می‌خوام برم سربازی! برای رفتن به سربازی باید چه مراحلی را طی کرد؟

مراحل اعزام به خدمت سربازی

برای رفتن به سربازی باید چکار کرد؟ مراحل اعزام به خدمت سربازی از اصلی ترین سوالات و دغدغه های مشمولان خدمت وظیفه عمومی می باشد. در ایران و طبق قوانین سازمان نظام وظیفه، تمام پسران بالای 18 سال مشمول خدمت وظیفه عمومی هستند اما خیلی از آنها با روند ارسال دفترچه اعزام به خدمت و اقدامات قبل از پست دفترچه آشنا نیستند. بر همین اساس ما در این مقاله به ابهامات و سوالات شما در زمینه اعزام به خدمت سربازی و ارسال دفترچه خدمت سربازی پاسخ می دهیم. موارد های مورد بررسی در این مقاله آویژه عبارت است از:

🙆‍♀️ چه افرادی مشمول خدمت سربازی هستند؟

🙆‍♀️ مراحل اعزام به خدمت سربازی

🙆‍♀️ استعلام اینترنتی اعزام به خدمت چگونه است؟

🙆‍♀️ مدارک لازم برای اعزام به سربازی

چه افرادی مشمول خدمت سربازی هستند؟

قبل از هر توضیحی درباره اعزام به خدمت سربازی و مراحل پست دفترچه، نیاز است که بدانیم چه افرادی مشمول خدمت سربازی هستند و مشمولیت آنان از چه زمانی می باشد؟

💛 بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران؛ تمام پسران بالای 18 سال که تابعیت ایرانی دارند مشمول خدمت وظیفه عمومی می باشند. مدت خدمت وظیفه عمومی نیروهای مسلح در حال حاضر برای سربازان بومی 21 ماه می باشد.

💛 شما بعد از پایان تولد 18 سالگی خود می توانید بر اساس شرایط، اقدام به اخذ معافیت های مختلف اعم از معافیت تحصیلی، معافیت پزشکی، معافیت های کفالت و… و یا اعزام به خدمت سربازی و پست دفترچه کنید.

زمان اعزام و مشمولیت سربازان بنابر شرایط اختصاصی هر یک از آنها متفاوت است. ما در جدول زیر حالت کلی و فرمول زمان مشمولیت را شرح داده ایم. اما شما برای اطلاع از زمان دقیق مشمولیت و استعلام آن می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

زمان مشمولیت سربازان

بر اساس تاریخ تولد:

اگر براساس تاریخ تولد زمان مشمولیت را در نظر بگیریم؛ هر پسری حداکثر تا 6 ماه بعد از 18 سالگی مهلت دارد تا خود را به یکی از مراکز پلیس +10 برای پست دفترچه سربازی معرفی کند.

نکته: این مورد برای پسرانی که دیپلم را قبل از 18 سالگی اخذ کرده اند و همچنین برای کسانی که قبل از اخذ دیپلم از تحصیل انصراف داده اند، صدق می کند.

براساس تاریخ فارغ التحصیلی دیپلم:

اگر بخواهیم بر اساس زمان فارغ التحصیلی و اخذ دیپلم تاریخ مشمولیت را در نظر بگیریم، تاریخ مشمولیت افراد به 2 صورت بررسی می شود:

اگر شما قبل از 18 سالگی دیپلم گرفتید، تا 6 ماه بعد از تاریخ تولد 18 سالگی می توانید خودتان را معرفی کنید.

اگر شما بعد از 18 سالگی دیپلم گرفتید، از تاریخ فارغ التحصیلی مقطع دیپلم به مدت 1 سال مهلت دارید تا خودتان را به یکی از مراکز پلیس+10 معرفی نمایید.

براساس تاریخ فارغ التحصیلی، انصراف یا اخراج از دانشگاه:

شما بر این اساس نیز تا یکسال بعد از فارغ التحصیلی، انصراف یا اخراج از دانشگاه مهلت دارید تا خودتان را به یکی از مراکز پلیس +10 معرفی کنید.

اتباع خارجی: تمامی افراد ذکور اتباع خارجی، بعد از اخذ تابعیت ایرانی به مدت 6 ماه مهلت دارند تا برای اعزام به خدمت یا مشخص کردن وضعیت سربازی اقدام کنند.

دقت کنید که گذشتن حتی 1 روز از زمان مشمولیت و تعیین و تکلیف نکردن وضعیت سربازی از جانب شما، منجر به ثبت غیبت سربازی در سامانه نظام وظیفه می شود.

اعزام به خدمت سربازی

مدارک مورد نیاز پست کردن دفترچه

برای اعزام به خدمت سربازی و پست دفترچه در مرحله اول باید مدارک لازم را آماده کنید. برای سهولت و دسترسی راحت شما، لیست مدارک مورد نیاز برای پست دفترچه سربازی در جدول زیر آمده است.

اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه مشمول1 قطعه عکس 3 در 4 رنگی زمینه سفید تمام رخ مشمول
اصل و کپی کارت ملی هوشمند مشمول به صورت پشت و روگواهی آخرین مدرک تحصیلی مشمول
اصل و کپی شناسنامه همسر و فرزندان(در صورت تاهل)کد پستی محل سکونت
شماره حساب شخصی در بانک سپه (برای واریز حقوق سربازی)اصل و کپی کارت ملی همسر و فرزندان(در صورت تاهل)

مراحل اعزام به خدمت سربازی

1. دریافت دفترچه سربازی از پلیس+10
2. وارد کردن اطلاعات در فرم های مربوطه
3. تحویل دادن مدارک و فرم ها به متصدی پلیس+10
4. ثبت درخواست اعزام و پست دفترچه توسط مراکز پلیس+10

بعد از آماده کردن مدارک و بررسی شرایط خود، می توانید به یکی از مراکز پلیس +10 در منطقه خود مراجعه نمایید.

متصدی مرکز پلیس +10 در مرحله اول 3 فرم به شما ارائه می کند.

فرم اول تحت عنوان برگ شماره 1 (اطلاعات فردی) است.

برگه دوم برای تزریق دو واکسن قبل از اعزام سربازی

و برگه سوم برای معاینه اولیه و بررسی شرایط جسمانی و اعصاب و روان مشمولان می باشد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مرحله اول

راهنمای تکمیل برگ شماره 1

مراحل اعزام به خدمت سربازی

⬅️ مشخصات شناسنامه ای می بایست برابر مندرجات شناسنامه به صورت خوانا و کامل نوشته شود.

⬅️ در صورتی که فرد متاهل باشد گزینه تاهل را انتخاب و در صورتی که مجرد باشد گزینه مربوط علامت گذاری می شود.

⬅️ اگر مشمول دارای همسر و فرزند می باشد مشخصات آن را برابر مندرجات شناسنامه در گزینه مربوط ذکر می نماید.

⬅️ اگر در شناسنامه مشمول تغییراتی انجام گرفته است تغییرات بر اساس مندرجات شناسنامه در محل مربوط ذکر می شود.

⬅️ مشخصات ظاهری رنگ چشم، رنگ مو، قد، وزن و گروه خونی به صورت دقیق ذکر شود.

⬅️ مشمول دین خود را در محل مربوطه با علامت مشخص نماید.

⬅️ مشمول با توجه به وضعیت تحصیل خود یکی از گزینه های (در حال تحصیل، فارغ التحصیل، دانش آموز، دانشجو انصرافی، ترک تحصیل، اخراجی)را انتخاب می نماید و تاریخ فراغت از تحصیل، انصراف، اخراج، ترک تحصیل را در کادر ذکر می نماید.

بطور مثال: اگر دانش آموزی در حال تحصیل می باشد و برای اخذ معافیت دانش آموزی مراجعه نموده بایستی گزینه دانش آموز را انتخاب و گزینه حضوری یا دواطلب آزاد را علامت گذاری نماید.

⬅️ در این قسمت مشمول با انتخاب یکی از گزینه ها نوع درخواست خود را اعم از اعزام به خدمت، پزشکی، کفالت، معافیت تحصیلی و سایر معافیت ها را مشخص می نماید.

⬅️ ذکر مهارت و تخصص می تواند به کارگیری مشمول را در محل مناسب امکان پذیر نماید. لذا در تکمیل آن دقت الزم صورت پذیرد.

🔴 در محل مهارت یا تخصص بایستی نوع حرفه ای که مشمول می تواند به خوبی در آن فعالیت نماید ذکر شود مانند مکانیک، آشپز، سیم کش، داروخانه، …… و یا تخصص لازم در تحقیقات، پژوهش و … را دارا می باشد.

