معافیت تحصیلی دانش آموزان چگونه است؟

معافیت تحصیلی دانش آموزان

معافیت تحصیلی دانش آموزان برای افرادی است که مشغول به تحصیل در دوره ی راهنمایی یا دبیرستان می باشند .

پسرانی که تابعیت ایرانی دارند پس از اتمام سن ۱۸ سالگی و ورود به سن ۱۹ سالگی مشمول به حساب می آیند . برطبق قانون وضع شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی کشور دانش آموزان مقطع  سه ساله که در بیرستان ها و هنرستان های فنی و حرفه ای مشغول به تحصیل هستند . اگز در هنگام تحصیل مشمول شوند باید برای ادامه تحصیل از معافیت تحصیلی  استفاده کنند .

مشمولین برای استفاده از معافیت تحصیلی دانش آموزان باید فرآیندی را طی کنند . مشاوره معافیت تحصیلی مشمولین را راهنمایی خواهد کرد تا بتوانند به راحتی این فرآیند را طی کرده و از معافیت تحصیلی دانش آموزان استفاده کنند . تمامی دانش آموزان ذکور وقتی وارد سال اول دبیرستان می شوند مشمول قوانین نظام وظیفه می شوند . بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل دارند باید به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس + ۱۰ مراجعه کرده و فرم معافیت تحصیلی را دریافت کنند .

انواع معافیت تحصیلی در آیین نامه های معافیت تحصیلی

 • معافیت تحصیلی دانش آموزان
 • معافیت تحصیلی دانش جویان
 • معافیت تحصیلی طلاب
 • معافیت تحصیلی افراد خارج از کشور

بیشتر بخوانید: صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان/شرایط و مدارک لازم


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه معافیت تحصیلی دانش آموزان چگونه است؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

معافیت تحصیلی چیست؟

معافیت تحصیلی دانش آموزان یا به طور کلی معافیت تحصیلی چه مزایایی می تواند برای مشمولین در پی داشته باشد؟

می دانید که انواع معافیت ها یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین مسائل نظام وظیفه به شمار می رود. معافیت نظام وظیفه به طور کلی به مشمولین این فرصت را می دهد تا از رفتن به خدمت سربازی  راحت شده و به کارهای مهم تر دیگر خود بپردازند. این معافیت های پرطرفدار انواع زیر را شامل می شوند.

معافیت های خدمت وظیفه ضرورت:

 1. معافیت کفالت پدر
 2. معافیت پزشکی
 3. معافیت مددجویان بهزیستی
 4. معافیت کفالت مددجویان کمیته امداد امام خمینی
 5. معافیت سربازی با شرط سنی
 6. معافیت فرزندان جانباز و ایثارگر
 7. معافیت کفالت مادر و سایر اعضای خانواده
 8. معافیت سربازی فرزندان شهدا
 9. معافیت سربازی غایبان خدمت وظیفه
 10. معافیت سربازان فراری خدمت سربازی
 11. معافیت خدمت تک فرزندی
 12. معافیت بنیاد ملی نخبگان

معافیت تحصیلی دانش آموزان

تمام معافیت های گفته شده در بالا از جمله مزایایی است که در سال های گذشته به مشمولین ارائه شده تا توسط آن ها بتوانند به خدمت سربازی نروند. مشمولینی که دارای شرایط مناسب برای هر یک از این معافیت ها باشند می توانند کارت معافیت دریافت کنند. اما درباره ی معافیت تحصیلی داستان کمی متفاوت خواهد بود. این سوال ممکن است برای شما نیز مطرح باشد که تفاوت معافیت های تحصیلی با سایر معافیت ها در چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که معافیت تحصیلی نوعی معافیت موقت به حساب می آید که مشمول می تواند از آن استفاده کرده و به تحصیل خود ادامه دهد. این فرصت برای مشمولینی است که قصد ادامه تحصیل داشته و می خواهند به دانشگاه بروند.

البته باید خاطر نشان کرد که معافیت های تحصیلی به همه ی افراد نیز تعلق نخواهد گرفت. این نوع معافیت مانند سایر معافیت های خدمت وظیفه سربازی دارای ضوابط و شرایط خاص خود می باشد. به دلیل استقبال زیاد مشمولان از این نوع معافیت سازمان نظام وظیفه به طور دقیق همه ی شرایط را برای این مشمولین مهیا کرده و قوانین مورد نیاز برای این معافیت را نیز به درستی ارائه کرده است. البته این قوانین هر ساله تغییراتی داشته است. اما با این وجود هنوز هم افراد زیادی هستند که از این معافیت بهره می برند.

مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه این شرایط و قواعد را برای خوانندگان عزیز و متقاضیان محترم در این مقاله آورده است. آن ها را با دقت بخوانید. قطعا از آن ها بهره ی کافی را خواهید برد.


