرانی که خارج از کشور اقامت می کنند باید توجه داشته باشند فقط اگر هنگام ورود به سن مشمولیت در مدارس ایرانی که در آن کشور وجود دارند یا مدارس کشور مذکور که مورد تایید وزارت آموزش و پرورش هستند مشغول تحصیل باشند باید حداکثر ظرف مدت ۶ ماه پس از ورود به سنی که فرد مشمول به حساب می آید، باید به یکی از نمایندگی های دولت جمهوری اسلامی ایران مراجعه کرده و نسبت به تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور  اقدام بنمایند.

باید خاطر نشان کنیم که تا ۲۰ سالگی مجاز به تحصیل در مقطع متوسطه مشمول است. اما آیا همه ی جوانان می توانند برای تمدید این نوع معافیت اقدام کنند؟ چه راه هایی وجود دارد تا جوانان از طریق آن بتوانند در خارج از کشور تحصیل کنند؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.

دانشجویان ایرانی که خارج از کشور اقامت می کنند با در دست داشتن تمدید معافیت تحصیلی برای دانشجویان خارج از کشور از مقطع متوسطه فارغ التحصیل شده اند در صورتی که در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم پذیرفته شوند با شرط اینکه بیشتر از یک سال از فارغ التحصیلی آن ها نگذشته باشد می توانند با مراجعه به یکی از نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشور مذکور نسبت به اخذ معافیت خود اقدام کنند.

شرایط برای این نوع دانشجویان اینگونه است. اما باید دقت داشته باشید که سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا هز ساله قوانین تصویب شده را تغییر می دهد. به همین منظور دانشجویان محصل در دانشگاه های خارج از کشور باید برای تمدید معافیت خود از آخرین اطلاعیه ها و اخبارهای سازمان نظام وظیفه مطلع شوند. زیرا ممکن است با مشکل مواجه شده و توانند برای تمدید معافیت خود اقدام کنند.

نحوه تمدید معافیت تحصیلی

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان

معافیت تحصیلی دانش آموزان برای افرادی است که مشغول به تحصیل در دوره ی راهنمایی یا دبیرستان هستند. پسرانی که تابعیت ایرانی دارند پس از اتمام سن ۱۸ سالگی و ورود به سن ۱۹ سالگی مشمول به حساب می آیند.

برطبق قانون وضع شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی کشور دانش آموزان مقطع سه ساله که در بیرستان ها و هنرستان های فنی و حرفه ای مشغول به تحصیل هستند. اگر در هنگام تحصیل مشمول شوند باید برای ادامه تحصیل از معافیت تحصیلی دانش آموزان استفاده کنند.

مشمولین برای استفاده از معافیت تحصیلی دانش آموزان باید فرآیندی را طی کنند. تمامی دانش آموزان پسر وقتی وارد سال اول دبیرستان می شوند مشمول قوانین نظام وظیفه می شوند. بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل دارند باید به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ مراجعه کرده و فرم معافیت تحصیلی را دریافت کنند.

مهاجرت تحصیلیدر اینجا ما قصد داریم مراحل اخذ معافیت تحصیلی دانش آموزان را به طور کامل شرح دهیم:

 • اولین کاری که دانش آموزان و مشمولین باید انجام دهند این است که درخواست معافیت تحصیلی خود را به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی ارائه دهند. مشمولین باید این کار را در اولین ماه ورود به سن ۱۹ سالگی یعنی اتمام ۱۸ سالگی شان انجام دهند.
 • معافیت تحصیلی برای دانش آموزان با سنوات تحصیلی حداکثر ۲ سال می باشد یعنی تا ۲۰ سالگی معافیت تحصیلی دارند.
 • در مرحله ی آخر مشمولین باید معافیت تحصیلی خود را به واحد آموزشی مربوطه ارائه دهند.

اگر مشمولی قصد انتقالی گرفتن به واحد تحصیلی و آموزشی دیگر را داشته باشند باید درخواست انتقال به واحد آموزشی جدید را در مراکز الکترونیک خدمات انتظامی ثبت کنند، سپس برای آن ها معافیت تحصیلی جدید صادر می شود. مشمولین می توانند مدارک معافیت تحصیلی جدید خود را به محل جدید ارائه دهند.

شرایط دریافت و تمدید معافیت تحصیلی

چگونگی تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان

هر دانش آموز پسر بعد از ورود به سن ۱۹ سالگی همان طور که در بالا اشاره کردیم ۱۸ سال وی تمام شده باشد اگر به صورت حضوری و متوالی و پیوسته در حال تحصیل باشد به وی دانش آموز مشمول گفته می شود.

مهاجرت تحصیلیاگر بخواهیم به صورت کامل به نحوه تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان بپردازیم به صورت مرحله ای و کامل باید به موارد ذیل اشاره بنمایید:

 • بایستی دانش آموز پس از ورود به اولین ماه ۱۹ سالگی وی به مراکز خدمات الکترونیک نیروی انتظامی (مراکز پلیس ۱۰+) مراجعه بنماید و در آن مرکز درخواست معافیت تحصیلی بکند.
 • برای تمامی دانش آموزان محترم با سقف سنوات تحصیل معافیت تحصیلی صادر می شود که این معافیت تحصیلی تا ۲۰ سالگی تمام است.
 • دانش آموز بایستی درخواست معافیت تحصیلی خود را به واحد آموزشی که در نظر دارد تحویل بدهد.

مهاجرت تحصیلیحال اگر مشمول بخواهد انتقالی بگیرد و به واحد آموزشی دیگری منتقل به شود بایستی کار های زیر را انجام دهد:

 • باید واحد آموزشی که فرد میخواهد به آن واحد آموزشی انتقالی بگیرد در خواست ثبت انتقال معافیت تحصیلی را به مرکز خدمات الکترونیک انتظامی (مرکز های پلیس +۱۰) ارائه کند.
 • حال معافیت تحصیلی جدیدی برای مشمول صادر شده که مشمول بایستی آن را به واحد آموزشی مورد نظر تحویل بدهد.

مهاجرت تحصیلیدر صورتی که مشمول فارغ التحصیل شود یا ترک تحصیل کند یا اخراج شود یا از تحصیل انصراف دهد بایستی:

 • باید فرم آخرین وضعیت مشمولان را مشمول تکمیل کرده و به یکی از مراکز خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) تحویل بدهد.

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری به این صورت خواهد بود که اگر آن ها به سن ۱۸ سال تمام رسیده باشند و اعزام به خدمت آن ها قبل از اعلام قبولی و یا پذیرش در دانشگاه ها باشد باید طبق ضوابط و قوانین تسبت به تمدید موعد اعزام اقدام کنند.

از طرف دیگر مشمولین باید برای رفتن به خدمت سربازی مراحل مربوطه را انجام دهند و به خدمت سربازی اعزام شوند. یعنی باید به پادگان آموزشی رفته و منتظر بمانند تا جواب قبولی کنکور بیاید. در صورت پذیرش در مقطع کارشناسی و بالاتر آن ها می توانند از خدمت سربازی مرخص شوند.

اگر مشمولین پشت کنکور بمانند معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکور قبل از اعزام به خدمت حداکثر یکسال پس از فراغت از تحصیل فرصت دارند دوباره برای آزمون ورودی دانشگاه ها و کنکور ها شرکت کنند و منتظر قبولی بمانند.

هم چنین افرادی که به خدمت اعزام شده اند در صورت نداشتن غیبت و پذیرفته شدن در مقطع  کارشناسی می توانند از خدمت مرخصی گرفته و از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

مهاجرت تحصیلیمیزان سنوات معافیت تحصیلی دانش آموزان به صورت زیر خواهد بود:

 • دانش آموزانی که در مدارس کارو دانش و فنی حرفه ای تحصیل می کنند و قصد ادامه تحصیل در آموزشکده های فنی و حرفه ای را دارند حداکثر تا پایان سن ۲۲ سالگی معافیت تحصیلی داشته و مجاز به ادامه تحصیل هستند.
 • داوطلبان رشته های نظری و فنی که در دبیرستان ها تحصیل می کنند و دارای مدرک پیش دانشگاهی هستند حداکثر تا سن ۲۴ سالگی معافیت تحصیلی داشته و مجاز به ادامه تحصیل هستند.

تمدید معافیت تحصیلی چگونه است؟

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان نیز برای آن دسته از افرادی است که به سن ۱۹ سال تمام رسیده اند متفاوت خواهد بود.

اینجا درباره شرایط و چگونگی دریافت معافیت تحصیلی با عزیزان سخن خواهیم گفت:

 • یکی از اولین و مهم ترین شروط معافیت تحصیلی این است که دوره ی تحصیلی باید به طور پیوسته و پشت سرهم باشد. یعنی وقفه ای در آن صورت نگیرد.
 • اگر دانش آموزان و محصلین ترک تحصیل کنند یا فارغ التحصیل شوند باید ظرف ۴ ماه مراحل اعزام خود را پیگیری کنند. در غیر این صورت به عنوان مشمولین غایب شناخته می شوند.
 • اگز محصلین بنا بر در خواست خود ترک تحصیل کنند ۲ ماه پس از ترک تحصیل مهلت دارند باز به تحصیل بازگردند.
 • دانش آموزان مشمول اگز ترک تحصیل کرده اند یا به صورت غیر حضوری درس می خوانند باید تا تمام نشدن سن ۱۸ سالگی به مدرسه برگردند و یا به تحصیل حضوری مشغول شوند. در این صورت آن ها می توانند از شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان بهره مند شوند.

این نکته را باید در نظر داشت که دانش آموزان و مشمولانی که غیبت دارند مجاز به ادامه تحصیل نیستند. در واقع آنها قبل از اینکه وارد غیبت غیر مجاز شوند باید تکلیف خدمت وظیفه ی خود را مشخص کنند.

از طرف دیگر دانشجویانی که از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اخراج شده باشند تا پایان خدمت ضرورت یا گرفتن معافیت دائم نمی توانند ادامه تحصیل دهند و هم چنین قادر نیستند از معافیت تحصیلی استفاده کنند. دانش آموزان هم چنین در نظر داشته باشند که معافیت تحصیلی برای هر مقطع فقط یک بار صادر خواهد شد.

تمدید معافیت تحصیلی

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

سوالات متداول

آیا سربازان خدمت وظیفه عمومی پس از رفتن به خدمت می توانند در کنکور شرکت کرده و پس از قبولی از مرخصی استفاده کنند؟

بله. مشمولین می توانند برای ادامه تحصیل اقدام کنند.

 آیا مشمولین می توانند به طور همزمان به خدمت سربازی رفته و ادامه تحصیل نیز بدهند؟

خیر. مشمول نمی تواند هم زمان این دو کار را با هم انجام دهد. این کار از نظر قانونی صحیح نیست.

 افرادی که از ادامه تحصیل خود انصراف می دهند می توانند در همان مقطع در رشته ی دیگر درس بخوانند؟

خیر. مشمولین پس از انصراف باید برای اعزام به خدمت آماده شده و مراحل اقدام آن را پشت سر بگذارند.

4.7/5 - (123 امتیاز)

صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 1,601 نظر:
 1. سلام خسته نباشید من پایه یازدهم تجربی هستم میخاستم تغییر رشته بدم. میشه مرخصی تحصیلی گرفت چون رشته ای ک میخام برم باید کار عملی هم داشته باشیم و نمره بگیریم برای همین میتونم۶ یا ۳ماه مرحصی تحصیلی بگیرم؟

 2. سلام خسته نباشید من دانشجو پیام نورهستم میخوان این ترم منو اخراج کنن حالا من میگم قبل اخراج انصراف بدم اگر من این دیماه از دانشگاه انصراف بدم و میخوام کنکورسراسری ۱۴۰۱ شرکت کنم اگر رشته خوب قبول نشدم وایمیستم برای کنکور۱۴۰۲ و با توجه به اینکه دیماه۱۴۰۱ مهلت یکساله برای معرفی به سربازیم تموم میشه و دیماه ۱۴۰۱باید برم سربازی حالا من نمیشه مثلا تاریخ اعزامم را یکمی بیشتر عقبتر بندازم مثلا تا نزدیک کنکور۱۴۰۲؟و اگر هم نمیشه عقبتر بندازم و مجبورشدم من دیماه ۱۴۰۱ رفتم سربازی آیا میشه کنکور۱۴۰۲شرکت کنم و اگردولتی خوب قبول شدم ایست خدمت بزنم ؟(چون میگن اگر اخراج بشم نمیتونم ایست خدمت بزنم حالا انصراف هم همینه یا ن؟)لطفا همه سوالهام را جواب بدین

 3. سلام خسته نباشید
  من تا اسفند ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم برای کنکور و این بحثا و خرداد ۱۴۰۰ فارق التحصیل از دبیرستان شدم ولی پشت کنکور موندم
  میخواستم بدونم مثلا برای مرداد ۱۴۰۱ بعد از کنکورم میتونم با وثیقه سفر خارجی مثل ترکیه برم؟

 4. سلام من الان ۱۸سالمه۷ ماه هس وارد۱۸سال شدم والان کلاس دوازدهم هستم وامسال دیگه دیپلمم رومیگیرم آیالازمه معافیت تحصیلی بگیرم؟؟

 5. سلام خسته نباشین، من حدودا ۳ سال ترک تحصیل داشتم، بعد از ۳ سال برگشتم ادامه تحصیل دادم، متولد بهمن ماه ۱۳۸۰ و الان سال دوازدهمم و معافیت تحصیلی هم گرفتم ک تاریخش ۲۳ بهمن ماه امسال تموم میشه و ۵ حدودا ۶ ماه تا دیپلم فاصله دارم، الان ینی باید همینجا درسم و تموم کنم برم خدمت؟! یا میتونم معافیت چن ماهه ای بگیرم و تا وقتی دیپلم رو بگیرم و اینکه اگه توی کنکور و ۱۴۰۱ شرکت کنم و قبل اون کارهای اعزام ب خدمت رو انجام بدم اگه دانشگاه قبول شم میتونم توی سربازی مرخصی بگیرم یا از معافیت تحصیلی استفاده کنم ب برای دانشگاه و ادامه تحصیل آماده شم یا هیچ راهی نداره و اول باید خدمت سربازی رو تموم کنم؟!

 6. سلام خسته نباشید من الان درحال تحصیل هستم کلاس دوازدهم و ۱۸سالمه ۷ماه هس رفتم داخل ۱۸سال لازمه معافیت تحصیلی بگیرم یان؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید‌.

 7. سلام.
  من سال دیگه دیپلم میگیرم و ۱۸رسالم تموم می‌شود چند سال میتونم پشت کنکور بمونم آیا باید معافیت تحصیلی بگیرم ؟ممنون میشم اگه پاسخگو باشین🙏

 8. سلام.
  من سال دیگه دیپلم میگیرم و ۱۸ سالم تموم می شود تا چند سال دیگه میتونم پشت کنکور بمونم؟آیا باید معافیت تحصیلی بگیرم؟ممنونم اگه پاسخ بدین

 9. من میخام معافیت تحصیلیمو کش بیارم چجوری میتونم اینکارو کنم الان دارم واسه لیسانس میخونم این لیسانسم تموم شه نمیتونم یه لیسانس دیگه بگیرم؟ باید حتما قبلش انصراف بدم؟ اگه انصراف بدم ممکنه نذارن دوبتره برم یه رشته دیگه؟ من تا ۲۴ سالگی معافم مثلا میتونم تو ۲۳ سالگی انصراف بدم برم یه رشته دیگه و بعد دوباره ۶ سال تا ۲۹ معافی بگیرم ؟ بعد چند بار میشه اینکارو کرد ؟

 10. سلام من یکسال تجدیدی دارم امسال درسم تازه تموم شد تا چه موقع میتونم برم دانشگاه یا کنکور بدم دیپلمم هنوز نیومده

 11. سلام میخواستم بدونم بعد از قبولی دردانشگاه و کنکور برای تحصیل درخارج ایا معاف میشم یا نه

  1. سلام. بله شما میتوانید برای ادامه تحصیل به کشور های دیگر بروید و تا پایان تحصیلات معافیت تحصیلی بگیرید.

 12. سلام من آبان ۱۴۰۰ وارد ۱۸ سال شدم میخواهم ادام تحصیل ندهم اگر اسمم برای ترک تحصیل رد بشود باید به سربازی بروم ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام. پس از ۱۸ سالگی مشمول خدمت سربازی هستید و چنانچه برای گرفتن معافیت تحصیلی اقدام نکنید برای اعزام به خدمت دفترچه را پست کنید.

  1. سلام
   من ورودی ۹۲ کارشناسی پیوسته بودم و و ۹۶ فارغ التحصیل شدم
   بعد از گذشتن یک سال سال ۹۷ ارشد قبول شدم. با توجه به دروس پیشنیازی که داشتم و درخواست افزایش سنواتی که برای دوران کرونا برامون تایید کردن سنوات آموزشی تا اردیبهشت سال ۱۴۰۱ دارم…
   میخواستم ببینم بعد از فارغ شدن اون مهلت یک ساله برام لحاظ میشه یا باید سریعا به خدمت برم….ممنون

 13. سلام ببخشید من امسال در دانشگاه ازاد قبول شدم و معافیت تحصیلی دانشجویی گرفتم ولی میخوام امسال کنکور بدم و اگر دانشگاه دولتی قبول شدم و از دانشگاه ازاد انصراف بدم و دانشگاه دولتی ثبت نام کنم دوباره باید معافیت تحصیلی بگیرم یا با همون معافیت تحصیلی که هنگام دانشجو دانشگاه ازاد بودم میتونم ادامه بدم؟

  1. سلام. پس از قبول شدن در دانشگاه دولتی مجددا برای شما معافیت تحصیلی صادر میشود.

 14. سلام من متولد ۱۳۸۰/۱۰/۰۵ هستم و در دی ماه ۹۹ دیپلم گرفتم الان دانشگاه ازاد ورودی بهمن ماه می‌خوام ثبت نام کنم وتا ۵ دی ماه ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم .ایا از دی تا بهمن ماه که ورودی جدید هست غیبت میخورم .اصلا ماندم چگونه ثبت نام کنم.

  1. سلام. باید در دی ماه دفترچه را پست کنید و بعد از نهایی شدن ثبت نام در بهمن میتوانید درخواست ایست خدمت بدهید.

 15. سلام میخواستم بدونم مدرک دیپلم رو میشه بدون خدمت سربازی اخذ کرد؟
  برای مهاجرت در مقطع لیسانس منظورمه

  1. سلام. طبق قوانین نظام وظیفه شما تا سن ۲۰ سالگی زمان دارید تا تحصیلات دیپلم خود را به پایان برسانید.

 16. سلام. من متولد دی ماه ۱۳۷۷ هستم.دانشجوی ورودی مهر ۹۶ مقطع کارشناسی پیوسته هستم.در حال حاضر ترم ۹ هستم و تا ۱۴۰۱/۰۶/۳۱ معافیت تحصیلیم اعتبار داره. احتمالا من نتونم ۱۰ ترمه فارغ التحصیل بشم! آیا کمیسیون موارد خاص دانشگاه به من یکسال دیگه هم سنوات میده که من ۱۲ ترمه تموم کنم یا خیر؟
  اگر سنوات اضافی میدن آیا بعد از ۱۲ ترم که فارغ التحصیل میشم یکسال دیگه هم فرصت خواهم داشت برای اینکه خودمو برای خدمت معرفی کنم؟
  ممنون میشم اگه هر چه سرعتر پاسخ بدید…

  1. سلام. بررسی کمسیون موارد خاص بستگی به دانشگاه دارد اگر دانشگاه تشخیص دهد که در موعد مقرری میتوانید دروس را به اتمام برسانید با درخواست شما و تمدید سنوات موافقت میکند . خیر پس از پایان معافیت تحصیلی یعنی در صورت تایید دانشگاه و اتمام دروس در ۱۲ ترم مستقیما و بدون هیچ قرابتی مشمول خدمت سربازی خواهید بود.

 17. با سلام من متولد ۷۵ هستم و ورودی ۹۵هستم که در ترم ۱۱ فارغ التحصیل میشم و در دبیرستان با یک سال تاخیر فارغ التحصیل شدم و میخواستم برای کنکور ارشد شرکت کنم با توجه به اینکه بهمن فارغ التحصیل میشم میتوانم برای کنکور و ثبت نام ارشد که ابان ۱۴۰۱هستش شرکت کنم و به مشکل نظام وظیفه نخورم ؟

  1. سلام ‌ با توجه به اتمام معافیت تحصیلی و استفاده از سنوات اضافی برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر برای شما معافیت تحصیلی صادر نمی‌شود.

 18. سلام وقت بخیر
  من متولد۱۳۸۰/۱۰/۲۳هستم و هنوز دیپلمم رو نگرفتم وقصد دارم برای بهمن ماه دانشگاه ازاد ثبت نام کنم
  باتوجه به اینکه هنوز۲۰سالم نشده میتونم برای دیپلم امتحان بدم و معافیت تحصیلی بگیرم؟
  تو این مدت هم برای کنکور هم دیپلم امتحان دادم

  1. سلام. متاسفانه بدون ارائه دیپلم هیچ دانشگاهی با ثبت نام شما موافقت نمیکند و اینکه اگر دیپلم را در ۲۰ یک‌سالگی اخذ کنید نظام وظیفه برای شما معافیت تحصیلی. جهت ادامه تحصیل در دانشگاه صادر نمی‌کند و ابتدا باید به خدمت سربازی بروید.