🔴 نحوه یادگیری مهارت یا تخصص می تواند تجربی باشد و یا از طریق مراکز آموزشی مانند فنی و حرفه ای، جهاد کشاورزی و … باشد. که در این محل نحوه آن ذکر می شود.میزان سابقه عملی مشمول در مهارت ذکر شده نوشته می شود.

🔴 اگر مشمول در ورزش خاصی دارای مهارت و تجربه می باشد و یا به صورت حرفه ای فعالیت می کند با ذکر نام ورزش میزان سابقه و احکام قهرمانی (کشوری – استانی)شرایط را برای ادامه فعالیت ایجاد نماید.

⬅️ اگر فرد قبلا در یکی از نیروهای مسلح خادمات نموده و به هر دلیل از خدمت ترخیص و مجددا جهت ادامه خدمت مراجعه می نماید تاریخ اعزام قبلی، تاریخ ترخیص، علت ترخیص، خود را ذکر نماید.

⬅️ عضویت مشمول در بسیج با ارائه مدرک مربوطه در محل مربوط علامت گذاری می شود.

⬅️ پیشنهادات در مورد اعزام: مشمولان می توانند تاریخ پیشنهادی اعزام خود را بر اساس مهلت معرفی (فقط تا پایان معرفی) در محل مربوطه بنویسند.

🔴 مشمول می تواند تقاضای خدمت در یکی از نیروهای مسلح را پیشنهاد نماید.

🔴 در صورتی که پدر مشمول نظامی است برای اولویت بندی در تعیین محل خدمت کد ملی پدر را ذکر نماید.

🔴 پیشنهاد مشمولین برای تعیین تاریخ اعزام، محل آموزش و همچنین مشمولانی که پدر آن ها نظامی می باشد به منزله موافقت سازمان وظیفه عمومی با درخواست آنان نبوده و این سازمان با توجه به نیازهای سازمانی و در صورت امکان با پیشنهاد آن ها موافقت می نماید.

⬅️ آدرس، تلفن، ایمیل نقش تعیین کننده ای را در اطلاع رسانی به مشمول دارد و با توسعه خدمات الکترونیکی و حذف تدریجی برخی امور از طریق کاغذ داشتن اطلاعات دقیق در همه موارد می تواند مشمول را از مشکلات آتی دور نماید. لذا همه مندرجات به صورت کامل و دقیق نوشته شود.

⬅️ مشمول با مراجعه به یکی از شعب بانک سپه نسبت به افتتاح حساب بانک اقدام و شماره مذکور را در محل مربوط ثبت می نماید.

⬅️ مشمول می تواند با انتخاب یکی از گزینه های بند الف و ب نحوه اعزام به خدمت خود را مشخص نماید.

🔴 تبصره: ذکر پیشنهاد نوع اعزام به منزله اجرای آن نخواهد بود و سازمان وظیفه عمومی در صورت امکان با در نظر گرفتن سایر شرایط نحوه اعزام به خدمت افراد را مشخص می نماید.

⬅️ بعد از پر کردن برگ شماره 1 ، مشمول باید برای واکسیناسیون سربازی به یکی از مراکز درمانی نیروهای مسلح مراجعه کند.

🔴 برگه مخصوص واکیسناسیون دو قسمت دارد. قسمت بالایی برگه(مخصوص ارائه به سازمان وظیفه ناجا) همراه با دیگر مدارک به پلیس +10 تحویل داده می شود و قسمت پایینی برگه(مخصوص ارائه به مرکز آموزش) را باید تا زمان اعزام به پادگان آموزشی نزد خود نگه داشته و تحویل مرکز آموزشی دهید.

⬅️ در نهایت می رسیم به فرم معاینه اولیه و تعیین وضعیت جسمانی و اعصاب و روان مشمولان، در این مرحله شما باید در روز و تاریخ مشخص شده به مرکز درمانی نیروهای مسلح که در نامه قید شده است مراجعه کرده و زیر نظر پزشک عمومی مورد تائید نظام وظیفه عمومی معاینه شوید.

⬅️ بعد از انجام معاینات اگر سلامت عمومی شما تائید شد، می توانید با مدارک هویتی و فرم های مربوطه به پلیس +10 مراجعه کرده و دفترچه اعزام به سربازی را ارسال کنید.

🔴 هزینه ارسال و پست دفترچه سربازی در سال 1403، مبلغ 95500 تومان تعیین شده است که در همه شهر ها نیز یکسان می باشد.

🔴 با تائید پلیس+10 اطلاعات شما در سامانه سخا ثبت می شود و از آن به بعد تمام استعلامات، ثبت درخواست ها و…. در بستر این سامانه قابل مشاهده می باشد.

مرحله دوم

بعد از پست دفترچه سربازی، زمان اعزام شما توسط سازمان وظیفه عمومی مشخص می شود. زمان اعزام مشمولین در برگه سبز نوشته شده و توسط پلیس+10 به مشمول تحویل داده می شود. دقت کنید که برگه سبز را در یک پوشه نگه دارید تا روز اعزام همراه خود داشته باشید. در صورت مفقود شدن برگه سبز سربازی، باید برای گرفتن المثنی آن از طریق پلیس +10 اقدام کنید.

نمونه برگه سبز:

مدارک مورد نیاز پست کردن دفترچه

مرحله سوم

بعد از مشخص شدن زمان اعزام و صدور برگه سبز سربازی، باید مکان اعزام و پادگان

آموزشی شما صادر شود تا براساس آن در تاریخ مشخص شده خود را به پادگان آموزشی معرفی کنید. مکان آموزشی شما در برگه سفید مشخص می شود، تقریبا 3 الی 7 روز مانده به تاریخ اعزام می توانید با مراجعه به پلیس +10 یا ورود به سامانه سخا به نشانی Sakha.epolice.ir برگه سفید خود را مشاهده کنید.

در این برگه اطلاعاتی از قبیل تاریخ اعزام، محل اعزامی، محل خدمت قبلی، وضعیت تاهل ، مدرک تحصیلی و … افراد درج می شود که برای پادگان محل خدمت حائز اهمیت است.

نمونه ی برگه سفید:

استعلام اینترنتی اعزام به خدمت چگونه است؟

توجه داشته باشید که به محض صدور برگه سفید سربازی، تمام مراحل اعزام به خدمت سربازی را تکمیل کرده اید و دیگر می توانید به عنوان سرباز شروع به فعالیت در پادگان تعیین شده کنید.

استعلام اینترنتی اعزام به خدمت چگونه است؟

سازمان وظیفه عمومی در طی سالیان اخیر و براساس دولت هوشمند، سامانه ای برای ثبت درخواست، بررسی و پیگیری درخواست ها و استعلامات وظیفه عمومی طراحی کرده است. شما می توانید با ثبت نام در سامانه سخا به نشانی Sakha.police.ir و ساختن حساب کاربری با کد ملی، وارد قسمت استعلام وظیفه عمومی شده و آخرین وضعیت اعزام خود را به صورت برخط و آنلاین مشاهده کنید.

سخنی از مشاوران آویژه

آشنایی با مراحل پست دفترچه سربازی و از دست ندادن زمان یکی از اولین و حساس ترین مرحله در گذراندن خدمت وظیفه عمومی می باشد. اگر هر کدام از مراحل انجام نشود یا در زمان مشخص شده پیگیری نشود، مشمول باید از ابتدا مراحل ارسال دفترچه را انجام دهد. کما اینکه ممکن است با کوچکترین اشتباهی وارد غیبت سربازی شوید. در طی سالیان اخیر تعداد دفاتر پلیس+10 در سراسر کشور رو به افزایش بوده تا مشمولان از هر منطقه ای امکان ارسال دفترچه سربازی را داشته باشند.

ما در این مقاله در حیطه نحوه اعزام و مراحل پست دفترچه به صورت جزئی صحبت کردیم. در صورت داشتن هرگونه سوال یا ابهامی می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه هم اندیشی کنید.

سوالات متداول

 1. برگه سبز چیست؟

برگه سبز سربازی اولین برگه بعد از پست دفترچه سربازی است. معمولا بعد از تحویل مدارک به مراکز پلیس+10 و پست دفترچه صادر می شود و اطلاعاتی از قبیل تاریخ اعزام شما و اطلاعات هویتی در آن قید شده است.

 1. چه افرادی مشمول خدمت وظیفه عمومی هستند؟

تمام پسرانی که تابعیت ایرانی دارند، از تاریخ تولد 18 سالگی تا 50 سالگی مشمول خدمت وظیفه عمومی می باشند و تاریخ مشمولیت آنها بستگی به شرایط تحصیلی، خانوادگی و تابعیتی مشخص می شود.