بیشتر بخوانید: شرایط معافیت تحصیلی برای پشت کنکورها چیست؟


شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان

در اینجا ما قصد داریم مراحل اخذ معافیت تحصیلی دانش آموزان را به طور کامل شرح دهیم :

 • اولین کاری که دانش آموزان و مشمولین باید انجام دهند این است که درخواست معافیت تحصیلی خود را به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی ارائه دهند . مشمولین باید این کار را در اولین ماه ورود به سن ۱۹ سالگی یعنی اتمام ۱۸ سالگی شان انجام دهند .
 • معافیت تحصیلی برای دانش آموزان با سنوات تحصیلی حداکثر ۲ سال می باشد یعنی تا ۲۰ سالگی معافیت تحصیلی دارند .
 • در مرحله ی آخر مشمولین باید معافیت تحصیلی خود را به واحد آموزشی مربوطه ارائه دهند .

اگر مشمولی قصد انتقالی گرفتن به واحد تحصیلی و آموزشی دیگر را داشته باشند باید درخواست انتقال به واحد آموزشی جدید را در مراکز الکترونیک خدمات انتظامی ثبت کنند . سپس برای آن ها معافیت تحصیلی جدید صادر می شود . مشمولین می توانند مدارک معافیت تحصیلی جدید خود را به محل جدید ارائه دهند .

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان و انجام مراحل دریافت این معافیت می تواند کمی زمان بر باشد.

زیرا این اقدامات دارای شرایط خاص خود می باشد. می دانید که جوانان پس از رسیدن به سن ۱۹ سالگی مشمول خدمت سربازی وظیفه می شوند. این افراد باید در این سن تحصیل خود را به اتمام برسانند. اما افرادی که تحصیلات خود را تمام نمی کنند مجبورند از شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان بهره گرفته تا بتوانند به تحصیل خود ادامه دهند. بنابراین سازمان نظام وظیفه عمومی کشور سنوات تحصیلی مشخصی را برای این افراد در نظر گرفته است.

این سنوات به صورتی است که مشمول باید تا سن مشخصی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را بگیرد. مشمولینی که تحصیلات خود را بر طبق سن خود و به موقع به پایان می رسانند در سن ۱۹ سالگی مشمول خدمت وظیفه خواهند بود. یعنی این افراد در سن قانونی خود همه مقاطع را پشت سر می گذارد. اما برخی دروس افتاده اجازه نمی دهد که این افراد فارغ التحصیل شوند. این افراد می توانند تا سن ۲۰ سالگی مدرک خود را دریافت کرده و سپس برای اعزام به خدمت اقدام کنند. اگر در این سن نتوانند مدرک تحصیلی خود را دریافت کنند و مشمول خدمت وظیفه بشوند. وارد غیبت شده و مجازات نقدی و غیر نقدی خواهند شد.

اما برای سایرین شرایط متفاوت خواهد بود. افراد دیگری که دوسال یا سه سال از تحصیلات آن ها باقی مانده باشد می توانند از سنوات تحصیلی بیشتری بهره مند شوند. سنوات تحصیلی برای این افراد به گونه ی زیر می باشد.

سنوات تحصیلی دانش آموزان

 1. مشمولین در پایه ۱۰ متوسطه و محصل در شاخه ی کارو دانش و فنی و حرفه ای: این متقاضیان می توانند تا پایان ۲۲ سالگی به تحصیل خود ادامه دهند.
 2. مشمولین در پایه ۱۰ متوسطه و محصل در رشته های نظری: این افراد تا پایان ۲۴ سالگی از معافیت تحصیلی بهره مند خواهند شد.
 3. مشمولین محصل در پایه نهم: این افراد مجازند تا پایان سن ۲۰ سالگی از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان نیز از دغدغه ها و سوالاتی است که برای خیلی از دانش آموزان و حتی مشمولین پیش خواهد آمد . همانطور که در این مقاله اشاره می شود حداکثر معافیت تحصیلی برای دانش آموزان تا سن ۲۰ سالگی می باشد . تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان در مقاطع دیگر متفاوت می باشد .

به طور مثال داوطلبان مقطع کاردانی می توانند مدت دو سال و نیم از معافیت تحصیلی استفاده کنند . مدت معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته نیز سه سال می باشد .  این مدت سنوات برای مقطع کارشناسی پیوسته پنج سال و کارشناسی ارشد پیوسته شش سال می باشد . میزان معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع دکترای پیوسته هشت سال و برای دانشجویان دکتری تخصصی شش سال می باشد .

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان تا سن ۲۰ سالگی امکان پذیر است. زیرا افراد پس از فراغت از تحصیل خود یک سال فرصت دارند تا برای اعزام به خدمت آماده شوند. پس از گذشت یک سال و پذیرش در دانشگاه می توانند معافیت تحصیلی دانشجویی بگیرند. تمدید این مدت معافیت برای دانش آموزان تا سن ۲۰ سالگی امکان پذیر خواهد بود.