 19. سلام سوال خیلی واجب دارم
  بنده متولد ۱۳۸۱/۰۴/۰۸(تیر) هستم برای من معافیت سال۱۴۰۱ همین ماه و سال درج شده حالا اگر من خرداد ۱۴۰۱
  موفق به کسب دیپلم بشوم یعنی حدود یک هفته قبل ۲۰ سالگی
  حالا میتوانم کنکور شرکت کنم و در نیمسال اول و دوم پذیرش بگیرم یعنی مهلت یکساله معرفی دارم
  در ضمن دوستانم در خرداد۹۹ قبول شدند دیپلم را

  1. سلام. خیر زمان یکساله برای معرفی خود به نظام وظیفه ندارید اما اگر قبل از ۲۰ سالگی دیپلم بگیرید و حین خدمت در دانشگاه پذیرفته شوید میتوانید ایست خدمت بزنید و به دانشگاه بروید.

 20. سلام سوال خیلی واجب دارم
  بنده متولد ۱۳۸۱/۰۴/۰۸(تیر) هستم برای من معافیت سال۱۴۰۱ همین ماه و سال درج شده حالا اگر من خرداد ۱۴۰۱
  موفق به کسب دیپلم بشوم یعنی حدود یک هفته قبل ۲۰ سالگی
  حالا میتوانم کنکور شرکت کنم و در نیمسال اول و دوم پذیرش بگیرم یعنی مهلت یکساله معرفی دارم
  در ضمن دوستانم در خرداد۹۹ قبول شدند دیپلم را

  1. سلام. خیر زمان یکساله برای معرفی خود به نظام وظیفه ندارید اما اگر قبل از ۲۰ سالگی دیپلم بگیرید و حین خدمت در دانشگاه پذیرفته شوید میتوانید ایست خدمت بزنید و به دانشگاه بروید.

 21. سلام خسته نباشید، من دانشجوی ارشد ورودی مهر ۹۷ میباشم که معافیت تحصیلی من در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ تموم شد و درخواست تمدید سنوات به مدت یک ترم دادم و تا تاریخ ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ معافیت دارم
  سوالم اینجاست که بعد از فارغ التحصیلی باز هم از مدت معرفی یک ساله برخوردار خواهم بود؟

  1. سلام. خیر شما از تمام سنوات خود استفاده کرده آید و از ۳۰ بهمن ۴۰۰ مشمول خدمت سربازی هستید و باید دفترچه اعزام به خدمت را پست کنید.

 22. سلام خسته نباشید…من متولد اردیبهشت ۱۳۸۱ هستم…من امسال دومین سال کنکورم بود و قبول نشدم و گفته بودن که تا اخر برج هفت باید دانشگاتون روثبتنام کنید وگرنه غیبت میخورید…من برج هفت برای دانشگاه های پیام نور و علمی کاربردی اقدام کردم ولی سایت برای ثبتنام بسته بود و گفتند که تو ابان سایت باز میشه و میتونیم ثبتت کنیم واسه ماه مهر که غیبت نخوری ولی سایت باز نشد…الان باید چیکار کنم واسه غیبتی که خوردم؟میخوام کنکور سال بعد رو شرکت کنم ولی نظام وظیفه جلومو میگیره درسته؟هنوز ۲۰ سالم نشده و اردیبهشت سال بعد بیست سالم میشه چون نوشته بودید تو کامنتا که تا بیست سالگی میتونم سربازیمو تمدید کنم درسته؟الان همچین شرایطی دارم ایا؟باید چیکار کنم؟

  1. سلام. اگر تا اردیبهشت ماه سال آینده وقت دارید برای ورودی بهمن دانشگاه ها در یک دانشگاه ثبت نام کنید و معافیت تحصیلی بگیرید .

 23. سلام من یک ماه اضفه خدمت دارم میتونم تکمیل ظرفیت ازاد که اومد ثبت نام کنم تا به سربازی نرم ؟؟

  1. سلام. خیر در صورت داشتن غیبت سربازی حتی یک هفته مشمول نمیتواند معافیت تحصیلی دریافت کند.

 24. سلام . مهلت یکساله انصراف از تحصیل از تاریخ انصراف شروع میشود یا از تاریخ امتحانات آخرین ترم شروع میشود ؟
  برای مثال کسی که شهریور ماه امسال انصراف داده، تا شهریور سال بعد مهلت دارد یا تا تیر ماه سال بعد؟؟

 25. با سلام.من دانشجوی ورودی مهر ۹۷ دانشگاه فرهنگیان هستم و سال بعد فارغ التحصیل میشم و تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم.می خواستم بدونم که اگر در کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ رتبه مطلوب بیارم و از رشته پزشکی قبول بشم ، علاوه بر اینکه جریمه مربوط به عدم ایفای تعهد رو به آموزش و پرورش پرداخت کردم ، برای تحصیل پزشکی ، معافیت تحصیلی ۸ ساله برام صادر میشه یا نه؟؟ با تشکر

  1. سلام خیر به دلیل داشتن مدرک تحصیلی لیسانس معافیت تحصیلی فقط برای مقاطع بالاتر یعنی ارشد ناپیوسته و دکتری تخصصی صادرمیشود

   1. سلام خسته نباشید من الان ۱۸سالمه کلاس دوازدهم هستم درحال تحصیل الان ۷هس رفتم داخل ۱۸سال معافیت تحصیل باید بگیرم یالازم نیس؟

 26. سلام
  من دی ماه ۹۹ فارغ‌التحصیل شدم و دیپلمم رو گرفتم
  حالا می‌خوام بدونم این فرصت یک ساله فراغت تا ۱ دی هست یا تا آخر دی یعنی ۳۰ام وقت دارم برای پست کردن دفترچه سربازی؟

 27. سلام و عرض خسته نباشید من ترم هفت رشته بدون کنکور حقوق در دانشگاه ازاد هستم و کلا۵ واحد برای ترم هشتم باقی مانده/دیپلمم تجربی هست و میخاهم یک ترم مرخصی بگیرم برای نیم سال دومم تا کنکور سراسری بدم و تا قبل از شرو ترم هشت در مهر ماه اعلام نتایج که شد اگر رشته ای مثل پرستاری قبول شدم از حقوق انصراف بدم /ایا ۴سال برای رشته جدیدم معافیت صادر میشود؟در ضمن از دوترم مرخصی استفاده نکردم تا الان/ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی سردرگم هستم

 28. سلام من با کارنامه سبز دانشگاه قبول شدم چگونه باید مدارک قبولی را ارائه بدهم کارنامه سبز را نمی پذیرند

  1. سلام ببخشید خردادسال ۱۴۰۱ فارغ التحصیل بعد به مدت یک سال فرصت دارم وضعیت خودمو مشخص کنم اما خب من کنکور ۱۴۰۲ شرکت میکنم ولی مهلت یه ساله من خرداد ماه به اتمام میرسه میخواستم بدونم در صورت قبولی منعی وجود نداره برای رفت به مقطع بالاتر

   1. سلام. درصورت تاخیر نتایج باید در زمان مشمول شدن برای اعزام اقدام کنید اگر حین خدمت در دانشگاه پذیرفته شوید میتوانید ایست خدمت بزنید و برای تحصیل به دانشگاه بروید.

 29. سلام. من متولد مرداد ۱۳۸۰ هستم. در سال ۱۳۹۸ فارغ التحصیل شدم و در سال ۹۹ رشته هوشبری قبول شدم. و معافیت تحصیلی هم تا شهریور ۱۴۰۴ گرفتم. ولی بعد از دو ترم هوشبری، من به رشته پرستاری تغییر رشته دادم. یعنی الان ترم یک پرستاری همون دانشگاه هستم. ایا باید دوباره معافیت تحصیلی بگیرم با رشته جدید؟ چطور باید بگیرم.

  1. سلام خیر برای تغییر رشته در همان دانشگاه نیاز به معافیت دوباره نیست ولی می توانید درس های مشترک رشته هارا تطبیق واحد بزنید.

 30. با سلام. ورودی مهر ۹۶ کارسناسی ارشد هستم و بعد از استفاده از دو ترم تمدید از سنوات، تابستان ۱۴۰۰ فارغ التحصیل شدم. میخواستم بدونم آیا بعد از این تاریخ (شهریور ۱۴۰۰، تاریخ فارغ التحصیلی) مهلت یکساله ی معرفی رو به نظام وظیفه مشمول من میشه یا باید بلافاصله اقدام به فرستادن دفترچه کنم؟

  1. سلام. خیر پس از پایان تاریخ تمدید سنوات تحصیلی باید برای اعزام به خدمت اقدام کنید و دیگر سنوات ارفاقی یکساله ندارید.

 31. با طلام و احترام
  بنده دانشجوی ترم ۸دانشگاه دولتی هستم و یکبار هم از مقطع کارشناسی انصراف دادم.اگر بنده در کنکور سال آینده شرکت کنم و در یک رشته کارشناسی ارشد پیوسته پذیرفته شوم آیا مشکل نظام وظیفه خواهم داشت؟

  1. سلام. خیر مادامی که غیبت سربازی نخورده باشید میتوانید برای دریافت معافیت تحصیلی در مقاطع تحصیلی بالاتر اقدام کنید

 32. سلام وقت بخیر بنده سال ۹۹ دیپلم گریتم یک سال پشت کنکور موندم و مهر ماه ۱۴۰۰ دانشگاه ثبت نام کردم، بنده وضعیت خدمتم رو دیروز از نظام وظیفه گرفتم دیدم تا ۱۴۰۰/۷/۳۰وقت داشتم به یکی از دانشگاه ها ثبت نام کنم، الان که من اول مهر ثبت نام کردم یلنی قبل از اون تاریخ ولی برگه معافیت تحصیلی دانشگاه رو به پلیس +۱۰ندادم غیبت میخورم؟ اگه الان ببرم حل میشه؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. سلام. هر چه سریعتر با مدارک ثبت نامی و گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه برای دریافت معافیت تحصیلی به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنید.

 33. سلام. من در تاریخ ۱۴۰۰/۷/۱۰ از پیام نور انصراف دادم(بار اول) میخواهم برای در کنکور۱۴۰۱ شرکت کنم.آیا از نظر نظام وظیفه مشکلی دارم؟ واینکه آیا فرصت کافی برای ثبت نام و صدور معافیت مجدد را برای سال آینده دارم؟

  1. سلام. تا یکسال پس از انصراف معافیت دارید و در این زمان میتوانید برای کنکور آماده شوید ، برای شرکت مجدد در کنکور تنها دانشجویان دانشگاههای دولتی ملزم به ثبت انصراف پیش از آزمون هستند دانشجویان در سایر دانشگاهها می‌توانند بدون انصراف در کنکور شرکت کنند.

 34. با سلام و خسته نباشید؛
  جناب من در سنه ۱۸ سالگی موفق به دریاف دیپلوم نشدم؛ و در سنه ۱۹ سالگی دیپلومم رو خریدم و دیپلومه من دو ماه بعد از پایان بیست سالگی دستم میاد؛ به من گفتند که چه با دیپلوم چه بی دیپلوم باید بعد از بیست سالگی به سربازی بروم؛ دیپلومه من بهمن سال ۱۴۰۰ میاد و من متولد ۱۴ ابان ۸۰ هستم؛ میخواستم بدونم بعد از دریاف دیپلوم راهی هست که به دانشگاه بروم و معاف بشم؟

  1. سلام. خیر متاسفانه برای دریافت دیپلم تا ۲۰ سالگی وقت دارید افرادی که در سن ۲۰ سالگی موفق به اخذ دیپلم میشوند اجازه ادامه تحصیل قبل از گذراندن دوره خدمت سربازی را ندارند.

 35. سلام خسته نباشین. کسانی که حین خدمت دیپلم خودشونو تکمیل میکنن و کنکور قبول میشن میتونن ایست خدمت تحصیلی بگیرن؟

 36. سلام عرض شد من ورودی بهمن رشته پرستاری هستم و امسال سال دومی بود که کنکور دادم
  رفتم پلیس به اضافه ۱۰ میگن واسه معافیت باید صبر کنی تا بهمن وقتی که مشغول به تحصیل شدی اقدام کنی به نظر شما الان باید چیکار کنم ؟؟ چون الان اون معافیت هم که از دوران دبیرستان داشتم تاریخش تموم شده

 37. سلام من دیپلممو درسن ۱۹و۷ماه بودم از مدرسه غیرحضوری نیمه دولتی گرفتم ایا من باید گواهی اشتغال ب تحصیل میبردم؟الان نبردم غیبت خوردم؟

   1. سلام وقت بخیر من متولد۱۳۸۰/۱۰/۲۳ هستم و هنوز دیپلمم رو نگرفتم وقصد دارم برای بهمن ماه دانشگاه ازاد ثبت نام کنم باتوجه به اینکه هنوز ۲۰سالم نشده ودیپلمم رو نگرفتم باید دفترچه پست کنم یا میتونم معافیت تحصیلی بگیرم؟

    1. سلام. متاسفانه بدون ارائه دیپلم هیچ دانشگاهی با ثبت نام شما موافقت نمیکند و اینکه اگر دیپلم را در ۲۰ یک‌سالگی اخذ کنید نظام وظیفه برای شما معافیت تحصیلی. جهت ادامه تحصیل در دانشگاه صادر نمی‌کند و ابتدا باید به خدمت سربازی بروید.

 38. من ورودی ۹۷ مقطع کارشناسی دانشگاه شهید بهشتی هستم. اگر بعد از ترم جاری و رسیدن کل واحد های قبولی خودم به مقطع کاردانی از دانشگاه انصراف بدم آیا میتوانم در صورت قبولی مجدد در مقطع کارشناسی دانشگاه های غیردولتی و یا دولتی از معافیت تحصیلی کامل این مقطع استفاده کنم. ممنون می شوم مرا راهنمایی کنید

  1. سلام. خیر فقط در صورت انصراف یکبار دیگر برای شما در مقطع کارشناسی معافیت تحصیلی صادر می‌شود
   اما اگر مدرک معادل کاردانی ذر دریافت کنید مجددا برای شما معافیت تحصیلی صادر نمی‌شود.

 39. سلام من در خواست دادم نوشته با توجه به مقطع تحصیلی اعلام شده مجاز به دریافت معافیت تحصیلی نمی باشید. منظورش چیه باید چیکار کنم لطا جواب بدید؟

  1. سلام . با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا پلیس+۱۰ وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید.
   برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 40. سلام خسته نباشید ، من متولد ۱۳۸۱/۰۵/۱۰، و دیپلمم رو ۱۴۰۰/۱۰/۳۰، گرفتم ، و داخل برگه معافیت من نوشته حداکثر مدت تحصیل وی برای فراغت تا ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ، می باشد ، میخواستم بدون که چقد وقت دارم تا برم واسه سربازی ثبت نام کنم ، آیا الان باید برم یا فعلا وقت دارم ، ؟

  1. سلام. با توجه به تاریخ اتمام معافیت تحصیلی تا تاریخ ۱۰ /۵/۱۴۰۱ وقت دارید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید.

 41. سلام ترومپت جواب بدین دارم میمیرم از استرس
  من حقوق پدر فوت شده ام رو میگیرم و متولد سال ۱۳۸۱,۸,۱ هستم زمان مدرسه یادم رفت معافیت تحصیلی بگیرم آیا الان بهم میدن یا نه اگه ندن نتونم درس بخونم حقوقم قطع میشه

  1. سلام . با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید در صورت نیاز جهت توجیه غیبت اقدام کنید .

 42. سلام و وقت بخیر
  من دانشجو مقطع کارشناسی بودم تا ۱۴۰۴ معافیت داشتم.و متولد ۱۳۸۰ ام و امسال برای اولین بار انصراف دادم
  خواستم بدونم اگه کنکور ۱۴۰۱ مقطع دکترای پیوسته قبول شم(دندونپزشکی)، برای ادامه تحصیل به مشکل بر نمی خورم؟ و اینکه تاریخ معافیتم تا ۸ سال بعد از کنکور ۱۴۰۱ (یعنی تا ۱۴۰۹) به من معافیت تحصیلی داده میشه؟
  یا اینکه برای تحصیلم تو مقطع کارشناسی از اون ۸ سال کسر میشه؟

  1. سلام. هر فرد مشمول در حال تحصیل میتواند یکبار از رشته ی تحصیلی خود انصراف داده و مجددا برای او معافیت تحصیلی صادر میشود مشروط به اینکه غیبت نداشته باشد . شما از تاریخ انصراف دانشگاه تا یکسال وقت دارید که وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید . چنانچه در مقطع دکترای تخصصی پزشکی یا دندان پزشکی پذیرفته شوید مجددا ۸ سال معافیت تحصیلی خواهید داشت.

   1. سلام وقت بخیر
    اسفند ۱۳۹۹ مقطع ارشد فارغ التحصیل شدم و تا شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی داشتم
    الان به نظرتون تا اسفند ۱۴۰۰ فرصت دارم یعنی یک سال بعد از فارغ التحصیلیم تا دفترچه پست کنم
    یا اضافه میخورم.
    ممنون

    1. سلام . اگر در مقطع کارشناسی ارشد ورودی مهر ماه بوده آید تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ زمان معافیت تحصیلی شما به پایان رسیده و پس از آن مشمول خدمت سربازی هستید و در صورت عدم مراجعه برای شما غیبت و اضافه خدمت محاسبه میشود.

  2. باسلام دفاع من رد شد وترم هشت ارشدم یک ترم سنوات با احتساب استفاده کردم به نظر شما راهکارچیه وچی پیش میاد ،دولتی میخونم ، تمدید سنواتی ندارم دیگه ،

 43. سلام وقت بخیر
  ببخشید من‌ یک ترم ارشد خوندم ولی اگه از دانشگاه انصراف بدم تا چه زمانی فرصت دارم برای سربازی که غیبت نخورم؟ مدتش یکسال از زمان انصراف هست؟

  1. سلام. بله از تاریخ انصراف یکسال وقت دارید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید یا مجدد در دانشگاه پذیرش بگیرید یا برای انجام خدمت سربازی اقدامات لازم را انجام دهید.

 44. سلام من متولد خرداد ۱۳۸۱ هستم ، دیپلم بنده خرداد ۱۴۰۱ صادر میشه در صورتی که ۲۰ سال تمام دارن اونموقع میخواستم بدونم یک سال فرصت بعد از دیپلم برای من هم هست یا خیر ؟

 45. سلام من امسال ارشد قبول شدم. اما تا اخر شهریور ۱۴۰۱ معاف هستم. میخواستم ببینم باید برگه معافیت رو بگیرم برای دانشگاه مقصد؟

  1. سلام. بله باید به پلیس +۱۰ مراجعه نمایید و برگه معافیت تحصیلی برای ثبت نام بگیرید.

 46. سلام خسته نباشید من ورودی ۹۴ مقطع کارشناسی هستم و دو ترم سنوات ارفاقی گرفتم و درسم تموم شد. الان با توجه به اینکه سنوات ارفاقی گرفتم بعد از فارغ التحصیلی باز هم یکسال معافیت به من تعلق میگیره؟(متولد ۷۶ هستم)

 47. سلام
  من قبلا دانشجوی ازاد بودم واز معافیت تحصیلی لیسانس استفاده کردم بعد انصراف دادم.
  الان در رشته پزشکی مشهد ثبتنام کردم و معافیت تحصیلی هشتساله گرفتم.
  الان سوالم اینه که درصورت گرفتن انتقالی به دانشگاه دیگه در همون رشته وضعیت معافیت تحصیلی من به چه صورت خواهد بود؟منظورم اینه که برای تحصیل در دانشگاه انتقالی به مشکلی برمیخورم؟

 48. سلام وقت بخیر
  من دانشجو مهندسی عمران ترم ۵هستم ؛می خواستم بدونم امکانش هست که الان برم سربازی وبعد بیام برای ادامه تحصیل تو رشته خودم ؟؟

 49. سلام من دانشگاه ازاد میخواستم برم واسه همین معافیت تحصیلی گرفتم ..حالا نظرم عوض شده نمیخوام برم میشه درستش کرد و نظام وظیفه قبول میکنه باطلش کنه ..ممنون

 50. سلام من معافیت تحصیلی ازکافینت گرفتم الان که جوابش اومد دیدم زده کاردانی باید کارشناسی می زد الان که جوابش اومده به نظرتون میشه توسط نظاموظیفه باطل بشه

  1. سلام. برای اطلاع کامل زمان معافیت تحصیلی به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا پلیس +۱۰مراجعه کنید. و برگه معافیت خود را دریافت کنید

   1. سلام من دیپلممو درسن ۱۹و۷ماه بودم از مدرسه غیرحضوری نیمه دولتی گرفتم ایا من باید گواهی اشتغال ب تحصیل میبردم؟الان نبردم غیبت خوردم؟

  2. سلام من دیپلممو درسن ۱۹و۷ماه بودم از مدرسه غیرحضوری نیمه دولتی گرفتم ایا من باید گواهی اشتغال ب تحصیل میبردم؟الان نبردم غیبت خوردم؟

   1. سلام . از سن ۱۸ سالگی مشمول شناخته میشوید و باید اقدامات لازم برای روشن شدن وضعیت نظام وظیفه خود را انجام دهید در صورت عدم دریافت معافیت تحصیلی برای شما غیبت لحاظ میشود . با توجه به شرایط بیان شده پیشنهاد میشود جهت توجیه غیبت اقدام کنید. برای دریافت اطلاعات کامل درباره شرایط و مراحل توجیه غیبت با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 51. سلام. خسته نباشید
  من ۱۵ شهریور ۹۹ از مقطع کارشناسی پیوسته معماری فارغ التحصیل شدم. بنده سال ۹۹ برای کنکور ۱۴۰۰ ثبت نام کردم کنکور مرداد ۱۴۰۰ برگذار شد و بنده قبول شدم و برای شرکت در آزمون عملی که مهر بود اونم شرکت کردم. الان منتظر نتایجم که هفته آخر مهر یا اول آبان میاد.
  با توجه به اینکه فرصت یکساله من ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ به پایان می رسید از نظام وظیفه جویا شدم که وضعیت چیه و به من گفتن که برای کسایی که قبول شدن تا ۳۰ مهر فرصت هست وضعیت خودشونو مشخص کنن.
  خواستم بدونم که من کار خاصی باید انجام بدم؟ و اینکه خب اگر نتایج ابان اومد تکلیف ما چیه که فقط تا ۳۰ مهر فرصت داریم؟! من باید چکار کنم. ممنون میشم راهنمایی کنین.

  1. سلام. در صورت تاخیر مجدد در اعلام نتایج برای اعزام به خدمت دفترچه را پست کنید اگر بعد از این اقدام نتایج نهایی نشان دهنده قبولی شما بود میتوانید ایست خدمت بزنید اما اگر غیبت داشته باشید امکان استفاده از ایست خدمت وجود ندارد.

 52. با سلام
  دانشجو دانشگاه آزاد هستم و تا بهمن ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم اگر در اردیبهشت ۱۴۰۱ انصراف بدهم ودر کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم رشته ای مثل پرستاری روزانه قبول شوم معافیت مجدد برایم صادر میشود؟

  1. سلام. اگر انصراف در سنوات ارفاقی ثبت شود برای تحصیل دوباره در همان مقطع معافیت تحصیلی مجدد صادر نمی‌شود.

 53. سلام خسته نباشید
  من متولد ۲۶مهر۸۱هستم امسال خرداد از مدرسه فارغ‌التحصیل شدم و برای ادامه تحصیل پارسال یه معافیت یک ساله گرفتم که امسال اواخر مهر مهلتش تموم میشه الانم هیچ دانشگاهی ثبت نام نکردم و پشت کنکوری هستم چطور میتونم برای یک سال دیگه معافیت بگیرم؟؟؟؟

  1. سلام. تا سن ۲۰ سالگی میتوانید تمدید کنید پی از آن مشمول هستید و باید به خدمت سربازی بروید.

 54. سلام خسته نباشید
  من متولد ۲۶مهر۸۱هستم من امسال از مدرسه فارغ‌التحصیل شدم برای ادامه تحصیل پارسال یه معافیت یک ساله گرفتم که امسال اواخر مهر مهلتش تموم میشه الانم هیچ دانشگاهی ثبت نام نکردم و پشت کنکور موندم میخواستم بدونم میشه یه بار دیگه هم معافیت بگیرم؟؟؟؟؟

  1. سلام. تا سن ۲۰ سالگی میتوانید تمدید کنید پی از آن مشمول هستید و باید به خدمت سربازی بروید.

 55. سلام
  من کنکوری ۹۹ بودم و همین امسال مهر۱۴۰۰ دانشگاه آزاد نوشتم و معافیت تحصیلی گرفتم ولی انتخاب واحد نکردم و برای ترم اول مرخصی هم نگرفتم ولی میخام در آخر ترم مرخصی بگیرم و ترم دوم هم مرخصی بگیرم، مشکلی از نظر نظام وظیفه پیش نمیاد؟!دانشگاه تا پایان ترم اول به عنوان دانشجوی انصرافی ارسال نمیکنه؟؟

 56. سلام خسته نباشید من در برگه معافیت تحصیلی ام نام دانشگاهی میخواستم بزنم نام دانشگاهی دیگر رو زدم بعدا چاره ای جز ابطال معافیت تحصیلی نداشتم تا اون دانشگاه مورد نظرم رو توی معافیت تحصیلی جدیدم بزنم الان چند روز است ابطال رو زدم ولی ابطال نمیشه لطفا راهنمایی ام کنید متشکرم

 57. سلام وقت بخیر من دانشجوی کارشناسی سال ۹۵ هستم ده ترمه شدم و در تاریخ ۲۳شهریور ۱۴۰۰فارغ التحصیل شدم و تاریخ معافیت دانشگاه تا ۳۱شهریور ۱۴۰۰بود و هنوز مدرک گواهی موقت دانشگاه برام صادر نشده بنظرتون غیبت خوردم یا خیر؟

 58. سلام وقت بخیر من متولد اذر ماه ۱۳۸۰ هستم و شهریور ماه امسال مدرک دیپلم را از دبیرستان بزرگسالان گرفتم میخواستم بدانم معافیت تحصیلیم برای دی ماه دانشگاه تمدید می شود متشکرم .

 59. با سلام من ارشد دارم میخونم غیر انتفاعی ترم ۲ هستم
  باید معافیت تحصیلی بگیرم؟
  تو دوره کارشناسی گرفته بودم
  و اینکه این دوره بگیرم چقد اعتبار داره؟

 60. اگر از دانشگاه اخراج شویم ولی معافیت تحصیلیمان اعتبار داشته باشد سرباز میشویم؟
  اگر بلافاصله بعد از اخراج دانشگاه آزاد ثبت نام کنیم چی؟
  ممنون میشم جوابمو بدین

  1. اگر تا پایان سنوات مجاز و یا سنوات ارفاقی درستان را تمام کنید یک سال فرجه برای اعزام دارید. اگر تمام نکنید باید به خدمت اعزام شوید

 61. سلام من کنکور سراسری امتحان سال ۹۷ و قبول نشدم و پیام‌نور ثبت‌نام کردم در تاریخ ۹۹/۸/۲۰ از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و دوباره میخوام برای کنکور ۱۴۰۱ بخونم آیا راهی برای تمدید معافیت تحصیلی هست ؟؟

  1. سلام شما تا یکسال بعد از تاریخ انصراف فرصت دارید خودتون رو معرفی کنید ولی بعد از اون مشمول هستید و برای کنکور ۱۴۰۱نمیتونید شرکت کنید

  2. سلام من دیپلممو درسن ۱۹و۷ماه بودم از مدرسه غیرحضوری نیمه دولتی گرفتم ایا من باید گواهی اشتغال ب تحصیل میبردم؟الان نبردم غیبت خوردم؟

 62. سلام بنده متولد ۸۲ _۲۴ مرداد هستم شهریور یه درسی رو پاس کردم مهر ماه رفتم یرا گواهی اشتغال به تحصیل خاستم ببینم میتونم گواهی اشتغال بگیرم که یکسال دیگ برا کنکور بخونم اخه مدرسه گفته دیگ دانش اموز ما نیستی نمیتونیم بهت گواهی بدیم؟

  1. سلام تا یکسال وقت دارید خودتون رو معرفی کنید به نظام تا اون زمان برا کنکور درس بخونید بعد انتخاب رشته کنید بعدش اقدام کنید برا خدمت که اگر قبول شدید ایست خدمت بگیرید

   1. سلام من اخرایی دی ماه دیپلم گرفتم ۱۹سالم بود دیپلم گرفتم ۱۹وچن ماه بودم و میخاستم بدونم۱سال وقت دارم خودمو پس ازدیپلم معرفی کنم دیگ درسته ؟مدرسع غیرحضوری نیمه دولتی درس خوندم الان دی ماه امسال میشه ۱سال هیچ برگه ای هم نبردم اخه نظام وظیفه یکی از کادرا گفت نمیخاد چیزی درست گفت؟

    1. سلام. از سن ۱۸ سالگی مطابق قوانین نظام وظیفه مشمول شناخته میشوید و باید هر چه سریع تر مراحل مربوط به نظام وظیفه را انجام دهید.

 63. سلام
  دانشجوی دکتری تخصصی رشته برق ورودی ۹۶ هستم و پرونده ای داشتم و در کمیسیون موارد خاص بررسی شد و یک ترم بدون احتساب دارم، اگر ممکنه بفرمایید زمان معمول پایان معافیت تحصیلی بنده چه زمانی خواهد بود؟

  1. سلام
   من ۳۰ بهمن سال ۹۹ فارغ التحصیل شدم و ۹ ترمه تموم کردم. تا کی برای سربازی فرصت دارم؟

 64. سلام وقت بخیر
  ببخشید من خرداد امسال از پایان نامه کارشانسی ارشدم دفاع کردم آیا بنده تا شهریور سال بعد یعنی ۱۴۰۱ معافیت دارم؟

  1. سلام و وقت بخیر.
   شما از زمان تاریخ صدور گواهی موقت پایان تحصیلات به مدت یکسال معافیت تحصیلی دارید

   1. سلام وقت بخیر من دانشجوی کارشناسی سال ۹۵ هستم ده ترمه شدم و در تاریخ ۲۳شهریور ۱۴۰۰فارغ التحصیل شدم و تاریخ معافیت دانشگاه تا ۳۱شهریور ۱۴۰۰بود و هنوز مدرک گواهی موقت دانشگاه برام صادر نشده بنظرتون غیبت خوردم یا خیر؟

     1. سلام خسته نباشید من دانشجو پیام نورهستم میخوان این ترم منو اخراج کنن حالا من میگم قبل اخراج انصراف بدم اگر من این دیماه از دانشگاه انصراف بدم و میخوام کنکورسراسری ۱۴۰۱ شرکت کنم اگر رشته خوب قبول نشدم وایمیستم برای کنکور۱۴۰۲ و با توجه به اینکه دیماه۱۴۰۱ مهلت یکساله برای معرفی به سربازیم تموم میشه و دیماه ۱۴۰۱باید برم سربازی حالا من نمیشه مثلا تاریخ اعزامم را یکمی بیشتر عقبتر بندازم مثلا تا نزدیک کنکور۱۴۰۲؟و اگر هم نمیشه عقبتر بندازم و مجبورشدم من دیماه ۱۴۰۱ رفتم سربازی آیا یشه کنکور۱۴۰۲شرکت کنم و اگردولتی خوب قبول شدم ایست خدمت بزنم ؟(چون میگن اگر اخراج بشم نمیتونم ایست خدمت بزنم حالا انصراف هم همینه یا ن؟)لطفا همه سوالهام را جواب بدین

     2. سنوات ارفاقی باید با نظام وظیفه درخواست بدهید
      ایست خدمت برای تحصیل امکان دارد

  2. سلام
   متولد مرداد ۱۳۸۱ و فارغ التحصیل خرداد ۱۳۹۹ هستم سال ۹۹ کنکور دادم نشد سال ۱۴۰۰ در نیم سال دوم پذیرفته شده ام آخرین معافیت تحصیلی دانش اموزیم در پلیس ۱۰ تا مرداد ۱۴۰۱ بوده در مهر ماه بنا به گفته پلیس۱۰ برگه اعزام به تاریخ ا/۹ گرفتم دو تا سوال غیبت که ندارم؟ و اینکه تا اسفند میتوانم تمدید کنم؟ بهمن ادامه تحصیل و معافیت تحصیلی بگیرم.

   1. سلام خیر مشمول غیبت نیستید و می توانید در ورودی بهمن ثبت نام کنید و معافیت تحصیلی مجدد بگیرید.

 65. سلام خسته نباشید. من امسال از پیام نور انصراف دادم و دانشگاه ازاد اومدم ثبت نام کردم اگه سال بعد کنکور بدم و مثلا فرهنگیان قبول شم میتونم دوباره از ازاد انصراف بدم و برم دانشگاه فرهنگیان. ایا برای سربازی و معافیت تحصیلی به من گیر میدن که دوبار انصراف دادم یا نه؟

  1. سلام. سپاس. شما مجاز به یک بار انصراف در مقطع تحصیلی خود می باشید. با انصراف دوم نمی توانید مجددا معافیت تحصیلی بگیرید و در دانشگاه ثبت نام کنید

   1. با سلام و عرض خسته نباشید بنده ۲۰سال و ۵ماه سنم هستذو دانشجوی مقطع کاردانی آزادم اگر کنکور سال ۱۴۰۱ شرکت کنم و دولتی قبول بشم میشه تغییر رشته بدم و اونجا تحصیل کنم و از معافیت تحصیلی میشه استفاده کرد؟؟

 66. با عرض سلام و احترام خدمت شما بنده دانشجو مهندسی صنایع کارشناسی روزانه هستم ببخشید بنده خرداد ۱۴۰۱ به صورت هشت ترمه فارغ التحصیل میشم و اونطور که میدونم تا شهریور ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم.
  آیا من میتونم کنکور سراسری ۱۴۰۲ شرکت کنم و در رشته‌های روزانه به ویژه فرهنگیان و تربیت دبیر انتخاب رشته و پذیرفته بشم (یعنی قبل از رفتن به سربازی)؟ آیا میشه از معافیت تحصیلی استفاده کرد برای تحصیل مجدد در دوره کارشناسی؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. باسلام. در صورت قبولی مانعی برای معافیت تحصیلی وجود ندارد و میتوانید به تحصیل خود در رشته دلخواه ادامه دهید

  2. سلام داوطلبان پسر فقط یک بار مجاز به تحصیل در مقطع هستند و برای بار دوم باید به خدمت برن یا معافیت داشته باشند . ولی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر منعی نیست

 67. سلام من دانش اموز سال دوازدهم فنی وحرفی هستم ایابرای دریافت دیپلم مجدد دررشته ادبیات می توان معافیت تحصیلی گرفت

  1. سلام بله برای تکرار دوباره مقطع معافیت تحصیلی صادر نمیشود اما می توانید در دانشگاه های آزاد یا جامع علمی کاربردی در رشته های زیر مجموعه ادبیات و علوم انسانی ادامه تحصیل دهید و معافیت تحصیلی بگیرید.

 68. سلام من دانش اموز سال دوازدهم فنی وحرفی هستم
  ایا برای گرفتن دیپلم مجدد دررشته ادبیات حتما باید اول سربازی رفت

  1. سلام بله برای تکرار دوباره مقطع معافیت تحصیلی صادر نمیشود اما می توانید در دانشگاه های آزاد یا جامع علمی کاربردی در رشته های زیر مجموعه ادبیات و علوم انسانی ادامه تحصیل دهید و معافیت تحصیلی بگیرید.

 69. سلام وقت بخیر من امسال دانشگاه قبول شدم و برای معافیت تحصیلی از طریق اینترنت اقدام کردم و یه برگه تحت عنوان تایید شرایط اولیه مشمول به من داد خواسصتم بپرسم معافیت من دیگه صادر شده یا باید به پلیس به علاوه ده مراجعه کنم ؟

  1. سلام. از دانشگاه گواهی اشتغال به تحصیل دریافت کنید و با سایر مدارک به دفاتر پلیس +۱۰مراجعه کنید و درخواست تمدید معافیت تحصیلی خود را ثبت کنید.

 70. سلام من امسال خرداد ماه ۱۸ سالم شد و کنکور هم دادم و پذیرش دانشگاه رو هم گرفتم الان برای معافیت تحصیلی باید به دانشگاه مراجعه کنم ؟ چون مدرسه گفت چون پذیرش گرفتی دیگه به ما مربوط نمیشه
  اگر باید به دانشگاه مراجعه کنم مثل مدرسه برم ازشون معافیت تحصیلی بگیرم و ببرم پلیس +۱۰ دیگه اوکی میشه ؟ غیبت هم نمیخورم ؟

  1. سلام. از دانشگاه گواهی اشتغال به تحصیل دریافت کنید و با سایر مدارک به دفاتر پلیس+۱۰مراجعه کنید و درخواست معافیت تحصیلی خود را ثبت کنید.

 71. با سلام من متولد ۲/۷/۱۳۷۹ هستم و یک بار تغییر رشته دادم برج ۶ همین ۱۴۰۰دیپلم گرفتم حالا دانشگاه ثبت نام کردم نظام وظیفه میگه نمیشه با اینکه من تا برج۳ معاف بودم برج ۳ رفتم تمدید کنم گفتن چون جواب کنکور ها دیر میاد تا آخر برج مهر وقت دارید و تمدید نکردم الان چیکار کنم؟

  1. سلام. با توجه به اینکه سن شما از ۲۰ سال فراتر رفته و وارد غیبت دوره سربازی شده آید معافیت تحصیلی مجددا صادر نمی‌شود.

 72. سلام
  من تو سیستم نظام وظیفه و پلیس بعلاوه ۱۰ تا ۱۴۰۱/۰۶/۳۱ برایم معافیت زده شده

  من میخواستم برای سربازی و در اصل امریه سربازی اقدام کنم یه قول های دادن و صحبت ها شده از طرف اون نهادی که صحبت کردم مدارک دادم بهشون تا بررسی کنن
  چند روز قبل رفتم دانشگاه کارام انجام بدم به من نامه لغو معافیت تحصیلی رو دادن
  زده به تا۱۴۰۰/۰۴/۳۱ فارغ التحصیل شده با فلان معدل و فلان واحد و…
  بعد سوالم اینجاس این برگه رو باید به پلیس بعلاوه ۱۰ یا نظام وظیفه ببرم درسته؟ بعد از لغو معافیت ، چه مدت فرصت دارم دفترچه را پست کنم ایا بازم یکسال زمان دارم بعد از لغو معافیت تحصیلی؟

  1. سلام. تا تاریخ ۳۱/۰۶/۱۴۰۱ زمان دارید که وضعیت خدمت سربازی خود مشخص کنید .تا آن تااریخ میتوانید با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰برای اعزام به خدمت اعلام آمادگی کنید یا مراحل گرفتن امریه سربازی را سپری کنید.

 73. با سلام، ورودی ۹۶ کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد می‌باشم. دو ترم سنوات معافیت تحصیلی گرفتم که ملهتش ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ بود. من ۵ روز قبل از اتمام مهلت سنوات یعنی ۲۴ شهریور ماه دفاع کردم از پایان نامه. اما هنوز کارهای تسویه حساب و فارغ التحصیلی را انجام ندادم. میخواستم بپرسم مهلت یک ساله را دارم؟ باید برم تسویه کنم و نامه ببرم که غیبت نخورم؟ چطوریه اوضاع من

 74. سلام اگر لیسانس باشیم و مشمول باشیم و بدلیل سربازی برادر، سربازی خود را عقب بندازیم و در این فاصله در مقطع ارشد قبول شویم آیا معافیت تحصیلی صادر می شود؟

  1. سلام . بله شما میتوانید از معافیت همزمان دو برادر استفاده کنید و اگر دانشگاه پذیرفته شدید از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 75. با سلام، بنده متولد فروردین ۸۱ هستم و خرداد ۹۹ دیپلم تجربی گرفتم.سال ۹۹ کنکور دادم در دانشگاه قبول نشدم.سال ۱۴۰۰ یعنی امسال در پرستاری روزانه پذیرفته شدم.اما قصد ثبت نام ندارم. می‌خواهم در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم تا معافیت تحصیلی بگیرم برای کنکور سال بعد.اگر سال ۱۴۰۱ در دانشگاه آزادپذیرفته شوم باید از دانشگاه پیام نور انصراف بدهم. آیا می توانم معافیت تحصیلی(به عنوان دانشجو دانشگاه آزاد) بگیرم با توجه به اینکه پرستاری ثبت نام نکردم و قرار است سال آینده از پیام نور به عنوان دانشجو انصراف بدهم؟ سپاس.

  1. سلام . شما در طول تحصیلات دانشگاهی اجازه دارید صرفا یکبار انصراف داده و با پذیرش در رشته دیگری امجددا از معافیت تحصیلی استفاده کنید

 76. با سلام و درود
  من ورودی ۹۷ کارشناسی هستم بعد تیر ۱۴۰۱ احتمالا فارغ التحصیل بشم میخواستم بدونم اگه من کنکور ارشد امسالم رو که حالا چه بهداشت باشه برای روانشناسی و چه وزارت علوم باشه یعنی دو تا کنکور رو امسال نتونستم نتیجه بگیرم میتونم برای کنکور ارشد ۱۴۰۲ اقدام کنم ، یعنی شامل معافیت یک ساله برای شرکت دوباره توی ارشد میتونم باشم ؟
  با تشکر

  1. سلام . بعد از پایان تحصیلات یک سال فرصت دارید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید پیش از به اتمام رسیدن دوره یکساله یا باید در مقاطع بالاتر پذیرفته شوید یه خودتان را برای اعزام به خدمت معرفی کنید.

 77. سلام خرداد ۹۹دیپلم گرفته ام و در برگه معافیت دانش آموزی تاریخ پایان معافیت ۱۴۰۰/۹ (طبق تاریخ تولد ثبت شده ). کنکور ۱۴۰۰ ورودی بهمن قبول شده ام .آیا باید درخواست اعزام به خدمت بدهم (چه زمانی در خواست اعزام بدهم ؟) یا با توجه به تاریخ قبولی مشمول معافیت تحصیلی می شوم ؟دانشگاه می گوید تا بهمن دانشجوی ما نیستی و صرفا ثبت نام مشروط کرده ای ؟

  1. سلام. با کارنامه پذیرش دانشگاه و سایر مدارک به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنید و درخواست تمدید معافیت تحصیلی خود را ثبت کنید

 78. سلام تشکر میکنم از محتوای مفیدتان
  بنده سال ۹۹ بعد از فارغ الاتحصیل شدن از مدرسه معافیت دانش اموزی گرفتم که تاریخ اتمام آن ۲۵مرداد۱۴۰۱٫ هست و الان قصد ثبت نام در دانشگاه ازاد رشته بدون ازمون مقطع کاردانی ناپیوسته دارم میخواستم بدونم ایا نیازه که با مراجعه به پلیس +۱۰ درخواست معافیت دانشجویی بدم? و اینکارو قبل ثبت نام باید انجام بدم?

  پیشاپیش تشکر میکنم از راهنمایی شما

  1. سلام . الان با برکه معافیت تحصیلی میتوانید در دانشگاه ثبت نام کنید و بعد با گرفتن گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه و مراجعه به دفاتر خدمات انتظامی (پلیس +۱۰) معافیت تحصیلی خود را تمدید کنید .

 79. سلام خسته نباشید.می خواستم بپرسم از چه سایتی می توانیم جهت انتقال درخواست معافیت تحصیلی به کارتابل دانشگاه پول پرداخت کنیم؟

  1. سلا اصلا نیازی به پرداخت هزینه از دانشگاه نیست شما فقط یک نامه اشتغال به تحصیل از دانشگاه بگیرید و به پلیس+۱۰ مراجعه کنید.

 80. سلام من سال ۹۹دانشگاه آزاد قبول شدم معافیت تحصیلی گرفتم در کنکور سال۱۴۰۰ دانشگاه دولتی قبول شدم حال بعد از ثبت نام در دانشگاه دولتی میتوانم از همان معافیت تحصیلی قبلی استفاده کنم ؟

 81. سلام خسته نباشید من یک سال پشت کنکور موندم و به طبع برای سربازی معافیت تحصیلی گرفتم که تا ۱۴۰۱ مهلت داره الان برای منی که میخوام دانشگاه ثبت نام کنم چه کار باید بکنم؟

  1. سلام شما در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنید اگر قبل از اعلام نتایج مدت معافیت تحصیلیتان تمام می شود در یک دانشگاه بدون کنکور ثبت نام کنید تا معافیت تحصیلی تمدید شود و پس از قبولی از دانشگاه قبلی انصراف دهید

 82. سلام وقت بخیر

  من فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته (۱۴۰۰/۶/۳۱) هستم. متولد ۷۶/۳/۳۰ ، آغار دوره کارشناسی مهر ۹۵ و آخرین نمره مقطع کارشناسی مرداد ۱۴۰۰ ثبت شده است.
  خواستم بدونم آیا در صورت قبولی در کنکور کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ ،معافیت تحصیلی به من تعلق خواهد گرفت یا خیر ؟

  سپاسگزارم، موفق باشید.

  1. سلام شما به مدت یکسال بعد از اتمام دوره کارشناسی معافیت تحصیلی دارید و تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت شامل تون میشه ولی تا نتایج قطعی انتخاب رشته ارشد تو شهریور صادر شد دوباره میتونید از معافیت تحصیلی استفاده کنید و مدت زمان معافیت تحصیلی ارشد ۳ سال هست

 83. سلام من اسفند ۹۹ از دانشگاه انصراف دادم و انصرافم رو داخل نظام وظیفه ثبت کردم و الان داخل کنکور ۱۴۰۰ قبول شدم میتونم دوباره معافیت تحصیلی بگیرم؟

 84. سلام
  من متولد نیمه اول سال ۸۰و ورودی ۹۹ دانشگاه پیام نور هستم و دو ترم بخاطر کنکور مجدد ( سومین کنکور) مرخصی گرفتم و در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کردم و از نیمسال دوم دانشگاه روزانه قبول شدم آیا انصراف من از پیام نور وثبت نام مجدد در دانشگاه جدید از لحاظ نظام وظیفه مشکلی نداره با توجه به اینکه قبولی نیمسال دومم. باتشکر

 85. سلام کلا این https://services.epolice.ir سایت مشکل داره میتونید کمکی بکنید

  توی بخش معافیت تحصیلی دانشجویی هر کاری میکنم مقطع تحصیلی رو نمیاره اصن نمیشه مقطع تحصیلی رو انتخاب کرد من باید به کجا بگم تا درستش کنن یا راه حلی داره میشه بگید ؟

 86. سلام کنکور ۱۴۰۰ شرکت کردم و رشته مهندسی مواد ومتالوژی دانشگاه صنعتی سهند تبریز بصورت مجازی قبول شدم و نمیخوام این رشته رو برم میخوام امسال کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم ومعافیت تحصیلی نگرفتم آیا سازمان نظام وظیفه فرصت یکساله به من میدهد که کنکور امتحان بدم یانه

 87. سلام من دانشجوی دبیری فرهنگیانم و سال ۱۴۰۲ فارغ التحصیل میشم باتوجه به اینکه ما فرهنگیان معافیت زیر پرچم داریم آیا میتونم بعد فارغ التحصیلی کنکور تجربی بدم و دکتری پیوسته پزشکی یا دندون پزشکی بخونم ممنون میشم راهنماییم کنین (اگه نمیشه راهشو بگین که باید چیکار کنم) با تشکر

  1. سلام به دلیل اینکه شما بعد از فارغ التحصیلی تعهد به خدمت دارید نمی توانید این کار رو انجام بدید

 88. امکان لغو معافیت تحصیلی ۵ ساله پیام نور در صورت نرفتن به دانشگاه هست (اما انتخاب واحد کردم ترم ۷ رو ) میخوام ۱۴۰۱ کنکور بدم ؟ امکان داره معافیت لغو بشه – رفتم پلیس بعلاوه ده میگه تا شهریور ۱۴۰۲ ! میتونم ۱۴۰۱ کنکور بدم ؟؟؟؟؟؟

 89. با سلام بنده انصرافی پیام نوردر تاریخ ۳۰ بهمن ۹۹ هستم وامسال دانشگاه روزانه بیهمن ماه اوردم ایا برای بنده مشکلی وجود داره

 90. سلام من سال ۹۹ دیپلم گرفتم و متولد نیمه اردیبهشت ۸۱ هستم ام برای معافیت تحصیلی دیر اقدام کردم و یک سال پشت کنکور موندم من که معافیت رو نگرفتم آیا نمیتونم امسال دانشگاه برم؟

 91. من فارغ التحصیل خرداد ۱۳۹۹ و متولد آبان ۱۳۸۱ امسال ۱۴۰۰ نیم سال دوم قبول شده ام معافیت تحصیلی من چگونه است؟
  عنوان میشود تا شروع ترم بنده باید دفترچه اعزام به خدمت بگیرم زیرا قبولی نیم سال دوم هستم. !!!!!!!
  لطف میکنید تشریح کنید چگونه است؟
  من تازه ۱۹ سالم تمام شده است.

 92. سلام خسته نباشید
  من متولد ۸۲/۶/۲۹ هستم فارغ التحصیل شدم اما برگه معافیتی ندارم برای کنکور سال اینده ک میشه ۴۰۱ باید پیام نور ثبت نام کنم؟

 93. سلام خدمت شما . من متولد ۱ مهر سال ۱۳۸۲ هستم و در دانشگاه فرهنگیان هم قبول شدم . برای ثبت نام دانشگاه در سامانه گلستان یک گزینه هست که نوشته تعیین وضعیت نظام وظیفه ، من باید کدوم گزینه رو وارد سامانه بکنم ؟ مشمول، معافیت موقت ، معافیت دوره قبلی یا ….؟ لطفا من رو راهنمایی کنید. من قبل از اینکه ۱۸ سالم بشه دیپلم رو به خاطر تاریخ تولدم دریافت کردم .

 94. سلام من متولد ۱۳۸۲/۳/۲۰ هستم سال امسال خرداد ماه در زمان امتحانات رفتم معافیت تحصیلی تا سال ۱۴۰۲ بهم دادن قبل از اینکه فارق التحصیل بشم از هنرستان گرفتم معافیت رو میخوام ببینم پشت کنکور برای ۱۴۰۱ موندم مشکلی پیش نمیاد و مدت معافیتم بعد از فارق التحصیلی کم نمیشه؟ اگه کم بشه به یک سال برسه قبل از ورود به دانشگاه مشمول میشم چیکار باید کرد

 95. سلام
  من ۱۹سالمه و معافیت تحصیلی نگرفتم
  پارسال خاستم بگیرم گفتن لازم نیست
  الان میخام پشت کنکور بمونم
  بهم معافیت می‌دهند؟

 96. سلام وقت بخیر بنده ۳۱شهزچریور پارسال از دانشگاه انصراف دادم کنکور دادم امسال نتایج دیر اومدن،میزم دانشگاه ثبت نام کنم باید شروع تحصیلیم رو ۱مهر بزنه تا نظام وظیفه قبول کنه؟؟؟

 97. با سلام
  پس از وروذ به سایت به جهت صذور معافیت تحصیلی سایت شماره نامه اتمام تحصیل میخواهد
  اینو باید از کجا دریافت کرد؟

 98. سلا وقت بخیر
  دانشگاه انصراف داده خب الان سربازی هس در حین سربازی کنکور بده متونه دانشگاه قبول شد بره دانشگاه و خدمت مرخصی میدن بعد مدرک فقط دیپلم داره

 99. سلام
  وقتتون بخیر
  بنده کنکورارشد ۱۴۰۱ شرکت خواهم کرد(مدیریت).میخواستم بدونم ک بعد از ۲سال ارشد میتونم دوباره کنکور ارشد رشته دیگه‌ای(مهندسی) بدم و دولتی روزانه برم؟

 100. سلام میخواستم ببینم اگر در دانشگاه دولتی ثبت نام کنیم برای معافیت تحصیلی ولی ترم اول رو پاس نکنیم و اخراج شویم معافیت تحصیلی ادامه دارد یا خیر ایا کنکور ۱۴۰۱ رو میشه دوباره بشینیم

 101. سلام ایا درسته که کسایی که فارغ التحصیل خردادن هم میتونن ته کنکوری که حین ترم ۸ دادن شرکت کن هم کنکور سال بعد؟

 102. سلام خسته نباشید بنده دارای مدرک کاردانی میباشم و تا تاریخ ۱۸ دی ۱۴۰۰ مهلت یکساله دارم بنده در کنکور کاردانی به کارشناسی در نیمسال دوم یعنی بهمن قبول شدم.دانشگاه اعلام کرده ثبت نام نیم سال اول و دوم از مهر با هم انجام میشود و برای معافی وارد سامانه نظام وظیفه شوید و درخواست معافی دهید در صورتی که بنده تا ۱۸ دی ۱۴۰۰ معافی دارم باید چکار کنم لطفا راهنمایی فرمائید؟

 103. سلام وقت بخیر ، من دانشجوی ترم اخر ارشد در دانشگاه امیرکبیر هستم، ایا امکانش هست بعد از فارغ التحصیلی دفترچه خدمتو بفرستم و بعدش کنکور کارشناسی تجربی بدم و اگر قبول شدم از ایست خدمت استفاده کنم ؟ یا باید حتما کارت پایان خدمت داشت برای کنکور مجدد ؟ حتی برای دانشگاه ازاد یا پردیس هم همینطوره ؟

 104. سلام وقت به خیر
  بنده سال ۹۴ وارد دوره کارشناسی شدم و ۸ ترمه تموم کردم بلافاصله سال ۹۸ وارد مقطع ارشد شدم
  اگر من بعد از ۶ ترم و در شهریور ۱۴۰۱ فارغ التحصیل بشم تا چه زمانی معافیت دارم ؟؟
  یک سال بعد از تحصیل (شهریور ۱۴۰۲) یا اینکه معافیت من در شهریور ۱۴۰۱ به پایان میرسه؟
  با تشکر

  1. سلام در شهریور سال ۱۴۰۲ تمام میشه چون ارشد ۲ سال هست شما می تونید ۳ سال از معافیت تحصیلی استفاده کنید

   1. سلام خسته نباشید من الان درحال تحصیل هستم کلاس دوازدهم و ۱۸سالمه ۷ماه هس رفتم داخل ۱۸سال لازمه معافیت تحصیلی بگیرم یان؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید‌.

 105. سلام تعداد دفعات صدور معافیت تحصیلی برای یک شخص چه تعداد هستش؟ و اینک بنده مقطع ارشدم تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۵ تموم میش اگر بخوام برای دکترا خارج از کشور برای دو سال دیگ اغدام کنم چون تازه از تاریخ ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ اشتغال به تحصیلم شروع میشه و بین این دو مقطع یک و نیم سال فاصله نیاز دارم. برای رفع مشکل سربازی در این فاصله چ پیشنهادی میدهید؟ ( بنده تا حالا در در دو مقطع قبلی انصراف از تحصیل نداشتم)

  1. سلام بعد از یکسال می تونید یک دانشگاه ثبت نام کنید برای دکترا و با معافیت از ایران برید

  2. با سلام و خسته نباشید.
   من دانشجوی پیام نور بودم و امسال فرهنگیان قبول شدم و متوجه شدم که باید از پیام نور انصراف میدادم که دادم اکنون برای گرفتن معافیت تحصیلی برای من مشکلی در صدور معافیت پیش خواهد آمد؟

   1. سلام . در صورت ثبت انصراف از دانشگاه مجددا معافیت تحصیلی صادر میشود توجه داشته باشید که امکان استفاده از انصراف تنها یکبار در طول تحصیل وجود دارد.

  1. سلام هر چقدر که مشغول به تحصیل باشند
   برای یک مقطع نهایتا دو بار معافیت تحصیلی صادر می شود به شرط اینکه از آن مقطع فارغ التحصیل نشده باشید.

 106. سلام ببخشید درسته میگن کسی که مثلا خرداد فارغ التحصیل بشه دانشگاه تا شهریور سال بعدش معافه یعنی یه سال و سه ماه تا وضعیت کنکورش مشخص بشه ؟

 107. با عرض سلام و احترام خدمت شما بنده دانشجو مهندسی کامپیوتر آزاد کارشماسی هستم ببخشید بنده خرداد ۱۴۰۱ هشت ترمه انشالله اگه خدا بخواد فارغ التحصیل میشم یه سوال داشتم آیا من میتوانم کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ شرکت کنم ؟ بدین علت میپرسم که بنده پس از فارغ شدن تا خرداد ۱۴۰۲ معافیت دارم (یک سال) و نتایج کنکور شهریور می آید یعنی موقعی که من دو ماه از فارغ تحصیل شدنم میگذرد ممنون میشم پاسخ سوالم را بدهید و یک سوال دیگه بنده ایا میتوانم در کنکور اردیبهشت ۱۴۰۱ (ترم ۸ که مشغول تحصیل هستم) که هنوز فارغ نشدم هم کنکور بدم و در کل مشکلی نیست در کنکور شرکت کردن ؟چه در سال ۱۴۰۱ چه در سال ۱۴۰۲ با تشکر از شما

  1. سلام مشکلی ندارید برای ۱۴۰۱ باید تا شهریور فارغ التحصیل بشید
   برای ۱۴۰۲ هم مشکلی ندارید

  2. سلام من دیروز رفتم پلیس به علاوه ده برا معافیت تحصیلی میخواستم دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم اما یهو سایت تغیر کرد اون ۴ سال معافیت به ما نداد سربازیم غیبت نخورده گفتم اگه شنبه درست شد خوب اگه نشد باید بری سربازی چی کار کنم

   1. سلام اگر غیبت ندارید و قبل از ثبت نام پیام نور ممکن است وارد غیبت شوید باید دفترچه پست کنید ، دانشگاه ثبت نام کنید و درصورت قبولی ایست خدمتی بزنید و مشغول تحصیل شوید ، اما اگر مطمئن هستید غیبت ندارید و طبق مشکلات سیستمی برای شما غیبت وارد شده در صورت تایید مشکل از طرف پلیس+۱۰ نامه ی توجیه غیبت آماده میکنید همراه با مدارک مستند از طرف پلیس+۱۰و غیبت خودرا موجه اعلام میکنید بعد از پاک شدن غیبت میتوان ادامه تحصیل داد.

 108. سلام
  ورودی ۹۵ کارشناسی پیوسته ام
  نیمسال اول ۱۴۰۰_۱۴۰۱ را از کمسیون سنوات ارفاقی گرفتم
  اگر فارغ التحصیل بشم(۱۱ ترمه)؛ از مهلت یکساله معرفی برخوردارم؟
  میتونم کنکور ارشد ۱۴۰۱ را شرکت کنم؟

  1. سلام خیر شما امکان استفاده از مهلت یکساله ندارید برای اطمینان می توانید از پلیس +۱۰ کد سخا دریافت کنید و از طریق سایت services.epolice.ir وضعیت معایت خود را چک بکنید.

 109. سلام من متولد ۸۱م سال۹۹ دیپلم گرفتم ولی نتونستم قبل دیپلم برگه معافیت بگیرم خواستم بدونم معافیت یکساله شامل من میشه؟!
  بدون برگه معافیت میتونم دانشگاه ثبت نام کنم یا نه؟!

  1. به طور قانونی شما شامل معافیت تحصیلی دانش آموزی می شوید از مدرسه نامه اشتغال به تحصیل بگیرید و به پلیس +۱۰ مراجعه کنید تا برگه معافیت برای شما صادر شود. کد سخا برای مراجعات بعدی بگیرید.

 110. سلام وقتتون بخیر باش
  یه سوال داشتم من ۲۲ مهر معافیتم تموم میشه و تقریبا آخرای مهر هم نتیجه دانشگاه ارشدم میاد میخواستم بدونم که میتونم زمانی که نتایج اومد درخواست معافیت تحصیلی بدم؟؟

  1. سلام شما ب۲۳ مهر دفترچه رو پست کنید خود به خود روند جواب دادن به دفترچه و برگ سبز یک ماه طول میکشه بعد اگر قبول شدید دیگه معافیت تحصیلی شامل تون میشه

  2. سلام
   من فارغ التحصیل سال۹۹هستم
   برای کنکور ۱۴۰۰هم هیچ معافیت تحصیلی نگرفتم
   الان یکساله دیگه دانش آموز شامل نمیشم
   سنمم ۱۹ هستش خواستم بدونم میشه از مدرسه معافیت تحصیلی گرفت یا ن🙏

   1. سلام چنانچه قصد ادامه تحصیل دانشگاهی ندارید نمی توانید معافیت تحصیلی بگیرید وباید به خدمت اعزام شوید

  3. سلام من متولد ۷۹ و میخوام دانشگاه ثبت نام کنم کارشناسی پیوسته یعنی ورودی مهر بعد دیپلم نقشه برداریمم شهریور اومده بخاطر کرونا همه چیش عقب افتاد الانم قصد ندارم برم خدمت واسه ثبت نام به مشکل میخورم یا نه

   1. سلام. با توجه به اینکه سن شما بالای ۲۰ سال است ابتدا باید هر چه سریعتر وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید برای اطلاع از وضعیت نظام وظیفه به دفاتر پلیس +۱۰مراجعه کنید.

  4. سلام من متولد ۷۹ و میخوام دانشگاه ثبت نام کنم کارشناسی پیوسته یعنی ورودی مهر بعد دیپلم نقشه برداریمم شهریور اومده بخاطر کرونا همه چیش عقب افتاد الانم قصد ندارم برم خدمت واسه ثبت نام به مشکل میخورم یا نه
   در ضمن کارای ثبت نام اولیه دانشگاهو انجام دادم

   1. سلام. با توجه به اینکه سن شما بالای ۲۰ سال است ابتدا باید هر چه سریعتر وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنید برای اطلاع از وضعیت نظام وظیفه به دفاتر پلیس +۱۰مراجعه کنید.

 111. سلام من ورودی ۹۷ کارشناس ارشد هستم برای دفاع در مهر ۱۴۰۰ آیا معافیعت تحصیلی من تمدید می شود؟

  1. سلام معافیت تخصیلی شما تمدید میشود به شرطی که دانشجو فعال باشید یعنی درس پایان نامه رو در ترم مهر برداشته باشید

 112. سلام وقت بخیر بنده ورودی سال ۹۴ ارشد هستم و سه ترم اول مرخصی بودم که ار نیمسال دوم بهمن ۹۵ شروع به تحصیل کردم ولی متاسفانه حوزه از نیمسال اول ۹۵ سنوات بنده را محاسبه کرده. الان تاریخ دفاع به من داده شده است و تا ده مهر اجازه دارم که دفاع کنم ولی حوزه نظام وظیفه گفته که دیگه مجوز بهت نمیدیم. الان میخواستم بدونم که چه کاری میتونم انجام بدهم آیا قانونی برای کسانی که فقط دفاع دارن وجود نداره؟

  1. سلام. اگرتا پایان سنوات مجاز و یا سنوات ارفاقی درستان را تمام کنید یک سال فرجه برای اعزام دارید اگر تمام نکنید باید به خدمت اعزام شوید

 113. سلام
  من دانشجوی دکترای دامپزشکی ترم ۷ هستم میخوام در زمان تحصیل اگر تونستم برام آلمان تحصیل کنم .
  یکبار دانشگاه آزاد برای ۳ ترم همین رشته بودم انصراف دادم و حالا دانشگاه دولتی دارم همین رشته را میخونم میخواستم بدونم میتونم بازم از معافیت تحصیلی برای رفتن به آلمان استفاده کنم یا باید خدمت برم.
  ۲۶ سال دارم
  ممنون

  1. سلام. مشمولان در طول تحصیل فقط یکبار می‌توانند از تحصیل انصراف دهند و مجددا برای تحصیل در همان مقطع معافیت تحصیلی دریافت کنند این قانون هم برای دانشگاه ها ی ایران و هم دانشگاه های خارج از ایران اجرا میشود.

 114. سلام . معافیت تحصیلی بنده از تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ تموم میشه و من هنوز دانشگاه برای ارشد ثبت نام نکردم چون جواب انتخاب رشته ها نیومده منتهی قصد ثبت نام رودارم و آزاد میخوام برم.میخواستم بدونم که تو این بازه زمانی که قانونا من مشمول میشم ولی منتظر جواب انتخاب رشتم هستم پلیس+۱۰ برای دادن برگ معافیت تحصیلی به گیر میده یا ن ؟ ممنونم

  1. سلام. در این بازده به دفاتر پلیس +۱۰مراجعه کنید و درخواست تمدید یک‌ماهه را مطرح کنید در صورت عدم پذیرش برای جلوگیری از عواقب غیبت دفترچه را پست کنید و در صورت قبول نهایی در آزمون کارشناسی ارشد میتوانید درخواست ایست خدمت بدهید.

 115. سلام من سه سال حوزه درس خوندم و الان قصد دارم انصراف بدم و دیپلم خودم رو بگیرم،آیا راهی هست که سربازی من به تعویق بیوفته؟
  متولد ۸۲

  1. سلام. در صورتی که تمایل دارید در رشته دیگری دیپلم بگیرید میتوانید با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰جهت تمدید معافیت تحصیلی اقدام کنید.

 116. سلام. من الان دانشجوی دکترا دانشگاه سراسری هستم سال سوم . اگر از امریکا مقطع دکترا پذیرش گرفته باشم میتونم انصراف بدم و برم از ایران؟ برای سربازی میتونم معافیت بگیرم؟

 117. سلام من متولد ۱۳۷۵هستم ودر دانشگاه مقطع کارشناسی پذیرفته شدم و در تاریخ ۱۳۹۶/۷/۱ ثبت نام کرده ومشغول به تحصیل شدم ودر حال حاضر در تاریخ ۱۴۰۰/۵/۳۱فارغ التحصیل شده ام…….میخواهم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم آیا معافیت تحصیلی دارم یانه؟واینکه آیا میشود فردی هم زمان ۲ نوع معافیت داشته باشد یعنی هم تحصیلی وهم معافیت موقت کفالت مادر؟

  1. سلام. بله شما یک سال بعد ار اتمام تحصیل معافیت تحصیلی دارید .
   زمانی که معافیت موقت داده شود دیگر معافیت تحصیلی محاسبه نمی شود.

 118. سلام
  من متولد ۷۷ ام و ورودی ۹۵ کارشناسی پیوسته ترم ۱۱ را سنوات اضافه بگیرم و در اینترم فارغ التحصیل بشم؛ باز هم یکسال مهلت تعیین وضعیت خدمت را دارم؟ و میتونم کنکور ارشد ۱۴۰۱ را شرکت کنم؟
  قانون تغییر نکرده؟
  ممنونم

 119. سلام وقت بخیر
  بنده دوره کارشناسی را در ده ترم تموم میکنم.آیا میتونم یک سال پشت کنکور بمونم برا ارشد؟

   1. سلام وقت بخیر من دانشجو انصرافی دانشگاه ملی ام من بهمن ۹۹انصراف دادم تا بهمن۱۴۰۰ هس اگر پست کنم برم سربازی من‌متونم در حین سربازی کنکور داد و دانشگاه رفت دانشگاه فرهنگیان یا و .

  1. سلام،پسر من متولد ۱۸ مهر ۱۳۸۰ است ودر کنکور سال ۹۹ و۱۴۰۰ شرکت کرده وقبول نشد،برگه معافیت یکساله داشته،الان همون تاریخ ۱۸مهر مشمول میشه،واگه بخواد معافیت بگیره واسه کنکور وتا تاریخ ۱۸ مهر نتوه پذیرش رشته های بدون کنکور رو بگیره وثبت نام کنه،باید خودش رو معرفی کنه

 120. سلام ببخشید الان زمان اعلام نتایج کنکور تا هفته اول مهر به تعویق افتاد بعد بنده الان مشمول به خدمت هستم و تا ۳۱ شهریور فرصت دارم آیا مشکلی از نظر غیبت سربازی برام پیش نمیاد؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام. با توجه به تعویق برگزاری و اعلام نتایج کنکور نظام وظیفه عمومی تاریخ اتمام معافیت تحصیلی را تا پایان مهر ماه تمدید کرده است.

 121. سلام من شهریور میشم ۱۸ سال دیبلم گرفتم و فارغ التحصیل شدم الان می تونم معافیت تحصیلی بگیرم و یکسال پشت کنکور بمونم

 122. سلام خسته نباشید من یک بار در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و معافیت گرفتم دو ترم مرخصی گرفتم بعداً انصراف دادم و رفتم دانشگاه آزاد ثبت نام کردم و تا تاریخ ۱۱/۱۴۰۱ معافیت دارم الان کنکور شرکت کردم فرهنگیان مجاز شدم اگه رشته بیارم میتونم دوباره معافیت بگیرم

 123. سلام.خدا قوت من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته ورودی مهر ۹۷ هستم و مهلت معافیت تحصیلی من تا۳۱/۶/۱۴۰۰ است. دانشگاه محل تحصیل من به علت شرایط قرمزکرونایی و تعطیلی های مکرر؛ ارائه مدرک من را تا الان عقب انداخته و من هنوز فارغ التحصیل نشدم من اسفند ماه سال ۱۳۹۹ تمامی واحد های تحصیلی خود را پاس کردم و اگر فقط فارغ التحصیلی من چند روز وارد مهر ماه شود من شامل غیبت سربازی میشوم یا نه؟ آیا میتوانم در مقطع ارشد که پذیرفته شده ام ثبت نام کنم که هنوز فقط پیش ثبت نام را انجام دادم و برای ثبت نام حضوری فراخوان داده نشده؟!چه کار باید بکنم؟کاملا گیج شدم.

  1. سلام . با توجه به پایان یافتن زمان معافیت تحصیلی باید خودتان را به نظام وطیفه معرفی کنید. در صورت پذیرفته شدن در مقطع ارشد اگر تا آن زمان غیبت نداشته باشید میتوانید از ایست خدمت استفاده کنید و برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر به دانشگاه بروید.

 124. سلام و عرض ادب
  من دانشجوی ورودی مهر۹۷ کارشناسی پیوسته پیام نور هستم و برای ترم ۷ مهر۱۴۰۰ انتخاب واحد کردم
  بنده میخوام در کنکور ۱۴۰۱تجربی شرکت کنم،اگر رشته های کارشناسی پیوسته(پرستاری و فیزیوتراپی و…)و یا دکترای پیوسته(پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی)قبول بشم ایا مشکلی برام پیش میاد؟
  معافیت تحصیلی که در دوران کارشناسی پیام نور استفاده کردم در صورت انصراف ایا از صفر برام معافیت در رشته و مقطع جدید صادر میشه؟منظورم اینه اگر پزشکی قبول بشم چون دکترای پیوسته ۸سال معافیت داره من در این حالت ۳/۵الی۴سال از معافیت تحصیلیم رو از اون ۸ سال کسر میکنن؟ممنون میشم جواب بدید
  در ضمن ۲۲سالمه و قبلا انصراف ندادم

  1. سلام. در صورت پذیرفته شدن در رشته های کارشناسی امکان استفاده مجدد از معافیت تحصیلی وجود ندارد.
   سلام. معافیت تحصیلی در همان مقطع در رشته جدید به شرطی صادر می شود که شما فارغ التحصیل نشده باشید. یعنی شما باید از رشته ای که الان هستید انصراف بدهید و در دانشگاه جدید ثبت نام کنید در این صورت می توانید از معافیت تحصیلی در همان مقطع دوباره استفاده کنید.

  1. سلام. می-توانید از طریق سایت نظام وظیفه به آدرس vazifeh.police.ir اطلاعات مربوط به معافیت تحصیلی خود راپیگیری کنید.

 125. سلام وقت بخیر – مهر ۹۷ پیام نور کارشناسی ثبت نام کردم ( جهت معافیت تحصیلی) و تو این سالها انتخاب واحد کردم اما مراجعه ای نکردم البته بهمن ماه رفته بودم دانشگاه ببینم اوضاع چطور
  کنکور سراسری ۱۴۰۰ رتبه ۴۵۰۰ شدم و حالا میخوام برای کنکور ۱۴۰۱ بمونم با توجه به اینکه از پلیس بعلاوه ده استعلام گرفتم و شهریور ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم
  به نظر شما می توانم پشت کنکور بمونم ؟ یا برم دفترچه پست کنم متاسفانه انتخاب رشته برا کنکور سراسری هم نکردم ک ی رشته ای برم ممنون میشم جواب بدید !!!!

  1. سلام. برای استفاده مجدد از معافیت تحصیلی یا باد در مقطع بالاتر پذیرفته شوید یا پیش از رسیدن به زمان ارفاق معافیت از دانشگاه انصراف داده و در همان مقطع در رشته یا دانشگاه دیگری مشغول شوید.

 126. سلام ، من در حال حاضر در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستم و تا چند ماه دیگه فارغ التحصیل میشم ، میخواستم بدونم در صورتی که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور بخوام مجددا برای مقطع ارشد اقدام کنم آیا می تونم معافیت تحصیلی بگیرم؟

  1. سلام برای خارج شدن از کشور فقط رشته های پزشکی –دندان داروسازی میتوانند از کشور خارج بشوند.در غیر این صورت خیر

 127. سلام من دانشجوی مقطع کاردانی ام و یه ترم تا فارغ التحصیل شدنم مونده. بعد از فارغ التحصیل شدن میتونم تو کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟ اگه تو رشته ای مثل پزشکی قبول بشم معافیت تحصیلی میدن؟

 128. سلام من امسال فارغ التحصیل دوره ی کارشناسی روزانه هستم و تا سال دیگه معافیت تحصیلی دوره کارشناسی دارم. اگه سال دیگه تو کنکور سراسری رشته ی دکترای پزشکی قبول بشم دوباره ب من معافیت تحصیلی داده میشه یا ن. چون چنین چیزی توی دفترچه شماره۱ کنکور نوشته:
  فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی مشمول، مجاز به شروع به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری پیوسته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی نیستند.

 129. سلام. من ۳۱ شهریور ۹۹ در مقطع کارشناسی پیوسته فارغ التحصیل شدم. تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ مهلت یکساله معافیت تحصیلی دارم. اما نتایج کنکور اواخر مهر و آبان ۱۴۰۰ مشخص میشه. میخوام بدونم که من باید در راستای تمدیدش کار خاصی انجام بدم؟ یا اینکه چون شرایط کروناس خود به خود این مهلت وجود داره تا زمان مشخص شدن نتایج کنکور و ثبت نام. ممنونم

  1. سلام باید بعد مشخص شدن نتایج اگر قبول شدید توجیه غیبت برای نظام وظیفه انجام دهید و تمدید معافیت تحصیلی

 130. باعرض سلام
  من ورودی ۹۵ کارشناسی هستم و دروسم ۸ ترمه به پایان رسید ولی در مراحل فارغ التحصیلی من تا ابتدای شهریور امسال به مشکل برخورده بود و امسال هم کارشناسی ارشد قبول شدم
  در مورد نظام وظیفه باید چه کاری را انجام بدهم؟

  1. سلام شما از روز فارغ التحصیلی تا ۱ سال زمان دارید برای اقدام به پست دفترچه و اگر قبل اتمام اون یک سال قبول شدید میتونید برای تمدید معافیت تحصیلی اقدام کنید.

 131. سلام
  من در حال تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر هستم میخواستم بدونم که اگه از این رشته فارغ‌التحصیل بشم میتونم باز معافیت بگیرم تا رشته دیگری رو هم بخونم یا نه ؟

 132. سلام وقت بخیر
  من از سنواتم به طور کامل استفاده کردم و هنوز مشغول تحصیل هستم خواستم بدونم بعد از فارق التحصیل شدن و با توجه به اینکه از سنواتم کاملا استفاده کردم هیچ مهلت دیگه ای ندارم و بلافاصله باید برای اعزام به خدمت اقدام کنم؟

  1. سلام حتما ۲ الی ۳ ماه قبل از فارغ التحصیلی برای دفترچه اقدام کنید که تا زمان فراغت از تحصیل بلافاصله اعزام شوید و غیبت نخورید

 133. سلام
  من شهریور امسال ۱۸ساله میشم
  و الان هم فارغ‌التحصیل شدم حالا چگونه معافیت تحصیلی بگیرم؟

  1. سلام شما تا پایان ۱۸ سالگی فرصت دارید دانشگاه قبول بشبد و معافیت تحصیلی شامل شما میشود در غیر اینصورت مشمول خدمت به حساب می آیید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید

 134. با سلام و احترام. من سال ۹۲ کارشناسی را شروع کرده و سال ۹۶ تمام کردم. از سال ۹۶ تا ۹۷ از فرصت یکساله استفاده کردم و در مهر سال ۹۷ دانشجوی کارشناسی ارشد شدم. معافیتی که به من داده بودن تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ بود. من اردیبهشت سال ۱۴۰۰ دفاع کردم. الان در سایت نظام وظیفه برای من نوشته اتمام معافیت تحصیلی و تاریخ اتمام را هم ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ نوشته. سوالی که از شما داشتم این هستش که من تا کی فرصت دارم دفترچه پست کنم؟ آیا از فرصت یک ساله میشه یکبار بعد از اتمام کارشناسی و یکبار بعد از اتمام ارشد استفاده کرد؟ با تشکر از شما

 135. درود بنده ۵ سال بابت رشته مدیریت معافیت تحصیلی داشتم کارشناسی که تموم کردم .حالا میخوام رشته کامپیوتر فناوری اطلاعات دانشگاه تحصیل کنم سازمان نظام وظیفه معافیت تحصیل میده که این رشته رو بخونم

  1. سلام،به پلیس +۱۰ مراجعه کرده و درخواست تمدید معافیت تحصیلی بدهید.برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید

 136. سلام
  بنده تا تاریخ۱۴۰۲/۱۱/۳۰از دانشگاه پیام نور معافیت تحصیلی دارم
  سوال بنده این است ، اگر من در ترم مهر ۱۴۰۲فارغ التحصیل شوم میتوانم در ازمون ارشد۱۴۰۳شرکت کنم؟یعنی پس از اتمام زمان معافیت تحصیلی یک سال دیگر هم برای آزمون ارشد معافیت میتوانم بگیرم؟

  1. سلام معافیت تحصیلی با سنوات ارفاقی محاسبه میشود و پس از اتمام آن یکسال فراقت برای شما در نظر گرفته نمیشود برای دریافت اطلاعات کامل با مشاوران ما در مرکز تماس بگیرید.

 137. سلام .توروخدا کمک کنید من الان ۲۰سالمه و۹۹/۷/۱۲از دانشگاه انصراف زدم و توی برگم نوشته تا یک سال وقت دارم و الان۱۴۰۰/۶/۱۲هستش میخواستم بپرسم من چقدر زمان دارم؟؟؟؟؟
  من الان درحال استخدامی ارتش هستم و گفتن ک جوابش نهای برج ۸ میاد یعنی قبل از زمان من .الان باید چیکار کنم توروخدا کمک کنید چون اگه غیبت بخورم استخدام نمیشم

  1. سلام. تا اعلام نتایج نهایی باید مطابق قوانین نظام وظیفه عمل کنید . در صورت قطعی شدن پذیرش حین خدمت مراتب را به نظام وظیفه گزارش دهید.

 138. با سلام
  بنده دانشجوی دانشگاه پیام نور هستم ، در تاریخ۱۴۰۲/۱۱/۳۰ معافیت تحصیلی بنده تمام میشود.
  اگر من در ترم مهر ۱۴۰۲ فارغ التحصیل شوم میتوانم در کنکور ارشد۱۴۰۳ شرکت کنم؟یعنی معافیت یک ساله پس از فارغ التحصیلی دارم؟
  با تشکر

  1. سلام. برای شرکت در کنکور محدودیت ندارید اما پس از پایان مدت زمان معافیت تحصیلی باید مراحل اعزام به خدمت را انجام دهید در حین خدمت اگر در مقطع بالاتر پذیرفته شوید میتوانید از ایست خدمت استفاده کنید.

 139. سلام من ۹ مهر ۹۹ فارغ التحصیل شدم و تا ۹ مهر ۱۴۰۰ معافیت دارم . کنکور ارشد شرکت کردم و قطعا میرم دانشگاه. الان باید اعزام به خدمت بگیرم تا غیبت نخورم و اگر تا اومدن نتایج قطعی موعد اعزام به خدمتم هم برسه باید تمدید بزنم درسته ؟ مشکل من اینه که دانشگاهی که احتمالا قبول میشم پذیرشش از بهمنه. حالا تا پذیرش بهمن باید برم خدمت و دیگه تمدید نمیکنن چون نهایتا دوماه تمدید میشه یا اینکه تمدید میکنن با توجه به اینکه قطعی قبول‌میشم ؟

  1. سلام. اگر تا قبل از اعلام نتایج موعد معافیت شما به پایان می‌رسد باید مراحل اعزام به خدمت را انجام دهید اما اگر پیش از به پایان امدن معافیت نتاژج دانشگاه اعلام شود و شما پذیرفته شده باشد (حتی برای ورودی بهمن ماه) میتوانید برای تمدید معافیت تحصیلی اقدام کنید توجه داشته باشید که برای دریافت معافیت تحصیلی باید فاقد غیبت سربازی باشید.

 140. با سلام
  بنده متولد خرداد ۱۳۸۰ هستم و در سال ۱۳۹۸ دیپلم گرفتم و اولین کنکورم رو شرکت کردم
  سال ۱۳۹۹ دومین کنکوری بود که دادم و نتیجه ای حاصل نشد برای اینکه بتونم در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم در رشته برق دانشگاه آزاد (ورودی ۹۹) ثبت نام کردم و دوترم مرخصی گرفتم و تاکنون هیچ انتخاب واحدی نداشتم!
  دوسوال داشتم لطف کنید راهنماییم کنید؟
  اول اینکه آیا راهی هست که من بتوتم بدون شرکت در دانشگاه و انتخاب واحد برای کنکور۱۴۰۱ بخونم؟

  دوم اینکه اگر بخوام از رشته برق به رشته حسابداری تغییر رشته بدم این موضوع شامل انصراف میشه؟
  تشکر

  1. سلام. برای تمدید معافیت تحصیلی نیاز به گواهی اشتغال به تحصیل دارید و این گواهی تنها در صورت انتخاب واحد به شما داده میشود .
   تغییر رشته شامل انصراف از تحصیل نمیشود و شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی تنها میتوانید ۵ سال از معافیت استفاده کنید.

 141. سلام
  ببخشید من مهر سال ۹۷ کارشناسی ارشد قبول شدم. الان زمان دفاعمه و فارغ التحصیل میشم.
  دانشگاه گفته باید برین نظام وظیفه و اونجا تمدید کنید معافیتتون رو. میخواستم بدونم اگر تمدید نشه باید بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی درخواست اعزام بدم؟؟
  و اگر تمدید کنم آیا به طور کامل تا یکسال فرصت خواهم داشت یا اینکه باید پس از اتمام درس سریعتر به سربازی برم؟

  1. سلام. چنانچه معافیت تحصیلی شما تمدید نشود مشمول شناخته میشوید و باید هر چه سریع تر برای تعیین تکلیف وضعیت نظام وظیفه خود اقدامات لازم را انجام دهید.

 142. سلام
  ببخشید من مهر سال ۹۷ کارشناسی ارشد قبول شدم. الان زمان دفاعمه و فارغ التحصیل میشم.
  دانشگاه گفته باید برین نظام وظیفه و اونجا تمدید کنید معافیتتون رو. میخواستم بدونم اگر تمدید نشه باید بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی درخواست اعزام بدم؟؟
  و اگر تمدید کنم آیا به طور کامل تا یکسال فرصت خواهم داشت یا اینکه باید پس از اتمام درس سریعتر به سربازی برم؟

  1. سلام. چنانچه معافیت تحصیلی شما تمدید نشود مشمول شناخته میشوید و باید هر چه سریع تر برای تعیین تکلیف وضعیت نظام وظیفه خود اقدامات لازم را انجام دهید.

 143. سلام وقتی از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل میشیم تا یک سال بعدش معافیت داریم ؟ یا به محض فارغ التحصیل شدن از دانشگاه مشمول حساب میشیم ؟

  1. در صورتی که در سنوات مجاز فارغ التحصیل شوید از زمان فارغ التحصیلی یک سال فرجه خواهید داشت

 144. سلام.من مرداد امسال ارشد شرکت کردم و معافیت تحصیلی کارشناسی بنده ۳۱ شهریور تموم میشه هر سال کنکور اردیبهشت شروع می شد اما امسال برای کرونا افتاد مرداد ماه.می خواستم بدونم آیا معافیت ها تمدید می شود یا خیر و اینکه اگر تمدید نمیشد باید چکاری انجام بدم که غیبت نخورم
  ممنون

  1. سلام بله احتمالا تمدید بشن ولی برای اطلاعات دقیق تر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 145. با سلام. من الان سرباز هستم. میخواستم بدونم در صورت پذیرش دکترا، چه مراحلی برای گرفتن ایست خدمت یا معافیت تحصیلی باید طی کنم؟

  1. سلام این مورد مراحلی دارد که نیاز به تفصیل هست . برای راهنمایی جامع با مشاورین ما درتماس باشید

 146. سلام وقتتوت به خیر
  من دانشگاه آزاد ورودی سال ۹۸ دوره کارشناسی پیوسته هستم و بنا به دلایلی نمیتوانم در ترم های آینده دانشگاه شرکت کنم
  من میتونم سال دیگه از دانشگاه انصراف بدم و تو کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنم؟ چون فکر میکنم یک سال بعد از انصراف از دانشگاه وقت انتخاب رشته دوباره را دارم

 147. سلام بنده یک بار از دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی انصراف دادم و بعد کنکور سراسری دادم و وارد دانشگاه دولتی در مقطع کارشناسی شدم اگر برای بار دوم در ترم ۳ انصراف بدم میتونم مجددا کنکور سراسری بدم و وارد دانشگاه فرهنگیان بشم ؟ ( درسته بعد از انصراف دوم باید ابتدا سربازی رفت ولی اگر وارد دانشگاه فرهنگیان بشم که سربازی معاف هستی چی ؟ )

  1. سلام . مشمولان در طول تحصیل فقط یکبار می‌توانند از رشته تحصیلی انصراف دهند و مجددا در همان مقطع تحصیل داشته باشند پس از آن باید مراحل اعزام به خدمت را انجام دهند

 148. سلام
  سنوات ۵ ساله کارشناسی پیوسته ام شهریور ۱۴۰۰ تموم میشه
  اگه یک ترم سنوات ارفاقی بگیرم باز هم بعد از فارغ التحصیلی مهلت یکساله برای معرفی به خدمت دارم یا خیر؟
  شنیده بودم که مهلت معرفی ۶ ماهه خواهد شد؟

 149. با سلام و وقت بخیر
  من امسال کنکور دادم پشت کنکوری بودم. میخواستم بدونم تا کی وقت دارم برای معافیت تحصیلی؟
  گفتن که نتایج انتخاب رشته رو هفته اخر شهریور میدن اگه دیر دادن چجوری میشه؟

  1. سلام صبر کنید تا رشته ی شما مشخص بشود و پس از ثبت نام در دانشگاه خود به خود به شما معافیت تحصیلی داده میشود.

 150. سلام بنده متولد ۱۳۷۹٫۱۰٫۱۵٫ هستم و در هنرستان شبانه ثبت نام کردم و شهریور امتحان دارم و ۱۶ شهریور معافیتم تموم میشه ایا غیبت میخورم باید چه کاری کنم

 151. سلام من متولدبهمن هشتاد هستم طلبه بودم بهمن نودونه انصراف دادم آموزش ازراه دور دیپلم گرفتم تابهمن چهارصد مهلت یکساله پس ازانصراف دارم می توانم دانشگاه آزادادادامه تحصیل دهم وکنکورسال بعد شرکت کنم درصورت قبولی فرهنگیان از دانشگاه آزادانصراف دهم وتحصیل دردانشگاه فرهنگیان راادامه دهم

 152. سلام
  خسته نباشید
  ترم ۸ ارشد ( ترم دوم سنوات ارفاقی) تاریخ فراغت از تحصیلش کی میشه؟ ۳۰ خرداد یا ۳۰ شهریور ؟

 153. سلام وقت بخیر من در حال حاظر سرباز هستم و تا یک آبان کارت پایان خدمتم به دستم میرسه ایا امکان ثبت نام در دانشگاه ازاد برای من وجود داره؟یعنی اینکه کارت پایان خدمت رو با تاخیر یک ماهه ارائه بدم؟ خیلی ممنون از توجه شما

 154. سلام.من متولد ۷۵ هستم.ورودی ۹۴.ترم ۱۲ هستم ۶ واحد باقی مونده میتونم ترم ۱۳ هم واحد بردارم؟

 155. سلام خسته نباشید .بنده چند سال پیش از پایه پیش دانشگاهی انصراف دادم و با دیپلم به دانشگاه رفتم به مقطع کاردانی و بعد کارشناسی ناپیوسته .
  آن زمانی که انصراف دادم فقط یک درس از پایه پیش داشتم و نمی‌توانستم دیگر شرکت کنم به همین دلیل از پایه پیش انصراف دادم و به دانشگاه رفتم و ابتدا کاردانی و بعد کارشناسی ناپیوسته گرفتم .بعد از چند سال الان ترم آخر کارشناسی هستم در سنوات مجاز و میتوانم در ارشد به راحتی شرکت کنم سوال من این است که آیا آن یک درس پیش را میتوان به صورت داوطلب آزاد در بزرگسالان ثبت نام کنم و مدرک پیش بگیرم به دبیرستان بزرگسالان رفتم و می‌گوید شما میتوانید با یک گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه این کار را انجام دهید سوالی که برای بنده پیش آمده است آیا اگر ثبت نام کنم باز میتوانم چند ماه دیگر در ارشد ثبت نام کنم و مشکلی برای من پیش نمی آید

 156. با سلام بنده دو سال غیبت دارم خواستم بدونم راهی وجود داره تا در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم یا بخاطر غیبت امکانش نیست؟

 157. با سلام و خسته نباشید..من در رشته کارشناسی حسابداری پیام نور در حال تحصیل هستم و تا ۳۱/۶/۱۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم.امسال در بهمن ۱۴۰۰ فارغ التحصیل میشم. میخواستم بدونم از بهمن ۱۴۰۰ که فارغ التحصیل میشم تا بهمن ۱۴۰۱ معاف هستم یا تا همان شهریور ۱۴۰۲؟ممنون میشم راهنمایی کنین و این که میتونم دو بار کنکور ارشد رو شرکت کنم؟

 158. سلام وقت بخیر . من ورودی ۹۶ کارشناسی هستم و طبق قانون ۵ سال فرصت دارم برای تحصیل . سوالی که دارم اینه اگر من در ترم ۹ خودم یعنی پاییز ۱۴۰۰ فارغ التحصیل بشوم – تا پاییز ۱۴۰۱ مهلت یکساله دارم یا همان ۵ سال که میشه شهریور ۱۴۰۱ .

 159. با سلام ، من تا بهمن ۱۴۰۰ ، معافیت تحصیلی دارم چون بهمن ۹۹ از پیام نور انصراف دادم ، امکان داره که در آزمون سراسری ۱۴۰۱ شرکت کنم ؟

 160. سلام. بنده تیر ۱۴۰۰ با ۱۹ ترم فارغالتحصیل شدم. و الان برای رفتن به خارج دارم اقدام میکنم. سوالم اینه که اگر وثیقه بذارم ولی ویزا نتونم بگیرم، (با توجه به اینکه برگه سبز رو ازم میگیرن)( تاریخ اعزامم رو نوشته تیر ۱۴۰۱) میتونم برای سال بعد اقدام به کنکور یا خارج درس خوندن بکنم؟

 161. با سلام و خسته نباشید
  میخواستم بپرسم آیا دانشجوی پسری که از مقطع کارشناسی پیوسته غیر روزانه مانند پیام نور برای بار اول انصراف دهد میتواند دوباره کنکور دهد و وارد مقطع کارشناسی پیوسته شود و معافیت تحصیلی جدید۵ ساله برای او صادر شود؟

 162. سلام خسته نباشید. من اردیبهشت ۱۸ سالم کامل شده و از مدرسه فرم معافیت تحصیلی گرفتم، ولی به دلایلی نتونستم اون موقع فرم رو تحویل پلیس +۱۰ بدم و بعدش هم تا الان یادم رفته بود. الان که ۳ ماه گذشته، غیبت خوردم؟ چکار باید کنم، الان اگه فرم رو ببرم قبول میکنن؟

  1. سلام. بله در اسرع وقت فرم دریافتی را به مراکز پلیس+۱۰تحویل دهید. با توجه به زمان اتمام معافیت تحصیلی با شما برخورد میشود.

 163. سلام خسته نباشید ببخشید من پاییز امسال ۵ سال میشه پیام نور هستم وتعدادی واحد هم پاس کردم و میخوام کنکور بخونم اگه قبول بشم تمدید دوباره معافیت تحصیلی برای رشته جدید ممکن هست؟

  1. سلام.برای تحصیل در هر مقطع فقط یکبار معافیت تحصیلی صادر میشود اگر پس از آن در مقطع بالاتر پذیرفته شوید و غیبت سربازی نداشته باشید مجددا برای شما معافیت تحصیلی صادر میشود.

 164. سلام من دوسال پیام نور بودم واحدی پاس نکرده بودم و انصراف دادم مهلتم تا ۳۱شهریوره پیام نور انتخاب رشته کردم اگ اخر شهریور اومد میتونم برم؟ توضیح میدید لطفا

  1. سلام . بله در صورتی که وارد دوره غیبت نمی شوید می توانید در دانشگاه جدید ثبت نام کنید.

 165. سلام من دانشجوی انصرافی هستم اولین انصرافم و مهلتم تا ۳۱شهریوره انتخاب رشته کردم براساس سوابق پیام نور اگ قبول شدم میتونم برم دانشگا نتایج آخر شهریور میاد اگه دیرتر اومر چی باز تمدید میکنن؟

  1. سلام . دانشجویان مشمول خدمت وظیفه یکبار در طول تحصیل مجاز به انصراف بوده و می‌توانند پس از انصراف و پذیرفته شدن در دانشگاه به شرطی که وارد غیبت دوره سربازی نشده باشند مجدداً از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

 166. سلام. من سال ۹۶ دانشگاه پیام نور رفتم.
  و پنج سال گفتن که معافیت تحصیلی بهم دادن.
  یک ترم مرخصی گرفتم و واحدهایی رو هم پاس کردم.
  ولی هنوز لیسانس نگرفتم.
  خواستم بپرسم اینکه بتونم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم باید چیکار کنم؟

 167. سلام وقتتون به خیر
  من دانشجوی دانشگاه فرهنگیان هستم . سال بعد دانشگاهم تموم میشه می خواستم بدونم اگه کنکور سال بعد ثبت نام کنم و در یکی از سه رشته پزشکی,دندانپزشکی یا دارو سازی قبول بشم و از آموزش و پرورش انصراف بدم مشکلی از لحاظ سربازی خواهم داشت یا نه؟
  قبلا از یک نفر پرسیدم ایشون گفتن اگر توی رشته های دکتری(دندان یا پزشکی) قبول بشی میتونی بازم از معافیت سربازی استفاده کنی می خواستم بدونم نظر شما چیه؟
  ممنون میشم جواب بدین

 168. سلام وقت بخیر ممنون میشم جواب بدید
  من دانش اموز نظام جدیدم سال۹۸_۱۳۹۹درسم تموم شد اما یه درسم پاس نشد رفتم بزرگسالان و تازه خرداد۱۴۰۰دیپلمم گرفتم سال ۹۹هم کنکور شرکت کردم کنکور ۱۴۰۰هم شرکت کردم
  و معافیت تحصیلیم تو برگه معافیت تا ۱۴۰۰/۰۷/۰۴ است باتوجه به اینکه نتایج ازمون اخر شهریور من باید چیکار بکنم؟ میشه راهنمایی بکنید ممنون

  1. سلام. حتما مراجعه کنید به پلیس +۱۰ تا مشمول غیبت نشوید و تمدید معافیت تحصیلی را درخواست کنید. درصورت عدم موافقت باید دفترچه اعزام به خدمت را پست کنید و بعد از قبولی دانشگاه از ایست خدمت سربازی استفاده بکنید.

 169. سلام من متولد ۴/۴/۸۱ هستم سال ۹۹ دیپلم گرفتم کنکور ندادم امسال کنکور شرکت کردم اگر در دانشگاه پیام نور ویا آزاد یا غیرانتفاعی قبول بشم میتونم مرخصی از دانشگاه بگیرم میتونم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم مشکل سربازی پیش نمیاد

  1. سلام. مرخصی ترم اول دانشگاه آزاد و پیام نور امکان پذیر نیست (مگر در شرایط خاص ) و از ترم دوم به بعد می توانید مرخصی دریافت کنید. همچنین پس از یکسال در صورت انصراف از دانشگاه باید جریمه بپردازید . جزئیات بیشتر را لطفا از طریق تماس با مشاوران ما پیگیری کنید

 170. سلام، خسته نباشید
  من متولد مرداد ۸۱ هستم، شهریور ۹۹ دیپیلم گرفتم، سال ۹۹ و ۱۴۰۰ هم کنکور دادم، امسال میخوام برم دانشگاه، آیا غیبت خوردم یا تا شهریور ۱۴۰۰ معاف هستم؟ و برای اینکه بعدش غیبت نخوردم باید دفترچه پست بعد برای دانشگاه ایست بزنم ؟در ضمن معافیت تحصیلی هم از مدرسه نگرفتم

 171. سلام.من متولد۱۳۸۱/۴/۱۲هستم.سال ۹۹دیپلمم روگرفتم .بدون افتادن در درسی.درکنکورهای ۹۹و۱۴۰۰شرکت کردم وبه دلایلی نتونستم قبول شم.الان برای سال ۱۴۰۱میخونم .معافیت تحصیلی گرفتم ودر اون نوشته تا۱۴۰۱/۴/۱۲معافیت داری ودر این تاریخ هم من ۲۰ساله میشم. .میخواستم بپرسم من برای این که سربازی مشکلی ایجاد نکنه برای کنکورم چه اقدامی باید انجام دهم؟ ممنون میشم جواب بدین.

  1. سلام تاریخ بهمن ماه امسال توی یکی از کد رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور یا ازاد ثبت نام بکنید تا معافیت تحصیلی بگیرید بعد برا کنکور مطالعه کنید این شرایط راحت تره

  2. سلام ترم قبل کارشناسی رو تموم کردم و میخوام ادامه تحصیل بدم آیا معافیت تحصیلی من هنوز وقت داره یا تمدید کنم؟؟

  3. دوست عزیز تا قبل از پایان مهر ماه ۱۴۰۰ حتما به پلیس ۱۰ مراجعه کن.اون معافیت تا ۱۴۰۱ معنی دیگه داره اشتباه نکن.

  4. دوست عزیز تا قبل از پایان مهر ماه ۱۴۰۰ حتما به پلیس ۱۰ مراجعه کن.اون معافیت تا ۱۴۰۱ معنی دیگه داره . حتی قبولی های ۱۴۰۰ ترم بهمن ماه هم باید تا آخر مهر ۱۴۰۰ برگه اعزام بگیرند تا غیبت نخورند.خود من هم تا مرداد ۱۴۰۱ معافیت گرفته بودم اما در ۱۴۰۰ پذیرفته شدم.و برگه اعزام گرفتم. معنی ۱۴۰۱ به شرطی هست که تا بیست سالگی دیپلم بگیری نه برای شما که فارغ التحصیل شدی.

 172. سلام خسته نباشید من سال ۹۹ فارغ التحصیل شدم و معافیت به دلیل کرونا و بسته شدن مراکز نتوانستم بگیرم.و پشت کنکور بودم الان میتوانم دانشگاه برم؟

   1. سلام من تا۳۱شهریور۱۴۰۰معافیت تحصیلی داشتم و کنکور دادم الان برای رشته بدون کنکور بهمن دانشگاه آزاد قبول شدم ولی نمیتونم برم باید چکار کنم آیا میشه معافیت تحصیلی رو تمدید کرد؟!

   1. از طریق پلیس +۱۰اقدام کنید و یا اینکه می توانید وارد سایت services.epolice.ir بشوید. البته باید قبل از آن کد سخا خود را از پلیس+۱۰ دریافت کنید

  1. سلام من دیروز رفتم پلیس به علاوه ده برا معافیت تحصیلی میخواستم دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم اما یهو سایت تغیر کرد اون ۴ سال معافیت به ما نداد سربازیم غیبت نخورده گفتم اگه شنبه درست شد خوب اگه نشد باید بری سربازی چی کار کنم

   1. سلام اگر غیبت ندارید و قبل از ثبت نام پیام نور ممکن است وارد غیبت شوید باید دفترچه پست کنید ، دانشگاه ثبت نام کنید و درصورت قبولی ایست خدمتی بزنید و مشغول تحصیل شوید ، اما اگر مطمئن هستید غیبت ندارید و طبق مشکلات سیستمی برای شما غیبت وارد شده در صورت تایید مشکل از طرف پلیس+۱۰ نامه ی توجیه غیبت آماده میکنید همراه با مدارک مستند از طرف پلیس+۱۰و غیبت خودرا موجه اعلام میکنید بعد از پاک شدن غیبت میتوان ادامه تحصیل داد.

 173. سلام یک جای متن اشکال داره گفتین در صورت انصراف نمیشه وارد رشته دیگه شد که دقیقا میشه و یکبار هر فرد فرصت انصراف از رشته مد نظر و ثبت نام در رشته جدید رو داره البته نباید فاصله انصراف و ثبت نام جدید بیشتر از یکسال باشه
  لطفا اصلاح نمایید

 174. سلام من کنکوری ۱۴۰۰هستم اگر امسال نروم دانشگاه و سال دیگ کنکور بدم معافیت تحصلی تمدید میشود یا خیر

  1. سلام اگر سن شما نزدیک به مشمولیت است میتوانید دردانشگاه های بدون کنکور آزاد پیام نور علمی کاربردی ثبت نام نماییدوبعد برای کنکور سال آینده ثبت نام کنید

   1. سلام من نیمسال دوم روزانه قبول شدم ولی معافیت تا آخر مهر دارم میخواستم ببینم مشکلی برای سربازی پیش نمیاد

 175. سلام. من ۱۳۹۹/۶/۲۹ مقطع ارشد دفاع کردم و تا ۱۴۰۰/۶/۲۹مهلت دارم که اقدام کنم برای اعزام به خدمت، امکانش هست تاریخ اعزام من رو برای بعد از تاریخ ۱۴۰۰/۶/۲۹ بزنن؟ یعنی مثلا ۱ آبان.

 176. سلام وقت بخیر.من بهمن۹۹از دانشگاه انصراف دادم و کنکور شرکت کردم و نتیجه دلخواه بدست نیاوردم.ایا راهی هست که این یک سال وقتی که برای تعیین تکلیف کردن وقت دارمو برای مدتی تمدید کنم تا تو کنکور۱۴۰۱شرکت کنم لطف جوابمو بدید .ممنونم

  1. سلام شما از تاریخ انصراف خود به مدت یک سال زمان دارید وضعیت خود را به نظام وظیفه معرفی کنید شما تا بهمن ۱۴۰۱زمان دارید.

 177. وقت عالی بخیر
  من اگر تو رشته ای قبول شم میتونم برم خدمت سربازی و بعد از اتمام سربازی (کمتر از دو سال) دوباره برگردم و در همون رشته ی قبولیم تحصیل کنم ؟ یا مجددا باید کنکور بدم؟
  متشکرم از پاسختون

  1. سلام بله درطول خدمت سربازی ایست خدمتی می‌خورید ومیتوانید ادامه تحصیل بدهید

   1. سلام من سه سال در حوزه تحصیل کردم و میخوام انصراف بدم و دییرستان بخونم و دیپلم بگیرم
    متولد سال۸۲هستم
    میخواستم بدونم راهی هست یا خیر؟
    و اینکه برای سربازی چگونه است شرایطش میشه سربازی رو عقب انداخت؟

    1. سلام. در صورتی که تمایل دارید در رشته دیگری دیپلم بگیرید میتوانید با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰جهت تمدید معافیت تحصیلی اقدام کنید.

  2. با سلام من سه سال کارشناسی پوسته خواندم و میخواهم انصراف داده و در رشته دیگری مجددا تحصیل کنم آیا معافیت تحصیلی من مجددا از تاریخ قبولی رشته جدید بمدت ۵ سال محاسبه میشود یا کمتر میشود . اگر کمترباشد چند سال معافیت بمن میدهند

   1. بله در صورتی که شما در سنوات مجاز از دانشگاه انصراف دهید و مدرک معادل دریافت نکنید،درصورتی که قبلا انصراف نداده باشید می توانید مجدد در مقطع کارشناسی وارد دانشگاه شده و از ۵ سال معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 178. سلام خسته نباشید من دانشجوی مقطع کارشناسی نیمه پیوسته رشته عمران ورودی سال ۹۶ هستم ۸ترم از تحصیل من گذشته و من قصد انصراف و تغییر رشته دارم خواستم بدونم مهلت معافیت تحصیلی من تموم شده و یا میتونم انصراف بدم؟ممنون میشم اگه جواب بدید!

  1. سلام
   شما درصورتی که تاریخ معافیت تحصیلی پایان نیابد میتوانید تنها یک بار درطول دوران تحصیلی انصراف دهید

   1. سلام لطفاً جواب بدید
    معافیت تحصیلی دانش آموزان مال یک سال تاکی تموم میشه یعنی که خودمون رو معرفی کنیم تو شهریور

    1. سلام تا سن ۲۰ سالگی میتونید از معافیت تحصیلی دانش آموزی استفاده کنید و پشت کنکور بمانید.

   2. سلام وقت بخیر خسته نباشید.
    بنده سال ۹۹برای اولین بارکنکور دادم وهمون سال به دانشگاه دولتی روزانه قبول شدم ورفتم الان ترم سوم میخام قبل ازانتخاب واحد یعنی قبل ازترم مهرازدانشگاه انصراف بدم وسال۱۴۰۱کنکوربدم آیا ازروزی که انصراف برام ثبت بشه یک سال معافیت تا همون تاریخ سال بعدبرام ازطرف نظام وظیفه تعلق میگیره،درسته؟؟
    لطف میکنید اگرپاسخ بدید،ممنون.

 179. سلام وقتتون بخیر.
  من تازه لیسانس زیست شناسی گرفتم میخواستم ارشدم رو مدیریت بخونم ، خواستم ببینم بعد تموم کردن ارشد من تو استخدامی ها دیگه نمیتونم از مدرک کارشناسیم استفاده کنم؟ یا میتونم هم از مدرک لیسانسم استفاده کنم هم مال ارشد؟

   1. سلام خسته نباشید بنده در تاریخ ۱۸ دی ۹۹ فرغ التحصیل شدم الان کنکور کاردانی به کارشناسی نیمسال دوم قبول شدم ثبت نام دانشگاه برای نیمسال اول و دوم در مهر امسال است به طور همزمان است.ایا بنده میتوانم در سایت نظام وظیفه درخواست معافی بدم یا باید دفترچه پست کنم بعددرخواست معافی بدم لطفا راهنمایی کنید ؟

 180. سلام وقت بخیر
  معافیت من تو آبان تموم میشه اگه من دی برم دانشگاه ثبت نام کنم میتونم معافیت بگیرم یا باید چیکار کنم

  1. سلام نتایج کنکور که منتشر شد میتوانید از دانشگاه برگه معافیت را بگیرید و در نیم سال دوم پذیرش شوید

   1. سلام خواهش میکنم جواب بدید، من دانشگاه ثبت نام کردم:وقتی رفتم انصراف دادم دانشگاه رفتم برگه اعزام فرستادم،زدن۶ماه اضاف داری راهی هست بتونم مدارک تحصیلم بفرستم که ۶ماه اضاف درست بشه

    1. سلام در اینصورت باید برای توجیه غیبت اقدام کنید برای دریافت اطلاعات کامل در مورد شرایط و نحوه ثبت توجیه غیبت با کارشناسان ما در مرکز تماس بگیرید

 181. سلام خسته نباشید بنده متولد ۷۵ و ورودی ۹۴ هستم و در تاریخ ۹۹/۱۱/۳۰ فارغ التحصیل کارشناسی شدم اگر بخوام در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم میتونم بعد از پست دفترچه چند ماهی از اعزام رو به تعویق بندازم از سنوات ارفاقی فقط یک ترم استفاده کردم ممنون میشم پاسخ بدید باتشکر

  1. سلام شما بعد از فراغت از تحصیل تنهایک سال زمان دارید وضعیت خودرا برای نظام وظیفه مشخص کنید اگر درحین خدمت میخواهیدادامه تحصیل دهید میتوانید از دانشگاه های بدون کنکور استفاده نمایید

 182. سلام من سال۹۹ سال دوازدهم بودم و در امتحانات خرداد شرکت کردم و در اونجا دو تا تجدید داشتم و واسه تجدید ها که ثبت نام کردم و خرداد ۱۴۰۰ امسال قبول شدم و به واسطه تجدید ها تا سال دیگه ۱۶/۲/۱۴۰۱ معافم الان خواستم ببینم میتونم سال دیگه کنکور شرکت کنم و اینم بگم دو بار کنکور شرکت کردم می‌خوام بدونم تا زمان کنکور که تقریبا میشه تیر ۱۴۰۱ میتونم شرکت کنم برای بار سوم؟با تشکر از سایت خوبتون.

 183. سلام و وقت به خیر
  بنده ورودی مهر ۹۸ در مقطع ارشد هستم و در حال حاظر در حال تحصیل هستم
  اگر بهمن ۱۴۰۰ فارغ التحصیل بشم تا یک سال بعد یعنی بهمن ۱۴۰۱ معافیت دارم یا تا شهریور ۱۴۰۱؟؟

 184. سلام. من امسال کارشناسی در شهریور فارغ التحصیل میشم . آیا میتونم ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم؟ اگر مهلت یک ساله من قبل از اعلام نتایج و ثبت نام دانشگاه تموم بشه چه کاری باید انجام بدم ؟

  1. سلام در صورتی که کارشناسی خود را در زمان مقرر تمام کرده باشید بله میتونید.

 185. سلام خسته نباشید،بنده دانشجوی دانشگاه پیام نورم ورودی ۹۶ دو ترم اول مرخصی گرفتم بعد اون تو ۶ ترم عادی و یک ترم تابستانی ۱۲۰ واحد از ۱۴۰ واحد رو پاس کردم من الان سنوات معافیت ۵ ساله ام تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ هستش خواستم بدونم من میتونم انصراف بدم و مدرک معادل نگیرم؟ و در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟؟اگه جواب مثبته بنظرتون بهترین زمان واسه انصراف بنده چه زمانیه؟؟

  1. سلام اگر شما در مهلت سنوات ارفاقی درستون رو تموم کنین اره، یکسال مهلت معرفی رو دارین
   ولی اگر سنوات ارفاقی شما تموم بشه و نتونین فارغ التحصیل بشین ، وارد مهلت یکساله معرفی میشین
   در طول دوران معافیت تحصیلی تنها یک بار مجاز به انصراف دادن هستید

 186. سلام،
  ببخشید من دانشجوی دکتری دامپزشکی ورودی ۹۹ هستم، یعنی تازه ترم دومم تموم شده،
  من قصد دارم انصراف بدم و توی کنکور سراسری ۱۴۰۱ شرکت کنم و قصدم اینه که رشته دندانپزشکی رو انتخاب کنم.
  سوالی که دارم اینه که آیا می تونم سال آینده برای دندانپزشکی هم معافیت تحصیلی بگیرم، چون هم دامپزشکی مقطعش دکتری س و هم دندان پزشکی ؟

   1. سلام من دو ترم مرخصی گرفتم ی ترم انتخاب واحد پیام نور نکردم اگه امسال انصراف بدم برم دانشگاهی ک پذیرش شدم میتونم دو سال سنوات معافیت هم دارم

 187. سلام بنده متولد مهر ۱۳۸۰ هستم سال ۹۹ کنکور دادم و قبول نشدم امسال یعنی سال ۱۴۰۰ بعلت بیماری نتوانستم سر جلسه کنکور حاضر شوم و قصد دارم یک سال دیگه یعنی ۱۴۰۱ هم در کنکور شرکت کنم یعنی سومین کنکور خود را بدهم . برای معافیت چه اقدامی باید انجام بدم که بتوانم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟ خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام شما بعداز فراغت تحصیل تنها یک سال زمان دارید وضعیت تحصیلی خود را به نظام وظیفه معرفی نمایید

 188. سلام وقت بخیر
  من ٢۶/٣/١۴٠٠ فارغ التحصیل کارشناسی شدم
  میخواستم برم خدمت، فرمهارو پر کردم واکسنم زدم ولی پروندم پزشکی شده( نهایتا معاف از رزم بشم) ولی دفترچه رو پست نکردم، میخوام بدونم معافیت تحصیلیمو هنوز دارم یا سوخت شده؟
  یا میتونم هرموقع که خواستم دفترچمو پست کنم؟

  1. شما بعداز فراغت تحصیل تنها یک سال زمان دارید وضعیت تحصیلی خود را به نظام وظیفه مشخص نمایید

   1. با سلام عرض ادب
    بنده متولد ۸۱هستم سال ۹۹رفتم معافی تحصیلیمو گرفتم معاف شدم تا سال۱۴۰۱ بنده مشکلات خانوادگی و کرونای ترک تحصیل کردم و به درس ادامه ندادم میخام این سال بخونم و درسو ادامه بدم دیپلم بگیرم و برم کنکور ۱۴۰۱ ب دلیل سن بالا میگن راهی نیس باید برم سربازی خدمت بعد بزرگسالان درس بخونم درسته ؟

    1. سلام. اگر تاریخ اتمام معافیت تحصیلی شما ۱۴۰۱ است میتوانید امسال دروس دیپلم را تمام کنید و در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنید و چنانچه در کنکور پذیرفته شوید میتوانید برای دانشگاه هم از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 189. با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده متولد ۷۵ و ورودی سال ۹۴ دانشگاه ازاد هستم و در بهمن ۹۹ فارغ التحصیل شدم میخواستم بپرسم اگر در ارشد ۱۴۰۰ قبول نشم میتونم ارشد ۱۴۰۱ مجدد شرکت کنم ممنون میشم پاسخ بدید باتشکر

  1. سلام شما بعداز فراغت تحصیل تنها یک سال زمان دارید وضعیت تحصیلی خود را به نظام وظیفه معرفی نمایید بله میتوانید

 190. سلام ورودی دانشگاه ۹۶بودم
  ۲۰تیر ۱۴۰۰ مدرک معادل کاردانی گرفتم.
  میتونم کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد شرکت کنم؟
  آیا نظام وظیفه معافیت تحصیلی رو صادر میکنه؟

  1. سلام بله میتوانید شرکت کنید ونظام وظیفه برای شما معافیت صادر می‌کند

 191. با سلام من سال ۹۹ فارغ التحصیل دیپلم شدم و متولد ۸۱٫۳ هستم . سال ۹۹ کنکور دادم ولی ثبت نام نکردم. معافیت تحصیلی هم نگرفتم. آیا متیونم امسال در ورودی مهر در دانشگاه ثبت نام کنم و از معافیت تحصیلی دانشگاه استفاده کنم؟

  1. سلام شما بعداز فراغت تحصیل تنها یک سال زمان دارید وضعیت تحصیلی خود را به نظام وظیفه مشخص کنید بهتراست به پلیس به اضافه ده مراجعه نمایید وزمان دقیق خدمت رامشخص کنید

 192. سلام خسته نباشید ببخشید من۹۹/۵/۳۱ فارغ التحصیل کارشناسی عمران شدم حالا۱۴۰۰/۵/۸ کنکور کارشناسی ارشد دارم میخواستم بدونم: ۲۲ روز دیگه که غیبت میخورم واسه سربازی به علت اینکه یک سالم میشه.
  من چیکار کنم الان تا وقتی که نتیجه های کنکور بیاد؟
  شاید هم اصلا دانشگاه قبول نشدم خواستم برم خدمت آیا معافیت ای زمینه داره که برم دنبالش و یا اینکه
  آیا اول برج ۶ ثبت نام کنم و معرفی کنم خودمو اما در حال خدمت نباشم فقط ثبت نام کنم برای خدمت بازم غیبت شامل میشه اون دو ماه بعد واسه اعزام به اموزشی

  1. سلام شما باید سر تاریخ معین دفترچه راپست کنید که غیبت نخورید اگر قبول نشدید که باید به سربازی بروید ولی اگر قبول شدید ایست خدمتی می‌خورید وادامه تحصیل میپردازید.

   1. سلام.من متولد ۷۵ هست. ورودی مهر ۹۴.ترم ۱۲ هستم و ۶ واحد برای فارغ التحصیلیم مونده آیا میتونم ترم ۱۳ هم واحد بردارم؟

 193. سلام وقت بخیر و خسته نباشید.
  بنده فارغ التحصیل کارشناسی هستم که در تاریخ ۹۹/۱۱/۳۰ فارغ التحصیل شدم و معافیت تحصیلی من تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ هستش. من کنکور کارشناسی ارشد میخام شرکت کنم خواستم بدونم اگه جواب کنکور دیر بیاد و من اصلا نتونم توی این مدت دانشگاه برای کارشناسی ارشد ثبت نام کنم. چه اتفاقی رخ میده و مشمول به خدمت میشم یا خیر ؟

  1. سلام اگر نتایج را زدند وقبول شدید ایست خدمتی می‌خورید و ادامه تحصیل می‌دهید درغیر این صورت باید به سربازی بروید.

 194. سلام خسته نباشید . من دانشجوی پیام نور هستم و تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم .و میخوام سال ۱۴۰۱ کنکور سراسری رشته تجربی شرکت کنم . آیا در صورت قبولی میتونم دوباره تحصیل کنم ؟؟ ممنون از راهنماییتون 🌷

  1. سلام اگر شما خدمت سربازی نرفته باشید، در صورتی که مدرک کارشناسی خود را دریافت کنید، مجاز به شرکت مجدد در کنکور سراسری نمی باشید و معمولا فقط می توانید برای مقطع بالاتر (کارشناسی ارشد)، اقدام به ثبت نام نمایید

  2. سلام من سال دوممه که پشت کنکورم . ۲۰ سالم پرشده . دوتا تجدیدی دارم یعنی موفق به اخذ دیپلم نشدم هنوز . دانشگاه پیام نور گفتن بدون دیپلم ثبت نامم نمیکنن . راهی نداره الان من خدمت نرم؟ دانشگاه ازاد بدون دیپلم ثبت نامم میکنه چون میخام خدمت نرم و بمونم واسه کنکور ۴۰۱. چکار باید کنم؟

   1. سلام. خیر سنوات تحصیلی مجاز شما به پایان رسیده و امکان استفاده مجدد از معافیت تحصیلی را ندارید .
    برای ثبت نام در دانشگاه ارایه مدرک دیپلم الزامی است.

 195. سلام خسته نباشید
  میخواستم بپرسم معافیت فارغ التحصیلی از دبیرستان (که تا یک سال بعد از پایان تحصیل در دبیرستان هست) ربطی به معافیت فارغ التحصیلی در مقطع لیسانس داره ؟
  ینی من که یک سال پشت کنکور موندم و بعد وارد دانشگاه شدم ، بعد از فارغ التحصیلی از مقطع لیسانس ، هنوز یک سال فرصت دارم ؟ (در زمان مقرر ینی ۸ ترمه تموم کردم دانشگاه رو)
  ممنون

  1. سلام بعداز هر فارغ التحصیلی شما یک سال مهلت دارید تا وضعیت خودتون رو مشخص کنید.

 196. سلام وقت بخیر
  من ۳۰ بهمن ۹۹ فارغ التحصیل شدم
  خواستم بدونم میشه ۱۴۰۱ کنکور ارشد شرکت کنم؟
  شرایطش چیه چجوری میشه؟تکلیف خدمت چی میشه
  ممنون میشم جواب بدین.

  1. سلام بعداز فارغ التحصیلی شما یک سال زمان دارید تا وضعیت خود را مشخص کنید

 197. سلام خسته نباشید متولد ۷۵ و ورودی ۹۵ هستم در مقطع کارشناسی. الان ترم ده هستم و شهریور دفاعم هست ینی شهریور ۱۴۰۰ در ترم ۱۰ فارق التحصیل میشم. ایا بعدش یکسال معافیت دارم؟و میتونم کنکور ۱۴۰۱ رو شرکت کنم؟ ایا باید اقدامی انجام بدم برای دریافت این معافیت ؟ ممنون

  1. سلام شما میتوانید تا تاریخ اتمام صبر کنید بعد دفترچه روپست کنید که غیبت نخورید وکنکور بدهید و درصورت قبولی ایست خدمت می‌خورید وبه ادامه تحصیل میپردازید.

 198. با سلام
  من دانشجوی دکتری ترم ۱۲ هستم و یک ترم مرخصی بدون احتساب سنوات دارم، اگر الان از ادامه تحصیل انصراف بدم و از یک دانشگاه خارجی پذیرش داشته باشم میتوانم معافیت تحصیلی بگیرم و اگر شامل معافیت تحصیلی بشوم چند سال تعلق میگیره؟ و اینکه مرخصی بدون احتساب سنوات از تعداد ترم های مجاز تحصیلی کم میکنه؟

  1. سلام شما میتوانید با گذاشتن وثیقه درصورت نداشتن غیبت وتعیین وتکلیف معافیت تحصیلی برای ادامه تحصیل ازکشور خارج شوید برای بررسی بیشتر با مشاوران ماتماس بگیرید

   1. سلام
    بنده.دربهمن ماه ۹۹ در مدرسه آموزش از راه دور دیپلم گرفتم
    اکنون چند سال فرصت دارم برای کنکور وسربازی

 199. باسلام و عرض ادب خسته نباشید
  بنده ورودی ۹۴ هستم و بهمن ۹۹ با تمدید سنوات فارغ التحصیل شدم میخواستم بدونم اگر در کنکور ارشد ۱۴۰۰ قبول نشم میتونم برای ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم؟ یا غیبت میخورم؟ سپاس

  1. سلام شما از بعد از فارغ التحصیلی یک سال زمان دارید وضعیت تحصیلی خود را مشخص کنید درغیر این صورت غیبت میخوریدمیتوانید دردانشگاه های پیام نورادامه تحصیل دهید وانتخاب رشته داشته باشید

   1. سلام من ورودی ٩٩ در دانشگاه هستم ودو ترم پاس کردم ودوماه دیگه بیست سالم تموم می شه وتاریخی که برای معافیت تحصیلی از دانشگاه برام رسیده گذشته الان من باید چکار کنم چون راکد تحصیلی شدم

    1. سلام شرایط خودتون را ببیشتر توضیح دهید :سن،چه رشته و چه دانشگاهی و برای دریافت اطلاعات با مشاوران ما تماس بگیرید

 200. سلام
  من تیر ۱۴۰۰ از مقطع کارشناسی فترغ التحصیل شدم میخواستم بدونم میتونم کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 201. سلام وقتتون بخیر من در برگه نظام وظیفه که به دانشگاه بردم از تاریخ۹۷/۶/۱۵تا تاریخ۴۰۰/۶/۳۱موافقت اشتغال به تحصیل شدم و در تاربخ ۳۱برج ۴سال ۹۹ فارغ التحصیل شدم آیا تا۶/۳۱معاف تحصیلیم ؟واینکه حداکثر تا کی کنکور ارشد نتایجش میاد؟

   1. سلام من سال۹۸ دیپلم تجربی(نظام جدید)گرفتم و سال ۹۸ و ۹۹ کنکور شرکت کردم ولی نتیجه لازمو نگرفتم بعد همون سال۹۹ پیام نور کارشناسی سوابق تحصیلی ثبت نام کردم و دو ترم مرخصی گرفتم ولی بازم ۱۴۰۰ نتیجه نگرفتم..الان میخوام تو پیام نور انتخاب واحد کنم تا برای بار چهارم بمونم پشت و کنکور۱۴۰۱ شرکت کنم..مشکلی نداره؟در صورت قبولی چه در مقطع دکترا مثل پزشکی چه مقطع کارشناسی مثل پرستاری و فرهنگیان و…مشکلی از بابت انتخاب رشته ندارم؟ یعنی اگه انصراف اولم باشه و قبل ترم ۱۰ یعنی تو سنوات مجاز باشه و مدرک معادل هم نگرفته باشم میتونم تو هر رشته ای از مقطع دکترا و کارشناسی ثبت نام کنم ؟

  1. سلام وقت بخیر من نامه اعزام دارم برای ۱ آبان ۱۴۰۰ اما مبخوام کنکور ارشد بدم که همون حوالی نتیجه نهایی میاد میخواستم بدونم با وجود برگه سبز اگر قبول بشم میتونم ادامه تحصیل بدم ؟ و اینکه امکان عقب انداختن خدمت ۱ ماه هست ؟

   1. سلام شما میتوانیددفترچه راست کنید که غیبت نخورید وبه محض دریافت نتیجه نهایی کنکور ایست خدمتی بزنید وادامه تحصیل دهید.

 202. سلام وقتتون بخیر من در ۱برج ۷ سال ۹۷برگه معافیت تحصیلی رو گرفتم و در تاریخ ۳۱ برج ۴ سال ۹۹فارغ تحصیل شدم آیا تا ۳۱ برج هفت معافیت تحصیلی دارم یابا پایان برج ۴ معافیت تحصیلیم تموم میشه چون پابان سه سال معافیت میشه برج ۷ ممنون میشم پاسخگو باشید ؟

   1. سلام
    من شهریور امسال ۱۸سالم کامل میشه و الان هم فارغ‌التحصیل هستم حالا چگونه معافیت تحصیلی بگیرم؟

    1. سلام شما تا پایان ۱۸ سالگی فرصت دارید دانشگاه قبول بشبد و معافیت تحصیلی شامل شما میشود در غیر اینصورت مشمول خدمت به حساب می آیید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید

 203. سلام من سال ۹۹ یپلم تجربی گرفتم و سال ۹۹ و ۱۴۰۰ کنکور شرکت کردم آیا میتوانم سال ۱۴۰۱ برای کنکور شرکت کنم آیا غیبت نحساب نمیشه

  1. باسلام اگر قبول نشده باشید وبرای ثبت نام دانشگاه اقدام نکردید بله غیبت محسوب میشه.

 204. باسلام وادب، آیاقبولی در کنکور از طریق سوابق تحصیلی در دانشگاه پیام نور و مرخصی یک ساله گرفتن از این دانشگاه(پیام نور)جهت مطالعه برای کنکور سراسری ۱۴۰۱ منعی ند ارد و اگر در کنکور ۱۴۰۱ قبولی در دانشگاه (فرهنگیان) تحقق پیدا کند تکلیف انصراف از دانشگاه پیام نور چگونه است؟ ممنون میشم پاسخ بدهید

 205. سلام وقت بخیر
  من ورودی مهر ۹۷ کارشناسی ارشد هستم و تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ مهلت ۳ ساله معافیت تحصیلی ای که پلیس به علاوه ۱۰ صادر کرده تموم میشه. حالا اگه تا آخر شهریورماه دفاع کنم و نمره پایان نامم تو سیستم ثبت شه ولی کارهای تسویه حساب و فارغ التحصیلیم بیفته یکی دوماه بعدش ینی حدودای آبان یا آذر ۱۴۰۰، آیا اینکار طبیعیه و خود به خودتو سیستم نظام وظیفه تا شهریور ۱۴۰۱(یکسال بعد از تاریخ دفاعم) برای اعزام فرصت دارم یا اینکه باید تو همین ماه شهریور بلافاصله بعد دفاع نامه ای از طرف دانشگاه ببرم پلیس به علاوه ۱۰ با اینکه هنوز امور تسویه حساب دانشگاهم انجام نشده؟

 206. با سلام
  من الان ترم ۱۰ کارشناسی هستم و تا شهریور درسم تموم میشه.اما چند واحد میمونه که میخام بصورت معرفی به استاد بردارم .یعنی ترمی تشکیل نمیشه اما احتمالا تا اواخر مهر طول میکشه.ولی تاریخ فارغ التحصیلی همون پایان شهریوره و ۱ سال معافیت دارم.آیا برای اون چند هفته یا یکماه غیبت میخورم ؟ نیاز به اقدام خاصی هست یا خیر؟
  تشکر

 207. سلام ، ،من بهمن ۹۹ از دانشگاه آزاد کار آنی انصراف دادم تا می معافیت تحصیلی دارم. آیا می توانم برای کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم.

  1. You با سلام
   من ۳۱تیر ۱۳۹۹ فارغ التحصیل شدم
   و الان یکسال از اون تاریخ گذشته
   معافیت تحصیلی من تا ۳۱شهریور ۱۴۰۰هست
   میخواستم بدونم من که مرداد کنکور ارشد دارم و یکسال از تاریخ فارغالتحصیلیم گذشته غیبت نمیخورم؟

   1. سلام شما قبل از اتمام تاریخ دفترچه را پست کنید که غیبت نخورید وکنکور بدهید اما ب محض آمدن نتیجه ایست خدمتی می‌خورید و به ادامه تحصیل می پردازید .

 208. سلام من متولد ۲۰ بهمن ۸۱ هستم امسال دوازدهمم دیپلمو نتونستم بکیرم باید شهریور امتحان بدم ..مدرسه میگه تا خرداد برگه معافیت تحصیلی میدادن الان چطوری معافیت تحصیلی بگیرم

 209. سلام من متولد ۱۰تیر ۸۲ هستم پایه دوازدهم درس افتاده دارم باید شهریور ماه امتحان بدم تا چه زمانی وقت دارم که معافیت تحصیلی رو دریافت کنم از مدرسه

 210. سلام بنده متولد ۱۳۷۸/۰۳/۰۱هستم.مهر ۹۷دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم،و در همون ورود دانشگاه دو ترم مرخصی گرفتم و یک بار هم تغییر رشته دادم از مدیریت به حسابداری.(انصراف ندادم)میخواستم بدونم که من تا کی معافیت دارم؟
  بخش اداری دانشگاه میگه به شما چهار سال معافیت داده شده نه پنج سال
  در صورتی که بیش از صد واحد پاس کنید و کمبود واحد داشته باشید آنگاه به شما به میزان نیاز واحد معافیت داده خواهد شد حالا ممکنه یه ترم باشه یا دو ترم

 211. با سلام
  من مرداد سال ۹۹ فارغ التحصیل کارشناسی شدم و یک سال پشت کنکور موندم
  امسال برای ورود به ارشد چون تا مرداد معافیت دارم شهریور مشمول هستم؟باید دفترچه اعزام به خدمت پر کنم برای این یک ماه؟

  1. باسلام اعزام شویدجواب کنکور بیاد ایست خدمت میخوریدوبعد ادامه تحصیل میدهید.

   1. سللم خسته نباشید .
    متولد ابان ۷۵ هستم و ورودی ۹۵ دوره کارشناسی. شهریور ۱۴۰۰ یعنی در ترم ۱۰ فارغالتحصل میشم. آیا بعدش باید برم خدمت؟ چطوری میشه کلا ایا از یک سال معافیت برخوردار میشم؟که بتونم کنکور ۱۴۰۱ رو شرکت کنم؟ ایا باید کاری بکنم برای دریافت اون یک سال معافیت؟

    1. سلام اگر شما در مهلت سنوات ارفاقی درستون رو تموم کنین اره، یکسال مهلت معرفی رو دارین
     ولی اگر سنوات ارفاقی شما تموم بشه و نتونین فارغ التحصیل بشین ، وارد مهلت یکساله معرفی میشین

 212. سلام من ۲۱سالمه تو دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم که کنکور بدم سال قبل.
  کنکور دادم قبول نشدم دو واحد مرخصی گرفتم وتا الان هیچ واحدی انتخاب نکردم .
  الان میخوام دفترچه خدمت بفرستم خواستم بدونم من اضافه خدمت خواهم خورد یا نه ممنون

  1. سلام بله مشکلی وجود ندارد بعید میدانم غیبت خورده باشید چون سنوات تحصیلی به شما خورده بود برای اطمینان استعلام دقیق از پلیس+۱۰بگیرید.

 213. باسلام و خسته نباشید ویژه
  ببخشید من کارشناسی خودم رو بهمن ۹۹ ترم هفت تموم کردم چند روز پیش برای پیگیری مدرک کارشناسی رفتم گفتندکه باید برای نظام وظیفه نامه ببرید این نامه چی هست درضمن من میخوام کنکور ارشد شرکت کنم حالا چیکار کنم؟ و قضیه این نامه چی هست؟

 214. سلام
  من ورودی ۹۶ دانشگاه آزاد هستم و بهمن ۹۹ در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم.درسایت نظام وظیفه نوشته شده که تا ۱۴۰۱/۶/۳۱ معافیت تحصیلی دارم.خواستم بپرسم آیا میتونم در کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم یا چون بهمن فارغ التحصیل شدم تا بهمن ۱۴۰۰ بیشتر معافیت ندارم؟

 215. با سلام
  آیا بعد از تاریخ دفاع ارشد ۱ سال وقت برای معرفی سربازی داریم؟ یا اگر ۷ ترمه شویم این قانون صادق نیست؟ من شنیدم که میگن اخرین مهلت برای معرفی ۱ سال بعد از ترم ۶ ارشد هست و ۷ ترمه دفاع کنیم باید۶ ماه بعد معرفی کنیم.

 216. سلام من اگر ترم ۹ از دانشگاه دولتی انصراف بدم و در کنکور شرکت کنم و تربیت معلم قبول شم از نظر خدمت سربازی مشکلی برام پیش نمیاد؟

   1. سلام من من متولدبهمن هشتادهستم طلبه بودم انصراف دادم وآموزش از راه دوردیپلم گرفتم می توانم دانشگاه آزاد ادامه تحصیل دهم وسال بعدکنکور شرکت کنم ودرصورت قبولی دردانشگاه فرهنگیان از دانشگاه آزادانصراف دهم وفرهنگیان ادامه تحصیل دهم

 217. من یه سال از معافیت تحصیلی م زمان باقی مونده (ارشدم)
  این یک سال رو میتونم تو دانشگاه ازاد ثبت نام کنم دو ترم کارشناسی بخونم بعد سال بعد این موقع انصرف بدم برم خدمت ؟
  یا موقع ثبت نام گیر میدن

  1. سلام خیر .مادامی که سربازی نرفتید تحصیل در یک مقطع امکان پذیر نمیباشد

 218. سلام و عرض ادب
  متولد ۱۳۸۲/۴/۱۱ هستم در شهریور ۱۴۰۰ فارغ التحصیل می شوم آیا بعد از فارغ التحصیلی امکان معافیت تحصیلی هست یا باید حین تحصیل بگیرم؟ باید از همین الان به معافیت تحصیلی اقدام کنم و یا بعد از فارغ التحصیلی اقدام کنم؟ بهتر نیست بعد فارغ التحصیلی اقدام کنم تا یکسال معافیت التحصیلی مدتش طولانی تر باشد؟

 219. سلام من متولد۱۳۸۰/۱۲/۶ و تا ۱۴۰۰/۱۲/۶ معافیت تحصیلی دارم. و دو درس افتاده دارم اگه دی ماه ۱۴۰۰ دیپلم بگیرم میتونم کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟؟

   1. سلام. می-توانید از طریق سایت نظام وظیفه به آدرس vazifeh.police.ir اطلاعات مربوط به معافیت تحصیلی خود راپیگیری کنید.

 220. باسلام آیا درحین خدمت آموزشی سربازی نتیجه کنکور بیاد و قبول بشم به من مرخصی میدهند برای انجام مصاحبه و مراحل دیگر ثبت نام؟ممنون

 221. باسلام من متولد .۸.۸.۸۱ هستم برگه اعزام به خدمتم ۱.۶.۱۴۰۰ هست امسال در کنکور۱۴۰۰ هم شرکت کردم ولی نتایج کنکور هفته آخر شهریور زده میشه میخواستم چگونه تاریخ اعزام را یک ماه دیگه تمدید کنم

 222. سلام من ورودی ۹۵ هستم و امسال ینی ۱۴۰۰ در ترم ۱۰ فارغ التحصیل میشم و میخوام واس ارشد شرکت کنم سوالم اینه اگر ارشد قبول نشم میتونم سال دیگ شرکت کنم یا حتما باید برم سربازی؟ یکسال فراغت تحصیل دارم یا نه؟

 223. سلام
  من کارشناسی فارغ التحصیل شدم
  و تا شهریور معافیت تحصیلی دارم
  در حالیکه کنکور ارشد بع تعویق افتاده و احتمالا نتایج بعد شهریور میان ینی مهر ماه
  اگ مهر بیاد غیبت میخورم

   1. سلام
    متولد مرداد ۱۳۸۱ و فارغ التحصیل خرداد ۱۳۹۹ هستم سال ۹۹ کنکور دادم نشد سال ۱۴۰۰ در نیم سال دوم پذیرفته شده ام آخرین معافیت تحصیلی دانش اموزیم در پلیس ۱۰ تا مرداد ۱۴۰۱ بوده در مهر ماه بنا به گفته پلیس۱۰ برگه اعزام به تاریخ ا/۹ گرفتم دو تا سوال غیبت که ندارم؟ و اینکه تا اسفند میتوانم تمدید کنم؟ بهمن ادامه تحصیل و معافیت تحصیلی بگیرم.

    1. سلام خیر غیبت ندارید ، برای تمدید تاریخ اعزام میتوانید برگه قبولی در دانشگاه را به پلیس +۱۰ ببرید و در صورت تایید معافیت تحصیلی یا تمدید برای شما صادر شود.

 224. با سلام
  من دانشجوی کاردانی هستم و الان ترم اخرم هست و با سنوات ارفاقی تا اخر شهریور ۱۴۰۰ معافیت دارم و کنکور امسال شرکت کردم ایا در صورت قبولی در دانشگاه فرهنگیان با توجه به این که لیسانس پیوسته هست میتونم ثبت نام کنم یا فقط در لیسانس نا پیوسته میتونم ادامه تحصیل بدم؟

 225. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته هستم ورودی مهر ۹۸ طبق قانون باید برای من ۳ سال معافیت تحصیلی باید رد بشه ولی داخل پورتال دانشجویی تاریخ مهلت پایان تحصیل رو زده ۱۴۰۰/۶/۳۱ این درسته بنظر شما؟
  یه سوال دیگه با این تفاسیر میتونم کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 226. سلام من مرداد یا شهریور ۱۴۰۰ در مقطع ارشد فارق التحصیل میشم میتونم در دکتری ۱۴۰۱ شرکت کنم ؟؟

 227. سلام,ببخشید من متولد ۱۳۸۱ آذر ماه هستم و سال ۱۳۹۹ معافیت تحصیلی گرفتم و اولین سال کنکورم سال ۱۴۰۰ بود.اگر تمایل داشته باشم سال ۱۴۰۱ کنکور بدم امکان معافیت مجدد هست یا باید برای خدمت آماده بشم؟

  1. سلام از نظام وظیفه استعلام بگیرید و اگر تایم شما رو به اتمام است دفترچه پست کنید و منتظر قبولی بمانید تا ایست بخورید .

 228. سلام
  من دانشجوی مقطع کارشناسی پیام نور هستم ورودی مهرماه ۹۹
  ، در مهرماه ۹۹ معافیت تحصیلی ۵ساله رو از نظام وظیفه گرفتم ،
  می‌خوام در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم ، من می‌خوام بعد از قبولی در کنکور ۱۴۰۱ دوباره کارشناسی بخونم
  باید کی از دانشگاه انصراف بدم
  تا مشکل نظام وظیفه برای من پیش نیاد لطفاً راهنمایی کنید

 229. سلام خسته نباشید.
  میخواستم بپرسم دانشجویی که در مقطه کارشناسی پیام نور درس میخونه
  و معافیت ۵ ساله داره.

  اگر در کنکور شرکت کنه و رشته های پزشکی و دندون پزشکی و… قبول بشه
  میتونه برای اون مقطع هم معافیت بگیره؟
  و بره پزشکی بخونه؟

 230. سلام
  من متولد سال ۸۱ هستم.دو سال کنکور دادم.سال ۹۹ و ۱۴۰۰٫ برای تمدید معافیت تحصیلی برای یک سال دیگه میتونم وارد رشته های بدون کنکور بشم؟مثلا غیر انتفاعی و پیام نور و از اون طریق معافیت بگیرم؟یا نه حتما باید از طریق قبولی کنکور اقدام کنم؟خیلی برام مهمه خواهشا جواب بدید…خیلی ممنون

 231. سلام خسته نباشید
  من امسال کنکور ۱۴۰۰ دادم ولی مطمئن نیستم به نتیجه مطلوبم برسم
  تاریخ تولدم تیر ۱۳۸۱ هست
  ولی من شروع مدرسه رفتنم یه سال دیرتر از بقیه بود یعنی از ۸ سالگی
  وقتی برای درخواست معافیت تحصیلی اقدام کردم
  تا تیر ۱۴۰۱ بهم معافیت تحصیلی دادن یعنی۳ قبل از پذیرش دانشگاه ها
  میخواستم بدونم میتونم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم با این اوصاف

 232. سلام
  من پاییز ۹۵ دفترچه سربازی ام رو فرستاده بودم اما قبل از اعزام دانشگاه ترم بهمن قبول شدم. همون زمان موقع ثبت نام معافیت تحصیلی گرفتم اما یک ترم مرخصی تحصیلی بهم دادن ( بدون احتساب سنوات تحصیلی بابت این یک ترم) تا همراه ورودی های مهر۹۶ مشغول به تحصیل بشم
  مرداد ۱۴۰۰ قراره فارغ التحصیل بشم. آیا در صورت عدم قبولی در کنکور ارشد ۱۴۰۰، میتونم از یک سال معافیت تحصیلی استفاده کنم تا در کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 233. سلام
  من پاییز ۹۵ دفترچه سربازی ام رو فرستاده بودم اما قبل از اعزام دانشگاه ترم بهمن قبول شدم. همون زمان موقع ثبت نام معافیت تحصیلی گرفتم اما یک ترم مرخصی تحصیلی بهم دادن ( بدون احتساب سنوات تحصیلی بابت این یک ترم) تا همراه ورودی های مهر۹۶ مشغول به تحصیل بشم
  مرداد ۱۴۰۰ قراره فارغ التحصیل بشم. آیا در صورت عدم قبولی در کنکور ارشد ۱۴۰۰، میتونم در کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 234. با سلام
  من متولد ۷۷ ام این ترم کارشناسیم از دانشگاه ازاد تموم میشه و تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ معافیت دارم میخواستم بدونم ایا میتونم کنکور سراسری تجربی شرکت کنم اگر هم راهی هست ممنون میشم بگید بهم

 235. سلام من متولد۲۹ /۵/ ۱۳۷۹ می باشم و دوسال از کلاس مردود شدم. و بعدش اویل سال ۱۳۹۹ مدرک دیبلم گرفتم و مردادماه ۱۳۹۹ وارد ۲۰ سال شد. و به خاطر کرونا نمی دونستم که باید معافیت تحصیلی می‌گرفتم که برم دانشگاه و ۲ ترم دانشگاه تا سال ۱۴۰۰ مجازی خوندم. میخواستم بدونم که الان اقدام کن معافیت تحصیلی بهم تحلق میگیره؟ و غیب خوردم؟

 236. سلام من متولد۲۹ /۵/ ۱۳۷۹ می باشم و دوسال از کلاس مردود شدم. و بعدش اویل سال ۱۳۹۹ مدرک دیبلم گرفتم و مردادماه ۱۳۹۹ وارد ۲۰ سال شد. و به خاطر کرونا نمی دونستم که باید معافیت تحصیلی می‌گرفتم که برم دانشگاه و ۲ ترم دانشگاه تا سال ۱۴۰۰ مجازی خوندم. میخواستم بدونم که الان اقدام کنم معافیت تحصیلی بهم تحلق میگیره؟ و غیب خوردم؟

  1. سلام وقت بخیر
   احتمال اینکه معافیت تحصیلی به شما تعلق بگیرد وجود دارد.

  2. سلام وقت بخیر بنده دانشجوی کارشناسی علوم پزشکی هستم و طرح اجباری ندارم سال ۱۴۰۲فارغ التحصیل میشم و تا سال ۱۴۰۳معافیت دارم میتونم توی کنکور سراسری ۱۴۰۲برای رشته پزشکی و دندون شرکت کنم؟

  3. سلام من ۲۰ روز اضاف خوردم از خدمت ولی از دانشگاه نامه بردم پلیس +۱۰ به نظر شما میتونم ادامه تحصیل بدم

   1. سلام. در صورت غیبت غیر موجه نمیتوانید از معافیت تحصیلی استفاده کنید و مجاز به ادامه تحصیل نمی‌باشید.

 237. سلام . من ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ بیست سالم کامل میشه تو همین خرداد من فارغ التحصیل میشم ایا معافیت ۱ساله که گفتین بعد از فارغ تحصیل شامل من میشه ؟

 238. سلام من پشت کنکوری هستم میخوام پیام نور ثبت نام کنم که بتونم دوباره کنکور بدم. برا ثبت نام پیام نور باید ثلت نام با آزمون انجام بدم یا بدون آزمون
  تو رو خدا کمکم کنید

 239. با سلام
  اگر در ترم ۹ (سال۵) از دوره کارشناسی انصراف دهیم میشه دوباره در دوره کارشناسی تحصیل کنیم و از معافیت تحصیلی استفاده کرد؟

 240. سلام من برای معافیت تحیصل به اداره اموزش و پرورش و پلیس ‌۱۰+مراجعه کردم و تکمیل کردم و به من گفت باید نظام وظیفه مراجعه کنه اما معافیت تحیصل قبول نکرد گفت دیر اوردی و الان باید چیکار کنم

 241. سلام
  بنده متولد ۲۲ بهمن ماه ۱۳۷۶هستم رشته تجربی بودم
  سال ۹۶در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم
  میخواستم بدونم در سال ۱۴۰۱میتونم کنکور سراسری شرکت کنم ؟؟
  و اینکه ۵سال معافیتی که دارم برای کارشناسی تا چه سالی هست
  چون من بهمن۱۴۰۰
  ۲۴ساله میشم مشکلی نداره ۱۴۰۱ کنکور بدم؟؟؟

  1. سلام من ۲۰ روز اضاف خوردم از خدمت ولی از دانشگاه نامه بردم پلیس +۱۰ به نظر شما میتونم ادامه تحصیل بدم

   1. سلام. در صورت غیبت غیر موجه نمیتوانید از معافیت تحصیلی استفاده کنید و مجاز به ادامه تحصیل نمی‌باشید.

 242. سلام ، من امروز فارغ التحصیل شدم و میخوام برای معافیت پزشکی اقدام کنم اگر به هر دلیلی معافیت من رد بشه میخواستم بدونم که مدت زمان یک ساله من بعد از فارغ التحصیلی از بین میره؟ یعنی من بلافاصله بعد از رد شدن باید برم سربازی؟

   1. سلام من سه بارمعافیت تحصیلی تمدیدکردم هربارتمدید۵ماه یا۷ماه زدند الان به سن بیست سالگی رسیدم البته دیپلم رواین سال گرفتم آیامیتوان بازهم ادامه تحصیل بدم من علاقه شدیدی به ادامه تحصیل دارم آیامیتوان تمدیدشود

 243. سلام
  من ورود ۹۵ کارشناسی هستم و شهریور ۱۴۰۰ (در ترم ۱۰) فارغ التحصیل می شوم
  آیا باید به سربازی برم یا مجاز هستم در کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم؟

 244. سلام وقت بخیر بنده تا سال ۱۴۰۴ معافیت تحصیلی دارم میخواستم بدونم اگر زودتر از این سال مثلا ۱۴۰۲ درسم رو تموم کنم بازهم تا ۱۴۰۴ معافم یا باید برم سربازی؟

 245. سلام من ۲۵ سالمه در دانشگاه پیام نور مقطع کارشناسی رشته ی مدیریت دولتی برای استفاده از معافیت تحصیلی ثبت نام کردم اما هیچگونه واحدی پاس نکردم و بمن سنوات ارفاقی تعلق نگرفت و پنج سال فرصتم تمام شد اما دانشگاه بنا به خواسته و اصرار خودم در برگه اخراج نزدن بلکه انصراف نوشتن. تا ۳۰ شهریور هم فرصت دارم برای غیبت نخوردن. سوالم اینه ایا من میتوانم تا ۳۰ شهریور در مقطع کارشناسی رشته ی مهندسی کامپیوتر دانشگاه ازاد بدون کنکور ثبت نام کنم؟؟؟ اگر نمیتونم لطفا راهنمایی بفرمایید من حداقل یکسال دیگه نمیتونم رم خدمت. لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  1. سلام بعید است چون شرایط شما یکم پیچیده است .البته چون انصراف زدید مجدد امکان تحصیل هست اما چون هیچ واحدی پاس نکردید شاید نظام قبول نکند .تماس بگیرید

 246. سلام در صورت انصراف از تحصیل در مقطع کارشناسی برای شرکت دوباره در کنکور سراسری، یک سال زمان برای تعیین وضع خدمت از چه تایمی شروع میشه؟ از لحظه انصراف یا از پایان اون ترم؟ (برای مثال در ترم زوج انصراف بدم برای شرکت در کنکور سال بعدش، یک سال از ۳۱ شهریور حساب میشه یا از موقع انصراف؟)

 247. سلام من دانشجوی کارشناسی بیوسته بیام نور هستم و از دو نیمسال مرخصی تحصیلی استفاده کردم . اگه بخوام برای کنکور ۴۰۱ مطالعه کنم و در صورت قبولی دندون روزانه از بیام نور انصراف بدم . چیکار کنم که هم وقت برای مطالعه برای کنکور داشته باشم و هم بعدا موقع انصراف و ثبت نام در دوره روزانه مشکلی برام بیش نیاد ؟