 1. هزینه پست و ارسال دفترچه اعزام در سال 1403 چقدر است؟

طبق آخرین ابلاغیه هزینه پست دفترچه و ارسال دفترچه اعزام در مراکز پلیس+10 95500 تومان می باشد که در همه شهر ها یکسان است و هر سال به این مبلغ افزوده می شود.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

می‌خوام برم سربازی! برای رفتن به سربازی باید چه مراحلی را طی کرد؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 313 نظر:
 1. سلام تو سامانه سخا واسه من نوشته وضعیت مشمول: اعزام به خدمت
  ولی ننوشته کجا ۱۰/۱ هم اعزامم برم پلیس+۱۰ میگن کجاس یا باید مننظر بمونم؟

  1. سلام و احترام. خانم حاجی محمدی هستم. تاریخ صدور برگه سفید که مشخص کننده محل اعزام شماست معمولا ۱ هفته مانده به اعزام می باشد. بله با مراجعه به پلیس+۱۰ می توانید محل اعزام را استعلام بگیرید. موفق باشید.

 2. سلام خسته نباشید ببخشید روز اعزام باید با خودمون وسایل ببریم یا اینکه اونجا بهمون لباس میدن و دوباره باید برگردیم؟

  1. سلام جزایری هستم.روز اعزام وسایل مورد نیاز خود را همراه داشته باشید

 3. سلام من متولد 1383/12/27 ومعافت تحصیل یک ساله دارم وباید چه ماهی می تونم تقدیم کنم حتی یک جای خوب برم

 4. سلام‌بنده۱۳۸۴.۸‌.۹‌هستم‌میتونم‌زود‌دفتر‌چه‌باز‌کنم

 5. سلام بنده مشکل تنگی مجرای دارم باید هر ماه برای درمان به بیمارستان برم آیا بنده مشمول سربازی هستم

  1. سلام با تایید کمیسیون پزشکی نظام وظیفه امکان گرفتن معافیت را دارید.

 6. سلام. روز بخیر. بنده فوق لیسانس هستم و پدرم فوت شده و اما شرایط کفالت مادر را هم ندارم حالا میخواستم ببینم می توانم با این شرایط شهر خودم بیافتم؟؟ اگر بله چه مدارکی نیاز داره و چه زمانی کجا باید تحویل بدم؟؟ ممنون

  1. سلام مکان اعزامی را نظام وظیفه مشخص میکند و امکان تعییت توسط خود سرباز وجود ندارد

 7. سلام من دوفرزنددارم و39سال سن دارم یک هفته میشه دفترچه پست کردم برای برج 9اعضامم چه کنم برم یانه ممنون

  1. سلام برای معافیت باید 3 فرزند و سن بالای 40 سال داشته باشید.

 8. سلام من اتباع هستم از طریق مادر ایرانی شناسنامه گرفتم الان واکسن زدم و مدارک لازم برای خ مت هم آماده کردم ولی پلیس+۱۰منو به اداره اتباع یا اطلاعات عمومی میفرستن برای یه فرم که نمیدونن چی هس لطفا راهنمایی کنید چون واقع دوس دارم به سربازی بروم

 9. سلام من سیکل دارم برای اعزام به خدمت آیا لازمه مدرکو ببرم یا نمیخاد با تشکر

 10. سلام روز بخیر بنده بهیار هستم و اخرین مدرک تحصیلی بنده هم دیپلم بهیاری هست برای اینکه سربازیم تو بهداری بیوفته چکار کنم

  1. سلام افرادی که بهیاری می خونند می تونند از طریق طرح پیام آوران بهداشت اقدام کنند

 11. سلام
  وقت بخیر
  بنده تاریخ یکم شهریور اعزامم بود ولی وقتی رفتم نظام وظیفه اتوبوسی برای اعزام به محل مورد نظر وجود نداشت ، بابت همین مارو مرجوع کردن که بریم و شنبه به تاریخ چهارم شهریور مراجعه کنیم

  میخواستم ببینم بنده باید ببرم برگه اعزام رو تمدید کنم تاریخش رو یا خیر چون خودشون گفتن نیازی به این کار نیست؟

 12. سلام خسته نباشید من چک برگشتی دارم و نمی‌تونم حساب جدید باز کنم الان می‌خوام دفترچه خدمت پست کنم تکلیف حقوقی که واسم واریز می‌کنند چی میشه من حساب بانک سپه ندارم

  1. سلام باید حتما حساب بانک سپه به نام خودتان داشته باشید

 13. سلام
  من تا شهریور معافیت دیپلم دارم
  دفترچه خدمت گرفتم همون که ۳ صفحه هست و باید پر کنم و دکتر هاشم رفتم فقط مونده تحویل بدهم
  حالا اگر اواسط مرداد انتخاب رشته کنم برای دانشگاه
  آیا الان دفترچه خدمت رو تحویل بدم یا ندم؟ میخوام اگر دانشگاه مد نظر نیومد سریع خدمت برم
  اگر دفترچه رو تحویل بدم ، بعد اواسط مرداد انتخاب رشته همون صد الویت انجام بدم و اواسط شهریور که جوابش میاد آیا دانشگاه به من برگه میده که پلیس+۱۰ معافیت تحصیلی بشم؟ اگر دفترچه تحویل بدم و اعزام قبل جواب نهایی شد چیکار کنم.

  1. سلام. اگر شما موفق به قبولی در دانشگاه مورد نظرتان شوید، میتوانید از طریق پلیس +10 معافیت تحصیلی دریافت کنید. اگر هم که اعلام نتایج بعد از اعزام شما بود، میتوانید ایست خدمت بزنید، به تحصیل پرداخته و بعد از پایان تحصیل، دوباره شروع به خدمت کنید.

 14. سلام بنده متولد ۲۴/۴/۱۳۸۴ هستم و تا دبستان بیشتر نخوندم بنده مشمول سربازی هستم؟

  1. با سلام بله شما بیستو چهار تیر ماه عملا وارد غیبت غیر موجه شده اید و در اسرع وقت برای تعیین تکلیف اقدام نمایید

 15. سلام من چهار روز هست رفتم ۱۹ سال من از طرفه مدرسه نامه بردم ولی بهم معافیت تحصیلی ندادن تا ۱۸ که تمام کنه داشتم درس میخوندم آیا من غیبت خوردم
  با سپاس

 16. سلام خسته نباشید من اسال درسام تموم شد خرداد امتحانام تموم شد و دیپلم هنوز نیومده و باید شهریور برای دو سه امتحان برم جیخواستم ببینم از طریق خدمت میتونم استخدام بشم

 17. سلام من متولد۱۳۸۴/۴/۴هستم میخواستم بدونم ماه بعد میتونم ثبت نام کنم؟یا باید ۱۹سال بشم؟

  1. بستگی دارد اگر مشمول هستید دیپلمتان در چه سالی گرفتید

 18. سلام وقت بخیر، بنده فوق دیپلم دارم، پدرم ناراحتی اعصاب داره و سرپرستم اما معاف نشدم، بنظرتون راهی هست که حداقل سربازی رو توی شهر خودم بیفتم؟ درخواستی، نامه ای، چیزی…

  1. امکان مداخله وجود ندارد و از طرف نظام وظیفه تعیین میشود

 19. من‌کارت‌ملی‌۲ساله‌درخواست‌دادم‌هنوزصادرنشده‌میخوام‌ثبت‌نام‌کنم،آیامشگلی‌پیش‌نمیاد؟۲ماه‌تاوقت‌قانونی‌اقدام‌برای‌ثبت‌نام‌سربازی‌مونده‌لطفا‌
  راهنمایی‌کنید

  1. اگر هنوز ثبت نشده است از شناسنامه استفاده کنید

 20. سلام متولد ۱۳۸۳.۱۱.۵ هستم
  در مدرسه بزرگسالان مشغول تحصیل هستم
  ۹ خرداد امتحانام تموم میشه
  دفترچه پست کنم سیکل حساب میشه یا دیپلم؟

  1. باید مدرک موقت دیپلم یا گواهی اشتعال به تحصیل تون بگیرید برای اطلاعات بیشتر باهاماس بگیرید
   آزمون رو شرکت کنید دیپلم را می گیرید

   1. سلام‌بنده۱۳۸۴.۸‌.۹‌هستم‌میتونم‌زود‌دفتر‌چه‌باز‌کنم

 21. سلام
  ببخشید من اردیبهشت اعزام هستم ،واکسن کرونا نزدم الان چی میشه؟

  1. سلام در طی معاینات باید واکسن کرونا ۲ نوبت بزنید

 22. سلام میخوام پست دفترچه خدمت کنم برج چند نیروی زمینی داری

 23. سلام پست دفترچه برای خدمت کنم برج داری نیروی زمینی ارتش

 24. سلام خسته نباشید.من برای معافیت پزشکی اقدام کردم کمیسیون پزشکی رای به معافیت رزم داده ولی هنوز دفترچه نگرفتم میخوام ادامه تحصیل بدم امکانش هست یا نه؟
  معافیت تحصیلیم تا 1402/06/31 اعتبار داره یعنی با اقدام به کمیسسون معافیت تحصیلیم باطل شده یا هنوز فرصت هست؟🙏🏻

  1. سلام تا اتمام تاریخ معافیت تحصیلی اگردانشکاه ثبت نام کنید امکان زدن ایست خدمت و بازگشت به تحصیل دارید.