درخواست معافیت تحصیلی دانش آموزان

درخواست معافیت تحصیلی دانش آموزان باید با بررسی سازمان نظام وظیفه همراه باشد. زیرا اگر پس از بررسی این سازمان، مشمول شرایط دریافت معافیت تحصیلی را نداشته باشد. باید مراحل اعزام به خدمت را انجام داده و برای رفتن به خدمت سربازی آماده شود. به همین منظور مشمولین باید با توجه به شرایط خود، درخواست معافیت تحصیلی را سریعا از طریق سامانه ثبت کرده تا با مشکلات متعدد مواجه نشوند.

مراحل اقدام درخواست معافیت تحصیلی برای دانش آموزان

 1. مشمولین با درخواست معافیت تحصیلی خود را به نزدیک ترین دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی تحویل دهند. این کار باید در اولین روزهای ورود به سن ۱۹ سالگی انجام پذیرد.
 2. مشمولان می توانند درخواست خود را از طریق دفاتر پلیس + ۱۰ ثبت کرده و پس از بررسی برگه ی معافیت خود را دریافت کنند.
 3. این معافیت تا سن ۲۰ سالگی قابل قبول بوده و سقف سنوات معافیت برای این مشمولان تا پایان سن ۲۰ سالگی می باشد.
 4. مشمول پس از دریافت برگه معافیت خود، باید آن را به واحد آموزشی خود تحویل دهد.
 5. مشمولان پس از فراغت از تحصیل یا انصراف و اخراج باید فرم وضعیت مشمولین را تکمیل کرده و به دفاتر الکترونیک خدمات انتظامی ارائه دهد.

معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری

معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکوری به این صورت خواهد بود که اگر آن ها به سن ۱۸ سال تمام رسیده باشند و اعزام به خدمت آن ها قبل از اعلام قبولی و یا پذیرش در دانشگاه ها باشد باید طبق ضوابط و قوانین تسبت به تمدید موعد اعزام اقدام کنند . از طرف دیگر مشمولین باید برای رفتن به خدمت سربازی مراحل مربوطه را انجام دهند و به خدمت سربازی اعزام شوند . یعنی باید به پادگان آموزشی رفته و منتظر بمانند تا جواب قبولی کنکور بیاید . در صورت پذیرش در مقطع کارشناسی و بالاتر آن ها می توانند از خدمت سربازی مرخص شوند .

اگر مشمولین پشت کنکور بمانند معافیت تحصیلی دانش آموزان پشت کنکور قبل از اعزام به خدمت حداکثر یکسال پس از فراغت از تحصیل فرصت دارند دوباره برای آزمون ورودی دانشگاه ها و کنکور ها شرکت کنند و منتظر قبولی بمانند . هم چنین افرادی که به خدمت اعزام شده اند در صورت نداشتن غیبت و پذیرفته شدن در مقطع  کارشناسی می توانند از خدمت مرخصی گرفته و از معافیت تحصیلی استفاده کنند . 

میزان سنوات معافیت تحصیلی دانش آموزان به صورت زیر خواهد بود .

 • دانش آموزانی که در مدارس کارو دانش و فنی حرفه ای تحصیل می کنند و قصد ادامه تحصیل در آموزشکده های فنی و حرفه ای را دارند حداکثر تا پایان سن ۲۲ سالگی معافیت تحصیلی داشته و مجاز به ادامه تحصیل هستند .
 • داوطلبان رشته های نظری و فنی که در دبیرستان ها تحصیل می کنند و دارای مدرک پیش دانشگاهی هستند حداکثر تا سن ۲۴ سالگی معافیت تحصیلی داشته و مجاز به ادامه تحصیل هستند .

معافیت تحصیلی دانش آموزان پیش دانشگاهی

معافیت تحصیلی دانش آموزان پیش دانشگاهی نیز پس از دریافت مدرک آن ها تا سن ۲۰ سالگی ادامه دارد. مشمولین متقاضی شرکت در کنکور سراسری و آزاد باید بدانند که تا پایان سن ۲۰ سالگی می توانند پشت کنکوری باشند. یعنی پس از آن باید برای رفتن به خدمت سربازی اقدامات لازم را انجام دهند. آن دسته از دانش آموزان محصل در دوره ی پیش دانشگاهی اگر در کنکور شرکت کنند. می توانند پس از قبولی از معافیت تحصیلی دانشجویان بهره مند شوند. اما اگر جواب دانشگاه مشمول هنوز مشخص نشده باشد و مشمول نیز سنوات تحصیلی اش به پایان رسیده باشد. این مشمول باید چه اقداماتی را انجام دهد؟

مشمولین در این شرایط پس از اتمام سنوات مجاز خود باید مراحل اعزام به خدمت خود را پشت سر بگذارنند. در غیر این صورت وارد غیبت شده و نخواهند توانست که از معافیت تحصیلی استفاده کرده و به دانشگاه بروند. این افراد ممکن است حتی به خدمت نیز اعزام شوند. سپس بعد از اعلام نتایج دانشگاه ها، مشمول می تواند از خدمت خود مرخصی گرفته و از معافیت تحصیلی خود استفاده کند.

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان نیز برای آن دسته از افرادی است که به سن ۱۹ سال تمام رسیده اند متفاوت خواهد بود . اینجا دربارهشرایط و چگونگی دریافت معافیت تحصیلی با عزیزان سخن خواهیم گفت .

 • یکی از اولین و مهم ترین شروط معافیت تحصیلی این است که دوره ی تحصیلی باید به طور پیوسته و پشت سرهم باشد . یعنی وقفه ای در آن صورت نگیرد .
 • اگر دانش آموزان و محصلین ترک تحصیل کنند یا فارغ التحصیل شوند باید ظرف ۴ ماه مراحل اعزام خود را پیگیری کنند . در غیر این صورت به عنوان مشمولین غایب شناخته می شوند .
 • اگز محصلین بنا بر در خواست خود ترک تحصیل کنند ۲ ماه پس از ترک تحصیل مهلت دارند باز به تحصیل بازگردند .
 • دانش آموزان مشمول اگز ترک تحصیل کرده اند یا به صورت غیر حضوری درس می خوانند باید تا تمام نشدن سن ۱۸ سالگی  به مدرسه برگردند و یا به تحصیل حضوری مشغول شوند . در این صورت آن ها می توانند از شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان بهره مند شوند .

این نکته را باید در نظر داشت که دانش آموزان و مشمولانی که غیبت دارند مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند . در واقع آن ها قبل از اینکه وارد غیبت غیر مجاز شوند باید تکلیف خدمت وظیفه ی خود را مشخص کنند . از طرف دیگر دانشجویانی که از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اخراج شده باشند تا پایان خدمت ضرورت یا گرفتن معافیت دائم نمی توانند ادامه تحصیل دهند و هم چنین قادر نیستند از معافیت تحصیلی استفاده کنند . دانش آموزان هم چنین در نظر داشته باشند که معافیت تحصیلی برای هر مقطع فقط یک بار صادر خواهد شد .

 معافیت تحصیلی : معافیت دانش آموزی

بر مبنای آخرین اخبار معافیت تحصیلی که توسط سازمان نظام وظیفه عمومی منتشر شده ، معافیت تحصیلی دانش آموزی ، در دو گروه و دسته اعمال می شوند . که به تاریخ و زمان اتمام تحصیلات شما بستگی دارد . این دو دسته عبارتند از :

 • افرادی که پیش از ۱۸ سالگی فارغ التحصیل می شوند
 • افرادی که پس از ۱۸ سالگی فارغ التحصیل می شوند

افراد گروه اول ، که پیش از ۱۸ سالگی فارغ التحصیل شده و مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی خود را می گیرند ، پس از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام ( و ورود به ۱۹ سالگی ) ، شش ماه فرصت دارند که برای موضوع خدمت نظام وظیفه خود تعیین تکلیف کنند . در غیر این صورت ، و با انقضاء مهلت شش ماه ، وارد دوران غیبت می شوند . این موضوع برای افرادی که قبل از ۱۸ سالگی از تحصیل انصراف می دهند یا اخراج می شوند هم صادق است . آ

اما مشمولینی که پس از سن ۱۸ سالگی ، فارغ التحصیل یا اخراج شده ، یا از تحصیل انصراف می دهند ، از تاریخ فارغ التحصیلی یا انصراف یا اخراج ، یک سال فرصت دارند که برای خدمت سربازی خود تعیین تکلیف کنند . البته لازم به ذکر است که افراد بالای ۱۸ سال ، فقط تا انتهای سن ۲۰ سالگی ، امکان برخورداری از معافیت تحصیلی برای گرفتن مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی را دارند . و پس از این سن ، به خدمت سربازی اعزام می شوند .

اطلاعیه ها معافیت تحصیلی برای دانش آموزان

دانش آموزان دانشسراها و دانش آموزان چهارساله آخر دوره متوسطه. و هنرجویان هنرستان‌ها و آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای به کسانی اطلاق می‌شود. که طبق برنامه وزارت آموزش و پرورش به طور روزانه یا شبانه به تحصیل اشتغال داشته. و ارزش تحصیلی آنان به تایید وزارت آموزش و پرورش. دیپلم کامل متوسطه یا معادل آن شناخته شود . اشخاص مذکور در این آئین نامه که به سن مشمولیت (ورود به ۱۹ سالگی) رسیده. به تحصیل اشتغال داشته باشند. می‌توانند تا پایان دوره تحصیلی که حدکثر تا سن ۲۴ سال تمام خواهد بود. از معافیت تحصیل استفاده نمایند . تقاضای معافیت تحصیلی دانش آموزان و هنرجویان. و دانش آموزان دانشسراها که در مؤسسات آموزشی. تابع وزارت آموزش و پرورش به تحصیل اشتغال دارند. از طریق ادارت و نواحی و مناطق ان وزارتخانه به عمل آمده. و معافیت تحصیلی به وسیله سازمان‌های وظیفه عمومی مستقر در محل سازمان‌های آموزشی. مذکور صادر می‌گردد .

محصلینی که ضمن تحصیل در دوره راهنمائی به سن مشمولیت برسند. حق استفاده از معافیت تحصیلی را ندارند. به استثنای دانش آموزان دوره راهنمائی و همچنین آن عده از دانش آموزان. دوره راهنمائی که عقب افتادگی ناشی از حضور در جبهه داشته. یا خواهند داشت که در این صورت برای جبران عقب افتادگی. مذکور معادل سال‌های حضور در جبهه با تشخیص معاونت مرتبط در وزارت. آموزش و پرورش به سقف سن تحصیلی آنها افزوده می‌شود. و پس از ورود به دبیرستان در مورد آنان برابر مفاد و با رعایت این آئین نامه. اقدام و مدت اضافی از هر سال نیز یک سال محاسبه خواهد شد . ادارات و مناطق و نواحی آموزش وپرورش موظفندبه محض فراغت ازتحصیل. یاترک تحصیل دانش آموزان مراتب را ضمن اعاده کارت. معافیت تحصیلی به سازمان وظیفه عمومی صادر کننده آن اعلام دارند. تامعافیت تحصیلی لغوو به وضع مشمولیت آنان رسیدگی شود .

نکات قابل توجه معافیت تحصیلی دانش آموزی

تمام افراد ذکور ایرانی که به سن ۱۸ سالگی تمام می رسند. از اول ماه تولد که طی آن ماه وارد ۱۹ سالگی می شوند. مشمول قانون وظیفه عمومی می گردند . حداکثر زمان معرفی مشمولانی که قبل از سن مشمولیت فارغ التحصیل. ، ترک تحصیل یا اخراج می شوند. ۶ماه پس از رسیدن به ۱۸ سالگی تمام است . مشمولانی که در مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی پس از سن مشمولیت. ، فارغ التحصیل، انصراف، ترک تحصیل یا اخراج می شوند. از تاریخ فراغت ، اخراج یا ترک تحصیل حداکثر زمان یکسال فرصت دارند. تا خود را معرفی نمایند . مثال: دانش آموز متولد ۷۹/۰۲/۱۸ که در تیرماه ۱۳۹۷٫ ، انصراف ، ترک تحصیل و یا اخراجی محسوب شوند. تا پایان تیر ماه ۹۸ مهلت معرفی خواهد داشت .

دانش آموزان حداکثر تاپایان ۲۰ سالگی مجازند. برابر ضوابط وزارت آموزش و پرورش ادامه تحصیل دهند. رشته های تحصیلی تاثیری در این مدت زمان نخواهند داشت . همچنین دانش آموزانی که در ورود به سن مشمولیت در مقطع راهنمایی به تحصیل اشتغال دارند. درصورت پیوستگی تحصیلی حداکثر تا پایان ۲۰ سالگی. میتوانند تحصیل نمایند . دانش آموزان درمهلت یکساله معرفی پس از فراغت. ،اخراج، انصراف یا ترک تحصیل می توانند. بدون صدور معافیت تا پایان مهلت یکساله خود ادامه تحصیل بدهند . مشمولانی که به صورت داوطلب آزاد تحصیل می کنند. حق استفاده از معافیت تحصیلی را نخواهند داشت. و شروع به تحصیل داوطلب آزاد به عنوان انصراف از تحصیل تلقی می گردد .

آیین نامه های  معافیت تحصیلی دانش آموزان

در آیین نامه های معافیت تحصیلی ، دانش آموز به افرادی گفته می شود که در مدارس ، هنرستان ها و یا آموزش گاه های فنی و حرفه ای مشغول به تحصیل هستند .

تفاوتی هم ندارد که در دوره روزانه و یا شبانه مشغول به تحصیل باشند .

این افراد از زمانی که به سن مشمولیت یعنی ۱۸ سالگی برسند ، تا پایان دوره تحصیلات خود از خدمت نظام وظیفه معاف خواهند بود .

مشاوره معافیت تحصیلی دانش آموزان

مشاوره معافیت تحصیلی دانش آموزان کمک بزرگی است که به مشمولین کمک می کند تا پس از بررسی شرایط خود برای انواع معافیت ها اقدام کند. زیرا معافیت تحصیلی بحث بسیار حساسی است که مشمولان اگر یک روز نیز وارد غیبت بشوند نمی توانند از این معافیت بهره مند شوند. پس این مشاوره ها و مطالب درباره ی همه ی جوانب معافیت تحصیلی می تواند این فرصت را به دانش آموزان بدهد تا از سنوات مجاز خود استفاده کرده و با خیالی آسوده به تحصیل خود ادامه دهند.

سوالات متداول

۱٫ مشمولینی که در سن ۱۷ سالگی درسشان تمام می شود تکلیفشان چیست؟

این افراد پس از سن ۱۸ سالگی تنها ۶ ماه فرصت دارند تا خود را برای اعزام به خدمت، به سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا معرفی کنند.

۲٫ مشمولین برای دریافت معافیت تحصیلی باید به سازمان نظام وظیفه مراجعه کنند؟

خیر. مراجعه افراد و ثبت درخواست هایشان توسط دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی انجام می پذیرد.

۳٫ مشمولینی که به صورت جهشی و در منزل درس می خوانند می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند؟

خیر. این افراد برای استفاده از این نوع معافیت باید در مدرسه ثبت نام کنند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

معافیت تحصیلی دانش آموزان چگونه است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه معافیت تحصیلی دانش آموزان چگونه است؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 65 نظر:
 1. سلام،من خرداد امسال دیپلمم رو گرفتم و کنکور شرکت کردم ولی قبول نشدم
  توی برگه معافیت تحصیلی نوشته معافیت من تا مهر امسال بوده و تموم شده (یک ساله بوده)من اگه بخوام دی و تیر امسال کنکور بدم باید چیکار کنم ؟میتونم معافیتم رو تمدید کنم؟

  1. سلام
   برای به تعویق انداختن سربازی راه های مختلفی وجود دارد که با توجه به شرایط شما بهتون پیشنهاد میشود لذا با کارشناسان ما تماس بگیرید

 2. ۱۴۰۱ قبول نشدم و میخان دیماه و تیر کنکور بدم من باید چی کار کنم قبول خرداد امتحانات نهایی هستم و مدرک دیپلمی ندادند و فقد گواهی پایان تحصی من مشکل نظام وظیفه دارم باید برای معافیت کاری کنم

 3. سلام کنکور تیر ۱۴۰۱ قبول نشدم و میخام دیماه و تیر کنکور بدم من باید چی کار کنم قبول خرداد امتحانات نهایی هستم و مدرک دیپلمی ندادند و فقد گواهی پایان تحصی من مشکل نظام وظیفه دارم؟ باید برای معافیت کاری کنم؟ چقد وقت دارم

  1. سلام
   از تاریخ اتمام تحصیل و دریافت دیپلم تا یکسال معافیت تحصیلی دارید

 4. سلام و خسته نباشید خدمت اساتید محترم سایت بنده متولد ۱۳۸۰/۱۱/۱۹ هستم و تاریخ اخذ دیپلمم ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ می باشد که تا ۱۴۰۰/۱۱/۱۹ باید مدرک دیپلمم می گرفتم چون که بیست سالم می شه تو اون تاریخ،ولی چون که چند تا از دروس ام مونده بود نتونستم تا اون تاریخ دیپلم بگیرم برج ۳ امسال دیپلمم تاریخشه و الان دانشگاه آزاد قبول شدم ورودی مهر ماه آیا مشکل نظام وظیفه دارم من؟

 5. سلام من متولد ۱۳۸۰/۱/۱۷هستم سال ۱۴۰۰دیپلم گرفتم و وارد دانشگاه شدمدو ترم تحصیل کردم برای ترم سوم مهلت فراقت ب پایان رسید الان به مشکل خوردم لطفاً اگه راهی هست راهنمایی کنید

 6. سلام
  من دیپلمم را خرداد ۱۴۰۰ گرفتم و برای ۱۴۰۱پشت کنکور ماندم الان مهر ۱۴۰۱میخوام برم دانشگاه و یک سال هم از گرفتن دیپلمم گذشته و معافی تحصیلی نگرفتم
  برای سربازی باید چه کاری انجام بدم ؟
  معافی تحصیلی باید بگیرم؟

 7. سلام من متولد ۸۱/۷/۶ هستم معافیت تحصیلی تا ۱۴۰۱/۷/۶ زدن من نتونستم دیپلمم بگیرم واحدم موند خب منظورم اینکه شهریور تموم کنم دیپلمم بگیرم تا یک سال اینده مثلا تا شهریور ۱۴۰۲ وقت دارم دانشگاه برم یانه سنم ۲۰ تموم میشه نمیتونم باید سربازی برم
  ممنونم جواب بدین

  1. سلام وقت بخیر
   برای اطلاعات بیشتر در مورد موضوعتان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 8. سلام من در شهریور بزرگ سالان دیپلم گرفتم
  آیا یکسال معافیت تحصیلی دارم؟
  لازم است به پلیس+۱۰مدارکی ببرم؟
  باتشکر

 9. سلام اگر دیپلم را در شهریور بزرگسالان بگیریم لازم است برای پلیس +۱۰ مدارکی ببریم ؟
  یک سال معافیت داریم؟
  باتشکر

 10. سلام من متولد ۱۳۸۲/۹/۴ هستم. برای معافیت تحصیلی به پلیس ۱۰+ اقدام کردم ولی یه برگه عدم پذیرش اومد و برای توجیه معافیت تحصیلی به نظام وظیفه شهرمون رفتم و توجیه شد. الان اون برگه رو تحویل مدرسه دادم تا ۲۰ تمام معافیت دارم؟ امسال فارغ التحصیل میشم و مدرک دیپلم میگیرم و کنکور ۱۴۰۱ اولین کنکورمه.

 11. دانش اموزی که با تاخیر ۱۰ ماهه درخواست معافیت تحصیلی صادر شده باشد .مشکل داره یا نه

 12. سلام من متولد ۱۳۸۲/۱۱/۲۶ هستم و یک سال جهشی خوندم و قبل از ۱۸ سالگی دیپلم گرفتم و کنکور که دادم انتخاب رشته نکردم و وارد دانشگاه نشدم و وایستادم واسه ی سال بعد میخواستم بدونم برای معافیت تحصیلی چیکار باید بکنم مهلتم اگه ۶ ماه باشه میشه ۲۶ مرداد که ثبت نام تا اون موقع نمیتونم بکنم

  1. سلام بله بعد از ۱۸ سالگی مشمول میشوید، البته میتوانید برای ادامه تحصیل معافیت تحصیلی بگیرید.

 13. سلام من دبیرستان رو تمام کردم و معافیت تحصیلی گرفتم و پاسپورت رو هم گرفتم و می‌خوام برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروم می خواستم بدونم چگونه باید اصل دیپلم و ریز نمرات رو بگیرم از دبیرستان؟

  1. سلام ریز نمرات همراه گواهی موقت دیپلم ضمیمه مدارک شده است، برای گرفتن اصل دیپلم با برگه معافیت تحصیلی به دبیرستان مراجعه کنید.

 14. سلام من ۵ دی ماه وارد ۱۸ سالگی میشم تا چند وقت بعد از ورود به ۱۸ سالگی میتونم برا معافیت تحصیلی اقدام کنم ؟؟؟
  مشکلی نداره بعد از امتحانات نوبت اول (۳۰ دی یا اوایل بهمن ) اقدام کنم ؟؟؟

  1. سلام خب بستگی به شرایط شما دارد که درحال تحصیل باشید یا مدرک دیپلم گرفته اید یا نه ، نمیشود جواب قاطع داد.

 15. سلام من در تاریخ ۱۳۸۲/۶/۵ متولد شدم یعنی بعد از خرداد به سن ۱۸ سالگی رسیدم ی سال کنکور دادم الان دوباره میخوام کنکور بدم از مدرسه مربوطه درخواست کردم گفتن که دیگر نمی شود معافیت تحصیلی داد چون اما به نظام وظیفه و پلیس+ ۱۰ مراجعه کردم گفتن جدیدا میشه یک سال بعد از کنکور اولی برای بار دوم تا خرداد فرصت هست که قبول شد و به دانشگاه رفت آیا این درست ؟!

  1. سلام. شما دو راه حل دارید:
   ۱-می توانید در یک رشته دانشگاهی بدون کنکور مثلا یک رشته کارشناسی در پیام نور ثبت نام کنید تا معافیت تحصیلی بگیرید و برای کنکور سال بعد تلاش کنید. درصورت قبولی در رشته ی دلخواه از دانشگاه ثبت نام شده انصراف دهید و در رشته جدید که قبول شده اید ثبت نام کنید اما توجه داشته باشید که در طول دوران تحصیل خود تنها یک بار حق انصراف در مقطع را دارید
   ۲-دفترچه خدمت خود را پست کنید و در صورت قبولی در رشته ی دلخواه خود، ایست خدمتی بگیرید و تحصیل خود را ادامه دهید و بعد از اتمام تحصیلات، خدمت سربازیتان را پشت سر بگذارید

 16. سلام من تا ۳۰ دی فرصت دارم آیا دی ماه میتونم برای ورودی بهمن ماه دانشگاه ثبت نام کنم؟

 17. سلام من چند ماه بعد از ورود ب ۱۹ سالگی فرم درخواست رو به پلیس +۱۰ دادم و نظام وظیفه قبول نکرد ، الان من باید چکار کنم؟؟!!

 18. سلام من سال اخر تحصیلیم همه دروس رو افتادم و در سن ۱۹ مدرسه شبانه ثبت نام کردم و نامه معافیت تحصیلمو بلیس +۱۰ بردم وقبول کردن. تا الان که ۲۰ سالم هست درحال امتحان دادن در مدرسه شبانه بودم
  ایا غیبت سربازی دارم؟

 19. سلام خسته نباشید
  من دی ماه ۱۸ سالگیم تکمیل میشه
  برای معافیت تحصیلی باید از الان اقدام کنم؟؟
  یا دی ماه؟
  و از چه طریقی؟مدرسه ای ک توش درس میخوندم امسال یا پلیس+۱۰؟
  چون تا ی ماه دیگه دیپلم من اخذ شده
  و من اگر بخوام پشت کنکور بمونم
  باید معافیت داشته باشم
  ممنون بابت اینکه با خوندن این مطلبتون خیلی از سوال هام پاسخ داده شد

  1. با سلام جهت اطلاعات بیشتر از تایم دقیق اتمام معافیت با کارت ملی به پلیس +۱۰ بروید تا تاریخ دقیق را برایتان محاسبه نماید.

 20. سلام من متولد ۱ اردیبهشت ۸۱ هستم. معافیت تحصیلیم تا اردیبهشت ۱۴۰۱ هستش و دو درسم مونده که پاس کنم و دیپلم بگیرم. اگه بخوام آموزشگاهمو عوض کنم دوباره باید برم پلیس+۱۰؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت انصراف از مدرسه معافیت شما دچار تغییر میشود.در غیر اینصورت نیازی نیست

 21. سلام.
  من متولد مرداد ۸۱ هستم و خرداد ۹۹ دیپلم گرفتم یعنی حدود ۲ ماه قبل از ۱۸ سالگی دیپلم گرفتم . پشت کنکور موندم برای کنکور ۱۴۰۰٫ الان از ۱۸ سالگیم ۸ ماه میگذره و برگه معافیت هم نگرفتم. میخواستم بدونم باید چکار کنم الان مشکلی پیش نیاد برام برای وارد شدن ب دانشگاه؟
  ممنون میشم جواب بدید.

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت اخذ دیپلم قبل از ۱۸ سالکی فقط شش ماه فرصت دارید تا تعیین تکلیف کنید. به نظام وظیفه جهت تعیین وضعیت مراجعه کنید. احتمالا وارد غیبت شده اید

   1. سلام تو سایت نظام وظیفه قسمت سوالات اعزام نوشته که دانش آموزانی که در خرداد و تیر ماه سال ورود به مشمولیت(یا بالاتر) فارغ التحصیل میشوند تا یکسال پس از فراغت از تحصیل مهلت معرفی دارند . چون شما در خرداد سال ورود به مشمولیت یعنی ۹۹ فارغ التحصیل شده اید پس بعید است وارد غیبت شده باشید.

 22. سلام من متولد ۸۱/۰۴/۲۹ هستم و سال ۹۹ دیپلم گرفتم، بعد رفتم معافیت تحصیلی گرفتم ونوشته حداکثر برای فراغت وی تا مرداد هزار و چهارصد ویک است ،من سال ۹۹ تو کنکور سراسری شرکت کردم ،سوال من اینه که آیا علاوه بر کنکور۱۴۰۰، حق شرکت در کنکور ۱۴۰۱ رو هم دارم؟؟

 23. سلام من ۱ واحد درسیم مونده متولد ۱۳۸۰_۳_۱۳هستم خرداد میخوام امتحان بدم تا جواب امتحان بیاد معافیت تحصیلیم تمام میشود بعد اینکه قبول شدم نمیتونم دانشگاه ثبت نام کنم یا میتونم

 24. سلام بعدازفارغ تعصیلی آیایک سال فهرست دارم تکلیف خودم را روشن کنم مثلا طی این یک سال غیبت که نمی خورم زیرافراموش کردم ازمدرسه معافیت بگیرم متولد۱۳۸۱برج ۲هستم

 25. سلام. من متولد ۱۳۸۱/۱۰/۶ هستم. ویک سال از درسم عقب افتادم.وباید کلاس دوازدهم بودم. اکنون کلاس یازدهم هستم. وازسوی دیگر مشمول سربازییم. و میخواهم که دیپلم گرفته وبعد به سربازی بروم. آیابرای من معافیت تحصیلی میدهند وچگونه بایداقدام کنم؟

 26. سلام من ۱۹ سالمه ویکی از امتحانات نهایی هم موندم و تو امتحانت دی ماه هم نتونستم شرکت کنم میخواستم ببینم میتونم تو امتحانات خرداد شرکت کنم و دیپلممو بگیرم و کنکورم بدم معافیت تحصیلیمم تا آبان ۱۴۰۰ هست

  1. سلام من متولد ۱۶شهریور۱۳۸۱هستم.وسال ۹۹ هم کنکوردادم آیا میشه که علاوه بر سال۱۴۰۰ سال۱۴۰۱ هم کنکورداد؟

   1. با سلام استعلام دقیق از پلیس+۱۰بگیرید. تا قبل اتمامم معافیت میتوانید کنکور دهید.

 27. سلام من ۸ا/۰ا/۹۹ بیست سالگیم تمام می شود یک واحد مانده دارم ۲۴ دی ماه امتحان می دم آیا می توانم دانشگاه پیام نور نیمه دوم شرکت کنم

 28. سلام . من متولد سال ۱۳۸۱/۶/۱۵ هستم رفتم برای معافیت تحصیلی به پلیس ۱۰ اقدام کردم بعد تو فرمی که داده بودند نوشته بود حداکثر مدت تحصیل وی برای فراغت تا پانزدهم شهریور یک هزار و چهارصد و یک می باشد. من پایه دوازدهم رو تموم کردم و در کنکور ۹۹ هم شرکت کردم حالا سوال من اینه یعنی من می تونم تو کنکور ۱۴۰۰و ۱۴۰۱ بدون مشکل شرکت کنم.ممنون میشم پاسخ بدید.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1402/1/11

شنبه

1402/1/12

یکشنبه

1402/1/13

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید