کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

مراحل و مدارک لازم برای اعزام به خدمت سربازی ۹۹

مراحل اعزام به خدمت سربازی چه شرایطی دارد؟
به اشتراک بگذارید

مدارک لازم جهت اعزام به خدمت چه مواردی است؟

نظام وظیفه و خدمت سربازی یکی از مراحل زندگی پسران در جامعه است ٬ مرحله ای پر فراز و نشیب ٬ همراه با استرس های خاص خود. در این مطلب قصد داریم به کلیات و همچنین روال اعزام به خدمت سربازی اشاراتی داشته باشیم . در اینجا مرکز مشاوره آویژه در نظر دارد مشمولین نظام وظیفه را در مورد اعزام به خدمت سربازی راهنمایی کند . در واقع مشمولین می توانند  اطلاعات جامع و کاملی درباره مدارک اعزام به خدمت سربازی و نحوه پرکردن آن بدست آورند . با ما همراه باشید تا درباره ی تمامی مراحل اعزام به خدمت در این مقاله صحبت خواهیم کرد .

 

مراحل اعزام به خدمت سربازی

مراحل اعزام به خدمت سربازی از مسائل مهمی است که مشمولین باید با دقت و آگاهی  آنها را پشت سر بگذارند. از اولین مراحل اعزام به خدمت سربازی که مشمولین باید آن را انجام دهند دریافت دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی از دفاتر خدمات الکترونیکی انتظامی یا همان پلیس +۱۰ می باشد . مشمولین باید به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کرده و دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی را دریافت کنند . مشمولین موظف هستند یا دقت دفترچه را مطالعه کرده  و به تمام نکات آن توجه کنند . بعد از پر کردن فرم ها و کامل کردن مدارک مورد نیاز آنها را به نزدیک ترین مرکز خدمات الکترونیکی انتظامی تحویل دهند .

مشمولین باید درخواست خود را در سامانه ثبت کنند . پس از ثبت درخواست توسط کارکنان پلیس +۱۰ برگه ی سفید هولوگرام دار به مشمولین داده می شود . زمان اعزام به خدمت سربازی مشمولین معمولا ده روز قبل از تاریخ اعزام به خدمت سربازی از طریق مراکز خدمات الکترونیک انتظامی به مشمولین داده می شود . این برگه معرفی نامه شامل آدرس مرکز آموزشی و محل اعزام مشمولین می باشد . البته این نکته نیز قابل ذکر می باشد که مشمولینی که در زمان قانونی برای اعزام به خدمت اقدام می کنند می توانند تاریخ پیشنهادی خود را نیز برای اعزام به دفاتر الکترونیک انتظامی اعلام نموده و درخواست خود را ثبت کنند .


بیشتر بخوانید: انواع معافیت سربازی و شرایط استفاده از آن چگونه است؟


مراحل اعزام به خدمت سربازی چگونه است؟

کلیات مدارک لازم جهت اعزام به خدمت نظام وظیفه چیست؟

مدارک لازم جهت اعزام به خدمت به منظور درخواست برگه اعزام به خدمت :

 1. اخذ دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی از دفاتر پلیس + ۱۰ در داخل کشور و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور.
 2. برگ تکمیل شده وضعیت مشمولان (برگ شماره ۲ دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی تکمیل شود)
 3. برگ تکمیل شده معاینه اولیه مشمولان (برگ شماره ۵ دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی تکمیل شود، مشروط براینکه پزشک نتیجه معاینه تمامی اندام ها را طبیعی تشخیص داده باشد)
 4. تصویر کارت ملی یا کارت موقت ملی مشمولان.
 5. ۵٫ تصویر صفحه اول شناسنامه عکس دار (در صورت داشتن توضیحات یک نسخه از صفحه آخر)
 6. تصویر گواهی اخرین مدرک تحصیلی (مشمولان دارای تحصیلات غیر دانشگاهی برگه شماره ۳ را تکمیل نمایند)
 7. عکس ۳×۲ زمینه سفید و تمام رخ مشمول (علاوه بر عکس های الصاقی به برگها ، یک قطعه عکس)
 8. برگ واکسیناسیون که تاریخ تلقیح واکسن در آن درج گردیده باشد و این تاریخ باید حداقل ۱۵ روز قبل از تاریخ اعزام به مرکز آموزش باشد. (برگه شماره ۴ تکمیل شود)
 9. برگه تکمیل شده استعلام آخرین وضعیت مشمول سنوات ماقبل ۶۴ (برگه شماره ۱ تکمیل گردد)

 برگ واکسیناسیون مدارک لازم جهت اعزام به خدمت 

 1. مشمول می بایست قبل از ارائه درخواست اعزام بخدمت با مراجعه به نزدیکترین مرکز بهداشت نسبت به واکسیناسیون مننژیت و چندگانه اقدام نماید.
 2. مرکز بهداشت پس از انجام واکسیناسیون، ضمن درج تاریخ و نام واکسیناتور، محل های تعیین شده را با مهر واکسیناسیون و مرکز بهداشت ممهور نماید.
 3. مشمول می بایست قسمت اول را پس از انجام واکسیناسیون جدا نموده و همرا با سایر مدارک به سازمان وظیفه عمومی ناجا ارسال نماید.
 4. قسمت دوم برگه نیز توسط مشمول جدا شده و نزد وی نگهداری شود تا هنگام مراجعه به مرکز آموزش ارائه گردد

تبصره: چنانچه روز اعزام با ایام تعطیلات مواجه گردید اعزام به اولین روز کاری بعد از تعطیلات موکول خواهد شد.

مدارک لازم جهت اعزام به خدمت مشمولان وظیفه ایرانی مقیم خارج از کشور

در خصوص موضوع خدمت وظیفه عمومی مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور در حال حاضر از نظر ضوابط و مقررات مشکل چندانی وجود ندارد و برای بیش از ۹۰% از مشکلات ، تدابیر لازم اتخاذ شده است . در این راستا در گذشته ضوابطی در خصوص مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور وضع و اجرایی گردید که این امر با تشکیل شورای ایرانیان مقیم خارج از کشور و تشکیل کارگروه ها و کمیته های تخصصی قوت گرفت و ضمن پیش بینی تسهیلات خاص برای این افراد ، اقدام به شفاف سازی وضعیت خدمت وظیفه آنان گردید که اجمالاً عناوین اقداماتی که در این راستا انجام شده به همراه کلیاتی از قوانین خدمت وظیفه عمومی در این ویژه نامه اعلام می گردد.

در صورتی که در خصوص مدارک لازم جهت اعزام به خدمت و شرایط خدمت سربازی ٬ انواع معافیت و … سوالاتی دارید٬ هم اکنون با مشاوران مجرب ما در این خصوص تماس حاصل فرمایید.


بیشتر بخوانید: مشاوره خدمت سربازی


نظام وظیفه

ثبت نام اینترنتی اعزام به خدمت سربازی

ثبت نام اینترنتی اعزام به خدمت سربازی همان گونه که در بالا نیز اشاره شد توسط دفاتر خدمات الکترونیکی انتظامی یا همان پلیس +۱۰ صورت می گیرد .  ابتدا کسانی که سن آن ها ۱۸ سال تمام می باشد باید به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کرده و دفترجه اعزام به خدمت سربازی را دریافت کتتد . پس از اطمینان از مشمول بودنسان باید فرم ها را پر کرده و به همراه مدارک گفته شده به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کنند . بعد از آن کاربر دفتر خدمات اطلاعات مشمولین را در سایت نظام وظیفه ثبت کرده و ثبت نام اینترنتی اعزام به خدمت سربازی تکمیل می شود.


بیشتر بخوانید: غیبت سربازی و آنچه باید در مورد اضافه خدمت بدانید۹۹


ماه های اعزام به خدمت سربازی

ماه های اعزام به خدمت سربازی دورانی است که مشمولان نظام وظیفه عمومی در ارگان های مختلف مانند سپاه ، ارتش ، نیروی زمینی ارتش ، نیروی هوایی ارتش ، نیروی دریایی ارتش می گذرانند . بر اساس ماده ۴ قانون خدمت وظیفه مدت خدمت ۳۰ سال است . در واقع ۲ سال آن دوره ی ضرورت است ، ۸ سال دوره احتیاط نامیده می شود . به ۱۰ سال دوره ی ذخیره ی اول و ۱۰ سال دیگر دوره ذخیره دوم گفته می شود .

۲ سال دوره ضرورتی که گفته شد بر اساس شرایط جغرافیایی محل خدمت ممکن است کاهش یابد . این مدت در مناطق عادی همان ۲۴ ماه خواهد بود . ۲ سال خدمت ضرورت در مناطق محروم با شرایط آب و هوایی نامساعد ۲۲ می شود . در مناطق عملیاتی نیز ۴ ماه از ۲۴ ماه مدت خدمت ضرورت کم خواهد شد . همانطور که گفته شد ماه های اعزام به خدمت سربازی در شرایط مختلف متفاوت خواهد بود .


بیشتر بخوانید: توضیحات جامع درمورد انواع معافیت سربازی


مراحل اعزام به خدمت سربازی را چگونه بگذرانیم؟

شیوه های مختلف اعزام به خدمت

زمانی که مدت زمان اعزام به خدمت سربازی مشخص شد اعزام یه خدمت مشمولین نظام وظیفه به دو صورت انجام می شود . با توجه به محل سکونت مشمولین نحوه ی اعزام آن ها به پادگان ها متفاوت خواهد بود . در ادامه به توضیحات مفصلی درباره ی شیوه یاعزام مشمولین خواهیم پرداخت .

 • اعزام انفرادی : یکی از شیوه های اعزام به خدمت سربازی مشمولین نظام وظیفه اعزام انفرادی نامیده می شود . این نوع اعزام مخصوص کسانی است که مسافت منزل آنها یا مرکز آموزشی انتخاب شده برای آن ها کوتاه باشد . مشمولین باید به صورت انفرادی همراه با مدارک لازم و وسایل مورد نیاز خود در تاریخ مقرر به مرکز آموزشی نیروهای مسلح رفته و خود را معرفی کنند . این نکته نیز قابل ذکر است که اگر مشمولین در تاریخ مشخص شده خود را یه مرکز آموزشی معرفی ننمایند جزو مشمولین غایب به حساب می آیند . در واقع غیبت خورده و اضافه خدمت می خورند . مشمولین می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اعزام به خدمت سربازی و مسائل مرتبط با خدمت سربازی با مرکز مشاوره نظام وظیفه تماس بگیرند . مشاورین ما راهنمایی های لازم را به شما عزیزان خواهند داد .
 • اعزام حضوری : آن دسته از مشمولینی که پادگان آموزشی محل خدمت آن ها دور از محل سکونت شان است به صورت حضوری اعزام می شوند . در واقع مشمولین نظام وظیفه عمومی باید در ساعت و تاریخ مشخص به مرکز معاونت وظیفه عمومی نزدیک محل سکونت خود بروند و بعد از مراحل حضور و غیاب نکات مورد نیاز به آن ها گفته شده و به همراه مامورین با اتوبوس های مشخص شده از سوی مرکز معاونت به محل آموزشی خدمت اعزام می شوند .

نکات مهم

 • مشمولین متاهل می توانند با ارائه مدارک و مستندات لازم در مراکز آموزشی محل سکونت همسر خود خدمت سربازی را بگذرانند . مشمولین متاهل می توانند برای کسب اطلاعات دقیق درباره جمع آوری مدارک لازم برای سازمان نظام وظیفه عمومی با مرکز مشاوره نظام وظیفه تماس حاصل نمایند .
 • مشمولینی که غایب هستند با درخواست تمدید آن ها رسیدگی و موافقت نخواهد شد مگر اینکه غیبت آن ها دلیل موجهی داشته باشد .
 • درخواست تمدید برای مشمولین فقط یک بار قابل بررسی خواهد بود .
 • برای ثبت درخواست تمدید مشمولین باید به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنند . برای دریافت نتیجه نیز باید بعد از یک هفته به همان دفتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کنند و نتیجه درخواست خود را بگیرند.
 • برای مشمولین با مدرک دیپلم و زیر دیپلم مقدار تمدید اعزام به خدمت سربازی یک ماه و برای مشمولین با مدرک فوق دیپلم  و بالاتر دوماه خواهد بود . با مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه تماس بگیرید . مشاورین ما همه روزه پاسخگوی شما خواهند بود .

مراحل اعزام به خدمت سربازی

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره اعزام به خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

مراحل و مدارک لازم برای اعزام به خدمت سربازی ۹۹

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه مراحل و مدارک لازم برای اعزام به خدمت سربازی ۹۹

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

نظرات

- 20 نظر:

 1. وقتی میگن مهلت یک سال بعد فارغ‌التحصیلی برای دیپلم این خرداد است یا تیر یا شهریور؟

  1. سلام
   مهلت یکساله اعزام از تاریخ دقیق فارغ التحصیلی شما شروع میشود.

 2. سلام دوستان من نه کارت ملی دارم ونه شناسنامه ام عکس داراست و مشمول شدم به خدمت باید چجوری ثبت نام کنم

  1. سلام وقت بخیر
   شما باید به پلیس +۱۰ مراجعه نمایید.

 3. سلام
  من کارت ملیم گم شده و برای المثی اقدام کردم گفتن تا ۱سال طول میکشه المثی بیاد الان من باید یه سال غیبت بخورم یا موردی نداره برای ثبت نام

  1. سلام وقت بخیر
   کارت ملی المثنی حدودا ۳ ماه طول میکشه و اینکه شما باید ثبت نام تان را انجام دهید وگرنه غیبت میخورید.

 4. سلام
  من کارت ملیم گم شده و برای المثی اقدام کردم گفتن تا ۱سال طول میکشه المثی بیاد الان من باید یه سال غیبت بخورم یا موردی نداره برای ثبت نام

  1. سلام وقت بخیر
   کارت ملی المثنی حدودا ۳ ماه طول میکشه و اینکه شما باید ثبت نام تان را انجام دهید وگرنه غیبت میخورید.

 5. سلام
  من تازه فارغ التحصیل شده ام ولی مدرک لیسانسم هنوز صادر نشده و حداقل یه ماه طول می‌کشه بیاد، باید چیکار کنم؟

  1. سلام
   شما میتوانید با دریافت کد سخا از دفاتر پلیس +۱۰ و مراجعه به سامانه مربوط به سازمان وظیفه و ارائه ی مشخصاتی همچون کد ملی و کد سخا و همچنین از طریق اطلاع رسانی پیامکی سازمان وظیفه محل خدمت خود را استعلام کنید.

 6. سلام علیکم
  دوستان پسری که به سن سربازی رسیده سرپرست خانواده میتونه اونو ثبت نام کنه ؟

  1. سلام
   برای اعزام به خدمت مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ و ارائه مدارک مختلف الزامی است که باید توسط خود فرد مشمول انجام شود.

 7. سلام علیکم
  دوستان پسری که به سن سربازی رسیده سرپرست خانواده متونه اونو ثبت نام کنه ؟

 8. سلام برای گرفتن برگه سبز حتما باید به همون دفتر +۱۰ که ثبت نام کردیم بریم?

 9. چرا برای دریافت دفترچه اعزام به خدمت باید هزینه کرد مگر سرباز چه درآمدی دارد که ابتدا برای پلیس به اضافه ده هزینه نمایند سپس برای واکسیناسیون و معاینات پزشکی

  1. سلام علی جان
   به نکته ظریفی اشاره کردید.
   ممنون از همراهی تون.

  2. من هم حرف شما رو تایید میکنم
   وقتی این خدمت اجباریه،دیگه چرا باید پولش هم بدیم؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068