 25. سلام من مرزبانم نیرو انتضلامی افتادم کنگان میخوام بیام ماشهر جابجایی هرکی هست کنگانی میاد بجام ومن میرم ماشهر به جاش

 26. سلام‌همسرمن اقدام به رفتن سربازی کرده میخوام بدونم‌۲ماه اموزشیش نزدیک محل سکونتمون هست؟

 27. سلام من به پلیس +10 مراجعه کردم مدرک دیپلممو خواستن به مدرسه مراجعه کردم گفتن باید کارت پایان خدمت داشته باشی که دیپلمتو بگیری الان باید چیکار کنم این وسط

  1. سلام وقت بخیر
   برای اطلاعات بیشتر در زمینه ی پرسش شما ،با کارشناسان ما تماس بفرمایید

   1. سلام من مرزبانم نیرو انتضلامی افتادم کنگان میخوام بیام ماشهر جابجایی هرکی هست کنگانی میاد بجام ومن میرم ماشهر به جاش

 28. سلام در صورت گم کردن برگه منیژت سربازی (برگه واکسن) باید از کجا پیگیری کنم برای دریافت مجدد برگه؟

  1. سلام من ۴ماه مونده به ۱۸سال تمام بریم میتوانم زودتر برم خدمت؟

   1. سلام سن مشمول شدن به خدمت ۱۸ سال است و زودتر از امکان خدمت ندارید

 29. سلام من متولد زابل هستم اما شناسنامم صادره از تهران هست و متاهل هم هستم آیا امکانش هست تو شهر زابل خدمت کنم…داخل شناسنامم هم محل تولد ثبت شده زابل فقط قسمت صادره خورده تهران…محل تولد همسر و فرزندم هم زابل هست

  1. سلام وقتتون بخیر بر اساس شرایطی و نظر نظام وظیفه امکانش میتواند وجود داشته باشد.

 30. سلام خسته نباشید یه سوال داشتم بنده مشکل پوستی دارم ایا میزارن که خدمت کنم؟ نمیخواهم معاف پزشکی بگیرم

  1. سلام وقت بخیر
   بستگی به شدت مکشل پوستی شما و نوع مشکل شما دارد

 31. باسلام من معافیت خدمت گرفتم میخواهم دوباره برم بخدمت لطفا راهنمایی کنید به کجاها اقدام کنم

 32. من معافیت خدمت گرفتم میخواهم دوباره برم بخدمت لطفا راهنمایی کنید

 33. سلام،من،چهار‌تا بچه دارم هرجا میرم میگن کارت پایان خدمت بیار سواد هم پنج کلاس دارم می تونید بگید چند ماه خدمت میکنم یا اینکه معافیت نیست،که من برخوردار بشم

  1. داداش شما چون ۴تا بچه دارید معافیت بهت میدن و نمیخواد که بری …خوش به حالت که به آرزوت رسیدی😂

 34. سلام من دفترچه پست کردم فرزند دارم وضعیت خانوادگی رو برام عادی زده درسته

 35. سلام من متولدسال۱۳۸۰هستم،و شناسنامه عکس دار ندارم،برای گرفتن شناسنامه جدید پست کردن دفترچه خدمت برای گرفتن گواهی کافیه یا حتما باید در حین خدمت گواهی بگیرم ک مدارکم کامل بشه؟

 36. س. من فقط سند شهادةالعالمية مدرك فارغ التحصيلى مدرسه ديني دارم
  پس خدمت سربازی ام پذیرفته میشه و چگونه است؟

 37. سلام من می خوام مطلع بشم پسرم کدوم شهر افتاده چون پدرش از من گرفته و اجازه نمی ده ببینمش از کدوم ارگان بپرسم؟؟

  1. سلام وقتتون بخیر باشه از طریق نظام وظیفه میتوانید اقدام فرمایید.

 38. سلام
  من تاریخ ۳۱ تیر ۱۴۰۰ فارغالتحصیل شدم و تا یک سال از فراغتم می‌توانستم سربازی نرم. اما کارهای اتمام فارغالتحصیلیم را تا همین دیروز انجام نداده بودم. الان گفتند برگه فراغتم بعد ۳۱ تیر ۱۴۰۱ میاد. چیکار کنم؟ اینطوری غیبت می‌خورم.

 39. سلام خسته نباشید،من لیسانسم و چند هفته هس گرفتم ومراحل فارغ التحصیلی انجام شد می خواستم ببینم چقد زمان می برد که مدرکم صادر شود که ارائه بدم پلیس +۱۰ واسه خدمت چون اگه زمان زیاد ببره اضافه خدمت می خورم ممنون می شم اگه پاسخ بدید

  1. سلام وقتتون بخیر با مرکز فارغ تحصیلان دانشگاه صحبت کنیدبرای اراعه مدرک موقت.

 40. سلام ببخشید در صورت تک پسر بودن و دیسک کمر پدر امکان دریافت کفالت پدر هست یا شرایط خاص دارد

 41. سلام ، میخاستم بدونم که برای پست کردن دفترچه، “کارت ملی” ضروری هست ؟. آخه من شناسنامم عکس داره نمیدونم با همون کار را میفته یا نه ؟

  1. سلام من بعد از ثبت پسا خدمت واسم پیامکی ارسال نشد ولی مال دوستام ارسال شد مشکلی نداره

 42. سلام خسته نباشید وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای رفتن به سربازی ، رضایت قانونی پدر لازم است؟؟ شایعه‌ای به گوشم رسیده که اگه پدر بخواد می‌تواند مانع رفتن فرزند به سربازی باشد ، اگه صحت دارد بنابر چه دلایلی می‌تواند مانع شود؟

  1. سلام. خیر اعزام به خدمت سربازی بعد از ۱۸ سالگی انجام میشود و در این سن نیاز به کسب رضایت کفیل نیست.

   1. سلام من ۱۹ سالم شده الان میخام برم خدمت چون کمک کار پدرم بودم توانایی نداشت آیا اضافه خدمت میخورم

 43. با سلام من ساکن کرج هستم و میخام خدمت بیفتم مرزبانی هنوز پست نکردم ولی باید چیکار کنم ک یگانم بیفته مرزبانی

  1. من دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیمم توی فرم مدرک تحصیلی بنویسم دیپلم یا پیش دانشگاهی؟

  2. دانشجوی ارشد که امروز 20 شهریور کار دفاع انجام شد تا تاریخ 31 شهریور برای سربازی مهلت ندارد برای اینکه غیبت نخورد چه کاری باید انجام داد؟

   1. با سلام از دانشگاه نامه بگیر و از نظام وظیفه درخواست سنوات دهید

  3. سلام من متولد زابل هستم اما شناسنامم صادره از تهران هست و متاهل هم هستم آیا امکانش هست تو شهر زابل خدمت کنم…داخل شناسنامم هم محل تولد ثبت شده زابل فقط قسمت صادره خورده تهران…محل تولد همسر و فرزندم هم زابل هست

   1. سلام وقتتون بخیر بر اساس شرایطی و نظر نظام وظیفه امکانش میتواند وجود داشته باشد.

 44. سلام وقت بخیر باید حتماً شناسنامه عکس دار باشه نمیشه حین سربازی درست کرد ؟

 45. سلام خوبی من بچه اهوازم ۲۶سالمه تهران مشغولم میخوام از تهران اعزام به خدمت کنم امکانش هست

 46. سلام من مدرکم لیسانسه.با توجه ب اینکه تا دانشگاه بخواد گواهی موقت برام بفرسته طول میکشه. تصویر گواهی موقت یا چاپ شدش ب تنهایی کافیه یا خیر ؟

  1. سلام اگر برای ثبت نام کنکور میفرمایید بله تصویر گواهی موقت را بارگزاری کنید.

   1. دانشجوی ارشد که امروز 20 شهریور کار دفاع انجام شد تا تاریخ 31 شهریور برای سربازی مهلت ندارد برای اینکه غیبت نخورد چه کاری باید انجام داد؟

    1. با سلام از دانشگاه نامه بگیر و از نظام وظیفه درخواست سنوات دهید

 47. سلام من متولد 80 هستم و سال آخر دبیرستان ترک تحصیل کردم و ی سری رفتم پلیس بعلاوه 10 واکسن هم زدم اما بنا به دلایل شخصی نتونستم برم ولی میخام برم الان میشه ی خورده در مورد شرایط من توضیح بدین

  1. سلام. با توجه به تاریخ ترک تحصیل برای شما غیبت لحاظ میشود و مشمول اضافه خدمت خواهید شد. اما در صورتی که دلایل مستند و توجیه پذیر برای عدم مراجعه دارید میتوانید برای حذف اضافه خدمت جهت توجیه اقدام کنید.

   1. دانشجوی ارشد که امروز 20 شهریور کار دفاع انجام شد تا تاریخ 31 شهریور برای سربازی مهلت ندارد برای اینکه غیبت نخورد چه کاری باید انجام داد؟

    1. با سلام از دانشگاه نامه بگیر و از نظام وظیفه درخواست سنوات دهید

 48. سلام من دانشگاهم تموم نشده و میخوام برم سربازی و نمیخوام ادامه تحصیل بدم دانشگاهمم دانشگاه دولتی هست ایا میتونم برم سربازی یا ن

  1. سلام. میتوانید مراتب انصراف از دانشگاه را ثبت کنید و سپس مراحل اعزام به خدمت را انجام دهید.

   1. سلام من لیسانسمو گرفتم
    متولد۷۹
    میخوام برم سربازی چقدتایم میبره اگه از همین ابان بخوام اقدام کنم
    چون شاغل هستم میخوام بدونم که به سرکارم اطلاع بدم

 49. با سلام ببخشید من دانشجو تهران هستم و محل سکونتم یکی از شهرستان های استان فارس هست من دلم می خواد همین تهران خدمت کنم ایا امکانش هست

  1. سلام من ۲۳ ماه تو ارتش خدمت کردم و توی تاریخ ۹۹.۸.۱۰ تموم کردم.و الان دوباره میخوام سرباز برم ایا امکان دارد؟

   1. بله میتوانید خود را معرفی کنید و به ادامه خدمت بپردازید

 50. سلام میخواستم بدونم که من سه ترم دانشگاه درس خوندم و الان میخوام دفترچمو پست کنم
  باید انصراف بدم یا نه همینجوری خود به خود انصراف میخورم
  چون اگه بخوا انصراف بدی باید یه مبلغی پرداخت کنی به هرصورت
  اگه بشه همینجوری انصراف بخورم خیلی بهتره
  ایا امکانش هست؟

 51. با سلام بنده کارای اعزام به خدمت رو انجام داده و درخواست معافیت پزشکی توسط پلیس 10+ در سامانه ثبت شد و در تاریخ 1400/9/8 به بیمارستان مراجعه کرده و من را معاینه کرده و مشکلات رو نوشته و بهم گفت که یا پیامک یا زنگ زده میشه . میخاستم بدونم که چه قدر زمان میبره تا بهم پیامک یا زنگ زده بشه تا به کمیسیون پزشکی برم ؟

  1. سلام معمولا طی حداکثر ۱۵ روز نتیجه از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود.

 52. با سلام و خسته نباشید،
  ممنون میشم راهنمایی کنید،
  1-تو برگه سفید معرفی مشمول، مرکز آموزش ف.ا.ا خراسان رضوی نیروی انتظامی درج شده ولی در سامانه وظیفه عمومی مرکز آموزش شهید باهنر کرمان درج شده، کدوم یکی ملاکه و اعتبار داره؟ ف.ا.ا خراسان رضوی نیروی انتظامی مخفف چه عبارتیه؟
  بعد از دریافت برگ سفید اگر معافیت تحصیلی اعمال و اعزام به خدمت تا بعد از پایان معافیت به تعویق بیوفته، محل آموزشی و ارگان تعیین شده قبلی تغییر میکنه؟ یا دفترچه جدید باید پست بشه؟ (بخاطر تغییر مدرک تحصیلی و مشخصات)

 53. سلام من دانشجوی دانشگاه آزادم چجوری میتونم بعد گذراندن دو ترم برم خدمت بیام و از ترم سه ادامه تحصیل بدم؟

  1. برای پست کردن دفترچه باید از دانشگاه انصراف دهید ، امکان همزمان خدمت و تحصیل وجود ندارد .

   1. سلام وقت بخیر بنده میخواستم دفترچه مو پست کنم آیا باید مدرک تحصیلی رو همه ارائه بدم یانه چون مدرک تحصیلی دیر به دستم میرسه و من باید زودتر پست کنم باتشکر ممنون میشم راهنمایی کنین

    1. سلام کپی آخرین مدرک تحصیلی یا گواهی فراغت از تحصیل به همراه اصل آن، یکی از مدارک لازم برای مراجعه به پلیس +10 و ثبت درخواست می باشد

 54. سلام ببخشید من مدرک لیسانس دارم ومتاهل هستم مدرکو تاریخ۱۴۰۰/۶/۳۱ گرفتم و تا یک سال استراحت تحصیلی دارم اما دوست دارم به خدمت بروم سوالم اینکه میتوانم در سپاه خدمت کنم چون علاقه به سپاه دارم

  1. سلام وقت بخیر روند خدمت در ارگان ها کاملا به صورت رندم هست و شما نمیتوانید درخواست بدهید که در کدام ارگان خدمت کنید.

   1. چرا نمیتوانند آقای عزیز شما برید ناحیه سپاه استان فرم پذیرش مشمولان بسیجی بگیرید

 55. سلام خسته نباشد . من سر دو راهی بزرگی قرار گرفتم میخواستم بدونم اگه اول برم سربازی بعد برم دانشگاه بهتره یا برعکس؟؟؟؟

  1. سلام. جواب به این سوال با توجه به شرایط و اهداف شما متفاوت است برای دریافت مشاوره ای جامع با مشاوران ما تماس بگیرید.

   1. سلام خسته نباشین من فردا برم کازامو انجام بدم برای ازام به خدمت عکس از قبل دارم مشکلی نیست یا باید جدید بگیرم؟ راستی پول چقد لازمم میشه که با خودم ببرم

    1. سلام میگم من متولد 1383 هستم میتونم دفتر چه پست کنم برای خدمت و برای خدمت چند تا عکس ببرم بلاوه 10 میشه همه چیز رو برام توضیح بدین🙂

   2. سلام. اعزام به خدمت سربازی کردم برج ۱۱/۱ولی اسمم نیامده برای محل اعزام

    1. سلام. ممکن است زمان اعزام تا سه ماه بعد از ثبت درخواست طولانی شود اگر از این زمان بیشتر طول کشید با مراجعه به دفتر پلیس +10وضعیت خود را پیگیری کنید.

   3. سلام پسرمن لیسانس حسابداری داره و ۱۲ مهر ۱۴۰۱ دفترچه خدمتشو پست کردو تاریخ اعزامش اول آذر بود ولی تعجیل زد برای اول آبان بره و با تعجیلش موافقت شد دیروز پیام اومد اعزامش اول آذر تغییر کرد وباید برج ۹ بره چرا؟؟

    1. سلام وقتتون بخیر در این خصوص با کارشناسان ما تماس بگیرید

 56. سلام من بهمن امسال معافیت یک ساله انصراف از پ.نور تموم میشه و باید دفترچه رو پست کنم ولی میخوام در کنکور 1401 شرکت کنم؟ به نظرتون چکار کنم؟ میشه تاریخ اعزام رو تمدید کرد؟ لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام در صورت داشتن شرایط خاص میتوانید زمان اعزام را یکماه به تعویق بیاندازید اما باید دفترچه را پست کنید.

   1. بله در سایت تون خوندم شرایط رو ، اگه بهمن دفترچه رو پست کنم بنظرتون چی ماهی اعزام میشم؟ خودم میتونم تاریخ اعزام رو انتخاب کنم مثلا خرداد ماه ؟

  1. سلام. با مدارک شناسایی و آخرین مدرک تحصیلی و چند قطعه عکس پرسنلی به دفاتر پلیس +10مراجعه کنید و مراحل اعزام به خدمت را انجام دهید

 57. سلام.من.کار.ت.ملی.کدام.میخواستم.بدونم.بدون.کارت.ملی.میش.به.سربازی.رفت

 58. سلام ببخشید من 5تا برادر دارم 2تا برادم خدمت تموم کردن ویکی معافیت پزشکی گرفته ومن هم متأهل هستم میتونم معافیت بگیرم

 59. سلام
  ببخشید خواستم بگم که من برای سربازی ثبت نام کردم
  فقط حساب بازنکردم باید چیکار کنم؟

 60. سلام وقت بخیر من یی سال ترک تحصیل کردم وازدواج کردم و میخام الان میرن خدمت و معافیه تحیصلی ندارم ایا نزدیک خانه خدمت میکنم چون مشمول خدمت هستم

  1. سلام. با توجه متاهل بودن میتوانید در شهر محل سکونت خود یا همسرتان دوره سربازی را بگذرانید

  2. سلام من دوتا برادر من خدمت کردن و سومی خرید کرده برای من مزایای داره

 61. سلام
  کسانیکه از دانشگاه انصراف میدن شرایطشون چجوریه
  تو خدمت سربازی ایا دیپلم حساب میشن؟

 62. سلام وقتتون به خیر.میخواستم بدونم آیا برای نوه شهید امتیاز خاصی در نظر گرفته میشود.برای کسری خدمت.

  1. سلام میشه ثبت نام کرد و اگر پذیرفته شوید معافیت بهتون تعلق میگیره

 63. سلام من میخام ثبت نام برا افسری درانجام خدمت بودن میشه ثبت نام کرد

  1. سلام میشه ثبت نام کرد و اگر پذیرفته شوید معافیت بهتون تعلق میگیره

 64. سلام من دیپلم رو دارم میخام برم خدمت در انجام خدمت بودن ثبت نام کنم برا افسری

  1. سلام میشه ثبت نام کرد و اگر پذیرفته شوید معافیت بهتون تعلق میگیره

 65. سلام من متولد ۱۳۸۲.۵.۱۵ هستم امتحانات شهریور ماه رو دادیم اما فعلا معلوم نیست قبولم یا نه مدرک فعلا بهمون ندادن ، تا چه زمانی غیبت شاملم نمیشه ، یعنی فعلا فرصت دارم برای سربازی ، غایب نیستم

  1. سلام. تا ۱۸ سال کامل شما زمان دارید و همینطور بعد از اتمام تحصیل یک سال معافیت تحصیلی داده می شود

 66. با سلام
  من در سال 98 در کلاس دهم ترک تحصیل کردم و الان می خواهم در بزرگسالان ادامه تحصیل بدهم چطور می توانم با گرفتن دفترچه ادامه تحصیل بدهم

 67. سلام خسته نباشید . من دارای مدرک لیسانس و متولد ۱۳۷۹/۲/۱۰ هستم . در سال ۸۴ تشنج کردم که یک هفته بستری شدم و تا ۵ سال دارو مصرف میکردم. آیا برای سربازی رفتن اشکالی دارد ؟ ممنون

  1. سلام اگر درمان شدید مشکلی برای رفتن به سربازی ندارید

 68. سلام رضاگودرزی معظمی برای ارتش ثبت نام کردم ودراهوازقبول شدم20/6/1400درتهران امتحان دارم آیابرای دفترچه سربازی اقدام کنم انشاالله قبول می شوم چون درس خوب است

 69. سلام خسته نباشید من بهمن 1399 از دانشگاه انصراف دادم با مدرک دیپلم میخوام برم سربازی من پدرم فوت کرده و تحت پوشش بهزیستی هستم برادرم قبلا معافیت کفالت مادرم رو گرفته میخواستم بپرسم چقدر احتمال داره سربازی شهر خودم بیوفتم؟

  1. سلام شما میتوانید برای سپاه شهر خودتان پذیرش بگیرید

 70. سلام وقت بخیر
  من تک پسر هستم و دوتا خواهر دارم که چندین سال هست ازدواج کرده اند
  پدرم 61 سال سن دارد و کارگر معدن است ، فشار خون هم دارد
  بخواطر شغل پدرم که 25 روز سرکار هست و 5 روز مرخصی دارد همیشه در خانه خودم مراقب مادرم هستم
  مادرمم 55 سال دارد و بیماری قلبی دارد و ایشون هم فشار خون و جدیدا بخواطر کرونایی که گرفتن مشکل ریه دارند
  متولد سال 80 هستم و تا مهر ماه سال 1400 معافیت تحصیلی دارم
  اگر میتوان با این شرایط معاف شد اقدام کنم و اگر نمیشود دانشگاه نروم و زودتر سربازی رو تموم کنم
  میشه لطفا راهنمایی کنید ؟؟

 71. سلام 141هستم معافم کیلو هستم معافم

  1. سلام. کمسیون پزشکی نظام وظیفه با محاسبه BMI رای به معافیت یا عدم معافیت می دهد

 72. سلام خسته نباشین!
  من کارای اعزاممو کردم واکسن و برگه ی دکتر رو
  الان برای گرفتن دفترچه یه برگه از مدرسه از مدرک تحصیلیم میخواست میخواستم بپرسم من دسترسی ب مدارک تحصیلیم ندارم و با مدرک انصراف از تحصیل از طرف اموزش پرورش میتونم پست کنم دفترچمو؟

  1. سلام میتوانید از آموزش وپرورش منطقه کمک بگیرید

 73. سلام من برای کفالت تک پسرم که مادر مطلقه هستم اقدام کردم از برج ده پارسال اما چون طلاق قدیمی بوده ثبت اینترنتی نشده استعلامش به مشکل خوردیم دنبال کاراش هستم اما الان پسرم میخواد بره خدمت آیا باید منتظر جواب کفالت باشم یا میتونیم اقدام کنیم برای گرفتن دفترچه سربازی چیکار باید بکنم

  1. سلام شما میتوانید به محضری که طلاق درآن ثبت شده مراجعه کنید و برای گرفتن معافیت کفالت به پلیس +10مراجعه نمایید

   1. سلام من متولد ۱۳۸۲.۵.۱۵ هستم امتحانات شهریور ماه رو دادیم اما فعلا معلوم نیست قبولم یا نه مدرک فعلا بهمون ندادن ، تا چه زمانی غیبت شاملم نمیشه ، یعنی فعلا فرصت دارم برای سربازی ، غایب نیستم

    1. سلام. تا ۱۸ سال کامل شما زمان دارید و همینطور بعد از اتمام تحصیل یک سال معافیت تحصیلی داده می شود

     1. سلام من چندسال غیبت دارم الان میخوام به سربازی بروم ایاجریمه یااضافه خدمت میخورم

   2. سلام ببخشید من متولد ۶۱هستم متاهل ودارای دوفرزند برای کارم بایدخدمت سربازی برم ایا بخاطر سن وشرایط تاهل و فرزند کسر خدمت میگیرم؟

    1. سلام. اخیرا طرحی برای معافیت افراد متاهل ۳۰ سال به بالا و دارای دو فرزند مطرح شده است شما میتوانید از طریق دفاتر پلیس +۱۰ برای دریافت کارت معافیت اقدام کنید.

 74. سلام .بهم گفتن فارغ و التحصیلی بیار برای سربازی الان نامه فارغ التحصیلی را باید برای نظام وظیفه بزنه برام یا پلیس +۱۰؟

  1. سلام شما باید برگه فراغت از تحصیل را ازدانشگاه به پلیس به اضافه ده ببرید

   1. سلام برای ثبتنام نظام وظیفه از من درپلیس بعلاوه۱۰ یک برگ کپی سند مالکیت منزل مسکونی رو خواستن که ازهیچیک ازنفرات نخواستن اون برای چی هست ممنونم ..چرا ازمن خواستن فقط؟؟

    1. حتما شهر اخذ کارت ملی تون(کدملی) با شهری که الان زندگی میکنید یکی نیست.یعنی محل تولدتون با محل سکونت تون یکی نیست

     1. منم همین شرایط رو دارم اما چیزی به اسم کپی سند مالکیت منزل مسکونی
      رو از من نخواستن

 75. سلام. من‌ فارغ التحصیل مقطع کارشناسی هستم ولی تا مدرک رو بدن پروسه زمان بری است. برای ارائه مدرک حتما باید اصل مدرک باشه؟ گواهی موقت فارغ التحصیلی قبول نمیکنن؟

 76. سلام . وقت بخیر. من مادر بزرگم خیلی ساله بیوه شده و هیچ پسری هم ندارد و تنها ۳دختر، من هم نوه پسره ارشد وی هستم.آیا معافیت از سربازی با گرفت کفالت وی شامل حال بنده میشود؟

 77. سلام من متولد ۳،۱۱،۸۱ هستم، امتحان های نوبت دوم رو هم تموم کردم همه درس ها رو پاس کردم و قبولم و الان منتظر دیپلم هستم ک تا الان دستم نرسیده الان اعضام بشم سیکل محسوب میشم یا دیپلم چونکه هنوز دستم نرسیده

 78. من مبین هستم متولد هشتاد هستم می خواستم الان دیرشده یا نه

  1. سلام با توجه به تاریخ تولد شما و تاریخ دیپلم باید در مورد آن نظر داد.

   1. سلام من متولد 80 هستم و سال آخر دبیرستان ترک تحصیل کردم و ی سری رفتم پلیس بعلاوه 10 واکسن هم زدم اما بنا ب دلایل شخصی نتونستم برم ولی میخام برم الان میشه ی خورده در مورد شرایط من توضیح بدین

    1. سلام. با توجه به تاریخ ترک تحصیل برای شما غیبت لحاظ میشود و مشمول اضافه خدمت خواهید شد. اما در صورتی که دلایل مستند و توجیه پذیر برای عدم مراجعه دارید میتوانید برای حذف اضافه خدمت جهت توجیه اقدام کنید.

 79. سلام خسته نباشید من میخوام چن ماه زود تر برم خدمت میخوام داوطلب برم میشه متولد 82/11/06هستم

 80. سلام و عرض خسته نباشید
  ببخشید بنده ۲۴ سالم هستش و دانشگاهم تازه داره تموم میشه با مدرک فوق دیپلم ،قدم۱/۶۷ هستش ایا از سربازی میتونم معاف شم؟

 81. سلام من دفترچه امو پست کردم و برای کامل شدن پرونده بهم گفتن چهار تا برگه a4 بیار با ی چیز دیگه ک یادم نمیاد چیه فکر کنم همه جا ی شکل باشه اگه میدونید چیه بگید

 82. سلام وقت بخیر بنده تک پسرم و مدرک کارشناسی دارم ،بنظرتون چند درصد احتمال داره تو شهر خودم بیوفتم؟

  1. سلام
   نمیشود تخمین زد اما شرایطی که گفتید برای بودن در شهر خودتان کفایت نمیکند.

 83. سلام من متولد ۸۰هستم دیر اقدام کردم برای پست کردم خواستم ازتون بپرسم
  پسری که تک‌فرزند پسر باشه
  پنج تا خواهر داشت باشه دو تا خواهری مطلقع باشد
  پدرم داری ۵۵سال سن هستش سرایداری یه باغی هستیم ک منم نون آور خونه هستم کارمیکنم
  خواستم بدونم به من معافیت تعلق میگیرد یا نه

 84. سلام خسته نباشید

  من دوازدهم میخونم هنوز دیپلم نگرفتم امتحانات نوبت دومم هنوز نرسیده

  میخام برم سربازی باید چیکار کنم ؟؟

  1. سلام.باید به پلیس +۱0مراجعه کنید و برگه اعزام به خدمت خودتونو پرکنید.

   1. سلام من متولد ۸۰هستم دیر اقدام کردم برای پست کردم خواستم ازتون بپرسم
    پسری که تک‌فرزند پسر باشه
    پنج تا خواهر داشت باشه دو تا خواهری مطلقع باشد
    پدرم داری ۵۵سال سن هستش سرایداری یه باغی هستیم ک منم نون آور خونه هستم کارمیکنم
    خواستم بدونم به من معافیت تعلق میگیرد یا نه

 85. سلام ببخشید من این ترم درسم تموم میشه برای پست کردن ب سربازی حتما باید بمونم تا مدرک بیاد؟
  نمیشه یه کار کرد ک زودتر برم؟؟
  لطفا جواب بدین
  ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   با سلام به پلیس +10 مراجعه کنید و درخواست تعجیل کنید.

   1. سلام من متولد ۸۰هستم دیر اقدام کردم برای پست کردم خواستم ازتون بپرسم
    پسری که تک‌فرزند پسر باشه
    پنج تا خواهر داشت باشه دو تا خواهری مطلقع باشد
    پدرم داری ۵۵سال سن هستش سرایداری یه باغی هستیم ک منم نون آور خونه هستم کارمیکنم
    خواستم بدونم به من معافیت تعلق میگیرد یا نه

  2. سلام من بچه اهوازم تهران کار میکنم میشه از تهران اعزام به خدمت کنم

 86. سلام و خسته نباشید من شناسنامه عکسدار و کارت ملی ندارم برای عکسدار کردن شناسنامه اقدام کردم اما چند ماه طول میکشه تا بیاد و پس از اومدنش باید دوباره برای کارت ملی اقدام کنم که به احتمال زیاد بعد تاریخ اعزامم که میوفته تیر ماه صادر میشه یعنی متولد 82/4 هستم میخواستم بدونم که میشه بدون شناسنامه عکسدار و کارت ملی برای اعزام به خدمت سربازی ثبت‌نام کرد؟

  1. سلام دوست عزیز
   سلام بله میتوانید دفترچه خود را اعزام کنید.

 87. سلام میخوام که تاریخ اعزام ۱۴۰۰.۴.۱باشه بعد تا ۱۹ وقت دارم برا امریه آموزش پرورش باید برگه اعزام داشته باشم چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت تایید امریه میتوانید از پلیس +10 اقدام کنید و از گزینه تمدید و تعجیل استفاده کنید

 88. سلام برای ثبتنام واعزام باید مدارک شناسنامه وکارت ملی پدرهم باشه پدرم اعتیاد داره باما زندگی نمیکنه مدارکش وفروخته من سرکارمیرم وخرج مادرو بردارکم بینام ومیدم الان نمیدونم باید چیکارکنم

  1. سلام دوست عزیز
   برای اعزام به خدمت مدارک شناسایی شما مورد نیاز است

 89. سلام برای ثبتنام واعزام باید مدارک شناسنامه وکارت ملی پدرهم باشه پدرم اعتیاد داره باما زندگی نمیکنه مدارکش وفروخته من سرکارمیرم وخرج مادرو بردارکم بینام ومیدم الان نمیدونم باید چیکارکنم

  1. سلام دوست عزیز
   برای اعزام به خدمت مدارک شناسایی شما مورد نیاز است

 90. سلام‌اگه‌هنگام‌تحویل‌ سرباز‌به‌پادگان‌مدارک‌ش‌ناقص‌باشد‌.چه‌میشود

  1. سلام دوست عزیز
   باید مدارک را کامل به همراه داشته باشید.بستگی به یگان دارد

 91. سلام من میخوام با یکی از دوستام کارهای پست کردن رو انجام بدم بعد این دوستم کارت ملی نداره میخواستم بدونم مشکلی داره یا خیر. (هنوز ثبت نام هم نکرده)

  1. سلام دوست عزیز
   ابتدا کارت را اقدام کنید و با کد رهگیری اقدام کنید

 92. سلام خسته نباشید.پای من دچار شکستکی زانو هستش اگه برم معافیت پزشکی قبول نشه معافیتم بعدش باید برم سربازی؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت تمایل و عدم زمان معافیت بله

  1. سلام
   شرایط متفاوت است برای ارتباط با مشاوران تماس بگیرید

   1. سلام
    به کد ملی و اصل کارت ملی و کپی برابر اصل احتیاج است

 93. سلام وقتتون بخیر
  یه سوال:
  شرایط برای دانشجویان انصرافی یا اخراجی به چه شکل هست؟
  و سوال دیگه:
  در مورد مدارک مورد نیاز گزینه 6 فرمودید ” تصویر گواهی اخرین مدرک تحصیلی ”
  سوال اینجاست که دانشجویان انصرافی برای گرفتن اخرین مدرک تحصیلی باید به کجا مراجعه کنند؟

  1. سلام
   شما گواهی انصراف از تحصیل ارائه میدین

 94. سلام وقت بخیر من فارغ التحصیل ارشد هستم ۲۷ بهمن ۹۹ فرجه ام تموم میشه و برگه اعزام باید پر کنم
  برگه اعزام بلند مدت چی هست؟ شرایط گرفتنش چجوریه؟
  برای پذیرش احتیاج به زمان بیشتری دارم.

  1. سلام
   بعد از تاریخ فارغ التحصیلی تنها یک سال مهلت دارید تا برای اعزام یا پذیرش در مقطع بالاتر اقدام کنید. البته میتوانید بعد از انجام کارهای اعزام، زمان اعزام خود را به تعویق بیندازید.

 95. سلام من میخوام برم سربازی مدرک هم لیسانس هست ولی خب گواهی موقت 4ماه دیگه ومدرکم یک سال دیگه آماده میشه نمیشه تا یه نامه از دانشگاه بگیریم که من مدرک لیسانس دارم

  1. سلام
   گواهی موقت شما به منزله اخذ مدرک و پایان دوره تحصیل است.

 96. سلام من امسال كنكوري بودم و پايان شهريور بايد درخواست اعزام بدم و ي هفته بعدش نتايج مياد و من ب سربازي نميرم، ميخواستم بدونم ميشه فرم درخواست اعزام رو پر كنم ولي معاينه پزشكي نرم ايا درخواست اعزامم قبول ميشه و تا زمان تاريخ اعزام ميتونم ب معاينه پزشكي برم؟

  1. سلام
   خیر انجام معاینات قبل از اعزام الزامی است.

 97. سلام، من دیپلم دارم واسه ثبت درخواست اعزام از آموزش و پرورش مدرکی نیاز دارم؟!باید برم آموزش و پرورش شهری که سال اخر تحصیلم بودم؟

   1. سلام آیا متأهل بودن تاثیری در کم کردن سربازی دارد یا خیر

 98. سلام میخواستم بدونم من بیماری سلیاک دارم ازسربازی معاف میشم یااینکه بایدسربازی کنم ممنون میشم اگه جواب سوالموبدین باتشکر

   1. سلام
    در صورتیکه پدر بیمار یا بالای 70 سال سن داشته باشد بله معاف میشود.

 99. وقتی میگن مهلت یک سال بعد فارغ‌التحصیلی برای دیپلم این خرداد است یا تیر یا شهریور؟

  1. سلام
   مهلت یکساله اعزام از تاریخ دقیق فارغ التحصیلی شما شروع میشود.

   1. سلام . من برای دفترچه خدمت اقدام کردم و معرفی نامه و فرم های پزشکی و … رو دریافت کردم . به من گفتند تو ده روز انجام بدم . اما یک ماهه هنوز اقدام نکردم و شش ماه هم فرصت دارم تا غیبت نخوردن . میخواستم بدونم غیبت میخورم اینطوری؟

    1. سلام
     میتوانید با مراجعه به دفاتر پلیس +10 از روند کار خود مطلع شوید.

   2. سلام من ۳ ماه از معافیت تحصیلی ام گذشته از کجا بفهمم که چقدر اضافه خدمت خوردم.

    1. سلام
     میتوانید با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ از وضعیت خود باخبر شوید.

    2. سلام ببخشید من 5تا برادر دارم 2تا برادم خدمت تموم کردن ویکی معافیت پزشکی گرفته ومن هم متأهل هستم میتونم معافیت بگیرم

 100. سلام دوستان من نه کارت ملی دارم ونه شناسنامه ام عکس داراست و مشمول شدم به خدمت باید چجوری ثبت نام کنم

  1. سلام وقت بخیر
   شما باید به پلیس +10 مراجعه نمایید.

 101. سلام
  من کارت ملیم گم شده و برای المثی اقدام کردم گفتن تا ۱سال طول میکشه المثی بیاد الان من باید یه سال غیبت بخورم یا موردی نداره برای ثبت نام

  1. سلام وقت بخیر
   کارت ملی المثنی حدودا 3 ماه طول میکشه و اینکه شما باید ثبت نام تان را انجام دهید وگرنه غیبت میخورید.

   1. سلام خسته نباشید من به پلیس +10 مراجعه کردم ولی مدرک دیپلممو خواستن ولی الان که میرم مدرسه میگن باید کارت پایان خدمت بیاری تا دیپلمتو بدیم الان باید چیکارکنم

    1. سلام وقت بخیر
     برای اطلاعات بیشتر در زمینه ی پرسش شما ،با کارشناسان ما تماس بفرمایید

 102. سلام
  من کارت ملیم گم شده و برای المثی اقدام کردم گفتن تا ۱سال طول میکشه المثی بیاد الان من باید یه سال غیبت بخورم یا موردی نداره برای ثبت نام

  1. سلام وقت بخیر
   کارت ملی المثنی حدودا ۳ ماه طول میکشه و اینکه شما باید ثبت نام تان را انجام دهید وگرنه غیبت میخورید.

   1. سلام من یه متاهل هستم
    برای ثبت نام سربازی چه مدارکی لازم است و کجا ثبت نام کنم

 103. سلام
  من تازه فارغ التحصیل شده ام ولی مدرک لیسانسم هنوز صادر نشده و حداقل یه ماه طول می‌کشه بیاد، باید چیکار کنم؟

   1. سلام من یه متاهل هستم
    برای ثبت نام سربازی چه مدارکی لازم است و کجا ثبت نام کنم

  1. سلام
   شما میتوانید با دریافت کد سخا از دفاتر پلیس +10 و مراجعه به سامانه مربوط به سازمان وظیفه و ارائه ی مشخصاتی همچون کد ملی و کد سخا و همچنین از طریق اطلاع رسانی پیامکی سازمان وظیفه محل خدمت خود را استعلام کنید.

  2. پسرم متولد ۲۱ یک ۸۲ هست
   باید الان اقدام کنیم برای خدمت

   1. سلام بعد از گرفتن دیپلم یکسال مهلت دارند که وارد غیبت نشوند و دفترچه پست کنند.

 104. سلام علیکم
  دوستان پسری که به سن سربازی رسیده سرپرست خانواده میتونه اونو ثبت نام کنه ؟

  1. سلام
   برای اعزام به خدمت مراجعه به دفاتر پلیس +10 و ارائه مدارک مختلف الزامی است که باید توسط خود فرد مشمول انجام شود.

 105. سلام علیکم
  دوستان پسری که به سن سربازی رسیده سرپرست خانواده متونه اونو ثبت نام کنه ؟

 106. سلام برای گرفتن برگه سبز حتما باید به همون دفتر +۱۰ که ثبت نام کردیم بریم?

 107. چرا برای دریافت دفترچه اعزام به خدمت باید هزینه کرد مگر سرباز چه درآمدی دارد که ابتدا برای پلیس به اضافه ده هزینه نمایند سپس برای واکسیناسیون و معاینات پزشکی

  1. سلام علی جان
   به نکته ظریفی اشاره کردید.
   ممنون از همراهی تون.

  2. من هم حرف شما رو تایید میکنم
   وقتی این خدمت اجباریه،دیگه چرا باید پولش هم بدیم؟!

   1. سلام ببخشید متأهل بودن تاثیری در کم کردن سربازی دارد یا خیر

   1. سلام جناب وقت بخیر من کارت کلی ندارم ولی شناسنامه عکس دار دارم الان روز اعزام که باید برم کارت ملی ندارم شناسنامه عکس دار دارم به مشکل که نمیخورم لطفا جوابمو بدید نمیدونم.

     1. من مهر۸۲هستم الان میخوام برم سربازی میتونم

     2. سلام دوست عزیز
      در صورت 18 سال تمام میتوانید اقدام کنید

   2. سلام خسته نباشی من متولد عراق هستم سنم ۴۰ سال چهار فرزند دارم اسمم درنظام وظیفه نیست مشخصاتم درنظام وضیفه وجود ندارد رفتم بلیس + 10 فرستادم اتباع خارجی ولی نتیجه دریافت نکردم لطفا رهنمایی کنید باتشکر.

    1. سلام افراد ۲ تابعیتی اجباز گذراندن سربازی را ندارند و همچنین شما با ۳ فرزند و بیشتر بدون محدودیت سنی معافیت دریافت خواهید کرد

     1. سلام من سال ۱۳۸۴/۰۵/۳۰ هستم آیا میتونم برم سربازی راستی من چشایم ضعیف هستند چشم چپ من شماره ۶/۵ وچشم راستم ۷/۵ یعنی شش نیم و دیگر هفت نیم است معاف میشم یا نه

     2. سلام و احترام،خانم حاجی محمدی هستم. بله با توجه به تاریخ تولد، امکان پست دفترچه و معرفی خود را دارید.راجب معافیت پزشکی، بله طبق قانون اگر ضعیفی یک چشم به عدد ۶ یا ۶ و۲۵ برسد با مدرک دیپلم معافیت دائم را شامل می شود.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید